HAARDEN KACHELS Albert DENYS, Poperinge Chicorei GEDACHTEN UIT DE MAAN BRIEF UIT BRUSSEL MISSIENIEUWS f MORGEN RADIQ-KORTRIJK DE BESTE BELGISCHE FABRIEK VROUWENHOEKJE KOLONIALE LOTERIJ WEKELUKSCH LITURGISCH BULLETUU HUISMOEDERS! Carpentier-Vanbiervliet PASSCHENDALE Merk Koffie en Smkerij CHRISTIAENS DEV0LDER Die ze eens proeft verbruikt geen andere meer Dépot van Freiniën( 20 BOOMGAARDSTRAAT 20 IEPER Een vriend is de eenlge toevlucht in jen tegenspoed. Bewaar uw zorgen Voor den dag van morgen. De sneeuwbal en het lasterwoord, Groeien onder 't rollen voort. pDIMlSilMSBUBIlUaBHgi WETAUNNEKE CHEVALIER, de Fransche Kinema- [akteur Ts ne vieze sinjeur Die staat bekend! Als ne gierige vent. Er zijn er die hem verwijten Dat hij nen duit in tweeën zou bijten om d'eene helft er van in zijnen porte- monee te steken, en d'andere helft nuttig te besteden... als zoo iets mogelijk was, wel te verstaan, 't Is spreekwoordelijk geworden dat hij zelfs te gierig is om... zijn oor te leenen! Overlest nu was er 'n fïr...a van Gll- lette-lammekensdie aan Chevalier 10.000 frank wilde geven om reklamen te mogen drukken met zijn portret er op en de woorden: Chevalier scheert zijn pu bliek niet... maar hij scheert zichzelf met de scheerbladen X». Chevalier aanvaardde en de firma gaf hem nog 100 pakskens van die lamme kensals cado. Hewel 's avonds nu, toen den theater goed gevuld was, verscheen de fameuze Fransche cinemaspeler in de zaal, speelde er voor handelsreiziger en begon zijn pakskens te verkoopen aan nen prijs waar geen concurrencie aan te doen was Dat was dubbele winst. Enfin, we lachen wij v,:l met anderen, maar 't zou wel kunnen dat we dezelfde streep In zouden krijgen, als w'er d'oc- casie tce hadden, maar ziet ge, 't kan geen kwaad dat z'ons cadokens doen! O! SCHITTERENDE NOORDSTERRE Die prijkt zoo hoog en verre Boven ons hoofd Wees geloofd Daar gij in dees drceve tijden Ons blijft verblijden Door ons 't Noorden aan te toonen Hoe kunnen wU ervoor beloonen? V.'ant die belooning zoudt ge meer dan verdiend hebben. D'r zijn er al zooveel die... 't Noorden verliezen!... Wat zou er dan wel gebeuren moest gij d'r niet zijn om 't aan d'overblijvenden aan te dui den!? (N. B. 't Noorden verliezen betee- kentzot worden!). Ja, Noordsterre, zoo'n lefzang konden w'U gisteren nog toesturen, maar sedert dien is Sir Edgeworth Davis opgestaan. Hij heeft U bestudeerd door zijnen ver rekijker zonder dat ge 't zelf wist, en hij is tot 't besluit gekomen dat ge ook niet altijd die noordaanduidende rol zult spe len, en dat ge in 't jaar 2105 voor de laatste maal die richting aan zult wijzen. Gij zijt gij dus ook zoo veranderlijk als de menschen! Gedurende 23.500 jaar zult ge dan aan 't dwalen gaan. om slechts in 't jaar 25.765 na Christus.., terug uw vroegere positie in te nemen. Enfin, we kunnen U geen ongelijk ge ven, en stellen G in 't gelijk dat ge van 't goed weer profiteert om zoo 'n vwa- jasjeken van 23 500 jaar te ondernemen. Wij, arme stervelingen, kunnen 't zoo lan ge niet trekken. D'R WAS NE KEER ne zieke die ne specialist voor de maagpijn kwam raad plegen. Onzen dokteur onderzoekt den zieke en vroeg: Uwe maag schijnt vermoeid. Gij moet U licht voeden. Wat is uw stiel. Saibelslikker, zei de andere. Onzen dokteur was zoo geen klein beet je verbaasd, maar hij vond rap zijn even wicht terug en sprak: Vanaf vandaag zult ge maar enkel pennemesjes meer slikken! 'K HEB ER REEDS OP GEWEZEN Dat in den Bijbel staat te lezen De mensch leeft niet alleen van brood Want zoo hij dat moest doen 'k Zeg 't U met fatsoen Dan was alleman al dood. Ne mensch leeft ook van andere din gen... vleesch, patatten, groenten... zult ge zeggen. Maar 't ls over dat niet dat we 't hebben, want da's allemaal begre pen in dat brood van den Bijbel! Verstaat ge nu waarvoor alleman dat boek niet lezen mag, kwestie van verkeerd opvat ten. Ne mensch heeft ook zedelijk voed sel van ncode. En om ons dat te verstrek ken hebben we onzen godsdienst. W'heb- ben iets dat ons op 't herts ligt, we gaan naar de kerke, storten er 'n vurig gebed, en d'helft van cns leed is al verzwonden. Ge moet nu niet denken dat 't de men schen alleen zijn die bidden. In Indië namelijk bestaat er 'n zekere socrt van palmbcomen, die men biddende boo- men noemt. Dit komt door het feit dat die boomen 's morgens en 's avonds zich drie keer achtereenvolgens derwijze bui gen dat hun kruin den grond raakt. Als ge mij niet gelcoft kunt ge ne keer gaan kijken te Paiksaki, waar rich het grootste getal dier kurieuze boomen be vinden. Maar steek het noodt in uw ge dacht er u-w handen naar uit te steken, want ge zaudt zoo geen Hein valsken dansen, van wege d'inlanders, die die boo men als iets heiligs aanzien! Besluit: 'k Zeg niet dat de boomen het meenen, maar toch... de geste, 't gebaar is er... en d'r rijn veel menschen die van die almscheuten iets te leeren hebben! ZANDERKEN heeft de vuile gewoonte als hij op school iets misdaan heeft, alles op een ander te steken. Hij was nu uit de school gejaagd en kwam al huilend thuis, met rijn broeksken vol. Gij vuile djanter, zei moeder. Zijt ge niet beschaamd? 't Is mijn schuld niet, moeder, zei 't Manneken, 't heeft Louiken gedaan! EN NU om ons Bijbelhistorie van daar boven voort te zetten. (Ge weet als k be zig ben over iets te zagen, da'k er maar moeilijk meê uitschei!). In 't liêken ringen ze van: En als ons vader Adam nog een jongman [was Er. met rijn teenen speelde of in den Bij- Lbel las... enz... enz... Kewel, in Kansas Daar was Er ne man Die maakte er 'n gewoonte van Zijn vrouwlief te overkloppen Te stompen en te schoppen Simpliester o! v/at leed! Omdat rij, als ons vader Adam deed. Wel ja! Omdat z'in den Bijtel las. Ge moet weten, 't is bij protestanten te doen, Cat die vrouw z-co verslaafd was aan de lektuur van dat moeilijk te verteren boek, dat ze vergat 't eten van heur man te koken, als deze van zijn werk kwam, en de gaten van rijn kousen te stoppen als... enfin als er in waren. De man werd dat spelleken beu, en de vrouw ook... kwestie van den troef dia ze meêkreeg en d'affaire werd vóór 't gerecht getrokken... en de man (altijd als er vrouwen in 't spel zijn) moest 't onderspit delven. Hij weid veroordeeld... en 't gerecht sprak 't vol gende vonnis uit: Gezien de beklaagde öe feiten erkent, wordt hij veroordeeld gedurende zes weken achtereenvolgens aanwezig te rijn bij de lering van den Bijbel in den Tempel. En hij die 't reeds zoo gaarne hoorde... Dat zal hem zeker aan zoete herinnerin gen doen terug denken!! BOER DRIES was niet in tijds van de straat en hij kreeg een stoot van een auto tegen rijn aohterste. Gij lompen drijpikkel, zei Dries, waarom let ge niet op. 't Is uw schuld, zei de sjoffeur, ik ken mijn stiel, ik rij nu al twintig jaar per auto. En ik ken den mijnen, zei Dries, ik ga al vijftig jaar te voet. HITLER, CHARLOT EDDIE CANTOR Dat rijn beroemde heden Die een gelijkenis bieden, Zij dragen alle drij dezelfde snor. Ge weet wel, zoo een klein moestasj- ken, in den vorm van 'n versleten schoen borsteltje. 't Is Chariot die die mode ge lanceerd heeft over meer dan tien jaar, en Meneer Hitier heeft hem direct nage volgd, met Eddie Cantor op 'n halve lengte. Hewel, nu heeft Chariot 'n prooes ingespannen tegen die twee nabootsers, voor naaperij. Waar dat ze 't toch gaan halen hé, op 't leste zal ne mensch niet meer vrij rijn de nagels van rijn vingers en van rijn teenen te knippen zooals hij 't verkiest! Maak ne knoop in uwe neus, en riet dat ge 't niet vergeet, of ge vliegt er ook nog tusschen. ALS MEN MET TANDPIJN is gekweld Gaat men, als een fiere held Bij den tandarts ofte dentist Die U met heel veel list Ge moet er eens op letten In nen zetel neer zal zetten... Enfin, 'k moet het U niet verder ekspel- keeren, 'k hoop dat ge'allemaal dat ple zier al gesmaakt hebt, hetgeen mij veel nuttelooze woerden zal besparen, daar g'er dan toch ook al d'ondervinding van hebt. Nu, te Dundee, ergens in Amerika, was er ook zoo nen dentist die heel veel klan ten had, maar niets verdiende. Dat kwam door het feit dat, toen de klant in den dentisten-zetel zat, en de tandarts hem juist ging chlorof ermee ren. de lijder eensklaps opsprong en de deur uitliep, en zoo ging het met ai de klanten. De dentist wist niet wat aanvangen, toen hij zich zekeen dag ook eens in dien fameu- zen zetel nederzette en door 't venster keek... Toen was raadsel opgelost! Op den muur van 'n geibouw dat door 't fa meuze Leger des Heils bezet was, waren de volgende woorden geschreven, in heel groote lettersBereidt U voor, want ge gaat den Hemel binnentreden 't Moet zijn dat 't meerei:leel der klant: :i van dien dentist geen gerust geweten hadden, z'hadden anders wel tevreden genoeg ge weest op zoo'n simpele manier dit tra nendal te verlaten! MAC DOODLE, die zeer wantrouwig is, steekt zijn zoon boven op 'n ladder en zegt zoo: - En nu Augus, spring maart En als ik val, papa? Ge weet wel da'k U niet zal laten vallen! G'hsbt toch wel vertrouwen in uw vader! Augus aarzelt niet meer, springt en valt met rijn achterwerk op den grond. 't Is, zegt Mac Doodle dan, om U te leeren in niemand vertrouwen te stellen! AMERIKA, T IS GEBLEKEN, Is 't land der zotste streken Van rekords en allerhande statistieken Die naar 't onmogelijke rieken. Da Russen, nu de Sovjetten, Willen daar een eind aan zetten En zelf, 'k wil het uit hier galmen Amerika's faam inpalmen. Ze rijn er meê begonnen, en we moe ten 't ootmoedig bekennen tot nu toe is 't hun bijzonder goed gelukt. 't Is gebeurd te Leningrad. Daar had een groote vliegmeeting plaats, en de groote gebeurtenis van den dag zou rijn 't muziek dat uit den he mel valt». Op zeker oogenblik dus moes ten er 'n tiental mannen van op 800 me ter hoogte, elk met 'n valscherm, uit 'n vliegtuig springen, met hun muziek- ekstrument en daar dan ne potpourri be ginnen blazen. En 't is verdraaid opperbest gelukt! Zoo ver hadden d'Amerikanen nog niet gedacht en ze rijn groen geworden van jaloezie als ze dat vernamen... maar uitgesteld is niet verloren zoo min in Amerika als hier en z'heüben beloofd hun revanche te nemen en ze gaan ook zoo'n meeting op touw zetten, maar in de plaats van muziek te maken, zullen de paras jutisten 'n partijtje whist spelen met de kaarten in 't naar beneden ko men... 'k Geloove dat ze tot in de stratosfeer zullen mogen vliegen om tijd genoeg te hebben hun spel uit te doen! O! ANNABELLA CORBU 'k Bewonder IJ, nu 'k Verneem wat voor 'n heldinna Met U treedt voor de pinne. Die Annabella Corbu namelijk, is *n Amerikaansche schoone, uit Chicago. Zij heeft thans in samenwerking met ver schillende vrou-w-enorganisatiën uit alle standen, een felle kampagne begonnen tegen het rooken van sigaretten door vrouwen en meisjes. Ze is van meening dat de nicotine ver- schillige afschuwelijke eigenschappen bezit, onder andere, de stem der vrouw wordt van ieder charme beroofd, men heeft ne vuile mond, bruine tanden, enz... 't Opzet is goed... als dat lieve kind van duizend weken dat nu ook maar niet doet om d'aandacht op heur persoontje gaande te maken... want dan ligt al de schoonheid van heur schoone daad in duigen. D'R WAS NE KEER ne snob die 't al leman lastig maakte met zijn domme vraagskens. Op zekeren dag nu dat hij ook uitgenoodigd was op 'n diner, zat hij rechtover 'n groot schrijver, aan wien hij al dadelijk enkele domme vraagskens stelde. Ik weet niet wat uw gedacht er over is, zco sprak hij den schrijver aan, maar wat denkt gij over de gedaanteverwisse ling? Als dat moest bestaan, dan zou'k in de toekomst bijvoorbeeld een aap kun nen zijn. Dat zal wel niet gebeuren, zei de schrijver daarop, want men kan geen twee keeren 't zelfde zijn! En d'andere zweeg. 'K ROEP NU MET LUIDE KEEL *t Is er nog eens meê gedaan Wat 'k U gaf, 't is wel niét veel 'k Hoop maar, g'hebt het goed verstaan. Iedereen kreeg toch rijn deel En kan d'r voort meê gaan. Tc Trek niet altijd aan hetzelfde zeel 'k Rij niet immer op dezelfde baan Uit één oog kijk ik recht, uit 't ander scheel Hier van boven uit m'n maan (Denk nu niet da'k op de woorden speel) Opdat er niets mij zou ontgaan. Dit gezegd hebbende, doen we zooals Clovis in den tijd dat men hem toesprak: ontbloot het hoofd, fiere Sicamber... Zoo ver heb ik het precies nog niet gebracht, maar mijn hoofd ontblooten dat kan ik zoowel als Clovis... en misschien nog wel veel... blooter dan hij... want drie pijl tjes en een half, 't is bitter weinig. Als ge mij niet verstaan hebt zal 'k het U gaan eksplikeeren. 'k Neem mijnen hoed af en 'k groet U, beste Lezers en alderllefste Lezereskens, 'k wensch U nen Zondag veel leute en plezier, dit alles op deftige Vlaamsche wijze en manier. 't Manneken rit de Maan. jssBsiflEüBgssagsBSïBsiasaaisi TOMAAT - ge?rt' U direct hceTlij ke soep en saus. TOMAAT - een produkt van ge waarborgde kwa liteit. TOMAAT - beter dan de beste. TOMAAT - om vat schier 80 t.h. van het verbruik ln Belgle. Brussel, 20-9-34. KET KOOLM1JXKONFLIKT 't Is uitgevallen gelijk ik bad voorzien en voorspeld: de werkstaking is vermeden. Gelukkiglijk! De oplossing heeft slechts een tijdelijk karakter, tot Nieuwjaar. Maar de tijd zal raad gevenEr blijven ruim drie maanden om eene bepaalde regeling te zoeken. Aan loonsverlaging moet op voor hand worden verzaakt, want bij den te- genweordigen stand der levensduurte is met dat middel geen proef meer te ne men. Dat is het standpunt van de be trokken organisaties. En bij de verloopen beweging is het duidelijk geworden dat de openbare opinie aan de rijde was van de mijnwerkers, een belangrijke faktor. Zonderling nochtans. De oplossing van het konflikt is regeeringswerk geweest, en de Ministers Van Cauweiaerc en Van Isa- cker hebben den grootsten last moeten dragen van de moeilijke besprekingen, die Zaterdagavond werden beslecht. Die tijdelijke oplossing is 'n ware ver lichting geweest voor de bevolking. Wan neer ge echter zoudt gelooven dit de so cialisten ook kontent zijn, dan slaat g'er juist nevens! Inderdaad. Le Peuple van Maandag pak; uit met groote blokletters om te ver kondigen dat het probleem der nationali 3;tie van de koolmijnen is gesteld. Ge leest goed: de nationalisatie. Vooral in de Borinage rijn de koolmij nen reeds diep uitgehaald, en die mijnen zijn thans allerminst winstgevend. Volgens Le Peuple is dus 't mement daar om de koolmijnen te doen overnemen door den Staat! De koolmijneigenaars zouden zeker niets beters kunnen verlangen, maar de Staat?... Nog niet genoeg daarmcê. In het zelfde nummer van Le Peuple heeft Senator Arthur Wauters ook 'n lang artikel ge schreven, waarvan de grondtoon ls: de volmachtregeering is onbekwaam het ko- lenvraagstuk op te lossen: 't woerd is aan 't Parlement, seffens, zonder eenlgen uit stel. Om welke oplossing te geven? Dat schrijft hij niet. Alleen laat hij kiezen tusschen de uitbating der koolmijnen met een compensatieregiem, ofwel met stou tere oplossingen. In twee-drie dagen kan dat klaar zijn! Dixit Wauters. Hij heeft stellig de oplossingen in 'n doosje zitten Waarom is hij dan rijn <1 Plan niet gaan voorhouden bij de mijnwerkers? Ven Ar thur Wauters was in elk geval verstan diger taal te verwachten. De socialisten zijn in den prond con tent, dat dia nachtmerrie tijdelijk van de baan is. Want wes het tot staking geko men, ze zouden zonder steungeld hebben gestaan, en dan zou het wat geweest zijn Het Algemeen Christen Vakverbond heeft in bestuurszitting van Dinsdag 18 September een dagorde gestemd, waarin dank betuigd wordt aan de Regeering voor hare tusschenkomst; aan de openbare meening en de pers, die door hunne werk- dadige sympathie voor de mijnwerkers, bijgedragen hebben tot de oplossing van het konflikt: de hoop wordt uitgedrukt dat de Regeering vóór 1 Januari a. s. een plan van herstel der kolennijverheid zal kunnen verwezenlijken; verwacht wordt da t spoedig een loonovereenkomst moge be reikt worden, die de rust in het koolmijn- gebied zal kunnen verzekeren. De Cen trale der Vrije Mijnwerkers wordt verder om hare houding geluk gewenscht, en de Regeering wordt dank gezegd omdat zij besloten heeft de beroepsorganisaties te raadplegen in de economische vraagstuk ken. Ten slotte worden in die dagorde de christene arbeiders opgeroepen om de christelijke vakbeweging te versterken. DE POSITIE DER SOCIALISTEN. 1. De Belgische socialisten hebben zich uitgesproken ten voordeele der op name en vertegenwoordiging van Sovjet- Rusland in den Volkenbond. De stem ming is te Genève reeds geschied. Wat die opneming in den Volkenbond in de praktijk zal geven, moet worden afge wacht. Aan den Volkenbond is het Interna tionaal Arbeidsbureau verbonden, waar vertegenwoordigers van de arbeiders- en werkgeversorganisaties van de onder scheiden landen hunne vertegenwoordi gers hebben om groote economische en sociale vraagstukken te bespreken. Zal Sovjet-Rusland daar ook vertegenwoordi ging krijgen? Voor de werklieden is dat geen moeilijkheid. Maar voor de werk gevers? Sovjet-Rusland heeft en kent geen werkgevers, 't Is immers de Staat die handel en nijverheid uitbaat. Waar men dat blind paardzal vastknoopen, is de vraag voor de toekomst. Zonder ling is het nochtans, dat de Belgische socialisten, die wel voor de samenwer king zijn met de kommunisten te Genève (Volkenbond), in eigen land van geen samenwerking willen weten. In Le Peuplevan Zondag 1.1. heeft Vandervelde daarover een lang artikel geschreven, waarin hij vooral de onbe trouwbaarheid van de Belgische kommu nisten doet uitkomen. Zijn besluit is eene algemeene en bestendige eenheids actie is slechts bij internationaal akkoord mogelijk, in Sovjet-Rusland gelijk in andere landen. Vooraleer we zóóverre zijn, «zal er nog veel water naar de zee loopen 2. De oplossing van het koolmijn- konfiikt is een meevaller geweest in 't algemeen, maar vooral voor de socialis ten. Ware het tot staking gekomen, de socialistische werkstakers zouden voor eene ledige kas hebben gestaan. Inderdaad. De socialistische beroeps centralen zitten met rond de vijftig mil- lioen vast in de financieele miseries der «Bank van den Arbeid». Vandaar is geen cent los te krijgen. Zelfs socialisti sche leiders zitten met hunne spaargel den vast in de roode bankinrichting. En geen middel om daar iets los te krijgen De Regeering is wel bereid de econo mische en sociale instellingen van de socialisten te helpen, maar niet de fi nancieele en industrieele. Zal de roode «Bankboven water gehouden worden of moeten likwideeren Tot dusverre is daarover nog niets bepaald beslist. De so cialistische textielfabrieken zijn intus- schen te Gent reeds stilgelegd. Voor hoe lang? 't Is volop krot en compagnie Spijts de regeeringshulp zit de Bank» steeds met ecil tekort van 100 milliocn. Zonder te rekenen hetgeen ze aan de socialisti sche organisaties nog verschuldigd is. Om die financieele miseries te doen vergeten, hebben de socialisten nu een propaganda-maand, De Man's Plan van den Arbeidingezet. Balthazar, een der wijzen van het roode «Oosten» van Gent, pakt nog met wat nieuws uit. namelijk met de socialistische maatschappij en Staatsordening. Hij voegt erbijAls wij er niet in gelukken, zullen onze kinderen het doen.». Kletspraat! 3. L'Action Socialiste van 15 Sep tember geeft weerom van 't snoer. Het hoofdartikel in opgeschroefden stijl gaat hoofdzakelijk over de pogingen die moe ten aangewend worden om bedoeld blad verder te verspreiden. Spaak, iu 't artikel dat door hem ge- teekend is, schrijft: «Vooraf moet het »«Plan» een propagandamiddel zijn van een onberispelijke socialistische partij. De Man heeft dat wel begrepen, ge- zien het besloten schijnt vóór het Par- tijcongres van 28 October a. s. het abces der Bank van den Arbeid en het abces der cumuls en van de onvereenigbaar- heden te doen openbreken. Over de «onberispelijkheid» der socia listische partij is veel te zeggen. Maar dat De Man de groote operator zal zijn van die kankerende abcessen, zullen we eerst gelooven als we 't zullen zien. Aan 't uiteinde van dat operatie-proces moet ge voorzien de likwidatie der Bank van den Arbeid en van de kapitalistische maatschappijen die ervan afhangen. Ziet ge dat reeds komen? Ik niet! En dat Spaak van zijn lijforgaan zal verzaken, is evenmin te verwachten. Ge moet dat kunnen verstaan. 5. Spijts de financieele miseries waar in de socialistische organisaties vastge klonken zitten hebben de socialisten steeds méér dan ééne pees aan hun boog Zoo hebben ze Zondag 1.1. te Roese- lare een provinciale betoogiug gehouden tegen het vrij onderwijs. De liberalen van Poperinge deden nieê met muziek en laggen, derhalve ook vlaggendragers, en gingen zelfs aan 't hoofd van den stoet. Al de rest werd aangevuld door de socialisten. Twee redenaars: Missiaen leper) en De Jaegher. liberale député en burgemeester van Tienen, de li berale burcht van dwang en broodroof. Het verslag van «Vooruit» over de be tooging sluit als volgt: Het is te hopen dat de betooging van Zondag slechts de inzet is geweest »eener gemeenschappelijke actie tot de redding der ziel van het West-Vlaam- scha volkskind en voor de geestelijke ontwikkeling in het onderwijs, gesteund cp het vrij onderzoek in alle graden en hoven alles. Vooral de liberalen verdienen geluk- wenschen om hunne medewerking aan dat socialistisch opzet! Zondag aanstaande gaan de socialis tische vrouwen te Deinze eene betooging houden tegen de beperking van den fa brieksarbeid der gehuwde vrouw! De socialistische vrouwenleus luidt der halve voortaanDe gehuwde vrouw aan den arbeid in de fabriek, en de man thuis, met de kinderen... als er zijn. Dat is andere dan geestelijke ontvoog ding! 't Is door fabrieksarbeid dat de socialistische moeders zullen ontvoogd worden ANDERE GEBEURTENISSEN VAN DE WEEK 1. Da Bond der Kroostrijke Gezin nen in Belgiëorganiseert voor Zondag 4 November te Brussel een groote fcetco- ging van de vaders van kroostrijke ge zinnen. (De vrouwen blijven dus thuis). Het doel der betocging is: een schitterend bewijs te geven van de kracht van den Bond, en uiting te geven aan hun cn- vvrikbaren wil om gerechtigheid te beko men op alle gebied. Al de leden ven den Bond worden op gewekt om het welslagen van die betoo ging te verzekeren. Het Bestuur van den Bond wordt voor deze aangelegenheid aangevuld met een afgevaardigde per provincie. De betooging zal de straten der hoofd stad doortrekken en landen in het Jubel- psrk. Voor de deelnemers die verder dan 25 kilometer wonen van de hoofdstad, zal het Centraal Komiteit tusschenkcmen in de reiskosten. Ge zult daarover nog wel meer verne men. 2. Laatstleden Zondag werd te Oost ende de nieuwe vischmijn Ingehuldigd. Onder de aanwezigen Gouwheer II. Baels, het gemeentebestuur en M. E. Anseeie, oud-minister, voorzitter van den beheer raad der Oostendsche Reederij. 3. Verleden Zendag heeft Z. M. Ko ning Leopold III het vaandel overhan digd aan het nieuw regiment der Ardeen- sche Alpenjagers. Daaraan is nu verbonden, dat het 10' Linie verdwijnt en meteen het 20* Linie. Het regimentvaandel van het 10* Linie wordt nu bijgezet in het Legermuzeum, waar reeds 53 oude regimentsvaandels een onderkomen hebben gevonden. Minister Dsvèze was Zondag te Bastena ken en te Vielsaim, waar hij de garnizoe nen heeft bezocht en geïnspecteerd. Dat was 'n heele militaire plechtigheid. 4. België heeft betracht economische betrekkingen t*e verwezenlijken, met Frankrijk. In de Regeering van Frankrijk steekt echter geen stabiliteit, en zoo kon er niets verwezenlijkt worden. 5. Koningin Wilhelmina van Neder' land heeft Dinsdag den zittijd geopend van de Staten-Generaal. Hare Troonrede eindigde met 's Heeren zegen te vragen over de parlementaire werkzaamheden. 6. Polen heeft aan de andere naties een voorbeeld gegeven. In de omheining der Brusselscbe Wereldtentoonstelling is een paviljoen voor Polen voorzien. De Poolsche traditie wil echter dat eerst de grond wordt gezegend vooraleer het ge bouw wordt opgetrokken. E. H. Kudlacik, aalmoezenier der Poolsche Kolonie, deed de wijding, in 't bijrijn van Belgische en vreemde vertegenwoordigers. 7. M. Max, burgemeester, is in zoo verre hersteld, dat hij zich reeds ar.n de studie heeft gezet van de stadstegrooting van 't volgend dienstjaar. 8. Hasselt zal een splinternieuw Ge rechtshof krijgen. Maar als er nu geen misdrijven meer gepleegd worden, wat zal men daarmeê doen? In den grond toch: al dat gedoe van veldwachters, politieagenten, kommissa- rissen, gendarmen en gendarmerie-off 1 eieren, onderzoeksrechters, prokureurs, enz., enz., zcu allemaal overbodig zijn in dien alle menschen de christelijke levens wet onderhielden. Tot de advokaten toe zouden een andere maatschappelijke po sitie moeten zoeken. Of we thans reeds op den goeden weg zün daarvoor, valt nog wel wat te betwijfelen. iBassBaEaaiasaBaBassaaiiaazss. BOEDTS BRIEF VAN EERW. PATER UIT WATOU Missionaris van Scheut, ln China. E. P. Bosdts. onlangs vertrokken naar zijn aangewezen Missie in China verzoekt ons volgenden brief over te drukken. Het is een woordje van dank aan de vele menschen die hem hun kristelijke mild dadigheid hebben betoond. GENUA, 19 OOGST 1934. Ik rit nu hier in die warme Italiaan- sche stad, sinds Vrijdagavond. We wach ten hier, totdat het onze boot, de Co- olenz», 2a 1 believen de haven van Ge nua binnen te loopen, om ons meê te pakken naar het Verre Oosten. De boot moest reeds hier sinds Zaterdag zijn aan gekomen, maar tot nu toe deed hij het niet! Op de bureaux van de Norddeut- scher Lloyd geeft men ons de verzeke ring dat hij Maandagmorgen zal meren, om reeds 's namiddags weer in zee te steken. Nu die vertraging heeft ook rijn goeie kanten, 't Geeft me de gelegenheid om nog eenige brieven naar 't Noorden te sturen. Zoo gaan mijne gedachten naar mijn landeke aan de Noordzee, naar U allen, mijn goede Missievrienden in Wa- tou, Poperinge en 't omliggende. De laat ste weken die ik in de streek mocht door brengen. ondervond ik zoo goed uw ijver voor het Missiewerk: Uw gebed en uw aalmoes aan de Missie bewezen het over vloedig; veel kreeg ik van U mee, en dit ri dezen moeilijken tijd. Ja. als 't voor de Missies is, dan hebben onze menschen nog altijd iets over. Dank, duurbare- Vrienden in Vlaanderen, en God loone t U! Nu varen wij de wijde zee op, samen 9 Vlaamsche medebroeders, plus een Chinees: Simone Tchao (een priester uit onze Missies van Soei-yuan, die door Mgr Van Dyck naar Rome werd gezonden om daar rijn studies voort te zetten, en die nu naar rijn land terugkeert). Allen te samen een plezante compagnie van 11 onge Missionarissen! Naar Oostland wil len we varen, 40 dagen ver, al over de Midriellfindsche Zee, door de Roode Zee, den Indlschen Oceaan steken we dwars over, varen door de straat van Nalacce, langs de Philippynsche Eilanden, om dan Noordwaarts te stevenen naar Tien-tsin, haven waar we de boot verlaten. Dat zal tusschen 1 en 3 Oktober ri.in. De trein zal ons don in enkele uren naar Peking de oude hoofdstad, voeren, waar wij nog een jaarke blijven om taal en zeden van het volk te bertudeeren. Daarna trekken wij 't land in, de bergen over, ter verove ring van de zielen... Maar zoover zijn we nog niet. Wij ko men er toch, bij de hulpe Gods, waarvcor wij uw gebed vragen. Genegen groeten van P. ROB. BOEDTS, Missionaris van Scheut te Tai ping ts'ang 2 China, Via Siberia Peiping. me Uitslagen van Aanbestedingen 7 SEPT. Te 11 uur, ten Gemeente- huize te LANGEMARK, verbaieringi- werken aan wegen Nr» 15, 16, 44, 46 en 56 Bestek 104.062,88 frank. C. THYS, Ste-Kruis-Brugge, 76.877,30; A. Vandecasteele, Ruddervoorde, 84.900 fr. 60; C. Tanghe, Oostende, 82.632,20 J. Amery, Diksmuide, 82.806,88; Gebr Taveirne, Ruddervoorde, 84.900,60 fr.; C, Vereecke, Ardooic, 88.061,90; H. Deseu- der, Lichtervelde, 98,500. 7 SEPT. Te 10.30 uur, ten Stad huize te Veurne, door de S. M. In tercommunale Waterleidingsmaatschappij van Veurnc-Ambacht, aanleggen der wa terleidingen te VEURNE. Cle GLE DES CONDUITES D'EAU Luik, 802.200; G. Danheux en ZD, Nijvel 86'J.OOO; Anc. Etabl. E. Denys, St-Denijs- Westrem, 664.235,29 (lot 1: 661.367,50 fr. lot 2 207.867,79)Trav. Hydrauliques et Entreprises Gies, Brussel, 865.313,50; R Demuyter en J. Hoebanx, Brussel, 950.320 fr. 25 (lot 1: 710.277,25; lot 2 240.043) 14 SEPT. Te 11 uur, voor den Heer Claeys, hoófdir.g.-best. van Bruggen en Wegen, Vrijdagmarkt, 12, Brugge, her aanbesteding der werken tot aanleg een rijwielpad in tarmacadam op de ber men van den Rijksweg Nr 57, van DIKS- MÜIDE-KAASKERKE. C. TANGHE, Oostende, 59.074,99; A Vandewijngaerde, Oostende. 61.340.24; P, Hendryckx, Veurne, 69.167,01 J. Amery, Becrst, 79.181,46; L. Bract, Nieuwpoort 86.335,06. 14 SEPT. Te 11 uur, voor den Heer Verschoorc, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen, 69, Langestraat, Oostende, versterken van de glooiingen in het kanaal van Nieuwpoort naar Duinker ke„ vak begrepen tusschen WULPEN en VEURNE. P. DEJONGHE, Ileist-a.-Zée, 539.370 L. Sabbe, Hooglede, en R. Vcrheye, Diks muide, 543.194Gelir. Byttebier, Gent, fr, 574.043,40; P. Hendryckx, Veurne, 576.670 A. Casteleyrt, Gistel, 593.401; A. Verheye en J. Dalcman, Zeebrugge, 641.749; M en F. Vollcmaere, Breedene, 653.938; M en J. Braet, Nieuwpoort, 668.158.50; De Handschutter en Abts, Manage, 1.270.371 14 SEPT. Te 11 uur, voor den Heer Verschoorc, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen, 69, Langestraat, Oostende, bouwen van een strandhoofd aan de kust te M ARIAKEK KE-Bad. L. VAN HUJiLE, Oostende, 937.347,15 (houten damwanden) of 973.511,52 (stalen idem.)F. Hanssens en Z", Brugge, fr 994.8)2,43 of 1.040.322,85 fr.A. Demeyer, Knokke, 1.039.260,22 of 1.040.977.19; A, Smis en H. Reynders, Oostende, 1.157.715 fr. 11 of 1.200.195,59; G. Dermui, Brugge 1.181.246,36 of 1.245-2.35,37 fr.; Ch. Arits Blankcnberge, 1.189.442,44 of 1.217.152,85, BALATUM TEN BUREELE DEZER. a HM tul uDï ol a uiiil L_Jj c l-PB. 8830, bJ\B. 2079 Alle giften worden met veel dankbaar heid aanvaard en kunnen gestort worden bij E. H. D'HOORE, Onderpastoor op St Jan te Poperinge (Postcheekrric. 41771). jaHafmiaHiaagsHnsaaaBsasessa Neen, het is vandaag dat U een biljet moet kocpen der KOLONIALE LOTERIJ. 120 MILJOEN te verdeden. Postcheck 71.60. 100 Frank bet biljet. TREKKING 13 OCTOBER. flBCBSBQBfl3BQElBaaaaM35iBBBa3Ba (201 meter 1432 Key) PROGRAMMA DER WEEK: ZONDAG 23 SEPTEMBER 1S34. ZIEKENCONCERT ta 8,30 uur, aangeboden door het Komiteit van Katholieke Radio-Aktie. Mozart Fauré Dumont PROGRAMMA! 1. - Andante cantabile 2. - La Crucifix, 3. - Sanctus, Benedictu» en Agnus Dei, De vijf minuten van het Evangelie Sta op, en wandel...». 4. - Het Lied van den Eucharisti- schen Kruistocht. 5. - Louez le Dieu Puissant, Bach 6. - Silver trumpets, Viviani Te 17 uur: Accordeonconcert met me dewerking van M. H. Masure. Te 17.30 uur: Nieuwsberichten. Te 17.35 uur: Lichte Muziek. GODSDIENSTIG RADIO-CONCERT, te 13.05 uur, verzorgd door het Komiteit voor K. A. Tel. 61 PROGRAMMA: 1.- Huwelijksmarsch, Mendelssohn 2.- Angus Dei, Bizet 3. - O filiï et fiiiea. 4. - Minui:, cHrétiens, Adam Radiopraatje door den Z. E. P. EIs- iander, der Paters van den Hei ligen Geest, sedert 1912 Missio naris in Congo: «Hoe ik den Missiepost van Ankoro-H. Hart stichtte. 5. - Lift up your hearts, 6. - Patiencie, De Vocht 7. - Panis Angelicus, Franck 8.- Wij gelooven in eenen God, Bach Te 13.55 uur: Gevarieerd Concert. Van 19.35 u. tot 29 u.: Concert. DINSDAG 25 SEPTEMBER 1934 Te 21 uur: Concert. Te 21.30 uur: Nieuwsberichten. Te 21.35 uur: Kro- nijk van Radio-Kortrijk. -Te 21.40 u.: Onderonsje van Ivortrijk's Luistervinken, fonoplaten op aanvraag en tweede pre mietrekking. DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1934. Van 13 uur tot 15 uur: Concert. VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1934. Te 9 uur: Concert. Te 9.30 uur: Nieuwsberichten. Van Ö.35 uur tot 10 uur: Concert. IEBSEEE939&95BPBB9BB3H31BE3SSS IETS VAN MIJN KEUKENPRESTATIES Onder het verlof hadden we familiele den, en 'k wil U vertellen wat ik 's avonds opdiende, wanneer het mijn week was om kokin te spelen, ten einde 's namid dags vrijaf te hebben en mede uitstapjes te doen. Vooreerst had ik vleeschgekl gemaakt: 2 varkens- en kalfspooten geborsteld en gewasschen, gedurende 5 uur laten koken met een stukje kalfvleesch uit den nek, :n laurierbladje, selderij, ajuin, thym en zout; d-oor de fijne teems gegoten en laten koelen in den kelder gedurende een nacht, 's Morgens het vet afgenomen, de gelei stil op het vuur laten smelten, er zoo wat 3 deciliters azijn 'bijgevoegd en een blad gelatine per tas; even het wit van 2 eieren en alles goed doorroerd tot het kookte. Van het vuur afgenomen en na 20 minuten rusten, de gelei 2 maal door een in azijnwater gedoopten en uitge wrongen doek gegoten. De helft ervan had ik in een vorm gegoten en erin ge legd: 2 in stuk gesneden harde eieren, opgerolde schelletjes hesp en wat gesr- naars. Zoo hadden we 's avonds een goe de aspic; gezien Ze gansch den dag in de kelder gestaan had, moest ik maar de vorm op eene plat omkeeren. De andere helft van de gelei gebruikte ik den tweeden dag: overschotten van koud vleesch verdeelde ik op een ronde plat; op ieder deeltje legde ik gelei, ook, rondv-ormig, 2, 3 fijne schelletjes toma ten, nog eens gelei, en beven op, kon- kommertje-s en een takje peterselie. Een andere dag miek ik mayonnaise- saus, draaide er gesnedene schelletjes koude aardappelen in, legde ze op een plat met in het midden bloemkool even met mayonnaise begoten en rondom groe ne boontjes. Verder garnierds ik met sardientjes, gesneden hardie eieren en wat geernaars; hier en daar ook snuifjes peterselie. Ook nog: 's middags had ik vleesch- balletjes gemaakt om met oxoklonties bouillon te hebben: 's avonds op schijfjes tomaten gelegd en bladjes salade in mayonnaise gedraaid; er tusschen opge rolde hssp. Nog: hardgekookte eieren doorgesne den, de dooiers uitgehaald, ze fijn ge hakt met een aj-uintj-e, eenige konkom- mers en peterselie, dit gehakt goed in mayonnaise gedraaid en het witte der eieren ermede opgevuld. Op een plat ge schikt met schelletjes koud vleesch, even met mayonnaise begoten. Zoudt ge denken dat 't goed was? ZITA. PRIJS VAN HET BILJET: 103 FRANK ER ZIJN 222.440 LOTEN, IN TOTAAL 120 MILJOEN FRANK, TE WETEN: 200.000 Loten van 200 frank. 20.900 Loten van 1.009 2.000 Loten van 5.000 203 Loten van 25.000 299 Loten van 100.000 20 Loten van 250.000 23 Loten van 1.000.090 a De betaling der winnende loten zal ge schieden, zonder eenige afhouding op eenvoudig vertoon der winnende num mers. De Eenzelvigheid zal niet gevraagd worden, zoodat de winners onbekend kunnen blijven. 80 FRANK IN PLAATS VAN 100 FRANK dit zal de prijs zijn, dat de biljetten der Koloniale Loterij U zullen kosten, in dien U 't zij alleen, 't zij samen met vrienden 10 biljetten neemt waarvan de laatste cijfers respectievelijk zijn 1, 2. 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0. Op deze wijze hebt U zeker een biljet, dat een lot van 200 frank wint en U kunt dan nog andere loten winnen. 20 LOTEN VAN EEN MILJOEN. Een enkel biijet kan verschillende prijzen winnen. TREKKING 18 OCTOBER 1934. PAX ZONDAG 23 SEPTEMBER 18« Zondag na Pinksteren; Da pa- cem»; 2« gebed van S. Lineus, Paus en Martelaar; 3« van H. Tecla, maagd en martelares. Groen. Laten ook wij den goeden God danken en verheerlijken, gelijk de Joden den Za ligmaker. na hem zijne zonden vergeven te hebben ook van rijn lichamelijk kwaad bevrijdde. Hoe dikwijls hebben ook wij niet die onuitputtelijke goedheid ondervonden. Ondanks ons herhaald vallen blijft de goede Meester toch steeds bereid, ons, door het ministerie zijner priesters vergiffenis te schenken. Wij kunnen gerust met St Paulus God danken om de ontelbare genaden die wo door O. Heer Jezus-Christus onophoud®- hjk ontvangen en zullen ontvangen. SEPTEMBER - HERFSTMAAND 23 Z 18* Zondag na Sinksen. H. Linus. H. Thecla. Evangelie: Jezus geneest een lamme, 24 M O. L. Vrouw ter Slavernij. 25 D H. Firminus. 26 W HH. Cyprianus en Justina. 27 D HH. Cosmas en Damianus. - 28 V H. Wenceslas van Bohemen, 29 Z H. Michael's Wijding. FEEST VAN O. L. VROUW VAN VRIJKOOP DER SLAVEN (24 Septemb.) Sedert het ontstaan van hét Christen dom zijn er in alle tijden en in alle lan den uitverkorenen geweest die, met Gods hulp. op heldhaftige wijze de christelljka liefde hebben beoefend. Onder deze moe ten we zeker rekenen de stichters der or de van Onze Lieve Vrouw voor den vrij koop der slaven. In de XIII* eeuw lag het grootste deel van Spanje onder de dwingelandij der Sarasenen. Doze hielden vele christenen gevangen, bij dewelke ze alle middelen aanwenden om ze te doen hun geloof ver zaken. Op zekeren dag verscheen daar de H. Maagd en haar goddelijke Zoon aan den H. Petrus Nclascus en beval hem eene orde te stichten, die als doel zou hebben de Spaansche christenen, die ln slavernij d-sr Mooren zuchtten, vrij te koopen. De H. Maagd verscheen even eens op dezelfde plaats en gaf dezelfde opdracht aan den H. Raymundus de Pen- nafort en aan koning Jacob van Aragon. Den 10 Augustus van het jaar 1218, gaf Jacob van Aragon het bevel dat de orde Inderdaad zou worden opgericht. De leden ervan moesten benevens de drie kloostergeloften, ook deze afleggen, dat ze bereid waren hun vrijheid te rui len voor deze van de gevangene Christe nen. De koning stond hem daarenboven toe zijn koninklijk wapen te dragen en zorg de ervoor dat de orde door Paus Grego- rius werd goedgekeurd. Ondanks de groote offers die gevergd werden van dezen die er in traden, kende deze kloosterorde een grooten bloei. aBBBBBBaaBBBBMHaajaBDBBBBBBa VRAAGT DE VEREENIGDE DROGERS De Spaarzaamste! De Beste! Winkelier»! vraagt onze prijzen! C9BEBB5BB3BBa2iBS33i£E£iJüBdB!SBL PLECHTIGE ZIELEDIENST VOOR KONING ALBERT TE LOURDES Ter gelegenheid der Nationale Belgi sche Bedevaart, die ruim 3.COO pelgrims uit België naar Lourdes had gebracht, werd in de basiliek van Lourdes een plechtige Zieledienst gecelebreerd. Onder de talrijke pelgrims bevonden zich Z. Exc. Mgr. Heylcn, bisschop van Namen, Z. Exc. Mgr. Kerkhofs, bisschop van Luik en Z. E. H. Kanunnik Mahieu, vikaris-generaal aan het bisdom te Brugge. JSBBEaBaBCaKSSSSBBBBSSfISZSEa MOEST EL'vE LEZER van dit blad mij 5 of 10 fr. (of meer) zenden, ik kon school en patronaat bouwen tct kerstening dei' parochie. In naam van H. Gerardus Ka- jeila. Postcheck 133 485, Pastoor Renson te Xhendelesse. ISSaa3aXBS2ESEaSS3E3SSESSaZBB9GBi3!fiï3SBaiBSSX?caBBaBfiB3BH CONSCI EN CESTRA AT, 20-22, KORTR1JK Telefoon 111 en 1283 VOOR IEPER POPERINGE en OMLIGGENDE DRIE ONMISBARE DINGEN Voor den bloei van de Missiewerken rijn drie zaken onontbeerlijk: missiona rissen-roepingen, stoffelijke middelen en vooral den zegen van Boven. Het eerste ontbreekt. Gode rij dank, zelden of nooit; het tweede moge ons de milddadigheid van Belgie's katholieken steeds blijven bezorgen: het derde moeten wij allen door ons gebed- en goede werken nooit verge ten te vragen. NAGELS INSLAAN Het komt wel eens voer in het huis houden dat de vrouwen een nagel willen slaan, een haak willen indraaien in het hout. maar het hou-t is zoo hard dat onze krachten niet toereikend rijn. Men kan dat werkje vergemakkelijken op eene eenvoudige manier: Men duwt den haak of den nagel in een stuk zeep (toilet- of huishoudzeep). Het werk zal verrassend gemakkelijk gaan. A FRUITSLA Appels schillen, in brokjes snijden als ook peren en een oranjeappel, eenige pruimen in 2 snijden. Bestrooi met srui- ker, giet er een glas likeur over (kirsch of anisette). Laat een half uur in een koele plaats bewaren en bij opdienen het bovenste versieren met enkele bananen- schijfjes. Frisch en lekker I WEET U DAT ...men serge dames- of heerenoostu- men die glimmen (of blinken) naar bo ven toe moet opborstelen met gelijke dee- len water en ammoniak, daarna met een voch-tigen doek oppersen. ...dat men het wit en geel van ingeleg de eieren beter van elkander kan schel den, Indien men ze vooraf een uur in koud water heeft gelegd. ...dat men roestvlekken van marmer kan verwijderen, indien men citroensap op de plek druppelt, en daarna met spons en zeemvel afneemt» A.

De Halle (1925-1940) | 1934 | | pagina 5