II November-Meditatie 10.000 ■B OORLOG VREDE HJ Wordt Doumergue een Symbool 200 Hoe het grootste probleem wordt opgelost et diezelfde som MILLI0EI Een indrukwekkende Betooging van de Groote Gezinnen te Brussel „JMOflIMGEri KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER HERFSTMIJMERING Zonder kinderen vergaat een Natie POLITIEKE KRONIEK Ontslag van het Fransch Ministerie Slachtoffers van den Wereldoorlog 1914 - 1 }uwehanc(en Doos4en7/2frank. Meer dan veertigduizend huisvaders en zes duizend moeders, leggen getuigenis af van hun zedelijke en nationale waarde VE!?T£Gt(l rchï "DE HALLE" ^ONCAG 11 NOVEMBER 1934., «DE HALLE» Katholiek Weekblad van leper Bureel. Beterstraat, 17, IEPER. WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. 2' JAAR. N' 45, ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR fper post) Binnenland Belgisch Congo f SvMkrijk Alle andere landen 18,80 tr. 35,— tr. 35,— U. 55,— tr. HANSEN VANNESTE, Foperlngd lij. Tel. Poperingë N' rosL-heckrekening N' 15.570| TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4.00 fr. 2 fr. toel. t. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1* bl. per regel 2.50 fr. Berichten op 2* bl. per regel 1.75 tr. Roirwber. en Bedank, (min.) fr.CO fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanraag. Annoncen rijn vooraf te betalen en moeten teg:a den Woensdag avond ingezonden «orden. - K.eine berichten tegen den Donderdag noen. 11 NOVEMBER - VREDESFEEST. En voorbij 't kruis en de officie-tafel waarop gebeiteld staat Hunne namen leven in eeuwigheid verliet ik den najaarsbloemtuin van het Engelsch kerkhof. Dat ook nog wat an ders biedt dan de levende ruikers van rozen en kollebloemende tuilen van rijn piëteitvolle grafschriften, waarop gebeiteld staat: «Hunne namen leven in eeuwigheid verliet ik den na jaarsbloemtuin van het Engelsch kerk hof. Dat ook nog wat anders biedt dan de levende ruikers van rozen en kollebloe men: de tuilen van zijn piëteitvolle graf schriften De Fransche soldaten kregen wat de onze en de Engelsche niet kregen, het voor recht te rusten onder een kerkhofkruis. Zoo paste het ook voor de zonen van de oudste dochter der Kerk. Daar eveneens vond ik orde en netheid tot in de puntjes toegepast, voor hen die God-weet-hoe- lang, buiten alle orde en regelmaat ge leefd hadden. Steeds vóór den dood steeds in stoffelijke en zedelijke ontbe ring en voor een doel dat ze duizendmaal beter zouden gediend hebben met hun jonge levens te mogen bewaren om het bloedarme Frankrijk te verrijken met geest en hand. Dat zou ook meer bijge dragen hebben tot de grootmaking van hun vaderland. Het noodlot, het misdadig noodlot, heeft er anders over geschikt, zoodat ik dezen herfstmorgen langs het puin van hun droomen en verlangens wandelde. Slingerplanten rondom het kerkhof zon deren hen af van de menschen. die ook zoo heelemaal onverschillig worden, en geen droeve noch opstandige gedachten meer krijgen bij 't zien van dat onvrucht baar stuk grond; dat uit ieder graf zou moeten roepen: Plus jamais de guerre Niemand trok hoopvoller ten strijde dan den Franschman. Niemand zal dan ock pijnlijker aangevoeld hebben, de smart te moeten sterven zonder het doel bereikt te hebben. Doch nu zullen zij het ook wel begrepen hebben dat ze den aardschen dienst verlieten om in hoogeren te treden. Van de treurwilgen warrelden tallooze blaadjes op het gaanpad. Ik stapte los erover heen, lijk de wereld over het offer van de gesneuvelden. A Mijn laatste bezoek gold een Duitschen doodenakker. In geen taal ter wereld, be staat een juister woord om zooiets te be palen Friedhof, Vredehof Inderdaad, vredehof voor hen vooral, die amper de school ontgroe-d van meet af geworpen werden in den meest onmen- schelijksn werkkring, die men uitdenken kan. De overlevenden hebben er dan ook een vredehof van gemaakt. Reeds van verre bemerkte ik meerdere groote zwarte kruisen, die hun armen uit strekten over de graven. Ze spreken door hun ruwen eenvoud: niets dan twee dwarsbalken. De bronzen ingangspoort vormt een Maltezerkruis en brengt U nog meer in de nocdige stemming om de schikking te begrijpen. Die begraafplaats biedt geen enkele vergelijking met gelijk welke andere. De grond is één gToen ta pijt; daarin staan de zwarte eikenhouten grafkruisen geplant. Geen duimbreed naakte grond is er om 'n roos of vergeet- me-nietje. De hoopgevende kleur moet geschikt en voldoende zijn om aan te wij zen dat eeuwig loon hun is weggelegd. Bloemen zijn echter aangebracht rondom den vredehof, zoo omvatten de overleven den 't geheel van alle óffers in hun blij vende genegen herdenking. Aandoenlijk zijn die sombere kruisen waar lakonisoh in gegrift staat: twee onbekende Duitsche strijdersSoms vindt men er waaronder die, zelfs vier soldaten, aldus niet enkel in. den strijd en den nood, maar zelf in den dood ver- eenigd blijven. Sierplanten, waarvan de kleur tot mat goud verschoten was, vormden de haag. achter de rozenstruiken en tusschen de rijen canada's, die TJ deden opzien naar den Hemel, nadat ge met de treurwilgen uw hoofd had laten hangen om zooveel 'droefs. A De dooden rijn allen broeders, waarom niet de levenden? DAT.E, ISSI£::rXBBS85=S358£:2ZS3SBH£tX2ltBB850HI>*BBBMHSBIlBigaXII2SE Vanclaag bezocht ik mijn oude front- makkers die geen blijde terugkomst ken den. De morgen was vredig kalm met 'n miststreep en 'n vurig roode zon, zooals dal alleen in 't najaar kan. Ik dacht aan betzelfde getijde in 't jaar '18, toen ons eerst ten volle duidelijk werd de betee kenis van onze blijde intrede thuis, en bunne afwezigheid. Hun thuis werd de militaire begraafplaats waar ze, als in slagorde geschaard, paraat blijven tot de opstanding. Er is onze jongens veel eer aangedaan geweest. Het krijgskerkhof is buitengewoon prachtig aangelegd; de dooden rusten er onder een plantage van bloemen en struiken. Van de jonge roze laars vóór hun zerk vielen vergeelde bla deren op den grond; ze bleven er liggen, beweegloos. Zoo vielen de jongens zelf, den eensn na den anderen, het sieraad, de kracht en de belofte der gemeenschap, en stonden niet meer op. Nette grintwegen doen U loopen langs de eindelooze rijen zerkjes, alle dezelfde, uit hardsteen, flink wit gewreven. Een bronzen plaat vermeldt benevens naam en geboortedatum, den datum van het sneuvelen van ieder krijger. Op dien dag bracht hij het supreme offer, na de vele die voorafgingen. Wij vieren hem in den geest van diepe vereering, zooals wij den dag vieren van 't afsterven der heiligen. Al wandelend viel het me op, dat hier en daar het kruisje op de driekleur ver vangen was door 'n leeuwke. Het pijnigde me te denken dat na al 't lijden op deze aarde, die makkers nog niet eens moch ten rusten onder 't kruis. Hun zerk is geen kruis, en erop staat niet afgebeeld 't symbool van hun strijden alhier, dat het grootste en vruchtbaarste kruis was van hun leven. Ik moest willens nillens denken aan de Heldenhulde-zerk j es Sommigen vinden dit kerkhof prach tig, om al de weelde bij 't aanleggen ervan uitgestald. Ik kan het niet mooi vinden omdat de rijkdom het offer verbloemt en de lessen ervan doet verstommen. Beter hadden de uitgestorven en stukgeschoten boomen. uit het bosch erachter, overblijf sel van den oorlog, te midden der graven gestaan, om een blijvend beeld te geven van het doel waarvoor jeugdige krachten nutteloos werden gebroken Ze zouden een meer geschikt kader zijn, voor de rouwende vaders, moeders, vrouwen en kinderen, die af en toe op hun graven komen bidden. Bij 't heengaan dacht ik aan 't ge kende vers: Hier liggen huil lijken als zaden in 't zand Hoop op den oogst, o Vlaanderland. Twintig jaar na 't zaaien van dat kost baar zaad, is er van vredesoogst al even weinig te bespeuren als in 1914. ft Een Engelsch militair kerkhof lokte me binnen in 't voorbijgaan. Het is een spre kend bewijs van de pondenkracht van dat land. Niets werd er gespaard, noch in den bouw. noch in de beplanting, noch in de verzorging, om van de doodenakkevs echte parken te maken, bloemhoven die een wellust vormen voor het oog. Ik heb me andermaal afgevraagd, of dat het getuigenis was van de dooden onder mijn voeten? In ieder grafsteen is een kruis gegrift onder 't regimentsschild van den gesneu velde. Het is grooter dan dat welk onze gevallenen gekregen hebben. Hadden ze dan meer geloof en godsbetrouwen dan de bij uitstek katholieke Vlamingen? Luister welke treffende spreuken in 't steen ge beiteld werden bij die voor 't meerendeel protestantsche Engelschen: ~ot weerziens, kind, in den Hemel Vrede, volkomen vrede Geroepen tot edeler dienst Die laatste diepgodsdienstige spreuk deed me rillen van ontroering. Dat was waarlijk een gedachte die had mogen prijken, hoog boven al de graven, van alle militaire begraafplaatsen. Op de steenen van onbekenden, staat kort en schrijvend: Den Heer alleen bekend Daar rees vóór mij, het onbekende offer in al zijn grootschheid.. EEN OORLOOS BOOT KOST ÏBBBBBBErEC.ïCE36SB3EBÏE32S3nEC naSWBEEHiSRnEanESaaHBaaHHiniM B?::ï2HaEaSD233BBBSSaS«ÏBBa Het probleem van leven en dood is wel het grootste dat men zich stellen kan. Alles wordt als 't wa»e gecentra liseerd in de vraag naar de beteekenis van het sterven. We zeiden het reeds verleden maal: Wie den dood aanziet als het totale vergaan van zijn eigen wezen als een vervallen in het niet voor hem moet sterven iets ontzettend bitters zijn. En is de dood het eindpunt van alles, dan heeft het leven zelf zoo als het hier op aarde wordt geleefd keen beteekenis meer. Dan immers is het leven, waar wij menschen zoo diep aan gehecht zijn, niets dan een schijngeluk, een kolossaal menschen- bedrog. een katastrofe die begint met onze geboorte en eindigt met een vol ledige mislukking van al onze be trachtingen en verlangens. Dan is ons leven niets meer tenzij een schitte rende zeepbel, die juist door de mooi ste kleuren ons betoovert, en op ééns openbarst, om voor goed en voor al tijd te verdwijnen... Zoo n oplossing is geen oplossing. Er is maar één uitkomst, en die is; het leven aan de overzijde van het fraf. Welnu, ons gezond verstand, be licht door het geloof, geeft ons die onwankelbare zekerheid, dat we met den dood niet heelemaal verdwijnen, dat er na dit leven een eeuwig leven is dat ons niet wordt ontnomen. En alzoo verandert het aanschijn der dingen, welke hier op aarde ge beuren. Het sterven wordt slechts een overgaan, een overstappen naar iets beters. En het leven krijgt daardoor hjn waarde en zijn beteekenis; Het is slechts een begin, een proef, een inleggen van hetgeen we worden ■boeten in onze blijvende woonplaats "ver het graf. Aldus is het leven maar een bitte- teleurstelling voor hem alléén, die ■oor zijn eenig vaderland zoekt, en ieeft voor dingen welke moeten ■taan. Enkel deze nog bedriegt «3 denkt hier de aarde in te als definitief verblijf. Want y e alléén wordt ontgoocheld door onvermijdeiijken dood. w nochtans waar: zelfs voor ons, die gelooven, blijft dat overstap pen naar het eeuwige iets dat ons beangstigt. Het kleed van ons lichaam leggen we niet zoo graag af, en ons ontbreekt het vertrouwen in een Va der die op ons wacht. Doch wij hebben ongelijk den dood te aanschouwen als het akelig ver schijnen van 'n bleek grijnslachend en rammelend geraamte, dat met stalen zeisen levens wegmaait. Zoo mogen heidenen den dood afschilde ren. Voor ons, die gelooven in het woord van Kristus: «Ik ben het leven en de verrijzenis», voor ons heeft de dood sedert Kristus een ontzaggelij ke verandering ondergaan. Sedert Kristus heeft de dood het huivering wekkende van zijn gelaat en voorko men afgelegd en een ander kleed aangetrokken. Hij is de bode van on zen Vader, die ons naar huis komt halen, en de blijde boodschap brengt dat onze proeftijd volbracht is, dat het tijd is heen te gaan en te stappen over de grens tusschen den vreemde en het vaderland. Zoo wordt ons leven een wachten op Gods bode. Zoo is ons sterven niet het einde van een begin, doch een nieuw begin zonder einde. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB BELGISCHE FABRIEK VAN CH1COREIWYPPELIER-TAFFIN IBBBBBSBflBBBBBBBBBBBBBBBBIXBa Morgen Donderdag zal het kabinet uiteenvallen. Vermits de radikalen het zoo wil den, moeten zij logischerwijs de teu gels in handen nemen en moet Her- riot als kabinetsvormer optreden. Maar politiek en logika zijn twee. Wordt het Laval, de boezemvriend van Doumergue? Indien het land echter nu abso luut geen parlementairen meer wil, dan beleeft Frankrijk een tweede 6 Februari. En dan zal het rap gaan. Trots alles blijft Doumergue een symbool! (Verboden nadruk.) 7-11-'34. Herwig. De positie van de regeering Dou mergue is op dit oogenblik hopeloos Nu het land gered werd uit de anar chie waarin het dreigde te vallen na de gebeurtenissen van 6 Februari komên de aanvallen op het kabinet langs alle zijden los. In werkelijkheid vertegenwoordigt de regeering geen enkele richting meer, of beter geen enkele politieke groepeering ziet in het kabinet de spiegel van haar eigen zelf. De rechtschen zijn verre van inge nomen met de partij-methodes d e tot hiertoe door Doumergue gehand haafd werden, wijl dc linkschen in hem ten rechte of ten onrechte de propagandist van een werkelijk of in gebeeld fascisme vinden. En feitelijk hebben beide strekkin gen gelijk. De regeering Doumergue was een overgangsregeering. Het viel nu te bezien of ze dat blijven kon. Ze had tot ONMIDDELLIJKE taak het land weer'vlot te brengen na de mis selijke schandalen die de openbare opinie verontwaardigden. Ze heeft dat dan ook gedaan en in betrekke lijk korten tijd. Ze heeft zelfs meer gedaan. Ze heeft de financieels toe stand in 6 maand solieder gsmaakt dan de vorige regeeringen in 6 jaar. Ze heeft het buitenlandsch prestige van het rijk in 6 maand meer OVER WICHT geschonken dan Briand in 6 jaar. Daarmee was haar ONMIDDELLIJ KE taak af. en kon ze het veld vrij laten voor een grondwettelijk-parle- msntaire regeering. De regeering Doumergue immers, alhoewel uit par lementairen bestaand ivas geen parle mentaire regeering. Ze was de resul tante van een Staatsgreep. Ze steun de rechtstreeks op de openbare opinie die haar in 't leven riep. En ze re geerde bij middel van parlementen die in vakantie waren en haar dus niet beïnvloedden. Een maal haar opdracht af, moest ze verdwijnen of terug parlementair worden. Ze wilde noch het een noch het ander. En om zich te onttrekken aan het subtiele bascule-spel van Kamer en Senaat pakte ze uit met een reeks hervormingen die tot de Grondwet aantastten. Dit was natuurlijk een dolk in het hart van senatoren en volksvertegen woordigers die toch het symbool van de Grondwet zijn of zouden moeten zijn. Praktisch kon de Regeering Doumergue de Staatshervorming niet doordrijven zonder de toelating van Kamer en Senaat, die samen de na tionale vergadering vormen. Niemand is naïef genoeg om te gelooven dat de gekozenen van het volk de beteu geling van hun eigen rechten of voor rechten zouden stemmen. Ook Dou mergue niet. En toch kwam hij ermee voor den dag. Hij wilde in de eerste plaats een minister-presidentschap met streng omlijnde plichten en rechten, m.a.to. de eerste minister hoeft de chef, de direkteur, de leider te zijn. Dit was een versteviging van het gezag en van de persoonlijke autoriteit. En als dusdanig een stap in de richting van de diktatuur. Welke demokratische gekozene zou zulks stemmen? Minister-President Doumergue wilde meer. Hij was van meening en daar in heeft hij volkomen gelijk dat het budget niet afhankelijk wezen mag van het loven en bieden van Kamer en Senaat. De begrooting wordt ontwricht door kommissie- en andere amendementen, door de riva liteit tusschen de politieke groepee ringen, door de naijver tusschen Ka mer en Senaat. Voortaan, meende Doumergue, is het voldoende als de gekozenen het budget in zijn geheel af of goed mogen keuren, net als in Engeland. Waar is de meerderheid om zulks te stemmen? Er was echter nog iets anders. Mi nister-President Doumergue, die ook In de politiek grijs werd, en die weet dat ministerieele krisissen vaak ver oorzaakt werden door een gril of een voorbijgaande ontevredenheid van het parlement, idou voortaan de rollen omlteeren. H j zou graag zelf hei par lement ontbi iden als hij er geen weg voudiging. mee kan, of als het zooals vroeger een steriele p:aalbarak dreigde te worden. Thans moet het Senaat tus- schenkomen en de President der Re publiek. Hierin begeerde hij vereen- XVie echter zou hem hierin volgen De voorgestelde hervorming :n waren verre van revolutionnair. Maar hoe onvolledig en hoe gematigd ze ook zijn, ze liggen willens nüiens in de lijn van dezen tijd. Ze zijn essentieel ondeviokratdxl zc zijn pro-fatxif- tisch, pro-diktatoriaal. Ze zijn echter noodzakelijk om ds stabiliteit van het land te verzekeren. Ze zijn geen einddoel. Als die ont worpen hervormingen erdoor geraken, zelfs gemilderd, zullen er andere vol gen. Ook Frankrijk ontkomt niet aan de eischen van den tijd. Ook Frank rijk ondergaat de strooming naar orde, gezag en nationaal gevoel. Schijnbaar had President Doumer gue geen dc minste kans om zijn hervormingen erdoor te krijgen, toare 't niet dat de volksvertegenwoordi ging er misschien bewust van was dat ze het volk niet meer vertegenwoor digt. Niet de Kamer noch het Senaat inspireerden de Regeeringmaar de massa, ledereen is daar trouwens van overtuigd. Het parlement mocht rus ten. En Eerste Minister Doumergue onderhield zich rechtstreeks met het volk bij middel van de radio. Op het jongste kongres der radi kalen heeft een gekozene zich bitter beklaagd over de nietige rol, de nul- rol van Kamer en Senaat. De Re geering Doumergue. riep hij uit. luis tert naar de straat, de oud-strijders, de boerenformaties, enz.Schitteren der bewijs dat Kamer en Senaat nog slechts zich zelf vertegenwoordigen, kon hij niet leveren. Zij immers zijn toch de gekozenen van hetzelfde volk, dezelfde oud-strijders, dezelfde boeren. Dit raas natuurlijk een flinke troef in handen van Doumergue. Een even- tueele Kamerontbinding zou de helft gekozenen thuis laten en nieuwe fi guren op het voorplan brengen. Daar bij voorspelde iedereen dat nieuwe verkiezingen Doumergue zouden gelijk geven. Daarom maar het zekerste verkiezen: de hervormingen stemmen en zijn mandaat behouden. Als de hervormingen er door ge raakten dan zou dat gebeuren om dat eenerzijds een ruim deel van het Fransche volk rechtstreeks de Regeering beïnvloedt en omdat an derzijds een fiink aantal parlemen tairen liever een deel van hun pro gramma op zak steken dan hun man daat kwijt te spelen. Het parlementarisme zal er zich waarschijnlijk nooit meer bovenop werken. Sedert 6 Februari is het zoo erg in ongenade gevallen bij het volk, dat het zich voorloopig niet meer her stellen kan. En de oude Doumergue 72 jaar en oud-parlementair was op'weg om de parlementaire metho des te kortwieken. We weten waar hij begonnen zou, we loeten niet waar hij of een ander ein digen zal. Doch van nu af is het ze ker dat hij een symbool geworden is, het symbool van de aspiraties van een volk, dat ook de nieuwe tijden en de herboren waarden in stijgen de lijn in zich opneemt. Omdat hij niet brutaal de oude, vervallen ruïnes opruimde, werd hij door de rechtsche, pro-fascistische groepeeringen bestookt en opgejaagd. Omdat hij een zwakke poging onder nam naar orde en gezag zat het een heidsfront van kommunisten en so cialisten hem in 't haar. En de machtigste parlementaire groep die de vrijheid op een radikale manier in haar schild voert, de vaan drig van het Stai-iskisme en van de framassons, had het lot van de Re geering in handen, en heeft niets ge leerd. Op het oogenblik dat we dit schrij ven heeft de radikale groep virtueel Doumergue in den steek gelaten. (Zie verve'; onderaan 2* k Ion.) Ingevolge de houding der radicaal socialisten die volherden in hun be sluit het Ministerie Doumergue niet te steiinen, heeft het Ministerie Don derdag morgen zijn ontslag inge diend. De Heer Lebrun, Voorzitter der Re publiek, heeft de Heer Laval belast een nieuw ministerie te vormen, doch hij weigerde. M. Euisson weigerde oo£. M. Flandin echter nam aan en be gon onmiddellijk zijne onderhande lingen. Men voorziet dat het nieuwe kabinet weinig verandering zal on dergaan. In Parijs verliep alles kalm. I8233C:E£BESSSBBE.'3':gE<3a5E«a0BB Voor deli oorlog telden de Europeeschs legers 42 millioen man. Gedurende den oorlog werden er onge veer 74 millioen man gemobiliseerd: in Duitschland 13.250.000 in Oostenrijk-Hongarije 9.GOO.OOO in Turkije 1.800.000 in Bulgarije 1.000.000 Totaal Centrale Staten 25.050.000 in Rusland 19.000.000 in Engeland 9.500.000 in Frankrijk 8.000.000 in Italië 6.000.000 in Roemenië 1.000.000 in Vereenigde Staten v. Amerika 4.200.000 in België, Servië, Griekenland 1.700.000 Totaal Entente-Staten 49.000.000 DE OORLOG HEEFT AAN DE WERELD GEKOST: 10 MILLIOEN DOODEN 20 MILLIOEN GEKWETSTEN. Centrale Staten Duitschland Oostenrijk'-Hongarije Turkije Bulgarije Dooden 1.885.000 1.450.000 450.000 70.000 Gekwet. 4.248.200 2.000.000 675.000 100.000 Totaal 3.855.000 7.023.200 Entente-Staten Dooden 2 a 2.500.009 Rusland Britsche Koloniën Groot Britanje Frankrijk Fransche Koloniën Italië Roemenië België-Servië V. S. van Amerika 202.300 743.000 1.358.600 67.000 497.000 159.000 800.000 56.6C0 Gekwetsten 4 a 5.000.000 428.600 1.693.300 2.580.000 140.000 949.600 170.000 1.000.000 246.000 Toiaal 6.383.800 12 a 13.000.000 VERHOUDING VAN HET VERLIES PER LAND dooden ct vermisten Frankrijk Amerika Groot Britanje Dunschland Italië Rusland Oostenrijk-Hongar. 1 op 23 inwoners. 1 op 2000 inwoners. 1 op 66 inwoners. 1 op 35 inwoners. 1 op 79 inwoners. 1 op 107 inwoners. 1 op 50 inwoners. Met de kisten der dooden, zij en zij gelegd, zou men een weg 10.000- kilometer, zegge ongeveer van Berlijn naar Wladi- vostock, kunnen bestraten. Het vervoer met het spoor, tegen 50 kisten per wagon, zou 10.000 lijkentrei- nen, ieder van 20 wagons, vergen. Zou den ganschen wereld, den oorlog niet moeten vervloeken? God gave dat nooit geen oorlog meer kome. Gedenken wij op heden 11 November, deze milüoenen dooden zonder onder scheid van Nails, en bidden wij voor den vrede onder alle volkeren. IES2ISSHB32B5XBE32 1164.000 AAI^^ooIKgéN1 Zicht genomen tijdens de grootsche hetcoging der Vaders van Kroostrijke Ce- zinnen te Brussel, Zondag 1.1. 49.909 Betoogers stanten door de straten van Brussel om hun eischen meer kracht bij te zetten. De Bond der Kroostrijke Gezinnen van België hield Zondag te Brussel eene in drukwekkende betooging. Het doel dezer manifestatie was de macht van den Bond te toonen, te herinneren aan de rechten der kroostrijke gezinnen, en hunne eischen op alle gebied duidelijk te om schrijven. De Kroostrijke Gezinnen wil len namelijk rechtvaardigheid voor al len; de vaders van kroostrijke gezinnen zijn mannen van plicht, en zullen ge beurlijk de noodige opofferingen doen; doch zij willen dat het groot gezin geëer biedigd weze en niet opgeofferd aan an dere reeksen van burgers, die dezelfde titels niet kunnen doen gelden op de hoog schatting en de erkentelijkheid van het land. Zelden heeft te Brussel een betooging plaots gehad, die zoo rijk was aan na tionale beteekenis en gewettigde fierheid als deze der Groote Gezinnen. Van het land zijn zij de opbeurende kracht, de toekomst en de zedelijke grootheid. Voor Brussel zelf, waar de kinderbeperking on rustwekkend voortwoekert was de over weldigende opkomst een eisch tot eerbied en hoogachting voor wat de groote ge zinnen voor de natie hebben verwezen lijkt. Uit alle gewesten van het land zijn zij Zondagvoormiddag ingekomen, doch met overwegende meerderheid uit Vlaanderen, ruim veertigduizend familievaders en zesduizend moeders. Er waren 43 bijzon dere treinen, en lange rijen autobussen, die reeds van in den vroegen morgen te Brussel aankwamen. DE STOET Om 10 ure werd op de lanen van af de Kruidtuinlaan tot aan de Wetstraat een reusachtige stoet gevormd. Het zag er zwart v- n volk, opgekomen uit alle ge westen van het land. Stipt om half elf vertrok de optocht aan de Schaarbeeksche Poort, om langs de Koninklijkestraat, de IJzerkruisstraat, de Regentlaun en de Wetstraat het Ju belpark te bereiken. Het was een ein delooze rij van flink opstappende huis vaders; vooraan de Katholieke Har monie Ste-Ceciliavan Edegem, die den stoet opende; daarachter het be- stuurseomiteit en de leden van het Cen traal Comiteit en V. Z. W. D.. en dan, ge groepeerd per provincie, de leden der pro vincies, Antwerpen, Brahant, West- en Oost-Vlaanderen, Henegouwen, Luik. Lim burg, Luxemburg en Namen. Niet minder dan 30 muziekmaatschappijen luisterden deze massabetooging op. en een vijftigtal spandoeken werden in den optocht meê- gedragen. Daartusschen opgemerkt: De Eend telt 164.000 aangesloten gezinnen. 164.000 aangesloten gezinnen vertegenwoordigen 1.200.000 Belgen.Een Lend kwijnt waar het kind verdwijnt. Ons Kroost is de Rijkdom van morgen. Zonder kinde ren, Staatsbankroet. Aan een kinder loos België geen krediet. Onze kinderen zullen 's Lands schulden betalen. Lich te lasten met talrijke volwassenen. Wij geven aan het Land de 2/3 zijner ver dedigers. Heden geen kinderen, later geen pensioenen. Eerbied voor de groote gezinnen. Rechtvtaardigheid In de be lasting. Eerbied voor de Wet van 4-8-30. Gezinsvergoedingen voor de weduwen. Gezinsvergoedingen voor de ambachtslieden. Gezinsvergoedingen voor de handelaars. Gezinsvergoedin gen voor de landbouwers. Levenslange vermindering op de reiskosten aan de ouders van K. G. Vermindering op de reiskosten voor ieder minderjarig kind van K. G. A:.n het Graf van den Onbekenden Sol daat werden door de leden van het hoofd bestuur mooie bloemenkransen neerge legd; hierbij waren o. m. aanwezig: Z. Exc. Minister Van Cauwelaert; Heer Car ton de Teurnay, algemeene voorzitter van den Bond; Generaal Lemercier, alg. se cretaris; Ballet, Gosseries, De Praetere, enz. Eene afvaardiging scheidde zich hier van den optocht, om een adres te gaan overhandigen aan Z. M. den Koning, en een ander aan den Heer Eerst? Minister, vertegenwoordigd door Heer Van Isacker, Minister van Arbeid en 8ociale Voorzorg. HET ADRES AAN DEN KONING Bij het adres aan d?n Koning brachlen de Kroostrijke Gezinnen hulde aan den Koning, verzekerden hem van hun on wankelbare getrouwheid en hoe zij den onbreekbaren band die de Koninklijke Familie aan de Belgische Familiën hecht, begrijpen in al zijn sterkte. De vrucht baarheid van den Koninklijken Haard verzekert het voortbestaan van de be scherming o'ver België van zijn Koningen zoo ris de vruchtbaarheid der groot? ge zinnen het voortbestaan van het Konink rijk verzekert. De Kroostrijke Gezinnen verzoeken den Koning zijn hooge bescherming te willen verleenen om bij de Regeering voldoening aan hun eischen te doen bekomen. Er wordt gevraagd dat de gevoeligste offers niet zouden gevergd worden van de fami liën met de zwaarste gezinslasten. HET ADRES AAN DE REGEERING De adres aan de Regeering werd over handigd aan Minister Van Isacker, ver tegenwoordiger der Regeering. Het behels de het verzoek dat het aandeel der Kroostrijke Gezinnen in de rechtmatige offers die de Regeering zal vergen cm 's Lands financiën te redden, evenredig zouden wezen a:n hun vermogen en hun lasten en dat er rekening zou gehouden worden met d? lasten die zij de gemeen schap ten goede dragen. Aan de Kroostrijke ^zinnen mogen geen opofferingen worde, avergd die hun levensminimum zouden aantasten en het herstel van het evenwicht tusschen de middelen en de burgerlijke lasten van eenieder, zonder onderscheid van rang of fortuin, wordt gevraagd. Er dient rekening gehouden met de sociale rechtvaardigheid. Het bestaan der Kroostrijk? Gezinnen mag door hun kinderlast niet beneden het levenspeil gehouden worden van de andere gezinnen uit de zelfde maatschap pelijke middens. Protest wordt gedaan tegen de vcor- deelen aan kinderlcozen en vrijgezellen. Een bede wordt de Regeering gestuurd opdat zij deze redanen zoude indachtig blijven. DE VERGADERING IN HET JUBELlfeRK Het was zoowat half twaalf wanneer de eerste betocgers in de hall van het Jubelpaleis aankwamen, waar reads de moeders der kroostrijke gezinnen de gaanderijen vulden. Door luidsprekers verspreid, werd er opgewekte muziek uit gezonden, terwijl ook mevrouw Carnoy er in de twee landstalen, eene korte spreekbeurt hield over de noodzakelijk heid en het nut. van den Bond der Kroost rijke Gezinnen. Langzaam liep de uitgestrekte hall vol, al te langzaam zelfs, want om één urn- was het laatste gedeelte van den stoet nog aan het vertrekpunt! Op de eere tribuun hadden inmiddels reeds plaats ge nomen: Heeren Carton de Tournay, oud minister. algemeene voorzitter; generaal Lemercier, alg. secretaris; Caufriez, alg. schatbewaarder; senator Volckaert, onder voorzitter; de senatoren: Carnoy, Van Coiliie, Thienpondt, Delvaux de Fenffe; prof. De Vlessch. uwer, Allewaert en Geuens, volksvertegenwoordigers; E. P. Fallon; mevr. Van Cauwelaert; mej. Baers, voorzitster der Kath. Vrouwenor ganisaties van België; heeren Wynen, voorzitter' van het gewest Antwerpen; Van Nespen, secretaris; Sartena: r, voor zitter gewest Brussel; Taymnns, voor zitter s£ad Brussel; Gosseries, voorzit ter, en Ballet, ondervoorzitter van het Inrichtingscomiteit; De Voghel, alg. be stuurder aan het Ministerie van Sociale Voorzorgheeren Graaf Alfred Legreile, Edm. Bernaerts, Mbdou, R. Junes, en S;ij- nen, allen afgevaardigden uit Aniwarpen; Reyaert. procureur dos Konings, te Ton geren; Delvigne, notaris te Tongeren, enz., enz. Nog altijd komen de betoogers binnen; gezien het gevorderd uur, besluit men evenwei de vergadering te openen. Vooreerst wordt het woord gevoerd door heeren Gosseries en Ballet, die, de eerste in het Fransch, de tweede in het VIaamsch, de betoogers danken voor hun ne talrijke opkomst, en enkele woorden ten beste hebben ever de werking van den Bond. (Zie vervolg op 2" blad.) den Zaterdag morgen per post thuis wil besteld worden, hoeve slechts onderstaan de briefje in te vullen en in een open enveloppe gefrankeerd met 0,10 fr. te zenden aan DE HALLE FOPERINCE. Mijnheer de Uitgever, Gelieve mij een kwijtschrift aan te bieden van 18,60 frank voor een abonnement op DE KALLE tot einde 1935. Men ontvangt alsdan het blad kosteloos van nu tot Nieuwjaar. Naam Gemeente E2P~ Dit bericht is enkel g-idig voor België. Wie ln Frankrijk on» blad begeert van nu tot eiade 1935, sture ons 38,50 frank op per internationaal post.mandaat.

De Halle (1925-1940) | 1934 | | pagina 1