De Katholieke Kringen in Congres te Binche VALY Balsem kndl te verminderen, Oitehelp^üs^henKn'i^jeriab Nationale Radioelektrische Fabriek, awirtt' Om de werkloosheid in ore Binche viert zijn 5 0-jarig Katholiek Bestuur Interessante Zittingen. VOOR DE WIELRIJDERS POLITIEKE TOESTANDEN Geef inzake-Radio de voorkeur aan c-e BRIEF UIT BRUSSEL BETOOGING DER KROOSTRIJKE GEZINNEN TE BRUSSEL Eischt den Ontroomer Meloüe DE EERSTE DAG. DE VERGADERING Binche, dat thans zijn 50-Jarige katho liek bestuur viert, werd door het be stuur der Federatie van Katholieke Krin gen en Vereenigingen uitgekozen voor haar parlijksch congres. In den Katholieken Kring te Binche werd Zaterdagnamiddag, ten 3 ure, de openingszitting van het oongres gehou den, onder voorzitterschap van heer Se- gers, Staatsminister, die aan zijn zijde bad op het verhoog Staatsministers Ber- ryer en Moyersoen, oud-minister Carton de Tournay, prof. Baudhuin, enz. Staatsminister Segers, voorzitter, open de het congres en verleende dadelijk het woord aan de Heeren Derbaix, Burge meester van Binche. en Dumont, voorzit ter van den Katholieken Kring dier stad, die de H.H. Congressisten welkom heetten. Dan is het de beurt om het woerd te nemen aan STAATSMINISTER SEGERS OVER DE PLICHTEN VAN DEN KATHOLIEK Spreker dankt namens de Federatie Van Katholieke Kringen de heeren Der baix en Dumont voor de zoo vriendelijke woorden van welkom. Na er dan aan herinnerd te hebben dat een jaar geleden de Federatie de studie van het probleem der hervorming van den Staat heeft ingezet, wijst spre ker op het groote belang van het on derwerp, dat thans aan het orde van den dag werd gezet: de maatregelen die moe ten getroffen om uit de financieele, eco nomische, sociale en zedelijke crisis te geraken. Laat mij nochtans toe, gaat spreker Voort, te zeggen dat de oorzaak van de eoonomische crisis niet enkel van stoffe- lijken aard is. Zij is ook van geestelijken en zedelijken aard; zij is laat ons het durven zeggen van godsdienstigen aard. De economische crisis is inderdaad slechts een der factoren van de algemee- ne crisis. Zij is een der gevolgen van de univer- seele ontreddering van de menschelijke bedrijvigheid, ontreddering die te wijten valt aan het failliet der wijsgeerige, po litieke en sociale leerstelsels der verleden eeuw. De crisis is eerst en vooral een crisis van wijsbegeerte, moraal en geloof. Heel de leerstelling van het verleden heeft slechts voor doel gehad, den mensch los te maken van God, om hem enkeling of gemeenschap tot het middenpunt der wereld te misken. Het opkomend geslacht betaalt den los prijs van dit noodlottig verleden. De economische crisis is enkel een der Zijden van het algemeen failliet der wijs begeerte, de politiek der sociale leer. Laat ons er van overtuigd zijn dat, in dien de gedachte aan het economisch herstel op dit oogenblik al onze bekom mernissen moet beheerschen, het niette min zeker blijft dat het hoofdzakelijk werk en einddoel, het herstel zelf van den Staat Is; het is herstel van de maat schappij zelfs, in de heropbeuring van het geweten en van den wil. Een eerste plicht dringt zich aan ons op. Wij moeten onzen geest vrijmaken; den geest der natie moet vrijgemaakt worden van al de gruwelen van het ver leden; het humanisme, het .liberalisme, het sciëntisme, het socialisme en dies meer. Een tweede plicht wacht ons: wij moe ten klaar inzien welk nieuw regiem wij in de plaats willen stellen van het verle den. WIJ onderzoeken, wat de nieuwe staat moet zijn. Wij zijn het eens, dat hij zoodanl; In gericht moet wezen; dat het algemeen welzijn het privaat belang overheersche; dat de samenwerking der standen het arbeidsvraagstuk zou oplossen; dat de uitvoerende macht, doordrongen van haar verantwoordelijkheid, snel han- dele en in handen gegeven worde der meest ervarenen, die slechts het alge meen welzijn beoogen; dat de macht van toezicht overgebracht worde op de meest bekwamen, die in- plaats van voldoening te schenken aan de belangen van partij, groep of stand zich uitsluitend ten dienste zullen stellen van het vaderland. Alleen zulke Staat, door het verstevi gen van het gezag langs boven, en de tucht langs onder, zal de nationale soli dariteit in het leven roepen. Hij alleen zal de vertegenwoordiging der bevoegd heden verzekeren, inplaats van deze der meeningen. Hij alleen zal veroorlooven, dit vier voudig einddoel te bereiken, dat ik reeds vroeger aanduidde: tuchtvolle benuttiging der rijkdom men; rationeele organisatie van den arbeid; de ondergeschiktheid der burgers aan het gezag; het zich richten van de gansche samen leving naar het algemeen welzijn. Dit alles nochtans is het te verwezen lijken ideaal; het is de leer, het program ma. Het komt er echter op aan, het in feiten om te zetten. En dit veronderstelt grondige verande ringen: in de wetgevende macht, in de uitvoerende macht, in het regiem van den arbeid, in de structuur van den Staat en der ondergeschikte machten. Maar dit alles behelst een derde plicht. Wij katholieken moeten ons beijveren, om in den schoot van den nieuwen staat aan de geestelijke waarden den voor rang te geven, en dit ln de volle mate van het mogelijke. Slechts door de gees telijke eenheid zal men er tenslotte toe geraken de maatschappij te redden. Wij moeten het christelijk front, het katholiek front hervormen tegenover de crisis van christlanisatle waaraan de vol keren sterven. De Staat Is een middenpunt, geen hoog tepunt. Boven de Staten moet men, langs den weg der bovennatuurlijke verhevenheid, het middenpunt hervinden, het schep pend beginsel, het vaste waarheldspunt: God. De groote plicht, welke zich dus aan ons opdringt, is te beproeven, de grond beginselen van het christelijk recht als nieuw bloed ln de publieke instellingen te doen binnendringen, en aan de chris- tene beschaving de eereplaats terug te' schenken, die haar in de maatschappij toekomt. Restaurare omnia ln Chrlstonaar het woord van Pi us X. Het ls om deze prachtige herstelling te verwezenlijken, dat wij het ontwaken onzer krachten en onzer geestelijke waar den moeten verzekeren. Men moet op nieuw een elite tot stand brengen. Ook kom ik met aandrang de katho lieke intellectueele Jeugd verzoeken, zich meer te groepeeren in het tee ken van het Verbond. Laten wij er wel van overtuigd zijn, dat de toekomst aan de Jongeren toebehoort. 2 IJ behoort aan degenen, die nog geen Veertig Jaiar tellen. Ik ken er onder hen ln grooten getalle, die bekwaam zijn, voor onze hoog* roeping ln te staan. Deze man nen roep lk op, en noodlg hen uit, de fakkel over te nemen. TELEGRAMMEN Deze prachtige reden van heer Staats minister Segers, werd langdurig door de vergadering toegejuicht, die dadelijk daarop besluit, telegrammen van trouw fca gehechtheid te zenden aan Zijne Hei ligheid den Paus en aan Zijne Majesteit den Koning. De secretaris der Federatie, heer Jac ques Robin, geeft daarop lezing van een IIULDEADRES AAN DEN PAL'S waarin al de gevoelens van kinderlijke gehechtheid en blij venden' trouw aan Kerk en Paus worden uitgedrukt, namens al de' aangesloten kringen en verseni- gingen met al hun leden. En zoo is de tijd der studie voor het congres aangebroken. DE CRISIS EN HET ECONOMISCH VRAAGSTUK DOOR H. PROFESSOR F. BAUDHUIN De algemeene toestand. Het economisch vraagstuk beheerscht al de anderen. Het feit is misschien ver nederend, maar het is onbetwistbaar, zelfs brutaal. Wij moeten er dus reke ning mee houden. Vooraf dienen wij te onderzoeken, hoe ver de economische crisis staat. Ds alge- meene toestand blijft nog moeilijk maar voor de twee-derden van de wereld ls de crisis in hare technische beteekenls voor bij. Wij verkeeren nog altijd in de de pressieperiode, een weinig boven den toe stand van 1932, het laagste punt van de crisis, en een weinig beneden het peil van 1933. De toestand verbetert ln het buitenland zonder dat de regeeringen er voor iets tusschen zijn. De heropbloei ln den vreemde werd bekomen, o. a., door de aanpassing der prijzen en de vermindering der lasten van allen aard. In algemeenen zin werd dit verwezenlijkt door de muntontwaar- ding. Waarom neemt de crisis bij ons geen einde zooals elders? Omdat wij niet overgegiaan zijn tot de aanpassing der prijzen en der bezoldigin gen in de mate van de noodzakelijkheid. Hoe de Belgische Economie heraanpassen Het bijzonderste vraagstuk ls de aan passing van onze prijzen bij deze van het buitenland. Daartoe bestaan slechts twee middelen: Het eerste ls de devaluatie van den frank; wij zouden dus doen zooals de an dere naties, zonder in aanmerking te nemen, dia.t wij de devaluatie reeds één maal hebben toegepast. De operatie zou zeer vlug kunnen geschieden, en zou zeer eenvoudig zijn. Dit manceuver is tamelijk gevaarlijk, gezien de reeds gedane proefneming en de nervositeit van de openbare meening. Men ziet wel waar het begint, doch we weten niet waar wij het zullen tegenhou den. Bovendien ls het een gevaarlijk pro cédé dat de willekeur en zelfs de kies- draverij binnenbrengt in een midden, waaruit zulks voor altijd zou moeten ver bannen blijven. Voegen wij erbij, dat de devaluatie de voordeelen niet zou opleveren, welke velen er van verwachten. Indien wij de devaluatie beschouwen als een middel, om uit de crisis te gera ken, dan is het vooral, cmdat zij onze ondernemingen weer met winst zou laten werken. De verkoopprijzen zouden stij gen, terwijl de kostprijzen in mindere mate zouden omhooggaan. De voortbren gers zouden hun financieelen toestand kunnen verbeteren. Wij verkiezen de productie weer winst gevend te maken door de vermindering van den kostprijs. Door de verlaging der algemeene kos ten, der vervoerkosten en in zekere mate door de vermindering der jaarwedden. Juist dit laatste is het moeilijkste, doch men zal er tenminste een gedeeltelijke compensatie voor vinden in de verlaging der levensduurte. Deze verlaging is mo gelijk, indien wij onze invoerpolitiek wij zigen met eene voorzichtigheid, die ech ter de krachtdadigheid niet uitsluit. Wil men dien weg niet volgen en blijft men de huidige landbouw en nijverheids- prijzen behouden en tegelijkertijd de hui dige Jaarwedden, dan moet men tot in flatie overgaan, en wel zoo spoedig mo gelijk. De te volgen politiek. Welke taak dringt zich onmiddellijk op? De eerste betreft de openbare finan ciën. Zulks is onder economisch opzicht van kapitaal belang. Vooreerst dient het evenwicht der be grooting behouden. De tweede hoofdvereischte is de ver mindering der staatsuitgaven. Door an deren dan socialisten hebben wij hooien zeggen dat men aldus de crisis zou ver scherpen, omdat men de koopkracht van een deel der bevolking zou verminderen. Dit is een drogrede, want vermindert men de Staatsuitgaven niet, dan aal men on vermijdelijk de belastingen moeten ver- hoogen, wat de koopkracht der lastenbe- talers zal verminderen door de verhoo ging der prijzen. Het evenwicht van de begrooting zal voorzeker de crisis niet wegnemen, maar het is de hoofdvereischte van een her- stelpolitiek. De private financiën vergen eveneens maatregelen. De organisatie van het bankwezen ls den weg der gezondmaking opgegaan. De Beslult-wetten van Augustus maken de vastliggende credieten weer los, en misken een credietuitbreiding mogelijk. Deze uitbreiding moet werkelijkheid wor den. Wij hebben vervolgens de industrieele vraagstukken, die misschien de belang rijkste zijn. Doch, hunne oplossing is versmolten met deze van de algemeene economische politiek, die neerkomt op de verlaging der productiekosten. Er bestaat ook een vraagstuk van de buitenlandsche markt en van de binnen- landsche markt. De buitenlandsche markt is bijna on genaakbaar geworden, en dit om twee re denen: De eerste is het peil van onze prijzen. De verlaging van onze kostprijzen zal deze moeilijkheid uit den weg ruimen. De tweede reden ligt in de protectio nistische politiek van de andere natiën. Hier zal een krachtdadiger houding ons waarschijnlijk zeer nuttig zijn. Wat de binnenlandsche markt betreft deze kan geen voldoende afzetgebied le veren tot oplossing van de crisis. Het ls niet ln het binnenland, dat wij ons glas, ons weefsels, onze metalen kun nen verkoopen. Deze bedrijven zijn hoofdzakelijk exportnijverheden. Zij zijn het zwaarst door de crisis getroffen. Het ware onzinnig door tolmaatrege- len de binnenlandsche markt te bewaren, door het afweren van den invoer. Een verhooging der prijzen ware daar het ge volg van. wat in strijd zou zijn met de politiek, welke wij hooger voorstaan, en die de eenlge redelijke politiek is. WIJ moeten zeker trachten, den in voer te beperken, doch mag dit alleen gebeuren door onze prijzen even laag te stellen als deze der invoerders. Het eenige voorbehoud betreft de dumping. Besluit. Alleen de klassieke methoden kunnen in aanmerking genomen worden. Doch men mag niet te beschroomd zijn. o. a. inzake uitbreiding van het credit. Dit is een klassiek strijdmiddel tegen de cri sis. De eenige mogelijke politiek ls deze' der verlaging van de prijzen en van de lasten, zooniet blijft er niets anders over dan de inflatie. De regeering heeft de eerste methode, de goede, gekozen. ZIJ moet nu de maatregelen treffen om deze politiek door te vceren. En ledereen moet er in de mate zijner middelen toe bij dragen. HET WOORD AAN DE JONGEREN Na het verslag van M. Baudhuin zegt M. VERCRUYSSE, namens de jeugd-po- litieke oentrale, vrank en vrij dat de eco nomische crisis het proces van het ka pitalistisch regiem geopend heeft. Hij meent dat het niet volstaat de begroo- tingsgaten te stoppen; men moet het eco nomisch evenwicht herstellen. Spreker valt de regeering aan, die vol gens hem luttel gedaan heeft en teert op ouwe liberale vooroordeeien. De regeering moet haar budget doen kloppen, maar de burgers in staat stellen ook het hunne te doen kloppen. (Toej. bij jongeren). Spreker gelooft niet aan geleerden, maar wel in de levende krachten der na tie, werkgevers en werknemers. Hij zou dan ook de inrichting toejuichen voor een Economisohen Raad, bestendig raadge vend korps, want er moet een einde ge steld warden aan de opslurping der eco nomische krachten door de politieke. Dit elsoht durfkracht. Nieuwe mannen zijn er n-oodig om deze hervormingen te verwezenlijken, zoo niet verwatert onze partij tot de oude liberale school. DE OUDEREN ANTWOORDEN Volksvertegenwoordiger SINZOT, ant woordt aan de Jongeren. Spreker belooft dat in de lijn der jon geren wordt gewerkt. Maar er dient in allereerste plaats te worden afgerekend met de toestanden en de werkelijkheid. Heer Sinzot is gelukkig dat de jonge ren zich paraat houdsn om mee te wer ken, om mee op te stappen langs de baan, die de katholieken gaan. Heer Sinzot heeft het dan over de crisis en de maatregelen die de regeering er tegen treft. Hij kondigt aan dat aan de regeering gevraagd zal worden min stens een levensminimum vast te stellen alvorens aan de loonen zal worden ge tornd. Voor de familie zal een levensmi nimum worden geëischt. Er zal worden onderzocht of er op gebied der cumuls geen deflatie meer kan worden toege past. (Lange toej.). OUD-MINISTER MOYERSOEN geeft in een lang verslag een overzicht van de sociale wetgeving, dia de Bel gische regeering sinds den oorlog op zoo heerlijke wijze heeft tot stand gebracht Hij onderzoekt al de goede gevolgen die deze wetgeving heeft meegevoerd en betoogt dat deze politiek, zooals zij door de katholieke partij werd doorgezet, hesle- maal ligt in de lijn van de door de Pau zen vooropgezette sociale stellingen. De arbeidsverschaffing voor de werkloo zen moet de hoofdbekommernis van de regeering uitmaken. De regeering moet hare actie ten gun ste van de kroostrijke gezinnen uitbrei den. De samenwerking der standen in den schoot der beroepsvereenigingen, is het beste pand voor den wede de macht en den voorspoed der Natie. Na nog enkele besprekingen wordt deze belangrijke openingszitting gesloten. En ten 8 ure 's avonds had er een feest plaats, dat veel congressisten een aange- namen avond heeft laten doorbrengen in het goede, Waalsche stedeken Binche. (Verslag over de vergaderingen van dén tweeden dag geven wj aanstaande week). EsasBXZBSszssssasssai-izaszssB BELGISCHE FABRIEK VAN CHICOREIWYPPELIER-TAFFIN van welken aard ook, en welke er oorzaak van weze, verdwijnen in korten tijd, indien gij den VALY BALSEM bezigt. Overtreffend en onschadelijk middel voor de snelle genezing van alle oude of nieuwe wonden. Verzweringen, Brandwonden, Aderrpattingen, Gekloven voeten Huiduitstag, Speen, Sao. den. Zieke beeneo. Dauwworm, Vecht. Prijs s Fr. 10.de doos IN ALLE APOTHEKEN. Ten gevolge de toepassing van den nieu wen wegcode, heeft de policie of de rijks- weer in sommige streken, procesverbaal opgemaakt tegen wielrijders, welke zij des avonds ontmoetten die met hun velo aan de hand gingen zonder dat het rijwiel verlicht was. Een rijwiel zonder motor wordt be schouwd als zijnde bereden als hij in be weging wordt gebracht op den openbaren weg, nadat de voerder er had op plaats genomen. Tusschen het vallen en het opgaan van den dag, evenals bij dichten mist, moet dit rijwiel voorzien zijn van de voorge- sohreven lichten. Zoo op een zeker oogen blik de wielrijder stopt, moet het rijwiel de voorgeschreven lichten niet meer hebben, maar van dan af aan wordt de wielrijder als voetganger beschouwd en moet zich met het oog op het verkeer als dusdanig gedragen. Zoo de wielrijder toch nog wil blijven genieten van -het voordeel gegeven aan de benuttigers van de baan, zoo moet hij de voorgeschreven lichten op zijn rijwiel laten branden. Een onbeheerd rijwiel achtergelaten op het gedeelte van de baan benuttigd door het verkeer (geleiders van gelijk welk voertuig, trekdieren, vee, enz.) wordt een hinderpaal voor het verkeer en moet bijgevolg afdoende worden aangeduid. HET SAARVRAAGSTUK In Januari e. k. moet de bevolking van het Saargebied bij middel van een volks stemming uitwijzen of het betrokken ge bied terug naar Duitschland moet, ofwel naar Frankrijk, ofwel zal zelfstandig, on der toezicht van den Volkenbond, zal blij ven. De koolmijnen van het Saargebied ajn eigendom geworden van Frankrijk sedert den oorlog, zoodat Frankrijk er groote belangen heeft. De Saar was vroe ger een gedeelte van Duitschland en Hit- Ier zou heel graag hebben dat de Saar weer Duitsch worde. Vandaar hevige strijd. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Saarbevolking stemmen voor het statu- quo; daarvoor zullen zekerlijk de Socia listen en Kommunisten stemmen, als mede een groot gedeelte der Katholieken, die niet ingenomen zijn met de houding ran het Nationaal-Socialisme tegenover de Katholieke Kerk en de Katholieken. In de laatste tijden werd gesproken dat de Duitscehrs een putch gingen wagen in de Saar, zoodat Frankrijk dreigde met tegenmaatregelen en strijdkrachten sa mentrok aan de grens, om zoo noodig tusschen te komen en de Duitsche over rompeling te verijdelen. Het vraagstuk dreigde een zeer scherpe wending te nemen alswanneer deze laat ste dagen de Fransche minister Laval onderhandeld heeft met den Duitschen gezant te Parijs en beide landen hunne inzichten van vredelievendheid hebben verklaard en allen regelmatigen verloop van de stemming wenschen. De spanning is dus wat verminderd. Niettemin blijft het vraagstuk zeer ha chelijk en verdere verwikkelingen blijven tooh steeds in de mogelijkheid. Onder- tussohen heeft Hitier bevolen dat geen Duitsche uniformen noch opmarschen aan de grens van de Saar mogen gezien of gehouden worden. ENGELAND GEMEENTELIJKE VERKIEZINGEN Te Londen en 300 gemeenten van En geland hadden deze week gemeentever kiezingen plaats. De Labourpartij boekte een sterken vooruitgang en veroverde de meerderheid in vele gemeenten waar zij die nog niet bezat. DUITSCHLAND VOEDSELSCHAARSCHTE Door de Regeering werden sfrenge maatregelen getroffen om de stijging der prijzen der eetwaren tegen te kanten. E)en Rijkskommissaris werd uit dien hoofde aangesteld om toezicht op de prij zen der levensmiddelen in te stellen. Hierdoor heeft Hitier zelfde maatrege len getroffen als Heer Bruning in 1931 bij zelfde gebeuren. In Saksen werden 60.CO0 ton aardappe len vergaard om binst den Winter uit te deelen aan de armen en behoeftigen. TWEE KATHOLIEKE LEERAREN GESCHORST DOOR Z. H. DE PAUS Twee priesters, katholieke leeraren, van de fakulteit van Godsgeleerdheid van Braunberg, werden door Z. H. den Paus geschorst in hun ambt, daar zij zich uit gesproken hadden voor een «nationaal katholicisme DE STRIJD ONDER DE PROTESTANTEN Da strijd onder de protestanten ln Duitschland is zeer verward geraakt. De Rijksbisschop, Dr Muller, die door Hitier losgelaten werd, houdt stand en heeft verklaard niet te zullen aftreden. Ander zijds hebben de afgestelde bisschoppen en dcuiiné's weerom hun ambt waarge nomen, zoodat het een echte warboel is geworden. Onderhandelingen werden gevoerd, maar konden tot geen akkoord leiden. ITALIË SOCL4LE HERVORMINGEN Sociale hervormingen "zijli op til tn Italië. De 40-urenweek zal ingevoerd wor den voor zekere categoriën arbeiders. Een fonds werd gesticht om toe te laten dat het loon der vaders van talrijke gezinnen ongerept zou kunnen 'blijven. Voor dit fonds moeten alle arbeiders 1 van hun loon afstaan. Op de loonen der arbeiders die meer dan veertig uren werken, moet de werkgever 5 'betalen en overuren worden enkel toegelaten in bijzondere omstandigheden. Kinderarbeid zal worden afgeschaft en de vrouwelijke werkkrachten zullen groo- tendeels verplicht vervangen worden door mannelijke. Gepensionn:orden mogen niet meer te werk worden gesteld. Deze maatregelen zullen veel bijdragen voor het bestrijden van de werkloosheid. SIAM DE KONING ZOU NIET MEER, TERUGKEEREN Weinig nieuws wordt nog de wereld ingezonden nopens de voorgenomen troonafstand van den Koning van Siam. In toevoegde kringen gelooft men dat de Koning nimmer meer als Koning in zijn land zal kunnen terugkeeren. sBSüseaaEassaaanasffisÊSBasssssi SPANJE DE CORTES STEMT IIET VERTROUWEN IN DE REGEERING HEFTIGE TOONEELEN De Spaansche Kamer of Cortes heeft met 233 stemmen tegen 0 de vertrouwens- motie neergelegd, door den Heer Gil. Ro bles, leider der rechtsche groepen, ge stemd. De koningsgezinden onthielden zich. De linksche partijen. Socialisten en Kommunisten en soortgelijken, waren af wezig bij de stemming. Bij de opening der zittingen waren de leden van uiterst links toch aanwezig. Het kwam bij de debatten tot hevige in cidenten en een viertal volksvertegen woordigers raakten handgemeen. Nieuwe algemeene staking mislukt Doordat lieden, betrokken bij moord aanslagen tijdens de laatste revolutie en doordien ter dood veroordeeld werden, terecht zouden gesteld worden, vaardig den de roode syndikaten een nieuwe alge meene staking uit in verscheidene steden. Strenge maatregelen werden genomen door de openbare machten en thans mag gemeld dat de staking totaal mislukt is. Alle terdoodveroordeelden zullen niet terechtgesteld worden, want voor enkele werd hun straf veranderd in gevangenis straf. DE BLOEDIGE OOGST Steeds komen nieuwe gruweldaden, ge pleegd door de roode rebellen, aan het daglicht. Ruim 2.000 opstandelingen zijn gevallen tijdens de gevechten en 3.000 werden gewond.Veertig priesters werden door de Marxisten vermoord. Van de 450 Burgerwachten die in de verscheidene ge meenten van Asturië per kleine groepen verdeeld waren, zijn er maar een en twin tig meer in leven. Alle anderen werden vermoord, zelfs alswanneer zij zich ge vangen hadden gegeven. De prior der Carmelieten in Asturië werd op beestach tige wijze afgemaakt. In het katholiek gesticht van Avooiosa werden door de opstandelingen de zusters en de pension- nairen ontkleed en aan het gespuis over geleverd, dat ze erg mishandelde. De Socialistische leiders die verant woordelijk zijn voor die wandaden, zijn meest allen gevlucht naar den vreemde. God behoede ons van zulke Socialisti sche beschaving. VEREENIGDE STATEN ROOSEVELT OVERWINT VOORT Ook in de Vereenigde Staten werden verkiezingen gehouden en de overwinning ging naar de demokraten, al mag men de Amerikaansch8 demokreten nu niet op dezelfde lijn stellen met de Labour-partiJ en deze laatste ook weer niet mag ver eenzelvigen met onze B. W. P. De uitslag in de Vereenigde Staten verschilt verder nog van die welke ln Engeland werd be haald, door het feit dat de overwinning van de demokreten een goedkeuring is van de regeeringspolitiek in plaats van een afstraffing, gelijk in Engeland. Het volk zou overigens al heel ondankbaar zijn Jegens Roosevelt, die zoo onbewim peld partij heeft gekozen voor de min- gegoeden en de onterfden, indien het hem moest ln den steek laten vooraleer hij de kans heeft gekregen om zijn werk te voltooien. Roosevelt zal dus, wanneer de eerste verkiezingsuitslagen door de de finitieve cijfers worden bevestigd, weer een tijdspanne voor den boeg hebben om de verwezenlijking van zijn economische, sociale en financieele plannen voort te zetten. - MEXIKO DE KERKVERVOLGING De Mexikaansche Regeering treft maar altijd voort maatregelen tegen de katho lieke kerk en hare priesters. Bijna allen worden zij uitgedreven. Alle kerken wor den gesloten en priesters die betrapt worden, wijl zij een mis opdragen in een huis, worden gevangen genomen en het huis kan verbeurd verklaard worden. In den staat Queretaro mag nog een priester blijven per 200.000 inwoners. WORDT DOOR Z. H. DE PAUS EEN ENCYCLIEK OP DE FEITEN VAN MEXIKO VOORBEREID? Naar verluidt zou de H. Vader zich op het oogenblik bezig houden met een En cycliek op be stellen, waarbij hij het schaamtelocze optreden der Mexikaan sche Vrijmetselaars-regeering tegenover de Katholieke Kerk en haar Priesters zou aan de wereld bekend maken. Z. H. de Paus is ten zeerste ontsteld over de kerkvervolging, in Mexiko in voege gebracht. MANDSJOEKWO DE JAPANSCHE OLIEPOLITIEK Zooals wij verleden week meldden, heb ben de regeeringen van Nederland, V. S. van Amerixa en Engeland, stappen aan gewend bij de Japansche Regeering om protest aan te teeltenen tegen haar olie- poiitiek in Mandsjoekwo, waar zij een monopolium aan een Japansche maat schappij had toegezegd. De Japansche Regeering heeft de pro testen van de hand gewezen en gezegd dat het monopolium reeds werd in voege ge bracht en dat aan den toestand van za ken niet meer kon geraakt worden. Engeland aanziet zulks als een ver krachting van toestaande verdragen. BUITENGEWONE VANGST TE ADINKERKE DE JAGERS BIJ HUN NEERGESCHOTEN BUIT Met de opening van de jacht waren M. Piaideau en Zoon, eigenaars te Brus sel, en verblijvende op de Dune verte (Cabour) te Adinkerke, met zijn Jacht waker M. Omer Cloet op jacht. Toen zij op hun jachtterrein waren, bul ten 't groot bosch, in het klein bosohje langs 't Ringslot, zagen ze 'n soort geit in volle vaart wegvluohten. Als onder- vindingrijke Jagers en kenners van wild regen ze aldra, door naarstig onderzoek der wildsporen en van de uitwerpselen, dat ze te doen hadden met roodwild. Van uit eene loerplaats werd het neergescho ten. Toen herkenden ze dat het een gemiddelde grootte. Het behoort tot de orde der herkauwende zoogdieren en tot de familie der hertachtigen. Het vreemd dier was 5 Jaar oud en woog 22 kgr. Het vleesch, dat zeer gezocht is, was zeer smakelijk, iets niet alle- daagsch! De schedel en de hoorns zijn bewaard en 't vel wordt bewerkt in het huis Depreiter. Ze wenschen natuurlijk nu en dan zoo 'n bewogen jacht voor de eigenaardigheid en 't puike vleesch. 't Schijnt dat het beest zou overgeko men zijn, opgejaagd door honden, uit de prachtigen reebok (chevreuil) was van stf®ek van Boulogne. >150' SUPER A1 2550 L ban Brussel, 8-11-34. DE GROOTE MANIFESTATIES Aanstaande Zondag wordt de 16" ver jaring van den Wapenstilstand herdacht, 't Zal een officieele plechtigheid zijn. Maar «vrede in den lande» is verre te zoeken. De groote bezorgdheid gaat om het herstel van de economische bedrijvig heid, om een normaal leven van handel en nijverheid, opdat ons arbeidersvolk werk gelegenheid terugvinde, moge verzaken aan den dopmet 't werk zijner han den weêrom voor 't brood voor vrouw en kroost kunne instaan. Een vrome wensch, een schoone droom, maar de werkelijkheid zegt dat de ver wezenlijking nog verre ligt. Nog geen de minste schemering van dien schoonen dag. Toch moeten we moed houden, mal kaar opbeuren, het leed van de minbe- deelden kunnen begrijpen, meer dan ooit christelijk denken en christelijk handelen. Dat is ook 'n manifestatieeene van langen duur, die veel optimisme vergt, en aan die manifestatie moeten we talrijk deelnemen. In den echten zin hebben we hier 1.1, een indrukwekkende manifestatie gezien, deze van den Bond der Kroostrijke Ge zinnen, die 164.000 leden telt, 1.200.000 Bel gen vertegenwoordigt, hetzij 1/7 van de bevolking. Veertig duizend mannen en zes duizend moeders hebben aan die ma nifestatie deelgenomen. Vraagt mij niet veel details daarover. Aan Z. M. den Ko ning werd een adres afgegeven, waarin de Bond den Vorst herinnert aan 't be lang der natie ln den schat der kroost rijke gezinnen. Minister Van Isacker nam het adres aan, dat bestemd was voor den eersten minister, te Binche weerhouden. In 't Jubelpark twee groote vergaderin gen, eene voor vrouwen onder het voor zitterschap van Mevr. Carnoy, en dan de reusachtige vadersvergadering, die voor gezeten was door oud-minister H. Carton de Tournay. Slechts twee diskoers, c-ne van M. Hil. Depraetere, en een van dec voorzitter. Samengevat: een heerlijk beeld van sa- menhoorigheid, macht en vertrouwen. De 61* Zitting van de Federatie der Katholieke Kringen, gehouden op Zater dag en Zondag te Binche, waar de katho lieken sedert eene halve eeuw de stad besturen, heeft groote belangstelling ge wekt, en de persorganen hebben uitvoer! ge verstagen gegeven over de vraagstuk ken die daar behandeld werden. Traditionneel sluiten de zittingen van de Federatie met een banket, waaraan groote diskoers gekoppeld zijn. Dat was nu andermaal het geval. De tafelredenaar was deze maal niemand an ders dan onzen Eersten Minister. M. de Broqueville bevestigde dat de Federatie op het standpunt staat van het Alg. Chris ten Werkersverbond van België in zake hervorming van den Staat. De orde moet en zal worden gehandhaafd; de 'ambtena ren en magistraten hebben daarover on derrichtingen gekregen; het begrootings- evenwicht moet warden verzekerd; het spaarwezen moet worden beschermd; de kredietverleening bevorderd; de belastin gen verminderd; de school vrede gehand haafd, enz., enz. Eene schitterende tafel rede, op zichzelf beschouwd. 't Gaat in de wereld minder dan ooit naar het zeggen, aan tafel of elders. En op het oogenblik dat ik deze lijnen schrijf staat de regeeringsploe-g zeer onvast. Of 's Lands begrooting reeds opgemaakt is, weet niemand te zeggen. M. Van Zeeland, die als minister zonder portefeuille ont slag genomen heeft, protesteert omdat zijn naam staat onder de volmachtwetten, alhoewel hij ze zóó niet heeft goedge keurd. M. Ingenbleek, Insgelijks minister zon der portefeuille, neemt ook ontslag. Dat was te verwachten. Twee bevoegdheden die verdwenen zijn. Dat in de periode van moeilijkheden heel wat oneenigheid heeft bestaan tus schen sommige ministers, is genoeg be kend om niet te kunnen geloochend wor den. Zoodat de gedachte van een zaken- ministerie onder het voorzitterschap van M. Jaspar terug veld wint, en 't zou M. Jaspar zijn die de financies zou krijgen. Al die geruchten moet ge op 't eerste woord niet gelooven, maar 't rookt, cn waar 't rookt is er vuur. Tusschen Minister Van Isacker, die hoog in het vertrouwen staat om zijne bedrijvigheid en zijne betrouwbaarheid, en het Alg. Christ. Vakverbond is cp 't gebied van de werkloozenondersteuning neg geen bepaald akkoord bereikt. Bij 't personeel der openbare diensten is er ontstemming om de vermindering der loonen en wedden met 5 t. h. De ver smelting der pensioenkassen, met scha delijke uitkomst voor het onderwijzend personeel, heeft de herrie nog vermeer derd. Noodmaatregelen waren onafwend baar, maar niemand, draagt daarvan gaarne zijn deel. Er is kwestie dat de parlementaire ver goeding ook zou verminderd worden, 't Publiek zou zich daar aan niet ergeren, maar 't zijn de parlementairen die daar over zullen beslissen. HET HOOFDBESTUUR DER KATHOLIEKE UNIE Dinsdag namiddag heeft het hoofdbe stuur van de Katholieke Unie beraad slaagd in Patria. Na die vergadering werd aan de pers onderstaande mededeeling gedaan: 1) De Regeering is besloten hare taak tot het einde te volbrengen; 2) De frank zal aan de goudwaarde ge handhaafd blijven; 3) Wat er ook gebeure, geen drieledige Regeering. M. de Broqueville heeft eraan toege voegd. dat de Regeering zal blijven; dat de stabiliteit van den frank wordt ge handhaafd; dat het vraagstuk der ver mindering van de fiskale lasten met het oog op de herleving van handel en nij verheid ernstig zal worden onderzocht. Ge bemerkt zelf wel, dat bovenstaande niet bevestigt wat ik Juist tevoren heb neergepend. Onthoudt echter dat ik sleohts mededeeling heb gedaan van het geen in zekere middens, die niet vreemd zijn aan de bekommeringen om de po litieke moeilijkheden, wordt gezegd en herhaald. ZONDERLING De Socialistische Partijraad komt a. s. Zondag samen om te beraadslagen over gebeurlijke deelneming aan 's lands Re geering. Op 28 Oktober 11. werd op hun Congres nochtans beslist, dat ze slechts regeeringsverantwoordelljkheid zullen op nemen wanneer de regeeringsploeg het Plan van den Arbeidop haar pro gramma neemt. En dat Planbegint met de «Nationalisatie van het krediet», de opheffing van het bankwezen. De Socialistische Senator Francois, bankier, die op het Booialistlsch Congres uit de partij werd gestooten, weigert te vertrekken en handhaaft zijn mandaat. Hij zal eene andere plaats zoeken, schrijft men. Wanneer de parlementaire zittijd a. s. Dinsdag geopend wordt, moet M. An- seele, ouderdomsdeken (78 Jaar) de ope ningszitting voorzitten. Maar ge weet dat hij door zijne partij nog nauwelijks ge duld wordt. Komen of niet komen, wat zal hij doen? Groot belang heeft dat niet, tenzij voor dengene die gebeurlijk den eerepost zou mogen overnemen. De taxi-voerders ln Groot-Brussel zijn sedert eenige dagen in staking om een tuchtstraf aan hun voorzitter. Haas tige mensohen zijn daardoor op hun on gemak. Vooruitvan 7 November meldt dat een zijner reporters, Jan Van Gro ningen, een volledige bedevaart naar Lourdes (Frankrijk) heeft meêgemaakt; dat hij de wonderbaarlijke genezingen en de beroemde baden tot hunne ware ver houdingen zal terugbrengen; dat hij het groote warenhuis der wonderen met den verbluffenden handelsgeest, dio aan die fameuze mlrakeldoenerij ten grondslag ligt, rel ontleden». Het rood blad zal zijn sektarisme scher per doen uitkomen. Daarmed is het ai 'Vervolg.) REDE VAN DEN HEER HILAIRE DEPRAETERE Na deze machtige en heerlijke betoo. ging van onze duizenden en nog duizen. den kroostrijke vaders te Brussel, hebben wij het recht, uiting te geven aan onze fierheid en onze vreugde; maar vooral aaa onzen vasten wil, de rechten onzer groote gezinnen op te eischen. Niemand had kunnen gelooven dat men hier ln Belgie eene betooging zoude w zien krijgen van Kroostrijke Vaders, die opgetogen en bewust van hunne waardig, held de straten van Brussel zouden door. trekken, om aan het land te verkondigen, dat zij de beste burgers zijn der maut. schappij, die door hun talrijk kroost han. del en nijverheid doen bloeien; en aan de regeering en het parlement konde doen dat zij de lastendragers zijn, door het ver. ■brulk in hunne groote huisgezinnen, cn door de twee derden der Belgische kinde. ren die zij aan het leger geven; zonder te spreken van het offer dot zij aan het Vaderland te brengen hebben, wanneer ooit de geboortegrond wordt geschonden. Wie had ooit kunnen denken dat onze Moeders, vroeger weieens om hun kroost belachen en bespot, hier te Brussel ln dit prachtig Jubelpark de eereplaats zouden innemen I De stille en eenvoudige moeders, die zooveel offers moeten brengen om aan da maatschappij en het land, die flinke krachten te geven, die de roem en de schoonheid van ons Belgie uitmaken. Dierbare moeders, men viert hier wel. eens de schoonheidskoninginnen, maar gij zijt de koninginnen van schoonheid, door uwe onmetelijke liefde die uitstraalt voor uwe huisgezinnen en kinderen, die uw hoogste goed zijn hier op de wereld. En daarom heeft men U op den eere. troon geplaatst, daarom zijt gij in onzen Bond der Groote Gezinnen de koningin, nen van schoonheid en liefde, omdat gij het edelste schepsel zijt van Gods lieve schepping. Wie zou nog durven beweren dat de groote gezinnen minderwaardige en ver. achtelijke menschen zijn? En wie zoude hen het recht durven ontzeggen het le> vensbestaan hunner kinderen op te eischen? Dierbare Groote Gezinnen, we zijn van. daag van uit de verste hoeken van het land, Vlamingen en Walen, ln een haA en ziel samengekomen om onze rechuéj op te eischen. Onze 164.000 K. G. met meer dan och millioen menschen, vertegenwoordigeudt het 7* deel van België's bevolking, zuüeu niet dulden dat men aan hunne rechten torne; en hier gaan onze gedachten naar deze die vandaag zijn hart voelt bonzen van fierheid, den stichter en den vadej van dat heerlijk werk den Generaal Le- mercier. Namens onze 300.000 vaders en moeders, en namens onze 800.000 kinderen zeggen wij hem van harte dank. We zijn hier te Brussel komen betoo. gen om de uitbreiding der familievergoe» ding. De wet van 4 Oogst 1930 deed een eer. ste stap. Aan de loontrekkenden werd ln ruiling van hunne diensten aan de maat schappij bewezen, de kindertoeslag toe- gekend; hetgene hen tals hulpe werd ge geven, om hunne kinderen een betere voe« ding en opvoeding te geven. Maar met ongeduld wachten wij den tweeden stap die even dringend is gewor. den door de crisistijden die wij beievcvi; de toekenning der familievergoeding aan handelaars, neringdoeners, landbouwer» en middenstanders; die boven de lasten die zij te dragen hebben, nog moeten ta« talen voor andere kinderen, zonder iet» te ontvangen voor hunne eigene kinderen. Deze wantoestanden moeten ophouden, en heden hebben onze duizenden groot» gezinnen beleden dat zij eene gelijke en rechtvaardige behandeling opeischen vaa ieder vader. Zal ook vandaag de Nat. Maatschappij van Spoorwegen begrepen hebben, dat onze 164.000 Kroostrijke Gezinnen met hun millioen Belgen, hare beste klientea zijn? Zal zij nu eenmaal inzien dat het in haar eigen belang is, de levenslange afsla? toe te staan aan de ouders van K. G, en aan de inwonende kinderen tot hun 21 jaar? Heden ls de groote helft der betoogers huisvaders die aan halven prijs niet meer mogen reizen, maar die om de tcegeviv? van de Nationale Maatschappij naar Brussel zijn gekomen, hetgene honderd duizenden franken a:l binnenbrengen, en het tekort bij de Nationale Maatschap* pij zal helpen aanvullen. Wij vragen aan de Nationale Maat schappij met aandrang: geef onze ouder» levenslangen afslag, en ge zult er het tast meê varen. Dierbare Grocte Gezinnen, we hebben heden onzen vlasten wil bekend gemaakt. We hebben heden zoowel Vlamingen al» Walen in een geest van broederlijke soli dariteit betoogd, om onze rechten en dia van onze kinderen. Na dit heerlijk feest zullen we samen den triomfzang aanheffen van ons lied der Groote Gezinnen, op heerlijke tonen van Nator Wijd en Zijd»; als een be vestiging van onze liefde en genegenheid voor ons dierbaar België, dat we willen groot en schoon maken, door onzen mach tigen bond, den Bond der Groote Ge» zinnen. TOESPRAAK VAN DEN H. CARTON DE TOURNAY, VOORZITTER Na deze toespraak, die geestdriftig werd toegejuicht, spreekt de H. Carton da Tournay, voorzitter van den Bond, de vergadering in het Fransch toe. Terwijl zij luid verklaren, zegt spreker o. m., dat zij alle billijke en evenredig» opofferingen aanvaarden, vragen de ge zinnen aan de Regeering de handhaving van een politiek van rechtvaardigheid, maatschappelijken vooruitgang en natio naal belang, die wil dat in alles rekening gehouden wordt, niet alleen met de mid delen der gezinnen doch ook met hun lasten. Verder wijst de h. Oarton de Tourna? op het feit dat in het buitenland de groots gezinnen van regeeringswege worden ge steund. Hij verklaart dat zonder officieel» bescherming dezer gezinnen de geboorte beperking de bev.olking van België in 50 jaar tijd tot op 5 millioen zal doen dalen. Op alle gebied: economische welvaart, financiën, landsverdediging, houden d» groote gezinnen de levenskracht van het land in stand. Wij willen medewerken aan het herstel doch wij willen niet dat dit tegen ons, ten bate van ongehuwden geschiede. Men zegt dat een nieuwe wereld in vorming ls: wij willen dat ln die nieuwe wereld de familie de plaats bezette die hnar toe komt. Dat is de waarheid die wij onophou dend moeten ln onze wetteksten opnemen en bij de openbare besturen op den voor* grond stellen. Met deze redevoering en met de uit voering van Naar Wijd en Zijd - werd deze luisterrijke dag besloten. Hij zal nog lang en vruchtbaar in de harten der duizenden deelnemers naleven. met verlaagden melkbak. VERLATEN ZIELEN van het vagevuur helpt degenen die mij helpen scll°°'.L patronaat te bouwen. Pos te heek Pastoor Reason te Xheodelee»

De Halle (1925-1940) | 1934 | | pagina 2