SNUIF De Man van Nergenshuizen VROEGER GOUDSMEEDSWERK GEDACHTEN UIT DE Valsch geld. AANBESTEDINGEN Iepersche Folklore. ALLERLEI TIJDINGEN BURGERSTAND VAN WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLET IJ NOVEMBER - SLACHTMAAND VROUWENHOEKJE Voor niets heeft de mensch een scher per gehoor dan voor klinkende munt. Wanneer zult ge sterven? Weet ge 't niet? Weest dan altijd maar gereed! Gedenk uwe uiterste en ge zult in eeuwigheid niet zondigen. Hebt ge ook uwe dooden herdacht in uwe gebeden?? Die kunnen hen nog hel pen. Zijt ge al naar t kerkhof gewandeld naar de graven van uwe geliefde dooden? HETMANNEKE TERWIJL ER GRAUWE onweerswolken Drijven door de luchten Waar al de volken Onder lijden, nu, en zuchtea Staar 'k uit m'n mane Op de wereldbane En 'k zie de menschen vluchten, Naar plaatsen van genugten. Een dingen spant de krone, thans Plezier en spel en dans, Panem et circences zeiden d'ouw Ro- Tmeinen, 'k Verklaar 't TJ hier in enk'le lijnen Ze gedroegen zich als echte zwijnen En 't kan U ook verwond'rend schijnen Dat de menschen, die den dag van heden Wonen in de groote steden Van in de laagste tot in d'hoogste rangen Ook nog slechts één ding verlangen Namelijk brood en spelen Daar z'anders zich te veel vervelen. D'oude tijden zijn thans weergekeerd Werken? 't Volk heeft dat verleerd De moed is in de schoenen gezonken En als boter voor de zon geslonken. Daar valt te redden dus gewis Al wat er nog te redden is. Omhooge moeten we ons oogen wenden Gebeden dan ten Hemel zenden D'Almachtige alleen die kan ons helpen En onze wonden stelpen. Want 't staat vast dat de wereld dóór en dóór bedorven is... en rot daarbij. Daarin moeten dan ook al de rampen worden gezocht, die onze arme wereld teisteren. De menschen zijn te zeer on verschillig geworden tegenover den gods dienst en nochtans... Hij is ons eenig redmiddel! 'K VERKLAAR HET U GEZWIND Dat d'aanhouder altijd wint. Hitier moet dat spreekwoord Ook meer dan eens hebben gehoord En er meê zijn t'akkoord Want hij zet zijne campagne voort, Die hij driest en onverlet Tegen de Joden heeft ingezet. Luistert dus goed, beste gezellen Naar de groote vraag Die 'k U vandaag Ga stellen. We gaan er evenwel nu niet om vechten Ge kunt er toch belang aan hechten, 't Is 'n vraag die Hitier aan allen stellen [liet Ze luidt: Zijt g'Ariër of zijt ge 't niet? Ja? Nein? Hoe, ge weet het niet? Zijt ge wel zeker dat de overgrootvader van uw grootmoeder noch Blumenstein, noch Da vid, noch Rotschild heette? Mysterie... Gelukkig is er thans een Duitsche ge leerde opgestaan om ons van die wreede onzekerheid te verlossen, want, trarara boem! hij heeft den plastometer uitge vonden. Ze zetten dat masjieneken op uwen kop en zoo nemen ze de afmetingen op van uwen schedel, en daaruit komt klaar voort ofdat ge tot 't ras der smauzen behoort ofwel ofdat ge nen echten Ariër <of nen half en half zijt, en ofdat ge diensvolgens waardig zijt in den hitle- riaanschen Walhalla ofte hemel te treden We zouden eerst moeten zeker zijn of het daar beter is dan in den onzen, hé! TWEE OUW KWEZELS waren op gang voor 't een of 't ander goed werk. Ze kwamen bij Madam Snuif en de maarte deed open. Is madam thuis? vroeg een der be delaressen. Ja'z. zei de seute, maar ze ontvangt vandaag niet! Dat is niets, zei d'ander van de kwe zeis, dat madam niet ontvangt, als ze maar geeft! DAAR IS GEEN GEKKE STIEL Da 's iets dat me te binnen viel En voor m'n geest kwam gerezen Toen 'k mijn gazette zat te lezen En alzoo vernam Wat 'n quidam Met 'n aristocratisch gezichte Nu voor 't oogenblik verrichtte Om, beste vrienden en vriendinnen De boter voor z'n brood te winnen! Die quidamdraagt als naam Con cepticne da Cunho di Leone en nog twin tig andere van die titels bij, en was eens een Spaansche groote, die millioenen en millicenen peseta's bezat. Nu is de man gerwineerd. En wat doet hij om aan zijn brood te komen? In Engeland moet ge weten zijn de menschen zeer bijgeloovig. Bijzonder het cijfer 13 doet hen schrikken en beven. Hewel, onze Conceptione heeft daarvan gebruik gemaakt en is naar Engeland afgezeild om daar te dienen als... «veer tiende manop de groote dinee's die d'r gegeven worden, 't Engelsch bijgeloof ver biedt van met z'n dertienen aan tafel te zitten... en daar de vroegere Spaansche groote goed opgevoed is, wordt er meer dan eens op hem beroep gedaan, om als 14» man te dienen. Nog zoo dom niet. Hij legt het in alle geval beter aan boord dan uw dienaar, die ook wel nu en dan eens wordt uitgenoodigd om 'n ■■SHaSSeXBHBaSBaHBHHHaBSB Mengelwerk van 11 November. Nr 37. Coor VICTOR BRIDGES. Vertaling van F. VAN VELSEN. De rechter vond ik nog al sympathiek van uiterlijk. Hij geleek eenigszins op Lord Lammersfield. Een aangename ver schijning met pittige cogen, naar mijn schatting een zestiger. Hij droeg een gou den pince-nez, waar hij overheen keek, als hij niet las, hetgeen de pittigheid van zijn oogen nog scherper deed uitko- men. Ik maakte een beleefde buiging naar hem en hij beantwoordde mijn compli ment, met een vluggen blik, die mijn ge- heele persoonlijkheid in zich scheen op te nemen. De behandeling welke volgde was, wat de kranten zouden noemen, kort en zake lijk. Het eerst van allen trad inspecteur Neil In het getuigenhekje en gaf een korte duidelijke beschrijving van mijn arresta tie; het bleek, dat een andere inspecteur met dit deel naar Woodford was gezon den, zoodat mijn thuiskomst per auto in Park-Lane een dramatisch onverwachte geweest was. Op hem volgde inspecteur Curtis, die onmiddellijk aan den rechter een uitstel van de zaal: verzocht tot den volgenden dag. De rechter k:ek hem over zijn pince- nez doordringend can. Misschien wilt U wel zoo goed zijn, de P«nden hiervcor aan te voeren», sprak hij streng. Ik zag, dat dit den inspecteur niet aan- U:na?.m candeed. dcch hij wr.s doorkneed genoeg,-cm het niet te laten merken. Hij be^cn kort en duidelijk het politierapport ontbrekend man te vervangen maar da's dan voor 't kaartspel. en als ge zoo straf waart in 't whisten als ik, dan zoudt ge gemakkelijk begrijpen hoe 't komt. da 'k meer meê ne platten portemonee naar huis kom, als anders. Daarom besluit ik met Conceptione: beter 'n volle maag dan 'n platte beurs. JAMAAR, vroeg de sjuze aan Jef Breekijzer, hoe zijt g'er in gelukt den sjandarm op den grond te smijten? Dat kan ik U zoo niet goed ekspli- keeren, zei Jef, maar als ge ne keer hier wilt komen, zal 'k het U ne keer laten zien. SPLITST UW OOREN Van achter... en van voren Om goed te verstaan Wat w'hierachter zeggen gaan. De mensch is een dier, begaafd met rede en verstand, 'n Groote chance dat hij dat heeft of anders kwam hij in d'al- gemeene rangschikking nog achter de beesten te staan. De geleerden hebben zich onlar.gs de vraag gesteld of 't menschelijk oor bij voorbeeld, zoo fijn is als dit van 't mee- rendeel der dieren. En, helaas! Z'hebben ze ontkennend moeten beantwoorden. Het dier dat 't rekord houdt voor de gevoeligheid van 't oor zou de kat zijn... op één lengte gevolgd door den hond. Dit voor de huisdieren. Het oor van de wilde beesten is dan nog ten minste tien keer fljnder dat dit van onze huisbeesten... de ezel er bij begrepen! Waaruit we mo gen besluiten dat 't spreekwoord Schijn bedriegtnog altijd gelijk heeft. EEN ENGELSCH GELEERDE Is tot 't besluit gekomen En beweerde Dat de blonden onzer droomen Van dag tot dag verminderen En dat er bij de kind'ren onzer kinderen Over gansch de lijn Geen enk'le blonde meer zal zijn. Hij heeft dat fenomeen bestudeerd on der zijn landgenooten en heeft gevonden dat, zoo de kleur van 't haar van d'En- gelsche uffrakens, die vroeger bijna alle maal blond waren, nu naar den bruinen kant zwenkt, dat te wijten is aan 't voed sel en aan 't hoofdwerk van de vrouw. Hoofdwerk in den zin van verstandelijk werk, wel te verstaan! EN SEDERT DEN TIJD dat er Jood- sche historiekens testaan, zijn er toch nog goei te vinden. Als ge 't permitteert ga 'k er U hier eentje van opdisschen. Mijnheer en madam Levy zouden dol graag 't lucht...doopsel ontvangen. Maar 't kost nog al duur, vijftig ballekens! Wat peist gewei, voor ne Joed. En Levy aan 't afbieden. Luistert, zegt de piloot zoo, 'k wil U wel bijzondere voorwaarden maken. Van daag probeer ik 'n nieuw vliegtuig en ik ga eenige akrobatietoeren uitrichten. Als ge de loopingsverdraagt zonder een woord te spreken, moet ge niets betalen; maar als 'k uw stem verneem betaalt ge vijftig frank. Enfin, 't is aangenomen. Levy en zijn vrouw nemen plaats in 't vliegmasjien, en pfït... ze zijn de lucht in. Loopings en nog loopings!... Na 'n kwartier van die toerkens strijkt 't vliegtuig neêr. Beste gelukwenschen, roept de piloot uit, zonder zich om te draaien van zijn zetel, ge zijt nen dapperen kerel, en hebt geen woord gesproken. ...En toch, zegt Levy dan, en toch... 'k heb moeite gehad om mij in te houden van te roepen. En op welk oogenblik. Op 't oogenblik dat mijn vouw eruit gevallen la! V 'K HEB D'EER ULIE TE VERKLAREN Dat voor 'n vrouw gewis Onmogelijk is 't Kleinste geheimpje te bewaren. Daarvan hebben de bewoners van Wla kowitsch in Yougo-Slavië zich van over lang rekenschap gegeven. Te Wlakowitsch moet ge weten is 't gras van de weiden buitengewoon goed voor de koeien en met de melk van de koeien vervaardigt men ginder 'n soort kaas, Trvannchkigenaamd. De mannen heb ben alleen 't geheim voor 't fabrikeeren van dat soort kaas, en om dat geheim tê blijven bewaren hebben ze nu allemaal besloten hun vrouwen er van door te zen den naar een dorp in den omtrek, waar ze maar moeten zien zelf hun plan te trekken. En zoo komt het dat Wlakovitch, het dorp zonder vrouwen, 't gelukkigste dorp is van de wereld. WAARVAN we den dag van vandaag veel hooren spreken, dat is van auto-on gelukken (voor mij is 't zeker den eersten keer da 'k er U over gewaag). Alle dagen staan de gazetten er vol van en 't ver slecht nog gedurig. Veel van die onge vallen zijn toe te schrijven aan overdre ven snelheid, dronkenschap cf onbe kwaamheid van de geleiders. Ja, ja, die otosl Veel otorijders moesten Vast voor htm leven lang Koekeloeren, naar hun geesten In zothuis of gevang! Smacht niet zeer naar goed en geld Want op ons dagen is het zoo gesteld Dat er velen, rijk en groot. Per auto rijden... naar hun doed. JONGEN, zei de man tot zijn toe- komstigen schoonzoon, die hem om d'hand van zijn dochter kwam vragen, jongen, ik houd er aan U te doen opmerken, dat, zoo mijn dochter geen huwelijksgift mee krijgt, zij toch groote verwachtingen mag koesteren. Ah! En mag 'k U "ragien?... Misschien tienduizend frank, mis schien honderdduizend, misschien nog meer zelfs... Zoo! Zoo! Maar wat 'n verschil tus- schen die cijfers... Kunt ge zoo niet juis ter bepalen? Ja, ziet ge... dat weten we zelf niet... 't is een loterijbriefken. iBBSBBBBBBBBSBBBIBBEaBBflBBBBB voor te lezen. Om te beginnen, deelde hij den rechter mede, dat het lijk van den vermoorde in Baxter's Rent, herkend was, als zonder eenigen twijfel te zijn, dat van Stuart Northcote. Ten tweede, was er vol doende bewijs, dat ik eenigen tijd met den verslagene in Hotel Milan had door gebracht. Op het bal van Lord Sangatte had ik gefungeerd als Stuart Northcote en Zijn Edelachtbare geliefde in aanmer king te nemen, dat ik het bal vroegtijdig ir.< opgewonden stemming had verlaten. Ik was eerst een paar uur na midder nacht in Park-Lane thuisgekomen met bloed aan mijn kleederen. De zaak ver toonde nog verschillende geheimzinnig heden, maar hij handhaafde zijn gevoe len, dat het voorgaande voldoende zou zijn, om een dag uitstel met preventieve hechtenis te rechtvaardigen. De rechter hoorde hem, zonder in de rede te vallen, aan en wendde zich toen tot mij. Wenscht U de getuigen een kruisver hoor te doen ondergaan? vroeg hij. Ik schudde mijn hoofd. Ik zal door een advocaat vertegenwoordigd worden, als ik wederom moet verschijnenant woordde ik. Ik zal hem moeten beta len, dus veronderstel ik, dat hij zich niet onbetuigd zal laten. Op het gelaat van den rechter van in structie verscheen iets, dat aan een glim lach in zijn eerste stadium deed denken. In dat geval zal ik U een uitstel toe staan tot morgen. Ik veronderstel dat de politie U met de gebruikelijke welwillend heid bijstaat, cm uw verdediging voor te bereiden. Ik heb mij over niets te beklagen antwoordde ik met een vriendelijken blik en knik naar inspecteur Neil. Het gefluister en gemompel brik nu weer los en toen ik de zaal rondkeek, zag ik voor de eerste maal Mercia en Billy. Zij zaten middenin achteraan, maar zelfs op dien afstand onderscheidde ik het ge l-at van Mercia, dat mij voorkwam als een of andere wondere witte bloem. Ik 'T HEEFT AAN DOKTER VERLEEMEN Behaagd Een proef te nemen Die ten volle is geslaagd. Die dokter Verleemen met zijnen to talen Vlaamschen naam is 'n Ameri- kaansch geneesheer die er in getukt is het leven terug te schenken aan een hond, die door gas verstikt was. Naar 't schijnt zou de hond thans weer zoo gezond zijn als nen... hond. En de geneesheer is er van overtuigd op dezelfde wijze de menschelijke wezens tot het leven terug te kunnen roepen. Daarvoor had hij aan de overheden van drie Staten de toelating gevraagd zijne proefnemingen te mogen doen op de lij ken van de terdood veroordeelden, die geëlectrocuteerd werden. Maar, eilaas, de overheden hebben ge weigerd. Wattezullen ze gezegd hebben in hun eigen, teröoodveroordeelden weer levend maken? Tot wat dient het dan ze te dooden? Dat hij zijn proefneming maar op iemand anders beproeve Dus, beste Lezers en alderlisfste Leze- reskens, als ge goesting hebt!... ZE ZAT IN HEUREN FAUTEUIL en hij viel vóór heur neêr. Liefste, sprak hij, kijk, lk val voor U op mijn knieën in 't stof! Watte, riep ze, in 't stof... in 't stof, ge durft gij nog al spreken van stof dan wanneer ik juist de kamer uitgevaagd heb. MENSCHEN DIE OP ONZE DAGEN Ook fel zijn te beklagen Dat zijn... de luizenweekers En de vlooienkweekers Die triestig en aangedaan Hun commerce te niet zien gaan. En dat als gevolg van onze stomme moderne hygiëne ofte gezondheidsmaat regelen De vlooiencirken en theaters kun nen zich bijna geen nieuwe vedetten meer aanschaffen. Vroeger waren er vlooien in overvloed, en voor 1 franksken kondt gTJ een ferme dikke aanschaffen. Nu moet ge voor de magerste tot 50 frank betalen in Spanje, 60 in Frankrijk, 80 in Engeland en tot 150 frank in Zweden... vervoer en taksen bijbegrepenEn 't schijnt dat aan dien prijs de beestjes dan nog onder voed zijn en van zeer zwak gestel. Het tijdperk van de vlooientheaters is amen en uitverklaart profester Man- gepenze, die vaarwel zegt aan zijn kunst, en zich van puur spijt... aan de cinema gaat overgeven. Ouders, waakt er over dat uwe kinders NIET proper zijn... gij zult er tce bijdra gen de nog blijvende vlooientheaters te redden... en U voor uwe oude dagen alzoo een klein appelken voor den dorst weg te leggen. G'HEBT ZEKER ALLEMAAL de ro man gelezen van Conscience, getiteld: «Eene O te veel! 't Geen 'k U nu ga vertellen kan als titel dragen: «Eene komma te weinig Luistert: Madam Schmink was op reis naar Pa rijs. Toen ze ginder aankwam had z'alrap ne schoonen man...tel in de gaten van 75.000 ballekens. En ze telegrafeerde aan haren man: Heb gelegenheid een man tel te koopen 75.0D0 fr. stemt ge toe? Meneer die bijkans van ziijnen sus draaide toen hij de somme zag, telegra feerde dadelijk terug: «Nooit, te duur voor U Maar... in telegrafischen stijl worden er geen komma's gezet en .madam las: Nooit te duur voor UZe kocht den mantel, bedankte heuren echtgenoot, die y. •««Wat hij toen zei, in alle talen 'n Zal 'k hier maar niet herhalen. 't Manneken uit de Maan. iSBSaZSBBHaSBSBSSSISESSllSSBBSB Hoe dikwijls leest men niet in de kranten dat, valsche munten in omloop zijn. Men moet »an O" z'n h «ere zijn en nauwkeurig ieder geldstuk onderzoeken dat men ontvangt. Doet zulks eveneens wanneer U een tube Aspirine koopt, het onfeilbare ge neesmiddel tegen pijnen, hoofdpijn, rheumatiek, verkoudheid, griep, enz... Denkt er steeds aan dat er veelvuldig namaak bestaat, hetwelk tracht gebruik te maken van het vertrouwen dat men in de Aspirine tabletten stelt. Vergeet dan ook niet dat de echte Aspirine het Bayer-kruis draagt op ieder tablet en dat zij uitsluitend verkocht wordt in de origineele verpakking, eveneens voor- Zien van het Bayer-kruis. {BBBBBEaBBflBBBBBBBBnSBiüSBaai 14 Nov. Te 10.30 u., ter N. M. der Waterleidingen, 75, ClovisLan, Brussel, aanleggen van een toeveerleiding voer dc- waterbedeeling te KORTRIJK (geweste lijke dienst van Zuidelijk West-Vlaande- ren). Stukken, prijs 30 fr., ter voorm. Mij «postcheck nr 884.88). Aanget. inschrijv. 12 Nov. Uitslagen der Aanbestedingen 23 Okt. Te 11 u., grove herstellings werken en verschillende werken aan de M. G. der plaats ROESELAR-E. Ram. 12.000 fr. A. De Jeegher, leper, 9867,50 fr. (toe gewezen) laBSDEiHBaaaasMaamBBBBBBB TOMAAT - Napo- litaansche zon di- rekt op uw tafel. TOMAAT - bevat A.B.C.-vitamines voor het leven onmisbaar. TOMAAT - konin gin door kwali teit -n onvergelij- kelijken smaak TOMAAT - ge- zend en natuur lijk produkt. Een Iepersche kelk der XVI" eeuw, toebehoorende aan St Maartenskerk. De ze kelk was oorspronkelijk een beker, waaraan later een kruis eene kristelijke be stemming gaf. (Houtsnede uit de verzameling van den schrijver). publicatie van onze gemeentelijke reke ningen, waarmee nog slechts een begin gemaakt was, ons nog ontelbare, in den loop der eeuwen gemaakte stukken, ont huid hebben. Zelfs in tijden dat de gemeentelijke finantiën in het geheel niet fleurig wa ren, maakten do schepenen zich weinig zorgen over het bezuinigen op hun bud jet. De uitgaven aan goudsmeedswerk en aan wijn, zijn altijd zeer belangrijk In vergelijking met die, besteed aan openbare werken. Men koopt in 1555 twaalf croesen in zilver, wegende 20 mark en 4 ons, voor 588 ponden en 12 sollen; in 1560, een zil veren waterpotten dienste van de wet, wegende 21 V2 ons, voor 18 ponden en 18 sollen; in 1563 zilveren ampulle- kensom de mis op te dragen in de kapel van de magistraat voor 27 pond. 16 sollen 6 d. De stad nam er niet alleen genoegen in, zichzelve goudsmeedswerk te geven, zij schenkt het ook dikwijls aan anderen. In 1556 bijvoorbeeld, trouwt Karei Uutenhove met de dochter van de hoofd ontvanger Jan van Rooden. De stad biedt hem ter gelegenheid van zijn hu welijk, een zilveren vaas aan, ter waarde van 131 ponden 8 sollen. De proost van de St Maartens, Jan VII Snic, krijgt eveneens van de stad, ter gelegenheid van de inwijding van zijn prelaatschap, een zilveren beker, uitge voerd door een goudsmid, waarvan den naam bekend is gebleven: Maillard van den Burgh. De verzamelaars zouden groote oogen opzetten Indien zij de opsomming van ai het rijke en schoone goudsmeedswerk uit de vroegere tijden lazen. PYRÈS. gaf geen teeken van herkenning, want ik wist, dat de persmannen mij met roof gierige aandacht bespiedden, en ik was wanhopig beangstigd, hun aandacht op haar te vestigen en zoo onze connectie wereldruchtbaar te maken. Ik geloof, dat mijn lofprijzing op de be leefdheid van de politie, inspecteur Neil veel genoegen verschafte, want hij geleid de mij op de allervriendelijkste wijze naar mijn kamer terug. Werkelijk, behalve het feit, dat hij zorgvuldig den sleutel in het slot omdraaide, behandelde hij mij meer als een persoonlijken logé, dan als van moord aangeklaagde gevangene. Het kwam mij voor, dat hij niet zoo zeker van mijn schuld was, als sommigen van zijn collega's. Ik bleef niet lang alleen met mijn na betrachting. Een kwartier later misschien, kwaan mijn bewaker weer terug, met een zenuwachtigen trek van ernst op zijn ge moedelijk gelaat. Daar is de Ministef sprak hij op een toon, die het non plus ultra van gewich tigheid uitdrukte. Hij wil terstond bij U toegelaten worden. Ik dank U, mijnheer de inspecteur zei ik plechtig. Een minuut later werd Lord Lammers- field binnengelaten. Ik stond onmiddellijk op en toen de inspecteur verdwenen en de deur op slot was, maakte ik een buiging voor mijn hooggeplaatsten gast. 't Is zeer vriendelijk van U, dat U zoo spoedig is gekomensprak ik. Gedurende eenige seconden gaf Lam- mersfleld geen antwoord. Hij keek mij scherp aan; half verward, half vroolijk w:.s de uitdrukking op z'n welgevormd, cynisch gelaat. Dan opeens strekte hij lachend beide handen naar mij uit. Zelfs een minister houdt wel eens woord, mijnheer Northcote zei hij. Ik lachte en schudde hem hartelijk de handen. l,ord lammersfield zei ik, ik ver- De Kruistochten veroorzaakten een bui tengewone bedrijvigheid bij de goudsme den in Europa, door het groote aantal relikwiekasten en monturen die uitge voerd moesten worden om de overblijf sels van de waardige heiligen op te ne men, die de geloofssoldaten terugbrach ten van hun verre tochten. De goud- smeedswerken verloren al spoedig hun uitsluitelijk godsdienstig karakter dat zij in het begin van de middeleeuwen had den aangenomen, om zich te wijden aan de versiering van waterkannen, drink- kruiken, suikergoedschalen, drinkschalen en horens (berkenmeiers) rijkelijk voor zien van edelgesteenten, om de tafels der koningen en groote heeren te gaan versieren. In Vlaanderen bereikte de goudsmeeds- kunst een groote ontwikkeling onder de rustige heerschappij van het sterke Bur- gondische huis. Van dit tijdvak van rijke voortbrengselen, waaraan de geschriften uit dien tijd ons herinneren, is er niets overgebleven dan de prachtige blazoenen in verguld zilver, uitgevoerd door Cor- neille de Bont en bewaard in het mu seum te Gent. De verleidelijke aanbie dingen vroeger door een meer dan rijke verzamelaar gedaan zijn er gelukkig niet in geslaagd om ons kunstzinnig erfdeel van de voortbrengselen van een der be kwaamste goudsmeden uit de XV® eeuw te berooven. leper had zooals het meerendeel der rijke steden van vroeger, haar goudsme den, en wij hopen in een ander artikel te spreken over hun werken en ijken. Indien onze kostelijke archieven ter rechter tijd gered waren, zooals de heer dé Sagher het aangeraden had, zou de IBSBBBajHaaaa3aS5SSaSE3£ZS!BB£L3SB23BES3;i5i3S3CBBa»25393!9BSS WERKBEZORGING Te Carshulton in Engeland komen on vrijwillige werkloozen een onvruchtbaren heuvelgrond te vereffenen, te draineeren en te veranderen in sportplein. Kan t'Ieper h{t onvruchtbaar Katte- kerkhof bij de Diksmuidepoort niet ver effend worden en veranderd in een sport plein, 't is een driehoek van omtrent 140 m. lang ten Oosten en ten Westen, en 70 m. lang ten Noorden. De sportmannen en vrouwen zouden daar liever gaan spelen dan ver van de markt langs de Augustir.estraat Het af te voeren land zou kunnen in de nabijgelegene Wieltjegracht gestort worden, in afwachting dat de Noordlaan voortgemaakt worde, van het Minneplein tot aan de Diksmuidestraat. Belet het aanzienlijk getal huizen reeds gebouwd van aan de steenbrug tot aan de Diks- muidepoort. BELGIE'S ALBERTVAART Belgie's Albertvaart, die Luik en Ant werpen op Belgischen grond zal verbin den, en hunne verbinding over Holland zal verbeteren, zal slechts 122 km. lang zijn in plaats van 153 kan., enkel zes slui zen hebben in plaats van vier en twintig, en schepen kunnen laten varen die twee duizend tonnen in plaats van ten hoogste vier honderd vijftig tonnen meten. Dat deugdelijk reuzenwerk zal in min dan tien jaar tegen einde 1937 vol trokken zijn. Daarna, beloofde Minister Sap, zal de Ieper-Leievaart opgedaan worden. Opdat leper's doodnoodige waterweg zoohaast mogelijk de scheepvaart toelate tussehsn Leie en Noordzee, ware het niet mogelijk van nu af werklooze aardewer kers het bed te laten graven, gelegen tus- zchen de kunstwerken, zooals sluizen, bruggen en pompen? De loonen aan de in werkgestelde aardewerkers zou niet veel meer bedragen dan de nu betaalde iaBaBaaaBBBBX»aiB3LaaE^BBW9 toon weer met een soort cynisch genot aan. Ja, ik kan mij indenken, dat voor iemand met uw overleg en principen, het leven groote waarde heeft.Toen zweeg hij eenige cogenblikken. Ik geloof uw geschiedenis, mijnheer Burtonvoegde hij er bij. Zij is te ongeloofelijk om er aan te twijfelen. Ik maakte een buiging. Buitendien vervolgde hij ironisch, heeft zij de verdienste, verschillende feiten duidelijk te maken, waarover onze goede vriend Curtis zich op 't oogenblik het hoofd zit te breken. Ik veronderstelzei ik eenigszins aarzelend. dat ik de volle waarheid zal moeten zeggen. Lord Lammersfield hief zijn hand bij wijze van protest op. Men moet nooit tot den wanhepigsten stap overgaan, voor alle andere middelen zijn uitgeput. Ik zal George Gordon van middag bij U zenden. Hij heeft een na tuurlijken afkeer van waarheid, waarvan ik de weerga nog niet heb gezien en als er één uitvoerbare methode bestaat, om U uit uw moeilijkheden te helpen, zonder in bijzonderheden te treden, dan kunt U verzekerd zijn, dat hij die vinden zal. Hij had den naam genoemd van den beroemdsten jongen rijksadvocaat van het oogenblik een schitterend pleiter in crimineele zaken en de rijzende hoop van de Conservatieve partij. Ik begon hem te bedanken, maar hij weerhield mij. Ik beschouw de zaak van een zuiver egoïstisch standpunt. Hoezeer ik het En- gelsche publiek ook bewonder, heb ik er toch geen verlangen naar, dat het zijn neus in mijn privé aangelegenheden steekt en tot de wetenschap zou komen, dat ik in relatie stond met wijlen Mijn heer Prado. Ik zou dat gedeelte van de geschiedenis er maar uit laten, als U met Gorden spicekt. Ik knikte. Natuurlijk zal ik datzei ik, «maar Prado heeft zeker wel eeoige. POST Uit het laatst verschenen verslag over het werk van den Pest, verneemt men dat de Post in 't jaar 1932 bestelde: 301.503.000 brieven 103.838.000 kaarten; 7.378.519 aarJbevolene verzendingen; 280.527 verzekerde verzendingen; 911.572.C-30 druksels en zaakpapieren. Welk verschil bij 't getal brieven, be steld in 1849: 10.137.247; 1859: 21.797.152; 1908: 136.655.578. In 1932 zorgde de Algemeene Spaarkas te Brussel voor 9 milliard, 105 millioen, 590 duizend en 452 frank spaarpennin gen, en het Postcheckambt verzond om arent 280 milliards, 757 millioen. WERK LO OS HIEIDBE S TRI J D ING De Moniteur van 3 Nov. 1934 drukt een Ministerieel Besluit, waarbij 's lar.ös fl werkloozenfondsen en 44 klachtcom- .nissiën opgeheven zijn van af 3 Novem ber 11. De vereffening dier werkloozenfondsen vangt aan op Maandag 5 Nov. 1934. Om order te krijgen in het ondersteu nen en werkzaam maken van onvrijwil- .ige werkloozen in de Provincie West- Jlaanderen, worden in W.-Vl. drie be stuurders aangesteld, een te Brugge, een te Kortrijk en een te Roeselare, en daar- eij twee bureelhoofden te Oostende en ie Diksmuide, afhangende van Brugge; .wee bureelhoofden te Meenen en te Moeskroen, afhangende van Kortrijk; en twee bureelhoofden te Tielt en te Izegem, afhangende van Roeselare. Daar Izegem maar 1 uur verwijderd is van Roese lare en leper 4 uren, ware 't beter leper een bureelhoofd te geven, eer dan Ize gem, zooveel te meer dat Reningelst, Westouter, Loker, Dranouter, Westnieuw- kerke en Ploegsteert omtrent 7 uren ver wijderd zijn van Roeselare. zocht U hier te komen, om U de volle waarheid te zeggen.Toen zweeg 11: even en keek hem strak ln zijn oogen. Ik ben Stuart Northcote nietver volgde ik op gedempten toon. Dat be langwekkende personage is dood. Het is schijnbaar het eenige punt, waaromtrent de politie juist is ingelicht. Het gelaat van Lord Lammersfield on derging geen verandering. Scotland Yard maakt geweldige vor deringen merkte hij op. Daarna legde hij zijn hoed op tafel, nam een stoel en ging zitten. Een oogenblik aarzelde lk. Het zal het beste zijn begon ik, als ik U de geschiedenis van het begin af ver haal. Ik ken U op z'n minst beloven, dat U zich niet zult vervelen. De minister boog beleefd. Ik verveel mij nooitantwoordde hij, behalve als het over politiek gaat. Ik heb de eigenaardigheid van beter te kunnen praten wanneer ik sta dan zit. Terwijl dus Lammersfield op zijn gemak in zijn stoel zat, zonder eenig blijk van verrassing te tocnen, liep ik de kamer op en neer en vertelde hem de geheele ver bazingwekkende geschiedenis vanaf mijn eerste ontmoeting met Northcote op de kade. Alleen de twee privë-zaken: Mercia en Lady Baradell liet ik er uit. Toen mijn verhaal uit was, ging hij recht zitten en keek mij een oogenblik zonder te spreken aan. Toen begon hij kalm te lachen, nam zijn bril van zijn neus, en wreef hem zorgvuldig met zijn aakdoek schcon. Ik ben U zeer verplicht, mijnheer Burton sprak hij. Ik verkeerde in de meening, dat de mannen van uw soort waren uitgestorven, behalve d!:n in ro mans. Het is opbeurend te kunnen con- stateeren, dat ik dwaalde. Het is juist omdat ik niet wensch uit te stervenantwoordde ik, «dat ik de vrijheid nam, U den brief te schrijven. HU zette zijn bril weer op -u keek mij POPERINGE, Tan 2 tot 9 November '34. Geboorten. Verstraete Hector, z. v. Camille en Couwet Silvie, Switch Road. Clauvv Roger, z. v. Marcel en Maerten Magdalena, Proven. Tommelein Ro land, z. v. Arsène en Bafcop Blanca. Al- veringem. Deprez Roger, 7. v. Ger main en Capoen Angella, Bruggestraat. Vernaeve Herman, z. v. Albert en Van Gysegem Alicia, Veurnestraat. Yer- haeghe Marcella, d. v. Valere m Lava Magdalena, Pop. Warlop Georges, z. v. Maurice en Opsomer Marie, Ko men. Baron Albert, z. v. Arthur en Lemahieu Louisa, Dikkebusch. Overlijden». Lebion Sophia, 72 j„ wed. v. Decrock Charles, Watou. Mo- risse Roza, 2 m.. Korte Reningelststraat. Huwelijken. Pannekoecke Leopold, landw., en Defrancq Marguerite, z. b„ beiden v. Pop. Karnier Charles, leur der, en Hauspie Irma, herbergierster, hei den v. Pop. Beloften. Secq Jules, voerman van Moeskroen, en Pyck Martha, inpakster v. Pop. Breyne Eduard, werkm. v Pop., en Deprez Maria, z. b. van Watou. IEPER, van 1 tot 8 November 1934. Geboorten. Ossieur André, Zonne- bekesteenweg, 68. Riem Rosanne, Al- moezenierstraat, 1. Velghe Arthur, Tegelstraat, 27. Overlijden». Bossaert Leonie, 73 j., ongeh., St Janshospitaalstraat, 1. Cae- nepeel Henricus, 61 j., doctor-veeaarts, bestuurder van het stedelijk slachthuis wed. Dezutter Bertha, Slachthuisstr., 2. Isaac Bertha, 56 j.. echtg. Mailliard Flo- rirnond, J. Capronstraat, 36. Creus Pal- myre, 70 j.t z. h. Mcenensteenweg, 25. Doolaeghe Maria-Ludovica, 61 j., echtg. Verkynderen Leo, St Jacobsnieuwweg, 11. Huwelijken. Deleu Juliaan, autoge leider en Plalevoet Yvonne, z. b. te leper. Okker Hartog. diamantbewerker, en Bettonvil Wilhelmina, z. b., te leper. ZONNEEEKE, maand Oktober 1S34. Geboorten. de Vlnck Jean, z. v. Baron Noël de Vinck en Jonkvr. Iweins Elisabeth- Antoinette. Hofiack Roger, z. v. Omer en Bouten Germaine. Dehouck Su zanne, d. v. Joseph en Parez Marie-Louise Muylle Marie, d. v. Gerard en Bataillie Alida. Noyez Antoinette, d. v. Valeer en Phlypo Andréa. Verschaeve Roger, z. v. Camiel en Vintevogel Julia. Vyn eke Nelly, d. v. Paul en Noyez Andréa. Dewitte Edithe, d. v. Jules en Vandamme Maria. Lapere Paul, z. v. Celest en Claerebout Ida. Knockaert Jacqueline, d. v. Maurice en Willems Maria. Overlijdens. Vermeere Silvie, 68 j., echtg. v. Claeys David. Vlaminck Wil lem, 82 j., echtg. v. Cruydt Hélène. Mo- lengier Louis, 82 J., echtg. v. Dewulf Leonie. Huwelijken. Vandenabeele Achille met Verschaeve Martha. Carrein Da niël met Claeys Jeanne. Versavel Emiel met Dejonghe Maria. Bataillie Gerard met Parreyn Leonie-Jeanne. Vandevi- vere Joseph met Opsomer Theodule. VLAMERTINGE, maand September '34. Geboorten. Berghman Gery, z. v. Jerome en Magdalena Buytacrt. Goe- maere Wilfried, z. v. Gentiel en Julia Lefebvre. Schier Madeleine, d. v. Ho noré en Bertha Angiitis. Debruyne Suzanna, d. v. Camiel en Alida Tem- perville. Overlijden». Boudry Marie-Louise, 57 j., huishoudster, echtg. v. Leopold Butstraen. Logie Christiane, 5 j., d. v. Achiel en Marie Preudhomme (Parijs). Pluym Cyriel, 26 j., metser, echtg. v. Lea Deman. Degrou Eugenie. 77 j„ z. b., wed. v. Engel Pluym. Rosselle Laura, 22 j„ z. b., ongeh. (overl. te leper). Huwelijken. Gerard Thevelin, bak ker, en Martha Vancayzeele. bijzondere. Henri Creus, fabriekwerker en Pa tricia Ryland, werkster. WBBBSaBBflflBaiSBB.YBBflBBBSBIiaS DE DOOD LOERT LANGS DEN WEG Twee Paters Minderbroeders neerge- smakt te Hasselt. Maandag avond, omstreeks 9 uur, wer den twee Paters van het Klooster van Hasselt, aan den overweg der spoorlijn Hasselt-Maaseik, steenweg op Zonhoven, door een auto gegrepen. De oudste was op slag dood: het hoofd vermorzeld, de beenen gebroken. D-c andere liep een schedelbreuk op en is later gestorven. De autovoerder, verzekeringsagent Ra maeyers van Hasselt, die niet had stil-1 gehouden, werd in ren café aangehoudcn| en achter slot gezet. isaaaagaejiasaaasBazsQasBsasa Beste Engelsche PEPERMINT voor Hoofdpijn Neusverstopping Kortademing Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen enkel in de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met het haantje. csssBBsaaBB&aaasaaasajjsaaaas VERSCHRIKKELIJK AAN- RIJRIJDING TE Ste KRUIS Te Sinte Kruis bij Brugge is een auto op een zware vrachtwagen gereden, is doorgeschoven en onder den vrachtwagen gekneld gebleven. Twee inzittenden wer den gedood. werkloozensteun, en zou Belgie's ekono- mische uitrusting ten bate komen. laHaisaaBBBsgBSBsgBaaaBasaaa aanteekeningen van zijn zaken achterge laten en als zijn neef alles van hem erfde, welnu, U weet uit deze geschiedenis, hoe veel karaats gentleman er in Maurice Fumivall steekt. Lord Lammersfield haalde zijn schou ders op. In de politiek doet men een zekere mate levenswijsheid op», sprak hij. «In het ongunstige geval, zal het mij eenigen tijd geven, cm op verhaal te komen en ik verdien wel eenigszins gestraft te wor den, al was het alleen maar voor mijn domheid, dat ik onzen overleden vriend, den vrijbuiter, zoo slecht bekeken heb. Ik hield het voor zeker, dat het de kerel cm een titel te doen was. Ik geloof niet, dat wij veel meer van de vereenigde goudvelden van Zuid-Ame- rika zullen hooren zei ik met een kort lachje. Lord Lammersfield stond van zijn stoel op. 't Ls jammerzei hij schertsend. Het was een mooie naam en ik bon niet afkeeri" van een zoet winstje. XXI Mijnheer George Gordon kw.m tegen half vier. Hij we.d docr den inspecteur binnengeleid, terwijl deze zijn naam aan kondigde met een eerbied, alsof hij de minister zelf was. Hij was een groote, onberispelijk ge- kleede man, met een lange kin en een ver moeid bleek gelaat, waarboven een sche delbedekking van zwart sluik haar, dat zorgvuldig door een kaarsrechte scheiding in twee gelijke helften verdeeld en vast tegen den schedel aangeplakt was. Toen de wachter was vertrokken, ga ven wij elkaar de hand, terwijl mijnheer Gordon mij van end er zijn zware oogle den met een soort vermoeide nieuwsgie righeid gadesloeg. Hoe maakt U het? zei ik. Ik ten U zeer verplicht, dat U is gekomen, cm mijn verdediging op U te nemen. Indien de helft van hetgeen Lam- aiersfijid mij heeft verteld, waar is ant- PAX ZONDAG 11 NOVEMBER 25' Zondag ra Pinksteren (5« na Drie koningen). Dicit Dominos; groea. 2' Ge bed van den H. Martinus, bisschop, be lijder; 3« van den H. Monr.a. martelaar. In het Evangelie vergelijkt Christus de H. Kerk bij een akker waarop de eigenaar goed zaad uitstrooide. Maar 'a raohti kwam een vijand onkruid strooien, tus- schen het goede zaad. Samen met het koren schoot ook het onkruid op. Do goede landbouwer wil, als hij dit bemerkt, niet aanstonds zijn akker zuiveren, uit vrees dat men bij liet uitwieden ook do tarwe zou uitrukken. Daarom zal hij wachten tot ae oogsttijd daar is en dan eerst het onkruid verzamelen en het ver branden. maar de tarwe in de graanschu ren bergen. Zoo zal ook bij het laatste oordeel de akker der H. Kerk, waarop de duivel het onkruid der ondeugden heeft gestrooid, tusschen het goede zaad van heiligheid en deugd, gezuiverd worden. De goede vruchten zullen ln de hemelsche schuren geborgen worden, maar het on kruid zal in het eeuwig vuur verbrand worden. 11 Z ZS' Zoafef k» Sin kaan. H. MartinoJ, Vrede*fm»t. Evangelie: Het goede zaad en bef onkruid. 12 M H. Livinus. 13 D H. Stanislas Kostka. H. Didacus. 14 W H. Josaphat. H. Albericus. 3' 15 D H. Leopoldus. H. Gertrudis. H. Al- bert de Groote. -» 16 V H. Edmundus. 17 Z H. Gregorius de Wonderdoener. SINT MARTINUS VAN TOURS Bisschop, 11 November De Heilige Martinus werd geboren rond het jaar 316 in Hongarije, uit heidensche ouders. Nochtans volgde hij vanaf zijn prilste jeugd de godsdienstoefeningen in de kerk. Toen hij tien Jaar oud was, liet hij zich inschrijven als cathecumeen. Hij volgde met ijver de onderrichtingen en legde zich met vlijt toe op de beoefening der deugd. Op vijftienjarigen leeftijd nam hij dienst in het leger. Eens op een zeer kouden winterdag ont moette Martinus bij de stadspoort van Amiens een halfnaakte bedelaar welke hem om een almoes smeekte. Martinus had zelf geen geld, doch hij was zoozeer getroffen door de armoede van dezen man dat hij hem toch wilde helpen. Daarom nam hij zijn zwaard, sneed ermee zijn zwaren rijmantel door en gaf de helft aan den armen bedelaar. De belocning voor deze daad van christelijke liefde zou niet lang uitblijven. Den volgenden nacht verscheen hem den goddelijken Zaligma ker, bekleed met den mantel van Mar tinus en zegde tot de engelen: Zie, Mar tinus, hoewel hij nog cathecumeen is, heeft mij met dezen mantel bekleed Kort daarna ontving hij het H. Doopsel. Nog drie jaar bleef hij in het leger, waarna hij zich tot den H. Hilarius, bis schop van Poitiers wendde, wiens leerling hij werd. Nadat hij een klooster had gesticht in deze stad, ondernam hij een reis naar zijn geboorteland, waar hij zijn moeder tot het geloof bekeerde. In zijn klooster weergekeerd, leidde hij een streng leven. God deed zijne heiligheid uitschijnen door hem de gave van mirakelen te schenken. In 372 werd hij bisschop van Tours. Ook dan nog bleef hij zijn strenge le venswijze onderhouden. Als een vader waakte hij over zijne kudde en verdedigde de H. Kerk tegen allerhande ketterijen en dwalingen. Onbevreesd trad hij op als strijder voor de rechten der H. Kerk te gen Keizer Maximus. Tot op h-t einde van zijn lang leven diende hij God als een streng monnik en heilige bisschop. Hij overleed na een leven vol verdien sten in 400. flBBBaBBaaaBSBasaBBBESSBBBBBB HET GESCHREEUW BIJ HUT KIND Vandaag zullen wij eens aandachtig luisteren naar het geschreeuw der klein tjes. Onervaren personen denken dat het kindje altijd schreeuwt van pijn. V/el neen, kou, honger, dorst, natte doeken, dit alles brengt geschreeuw bij de kinders. Zoolang het kind niet spreekt, moet het zich doen verstaan door schreeuwen of huilen. Een flauw gekern is teeken van aange boren zwakheid. Een heesche stem en blauw worden ls gevaar loor krop. Sche le tenen kunnen als oorzaak heb ben een aandoening der ademhalingsor ganen. Hikkend geschreeuw kemt voor bij ze nuwachtige kinders. Maar, buiten deze bijzondere gevallen, schreeuwt het kind toch ook nog en hier moet benevens de rr.ceder de opvoedster optreden. Janneman wil niet uit zijn fcad komen of heeft lust om een speciale wandelrit te doen in de p.rmen van moedertje. Opgepast, beste motders. willigt deze grillen niet in, gij bereidt U een onaan genaam kind. Alles op tijd er. stond: eten. slapen, wandelen, spelen. Natte doeken moeten natuurlijk ververscht worden. Voor het overige, laat uw kleintje wat schreeuwen, het oefent misschien zijn stem om later schoon te zingen. Kinderen schreeuwen ook van pret. Het zien van een nieuw blinkend voorwerp, een zonnestraal op den spiegel doet Baby kraaien van plezier. O blijde lach van kleine kindjes, wat verheugt gij het hart van een moeder! SUZY. <EB2BBasai92S3E!39fi:iCaEB3aBaE]p woordde hij, dan ben ik blij, dat mij de kans gebeden is. Slechts wanneer hij sprak, kon men eigenlijk goed becordeelen, welk soort man hij was. Er was iets in zijn stem, dat aan een zweepslag deed denken. Welnu zei ik, als Lammersfield U de geschiedenis reeds hseft medegedeeld, zoudt U misschien direct kunnen begin nen met vragen stellen. Hij zat bij de tafel en schudde zijn hoofd. «Neen, mijnheer Burton, als U er rót op tegen heeft, hoor ik het U liever zelf vertellen. De ideeën van Lammersfield betreffend correctheid, hebben- meer po litieke dan wettelijke verdienste. Toen ik mij de opmerking van den mi nister betreffende advocaat Gordon her innerde, kon ik een glimlach niet weer houden. Dat is zoozei ik en zonder meer begon ik mijn verhaal, juist zooals ik het Lammersfield had uiteengezet, met uit zondering van de bijzonderheden die be- rekking hadden cp de privéz: kan van den minister. Voorover gebogen op de tafel leunend, luisterde mijn bezoeker en liet zijn hoofd op een hand rusten, terwijl hij met de andere notities maakte cp een half vel letje papier. Eens cf tw-cmaal ondertrak hij mij, door scherpe korte vragen, welke bewezen, met hoe 'n gespannen aandacht hij mijn geschiedenis volgde. Toen ik aan het einde van mijn ver haal was, ging hij achterover in zijn stoel liggen, kruiste zijn beenen en keek pein zend naar het plafond. 11: begon juist de mogelijkheid te veronderstellen, dat hij de geheele zark als een greote leugen zou kunnen beschouwen, toen hij plotseling rechtop ging zitten en het papier toe vouwde. Ik veronderstel, mijaheer Burton zei hij langzaam, dat U zult besef -i, dat U vanaf mor-m. de meest beruc'.te man van Engeland is. ét Vervolgt),

De Halle (1925-1940) | 1934 | | pagina 5