SNUIF 20- BOOMGAARDSTRAAT - 20- lEPc# GEDACHTEN BRIEF UIT BRUSSEL WËKELIJKSCH LITURGISCH BULLETIN Koffie en Suikerij CHRISTIAENS DEV0LDER Dépot van Premiën VOOR IEPER, POPERINGE en OMLIGGENDE: AANBESTEDINGEN Wt borrsls drinkt, kan spaarpot missen. Spinnen zijn noj geen struisvogels, al hebben ze lange pocten. De wensch ls de vader van de hoep. MszBgczszssssasaacsasssaBaB WAT ZOU IK HAAR KOOPEN VOOR HAAR NIEUWJAAR? HEURSEL. IEPER, Boterstraat, 41. Ms^^sfsitssisaiDaaaZiJBisea&aa SCHAVERDIJNENSCHAATSENRIJDEN In een ongetemde vlucht Fijlsnel lijk de vogels glijden Zwierend, zwenkend door de lucht... Schaverdijnen, schaatsenrijden Door het winterlandschap heen Het het liefje aan de zijde Over 't ijsvlak... ganscli alleen. Schaverdijnen, schaatsenrijden Wintervreugd voor groot en kleen O! Hoe moeten 't toch benijden Ddudjes die versleten zijn... Ja en zeggen dat dien laatsten regel op mij toepassen :'k Is!! D,t i-n U te zeggen 'at w'in den Winter zijn... maar of er dit jaar van schaatsen rijden iets zal terecht komen, weten we niet, want zelfs de weerprofeten zijn mal kander san 't tegenspreken gelijk nooit Voorheen. D'eeneti voorspellen dat de Winter slechts einde Januari en begin Februari, zijn hoofdrol za\ spaïen... en dat 't er vreeselijk koud zal toegaan, d'anderen zeggen dat we dit seizoen zeifs nog geen fineeuw noch ijs zullen te zien krijgen. Enfin, we kunnen 't hen niet ten kwade duiden, want die mannen moeten ook probeeren hun almanakken en gazetten vol te krijgen... al is 't dan ook maar met leugens... precies lijk uw dienaar. In alle geval, van schaverdijnen zal er niet veel ln huis komen! DAAR WAS NE KEER een school meester die in 't kanaal gevallen was, en bezig was aan 't verdrinken, toen Jefken, die in zijn klas zat, dear voorbij kwam, en zijn goed hert volgende, in de vaart •prong en den schoolmeester redde. Morgen, ze de meester toen, zal ik U in tegenwoordigheid van de geheele klas bedanken! Och meester, zei Jefken, als ge dat doet, dan slaan ze mij dood IN ENGELAND sta et een huis Geen donker hol, noch nare kluts Maar wel 'n echt paleis Van hooge waarde en prijs En wat dan nog 't voornaamste was Dat huis is gansch gemaakt uit glas. "t Is te Doncaster dat die fameuze wo ning, die dienst doet als hotel, zich be vindt. De eigenaar ervan' was al wel vijf keers faljiet gegaan, door de crisis, toen hij op 't zonderling gedacht kwam, om klanten aan te trekken, een glazen huis op te richten. De muren, 't dak en zeifs de schouwen van dat gebouw zijn in glas... ja zelfs de toog, de tafels en de stoelen zijn uit die stof vervaardigd, enne de kliënteel heeft zich niet laten wachten, want de man drijft zaken lijk nooit te voren, en zijn handel florisseert! God behoede hem er voor dat er ooit een vechtpartij plaats grijpt in zijn gla zen paleis want... zouden er daar scher ven zijn, ja! TREES VAN ZWOL uit leper, bracht geregeld heur eiers of beter d'eiers die heur kiekens legden bij Janus Slimme- kens, kruidenier te Poperinge. Op zekeren keer zei Janus dat hij maar vijf eens meer gaf voor 'n ei. Zoo, zei Trees, en waarom datte? Wel, zei Janus, w'hebben nen bond gesticht en w'hebbsn besloten niet meer te geven. Da's goed, zei Trees, en ze scharde heur korven op en ging heen, en ze kwam niet meer de week daarop, en dan weer niet, en de derde week evenmin. En toen Janus haar tegenkwam en vroeg waarom zs geen eiers meer bracht, zei Trees: Wel Janus, de kiekens hebben een bond gesticht, en zij hebben besloten geen eiers meer te leggen voor 5 eens, bijzonder op dezen tijd. 'K ZING IN MIJN LIED Luid en hel Eergen ontmoeten elkander nier' Maar menschen well Da's een spreuk, waarvan 'k U eens te meer De valschheid hier nu demonstreer. Te Konich, in Turkije, moet ge weten, waren er twee bergen, die 't moe waren zoo altijd op hun zelfde plaats fce blijven •taan. Z'hebben 't nu ln hun hoofd gekre gen een klein wandelingsken te onderne men, met 't gevolg dat ze, gelijk de twee bokken op de brug, en den eenen voor den anderen niet willende wijken, opeen ge botst zijn, alles vernielende wat z'op hun nen weg ontmoetten. AI de verkeersmid delen zijn onderbroken, en de omliggende dorpen en steden worden fel bedreigd. De aardkundigen hebben dat fenomeen be- Btudeerd! En ze zijn tot 't besluit geko men dat al de bergen van de gansche we reld aan 't marsjeeren zijn. Zelfs de fa meuze Witte Berg ofte Mont Blanc, ls niet ten achter gebleven... en is op eene fieuw tijds... 1 meter vooruit gekomen. En vwala... daarmeê is mijn eigenliefde nog ne keer kontent gesteld... niet voor geval van die bergen te marsjeeren, rr omdat 't eens te meer bewezen ls de spreuken en spreekwoorden niets dan leugens bevatten, iets da D altijd gezegd heb... Waartegen Marenta op werpt de uitzondemgen staven den al gemenen regel... en mijn princiep ligt weêrom eens ln duigen! "N SAMENSPRAAK afgeluisterd tus- •chen twee lieve vriendinnetjes. Morgen ga 'k met Frans vlsschen, i zei d'eene. Ge drukt U verkeerd uit, zei d'andere, i Hoe zoo, vroeg d'eene. Moet het niet zijn: Morgen ga ik... rtaar Frans vlsschen? O, JA! 'k Beken het «ander schroom Het was sinds jaren lang mijn droom In eens veel geld te winnen... Om dan, na 't rusteloos gezwoeg, Op d'ouden dag t is niet te vroeg Een ander leven te beginnen. En nu door die viool. O! kijk! Ben ik op enkle stonden rijk! .Dat of iets dergelijks tal X Heken gewe?st zijn dat mijnheer Emiel Cardier van Brussel verleden week zeker zal ge zongen hebben. Die Emiel Cardier was nen armen suk kelaar, die veel hield van muziek... en op ne zekeren Zondagmorgen d'ouwmarkt van Brussel afliep, op zoek naar 'n oc- casjeken en die occasie kwam onder den vorm van "n viool, die hij voor de somme van 15,75 fr. wist los te krijgen. Op ze keren dag nu dat hij op dat ding aan 't krassen was, kwam er daar ne rijken type voorbij... die er iets van kende, en de viool afkocht voor de som van 750.000 frank. 't Was nen echten stradivarius... Ge moet niet vragen hoe onzen Emiel ln den zevenden hemel was. DIKKE MIEL had een zwakte op de oojen gekregen en was zijnen dokteur gaan raadplegen. Meneer den dokteur, zei hij zoo, *k en weto niet wat het is, maar mijn oogen verslappen van dag tot dag. De dokteur begon hem t'onderzoeken en sprak: Man, gij drinkt te veel... en 't ls daaraan dat de zwakte van uw ocgen te wijten is. Och meneere, zei Mlel, dezen keer zijt ge mis weie, want als ik gedronken heb, zie 'k dubbel. DARWIN, ARME GELEERDE, Die alvast beweerde Dat de mensch van deq aap afkomt Wat zcudt ge staan verstomd, Moest ge thans nog leven Want perfester Van der Steven Komt daar juist, o! hooggeboren. Uw theorieën in den grend te boren. En die nieuwe perfester beweert (en niet bewijst!) dat de mensch afstamt van den visch. 't Kan ons weinig boemelen, maar 't zou tcch een beetje vernederend zijn als w'er moesten zeker van zijn dat ons over-grooivader ne pekelharing was en ons over-grootmoeder een pladijs. En toch... 'k most er familietrekken van weg hebben, want telkens ik een beetje vrien delijk ben met Marenta, vraagt ze mij: Wat voor 'n schelvischoogen trekt ge nu? En ziedaar, madam, waarom uwe doch ter stom is! zou den dokter van Molière zeggen. In andere woorden: Nu weet ge niet meer dan vroeger. MYRFRENNO was aan t naaien... En had zich met heur naald geprikt En Nikolaas, om heur te paaien Die vroeg heur, heel verschrikt En aangedaan Liefje, hebt g'U zeer gedaan? Ze knikte en hij, om heur op te beuren, Sprak: «Dat zal niet meer gebeuren...» En de slimme guit Vond de vingerhoedtoen uit! Da 'k goed Chineesch kan schrijven, hé! Enfin... alleman kan niet even geleerd zijn... 'k Zal 't U dus maar in 't Vlaamsch ekspelkeeren. Over twee honderd vijftig jaar woonde er te Amsterdam een goudsmid, Nikolaas van Benschoten. Hij was Jong en schoon!... en hij verkeerde met een lief meisje, Myr- frenno van Renselaer. Zekeren avond was hij heur komen bezoeken, terwijl ze bezig was aan 't kousen stoppen in dien tijd stopten de vrouwen nog kousen toen ze opeens een kreet slaakte... z'had de naald in 't vel van heuren vinger gestoken. Toen sprak Nikolaas plechtig: Myrfrenno, nooit zal de naald U nog prikken Toen hij thuis kwam fabrikeerde hij 'n kleinen zilveren vingerhoed en schonk hem haar... D'uitvindinge was gedaan en een jaar daarna over de gansche wereld verspreid. Wat 'n jongen voor 'n meisje zooal doet! HA, zei Lange Jef tot Dikke Miel, ge zijt maar ne pantoffelheld, 'k Heb U gis teren gezien toen ge bezig waart met uw kousen te stoppen. Dikke Miel werd rood van koleire en: ge zijt ne leugenaar, sprak hij. En ik zeg da 'k U bezig gezien heb... met mijn eigen oogen. 'k Herhaal dat ge liegt! 't Waren de kousen van mijn vrouw! BROODJES, KOEKEN en BESCHUITEN Taarten, vlaaien en pastei Bij den bakker voor wat duiten Krijgt ge al die lekkernij. Moesten er geen bakkers wazen Hoe zou 't met de menschen gaan! Daar is duchtig voor te vreezen 't Menschdom was dan... naar de maan. Moest de bakker 't bakken steken Iedereen zat zonder brood En ooh Heer wat droeve zaken Elkeen ging van honger dood. Wat voor ne leugenaar Ik toch ben, hé! De Fransche pachters hebben ons ne keer te meer bewezen, dat we zoo goed zonder bakkers kunnen leven als zonder ministers! Als ge tegenwoordig door Noord-Frank rijk reist, zult ge daar overal metsers zien die in de pachthoeven bezig zijn aan 't bouwen van broodovens. Dat komt door 't feit dat, aangezien de Fransche pach ters hun graan slechts met verlies kunnen verkoopen, zij besloten hebben het alle maal zelf te gebruiken en er zelf brood van te maken. Enne... als dat een algemeen gebruik wordt, zei 't niet lang meer duren of den bakkersstiel zelf is gansch naar de maan! EN NU nog ne keer een Joodsch histo rieken... 't Zijn de beste. 't Schip was aan 't varen... Opeens werd het aangevallen door ne w-alvisch. De ka pitein die op het dek was, neemt een bank vast eji smijt ze op 't bakkes van den wal- visch. Deze doet zijn smoelwerk open en slikt de bank binnen. Dan neemt de kapi tein een korf appelsienen die daar stond en werpt hem op 't beest. De walvisch slikt de korf met appelsienen binnen. Daar stond daar ne Chinees toe te zien. De kapitein pakt hem bij zijne haarvlecht en smijt hem over boord. De walvisch vreet de Chinees op. 't Zelfde geschiedt met ne Jood, die daar ook op 't dek stond. Eindelijk eindigt de kapitein met wat hij had moeten beginnen: Hij beveelt den walvisch aan te vallen met den harpoen. De goed gerichte harpoen treft den wal visch, men doodt hem met kanonballen, en de groote massa wordt op 't dek ge heven. Men snijdt zijnen buik open, en wat vindt men er in? De Jood zit op de bank en verkoopt d'appelsienen aan den Chinees! EN 'T IS AL LANGE, heel lange gele den dat w'hier nog 'n woordje gerept heb ben over dat vieze beest, dat ze liefde noemen. In t lleken van Amoer poer toejoer» zingen ze van - - i 't Is eender waar ik ga *t Is eender waar ik sta Steëds zie 'k U in mijn drocmen.,. En 'k ben zoo blij Als 'k U tot mij Zie minzaam lachend komen Aan U alleen En anders geen Wil "k zonder te verstoren Voor altijd toebehooren. Da's allemaal goed en wel in den tijd van de vrijagie... maar g'hebt slechts de gazetten open te slaan of ne keer goed uwe oogen ln den omtrek te laten dwalen, om te zien hoe 't verandert, eens dat die lieve liefjes man en vrouw vormen. Want Weet het goed Liefdezoet Is soms broos als rozenknoppen En helaas Menig dwaas Liet zich zoo onnoozel foppen Door de listen, helsch en fijn Van geverfde modepoppen Die daarop geslepen zijn. t Is de wereld. HEWEL, waar loopt ge naartoe? vroeg Dikke Miel aan Lange Jef, die hem in volle Vitesse voorbijvloog. Den heer zijnen hoed is afgevlogen, zei Lange Jef. Maar daarvoor moet ge toch zoo niet loopen zeker? Jawel, zei Jef, want ik heb hem op. EN NU OM TE SLUITEN, eenlge ditjes en datjes die ge, als 't u oianzier (tan doen, van buiten kunt leereiü (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 13-12-34. Ons Koningspaar heeft 11. Zondag hulde willen brengen aan de Belgische muziek. De plechtige Hoogmis in St Ronibouts te Mechelen is gepaard geweest aan een ma gistrale uitvoering van heerlijke muziek, o. a. van de Ecoe Sacerdos Magnusvan Z. E. H. Kan. Van Nuffel, uitgevoerd door het machtig jeugdkoor, dat een wereld faam heeft gekregen. De Koning en de Koningin hebben die dubbele plechtig heid bijgewoond. Onder de aanwezigen MM. Lippens, voorzitter van den Senaat; Van Cauwe laert, Van Isacker, du Bus de Warnaffe, Charles, ministers; Nens, gouwheer van Brabant, en tai van andere overheidsper sonen. Bij hun terugkeer werden onze Vorsten opgewacht door de oudstrijders en vete ranen. Ter gelegenheid der 68» verjaring van den dood van onzen eersten Koning heeft Leopold III Maandag, can de Crypte van Laken, de kinderen van strijders van 1830 gegroet. Minister Van Isacker is met een hoo- gen ambtenaar van 't Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken naar Rome vertrokken om met de Italiaansche Regeering te on derhandelen, niet zooveel om de 35.000 Italiaansche werklieden uit België te ver wijderen maar in ruil van de Belgische hospitaliteit onze kolenafzet in Italië met een millioen ton te verhoogen. Er wordt gezegd dat onze vertegenwoordigers kans van slagen hebben. De Minister, die Maandag afreisde, zal vóór Zaterdag niet terug zijn. De socialisten hadden voor 1.1. Maan dag een Nationale Werkloozenmanifes- tatiegeorganiseerd. Gm 1914 ure ge raakte de stoet in gang. 't Regende zon der ophouden. Aan 't hoofd van den roo- den ommegang gingen Vandervelde, Vol- ckaert, Solau, Mertens, Spaak. Buset en Van Walleghem. De opschriften waren niet te tellen, maar onder de parapluies waren ze niet te lezen. Er waren natuur lijk ook spotprinten, dit om uit de mo de niet te gaan. De stoet, in rangen van gemiddeld tien stcetgangers, heeft gewillig 'n halve uur geduurd. Er zullen zoo wat 6000 manifestanten zijn geweest. Voor 'n nationale manifestatie was het maar flauw. Als geldverspilling in krisis- tijd was het integendeel heel sterk. Maandag vergaderde de Ministerraad. is kwestie geweest van de herinvoering van den supertaks en van andere maat regelen om het begrootingsevenwicht te verwezenlijken, alsmede van art. 1382 van het Burgerlijk Wetboek om de oneerlijke konkurrentie te verijdelen. Met 1935 begint de periode bij de welke het legerkontingent moeiHjk zal verwezenlijkt worden. Voor de kroostrijke gezinnen worden slechts 3000 vrijstellin gen voorzien. DE BEDRIJVIGHEID DER REGEERING Vorigen Donderdag hield de Regeering 'n lange beraadslaging. Zendag versche nen in het Staatsblad vier Besluitwetten. De 1° Besluit-wet gaat over de verlenging en aanvulling der bepalingen van de Wet van 31 Juli 1.1., waarin bepaalde machten aan den Koning worden toegekend om het economlsch-financieal herstel te bevorde ren; de 2" behelst een wijziging aan het K. B. van 15 Oktober, waarbij het stelsel van het gekontroleerd beheer wordt inge voerd; het 3" Besluit machtigt den Mi nister van Arbeid en Sociale Voorzorg de verhouding vast te stellen van de vreem de werklieden die aan den arbeid mogen blijven; het 4' geeft een andere machti ging aan den zelfden Minister om de ver houding vast te stellen van de gehuwde en ongehuwde vrouwen die mogen gebe zigd worden in handel en nijverheid. De 1" Besluit-wet zegt dat de Wet van 31-7-34 met eene maand wordt verlengd; dat alle thesaurie-verrichtingen op langen en korten termijn zullen aangewend wor den die verband houden met flskale vrij stellingen en terugbetalingen; alle maat regelen te treffen in België en in Belgisch Congo om een beterkoope exploitatie en betere samenordening van alle vervoer middelen te bereiken; art. 565 van het Strafwetboek te wijzigen, alsmede de wet ten op de rechterlijke inrichting, bevoegd heid en de rechtspleging in burgerlijke en handelszaken te wijzigen. In de 2° Besluit-wet gaat het over alle regiem snteerings- en kontroolmaatregelen in verband met de voortbrengst, verkoop, in- en uitvoer van allerhande kolensoor- ten, die moeten gehandhaafd worden, en een bepaalde bestemming te geven aan de opbrengst van de bijzondere rechten. Door de 3* Besluit-wet vult het K. B. aan van 15-10-34 en geeft de voorwaarden aan waaraan de naamlooze vennootschap pen, coöperatieven en kredietvereenigin- gen zich moeten onderwerpen op te kun nen beschouwd worden als zijnde van goede trouw. Strenge strafmaatregelen worden daarin voorzien. In hoofdzaak komt het neer op een streng gekontroleerd beheer. Alle handelingen, besloten in de verga deringen ven aandeelhouders of vennco- ten, die een bedrieglijk karakter hebben, zullen streng worden gestraft. Na 31-12-34 zullen geen nieuwe verzoek schriften voor gekontroleerd beheer meer in aanmerking worden genomen. Daarna volgen nog twee Besluit-Wetten, waarvan de eerste zegt: 1" dat de Minister ven Arbeid en Sociale Vco-zcrg opdiacht krijgt om de verhouding vast te stellen van de vreemde arbeidskrachten; 2' dat de meest-representatieve organisaties van werknemers en werkgevers zullen geraad pleegd worden daarover; 3" dat de amb tenaren van het bevoegd Ministerie op de toepassing van die maatregelen moeten waken; 4* dat de overtredingen zullen ge straft worden met een geboete van 50 tot 500 fr. (vermenigvuldigd met zeven) of met een gevangzitting van 8 dagen tot één maand; 5" dat die strafbepalingen zullen vermenigvuldigd worden in verhouding tot het getal vreemde arbeidskrachten, als mede bij de herhaling binst het jaar. De laatste Besluit-Wet machtigt hoofd zakelijk den bevoegden minister de ver houding vast te stellen van de gehuwde en ongehuwde vrouwen die in handel en nijverheid mogen tewerkgesteld worden. Hier nogmaals zullen de meest-repre sentatieve organisaties om advies worden geraadpleegd. Voor overtredingen zijn dezelfde geld boeten en gevangenisstraffen voorzien. De bedrijfshoofden zijn burgerlijk-rech terlijk verantwoordelijk voor de straffen die hunne bestuurders, zaakvoerders of aangesteldèn zouden opgeloopen hebben. Waaruit ge moet besluiten dat we 'n heel eind op weg zijn naar de bestuurde ekonomie. En zulke maatregelen, die door de ekonomische en financieele omstan digheden worden opgedrongen, waren met den verelschten spoed nooit te verwezen lijken door het Parlement. PARLEMENTAIRE WERKZAAMHEDEN Deze week geen groote debatten. De iBEBZBsaziEa&saianxaRB&ijasx&Bn Weet ge dat er in ons land, in 1933, 54.000 paarden voor de voeding geslacht werden? Nen peerdenbiefstuk ls anders zoo 'slecht niet zulle! Dat er ln Holland Jaarlijks 176 cigaren per hoofd, de vrouwen en klnders er bij- gerekend, opgerookt wordir Dat er ln de cigarennijverheid in Hol land 23.000 personen werkzaam zijn? Dat de arend, de kraal en de papegaai ,60 tot 100 Jaar oud worden? Dat ze nu een nief systeem uitgevonden hebben om haringen te laten bevriezen... als ze dood zijn, wel te verstaan. Dat Hij die hooger wil vliegen Dan zijnen staat Zijn eigen zal bedriegen In 't vroeg of in t laat? Pelst er eens op en ge zult bij mijn le ven gelijk moeten geven aan 1 Manneken vit de Miuw Senaat vergaderde Dinsdag, en daarmeê is het uit tot... nadere bijeenroeping. Een wetsvoorstel tot aanvulling ran het Burgerlijk Wetboek in zake gevonden voorwerpen werd aangenomen zonder diskussie. Een ander wetsontwerp betreffende de bevoegdheid der vrederechters in zake vorderingen tot herstel van mljnschade, werd ook goedgekeurd. Een wetsvoorstel, dat reeds elf Jaar in de kartons heeft gelegen en betrekking heeft op het getal dagen dat de lagere scholen moeten open zijn, werd na een korte bespreking naar een bijzondere kommissie teruggestuurd. M. Mertens (soc.) verdedigde zijn wets voorstel betreffende het Arbeldsopzicht, en hij maakte zich kwaad omdat Minister Rubbens verklaarde eerst dat voorstel te moeten bestudeeren vooraleer zich te kunnen uitspreken. Die hervorming moet een wetgevend karakter hebben, en het Ministerie heeft daarover bevoegd heid, maar 't Ministerie moet dat regelen. In de Kamerzitting van Dinsdag heb ben M.M. Goblet, Van Acker en Eeckelers de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Openbare Werken (M.M. Pierlot en Van Cauwelaert) ondervraagd over de omzendbrieven die hinderlijk zouden zijn voor de werking of het sluiten van col lectieve kontrakten. Die interpellatie heeft heel die zitting in beslag gencmen. De interpellanten namen geen vrede met het antwoord van Minister Pierlot. Minister Van Cauwelaert sprak in bete ren toon, was zakelijker, omdat hij ook betere voorstaander is van de collectieve arbeidsregeling bij openbare aanbestedin gen. De Regeering wil de arbeiders en pa troons aanzetten tot uitbreidingen van de collectieve kontrakten, verklaarde hij. Zijn voorganger, M. Sap, verdedigde het stand punt, heeft desti ju5 voorgehouden dat geen maximum- maar een minimumloon moest bepaald worden. De interpellanten dienden een dagorde in, waarin gezegd is dat de ministerieele omzendbrieven de toepassing van collec tieve arbeidsregeling belemmeren, en dat de Staat twee of méér reeksen van mini- mumloonen zou moeten vaststellen. Over die dagorde zal in een volgende zitting worden gestemd. Woensdag en Donderdag zijn er geen openbare zittingen voor de Kamer. Woensdag zal een eerste lezing worden gehouden over de besluiten der Commis sie voor herziening van het Kamerregle ment. Die wijzigingen beslaan niet min der dan 35 groote bladzijden. Donderdag mogen de Kamerleden, in autocar, de werken van de Brusselsche Wereldtentoonstelling gaan bezoeken. RECHTERLIJK NIEUWS Onder den titel: Uittreksels van Von nissen verscheen in het Staatsblad van 9-12-'34 het volgende: Bij vonnis in date van 6 December 1934 Arbeid te Gent. WIJZIGINGEN AAN HET KAMERREGLEMENT In de vergadering der Rechterzijde werd een beknopte uiteenzetting gedaan van de wijzigingen die aan het reglement en de werkwijze der Kamer zal gebracht worden. Het gezag van den voorzitter zal worden uitgebreid; De interpellaties zullen plaats hebben den Dinsdag rond 5 uur; Den Dinsdagnamiddag zullen de afdee- lingenen 'bestendige kommissies vergade ren; In den regel zal het Parlement slechts drie dagen in de week vergaderingen houden. De Rechterzijde was in 't algemeen zeer gunstig aan de voorgestelde veranderin- heeft de Rechtbank van Eersten Aanleg van Oudenaarde, zetelende als Handels- rechtsbank, het beheer van het vermogen der Samenwerkende Vennootschap De Verbroederingwaarvan de maatschap pelijke zetel gevestigd is te Ronse, Statie straat, onder de controol geplaatst van drie commissarissen, overeenkomstig het Koninklijk Besluit van 15 October 1934. Dit vonnis stelt aan als Commissa rissen: M.M. Flor. Lefebure, advokaat, Kloos terstraat, 16, Geeraardsbergen; Raoul Gy- selinck, deskundig-rekenplichtige, Kraan lei, 31, Gent; Alfred De Rouck, des kundig-rekenplichtige, Lousberglaan, 23, Gent. Voor gelijkvormig extract: De Commissarissen, Fl. Lefebure, R. Gyselinck, A. De Rouck. Uit bovenstaande kunt ge besluiten, dat de Socialisten van Rönse ter school zijn geweest bij de leiders der Bank van den (HBZ9S£BEB££SE3iSSaEHS9*32S&B. TABAKSMOKKEL Te Sint-Jans-Kapelle werden zeven smokkelaars verrast aan de grens door de Fransche tolbeambten. De mannen lieten hun vracht tabak vallen en vlucht ten weg. Een hunner, zekere Henri Sen- gier, werd evenwel gesnapt. De aangesla gen tabak heeft een groote waarde. iszBEaifsasBfiasiEEZBs&aassaaQS Politie-Opziener aangehouden en naderhand in vrijheid gesteld. M. Bonny, de Parijsche Politie-Opzie ner, die eene groote rol speelde in de Stavisky-z.aak werd zelf als medeplich tige aangehouden. Eerst zegde hij dat de Overheid over de schuld van Stavisky op hoogte was zes maande n voor de zaak uitlekte en naderhand beloofde hij nog opzienbare onthullingen te zullen doen. Donderdag werd hij weer in vrijheid ge steld. IB3S8BBE!3BEflaZSX2ZB295KBSBB Beste Fngeische PEPERMINT voor Hoofdpijn Neusverstopping Kortademing Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen enkel ln de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met het haantje. DE UITDRIJVING DER HONGAREN UIT YOUGO-SLAVIE Te Luik wordt thans het proces van den drievoudigen moordenaar Dansc behan deld. Danse vermoordde met hamer en mes zijn moeder en rijne vriendin te Boullay-les-Troux, Frankrijk, en kv/am dan naar Luik om er den Pater Jezuït Haut dood te schieten. Deze laatste moord bedreef hij waarschijnlijk om in Belgie gerechtigd te worden ten einde aan de doodstraf te ontgaan, wat zijn lot ongetwijfeld zou geweest zijn in Frankrijk. Hier vertoont onze foto Danse, nevens een gendarm, met vóór hem zijn verdedigers, tijdens de debat ten. De moordenaar werd ten volle verantwoordelijk voor zijn daden geacht door de geneesheeren. tiBB832BSfifl99BBEflfl3BB33SBailSBI. IBBBBBflBHBBBBflBfiBBflSNBBaaaFlS EEN ARME VROUW DIE 1.200.000 DOLLAR RIJK WAS STERFT IN DE V. S. Een 79-jarige vrouw die te Brooklijn in een armzalig krot woonde werd dood in haar bed gevonden. Men waande haar straatarm maar toen men haar huisje onderzocht vond men in alle hoeken en spleten waarden en geld tot een bedrag van 1.200.000 dollar. Men kent haar geen erfgenamen. Haar naam was Louise Herie. gBUSB=iiBSSv2B3B9SSS3SZSSB^SS Het zal wel beter gaan. Zoo denkt U wanneer de eerste rheu- matische pijnen zich doen gevoelen. Zulks ls echter niet het geval. Integen deel. De aanvallen herhalen zich in steeds heviger mate. indien U niet di rect ingrijpt door Aspirine te nemen. Aspirine verwijdert de schadelijke stoffen uit de spieren, gewrichten en zenuwen en doet daardoor de pijn ver dwijnen. Het ls eveneens van uitmun tende toepassing bij Jicht, spier- en ge- BzkhUrheumatitk. hoofduim. tuz. EEN MENSCHENLEVEN VOOR EEN KAT Nopens het schieten van een kat ont stond twist tusschen een werkman en een jachtwachter te Oostmalle. De twist ontaarde in een gevecht en de jachtwach ter schoot zijn tegenstrever dood cn ging zich daarna bij de gendarmerie aanmel den. De zaak is deze weck voor het Assi senhof van Antwerpen gekome Be schuldigde jachtwachter werd vrijgespro ken. Denkelijk werd een overeenkomst getroffen tusschen de verscheidene par tijen. 7 Dec. Te 11 u.,'voor den H. Ch.evs, hóofding.-best. van Bruggen en Wegen, 12, Vrijdagmarkt, Brugge, versterken en dichtmaken van den dijk, gelegen langs den rechteroever van het kanaal Va»" leper naar den Ijzer-, tusschen het Zwa- negat en do Sluis BSEZINGE-Dorp', Gewijzigde bedragen. Gcbr, BYTTËBIE.R. Gent, 58.118,40 L Sabbe cn R. Verheyc, Hooglede cn Biks- muide, 70.066,20; V. Petillioen. Boezingc, 72.166.10; M. en j- Brat}, Xicmvpbort, 77,928,80J. Dcloozq, Elycr'selc, 79.491,67 A. Casteleyn, Gistel. 90.679.80M. Yan- derghote. leper, 94.707,44Pr. Hendryckx, Vcurne, 109.849.90: L. en F. Vollemaere; Breedene, 119.236,50. 7 Dec. Te 11 u.. vppr. den H. Clacys, hoofding.-best. vait Bruggen en Wegen, 12, Vrijdagmarkt, Brugge, aanvullen der leemten in de beplantingen der wegen van het 6" perceel der Riikswegen in de Provincie WE ST-V L A ANDEREN". Gewijzigde bedragen: J. A. K1NT, Courcelles, 19.724.18: G. De Meyer, Emelgem, 21.883,50; D. Beun, leper, 23.341,50: A. Van Parijs, Kools- kerke, 23.766; G. Smits, Schilde, 23.948; Pr. Hendryckx, Vcurne, 29.913: Algcrn. Tuinbouwonderneming, leper, 32.256. laSBZaaSflEflBEBBBBEBflgBBBaSEliSaBlBlBBSBaQaaaEiaBBZBSBEESiaal. Consciencestraat, 20-22, KORTRIJK Telefoon 111 en 1283 DIE ZE EENS PROEFT VERBR UÏKT GEEN ANDERE MEER VRAAGT ONZE PREMIELIJSTEN zondag 16 december 3" Zondag van d-n Advent (O udetW Paars of rozerood. 2' Gebed van St Euse. blus, bisschop en martelaar; 3» van Onze Lieve Vrouw. Daze Zondag draagt een bijzonder blij karakter. Dit moet ons ook niet verwon deren, want weldra komt de Heer, de Verlosser die vrede brengt en liefde onder de menschen. Willen we dien vrede deel achtig worden, dan moeten we er ons hart voor open zetten. We moeten het voorbe reiden tot de komst van dien hoogen gast, het zuiveren van alle smet en versieren met de schoonste deugden. Zorgvuldig moeten we er op waken dut we Hem door de zonde niet uit ons hart verdrijven. Dan ook zullen we ons naar het woord van den apostel mogen verblijden en met een hei lige onbezorgdheid de toekomst tegemoet. DECEMBER - WINTERMAAND Een geschil was opgerezen tusschen Yougo-Slavie en Hongarije nopens den moord op Koning Alexander van Yougo-Slavie. Dit land beschuldigde Hongarije groote schuld te dragen in den moord en besloot de Hongaren die in het land vertoefden bulten te zetten. Aan deze Hongaren werd geen tijd gegund eenige voorzorgen te nemen. Die op straat bevonden werd, mocht bijna niet eens naar huis gaan. Die geld op bank hadden mochten niet meer dan 500 dinar meedoen. Alles moesten zij achterlaten, zoowel roerend als onroerend goed. Soms ge beurde het dat kinderen achterbleven in de school als hun ouders reeds over de grens waren gezet. Vreemde landen protesteerden daartegen en ondertus3chen werd het geschil door den Volkenbond bijgelegd zcodat Yougo-Slavie de uit drijving heeft stopgezet. Onze plaat stelt een groep uitgedrevenen voor die zonder iets van hun bezittingen over de grenzen gezet werden en om eten moeten bedelen in eigen land. DE BETOOGING DER SOCIALISTISCHE WERKLOOZEN TE BRUSSEL 16 Z 3° Zondag van den Advent. H. Euse- bius. Evangelie: Joannes geeft getuigenij aan Jezus. 17 M H. Lazarus. H. Wivina v. Bijgaerden. 18 D H. Gatianus. H. Begga v. Andenne, 19 W Quatertemperdag. H. Nemesius. 20 D H. Philogonus. 21 V Quatertemperdag. H. Thomas. 22 Z Quatertemperdag. H. Hungerus. Op Woensdag wordt op vele plaatsen, la den vroegen morgen, de zoogenaamde a GULDENMISgezongen ter eere van O. L. Vrouw. Dit gebruik begon omstreeks de XIV" eeuw. Vroeger werd deze mil door laile geloovigen bijgewoond. Me i. schen die anders niet gingen, waren 'd( .1 in de kerk. Het volk geloofde dat dit ee bijzonderen zegen meebracht. Naar hé Evangelie, dat de zending van den engei Gabriël tot Maria verhaalt, werd deze mis ook Messiasmisgenaamd. Op andere plaatsen noemde men haar de Rorate- mlsnaar de eerste woorden van het introïtus, of ook nog «Duivekénsdaals- mis», omdat deze mis gewoonlijk ver- gezeld ging van een mysterie-spel, de Boodschap aan Maria verbeeldende cn er dan ook van uit het gewelf een houten duif werd neergelaten. Uitslagen der ^anbestedinren SINT THOMAS, apostel (21 December). E>e heilige Thomas was een jood uit Galilea. Hij werd door O. L. Heer gewezen tot het apostelambt. De Heilige Schriftuur verhaalt van hem dat, toen O. L. Heer, na zijn Verrijzenis aan de apotelen ver scheen, hij er niet bij was. Toen de apos telen het aan Thomas verhaalden, v.ou hij er niets van gelcoven vooraleer hij d« gaten der nagelen had gezien in de han den en zijn hand in de wonde der zijde van den Meester had gelegd. Toen Jezus voor de tweede maal vescheen, was hij er wel bij en het was toen dat hij vol geloof uitriep: Mijn Heer en mijn God». De H. Thomas bleef zijn meester trouw die nen tot aan den dood. Hij was een on vermoeid prediker van het H. Evangelie. Tot in verscheidene Oostersche lar.'en ón- dernum hij apostolische reizen tot hij den 21 December van het jaar 75 door de hei denen werd doorstoken met een l'tis en een schicht. «BBaS9SB9EBBBBSaBBSBBaESC£SB TOMAAT - geeft U direct heerlij ke soep en saus. TOMAAT - een produkt van ge waarborgde kwa liteit. TOMAAT - beter 4p.n do beste. TOMAAT - om vat schier 87 t.h. van het verbruik in Belgie «SaBEflBHBXBBUBKSSBZEESiSdBnXB Zooali in de brief van onzen correspondent uit Brussel gemeld, hielden de roode werkloozen een betooging te Brussel. De betooging was maar heel flauw. Zij dachten heel geestig te zijn mst een zoogezegde burgerstafel en werkloozen- tafel rond te dragen, zooals men op onze foto zien kan. Die lieden schijnen in ieder geval maar een flauw gedacht te hebben van een tegenwoordige burgers keuken, die somtijds, in tegenstelling met hun rondgedragen beeld, heel wat minder is dan het voorgesteld werkloozenmenu. BBaBSEasssBSsiBiissasiiaBassaissssszE&SEBXzaHScazs^üSEsaBs HET PROCES LISSOIR TE PARIJS Over enkele maanden werd te Parijs de Belg Vander Vorst, die zijn echtgenoote Lissoir had gedood en een zeker aantal jaren in het gevang had verbleven waarna hij vrij werd gesteld, uit wraak door zijn schoonvader Lissoir doodge schoten. Deze, die te Luik woont, was daartoe opzettelijk naar Parijs gegaan. Deze dagen kwam het proces Lissoir voor de Rechtbank te Parijs en vader Lissoir werd vrijgesproken. Hier ziet men vader Lissoir, rechtstaande, gedu rende zijn ondervraging met van links naar rechts: Mters Campinchi, Timayre en Tschoffen, die hem verdedigden. iBaBBBEELasgsssBsasaBssssBimizaasBsuBsaESBasGzsiaaassBasEi HET PROCES DANSE TE LUIK Eerstdaags. Bouwen van een kaai muur voo.' paketbooten vóór het haven- station van OOSTENDE. De aannemërs kunnen van nu af aan alle 111 lie!)tuigen bekomen bij M. Vc'rsclïóore, hoofciing.- best. van Bruggen cn (Vegen, 69, Lange- straat, Oostende. 20 Dec. Te 10 u„ ten Geniegnte- huize tc ROESBRUGGE-IIARIXGE, cp- richten van een Concertpaviijoen in ge wapend beton op de Marktplaats. Inlicht. ten Gemeentesecretariaat cn bij.den H. Bouwm. Omer De Poorter, Fiersstraat, 8, te leper. Prijs der stukkeu 7,50 fr. 22 Dec. Te 10 u., op 't Provincie bestuur, Groote Markt, Brugge, onder houdswerken voor 1S35 op de provinciale banen van de omschrijving IEPER. Ra ming 220.420,30 fr. Lastkoh. prijs .7 fr. (postch. 50L48). 24 Dec. Te 2 u.. voor liet Gemeen tebestuur van BEERST, bouwen van een gemeentehuis. Bestek 57:765,71 fr. Borgt. 10. t.h. Inlicht, bij voorin, gemeentebe stuur. Aangcf. inschrijv. 21 Dec. 28 Dec. Te 11 u., Voor den H. Ciaeys, hoofding.-best. van Bruggen cn Wegen, 12, Vrijdagmarkt, Brugge, aanleggen van het vak van den nieuwen Rijksweg Gsr.t- Westerkust, begrepen, tusschen den steen weg van Kortemark naar Git3, tc KOR TEMARK; en de Marktplaats te. 2AR- REN. Lastkoh. Nr 264 van 1934 (Xed. met Fr. vert.), prijs 66 fr., plan 147 fr. 4 Jan. Te 10 u., ten Gcmeentcluiize te KOKSIJDE1) verbeteringswerken aan den stw. Veurne-Koksijde (Dorp)— Koksijda (Bad), en aanleggen eener r.o- leering tusschen het Langgeleed. Bestek 1.811.579,10 fr. Borgt. 5 2) aanloggen van een voetpad langs da Zeelaan te Sint Idcsbaldcs. Bestek 7<j.5«0. fr. Borgt lOJ/o. Stukken ter inzage ter Gcmcentesccre- tariatcn te Koksijde en Veurnó, cn te koop, priis 45 fr., bij ArrdlitfiSsemcntsing. V. Stubbe, 39, Prjckcstraat, Kortrijk (postch. ,69.361).: .ft,',

De Halle (1925-1940) | 1934 | | pagina 6