i In de Pappen Nieuws uit leper Beleg van Ypre door de Franschen (1794) leper en Poperinge in 1914-1918 HOOG BEZOEK AAN IEPER Popote zegt van de OXO Blokjes: "...ze hebben de hoedanigheden van Liebig Vleeschextractsmaak, fijnheid, bezuiniging. Uitstekend dus voor het verbeteren van soepen, sausgroenten." Fr. 3.50 ö»de doos van 20 TAKS OP DE HONDEN WAARSCHUWING HUIS AIMÉ GRUV/EZ LANDBOUWERS EH HOVENIERS Te, WAAROM is he* c. derycke-lercy (GETROKKEN UIT EEN OUD HANDSCHRIFT.) IV. Den 9 Ougst wierd dcor Bevel van de municipahbeit verkondigd dat Fran cois Bevel, Bh van dezelve, aengesteld was om voortaen de plegtigiieden van de trou- welijken te doen; sedert eenigen tijd was de minucipaliteit reeds belast met het trouwen van hare inwoners, ingevolge van de fransche wetten, die het trouwelijk aenzien als eenen burgelijken akt. Den 5 September wierj men alhier b?rigt dat binnen Parijs va gesteld was géworden dat alle de geestelijke gemeen ten, kloosters, abdien, regulieu kanoni- ken en eindelijk alle de geestelijke hul zen en stigtingen zijn afgeschaft in de 9 departementen, vereenlgd door de wet van 30 Oktober. Den 9 dito wierden da inwoonders belast met elk iets te geven tot onderhoud van da behoeftige inwoonders, om reden dat de dischmeesters reeds zondar geld en buiten staet waeren dezelve te helpen. Dan 14 dito hebben eenige leden van de municipaliteit zich begeven in de ver schelde kloosters dezer stede, alwaer zij eene lijste hebben gemaeckt van alle de boeken kerkgewaeden, zilverwerk en an dere aldacr bevonden, op dewelke den ze gel wieri geleid, ten einde van te beletten van de verkoopinge van dezelve. Den 29 September wlerd afgekondigd eene wet medebrengende opregtinge van het regt van patente voor het vijfde jaer der republiek, gesteld op alle da gouwe oefenende eenigen koophandel welkdanig hij wezen mag, in het groot en in het iklain, op de ambagten en beroepen ge- naemd bij dezelva wet. Daze regten be- taelenda mogt men in geheel de uitge strekt held van de republieke zijnen koop handel, ambagt of beroep oefenen, 't gon na oorzaek gaf dat alhier vele franschen hunne goederen zoo gemaeckte als onge- maeckte ten groote nadeele van de in woonders kwaemen verkoopan. Dan 4 December wierden door last van het departement afgeschaft alle de oude regten bekend onder den naem van inkomende en ultgaende, de hoofdgelden, degonne op de barrieren, vertier en alle andere, te beginnen van den 6 dezer. 1797. Dan 11 February wierd aen alle de geestelijke in het algemeen verboden dat zij binnen den tijd van 3 dagen hunne iange priesters kleederen moesten afleg gen ende voortaen in het kortq gekleed gaen; daar wierd hun eensweegs verboden in het toekomende hunne kruin nog te laeten scheeren, op eene boete van 500 fransche livres. Den 29 April ontfing men binnen Ypre zekere tijdinge dat de voorafgaende artikele» van vrede, tusschen de fransche republieke en zijne majesteit aen keizer gesloten waeren; deze blijde tijding wlerd terstond door geheel de stad bekend ge maeckt. Den 4 September wierd zekere ln- woonder in de gevangenisse gesteld als overtuigd zijnde van uit het comptoir van den kwijtscheld op het stadhuis gestolen te hebben eenige boeken en ge wigten be scheiden, onder andere den geelwen boek inhoudende verschelde van de voorregte van de stad Ypre aan haer eertijds gege ven van de graeven van Vlaenderen, op perkament geschreven; dezen boek is ont dekt geweest ten huize van eenen boek- verkoopsr, maer ten meerdere deele ge schonden. Den 10 dito, volgens een besluit van hst uitwerkende testier tot Parijs van den 5 dezer maend, moesten alle de gees telijken den eed ontluiken van haet van het koningdom, aen de alleenheerschinge, getrouwigheid aen de fransche republiek en aen de grondwetten van het jaer 1795; deze wet is heden alhier afgekondigd. Ten zielven daege wierd van de kerke van de gewezen Carmels een pakhuis ge maeckt voor het hooi en strooi noodig voor de peerden van de beze-ttinge. Den 21 dito, hedent tvczende Don derdag, om "reden dat de geestelijkheid csa£2asaszaassasias;»aBZia3u&Bsaia:HszsBZEBSE53i3BBSSS9s«s'ssaü van de prochiefcerken ende alle de andere, Ingevolge «ie wet van den 5 dezer, hunnen eeci niet ge«iaen hadden, wierden alle de proch.e- en kloosterkerken gesloten en daer wierd geen dienst meer gedaen; men hoorde ook niet meer luiden; de kerk van de zwarte nonnen was de eenige alwaer men nog dienst dede. Den 29 dito waeren de kerken nog gesloten. De inwoonders van de stad gin gen bij geheels hoopen naer de omlig gende proohiën cm misse te hooren. Den 4 Oktober heeft de priester Jan Bapt Devarwer, geboortig van Ypre, den eed gedaen van enderwerpinge aen de fransche wetten; in gevolge van dien heeft hij verkozen de kerke van St Ja cobs, alwaer hij korts naerdlen misse ge daen heeft. Den 8 «iito zijn de vier prochiekerken geopend geweest 's morgens ten acht uren en gesloten 's nam. .dags ten vier uren, 't geene sedert dien zoo gebleven is, maer dan wierd geen dienst gedaen, ten zij door degonne die hunnen eed ontloken hadden. Den 23 Oktober wierd binnen Ypre gevierd over den vrede tusschen de fran sche republieke en den keizer: bij het verdrag van dezen vrede erkende de kei zer de onafhangelijkheid der republieke, alsook van degonne van Holland en de Cisalpinsche in Italiën en eindelinge de vereeniginge der Nederlanden aen het grondgebied van de franschen. Ten zeiven daege wierd alhier op- gerigt eene vergaderinge belast met het bewind en bestiering van de ziekenhuizen of burgelij ke Godshuizen, hunne zittinge houdende in het godshuis van Onze Vrou we op de markt en bestond uit de vol gende persoonen: Karei Bene<iiktus Bou dry. voorzitter; Francois Donatien Van- daele, Thimotheus Van Houtte, Hendrik Verstraete en Servatius Comijn, geheim schrijver. Den 2 November en volgende dagen hebben de priesters Albertus Du Mortier, Jozef Demeezemacker, gewezen arts diaken, Benedictus Samarcq, gewezen ka- nonik, Per«iinand Floor, Jan-Baptiste en Guillaume Ghijs, gebroeders, Jan-Joseph Buyssens, Ignaes Van Besien, Karei Van Becelaere en andere den eed van onder- werpinge gedaen aen de fransche wetten en hebben diensvolgens dienst gedaen in de prochiekerken die zij wilden verkiezen. Omtrent dezen tijd wierd door het departement tot Brugge verkogt aan Ho- r.oré Vanlerberghe, bemagttgösn van het uitwerkende bestier, het klooster van de gewezen predikheeren alhier, voor eene somme van 40000 fransche livres. Den 29 November wierd men alhier berigt dat het uitwerkende bestier van de fransche republieke, bij besluit van den 25 lest, afgeschaft had alle dc kapitels, godshuizen, bisschoppelijke kweekscholen ende alle andere geestelijke gemeenten in het nederland; daerdoor wierden te niet ge'oragt de kapittels van de kanonikken van St Maerten, van Therouanen en van Veurne in de hoofdkerke van St Maer ten; maer de godshuizen van de Belle, van St Jan, Onze Lieve Vrouwe en van het Nazareth alsook de scholen van de aerme knegten, aerme meisjens, St Se- bastiaen Bonaertschole en andere bleven nog in wezen. Den 5 December wierd men onderrigt dat de gebouwen van de kloosters der ge wezen Capucienen en Carmelsledent eenige daegen tot Brugge verkogt waeren aen zekeren Constant Vergeelzone alhier wonende; hetgonne van de zwarte non nen, staend-e in St Maertensnieuwweg, was gekogt door de weduwe Ignaes De Gruytter voor 3.000 franschelivers. Korts d-aernaer heeft zij hetzelve beginnen af breken. Daer dien-t alhier in het voorbij gaen gezeid te worden dat de bestieringe van het departement te Brugge, wekelijks eenige goederen verkogt voortkomende van de afgeschafte kloosters, abdien, ker ken en disschen in de vereenigde neder- landen. KARNAVALSTOET TE IEPER. De verdediging van leper en de vernie tiging dezer stad zijn in menige werken en d-agbladen beschreven geweest, en, ter gelegenheid der 20» verjaring van deze tragische gebeurtenissen, kunnen wij slechts eenige vluchtige nota's of persoon lijke indrukken nog vermelden. De dagelijksche bijeenkomst der 'bur gers mei, de Fransche en Britsche bezet tingstroepen, liet toe aan de minst oplet tenden het groot verschil op te merken dat bestond in karakter en gewoonten tusschen twee bijna naburige volkeren. De Fransche soldaten, altijd lustig en vroolijk, hielpen mede om den moed der bevolking op te wekken. De versterkende Fransche wijn werd in de i.erbcrgen bijna zooveel geschonken als het bier van «ie streek, en bij het rcoken eener cigaret, veroorzaakten de kwinkslagen het luide gelach der verbruikers. De Zuiderlingen bereidden bij de inwoners gerechten hun ner streek, waarbij nooit noch look noch olie ontbraken. Zekere Fransche oversten hebben te leper en te Poperinge den bes ten indruk gelaten, welke meermaals na den oorlog herinnerd werd in de plaatse lijke pers. Geheel anders was de Engelsche sol daat, ernstiger, min spraakzaam en ver staande de msesten tijd noch Vlaamsch noch Fransch, hield hij zich meer afge zonderd van de bevolking. Zeer edelmoe dig gaf hij gewillig aan de kleine burgers en werklieden het ^overschot van den voorraad, hem zoBWvervloeaig van het vaderland gezonden- Ten allen tijde ce£cert de Engelschman zoodra' Jop het vagteland aangekomen, alles tptvinden zoaals in zijn land; zijn thee ca-,zijne «cakes zijn gerookt spek «baconfti zijn Chester-kaas, adjn jam van apfielcijnen «lil vormt zoohaast mo gelijk .iogn dubbele® ploeg van voetbal. Wat hij bij ons niet vond wa-s wel gin, whisky -en de sterke alkcsiolitóhe bieren van zijn land. Om het te licht Vlaan- dersch bier te versterken, voegde hij er cognac, rlium of genever bij. wat hem de begoocheling gaf stout of pale-ale te drinken en waarvan hij zieer snel in staat van dronkenschap verkeert, door hem verlangd. Een bijval van nieuwsgierigheid hechtte zich aan de Schotsche soldaten, waarvan den krijgshaftigen gang tegenstrijdig was .met de kleine lintmuts, eertijds door onze kinderen gedragen, en door de geruite kilt de knieën bloot latende, wat hun de benaming gaf van de rokjes De gewoonten der Canad«ezen verschil den merkelijk van deze der Engelschen en onder beiden heerschte gecne al te groote vrientischap. De Engelschen zochten nog minder den Franschen soldaat en zij schaamden zich niet het te zeggen. Tus schen de andere vreemde soldaten, waren het de Hindouswelke ophef maakten en het is ons voorgevallen met een man van Luknow te spreken, welke zich be- kloeg over de tegenstelling welke ons mis tig en koude land opleverde met de schit terende en herlevende zon ziijner streek. Het was altoos een treurig schouwspel de troepen, na eene welverdiende rust, te rug naar het front te zien vertrekken, om zich aldaar te begraven in de vochtige en killige loopgraven, alwaar de dood hun steeds bespiedde. Maar welke aanmoedi ging was de zang niet voor de soldaten. De Engelschen trokken door de straten van Poperinge al fluitende of zingende hun Tipperaryhet meestgekende aller liederen. Hst was den 15 Oogst 1914 dat deze Tipperaryzijn verschijnsel deed op het Vasteland. Het v..,s al<ian <3at te Boulogne ontscheepte het eerste contin gent der Eerste honderdduizendde gekende lichting van Lord Kitchener. Het is maar later dat de Franschen de Ma deion aannamen. Wat betreft de Belgen, zij verkozen Tipperarywelke het heimwee van het land zong, de hoop op den terugkeer naar de Haardstede. PYRÈS. «sianEscsnaasasBBHsasaaaEa» Lord GaKvay. D. S. O., Gouverneur Ge neraal van Nieuw Zeeland, bracht op Zondag 3 Februari, een bezoek aan de militaire kerkhoven en de oorlogsmonu menten rond leper. Om 9.15 uur lag Lord Galway bloemen neer aan het monument der Icpersehe Gesneuvelden en werd daarna officieel ten Stadhuize ontvangen. De Gouverneur verlaat het Stadhui» waar hij officieel door den Burgemeester en Schepenen is ontvangen geweest. Zooals men verleden week las in onze weekbladen, zijn wij op inlichtingen ge weest. Met voldoening mogen wij melden dat de Sta«lsoverheid er san houdt Reusje Goliath de straten te zien doortrekken op dien gmoten dag. Zie dat Reusje, dat is de vreugde van eenieder, jong en cud is gelukkig dien grooten Ieperling te be wonderen. Wat al schoons herinnering voor onze oudjes. Men spreekt ook van een nieuwen groep, groote figuren, zooals er jaarlijks veel succes behalen te Nice en te Brussel; iets nieuws voor onze etreek. Waarlijk voor het 10» jaar zal het iets bijzonders zijn. Die kamavalstoet neemt jaarlijks nog toe, niet alleen in hoeveel heid van groepen, maar bijzonderlijk in pracht. Voor het jubileum van 10 jaren bestaan zullen het al uitgelezen maat schappijen zijn. Wij geraken zoo al dapper aan den da tum 3 Maarten dagelijks komen er nog aanvragen toe. En «iat nog van alle kanten. Het omliggende, West-Vlaande- ren, Noord-Frankrijk, tot zelfs de Bori- nage, Namen, Verviers, enz. Ze willen al len naar leper komen, maar ja! men kan toch boven zijne macht niet gaan! Men verwacht ook eenige schoons afzonder lijken, onder meer: onzen gebronzeerden Mijnwerker komt af met een nieuw ge dacht en in nieuwe kleedij. Hij zal voor zeker wederom veel bijval oogsten. Mocht het zonneke ons mede willen, dan zou er nering zijn in de stad en ware deftige Vlaamsche leute. 't Is de wensch van al de ARLEQUINS. N. B. Moest het gebeuren dat som mige personen afwezig waren bij het be zoek der kaartverkoopers, dan mogen ze gerust hunne medehulp overzetten aan een der Commissieleden, die ze met dank zullen aanveerden en aan den Heer Com missaris van het kwartier zullen over handigen. «BESaSHSSïaBlBEHKSÏaZElSE^SSn In aansluiting met de inlichtingen, verstrekt in ons vorig nummer, moeten wij nog het volgende bijvoegen: Hst provinciaal reglement beslist nog dat geen enkel eigenaar of kweeker van honden van den taks kan ontslagen wor den, tenzij voor d-e volgende honden: 1) de honden welke «iienen tot het ge leiden van blinden, op voet van een hond per persoon; 2) de honden welke doorgaans dienen om verminkten en gebrekkelijken voort te trekken, op voet van twee honden, per persoon; 3) de honden minder dan «irie maanden oud; 4) de politiehonden of andere waarvan het houden opgelegd is in uitv«>ering van reglementen uitgaande van openbare diensten; 5) de leger-bericht-honden, welke in den opgelegden wedstrijd zijn geslaagd en waarvoor een verklaring van het Ministe rie van Landsverdediging wordt voorge legd. De vrijstelling voor deze twee laatste soorten moet aan de Bestendige Deputatie aangevraagd worden. De taks is verschifidigd voor gansch hst jaar of voor zes maanden, naar gelang het bezit of het houden van den belast baren hond in het eerste of het tweede halfjaar aanvangt. Geen recht is verschuldigd voor het loo- pende jaar, voor de honden waarvan men na 15 December in 't bezit komt. In geval van vervanging van een gewo nen hond dcor een prachthond, moet zulks aangegeven worden binnen de veer tien dagen en de aanvullende taks moet terzelvertijde betaald worden. Wie een belastbaren hond verkoopt of afstaat, is verplicht zulks aan te geven aan den Ontvanger der Belastingen bin nen de 14 dagen. In dit geval wordt de voor het loopende jaar betaalde taks op naam van den nieuwen bezitter of houder overgeschreven. STRAFBEPALING. Alwie een hond bezit of houdt en de belasting niet be taald heeft vóór 15 Maart van ieder jaar, zal van ambtswege aangeslagen worden voor het dubbel der ontdoken rechten. In geval deze dubbele taks binnen den vast- gestelden termijn niet betaald wordt, zal er een proces-verbaal opgemaakt worden en zullen de overtreders gestraft worden met eene boete gelijk aan vijfmaal het beloop der ontdoken belasting, zonder nochtans de 200 fr. te mogen overtreffen, en met eene bijkomende gevangzitting van 2 tot 8 dagen. OP TE MERKEN: Al deze lasten wor den steeds verhoogd door de opcentiemen, welke door de Gemeenten zouden kunnen gelegd worden. Deze gemeentelijke op centiemen mogen beloopsn op maximum 60 op de gewone honden en 40 op de ras honden, of 15 fr. voor de gewone en 30 fr. «sgBBBiBnsBsass^aixaBjsssa&s STAD IEPER. MUZIEKSCHOOL Het Concert, vastgesteld op 17 Februari aanstaande, in den Stadsschouwburg, is voor onbepaalden tijd uitgesteld. isiBZEQasBBHBafiaBBiJssas^sass STAD IEPER. BERICHT Dinsdag 19 Februari 1935, om 3 uur na middag, ten Sta«ihuize, zal er overgegaan worden, door het College van Burgemees ter en Schepenen, tot de opening der aan boden voor de VERGUNNING VAN DEN REINIGHEIDS- EN RUIMINGSDIENST DER STAD, voor een termijn van 9 (ne gen) naeenvolgende jaren, die aanvang zullen nemen den 1 Maart 1935. Het kohier van lasten ligt ter inzage der liefhebbers op het Gemeentesecreta riaat, alwaar zij een exemplaar kunnen verkrijgen mits betaling van 5 fr. De vergunninghouder is verplicht in leper gehuisvest te zijn en er te verblijven, leper, den 6 Februari 1935. Dc Burgemeester, J. VANDER GHOTE. isaBa^sBsaaasaidSBssuwBiaasaaa STAD IEPER. AMBTELIJKE BERICHTEN BERICHT De Burgemeester der Stad leper heeft de eer zijne Medeburgers ter kennis te brengen dat hij een brief komt te ont vangen van den Heer Gouverneur der Provincie West-Vlaanderen, waarbij deze hooge Ambtenaar het Gemeentebestuur bedankt voor zijne hoffelijke uitnoodigüig en tevens laat weten dat hij het genoegen zal hebben de Stad leper een officieel be zoek te brengen op Maandag 22 April as. leper, den 7 Februari 1935. De Burgemeester. J. VANDER GHOTE. WAARDE MEDEBURGERS, Op 17 Februari vervalt de eerste ver jaardag van den tragischen dood van Koning Albert. De aiepe rouw van al de standen van de bevolking, hare eenstemmige hulde aan zijne heldere gedachtenis hebben op ontegensprekelijke wijze laten blijken hce hoog hij stond in de genegenheid en den eerbiet), van zijn Volk. Op 17 Februari 1935 zal de bevolking van leper, trouw aan «ie gevoelens van verknochtheid aan het Vorstenhuis van Belgie, welke zij den 29 Juli 11. met on vergetelijke n getsixirift heeft beleden, er aan houden te bewijzen «lat zij steeds de gedachtenis van onzen betreurden Vorst Koning Albert in vrome cere houdt. WAARDE MEDEBURGERS, Ik noodig U allen uit, ten tee ken van dankbare hulde en vrome herdenking, op dezen dag, de Nationale Vlag half-top te hijschen. leper, den 7 Februari 1935. De Burgemeester, J. VANDER GHOTE. Bijvoegsel aan De Halle van 10-2-25. IEPER. Dienstdoende Apotheker. Heden Zondag is alleen open van 8 tot 12 ure en van 1 tot 7 ure. de Apotheek HOUTEKIER. Meenenstraat. cos ZIELMISSEN O? ZONDAG 10 FEBRUARI 1935. IN SINT MAARTENS: Te 8 la uur voor Vr. Emma Lamou- Rathez. Te 11 Ia uur voor Vr. Wed. Victor Bie- jaeger. IN SINT PIETERS; Te 8 Ij uur voor Octavie Ladouceur, huisvrouw Dapuydt. IN SINT JACOBS: Te 7 Vi uur voor Alois en Flavle Van- acker. IN SINT NIKLAAS Te 9 uur voor JufTr. Rosanne Deroo, de Stuerstraat. «o»- Binnen kort zal in den Stads schouwburg een «Groot Kinderfeest» ingericht worden. Door wie? Door den zcogenaamden «Bond ter verdediging van het Officieel Onder wijs». En de toegang tot het feest is heelemaal vrij en kosteloos Welnu, we zijn van vandaag op de wereld niet en we zien niet geerne dat brave lieden door slutpe politie kers misleid en bedrogen worden. Sluwe politiekers zijn het die spre ken van «Verdediging van het Offi cieel Onderwijs». Een onderwijs dat in alle opzichten, van Staatswege en Stadswege, bevoordeeligd en bevoor recht is hoeft niet verdedigd te wor den. En de benaming zelfs van den Bond, die zoogezegd er voor optreedt, is een versierde dekmantel waarach ter Iets schuilt dat leelijk ls en hate lijk! 1. Moeten wij eraan herinneren dat die Bond, reeds bij zijn ontstaan, gemeend heeft een laffen en oneer lijken aanval te moeten doen op het geen ons zoo nauw aan het herte ligt: ons bloeiend Katholiek Onder wijs? 2. En sedert dien worden we niet gestadig gewaar dat geheel zijn wer king er op gericht is ons Vrij Katho liek Onderwijs te bevechten, leerlin gen met alle middelen er aan te ont trekken? 3. Kan het ook anders, als we weten en zien wie de leiding van den Bond in handen heeft? Het zijn uit gesproken antiklerikalen, voormannen van de blauwe Concordiaen van de roode «Ontvoogding», broederlijk vereenigd rond de tafel van den wel- gekenden Vrijmetselaar van leper? De groote steun en inspiratie komen van hem! A Het aangekondigde «Kinderfeest» wordt dus ingericht door DIE Hee- ren. Het staat in het teeken van den SCHOOLSTRIJD dien zij voeren. Het wordt opgevat en bedoeld als een strijd- en propagandavergadering TEGEN onze Vrije Katholieke Scho len. Wie daar nog mocht aan twijfelen, leze het liberaal weekblad van Zon dag 1.1. De woordvoerder van het Comiteit houdt geen blad voor zijn mond om geestdriftig uit te roepen: «We mogen niet rusten tot we ALLE kinderen naar het Officieel Onderwijs getrokken hebbenen om onze Vrije Katholieke Scholen, waaraan alle kindf ren moeten onttrokken wor den, te beschimpen en schaamteloos te beleedigen als waterhoofdig par ti j onderwijs Ziedaar de bedoeling van het In richtend Comiteit; ziedaar waartoe het aangekondigde Kinderfeest die nen moet. A En nu stellen wij, om te eindigen, een dubbel vraagske? Ten eerste: Door welk artikel van het Schoolreglement is het toegela ten de leerlingen der Stadsscholen te doen opmarcheeren in den dienst van een strijd-organisme, van een politiek organisme, wiens leuze luidt: «Weg met het Vrij Katholiek Onderwijs»? Sedert wanneer is het toegelaten de klassen en klasuren daartoe te ge bruiken? Ten tweedeZullen er Iepersche Katholieken gevonden worden om die strijd- en propagandavergadering bij te wonen? Vooraf mogen zij weten dat wij zulke handelwijze zouden aanzien als een soort verraad tegen ons Vrij Ka tholiek Onderwijs? En wat zouden onze tegenstrevers in den vuist niet lachen, met zooveel karakterloosheid en dwaze naïveteit! X. «O» SINT VINCENTIUS COLLEGE IEPER Op Zondag 10 Februari en Maandag 11 Februari zal het jaarlijksch tooneel- feest plaats grijpen ten voordeele van de Conferentie van St Vincentius a Paulo, tot ondersteuning der armen. Wie de armen genegen is en tevens den liefda«ligen ijver van de jonge studenten steunen wil, zal er aan houden het feest bij te wonen. Alle oud-leerlingen, evenals hun fami lieleden en alle vrienden van Let College houden dezen avond vrij. KRISTEN MIDDENSTAND Maandag 18 Februari, te 6 uur stipt, geeft de Kristen Middenstand zijn tweede Winterfeest in den Katholieken Kring, Rijselstraat. Feest waarop al de leden en hun families worden uitgenoodigd. De Twee Michels, de wijdberoemde kluchtzangers, zullen ons een gezelligen en aangenomen avond doen overbrengen. Heer Lucien Deschodt, van Poperinge, geeft er tevens een korte Voordracht. Kristen Middenstanders, een leutigen avond te wege. Maakt dat de zaal te klein weze. HET BESTUUR. DE XII0 HANDELSFOOR De oproep tot de Handelaars en Nijve- raars der stad werd door talrijke toetre dingen beantwoord. Nog zijn de uitnoodigingskaarten niet verzonden en reeds komen talrijke deel nemingen toe bij het Bestuur. Dit is een goed teeken voor het welsla gen der Foor. Ook hebben reeds -verschil lende Firma's, welke tot heden niet heb ben tentoongesteld, besloten dit jaar aan de Handclsfoor deel te nemen. Alle Handelaars, Nijveraars en Verte genwoordigers van Firma's, hier ter stede gevestigd, zijn uitgenoodigd en kunnen aan de Tentoonstelling deel nemen. Degenen «iie geene kaart ontvangen, hoeven zich slechts tot het Bestuur te wenden, welke hun in de mate van het mogelijke voldoening zal verschaffen. Acht muziekmaatschappijen werden uitgenoodigd om cencerto's te geven ge durende de «lagen der Handelsfoor, en reeds hebben zij bijna allen hunne toe treding toegezegd. Zocdat benevens het nuttige ook voor het aangename overvloedig zal gezorgd worden. JULIEN TAHON. STAD IEPER. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD op Maandag 4 Februari 1S35, te 19 u. VERSLAG: De Heer Vander Ghote opsnt de zitting te 1920 u. in aanwezigheid van al de raadsleden. 1. Proces-verbaal der zitting van 28 Januari 1335. Geen opmerkingen. 2. Stedelijk Kerkhof Grondvcr- I gunningen. Een aantal gevraagde vergunningen worden mits een gezamenlijke vergoeding van 2.090 fr., ten voordeele van den Open baren Onderstand, eenparig goetigekeurd.1 3. Siadseigendcmmen Aanvraag van optie voor aankoop. Op aanvraag van de Samenwerkende Maatschappij Ons Onderdakwordt haar met eenparige stemmen optie van aankoop verleend voor een termijn van zes maanden en aan den instelprijs van 20 fr. den m2 voor den grond, gelegen tusschen de Ieperleestraat en de Wate- ringhestraat, waarop deze maatschappij zinnens is een dertigtal werkmanshuizen te bouwen, zoo zij daarvoor de noodige toelating krijgt van de Nationale Maat schappij van Gcedioope Woningen. 4. Taksverordening op het leuren Wijziging. Op voorstel van den Heer Gouverneur worden er enkele veranderingen gebracht aan de vroeger gestemde taksverordening op het leuren. De taks, die door de leur ders, behalve de verkoopers van eetwaren en «iagbladen, in de handen van den Ge meente-Ontvanger dient betaald te wor den, bedraagt 1 fr. per dag, 4 fr. per week, 8 fr. per maand, 16 fr. per kwartaal, 25 fr. per 6 maand of 50 fr. per jaar; voor dezen die rondventen met een hondenkar, be draagt deze taks respectievelijk 4, 9, 18, 36, 45 of 100 fr.; en met andere rijtuigen: 5, 15, 30. 60, 75 of 150 fr. Die taksverordening dient gestemd voor vijf jaar. 5. Reinigheids- en Ruimingsdienst La stenkohier. Aan lastenkohier werden na onderzoek in afdeeling, enkele wijzigingen gebracht, waaronder de voornaamste aijn: dat er minstens 5 vuilniskarren in dienst moeten zijn; dat de vuilnisbakken, hun inhoud Inbegrepen, niet meer dan 25 kgr. mogen wegen; dat de vergunninghouder min stens alle twee maanden de riolen moet reinigen en wekelijks den Zaterdagna middag de Markt moet reinigen; dat hij zijn werklieden most betalen volgens de voorwaarden door de provinciale loon- commissie vastgesteld; dat de aannemer te leper moet gehuisvest zijn en verblij ven en zijn aanneming aan niemand an ders mag afstaan; dat de vergunning toe gestaan wordt voor een bewijs voor een termijn van 9 naeenvolgende jaren, be ginnende den 1 Maart 193-5, en eindelijk dat den prijs der aanbesteding alles zes maand kan vermeerderd of verminderd worden, naarmate de schommelingen van den index, zoo deze 35 punten meer of min bedragen, dan op den datum van 1 Maart 1935. Dit lastenkohier wordt alzoo eenparig goedgekeurd. 6. Ontwerp van lastenkohier van de openbare verpachting der standplaatsen op markten. 7. Ontwerp der werken uit te voeren aan Dilskebusch-vijver. Deze twee punten worden zonder be spreking, op voorstel van den Heer Voor zitter, naar de geheime zitting verzonden. 8. Deelneming- aan de Tentoonstel ling van Brussel Krediet. Verschillige voorstellen van deelneming aan de tentoonstelling, gedaan onder an dere door de Royale Automobileclub en door den Belgiseh-Luxemburgschen dienst voor Toerisme, worden na een vrij lange bespreking verworpen met 11 stemmen tegen 4 (de Keeren Vandermeersch, Van der Ghote, Van Alleynes en Vergracht). Het voorstel van den Heer Missiaen om nieuwe kunstaffiches over leper uit te ge ven en in al de staties van 't land te doen uithangen, zal door het schepencollege onderzocht worden, gezien de meerderheid van dsn raad, alhoewel gekant tegen elke geldelijke deelneming aan de tentoonstel ling, toch van oordeel is dat er iets moet gedaan worden om de toeristen naar leper aan te lokken. De raad treedt hierop te 20.20 uur in geheime zitting. STADSBIBLIOTHEEK Rechtzetting In het nummer der vorige week staat er gedrukt dat, bij gebrek aan personeel, er nog verschillige kisten met boeken staan, «iie men nog niet heeft kunnen uitpakken. Dit is eene misgreep, want het Bibliotheekfonds van ons twintig dui zendtal boeken is sedert menige maanden voorloopig gerangschikt en staat ter -be schikking der lezers in de Volksboekerij, zooals in de studie- en leeszaal. Alleen dan blijven nog in koffers eenige verzamelingen geredde handschriften en afchiefstukken, waarvan een merkelijk deel tcebehooren aan St Maartens Ka thedraal. De definitieve klasseering van onzen Ieperschen boekenschat is natuurlijk een aanzienlijk werk, alsook het opmaken van een volledig catalogus. Gedurende het dienstjaar 1934 klom het getal tot 20,254 uitgeleende boeken met daarenboven meer dan 2.000 boekwerken medegedeeld in de leeszaal. VOOR ZEDELIJK VERLATEN KINDEREN tc leper Het hoogstverdienstelijk Komiteit van Patroonschap voor zedelijk ver laten kinderenheeft nuttig werk verricht gedurende het jaar 1934. Uit het verslag vernemen wij het volgende: Ons Komiteit heeft ten zijnen laste genomen 23 zedelijk verlaten kinderen: 16 van hen werden tot opvoeding uitbe steed bij bijzonderen, de anderen bij private inrichtingen. 32 Kinderen, wier ouders van hunne rechten ontzet werden, bevinden zich onder het toezicht onzer leden en onder hetgene der kantonale vot>gdijraden. De flnancisele tosstand van ons werk, op 31 December 1934, is als volgt; Ontvangsten: Toelage van den Staat Toelagen van Gemeenten Toelage van Provincie IJ&Sbiü&ÈSIBb. ÜHJW Z Wijlens nillsns moet men turca Naar de plaatjes op de muren s F. C. JACOBS SUIKERIJ Honderd duizend t'aHen kanten Hangen er, cn nieuwe kanten Werven wij nog daaglijks bij. SCHIELIJK OVERLIJDEN In den nacht van Zondag naar Maan dag is de genaamde Charles Clarebout. oud 06 jaar, gehuwd en rustend brieven besteller, wenende op het gehucht dc 12 apostelen, buiten de Rijselpoort, schie lijk overleden. Zondag avond had hij r.og een kinema bezocht, doch toen hij zich] ter rust begaf, gevoelde hij zich erg cn- passelijk. Men schrijft het schielijk over lijden toe aan een hartaderbreuk. De begrafenisdienst had plaats Woens dag onder groeten toeloop van vrienden en kennissen. Óp het kerkhof werd volgende lijkrede afgelezen; LIJKREDE afgelezen door den lieer Buscyne IIcctor Kandidaat-Hoofdbrievenbcsteller te leper, Schatbewaarder der groep bestellers, aan gesloten bij den Postbond. GEACHTE FAMILIE, DAMEN, HEEREN, AMBTGENOOTEN, Het ls mij een droevige plicht hier he den het woord te nemen om in naam van het Briefdragersverconcl van Belgie (Post- federatie) een laatste en droevige hulde te brengen aan onzen aiepbeireuiden makker en trouwen vriend Cnarles Cla rebout. Onze vriend Charles is in het be heer der posterijen getreden in het jaar 1891 en van het begin zijner loopbaan heeft hij zich als een zeer eerlijken en trouwen bediende laten kennen. Vriend Charles, gij ook zijt vanaf de stichting van den postbond altijd een echten bondsman geweest, die geen moeite noch gelegenheid liet voorbijgaan om a-aar waar het noodig was, uwen siteun te voegen bij die uwer makkers. Altijd stondt gij in dc bres, tot zelfs nog op 25 Novem ber 11. waart gij er tegenwoordig op onze algemeene vergadering, om algemeen pro test aan te teeltenen tegen de schandelijke afhoudingen onzer wedden en loonen. Al tijd mochten uwe leiders op uwe hulp re-Kenen. Gij waart een echt toonbeeld van vriendschap met iedereen. Makker Charles, gij ook hebt de lastige tijden doorgemaakt, die de oudere bestel lers in het algemeen gekend hebben en niettegenstaande die lastige dienstuitvoe ring, hebt gij nooit de minste klacht ge uit, altijd waart gij vlijtig en ernstig. Uw dienst van brievenbesteller hebt gij van den eersten dag uwer loopbaan tot den lantsten uitgeoefend op onberispelijke wijze, tot groot genoegen van al uw over sten. Ook, vriend Charles, waart gij voor uwe werkmakkers een waren goeden vriend, en iedereen kon met U openhartig en vrijelijk omgaan. Gij kendet slechts al leen vriendschap en eerlijkheid. Ook aan moed en zelfopoffering zijt gij nooit te £ort gekomen om uwen dienst met vlijt en zorg te vervullen, zelfs gedurende den wreedsn oorlog en de beschieting uwer geliefde stad, alhoewel U wist dat leder oogenblik voor U een gewlsseu dood kon zijn, tot eindelijk op den zoo noodlotti- gen dag van den 17 April 1915 gij uwen moed mocht be-koopen door getroffen te zijn door een stuk moordend staal der vijandelijke obussen; gelukkig niet al te erg. Om al deze gaven, Vriend Charles, en de gehechtheid aan den dienst gedurende uwe loopbaan van 41 volle jaren te belte nen, heeft het hooger Beheer U vereerd met de Herinneringsmedallie der regee ring van Lcopld II, verder de Herinne ringsmedallie van den 1" Postzegel van Belgie, de Burgerlijke Eereteekens van 1* en 2» Klas, en deze bij uitzondering voor uwen moed en zelfopoffering gedu rende de beschieting, de Burgerlijke Me- dallie 1914-18. En nu helaas, r.a al uw strijden om een beter lot en na slechts enkele jaren op rust te zijn gesteld, komt de vreeselijke dood U zoo plotseling te ontrukken aan uwe geliefde vrouw, fami lie, vrienden en werkmakkers. Doch uw strijden, vriend Charles, heeft toch reeds talrijke vruchten geleverd. Jammer ge noeg dat U er maar zoo weinig hebt kun nen van genieten, doch dat uw strijden voor een beter leven een aanmoediging weze voor de jongere makkers, cm uw opbeurend werk voort te zetten. En nu betreurde vriend Charles, breng ik U nogmaals in naam van gansch het Briefdragersverbond (Postfederafte) van Belgie, in naam der leden van de groe pen leper, Poperinge en Omstreken en in naam aller werkmakkers. een laatsten af scheidsgroet en een laatste hulde. Vaarwel, vriend Charles, vaarwel, rust in vrede, en dat de aarde U licht weze. IN MEMORIAM Op 11 Februari is het een jaar geleden dat in den Heer ontsliep de in-goede, zeer beminde en steetis diepbetreurde Juffrouw Maria Beesau. Tot haar nagedachtenis zal de H. Mis van 7 uur opgedragen worden, a.s. Maan dag, in St Maartenskerk. ONZE SCHEEPVAART van Vrijdag I tot Donderdag 7 Februari. Bijdragen: Van bijzonderen In kas op 31 December 1933 2564.— 1160.— memorie 4225.— 7442.80 Fr. 15391.80 Uitgaven: Onderhoud der zedelijk verlaten kinderen en geesteskranken 7151.50 Algemeene onkosten 636.35 In kas op 31 December 1934 7553 95 Fr. 15391.80 NAMENS HET KOMITEIT: De Schatbewaarder, De Voorzitter, Jos. Opdebeeek. Jos. Matton. Postch. Nr 8111 (leper). De Schrijver, Chs Pien. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN C-EVONDEN: Baert Eugeen: deursleutel. Vandeputie André: ledieren zak, stukje papier en een praline. Vanoudendijke Robert: velopcmp. Frutsaert Aimé: kerkboek met wit deksel. Geerts August: bewi.is betaling motor rijwiel. Maerten Paul: klein zakje met naam Cecile. VERLOREN: Van Borst Camicl: een peruche. Gadeyne Cyriel; groeien hond. BIJGELOOF De laatste weken zijn er in leper en om streks n weer heel wat gemoederen in beroering gebracht door een zoogenaamde ketting-brief, chaine de prières De ontvanger van zoo'n brief moet dezen drie keer overschrijven en aan drie verschillende personen doorsturen. Doet hij dat dan zal hem <- binnen de 48 uren een onverwacht geluk te beurt vallen Doet hij het niet, dan wordt hij voorzeker cngelukkic... Aldus dat interressante schrijven. V/ij willen onze lezers en lezeressen er even met nadruk op wijzen, dat deze ket tingbrieven een vorm zijn van het zuiver ste bijgeloof. Zij kunnen slechts uitgaan van een bijgeloovig domme ziel, of van personen die onzen H. Godsdienst bespot telijk willen maken. Katholieke menschen moesten zich dan ock schamen aan dergelijke dwaasheid mee te doen. Wie zu'.ke prullen ontvangt, verscheure ze zonder de minste aarzeling en werke niet mede om het kwaad van het bijge loof verder te laten voortwoekeren. De Tuinklokkc Moden-artikelen in 't Groot Kleerstofïen Witgoed, Merceriën, Sajetten, enz. Specialiteit van Gortiijnen en gemaakte Stoors. Fourruren - Herstellingen. Tel. 60 leper 2-4, BOTERSTR. I f P C dicht bij de Halle 1 - VARENDE IJZER-IEPER Vrijdag 1 Februari: De «Julia» (schip per De Dobbelaere) met 108 ton graan voor M. Vandeputte te leper. De An dré (schipper De Boauf) met 40 ton beurtgoed voor verscheidene. Zaterdag 2 Februari: De cFIandria III» (schipper Segers) met 100 ton graan voor de Heeren BlootackeT en Vermeersch te leper. De Lcona(schipper Deloz) met 135 ton vetten voor M. Talpe te Kort- rijk. Maandag 4 FebruariDe 2 Frères (schipper La Haye) met 150 ton vetten voor M. Talpe te Kortrijk. De Jean ne schipper Kegels) met 60 ton kolen voor M. Vanhout te Boezinge. De De Jonge Charles» (schipper Cassier) met 60 ton kolen voor M. Keersbijlk te Zuid- schote. VARENDE IEPER-IJZER Zaterdag 2 Februari: De «André» (schipper De Bceuf) met 25 ton beurtgoed v«>or verscheidene. Dinsdag 5 Februari: De «Active» (schip per Vande Berghe) met 98 ton baksteen, geladen door de Eriquetteries Yprolses te leper. AANSTONDS OVER TE NEMEN Goede STADSBEENHOUWERIJ gelegen in voorname straat te IEPER, met belofte van pacht. Goede klien- teel, vtjordeelige voorwaarden. Zich wenden tot Leon Vandevoorde, Zaakwaarnemer, Elverdingestr^ 23, leper. VLAAMSCHE TOERISTENBOND Tak leper. Op Maandag 18 Februari, te 8 uur, zal er een openbare voordracht worden ge houden door de Iepersche afdeeling van den V. T. B. De Heer Stan JENA, vertegenw«>ordiger van den V. T. B. te Neerijsche, zal komen spreken over: «HET GLAZEN DORP HOEILAART». Dit onderwerp behandelt de geschiedenis van het ontstaan cn de ontwikkeling van de druiventeelt onder glas hier te lande cn inzonderheid in de druivenstreek aan de boorden van de IJsche. Aan de hand van meer dan 150 mooie lichtbeelden zal de spreker ons menige interessante bijzonderheid over deze cul tuur komen vertellen. Het bestuur rekent dan ook op een tal rijke opkomst, ook vanwege de leden vaa do plaatselijke tuinbouwmaatschappijen. Het lokaal waar de voordracht wordt gehouden, zal in dit blad volgende week worden medegedeeld. KATHOLIEKE KRING De Leden worden uitgenoodigd tot de STATUTAIRE ALGEMEENE VERGA DERING van Zaterdag 16 Februari a.s, te 8 uur 's avonds, met volgende DAGORDE: 1. Verslag der laatste Algemeene Verga dering. 2. Verslag van den Heer Sekretaris d.d. 3. Verslag van den Heer Schatbewaarder. 4. Aanspraak van den Heer Jan Vander Ghote, Burgemeester, over den stede lijken toestand. 5. Aanspraak van den Heer Eniest Seys, Voorzitter. 6. Mcdcüeelingen. Verders worden al de Leden verzocht te willen deelnemen aan het JAARLIJKSCH FEESTMAAL, op Zaterdag 23 Februari, te 7 l/i uur 's avonds. Alsook aan het TOONEELFEEST vin de Koninklijke Gilde Cercle Comedia (afdeeling der Kathol. Jonge Wacht) van Kortrijk, op Donderdag 28 Februari, in de Feestzaal van den Katholieken Kring, Rijselstraat. Kunstconcert. Dinsdag 12 Februa ri, te 8 uur 's avonds, groot Kunstconcert gegeven door de Symphonic Ypriana in de zaal Oud leperRené Colaert- plaats, met de welwillende medewerking van: Mijnheer Tilkin Servais, Baryton aan de Koninklijke Muntschouwburg, do Koninklijke Opera Covent Garden en de Opera van Monte-Carlo; Mevrouw Ram- bert, 1» soprano aan de Koninklijke Munt schouwburg; Mevrouw Alice Vandenbrou- cke, pianiste, leerares aan de Stedelijke Muziekschool; Mijnheer Franz Wigy, violoniste, laureaat, prijs van virtuositeit aan het Koninklijk Conservatorium te Brussel, leerling van M. Eugène Isaije. Stadsschouwburg. Nu zijn we reeds de maand Januari ten einde en tot nu t«>e zagen we geen begin, ver van iets meer om te trachten onzen Ltaiisschouwburg ten nutte te maken. Hij staat er nu, ja! Maar het is ook al! Er werd reeds twee maal een tooneelfeest gegeven, één turn- feest, één liefdadigheidsfeest, één voor dracht en nog het meest «liende hij tot... banketzaal! En zeggen dat dit dan leper's stadsschouwburg moet beteekenen. Hier werd vroeger een uitvoerig artikel in ons blad opgenomen, die goed aantoonde welk nut onzen stadsschouwburg zou kunnen aanbrengen, niet alleen op geldelijk ge bied voor de stad, maar ooi voor hare bevolking, «iie nu helaas door de politiek zoozeer verdeeld is. Het ware. een middel om de broederbanden wat dichter toe ts halen met b.v. een tfxmeelwedstrijd uit te schrijven, zooals ten andere in het artikel, waarvan hooger gewag gemaakt wordt, sprak was. Maar helaas, de toekomst voor dit onderwerp ziet er niet al te rooskleurig uit. AUTO GESTOLEN Zaterdagmorgen waren dc gezusters Ampe, modisten, wonende Spanjestraat, 26, Passchendale, met hun auto, merk Citroën, naar de wekelijksche markt ge komen om er hunne waren te koop te stellen. Ze plaatsten hun auto rond 7.30 uur 's morgens op de Van den Peere- boomplaats, dicht bij de St Maarten kathedraal. Toen een der gezusters rond 9.30 u. naar den auto kwam om er waren uit te halen, bemerkte zij met ontzetting dat de auto verdwenen was. Aangifte werd aanstonds op het politiebureel ge daan. Het is een Citroën 1923, dragende als taksplaat 272.934. Esn streng onder zoek werd ingesteld, daar men dehkt met een g«)ed ingerichte dievenbende te doen te hebben, daar er reeds in eene week twee autos geplunderd werden en drie fietsen gestolen. Later vernemen we dat de auto aangetroffen werd te Boussu- lez-Mcns. Daders tot nu toe onbekend. Diksmuiaestraat, 7, IEPER. moest bekend voer zijn ZAAIGRANEN EN ZADEN? Omdat deze voortkomen uit veredelde vreemde kweekerijen die altijd met de beste uitslagen bekroond geweest zijn. Ook kunt gij ei be komen eerste keus zaden en granen voor duiven en vogels. Het huis biedt zich aan voor zijne speciaal bekende KOFF1E3. PRIJZEN EN KWALITEIT BUITEN ALLE CONCURRENTIE. GROOT I" 'N

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 3