Zilvervos mesje rrs Firma Fl. VANDEVOORDE PAASCHSEIZOEN nadert! VANDEVOORDE's Beleg Ypre door de Franschen (1794)1 HETSNIJDEH Probeer- hef DUNNE mesje, zonder risico voor U* immers.* De Iepersche Gewestspraak KREDIETBANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID 104 KGR. EN SCHELE HOOFDPIJN OM ER ZOT VAN TE WORDEN 31, Boterstraat, IEPER versche aankoopen Verjaardag vaa de tragische dood van Kening Albert De eerlijke strijd van "DE STRIJD" ELEKTRISCHE LAMPEN STEVENS GEBROEDERS LANDBOUWERS EN HOVENIERS Tel 4S9> meest bekend voor zijn ZAAIGRANEN EN ZADEN? RECHTBANK VAN IEPER HET JUISTE UURWERK verkocht met de g meeste waarborg 1 bij VAN LEDE Omdat na het slijpen de wig van een DUN mesje veel scherper is dan van enn dik. Dus veel langere scherpte- duur. Omdat het door de fijnheid van een DUN mesje moge lijk is de haren vlak tegen de huid te nemen en zich kort re scheren zonder schrijnen. Omdat na het slijpen de wig van een DUN mesje veel scherper is dan van enn dik. Dus veel langere scherpte- duur. voorwaarde. Verders wordt de teruggave der gestolen som bevolen. Rijwiel gestolen. Bruneel Julien van Wervik had te Geluwe een rijwiel gesto len, ten nadeele der firma Christiaens en een electrisolie lantaarn, waarvan de eigenaar niet gekend was, wierd er ook door hem gestolen, doch het rijwiel werd teruggegeven. De rechtbank veroordeelt den betichte bij verstek tot 1 maand ge vang en 350 fr. boete of 15 dagen gevang en tot 8 dagen gevang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde. De lantaarn zal aan den eigenaar terug gegeven worden, wanneer hij zich bekend maakt. Dronkenschap cn vernieling. Wul- laert Omer, van Veiirne, had te Poperinge een ruit verbrijzeld in het politiebureel, hij was dronken. De rechtbank veroor deelt den betichte voor het feit A. tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang. Voor het feit B. tot 105 fr. boete of 3 dagen gevang en tot ds kosten, zonder voorwaarde. Valsch briefje. Hallyn Henri, van Middelkerke, had te Poperinge, bij middel van een valsch briefje, de valies van een zijner kameraden doen afhalen en had een deel van dezes kleeren gehouden. De rechtbank veroordeelt den betichte bij verstek tot 1 maand gevang en 350 fr. boete of 15 dagen gevang en tot 8 dagen gevang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Verschoven. Op vraag van de ver dediging wordt de zaak ten laste van Libberecht Julien van leper, beticht van dronkenschap en smaad aan de politie, verschoven tot 1 Maart. fafiSHEjaKB^aaiHaaHaasaBasESBiSB KARNAVALSTOET TE 1EPER. Zondag toekomende, zijnde 3 Maart, trc.vi de groote Karnaval.jet de straten der stad door. Het Bestuur nooddgt de in woners der stad vriendelijk uit hunne huizen te bevlaggen. De stoet vertrekt van de Bascule en doorloopt volgende straten: Meenenstraat, Groote Markt, Hondstraat, Bukkerstraat tot Grimminckstraat, Rijselstraat, Boter- straat, Tempelatraat, Statiestraat, Co- laertplaats, Maréchal Fochlaan, Capron- straat, Maloulaan. de Stuersstraat, Boter- straat, Mondstraat, Kiekenmarkt, Boom gaardstraat, Vandenpeereboomplaats, Boe- zingestraat, Veemarkt, Slachthuis, Diks- muldestraat, om te eindigen op de Groote Markt, waar de Apotheose plaats neemt met Reusje als leider. Volgens gewoonte trachten wij zooveel mogelijk eenieder te voldoen voor wat het voorbijtrekken betreft van den stoet door de straten der stad. Men slaat een laatste hand aan 't werk voor het welgelukken van het prachtig feest. (■BaaCHSSBESaiUEBBBBSIlBSHBBB STAD IEPER. MUZIEKSCHOOL Op Zondag 10 Maart aanstaande, om 3 uur namiddag, In den Stadsschouwburg, J anöenpeereboomplaats CONCERT uit te voeren door de leerlingen der schooi. Ingang vrij. De Beheerraad. PROGRAMMA: 1. Rondo in do klein, Fr. Chopin voor Klavier door Mej. Pyck Denise. 2. Allegro uit het Concer tino in sol groot F. Kückler voor Viool door M. Opdebeeck Fr. 3. a) Al Spinnend Joz. Hazen b) Jachtlied Joz. Hazen voor Klavier door M. Van Puyvelde C. 4. a) Nocturne Jos. Ryelandt b) Gavotte Lorenzitti voor Cello door Mej. Dethoor A. 5. a) Eeuwige Klacht Jos. Ryelandt b) Improrapttl in mi b gr. Fr. Schubert voor Klavier door Mej. Denys Alb. 6. Concertino C. M. v. Weber voor Klarinette door M. Vermeulen M. 7. Ballet Scène Ch. de Bériot voor Viool door Mej. Masquelier P. 8. a) Herhaalt mij nu Jos. Ryelandt b) De Maaier Jos. Ryelandt voor 2 gelijkst. koren. 9. Fantaisie in do groot Fr. Schubert voor Klavier door Mej. Blanckaert A. Gedurende de uitvoering der stukken zullen de deuren gesloten blijven. Dc zaak van de nieuwe schrijfwijze van de Nederlandsche taal, waarmede onze Noorderburen sinds geruimen tijd bekom merd zijn, is dus eindelijk den weg der verwezenlijking ingeslagen. Dokter Mar- chant, minister van onderwijs, heeft de kommissie ingesteld, welke ingericht werd tot het opstellen van eene officieele woor denlijst, betrek hebbende op de vereen voudiging der schrijfwijze van de Neder landsche taal. Tusschen de leden dezer kommissie ontmoeten wij twee Belgen: Dr Van Mierloo van Antwerpen en Dr Verdeyen, leeraar aan de Hoogeschool van Luik. De Belgische Minister te Den Haag, heer Maskens, welke de inrichtingszitting bijwoonde, heeft aldaar het woord ge voerd en heeft zeer wel doen opmerken, dat de Belgische medewerking geene ver plichting daarstelt voor de Belgische Re geering om de nieuwe schrijfwijze aan te nemen. De voorbehoudingen van vroeger blijven dus in voege. Sinds eenigen tijd had men in Holland met spijt vernomen dat de Belgische schrijvers tegenstanders waren van de nieuwe schrijfwijze. Hun besluit van getrouw te blijven aan de schrijfwijze van de Vries en te Winkel, is van aard den toestand te verwarren. Ten andere herinneren wij ons nog dat tijdens eene ontmoeting met M. Lippens, deze verklaarde dat het noodzakelijk was voor Belgie, Holland te volgen, voor wat betreft de schrijfwijzeMen leest de Hollandsche schrijvers in Belgie en de Vlaamsche schrijvers in Holland. Het spreekt dus van zelf dat de spraakleer in beide landen dezelfde moet zijn Laten wij den tijd handelen en hopen wij dat eene verstandige beslissing ge nomen worde. Doch indien eene hervor ming noodig geoordeeld wordt voor de officieele taal, voor wat de letterkundige taal betreft, oordeelen wij dat onze ge westspraak onaangeroerd moet blijven. De leermeesters uit onzen schooltijd behandelden gaarne het laag-latijn als slecht latijnen zelfs met den weinig eerbiedigen naam van keu'kenlatijn. Een zelfde verachting schijnt zich sedert eenigen tijd te veropenbaren jegens onze Iepersche gewesttaai. Deze bastaardtaal welke de onvermijdelijke ketting vormt, welke ten gevolge onze plaatselijke lig ging, ons aan het Fransch hecht. Deze verwoestende gelijkmakingen van alle oorspronkelijkheid, zijn zoo betreu renswaardig voor de letterkunde als het daarlaten der oude gebruiken voor wat het schilderachtige betreft. De Vlaamsche taal, op letterkundig ge bied, bestaat maar als geschreven taal. De gesproken taal in Brugsch, Gentsch, Antwerpsch. Brusselsch, enz. Voor ons was het het Iepersch, kenschetsend door zijne uitspraak en zijne bijzondere woor den. Onze gewesttaai welke door de eeuwen heen zoo standvastig gebleven is dat documenten uit de XIV' eeuw heden- daagsch schijnen te zijn. Men weet dat de Franschen, zonder on derscheid te maken tusschen Vlamingen en Walen, het oud gedeelte der Spaan- sche Nederlanden aangehecht onder Lode- wijk XIV onder den naam van Vlaande ren aanduiden. En aldus noemen zij ins gelijks Vlamingen de inwoners van Valein cyn, Duinkerken en Haezebrouck, stedeB zoo Vlaamsch, dat in hunne omgeving Dietsche gewestspraak steeds in voege i& PYRÈS. ISSSUBISlBaBS3EaBa3nBaBlfiBBBES8 Eene interessante belegging is en blijft het spaarboekje bij de NETTO INTEREST 3% Bij dezen aantrekkelijkcn interest, blijft U het integraal behoud van uw kapitaal en eene bestendige on middellijke beschikking over uw geld verzekerd. Dank zij Kruschen verliest die Koloniale Oder-Officier 8 Kgr. van zijn gewicht in een maand en verbetert zijn gezondheid. Was de toestand van dien Koloniale» Onder-Officier, terugkomende van Indo- China, dan niet tragisch?. Oordeel zelf volgens zijn brief: Ik was zoo zwaarlijvig geworden dat ik gestadig lijdend was in mijn gansch gestel. Steeds had ik pijnen aan de lever en leed aan schele hoofdpijn om er zot van te worden. Ik woog 104 kgr. Ik heb dan de gewoonte genomen om Ivruschen- Salts te nemen en tien tot twaalf dagen nadien had mijn persoon een gansche verandering ondergaan. Ik had geen last meer van de lever. Ik voelde mij ver jongd en flinker. Mijn gewicht is in een maand tijds teruggekomen op 96 Kgr. en gisteren bestatigde ik tot mijn groote vreugde dat ik maar 88 Kgr. meer woog. Ik ga voort met de behandeling, tot het grootste goed voor mijn gezondheid. M.A. L..., adjudant-chef te T... De Kruschen-Salts bestrijden de zwaar lijvigheid en wekken onze zuiveringsor ganen op. Het is de slapheid dezer orga nen die toelaat dat de afvallen van de voeding zich opstapelen om de vettige weefsels te vormen. Kruschen zuivert het bloed, verwekt de lever, moedigt de nieren aan, schudt de darmenslapheid af. Aldus kan het gan sche gestel harmonisch werken. Het da» gelijksch gebruik van Kruschen zal U gestadig doen winnen in gezondheid en vroolijke levenslust en U van het slechte vet en opgehoopte vergiften ontmaken. Kruschen-Salts in alle apotheken: 12,75 frank de flesch22 frank voor de groote flesch (goed voor 120 dagen). HEBT U REEDS UW uit Kanada zijn aaangekomen, schooner en voordeeliger dan voorgaande jaren. Kies eerst, terwijl gij kunt (GETROKKEN UIT EEN OUD HANDSCHRIFT.) 17S8. Den 19 February zijn de choorkln- ders van St Maertens weggezonden ge weest uit het huis door hen bewoond, «taende in de Kloosterpoorte alhier, toe- behoorende aan het Kapittel van Sint Maertens. Den 21 dito heeft men het kruis af- gedaen van het klooster der geschoeide Carmelieten en korts daernaer de gonne van de andere klooster- en prochiekerken. Den 28 dito wierd bekend gemaekt. de wet die alle de prochiekerken verbeurd verklaerd, ten voordeele van de republi- que. Omdat de pastooren den eed van onderwerpinge niet hadden gedaen: ten zeiven tijde wierden alle de andere ker ken ook gesloten. Den 5 Maerte wierd door den ont vanger van Domeynen bevolen aen de volgende, van ingevolge de wet van den 25 November 1797, binnen de 24 uren, hunne kloosters en huizen te veriaeten, te weten: De zwarte nonnen, wanof de overste was Therese Besen; de graeuwe nonnen, overste Marle Volbrecht; Begij nen. overste Therese Bouten. De Kano- niken Le Couvreur. Samareg en de Gheus, inwoonden van huizen van de Kanoniken en afgeschaft. Van der Moere, pastoor van Sinte Maertens; De Souter, pastoor van St Jacob; De Candt, pastoor van St Nieolais en Depodt, pastoor van Sinte Pieters. gebruiken van de pastoreele hui zen van de zelve prochien. Den 7 dito wierden de zwarte non nen. sedert ccnige Jaeren wonende in het klooster van de gewezens Carmeütesren. en de graeuwe nonnen, wiens klooster stond aan de zuidzijde van de Elver- dinshestraete. uit h'mne kloosters besteld raer dat zii te weten, de eerste den 11 November 1796 en de andere den 21 van de zelve m1 warren afgeschaft. D:n 24 d'.to wierd de wet vernieuwd dorr hrt ecmeente en aangesteld Mau ritius I'icien, Cesar Aueuste Provoost. Jorspla Rover. Ignatius Lievermans. Jan An tor.v. Jan Boucquaert en Petnis De- simpele. D"n 31 dito wie-den ontdekt de twee rUv°r beelden van St Maerten en Sinte Walbur^e. voor dezen ge-ia en hsbber.de in den middenchoor van St Maertenskerke; rif waeren sedert het inkomen van de Franschen. alhier versteken geweest, en wierden in het stadhuis in bewaeringe gesteld. C-du'-ends de maand Ma.erte van dit Je.er wierd aan de Rousbrupqe nonnen, sedert dat hun klooster door het beleg onbruikbaar was, wonende in het gods hui- van St Jan. aensezeid dat zij de jon se dochters en kinders die zij sinds eenive jaeren onderwezen in de spel- en schrijfkonst en in het Fransch en in het Vlaemsch. 't einde dezer maend moesten wegzenden, hetgonne gebeurd is; dit heeft aenleidinge gegeven dat zij hun klooster niet meer konnende bewonen, en alle hunne goederen in Vrankrijk verkocht ziinde, de middelen niet meer hebbende cm hetzelve te herstellen, veel min te konn-en bestaen van hun inkomen, van malkaer gescheiden zijn gedeurende de maend April van dit jaar; zooveel te meer hier toe aangewakkerd zijnde, omdat zij ook alle dage te vreezen hadden van weg gezonden te worden, schoon zij sedert twee jaeren uitgezonderd verklaard had den geweest van de afschaffinge. Kun ne overste, Angel? Verheyde, was over leden den 13 September lest en in hare plaats wierd gesteld Zuster Marie Declerck. die de leste overste van dit klooster is geweest. Den 12 September wierden open- ba erlijik verkocht alle de autaeren, schil derijen en andere kerkgewaed, bevonden In de godshuizen van de Belle, van Onze Lieve Vrouwe en van St Jan, alles ten geringe pri.jze, want onder andere den autaer van de Belle, benevens het autaer- stuk, geschildcrt door Desramaut van Ypre, 't welk alleen meer als 490 guldens gekost had, wierd gelaeten voor 15 Fran- tche kroonstukken. Den 29 November wierden alle de zestigjaerige geestelijken van Ypre en omliggende plaetsen. in het bisschoppelijk s-minarie gesteld, onder het opzicht van den bemag'tigden van het uitwerkende bestier zij zijn aldaer sedert dien ge bleven, uitgenomen eenige die om reden van hunnen hoogen ouderdom of om hunne ziekten of ongemakken, onder borgtogte toegestaen wierden naer hunne voorige woonste te keeren. Onder deze laetste bevonden zich Ivo Maerten. lesten abt van Waesten; Joannes Tant, monnik van St Jan; Jan Francois Van Schaeek- brouck, deken van de prochie van Sint Pieters: Jacobus Fransiscus Stauffen- berge, monnik van Voormezeele; Jan An- selme Vandermeersch, gewezen capucyn. en andere. 1799. Den 19 January wierd alhier bekend gbmaeckt dat het aendeel van de stad Ypre in de belastingen of schattingen op het personeel, huisraed, enz., voor de jae ren 1796 en 1797 vastgesteld was door de omstreeksbestieringe van het departement van de Leye, op de somme van 172626 gulden, zeventien stuivers, dry deniers Fransch geld. De gonne op de gronden van erve. huizen, enz., van dezelve twee jaeren, op 1C8 gelijke gulden, maekende te samen 2270623 gulden, zeventien stui vers, 3>deniers gelijk geld, ende eindelinge, dat het vierde van deze leste somme het bedrag was van hetgonne onze stad mosst draegen voor de gemelde jaeren, in de onkosten van de bestieringe van het de partement van de Leye en van de muni- cipaliteit of wet van Ypre; dus dat het bedrag van de belastingen hier vooren beliept tot de somme van 338.283 guldens, 11 stuivers en drij vierde deniers Fransch geld, dewelke eerst door c'e wethouders, en daerna door eenige a en-gestel den, ge noemd de rechters van regtmaetigheid, verdeeld wierd ten laste van de inwoon den, naer evenredigheid van hunne mid delen en vaste goederen, voor de grend- belastinge, en ook volgens hunne mid delen, ten aenzien van de andere belas tingen op hun inkomen cn renten, hun nen koophandel, beroep en zoo voorts. De gemeene borgen wierden ook belast hun deel te dragen in deze ongehoorde schat- tinge, welken ontfang openbaerlijk ver- paegt wierd aan Karei Desouter en an dere. Het deel van eiken inwoonden moest binnen de 24 uren naer de vermaeninge betaald worden, zoo niet was men be dreigd van terstond eenige krijgslieden in huis te hebben, dien de schuldenaer moest onderhouden en betaelen, tot dat hij zijn deel zoude voldaen hebben. Den 21 Maerte wierd door het volk vergaederd in de kerk van St Jacobs bin nen deze stad in eerstelijke vergaederinge, gelijk ten voorgaende jaere, tot het nae- men van de kiezers, rechters van vrede en uitvallende leden der wethouders, ge noemd als verkiezers, om de vergadsringe van de gouwe, van de andere hooMplaet sen, te Brugge bij te wonen: Paulus Amare, rechter van vrede van de ver gaederinge van St Pieters en St Jacobs; Jan Francois Ryckase-'s, advokaat en Jan-Baptiste Coucke. Den 22 dito wierd door de eerstelijke vergaederinge gekoren als rechter ven vrede voor de tweede verdeelinge van de stad, vervattende de prochien van St Pieter en St Jacob, den zeiven Cornette in plaetse van Paulus Amare, gewezen apotheker. Ter zeiven daege wierd de wet vernieuwd door de eerstelijke vergaede ringe en aengesteld in de plaetse van de uitvallende leden: Bernard Didier, zoon van Joannes, Kleermaker, Constantin Cornette, geneesheer, Pieter Delmaere, timmerman en zekeren Petyt, alsdan Bailliu. Jan Antony, ten voorgaende jaere genoemd, wierd heden uit de municipali- teit gesteld, omdat de andere leden met hem niet wilden dienen, ter oorzaeks hij al verscheide mael over zijne schulden hadde uitgeschud geweest. Den 25 Maerte en volgende daegen wierden al de zestigjarige geestelijken, alhier nog zijnde, onderzocht door de heelmeesters, om te zien of hunne onge makken of kwaelen groat genoeg waren om vrij te zijn van te moeten naer andere plaetsen vervoerd worden. -Den 7 April, wezendc Zondag, zijn binnen Ypre aangekomen 72 stukken grof geschut, komende van Maestricht en gaende naar Dunkerke. Den 5 Mey vertrek naer Brugge van omtrent twintig jongelieden van de eerste ligtinge, ten einde van aldaer om hunne ongemakken te worden onderzocht. Bi;s2Z2S2zzsassa2ZBZii3E94Baüisa9SHaHs&aB5ssB28iiBS83saiaaaas3a In het nummer van 19 Januari van dit voornaam blad richt XXX een verwijt te gen het stadsbestuur van leper en dit cp zeer onbezonnen wijze zooals het altijd gebeurt alswarmeer het politieke tegen strevers geldt omdat het zoogezegd zou verwaarloozen de werkloozen in werk te stellen. Het besluit van dien aanval luidt even stellig als kordaat: Niets deed de Stad Yper om de werkloosheid te bestrij den. Geen werken werden uitgevoerd. Dat is eene eerste bloote bevestiging. Inderdaad ai de grachten werden her- graven en gekuisent, deelen van beken hergraven en gereinigd, werken uitge voerd aan de vijvers van Dikkebusch en Zillcbeke, gedeelten der openbare wegenis in orde gebracht. Het schijnt dat eertijds liberale raads- heeren wij vragen ons af wie met een geheel plan a uit te voeren werken voor den dag zijn gekomen. Hst enderzoek van dit plan zal aan onze lezers bewijzen dat ofwel XXX ofwel zijne politieke vrien den niet op de hoogte van de zaak waren. Laat- ons dus dit plan onderzoeken. Niets werd gedaan voor de herbevaar- making van den vaart Yper-Komen 't Is lollig! Sinds wanneer heeft het stads bestuur liet recht de hand te slaan op een eigendom van den Staat? Is het de Staat niet die alleen meester is en blijft om te beslissen indien deze werken moe ten uitgevoerd worden? Is het Schepen college van leper coit in gebreke gebleven hoogerhand aan te dringen om dit her stel te bekomen? Wij verwachten desaan ga ande het antwoord van XXX. Dezelfde bemerking geldt voor het Kat- tekerkhof, dat eigendom is van den Staat. XXX di? een oude Ieperling moet zijn, doopt dezen eigendom heel pompeus de driehoek aan de Diksmuidepoort Het Mmneplein moet aangekocht en In sportplein opgericht De onbewuste schrijver van kwestieus artikel vergeet dat na den oorlog de Stad het Minneplein heeft aangekocht, maar erin gelukt is met de instemming van ai de Gemeenteraadsleden deze voor Stad zeer nadeelige overeenkomst te verbreken. Het is niet wanneer gansch de bevolking zware lasten te dragen heeft en alswan- neer hevige krisis heerscht dat een stads bestuur zich aan dusdanige weeldeuitga- ven moet en mag plichtig maken om te kunnen onafhankelijke vakantiedagen in stede van zuiver klerikale aan de kinderen te verschaffen». Want daar ligt de hond gebonden. De prijs van aankoop, de onkc "n van Inrichting en van onderhoud zou immers de financies van stad in zeer erge mate bezwaren en de heffing van nieuwe op centiemen vergen. Is het wat XXX wil? Het kuischen van Dikkebusch vijver XXX erkent dat verscheidene malen per jaar voorstellen gedaan worden, dat men ter plaats gaat (wat bewijst dat het Be stuur zich met de zaak cnleidig houdt) maar de kritiek komt er toch: Voor het der werken komt niets in huis». Schrijver vergeet dat met zoo een werk dat belangrijk, ingewikkeld is, groote uit gaven vergt en het voorwerp was van veel tegenstrijdige studiën en oplossingen, niet onbesuisd 'kan aangevangen worden. Ten anderen, het Schepencollege heeft in zitting van 4 Februari een ontwerp des- aanigaande neergelegd, studie van katho lieke raadsleden, die de algemeene goed keuring bekwam. Het ontwerp is ter stu die en binnen kort komt er eer.e oplossing. En de straten? Zij zijn buitengewoon slecht Ir andere steden, zooals in Brugge, zijn ze niet beter, ver van daar. Maar dit vraagstuk is ingewikkeld. Met oud ma teriaal is het moeilijk, zooniet onmogelijk, effen straten te maken. Dus nieuw ma teriaal moet gebezigd worden, wat voor de kilometers wegenis van leper eene ont zaggelijke uitgave zou daarstellen. Deze uitgave zou slechts bij middel van eene leening kunnen verwezenlijkt worden, waarvan de delging nogmaals den gewo nen dienst zou bezwaren. Het is cus prietpraat te beweren dat aan dez: - stand kan verholpen worden «voor It /cent van den wezenlijken kost». Ven. rs, alleen geschoold werkvolk kan dat werk uitoefenen. Dit werkvolk is onder de werkloozen in zeer klein getal te vinden. Dit alles bewijst genoeg dat de kritie ken van XXX van geen tel zijn. Dat het Stadsbestuur van leper zich met de zeer kiesche taak van de bestrij ding van de werkloosheid bekommert, is verders bewezen door het feit dat voor den 19 Januari reeds de lokale commissie voor het in werk stellen der werkloozen, een geheel programma van werken heeft vastgesteld, dat door werkloozen kan uit gevoerd worden en dat reeds in uitvoe ring is. Wat bewijst dat schrijver van het ar tikel: «Werk voor de Werkloozen» best eerst naar inlichtingen had gevraagd, vooraleer op zoo onbezonnen manier twee volla kolommen van Strijdin be slag te nemen. IXH3HE39333E3&B333Z39EE2I8EI3 OPGEPAST! Koopt slechts uwe lampen bij de Firma POPERINGE IEPER LAMPEN VANAF 3.95 FRANK. WAAROM >s bet Huis C. DERYCKE-LEROY VYAAKUM Diksmuidestraat, 7, IEPER. Omdat deze voortkomen uit veredelde vreemde kweekerijen die altijd met de beste uitslagen bekroond geweest zijn. Ook kunt gij et be komen eerste keus zaden en granen voor duiven en vogels. Het huis biedt zich aan voor zijne speciaal bekende KOFFIES. PRIJZEN EN KWALITEIT BUITEN ALLE CONCURRENTIE. GROOT KLEIN CE OPTOCHT NAAR HET BEELD VAN KONING ALEERT. Van 's morgens vr g zagen we dat onze staceger.coten beantwoord hadden aan den oproep van den Heer Burgemees ter, om aan hunne huizen de vlag half- top uit te hangen. Volgens de wenseh van Zijne Excellen tie de Bisschop waren er talrijke geloo- vigen, die ter H. Tafel naderden en de missen bijwoonden die voor den betreur den Vorst opgedragen werden. In St Maartenekathedraal was het de Z. E. Heer Deken Vermaut. bijgestaan door de E.E. H. H. Onderpastoors De- coninck en Huyghe. die het H. Sacrificie opdroeg. De burgerlijke overheden, waar onder wij Heer Burgemeester J. Van der Ghote bemerkten alsook de Heeren Sche penen Van der Mersch en Lemahieu; het gemeenteraadslid heer Biebuyck en pro vincieraadslid V. Seys; verders heer Iweiits d'Eeckhoutte, voorzitter van de oorlogsinvalieden: heer I. Gruwez, voor zitter van het N. V. I.; de heer Van Hecke van de N. S. B.; Ch. Dedulle, sekretaris van de Verbroedering, alsook talrijke le den der verscheidene bonden met hunne vaandels. Slagen. Hoflack Achiel van Zonnebe- ke, werdt beticht slagen te hebben toege bracht aan Baelen Sylyère en dezen met een mes bedreigd te hebben. Baelen Mar guerite, vrouw Hoflack, wordt beticht den kleinen Baelen Georges beleedigd te heb ben. Na verhoor van den wachtmeester Orbry en der getuigen, verschuift de rechtbank de zaak op 8 dagen. Wederzijdsche bcieediging. Gesquière Jeanne, Viaene Céline en Demoor Roger, allen van leper, worden vervolgd wegens wederzijdsche belsedigingen. Daar de ver dediger van een der partijen belet is, ver schuift de rechtbank, na verhoor der ge tuigen, de zaak op 8 dagen. Slagen. Doise Marcel van Reningelst is vervolgd wegens slagen aan Ocghe Sylvain, dien hij beticht zich aan jaeht- misdrijf plichtig te hebben gemaakt. Ooghe, die geruimen tijd werkonbekwaam was, stelt zich ais burgerlijke partij aan, 2430 fr. schadevergoeding vragende. Na verhoor der getuigen en pleidooien der partijen, wordt de zaak voor uitspraak op 8 dagen verschoven. Waagspelen. Lauwers Clement, van Montignies-sur-Sambre, wegens uit baten van waagspel te Vlamertinge, in tegenwoordigheid van minderjarigen, wordt tot 1409 fr. boete of 8 dagen gevang veroordeeld en tot de kosten, zonder voor waarde. De aangeslagen voorwerpen, het geld uitgezonderd, worden verbeurd ver klaard. Waagspelen. Cassagrande Maurits, wegens uitbaten van waagspel, wordt tot 709 fr. boete of 8 dagen gevang veroor deeld en tot de kosten, zonder voorwaar de. De aangeslagen biljart wordt ver beurd verklaard. Profijtige kerel. Noppe Oscar van Meenen, had zich gedurende 3 dagen la ten herbergen bij Mad. Dqkenis, Café de la Gare», Wervik en ha°,r daarbij 28,50 fr. afgetroggeld, zoogezegd om zijne koffers ter statie in bezit te kunnen ne men. De kerel, welke tegenwoordig te Merksplas opgesloten is, wordt tot een maand gevang en 182 fr. boste of 8 dagen gevang veroordeeld en tot de kosten, zon der voorwaarde. Goedkoope waterleiding. Soete Cy- riel van Boezinge had een put gegraven nevens den waterput van ff.jn gebuur Rosseel René en had een opening langs onder gegraven, zoodat zijn put volliep en deze van Rosseel droog kwam. De rechtbank veroordeelt Soete tot 1 maand gevang en tot 70 fr. boete of 2 dagen ge vang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Dronkenschap en smaad aan de politic. Popelier Charles van Poperinge, dron ken zijnde, had de politie gesmaad. De rechtbank veroordeelt den betichte tot 210 fr. boete of 10 dagen gevang wegens smaad en tot 105 fr. boete of 3 dagen ge vang wegens dronkenschap. Voorwaarde lijk gedurende 5 jaar. Dierenzorg. Claerhout Norbert van Heule, in dienst bij Verhaeghe André te Kortrijk, werd te Wervik bevonden met peerdsn die erg gekwetst waren. De recht bank veroordeelt Claerhout en Verhaeghe ieder tot 700 fr. boete of 1 maand gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Claerhout, niet in bezit zijner kaart zijn de, wordt daarbij tot 35 fr. boete of 1 dag gevang veroordeeld. Wederzijdsche slagen. Heughebaert Georges en Beirnaert Theophiel van leper, waren beticht van wederzijdsche slagen. Beirnaert bekomt vrijspraak. Heughebaert wordt tot de volgende straf- fet veroordeeld: A. 210 fr. boete of 10 dagen gevang; B. 182 fr. of 8 dagen ge vang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Smokkelarij. Hilaire Vaneenaeme van leper, die wegens smokkelarij aan gehouden wierd, verscheen heden voor de raadskamer der rechtbank, om tegen het storten eener borgsom zijne invrijheid stelling te bekomen. De raadskamer, op die vraag ingaande, verklaarde dat Van Eenaeme in vrijheid zou gesteld worden, mits betaling eencr borgsom van 10.000 frank. Autoongeval. Debelleville Gillette van Enneveu (Frankrijk) had op 21 Sep tember 1.1. aan de Chemin Vert te West Nieuwkerke den wielrijder Bailleul Ignace met haren auto aangereden. Bail leul bevond zich op den weg, voorbehou den aan de wielrijders. Na verhoor der getuigen wordt de zaak versohoven tot 11 April, voor pleidooien en uitspraak. Aanrijding. Dsbruyne Raoul, van Armentiers, was oorzaak van een ver keersongeval aan den Zwarten Berg. Ds- byzer Valère en Elslander Camiel werden gekwetst. Na verhoor der getuigen wordt deze zaak ook tot 11 April verschoven. Verzet aangeteekend. Vyns Sidonie, van Geluwe, had verzet ge teekend tegen het vonnis, haar veroordeelend, zonder voorwaarde, wegens slagen, tot 175 fr. boete of 3 dagen gevang/ Het verzet werd aanveerd en de rechtbank veroordeelt de betichte tot dezelfde straf, doch voor waardelijk gedurende 1 jaar. Valsche verklaring. Boudry Evariste en zijn bijzit, Vandromme Maria, beiden Na het Evangelie hield Z. E. H. Deken een kort. maar daarom niet minder ge veeld woord over het leven van onzen diepfcetreurdsn Vorst en het intense meê- voelen van een gansche volk. Na de Consecratie wordt het Miserere Meiaangeheven en op het einde der Mis De Profundisgevolgd van het gebed voor den Vorst en het Vaderlandsch lied. dat op gedempten toon op het orgel door den heer Hanoulle, orgelist, uitge voerd werd; in 't gezang door het ge mengd koor der kathedraal, onder de leiding van Mr Baert. Na deze plechtigheid werden kronen nsdergelegd door de verschillende Oud- Strijders groepeeringen, aan den voet van het Eelfcrt, waar in een der vensternissen het beeld Van Koning Albert prijkt. 's Namiddags van 4 tot 5 uur hoorden we de doodsklokken over de stad weer galmen. Twee brandende fakkels verlich ten In de donkerte het beeld van den te- treurden Vorst op de markt, 't Was er stil en doodsch. GOUDSMID Boterstraat, 6, IEPER Tel. 453 1 van Langemark, die ten gevolge eener valsohe verklaring in zake dop, ten on rechte 703 fr. ontvangen hadden, worden ieder tot 1 maand gevang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang veroordeeld, voorwaar delijk gedurende 5 jaar voor beiden. Dïefte met beklimming. Montmoren cy Julien van Poperinge is beticht een aantal latten, ter waarde van 10 fr., bij middel van beklimming gestolen te heb ben. De rechtb°'ik veroordeel; den betich te tot 1 maand gevang, voorwaardelijk gedurende 5 jaar. Poging tot diefstal. Malfait Camille van Wervik, beticht van poging tot dief stal, ten nadeele van Defans Clemence van Beselare, wordt tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang veroordeeld en tot de kosten, zonder voorwaarde. Oorzaak van verkeersongeval. Delrue Jan. van Moorstle, wordt beticht oorzaak te zijn geweest van een verkeersongeval te Geluwe, waarbij de motorijder Van- tomme Odiel van Meenen en zijne schoonzuster Bruynsteen Irma, vrouw Rossie Arthur, gekwetst wierden. Door rechtstreeksche dagvaardiging wordt Vantomme vervolgd. Vantomme en zijne schoonzuster stellen zioh als burgerlijke partij aan tegen Delrue en dezen laatste tegen Vantomme. De rechtbank, na van de besluitselen van 'beide partijen kennis genomen te hebben, zal op 14 Maart uit spraak doen. Wederzijdsche slagen. Demeyer Pe trus, zijn zoon Gaston van Moorslede, Planckaert Alfons van Moorslede en In- gels Jules van Roesela. e, worden beticht van wederzijdsche slagen. De rechtbank spreekt vader en zoon Demeyer vrij, daar de feiten ten hunnen laste niet bewezen zijn. Planckaert en Ir.gels worden ieder tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang ver oordeeld, voorwaardelijk gedurende 5 jaar voor beide. Zedenzaak. De zedenzaak ten laste van Vermeulen Medard en zijn zoon Ca miel, van Poperinge, wordt op aanvraag van den Heer Prokureur des Konings, met gesloten deuren behandeld en na onder vraging van getuigen tot 28 Februari ver schoven, ten einde 2 nieuwe getuigen te kunnen hooren. Wederzijdsche bcleedigingen. Ghes- quière Jeanr.e, Viaene Celine en Demoor Roger worden vervolgd voor wederzijd sche belsedigingen. Libbrecht Martha, vrouw Demoor Theophiel, stelt zich als burgerlijke partij aen tegen de 2 eerste betichten en vraagt 1 fr. schadevergoe ding. De rechtbank veroordeelt de 2 eerste betichten ieder tot 140 fr. boete of 3 dagen gevang en tot de kosten. Demoór tot 70 frank boete of 2 dagen gevang en tot de kosten, al zonder voorwaarde. Daarbij moeten Ghesquière en Viaene aan de burgerlijke partij den gevraagden frank schadevergoeding betalen, alsook de kos ten der aanstelling. Wederzijdsche slagen. Bikiere Camiel en Wullepit Joseph van leper, worden beticht van wederzijdsche slagen. Wulle pit stelt zich als burgerlijke partij aan. De rechtbank verschuift de zaak op 8 dagen, voor verhoor van nieuwe getuigen, pleidooien en uitspraak. Aanrijding. Grymonprez Maurits van leper, in dienst bij Emery Doom van Pollinkhove, had te Geluwe aan den Koelberg met zijnen autokamion den wielrijder Six Elias aangereden en was gevlucht. Hij had ook niet getrompt. De rechtbank veroordeelt den betichte voor de feiten A. C. tot 350 fr. boete of 15 da gen gevang. Voor het feit B. (vlucht) tot 8 dagen gevang en 700 fr. boete of 1 maand gevang. D. tot 35 fr. boete of 1 dag gevang en tot de kosten, zonder voor waarde. Doom is burgerlijk verantwoorde lijk gesteld voor de boeten en de kosten. Wederzijdsche slagen. In de zaak ten laste van Doise Marcel en Ocghe Sylvain van Reningelst, heeft de rechtbank vol gend vonnis geveld. De betichting van jaehtmisdrijf wordt niet weerhouden tegen Ooghe. Wegens wederzijdsche sla gen worden beide betichten elk tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang veroordeeld en tct de kosten, zonder voorwaarde. Doise moet 10CO fr. schadevergoeding betalen aan de burgerlijke partij, doch daar deze voor de helft verantwoordelijk is gesteld, moet Doise 500 fr. betalen aan Ooghe, als ook de kosten zijner aanstelling. Valsche verklaring. Dene Albert en Dene Henri van Gits, wegens valsche verklaring in zake dop, worden ieder tot 3 maanden gevang en 350 fr boete of 15 dagen gevang veroordeeld en tot de kos- en, zonder voorwaarde. Jaehtmisdrijf. Sigiez Hubert en zijne zonen Henri en Gerard, alsook Vande- putte Hypoliet en Bril Hilaire, allen van Zandvoorde bij leper, worden beticht van jaehtmisdrijf te Eoezinge. Na verhoor der getuigen, dat ruimen tijd duurde, ten ge volge n zekere terughoudendheid bij sommigen, wordt deze zaak verschoven tot op 8 Maart. Diefstal. Bruneel Julien van Wervik, had aldaar ten nadeele van Titcca Gerard eene som van 100 fr. gestolen. De recht bank veroordeelt Bruneel bij verstek tot 2 maanden gevang en 350 fr. boete of 15 dagen gevang en tot de kosten, zonder S3BSna323333BBSE33aES33S2XiSS33a3!2aï232£n2aaESa332!!!EsSaSSiIi222aa3B2!lB3gSE3SaEEiE£:=3222E3® 1BBS zaf U liet pakje van 5 mesjes terugbeta» len zoo het eerste, dat ge probeert, U geert ^voldoening geeft. Omdat men bij het harden van een DUN mesje tot in het hart van het plaatje doordringt en de snede van den scheerkant genomen wordt uit volmaakt gehard staal.

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 3