AUTOMOBILISME GEDACHTEN MAAN BRIEF UIT BRUSSEL VROUWENHOEKJE WEKEUJKSCH LITURGISCH BULLET1JH A AANBESTEDINGEN MEUBELPAPIER TT» mo;en ons ge?n -waarheid sparen, al was zij nog zoo bitter. (Fiedler). Niemand kan zijn toestand verbeteren door ér voortdurend over te zitten klagen. Ouders geeft steeds het goede voorbeeld aan uwe kinderen. Kinderen, luistert naar wijzen raad van ouders en priesters. ISEaLSB3asS833»aBZBfllB»a» het manneke UIT DE DE LESTEN DAG van dees maand zal de beste zijn voor ons Vlamingen... 't Is anders tijd dat we ne keer laten zien te Brussel van wat baksel we zijn, wantl Vlaming als ge komt te Brussel En ge schrik hebt voor kabaal Spreek dan nooit, en dat is 't beste, Spreek dan nooit uw moedertaal. Want weet wel, zoovele typen l Echte patrioten, staan Er aan hoek en kant verscholen Om u netjes af te slaan. Moest gij u soms dan weren Met revolver, mes of stok. Doe het niet, want vast en zeker Zijt gij toch de zondebok. Doch als gij u plat laat kloppen. Wel, ik zeg het tot mijn spijt Schrijven allen die ons haten. Toch, dat g'een verrader zijt. Wil een Vlaming zich verweren, 't Is een schoelie, een bandiet, Laat hij zich tot stokvisch kloppet^ Nog ne keer, hij deugt ook niet. Belgie aan de flinke heeren Van het franskiljonsche ras. Belgie, en dus ook ons Vlaanderen, Dan eerst is het eerste klas. Maar helaas! 't Zijn ljdele drooment Hoort ge 't heeren franskiljons. En dra is het dlerber Vlaanderen Niet aan u maar wel aan ONS. A D'R ZIJN ZOO VAN DIE VROUWKENS Met korte en lange mouwkens, Zoo fier als ijd'le pauwkens, Die trekken aan al de touwkena Om in hun oude jaren Hun schoonheid te bewaren. Enne, m'n alderliefste Lezereskens, een van 'de voornaamste factoren van de vrouwelijke schoonheid is... de frischheid van de tint. Ge moogt nen neus hebben die dienst kan doen voor kapstok, ge moogt ne mond hebben als 'n schuur poort. m'n beste Belleken, hebt g'een tee- der velleken, hewel! ge zijt nog begeer lijk! In Amerika nu, hebben z'een nieuwe formuul ontdekt, die zeker en vast heur vruchten zal afwerpen; luistert dus, aller- charmantste Mieken, Pelagieken, Nette ken, Trsesken, wat ge moet doen om uwe huid zacht en fijn te bewaren: Ge pakt zoo een van die roode lippenstiften, ge pakt een petteken schoonheidszalf... en een kcnijnenpcotje. Ge begraaft dat alle maal op 5 Km. afstand van uw huis, en ge gaat er alle morgenden naar zien of 't er nog ligt! Wat voor zeever en kwakzalverij ls me dat nu! zult ge zeggen. Mis zijt ge, mis! Want... g'hebt vergeten tusschen de re gels ts lezen, want die formule beteekent zooveel als: gebruikt noch zalf noch poe der om op uw gezicht te smeeren, maar, maakt alle morgenden 'n wandelingske van 'n uurken... tot heil en glorie van de frischheid van uw huid. Daarmee is 't uit! HOEVEEL SACRAMENTEN Zijn er, Jefken? vrceg meneer pastoor in de ca- techismusles. D'r zijn er geen meerl meneer de paster, zei Jefken. Hoe... d'r zin er geen meer? Wel neen, meneer de pastoor, zTieb- ben gisteren avond de laatste aan Wanne Katrien gegeven. "K ZEG T TT, ONGELOGEN Sedert enk'le weken Wou 'k U spreken Onder vier oogen Om U Iets mede te deelen Dat nieuws zal zijn voor velen. En dat fameus nieuws da'k opgevlscht heb is dat de diepzee-expeditie van den Amerikaan Johnson, een... oranje-roze visch gevangen heeft, die vier oogen heeft e:i dan naam van Johnsonias heeft ge kregen. Twee oogen van dezen zonderlingen visch zitten op de gewone plaats, dus op den kop. De andere oogen bevinden zich aan de rugzijde, in de buurt van den s.aart en zijn zco groot als de eerste. Maar... (en 't is hier nog ne keer het zelfde geval als met dien anderen Ameri- kaanschen geleerde die 'n soort visschen ontdekt"had, die achteruit zwommen... om hun oogen niet nat te maken!...) maar dus... achterop is 't gebleken dat die fa meuze kijkers maar schijnoogen zijn n.l. gekleurde vlekken. Houden de gazetschrijvers ons nu voor den gek, ja of neen! DOKTER SPILLEBEEN komt in het hospitaal en vraagt zoo aan den knecht: Hoeveel dooien zijn er vandaag, Lo- wie? D'r zijn er drie, meneer den dokteur, zei Lowie. Drie?... Maar had ik dan geen vier recepten voorgeschreven? Toch wel! meneer den dokteur, toch wel... maar daar was één zieke bij die zijn fleschken niet willen nemen heeft. EEN RAAD. Als uw schoonmoeder TJ zegt dat ze d'helft van heur leven zou geven voor 'n abonnement op De Po- peringenaar neem er haar twee Arme schoonmoeders. LOUIS KENNETH NEUTH Maakte overal veel leute En plezier Voor vier. Daardoor kwam het dan ook Dat hij overal boven dook, Hier en daar, om 't even Waar er feesten werden gegevenl Dien Louis Neute was de populairste zanger van gansch de Vereenigde Staten. Ge mocht de grootste azijnpisser zijn die er op de wereld bestaat, als ge Louis be zig zaagt, moest ge lachen I Maar waarom U 't water ln den mond doen komen... ge zult hem toch niet meer zien, want Neute is nu... opgehangen. Ja, hij had den directeur van een theater naar 't piereland gezonden door hem een slag op d'hersens te geven met een elee trisch strijkijzer! Maar nu komt het schoonste. De flsczit ginder ook in slechte papieren... en die heeft de popula riteit van Neute uitgebaat, want alleman die op de terechtstelling wilde aanwezig zijn, moest één dollar betalen, om Louis Z'n laatste smoelen te zien trekken en z'n lesten zwanezang te hooren zingen. En de groote zanger heeft zijn plicht gedaan tot op 't allerlaatste oogenbllk, want toen hij reeds met de koord om den hals op de galg stond... zong hij nog... om t volk te doen lachen. Als dat nu geen echte Amerikaansche «galgenhumoria... dan versta 'k er nilra meer van. EN DEE3 TOONEELTJE epeelde zich af in t komparttment van nen trein ln Schotland... Georgie Woodgle tot zijn vrouw f Zit ge daar goed ln dat hoeksken, Arabella dear? Ja, Georgie, heel "oed. En hebt ge geen keu, darling? Neen Georgie! Geen luchttrok, sweet? JC ü&n Georgia, 'g zit hier heel Laat mij dan daar maar zitten, Ara bella dear. MEN ZEGT MET REDEN Gist'ren, morgen en ook... heden En ten allen tijd: Al eten... krijgt men appetijt. En omdat het zoo in de zeden en ge bruiken ligt, komt het dat de... Spaan- sche mannen en de Epaansche vrouwkens zoo'n danige goesting krijgen in den di- vorse ofte echtscheiding. Met die nieu we wetten hé! Wat wilt g'er aan doen. 't Gaat zoo gemakkelijk als plattekaas maken... als ge de melk hebt. In San- Sebastiano werden er gedurende het jaar 1934 niet minder dan 65 echtscheidingen uitgesproken. Te Madrid ging het aantal divorsenhet honderdtal te boven. Nochtans zijn die cijfers nog heel laag, als men ze, vooral voor Madrid, vergelijkt met het aantal inwoners, meer dan één millioen! Maar enfin! waarom wanhopen!? Ze zullen op zoo ne goelen weg niet blijven staan, want... eens gedronken, steeds ge schonken... tot heil van onze moderne sa menleving. EN ALS GE goesting hebt van uwen kop te breken, probeert dan ne keer wijs te worden uit 't volgende: De kunst van zijn eigen grootvader te zijn. Ik ben gehuwd met een weduwe die een volwassen dochter had. Mijn vader, een weduwenaar, kwam ons bezoeken, vond mijn schoondochter naar zijn goesting en... trouwde met haar. Alzoo was mijn vader mijn zoon geworden en mijn schoondochter, mijn moeder. Zij was in derdaad de vrouw van mijn vader. Eenigen tijd later kreeg ik een zoon: hij was natuurlijk de schoonbroer van mijn vader (vermits hij de man was van zijn zuster) en mijn oom, want hij was de broer van mijn schoonmoeder. De vrouw van mijn vader, 't is te zeg gen mijn dochter, had ook een zoon; hij was natuurlijk mijn broer, en terzelfder - tijd mijn kleinzoon, daar hij de zoon was van mijn dochter. Mijn vrouw was dus mijn grootmoeder. Ik was de man van mijn vrouw en terzelfdertijd haar klein zoon, en daar de man van de grootmoe der van iemand, diens grootvader is, vas ik ongelukkig... mijn eigen grootvader. Zoo simpel als dat! PLUTARQUE ELIE CALLES Heeft verstand van... alles Maar 't meest nog, 'k zeg 't verbolgen Van de Katholieken te vervolgen In 't Mexicaansche land "Waar hij de krone spant. Herinnert g'U niet meer! Galles, de vroegere president van Mexico, die d'r zijn plezier ln vond de Katholieken te vervol gen en den marteldood te doen sterven... en daar nu nog zijn vermaak in vindt! Hewel, over 'n paar weken moest diezelfde Calles 'n geneeskundige bewerking onder gaan, hij moest geopereerd worden. Maar daar, door zijn genade en door zijn hate lijk sectarisme, de katholieke genoot schappen ln Mexico ontbonden zijn, heeft hij zich in Amerika doen opereeren, ln het... Sint Vinoentius-hospitaal te Los- Angeles, dat bediend ls door de... Zusters van Liefdel Logisch is anders! BOO-BOO, de beroemde oerang-oetang 'n Aap van eersten rang Uit den dierentuin van Londen Hebben z'in z'n kool gevonden Meer levend dan dood Met 'n kleintje op z'n schoot I "t Staat in al de gazetten. Boo-Eoo dus heeft een kleintje gekocht, en daar 't den eersten keer ls dat een van die beesten ln den Londenschen zoo geboren is, zijn de Engelsche beesten-geleerden ln den hoog- sten hemel. De jonge chimpanzee werd met zijn moeder ln een speciale kooi geplaatst, om ringd door glas en gebaad ln artificieele zonnestralen. Die inrichting kost zoo maar 150.000 ballekens. De lucht wordt er ge flltreerd opdat er geen enkel schadelijk stofdeeltje zou binnendringen. Wat peinst g'ervan? D'r zijn veel kinderen die... enfin waar om er over zagen. Wat is nu ne mensch, tegen nen aap? EN WAAR MEN NU OOK GAAT Ten tijde van vandage t Is overal hetzelfde kwaad 't Is weenen en 't is klagen 't Is van den duren tijd, De flsc die U aan de deur smijt Als ge ooit zoudt falen Uw taksen te betalen. Dat heeft Harry Crown van Liverpool ook ondervonden. Die man kon zich met dien aartsvijand niet in regel stellen... en och arme, de sukkelaar bezat om zoo te zeggen niets... behalve ne leeuw, die hij toch zoo geerne zagl Bij gebrek aan 't andere, dat niet bestond, legde de fis cus beslag op 't beest. Berst op 't pa pier... maar om 't leeuwken zelf te gaan halen... dat was 'n andere historie... maar die mannen van de fiscusalhoewel ze goed, ons, arme stervelingen en belasting betalers kunnen temmen, hebben het toch nog niet tot... dierentemmers gebracht... en zoo komt het dat zij verplicht geweest zijn Harry Crown zelf aan te werven, om zijn eigen leeuw ifit te leveren en hem verder te verzorgen. ...En alzoo heeft d« man onverwachts een broodwinnlnge gevonden I Spijtig dat ons koeien, en ons geiten en ons verkens ook hun tanden niet kunnen laten zien zooals dien leeuw!... HEWEL, madam Bibs, ge ziet er zoo treurig uit, scheelt er iets? vroeg madam Sips. Een waarzegster heeft me voorspeld dat mijn man binnenkort zal sterven. Och kom, ge weet toch dat ge niet alles moogt gelooven, wat waarzegsters vertellen. Dat ls het Juist wat mij zoo treurig maakt, zei madam Bibs. MAAR T IS allegaar geen lachen ln de wereld. Ze zeggen dat onze Ministers nog ne speciale taks zullen doen stemmen op de jonkmans die boven de dertig jaar er nog niet in gelukt zijn ln het huwe lijksbootje te stappen of die te slim zijn geweest om zich door een mamzei te la ten Inpalmen. Marenta beziet me met 'n koppel oogen en vraagt: Zoude gij mis schien ook gaarne dien taks betalen? O! Marenta, 't huwelijk ls plezant En dié getrouwd zijn, zijn gelukkige men- [schen. Maar d'r zijn er duizenden ln 't land Die, getrouwd, 't nu anders wenschenl Dus meisjes, ziet wat ge doet Dus Jongens oogen open Zoovelen trouwden, met veel spoed En moesten 't duur bekoopenl (Van onzen bijzonderen Correspondent.) "k Wilde verder nu nog gaan Maar Marenta houdt me staan En verwijt mij, gansch gemeen en laag G'hebt genoeg gebroebeld voor vandaag. Om U 't een en 't ander te vertellen Wilde 'k aan 't gepraat een einde stellen. Wat! riep lk vol woede uit, Gij serpent, gij Ijle tuit Waarmeé komt g'U nu mengen "k Wil m'n artikel aan wat lengen. Waarom dien praat ver'koopen? t Is niet vandoen dat g'onderbreekt Altijd als lk den mond doe open... Is er "n ezel die hier spreekt i Da's waar, zei "t wijf, da's goed om weten. En toen zag ik... da'k mijn eigen had ver- weten! D'r ls toch nlksken meê verloren .Want, ge zult het dra gaan hooren( De waarheid Mag altoos gezeid! 't Manneken uit dé Maan, TOMAAT - Napoll- taansche zon direkt op uw tafel. TOMAAT - bevat A. B.C.-vltamines voor 't leven onmisbaar. TOMAAT - koningin d' kwalit. en onver - getelijken smaak. TOMAAT - gezond en natuurlijk nro- dukt, Brussel, 23-5-35. t Kort maandeke (Februari) telt dit jaar maar 23 dagen, of Juist vier weken. De gunstigste maand van geheel het jaar voor... degene die per maand betaald wor den. EEN 40-JARIG JUBILÊ De Algemeene Katholieke Studenten- vereenlging van Brussel heeft 1.1. Zondag de 40* verjaring harer stichting herdacht. In afvaardiging werd een groet gebracht aan de rustplaats van den Onbekenden Soldaat. In Ste Goedele had een plechtige jubel- mis plaats, die opgedragen werd door E. H. Feys, aalmoezenier van de Gé en leeraar aan 't 6t Lodewijksgesticht. Onder de talrijke oudleden M.M. Tib- baut, Houtart, Crokaert, Cyr. Van Over- bergh, Carton de Wiart, Mgr de Naeyer, M.M. Van Ackere, Thomas Braun, Carlo Dergen, prof. H. Velge, enz., enz. Om 1 uur was 't banket. De glazen zijn dikwijls opgeheven geweest om ds stich ters en de tegenwoordige leiders te huldi gen. Geen wonder dat zóó het banket lang duurde. M. Tibbaut, oud-voorzitter der Kamer, heeft eraan herinnerd dat hij, 50 jaar geleden, een Studentencongres heeft voorgezeten, waarbij Graaf Albert de Mun aanwezig was. M. F. Bovesse, onze Minister van Rechtswezen, heeft Zondag te Parijs het jaariyksch banket van de Belgische oor- logsinvalieden bijgewoond. M. Baron de Gaiffier d'Hestroy, Belgisch Gezant, heeft aan 't banket een heildronk voorgesteld op de gezondheid van M. Albert Lebrun, President der Republiek. Een Franschman dronk op de gezond heid van Koning Leopold HI, en Minister Bovesse bekwam den me: n bijval met de uitdeeling van hooge onderscheidingen. Maandag had onze Minister een onder houd, 's morgens met M. Regnier, Mi nister van Binnenlandsche Zaken, en 's namiddags met M. Laval, Minister van Buitenlandsche Zaken. SPAAK IS KWAAD In L'Action Socialistevan 23 Fe bruari heeft P. H. Spaak al zijn gal uit gestort. Hij is kwaad. Het buitengewoon Congres van de B. W. P. en van de Syn- dikale Kommissie is voor hem hij schrijft dat letterlijk een geweldige ontgoocheling geweest. Alleen de Regee ring en de burgerij zijn tevreden. Voor het ontslag in de Nationale Kom missie van den Arbeidhaalt hij de schouders op. Het ontslag van drie of vier Kamerleden en gedeeltelijke verkiezingen is wat meer. Maar er is geen verhouding tusschen de beleediging en het verweer. Er moest een algemeene staking van 24 uren georganiseerd zijn geweest. Dat was niet onmogelijk. De leiders zijn be neden hun taak geweest. Er was geen durf, geen vertrouwen. Wij hadden gelijk te zeggen dat de bourgeoisiein België dezelfde is als in Duitschland, Oostenrijk en Spanje; aat zij zelf op zeker moment uit de wettelijk heid zal treden; dat er geen ander middel is dan de strijd om het verval en de nederlaag te verijdelen. Wij hadden gelijk te verklaren, dat een beslissende staking van 24 uren voldoende geweest zou zijn om de pogingen van de reactie te verijdelen. Wij hadden nog ge lijk, te bevestigen dat onze defaitische abdicatie onze syndikale organisatie tot onmacht leidt. G-ailly, Delattre en eenige anderen zijn moedig geweest. Hunne hou ding is een voorbeeld geweest voor de an deren. De ii Action Socialistemoet hare actie verdubbelen. Geestdriftige medewerking dringt zich op. A Het tweede artikel van L'Action So cialiste handelt jever de interpellatie van 19 Februari. Dat is 'n goede parlementaire dag geweest. De socialistische oppositie was op de hoogte van hare taak. De hou ding van de B. W. P. begint zich af te teekenen. Maar volharding dringt zich op. Het blad geeft verder uittreksels uit het soc. blad Le Travail» (Verviers), waarin Jos. Rens de stelling verdedigt dat het moment van de algemeene werkstaking niet gekomen is. Walter Dauge geeft hun van den riem en herinnert eraan dat De Man te Quaregnon heeft verklaard, dat het moment gekomen is om te han delen of te sneven. Zóó zitten de leiders malkander ln de haren. In L'Action Socialiste schrijft iemand, die E. M. teekent, een Open Brief aan de B. W. P. en aan de Syndikale Kom missiewaarin hij dè leiders van 't snoer geeft omdat ze geen algemeene werksta king aandurven. Die staking moest 1.1. Maandag reeds uitgebroken zijn. Le Peuplevan Dinsdag zwijgt na tuurlijk de algemeene werkstaking dood, maar kondigt in 'n hoekje van de 2* blad zijde aan, dat de wetsvoorstellen betref fende het Plan gaan neergelegd wor den, maar men zegt niet wanneer. Dan zal men vergelijken wat de socialisten willen en wat de Regeering voorhoudt. Er wordt gezegd maar ge moogt niet alles gelooven wat gezegd en geschreven wordt dat het Plan van den Arbeid méér dan vijf honderd bladzijden zal be slaan. Maar 't is niet zooveel naar den omvang dan wel naar den inhoud, aat het zal moeten beoordeeld worden. Intüsschen is .het in den lande heel wat rustiger geworden. De groote meetings en manifestaties hebben uitgediend, voor- loopig althans. EEN RADIO-REDE VAN MINISTER GUTT Minister Gutt heeft Zaterdag voor den micro 'n belangrijke rede gehouden. Voor op zegde hij: I) 't Is van 't behoud van den frank dat onze besparingspolitiek af hangt; 2) België kan niet leven van de binnenlandsche markt; derhalve mag onze munt niet ontwaard worden; 3) Wij ra ken aan 't doel van de ondernomen po ging om onze plaats te hernemen op de wereldmarkten. De Staat mag wel ontleenen op lang termijn voor productieve openbare wer ken van langen duur, die geld zullen op brengen, maar wanneer het ontleeningen betreft om loopende uitgaven te dekken, wordt geheel ons krediet bedreigd. Het evenwicht moet bewaard blijven. De koopkracht is het voornaamste element in elke huishouding. Vóór vijf jaar kostte het brood te Brussel 2,35 fr. de kilo; nu 1,45 fr.; de volle melk is met 40 t.h. gedaald; de boter met 39 t. h.; het kook- vleesch met 34 t. h.; het spek met 65 t. h. De algemeene index ls met 28 t. li. ge daald. (De index, vastgesteld op 15 Fe bruari, vergeleken met de cijfers der vo rige maand, is met 10 punten gedaald (van 642 op 632). Te Gent teekent de in dex 606 punten; te Luik 617; te Brussel 674, en te Antwerpen 654. Oost-Vlaande- ren teekent het laagste cijfer: 611; daarop volgt Limburg met 620; West-Vlaanderen staat aan 641). Wanneer de koopkracht van het inko men niet vermindert, is er geen verarming in de huishouding omdat het getal fran ken ls gedaald. De werkloosheid ls de groote euvelstand, die moet bekampt wor den. Het kwaad moet ln zijn oorsprong aangepakt worden. Er zijn werkloceen om dat werkhuizen en fabrieken gesloten zijn; de fabrieken zijn gesloten omdat ze geen bestellingen hebben; zij kunnen niet ver- koopen omdat de prijzen te hoog zijn en te zwaar belast, omdat het leven nog te duur is. Er is in de wereld een schrome lijk onderverbruik. WIJ lijden eronder dat Engeland in 1931 den goudstandaard heeft verlaten, hare munt met 40 t. h. heeft verlaagd, en dat 47 andere landen zijn gevolgd, Amerika laatst van allen. Er staan twee wegen open, niet meer. De eene ls de gemakkelijkste de geld ontwaarding, maar zij voert naar de ramp. De weg die België ls opgegaan, is de lastigste; men vordert traag, maar de aanhoudende poging zal hare belooning krijgen. DE POLITIEK-PARLEMENTAIRE ATMOSFEER Ge zoudt haast moeten zeggen dat de §ociali5tem uit bua toog kja geslagen. Hoe is het denkbaar, dat die kleine T'heu- nis (physiek beschouwd) zoo 'n groot man als Yandervelde zou hebben kunnen doen nadenken!? De Socialisten hadden zich teruggetrok ken uit de "Nationale Kommissie van den Arbeid. Maar denzelfden dag waren ze reeds vervangen, ten deele door Katho lieken, ten deele door Liberalen. Maar .de beraadslagingen gaan voort alsof er niets ware gebeurd. En dat vermindert den invloed van de Socialisten. De Socialisten zouden gedeeltelijke ka merverkiezingen uitlokken. Vandervelde, Huysmans en Brunet zouden ontslag ne men en zich opnieuw kandidaat stellen om daarvoor te weten hoeveel stemmen ae sedert December 1932 hebben bijge- wormen.. Er wordt beweerd dat Huysmans zich tot die komedie niet leenen wil. Wellicht vreezen ze dat coalities zouden kunnen worden gevormd, die herkiezing van de ontslagnemers zouden kunnen in gevaar brengen. 'Schijnbaar hebben de Socialis ten bijna alles van hunne arrogance van de vorige week prijsgegeven. Aan zooveel braafheid waren we sedert maan den niet meer gewoon gemaakt. In de Socialistische bladen van gister schreef Rik De Man een lang artikel met de hoofding: Wij hebben aan het Land ii eene algemeen© werkstaking bespaard. Wilt gij, Mijnheeren, ons ook niet een Kamerontbinding besparen? Maar over het Plan geen woord Toch wel. 't Plan zou binnen kort neergelegd worden. We moeten niettemin immer wachten. De beroering in het land is gestild; ge zoudt haast kunnen zeggen: z'is onder zéro gedaald. Het A. C. W. heeft dat vuur laten uit branden. Geen enkel groot manifest werd verspreid. De stille werking gaat echter voort, en de voorlichting van het christen arbeidersvolk gaat methodisch haren gang. In de Nationale Kommissie van den Arbeid worden verbeteringen gebracht aan de bestaande verordeningen. De So cialisten staan daarop te kijken o gelijk 'n uil op 'n kluit», 't Wekt den indruk alsof er niets ware gebeurd. Nogmaals: de politieke atmosfeer trekt niet meer op deze van de vorige week. Zouden de So cialisten dan wel aan 'n verkeerde koord hébben getrokken? 't Geeft minstens den Indruk. PARLEMENTAIRE WERKZAAMHEDEN De Senaat, na twee maanden verlof, kwam Dinsdag opnieuw samen. M. Lippens, Voorzitter, hield voor de rechtstaande hooge vergadering eene rede ter herinnering der 1» Verjaring van den tragischen dood van Koning Albert. Graaf J. Cornet de Ways Ruart, Groot maarschalk van het Hof, had een bedan- kingSbrlef gestuurd namens H. Majesteit Koningin Elisabeth en H.H. Majesteiten de Koning en de Koningin, waarvan le zing werd gegeven. Daarna werd het overlijden aangekon digd (17 Januari 1935) van den Gouver neur van Brabant, en M. Pierlot, Minister van Binnenlandsche Zaken, mededéeling deed van de oprichting van een gedenk- teeken ter nagedachtenis van den over leden Vorst. Die oprichting werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Daarop werd een wijziging besproken aan art. 24 van de wet van 15 Juli 1849 betreffende het Hooger Onderwijs. M. de Spot hield daarna eene interpel latie omdat de spoorlijn Diksmuide- Nieuwpoort wordt opgeheven om vervan gen te worden door een autobusdlenst, die aansluiting zal verzekeren met de spoortreinen. In de Kamerzitting van Dinsdag werd Minister Rubbens ondervraagd over de gebrekkige toepassingder wet ten voordeele der getorekkelijken en vermink ten. Geheel de zitting werd daaraan be steed. Dat de wet gebrekkig toegepast ls, kan riet ontkend worden. De Minister zelf bevestigde de verrechtvaardiging der interpellatie. Duizende gebrekkelijken heb ben nog hunne tegemoetkoming voor het 2» halfjaar 1933 niet ontvangen. Voor het dienstjaar 1934 zijn er reeds vijftien dui zend, die hunne tegemoetkoming hebben gekregen. Tegen einde Maart hoopt de Minister klaar te zijn. Voor 1935 zullen de tegemoetkomingen per kwartaal wor den uitbetaald. De noodlge maatregelen zijn daarvoor reeds getroffen. Algemeene ziekten, evenals zenuw- en geesteskwalen blijven uitgesloten. Het personeel zal voortaan voldoende zijn om de nieuwe vragen te onderzoeken en de oude dossiers te herzien. 't Is eene zakelijke interpellatie geweest. Worden de toezeggingen van Minister Rubbens na£r de letter gevolgd en toege past, dan zal er heel veel verbeterd zijn. Zelden was er bij eene interpellatie zooveel overeenstemming tusschen inter- pellanten en den geïnterpelleerden mi nister. OP ZOEK NAAR EEN NIEUWEN MINISTER M. Van Cauwelaert is als Minister van Landbouw en Openbare Werken nog al tijd niet vervangen. Dezer dagen werden de namen vooruit gezet van M.M. Mullie Senator) en De Schrijver (Volksvertegenwoordiger). Naar persoonlijke informaties meen ik te mogen zeggen, dat Minister Van Isacker waarschijnlijk de Openbare Wer ken zal krijgen. Met entwat erbij? Dat weet ik niet. Minister Van Isacker is wel geen inge nieur, maar hij heeft veel praktischen zin. Hij draagt de zekerheid dat het regee- ringsplan veel werkgelegenheid zal ver schaffen. Om moderne banen te krijgen, zullen de steden moeten omgeven worden door nieuwe wegen, die over waterloopen zullen gaan en waarvoor bruggen zullen moeten gebouwd worden. De Regeering zou bijna t'akkoord zijn om gedurende tien jaar de kadastrale be lasting af te schaffen voor de nieuwe wo ningen die dit jaar zouden gebouwd wor den. De Nat. Mij van Spoorwegen gaat groote bestellingen doen van metallieke spoor wagens. De Sté Ame Brugeoise Cie zou eene bestelling krijgen van 1500 rijtuigen. De werkloosheid van de metaalbewer kers van Groot-Brugge zou daarmeê groo- tendeels opgeslorpt zijn, althans voor 'n heelen tijd. Het staat in elk geval vast dat de Re geering grootscheepsche plannen maakt, waaruit aanzienlijke werkverschaffing moet volgen. I1B3BBBBBBBBB53BEBB9BBEBBBB3 EEN EERSTE STUDIEDAG VAN DEN KATHOLIEKEN VLAAMSCHEN RADIO-OMROEP Op Zondag 3 Maart, te 10 uur, in den voormiddag, worden de ijverige propa gandisten van de Katholieke Vlaamsche Radiobeweging uit Vlaamsch-Brabant ver zocht op den eersten studiedag van K. V. R. O. In het lokaal der Vereeniging, Sinte Barbarastraat, 14, te Leuven, gaat de studiedag door, waarop Z. E. Pater' Van Gestel, O. P., een belangrijke uiteenzet ting aangaande den toestand en de wer king van K.V. R. O. zal geven. H. La- mens, Bestuurder van 't Sekretariaat, zal, in samenwerking met de propagandisten de tot nogtoe aangewende propaganda methode bespreken en nieuwe richtlijnen aangeven. K. V. R. O. rekent op een talrijke óp- komst daar die eerste studiedag als voor bereiding dienen zal voor het houden van dergelijke dagen over gansch het Vlaam sche land. Een nieuwe krachtdadige propaganda zal aldus worden ingeleid ten bate van de Katholieke Vlaamsche Radiobeweging in Vlaanderen. IBBBBBBBBBBBBB9EBBBBBBBBBBB9 MOEST ELKE LEZER van dit blad mij 5 of 10 fr. (of meer) zenden, lk kon school en patronaat bouwen tot kerstening de» parochie. In naam van H. Gerard us Ma- Jella. Postcheck 139.485, Pastoor Reason te iKjwuMeoaeb DE OOSTE NRIJKSCHE BONDSKANSELIER SCHUSCHNIGG TE PARIJS MEN VREESDE ONLUSTEN VAN WEGE DE SOCIALISTEN Een groote politiemacht wal opgesteld aan de Gare de l'Est te Parijs. Het was maar voor den vorm daar de vreemde bezoekers afstapte® te Reuil. 113! GEWELDIGE BRAND TE LONDEN Vied- groote fabrieken van de Great Western Trading Estate, gelegen ir» Je xiorth Action Lane te Londen zijn tot den grond afgebrand. Onze foto stelt een zicht voor van de afgebrande gehouwen. IBBSS£!ÏSBa99EBBBBS2BS9BEE9S3BBlBBSZ8BB&9i3S3EQBBB3EEnEBEB233BB DE AMERIKAANSCHE LANDBOUWERS EISCHEN HULP, 300 Landbouwers, blanken en negers, hebben te Harrisbourg, In den Arkansas, V. S. van Amerika, onmiddellijk huïp geëischt tijdens een meeting vanwege de Federal Emergercy Relief Administration. Hierdoor ziet men dat de toestand door gansch de wereld ver van rooskleurig is. Dé "oplossing van bet verblinding*- vraagstuk en meer zekerheid bij bet rijden tijdens «mist» en sneeuwvlagen». Een nieuw product van «TUNGSRAM». Wij vernemen dat 'ds bekende gloei lampenfabriek: «Tungsram» een nieuwe automobiellamp op de markt brengt, welk product van dusdanige constructie is, dat het een enorme verbetering en vooruitgang beteekent op gebied van automobielverlichting. Deze nieuwe lamp zal in Belgie en Luxemburg ingevoerd worden onder de benaming «Tungsram- Duolux-Geelfilter Met deze moderne lamp is intüsschen in Nederland een belangrijke demonstra tie gehouden onder leiding van de Ver eeniging voor Veilig Verkeer, de Politie Autoriteiten, en met controle van den Heer K. B. M. M. Herberz, Ingenieur- Constructeur op gebied van automobiel wezen. Tijdens deze demonstratie, welke te Maastricht plaats vond, is officieel be wezen dat deze nieuwe automobiellamp de volmaakste en meest moderne verlich ting beteekent voor automobielen. Er werd vastgelegd dat de Tungsram-Duo- lux-Geclfilter bij Groot-Lichteen krachtig helder wit schijnende lichtbun del uitstraalde van 280 meter, en door overschakeling op «Dim-Licht» een aan genaam geel-schijnend, absoluut niet- verblindend licht voor tegemoetkomen- den, van 75 meter, te verstaan dat de automobilist op deze afstanden een vol komen sekuur overzicht van den weg heeft. Het geel «Dim-Licht» is opvallend krachtig breed-schijnend, hetgeen vooral «Veiligheid» beteekent bij het passeeren van tegemoetkomende auto's of andere voertuigen, en maakt het den automo bilist mogelijk: voetgangers, fietsers of voroprijdende voertuigen steeds vroeg tijdig waar te nemen, waardoor de meest voorkomende automobielongelukken ver meden worden. De technische uitleg van deze nieuwe lamp is zeer interessant, en bewijst op zichzelf dat het een hoogst moderne vin ding is. Het zijn feitelijk «twee» afzon derlijke gloeilampen welke in elkaar vereenigd zijn, waarbij de voorste lamp «geel schijnend» is, terwijl de achterste «wit schijnend» is. Door de lamp te kunnen laten werken met twee afzonder lijke lichtsterkten, eveneens voortkomen de uit twee afzonderlijke lampen, is het begrijpelijk dat de levensduur enorm ver- lengd is ten opzichte van gewone duplo- lampen. Een sprekend bewijs hiervan is wel de uitspraak van den Burgemeester der stad Breslau in Duitschland, welke in zijn briefschrijven van 5 April 1934 bekend maakt, dat, sedert het in gebruik stellen van Tungsram-Duolux-Geelfilter- Lampen bij de Stadsbedrijven een lampen besparing is ontstaan van meer dan vijftig procent. Het «Geel» niet verblindend «Dim-Licht» der Tungsram-Geclfiltcr- Lamp is tevens een doeltreffend strijd middel tegen de gevaarlijke mi»t en ■necuwviagen, daar het geel-licht dezer moderne lampen krachtig en breedschij- nend is. «De statistieken wijzen uit dat de meest verschrikkelijke en uiteenloopende auto mobielongelukken ontstaan door slechte verlichting, door verblinding van tege- moetkomenden en tijdens de mist. De evolutie van het verkeer per auto blijft nimmer verschoond van slachtoffers, en het is een zedelijke plicht van den auto mobilist, in het belang van hemzelve en van hen die op den weg zijn, vooral zorg te dragen dat zijn auto goed verlicht is. Wij betwijfelen dan ook niet dat H- H. Automobilisten in Belgie en Luxemburg zullen medewerken ter bevordering van »«n veilig verkeer bij (tvpnd-, bij nachj- rijden en tijdens mist, en dit kan thans door over te gaan tot de aanschaffing der Tungiram - Duolux Geelfilter - Lampen, Een waarborg van Veiligheid Tenslotte vernemen wij dat de lampen slechts gering duurder zijn dan gewone duplolampen, en binnenkort zullen ver krijgbaar gesteld worden in alle garages van Belgie en Luxemburg. IBaiBIEBaiBBBBBBBBBBBBBBEBflBBB VASTENAVOND. f God van goedheid, God van liefdé, Door de menschen wreed gegriefde, Zie niet op het snood verraad Eener wereld, die U smaadt. Zie niet op de vuige zonden, Oorzaak uwer bittre wonden, Straf niet in verbolgenheid Al te streng, wie U versmij tl Wees, o goede God, indachtig Dat ze Uw kindren zijn waarachtig, Die niet weten wat ze doenl Strekk' Uw lijden hun ten zoen, Dat zij dra tot inkeer komen, Zich vereenen met de vromen En beseffen, dat Gij zijt, God van goedertierenheid! DE LEVERTRAAN BIJ DE BEHANDELING VAN WONDEN. De levertraan die bij het versterken van zwakke kinderen zoo'n groote rol speelt, werkt niet alleen inwendig. Nieuwe onderzoekingen hebben aangetoond, dat moeilijk te genezen wonden en groote wondplekken door een behandeling met levertraanzalf verrassend snel genezen konden worden. Men beweert dat deze geneeskrachtige werking veroorzaakt wordt door het groote vitaminengehalte van levertraan. Bovendien hebben onder zoekingen aan het licht gebracht dat le vertraan in staat is bacteriën in korten tijd te dooden. Oude, geïnfecteerde wonden kunnen met levertraan veranderd worden in schoone, snelgenezende wond plekken. Er zijn drie soorten van menschen in de wereldZij, die willen Zij, die niet willen Zij, die niet kunnen. De eer sten bereiken alles de tweede catego rie verzet zich tegen alles de derde faalt in alles. MODE. Crêpe Satin is en blijft een der meest gevraagde weefsels zoowel voor geügede als voor avondtoilet. Te verwonderen is dit niet als men denkt hoe mooi dit ver werkt kan worden, en die stof valt in zulke sierlijke plooien en daarbij is het effekt bij het verwerken van dof en glimmend bui tengewoon. Niet veel garneering, een enkele clipsaan den hals te brengen, vooral bij donkere tinten. Een clips van markaziet op zwart satijn, geeft een mooie flikkering en ook leven aan het geheel. Eenvoudig maar gedistingueerd. A SINT JOZEF. Need'rig stille timmerman Zoo klein in 's werelds oogen Jozef, wie mocht ooit als gij Op heil'ge schatten bogen?. In uw kleine woning, Bezat gij 's Hemels Koning? Was uw gezellin De Eng'len KoninginJ A, PAX ZONDAG 3 MAART Quinquagesima (Esto Mihi). Paars. 2* Geb. A Cunctis, 3' geb. naar keuze. Met dezen Zondag hebben wij het top« punt van de voorbereiding tot de groote boete bereikt. Reeds vandaag geeft de liturgie ons een spoorslag met in het Evangelie een eerste aankondiging te doen van het lijden van Jezus. Zie. we gaan op naar Jerusalem, en voltrokken zal worden aan den Menschenzoon alles wat door de profeten geschreven staat Daardoor wil zij ieder van ons leeren dat wij door het lijden en de boete sameu met den Meester moeten opgaan tot i'eu dood, een dood die voor ons is het ster ven aan al het aardsche: vermaki.n, vol doeningen, vreugden, enz. om dan samen met Hem te kunnen verrijzen tot liet le ven der genade, der liemelsche vreugde^ "waarvan we zelfs hier op aarde reeds een voorsmaak zullen genieten. Als we den Vastentijd aldus opvatten dan wordt bij voor ons, naar de woorden van den II. Paulus, waarlijk een bekwamen tijd, da gen van zaligheid. Het doel van ons vas ten en boeten wordt ook in de misliturgie ons voor oogen gesteld door Sint Pauhi» in den epistel, namelijk: de zuivere liefde* die zichzelf niet zoekt en nooit vergaat. Als wij Epistel en Evangelie eens van naderbij beschouwen dan zien we wat een innig verband er tusschen beiden ligt. Het evangelie kondigt het lijden des Heeren aan; nu, de groote drijfveer die Hem daartoe voerde was het niet de liefde heelemaal zooals ze ons den H. Paulus in den Epistel afschildert? Christus, ton slotte, is voor ons het volmaakt voorbeeld aller deugden. Hij is het overal door zijn onvolprezen liefde die Hij voor den mensch getoond heeft met zich te slacht offeren op het kruishout. Die goedheid en liefde van God moeten ons te midden van de ellenden van het leven met ver trouwen, ja, met vreugde vervullenzij moeten ons hoopvol doen bidden dat God ons bevrijde van de geestelijke blindheid der zonde, en ons bescherme in den strijd tegen onze vijanden. Boven alles moet het goddelijk voorbeeld ons de onbaatzuch tige liefde leeren jegens onzen naaste dat schoone kenmerk der christenen Daar aan zal men zien dat gij mijne leerlingen zijt indien U elkander lief hebt.». MAART - LENTEMAAND 3 Z Quinquagesima. H. Cunegundis Evangelie: Jezus voorzegt zijn lijden en dood. 4 M H. Casimir van Polen 5 D H. Theophilus 6 W Aschdag. H. Coleta van Gent 7 D H. Thomas van Aquinen SY H. Joannes de Deo SZ H. Francisca van Rome T MAART, H. THOMAS VAN AQUINO. H. Thomas werd rond het einde ▼«n 1226 geboren uit de adellijke familie der graven van Aquino, waaraan hij zij ne» naam van Thomas van Aquino ont leende. Van zijn prilste jeugd af scheen hij fcegaafd met een buitengewoon schran der ntrstand, waaraan hij het beoefenen der «lelste deugden wist te paren. Vooral muntte hij uit in het beoefenen der engel achtige deugd van zuiverheid. Vanaf zijn rijfde jaar werd hij aan de Benediktij- nemsonniken van den Cassinusberg toe vertrouwd, die hem zouden onderrichten in ds grondbeginselen van wetenschap en godsdienst. Daar liet hij de eerste ver moedens ontstaan nopens zijne overgroo ts bekwaamheden die in hem een roem volle toeléemst voorspelden. Door den' Abt Van Mont Cassino aangezet stuurde heai Stijn vader naar de hoogeschool van Napels, 't Is daar dat hij in betrekking krram met de volgelingen van den H. Do- minicus en besloot dan ook zich in die orde te laten inlijven. Eenige jaren later vinden we hem te Parijs waar hij leer ling was van den grooten H. Albertu* de Groote die van hem getuigdeMen noemt Thomas den stommen os (bijnaam die men hem gaf omdat hij zoo weinig spraakzaam was) maar hij zal eens zoo luid bulken dat zijn leering door de geheele wereld zal gehoord worden. Zoo kwam het ook uit. Thomas schreef zijn leerrrijk werk Summa theologica dat in gansch de H. Kerk als grondslag zou dienen van het onderricht der God- eleerdheid. De H. Thomas stierf op 7 "aart 1274. Hij werd door Paus Joan nes XXII in 1323 heilig verklaard en in 1567 door Paus Pius V met den titel van kerkleeraar vereerd. Hij is ook de pa troon der theoleganten en de katholieke schoien. Wegens onvoorziene omstandigheden konden wij verleden week het Litur gisch Bulletijn niet geven. Wegen, Vrijdagmarkt, Brugge, buitenschil- iBBBBBSBBaaBBBeEajaasaaigBBSti 6 Maart. Te 10)4 u., in de Magda- lenazaal, St Jansstraat, Brussel, overlaten tegen geld, van oud touwwerk, oude me talen (brons-, koper-, ijzer-, gietijzer- en staalafval), brugbalans, 2' gebruik, oud lood en zink, gebruikte bouten en ijzeren vaten, oude stalen stoomketelpijpen, als mede van ongebruikte steunboutcn, voor handen in bet magazijn van het Zeewezen te OOSTENDE. Bijz. lastkoh. Nr 1-2; prijs 3 fr., Loxumstr, 16, Brussel. 8 Maart. Te 11 uur, voor den Heer Claeys, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen, 12, Vrijdagmarkt, Brugge, onder houd van 's Rijks waterwegen in de prov. WEST-VLAANDEREN. Lastkoh. Nr 6 van 1935 (Ned.), prijs 18 fr. 8 Maart. Te 11 uur voor den Heer Claeys, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen, 12, Vrijdagmarkt, Brugge, schil derwerken aan verschillende Rijkswacht kazernen der prov. WEST-VLAANDE REN. Lastkoh. zonder Nr (Ned.). 21 Maart. Te 4 u., ter herberg «Het Stadhuiste Wijnendale-dorp, door de Kerkfabriek aldaar, bouwen van een pa rochiekerk te WIJNEND ALE (bij Icbte- gem). Voorl. borgt. 10.000 fr. Stukken ter inzage in voorin, herberg, bij den E. II. Alberic Deleu, pastoor aldaar, en te koop, prijs 150 fr., bij bouwmeester Remi Le- mahieu, 58, Bissegemstr., Gullegem (post check 87058). Aanget. inschrijv. 12 Maart, aan Heer. Richard Neyens, Voorzitter der Kerkfabriek aldaar. Uitslagen der Aanbestedingen 22 Febr. Te 11 uur, voor den Heer Claeys, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen, 12, Vrijdagmarkt, Brugge, lossen, laden en vervoeren van materialen voor de wegenregies in de prov. WEST- VLAANDEREN. Ongewijzigd bedrag: 2' Perceel: E. Bonaventure, Veurne, ne, (5.086 en 30.932,93) 36.018.93; J. Amery, Beerst, (7.629.45 en 31.955,09) 39.581.54; L. L. Ryckx (7.747,35 en 34.766.83) 42.514.18; G. Gavtant, Veurne, (6.534.70 en 36.391.78) 42.926,48; O. Van Lcrberghe. Pervijze, (5.526,11 en 38.249,51) 43.775,62; R. Bol- lenberg, 49.397,41. 3' Perceel: E. BONAVENTURE. Veur ne, (4.149,70 en 29.863,65) 34.013.35; H. Derijcke, leper, (4.229.70 en 30.429.38) 34.659.08; R. Rondelez, idem (6.637,05 en 34.011) 40.648.05). 22 Febr. Te 2 uur. ten kantore der Domeinen, 136, Rijsclstraat, leper, her- i'eliingiwerken aar. de huizen der tuin wijk Ligyte IEPER. Lot 1: v'ocr- werken; lot 2; timmerwerken; lot 3; zinkwerken. LACANTE, Roczinge, 2.685; Vcrstrne- te, leper, 3.573,40; Godderis, id. 4.377.92. G3KS!Bas3B:i;B;9snBB.s'3B3i:*«x9riSi TOILE CIRÉE en LINOLEUM BIJ SANSEN-VANNESTE M

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 7