lijf minuten ekonomie De edele rol van den Priester Rond het werk van onze Regeering KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER Ruwe handen WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. POLITIEKE KRONIEK M. AUG. DE SCHRIJVER, DE TAALRECELING IN GERECHTSZAKEN 14 Vlaamsche Senatoren iveigeren de begrooting te stemmen NIEUWE VERLENGING VAN DE VOLMACHT Na het Brusselsche verbod Herinrichting van den Boerenbond Dcos4en7/2frank Begin nog heden met £}e fóridpastcL ZG. ID AG 17 MAART 1935. 3' JAAR. Nr rL «DE HALLE» Katholiek Weekblad van leper Bureel: Boterstraat, 17, 1EPER. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland 18,60 fr. Belgisch Congo 85,tr. Frankrijk 35,fr. Alle andere landen 55,tr. PTOWWl 6AN SEN VANXE S TE, PöptHflgg Tel. Poperlngf N" fostcheckrekening N' 15^;3, TARIEF OOR BETICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 Ir. 2 fr. toel. v. ber. met adr. t. bar. Berichten op 1' bl. per regel 2,50 fr. Berichten op 2* bL per regel 1.75 tr. Kouweer, en Bedank, (min.) 8.00 tr. Te herhalen aankondigingen: prija op aanraag. 'Annonoen rijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond Ingezonden worden. - K.etne berichten tegen den Dcnderdag noen. li. Beminde Ouders, hebt gij ooit eraan gedacht welke uitstekende ear God U en uwe familie aanbiedt, wanneer Hij zich gewaardigt uw kind uit te verkiezen om er zijn priester van te maken en het te verheffen boven de koren der engelen. Weerstaat nooit aan zijn heilige raads besluiten, want uwe kinderen behooren meer aan God toe dan aan O zelf. Wanneer Gods stem gehoord wordt in uw huiskring, laat dan alle menschelijke beschouwing, alle aardsche berekening ter zijde; tracht de goddelijke waarden van een goddelijk standpunt uit te beoor- deelen, en indien God U een offer vraagt, dat wellicht nog andere offers zal mee- biengen, vooral nu wanneer zoovele stof felijke zorgen uw hart bekommeren, o denkt dan vooruit aan de groote vreugde, aan het onuitspreekbaar geluk, dat U wacht, op den dag der priesterwijding van uw zoon. Niets zal op dien blijden dag overblij ven van de vele moeilijkheden, die U he den onoverwinnelijk toeschijnen; niets van de vele redenen die thans onweer legbaar voorkomen, wanneer gij van uw kind, op wiens voorhoofd gij zoo dikwijls het kruisje hebt geteekend, zijn eerstan priesterlijken zegen zult ontvangen, en uit zijn gezalfde en gewijde handen het li chaam en het bloed van O. H. J. C. Gij hebt echter niet genoeg gedaan, duurbare Ouders, wanneer gij niet de reaping van uw kind hebt tegengewerkt; God vraagt U nog uw medehulp voor het goddelijk werk der priesterroepingen. God kiest zijn priesters waar Hij wil, maar liefst nochtans laat Hij zijn roep stem hooren in die huiskringen, waar de christelijke deugd in eer wordt gehouden. Gij hebt dus uw gansche taak van chris telijke Ouders niet volbracht, wanneer gij een degelijk onderwijs aan uw kinderen hebt bezorgd; meer belang heeft. Inzon derheid op onze dagen, een sterke opvoe ding, een mannelijks vorming. Zekerlijk de priester zal moeten onder wijzen; hij moet zelfs, volgens het woord van den Profeet, de bewaarder zijn der wetenschap, der goddelijke wetenschap echter op de eerste plaats. Daarom ook noemt de goddelijke Meester hem terecht het licht der wereld, doch Hij heet hem eveneens het zout der aarde, en daartoe moet de priester, zooals de Zaligmaker het hem voordeed, eerst de deugd beoefe nen en dan prediken, en dit nog veel meer door zijn voorbeeld dan door zijn woord. Priesterlijke wetenschap is ten andere, volgens den H. Paulus, Jezus kennen en zijn kruisin deze twee woorden moet altijd gansch zijne prediking kunnen wor den samengevat. De priester mag en moet, om een nuttig werktuig te zijn in Gods handen, ook menschelijke wetenschap bezitten, doch hij moet vooral de goddelijke waarheden kennen, en deze worden niet enkel in boe ken aangeleerd, doch veeleer en veel meer aangeworven door een echt christelijk leven. De priester moet inderdaad zijn een man van gebed. Maar, Z. L. B., hcevele huisgezinnen zult gij heden nog vinden, waar het oud en schoon gebruik voortbesiaat^van het gezamenlijk gebed? En nochtans op deze wijze leeren ook de kleinsten, van kinds been af, de groote verplichting kennen, die op alle menschen weegt en inzonder heid op den priester, God te aanbidden en hem alle dagen om hulp en genade te smeeken. De priester moet zijn een man, die voor versterving en zelfverloochening niet te rugschrikt. Doch waar zal de jongeling, die later ln zijn priesterlijk leven aan vele, ook anders geoorloofde genoegens zal moeten verzaken, waar zal hij die kracht opdoen Indien hij in een midden opgroeit waar alleen aan vermaak en ontspanning wordt gedacht, waar enkel wordt gesproken over stoffelijke belangen, waar alle edel moedig gebaar of zelfs alle plichtbetrach ting als verouderd goed wordt bespot, zoo niet lichtvaardig afgebroken en mispre zen? De priester moet zijn een man van orde en van tucht, want hij moet uit Gods naam kunnen spreken en gebieden, en dit brengt op de eerste plaats mede dat hij kan gehoorzamen. Doch nog eens, Z. L. B., zijn die huis- kringen een school voor tucht en gehoor zaamheid, waar de kinderen al hunne grillen mogen voldoen; waar de ouders het gezag dat zij van God ontvangen hebben, niet meer kunnen, niet meer dur ven te gebruiken? Een schoone school voorwaar in dewelke de leerlingen beve len en de meesters gehoorzamen! Wij laten aan uw oordeel over wat gij denken moet over zulke ouders die, door hun onbezonnen vitten en onverstandig beknibbelen, het bestaande gezag, zelfs dit somwijlen van hun priesters, helpen omverhalen. Uw oordeel zal gewis een veroordeeling worden, want wij hebben op onze dagen geen behoefte aan men- ichen die gedurig afbreken; de nood is te groot aan mannen die opbouwen. De priester moet, om alles kort samen te vatten, een man zijn van plicht, de man van God. Doch om kinderen op te leiden tot ern- ztig plichtbesef ls een gedurige waak zaamheid noodig, inzonderheid in hun moeilijke jaren, om ze te vrijwaren tegen alle kwaad, tegen alle verkeerde opvatting en alle valsche gedachte. Hoevele ouders bekommeren zich echter over wat hun kinderen aanhooren in de radio onder meer, over wat ze lezen, over de betrek kingen die ze aanknoopen? Hoevele ouders leeren hun kinderen, door hun eigen trouw naleven van al hunne ver plichtingen, en op de eerste plaats van hun godsdienstige plichten, door hun ernstige godsvrucht in de kerk en hun «tlchtend voorbeeld aan de Communie bank. dat iedereen, elk op zijn plaats, ver plicht is God te dienen en dat daarin de eindbestemming van elk mensch te zoeken en te vinden ls? Z. L. B., dit schijnt misschien reeds veel geëischt; Wij durven U echter r.ot meer te vragen. Christelijke Ouders, waarom zoudt gij den Hemel om de groote gunst niet smee ken, uw kind aan God te mogen geven en een priester te tellen onder uwe zonen? En gij, duurbare jongelingen, die altijd naar de hoogten opziet, waarom zoudt gij niet bidden om de hooge genade, te mogen medewerken aan het heil der zielen, te mogen geheel en gansch staan in den dienst van Christus en zijn Kerk? God verkiest wie Hij wil, doch zijn Voorzienigheid sluit het gebed niet uit; het geloof leert ons integendeel dat een nederige doch betrouwvolle smeeking alles bekomen kan, ook de meest uitstekende genade. Indien gij nu priester wilt worden, niet voor U zelf, doch voor de zielen; niet om rijkdommen te verwerven, die gij ten ander niet bekomen zult, doch om licht en leven te helpen brengen aan de men schen, uw broeders, om de verdwaalden terug tot Jezus te vceren; indien gij kemt tot deze hooge waardigheid, geroepen door uw Bisschop, o komt dan gerust en vreest niemand, vreest niets. Het leven van den priester kan soms lastig zijn; droevig is het nooit, want de goede priester smaakt altijd die vreugde van Christus, die de wereld niet kent en die gansch bijzender voor hem werd ge vraagd aan den hemelschen Vader, door den Goddelijken Meester zelf, in zijn heerlijk priestergebed: «Dat zij, (mijn priesters), altijd in zich mogen voelen de volheid van mijn vreugde Z. L. B., sinds jaren bestaat in ons Bisdom een godsdienstig werk, dat veel te weinig is gekend: «het Werk tot bevor dering der priesterlijke roepingenDe leden ervan stellen zich als eerste doel, te bidden voor onze priesters; daarna ook nog mede te werken om priesterlijks roe pingen te vormen, aan te moedigen en waar het noodig blijkt, om reden van blijvende of voorbijgaande stoffelijke moeilijkheden, met geldelijken bijstand hulp te bieden. Wij vragen U voor dit uit muntend werk uwen steun, en meer nog uwe gebeden. Ongetwijfeld zijn de tijden lastig en niet iedereen kan geven; velen ock kun nen niet meer zoo milddadig zijn als vroeger. Doch alle dagen kan men be- statigen, dat juist diegenen die eerst klagen wanneer op hun liefdadigheid wordt beroep gedaan, altijd geld over hebben voor riuttslooze praal en overtol lig vermaak, en nooit iets voor goede wer ken. Men zou waarlijk denken dat wat zij te veel hebben, altijd nog goed genoeg is voor God. Daarbij, alle geloovigen, ook de armste, kunnen bidden en het gebed blijft nog immer het bijzonderste hulpmiddel voor alle tijden en alle nocden, zooals onze H. Vader de Paus er ons onlangs nog aan herinnerde in zijn wereldbrief Caritate ChristiHoevele godvruchtige zielen echter, die nochtans veel bidden, denken ooit aan hun priesters en aan de priester lijke roepingen? Daarom, Z. L. B., zooals verleden jaar, wordt ook dit jaar, en alle volgende jaren, een priesterdag gehouden, waarop, vol-.: ens de begeerte en de richtlijnen van Zijne Heiligheid, onder al de missen zal ge predikt worden over de hooge waardig heid van den priester. Hoofdzakelijk nochtans bestaat die dag in een machtige gebedsactie, met algemeene Communie, inzonderheid van de kinderen, zoodat uit alle parochiën, uit alle Kloostergemeenten van het gansche Bisdom, een vurig en betrcuwvol gebed ten Hemel opstijgt, om God te smeeken ons priesters, ons heilige priesters te willen schenken: «Ut mittat operarios in vineam suam», «want de oogst is groot en handen zijn er te weinig voor het zielenwerk Z. L. B., deze laatste woorden van den gewijden tekst zijn, ongelukkig genoeg, ook van toepassing heden op ons Bisdom. Het geloof, Goddank, is niet dood bij ons en God heeft ons zijn priester-zegen niet onttrokken. Honderden missionaris sen, priesters, broeders en kloosterzusters, werken in de verre missiestreken en geven er blijmoedig hun beste krachten en som wijlen zelfs hun leven voor het heil en de bekeering der arme heidenen, die de troostrijke waarheden van ons heilig ge loof en de kostbare genaden van onzen heiligen godsdienst nog niet kennen. Doch intusschen gebeurt het meer dat Wij, met droefheid in het hart, den pries ter moeten weigeren, die er nochtans zoo noodig is voor het apostolaat op de pa rochiën of het onderwijs in onze scholen. Laten wij dus bidden, Z. L. B., allen samen. Jezus immers heeft gezegdAlles wat gij den" Vader in mijn Naam vragen zult, zal ik U gevenen wij kennen ock zijn stellige belofteWaar twee of drie vereenigd zijn in mijn Naam, daar ben Ik ln hun midden om hun gebed bij mijn hemelschen Vader aan te bevelen. Laten wij dus bidden met betrouwen, op den eersten Zondag van Juli aan staande, wanneer nogmaals de priesterdag dit jaar zal worden ingericht, en zoo ook de volgende jaren. Laten wij nu reeds bidden op het einde van het Heilig Jaar der Verlossing, dat ons herinnert aan al de wonderbare gaven, die de Heer ons heeft geschonken, doch inzonderheid aan de drie gansch bijzondere weldaden, de Eucharistie, het heilig Misoffer en het heilig Priestersèhap, die de eindelooze liefde van onzen gcddelijken Zaligmaker, in den zelfden nacht, uitdacht vcor ons en ons gaf. Deze herderlijke brief zal, van op den predikstoel, onder al de missen afgelezen worden in al de kerken en openbare bid plaatsen van Ons Bisdom, den Zondag van Quinquagesima en den eersten Zon dag van de Vasten. Gegeven te Brugge, den 20 Februari 1935. f IIENRICUS, Bisschop van Brugge. Op bevel van Zijne Hoogw. Excellentie. LEO ASSELOOS, Kan.-Secr. PROVINCIAAL VERBOND DER KROOSTRIJKE GEZINNEN VAN WEST-VLAANDEREN Op Zondag 7 April 1935 zal )n West- Vlaanderen een algemeene bloem?jes-ver- koop plaats hebben, waarvan da totale op brengst ten goede komt aan het PROVIN CIAAL STEUNFONDS VOOR WEDUWEN EN WEEZEN DER KROOSTRIJKE GE ZINNEN VAN WEST-VLAANDEREN. Het Bast uur houdt er aan, langs dezen weg, zijn welgemeenden dank te batuigen voor den sympathieken steun, waarvan de West-Vlaamsche bevolking verleden jaar blijk gegeven heeft door het kcopen van ons bloempje. Het rekent dit jaar nog maals op de algemeene medewerking om dit uitmuntend menschlievend werk te on dersteunen. Volgende cijfers alleen zullen de meest onverschilligen overtuigen: Sedert 1 Juli 1933 tot 31 Januari 1935 werd aan 175 We duwen (met 827 inwonende kinderen) een bedrag uitbetaald van 120.850 fr. in hulp gelden, verschillend van 200 tot 2.80CTfr. Gezien het edel doel zal niemand wei geren ons werk te steunen. Op voorhand besten dank. A Terloops weze herinnerd dat alle aan vragen tot het bekomen der vermindering op de grondbelasting ingediend voor het dienstjaar 1932 reeds afgehandeld zijn. Voor 1933 zijnrde werkzaamheden even eens ver gevorderd. Voor hft dienstjaar 1934 zijn er reeds velen welke bij de beta ling rechtstreeks het bedrag der vermin dering bekomen hebben. De overigen zul len volgen. HET BESTUUR. De oproer in Griekenland achijnt over meesterd. Hierboven een trompetier van bet regelmatig Griekscbe «Evzonex»- leger. Het eigenaardig kostuum heeft gemeens met de Scbotscbe rokjes tEaxaBfiKSK&aaaB^ZBBBsasBSKsssasaaaaaaa^ssssEgsasBUZasasas EEN TREIN ONTSPOORT NABIJ BORDEAUX Nabij Bordeaux, ontspoorde in den nacht een trein, die een ya«it 85 km. per uur. Deze ramp kostte het leven aan 6 personen, wijl 50 werden. De ekonomie vormt een gesloten kring: van de produktie naar het verbruik aiover het vervoer en de verdeeling. Vermits de verbruiker de afnemer is van de voortbrengst ligt hij dus aan de basis van de produk tie. Zonder verbruikers geen voort brengst, noch transport noch verdee ling. Geen industrie en geen midden stand. De mensch behoeft eten om te le ven en dus wordt er eten voortge bracht. De dag dat de mensch geen voedsel meer behoeft zal er ook geen meer voortgebracht worden. De voedingsnijverheid biedt dit eigenaardigs dat al haar produkten gekocht worden tot onmiddellijke vernieling. Al wat de mensch aan voedsel inneemt, moet direkt op de markt vervangen worden. In deze industrie heerscht dus de grootste intensiteit. In de bouwnijverheid is dit inder daad niet zoo. De mensch doet geen huis boutcen om het direkt af te breken. Hij koopt ook geen meubels om et morgen de stoof mee ta voe den. Aldus kan deze nijverheid nooit de intensiteit van de voedingsnijver heid evenaren. Beiden gaan echter uit van den verbruiker. Er is ook een domein waar het koningschap van den verbruiker overgaat op de produktie. Er wordt eerst voortgebracht en daarna wordt de verbruiker gelokt. Bijt hij toe dan ontstaat een nieuwe produktietak. Bijt hij van zich af, dan blijft het bij een glorielooze poging. Niemand zal beweren dat de mensch aanvankelijk een auto van doen had. Eerst werd de auto gemaakt en den mensch voorgespiegeld. In hem werd de begeerte, de lust gewekt om zoo'n ding te bezitten. Die begeerte, die lust werd bevredigd en... veranderde stil aan in een noodzakelijkheid. De autonijverheid had vasten voet. Een nieuioe produktietak ontstond met menigvuldige zijtakken (essence, carosserie, caoutchouc) en met ver- deelers tusschenpersonen) De medalje heeft hier echter haar keerzijde. Voedsel- en bouwnijverheid leven niet ten koste van anderen. De auto echter wel. Paarden, wagens en zelfs het spoor werden er de slacht offers van. Een heele boel menschen werkloos... die volgens de statistieken zich niet heelemaal heraanpassen. Velen maken carrière in een andere bedrijvigheid. Er is echter ook een percentage dat zich niet WIL heraan passen en ontaardt in werkloosheid, luiheid, drank, kortom bergaf rolt. Daartegenover heeft de autoindustrie werk geschonken aan 10 maal meer menschen, en vooral de algemeene nijverheid opgezweept door een veel vlugger en... goedkooper vervoer, zoo dat alles saam genomen de verloren zonen vergoed worden door een merk waardige ekonomische zweepslag. De ekonomie leert nu dat de be hoeften van den mensch onbeperkt zijn, met andere woorden dat een oneindig aantal zaken kunnen voort gebracht worden die in den beginne misschien een luxe-artikel schijnen, maar stilaan als een noodzakelijkheid aanzien worden. Gewoonte is een tweede natuur. En is de mensch ouwe gewoonten beu, dan staan vernuftige nijverheidslui reeds klaar met een nieuwigheid. Fiets, moto, auto, vlieg tuig, tram en trein zijn hiervan een schitterend bewijs. Leem, hout, steen en beton hebben een even overtuigende bewijsivaarde. Weet men dat ondergoed eertijds een 'coninklijk luxe-artikel was? En kan de leemenhut van onze voorouders ons nu nog voldoening schenken? Tientallen courante artikelen van nu waren vroeger totaal onbekend. En het is zeker dat or. ze achter-acht- terkleinkinderen vel zaken zullen bezigen waarvan wij niet eens het bestaan vermoeden. De produktie heeft dus merkwaar dig veel troeven in haar kaart. In dien het toaar is dot een nieuw arti kel steeds een oud verjaagt, dan is het ook waar dat de nijverheid een kameleon-huid bezit, t.t.z. een bui tengewoon gemakkelijk aanpassings vermogen. Het is zeker dat het russisch bil jart de gewone biljart-produktie fel benadeeld heeft, net zooals de radio de piano-industrie verlamt. Maar ten eerste kan de verdrongen industrie zich aanpassen en kan de biljartfa briek russische biljarten fabriceeren. En ten tweede kan ze haar revanche nemen met een nieuw en aantrek kelijk model te lancecren. Er vallen natuurlijk altijd slachtoffers, doch deze vormen een infieme minderheid. Er is omtrent altijd aanpassingsmo gelijkheid. De machine heeft dit aan passingsvermogen geweldig bevorderd. Het duurt een heele tijd vooraleer een ambachtsman een nieuwe stiel onder de knie heeft. Met de machine industrie gaat het veel vlugger. En kele veranderingen of een paar nieu we machines en de produktie wordt van koers veranderd. Hoeveel fabrie ken kunnen niet dadelijk omgezet worden in munitiefabrieken. Een vooruitziend fabrikant maakt dat hij meer dan een pijl op zijn boog heeft. De produktie schijnt ons dus geen moeilijkheden te moeten berokkenen. Ze is vlug, afgewisseld... en onbe perkt in haar mogelijkheden. Niet iedereen is steeds van meening ge weest dat de produktie fatsoenlijk haar rol zou blijven vervullen. De Engelschman Malthus onder andere was een goê honderd jaar geleden tot de conclusie gekomen dat binnen een beperkten tijd de voortbrengst totaal onvoldoer.fe zou worden. Hij schreef hiervoor tdH van remedies voor, al hoewel kinderbeperking ven onrechte aan hem toegeschreven wordt. Het ongeluk wil nu dat zijn naam hier aan gekoppeld werd en eraan gekop peld blijft. Het gebeurt trouwens meer dat iemand ten onrechte het vaderschap van een of ander gebeur tenis toegekend wordt. De mensch is immers zeer onvolmaakt. Dit belet niet dat de feiten Malthus schromelijk in het ongelijk gesteld hebben. Moeten wij niet even glim lachen als we denken aan een pro- duktietekort, vooral op onze dagen. Malthus heeft blijkbaar niet gedacht aan een scherpe daling van het ge boortecijfer, dat rechtstreeks in ver band staat met verschillige oorzaken, die we hier niet kunnen uiteenzetten. Vermelden we even dat thans overal inspanningen gedaan worden om het geboortecijfer te verhoogen. De we reld was blijkbaar in het andere uiterste gevallen. Indien de produktiemogelijkheden ons geen zorgen baren, mag heizelf de niet gezegd worden aan de over zijde, 1.1. z. aan de zijde van de ver bruikers. Om te verbruiken moet men koo- pen. En om te koopen is er geld noo dig. Geld ontvangt men in ruil van geleverd werk. Als er geen werk is, is er geen geld en ook geen verbruik, dus geen produktie. Mogelijkheden genoeg, maar... de centen? DE MOGELIJKHEDEN KUNNEN NIET BRILLANTER ZIJN. EENER ZIJ DS EEN VOORTBRENGST DIE IN HOEVEELHEID, AFWISSELING EN AANPASSING DE PERFEKTIE BENADERT. EN ANDERZIJDS MIL JOENEN EN NOG MILJOENEN MEN SCHEN WIER BEHOEFTEN ONBE PERKT ZIJN. VERVOER DE WE RELD ROND AAN ZOOVEEL KILO METER PER UUR. VERDEELERS BIJ DE VLEET. Kan het schooner? Het klinkt als een paradijs-theorema. MAAR DE WERKELIJKHEID HEEFT EEN SATANISCHER KLEUR. Hoe is het mogelijk, vraagt men zich af, dat die kring, wier elemen ten er allemaal schitterend uitzien, zoo mizerabel werkt, of heelemaal niet werkt, of stilvalt, in panne valt, enz. Kijk, hier hebben we een perfekte en volledige trein: lokomotief, tender, wagens tot in de puntjes verzorgd. De trein zit bomvol. Waarom ver trekt hij niet? De rails zijn niet in orde. Welnu toe hebben de ekonomische trein, maar ook de rails zijn defekt en de rails dat is het geld. Er zijn twee soorten van geld: 1° geld als vrucht van den arbeid, dat omgezet wordt in koopwaar, en de ekonomie in werking brengt en houdt. Het is van AKTUEEL, van ONMIDDELLIJK belang; 2° geld als vrucht van arbeid, er fenis, sparen (kapitaal en intrest) dat slechts GEDEELTELIJK of NIET om gezet wordt in koopwaar, meer van TOEKOMSTIG dan van aktueel be lang is. De eerste soort slaat op de massa, de tweede op enkelingen. In den strijd tusschen de twee ligt THANS bij ons het zwaartepunt van de ekonomische krisis. Ter herinnering: de krisis is niet enkel ckonomisch maar ook politiek, sociaal en moreel. Dit werd reeds vroeger gezegd en herhaald. (Verboden nadruk.) Herwig. Nieuwe Minister van Landbouw, Middenstand en Openbare Werken Sinds het vertrek van Heer Van Cau- welaert was het Ministerie van Landbouw, Middenstand en Openbare Werken, zon der titularis gebleven. Eerste Minister Theunis verzocht de Heer De Schrijver, Katholiek Volksvertegenwoordiger van Gent -Eekloo, de beschikbare portefeuille over te nemen; thans heeft de Heer De Schrijver de portefeuille aanvaard en werd hij bij Koninklijk Besluit benoemd tot Minister van Landbouw, Middenstand en Openbare Werken. De Heer De Schrijver is 37 jaar oud en diensvolgens het jongste lid van de Re geering Theunis. Hij is tevens een der jongste leden van de Kamer. Hij ls advo- kaat bij het Beroepshof van Gent en is Voorzitter van het Vlaamsch Verbond van Katholieke Wachten. De Eerste Minister, h. Theunis, had de portefeuille van Landbouw en Openbare Werken opnieuw aangeboden aan den heer oud-minister Van Cauwelaert. Deze had echter beleefd geweigerd. IBS VOOR HET VLAAMSCHE RECHT NAAR DIKSMUIDE OP 18 AUGUSTUS! Met 1CO.OOO man wilden de rechtgeaarde Vlamingen op 31 Maart a.s. te Brussel betoogen voor het toepassen van de taal wetten, aangenomen door het Parlement en mede bekrachtigd door de verantwoor delijke ministers en den Koning. Zij wilden betoogen voor meer orde in den Staat, voor gelijkheid tusschen de Staatsburgers van een zelfde land. Burgemeester Max heeft de betooging verboden. Het Brusselsche grondgebied wordt den Vlamingen ontzegd. De anti-Vlaamsche pers heeft de eerlijk meenende betoogers de 20.000 Vlaam sche oud-strijders ln de eerste plaats, die, als evenveel levende, symbolische vlaggen, aan het hoofd van den stoet gingen stap pen gescholden voor barbaren die met stampenden voet een veroverd land bin nendringen Vlaanderen is ln zijn beste, trouwste kinderen gehoond en gesmaad geworden. Ons klinkend antwoord weze dan ook: Allen naar Diksmuide op 18 Augustus! Op den met het bloed van onze duizen den Vlaamsche gesneuvelden gedrenkten grond zal, dien dag, de stem van het levende Vlaanderen weerklinken, zóó luide da« Brussel haar wel zal moeten hooren! En niet Brussel alleen, maar heel Belgie en heel Europa! Voor de 1G0.0CO van de verboden Brus selsche betooging moet het een plicht zijn, samen met de gewone bedevaarders, op 18 Augustus te Diksmuide samen te ko men. Overal waar dit nog niet het geval mocht zijn, moeten onverwijld de noodige maa.regelen worden getroffen om deze volksmassa op 18 Augustus naar het IJzer- veld, in de schaduw van den tot aller hart en geest sprekenden Doodentoren te brengen. Waar nog geen spaarkassen wa ren ingericht, moet dit heden nog geschie den. Vlamingen! Allen, zonder onderscheid van gezindheid of politieke richting, op 18 Augustus naar Diksmuide! Daar zal ons volk bijeen zijn: voor de herdenking van onze Vlaamsche gesneuvelden; voor de hulde aan priester Cyriel Ver- schaeve en aan de gedachtenis van Dr Van de Perre en Dr O. De Gruyter; voor de Vlaamsche Trouw; voor het Vlaamsche Recht! B. Y. 4BSBBBBBBBBBBS!IBBB3BSHBr32IBB HOOFDBESTUUR Da Hoofdraad van den Boerenbond heeft Maandag een belangrijke vergadering ge houden. Hij ging over tot het aanstellen van het nieuw Hoofdbestuur. Hier volgt de samenstelling van dit be stuur: Voorzitter, M. Parein, uittredend Voorzitter; Onder-Voorzitter, M. Prof. Van Dievoet: leden: M. Conix, landbouwinge nieur; M. Prof. De Vleeschauwer; M. G. Mullie. doctor in veeartsenijkunde; M. Al fred Ra port, doctor ln de rechten; Mgr Luytgaerens. algemeen proost; Z. E. H. Kan. Colpaert en E. H. Col en, proosten. MIDDENKREDIETKAS Het Staatsblad van 10 Maart jongstle den publiceert het Koninklijk Besluit van 8 Maart 1935 betreffende de Middenkre- dietkas van den Boerenbond, alsmede de s.andregelen van de heringerichte Mid- denkredietkas, van de nieuwe Centrale Kas voor Landbouwkrediet en van de plaatselijke kassen bij deze aangesloten. De oude Middenkredietkas zal zich voor taan in hoofdzaak bezig te houden heb ben met de vereffening van haar actief en haar passief. Onafhankelijk van haar werd een nieuw centraal kredietorganisme opgericht, de Centrale Kas voor Land bouwkrediet, die als voorwerp heeft al wat betrekking heeft op de bedrijvigheid der Raiffeisenkassen, alle bewerkingen van landbouwkrediet, enz.Hierbij zijn van rechtswege aangesloten de plaatselij ke spaar- en leenkassen, die heringericht worden. E Honinklijk Besluit duidt de samen stelling aan van de beheerraden van bel de organismen. De beheerders van de oude Middenkre- dietkas zijn: M. G. Mullie, Brussel; M. A. Raport, Leuven: M. Ch. Van Horick, Leu ven; M. G. Vanbeveren, Leuven; M. baron E. de More au d'Andoye, Hasselt. De toe zieners: M. J. Van Royen, St Niklaas; M. V. De Wals, Cortenberg; M. E. Smeyers, Leuven. Maandag namiddag heeft de be heerraad zijn eerste vergadering gehou den. Werden aangesteld als beheerders der nieuwe Centrale Kas voer Landbouwkre diet: M. A. Raport, Leuven; M. G. Mullie, Brussel: M. Ch. Van Horick, Leuven; M. G. Vanbeveren, Leuven; M. J. Van Cam- (Zie vervolg onderaan 7* kolom.) De Senaatskommissie van Justitie legde Vrijdag 8 Maart de laatste hand aan het opmaken van een nieuwen tekst van liet wetsontwerp op het gebruik der talen in gerechtszaken. In den schoot van de Kom missie werd dit ontwerp goedgekeurd met 9 stemmen tegen zes. Het nieuw ontwerp heeft maar weinig meer te maken met het wetsontwerp van den Heer Marck en kan in geenen deele nog voldoening schenken aan de Vlamin gen. Het heeft dus ook diepe ontgooche ling gebracht in het Vlaamsche land. Dit heeft Dinsdag 1.1. in den Senaat een beteekenisvolle stemming teweeg gebracht alswanneer de begrooting voor het Mini sterie van Justitie diende goedgekeurd. Veertien leden der Katholieke Vlaamsche Rechterzijde hebben geweigerd de begroo ting goed te keuren. Na de stemming ltg- de Senator de Spot een verklaring af over deze weigering. Als reden van deze wei gering werd aangehaald het nog niet be spreken in den Senaat van het ontwerp op de Vervlaamsching van het Gerecht en benoemingen die gedaan werden in Vlaanderen en die aan de Vlamingen geen genoegen kunnen geven. De begrooting werd toch goedgekeurd met 68 stemmen tegen 57 en 9 onthou dingen. VERLENGING VAN DEN MILITAIREN DIENSTTIJD IN BELGIE? Het staat bijna vast dat in Frankrijk, in ieder geval voor de leemtejaren van den oorlog, verlenging van diensttijd voor de soldaten zal ingevoerd worden. Door Brusselsche bladen werd deze week gemeld dat men in de Belgische militaire kringen daar ook aan zou denken. Wij durven verhopen dat onze Volks vertegenwoordigers daartegen zullen op komen. We betalen reeds genoeg voor het leger en onze jongens worden reeds veel te lang weggehouden van huis, waar ze soms meer dan broodnoodig zijn, om dienst te gaan doen in de slechte school van den troep. KABINETSRAAD OP ZATERDAG 9 MAART Ministers Theunis en Hymans gaan naar Parijs om onderhandelingen te voeren met de Fransche Regeering. Men staat evenwel sceptisch tegenover de mogelijke uitslagen. Een nieuwe Kabinetsraad werd gehou den Zaterdag 9 Maart, onder voorzitter schap van den Heer Theunis. Er werd be sloten aan de Kamer de voorloopige twaalfden te vragen. De Eerste Minister en de Minister van Buitenlandsche Za ken, de HH. Theunis en Hymans, zullen naar Parijs gaan om er onderhandelingen aan te knoopen met de Fransche Regee ring voor verbetering der economische be trekkingen tusschen beide landen, voor de oplossing van het. vraagstuk der grensar beiders en om betere verstandhouding en samenwerking te doen ontstaan tusschen de landen van den goudblok. Tusschen de landen van den goudblok werd over enkele maanden een vergade ring gehouden te Brussel. Mooie beloften van samenwerking werden gewisseld maar als er iets toe te geven viel, was geen en kel betrokken land meer te vinden. België heeft totnogtoe om zeggens maar een enkel voordeelig economisch akkoord kunnen afsluiten en dan nog met de V. S. van Amerika, land dat den goud-standaard heeft losgelaten en dus geen deel vormt van den goudblok. In bevoegde kringen gelooft men ech ter niet dat de Belgische afgevaardigden te Parijs eenig doeltreffend reslutaat zul len bekomen daar Frankrijk te zeer ge steld is op een scherpe bescherming van eigen arbeid en voortbrengst. Het valt dus best in de mogelijkheid dat de H.H. Theu nis en Hymans van een kale reis zullen terugkomen uit de hoofdstad van het land dat zich de beste vriend noemt van Pel- gië, dat zijn bestaan onder de huidige grenzen gedeeltelijk te danken heeft aan de Belgen die zoo heldhaftig genoeg wa ren in 1914 den pas te willen afsnijden aan Duitschland vóór een volledige over rompeling van Frankrijk, en dat desnoods bij een nieuwen mogelijken aanval be roep zal kunnen doen op onze soldaten om eigen grenzen en land te verdedigen. Wat meer edelmoedigheid van wege Frankrijk zou hedendaags best kunnen te pas komen tegenover de petits Beiges Iets waarmede Frankrijk nog vrijgevig is, is met de decoraties. De Heer Max, burgemeester te Brussel, die de Vlamingen nog een kaakslag komt te geven, kreeg deze laatste dagen nog een Fransch eere- teeken. Maar daarmeê wórdt de krisis niet opgelost. HERINRICHTING VAN DE MIDDEN KREDIETKAS VAN DEN BOERENBOND EN VAN DE DAARBIJ AANGESLOTEN KASSEN Bij Koninklijk Besluit van Zondag 1.1. werden de maatregelen vastgesteld tot de herinrichting van de Middenkredietkas van den Boerenbond en van de daarbij aangesloten kassen. Een samenwerkende vennootschap wordt opgericht onder naam van Centrale Kas voor Landbouwkrediet van den Belgischen Boerenbond. De aangesloten kassen, die voortaan Raiffeisenkassen worden ge noemd, worden van ambtswege bij de Centrale Kas aangesloten. De betrekkingen tusschen de Midden kredietkas en de nieuwe opgerichte Kas sen worden geregeld. Alle rekeningen van spaarders zullen afgesloten worden op 31 December 1934, rekening houdende met de overeengeko men intresten. Indien eenzelfde persoon verscheidene rekeningen heeft zullen deze samengevoegd worden en ook aldus geve- geld worden a]s_ verder volgt. Onder waarborg van het Centraal Bu reau voor Kleine Spaarders zullen alle rekeningen volledig terugbetaalbaar zijn ingeval ze 3000 fr. niet overtreffen. Voor rekeningen tot een verder bedrag tot 20.000 fr. wordt 3.000 fr. terugbetaal baar alsmede 30 van de overblijvende som, begrepen tusschen 3.000 fr. en het bedrag van de rekening. Voor de titels aan toonder zullen deze volledig terugbetaalbaar zijn tot 1.500 fr. Voor de grootere bedragen wordt de te rugbetaling voorzien van 1.500 fr. plus 15 t. h. op het overblijvende bedrag, als de titels een gezamenlijk bedrag van 20.000 frank niet overtreffen. De terugtrekkingen gedaan na 26 No- I3&BBEKBHBBBBE3EBBBB8BSSSBBB vember 1934 zullen afgehouden worden van het terugbetaalbaar bedrag. De deposito-houders zullen voor een bedrag van 40 van hun schuldvordering obligaties krijgen van de Middenkrediet kas van den Boerenbond. Die obligaties zullen intrest geven vanaf 1 Januari 1935. Zij zijn op naam»maar Kunnen aan dra ger worden gebracht. De rentevoet ervan is 3 Deze rentevoet kan in een bepaald geval verminderd worden. Voor het saldo, t. t. z. waarvoor geen geld of obligaties worden gegeven, zullen, de spaarders participatiebons krijgen, die geen vasten intrest opbrengen. Bij iecer participatiebon wordt een genotsbon bij gevoegd die gerechtigd is op een deel der gedane winsten der Middenkredietkas, vanaf de obligaties en participatiebons zullen terugbetaald zijn. Een amortisatiefonds wordt gesticht waardoor de delging van de obligaties en participatiabons zal geschieden. Deze del ging kan per loting geschieden. Het amcr- tiesatiefonds wordt aangevuld door het netto -winstaandeel van de Middenkre dietkas en van de inrichtingen die ervan afhangen. Het is dus de regeling die wij reeds in ons voorlaatste nummer mededeelden, en dat nu bekrachtigd wordt bij Koninklijk Besluit. Voor wat de groote spaarders betreft, t. t. z. dezen die meer dan 20.000 fr. had den belegd in den Boerenbond of dezes Kassen, zullen zij voor 40 van hun geldbelegging obligaties krijgen met een vasten intrest van 3 en voor het overige participatiebons, die trapsgewijze zullen gedelgd worden. IN DE NATIONALE KOMMISSIE VAN DEN ARBEID Door E. P. Arendt werd een voorstel ingediend in de Nationale Kommissie van. den Arbeid aangaande de werklooze jeugd. Het voorstel, dat aangenomen werd, voor ziet het oprichten van opvoed ingscentr a ten behoeve van jonge werkïoozen waar van den gezondheidstoestand te wenschen laat; de jonge meisjes zouden opgenomen worden, zooveel mogelijk, in het huishoud en beroepsonderwijs; De Kommissie is eveneens gunstig ge steld tegenover het beginsel van het Plan Bovesse tot terugkeer naar het land. De openbare besturen, die over vrije terrei nen beschikken zullen deze moeten af staan aan het organisme dat tot stand zou worden gebracht ter verwezenlijking van het plan Bovesse. DE BEGROOTINGEN IN DE KAMERAFDEELINGEN De kwestie van de verlenging van den militairen dienst. In de verscheidene Kamerafdeelingen werden de begxootingen der verscheidene Ministeries behandeld. Zes Vlaamsche Katholieken weigerden de Begrooting van Landsverdediging en vijf weigerden de Begrooting van Rechtswezen 'goed te keu ren. In een der Kamerafdeelingen verklaar de de Heer Devèze, Minister van Lands verdediging, dat er geen sprak was ran verlenging van militairen diensttijd in België en dat de Regeering de kwestië zelfs niet eens had gesteld. DE VERLENGING VAN DE VOLMACHT WORDT GOEDGEKEURD DOOR DE KAMER De bespreking over de verlenging van de volmacht werd voortgezet Dinsdag in de Kamer. Enkele incidenten dedèn zich voor. Er valt hier aan te stippen dat bij het einde van de zitting er nog 5 Volksverte genwoordigers aanwezig waren, dat een artikel ter stemming werd gebracht, arti kel dat goedgekeurd werd met drie stem men tegen twee. Het was dan rond 19.15 u. In de Kamervergadering van Woensdag werd dan gestemd voor de verlenging van de volmacht en met 90 stemmen tegen 83 en 3 onthoudingen werd het ontwerp goedgekeurd. De Regeering wordt dan vcor een nieuw tijdperk van drie maanden in de mogelijkheid gesteld allerlei zaken tè regelen en wetten uit te vaardigen zonder tusschenkomst van de Kamer. Donderdag behandelde de Senaat de verlenging der volmachten. Het ontwerp tot volmacht voor een termijn van drie maanden aan de Regeering werd goed gekeurd met 83 stemmen tegen 51 en 3 onthoudingen. Zie verder den Brief van onze Cor respondent uit Brusseldie handelt over het ontslag dat de Socialistische Volks vertegenwoordiger Spaak Woensdag heeft ingediend ten einde gedeeltelijke verkie zingen uit te lokken in het Brusselsche. Verscheidene andere zeer belangrijke pun ten worden er ook in behandeld. ONZE TAAL IN DE HANDELSOVEREENKOMSTEN Het akkoord met de Vereenigde Staten ook in 't Nederlandsch onderteekend. De H, Forthomme, hoofd van de Belgi sche delegatie die te Washington de be sprekingen heeft gevoerd welke geleid hebben tot een handelsovereenkomst, heeft verklaard dat dit akkoord niet en kel in het Gansch en in het Engelsch, maar ook tegelijkertijd in het Neder landsch werd onderteekend, zoodat de drie teksten gelijkwaardig zijn. Het is misschien wei de eerste maal dat onze taal in dergelijke internationale do cumenten ter uitzondering voor de Neder - landsch-Belgische overeenkomsten, de plaats inneemt welke haar toekomt. De Belgische afvaardiging te Washington dient geluk gewenscht om haar initiatief, dat met voldoening zal vernomen worden in het Vlaamsche land. Wellicht mogen we er nu op rekenen dat in de toekomst eenzelfde waardeering door al de Belgi- sc/e onderhandelaars voor onze taal zal worden aan den dag gelegd. «I [TUBE 6 EN 10 FRANK. IN ALLE APOTHEKEN! penhout. Grimbergen; M. R. De Smedt, Staden; M. Fl. D'Huyvetter, Ste Maria - Hoorebeke; M. R. Var> dea Kieboom, Hoogstraten; M. P. W. Beckers, Moper- tingea. Als toezieners: M. J. Van Koycn, St Niklaas; M. V. De Wals, Kortenberg; M. E. Smeyers, Ijeuven. De beheerraden en de tcezichtsradvi» van beide cenuaie kassen ayu gansok nieuw.

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 1