KUNST IS EüPSH XSi' EepsrscHe H«Etde!sl«3/ 'SALxöAW e BLOEM der MOLENS VAN DEINZE In de Puppen Nieuws uit leper BAKKERS zoekt uw profijt door KWALITEIT en OPBRENGST GOEDKOOPER dan de GOEDKOOPERE onze schatten der vlaamsche kunst ziekten OPENING DER Vereerd mei de tegenwoordigheid van den Heer BAELS, Gouverneur van WestvSaandered nieuws! nieuws! LANDBOUWERS EN HOVENIERS Tel 4g9 WAAROM 's Hm* C. DERYCKE-LEROY Diksmuidestraat, 7, IEPER. meest bekend voor zijn ZAAIGRANEN EN ZADEN? huis aimé gruwez ieper Stand op de Handelsfoor, Middelbare School zij heeft 10 kilos verloren en haar rheumatiek verdreven de XIIs handelsfoor kajottersrubriek cinema coliseum son altesse impériale le prisonnier 1643 schrikkelijk ongeluk tandarts kredietbank voor handel en nijverheid BIJ het lezen van het artikel Kunst te leper, in t blad «De Halle herinner den wij ons aanstonds den beeldhouwer Deraedt, dienzelfden dien wij verleden Jaar uit zijn schelp geschopt hebben en wij besloten hem nogmaals een bezoek te brengen. Vriendelijk werden wij ontvangen. Wij herkenden het manneke niet meer. Welk een energieke blik straalde er nu uit die vroegere moedelooze en doffe oogen. Deze schop van verleden jaar heeft hem, zoo bekende hij zelf, veel goed gedaan. Nu heeft hij weer moed en durf gekregen en die moed en durf groeien aan van dag tot dag naarmate zijne stadsgenooten hem meer en meer beginnen naar waarde te schatten. Wat hebben wij nu op zijn atelier kun nen bewonderen? Wij zullen niet meer spreken over wat de twee kunstkenners er bewonderd heb ben; deze twee hebben er over gesproken met vollen mond. Een dingen zullen wij zeggen en dit is dat zij waarheid gespro ken en niet overdreven hebben en dat alle kunstliefhebbers van leper zich daar van zullen kunnen overtuigen in de expo sitie die Deraedt nu met Paschen geeft, in de Handelsfoor. Sedert het bezoek van deze twee vreem de kunstkenners, heeft Deraedt een an der groot werk onder handen genomen; een werk zoo grootsch dat het waarlijk een droom gelijkt. Deraedt heeft een ont werp gemaakt van een machtig monu ment ter nagedachtenis van Koning Al- bert. Dit ontwerp heeft hij gemaakt in samenwerking met den stadsbouwmeester Gits. Wij hebben deze groote maquette bestu- I deerd en bewonderd en er onze voldoe- I ning over uitgedrukt. De Ieperlingen zou den trotsch zijn moest dit monument op I hunne oude vestingen kunnen prijken. Deraedt is, lazen wij vroeger, een zui- ver klassieker. Klassieke kunst past het best >n het oude leper. O! die klassieke stijl. Klassiek is het eeuwig schoone. Veel van de ultra moderne monumenten zul len reeds gedeclasseerd zijn en nog zal het klassieke de bewondering afdwingen. Wij vernemen dat de maquette ook met Paschen zal tentoongesteld worden in de Handelsfoor. Op ons aandringen heeft de artist er in toegestemd een foto van zijn maquette te laten nemen, die wij hier geven. Wij vernemen ook dat het werkhuis van Deraedt in de laatste dagen druk bezocht werd. Deraedt kreeg het bezoek van den Heer Burgemeester, van den Heer Vande- voorde, van den Heer Arrondissements commissaris, van den Heer van Reninghe, advokaat, en van Generaal Depraetere en andere en andere namen, ons ontsnapt. Allen waren zeer tevreden over het werk van Deraedt. Wij hopen dat dit werk eensdaags zal ten uitvoer gebracht wor den. Wij vragen dat het stadsbestuur, de oud-strijders en de Iepersche bevolking zouden hunnen invloed gebruiken om dit ontwerp te doen verwezenlijken. leper zou mogen fier zijn over zijn monument, een monument gemaakt door zijn eigen zonen. leper is niet ten doode opgeschre ven. Zijn zonen leven; in hun aderen stroomt nog kunstenaarsbloed. Neen, leper is niet dood, het heeft nog zijn le vende kunstenaars. S. N. ONTWERP GEDENKTEEKEN KONING ALBERT Ontwerp van een machtig monument ter nagedachtenis van Koning Alebrt door Beeldhouwer Deraedt van leper. Het monument wordt hier voorgesteld staan de boven den ingang van het toekomende krijgsmuseum te leper. De ma quette is ten toon gesteld op de Handelsfoor te leper die nu gehouden wordt en open is tot Paasch-Maandag 22 April 1935. l9EBSBBBBflBBBH3BBB9SiBBfl;SBBa3SSBBE&SB99B8EBEil&]SBB!SlB!RBBBB£2B IEPERSCHE FOLKLORE AAN DE BARBAREN ONTRUKT IN 1914-T5. TE NIEUWPOORT EN TE VEURNE /óór den oorlog was er in het stadhuis h Nieuwpoort een klein museum ge- tfstigd van plaatselijke en gewestelijke herinneringen, welke zeer kostbaar wa ren. Onder dezen eene reeks portretten, verbeeldende Filip II, Marie Tudor, de Aartshertogen Albert en Isabella, Ffiip IV en Elisabeth van Frankrijk, eene schil derij, het beleg van Nieuwpoort 1600, waarop men een plan in perspectief der stad en streek aantreft, met de rang schikking der vijandelijke troepen; als ook eenige andere schilderijen, het groot ste gedeelte beschadigd door obussen, werden gered door eene zending van Fransche soldaten, begin November en nedergelegd in eene zaal van het Spaan- sche huis te Veurne. Het is Heer De Groote welke er in ge lukte de zilververgulde remonstrans der O L. Vrouwkerk van Nieuwpoort mede te nemen, welke verborgen was in een kelder; alsook nog andere kostbaarheden van zelfde kerk. Het gemeentelijk archief van Nieuw poort werd in zekerheid gebracht door een verstandig ambtenaar welke ze mede nam in een zinken kist. Terwijl de heeren De Groote en Dom- martin van dorp tot dorp gingen ter op zoeking van kunstschatten, verzamelde Mr De Graeve, advokaat en archivaris te Veurne, met een ijver en kennis welke hem grootelijks vereeren, het belangrijk archief, eertijds gerangschikt door M. Arthur Merghelynck en zijn bediende M. Emile De Saegher, later archivaris van leper geworden, 't Is terwijl de stad Veurne nu en dan beschoten werd, dat M. De Graeve voortging met het grootste gedeelte weg te nemen hetwelk de trouw zaal van het stadhuis versierde. Het ver lies dezer zou uiterst te betreuren ge weest zijn, want zij behoorden tot de XII® eeuw. Eetreuren wij hier terloops het verlies der prachtige gebeeldhouwde, tot de Viaamsche hergeboorte bshoorende, hou ten gestoelten der O. L. Vrouwkerk, en vooral een pyramidaalvormig steenen ta bernakel van hetzelfde tijdvak en van groot oudheidkundig belang; en het grootste deel der kunststukken welke de gemeentegebouwen versierden, 't Is aan hem dat men de redding te danken heeft van het prachtig drieluik van Bernard Van Orley. Eindelijk is aan hem te danken de be waring van gerechterlijke stukken, zeld zaamheden van hooge waarde, en waar van slechts de weerga bestaat te Veere, in Zeeland. In de Middeleeuwen. In ons schoon Vlaanderland alwaar de kunst zoo ver spreid was, dat zij doordrong tot in de kleinste daden van het leven, werden degenen welke zich plichtig maakten aan ten of ander schelmstuk, veroordeeld de nabootsing hunner misdaad te doen voor stellen in het brons, onder de gedaante van het lichaamsdeel waarmede zij het hadden verricht. De meineedige en gods lasteraar, plichtig door zijn mond, moest een bronzen hoofd leveren, de lippen ge sloten met een ring. De moordenaar moest een vuist geven met een dolk. De gedachtenis van het kwaad werd ver eeuwigd. De schande bleef voortduren, gelijk het brons, maar was tezelver tijd kunstwerk. Zij schenen ons altoos aangrijpend deze rechterlijke stukken, deze menschenmas- kers, met hunne zoo sprekende trekken in al hun eenvoud, die geknelde vuisten, en die tafelen, bronzen platen, in go- thleke letters de vonnissen en veroor deelingen voorstellende. Zij stellen ons een gedachte voor der Middeleeuwen, zoo ruw, met zijne wilde krachten. Herinneren wij om te eindigen, dat deze stukken, weerdig van het museum van Cluny, weleer verborgen waren in een koffer, tusschen oude papieren en dat het M. Arthur Merghelynck is, wel eer eerearchivaris van Veurne, welke, terwijl hij het archief in orde bracht, deze oudheden ontdekte, om zoo te zeg gen eenig, en hij maakte er aanstonds de 'belangrijkheid van bekend. Zij hebben hunne plaats hernomen in het stadhuis van Veurne, alwaar de vreemdelingen niet nalaten ze te 'bewonderen. Verleden jaar hebben wij aan M. de Burgemeester van Veurne den wensch uitgedrukt, deze voorwerpen in plaaster te laten namaken, door den dienst der afgietsels van het Koninklijk Museum van Kunst en Geschiedenis van de Cin- quantenaire te Brussel. PYRÈS. (■■BSEHHHHaMHHBHHaBBaa LANDBOUWERS! KOOPT HET BOEK; de voornaamste besmettelijke door Dr M. SOBRY, Veearts te Diksmui- de en Eeeraar aan de Middelbare Land bouwschool te Nieuwpoort. Te verkrijgen ter Drukkerij Sansen- Vanneste, Poperinge, aan 10 frank. Bij aanvraag om per post te zenden 1 frank bij voor onkosten. —MM 'J'Pl.ll BJ I II I Bijvoegsel a3n De Halle van 21-4-35 T.J»" PERMANENTEN aan 35 FRANK ALLES INBEGREPEN Met allerlaatste nieuw Apparaat. Beste uitslagen met alle waarborg. Vraagt dag en uur op voorhand, a.u.b. GERARD NUYTTENS (COIFFEUR) Kalfvaart, 22, IEPER. - Tel. 491. Omdat deze voortkomen uit veredelde vreemde kweekerijen die altijd met de beste uitslagen bekroond geweest zijn. Ook kunt gij er be komen eerste keus zaden en granen voor duiven en vogels. Het huis biedt zich aan voor zijne speciaal bekende KOFFIES. FRIJZEN EN KWALITEIT BUITEN ALLE CONCURRENTIE. GROOT KLEIN Moden-artikelen in 't Groot Klecrstoffen Witgoed, Merceriën, Sajetten, enz. Specialiteit van Gordijnen en gemaakte Stoors. Fourruren - Herstellingen. Tel. 60 leper 2-4, BOTERSTR. dicht bij de Halle PRACHT RIJWIELEN vermaard voor hunne rollementen en kwaliteit. Langen tijd gewaarborgd. TE KOOP BIJ DE AGENTEN. Eene gebeurtenis van groot gewicht is voorwaar de Iepersche Handelsfoor, die hier jaarlijks sedert 12 opeenvolgende ja ren plaats heeft, dit door de zorgen en de groote toewijding van de Handels- en Nijverheidskamer, gedurende de Paasch- dagen ingericht. Weken op voorhand wordt er door de verdienstelijke leden van het inrichtings- komiteit geslaafd en gewroet om alles tot in de puntjes te verzorgen en te maken dat de foor een waar sukses wordt. Dit Jaar woidt de Handelsfoor vereerd met het bezoek van den Heer Gouverneur Baels en te dezer gelegenheid ook hebben de Ieperlingen getracht deze XII« Han delsfoor wat meer op te luisteren dan naar gewoonte. Da stad biedt een eenig mooi uitzicht, het zijn al vlaggen, wimpels en opschrif ten die men ta zien krijgt. Waarlijk een bonte kleurenwemeling. Alles lokt en trekt naar de foor. 't Is een gerots en gebots op de straat, een gehamer en ge bons, een loopen en vliegen om de laatste hand te leggen aan de talrijke standen (er zijn er dit jaar 59) en het opsmuk ken der uitstallingsramen. Immers ter gelegenheid der Handelsfoor tracht leder- een om ter mooist en om ter bast, want er zijn vele bezoekers op die dagan en goed voorgestelde waar wordt het meest geprezen en brengt dan ook noodzakelijk meer koopers. Het is 3.10 uur, alles is in gereedheid. De Heer Baels, Gouverneur van West- Vlaanderen, vergezeld van den Heer Chauvin, ingenieur der West-Vlaamsche Elektriciteitsmaatschappij, treedt binnen in het lokaal der Mondstraat. Onder de talrijke aanwezigen bemerken we o. a. den Heer J. Vander Ghote, Burgemeester der Stad; de Heer Missiaen, Volksver tegenwoordiger; de Heer Advokaat Lom- mez. Bestendig Afgevaardigde; de Heer V. Seys, Provinciaal Raadslid; de Heer Clinckemaille, Arrondissementskommissa- ris; de Heeren Van der Mersch, Eemahieu en Delahaye, Schepenen; Juörouw I. Comillie en de Heeren E. Biebuyck, G. Pattyn en F. Vergracht, Gemeenteraads leden; de Heer G. Versailles, Sekretaris der Stad; de Heeren Matton, Voorzitter der Rechtbank van Eersten Aanleg; Van Thorer.'bufg, Prokureur des Konings; Op- debeeck. Substituut; Heyy^ert en Vande- vliedt. Rechters; de Heeren Advokaten H. Sobry, gewezen Burgemeester, H. De- lobel en Ch. van Renynghe; Eerw. Heer Socquet, Bestuurder der St Jozefs Be- roepsschool; de Heeren Hallaux, Luite nant der Rijkswacht, Vandenbraambus- sche, Politiekommissaris; de Heer Tor deur, Opziener van het Onderwijs; de Heer R. Boucquet, Voorzitter van den Openbaren Onderstand; de Heer Gits, Btadsbouwkundige; de Heer Platteeuw, Bestuurder der Gasmaatschappij, en tal rijke Leden van de Handels- en Nijver heidskamer. De Heer H. Vermeulen, Voorzitter der Handels- en Nijverheidskamer, verwel komt den Heer Gouverneur met volgende rede; AANSPRAAK VAN M. VERMEULEN, Voorzitter, aan de opening der Foor. Wel Edele Heer Gouverneur, Het bezoek welke Gij heden aan onze Handelsfoor brengt is voor ons bestuur en voor onze tentoonstellers een groote eer. Wij weten hoezeer gij belang stelt in de verscheidene bedrijvigheden der provincie en wij zijn overtuigd dat het tegenwoordig bezoek ook voor leper goede vruchten zal dragen. Ds Handelsfoor welke gij zoo even zult gelieven te openen, is de twaalfde eener reeks pogingen, van aard om hier handel en nijverheid te doen herbloeien. Wij zijn aan ons eerste princiep getrouw gebleven; den weg naar leper toonen, de Iepersche handel en nijverheid de kans geven zich bekend te maken. Wij bieden aan de verkoopers de gelegenheid, de mogelijk» koopers tot aankoop te overtuigen; Een goed middel tot bestrijding der crisis. Wij openen onze lokalen voor het be roepsonderwijs, ten einde aan de jeugd de middels te toonen welke dit onderwijs hen hier ter hand stelt. Ook de kunst vindt hier, 't zij in beeld, 't zij in photo, een gelegenheid zich te uiten. Afbrekende met den ouden slenter, neemt de Regie van telegraaf en telefoon insgelijks deel aan onze foor, ten einde deze bij uitstek moderne vooruitgangs middelen, meer en meer bekend te ma ken. Het zal Maandag aanstaande juist twintig jaren geleden zijn dat leper, na eene afgrijselijke slachting met 420n on dergaan te hebben, het eerste slachtoffer in de gansche wereldgeschiedenis werd, der aanvallen met stikgas. Het was leper's doodstrijd. Onze zoo geliefde stad verdween als van den aard bodem... Doch, dank zij de wilskracht van ons Iepersche volk, en de opofferingen van het vaderland, staat leper daar nu op nieuw als een perel in de kroon van Bel- gie; maar... beroofd van al hetgeen haar vroegeren roem en bloei uitmiek! De schade aldus door leper, ten ge volge dezer berooving geleden, beloopt tot meer dan 100.000 franken daags, de hier vroeger van Staatswege betaald, ten bate kwamen aan gansch de Nering en den Landbouw onzer streek. En de woorden komen ons op de lippen, eens in het Parlement door onzen beroemden Burge meester en Minister, Alfons Vanden Peereboom uitgesproken: Gezien het gan- schs land bijdraagt tot de algemeene kosten van het Rijk, elscht de rechtvaar digheid dat, in de maat van het mogelijke de voordeelen der uitgaven het land door bedeeld worden. Thans is dit evenwicht hier gebroken en kunnen Oostende, Brugge, Roeselare, Kortrijk, Veurne, enz. pochen op nieuwe bronnen van welstand. leper staat met de handen ledig, te wachten!... Er zijn noch mijnen, noch steengroe ven en leper kan slechts bloeien, wanneer het in een toestand geplaatst wordt, waar het op loonende wijze zijne werkersklas bazigheid kan verschaffen: langsheen een waterweg. En onze geschiedenis leert ons dat in 1297 niet min dan 3250 schuiten en 87 marktschepen naar leper kwamen en dat leper, zegt men, 200.000 zielen telde. Onze streek is gelegen tusschen twee gelijk- loopende rivieren en het was steeds den droom onzer voorouders, die waterbek kens langs leper met elkander te ver binden. Dit was in 1914 verwezenlijkt. Thans is de helft dezar verbinding, de vaart Ieper-IJzer, voltooid en de helft Ieper-Komen ligt nog in puinen. Mijnhear de Gouverneur, wij weten dat gij ter plaats zijt gegaan en den toestand kent. En als wij dan zien dat het land, In en algemeen gebaar van mildheid. aan Brussel het middel schenkt, om de Noord- Zuid-verbinding te verwezenlijken, welke volgens da schattingen der Nationale ll!lll!nilll!!!U!l!lilllllll!lll!ill!l!ll!ll!l!! Maatschappij van Spoorwegen, niet min dan 2 milliard 721 millicen zal kosten; en dat aan Antwerpen millioenen en nog millioenen zullen geschonken worden. En overwegende dat het herstel van het Ieper-Komen vaartje, slechts 35 mil- lioen moet kosten: een kruimeltje uit dit millioenen banket... Dan voelen wij meer en meer dat leper, of ware het maar om zijn lijden, die bas taardbehandeling niet verdient. En wij richten ons tot U, Heer Gouver neur, om uwen machtigen invloed en voorspraak te willen voegen bij onze her haalde pogingen, opdat er aan leper en aan gansch onze streek het middel ge geven worde, om door werken, opnieuw eene eervolle plaats te veroveren in het nijverige vaderland. A Het is onze plicht. Heer Gouverneur, Ued. te bedanken, voor het hoogvereerena bewijs van belangstelling weitce gij ons betuigt, met heaen deze foor te openen. Het is ook onzen plicht, onzen dank te betuigen aan ai ue medewerkingen ais den bijval onzer foor verzekerden; ten eerste liet Stadsbestuur, het Ministerie van Kunsten en Wetenschappen en den Heer Oorts, Bestuurder; oe Regie van Telegraaf en Teleioon en oen H_er ont vanger Leciercq; de Besturen eer Nij- vemeidsschool, der Beroepschool, der Fotociuo en der Beeldende Kunstkring en laatst, maar niet minst, de talrijke deel nemers onzer twaalfde Handeisioor, aan wie wij veel bijval wenschen, en de ge trouwe en milde gevers onzer tombola. Aan al de overheden die deze opening met hunne tegenwoordigheid vereeren, bieden wij onzen besten dank. Wij bidden Ued., Heer Gouverneur, Mijnneeren, tot de opening onzer twaalf de Handelsfoor te willen overgaan. De Heer Gouverneur neemt diensvol gens het woord, en antwoordt in dezer voege op de woorden van den Heer Ver meulen; Ik dank U hartelijk om de ge legenheid die ge mij gaaft nogmaals naar leper te mogen komen, de mooie, de ge schiedkundige, de wereldstad, om dezes bedrijvigheid eens te kunnen nagaan en te zien welke vakmannen hier in dit heerlijke, roemrijke leper schuilen. Ik wensch U ook geluk om die hardnekkige standvastigheid waarmede gij jaar op jaar uwe Handelsfoor weet op te voeren tot een faktor van het Iepersche bestaan. Het is een stuk van uw leven geworden, het is om zoo te zeggen een ommegang, een gemeentefeest. Het is eene gelegen heid om zijne waren beter te doen ken nen, want er zijn er helaas zoo velen die niet eens weten wat er in hun eigen stad voortgebracht wordt. Zoo worden deze personen op zoodanige wijze ingelicht over wat hunne stad vervaardigt en op de markt weet te brengen. Ziet eens toe, zoo gaat spreker verder, welke bedrijvig heid er heerscht in zoo een klein landje als het onze, in verhouding met de andere mogendheden. Voor wat de vaart Ieper- Komen betreft, zoo deelt ons de achtbare spreker mede, dat is iets dat er moet komen, want zooals de toestand nu 'is met onzen eenigen vaart Ieper-IJzer, is het denkbeeld onmogelijk, het is als een mensch met een arm, en een ge zonden mensch heeft er toch twee; zoo is het hier ook met den tosstand te leper. Het is een plicht, een logische plicht, dat de waterweg Ieper-Komen wederom be vaarbaar gemaakt wordt, en hij moet er komen. Een uitbundig applaus bsgroette dezs vuurvolle rede. Hierna begint het bezoek aan de tal rijke standen, waar we benevens ver scheidene Iepersche firma's en Ieper sche waren, ook nog groepeeringen aan treffen die zoo welwillend waren hunne hulp te verleenen aan onze welgeslaagde Handelsfoor. We vernoemen; de Nijver heidsschool, de Regie van Telegraaf en Telefoon, deFotoclub, de beeldende Kunst kring, het Roode Kruis van Belgie en «Les Amis d'Ypres». De Heer Gouverneur Baels betoont een groote belangstelling in de verscheidene standen en onderhoudt zich op de meest gemoedelijke wijze met de tentoonstellers. We treffen er onder andere standen aan van: radio's, elektriek, velos, pianos, mu ziekinstrumenten, hoftafels, stoelen, kunst glaswerk, bouwstoffen, badinrichtingen, inlegwerk, ijzerkunstwerk, regenscher men, kampeertenten, waskaarsen, schil derijen, enz. Na dit lokaal bezocht te hebben, be geeft zich de Heer Gouverneur en de tal rijke genoodigden naar het gedekte der tentoonstelling die ondergebracht is in het heropgebouwde gedeelte der Hallen, waar we aantreffen: verschillende stan den van autos, velos, motos, radios, trot- tinetten, autobanden, landbouwmachie- nen, metaalbewerking, gegoten stukken, bouwstoffen, enz. In één woord, de Iepersche Handelsfoor is wel degelijk ingericht en mocht het weder gedurende deze dagen van de partij zijn, het zou zekerlijk een suksesvolle foor mogen- genoemd worden. Na deze plechtigheid, die ruim 2 uren in beslag nam, legde de Heer Baels een witte bloemengarve neder aan het ge- denkteeken der Iepersche gesneuvelden. Het was een Hoogdag voor leper en voor de gansche bevolking. PROGRAMMA'S der Beiaardconcerten die zullen gegeven worden op het Belfort van leper, door den Heer Géo. CLEMENT, Beiaardier der Stad Doornijk, gediplomeerde uit de Beiaardschool van Mechelen, Eerste on derscheiding op den Internationalen Beiaardwedstrijd te Amsterdam in 1934. ZONDAG 21 APRIL, om 7 uur 's avonds. (Volksconcert) leper, O leper Coucou Janasson Land of my fathers Het Liedje van den Smid 1 Andelhof Pays du Sourire Lehar Reuzenlied Auberge du cheval blanc Benatzki Le Beau Danube bleu Strauss Le Chaland qui passe Binio Het lied der Vlamingen P. Benoit L'abbeille et le Chèvre-feuille Pen-Tavan Rendez-vous, Intermezzo - Alleter De Viaamsche Leeuw i God save the King Marseillaise Brabanqonne. MAANDAG 22 APRIL,"om 12 uur. (Galaconcert) Brabanqonne Van Campenhout Zwarte Leeuw De Laert Rubensmarsch p. Benoit Carnaval ds Venise, thème et varia X. Tosca Puccini Le Gai Laboureur Schumann Plaisir d'Amour Martini Mignon - Entr'acte Thomas The Vicar of Bray Monnuet Mozart Contes d'Hoffman, Barcarolle Offenbach Si j'étais Roi Adam Marche des Rois Lully - hun. publiciteit maken «1£ kwaliteit. ,Klir\teit door bun UA«ePs gewaarborgd. /\uus e> Alles eerste Alles aan de minste DANK ZIJ KRUSCHEN SALTS Rheumatiek gaat dikwijls gepaard met slecht vet. Kruschen Salts overwint het eene zooals het andere, wat deze brief van een vrouw getuigt <Ik was zwaarlijvig geworden en was dikwijls geplaagd met een buitengewone vermoeidheid in de beenen. Ook leed :k aan de nieren en had ik bii poozen ge- wrichtsrheumatiek. Ik begin juist mijn vierde groote flesch Kruschen Salts. Ik ben 10 kilos afgevallen, ik wordt geen vermoeidheid meer gewaar, ook geen nier- pijn meer noch pijn in de gewrichten. Ik gevoel mij alsof ik 20 jaar jonger ge worden was. Mw. J. L... Rheumatiek en zwaarlijvigheid worden beiden hoofdzakelijk veroorzaakt door een slechte stoelgang. Bij rheumatiek is het urisch zuur dat zich vastzet in het bloedbij zwaarlijvigheid zijn het de vet ten, die niet door den lever vernietigd worden, de afvalstoffen van de voeding, die zich in het organisme ophoopen om zich stilaan in vetstoffen om te zetten. In beide gevallen wordt door Kruschen de noodzakelijke eu heilzame verwijde ring bevorderd. Kruschen Salts is een opwekkend «mid del voor al onze inwendige organen (le ver, nieren, darmen) en dwingen hen hunne uitwerpingsverrichtingen regelma tig te vervullen. Cnder zijnen zachten,. maar zekeren invioed, worden de giften en onreinheden verwijderd, het bloed wordt weer zuiver en sterk. Gij voelt U spoedig verlicht, wel te pas, vervuld van een weldadig ge voel en een nieuwe levenskracht. Kruschen Salts, in alle apotheken12,75 frank het fleschje22 fr. de groote flesch (voldoende voor 120 dagen). De een Minister zegt droog, de ander nat Welk zot schouwspel is me dat? PACHA cichorei is kampioen van droog En haar faam rijst hemelhoog. TE IEPER Het bestuur der Tentoonstelling maakt bekend dat de trekking der Tombola, waartoe het publiek toegelaten wordt, zal plaats hebben op Woensdag 24 April, om 18 uur, in de bovenzaal van het Stadhuis, in tegenwoordigheid van de Stadsover- heden en der leden van het inrichtings- komitelt der Handelsfoor. De gelukkige winners zullen mogen hunne prijzen afhalen: 1. Onmidd-elijk na de trekking; 2. De Zondagen 28 April en 5 Mei, van 10 tot 12 uur, ter Herberg De TrompetGroote Markt, bij Henri Faes. Voor de personen die ver van de stad wonen, zal een lid van het Komiteit zich in voornoemde herberg ter hunner be schikking houden, op Zaterdag 27 April en 4 Mei, van 10.30 tot 12 uur. Na gestelde datums zullen de over blijvende prijzen toegekend worden aan de bijgevoegde nummers. Het bestuur der Handelsfoor voorziet ene machtigen toeloop van bezoekers. Ten einde het goed onthaal te bewijzen dat hen hier te beurt valt, doet het ko miteit een dringenden oproep aan de be volking, om algemeen hunne hulzen te bevlaggen en alzoo aan de stad haar feestelijk uitzicht te geven. De Voorzitter, De Secretaris, Hector Vermeulen. Julien Tahon. nimii tap VERBOND IEPER. GEWESTELIJK KALENDER DER VERGADERINGEN: Zondag 28 April: GROOTE VERKOOP VAN HET SPELDEKE VOOR DE CEN TRALE, IN ALLE AFDEELINGEN. 's Namiddags van 2 tot 6 uu: Geweste lijke VORMINGSDAG. Zondag 5 Mei: Hoofdleiderskring. Van 10 tot 13 Mei: LANDELIJKE STU DIEWEEK. Zondag 19 Mei: REKOLLEKTIE der 2e Werkperiode. De Leiderskringen van April: 29 en 30 April en 2 Mei. De Leiderskringen van Mei: 20, 21 en 23 Mei. Zondag 26 Mei: STUDIEDAG der 2« Werkperiode. Zondag 9 Juni: 's Namiddags HOOFD- LEIDERSKRING. Van 9 tot 16 Juni: DE PROPAGANDA- WEEK. Zondag 16 Juni: VERBROEDERINGS FEEST. STAD IEPER. Chriiten Volkshuis, Sint Jacobsstraat, 30. ZATERDAG 20 APRIL, te 8M uur. ZONDAG 21 APRIL, te 2, te 5, te 8 uur. MAANDAG 22 APRIL, te 5 en te 8 uur. EEN UITGELEZEN PROGRAMMA (ZIJNE KEIZERLIJKE HOOGHEID) Fransch gesproken en gezongen pracht- operette, vertolkt door: MARIE GLORIE, GEORGES RIGA UD\ GASTON JACQUET. Die film Is het werk van Franz Lehar, welbekend in de wereld der operetten. Zijn Keizerlijke Hoogheid veroverde onmiddellijk het grootste succes en alle bewonderaars van La Veuve Joyeuse van Frasquita van Le pays du sou rire zullen uitermate voldaan zijn hier ook Marie Glorie en Georges Rigaud te mogen toejuichen. Als bijfilm gesproken en gezongen (DE GEVANGENE 1643) met de welbekende cow-boy; i f BOB STEELE en de Nieuwsberichten «Fox-Movietone». Prijzen der plaatsen; Balcon 5 fr; benedenzaal 3,50 fr. en 2 fr. Kinders tot 14 jaar: Balcon 2 fr.; benedenzaal 1,50 fr. en 1 fr. KINDEREN ALTIJD TOEGELATEN. Edoch, de kinders beneden de 14 jaar en van niemand vergezeld, worden nog enkel toegelaten tot de vertooning van 1 uur 's Zondags. Modern Ingerichte en goed verwarmde zaal. Kosteloozs kleerkamer. Ver- frisschingen in den café. Kostelooze bergplaats voor velos. 't Is étalage-wedstrijd in de wijk} De winkelbazen geven blijk Van sierkunst allerhande Met waren, die géén ander Ten toon kan spreiden zooals zij. Daarvoor prijkt steeds op d'eerste rij F. C. JACOBS SUIKERIJ IEPER. Dienstdoende Apotheker. Heden Zondag is alleen open van 8 tot 12 ure en van 1 tot 7 ure, de Apotheek SNOECK, Groote Markt. Op Maandag 22 April (2* Paaschdag), is alleen open van 8 tot 12 uur en van 1 tot 7 uur, de Apotheek SNOECK, Groote Markt. «O ZIELMISSEN OP ZONDAG 21 APRIL (PASCHEN) IN SINT MAARTENS: Te 11 11 uur voor Vrouw Marie Baecke- landt. IN SINT PIETERS: Te 8 uur voor Margareta Warlop, huisvrouw Prosper Dondeyne, overleden te Clampart (Frankrijk). IN SINT JACOBS: Te 8 U> uur voor Pelagic Rondelez, huis vrouw Victoor. IN SINT NIKLAAS Te 9 uur voor Juffrouw Leontine Mo- reau, Beluikstraat. stipt en doen proccssiegewijze de kerk bezoeken (Sint Jozefs- en Sint Maartens kerk) om den Aflaat van den Jubilé ta verdienen bij de sluiting van het H. Jaar. Daarna, te 4 uur. uitstelling van het Hei lig Sacrament, Akte van Toewijding aan het Heilig Hart, Te Deumen zegen met het Allerheiligste. CHRISTEN MIDDENSTAND Goed nieuws! Het Sekretariaat wordt van nu af waargenomen door den Heer Jos. Bollen- gier. een onzer verdienstelijkste midden standers. Hij stelt zich ter beschikking van al de leden, lederen Maandag en Donderdag namiddag, in zijn huis, Lange Torhout- straat, 13; lederen Zaterdag van 9 tot 12 uur en eiken Zondag van 10 tot 12 uur -«o»- -«o»- KERK DER PATERS KARMELIETEN Broederschap van 't H. Kind Jezus van Praag. TOMBOLA VOOR DE KINDERS OP 29 APRIL. De kinders zijn dringend verzocht hun Communiebons zoohaast mogelijk met hun naam, in 't Klooster in te dienen. «&»- PASCHEN IN DE KATHEDRAAL Met den luister der hoogfeesten zal Paschen gevierd worden in St Maarten kathedraal. Bij de schitterende versiering van het koor en de pracht der misgewaden komt nog de uitvoering onder de Plechtige Hoogmis te 10 uur van de heerlijke Mis, getoonzet door Charles Gounod, als ook van het wereldberoemd Alleluia uit den oratio De Messias van Haëndel. Sedert weken en maanden wordt die kunstuitvoering vlijtig voorbereid door het gemengd zangkoor, onder leiding van den H. Maurice Baert, kapelmeester. Orgel en orkest zullen hun medewerking eraan verleenen. Alwie iets voelt voor christelijke kunst en liturgische plechtigheden, zal de plech tige Hoogmis van Paaschdag in de Ka thedraal willen bijwonen. 's Namiddags, te 3 H uur, Sol. Vespers en Lof, met feestpredikatie over de Ver rijzenis des Heeren door E. H. Remmerie, leeraar van Sint Vincentiuscollege. BEZOEK Eene Afveerdiging van de Surrey Coun cil van de British Legion van onge veer 400 Leden, zal, onder geleide van Luitenant-Generaal Sir William Pulteney, Lid van het Hoogerhuis of Eerste Kamer van Engeland en Voorzitter van de Ypres League», zich op heden Zondag, 21 April, naar leper beget en om aan het Last PostKomiteit der stad leper het bedrag te overhandigen der bijdrage in geschreven door de Leden der Afdeeling Surrey van het British Legion ten voordeele van het Last Post Komiteit. Deze Afveerdiging zal van de Guild ford British Legion Band en de Da- genham Girl Pipers vergezeld zijn. Na de ontvangst der overheden op het Stadhuis, zal er eene godsdienstige plech tigheid plaats hebben aan het British Gedenkteeken der Meer.enpoort. Z. M. de Koning der Belgen zal bij deze plechtigheid vertegenwoordigd zijn door Baron Jacques de Dixmude, Vleugel-ad judant van Zijne Majesteit. Zijne Excellentie de Gezant van Groot Brittannië en de Militaire Attaché Ma joor Paris zullen deze plechtigheid met hunne tegenwoordigheid vereeren. Zie verder inlichtingen op 10« blad). -«o»- DE «LAST POST» TE IEPER PAASCHKARTERS Om de Paaschkaars die op Goeden Zaterdag gewijd wordt te versieren, wordt er een Paaschkarteraan toegevoegd. Teekening en opschrift verschillen van jaar tot jaar. Het is een heele kunst geworden, zoo dat, in 't jaar 1934, een groote Wed strijd voor Paasehkarterswerd uitge schreven en een eereprijs toegekend voor elk Bisdom van Belgie. In dien wedstrijd werd eens te meer opgemerkt en gewaardeerd, het rijke kunsttalent van onze begaafde stadsge- noote, Mej. Marie-Antoinette Lernould: met den Paaschkarter, bestemd voor Sint Maartenskerk, bekomt zijn den EER STEN PRIJS toegekend voor het Bis dom Brugge, door Z. H. Exc. Monseigneur Lamiroy. Van harte wenschen wij geluk aan de verdienstelijke Laureate. Ten andere, zij slaapt niet op haar lau weren. Op Witten Donderdag mochten wij in de Kathedraal het nieuw kunst werk, dat zij vervaardigde voor de Paasch- kaars van 1D36, bezien en bewonderen. Gepaste structuur van den karter, scha- keering der kleuren, keus der motieven, fijnheid der uitvoering. We weten niet wat wij het meest prijzen moeten in den prachtigen Paaschkarter 1935. 't Is een echt meesterstuk, waarvoor de artiste. Mej. Marie-Antoinette Ler nould, heel bijzonder dient gefeliciteerd te worden. Bericht aan de Invalieden en Oudstri jders der afdeeling van het verstandhoudings- komiteit. Heden Zondag 21 dezer, Paaschdag, krijgen wij het bezoek van 400 oudstrij ders van het British Legion», welke aan het Last PostKomiteit eene som van 400 Engelsche ponden komt overhandigen. Al de Iepersche Oudstrijders zullen er aan houden aan die strijdmakkers hunne erkentelijkheid te betuigen door in groep achter hun vaandel aan de plechtigheid deel te nemen. Vergadering Au Sau- mon», Vischmarkt, lokaal van N. V. I„ om kwart vóór 11 uur. Ieder lid zal drager willen zijn van zijn eereteekens. Namens het Vcrstandhoudingskomiteit: HET BESTUUR. TE IEPER M. Rondelez, wonende Maarschalk Haiglaan, 35 jaar oud, en die een ver voerdienst per autokamion uitbaat, werd Donderdag namiddag, rond 3 uur, tus schen twee autos gevat op den koer zijner woning. Hij moest zoohaast mogelijk naar het O. L. Vrouw Gasthuis overgebracht worden, waar de toegesnelde doktoor vaststelde dat het borstbeen Ingedrukt was. Zijn toestand is hopeloos. De droefheid der jonge vrouw is pijn lijk om zien. De Heer Rondelez is Donderdag avond rond 11 uur aan de gevolgen overleden. MEVR. VANDENDRIESSCHE Diksmuidestraat, 49, IEPER Telefoon 311 -«O»- Raadplegingen op ALLE dagen. Bijzonderheid van geperfection- neerde en gewaarborgde gebitten. PLECHTIGE AANSTELLING VAN EERW. HEER FAES, als Pastoor te Assebroek-St Jozef. RETRAITE Al de Congreganisten en jonge doch ters van leper worden dringend en vrien delijk uitgenoodigd tot de zegenrijke RE TRAITE of geestelijke afzondering die gehouden wordt van Maandag 29 April tot Donderdag 2 Mei, in 't lokaal van Sint Jacbbscongregatie (rechtover Sint Jacobskerk). iDe retraite zal gepredikt worden door E. P. Vander Meeren, Redemptorist te Roeselare. Maandag 30 April en volgende dagen, te 6 "2 uur H. Mis en korte onderrichting, gevolgd door een tweede mis; 's avonds, te 7 uur Lof en Sermoen. De jonge dochters die geen lid zijn van de Congregatie zullen ook welkom zijn in die deugddoende oefeningen. Eene interessante belegging is en blijft het spaarboekje bij de NETTO INTEREST 3% Bij dezen aantrekkelijken interest, blijft U het integraal behoud van uw kapitaal en eene bestendige on middellijke beschikking over uw geld verzekerd. SLUITIN G STRIDUUM VAN HET HEILIG JAAR leper zal niet ten achter blijven in het meevieren van het Plechtig Triduum dat ingericht wordt te Lourdes tot sluiting van het H. Jaar. In Sint Maartenskathedraal zijn de oefeningen geschikt als volgt; Op Vrijdag 26 April, Zaterdag 27 en Zondag 28, telkens te 7 uur, zal de H. Mis opgeluisterd worden met zang en opge dragen om genade, vrede en heilvan God te bekomen. Al de geloovigen worden er dringend toe uitgenoodigd, op die da gen, de H. Mis bij te wonen en te Com- municeeren. Op Vrijdag 26 April en Zaterdag 27, zal een Plechtig Lof gezangen worden te 6 uur, waaronder het Rozenhoedje met de Litanie van O. L. Vrouw zal gebeden worden. Op Zondag 28 April, komen de geloo vigen bijeen in de Kathedraal te 3 uur E. H. FAES, Pestoor te Assebroek. Sinds lang was het de vurigste wensch der parochianen van St Joseph een eigen parochie met een eigen herder te heb- l>en. Zondag is deze wensch in volledige vervulling gegaan met de plechtige aan stelling van den E. H. Faes als pastoor der nieuwe S(-Joseph parochie. De nieuwe herder werd om 4 uur aan de Gentsche poort ingehaald. Een schoolkind bracht hem den zirmebeeldigen herdersstaf. Heer Van Renterghem, burgemeester, omringd van de gemeentelijke overheden, verwel komde E. H. Faes. Een feeststoet geopend door de muziek- afdeehng van Steenbrugge, en samenge steld ui't groepen schoolkinderen, kriste- lijke werklieden en Kajotters, trok voor bij de E. H. Faes begeleid door Z. E. H. Kan. Deschepper, Deken, en vergezeld van zijn getuigen, E. H. Delanote, pastoor te leper, en E. H. Verhaeghe, pastoor te Bulskamp, alsook van E. H. Pastoor Koe ne, sloot zich bij den stoet aan. Langs de bevlagde Generaal Leman- en Bossuytla- nen trok de stoet door een dubbele rij menschen naar de voorloopige kapel. Daar had de liturgische aanstelling plaats met de gebruikelijke plechtigheid door Z. E. H. Deschepper. Wij wenschen den E. H. Faes een lange en heilzame loopbaan. IN 'T PARADIJS, bij GER. TRU ANT Z\ Poperinge.

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 3