Katholieke Universiteit te Leuven PLECHTIGE INHULDIGING van Volksvertegenwoordiger René DESMEDT t EERW. PATER NICAÏSE Cemeente ROESBRUGGE-HARINGE Tsnïocr.st€!ling-?rijskamp voor Hoornvee Qverlijtfen VOII Maarschalk PILSïJPSül MEUBELPAPIER Rectoraatsjubileum van Z. Hoogw. Exc. Mgr LADEUZE, ALS BURGEMEESTER VAN STADEN (CAPCCIEN). (ROOD VLAAMSCH RAS) Op DINSDAG 14 MEI 1935 vereerd met het bezoek van Weledele Heer BAELS, Gouverneur van Westvlaanderen, Van link» naar recht»: Heer Henri De Jonckheere, Schepen; Heer RemI Ver- f&illie, Politie-Kommissari»; E. H. Mostaert, Pastor to Staden; Heer Sap, geweren Minister; Heer René Desmedt, VoU'.svertegenwoordigrer-Burgemeester; Heer J. Vanden Berghe, Bestendig Afgevaardigde; Heer Henri Deburgghraeve, Schepen. -- utSMtui ft ««Ml prijkt thans op alle feesten in Vlaanderen. 5T£ 1 ULDE DER D. J.B.-ME1SJE3 DE PRAALWAGEN DER BOERiNNENJEUGDBOND. laten, Mijnheeren, U een korte levens schets te maken van onzen nieuwen Bur gemeester, bijzonder sedert den oorlog. Wie zal ooit zijn onverpoosde werking naar waarde kunnen beseffen, wanneer, na de schrikkelijke verwoesting van ons geliefde Staden, de uiteengerukte inwo ners naar hunne vernielde haardsteden terug kwamen zien? Ben der eersten naar het dorp teruggekerd, was M. Desmedt als de aangewezen man, om als tusschen- persoon op te treden van de openbare besturen, die voor taak hadden, hulp en ondersteuning te verleenen, en de ge- telsterder. van alles ontbloot, welke in staat moesten gesteld worden zich weder her op re richten. In 019 reeds doet René Desmedt eene omreis van 8 dagen in de Kempen, ten einde 2 wagons zaairogge op te zoeken en af te sturen naar Staden. In 1920 en 1921, als afgevaardigde en verantwoordelijke toezichter van den dienst der opeischingen, bekwamen hon derden personen plantaardappéls, zaai granen, meststoffen, land- en tulnbouw- alaam, pluimgedierte, geiten, schapen, koeien, paarden, enz. Meer dan 600.000 fr. wierden uitbetaald als aanmoedigings premie, voor het eerste oprichten van noodwoningen en landelijke bijgebouwen, en voor de eerst herstelde wei- en zaai landen. Maar wat vooral M. Desmedt verdienstelijk maakt, is dat van hem het eerste voorstel is uitgegaan, om de her stelvergoeding, van grondvereffening en draineerwerken, aan den pachter te doen uitbetalen; voorstel welke dan later door het Ministerie van Landbouw wierd aan genomen, welke den dienst oprichtte van herstellings- en voltooiïngskontrakten, welke voor gevolg had, meer dan 3 mil- lioen franken te doen terecht komen In de handen der kleine landgebruikers. Wat al werk hebben deze uitdeelingen hem niet gekost? Alsmede het opmaken van verslagen en staten, en het vereffenen der rekeningen? Zich zelf geheel moeten de herstellen en zijn eigene hoeve en gezin herinrichten, heeft M. Desmedt, na een ruwe dagtaak, menigmaal gansche nachten doorgebracht aan zijn schrijf tafel. De landbouwdecoratiën van 1® en 2» klas wierden hem opvolgentlijk gezon den door de Regeering, als belooning. Hier zou ik eene hartroerende bladzijde mosten aanhalen, uit het leven van dien man, welke wij heden huldigen. Zijne teerbeminde vrouw, wier gezondheid ondermijnd was, zag I.are krachten lang zamerhand afnemen, wat voor hem meerdere zorg en onrust medebracht, tot zij hem op 25 November 1922, na eene langdurige ziekte, aan zijne liefde ontrukt werd, hem achterlatende met 5 minder jarige kinders. Wreed was de slag die hem trof! Zou nu M. Desmedt ontmoe digd worden? Zou hij nu zijne hulpbe hoevende medeburgers aan hun lot over laten? Hun geen troost-en hoopwekkende woorden meer toesturen? Men had het kunnen vreezen, doch neen, zijne dlep- kristelijke levensopvatting deed hem betrouwvol opzien naar God, wiens aan biddelijke Wilsbeschikking hij gelaten aanvaardde, en onverpoosd breidde hij zijnen werkkring uit. Op 25 Februari 1924 werd hij provinciaal raadslid, en welhaast begreep men aldaar, wat een kostelijken medewerker men in M. De smedt gevonden had. Door de verkiezing van 10 Oktober 1926, volgde hij zijnen schoonvader op ln den gemeenteraad van Staden en al de raadsleden zonder onder scheid, erkennen zijne onpartijdigheid, en zijn uitgebreide kennis in bestuurs zaken. Zijne werkkracht, bekwaamheid en redenaarstalent, wierden van langs om meer opgemerkt in het gansche ar rondissement Roeselare-Tielt, waar hij de kandidatuur aangeboden werd, van plaatsvervanger op de lijst der volksver tegenwoordigers, en na het ontslag van M. Vandevyvere, als lid in de Kamers te recht kwam begin 1931, waar hij al onze belangen met klem verdedigt. Geene eer zucht, doch slechts uw doel, meer goed te kunnen doen aan den evenmensch, hebben U al die ambten opvolgentlijk doen aannemen. Zoo ook uwe 'benoeming van 15 April 11. tot Burgemeester van Staden. Benoeming welke eervol ls, Ja, doch ook ondankbaar, vooral in dees tijden van moedeloosheid, misnoegdheid en beknibbeling, meestal gedaan door afgunstigen, of lieden welke nooit iets gedaan hebben, dan hun eigen belang op den voorgrond te plaatsen, en te on benullig zijn en te bekrompen van geest, om uw ideaal te begrijpen. Mijnheer de Burgemeester, met moed dus het bestuur ln handen genomen, uwe vrienden zullen nevens U staan, om uwe taak te vergemakkelijken en onder uw wijs beleid, en de hulp der Voorzienig heid, mag onze duurbare gemeente hoop vol de toekomst inzien. LEVE STADEN! LEVE BURGEMEESTER DESMEDT! Maandag kwam ons de droeve mare van het afsterven van Eerw. Pater Nicaise, Caoucien. Jaarlijks ging hij huloe bieden rond'de plechtige Communie en Faaschtijd bij zijn breeder E. H. Pastoor te Dikkebusch. Een onverbiddeliike kwaal ondermijn de hem en sedert Palmenzondag kon hij geen Mis meer lezen; zijn toestand verer gerde en op Zaterdag avond 11 Mei. is hij zacht in den Keer ontslapen ln de Pasto rij te Dikkebusch. Na enderpastoor geweest te zijn te Kortrijk op O. L. Vrcuw, trad hij in het Orde der Minder Broeders Capucienen. Hij werd opvolgenlilk Professor van Poësis in de Seraphiensche School te Brugge, Professor van Rethorika in Aalst en was tegenwoordig Econome in het klooster van Izegem, alwaar den Lijkdienst en de Be graving plaats had Donderdag laatst. Veie priesters, vrienden ne Kennissen van tsn allen kante, hadden er aan gehou den eene laatste godvruchtige vrienden- hulde te brengen aan den goedenPater Nicaise. Op zijn doodsanctjs staat onder ander zoo schoon: «Die hem kenden van dicht- bij, bewonderden dezen stalen wil die niets ontzag, dit eergevoel zijn man te staan, cm voort te werken in den rijpen oogst waar arbeiders ontbreken. Meer dan één ook heeft hij geholpen tot het Priesterschap. Wij bieden aan E. H. Nicaise, Pastoor te Dikkebusch en familie, onze christene rouwdeelneming. (BBBSKBasisasBnaBBRSHBaaEBBaw DICTATOR VAN FO' EN SBESSSaBBrSSS^BBSSSaBBBSSeai bij SANSEN-VANNESTE, Poperinge. I33BSES23 I De Heer Gouverneur Baels op de Tentoonstelling. EERSTE PRIJSKAMP. Stierkalveren ingeschreven in het geboorteboek van 't Veekweeksyndikaat, 1® pr.: 25 fr. en verguld eerm. aan Dewaele Georges, Loo, met Bacus(11). 2" pr.: 20 fr. en zilveren eerm. aan VanHyfte C., Wulpen, met «David Damme» (3(1), 3* pr.: 15 fr. en bronzen eerm. aan Dehaemers C., Zevekote, met «Carlo de Baze.' 4* pr.: 10 fr. aan Van Hyfte Camiel, Wulpen, met Carlos(29). tlare» (4>f 5' pr.10 fr. aan Warreyn Wulpen, met Ursus(34). b' pr.: 5 fr. aan.Dehaemers Camiel, Zevekote, met Bruno de Baezelare(5). TWEEDE PRIJSKAMP. Stieren hebbende al hunne melktanden, ingeschreven in t Stamboek. 1® pr.: 40 fr. en verguld eerm. aan Dewaele Georges, Loo, met Baron de Busbttrgi (Syndikaat Loo) (35), 2® pr.: 35 fr. en zilveren eerm. aan Synd. St Joris-Mannekensvere, met Cesar(47), 3» pr.: 30 fr. en bronzen eerm. aan Veebond Ardooie, met «Robert Allaerts» (53), 4* pr.: 25 fr. aan Rommelaere Julien, Wulpen, met Clovis (45). 5» pr.: 20 fr. aan Joye René, Houtem, met Avenir(39). 6* pr.: 15 fr. aan Hauspie Cyrlel, Booitshoeke, met Favcrl de Boltshoeke(38). 7> pr.10 fr. aan Veebond St Jan ter Biezen-Watou, met Neron Torreele(54), 8* pr.: 5 fr. aan Vandenbussche Prosper, Haringe, met Jaspar(52). DERDE PRIJSKAMP. Stieren met twee tanden, ingeschreven in 't Stamboek. 1® pr.: 50 fr. en verguld eerm. aan Bulcke Achiel, Eesen, met Favori van de Lan. [ge dreef(57), 2® pr.: 40 fr. en zilveren eerm. aan Decroos Jules, Oostvleteren, met Hercul ét [Molendreef. (58), 3* pr.: 30 fr. en bronzen eerm. aan Top Jerome, Proven, met Sadl(61). VIERDE PRIJSKAMP. Stieren met drie tanden en meer, ingeschreven in 't Stamboek. 1® pr.: 50 fr. en verguld eerm. aan Veebond Beveren (Roeselare), met Hugo» (74), 2* pr.: 45 fr. en zilveren eerm. aan Veebond Lichtervelde, metAbdon Allaerts(72), 3» pr.: 40 fr. en bronzen eerm. aan Dehaemers Cam., Zevekote, met Caro V» (63), a» pr.: 35 fr. aan Syndikaat Elverdinge, met «Gesar Allaerts» (76). 5» pr.: 30 fr. aan Lcones Frans, Ramskapele, met «Favori den IJzer(65), 6" pr.: 25 fr. aan Markey Henri, Bulskamp, met «Fideel» (67). 7» pr.: 20 fr. aan Veebond Loo, met «Joubert II» (75). 8> pr.: 20 fr. aan Maes Déslré, Schoore, met Due Liebaertswalle (66). 9- pr.: 20 fr. aan Veebond Lichtervelde, met Bruno(73). VIJFDE PRIJSKAMP. A. Jaarlingvaarzen, geboren van 1 Oogst tot 31 December 1933, Ingeschreven in 't Stamboek of in 't Geboorteboek. 1» pr.: 40 fr. en verguld eerm. aan Vandenbussche P., Haringe, met Suzanne(89), 2* pr.: 30 fr. en zilveren eerm. aan Leroy Alois, Roesbrugge, met «Dina» (36). S» pr.: 20 fr. aan Vandenbussche Julien, Haringe, met TrRne(98). 4» pr.: 10 fr. aan Vandenbussche Prosper, Haringe, met Dononie (101), 5» pr.: 10 fr. aan Laseure Leon, Haringe, met Bella (85). 6' pr.: 10 fr. aan Top Jerome, Proven, met Liza (92), 7» pr.: 10 fr. aan Alexander Theophile, Roesbrugge, met Toleta(90). B. Jaarlingvaarzen, geboren van 1 Januari 1934 (ingeschreven). 1» pr.: 35 fr. en verguld eerm. aan Colpaert H., Lichtervelde, mot Pauline» (103), 2* pr.: 25 fr. en zilveren eerm. aan Feys Jules, Moere, met Betje (105), 3» pr.: 20 fr. aan Florizoone Jerome, Oostduinkerke, met Stella(106). 4" pr.: 10 fr. aan Neuville Valère, Proven, met «Paula» (109). ZESDE PRIJSKAMP. Vaarzen met twee tanden (ingeschreven in 't Stamboek). 1» pr.: 50 fr.en verguld eerm, aan Pauwels Omer, Wulpen, met «Favoriet» (129), 2' pr.: 45 fr. en zilveren eerm. aan Vandenbussche Pr., Haringe, met Ledie (129). 3* pr.: 40 fr. en bronzen eerm. aan Logghe Charles, Werken, met Bertha van (te 4' pr.: 30 fr. aan Neuville Valère, Proven, met Louise (123). [Vierschare» (1226 5* pr.: 25 fr. aan Lammerant Jerome, Zarren, met Zita (121). 6* pr.: 20 fr. pan Van Hyfte Camiel, Wulpen, met Bertha (132). 7* pr.: 15 fr. aan Van Hyfte Camiel, Wulpen met Brunne (133). 8' pr.: 10 fr. aan Vandenbussche Prosper, met Martha (130). 9' pr.: 5 fr. aan Deweerdt Jules, Roesbrugge, met Mina(117). ZEVENDE PRIJSKAMP. Vaarzen met vier en zes tanden, ingeschreven in 't Stamboek, 1* pr.: 50 fr. en verguld eerm. aan Vandenbussche J., Haringe, met Jeanne (156), 2® pr.: 45 fr. en zilveren eerm. aan Gesquière H., Oostvleteren, met Astrid» (144). 3* pr.40 fr. en bronzen eerm. aan Vanhee Henri, Zevekote, met «Flora» (169), 4" pr.: 30 fr. aan Alexander Theophile, Roesbrugge, met «Laura» (152). 5* pr.: 20 fr. aan Vandenbussche Julien, Haringe, met Lotte (158). 6* pr.: 15 fr. aan Dehaemers Camiel, Zevekote, met Blessg(142). 7' pr.: 10 fr. aan Patfoort-Feys Adrien, Houtem, met Bertha(150). 8* pr.: 10 fr. aan Louwagie Jules, Woesten, met «Astrid» (148). 9 pr.: 10 fr. aan Vandenberghe René, Wulpen, met «Stekker Allaerts» (155). ACHTSTE PRIJSKAMP. Gekontroleerde melkkoeien. 1* pr.: 50 fr. en verg. eerm. aan Vandenbussche J., Haringe, met Martha» (185), 2' pr.: 45 fr. en zilv. eerm. aan Bulcke A., Eesen, met Betje van de Lange dreel' 3' pr.: 40 fr. en bronz. eerm. aan Neuville Val., Proven, met Blare (177). [(165). 4* pr.: 35 fr. aan Lammerant Jerome, Zarren, met «Rebecca (172). 5* pr.: 30 fr. aan Ameloot Gaston, Oostvleteren, met «Flora» (164). 6* pr.: 25 fr. aan Joye René Houtem (Veume), met «Jeanne Wulpen» (170), 7* pr.: 20 fr. aan Pauwels Omer, Wulpen, met Suzanne (179). 8* pr.: 15 fr. aan Vandenbussche Prosper, Haringe, met «Lotte» (190). 9' pr.: 15 fr. aan Maes Michel, Haringe, met Grimmel(176). 10* pr.: 15 fr. aan Verplancke Charles, Boezinge, met «Sterre» (193). 11' pr.: 10 fr. aan Bulcke Achiel, Eesen, met Liza van de Lange dreef(166), 12® pr.: 10 fr. aan Laseure Leon, Haringe, met Markieze(173). 13* pr.: 10 fr. aan Vandenbussche Julien, Haringe, met «Monkel» (187). 14' pr.: 10 fr. aan Top Marcel, Proven, met Liza (182). 15® pr.: 10 fr. aan Vandaele Joseph, Haringe, met Jeanne(185). NEGENDE EN TIENDE PRIJSKAMP. Een lot flinke mededinger». President van Polen uitgebreide machten worden verleend. Pilsudski zag men evenwel weinig of niet. Intusschen was hij opnieuw in den echt getreden en werd vader van twee dochters, thans 15 en 12 jaar oud. Pilsudski was de heropbouwer van den Poolschen Staat en hij symboliseerde den strijd door de Polen gevoerd voor hun onafhankelijkheid. Aan hem heeft Polen in feite zijn herwonnen onafhankelijkheid te danken. DE BEGRAFENISPLECHTIGHEDEN Volgens zijn uitgesproken wil zal zijn hart begraven worden te Weina, op het punt van samenkomen van Polen en Li- tauen. Het graf zijner moeder zal uit Litauen overgebracht worden en zal be graven worden op zelfde plaats. De hersens van den overleden Staats man zullen geschonken worden aan de wetenschap om onderzocht te worden. Zijn stoffelijk overschot werd geplaatst in een zilveren kist met kristalen deksel. Te Warschau in de kathedraal werd een katafalk opgesteld waarvoor de bevolking kon defileeren. De nationale rouw werd door gansch het land uitgevaardigd. Vooraleer de begrafem* op Zaterdag 18 Mei plaat3 had werd zijn lijkkist ts» toon gesteld op het vliegveld van Moto- tow waar de troepen defileerden. Op zelf" de plaats nam hij vroeger de troept» steeds in oogenschouw. Na de begrafenisplechtigheden zal zij» stoffelijk overschot overgebracht wordt» naar het geschiedkundig kasteel van AV»- wel, bij Krakau, oud koninklijk slot. walt ook de beenderen rusten van de Koni»- gen van Polen en van Jan Sobieski, ou» Poolsche held die ook reeds in veel vroe gere eeuwen zijn land redde. Uit alle landen zijn telegrammen va» deelneming bij de Poolsche regeer:»! toegekomen en veel delegaties uit de» vreemde werden afgevaardigd om de l>t" grafenisplechtigheden bij te wonen. I In vervanging van Maarschalk P»' sudski, werd Generaal Edward RydPJ Smigly tot Inspektuur-Generaal van llfl leger benoemd. - Generaal Kascprzyovi, Onder-Minis!*F van Oorlog wordt voorloopig Minis1*! van dit departement. Men neemt in hel algemeen aan de Poolsche politiek weinig wijzigin?' t zal ondergaan en dat de richting. ven door Pilsudski, in cere zal gehouo» worden. RECTOR MAGNIFICUS VAN DE KATHOLIEKE UNIVERSITEIT. 500 Frank prijzen gegeven door den Heer Gouverneur. A. 250 Frank aan den besten stier met zijne afstammelingen. Dehaemers Camiel, Zevekote, met Carlo V(63). B. 250 Frank aan de beste koe met hare afstammelingen. Vandenbussche Julien, Haringe, met «Monkel» (187), Op 2 Juni e. k. zal de Katholieke Universiteit bij het eeuwfeest van haar heropening te Leuven, mede het vijf-en-twintigjarig Rectoraat vieren van Z. Hoogw. Exc. Mgr LADEUZE. Te dier gelegenheid, heeft de Recto rale Raad beslist een inschrijving te openen, om den vereerden Rector Ma gnificus een feestgeschenk dat hem waardig is, aan te bieden. Z. Em. Kard. Van Roey, Aartsbisschop van Mechelen, heeft het Eere-Voorzitter schap willen aanvaarden in het Co- miteit hetwelk tot stand kwam om dat plan uit te werken. Het Comiteit bestaat uit de verschillende hooge Raden die het bestuur der Alma Ma ter in handen dragen: den Beheer raad, den Finantie-Raad, de Hoover- stichting tot bevordering der Leuven- sche Universteit, en uit de Voor zitters of Afgevaardigden van de Oud-Studentenvereenigingen. Een door Meester Richir geschilderd portret zal aan Z. Hoogw. Exc. Mgr den Rector worden aangeboden en in Al de oud-studentsnvereerJgingen van de Katholieke Universiteit hebben hun le den opgeroepen tot een zitting te Leuven, op 2 Juni, bij gelegenheid van het eeuw feest der heropening van de Universiteit. De Universiteit noodigt op dit Jubileum haar oud-studenten uit die geen deel uit maken van een oud-studentenvereendging. de promotie-zaal worden opgehangen, naast het door denzelfden Meester vervaardigd portret van Kard. Mer- cier z. g. Het overblijvende geld zal ter beschikking worden gesteld van Z. PXoogw. Exc. Mgr. den Rector, die het inzicht koestert het te besteden aan de oprichting van een centrum voor lichaamscultuur en aan de ver rijking van de Laboratoria. De inschrijvers die minstens vijftig frank storten, ontvangen een foto van het geschilderd portret van Z. Exc. en een exemplaar van het jubileum boek, waarin de inschrijvingen zullen worden vermeld. Het Comiteit is zoo vrij een bizon deren oproep te doen tot de oud-stu denten der Alma Mater. Men wordt verzocht de stortingen te doen op Postch. Nr 1055.74, Uni versiteit Leuven, Jubileum, van den Rector. De inschrijvingslijst zal bepaald worden gesloten op 1 Juli. Zij worden verzocht, vóór 25 Mei, schrif telijk aan Ridder de Schastzen, bijgevoegd secretaris van de Universiteit (Balie, Naamschestraat, Leuven) te laten weten dat zij aan de jubileumfeesten wemschen deel te nemen en, zoo zij inschrijven op het banket, op postcheck nr 22.14.96 (Uni versiteit Leuven, Administratie) dertig fr. te storten. »ISBB13iaBaBESaHBaiIIBaBSBaBS£iaBBB9BBIiaieEaaZS3BSSSI3E>H DIAMANTEN BRUILOFT TE WESTNIEUWKERKE De gemeente en bijzonderlijk de volk rijke buurt der Nieppestraat, waren Maandag in feest ter gelegenheid van het herdenken van het diamanten huwelijks jubileum der echtgenooten Henri-Karel Boldin-Emerence BJanckaert, gehuwd den 7 Mei 1875. Alk huldeblijk en sympathie betuiging voor de gelukkige jubilarissen hadden de dorpsgenooten huizen en stra ten stemmig bevlagd. Te 9 uur vormde zich een groote feeststoet, die de feeste lingen, omringd door hunne familieleden, t:r kerk uitgeleide deed, alwaar te 10 uur door E. H. Clarebout eene plechtige mis t an dankzegging opgedragen werd. Na dien werden de gelukkige oudjes officieel t:n gemeentehuize ontvangen, 's Namid dags hadden er ln de feestzinnige buurt der Nieppestraat allerlei volksfeesten plaats ter eere van de gelukkige Jublla- Ufc 1 JL Br. LPA AR. rissen. DE GELUKKIGE JUBILARISSEN OMRINGD A AN HUN FAMILIE, Zondag avond, te 8.45 uur, is de dic tator van Polen, Maarschalk Pilsudski overleden te Warschau. Hij leed sedert enkelen tijd aan kanker aan de maag en aan de lever en een bloedstorting ver oorzaakte een hartverslapping waardoor hij den laatsten levensgeest uitblies. Hij zou ook lijdend geweest zijn aan uremie. Hij was 68 jaar oud. Aan zijn doodsponde waren vergaderd de ministers van Polen en enkele gene raals. Tot op het laatste oogenblik bleef hij helder van geest. Hij ontving de laat ste Heilige Sakramenten der stervenden. Onmiddellijk na zijn dood werd zijn lichaam gebalsemd. Zijn levensbaan. Pilsudski werd geboren in de omgeving van Wilna, Litauen, op 5 December 1S6/. Hij stamde uit een familie die de czaros- tische onderdrukking hadden bestreden, familie die 11 kinderen telde. In zijn studentenjaren was hij vol lief de voor zijn Polenland en stichtte na 1885 een geheime terroristische organi satie die veel moeite berokkende aan de Russische overheden. Hij werd gevangen genomen en voor 5 jaar naar liberie gestuurd. In 1892 kwam hij op vrije voeten. Hij werd leider in de Poolsche socialistische partij. Hij werd de leider van een blad dezer partij. Hij streed voor de bevrij ding van Polen. Hij huwde alsdan een weuuwe en verhuisde met zijn drukkerij naar Lodz. Tot 1900 zocht de Russische politie hem langen tijd vruchteloos op maar kon hem tater snappen. Hij werd opgesloten in de citadel te Warschau. Hij deed zich in de gevangenis als krankzinnig doorgaan en werd naar het hospitaal van bt Petersburg gebracht waar een jonge socialistische dokter hem de kans gaf te ontvluchten, wat hij ook deed. Hij vluchtte naar Krakau waar hij zijn socialistische propaganda voorzette. in 1904 trok hij naar Japan wijl dit land in oorlog was met Rusland. Te Tokio probeerde hij vruchteloos dat Japan de onoihankelijkheid van Polen zou doen uitroepen. Tot in 1914 was hij dan de gevreesde terrorist die aanslagen pleegde op trei nen, spoorwegen, enz. Hij hielp Polen vluchten uit de Russische gevangenissen en richtte in Galicie zijn Poolsche natio nalistische legioenen in. Enkele dagen na het uitbreken van den oorlog rukte hij op tegen de Russen. Zij vochten zeer dapper. In 1916 weigerde Pilsudski nog langer te vechten voor Duitschland en Oostenrijk indien deze de onafhankelijkheid van Polen niet wilden waarborgen. Dit weigerden zij en hij ook weigerde nog te vechten. Hij werd dan opgesloten te Maagdeburg: dit in 1917. Bij het sluiten van den vrede kwam hij vrij. Op 11 November 1918 werd een regent schap in Polen gesticht, dat aan Pilsud ski het opperbevelhebberschap der le gers opdroeg. In 1919 werd hij tot hoofd van den Staat uitgeroepen. Aan het hoofd zijner legers verslaat hij in 1921 de Rus sische kommunistische legers nabij War schau en doet bij het vredesverdrag van 1921 de grenzen van Polen afbaken. In 1922 weigert hij het presidentschap van zijn land te aanvaarden. Hij trekt zich terug. In Mei 1926 werpt hij het bestaande bewind omver en hij wordt tot president uitgeroepen maar hij weigert nogmaals. Als president wordt aangesteld zijn kandidaat de Heer Mosciki, thans nog hoofd van den Poolschen Staat. Pilsudski werd Minister van Oorlog en Dictator van Polen. Over hem ging omzeggens alle macht. Hij ontslaat de ministers en neexnt andere. In 1930 doet hij de leden der oppositie aanhouden en opsluiten. En als een der laatste feiten zijner loopbaan deed hij een nieuwe Grondwet in zijn land aannemen waarbij aan den Verleden Zondag was Staden in volle feestviering om zijn nieuwen Burgervader an plechtig onthaal voor te bereiden. „ardagavond kondigden de klokken de i jstelijkheden aan van den volgenden dag. Niettegenstaande het gure weder was er Zondag reeds vaaf 2 uur veel drukte op de marktplaats; en toen één kwart over drie de feeststoet in beweging kwam, was de doortocht langs weerskanten door een dikke haag volk afgezet. De Heer Burgemeester en de genoodigden namen den stoet in oogenschouw van op de kiosk, welke ter dier gelegenheid op de markt was opgetimmerd. Een ruiters- groep, de boerenjeugd in uniform, opende den stoet, gevolgd door hun wagen. Volg den daarop; het pompierskorps; muziek der accordeonisten, wagen van de hoeren gilde; van de paardenhandelaars; van de terugkeer der vluchtelingen; Kristen Werkersverbond; Kroostrijke Gezinnen; Centrale Brouwerij; Smeden; Burger- bond; IJzerkruis; Baeckelandt in het Vrijbosch; Molenaars; wagen Goemaere en kunstwagens: Uit het rijk der dui zend kleinigheden» en Sint Lutgardis, Patrones van Vlaanderen en de Tooneel- kunst. Om te sluiten de Muziekmaat schappij De Vereenlgde Vrienden Voegen we daarbij nog de talrijke groe pen: als de jongens- en de meisjesscho len. de Kajotters en Kajotsters, de vrou welijke Burgers- en Boerenjeugd, enz. De Burgemeester was blijkbaar aange daan bij het zien voorbijtrekken van dazen flinken feeststoet, die men ter zij ner eer had opgericht. Dit was ook te danken aan de welwillende medewerking van al de katholieke bonden en vereeni- gingen. Evenals aan de flinke medewer king van de Jeugdgroepeeringen als Ka jotters, Boeren- en Burgersjeugd. Even als da Kajotters optraden met een wagen en een-prachtig schip, traden ook de Boe renjeugd op met een wagen en een flin ken rultersgroep; ook de Burgersjeugd had zijn uiterste best gedaan, al hadden za geen wagen, toch hadden ze zich weten even verdienstelijk te maken, daar een groot getal van hun leden het Gemeente- muziek ondersteunden en ongeveer al de overige elders wisten mede te werken, terwijl de ijverige voorzitter niet min dan dertig opschriften had gemaakt. Wie doet beter? Na den stoet ln oogenschouw te hebben genomen, namen de genoodigden plaats in de auto's en volgden den stoet. De Heer Burgemeester was in een galakoets gezeten, te samen met den Berw. Heer Mostaert, Pastoor, oud-minister Sap en den heer J. Vandenberghe, Bestendig Af gevaardigde. De wagens die fel opgemerkt waren en uiterst in den smaak vielen, waren wel de volgende: De wagen der Centrale Brouwerij; de IJaerkruiswagen, van de Vlaamsche oud-strijders; de wagen Uit het rijk der duizend kleinighedenen de Sint Lutgardis wagen. Nadat 3e stoet de voornaamste straten der Gemeente had doortrokken, had de plechtige ontvangst plaats ln het Ge meentehuis, waar de eerewijn gedronken werd. De Heer Schepen Henri De Jonek- heere en de Heer A Vangheluwe heetten den Heer' Burgmeester welkom; waarop de Heer Burgemeester zijn besten dank uitdrukte en hoopte op de medewerking van iedereen, om den last te helpen dra gen, walke zijn ambt zal medebrengen. Ondertusschen gaf het muziek der accor deonisten een koncert op de markt. Na de ontvangst op het Gemeentehuls werd aan den Gevierde een banket aan geboden in de bovenzaal van Patria. Er waren 128 deelnemers. Onder de voor naamste personaliteiten merken we op, de Heeren Senatoren: Baron Gilles de Pe- lichy, Mullie, Lamertyn en Mahieu. De Heeren Volksvertegenwoordigers: Aile- waert en De Jaeger. De Heer Jozef Van denberghe en Cornllle, leden van de Be stendige Afvaardiging; Kan. Colpaert van den Belgischen Boerenbond, en al de Heeren Burgemeesters van de aanpalende gemeenten. Onder het feestmaal huldigde de Heer A. Monthaye, Gemeentesekre- taris, den Heer Desmedt namens het Ge- meentepersoneel; de E. H. Mostaert, Pastoor, namens de Geestelijkheid; de Heer Jozef Vandenberghe namens de Be stendige Afvaardiging; de Heer Lamertyn namens de Heeren Burgemeesters; Hee ren Baron Gilles de Pelichy en Jan Ma hieu namens zijn politieke vrienden en Kan. Colpaert namens den Belgischen Boerenbond. Vervolgens antwoordde de Heer Desmedt op al de voorgaande spre ken en dankte de Inwoners van Staden om het gulhartig onthaal dat hem ten deele is gevallen, en voegde er vooral een woordje van dank bij voor de feestkom- missie, die met zooveel ijver de feestelijk heden had in elkaar gestoken. Verscheidene telegrammen werden nog voorgelezen vanwege talrijke Kamerleden en Senatoren, Vlaamsche vereenigingen en Boerenbondafdeelingen. Na het banket ging de Heer Burge meester, vergezeld van het gemeen te per soneel, de opschriften lezen welke aan talrijke hulzen waren opgehangen. Som mige opschriften waren sprekend en slaande en zullen den Heer Burgemeester lang in het geheugen blijven. Om 10 uur werd een prachtig vuurwerk afgeschoten op de markt. Daarmede eindigde dezen schoonen dag die de Stadennaars lang ln het geheugen zal blijven. Hierbij wer.schen wij onzen nieuwen Burgervader, de Hesr Desmedt, een lang en beleidvol bestier, tot welvaart en bloei van de gemeente. Hieronder de aanspraak gehouden door den Heer Schepen H. De Jonckheere, bij de ontvangst op het gemeentehuis: Geachte Heer Burgemeester, Mevrouwen, Mijnhecren, Heden is Staden ln blijde stemming en feestviering I Volgaarne sluit ik mij aan bij die aigemeene geestdrift, en in naam der openbare besturen, maak ik aan on zen pas benoemden Burgemeester, M. De smedt, mijne gulhartigste heilwcnschen over. Met een noesten werkersvlijt bezield, met eenen helderen kijk op de sociale en economische toestanden der bevolking be deeld, gepaard met eene dienstvaardigheid en belangloosheid als niet eenen, samen met uwen invloed bij de hoogere overheid en uwe diepe kennis en overtuigende wel sprekendheid, dit alles maakt, dat geen gesohikter man door Z. M. de Koning kon benoemd worden. De verdienstelijke loop baan van M. Desmedt beschrijven ls onmogelijk. Het veze mij nochtans toege- DE PRAALWAGEN DER H. LUDGARDIS.

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 2