De FransxSto Kegeef*n?j li«i w@fk suss ®iwe Regeering Het Eeuwfeest van de heroprichting der katholieke Hoogeschool van Leuven ücsra de KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER Be vrijzinnige Minister Marchant, Katholiek 0ev©§kiisg| van Katholieke Hogeschool 12 bladzijden: 35 cent. «de halle INTERNATIONA AL OVERZICHT, Dg ïalenregelang in Gerechtszaken voor de Kacner HOOGDAG VOOR HET KATHOLIEKS CNDERWIJS TeL Poperinge t103loheckrckening N' 15.570, ZONDAG 9 JUNI 1935. tesigevsR b. ANSENVA^TSTE, PopëHBg# ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland 18,60 fr. Belgisch Kongo 35,fr. Frankrijk 35,fr. Alle andere landen 55,fr. Katholiek Weekblad van leper Bureel Boterstraat, 17, ieper. Er zijn menschen die het elders, in andere gazetten, niet zullen gelezen heb ben, omdat sommige anderegazetten zulk nieuws niet geven! Ze zullen wel een geheele reke weten over dien ex-koster van Wetteren, enz... en dat te pas en ten onpas erbij sleuren om hun haat te gen de religie te kunnen koelen. Maar hier hebben we wat anders! Het is gebeurd in Holland: de zeer befaamde Minister van Onderwijs in Holland, M. Marchant, is Katholiek geworden, is pu bliek overgegaan naar de Katholieke Kerk. Sinds een paar jaar had de naam Mar chant groote ruchtbaarheid verworven in het Nederlandsche taalgebied. M. Marchant is jarenlang in Holland de leider geweest der vrijzinnig-demokra- tische partij. M. Marchant heeft in 1925 nog meêge-' werkt om een einde te stellen aan het Nederlandse!» Gezantschap bij den Paus te Rom$. - - ----- En diezelfde vrijzinnige staatsman. M. Marchant, is thans, uit eigen beweging, na een schijnbaar lang bekeeringsproces, publiek komen verklaren voortaan een trouw en geestelijk onderdaan van den Paus te zullen zijn. De katholiek Marchant wil herstellen wat hij vroeger verkorven heeft; hij zal niet bij de pakken gaan zitten. M. Marchant is een strijdlustige en eerlijke natuur. De kerk krijgt in mij een strijdbaren zoonaoo heeft hij zich laten ontvallen. Natuurlijk heeft de Sfeer Marchant hiermeê een massa vijanden q.p den hals gehaald. Hij heeft zips etsósiag als mi nister gegeven. Het voorbeeld van den vrijzinnigen mi nister Marchant krijgt misschien navol- •gers! Zulk nieuws doet een mensch deugd. En 't kan soms een licht zija voor au- deren. Christus' Katholieke Kerk, Lof en dank voor 't standaardwerk. Dat Gij oprichtet te Loven, Om alom. steeds Gcd te loven. G'hetot een Hoogeschool gesticht Tot eenieders onderricht In de hoogste wetendhedsn Van 't verleden en het heden. Sinds vjf honderd jaar en meer Geeft g'aan velen les en leer Die eikeens verstand verlichten En ook wijzen op de plichten Jegens Kerk en Vaderland In 't belang van eiken stand. Onder 's Heeren milden zegen Hebt G'een naam en faam gekregen Die de wereld door weerklinkt, En vol licht en luister blinkt; Honderdtachtig Professoren Kan m'in veertig scholen hoorei» Leering geven over al Wat gekend is in 't heelal Aan meer dan vier duist studenten Die er wetenschap inenten. G'hebt Geleerden voortgebracht Die elkeen voor altijd acht, En wier deugdlijk werk en leven Milde vruchten kwamen geven. G'hebt beantwoord aan de hoop Die 's Lands Bisschoppen bekroop Toen zij over honderd jaren En, onlangs na krijgsgevaren, U weer hebben opgetild Zoo het eikeen wenscht' en wild! Blijf aan 't hoofd der Hcogescholen! Word bemind en aanbevolen! Schenk ons Volk hart en verstand, God ter eer en 't Vaderland! Te leper op 2 Juni 1935. AANGIFTE VAN BELASTINGEN B j het aangeven voor de inkemstbs- lastlng, moeten niet gemeld worden de intresten der gcunifleerde renten, der pre ferente aandeelen der Belgische Spoorwe gen, de loten of premiën van de titels van openbare besturen, het pensioen, renten en vergoedingen voor invaliditeit of voor overlijden, de pensioenen aan invalieden, weezen en weduwen van oud-strijders en voor de slachtoffers van werkongevallen. BE MUNTSTUKKEN VAN 50 FRANK nanciën, en Bovesse, oud-minister van Justitie. Er werd in het bijzonder gehandeld over de Boerenbond, de Algemeene Bankver- eeniging en de betrekkingen welke het blad Le XX* Sièclemet deze maat schappijen zoude gehad hebben. Donderdag werden nog onderhoord de HH. de Broqueville, oud-eerste minister, en de Procureur-generaal Hayoit de Ter- micourt. DE KONTKOOL OP DE BANKEN maals een gevaar worden voor de gemeen schap, zooals dit was gebeurd voor de de- valvatie. Alles laat voorzien dat dit ontwerp in voege zal gebracht worden binnen de eerstvolgende dagen. Het is dus ver van de nationalisatie der banken zocals werd voorzien in het Plan De Man. De Socialisten hebben dit dus nogmaals moeten prijs geven. uasissagBJSsssassiEZKaEraazax POPERINGE EN OMSTREKEN INKOOP OUDE MUNTEN Zilverstuk van 5,09 fr. aan 12 fr. Zilverstuk van 2,00 fr. aan 4 fr. Zilverstuk van 1,00 fr, aan 2 fr. Zilverstuk van 0,50 fr. aan 1 fr. Ge kunt het iederen dag uitwisselen bij KAMIEL BOSSAERT, Café des Allies Ieperstraat, 3, POPERINGE. Beleefd aanbevolen door hel Huis Frank fort, KjESlkSÜiaat, Oostende. EEN MINISTERIE LAVAL IS GEVORMD Na de talrijke hierbovenopgesomde moeilijkheden, kon de Heer Laval Vrij dag morgen te 3 uur verklaren dat hij eringelukt was een Ministerie samen te stellen. Nadere inlichtingen geven wij onder - Laatste Berichten». Het Wetsontwerp aangenomen. Zooais vroeger reeds werd gemeld, moest de Kamer het wetsontwerp op de talenregeling in Gerechtszaken opnieuw behandelen, daar de Senaat er enkele wij zigingen had aangebracht. Woensdag 11. werd het wetsontwerp, zooals het aangenomen werd in den Se naat, door de Kamer goedgekeurd met 96 stemmen tegen 40 en 22 onthoudingen Stemden tegen: 6 Katholieken, 10 Libe ralen en 23 Socialisten, alsook den afzon derlijken Opdenbosch. Onthielden zich: 9 Katholieken, 2 Libe ralen. 4 Socialisten en de Vlaamsche Na tionalisten, inbegrepen de Heer De Lille. Als er op aan komt een wetsontwerp tot regeling der Vlaamsche kwestie te steunen zijn deze telkens niet te vinden. Een nieuwe stap werd gedaan naar de oplossing der Vlaamschj kwesties. TOMBOLA DER BRUSSELSCHE TENTOONSTELLING Trekking van 5 en 6 Junï. 23p Reeks. Nrs 118897, 204239, 2S4276, 2S9154 en 502475 winnen ieder 20.000 fr. Tien loten vein IC.000 frank: 101078 184860 227537 259360 276743 437535 452992 512129 556573 594077 OMSLAGEN Een lot van 50.000 fr.275805 Een lot van 20.000 fr.294771 Een lot van 10.000 fr.220600 Olïiciccle lijst te bekomen aau 0,50 fr. vj _^lje p^^urceka, Toen de Heer Doumergue, met zijn regeering ontslag nam, zegde hij dat alleen 'n Staatshervorming verlich ting kon brengen in de economische toestand van Frankrijk. De H. Flan- din heeft hem opgevolgd met de geruststelling dat er heel wat kon gedaan worden zonder Staatshervor ming. Iedereen of bijna iedereen, ver wachtte redding van de nieuwe re- geering. Na zes maanden is ook nu de regeering Flandin gevallen, op het oogenblïk dat ze een uitgebreide vol macht vroeg aan de Kamer, zonder dat ze kon bogen op tastbare resul taten. De gebeurtenissen hebben een spoe dig verloop gehad. Bij de hervatting van de parlementaire bedrijvigheid, was de financieele toestand van Frankrijk hachelijk geworden. De Fransche frank, was het voorwerp geworden van 'ji verwoede aanval van de speculanten «a la baisse Deze, aangewakkerd door de groote winsten gemaakt op sommige gede valueerde munten, onder meer op de Belgische frank, hadden te vergeefs getracht ook de Hdllandsche gulden en de Zwitsersche frank te doen val len, wanneer Frankrijk hun plots het geschikt terrein bleek te zijn voor hunne verrichtingen. Het evenwicht van de Fransche begrootingimmers, scheen zeer geschokt! Er werd een deficit van 7 miljard frank geboekt, waaraan de toenemende militaire uit gaven in de laatste maanden zeker niet vreemd zijn geweest! Men ver wachtte weldra algemeen, dat, even als in Belgie, aan de deflatiepolitièk zou 'n einde gesteld worden om red ding te zoeken in de devaluatie. Dat was dus werkelijk 'n vruchtbaar ter rein voor de internationale specula tie. Maar meteen was ook het ver- trouwen van de Fransche spaarders in de nationale munt geschokt. Velen, gesticht door de voorbeelden in an dere landen hebben hunne spaarcen ten in veiligheid trachten te bren gen door tijdelijke beleggingen van reëelen aard; de meesten echter door aankoopen van goud bij de Banque de France. Aldus zijn we, vooral ge durende de maand Mei, getuige ge weest van een reusachtige kapitaal- vlucht naar het buitenland, waarbij de honderden millioenen in Belgie zeer gering schijnen. In min dan een maand tijds, van 1 tot 27 Mei, wer den meer dan 8 milliard franken Fransche franken: dus ongeveer 15,5 milliard Belgische franken) uit de kelders van de Banque de France ge voerd. Weliswaar bezit Frankrijk een enorme goudreserve (meer dan 70 milliard Fransche franken) maar de feiten verliezen daardoor niets van hun ernstig karakter. De Minister van Financiën, Ger main Martin, had intusschen, 'n uit gebreid plan voor economisch en fi nancieel herstel opgemaakt, dat in besloten kring door de leden van het kabinet werd besproken en waarvan tot nog toe maar heel weinig bekend is. Te oordeelen naar de uitlatingen van den H. Germain Martin zelf, zou de politiek van deflatie behouden blij ven. Uitgebreide maatregelen zouden getroffen worden om de speculatie te controleeren en te beteugelen; het budjet moest in evenwicht gebracht worden, de belastingen zouden ver minderen, teneinde de kostprijzen in de nijverheid te verlagen, enz.; vage voorstellen waarbij men zich kan af vragen hoe ze te verwezenlijken zijn. Tot het bereiken van de beoogde plannen zou 'n volmacht gevraagd worden aan de Kamers, volmacht die tamelijk uitgebreid zou zijn en die moest reiken tot 31 December 1935. Op 30 Mei kwam de Kamer bijeen om het regeeringsvoorstel te bespre ken en daarna goed of af te keuren. Van meet af voelde men algemeen dat de regeering in gevaar verkeerde, maar er werd nog veel verwacht van de bespreking en van de rede van den Heer Flandin die, niettegenstaan de zware verwondingen opgeloopen bij 'n auto-ongeval, toch persoonlijk zijn verantwoordelijkheid wenschte te ver dedigen. De bespreking wees onmiddellijk uit, dat er een sterke groep heil van devaluatie verwachtte, voornamelijk de linkschen. Velen echter zonder verdedigers van devaluatie te zijn, zouden hun vertrouwen niet schen ken, omdat de regeering Flandin niets bereikt had om dat vertrouwen waar dig te zijn. Algemeen voelde men dat het verleenen van volmacht betee- kende een inkrimping van de parle mentaire bevoegdheid, voor enkelen 'n weg naar de dictatuur. rlet ont werp was daarbij heel vaag en on duidelijk. Ook de rede van Flandin zelf, bracht niet de redding van de regeering. Germain Martin, de Mi nister Van Financiën, had naar aan leiding van 'n scherpe aanval gedu rende de zitting zijn ontslag aange boden. In zijn redt aanvaardde Flan din dit ontslag, waar hij dit niet hed mogen doen en verder nog is hij zeer onhandig geweest door kwetsende be woordingen te gebruiken tegenover zekere groepen. Het volmachtsontxcerp werd ver worpen met 353 tegen 202 stemmen. Een verpletterende nederlaag voor Ce regeering Flandin. Dus nog 'n val van het ministerie in Frankrijk zooals ze zoo gemakke lijk en zoo veelvuldig voorkomen. Men mocht zich deze keer echter af vragen welke oplossing zou gebracht worden. Intusschen werd de Voorzitter van de Kamer, de H. Fernand Bouisson, van wien men zegt dat hij vroeger kapitein is geweest van een der sterk ste voetbalclubs van Frankrijk, met de samenstelling van een nieuw Ca binet belast; en hij heeft het gedaan alsof hij maar over de athletische conditie van enkele voetbalspslers Ie oordeelen had. In twaalf uur tijds was de nieuwe regeering er! De nieuwe regeering scheen in haar samenstelling en haar programma, maar weinig af te wijken van Ce voorgaande. Ze had 'n meer krijgs haftig uitzicht door de aanwezigheid van een maarschalk en twee gene raals, wat er op wees dat zeker geen bezuinigingen zouden gebracht worden op de begrooting van oorlog. Wat haar programma betreft, zou ze werken om de begrooting in evenwicht te bren gen, om de frank te verdedigen; ze zou maatregelen van economisch her stel treffen. Daartoe zou ze echter weer moeten vragen wat aan de voor gaande regeering geweigerd werd: een uitgebreide volmacht. Frankrijk is steeds het land ge- iveest van financieele schandalen. Het is een zeer rijk land, dat 'n gunstig terrein biedt voor financieele avontu riers. Het is ook 'n land dat- bocgt op 'n ruime vrijheid, en van die vrij heid wordt op groote schaal misbruik gemaakt. Nu weer worden wel onder zoekingen ingericht naar de bankin- richtingen, die aan de speculatie- koorts der laatste iveken hebben deel genomen; het publiek zal er wellicht eenigszins door gesust werden. Maar als men bedenkt hoe weinig gevolgen het onderzoek in de zaak Stavisky tot nu toe heeft opgeleverd, dan is men geneigd met een schouderopha len deze nieuwe enquête te beschou wen. Het onderzoek zal gerekt v:or- den. Er zullen rijke fooitjes uitgedeeld en aldus zullen de belanghebbenden tijd winnen. De regeering Buisson scheen een tusschenregeering te zijn, die maar een heel kort leven zou heb ben en plaats zou moeten maken voor een devaluatieregeering. Ten ware ze zelf devaluatieinzichten koesterde. Alle leden van de nieuwe regeering hadden zich tot nog toe voor de ver dediging van de Fransche frank uit gesproken. Het gebeurt echter meer dat ineens een andere meening wordt aangekleefd! Men spreekt van verde diging van de frank, men spreekt echter ook van allignement de la monnaiewaarmee bedoeld wordt aanpassing van de munt met de in ternationale muntstandaard. Ligt hier niet de wil tot devaluatie, die achter af zou voorgesteld worden als een voldongen feit Dat de regeering Bouisson het niet lang zou houden verwachtten we, maar dat ze reeds bij hare verschij ning voor de Kamer in de minder heid gesteld zou worden, neen, dat hadden we niet voorzien, en dat zal wel iedereen verrast hebben en niet het minst de H. Bouisson zelf. Het Parlement wil dus niet meer hooren van meuwe bezuinigingen, van nieu we offers. Het wil niets minder dan het gebaar van bevrijdingde devaluatie. Dan eerst zullen de so cialisten, bereid gevonden worden mee te werken, zooals ze dat in Bel gië gedaan hebben. De II. Laval, die intusschen de taak van Kabinets vormer aanvaard had en die niette genstaande alles, toch met een pro gramma van redding van de frank en van zware bezuinigingen voor den dag kwam, heeft hst maar enkele uren uitgehouden en zijn poging moeten opgeven. Wat nu? Alles wijst er op dat alleen 'n devaluatieregee ring door de Karper zal aanvaard worden. We zullen hier niet voor- of na- deelen van devaluatie bespreken voor de Franschen. Voor ons zouden er zeer zeker voordcelen mee gemoeid zijn. Nochtans ivare het verkies lijker dat de Fransche munt kon stand houden tot in de nazomer. Belgie immers is 'n toeristisch gebied dat zeer druk bezocht wordt door de Franschen; vooral de kust zou deze Zomer veel bezoek krijgen van de Zuiderburen, die de gelegenheid zou den te baat nemen om hunne fran ken in gedevalueerde Belgische fran ken om te zetten en een heerlijk en goedkoop verlof door te brengen. (Nadruk verboden.) E3323S:;2ZEI2Sa3$SEa3SaaSZ13ZX3 Ziïmen Jubileum van baar Rsctor-Hognüscus Z. Exc. Hqr. Lafteuxe De jubelfeesten der Leuvensche Universiteit werden met ongemeenen luister gevierd. Men ziet hier Mgr Ladsuze, tijdens het H. Misoffer en de rondgang van de Se des Sapientae. De politieke knoeierijen brengen groot gevaar voor den Franschen frank. Heer Bouisson vormt een regeering maar wordt door de Kamer, na het vragen van de volmacht, in de minderheid gesteld met 264 stemmen tegen 252. Heer Bouisson weigert het opnieuw te wagen. Heer Jennenay bedankt voor de eer en Heer Laval ziet geen uitkomst en geeft het op. Zal M. Pietry het wagen? Naar Kamerontbinding? Vroeger hebben wij reeds gemeld dat muntstukken van 40 fr. zouden geslagen worden ter gelegenheid van de Brussel- sche Wereldtentoonstelling. Bij Koninklijk Besluit werd thans be paald dat de bedoelde muntstukken een waarde zullen hebben van 50 fr. in plaats van 40 fr. en geldig zullen blijven zooals de andere muntstukken. DE MANCEUVERS TEGEN DEN FRANK D* Kamerkommissie belast met het on derzoek naar de schuldigen van den val van onzen frank heeft deze week onder hoord de HH. Janssens, oud-minister van FlnajiClcp, Léo Gérard, giinister van Pi- De Regeering houdt zich bezig met het opmaken van het ontwerp voor de kon- trool op de banken. De banken zullen hun eigen wettelijk statuut krijgen. De wette lijke verplichtingen waaraan zij onder worpen worden in zake kapitaal, aktiva en passiva, fondsengebruik, enz. zullen onder het toezicht vallen van bijzondere kommissarissen die het vetorecht zullen hebben in geval van overtreding. Het eigenlijk beheer der bankinstellin gen, het toekennen der kredieten, alles wat betrekking heeft tot de klanten zal uitsluitend blijven in de bevoegdheid van de bankiers. Deze blijven dus ook verant woordelijk tegenover hun klanten. Dit om te beletten dat de baj&en pog- Nr 471557 wint 500.000 fr. Nrs 307852 en 487203 winnen ieder 50.000 fr. Wanneer een katnoiiek over de Hoo geschool van Leuven spreekt, dan ls dat steeds met onverholen fierheid. En te recht mag hij met trots verwijzen naar dat geweldige geestelijke monument dat te Leuven de glorie van het Katholiek onderwijs zoo torenhoog opheft dat het zichtbaar wordt voor een gansche wereld die er met ontzag naar opziet. Geen wonder dan, wanneer een derge lijke instelling het eeuwfeest harer her opening viert heropening die bewijst dat spijts de listige bekampingen het ka tholieke onderwijs tenslotte toch zegeviert omdat het streng noodzakelijk is dat duizenden en duizenden zich aansluiten bij dit groot familiefeest waarop de kin deren van eenzelfde geestelijk gezin el kaar wedervinden om saam hun tol van dank te betalen aan den burcht der ka tholieke tradltiën in België. LEUVEN IN FEEST Leuven dat er bijwijlen, ondanks zijn studenten, héél kalmpjes kan uitzien, kende Zondag 2 Juni een bijna ontstel lende drukte. Oud-studenten en studenten, en vele andere katholieken die getuigen wilden zijn van dezen blijden hoogdag kwamen te Leuven in massa toe. In de feestende stad wapperden overal de Belgische en Vlaamsche vaandels en aan den toren van het Hoogeschoolgebouw prijkten bovendien de Stars-and-Stri- pesals blijk van erkentelijkheid aan de Amerikaansche vrijgevigheid die den bouw der vernielde bibliotheek mogelijk maakte. HET H. MISOFFER IN OPEN LUCHT Te Heverlee, nabij Leuven, op de eere- koer van het in lentetooi prijkende Aren- brrgpark hadden indrukwekkende gods- dijnstige plechtigheden plaats. Vóór het oud heerenkasteel van Hever- l€3, sedert 1450 eigendom der familie de Croy en honderd jaar later van de prin selijke familie van Arenberg, omringd van jeugdig groen en eeuwenoude lom merrijke boomen, werd de H. Mis van dankzegging opgedragen, opdat de Hemel zijne menigvuldige zegeningen over de Alma Mater zou uitstorten en haar nog vele jaren van voorspoed vcor welzijn van Kerk en Land zou gunnen. Naar het balkon, waarop het geplaatst werd, droegen de studenten het beeld van de Sedes Sapientiae patrones der Leu vensche Alma Mater. Het is een O. L. Vrouwbeeld dat het Leuvensch magistraat in 1442 aan de Col legiale kerk van St Pieter, ten geschenke gaf. Het beeld is in eik en bestemd cm in de jaarlijksche processie van O. L. Vrouw Eelegering gedragen te worden. Dit beeld, door een der meesters beeldhouwers van dan tijd, Nicolas de Bruyn, vervaardigd, werd als bij mirakel uit de vlammen ge red toen de Duitsche horden, in 1914, St Pieterskerk in vlam en vuur zetten. ,1e Maagd is voorgesteld al zittend, met, op '«aren sohoot, haar goddelijk Kind. Met rechter hand, zegent Jezus de we reld, in de linker hand, hcudt Hij eene duif. De Madona van Leuven, .w 1914, uit de vlammen gered is als eene verzekering van vertrouwen in de toekomst: de eere- disnst van Maria te Leuven zal nooit vergaan; de Stoel van Wijsheid, de Leu vensche Alma Mater zal nooit omverge- worpsn worden. Het vermaarde "- eld. omgeven van de kloosterzusters, was in den stoet vooraf gegaan door Mgr Ladeuze in groot ornaat m:t mijter en staf, gevolgd van Kardinaal Van Rosy en Mgr Micara, benevens te! van Belgische bisschoppen en hoogere geestelijken. ret is Mgr Ladeuze die het plechtig Heilig Misoffer van dankzegging opdroeg, pcihificaal bijgestaan door Z. £m. Kardi- nr.rl Van Rcey. Mgr Micara, pauselijk nuntius woont de plechtigheid bij onder een baldakijn naast den pontiflcalen troon, wijl voor aan de geloovigen, de bisschoppen en ge mijterde abten hebben plaats genomen. Aanwezig zijn eveneens Minister Rub- bens, Staatsministers Francqui, Van Cau- welaert, Van de Vyvere, Poullet en Moyer- soen, baron Carton de Wiart, M. Poncelet. voorzitter der Kamer, Prof. Van Dievoet, verschillende katholieke parlementsleden, gansch het leeraarkorps der Hoogeschool, enz., enz. En dan talrijke rijen van oud-studen ten, allen volgens hun faculteit gegroe peerd, achteraan op de breede grasplei nen van het park, de vreemdelingen en de Leuvenaren die uit sympathie met de jubileerende universiteit het grootsche feest mee kwamen vieren. Door E. P. Pinard de la Boulaye, kan selredenaar van de Parljzer Notre-Dame, werd in een prachtige gewijde aanspraak gehouden waarin hij de diepe beteekenis van dezen heuglijken dag belichtte als mede het drievoudig hulde- en dankmo- tief van den dag, hulde en dank om de gewichtige historische gebeurtenis der heropening der Leuvensche universiteit ten jare 1834, hulde en dank om de hon derd jaar van wetenschappelijke navor- schlngen en van onderricht in den dienst der waarheid en der katholieke gedach te, hulde en dank om de laatste vijf-en- twintig jaar, die onder het rectoraat van Mgr Ladeuze allerheerlijkst werden door gemaakt. Na de H. Mis werd door Mgr Ladeuze het Te Deum aangeheven, waarmede deze heerlijke godsdienstige plechtigheid beëindigd werd. DE FEESTZITTING Z. Em. de Kardinaal begaf zich dan, gevolgd van de bisschoppen, hoogere gees telijken en de vooraanstaanden naar de binnenkoer van het kasteel waar de oud studenten inmiddels bijeengekomen wa ren. Nadat de geestelijke en wereldlijke overheden plaats hebben genomen op het verhoog, geeft Mgr Micara lezing van een schrijven door onzen H. Vader ge richt aan Kardinaal Van Roey. Zijne Hei ligheid wijst daarin op het groote aantal geleerden in den loop van haar bestaan door de Katholieke Hoogeschool van Leu ven gevormd en hoe ze door de missiona rissen en vreemde geleerden zoowel als door de werken die ze deed uitgeven, haar weldoenden invloed over de gansche we reld heeft kunnen uitspreiden. Het schrijven sluit met een apostoli- schen zegen voor Kardinaal Van Roey, den rector, leeraars en studenten der Leuvensche Alma Mater. Vervolgens neemt Kardinaal Van Roey het woord om den lof te maken van het grootsche werk der Alma Mater die steeds in ons land een machtigen factor van or de, maatschappelijke standvastigheid en nationale eenheid was. ONTBIJT In de groote zalen der nieuwe gebouw de lokalen, in het Park van het kasteel van Arenberg, vereenigden zich ruim 1200 gencodigden voor het feestmaal. In de grootste zaal bemerkte men aan de eeretafel Z. Em. Kardinaal Van Rcey; Z. Exc. de Pauselijke Nuncius Mgr Mi cara; M.M. Poullet, Van de Vyvere en Francqui, Staatsministers; graaf Willy de Grünne, grootmeester van het Huis van H. M. de Koningin; Deckers, Ministers van landsverdediging der Nederlanden; graaf Xavier de Grünne; Poncelet, voor zitter der Kamer van volksvertegenwoor digers; baron Verwilghen, gouverneur der provincie Limburg; Bessemans, rector der Gentsche Hoogeschool, enz. Heildronken werden ingesteld door Z. Em. Kardinaal Van Roey op Z. H. den Paus, Z. M. den Koning en op de Uni versiteit; door Z. Exc. Mgr Ladeuze en door baron Verwilghen, gouverneur der 4S3SBEaaiiaflHBBXBBBII3BS!BBBl)BI HEER BOUISSON KABINETSVORMER Nadat de Heer Flandin bij het vrager! naar volmacht voor zijn Regeering door de Kamer in de minderheid werd gesteld, kreeg de voorzitter der Kamer, de Heer Bouisson, opdracht van den Heer Lebrun, voorzitter van de Republiek, om een nieu we Regeering samen te stellen. De Heer Bouisson aanvaardde de taak Vrijdag 31 Mei in den vroegen morgen en begon de onderhandelingen die bijzon der moeilijk schenen. Ondertusschen werden vervolgingen in gespannen tegen de speculateurs en huis zoekingen gedaan in banken en soortge lijke instellingen. De frank werd weerom vast door de getroffen maatregelen en door de hoop dat de Heer Bouisson zou slagen in zijn taak. Te Parijs bleef alles rustig maar de fascistische groepeeringen en Vuurkruisen stonden in alarmtcestand. DE REGEERING BOUISSON SAMENGESTELD In den nacht van Vrijdag op Zaterdag kon de Heer Bouisson melden dat hij in zijn opdracht geslaagd was. In zijn kabi net zouden als Minister optreden o. m. de HH. Caillaux, Maarschalk Petain, Herrie';, Marin, Laval, Pernot, Generaal Maurin, Pietri, Frossard, Jacquier, enz. Die kandidaat-ministers waren met den Heer Bouisson akkoord maar niet de le den van hun politieke groepeeringen en deze zouden het kabinet Bouisson een lee- lijke poets bakken. Het kabinet was een Nationale Repu- blikeinsohe verzameling. De Socialisten wilden niet mede en de nieuwe Ministers Lafont en Frossard, vroegere kommunisten en thans lid van de geunifieerde socialistische partij kre gen de bons door hun partij omdat zij Minister wilden worden. De Radikaal-Socialisten waren zeer ver deeld over de toetreding hunner partij tot de Regeering Bouisson en tijdens een ver gadering der partijleden moest de Heer Herriot bedreigen met ontslag om niet op voorhand alles ongedaan te maken. EERSTE KABINETSVERGADERING Dinsdag: 11. In den morgen hielden de nieuwe Ministers een eerste kabinetsver gadering. De verklaring door de Regeering voor te lezen in de Kamer werd opgesteld. De Regeering Bouisson zou volmacht vragen om de financies te herstellen, de frank te verdedigen en de speculatie te gen te werken en te vervolgen. De Regeering zou ook verklaren geneigd te zijn mede te werken tot de algemeene stabilisatie der munten en tot het in even wicht brengen der Begrooting. Toezicht zou gehouden worden op de effectenbeurs. Heer Caillaux, Minister van Financiën, was zimjjens een.«ijcbrraad voor de ban kiers In te richten' om de kleine spaarders te beschermen. Dinsdag was de openbare meening ge rustgesteld en de Fransche frank herover de bijna zijn normalen koers. Dit ook door de terugkoopen der baissiers en door de maatregelen door de Fransche Regeering genomen. DE REGEERING BOUISSON VOOR DE KAMER dracht gegeven aan Minister Laval. De Heer Laval aanvaardde, maar door de houding der Radikaal-Socialisten voorzag hij geen meerderheid te zuilen krijgen en gaf Woensdag avond rond 8 uur de po gingen op. HEER PIETRI AAN DE BEURT Na de Heer Laval is de Heer Pietri ont boden geweest bij den President der Re publiek en gevraagd een kabinet samen te stellen. De Heer Pietri heeft aanvaard en de onderhandelingen ingezet. DE TOESTAND ZEER BENAKD. NAAR ONTBINDING Hoe de finantieele en ekonomische cri sis in Frankrijk, alsmede de ministerieele crisis een oplossing zullen vinden, is moei lijk te bepalen. Men kan zich gemakkelijk inbeelden voor welke reuzentaak de nieuwe Regee ring zal gesteld zijn. De Kommunisten winnen steeds veld en Seze partij is de sterkste geworden in het Seinedeparte- ment. Er heerscht groote mistevredenheid on der de arbeiders en middenstanders die van geen stijging der levensduurte willen weten.' De arbeiders willen ook niet weten van de deflatiepolitiek en verlaging der Iconen. De boeren dreigen hun belastingen niet meer te betalen. De oud-strijders en ambtenaren kanten zich geweldig tegen iedere verlaging hunner inkomsten. Het Parlement is onhandelbaar en de Volksvertegenwoordigers kennen alleen het dienen van de belangen van hun kie zers om bij kiezingen de stemmen hun nerkiezers niet te verliezen. De Fransche begrooting bedraagt 50 milliard. Vermoedelijk zal dit jaar voor 18 milliard moeten geleend worden, waar van acht tot dekking van het begrootings- tekort. De dienst van de openbare schuld eischt 22 milliard en jaarlijks wordt 10 milliard uitgegeven voor het leger. In de Socialistische en Kommunistische middens eischt men de ontbinding der Wetgevende Kamers. Gezien de groote mistevredenheid onder het volk, hopen zij een groote overwinning. In veel andere middens geraakt men overtuigd dat alleen nog nieuwe verkie zingen klaarte in den toestand zouden brengen. Om het noodige zuiveringswerk te doen zullen drastische maatregelen moeten ge nomen worden en het valt moeilijk in te beelden dat een persoon die afhangt van de Kamer dit werk zal kunnen doorvoe ren. Er werd ook nog gemeld dat sedert April laatstl. 10 milliard goud uit de Banque de France werd gehaald. Bij hare eerste reis heeft de Normandieeen lading goud moeten medenemen. Moest deze benarde toestanden nog en kelen tijd blijven heerschen, dan bestaat er groot gevaar voor de Fransche munt en voor de toekomst van Frankrijk zelf. De politiek is in zulk bedenkelijk' straatje gesukkeld dat wellicht alleen nog een autoritair bewind klaarte zou kun nen scheppen. Geen vertrouwen en ontslag. Dinsdag namiddag kwam de, H. Bouis son en zijn regeeringsploeg voet de Ka mer. De Regeeringsverklaring met in houd als hierboven gemeld werd afgelezen en volmacht gevraagd tot 31 Oktober e. k. De bespreking in de Kamer werd na dien aangevat. Tusschen de besprekingen in werden vergaderingen gehouden door de onderscheidene partijen maar een geest van akkoord werd zelden aan den dag gelegd zoodat het lot van den Heer Bouisson onzeker scheen. De Finantieele Kommissie had intus schen het ontwerp der Regeering goed gekeurd met 19 stemmen tegen 18. Laat in den avond van Dinsdag werd er gestemd in de Kamer en het vertrou wen werd den Heer Bouisson en zijn col- legas geweigerd met 264 stemmen tegen 282, dus amper met een verschil van twee stemmen. Onmiddellijk daarop gaf de Regeering Bouisson haar ontslag. De politieke knoeierijen hadden weeral hun slag gehaald. Voor de frank was de toestand dreigend en den Woensdag mor- ,gen kwoteerde de Fransche munt weerom lager, winstgevend om goud uit te voeren. HEEREN BOUISSON EN JENNENAY BEDANKEN VOOR DE EER Na het ontslag der Regeering Bouisson bleek dat de Regeering toch een meerder heid had bekomen. Hoe kon dat zijn? Vermoedelijk door foutieve telling, ofwel wat aannemelijker is dat enkele te genstemmers, verrast om den uitslag der stemming, ter later ure hun stem hebben gewijzigd. Het waren evenwel vijgen na Paschen en de Regeering was ontslagnemend. Hadden tegen de Regeering gestemd: 65 Radikaal-Socialisten, de Socialisten, de Kommunisten, en een warboel van stem men uit alle andere partijen. I De Heer Bouisson werd verzocht op- nieuw de proef te wagen maar weigerde. De Heer Jennenay, voorzitter van den Se naat, was ook geen liefhebber en wees het aanbod van den President van de hand. DE HEER LAVAL NEEMT AAN MAAR MISLUKT Daarna werd door President Lebrun op- BEER PIETRI GERAAKT OOK NSRT KLAAR Doordat de Socialisten, die blok vormen met de kommunisten en hierdoor niet vrij meer zijn in hun bewegingen, niet mede wilden en de Radikaal-Socialisten ver deeld bleven, voorzag de Heer Pietri dat hij niet zou lukken in zijn opdracht en gaf het op. Er werd eveneens gemeld dat ook de Heer Herriot verzocht werd, neg voor den Heer Pietri, een kabinet te vormen maar dit weigerde. Onder de eischsn der Socialisten voor mogelijke deelname stippen wij aan: dat de Nationale Bank schatkistbons zou ver- diskonteeren nieuwe biljetten zouden hiervoor moeten gemaakt wat inflatie be- teekent, ontbinding van het Parlement en van de anti-socialistische Liga. Zulks is onmogelijk. Bij het onderhandelen bleek dat de Heer Pietri veel water in den wijn zou gedaan hebben in zake de te bekomen volmacht, maar toen hij geen weg meer kon en hiervan kennis had gegeven aan den President Lebrun, verklaarde hij dat alleen nog een autoritaire Regeering de gelijk werk zou kunnen leveren. NOG EEN DIE HET NIET AANDURFT Nadat Heer Pietri de pogingen opgege ven had werden nog de HH. Bouisson en Herriot opnieuw bij den eer Lebrun ge roepen. Nadien werd de Heer Delbos ontboden maar deze bedankte ook, verklarende on bevoegd te zijn om zulke zware taak op zich te nemen. HEER LAVAL POOGT OPNIEUW Donderdag even voor 20 uur werd de erin gelukt was een Ministerie samen te nogmaals opdracht tot het vormen van een Ministerie. Hij aanvaardde en ver klaarde spoed ermede te willen maken. Onmiddellijk vatte hij zijn onderhan delingen aan. Vrijdag morgen werd ge meld dat hij zou geslaagd zijn. Donderdag was intusschen de Fransche munt weer ietwat flauwer, aan den koers van 193,56 Belgische franken voor 100 Fransche franken. 3' JAAR. N* 23. TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 2 fr. toel. v. ber. in. adr. t. bur. Rouwber. en Bedank, (min.) 5,00 fr. Te herhalen aankondigingen: I prijs c aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond j ingezonden worden. Kleine he- richten tegen den Donderdag noen. f provincie Limburg. Tijdens dezen heil dronk werd aan Z. Exc. Mgr Ladeuze zijn prachtig portret, geschilderd door mees ter Richir, overhandigd. HULDE ONZER VORSTEN Zijne Majesteit de Koning heeft op 2 Juni uit Zweden aan de Rektor Magnifi cus volgend telegram toegezonden;. Norrkoeping, W. Ik sluit mij aan bij al degenen die uw groot Jubileum vieren om U mijn har telijkste gelukwensohen toe te sturen en het verlangen uit te drukken dat U nog langen tijd uw rektoraat zoudt mogen uitoefenen met denzelfden luister. Leopold. De Rektor heeft geantwoord door het volgend telegram: Zijne Majesteit Koning der Belgen, Norrkoeping, W. Zweden. HULDE VAN II. M. KONINGIN ELISABETH H. M. de Koningin Elisabeth heeft zich persoonlijk en op gansch bijzondere wijze willen aansluiten bij de viering van het rectoraats jubileum van Z. Exc. Mgr La deuze. Zij heeft den groot-meester van haar hof, graaf G. de Grünne, naar Leu ven gestuurd om op de plechtigheden aan wezig te zijn. Diep ontroerd door het deel dat Uwe Majesteit van zoo ver heeft willen nemen in mijn Rektoraal Jubileum, verzoek ik Haar de hulde mijner diepe dankbaarheid te aanvaarden, en hernieuw Haar de be lofte In naam der honderdjarige Univer siteit altijd het Vaderland hetwelk Zij naar het voorbeeld van Haar diepbetreur den Vader zoo volledig vereenzelvigt, met haar beste krachten te zullen dienen. t Ladeuze,

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 1