NOG KATHOLIEKE AKTIE HET COMMUNISME IN FRANKRIJK OFFENSIEF KOOPT UW Belangrijk Nieuws Firma STEVENS Gebroeders Dé KlacMénsymp.soïMe fiüAüPOOIlié Herinneringen aan Diksmuide BIJVOEGSEL aan Ps Poperingencar-De Hcsfie-De ïaekovnst INTERNATIONAAL OVERZICHT STORT 10,75 FRANK WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK VAN ONZE DIALECTEN BALATUM LINOLEUM Toile-Cirée ME83UPAPIER bij ScRsea-VanisesSe Groots keus en voorraad in kuis wond^rtaar toniqye gu citrsss van Zondag 9 Juni 1935 - Nr 23 Bij de plechtige lntroning van den nieuwen Aartsbisschop Mgr Hinsley, ln de Kathedraal van Westminster (Enge land), hield deze een merkwaardige toespraak, waaruit we het volgende ontleenen over Katholieke Aktie, over jkÜssië-Aktie en over Katholieke pers- Aktie. Wat hij z?gde mag ook goed over wogen worden in ons eigen land. 't Zal U deugd doen. Lees dat: «Onze binnenlandsche politiek is: Ka tholieke Aktie; onze buitenlandsche po litiek is: Missie-Aktie. 't Zijn twee uitingen van de levende bedrijvigheid der Katholieke Kerk, die het Mystiek Lichaam van Christus is. Wij alien, Bisschoppen, geestelijken en geloo- vigen, zijn. als ledematen van Christus, er toe verplicht te werken, in harmonieus akkoord, als een organische kracht, voor t welzijn van 't gansche Lichaam en voor de redding der menschheid. Katholieke Aktie is, naar de bepaling van Pius XI, de samenwerking van de leeken met Hem en deelneming aan de Hiërarchie in 't apostolaat. De eerste Christenen waren één hart en één ziel. volhardende in de leering van de Apostelen, in het breken van 't brood, in gebeden en ln persoon lijke offers voor wederzijdschen steun. Overeenkomstig onze tijdsomstandig heden zijn wij geroepen aan de wereld te tconen denzelfden bovennatuurlijken geest ven werkdadige eenheid. Van kant schui vende alle engheid van ras of natio naliteit, van parochie of partij, moeten w? ernaar streven, alle sociëteiten en or ganisaties, welke onder ons bestaan, als ook a!'e vereeniglngen, welke zooveel ge daan hebben voor de bevordering van den vrede, vcor liefdadige doeleinden, voor sociale en economische gerechtigheid, te vereenigen en samen te ordenen. Katholieke Aktie streeft niet louter wereldlijke doele'nden na: zij steunt niet op louter wereldlijke krachten; zij staat boven alle particularisme. Katholieke Aktie neemt het schild van 't geloof aan en de eansche uitrusting van den geest. Eén enkele ambitie bezielt de beweging: de katholieke beginselen van zedelijkheid, rechtvaardigheid en liefde te doen aan vaarden en naleven in alle verhoudingen van 't huiselijk, burgerlijk, nationaal en Internationaal leven. Met de voPedige algemeens aanvaar ding van Katholieke Aktie zal vrede, in t binnen- en in 't buitenland, door Gods genade en op Gods eigen oogenblik, be- iSEsaiB-zsaBasBBansssBsiEgas: ginnen meer te zijn dan een vrome ver zuchting. Wij kunnen thans niets meer doen dan wijzen op enkele onderwerpen, waarop de Katholieke Aktie hier ten lande haar kracht inspant. Het schoolvraagstuk is het meest dringende vraagstuk voor de Katholieke Aktie. Onze houding tegen over onze scholen moet aktie zijn, geen onverschilligheid, en zij moet Katholiek zijn. Dan bepaalt de Aartsbisschop welke de Katholieke Aktie moet zijn op schoolge bied, volgens de bijzondere omstandig heden waarin de Katholieken zich be vinden in Engeland, «opdat alle Katho lieke kindzren de gelegenheid zouden hebben de geloofsatmosfeer in Katholieke scholen in te ademen». Missie-Aktie. 't Is de plicht van eiken Katholiek, overeenkomstig zijn middelen en gelegenheden, den vooruitgang en het behoud van de missies in heidensche of ongeloovige landen te bevorderen. 't Is een wijze, aan den Heiland der menschheid meest behagend, om onze dankbaarheid te betoonen voor de on schatbare gave van 't geloof, welke Hij ons verleend heeft. Missie-Aktie is de groote beweging waartoe Pius XI een machtigen stoot heeft gegeven: 't Is een inzicht en doel dat Hem nauw ter harte ligt. Hij wordt terecht de Paus der Missies genoemd. Katholieke Pers-Aktie. De plaats van de Katholieke pers in ons vaderland is van het hoogste belang. De Katholieke pers is een groote macht om de waar heid te verspreiden en om 't geloof te verdedigen. Zij oefent een echt aposto laat uit, dat dadelijk komt na het pre- dikingsambt van dezen, die om te onder wijzen in Gods Kerk, een goddelijke opdracht hebben gekregen. Ik maak van de gelegenheid gebruik om de geloovigen met aandrang op hun plicht te wijzen, om onze Katholieke schrijvers en jour nalisten te steunen en zoo bij te dragen tot den vooruitgang van het apostolaat der pers. De Katholieke pers te steunen en ge bruik te maken van haar ver-reikenden invloed moest een van de stevigste be ginselen van het programma der Ka tholieke Aktie zijn. Wie zou ooit denken dat Diksmuide, met hare in vlaamschen stijl nieuwge bouwde huizen en haren statigen IJzer- toren, waarheen telkenjare een talrijke menigte toestroomt, die er uiting gaat geven aan haar vlaamsch- en vredesge zinde gevoelens, wie zou er denken, zeg ik, dat Diksmuide in vroeger tijden eene bloeiende zsehaven geweest is, hebbende een heldhaftig en roemrijk verleden? De oude kronijken zijn echter daar om zulks te bevestigen. Sanderus in «Plandra Illustrata» schrijft dat in 1128 een oorkonde van de Abdij der Duinen reeds Discamuda als eene versterkte stad betitelde. Het register der kerkgebruiken ver meldde dat de wijding van de kerk plaats greep op 22 Augustus 1144. Dc kronijken van Frankrijk leeren ons dat "hilips de Schoone zich in 1299 mees ter miek van de stad. Vier jaar later ver leende Diksmuide de gastvrijheid aan een deel der Iepersche vulders en wevers die uit hunne geboortest'.d verjaagd wa ren tengevolge van een volksopstand. Dit feit staat vermeld in de stadsrekeningen van leper. Diksmuide heeft tientallen belegerin gen en oorlogen ondergaan, gedurende dewelke de inwoners én buitengewonen moed én dapperheid aan den dag legden. De Hallen, de versterkingen, alsmede de huizen werden menigmaal de prooi der Vlammen (onder meer in 1333). Drie eeuwen later brandden op een enkelen dag 300 hulzen af. In 16S5 werd de stad van stevige ver sterkingen voorzien door Willem Hl, hoofdman van de samenzwering tegen Frankrijk en bevelhebber der troepen van Spanje en Holland. Na deze enkele regelen uit Diksmuide's roemrijke geschiedenis zullen wij nog een woord toevoegen over hare vroegere kunstschatten. Vóór den oorlog waren er oude typische gebouwen te bewonderen: onder meer, het gasthof «De Papegaai», in zuiveren Vlaamschen stijl gebouwd en zoo dikwerf door schilders als een Victor Gilsoul, een Cassel, enz. op het doek ge bracht, evenals het stille Begijnhof, met zijn stemmig kerkje en het huis van De groot Juffrouw». De kerk, met haar loggen toren, had drie beuken van ongelijke hoogte, op sterke kolommen van blauwsteen rus tende. Het oksaal was wereldberoemd en was versierd met kunstig beeldhouwwerk en nisjes welke fijne beelden bevatten Schilderijen van den beroemden Jordaens waren er te bewonderen, zooals De Aan bidding der Wijzendie van eene over groots waarde was. Onder de menigvuldige beelden was er een dat als mirakuleus 'beschouwd werd: In vroegere tijden had esn soldaat dit beeld verscheidene degenslagen toege bracht. Bloed zou dan uit de wonde ge spat en den grond bevlekt hehbben. Diksmuide doet ons nog denken aan den grooten vlaamschen held Zannekin en de vrijheidsoorlogen tegen den koning van Frankrijk. Om Zannekin's pogen te ondersteunen werd voor den slag van Cassel, in 1328, een sterk leger te Diks muide opgesteld, hetwelk nochtans, door den plotselingen inval van Zannekin, die tot op 200 m. van de tent van den Koning Van Frankrijk doordrong, doch daarna jammerlijk verslagen werd, niet meer in staat was verder in te grijpen. Ten gevolge van deze nederlaag moest o. a. Diksmuide aan Robrecht van Cassel een eeuwige rente van 600 pond betalen Benevens haar roemrijk verleden en haar rijkdom aan kunstschatten, is Diksmuide van eeuwen er ook nog gun stig gekend op een ander gebied, namelijk om hare goede boter, welke zij dankt aan haar vette weiden. H. L. HET BEGIJNHOF VAN DIKSMUIDE (vóór den oorlog). HET DOKSAAL (naar een oude gravuur). S OUD DIKSMUIDE De gemeentelijke verkiezingen in Frankrijk waren een sukses voor de mannen van het Eenheidsfronten meer speciaal voor de communisten. De laatste verkiezingen in het Sei- ne-departement, voor den algemeenen raad, hebben dit sukses bekrachtigd en de communisten in het bijzonder en de linksche groepen in het alge meen zijn versterkt uit den verkie zingsstrijd gekomen. De rechtsche partijen, de partijen van de orde, werden zwaar geslagen, terwijl zelfs de socialisten, die ook in het Eenheidsfront zitten, het kind van de rekening werden. Dat zijn, bondig samengevat, de uitslagen van de laatste verkiezingen in Frankrijk. Welke zijn de oorzaken van deze communistische overwinning? Men kan daarover lang over en iceer twisten. De eene zullen zeggen dat het gevaar van het dreigend fas cisme de republikeinen en democra ten naar links hebben gestuwd en dat den bloedigen dag van 6 Fe bruari 1934 er niet vreemd aan is. Anderen zullen komen aandraven met het groot aantal onverschilligen die aan de stemming niet hebben deel genomen. Nog anderen zullen V trach ten te overtuigen dat deze verkiezin gen overwegend worden beïnvloed door plaatselijke en gewestelijke fac toren en dat uit dit communistisch sukses niet de minste algemeene be sluiten kunnen getrokken ivorden. Wij zullen deze verschillende be merkingen niet weerleggen noch te genspreken. Maar o.i. liggen de ware oorzaken van den huldigen aangroei van het communisme in Frankrijk heel wat dieper. Het is een feit dat in de geestes- gesteltenis van vele Franschen sinds enkelen tijd een groote omwenteling is gekomen. Dat de mannen die met socialisten en communisten het «Een heidsfront» hebben gevormd deze evo lutie hebben voorbereid en mogelijk gemaakt, lijdt niet den minsten twij fel. Maar ook van andere zijde werd een gunstige atmosfeer geschapen en de Fransche pers en de personen die de Fransch-Russische overeenkomst hebben bewierookt en bezongen, heb ben wellicht meer gedaan voor de communistische overwinning dan de communisten zelf. De meeste opwer pingen tegen het communisme zijn door deze propaganda van de Fran sche pers weggevallen bij elk door- snee-Franschman, die zich nu de be denking maakt: Vermits wij met de Sovjets een akkoord afsluiten, moeten die mannen het toch nog zoo kwaad niet meenen!Dat was de groote troef in de kaart van de communis ten! De luidruchtige propaganda van enkele Mussolini-bewonderaars heeft verder bijgedragen tot deze omwen teling in de geesten en de massa heeft zich gewend tot diegenen die zich als de verdedigers van de de mocratie tegen het fascisme hebben opgeworpen. Zij vergeet nochtans dat de moderne dictators zooals Musso lini, Staline, Pilsudski, uit de rangen der linkschen zijn geboren... In dit alles ligt echter de grond oorzaak niet van den communisti- schen aangroei. Voor ons ligt de groote oorzaak in de godsdienstlooze school die in Frankrijk werd inge voerd sinds 1SS0 door dezelfde anti- clericale coalitie die nu het commu nistisch sukses zoozeer betreurt. De school, het onderwijs in Frank rijk is volstrekt anti-clericaal. De lee- kenmoraal wordt er onderwezen en leidt onvermijdelijk naar het com munisme omdat elke goddelijke zede- leer geloochend wordt en alleen het materialisme wordt gevierd. De communisten krijgen nu in hunne rangen de generatie die door de leekenschool voor hen werd opge kweekt. De ongodsdienstigheid zege viert met de communisten en doet de toekomst met een donker oog tege moet zien voor de Fransche en chris telijke beschaving. De leekenschool? Ja, maar hoe stellen de katholieken zich te weer daartegenover? Daar raken wij aan het teere punt! Zoo dikwijls hooren wij spreken van een hernieuwden katholieken geest in Frankrijk, van verheugende vooruit zichten voor de Katholieken, van diep katholiek leven bij eene elite van intellectueelen, enz. Talrijke grootsche uitingen van katholiek le ven zijn vast te stellen en telkens komen de eeuwige optimisten aan draven met den triomfantelijken uit roep: Ziet ge wel dat Frankrijk ka tholiek blijft! Maar telkens als xcij denken dat deze hernieuwing van den katholie ken geest zal tot uiting komen op politiek gebied, in verkiezingen, loo- pen wij eene ontgoocheling op en zien de katholieken invloed zooniet verminderen, dan toch ook niet ver meerderen. Hoe dit komtDe oorzaken hiervan liggen weerom gedeeltelijk in de al gemeene oorzaken die wij hebben op gegeven en meer speciaal in de bij zondere neutraliteit die op politiek gebied heerscht in Frankrijk. Voor vele Katholieken heeft politiek niets gemeens met godsdienst en hun po litiek leven is dan ook zeer dikwijls niet in overeenstemming te brengen met hun privaat leven. Door hun onderwijs, door hunne gewoonten, is dit in hen doorgedron gen. Er bestaat geen politieke partij met uitgesproken katholiek karakter, tenzij de Démocrates populaires die de laatste jaren het belang van de politieke actie zijn gaan inzien. De Katholieken hebben zich al te lang afzijdig gehouden, zij hebben gemeend dat het volstond grootsche godsdienstige betoogingen te houden om het katholicisme in het land te behouden en te versterken. De bloei van de katholieke aCtie-beweging stak hen de oogen uit en maakte hen over dreven optimist. Hunne dwaling was groot en kan hen duur te staan ko men. Kardinaal Liénart heeft dit al spoedig begrepen en door zijn spe ciale katholieke actie voor volwasse nen» tracht hij de aangevoelde leem te aan te vullen. Wij hopen dat alle katholieke lei ders dit zullen inzien en het noodige doen om dezen stand van zaken te doen veranderen. Willen zij daarin gelukken, dan moeten alle katholieke krachten zich eensgezind inspannen om de school wetgeving in Frankrijk te wijzigen en de opvoeding der jeugd in een andere richting te leiden. Een eigen zelfstandige politieke organisatie al leen kan hun daarin helpen. Als zij ten slotte de werkelijkheid nuchter willen in de oogen zien en krachtdadig de nodige maatregelen willen treffen, is wellicht alles nog niet verloren! Wij hopen het van harte HAROP! IBBE2BS3BBBBiKBBBBkf9BBBB9!HBBB op postcheck 15.570 van Sansen-Vanneste, Poperinge, en van nu tot einde jaar >vordt ons blad U wekelijks per post besteld. Voor Frankrijk 21 Belgische franken; voor Amerika 33 frank, op te zenden per internationaal postmmdaat. ftflBBiBMBBBBV^ffiBSBBBMBBfcJB&BBBafiBflflBBBflBBE^WflBy'isnaiiiBBJiBBBBBBflBBflBBBfiiivvBBBBPVB Het Is de vurige wensch van alle Vlaam sche intellectueelen dat de beschaafde om gangstaal in de breedste kringen doordrin gen er zijn teekeneu genoeg, die er op wijzen dat binnenkort de veroveringstocht van de algemeen beschaafde taal zal be ginnen; dit beteekent tegelijk het lang zaam uitsterven van onze volksdialecten Hetzelfde hebben wij in naburige landen zien gebeuren. Wie onder ons volk heeft verkeerd en zijn ooren den kost heett gegeven aan de schilderachtige taal, die op onze markten en kermissen weerklinkt, of in trein en buurttram kan afgeluisterd worden, zal inzien dat het voor de studie van onze moedertaal van het grootste belang is dat deze duizende schakeeringen in klank en rythme, in vorm en zinswen ding voor goed worden vastgelegd. Met deze woorden begon onze eerste uitnoodiging tot medewerking, die we vóór ruim tien jaren tot alle Vlamingen ge richt hebben welke nog iets voelden voor onze dialecten. Verschillende honder den beantwoordden dezen oproep: tot op heden werden vijftien vragenlijsten uitge zonden en brachten overvloedig en kost baar taalmateriaal naar de Zuid-Neder- landsche Dialectencentrale te Leuven vooral de onderwijzers en de leerlingen van onze Normaalscholen legden grooten ijver aan den dag en verdienen onzen dank. De bewerking van deze grondstof fen is sedert eenigen tijd begonnenvan de in samenwerking met de door den I.eid- schen Hoogleeraar G. G. Kloeke opge richte Noord- en Zuid-Nederlaudsche Dia lectbibliotheek verschenen vijf deelen; ook werden een reeks korte woord-geogra- phische studiën in verschillende tijdschrif ten gepubliceerd. Daarenboven werd ons dialectarchief geregeld geraadpleegd door Nederlandsche, Duitsclie en Skandinavi- sche taalgeleerden of wetenschappelijke instituten. Telkenmale blijkt, hoe kostbaar de ge gevens zijn die onze medewerkers hebben verstrekt, maar voortdurend wordt ons duidelijker dat de eenige honderdduizenden woorden en vormen die werden ingeza meld een zeer klein deel vormen van de rijkdommen die nog in onze tongvallen verborgen liggen en langzamerhand aan het verdwijnen zijn. Ook zijn sommige streken in ons archief veel beter verte genwoordigd dan anderedit maakt de verwerking van de stof soms zeer moei lijk. Hiermede richten we dus een nieuwen oproep tot alle Vlamingen die voor dit nationaal werk nu en dan een vrij uurtje over hebben. Alhoewel we vroeger onze talrijkste en beste medewerkers in de on derwijzerskringen hebben gevonden, gaat e uitnoodiging niet enkel tot de ge- s.udeerden; we wenschen integendeel ver tegenwoordigers uit alle standen onze vra genlijsten te zien beantwoorden. Wij heb ben de grootste behoefte aan medewerking vanwege de oude ambachten die reeds gedeeltelijk verdwenen zijnwie bezorgt ons de echte volkstermen die schrijnwer kers, schoenmakers, koordendraaiers, enz. bij het uitoefenen van hun handwerk ge bruikten vooraleer de machines al dit schilderachtige hadden weggevaagd; ook van de landbouwers is nog oneindig veel te verwachten. Slechts twee dingen zijn noodig om ons te helpenden tongval goed kennen of hem afluisteren en onveranderd opschrij ven wat gesproken wordt. Om de lezers van dit blad een denk beeld te geven van den aard der vragen, die gesteld worden, geven wij hier een voorbeeld. De vraag bestaat uit drie deelen i a) Hoe heet in het dialect van uw woon plaats het zweertje dat soms op het on derste ooglid komt (fransch ORGELET) b) Wat heeft (volgens het volksgeloof) degene die zoo'n zweertje krijgt, gedaan? c) Bestaat er een volksremedie om het te genezen? We zullen zeer dankbaar zijn indien we op deze vraag antwoorden ontvangen uit talrijke plaatsen. Dit gaat best op een postkaart; degenen die ook verder willen medewerken gelieven dit tegelijk mede te deelen. Ze zullen dan lijst 16 (met een 25-tal vraffen) ontvangen, alsmede uitvoe rige aanwijzingen voor de bewerking. Als vergoeding ontvangen de medewer kers kosteloos onze Mededeelingen bevat tende taalkundige studies over onze tong vallen. De antwoorden worden ingewacht bij Prof. Dr L. Grootaérs, Naamsche Steen weg, 158, Heverlee-Leuven. Onze kustbewoners zien een winst-! Wij twijfelen er niet aan dat, rooal» gevend seizoen te gemoet, wat we hun verleden jaar, onze politie weer eeu uit ter harten jonnen. Ze verwachten immers een vloed van vreemdelingen, buitenlanders vooral, die er van onze muntontwaarding gebruik zullen maken om met hun waardevolle franken hier goedkoop te komen teren en een heer lijk en luilekker leventje te genieten. Op perbcst dat ook en mochten hier velen alzoo goede zaakjes maken, 't kan niet anders dan aan de heele bevolking ten goede komen. Alleen ware het wensche- lijk dat de vreemde bezoekers, om wille van hun hoogstaande munt, niet door enkele sjacheraars werden uitgebuit en 't vel over de ooren gestroopt, zooals het in vroeger dergelijke omstandigheden nog wel is voorgevallen. Dat kan toch immers maar een Hauwen dunk van onze nering doeners geven: de oneer valt natuurlijk op de heele streek, ook op de eerlijke en gewetensvolle verkoopers. Maar zullen we ongelukkig met dien verwachten toevloed, in de komende warme dagen, ook weer niet een droevige herhaling beleven van het ergerlijke op treden van sommige dezer vreemden zullen ze zich weer niet aanmatigen en zich alle recht toekennen om van onze kusten en straten, onbeschaamd en onge straft een tentoonstelling te maken van bruingebrand en verschroeid armen-, bee- nen- en ruggenvleesch? Zal dat walgelijk vertoon de deftige ouders weldra verplich ten hun argelooze kinderen heelemaal binnenshuis te houden om ze geen oog getuige te laten zijn van de al te verre gaande onbeschaamdheid van veel ge meen goedje, dat zich hier in onze streek alle vrijheid toeeigent, alsof ze t'huis waren en hier alles het hunne was? Of behooren die plaatsen ons kinderen der streke slechts in guren wintertijd wanneer men er het minst van genieten kan? Niemand minder dan Z. D. H. Mgr Lamiroy zegde het zoo duidelijk en gevat in zijn heerlijken herderlijken brief op Paaschdag: «Die plaatsen behooren aan iedereen en op de eerste plaats aan de jeugd en aan de kinderen, die evenveel recht hebben op eerbied voor hun on schuld als op reine lucht voor hun ge zondheid. Kan het duidelijker ge zegd? waakzaam oog in *'t zeil zal houden om alle eerloosheden te beletten en, als 't moet, enkelen van de meest brutalen op- leiden zal. Doch, 't is niet genoeg: een algemeen tegenoffensief van 't goed moet desnoo ingezet. De tijd van lijdzaam toezien en jammerlijk weeklagen is voorbij. Het kwaad tart ons uit; we moeten ook dur ven uittarten. De uitdagende blik van dié «kinderen der duisternis» moet den onzen niet doen afwenden maar vlak in 't wezen met een vlam van minachting hun schaam» teloosheid verwijteneen kordaat woord, een gepast gebaar als 't moet kunnen in zekere gevallen ook wel een beste uit werksel hebben. Door leeken durvers werd ver leden jaar aan sommige van die nieuw- kultuurmenschen den toegang tot de kerk op besliste wijze afgeradeneij 't pakte: durven pakt immer. Te lang reeds heeft de deugd gezwegen en ge jammerd bij het zien van den vreese)ij ken aangroei van de ondeugd; er moet voortaan gehandeld. Tegen den overmoedigen durf ten kwa de, den onverschrokken durf ten goede. IBBBflBBBS93BBBBR@SBBBSI:!BaBafl can voordeeüge prijzen Gasthuisstraat, Peperinge POPERINGE - Teï. 94. IEPER - Tel. 249. Door een bijzonder akkoord zijn we er toe gekomen nog een zeker getal Pikmachienen te koopen die we aan geheel bijzondere prijzen kunnen verkoopen. Alwie voordeelig wil koopen, nog steeds aan prijzen van vóór de devalvatie, koopt bij STEVENS GEBROEDERS: Pikma chienen, Maaimachicnen, Waschmachie- nen, Aardappelmachienen, Brandkasten, Motoren, Elektrische toebehoortcn, enz. De prijzen van onze Elektrische Installaties staan buiten alle concurrentie. RADIO'S. ALGEMEEN VERDEELER D ER MOTOREN «LISTER». TABAKKOORDEN TABAKHAKEN KOORDEN voor Pikmachienen. Ook per okkasie te koop: Radio's op stroom en batterijen, Pikmachie nen «Massey Harris» en «Deering»; Maaimachienen «Massey Harris», «Beerman», «Champion»; Dorschmachien «Claeys»; Motor «Otto Deufz». Nieuwe HOPSPUITEN, voorzien van allerlaatste ver beteringen, met 3 pistons en momometer, zijn bij ons in werking te zien op aanvraag. KOMT ZIEN EN OORDEELT. Is een aangename plicht. Mevrouw. Een plicht dien U met liefde nokomt door oon Uw oogen, tanden en gelaat de zorgen te geven, die zij vereischerv Doch Uw hoor Uw hoor, het mooiste sieraad dot de natuur U schonk Het verdient evenveel aan dacht ols de »est. Wasch het iedere week met Gibb; shampooing Het zol noo» wensch glanzend, zijdeachtig en soepel worden, donk zij het befaomde versterkend middel fonique au citron"» dat bi| ieder zakje Oibbs Shampooing gratis wordt aangeboden. Alleen in de eenzaamheid van verre onherbergzame streken, had hij geleefd, als een kluizenaar, met als eenige vrien den, de natuur en z'n boeken. Want hij was een denker. Omdat de wereld niet dacht, maar leefde en compromisseerde, was hij haar ontvloden, nadat zij, die hij als jonge ideale levensgezellin bemind had, hem op wreede wijze ontrukt werd. Toen had een symphonie van klachten hem omringd en zijn hoofd was er zwaar van geworden. Jaren waren sinds voorbij gegaan in eenzame beschouwingen en in zijn verre hut had hij de afgronden ge peild die liggen tusschen de alledaagsch- heid en de grootschheid van het mensch- dom. Maar nu voelde hij zich oud worden en dat het niet lang meer zou duren. En na wikken en wegen besloot Enkwest want zoo heette hij een laatste maal met de wereld en den mensch kontakt te nemen. Alles moest nu reeds veel veran derd zijn en de menschen wellicht beter en gelukkiger geworden. Mogelijks had de klachtensymphonie plaats gemaakt voor vreugdig hoerageroep. Het was een zacht-mooie Meidag toen hij op weg ging. De zon zat middaghoogte. Waar hij kwam gegaan langs de akker landen, ontwaarde hij den eersten mensch dien hij sinds lang gezien had. En werk tuigelijk begon zijn hart te kloppen van vreugdegevoelen, want hij ook was een mensch en als dusdanig onderhevig aan de geheime kracht die wezensgelijken bindt. Hij trad op hem toe en sprak hem aan: Hoe is het vriend? Hoe zou het, klonk het antwoord, slecht, totaal slecht, de vrucht van onzen arbeid wordt niet meer naar waarde betaald, men contin- genteert niet genoeg den VTeemden invoer en met de beesten is er niets te winnen! Het was een landbouwer. Hoe komt dat? i opperde Enkwest. Crisis spotte de andere bitter. Crisis? herhaalde En kwest, wat is dat voor iets? De land bouwer bezag hem, toen schoot hij in een luiden lach en hief terzelvertijde de vuis ten op en maak dat ge weg komt, onnoo- zele hansworst», riep hij... Enkwest schrok, werktuigelijk keerde hij zich om en haastte zich weg. Toen hij zich in vei ligheid waande, hield hij, nog steeds ont- huitst, even stil. Wat vreemde woorden sprak die landbouwer», dacht hij, «ben ik dan voor 't eerst bij een kwaden suk kelaar terecht gekomen? Er zijn altijd on- gelufckigen geweest! Doch daar schoot het hem plots te binnen dat ook in zijn tijd de landbouwer een virtuoos was op het klachteninstrument. Dat was dus min stens niet verbeterd! Enkwest stapte nu flink door, voor zoo ver zijn oude beenen het vermochten. Steeds mijmerend over dat zonderlinge woord «crisis», bereikte hij de stad. Een menigte volk spoedde zich door de stra ten. Middagdrukte. Enkwest bedacht het woord van den Hongaarschen schrijver: de menschen kennen elkaar niet. Alleen de dieren kennen elkaar. Van den mensch kan men enkel het gelaat kennen, maar het gelaat is hij niet. Hij is achter het ge laat. onzichtbaar Honger begon hem te kwellen en hij trad den eersten winkel binnen. Wijl de winkelierster hem eieren bestelde, had hij plots een inval. Hebt gij ook crisis? vroeg hij. O, Mijnheer zuchtte de winkelierster, ik weet niet waar we naar toe gaan. de klandizie ver mindert, de prijzen dalen, de lasten zijn verpletterend en dan die concurrentie van grootwarenhuizen, welvaartwinkels, enz.; het moet rap beteren of wij, middenstan ders zullen er slechter voor stlan dan de doppers! Enkwest trok af, na een niets zeggend antwoord. Zijn hoofd stok vol vraagteekens. Nu verstond hij dat crisis zoo iets beteekende als slechten tijd, een toonrijke variatie op het klaagklankbord. Maar dan was de wereld er veel erger aan toe dan vroeger. Zoo 'n voldragen klaag lied van een middenstander, die vroeger immer lachend door het leven ging? Toen hij geëten had, twijfelde hij of hij nog verder zou gaan, daar hij de des illusie reeds op zich voelde afkomen, als een rollende en Immer grooter wordende stofwolk, die kinderen in hun slaap dreigt te verpletteren. Was hij niet gekomen om een blijdere wereld te vinden, dan hij zelf gekend had? Doch daar stond het nieuwe vraagteeken van zijn geest: doppers. Wat beteekende dat woord? Hij was gekomen aan de marktplaats, waar het stadhuis zich afteekende in klassieke lijnen. Daar stond een bende volk, mannen altemaal..., werkvolk? En kwest naderde. Hij zou meteen de oplos sing zoeken van dat nieuwe raadsel: dop pers. Wat is er gaande, vriend? vroeg hij demokratisch aan een werkman. Komt gij ons voor den aap houden? was het weinig vriendelijke antwoord. «Toch niet», weervoer Enkwest kalm, maar ik weet heusch niet wat al dit volk beteekent». «Hebt gij werk?» vroeg de werkman. «Werk...? Neen!». «Wel dan moet ge gaan doppen, hé, zie hier op 't stadhuis». «Ha, gij zijt doppers!», sprak Enkwest, begrijpend. Maar reeds ging het dopbureel open; Enkwest hoorde de nummers afroepen en zag de mannen een voor een aanschuiven en dan wegslen- teren Hij kon het niet langer aanzien. Waar was men er nu aan toe op de we reld? Man zijn, hoofd van een huisgezin, en niet kunnen, niet mogen werken, en toch moeten eten? Droomde hij? Pas op! Enkwest schrok, wijl een auto voor zijn voeten heenreed. Hij keek hem ach terna. Een mooie wagen! Dat was geen dopper. En meteen viel het hem op hoe veel auto's er voorbij zwierden. Er waren nog veel rijken? Het leven moest dezen minstens toelachen? Hij herinnert zich het symbolische, satirieke tooneelstuk, waarin een soldaat de schildwacht voor bij moest, maar het wachtwoord niet vond. Toen riep hij uit: «Geld». «Pas seer klonk het antwoord als een knal schot en de schildwachten sloegen aan! Enkwest was aan de Beurs gekomen; het wemelde er van netgekleede menschen, rijken! Daar stond een auto tegen het voetpad en twee heeren ln druk gesprek. Enkwest slenterde voorbij. Er kwam een derde uit de Beurs naar de twee toe. Hoe is 't? Gezakt? Doemnis klonk het pessimistisch uit twee monden. Enkwest had onwillekeurig gehoord en verstaan. Ook hier misnoegen en gejammer? Was de wereld dan zoo 'n klaagpeel geworden? Hij moest even stil houden en adem halen, want het werd hem of hij stikte. Hij stond voor een blinden muur en las het aange plakte nieuws. Maar naarmate hij las, werden zijn oogen starner en zijn adem benauwender! De ontwapeningsconfe rentie mislukt! De internationale toestand onheilspellend! De wedloop naar de be wapening begonnen Maar dat beteeken de... broedermoord, technisch oorlog! Het was hem te veel! Alles begon te draaien rondom hem; als een symphonie van klaagtoonen, suisden door zijn gepijnigd hoofd de woorden: crisis, doppers, doem nis, oorlog! En hij die gedacht had... Een zware plof dofte op de straatsteenen. En kwest was in bezwijming gevallen. Dt ontgoocheling was hem te sterk geweest, waar geen enkel hoera-geroep de klach tensymphonie, die hij gehoord had, komen storen.

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 5