E@ü Afgrijselijke Ëüinp iia iüllisliiüsii Drievuldigheidszondag Hoeveel zijn wij verarmd f @p ti£t Ef@frpfld ZWARE QNWEDERS boven Binnen- Buitenland Drofkoersen 25.0S9 fr. grijzen fr. 25.800 Rond de muntontwaardmg of devalvatie SPRUTOL INTERNATIONAAL OVERZICHT Esa r-:«:;3^8e fabriek I» do lucht govïcgtn STAD POPERINGE Dinsdag 9 Juli 1935, te 2.30 u. zeer stipt namiddag 3de V. T. B.-STERRIT DE 4 T.H- GEUNIFICEERDE RENTE STORT 10,50 FRANS Zomer sproeten ZONDAG 16 JUNI 1935. WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. i 3' JAAR. N" 24. TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,90 fr.' Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. Rouwber. en Bedank, (min.) 5,00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be richten tegen den Donderdag noen. Bureel Boterstraat, 17, IEPER. DE HALLE Katholiek Weekblad van leper ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) KANSEN VANNESTE, Poperlngo KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER I» os tcheckrt kening N' 13^570, Binnenland Belgisch Kongo Frankrijk Alle andere landen 18,60 fr. 35,— fr. 35,fr. 55,— fr. Ge kent de legende van Augustinus en het knaapje met zijn schelp water aan het zeestrand. Dat de scherpzinnige godgeleerde, die Augustinus was, toen hij zijn werk over de H. Drievuldigheid schreef, al- eens peizensmoede langs het strand ging wandelen, baart bij niemand verwondering. Maar de zekere gege vens der geschiedenis spreken niet van een ontmoeting met het kind, dat den Bisschop zou geantwoord hebben: Ik zal toch eer al het water der zee in dit putje overbrengen, dan gij het geheim der H. Drievuldigheid begrij pen zult! Er steekt in ieder geval in deze ver telling een groote waarheid: er zijn in onzen godsdienst geheimen, welke het fijnste verstand noch ontdekken noch begrijpen kan. Onverklaarbare en mysterieuze din gen zijn er overal: in de feiten der geschiedenis, in de natuurwetenschap; ook in den godsdienst. En dat is zeer begrijpelijk. We ken nen ternauwernood een klein stipje van het uitgestrekt gebied der na tuur, en we zouden willen met ons beperkt verstand vorschen tot in de diepten van Gods wezen! Net als iemand, die met 'n bougie zou willen kiiken in de zon... Dat er één God is één wezen één goddelijke Natuur zulks kan de rede ontdekken en bewijzen. Doch ons verstand kan niet redeneeren als volgt: «Bij de menschen is elke men- schelijke natuur slechts één persoon. Dus, in God is er ook maar één Per soon. Het verschil immers tusschen God en mensch is oneindig groot. Eén we zen in drie personen is bij de men schen een onmogelijkheid. Doch het geen bij ons niet is, of niet zijn kan, is heel wel mogelijk bij God. C8fc.NaHaBS8aH3aaB£EBSB9ilHi!Bal! Alles wat ons verstand te onder zoeken heeft, is dit: Heeft God deze waarheid geopenbaard? Indien ja, dan staat de waarheid vast, onwankelbaar, onbetwijfelbaar, zooals hi^r het geval is. Onder alle geloofsgeheimen komt de éérste plaats toe aan de H. Drie éénheid. Dit geloofspunt is het begin sel en einddoel van alle andere ge heimen. En daarom is dit feest de bekroning van alle feesten, die het verlossingswerk vieren. Is er inderdaad geen H. Drievul digheid, dan is de Zoon Gods geen mensch geworden; dan is er geen spraak van Verlosser en verlossing. Dan is er geen H. Geest, die op aarde de Kerk bestuurt, die zielen heiligt, die ons verlicht en bijstaat. Meer nog: dan is er geen Kerk, en dan zijn er geen Sacramenten. Doch, er is een God !n drie Per sonen! Dit geloofstuk is de grondleus van onzen godsdienst. Naar 't bevel van Jezus zelf, werden wij met die geloofsbelijdenis gedoopt. Volgens die belijdenis moeten wij leven en onder houden alles, wat Hij ons heeft gebo den, tot den laatsten snik. Onder de leus van den Drieëenen God werden we ingelijfd in de Ka tholieke Kerk, en met deze leus wordt de wereld veroverd voor Kristus, zoo als we lezen in 't Evangelie van de zen dag: «Gaat heen, onderwijst alle volken, en docpt ze in den naam des Vaders, en des Zoons en des Heiligen Geestes. Grootsch en dieD geheim, waarvoor wij machteloos nederbuigen, doch het welk wij belijden met de hoop dat het eens voor onze oogen wordt ontsluierd, wanneer wij de H. Drie eenheid zullen huldigen en verheer lijken zonder einde van aanschijn tot aanschijn. Door zekere pers die zelfs het zonne licht zou loochenen, als dit te veel in hare duistere bedoelingen scheen en die, in elk geval, voor een groot deel de schuld draagt aan heel wat noodeloczen angst en zorgen bij tal van goedgeloovige lezers, wordt thans met opzet de verkeerde voor stelling in het leven gehouden, dat de devalvatie onzer munt, ons allen met 39 pet heeft verarmd. Nochtans, niets is meer onwaar! Im mers, 28 goud uit onzen frank weg nemen, heeft niet noodzakelijk voor ge volg dat onze frank daarom 39 van »jn koopkracht verliest, of. anders ge zegd,, dat wij voor éénzelfde hoeveelheid goederen die vroeger, dooreen genomen, 100 fr. kostte, voortaan 139 fr. moeten betalen. Zeker kost een vreemde munt, zooals het Engelsch Pond b. v. ons nu on geveer 40 meer dan voor een tiental weken, doch we leven gelukkig niet alleen van ponden. Ten andere, moest zulks waar zijn, dan zouden de Engelschen, die ongs"eer 40 goud uit hun pond zagen wegnemen, thans nagenoeg 70 meer moeten be talen dan vroeger voor alles wat ze van doen hebben om te leven. En nochtans als men In Engeland reist, komt men niet zelden menschen tegen die nog niet eens schijnen te vermoeden dat er iets aan bun pond veranderd is. De prijzen trouwens van de verbruiks- goederen zijn er ongewijzigd gebleven, niettegenstaande den diepen val hunner munteenheid. Dit komt namelijk omdat de inzinking van het pond juist samen viel met de geëvenredigde inzinking van de wereldprijzen. Om te schatten in hoever wij hier te lande door onze muntverzwakking ver armd zijn, moeten wij niet omzien naar de hoeveelheid goud die uit onzen frank werd weggenomen, maar wèi naar de koopkracht welke hij daardoor verloor. Met andere woorden, we moeten onze oogen gericht houden op het index- of duurtecijfer. Gaat het indexcijfer op, dan mogen wa zeggen: Mijn frank verliest iets van zijn koopkracht; ik verarm. Gaat het integendeel neer, dan neemt de koop kracht van mijn franken toe en ik ver rijk! Dit laatste is dan ook gebeurd van 1929 tot 1935, toen het indexcijfer met 29 t. h. daalde, wat voor de bezitters van franken een verrijking of stijgende koop kracht van 40 beteekende. voor de ont- leencrs en schuldenaars echter een even- greote verarming. Nu integendeel, begint het indexcijfer weerom te stijgen. Doch wij zijn nog ver van het hoogs peil (697 punten) dat het in 1929 bereikte, en hopen „tellig op die hoogte niet meer te zuilen belanden. Het duurtecijfer staat thans op 638 punten, dit is 3 t. li. hooger dan pas vóór de dat onze frank in het binnenland, sinds ruim twee maanden, nog maar een zeer gering deeltje v*n zijn koopkracht, ten overstaan van de verscheidene verbruiks- goederen, dooreen genomen, heeft ver loren. Natuurlijk zal het hierbij niet blijven, vele binnenlands verkochte goederen en diensten, minst evenwel de ingevoerde artikelen, die al dadelijk, en gevoelig op sloegen, zullen stilaan verduren. Be kwame economisten hebben uitgerekend dat de lndexverhooging, die uit de munt- ontwaarding moet volgen, niet meer dan 15 zal bedragen. Ze steunen zich op het feit dat de kleinhandelsprijzen, die de zware inzinking der groothandels- prijzen (46 van 1929 tot 1935) slechts mét een val van 29 volgden, nu even ver zullen achterblijven bij de thans in gezette stijging der groothandelsprijzen. Voorts rekenen ze op het ingrijpen der regeering, die, door vermindering der invoerrechten, uitbreiding der invoer contingenten en ontlastingen, de binnen- landsche prijsstijging gevoelig kan tegen werken. En inderdaad, in het licht van hetgeen deze twee laatste maanden ons brachten, schijnen hun berekeningen goed te zullen uitkomen. Dit is dus heel wat anders dan de diefstal van 39 die op het bezit der kleine spaarders, door de munt- operatie Van Zeeland, zou gepleegd zijn. Indien deze voorziene en gematigde stijging der levensduurte wordt bewaar heid, dan zouden wij, gezien de onmis kenbare heropleving van het bedrijfsleven die ze heeft uitgelokt; gezien de tewerk stelling van minstens 30.000 werkloozen die ze medebracht; gezien de gezond making der banken die allemaal dreigden te springen en heel het land meteen; ge zien de ontlasting van zoovele schulde naars die door de waardevermeerdering van den frank van 1929 tot 1935, één voor één onverdiend verpletterd werden onder den steeds verzwarend en druk hunner schulden; gezien met één woord, de rechtsomkeer op den weg naar den af grond, waarheen de mislukte deflatie ons onverbiddelijk heenvoerde, voorwaar een kleinen prijs voor onze redding betalen! Wanneer er over de muntontwaardmg van 1935 wordt gesproken, zal men nooit vergeten, dat wij onzen frank van 1929 tot 1935 met 40 in koopkracht zagen toenemen, en dat hij. op het cogenblik dat de index met 15 zal gestegen zijn, nog altijd 20 meer zal kunnen koopen dan in het jaar 1829. V/ij moeten deze waarheden durven in de oogen zien en niet doen gelijk een drenkeling, dien men met veel moeite uit het water redde, doch die, éénmaal aan wal gebracht, op zijn redders vloekte omdat ze zijn muts in het water hadden achtergelaten. flévalvatie. Waaruit we moeten besluiten HiKiBCZBHBaaBzaafaüiaaawHaoiKBHESSHBszsiusBEttHusaux: Het is opvallend, hoe Engeland meer en meer 'n politiek van toe nadering tegenover het vasteland van Europa voert! De Engelschen zijn zeer practische menschen. Het zijn zakenlieden bij uitstek. Als ze iets doen, dan beteekent het dat ze iets in het schild voeren, dat ze voordeel willen halen, uit de eene of andere toestand, of dat -ze zekere nadeelen willen vermijden. Hoe komt het nu, dat Engeland, na zijn politiek van t splendid isolation zich meer en meer met ons, vastelanders, gaat be zig houdenWaarom zijn Sir John Simon en de H. Eden naar Berlijn, Warschau, Moskou, enz. geweest? Waarom, die verzoenende politiek tus schen het meer en meer eischende Duitschland en het weinig inschik kelijke Frankrijk? Alleen natuurlijk, omdat het daarmee zijn eigen belan gen dient. Engeland of meer algemeen Groot- Britanje heeft zijn welvaart te dan ken aan zijn buitengewoon gunstige ligging en aan het initiatief van zijn bewoners. Gelegen in het rijkste ge bied van de wereld, was het door zijn eilandenformatie, van vele eeuwen her, aangewezen om te heerschen over cle zeeën en overzeesche gebieden. Het is haar door die ligging mogelijk ge worden, het grootste koloniaal rijk der wereld te vormen. Dank zij 'n vroege industrialisatie is het haar mogelijk geworden, zonder af te moe ten rekenen met ernstige mededin gers, tot 1870, de wereld te overstel pen met hare producten, en daardoor groote rijkdommen te verzamelen. Doch de omstandigheden zijn ver anderd! In 1914 reeds evenaarde de macht van Duitschland, die van En geland. Duitschland had het grootste deel van de afzetgebieden van Enge land en Frankrijk veroverd. Zijn vloot was even sterk als de Engelsche. Het beschikte over een machtig leger, ter wijl Engeland nooit maar 'n klein beroepsleger van vrijwilligers heeft gehad. Daar juist ligt het verbazende, waarop gewoonlijk niet gelet wordt. Engeland, vóór den oorlog de sterk ste economische mogendheid ter we reld, nu na den oorlog nog de tweede sterkste na de Vereenigde Staten van Amerika, is sedert de 18e eeuw, de scheidsrechter van de wereld, niette genstaande het maar 'n legertje heeft dat de gemiddelde sterkte van tweede rang s-mog endheden nog niet bena dert. Er is een tijd geweest dat ook de landen van het vasteland maar een klein beroepsleger hadden. Met Napoleon 1 echter zijn in de meeste landen van Europa de conscriptie- legers ontstaan. Overal is de i.lge- meene dienstplicht ingevoerd gewor den. Alleen in Engeland niet. Eerst in 1914 bij de losbrandig van de we reldoorlog heeft Engeland de voet stappen van de Europeesche landen gevolgd. De conscriptie heeft in En geland toen geweldige beroering ver wekt, en is dan ook weer na de oorlog opgegeven geworden. Engeland heeft thans nog altijd 'n klein be roepsleger, weliswaar 'n keurleger, maar zeker niet bestand om de schok met 'n conscriptieleger van het vaste land te ondergaan. Engeland vreest de openbare meening van zijn bevol king, en heeft al het mogelijke ge daan om 'n hernieuwing van de al- gemeene weerplicht te kunnen ver mijden. Daarom heeft het in het Verdrag van Versailles, het leger van Duitschland beperkt tot een klein beroepsleger. Daarom ook heeft het in de Volkerenbond en op de ver schillende Vredesconferenties getracht de andere mogendheden te bewegen om de legers te beperken. Nu staat Engeland op een keerpunt, economisch en militair. Het heeft gemeend, zooals de mees te landen, de crisis op zijn manier op te lossen. Het heeft gedacht zijn le ven op zich zelf te kunnen inrichten. Daarom heeft het getracht een dric- ial jaren her, door de Conferentie van Ottawa, een autarkisch rijk te. kunnen inrichten met al zijn kolo niën, dit is een rijk dat op zich zelf zou leefbaar zijn, bijna onafhankelijk van het overige van de wereld. En geland zou industrieprodukten heb ben geleverd, de koloniën hoofdzake lijk grondstoffen voor zijn industrie en voedingsproducten. Het is in zijn opzet mislukt. De koloniën waar zich meer en meer de strijd naar auto nomie laat gevoelen hebben gewei gerd de band met het moederland nauwer te laten toehalen. Engeland is bedreigd in zijn koloniale macht. Het heeft gevoeld, dat het weieens het grootste deel ervan zou kunnen verliezen. Het vreest vooral voor zijn rijkste kolonie lndië, waar de leuzen Azië aan de Aziatenen lndië aan de Indiërsstilaan tot hei be wustzijn van de meeste bevolkings lagen zijn doorgedrongen. Gelukkig voor Engeland is het nationalisme verzwakt door de innerlijke strijd tusschen Bnedhisten en Mahomeda- nen. Door ':a steeds voorzichtiger po litiek kan het de uiteindelijke af scheuring i i normale omstandighe den nog lang tegenhouden. Maar, wat zou er gebeuren indien Japan met hernieuwde krachtdadigheid het Azië aan (\e Aziaten begon te pro- pageeren. Trouwens Engeland is niet alleen bedreigd door dat gevaar: in het Verre Oosten liggen nog rijke Fransche en Nederlandsche koloniën namelijk Fransch Indo-China en Ne- derlandsch Oost-IndiëDaarom heeft Engeland zijn afzondering spolitiek, zijn splendid isolation opgegeven. Het is bew: st geworden van zijn so lidariteit met het vasteland, waar ge lijke belangen in Frankrijk en Neder land, tot een gemeenschappelijke ak- tie moeten leiden voor het behoud van de overzeesche bezittingen. Die economische belangen zijn trou wens niet beperkt bij de koloniën; het vasteland Europa vormt een zeer belangrijk afzetgebied voor de Engel sche industrie. Engeland heeft er dus alle belang bij dat dit afzetgebied be waard blijve. Dit kan alleen gebeu ren wanneer Duitschland, die vóór den oorlog de spil van de Europeesche economie was. als dergelijke spil her steld wordt. Vandaar de tegemoetko mende politiek tegenover dat land. Niettegenstaande zijn weergaloos gunstige positie voelt Engeland zich niet meer veilig. De moderne oorlogs techniek kent geen hinderpalen meer. Tegen luchtaanvallen is er van isola tiongeen spraak. Op zes zal het ook zijn overmacht niet kunnen behou den. Hierdoor wordt Engeland meer en meer een deel van het vasteland, vormt het «v nóeer en meer een belan gengemeenschap mee. Ook zijn legers zullen zich in de toekomst op het vasteland met den dreun van de an dere legers moeten vereenigen wil het zijn prestige behouden. Zoo althans voelt Engeland het, nu, alle pogingen om te ontwapenen vruchteloos zijn geweest, nu de bewapeningswedloop algemeen is geworden, nu de wapen fabrikanten hunne slagen thuis ha len. De conscriptie zal waarschijnlijk in Engeland voorgesteld worden. Wij zijn hieraan gewoon geworden op het vasteland. Wij hebben vergeten hoe onze voorouders zich hiertegen verzet hebben. De Boerenkrijg, is voor ons nog een heerlijke brok geschiedenis, waarvan we de beteekenis nog te nauwernood beseffen. In Engeland echter heeft men nooit de cons criptie gekend, behalve gedurende de wereldoorlog, en dan reeds is het voldoende geweest, om een zeer groot reactie uit te lokken. De La hour pertij, vóór den oorlog, van i.een invloed, werd erdoor de twee de sterkste partij van het land. Het voorstel zal in ieder geval 'n ernstige tegenstand ontmoeten! Deze kentering in de Engelsche po litiek is alleen te begrijpen wanneer men bovenstaande beschouwingen in acht neemt, die een duidelijk licht werpen op de huidige toestand. (Verboden nadruk.) DE TOENADERING TUSSCHEN DE BRITSCHE EN DUITSCHE OUDSTRIJDERS Te Rheindorf. nabij Wittenbefg, be vindt zich een groote fabriek van ontplof bare stoffen. Ongeveer 13.C30 werklieden lorden er aan het werk zijn. Donderdag 11. ontstond een ontploffing in de fabriek, waarop brand volgde en een reeks nieuwe ontploffingen. Al de g:bouwen der fabriek werden vernield en in een omtrek van verscheidene kilome ters sloegen al de ruiten srt.uk. Onmiddellijk werden de reddingswer- ken aangevangen en troepen werden naar de plaats der ramp gestuurd. Het getal dooden en gekwetsten was Vrijdag nog niet juist gekend. Men VTeest dat wel 1.500 man het leven bij de af grijselijke ramp zouden ingeschoten heb ben; veel an-dere zijn gekwetst. Het is een der grootste rampen die Duitschland geteisterd heeft sedert veel jaren. °P «Jen Hippodroom der Groote Heerlijkheid, Woestensteenweg De F:.s van vVales surer!:* e~-t r "O'.-.-ig u.' cv:r da toenadering tusschen Briischc en Duitxehe eudstriJdsr*. Met de Sinksendagen hield de British Legion haar jaarlijksch Kongres. Dins dag hield de Prins van Wales er een rede die een grooten weerklank zou krijgen door heel de wereld. In deze rede steunde hij het voornemen van de British Legion cm een afvaardi ging oud-strijders te sturen naar Berlijn om er onderhandelingen te voeren tot toenadering tusschen beide volkeren. In zijn rede knippen wij uit; Ik ben de meening toegedaan dat geen organisatie noch vereeniging meer geschikt is om Duitschland de vriendenhand te reiken dan de oud- strijders die in den wereldoorlog te- genover elkander hebben gestaan ên dit alles nu vergeten hebben. Dit werd zeer gunstig onthaald in Duitschland en reeds zullen 30 Duitsche oud-strijders naar Londen afreizen om er onderhandelingen in te zetten. In de wereldpers werd deze beweging ten uiterste goedgekeurd. Mocht dit helpen tot wereldvrede! IBBIBS:3EEBEB2BB!75&£58SS93B3C VERWOESTE GEWESTEN 1922 157' TREKKING R. 108499 Nr 9 wint één najllioen. R. E9779 Nr 11 wint 100.^0 fr. De andere obligaties van deze reeksen zijn uitbetaalbaar met 312,50 of '33 fr., naar gelang zij al of niet gewijzigd wer den ingevolge het koninklijk besluit van 11 Mei 1935, Sinksendag was een mooie zomerdag. Niet te verwonderen dus dat heel veel volk op reis ging en uitstapjes werden gedaan. Sinksen-Maandag bleek niet zoo goed te zullen zijn. In den morgen kregen we enkele vlagen, maar tegen den middag klaarde het weer op. Iedereen kreeg weerom lust er van door te trekken en weldra bemerkte men autos en velos op alle banen. Niemand kon ver moeden dat wat later in den namiddag een hevig onweder zou opsteken, gepaard gaande met bliksem, donder, regen, wind en hagel, die veel schade zouden aanbren gen, zoowel in het binnen»- als in het bui tenland. TE IEPER EN OP DE WEST-VLAAMSCIIE BERGEN- HAGELSTEENEN ALS EIUREN Gansch den dag van Maandag was het weder donderachtig geweest. Nu ca dan kreeg men een goede vlaag, gepaard met bliksem en donder. Na den middag ging de wind van Zuid-Oost naar Zuid en de hitte was stikkend. Rond 4 ',2 uur brak een geweldig on weder los boven gansch de streek. Het orkaan was ten hevigste boven de West- Vlaamsche Bergen en te leper. Men zag het allengsrhand afkomen aan den gezichteinder van uit het Westen. Een groote zwarte wolk dreef voor, hoog in de lucht. Kort daaronder dreef een dichte nevel, die stillekens aan alle om liggende dorpen dicht omhulde. De vlaag zag men aankomen en toen deze losbrak was het ook i'n alle hevigheid. Het zou. een ware ramp werden. Gansch de streek was in duisternis ge dompeld; de wind woei geweldig; de re gen viel neer bij vleten, gevolgd weldra door groote hagelsteenen. velen wel zoo groot als heneieren. De minste waren nog als duiveneieren. Deze hagelvlaag duurde wel een kwartuur. Alles werd stukge slagen, de vruchten op het veld afge slagen en veel ruiten ingegooid, dit alles gepaard met bliksemschichten en donder. TE IEPER werden de kappen van verscheidene autos door de zware hagelsteenen doorboord, de phares stukgeslagen en de ruiten ver brijzeld. Ontelbare ruiten werden inge slagen door de zware neerkomende ijs- brokken. De serren der bloemisten inge smeten. In de hovingen werden de groen- iels, vruchten, bloemen en fruit afge slagen. Alle verandahs hadden het hard te verduren. Veel duivenliefhebbers moes ten enkele hunner beestjes afmaken, daar j deze vleugels of pootjes afgeslagen wer den door de hagelsteenen. En wie een van die ijsklompjes op het hoofd of op het lichaam kreeg was er ook niet te best in zijn schik mede. Te leper werd een hagel gevonden: hij woog 300 grammen. OP DE WEST-VLAAMSCHE BERGEN ging het misschien nog erger aan toe. In hotels en huizen werden ruiten en groote uitstalspiegels, gelegen langs de zijde van den aanslag en die niet op tijd de rol- stoors neerlieten, door de groote hagel steenen ingeslagen. Meestal de akkers werden totaal verwoest. Verscheidene autos die op den Zwartenberg stonden werden de kap doorzeefd met gaten, ge boord door de groote hagelsteenen. Men heeft ons verteld van een autovoerder die 52 gaatjes in de kap van zijn auto mocht tellen en een andere van 47 gaatjes. Ook verscheidene autophares werden stukge slagen. Zelfde voor de ruiten der autos. Een voorruit van een auto, uit onbreek baar glas, vertoonde barsten veroorzaakt door ijsbrokken. Talrijke pannen werden ook gebroken. Te Kemmel, waar het Kermis was, werd een zeil van een foorkraam eerst door zeefd door de hagelstéenen, dan speelde de wind er onder en weg was het zeil. Te Loker werd geen enkel huis ge spaard van glasbraak. Op de bergen was de volkstoeloop zeer groot, bijzonder op den Kemmelberg, en velen vonden geen huis om zich te ver schuilen. Onder een of andere boom weg gedoken moesten ze zich laten doornat regenen. Op den Zwartenberg lagen de ijsbrok ken bij hoopen nevens de huizen of in de laagten van den grond. Be hagelstee nen sloegen zelfs door zinken platformen en door het zitvlak in triplex van bui tenstaande stoelen. Op de hofstede bewoond door Maurice Lefever, Zwartenberg, werden niet alleen al de ruiten maar ook al de dakpannen door de ijshagels aan stukken geslagen. Menschen van jaren herinneren zich maar een dergelijke hagelramp: 't was in 1889, op den Woensdag van Popsringe- Kermis; dan ging de vlaag eveneens ge paard met een orkaanwind. POPERINGE bleef gespaard van groote hagels, maar de slagregens en de wind legden veel vruchten plat. TE WERVÏK, GELUWE, MOORSELE Te Wervik, op de Geluwesteenweg, werd het dak van een herberg door den wind afgerukt, als ook nog van een par- tikuliere woning. Eterniten platen van een hangaar werden wel 100 meter ver geslingerd. Boomen werden ontworteld. Schouwen en pannen afgeslagen van ver scheidene huizen en veel ruiten verbrij zeld. De 'schuur van Ghekiere, Kruis- eeckesteenweg, werd omgeworpen, alsook bij de gebroeders Marescau, en een ge deelte van het huis dezer laatste. De 18 barakken in de Christuslaan werden erg gehavend. Bij landbouwer Derracin wer den bijna alle pannen van het huis en bijgebouwen afgerukt. Langs de baan van Wervik naar Geluwe werden bijna al de toppen van de boomen afgeslagen. Te Geluwe werden een veertiental boo men ontworteld. Veel huizen werden be schadigd en ruiten en dakpannen stuk geslagen. Veel voorbijtrekkenden autos werden ingeslagen of de kap doorboord door de hagelsteenen. Een inzittende van een der autos, zekere Noël Vanlcmme, werd aldus aan de knie gekwetst. Te Moorsele en Dadizele werden ook veel ruiten ingegooid, pannen afgerukt en gebouwen beschadigd. rr.a ONGELUK TE WERVIK Gedurende het onweder bevond zich de genaamde Louis Coudron, soldaat, langs den aardeweg van Wervik naar Ten Brie- len. Hij ging schuilen onder een boom. Deze werd eensklaps door den wind als een strooihalm omgeworpen, met het on gelukkig gevolg dat hij op Coudron te recht kwam. De jongeling werd den schouder en een been icebroken en be kwam ook eene hersenschudding. Door voorbijgangers opgenomen werd hij weg gebracht en door een geneesheer ver zorgd. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. NOODWEER TE WAASTEN Op Tweeden Sinksendag, in den namid dag, iond vier uur en half. brak 'n gewel dig orkaan los boven de stad. De lucht was aschgrauw en 'n zwarte regen- en zandwolk, waarin papieren, bladeren, tak ken gejaagd ronddwarrelden, kwam met ruischend en huilend geweld, snel uit de richting van Frankrijk aangestormd. Men zag geen honderd meter meer vooruit, en men hoorde alom ruiten rinkelen en dak pannen robbelen en neerploffen. *t Was 'n echt benauwend weer, en de menschep beleefden eenige angstwekkende oogen- blikken. Gelukkig was de wind- en wa terhoos gauw voorbij, niet zonder aan zienlijke schade aan huizen, gebouwen en veldvruchten. HAGELSTEENEN ALS EIEREN Op den Zwartenberg werden hagelsteenen opgeraapt zoo i"'Oo! als eieren. Hierboven kan men goed d- verhouding nagaan der grootte, vergeleken met de grootte van de hand. VIER HAGELSTEENEN vullen hier een open mannenhand; deze vielen te Westouter. TE LANGEMARK Maandag laatst heeft het een groot on weder geweest. Rond 4 uur kwam een ge weldige regenbui voorzien van hagelstee nen, die heel wat schade heeft toegebracht aan de landerijen. Vlas, tabak, pp. arde- boonen werden erg geteisterd. Ook op ver scheidene plaatsen werdén de puite-ii der serren en der woningen gebroken. ONWEER EN BRAND TE LEISELE Tweede Sinksendag was een donder dag: donder 's voormiddags en 's namid dags. 's Namiddags vooral ging het er bont aan toe: de regen plaste als een zondvloed neder, gelukkig zonder hagel steenen. Rond 4 uur sloeg de bliksem in den stal van beenhouwer Aug. Knockaert en stak enkele strcoibundels in brand. Het vuur werd gelukkiglijk dadelijk op gemerkt door een gebuur en kon ge- bluscht werden eer het uitbreiding nam, zoodat de schade onbeduidend is. AAN DE KUST Aan de kust woedde het onweder ook geweldig. HET ONWEDER TE DE PANNE Op Tweeden Sinksendag werd onze ge meente zwaar geteisterd door een hevig onweder, waarvan de weergade nooit door onze oudste bewoners gekend werd. Rond 4 uur namiddag werd De Panne in volle duisternis gehuld en lang duurde het niet of bliksem en donder, regen, wind en vooral hagel vierden alhier hoogtij. Het neerpletsende water en de dichtneerval- lende hagelsteenen bemoeilijkten groote- lijksalle verkeer; autos reden traag voorbij met aangestoken lichten. De hagelsteenen of liever de brokken ijs, waarvan som mige een lengte hadden van 7 tot 8 cm., hadden het vooral op de Westuitgevende vensters gemunt en weldra hoorde men ten alle kante gebroken ruiten rinkelen. De riolen waren niet bij machte het gul pende water te slikken, dat kelders en keukens binnenstroomde. De brandweer mannen werden opgeroepen en pompten tot laat in den nacht de overstroomde plaatsen ledig. De schade door dit on weder aangericht, is vrij aanzienlijk; men treft hotels aan, waarvan meer dan 100 ruiten dienen vernieuwd te worden; het groot vensterraam van de St Pieterskerk werd erg beschadigd. Voor de hoveniers en bloemisten werd het een erge ramp; noch bloemen, noch groenten, noch fruit- boomen werden door de hagelbui ge spaard. Verheugen we ons toch, dat geen ongevallen aan personen te betreuren zijn, alleenlijk werden twee personen op den weg naar St Idesbald door het on weder verrast en moesten door het tram personeel medegenomen worden. TE VEURNE De hagelbui van Tweeden Sinksendag is in stad zonder veel ongelukken voorbij gegaan. Wel was het weder vooral rend 4 uur namiddag woest en wild. Wind en regen en hagel en bliksem, 't striemde al dooreen, en zwarte donderwolken dre ven in snelle vaart door cfe lucht uren aan een stuk. Er was geen mensch op strate te zien. Iedereen zat bachten de ruiten toe te zien naar den geweldigen regenslag die maar niet wilde ophouden. Maar 't wa tergeweld zou sussen met een viage ha gelsteenen die kletterend over de daken en de kalsijden neerschoten, 't Duurde gelukkig niet lang en de ijskogels waren in stad niet al te groot nog. Er vielen maar 'n paar ruitebrekers te betreuren over geheel de stad. In 't omliggende hoorden we nader hand, was er heel veel schade aangericht. Vooral te De Panne en te Koksijde, waar de verandha's en de serreruiten met dui zenden als slachtoffer vielen van het gril lig Juniweder. Ook te boere was er langs ons kanten niet al te veel schade aangericht, en 'n paar dagen na den storm stonden de ge wassen weerom geurig en weelderig te groeien dat het een plezier is. Alles te zamen dus, vergeleken met veel andere gewesten, mag Veurne zich nog beloven dat alles zoo goed verliep. IN ANDERE GEWESTEN Te Eekloo vielen ook hagelsteenen zoo groot als eieren. Men vond er een van 410 gram. Talrijke ruiten werden ook ver- B3F~ ZIE VERVOLG HIERNEVENS. STAD POPERINGE V.T.B. Vlaam»che Toeristenbond V.T.B. OP ZONDAG 23 JUNI 1935 PROGRAMMA: II Uur. Voor de vroege aankomen bezoek der ratgondins of castorkweekerij van den H. Jerome Delbaere. 13-14 Uur. Aankomst van de fietsers op de speelplaats van de Gemeenteschool. 14 Uur. Feestelijke fietstocht door de straten van de stad. 15 Uur. 3» V.T.B.-fietserscongres in de feestzaal van het Stadhuis. 16 Uur. Openlucht Kunst- en Varie- teitsfeest op de Groote Markt: sterdan seresjes, kunstzangers, jongleurs. 17.30-21.30 Uur. Openlucht Dansfeest op de speelplaats van de Staatsmiddelbare School. Enkel voor de leden van de V.T.B. 18 Uur. Uitreiking der premies-diplo ma's en prachtige Tombola voor de deel nemers aan den Sterrit. 21.30 Uur. Openlucht Kinemavertno- ning op de Groote Marktde prachtfilm «De Gele Tocht». 'BaHBEiBSafeBEiaEZBBBBSa&BBBBSa EEN INTERESSANTE BELEGGING In de huidige omstandigheden, zijn de genen die hun gelden wenscben te be leggen, voor alles bekommerd 0111 den factor zekerheid. Zij zoeken bovendien vaste inkomsten. Uit dit dubbel standpunt beschouwd zou het hun moeilijk zijn een betere beleg ging te vinden dan de obligatiën van (ie Belgische geünificeerde rente. Het is buiten kijf dat in zake zeker heid deze effecten alle wenschelijke waar borgen vereenigen en daarbij bieden zij hun houders het groot voordeel hun ecu onveranderlijke opbrengst te verzekeren. Het zou ten andere licht te bewijzen rijn dat, over een tijdperk van eenige jaren beschouwd, de industrieele waarden een gemiddelde opbrengst ontegensprekelijk minder dan 4 t. h. opleveren. De effecten van de geünificeerde rente bieden nog andere voordeelen die, alhoe wel minder belangrijk dan de voorgaan de. ver van te versmaden zijn. Vooreerst zijn zij vrij van supertaks, hetgeen naar gelang den staat der for tuin van hun houders een belastingver lichting vertegenwoordigt, welke 20 t. b. kan bereiken. Ook worden zij als pari aangenomen voor de kwijting van de erfenisrecliteu en iedereen weet toch dat, om deze rech ten te kunnen vereffenen, vele lieden de effecten, welke hun uit eenerfenis toe kwamen, hebben moeten ten gelde maken en dit in soms gansch ongunstige voor waarden. De algemeene strekking naar de daling van den rentevoet op langen termijn, ge volg van den huidigen overvloed van ka pitalen in Belgie, gebiedt de mogelijkheid van een voordeeligen aankoop niet te la ten ontsnappen. (Mcdedaeling.) SBKSaEEBSSSEBHESEflaHBaiiiüaaiia Be Noed-Zuldverbëndïng gestemd De Kamer heeft Donderdag mot 106 stemmen tegen 52 en 2 onthou dingen het wetsontwerp aangenomen, tot instelling van de Nationale Maat schappij voor de voltooiing der Noord- Zuidverbinding te Brussel. Deze stemming zal misschien In Brusselsche kringen ontstemming ver wekken; het binnenland zal ze met vreugde begroeten. SESIBBBS3Q£3£i2S3E!ES33£aS!393:ia op postcheck 15.570 van Sansen-Vanneste, Poperinge, en van nu tot einde jaar wordt ons blad U wekelijks per post besteid. Voor Frankrijk 20,39 Belg. franken; voor Amerika 32 frank, op te zenden per internationaal postmandaat. verdwijnen spoedig door een pot brijzeld. In een straat werden 138 ru ingeslagen. Te Tielt werden 299 ruiten stukg:;. - gen van de kliniek St Andriss. Te Wingene werd een auto stukgesla gen door hagelsteenen. Op de Schelde, te Kallcc, kantelde e") boot ten gevolge den stor .t. Le cpvar-..- den konden geréd worden. Te Tervueren werd de oogst grooten- deels vernield. Te Maldegem kreeg men ook van die ijsbrokjes die er schade verrichtten. Rcnd Gent werden talrijke serren stuk geslagen. IN HET BUITENLAND Maandag werd te Londen een schild wacht doodgebliksemd die in een wacht huisje stonu Te Deal, in Kent, stond het water een halve meter hoe#. Te Terneuzen sloeg een bootje om. De inzittenden konden gered worden. Rond Nieuwaal brandden 12 beerè-- rijen af. Bijna gansch het dorp werd ce prooi der vlammen. In veel plaatsen van Holland vielen cok hagelsteenen, ais eieren zoo groot. Een ontzettende schade werd aangebracht aan velden en gebouwen. Op den Bergsehen Plas, te HiUegers- berg. stak een windstoot op waaraeo»- drie bootjes kantelden. De reddingspogingen waren uiterst moeilijk en een kindje \s.n 1 jaar verdronk. aan de Lantifecuwcü j j-er gewesten Vruchten die wegens verhageling ver nield werden, kunnen thans nog voordee- lig vervangen worden door groenvoeder- mengsels, die ingekuild goed wintervcedci leveren. Een goed mengsel, dat. gedurende gansch dees maand nog uit te zaaien is, is; 150 kgr. velderwten; 40 kgr. maïs; 40 kgr. vitsen; weze samen 230 kgr. zaad per Hectaar. Na het maaien van dat mengsel kan dan nog inkarnaat klaver worden gezaaid, of mergkoolen worden geplant. Mergkoo- len zijn zeer rijk Ran eiwit en leveren een goed wintervoeder. Verdere inlichtingen worden gaarr.4 verstrekt. Dc Rijkstand bouwkundig U. SIMOENS.

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 1