Priesterdag 11 JULI! De Poort der tranen Klerikaal of... Vrijdenkers gestook veer de school 25.000 ir. prijzen fr. 25.000 7 Ju AM KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER Dinsdag 9 Juli 1935, te 2.30 u, zeer stipt namiddag Drafkoersesi WERELDGEBEURTENISSEN piïROt élk Allo Allo Bnhul&ging van het Monument Kardinaal Mercier INTERNATIONAAL OVERZICHT AAN ONZE INZENDERS! STAD POPER1NCE Lijst der ingeschreven Pacsrdsn St u k z i ie n Zonneslag £)k i ZONDAG 7 JULI 1935. - WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. 3 JAAR. N' 27. «DE HALLE» Katholiek Weekblad van leper Eureel Ecterstraat, 17, IEPER. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland 18,50 fr. Belgisch Kongo 35,fr. Frankrijk 35,fr. Alle andere landen 55,fr. tritgfswf» SANSEN VANNESTE, Papering* Tel. Poperlnp? tt* 3» Fosteheckrekening N' 15.570, TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 2 fr. toel. v. ber. in. adr. t. bnr. Rouwber. en Bedank, (min.) 5,00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be richten tegen den Donderdag noen. TE E1GENBRAKEL Te Eigenbrakel werd Zondag het Ge- denkteeken Kardinaal Mercier onthuld Z. Em. Kard. Van Roey, Z. M. de Koning, H. M. de Koningin, Z. Exc. Mgr Micara, H.H. Excellenties de Bisschoppen van Na men en Doornik, enz. waren daar aanwe zig. Ook tal van Ministers, oud-Ministers, Parlementsleden. Staatsminister Carton de Wiart sprak namens het Eere-Komiteit. Z. Em. Kard. Van Roey, schetste de levenswijding van Kardinaal Mercier. Ons Koningspaar leg de een prachtigen bloemenruiker aan den voet van het monument neer. «VLAMINGEN, GEDENKT DEN SLAG DER GULDEN SPOREN!» (KONING ALBERT.) Vlamingen, viert den 11 Juli met fierheid over uw grootsch verleden. Mocht deze viering strekken tot be ter overeenkomst tusschen alle Vla mingen. Op 11 Juli de vlaggen uit! UBaBuaaBBiaaHsasassBBsnss Een man die zes lettergrepen uit spreekt en daarmee van een stukje brood een God-Mensch daarstelt. Een man die aan 't volk eiken morgen uitdeelt, m.er dan goud en zilver. God zelf. Een man die geeft van den god- delijken dischbrood aan den arme. Een man die den grootsten mis dadiger kan gerust stellen en mag zeggen alsof hij zelf beleedigd werd: Ik onsla u. Zulk een man, zulk een God is uv. zoon, moeder, die hem als kind heb' gewiegd, als knaap hebt een kruis en gegeven en voor wien ge zelf geknield hebt op den dag zijner priesterwijding. Deze uitverkorene uit duizenden, i' uw zoon, grooter dan gij, meerde: dan alle menschen. Indien hij een.' 't geluk zal hebben zijn gouden ju bileum te vieren, dan zal hij onge veer twintig duizend maal zijn armen omhoog geheven hebben voor de nieuwe Kruisverheffing, waardoor da gelijks Calv--ie zijn beteekenis be houdt. Da' i *r *nf, moeder van een p~ - IS TE SCHOON L»j nadt hem zien zijn Plechtige Communie doen, gij hadt hem daar toe bereid, gij hadt hem in 't nieuw gestoken, naar ziel en lichaam, gij hebt beiden misschien reeds toen denzelfden levensdroom gehad: den hemel te zien nederdalen op zijn woord, de godheid te zien rusten tus schen zijn duim en wijsvinger, de blinden te zien hunkeren naar de woorden uit zijn mond. En iets van U schuilt in dat won derbaar wezen, iets van U dat over gaat in een wereld boven alle andere werelden; gij, voortlevende in dat gene dat gij onder uw hert hebt gedragen, waarvoor gij gebeden hebt, geweend, en ook zooveel tranen hebt verdoken; gij, door zijn voeten het altaar of den predikstoel bestijgend; gij, het wonder brood vermenigvul digend in die handen die gij in de uwe hebt verwarmd toen ze nog klein waren, moeder van een priester. Gij antwoordt: Had ik geen waar geloof Tc zou zeggen: het kan niet zijn, hef is te schoon. 7ROUW-MOEDER Hij zal uit den kelk drinken, zoo als gij hem eens te drinken gaaft. Hij zal verheugd zijn in zijn eer ste Mis, dat zijn moeder op de eerste rij mag knielen, dichtst bij 't altaar. In Pransch-Vlaanderen zullen de menschen die vrouw aanspreken en noemen Vrouw-Moeder zooals eer tijds bij Vondel. En wanneer gij eens op 't einde van uw leven op een wit bed zult uitgestrekt, liggen, uw altaar, met een glas wijwater en een palmtakje op de tafel, zult gij, Vrouw-Moeder, uw moede leven nog rekken, opdat hij nog zou kunnen intijds komen, op weg van zoohaast hij den tele gram ontving... gij zult nog niet den laatsten snik geven, uw liefde waakt nog, gij wilt nog niet sterven. Hij zal zelf U Ons Heere geven, en gij zult bidden met bevende lip pen, gelijk den eersten keer op den dag van zijn Eere-Mis: «Mijn God, in mij, door de hand van mijn eigen kind. MOEDER VAN EEN PRIESTER Zijn blik zal nu in uwe oogen le zen, zooals gij weleer zoo dikwijls in zijn oogen zijn geheimen hebt ge raden. Hij ziet reeds een hemelklaar- te in die oogholten, hij beleeft reeds die gedaanteverandering. En als gij voor goed zult inslui meren, binst den nacht, terwijl hij de wake houdt met de gewijde keers in de hand, dan zal hij 's morgens naar de kerk gaan eer ze open is, Wachten op den drempel... den zwar ten kazuifel aantrekken en offeren voor U, moeder van een priester, hij, de priester van zulk een moeder. Voor U die hem 't Onze Vader leerdet bidden, zal hij bidden: O moeder, die in de hemelen zijt. En moeder zal hem voort leeren bidden, zal hem dekken en bescher men, altijd voort, terwijl hij voor haar het liturgisch wiegelied bidt: Rust in vrede. A. B. DE STREEK WAAR OORLOG JAEIGT Aanstaande week is het Pcperinge- Kermis. Den Zaterdag der Kermis Wordt te Poperinge de groote Onze Lieve Vrouw Bedevaart gehouden genaamd Donkeren Ommegang Te dezer gelegenheid drukken We aanstaande week een halven <lag vroeger en vragen dus aan ALLE INZENDERS er voor te Willen zorgen dat kopij ons een halven dag vroeger toekome, waar voor dank. We zien filer onze Koning een bloemenkrans neerleggen aan den voet van bet monument. De Koning Leopold en Koningin Astrid wenschen de ontwerpers van het monu ment geluk om hun werk. De Strijd het liberaal weekblad van leper, kan niet goed verdragen, dat de Katholieke-Aktie-Verbonden van West- Vlaanderen werken voor de christelijke scholen; dat blad geeft hun den raad voorzichtig te zwijgen, en... de vrijzinni gen alleen te laten aktie voeren voor de school bij de menschen. Dat ware nog al gemakkelijk inderdaad... voor de vrijzin nigen. Of zijn ze misschien bang, dat wij de menschen eens de ware bedoeling van den Bond ter verdediging van het officieel onderwijs zullen voor oogen leggen, dat wij de menschen zullen de oogen openen voor de volle waarheid over de officieele scholen, waar die bond nooit maar één kantje van zegt, om menschen te ver blinden? Eerst dit laatste. Reeds zoo dikwijls heeft de Bond het voorgesteld, alsof godsdienstige kinderen in officieele scholen ook kregen wat voor hun godsdienstig leven past, en volstrekt geen gevaar liepen voor hun godsdienstig heid en hun christelijkheid. Welnu, de waarheid is deze: De gemeentescholen van de gemeenten, waar een tijdlang een liberale of socia listische meerderheid is, en al de staats middelbare scholen en atheneums, doen voor een zeer klein deeltje godsdienstig, en voor de overige 80, 90 vrijzinnig school- cn opvoedingswerk. Daar komt een priester-godsdienstlee raar gedurende 2 uren per week; ja, die geeft in elke klas, aan een deel der leer lingen, godsdienst-onderwijs; maar daar naast staat, en nu voor allen, 25 uren an der onderwijs, dat MOET vrijzinnig zijn; daarnaast staat de heeie opvoeding buiten het onderwijs, die ook moet vrijzinnig zijn. Wat kunnen die arme twee uren per week verzorging van den godsdienst! Daar zijn misschien eenige christelijke leeraars, maar die worden goed bewaakt en moeten zeer wel opletten wat ze deen; en daar naast staan gewoonlijk een grooter getal vrijzinnige leeraars. Heeft het voorbeeld van leven zonder God van die laatste geen invloed op de christene kinderen. Daar zijn verder de kameraden, waar onder vele eveneens leven alsof God niet bestond. En dat leven van kameraden, met wie ze dagelijks omgaan en bevriend zijn, zou geen gevaar zijn? Dat is de ware geest van de officieele scholen die we noemden, ditmaal niet in Mexico of Rusland of Duitschland, maar hier bij ons. Godsdienstigheid en chris telijkheid zijn voor ons nog altijd de hoogste goederen, die we aan onze kinde ren in 't leven willen medegeven. En een school, waar dat maar twee uur per week verzorgd wordt, waar integendeel veel ge vaarlijke invloeden voor dat hoogste goed bestendig bestaan, is en blijft een school die niet deugt voor een christen kind. Ten tweede. De Bond beweert dat zijn beweging alleen op touw gezet werd om officieele scholen te verkrijgen waar er geen zijn, en (alleen) waar de ouders zulks ver langen Kom! Wie is die bond? Wie is er lid van? In welk weekblad voert die bond zijn aktie? Christen ouders die dit leest, doet toch uw oogen open; als een lid van dien bond bij u kemt spreken voor de officieele school, zie toch wie ge voor hebt. Die bond is een Vrijzinnige Bcnd ter verde diging van het officieel enderwijs»; die bond voert zijn schoolaktie cm uw kin deren vrijzinnig te maken; die bond krijgt zijn richtlijnen voor den strijd van de kopstukken der vrijzinnige partijen. Nu moeten ze hier in onze streek nog een zeer onschuldig aangezicht aantrek ken. Maar die bond bestaat heel 't lant door, en in de provinciën waar ze de over macht hebben, daar verduiken ze hun wa re bedoelingen niet meer: zooveel kinde ren mogelijk naar de officieele schoc trekken, en dan die school vrijzinnig ma ken dwarsdoor. Bewijzen? Er ligt een wetsvoorstel ge reed om den godsdienst nog meer buiter te cijferen uit de officieele school dan he. nu reeds het geval is; er is een wetsvoor stel gereed om in de officieele schcol geer andere onderwijzers en leeraars meer te. te laten dan zulke die komen uit staats normaalscholen. En bij die wetsvoorstel len staat volstrekt niet: «Als de ouder, zulks verlangen.Eens vergat een var die vrijzinnige werkers voor de school d voorzichtigheid, en zegde: «Als ge wil vrijzinnige menschen kweeken, krijg zt in onze vrijzinnige scholenhij sprai over onze officieele scholen. Als het uw eerlijke overtuiging is, Hee- ren, dat vrijzinnig onderwijs het beste is ijvert er voor en maakt er bonden voor maar strijdt met open vizier, dat de men schen weten wat ze aan u hebben en waa: gij naar tce wilt. Dan kunnen de ouder: werkelijk kiezen, en werkelijk hebben wa ze verlangen. Ten derde. De vrijzinnigen stellen zich tegenwoor dig in West-Vlaanderen aan als veronge lijkten in zake scholen, omdat er zoovee! vrije scholen zijn en veel minder officieele omdat zooveel gem-er.'.escholen oc'.- dwarsdoor christelijke scholen zijn. Zi: stellen het voor alsof de gemsenten in on ze provincie altijd tegen het verlangen ir der ouders geweigerd hebben officieel; scholen in te richten. Van greve, gemeen-: leugens gesproken en verdraaiing van d; waarheid, deze komen niet van klerika- lenl De waarheid is: dat liier zooveel vrije scholen rijn, zooveel katholieke gemeen tebesturen en dus zooveel dwarsdoor christelijke gemeentescholen, en zoo wei nig officieele middelbare scholen, juist omdat die toestand het verlangen was van de overgroote meerderheid van dc ouders, dat de ocders het aldus gewild hebben. Het is slechts in de laatste jaren dat hier, op het ordewoord van menschen uit andere provinciën, door een kleine min derheid vrijzinnigen, waaronder veel vreemdelingen die hier voor een tijd een postje vervullen,... gestookt wordt om de menschen door scheone voorspiegelingen en verzwijgen van de volle waarheid op te jagen voch: officieele scholen. We onderteekenen dit artikel weer met den naam van den verantwoordelijken uitgever van die strooibiljetten, die er ook op stond, een bond die rechtspersoonlijk heid heeft, zoodat op die strooibiljetten niets te laken is door het gerecht. J. V. K. A. VAN WEST-VLAANDEREN. Dit is niet de titel van een sprook je uit de Duizend en één nacKt maar de naam van de zeestraat die de Roode Zee met de Indische Oce aan verbindt. De eigenlijke Arabische naam is Bab-el-Mandeb en werd vele eeuwen geleden gegeven aan bedoel de straat om de vele schipbreuken die er door de Arabische zeevaar ders geleden werden. Het is de poort, die voor de Italiaansche schepen de weg opent naar ltaliaansch Somali- land. Deze beeldrijke naam krijgt ineens een symbolische beteekenis, als we denken aan de dreigende oorlog tusschen Italië en Abessinië (Ethiopië). Op dit vraagstuk en de bestaande verhoudingen in Afrika werd reeds in dit blad gewezen door Herwigin het nummer van 28 April l.l. Toen reeds wees deze op het onmiddellijke oorlogsgevaarDit gevaar is intus- schen niet geweken, maar in de laat ste week van Mei, gelukte het de Heer Eden, op de Volkenbondsverga dering, die het geschil moest bespre ken, een uitstel van drie maand te verkrijgen. De Heer Eden mocht fier zijn over de bekomen uitslag. Musso lini echter was woedend en heeft zijn meening niet onder stoelen of ban ken verdoken. Ziehier een paar krach tige zinnen van den Duce: «Het fascistische Italië is niet van plant zijn Jiipiorische zending tot één enkel probleem te beperken. Alle grenzen zoowel van het moederland als van de koloniën zijn gelijkelijk heilig, en moeten bewaakt en verde digd worden tegen elke bedreiging. Als het over de veiligheid van ons grondgebied, om het leven van onze soldaten gag,}, zullen we voor geen verantwoordelijkheid, zelfs niet voor de uiterste terugschrikken. De bedoeling van Mussolini, laat trouwens, niets aan duidelijkheid te wenschen over. Bij verschillende an dere gelegenheden heeft hij dit reeds laten blijken. Aan de correspondent van het Pa- rijsche blad Excelsior heeft hij bij 'n interview verklaart: Wij hebben militaire maatregelen genomen en zullen die in de toekomst nog ne men en verder: Dat wij een volk zijn dat koloniseeren, organiseeren, sn een land civiliseeren kan, bewij zen de toestanden in Lybië. Op 16 Juni sprak hij te Rome voor 7.000 grenadiers: De luister van het oude Rome straalde over de gansche wereld uit. Niets zegt ons, dat wat gisteren waar was, morgen niet kan aaar zijn! Eindelijk op 27 Juni heeft hij dui- lelijk zijn standpunt omschreven in le volgende punten. Italië eischt: 1. het recht van vreedzaam bezit over zijn koloniën 2. het recht om wegen, spoorwe gen en bruggen in Abessinië te bou wen en er scholen te openen, 3. het recht om door een goeden Italiaanschen invloed Abessinië te oeschaven. Wij zouden het korter zeggen: k Italië wenscht van Abessinië 'n Italiaansche kolonie te maken en zal leen vrede nemen met een gedeel- elijke regeling. Waarop beroept zich Italië, om zijn handelwijze te rechtvaardigen. In chijn, op vroegere verdragen en op 'iet recht, als beschaafd land een yr.beschaafd land te civiliseeren. In oerketijkheid, op het recht van den sterkste en op de noodzakelijkheid :ijn koloniaal rijk uit te breiden, ten zinde een afzetgebied te vinden voor zijn overtollige bevolking. Italië en Japan zijn de twee lan den van de wereld die de grootste bevolkingsaanwas kennen. Beide lan- den vinden op eigen bodem de mid- lelen niet meer, om de heele bevol king te voeden. Sedert het uitbreken uin de economische crisis, zijn alle grenzen gesloten geworden voor in dijking van vreemdelingen. Beide 'anden kenden een sterke uitwijking, die ineens geremd is geworden ten gevolge van de voornoemde maat regelen. Thans gebruiken ook be'de ''anden gelijke maatregelen om hun bevolkingsvraagstuk op te lossen. Japan heeft Mandsjoerije en Jehol veroverd. Nu is China aan de beurt. Italië wil thans een nieuwe kolonie vormen in Abessinië, het eenige wat in Afrika nog voor 't grijpen ligt. Bovenstaande uitleg sluit niet uit, deze van het Ttalia irredenta Volgens deze politiek, die Mussolini overgenomen heeft van de oude be werkers van de Italiaansche eenheid, moet Italië uitgebreid worden, met die landen, gewesten en koloniën, die het oude Rome rechtstreeks be heerde, namelijk de kust van de Adriatische Zee, Bavooie, Nizza, Cor sica en de koloniën van Noord-Afrika: Tunizië, Algerië. Dus hoofdzakelijk Fransch gebied. Dit legt uit de scher pe vijandschap tusschen Frankrijk en Italië enkele jaren geleden. Die, vijandschap is grootendeels bijge legd dank zij de tegemoetkomende houding van Frankrijk, die een ge deelte van Somaliland heeft afge staan en aandeelen in de spoorweg van Harrar. Daardoor heeft Italië tijdelijk afgezien van zijn aanspra ken op Fransche gebieden en zoekt thans vergoeding in Abessinië. Daar om ook houdt Frankrijk zich zooveel mogelijk neutraal in het Abessijnsch vraagstuk. En Abessinië? Onafhankelijk land, lid van de Volkerenbond! Zal het zich zoo maar goedschiks laten «grij pen». We weten wel beter. Het vreest Italië, Maar het gaat te werk zoo als het 'n bewust onafhankelijk kei zerrijk betaamt. Het heeft de tus- schenkomst van de Volkerenbond ge vraagd-. Het heeft zijn kampioenen aangeduid om te oojdeelen, over het grensincident te Oeaï-Oeal. Het heeft nog op 21 Juni 'n nieuwe nota ge stuurd naar de Volkerenbond om een onderzoek ter plaatse in te richten. Het zou zelf de kosten van dit onder zoek op zich nemen. Op de eischen van Italië antwoordt het, dat het alleen enkele economische concessies kan toestaan, hoegenaamd geen po litieke. Op de troepen- en munitie verscheping van Italië antwoordt het, dat het over een half miljoen ge drilde .en bewapende soldaten be schikt en dat het zich desnoods tot hët uitêrste zal verdedigen. Engeland heeft ook belangen :'n Ethiopië en zou graag 'n oorlog ver meden zien. Volgens verdragen van 1891, 1894 en 1911 tusschen Engeland en Italië is Abessinië verdeeld in gebieden waar respectievelijk beide landen hun invloed mogen laten gel den. Engeland heeft er alle belang bij zijn invloed in zekere gebieden te bewaren. Het Tzanameer schenkt de rijke slib en watervoorraad die Neder-Egypte moet vruchtbaar ma ken. De afdamming die de'Italianen op het oog hebben, om electrische stroomkracht voort te brengen, zou veel schade brengen aan de Engel- schen. Daarom heeft Eden naar aanlei ding van de bespreking van het Duitsch-Engelsch vlootakkoord te Rome (24 Juni), ook de Abessijnsche kwestie te berde gebracht en voor stellen van zijn regeering meegedeeld. Engeland zou Abessinië nopen zekere economische concessies toe te staan. Abessinië zou Italië toelaten 'n spoor weg aan te leggen tusschen Eritrea en ltaliaansch Somaliland over Ethio- pisch gebied en zou eveneens de be twiste invloedssferen erkennen. In vergoeding zou Engeland aan Abes sinië 'n uitweg naar de zee schenken over Engelsch Somaliland. Het antwoord van Mussolini is bitter kordaat geweest: Italië zal handelen in de Abessijnsche kwestie buiten de Volkerenbond om, zooals Engeland dit gedaan heeft met het Duitsch-Engelsch vlootakkoord. Er zijn twee oplossingen, een vreedzame: 1) Abessinië stemt erin toe het Ita liaansche protectoraat te aanvaarden; 2) anders: oorlog ter verovering van Abessinië. Het eenige wapen voor Engeland blijft de Volkenbond. En wat zal deze anders kunnen dan Italië te ontzien, uit vrees dat het, naar het voorbeeld van Duitschland en Japan, ook de Volkenbond zou verlaten. Duitschland heeft van de Abessijn sche kwestie dankbaar gebruik ge maakt, om toenadering tot Italië te zoeken. Het heeft beloofd geen wa penen te leveren aan Abessinië, in dien Italië niet tusschenkomt in Oos tenrijk, in geval daar de Nazi's mees ter werden. Wel hebben weer de Fransche bladen uit oude twistzoe- kerij beweerd dat verschillende la dingen munitie langs de haven van Djiboeti aan Abessinië werden gele verd. Een onderzoek van «Le Matin echter wees uit, dat in de laatste 16 maand slechts twee flesschen che micaliën werden geleverd en dan nog voor... ijs fabricatie. Van nu af is de oorlog tusschen Abessinië en Italië onvermijdelijk zoo Abessinië het ltaliaansch protec toraat niet goedschiks aanvaardt. En dat zal het niet. We weten zelfs niet of It- lie het einde van de drie maand uitstel zal afwachten. Gelegenheden bieden zich dagelijks aan. Er is een vlagincident geweest. Desnoods zou voor minder gevochten worden. Op 25 Juni werd door Italië protest aangeteekend tegen de naas ting door Abessinië van het sultanaat Gimma, het vruchtbaarste gedeelte van Abessinië. Het schijnt dat Abes sinië slechts het protectoraat over dit Italiaansche invloedsgebied had en het nu eenvoudig twee maand na de dood van de sultan heeft aange hecht. Op het protest van Italië heeft het geantwoord dat het sultanaat steeds 'n integreerend deel van Abes- (Vervolg 6» kolom.) op den Hippodroom der Groote Heerlijkheid, Woestensteenweg Nora; Calum. Emma; Mad one; Her- mione II; Winter Stout; Evelyn Winter; Jeunette; Evelyn Volo; Iholdy; Cal. Emi nent; Dorot. Winter; Gleam; Cadrach; Océan Star; Merveilleux; Naira II; Mes- sidor; L'Etoile; Lou; Ondine; Nolrette; Mont Kemmel; Hasard n; Non Ketty; Mauricette; Nuit de Mai; May Queen; Niel; Jane Clay; Eliacin; Grave V.; Ca lum. Exide; Hargival; Britton Axw.; Anna Greenw.; Long Arm; Locarn; Rose Ellen; Kamargo; Montjoie; Llondari; Mirabeau; Guenon; Hilarius; Krémène; Marquis; Lily; Kap. Kik; Jongleuse; Jambette; Joli Cceur; Kissy Bell; Jenny Mondale; Max Frisco; Lindy Volo; Karkatoa; Jaora; In trigant; Wild Wind; Juraondal; Warren Guy; Icone; Senator Baker; New Brook; Hollyr. Roman; Kraber. De onderverdeeling der paarden voor de verscheidene koersen zult U vinden op de programma's die te koop zullen aangebo den worden tijdens de rennen. FRANKRIJK IÏEER LAVAL AAN HET WOORD Ofwel bezuinigingen ofwel valsche munten slaan. De Staatshoofden nemen thans in het algemeen de gelegenheid te baat van een of ander feest om een rede te houden en er hun programma uiteen te zetten. Zoo heeft Hear Laval, Fransche eerste minister, ook gedaan te Royat, Zondag 11. Na eene uitlating nopens het vlootak koord tusschen Duitschland en Engeland gesloten, akkoord dat Frankrijk natuur lijk afkeurt, heeft hij de binnenlandsche moeilijkheden aangeraakt. In verband hiermede stelde hij de vraag hoe hij met gezag zou kunnen spreken tegen den Duitschen afgevaar digde. indien het Fransche volk zich iaat betijen, zich niet meer bekommert met eigen veiligheid en het schouwspel aan biedt van wanorde, zelfs van lafheid. Verder nog zegde hij dat het begroo- tingstekort minstens 11 milliard bedraagt en dat dit nog steeds met den dag aan groeit. De ontvangsten van den Staat worden steeds onzekerder. De tegenwoor dige toestand behelst alleen nog twee op lossingen, ofwel de staatsuitgaven be snoeien ofwel valsche munt te slaan. Hij zal beroep doen op alle sociale klas sen om den toestand te zuiveren en bin nen kort zullen de eerste maatregelen ge nomen worden. Als er ontevredenen zul len zijn dan moeten alle Franschen het zijn, niet de eene of andere klasse. Ik zal voor niets terugdeinzen, be sloot hij, zelfs niet voor het verlies van de volksgunst. Geen bedreigingen kunnen mij beletten om den rechten weg te be wandelen FRANSCHE LEGERSTAFOVERSTE NAAR ITALIË Ds Fransche legérstafoverste Generaal Gamelin heeft een bezoek gebracht aan de Italiaansche legeroversten te Rome. Naar verluidt zou dit bezoek tot doel ge had hebben, een afspraak tusschen de generale staven van beide landen voor te bereiden, betreffende een verdedigingslijn op te richten van aan den Rijn tot aan de Brenner. VERLOVING De bladen kondigen de verloving aan van Mej. José Laval, dochter van den minister-president, met graaf René de Chambrun, advokaat aan de balie van New-York en afstammeling van de fa milie der La Fayette's. ENGELAND VREDES-REFERENDUM In Engeland werd een soort referendum gehouden met betrek op de verscheidene vraagstukken aangaande de bewapenin gen, vrede en volkenbond. 10 Millioen En- gelschen spraken zich uit voor den Vol kenbond, voor algemeene bewapeningsbe perking, vcor algemeene en internatio nale afschaffing van de militaire vlieg tuigen en het nemen van maatregelen tegen de wapenfabrikanten; 860.000 stem den tegen. Op de vraag of Engeland gewapender hand diende tusschen te komen in een oorlog om den aanvaller te helpen af straffen, antwoordden 6.800.000 ja en 2.600.000 neen. TCHEKO-SLOWAKIJE GROOTE KATHOLIEKENDAG Te Praag, hoofdstad van Tcheko-Slo- wakije, werd voor de eerste maal een groote Katholiekendag gehouden. 300.000 Katholieken namen deel aan de grootsche plechtigheden. Het Misoffer, te dier gele genheid opgedragen, werd gedaan door Z. Exc. Mgr. Verdier, aartsbisschop van Parijs, die als Pauselijk Legaat naar Praag was afgereisd. De Pauselijke Le gaat werd de militaire eer bewezen bij zijn aankomst te Praag. Deze Katholiekendag zal een nieuwe groote stap zijn voor nadere betrekkingen .usschen het land en het Vatikaan en de Katholieken schijnen nu in Tcheko-Slo- wakije een betere behandeling te wachten dan voorheen. DUITSCHLAND ZOON VAN DEN EX-KROONPRINS SOLDAAT Volgens sommige geruchten zou de tweede zoon van den gewezen kroonprins van Duitschland dienst hebben genomen in het Duitsch leger als officier-vlieger. OOK EEN LUCHTOVEREENKOMST MET ENGELAND Er werd bevestigd dat Duitschland ook een overeenkomst zal voorstellen aan En geland in zake de luchtvloot. Duitschland zou pariteit eischen met Engeland. STEUN VOOR DEN UITVOERHANDEL In Duitschland werd een fonds van 1 milliard gesticht om den uitvoerhandel te steunen en dus een dumpingssysteem in te brengen. Het bedrag van dit fonds komt voort van een taks die gelegd wordt in de winsten van de verschillende be drijven. sinië is geweest. Daarmee is de toe stand tot het uiterste gespannen. Italië is sterk. Het leger met de modernste krijgsmiddelen uitgerust. Abessinië echter heeft in zijn voor deel het Afrikaansche klimaat. Nu reeds worden geheele Italiaansche afdeelingen soldaten geteisterd door Malariakoorts. De voedsel- en water bevoorrading is zeer moeilijk. Wat men er ook van zegge, Italië waagt zich in een avontuur, dat zware offers zal vergen en zoo zou Balb-el-Man- deb, de poort der tranen, een her nieuwde droevige beteekenis kunnen krijgen. (Verboden nadrukJ ROSKAM. SPANJE OPNIEUW TROEBELE TOESTANDEN De toestand is opnieuw troebel gewor den in Catalonië. Verscheidene aansla gen werden gepleegd en te Valencia wer den enkele bommen geworpen, die groote schade brachten aan elektrische leidin gen en spoorwegen. De Regeering heeft onmiddellijk maat regelen genomen en gansch Catalonië werd ir staat van oorlog verklaard. Alle macht is in handen van het leger, de mi litaire rechtbanken vonnissen alle ver grijpen en de persvrijheid wordt volledig opgeheven. De Heeren Gil Roble" en Portela, mi nisters van oorlog en an binnrniana- sche zaken, hebben zich begeven naar Barcelona om er den toestand onder oogen te nemen. GIL ROBLES, LEIDER DER ACCTON POPULAR», ONTWIKKELT ZIJN PROGRAMMA Zondag werd te Valencia een groote vergadering gehouden voor de leden van de Volkspartij of Accion Popular De leider dezer partij. Heer Gil Rooles, die sedert enkele jaren een zoo groote rol speelt in de Spaansche politiek en de Katholieken weerom samen heeft weten te vereenigen, zette er zijn programma uiteen voor 120.C00 personen. Zijn programma is van christelijk-so- cialen aard. De strijd moet aangebonden worden tegen de revolutionnairen. In de openbare besturen moet meer eerlijkheid en plichtsvervuiling komen. De Grond wet moet herzien en aangepast aan de huidige omstandigheden. Wat indruischt tegen de rechten va.i priesters en kloos terorden moet geweerd. ITALIË DE GREEP NAAR ABESSINIE De Heer Eden, Engelsche minister, die naar Rome was gereisd om te onderhan delen met de Duce Mussolini, heeft aan dezen voorgesteld een stuk grond van het Britsch-Somaliland af te staan aan Abes sinië, om dit land een toegang tot de zee te bezorgen. In ruil zou Abessinië zekere territoriale toegevingen doen en Italië toestaan een spoorbaan door het land te bouwen om de beide Italiaansche gebie den in Afrika per spoor te verbinden. Mussolini heeft echter alle voorstellen van de hand gewezen. Dit is het stelligste bewijs dat Italië zeker voor doel heeft het gansche land in te palmen. Moet de zaak voor den Volkenbond gebracht worden en Mussolini in het ongelijk worden gesteld, dan zal Italië er van onder trekken en denkelijk onmiddellijk de vijandelijkhe den met Abessinië inzetten. In Engeland is men ten zeerste ge kampt tegen de politiek van Mussolini en in de Engelsche bladen mag Mussolini harde waarheden vernemen. Intusschen stelt Abessinië zich ook té weer en de Keizer van het land verklaar de dat het land tot den laatsten man zal vechten. Het land kan over 1 millioen mannen beschikken. Meteen kloeg de kei zer er zich over dat de Europeesche lan den het verzenden van wapenen en am munitie verhinderden naar Abessinië. IN T VERRE OOSTEN STEEDS BEROERING I .nneesche stad Peking, die nu se dert „e laatste tijden onder de hoede is gekomen der Japanners, werd door ban dieten aangevallen. Deze werden met verliezen teruggeslagen en hun aanvoer der werd aangehouden. China heeft intusschen algeheele vol doening gegeven aan de Japansche eischen en is dus ook een deel van haar gebied kwijt geraakt, ten voordeele van Japan. Nieuwe grensincidenten hebben zich opnieuw voorgedaan tusschen Japanners en Russen. Oorlogsgevaar tusschen die staten bestaat dan ook steeds. POLEN NIEUWE KIESWET De Poolsche Kamer of Landdag heeft een nieuwe kieswet aangenomen met 216 stemmen tegen 89 waarbij het aantal ka- merheeren verminderd wordt met de helft en waarbij ook nog de politieke partijen niet meer het recht hebben bij de verkiezingen de kandidaten voor te stellen. Dit heeft voor gevolg dat de op positiepartijen uitgeschakeld worden. Zij hebben ten andere ook een verwoede op positie gevoerd tegen de wet. Stuklccpen^r^ Doos 1 en 7'/, frank CaT f jn alle Apotheken. f AAN DE BEVOLKING VAN POPERINGE EN OMLIGGENDE Het gekend Huis FRANKFORT. Oost ende, zal icderen Vrijdag zitting houden bij KAMIEL EOSSAERT, «Café des Allies», (rechtover Post), leperstraal, 3, POPERINGE, voor den aankoop van GOUD, ZILV ER, EDELSTEENEN. Ik betaal Oud Goud van 20 tot 30 fr. de gram. Zilver van 320 tot 600 fr. de kitai Kosteloozc weging en taxatie. Beleefd aanbevolen, H. FRANKFORT, &4b, Kapellestraat, OosteneUh

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 1