M. Van Zeeland en zijn programma GEDACHTEN De Jonkvrouw van Lindendale VERVANGTOP VOORDEELIGEWÜZE BOTER... TISDE... ENGDE STROOP Ek vind de beginselen mijner werking in Rerum-Novarum en Guadragesime Anno YR0UWENH0EKJE 'T ROOS KRUIS WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLETIJN AANBESTEDINGEN Naar de tijden Zijn de strijden. Wie denkt ik heb nog tijd, komt zeker te laat. Die de pit wil smaken MOet de noot eerst kraken. De verveling ls het ongeluk van de gelukkig# De wil ls de ziel van allen arbeid. Leege vaten klinken 't holst. (BUI* H^T MANNEKE UIT DE O! ZCNNE Welvaartbronne Die mijnen k lests kop Als een maan doet blinken U ter eere, op en top, ajaat 'k mijn lied nu klinken W'hebben lang op U gewacht Langer nog naar U gesmacht En zie, 't en kon niet beter wezen D'eerste zomerdag, zijt gij opnieuw verre- Wij dachten aan uw droevig lot tzen! En peinsden al«de zondie is kapot Zal nimmer nog verschijnen En is voor eeuwig aan 't verdwijnen». Maar gij, ge zijt een ferme farceur En steldet gij ons eerst te leur Deedt ge eerst wat... in ons zakken... G'hebt ons een mooie poets gebakken. En den schrik In 't hart gejaagd. Maar ls 't einde goed, 't is al geslaagd G'hebt uw verloren tijd goed Ingewonnen En ons doen zweeten als wel duizend zon- [nen De menschen, zonne! 't ls 'n feit, ja, on- [bestreden Zijn nooit of nimmer toch tevreden En toen ge daar te flikkeren hongt En daar uw zomerliedje zongt, Werd g'als in den tijd Dat g'U niet zien en liet Door hen verdoemd, vermaledijd!.- Tot uwe schande en verdriet. Zonne! mag 'k een raad U geven Ge zult er langer zijn... dan ik zal leven Maar ziet ge zonne! ik ben ook een mensch En van mijne medemenschen is 't de [wensch, Permitteer dus da 'k 't U zeg: Kies overal den gulden middenweg En bij regen en bij... zonneschijn... Zal 't menschdom over U tevreden zijn. T NUTTIGE met 't aangename leeren Dat was immer onze leus Wie 't anders zou begeeren Lappe 't maar op mijnen neus. 'k Vraag uw oordeel, lezers mijn Over 't geval: welke zijn de vruchten Die volgens U het nuttigst zijn? Het valt nu ook te duchten Dat, ik zeg het zonder smaad. G'er allen neven slaat! In de eerste plaats noemen we onder de nuttige vruchten den appel, die verre weg bovenaan staat. Vervolgens de blau we druiven en de perziken en eindelijk den sinaasappel en den citroen. De appel is voedzamer dan den aard appel. Hij werkt weldadig op de spijsver tering en den lever en voedt de hersenen! Het eten van een appèl vóór het naar bed gaan, bevordert de gezondheid. Da blauwe druiven werken bloedzuive rend en worden veel tegen rheumatische aandoeningen aangewend. De perzik staat wat geneeskracht be treft met de druiven gelijk. Een voortgezet dagelijksch verbruik van een sinaasappel werkt niet alleen bloedzuiverend, doch is ook bevorderlijk voor de spijsvertering. Citroensap op wa ter is niet alleen een verfrisschenden drank, doch bij keelontsteking is dit een uitstekend middel, terwijl citroensap in zwarte koffie de hevigste hoofdpijn doet bedaren. De dobteur heeft gesproken. Eet dus vruchten... maar met maat, want anders wordt ge nen te goèien klant van daar... waar de keuning te voet hénen gaat! KLEERMAKER SNIPPER SCHREEF: Mijnheer. Ik deel U tot mijne groote verwondering en stijgende verbazing me de. dat ik nog steeds het bedrag van mijn laatste rekening niet ontvangen heb Daarop kreeg hij 't antwoord: «Mijn heer. Ik kan uwe verwondering en sti.1 gende verbazing niet deelen, want... ik heb nog niks opgestuurd... 'n Geval van overmacht... zou d'andere zeggen! ZIJT GE VOLKSCH OF ZIJT GE EDEL, Eens toch zal uw schedel Na luttel jaren, Ontdaan van alle vleesch en haren Zonder oogen, zonder ooren, Rusten, 't is ons aller straf, In het doodsche, kille graf En ons hersens zijn dan ook verloren. Waar dat 't ne mensch gaat halen om nu. met dat schoon weer, met zoo 'n tries tige dingen voor den dag te komen! Moet ge daarvoor uw hersens niet kwijt zijn? Maar... stiel is stiel... en ne mensch moet zoo een beetje overal snuffelen, al is 't dan ook in doode-menschenschedels. 't Is tegenwoordig de tijd van verzamelen. De eene doet het In stekjesdo„ik?s, nen anderen in wandluizen en vlooien, enz... Van eene verzameling ofte collectie van menschelijke schedels heeft men evenwel maar weinig gehoord. Toch had zekere profester Owen het zoover gebracht dat hij 3.000 schedels bij elkaar had. van alle bekende rassen der aarde. Bij de aanbie ding van nieuwe schedels, kon de per- iftKisasBBaaaasaaaBEiBSBBSiasaB Mengelwerk van 7 Juli 1935. Nr 24. door W. VAN HEILE. Ik heb nu weinig zin om op den dijk rond te wandelen. Ze waren het volkomen eens en Flora verheugde zich zeer op dit tochtje met Walter. Hij moet dan toch nog niet zoo erg rarliefd zijn op die Paula, meende ze. En och, dat gevoel gaat wel over. Hij ls nu onder den Indruk van al het gebeurde. Ze hadden toch ver gewandeld en het *erd sukkelen door het zand, bij het half huister. Geef mijn arm, dan stapt ge vaster, tti Walter galant. Gaarne. Flora ontroerde toch. Maar ze zei dan oij ziel; zelve, dat dit een kameraadschap pelijk gebaar was van een vriend uit haar jeugd. Ze moest geen droomen koesteren. Een prachtige avond, merkte ze op. Ja... maar hoor... allerlei muziek hoor eikaar. Ja, uit Café's en hotelsorkestjes en fadio's. O. de avondstilte van Lindendale! Maar die zou op den duur toch vér ziend worden? Voor mij niet. Ge moogt niet menschenschuw zijn, Walter. Ge zijt wel een beetje eenzelvig. Wel neen! Hoe dikwijls geef ik voor wachten en ik leid tochten van den Vlaamschen Toeristenbond! Ik zit nog in andere vereenigingen. Maar als het va- *aot1* is, heb ik gaarne rust. Al die druk- dikwijls van badgasten, met hun on- -'eekenende gesprekken, hun grootdoe nerij- dj €en wu den ander overbluffen. fester direct zeggen tot welk ras ea land de eigenaar ervan behoord had. Een madam te Birmingham had zoo 'n kollektie die voornamelijk bestond uit schedels van gesneuvelde soldaten... Brrrrl dat zijn maar griezelige verza melingen. DE JONGE ADVOKAAT zat van 2 tot 4 uur op zijn klanten te wachten, maar vermits ze nooit kwamen, ging hij op 't hoeksken een biljartje spelen en ver witte 3 de meid dat ze hem moest ko men halen als er iemand kwam. Hij was nu weer bezig aan een serie van 2, toen er een mirakel gebeurde. Dat mirakel was de meid, die in de deur verscheen en riep: Meneer! meneer! daar ls een klient. Hij wilde subito presto zijn stok weg zetten maar zij sprak: Ge moet U niet kaasten, meneer den halvekaat. Hij kan niet weg, ik heb hem opgesloten. Die zal zeker nog weerkomen. GOUD! KOSTELIJK METAAL. Symbool van weelde en van praal, Waar alleman naar tracht, Waar iedereen naar smacht, "k Heb U reeds zoo lang verwacht, Slechts aan U heb ik gedacht, Dag aan dag en nacht aan nacht. Aanhnu toch mij droeve klacht. Kt bij mij, met volle vracht, Gij die overal veel blijdschap bracht, Rusten zult g'in volle vreê, In mijne beurs of port'monee. En ge zult er ten minste zoo goed lig gen als op de harde planken van de kof- ferforts ln de banken! Dit om U te zeggen, beste Lezers en alderliefste Lezsreskens, dat er verleden jaar 83 millicen pond sterling aan goud werden voortgebracht. Daarvan komen er 44 millioen van het Randdistrict, in Transvaal; 9 millioen van de Vereenigde Staten; 8 millioen van Rusland; 2 mil lioen en half van Australië; 2 millioen van Mexico en 1 millioen van Indië. Het is goed te weten van waar het goud komt, maar het zou nog heel wat interes santer zijn te weten hoe het goud in on zen zak kan komen! Van mij zult g'het niet leeren! HE WEL, meneer Van Snot, proficiat hoor, 'k heb hooren zeggen dat de familie ls vergroot. Ja, beste madam Van Snol, wij zijn wij gezegend met nen tweeling en 'k ben er fier op, want ze zijn juist mijn portret. Zoo, zoo! en wat zijn 't, jongens of meiskens? Jc gens. Ha! dan ls 't zoo erg nog nletl 'n GEDACHT Reist de wereld rond Of vliegt naar alle winden Als ge uw eigen geluk niet jont, Dan zult ge 't nergens vinden. MEN ZEGT: Een Engelschman, als ge 't nog niet wist, Da's een toerist, Twee Engelschen, 'k zeg het vrij, Die vormen vlug een golf'-partij. En zijn ze eenmaal met z'n drie, Dan hebt g'een Britsche Kolonie. .Een Griek, 'k en wil U niet bedotten, Die poetst maar schoenen en ook botten, Twee Grieken, m'n beste makkers, Zijn twee pasteitjes-bakkers, Drie Grieken, 't verwondert ons geen zier, Vormen, in 'n stad, een vreemd kwartier. Een Japanner is 'n man die alles maar [wil weten. Twee Japanners zijn mannen die uw for- [tuin afmeten. Drie Japanners zijn lieden... die 't op [zullen eten. Een Duitscher is een knecht, Twee Duitschers, 't is weeral echt, Vormen vroeg of laat Een kaporaal en eed soldaat, Drie Duitschers zijn, op 't end, Een heele regiment. Een Franschman is een gedecoreerde, Naar d'ondervinding ons toch leerde, Twee Franschen, 't ls iets raars, Zijn groote babbelaars, En komt er ooit een derde zich meê moeien Dan zal daaruit een ministerie groeien. Een Chinees dat is een vette spruit, Twee Chineezen, naar het luidt, Zijn menschen, mager als een graat, En komt er dan een derde langs de straat, Dan stellen z'alle drie te gaar Een club van hongerlijdersdaar. Een Turk is iemand die niet veel verricht, TweeTurken smor en pijpen en cigaretten. En hebban niets te doen dan op den rook [te letten, Drie Turken zijn... drie luierikken, Die, liever dan te doen hun plicht, In hun luiheid zouden stikken. Een Belg is een man, die alle dagen Niks doet dan zeuren en dan klagen. Twee Belgen, 'k zeg 't heel wat bedaarder, Zijn een President en Schatbewaarder, En drie Belgen, 'k verklaar het in het [rond. Die vormen ras een geit-of schapenbond, Of nog, met Zander, Pol en Rik, Een scsjeteitvan Vogelpik! 'k MOET VANNACHT stomdronken geweest zijn, Sfak Dikke Miel tot Lange Jef. Waaraan hedde da gezien, vroeg Jef. Zijt ge misschien met uw schoenen ln uw bedde gestapt? Neen! Erger nog! Toen ik thuis kwam, deê 'k mijn schoenen uit, en sprong 'k met een reuzenzwaai in bed. En...? Er stond heelemaal geen bed... maar een badkuip! OLLÉ! OLLÉ! CABALLEROS Slaat er maar geducht op los! Sterkt maar fel uw spieren In 't gevecht tegen de stieren, Want thuis, 'k zeg het zonder jokken. Hebt ge toch niks in de pap te brokken, Blijft ge soms des 's nachts wat late plak- [ken, Dan ligt uw vrouw naar U te snakken Om U, in plaats van met een zoen, T'or.tvangen met ean bedsermoen. Want daarin zijn de Spaansche Senoritas De kampioenen eerste klas Spanje levert ons 't bewijs dat er overal iaBBB9BBSaBE3BaB31S-.B3SBBBBBB Niet overdrijven. Er zijn er ook veel andere. En ge trekt er u niet meer van aan dan ge wilt. Velen dringen zich op. Ge moet hoo ren, dat ze veel geld verdienen en er veel kunnen uitgeven, dat ze een auto houden en nog een buitenlandsche reis zullen doen, ze zwetsen over hun voorname ken nissen, over hun schoon huis of rijk ap partement te Brussel, Gent, Antwerpen... en dan alles in 't Fransch. Ja, er zijn soorten van menschen. Ik ontmoet ook aangename badgasten, en ouders, die hun plezier zoeken bij hun kinderen, aan het strand en in de duinen. Ik verblijf gaarne in De Panne. Mij zullen ze er niet lang houden. Dat klonk weer onvriendelijk toe. Hij wilde dus spoedig weg van haar. Maar och, hij was nu geprikkeld door overspan nen zenuwen en dat zou wel beteren. Hoe laat vertrekken we morgen? vroeg ze. Met den eersten trein; ik moet het straks in het hotel nazien. En met den laatsten terug? O, ja... We kunnen alles eens rege len, als we de dienstregelingen hebben. Ik voel nog veel zin in een paar andere uitstappen ook: naar Veurne, Loo en naar de bergen achter leper en Poperinge. Gaat ge mee? Ja zeker... Hij zal nog niet zoo rap wegloopen, dacht Flora nu weer. Eindelijk kwamen ze in het hotel terug en Walter deelde het reisplan mee aan Bert en Tilde. Eerste klas, zei zijn schoonbroer. Twee eters minder... 't is al voordeel, vrouw. Wilt ge zwijgen? Flora zou wel den ken, dat ge het meent en een schrokker zijt. Ik ken hem beter, verzekerde het meisje vroolijk. De tocht werd nu volgens de dienstre geling der treinen geregeld, want Bert had ook een spoorwegboekje van Noord- Frankrijk, waaruit veel bezoekers naar De Panne komen. bedsermoenen worden gehouden. Te Ma- drid hebben nu de getrouwde senoritas of madammen een club gesticht. Zij die daarvan lid willen worden, moeten eerst hun examen afleggen, dat bestaat ln een bedsermoen. Het record werd gehouden door zoo 'n virago, die vijf uur aan een stuk, onafgebrogen. en zonder zich te her halen, de tekortkomingen van heuren man behandelde. Zij sprak in een tempo van 256 woorden per minuut! Probeer 't heur maar ne keer na te doen! 't Schijnt dat sedertdien demannen ginder dubbel goed slapen, want op t leste heeft dat bedsermoen zoo precies den na smaak van 'n slaapmiddel! TWEE AMERIKANEN zijn bezig aan 't stoefen. Ja, zegt de eerste zoo. ons atelier in schoenwerk is zoo groot, dat we voor on zen leervoorraad een eigen veestapel hebben O! Dat beteekent nog niets, weder voer de tweede. De onze ls zoo reusachtig dat een klant, die in het achterste ma gazijn gekochte schoenen terstond aan trekt, met doorgeloopen zolen bij de straatdeur komt! 't Es bijkan niks! D'R IS EEN DORP In t Spaansche land Gansch onbekend nog, over enk'le dagen, Dat nu vermaard Is, t'allen kant. Om welke reden? zult ge vragen. Wel, als g'uw handen eens goed beziet, En ge kunt tot tien nog tellen, Dan komt ge tot 't besluit, is 't waar of [niet? Dat ge 't met tien vingeren moet stellen! Hewel, 't ls door zoo 'n vingerenhistorie dat Palazuelos eensklaps zoo beroemd ge worden is. De naam van dat dorpken zou zeker nooit over de grenzen zijn gedra gen, als daar geenen fotograaf verzeild was geraakt. Maar hij stak zoo geen klein beetje zijn. oogen open, teen hij hier on verwachts een waardevcilen oogst van fotomateriaal kon opdoen. Bijna al de Inwoners van de plaats bleken de geluk kige of ongelukkige bezitters te zijn van een aantal vingeren dat de tien overtrof... (Als er maar geen «lange» bij zijn). Schaarsch waren zij, die er slechts tien hadden. De ziekte, als men 't zoo wil noemen, bleek overerfelijk te zijn, want zoover d'oudste peekens en meekens 't ln hunnen kop hadden, was dat daar altijd zoo geweest! D'r zijn er zelfs, en ze vin den 't rechtmatig, dia over twaalf, dertien ja zelfs veertien vingeren beschikken! 't Is dan ook geen wonder dat ze door de vreemdelingen met de... vingers wor den nagewezen! EEN AUTO, merk Citroënkomt voor een restaurant gereden, waaruit drie fatterige meneerkens stappen. Een boerken komt op deze auto aan- geloopen, draait er een paar maal om heen om ten slotte vóór 't masjien te blij ven staan. Een der heeren gaat op ons boerken af, met de bedoeling hem eens flink beet te nemen en vraagt Zeg, vriend, ziet ge Iets bijzonders aan dezen -wagen, dat ge zoo staat te kijken? Neen, mijnheer, antwoordt ons boer ken nerveus, dat nu juist niet, maar Ik kan niet begrijpen dat er uit één citroen drie zulke kwasten kunnen komen! VRIENDEN GEEF ME NOG EEN POL Mijn penne slaat op hol, 't Is gedaan met ernst en lol, Want de gazet is proppensvol, 't Is tijd dus dat ik sluit. Daarom trek 'k er dadelijk uit. Is 't alles niet gepast en uitgemeten En niet naar ieders zin, Zoo is 't met alles, 't ls geweten. Zelfs in 't beste huisgezin. Goed heil dus, goeie vrinden, En vriendinnen eiker weke, *k Hoop wel U nog terug te vinden Met een veel plezanter reke. Drinkt ne pot op mijn gezondheid, Passeert uw Zondag in fatsoen, En ikke, 't mag hier wel gezeid, Zal van mijnen kant, hetzelfde doen. 't Manneken uit de Maan. IBBaBSagSSSaBBBBBBBBBHBBBBBB. voor het besme ren van boter hammen. Kost minder. Is zeer voedzaam, bevat 60 °[0 sui ker. COMMERCIEELE APPELGELEI in alle Kruidenierswinkels JHESïasaBHBHB2ESB2E$BSSa33EaS EEN VROUW BLIJFT SLAPEN TE MEENEN Vrouw Emiel Castro- Marie Callens, Vrouw Emiel Castro-Marie Gallens, bachtstraat, is Zaterdag namiddag in slaap gevallen en was Woensdag nog niet wak ker geworden. De vrouw had verschei dene heelkundige bewerkingen moeten ondergaan en moest nog steeds allerlei medecijnen innemen. Het is na het in nemen van een geneesmiddel dat zij in slaap is gevallen. Men moest haar inspui tingen doen om het hart te versterken. IBBBEBBBflflBSBBEBBBBBBBEBS3B3 't Gaat al goed tusschen die twee, zei Tilde wat later tot haar man. Wel, Walter zou aan Flora een beste vrouw hebben. En die heeft hij noodig, want eigenlijk ls uw broer nog een groot kind. Te veel geleerd... En te onpractisch. Toch een brave Jongen. Als korentebrood. Walter lag nog een heelen tijd wakker, al was hij lichamelijk vermoeid. Maar zijn geest bleef zoo helder. En hij dacht met weemoed aan Paula Delange, de ver latene op het eenzaam hof van Linden dale. XVI OP REIS Bijna alle badgasten ln De Panne slie pen nog, toen Walter en Flora Winkels het hotel verlieten. De dag beloofde schoon tie worden. Over de zee hing een lichte nevel. Walter en Flora wandelden naar de statie van Adlnkerke. Hier na men ze den trein tot Zuidkote. Nu zouden ze een flinke wandeling doen. Walter had veel over Fransch-Vlaan- deren gelezen. Eerst leidde hij Flora naar een eenzamen toren, ln de duinen; een zwaren vierkanten blok eigenlijk. De toren van het oude Zuidkote, dat twee honderd jaar gelegen door een zand storm vernield ls, zet Haverbeke. Een zandstorm? herhaalde Flora ver wonderd. Ja, Zuidkote ls niet door het water ten onder gegaan, maar werkelijk door zand, dat op een nacht zoo woest heen- stoof, dat hutten en hutzen bedekt wer den. Ook de kerk bezweek. De toren alleen bleef staan. Men heeft dan verder land waarts een nieuw Zuidkote gebouwd. Ja. ook het zand kan aan de kust een groot gevaar zijn. Men spreekt ln Noord- Duitschland van wandelende duinen. Zoo zijn er daar op het eiland Sylt ook dorp jes verwoest, gelijk hier Zuidkote. En bij, M. Van Zeeland heeft onlangs een persgesprek toegestaan aan Bertrand de Jouvenel en dit persgesprek verscheen in de «Revue des Vivants». Om onze lezers ln te lichten over deze belangrijke uiteenzetting van M. Van Zeeland over zijn eigen programma en opvattingen, geven wij hieronder de belangrijkste gedeelten van dit gesprek. Dus, Belgle heeft op zijne beurt het stelsel der partijen verlaten om zich een nationaleRegeering te geven. Niet een nationale Regeering met negatief programma, doch wel een nationale Regeering die een volledige omvorming van het land beoogt. Belgie verlossen van de crisis, ant woordt M. Van beland, en structuur hervormingen doorvoeren die andere crisissen zullen voorkomen. En daar de Jouvenel het woordje professorheeft uitgesproken, zegt hij onmiddellijk: Ja, ik ben professor geweest, maar ln de eerste plaats ben ik een man uit de praktijk, een bankier. Ik was vice- gouvsrneur van de Nationale Bank en daar ls men me komen weghalen... Om een Belgische Roosevelt-proef- neming te doen... O! Wantrouw dergelijke vergelij kingen! Er zijn zoo talrijke en groote verschillen tusschen de Vereenigde Sta ten en Belgie. Ik heb buitengewoon veel bewondering voor President Roosevelt. Voor mij staat het onbetwistbaar vast dat hij zijn land gered heeft. Maar zich Inbeelden dat ik zal trachten hem na te volgen in al wat hij doet of gedaan heeft, dat is vergeten dat wij een volk zijn dat noch op zich zelf kan besitaan, noch be trekkelijk jong ls. Overigens, Ik meen niet alleen dat het werk van Roosevelt niet slaafs mag worden nagevolgd, maar zelfs vind ik dat er ln verschillende op zichten kritiek over uit te brengen valt. Zoo zou Ik b. v., Indien ik In Roosevelt's plaats geweest ware, den dollar niet ge devalueerd hebben. En daar de intervieuwer, denkende aan de muntontwaarding ln Belgie, zijn ver wondering te kennen gaf, legt M. Van Zeeland uit: De muntontwaarding ls bij mij noch een manie, noch een leering. Men moest devalueeren of juister gezegd, de munt ontwaarding gebeurde van zelfs... Dit voor wat Belgle betreft. In de Vereenigde Staten echter was de muntontwaarding eene daad die men hadde kunnen ver mijden. Maar, om de algemeene prijsdaling, die elke onderneming het leven onmoge lijk maakte, tegen te gaan, moest toch een algemeene prijsstijging veroorzaakt worden! Zeker, maar de Amerikanen hadden deze stijging op hunne binnenlandsche markt kunnen verwezenlijken, zonder den gouden standaard te verlaten. De prijzen hunner waren zouden voorzeker ook in het buitenland gestegen zijn, doch voor hen was dit van weinig beteekenis omdat het er voor hen niet op aan kwam zooals ten onrechte werd beweerd hunnen uitvoer uit te breiden, doch wel hunne nationale prijzen in de richting eener stijging te stuwen. Hadden zij dit gedaan, trouw blijveflde aan den gouden standaard, dan hadden zij tevens de we- reldprijzen in de richting eener stijging gebracht, en zoodoende medegewerkt aan eene were!=herneming. Het spreekt van zelf dat mijn redeneering slechts geldt voor de Vereenigde Staten en geene waarde heeft voor Belgie of voor Frank rijk... Een ander punt van de Amerikaansche politiek dat Ik niet kan goedkeuren is dat zij de verhooging der loonen heeft willen uitlokken vóór de reorganisatie van de voortbrenging en vóór de opslor ping der werkloosheid... Daarmee had men niet moeten beginnen... Maar om het verbruik te doen ver- hoogen en aldus de voortbrenging aan te sporen, moet er toch een verhooging zijn van het volume der loonen? Zeker, de koopkracht der arbeiders klas in het algemeen meet worden ver hoogd, maar het beste middel om dit te verwezenlijken is de opslorping der werkloosheid. Dus, het aantal arbeiders, dat een loon verdient, doen toenemen en niet eerst en vooral den toestand verbete ren van diegenen die reeds in crisistijd voor den vollen arbeidsduur aan het werk zijn. Als men het totaal van de voortgebrachte rijkdommen zal verhoogd hebben, is het nog tijd om de loonsver- hooglng door te voeren. Bij het begin is het een economisch en niet een sociaal vraagstuk dat zich stelt. En M. Van Zeeland begint dan zijn eigen programma uit te leggen: V/at doe ik? Ik sta voor een toestand waarin de economische activiteit gelei delijk afneemt... Laat mij mijn woorden schat van economist gebruiken! Wij staan op de dalende lijn van de con- jonctuur. In deze omstandigheden en H. De Man is de eerste socialist geweest die dat begrepen heeft ls het vruchte loos welk nieuw voordeel ook te eischen voor de arbeidersklas. Het sociaal in komen is aan 't inkrimpen. Waar er niets is, verliest zelfs de Koning alle rechten! Wat is er noodig om nieuwe sociale eischen te kunnen stellen? Een vooraf- gaandelijke economische expansie of ont wikkeling. Dat tracht ik nu te verwezen lijken en de socialisten helpen mee aan deze taak. Welke uitslagen werden reeds be komen? De statistieken wijzen op een her neming van het economisch leven. De CBBIBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB ons vertellen ze van den Hoogen Blekker te Koksijde, dat hij zich ook verplaatst heeft en vroeger een zandbank was, die ln zee lag. Ook weer een voorbeeld van vliegende of verstuivende duinen. Ze kwamen dan aan het kerkje van nieuw Zuidkote en ze hoorden van iemand, die daar dichtbij op het land werkte, dat de pastoor Fransche en Vlaamsche sermoenen preekte. Fransche voor de ambtenaren en rijkere inwoners, Vlaamsch voor het volk. 't Is zooals bij ons, merkte Walter tot Flora op. Die wat omhoog geklommen is, meent dat het Vlaamsch voor hem te gemeen is. En natuurlijk hier in Frank rijk, waar de officieele taal uitsluitend Fransch is en er geen onderwijs ln het Vlaamsch bestaat, blijft onze taal gewel dig ten achter. En wordt op de scholen geen Vlaamsch onderwezen? O, neen! En het liefst zendt men onderwijzers naar hier, die geen Vlaamsch kennen. En toch staan ze veelal voor kin deren, die thuis Vlaamsch spreken. De geestelijken leeren Vlaamsch om te kun nen preeken en biecht hooren. Daarom zijn er leergangen aan de vrije hooge- school te Rijsel. Maar onder de jeugd gaat het Vlaamsch zeer achteruit, on danks al de pogingen van intellectueelen, die onze taal willen bevorderen. Ze wandelden nu naar Hondschoote, het oude stadje, welks hooge, sierlijke toren ze al van ver zagen. De witte torre zegt men in de streek. 't Was nu prachtig weer geworden, niet te warm, en Flora genoot zeer van dezen tooht met haar vriend. Ze bewonderde zijn kennis, maar ook zijn lenige gestalte en zijn knap gelaat. Hij sprak over het landschap en ver telde van de Moeren, eens twee groote waterplassen, die ln het begin van de 15' eeuw door den Antwerpenaar Coeberger droog gelegd werden, al stak men ze la ter voor oorlogsdoeleinden nog wel eens onder water. Nu en dan sprak Walter een landarbel- werkloosheld la reeds met 20 ver minderd. Maar deze herneming gebeurt ten nadeele van Ce personen met vast In komen: de ambtenaren, de arbeiders, de renteniers. Geenszins! Weet U in welke mate de levensduurte de twee laatste maanden gestegen is? Met 3 Dat beteekent dat de levensduurte nu nog lager is dan ver leden jaar rond. hetzelfde tijdstip! Toen de daling van de levensduurte die de muntontwaarding voorafging, onrecht matig de personen met vast inkomen bevoordeeligde, heeft niemand hiertegen geprotesteerd. Waarom zou deze kleine stijging meer belangstelling verdienen? Maar de renteniers werden niet alleen getroffen door deze kleine stijging van de levensduurte, maar ook door de omzetting der renten. Welke Regeering zou deze omzetting der renten niet doorvoeren als zij het kon? Onze renteniers krijgen een intrest gewaarborgd van 4 Intrest die hooger is dan die welke een Engelsch rentenier opstrijkt en dank zij aan de kapitaals- bonificatie, zien diegene die het wenschen hunne inkomsten behouden in feite op een peil dat ongeveer overeenstemt met dit van 4 of 5 jaar geleden, wat meer is dan ieder msnsch met gezond verstand had kunnen verhoopen. Maar sommige door U omgezette renten stonden onder pari. De rentebezitcers waren vrij hunne renten niet om te zetten. Welnu, op een totaal van 25 milliard werden slechts 90 milltoen niet omgezet. Deze bewerking brengt natuurlijk jaarlijks 600 millioen in de schatkist. U zijt dus op véeg haar budgetaire over schotten. Dus op weg naar ontlastingen die tevens belangrijk genoeg zullen zijn oin de economische herneming aan te moe digen... De muntontwaarding ls zoo goed gelukt en de gevolgen loopen zoo vlug van stapel, dat de bekoring groot is nu niets anders meer te beproeven. Het be tere is soms de vijand van het goede... Maar ge vergeet dat lk een program ma heb vastgelegd. Dit programma ls zeer duidelijk en ik aanzie het als een waar agenda dat lk punt per punt zal volgen. Het programma ls zeer zwaar. Welk is het volgende punt van die agenda? Er zijn er verschillende en zeer be langrijke! B. v. het Herdisconto-Instituut, den Centralen Hypcthekairen Dienst, de bankcontrool... De bankcontrool... en de inter vieuwer trekt sceptisch de schouders op en zegt: Ik dacht dat er geen spraak meer van was! Voorzeker, op het oogenblik dat 5 milliard uit het land waren gevlucht, op het oogenblik dat de banken hunne kapitalen hadden vastgelegd in onder nemingen die met verlies werkten en dat de likwiditeiten der banken, verarmd door de kapitalenvlucht, onvoldoende waren om het hoofd te bieden aan de paniek der spaarders, waren de banken wel verplicht de hulp der Regeering in te roepen en op dit oogenblik ware het gemakkelijk geweest de bankcontrool door te voeren. Doch nu zal deze controol niet zoo gemakkelijk meer aanvaard worden. Een controol die aan een ziek orga nisme wordt opgedrongen kan dit organis me dooden. Op dit oogenblik is het bank- organisme niet meer in crisistoestand: het zal des te gemakkelijker en des te gereedel'ijker reorganisatie-maatregelen aanvaarden, die in de toekomst een her haling der beleefde moeilijkheden zullen beletten... Maar wie onder de bankiers zou zich willen verzetten tegen een ge matigd, voorzichtig toezicht, dat wordt ingesteld ten bate van de banken zelf en van de natie? Men zou enkele schrij- velaars tegen mij in het harnas jagen? Goed, maar dat Is de openbare mee ning niet! Bertrand de Jouvenel spreekt hem dan over het vertrouwen dat de jongeren ln hem stellen en tracht na te gaan welken diepen wil M. Van Zeeland leidt in den strijd die hij heeft aangebonden en hij stelt zichzelf de volgende vragen: denkt hij dat het kapitalisme zijn historischen rol heeft uitgespeeld en dat het langzaam en voorzichtig door fen soort socialisme moet worden vervangen? Of denkt hij dat men de economie kan leiden en te vens het privaatinitiatief en de concur rentie bewaren, zonder dat zij wanorde brengen in de economie? M. Van Zeeland schijnt zijne gedach ten te hebben gelezen en antwoordt zon der dat hij werd ondervraagd: Ik vind de beginselen mijner wer king in de twee groote pauselijke Ency clieken van 1891 en 1931. Het is wel ken schetsend dat de oudste Encycliek strikt «sociaal» ls, terwijl de jongste: Qua- dragesimo Anno», «economisch» ls. In een periode van 49 jaren werd de vast stelling gedaan dat de economische ver zuchtingen en begeerten goede dienaars zijn van den socialen vooruitgang, op voorwaarde dat zij modern zijn en op hunne plaats worden gehouden door een wil die sterker is dan de hunne en die over hen toezicht uitoefent. IBBBBEZBBESKBBBBBBBSaZSBSBBB RUSSISCHE STRATOSFEER- BALLON OPGESTEGEN De Russische stratosfeerballon «U.R.S.S. Ibis» is Woensdag opgestegen en bereikte een hoogte van 15.000 meter. Steeds bleef de ballon in betrekking met de aarde door de radio. Een paar uren na de opstijging landde de ballon reeds. IBflSBBflBHBBBBBHBBflBMBflBBBBflfl der aan en steeds liep het gesprek in het Vlaamsch, dat veel op het dialect van West-Vlaanderen geleek. Een Fransche douanier, van de streek afkomstig, ver telde dat hij dikwijls ln de radio naar Vlaamsch Brusselen Huizen luis terde, maar dat schoon, hoog Vlaamsch nog niet goed kon verstaan. Och, lk begrijp dat, zei Walter tot Flora. Die menschen hooren nooit iets an ders dan hun gewesttaai... u voor ul, oe voor ou, en zoo meer. Vlaamsche boeken of dagbladen hebben ze niet. Beschaafd Nederlandsch heeft voor hen vreemde klanken. Hier merkt ge, hoe een volk ver basterd kan worden; het verstaat den zuiveren vorm van zijn eigen taal niet. Zoo dreigde het ook bij ons te worden, maar dat is Goddank verhoed geworden. Te Hondschoote namen ze wat rust. 't Is een oud, stil stadje, om de sohoone, groote kerk en het volk spreekt er meest Vlaamsch. Hier namen Walter en Flora dan een treintje dat hen naar Sint Wl- noksbergen bracht, eveneens een oud ste deke, maar met meer merkwaardige ge bouwen uit den vroegeren tijd. Zoo zagen Walter en Flora de prachtige Sint Maartenskerk en het sierlijke belfort. Ze deden een wandeling naar den Groen- berg, waar nog twee torens staan van de voormalige abdij. En Haverbeke vertelde, dat deze gesticht was geworden door den H. Winok. De abdij van Winok op den berg... dus heette het stadje Sint Winoks- bergen en nu hadden de Franschen er Berguea van gemaakt. De Fransche re volutionairen verwoestten het beroemde gesticht en een prachtige verzameling schilderijen en kunstschatten werden naar Parijs of andere steden gevoerd. Walter en Flora noenmaalden op de markt en de tafelmeid bediende hun in het Vlaamsch. Walter merkte op, dat ze soms zeer oude woorden gebruikte, die ten onzent zoo goed als verdwenen wa ren, maar hier nog leefden op de lippen van het volk. Gezelle heeft er veel van verzameld ln zijn Loquela, voegde hij er bij. PALMYRE Wanneer ge nu zoo kooklustig wordt om uwe meesters te voldoen, wil ik U graag nu en dan wat recepten sturen. Hetgeen men gaarne doet, kost maar halven last en het grootste genot be staat in anderen plezier te doen. Beproef het maar voort. Redelijk ls het, van hetgeen O. L. Heer ln de seizoentijden geeft, een goed ge bruik te maken. Primeurs laat ge voor de volle beurzen en er zijn er toch nu zooveel niet meer. Heb je in den tuin wat rabarber staan die nu in volle groei is, trek de mooiste en dikste stelen uit, (ik zeg trekken hoor, tegen den wortel, snijden deugt niet, dit belet den groei der andere stelen). Snijd de bladeren af en pel de stelen na ze goed gewasschen te hebben, snijd ln kleine blokjes. Wil je marmelade maken met ds stukjes op z'n geheel, weeg ze en neem 650 gr. cristalisé suiker voor een kilo rabarberstukjes zet ze in een steenen kom in den kelder tot 's anderendaags, ze nu en dan eens roerend om goed door trokken te zijn. Zet ze 's anderendaags in een kastrol op een goed vuur en laat koken al roerend tot ze zacht zijn. Wil je de rabarber ln moes, laat dan eens de rabarber bezijden het vuur goed stoven, nu en dan roerend, voeg er de suiker bij, laat nog wat koken en ver koelen. Aangenaam ls die marmelade om te gebruiken als dessert met rijst of semoule, ook voor alle soort taarten. Rijst met rabarber. Wasch 150 gr. rijst, doe ze in een kastrol met een liter kokende melk, laat stoven met een greepje zout en dek de kastrol. Wanneer ze goed gezwollen is, doe er 200 gr. fijne suiker en 3 eierdooiers bij, een weinig vanilje, kaneel of citrosn, volgens smaak. Giet alles ln een diepe plat en maak een opene plaats in het midden. Vul die met marmelade, bestrooi met suiker of cassonnade en laat licht in den oven bruinen. Dien warm of koud op. Croquetten van rabarber. Laat een liter melk koken met een weinig zout en doe er 150 gr. semoule ln. Roer met een houten lepel tot ze gaar is, dek de kastrol en laat een twintig minuten ln den oven bakken. Neem uit en voeg er 200 gr. bloemsuiker, 3 eierdooiers en een weinig kirsch of geraspte oranjeschil bij. Meng goed en spreid open op een plat welke ge te voren met olie begiet. Snijd dan kleine vierkantjes uit, draal ze in wit van ei en chapelure en bak in heet braadvet. Doe een dikke laag marmelade van rabarber op eene plat, leg ex de croquetjes op en bestrooi met witte suiker. Om rabarber te bewaren voor de win termaanden: stop de stukjes van 1 cm. groot ln flesschen die ge nu en dan schudt om 2e goed aan te vullen. Doe goede kurken op en bewaar de flesschen omgekeerd in een droge plaats. ZITA. IBBBSBaaBBBIBBBHBaaaBBBBSlBB TOMAAT - Napoli- taansche zon direkt op uw tafel. TOMAAT-bevat A. B.C.-vitamines voor 't leven onmisbaar. TOMAAT - koningin d' kwalit. en onver - getelijken smaak. TOMAAT - gezond en natuurlijk pro- dukt. S3H!HSEBS0B53SSEaEaS8SB8B3S£S BLOEDIGE BOTSINGEN TUS SCHEN NATIONALE WACHTEN EN ROODEN TE DOORNIK Ter gelegenheid van een meeting van het Nationale Legioen is een bloedige botsing ontstaan tusschen de Nationale Wachter en Socialisten. Ten slotte wer den de Socialisten door de politie uiteen gedreven. Twee werklieden werden ge kwetst bij de herrie. ISBBBSBESBEB!Sa23BES2SaaaaBSS BRUSSELSCHE WERELDTENTOONSTELLING KOSMOS-TOERISME Eendagreis. 40 Frank heen eri te rug. Alle Donder- en Zondagen. Vertrek te 5 Y* uur. Terug Tentoonstel ling te 23 uur. Vertrek verzekerd vanaf 4 personen. Tweedaagsche Re». 210 Frank ver voer, ingangskaart, alle hotelkosten. Rond reisje naar Namen, Marche - les - Dames, Hofstade, enz. Vertrek te 5 x/i uur, alle Zondagen. Driedaagsche Reis. 350 Frank ver voer, ingangskaart, alle hotelkosten. Ai over Beauraing, Aarlen, Luxemburg, Mon- dorf, Vianden, Diekirch. Vertrek te 5 Yi uur, alle Zaterdagen. Inschrijven bij Paul Van Bruwaene, Agent van Kosmos-Toerisme, 16, Noord straat, Poperinge. Waarom lilden aan' HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPIIN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER I MAANDSTONDEN Jals de Wonderbare Bruine Poeders van der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaas-Waas. U oogenblikkelijk zonder tchadellj'ie gevolgen van deze pijnen rallen bevrijden* _Dm doon v. 8 poedert 4 fr»m De driedubbele dooa 25 poedert 10.00 fr. Te verkrijgen in alle! goede Apotheken of j vrachtvrij tegen postmandaat. Gebruikt ze eens, U zult nooit geen an dere meer gebruiken.l Nu namen ze den trein naar Cassel en verwonderd keek Flora naar de oude stad op den berg, te midden van het vlakke land. Toen ze uitgestapt waren, besloten ze naar boven te wandelen, al was er ge legenheid tot vervoer. Traag gingen ze voort en hoe hooger ze kwamen, hoe schooner zioh het panorama ontrolde. Dikwijls bleven ze in bewondering staan. Walter herinnerde van Zannekin, den aanvoerder der Vlaamsche Keerlen, den held van Lampernisse, die hier aan den voet van den berg met zijn dappere Veur- ne-Ambachters sneuvelde, toen hij zijn volk van Fransche verdrukking wilde be vrijden. Boven doorwandelden ze eerst de stra ten, ze bezochten de kerk, het stadhuis, een museum en dan kozen ze buiten de stadspoort een plaatsje, vanwaar ze het uitzicht hadden over de wijde, bevallige streek. Het was een zachte namiddag. Peinzend staarden ze voor zich. Ze hadden vandaag al zooveel gesproken... Walter dacht aan Paula Delange. Er was in zijn hart een verlangen naar haar, al had hij heden haar naam niet meer ge noemd. Hoe zou zij het stellen bij de twee deugnieten? Walter nam zich in stilte voor weldra toch eens naar Lindendale terug te keeren, om te trachten inlichtin gen over haar te krijgen en misschien haar te spreken. Maar zou hij niet veel beter doen te pogen haar te vergeten? HIJ kende ze toch nauwelijks. En waarom zich allerlei last en nieuwen haat van haar neef op zich te halen? Hij had nu toch ellende genoeg geleden. Hij keek terzijde naar Flora Winkels. Waarom vroeg hij haar niet tot vrouw? Ze was een zeer lief meisje, goed van ka rakter, ontwikkeld en ze moest wel veel genegenheid voor hem gevoelen, dat ze dadelijk had toegestemd hem vandaag te vergezellen. Ze zouden samen gelukkig door het leven gaan. Nu kwam hij wel veel ln vergaderingen, maar eigenlijk leidde hij toch een eenzaam bestaan. PAX ZONDAG 7 JULI 1935 4' Zondag na Pinksteren Dominus illu- minatio», groen. 2» Gebed van de HH. Cyrilus en Methodius, bisschoppen. Op den 2» en 3" Zondag na Pinksteren hebben wij de liefde en de zorgen van God voor ons, menschen leeren kennen, de met weldaden overladende (Evangelie van het gastmaal) en zoekende (Evange lie van het verloren schaap) liefde. Van daag zien wij hoe de Zaligmaker in zijn Liefde een heilsinstelling, de Kerk, grond vest en aan visschers toevertrouwt. Zoc ls Jezus ln verschillende beelden aan ons voorgesteld: als Goede Herder (3' Zon dag) en als Visscher (4* Zondag). Deze Zondag, zooals zeer klaar blijkt uit het Evangelie, staat innig in verband met het feest der H.H. Apostelen Petrus en Paulus, dat wij voor acht dagen vier den. Daarom ook werden, in de eerst# eeuw der Kerk, deze en volgende Zondag naar dit feest genoemd Zondag voor ea na den geboortedag der ApostelenDe H. Misliturgie van dezen Zondag werd toen altijd gevierd op den Zondag voor het feest, en diende diensvolgens om de geloovigen op de viering van dit feest voor te bereiden. Zoo wordt het ons nog klaarder waarom wij vandaag het Evan gelie hebben van den Visscher. Maar het Evangelie biedt ons zoowel een onderwij zend beeld als een mysteriebeeld van do Mis. Wij hooren daarin dat de H. Kerk het schipje van Petrus en tegelijk het net ls, waarin de kleine vischjes van Ohristus opgenomen worden. Verder leert het ons dat Christus de groote menschen- visscher is. Zijn helpers zijn de aposte len, en hun opvolgers de Paus, de Bis schoppen en de Priesters in de Kerk. Wij kunnen dat Evangelie ook zeer goed op ons toepassen. Wij zijn de scharen die do Heer vanuit het sohip van Petrus onder wijst, wij zijn de vischjes die uit de zee der wereld werden opgehaald toen het voor ons dag werd en Christus als een klaarblinkend licht is opgegaan (Introï tus, Offertorium). Dat gebeurde eens bij ons H. Doopsel en nu nog gebeurt het bij ons telkens wij ter H. Tafel naderen. Op onze beurt zullen wij dan ook Pe trus zijn, die vol ootmoed uitroept: Ga van mij weg, want lk ben een zondig mensch», maar van wien ook geschreven staat, dat Hij gehoorzaamde aan de stem van Ohristus: «Zij verlieten alles». Daarom, verlaten wij al het zondige en wat ons tot zonde leiden kan, ln onze na tuur, in ons leven, alles wat ons den weg tot Christus kan versperren om Hem en Hem alleen te volgen. JULI - HOOIMAAND 7 Z 4« Zond. na Sinksen. H. Willibrordul. H. Pulcheria. Poperinge Ommegang. Evang.: De wonderbare vischvangst. 8 M H. Elisabeth van Portugal 9 9 D H.H. Martelaren van Gorcum 10 W O.L.Vr. Koningin van Vrede. H.H. 7, Broeders 11 D H. Pius I. Zegepraal van den H. Nor- bertus. Gulden Sporenfeest 12V H.Joannes Walbertus. H.H. Nobar en Felix 13 Z H. Anacletu3 DE II.H. ZEVEN BROEDERS (Woensdag 10 Juli). Het feesten der zeven heilige broeden behoort tot de oudste martelaarfeesten der Roomsche Kerk. Zij waren de zonen van de H. Pelicitas. Onder de vervolging van keizer Marcus Aurelius (161 tot 180) werden zij de Rome door den prefect Pu- blius, eerst door vleiende beloften, later met de bedreiging met de verschrikkelijk ste martelingen, tot het afzweren van hun ohristen geloof aangezet. Daar zij noch tans, gesterkt door hun eigen dapperheid en door de vermaning hunner moeder vol hardden in hunne belijdenis van Chris tus, ondergingen zij op verschillende wij ze den dood. Januarius, Felix en Philip- pus bezweken onder de geeselroeden. Si- lanus werd van een rots neergestort. Alex ander, Vitalis en Martialis werden ont hoofd. Vier maanden later stierf ook hun moeder den glorievollen marteldood. Hun ne lichamen werden in verschillende be graafplaatsen bijgezet. Felix en Philippus in die van Priscilla. Vitalis, Martialis en Alexander in die der Jordani op den weg naar Salaria. Januarius in die van Pre- textatus op de via Appia. Silanus met zijn moeder in die van Maximus. ISEËHSSBBISSBaHBHStfSBaHSHSaaa 12 JULI. Te 11 uur, ten gemeente huize te ZILLEBEKE, kasseiwerk in de Statiestraat. Bestek 168.456,50 fr. Stukken ter inzage ten gemeentesecretariaat en te koop, prijs 15 fr. bij Ingenieur A. De France, 7, Maloulaan, leper (postcheck- rekening 405663). 12 JULI. Te 3 u., ten gemeentehuize te LEISELE, verbeteren van den steenweg Izenberge-Fransche grens. Bestek 895.715 frank. Stukken ter inzage ten gemeente secretariaat en te koop, prijs 20 fr., bij arrondissementsingenieur J. Sansen, te Veurne (postcheck 293.513). 15 JULI. Te 11 u., ten stadhuize te NIEUWPOORT, door de S. M. «De Goed koops Woning», bouwen van 8 woonhui zen. Stukken te koop tegen 25 fr., te stor ten op postch. 3036.14, en ter inzage, Hof straat, 8. Inlichtingen bij den Heer bouw meester, Schoup, Recollettenstraat, 8, Nieuwpoort. (■BBBBBBaBBHBSBBBBBBaaBaBBaa TREINAANSLAG IN CHINA Zet dooden en twintig gekwetsten. Op de lijn Kafa-Kharbine hebben op roerlingen een brug doen springen, op het oogenblik dat een trein er over reed. De trein die goederen vervoerde, stortte in de ravijn. Zes opzittenden werden ge dood en een twintigtal gekwetst. IBHEBBBBBBBBBaBBBBBBBBBBBBSB Ik zal zien, zei Walter bij zich zelf. Ik mag toch niet overhaastig handelen. Ik voel veel vriendschap voor Flora, maar dat is toch nog geen liefde. Een verloo- ving is een ernstig punt. Waar peinst ge zoo over? vroeg het meisje glimlachend. O, er gaat van alles door mijn hoofd, antwoordde Walter en hij werd wat rood. Aan Paula Delange? Ik heb ook aan haar gedacht, dat Ij waar. Ik ben nog altijd bekommerd om Paula. Ze woont daar bij twee schavuiten en hoe zullen ze haar behandelen? Ze kan er vertrekken, als het te erg wordt, ze ls toch geen klein kind meer. Dat is waar. Ik zou me daar niet zoo ongerust over maken. Och, de tijd moet een beetje over alles gaan. Dat begrijp ik. Als ge In zulk een historie gewikkeld zijt geweest. Dit landschap lijkt op lindendale. Toch ls het weer anders. Ginder loopen de heuvels altijd voort. Prachtig is het hier. Haverbeke sprak weer over de omge ving en vertelde hoe dit gewest bij Frank rijk ingelijfd was geworden. ('t Vervolgt). TWEE ONTVLUCHTEN UIT EEN DUITSCHE MILITAIRE SCHOOL TE OOSTENDE AANGELAND Twee Jonge Duitsche kerels werden te Oostende aangetroffen en ter beschikking gesteld van den kinderrechter. Beide wa ren, volgens hun verklaringen, een Duit sche militaire school ontvlucht, waar zij onder het regiem stonden van zweep en riemen. Met tranen ln de oogen verklaarden de Jongens dat Duitschland een hel ij ge worden voor de jeugd en er allen leven» gebukt onder den schrik.

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 7