21 jaar geleden... Mi$Zonnes!ag KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. 3* JAAR. Nr 31. «DE HALLE TWEE MERKWAARDIGE GENEZINGEN IN MARIA'S GENADEOORD ■iinmiiiiiiNBmii» Brokken Amerikaansche Natuur en Leven n I Doos4en7>ifrank. DE WEDSTRIJD DE WAKKERE BOERIN m m I INTERNATIONAAL OVERZICHT waaronder: De overwinnaars der Ronde van Frankrijk betwisten heden Zondag een 100 kilometerskoers te rOPERkMGE (Zi HET VREDESDEFIIEE IN DE IJZERVLAKTE VOORLOOPIG PROGRAMMA KatkoUck Weekblad vaa leper Bureel Eoterstraat, 17, IEPER. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland 18,60 fr. Beleisch Kongo 35,fr. Frankrijk 35,fr. Alle andere landen 55,fr. 1 I ALLE tf>st BE WAPfNS HEER *t Is heden Zondag 21 Jaar geleden dat onze frontleren door het Dult- sche leger overtreden werden. Het was den 4 Oogst 1914, ten 8.02 uur 's morgens, dat de eerste uhlanen bij de frontierpoort van Gemmenich toekwamen en er de eerste procla matie kenbaar maakten van Generaal von Emmich, bevelhebber van het Maasleger. De frontier-schending werd seffens overgemaakt door eene herkenning^ van het 2° landers en medegedeeld aan het Parlement en aan Heer de Broqueville, Minister van Oorlog. Vier jaar stoffelijk en zedelijk lij den zouden over ons land komen, de moordpartijen van Dinant en Tem- sche; de brand van Leuven; de afgrijselijke dagen van den slag van den IJzer; het vernielen heel on zer streek; de ontvoeringen in be zet gebied; de vlucht naar Frank rijk, naar Engeland; de doodver- eordeelingen; de terechtstellingen, zelf in eigen legers; de gruwelijke gaz-moordpartijen; de zedelijke ondergang van een heele generatie... De klokken zullen luiden op heden Zondag 4 Oogst om ons aan die nood lottige dag te herinneren. Wij. Katholieken, moeten bidden en boetvaardigheid doen om zulks nooit meer te beleven! Doen we dat gehoeg? imgevm KANSEN- VANNES TE, Pópêrlnf* EEN FRANSCHE KLOOSTERZUSTER EIE ZWARE WONDEN DROEG ALS EEN GEVOLG VAN TUBERKITLEUSE PERITONITIS IS PLOTS GENEZEN Zuster Margaretha, wonende te Jardon Rue Edouard 23, was naar Lourdes geko men met een bedevaart uit Versailles en 3000 pelgrims. Toen zij te Lourdes kwam, had ze drie wonden, twee in haar hals en een in haar zij, de wonden waren veroorzaakt door tuberkuleuse peritonitis. Twee jaar geleden was ze ook in Lour des geweest. Sedert Januari van dit jaar was zij niet meer in staat om vaste spij zen te nuttigen. Teen de zuster uit het bad kwam, wa ren de wonden in haar hals niet alleen verdroogd, maar ook de huid, die over de wonde-plekken was getrokken, was heel plooibaar, 's Anderendaags werd de zus ter weer ondergedompeld in de piscine en nadien was ook de wonde in haar zijde totaal genezen. Het medisch onderzoek nam verschillende uren In beslag. Toen de zuster het Bureau verlaten had, heeft ze weer voor het eerst vaste spijzen ge nuttigd. De geneesheeren kunnen voor deze to tale plotselinge genezing geen natuurlij ke verklaring geven. EEN SCHOTSCH PELGRIM SINDS 14 JAAR BLIND KRIJGT HET GEZICHT WEER De Schotsche pelgrim Patrick Galla- cher was sedert veertien Jaar blind ten gevolge van een val van een steiger. Te Lourdes generen, vertelde de gelukkige man het wonderbaarlijk gebeuren dal hem was overkomen. Ik werd door een vrouw voor de twee de maal naar het bad gebracht. Ik vroer haar, of de weg wit was. Zij zeide, dat het de zon was, die door de bladeren der hoo rnen scheen. Toen vroeg ik, of zij een wit kleed droeg. Zij zeide, dat zij een witte voorschoot droeg en vroeg toen: Ziet gij Paddy? En ik vertelde haar toen, dat ik licht en schaduw kon onderscheiden. Toer. wij aan de rivier tegenover de Grot kwa men, zag ik een verblindend licht; het was de zon, die in 't water scheen. lederen keer, dat ik naar het bad ging, werd het beter 's Avonds aan boord schreef M. Galla- cher voor het eerst sedert veertien jaar zijn naam op een kaart. Toen men hem kort voor de aankomst in Schotland vroeg, of hij naar zijn familie verlangde, klonk er een snik in zijn stem en hij ver telde, dat hij zoo naar zijn 12-jariger zoon verlangde, dien hij nog nooit had gezien... Tel. Poperffg? W tostcheckrekcnlng N' 15.570, TARIEF VOOR BERJCHTENt Kleine b- -n per regel 1,00 fr Kleine b n (minimum) 4,00 fr. 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. Rouwber. en Bedank, (min.) 5.00 fr. i Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond i ingezonden worden. Kleine be richten tegen den Donderdag noen. Hat gebeurt vaak dat de zon absoluut bruuske stijging van het vee in de jong- ntet wil onderdoen voor de wervelwind. Zco werd verleden jaar nagenoeg de gan- sche oogst doodgebrand door de zon. 59.000 stuks vee moesten doodgeschoten lorden bij gebrek aan voedsel. De Staat schonk zelfs een premie voor het afma ten. Als we het goed voer hebben is er i jaar te reke van oogsten geen sprake geweest. Dergelijke verwoestingen zijn bij ons totaal onbekend... en misschien on mogelijk. Hier wordt er gemopperd en ge jammerd als het hemelsch natte lang onderwege blijft om den grond te laven. Maar van een totale r...Jukking blijven we, goddank, steeds gespaard. Er is altijd iets. Ginds kent men echter maar tarwe, en als de wind of de zon het nu in den bol hebben van grillig te doen, dan is het adieu met de tarwe Veronderstellen we nu echter een nor maal jaar. Welk is er de gemiddelde tar- weopbrengst? Amerika en Canada hande len hkrin broederlijk. Per acre schom melt de opbrengst van 15, 20 tot 30 en 40 bushels. Ter herinnering weze herhaald dat een acre een klein gemet is (40 a.) en dat een bushel 36,5 1. haalt. Voor een farmvan 500 gemete kan iedereen ge makkelijk de totale tarwe-produktie be rekenen. En vooraleer de Amerikaansche opbrengst te toetsen aan de onze, niet ver geten dat er geen onkosten van vette dienen aangerekend! In tegenstelling met Canada, houdt Amerika niet bijster veel van de paarden. De muilezel schijnt er meer sukses te kennen (dit zal nog wel een overblijfsel ziin van vroegere Spaansche invloeden). Dit neemt echter niet weg dat de trak- tor wel de voornaamste werkkracht is. Het oogsten op Canadeesche manier vindt men wel op Amerikaanschen bodem terug. Er wordt echter voornamelijk op een andere manier geoogst. En eigenaar dig genoeg vindt deze methode ln Cana da weinig of geen ingang. Ze is nu ook zoo echt Amerikaansch. Luistert even. Oogsten en dorschen gebeurt tegelijker tijd. De Amerikaan heeft een machine uitgedacht die pikt en dorscht tegelijk, zoo'n combinatie van pik- en dorschma- chine. Hij noemt het ook een combined Als hij 's morgens naar 't land trekt, waar de tarwehalmen nog kloek op hun steel staan, komt hij 's avonds terug met heele vrachten graan, en... hiervoor heeft hij enkel één machine van doen. Aan den traktor wordt de combined gehaakt, en aan de machine een wagen. De tarwe wordt gepikt, het stroo gehakt en uitge strooid, het graan gedorschen en recht streeks op een wagen geblazen. Aldus is de praktische Amerikaan er ineens van af. Elevators zooals in Canada komen ook ln de States veelvuldig voor. Benevens de tarwe-cultuur is ook het fokken een voorname «zigheid van den Amerikaanschen boer. Het is begrijpelijk dat de bakermat der cow-boys de veeteelt heeiemaal niet prijs gaf. In Manitoba is het vre eer van secondair belang en ge teeld om door het verkoopen van zuivel- produkten de dagelijksche uitgaven te dekken. De Stateskweeken vee niet -zeer om de melk en de boter, maar h- bber. er de handelsbelangen in 't oog. Er mag niet uit het oog verloren worden dat de reurenslachterijen van Chicago in dï Si r es gelegen zijn, en voortdurend den ontzaglijken veehonger hebben. Dit tv klar.vt veel. Wie verder een idee krij ten wol over deze reuzenabattolrs raad- P-yc Mavnix Gijren's Ontdek Amerika L'i zal direkt gerenselgneerd zijn. Zooais in Canada zijn de pachten hier tuk nlrt gestabiliseerd Snelle opslag en *e:r trage afslag kunnen nog in ons land Kvrie rn mizerie scheppen. Amerika wil drrgiiiik stelsel niet. Da eigenaar vraagt 1 3 var. d«n oo;-st en daarmee basta. Ecu fc.M oogst is hem aldus voordeellg, want h het falen rrvan kan het gebeuren dal uheelemató niets krijgt. li k-anten hebben ons destijds breefl- V: its ingelicht over oe landbov.wkrisis in Athgrika. De Amerikaan, die een tijdje ons land vertoeft, vindt dat onae boe tes het hier nog betrekkelijk goed stel- Rij heeft erger dingen beleefd, ver- hij. Ofwel had hü niets te oogsten, >t*er zon en tornado's huis pehanden d?r., ofwel kon hij zijn oc st niet af- Pas wanneer Roosevelt het stuur handc-n nam begon de verbetering zich J*;i'kenen. Zonder te gewagen van de 5u jaren, bestaat er thans toch kans i';- der. Amerikaanschen boer om het •i'1 boven water te houden. En de wa tel ta ha ste dagen is voor velen een buitenkansje om eer. stuivertje op zak te steken. Aldus vernamen we dat een beenhouwer 50C koeien aangekocht had en re drie weken nadien met 100 winst kon afzetten Dergelijke occasies zijn echter zoo zeld zaam als witte raven. Roosevelt, die ginds reusachtig populair ls, heeft veel hoop gezaaid in de bceren- harten. En hoop doet leven! Zoo heeft de President het aanleggen van een nieuw bosch geproposeerd, een bosch met reus achtige afmetingen, en dit om de warme winden af te snijden. Van Texas naar Ca nada over een lengte van nagenoeg 20(K km. en over een breedte gaande tot 15C km. zouden boomenplantages aangelegd worden, om de verwoestingen van dc warmte te neutraliseeren. Amerika heeft immers ook het geluk dat de zon er niet loodrecht op aarde en menschen brandt, zoodat het uitvoeren van dit Ameri kaansch projekt wel degelijk zijn nut zou afwerpen. Het is een bekend feit dat de Ameri kaansche buitenmensch een voornaam scherpschutter is. Hij heeft Tartarin van Tarascon absoluut niets te benijden. Tar tarin, de held van Alphonse Daudet war kampioen in het doorschieten van mut sen die men de lucht ingooide... en de sukkelaar beelde zich daarop in dat hij een perfekt Jager was en trok de woestijr in op... leeuwenjacht. Wie Tartarin niet kent, doet goed van ermee kennis te ma ken. Tartarir is een verkwikkelijk en ple zierig personnage. De Amerikaan heeft de behendigheid van Tartarin overgeërfd zonder diens illusies. Hij zal vaak een hal ven dollar die de hoogte ingegooid wordt op een verrassend-Juiste manier door schieten. Hij is dan ook een handig ja ger. De Amerikaan jaagt voor zijn plezier Haren en konijnen vindt hij wel lekker om neer te halen, doch niet lekker genoeg om opgediend te worden. Hij verkiest echter aan te leggen op de - praie-covabes of wolven, die wel klei ner zijn dan de Europeesche, maar toch dezelfden appetijt hebben... naar hennen, kiekens, lammeren en schapen. De wolf is wolf gebleven ook in Ame rika. De merel is er echter niet geraakt. Hij heeft er wel een soort tweelingbroer, die zeker ook tot de merelfamilie behoort, doch die inzake muziek leelijk door dc mand zakt. De Amerikaansche merel-sosic heeft de pretentie van het gezang aller vogels na te bootsen, hij geraakt niet ver der dan tot een ellendige muzikale kari katuur. De spreeuw is er in levenden lijve en dit verwondert wel eenlgzlns. Niet dat we de spreeuw te braaf achten om de Ame rikanen te gaan vervelen, maar we heb ben re in Canada niet ontmoet. En Ca nada ligt toch op dezelfde lengte. Enfin, dit is een zaak die de vogel-geleerden maar hoeven op te lossen. Het spreeu wenvraagstuk is niet interessant genoeg om er verder onzen tijd aan te verbeu zelen. De Amerikaan In levenden lijve boe remt ons meer belang ln, en er vallen merkwaardige dingen te zeggen over de discipelen van Uncle Sam. We willen ech ter de boeren niet verlaten zonder een woordje te reppen over hun sociaal leven, hun zeden en gewoonten. Het ls misschien wel verkeerd van on- rentwege te meenen dat de Amerikaan enkel een operette-personnage is met peerdegedachfcen. Hij kan ons nog veel deugdelijke lessen geven. (Vervolgt). STORT 8 FRANK op postcheck 15.579 nn Sai»sen-Vtnne»te, Poperinge, en van nu tot einde jaar wordt ons blad U wekelijks per post besteld. Voor Frankrijk 15,S0 Belg. franken; voor Amerika 24,25 frank, op te zenden per internationaal postmandaat MM 7'Kn a i j In bet Hooger Landbouwinstituut Voor Landbouwhuishoudkunde te Brussel werd als telkens jare een wedstrijd gehouden voor de «Wakkere Boerin». In den internationalen wedstrijd werd de eerste prijs behaald door een Spaansche juffer. Woensdag 1.1. werden de bekers plechtig overhandigd aan de winnaars door H. M. Koningin Astrid. Men giet haar hier te midden de bekroonden. IB&KSRffi3S89B&SS!!BB9BBflBRB2BB8S!BS3fSES!!8S9flB3BBfl6flK8k< ^BBBBBBBBB ü@d@r!and De crisis is als een aanstekelijke ziekte. Ze herinnert ons aan zekere gevallen van pest uit de Middel eeuwen, die na uitgebroken te zijn ln een bepaalde plaats, zich spoedig verspreidden en weldra heele gewes ten in haar invloed hield. We weten hoe thans de geheele wereld econo misch ziek is, doch de uitingen van de ziekte komen niet gelijktijdig in alle landen voor. De levenskracht van sommige landen, hun uithoudings vermogen bieden langen tijd weer stand aan de herhaalde aanvallen. Onder die uitingen van de ziekte zijn de muntcrisissen. In 1932-33, na de krach van de Bodenkreditanstalt in Oostenrijk, is de koorts begonnen die op enkele maanden tijds de mees te landen van de wereld aangetast heeft. Een groot aantal landen, en daaronder het oersterke Engeland, gaven de Gouden Standaard op met gekende gevolg van de waardever minderingen van de munten. Slechts 'n vijftal landen boden weerstand en vormden de zoogenoemde Goudblok Het waren Nederland, Belgie, Frank rijk, Zwitserland en Italië. Deze lan den zouden spijts alles met de oude muntwaarden trachten stand te hou den tegenover de daling van de -goe- derenprijzen. Er werden plannen ont worpen om onder die vijf landen een soort Economische Unie te vormen waarin de tolbareelen tot 'n mini mum zouden herleid worden. Statis tieken werden opgemaakt, met het oog op een vergelijking van de eco nomische toestand tusschen de lan den die de Gouden Standaard verla ten hadden en de GoudblokHet voordeel scheen aan de zijde van de laatste groep. Doch van de ontwor pen Economische Unie kwam nooit Iets terecht. Het protectionisme hield de bovenhand en verhinderde alle nadere samenwerking. Nu heeft de koorts ook die vijf lan den aangetast. Het eerst heeft Belgie gedevalveerd. De groote fortuinen ge wonnen door de devalvationisten heb ben deze danig geprikkeld dat ze ook hun actie in de andere landen heb ben ingericht. Frankrijk kwam even eens in het gedrang, maar de regee- ■ing Laval wist midden de bedreiging van burgeroorlog en de inwendige verdeeldheid van het land drastische maatregelen te treffen om de waar devermindering van de frank te ver hinderen. Of het duren zal? Dat is voor het oogenblik niet uit te maken. En nu! Op enkele dagen tijds ver nemen we dat in Italië de wet op geheven werd waarbij voor de bank biljetten 'n verplichte gouddekking van 40 werd voorzien, met het ge- vólg dat men vreest voor inflatie of devalvatie; dat de Zwitsersche frank en de Hollandsche gulden ïn gëvaar verkeeren. Bizonderlijk het Nederlandsche ge val wekt onze belangstelling op. Daar immers hebben we in de laatste we ken meermalen onrustwekkende be richten gelezen. Juist na de deval vatie in Belgie moest Nederland zich schrap zetten tegen de internationale speculatie. Groote hoeveelheden goud werden door de Nederlandsche Bank uitgevoerd, de discontovoet werd snel verhoogd. Het gevaar week. Kort daarop weer het ontstellend nieuws dat Minister Van Steenberge zijn ont slag vroeg omdat de meerderheid van de regeering niet zooals hij voorstan der was van devalvatie. De groote katholieke socioloog en Staatsman, Prof. Aalberse wees voor een paar weken nog op het feit dat de deval vatie meer nadeel dan voordeel ge bracht heeft in de meeste landen, dat devalvatie geen redding kan bren gen in de prangende economische en financieele nood waarin Nederland steeds meer en meer verzinkt. En nu op Donderdag 2S Juli 11. valt de re geering Colijn na een rede van Prof. Aalberse als hoofd van de katholieke fractie (23 Juli) waarin hij het ver trouwen van zijn partij weigert voor het nieuwe regeeringsontwerp. De regeering Colijn, die het ver trouwen genoot van de groote meer derheid, was een zeer sterke regee ring. Bij verschillende gelegenheden heeft ze bewezen voor geen gerucht te schrikken. Om het aanmerkelijk begrootingstekort weg te cijferen had ze een regeeringsontwerp ingediend waarbij voorzien werd, verlaging van de vaste lasten en besparing van de uitgaven, wat dus beteekende nog verder doorgedreven deflatie. Prof. Aalberse beweerde tijdens de bespre king dat de te treffen maatregelen, zooals ze voorgesteld werden in het regeeringsontwerp nog 'n grootere verstarring in de huishouding zouden veroorzaken. Naar zijn meening kon alleen het evenwicht der begrooting verkregen worden door maatregelen aan te wenden die een hernieuwde economische bedrijvigheid voor ge- gevolg zouden hebben. Wat daarmee juist bedoeld was weten we niet. De tegenstanders van de Katholieken be weerden dat Prof. Aalberse onomwon den de devalvatie nastreefde en dat hij zijn doel zou weten te bereiken door een coalitie te vormen met de socialisten en zelfs communisten. Wij meenen dat het Prof. Aalberse niet te doen was om devalvatie, alleen van verder doorgedreven deflatie reilde hij niet hooren. En wat de rood-katho- lieke coalitie betreft, iedereen begrijpt dat de Katholieken geen gemeene zaak zullen maken met de marxisten, al was de basis voor zoo'n coalitie maar van economischen aard. Aan die gedachte van coalitie heeft de H. Colijn zelf schil:' door het feit dat hij de Katholieken en de socia listen in een adem noemde in zijn antwoord op Prof. Aalberse. De regeering Colijn demissioneerde niet onmiddellijk maar de bespreking van het regeeringsontwerp werd tij delijk verschoven. Toch vreesde men de val. Immers de regeering genoot niet meer het vertrouwen van de meerderheid. Er bleven maar twee alternatieven: of het ontslag van de regeering of Kamerontbinding. Het laatste zou voor gevolg gehad hebben nieuwe verkiezingen uit te lokken en de meeste partijen die door de minis ters van het Cabinet Colijn vertegen woordigd waren vreesden achteruit gang ten voordeele van de Nationaal- Socialisten Het ontslag kwam dan ook een paar dagen na de rede van Prof. Aal berse. Deze werd belast door de Ko ningin met het samenstellen van een nieuwe regeering op zoo breed mo gelijke basis. Prof. Aalberse echter mislukte in zijn opdracht, omdat hij tot geen overeenkomst kon komen met de leiders van de andere partijen. Zij wilden eenvoudig niets aannemen van het programma van Prof. Aal berse, omdat hij katholiek is en on der de leiding van een katholieke Premier staan, neen, dat kunt ge be grijpen... dat nooit! Weer een staaltje van Calvinistische zuggeestigheid zoo als we dat in Nederland meer gewoon zijn. Nu heeft de H. Colijn opnieuw op dracht ontvangen van de Koningin om de regeering samen te stellen. Hij zal thans beroep doen op een grooter aantal extra-parlementairen. Wellicht zullen de Katholieken (de grootste partij in Nederland) een betere ver- tegeniooordiging krijgen, ln ieder ge val zal dienen rekening gehouden te worden met de voorstellen van Prof. Aalberse. Deze Kabinetscrisis, die wel zijn belangrijkste grond heeft in de moei lijke financieele toestand van het land is ook voor een groot deel te wijten an het scherp meeningsver- schil tusschen de twee grijze Staats lieden, de H. Colij.i en Prof Aalberse, beide bevoegde economisten, doch die uitgaan van een verschillende wereld beschouwing. De H. Colijn is te veel zakenman, waar Prof. Aalberse, de groote Nederlandsche verdediger van het christen solidarisme, meer belang gaat hechten aan de maatschappe lijke zijde van het vraagstuk. Alhoewel de gulden het hard te verduren heeft voor het oogenblik, mag nog niet gesproken worden van devalvatie. De nieuwe regeering zal de gulden verdedigen. Daarom zal eerst An vooral gestreefd worden naar het evenwicht van de begrooting, weliswaar door verhooging van be lasting en door beperking van de Staatuitgaven, doch alleen derwijze dat de economische bedrijvigheid er niet opnieuw meer gaat onder lijden. De koorts zal verdwijnen, tenware voor de saneering van het budjet, nieuwe en onverwachte moeilijkhe den kioamen opdagen. (Verboden nadruk.) ROSKAM. ■1HII119ISI 23 Beroeftsrenners Romain ^°es Sylveer Ka es FeKcien Vervaeke alle inlichtingen op Tweede Blad.) 15' Ijzerbedevaart op 13 ÖS!?$81935 Men weet dat het Comité van de Jaar- lijksche Bedevaart naar de Graven van den IJzerbesloten heeft in den Helden- huldetoren te Diksmuide, dit jaar, 1935, hulde te brengen aan drie mannen, die in de Vlaamsche tragedie aan den IJzer, onze jongens onvoorwaardelijk terzijde hebben gestaan en die in 't bijzonder recht hebben op de erkentelijkheid van al de Oud-Strijders en van geheel ons volk. Het zijn: Dr Van de Perre zaliger, die spijts alles en legen alles ln, de frontjongens steunde en hielp, te midden van de antivlaamsche vervolging en bestraffing, hun verdedi ging bij overheden en regeering op zich nam, na den oorlog de bezieler was van de interpellaties die, over de mistoestan den aan het front en in de Fransche ge vangenissen, in de Kamer werden gehou den; Dr De Gruyter, staande te midden van de Vlaamsche jongens op het front zelf. en, ln de moeilijkste oogenblikken, tevens de banier van de Vlaamsche cultuur hoog houdend, dank zij zijn onverdroten en schitterend werk van het Vlaamsche fronttooneel; Kapelaan Verschaeve, bij wien duizen den troost en opbeuring vonden in den grootsten stofïelijken rood en den gewel- digsten zielestrijd en die te Alveringem op zijn post bleef, spijts al de drukking op hem geoefend om de jongens te ver laten. Dit driemanschap symboliseert voor het Vlaamsche volk het ééne strijdende Vlaanderen en niet het minst ook het kultureele Vlaanderen vol overgave in den dienst van eigen volk. Aan dit drieman schap dient, dit Jaar, ter gelegenheid van de Jaarlijksche Bedevaart naar de Gra ven van den IJzer, een grootsche hulde te worden gebracht. Het zijn inderdaad drie vooraanstaande en bijzonder verdienste lijke figuren, die in het tragische leven van onze jongens aan den IJzer, een over wegende rol hebben vervuld. Hun beeltenis, in brons gegoten, zal ln een der kamers van den IJzertoren ver eeuwigd worden. Wij hoeven voor velen deze drie figuren niet nader te belichten nochtans heeft het Bedevaartcomité ln een passend boek je dit driemanschap van de Voorlinie nader bij ons volk gebracht. Het zal dan ook door onze bedevaarders gretig wor den gelezen en verspreid. Nog twee weken scheiden ons van XS .AUGUSTUS. Dan komt weer heel Vlaan deren naar Diksmuide om te getuigen van zijne trouw aan het offer zijner docden. Dan komen weerom de tienduizenden ge trouwe bedevaarders uit alle hoeken van het Vlaamsche land om da&r, in het aan schijn der dooden, nieuwe krachten te putten voor den strijd. Wij weten het, trots de moeilijke kri- slstijden zullen weer allen op post zijn, en ook vele nieuwen zullen de rangen aan vullen, want uit vele gemeenten komt ons bericht toe dat men dit jaar, dank zij eene doorgevoerde werking en inrichting van spaarkassen, met dubbel aantal te Diksmuide zal zijn! IJvert voor het lidmaatschapder IJzerbedevaarders; Richt groepsreizen In naar den IJzerto ren; Zorgt er voor dat uit uwe streek eene flinke bijdrage worde ingezonden voor de gedenkplaten der drie gehuldigden, enz. Dan wordt 18 AUGUSTUS wederom een der schoonste dagen uit ons volksbe staan, dan staat weerom het sterke Vlaanderen aan den IJzer zooals de dich ter het zegde: Schouder aan schouder stonden ze pal gespannen ketting van vaste vuisten B. Y. Alle V. O. S.sen, alle B. V. O. S.sen, alle Vlaamsche oud-strijders worden opgeroe pen door het Verbond V. O. S. om deel te nemen aan het vredesdefilee dat, ter gele genheid van de jaarlijksche Bedevaart naar den IJzer, plaats heeft op 18 Augus tus e. k. te Diksmuide. Dit defilee dat voor de eerste maal plaats heeft, belooft indrukwekkend te zijn. Alle Vlaamsche oud-strijders en Vlaamsche oud-soldaten, die hetzelfde ideaal dienen als onze betreurde jongens die vielen voor Vlaanderen en den Vrede, zullen voorbij den IJzertoren defileeren: om onze dooden te groeten, om eerlijkheid te eischen tegenover het offer dat zij samen met hunne gesneu velde makkers brachten. Zij zullen defileeren om hunne gelederen te stellen tegen de makelaars in militarisme en verkwanselaars van onze Vlaamsche Volkskracht. Zij zullen defileeren voor los van Frankrijk! tegen het Fransch-Belgisch Militair ak koord! tegen Verlenging van Diensttijd! Daar de straten der Belgische hoofdstad hun werden ontzegd, zullen ze opmar- cheeren in de IJzervlakte, gedrenkt met zooveel Vlaamsch bloed en er getuigenis afleggen van hun ideaal van Rechtvaar digheid en Lk»ie. Het Vredesdifilee van het Verbond V. S. belooft een aantrekkelijk punt tc worden van den Bedevaartsdag te Diksmuide op 18 Augustus e. k. De af- deelingen van het Verbond V. O. S. zijn geestdriftig gestemd voor dit initiatief en zijn fier voor het IJzermonument en ten aanzien van het Vlaamsche volk te mogen defileeren om hun dooden te groeten, om eerlijkheid te eischen tegenover het offer dat zij samen met hun gesneuvelde makkers brachten. om uiting te geven van hun verzet te gen het Fransch-Belgisch militair akkoord en tegen verlenging van den militairen diensttijd. Aldus willen zij het bewijs leveren dat de Vlaamsche oud-strijders en oud-solda- ten een ander ideaal dienen dan de ma kelaars in militarisme en de verkwanse laars van de Vlaamsche volkskracht. Opdat het defilee in orde plaats grijpe, diene men in acht te nemen dat al de deelnemers, vóór het begin der H. Mis, zich op de hun voorbehouden plaats in de vlakte dienen te bevinden. Tegen 1 uur moeten ze, in rijen van vier, gereed staan om op het te geven sein op te stappen. Zoodra de speaker het defilee aankondigt, zal een muziek het pasrythmc aangeven. Met de V. O. S.-vlaggen vooraan, defilee ren de mannen voorbij het monument, met ontdekten hoofde, het aangezicht naar de krypte gekeerd. Zij volgen den Dijk, gaan over de brug, en begeven zich, steeds in defileepas, langs de IJzerlaan, de West straat, naar de Markt, waar zij zich in zes kolommen zullen opstellen. Daar wordt de stoet ontbonden rond 1 uur en de deel nemers vervoegen hun reisgenooten op de vooraf afgesproken plaats. Alle verdere inlichtingen worden ver strekt door het Verbond V. O. S., Em. Jacqmainlaan, 37, Brussel. IJZERBEDEVAART LOGIES Zooals naar gewoonte, bezorgt bet Ver bond V. O. S. dit jaar opnieuw logies aan de bedevaarders te Diksmuide op Vrijdag 16, Zaterdag 17 en Zondag 18 Augustus eerstkomende. Personen die logies verlangen te Diks muide op de Bedevaartdagen, gelieven zich van u af reeds te wenden tot het Verbond V. O. S., Em. Jacqmainlaan, 37, Brussel, met nauwkeurige opgave van het aantal bedden (één- of tweepersoonsbed den) en kamers die zij verlangen. Ten einde de gepaste schikkingen te kunnen nemen, worden de belanghebben den dringend verzocht met hun aanvraag niet te wachten tot-dcii. laatsten dag. Vanaf Donderdag 15 Augustus is de lo- gementsdrénsl gevestigd in het Gasthof De Vrede Groote Markt, Diksmuide, waar de laatste dagen voor de Bedevaart, alle inlichtingen te bekomen zijn. ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1935 7 uur. Aankomst (aan het IJzermonu ment) van de Estaffettenloop van dc Vlaamsche Blauwvoetbcnd. 8 uur. Te Diksmuide, aan den voet var den IJzertoren: Concert. Uitvoering var Vlaamsche liederen en Internationale mu ziek. Volledige belichting van den IJzertoren. (De toren zal tot 11 uur des avonds bs- stijgbaar zijn). ZONDAG 18 AUGUSTUS 1935 HULDE AAN E. H. VERSCHAEVE, Dr A. VAN DE PERRE, Dr O. DE GRUYTER. Voormiddag: Te 11.15 u. stipt, plechtige H. Mis in open lucht, medegezongen door de massa in de IJzervlakte, ter nagedach tenis van onze gesneuvelden en voor den Wereldvrede. Begin der IJzerplechtigheid. Klokkenspel. 1. Grootsche vlaggenoptocht met vlag- genhulde aan den voet van den IJzer toren. Gezamenlijke uitvoering van het Lied der Vlamingen (E. Hiel Peter Benoit). Al de liederen worden uitgevoerd onder leiding van toondichter Jef Van Hoof. 2. Toespraak door J. Martens, namens de Vlaamsche Oud-Strijders. 3. Gezamenlijke uitvoering van Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief(Th. Coopman G. T. Antheunis). 4. Voor den vrede onder de volkeren: Nationale en internationale Bloemen hulde. 5. Toespraak door Prof. Dr Fr. Daels, namens het Bedevaartkamiteit. 6. Onthulling van de gedenkplaten aan E. H. C. Verschaeve, Dr A. Van de Perre en Dr C), De Gruyter. Tijdens de onthulling, uitvoering van: Gedachtenis(C. Verschaeve Jef Van Hoof). Hij Vleide geen grooten der Wereld(uit de Van Rijswijk-cantate, J. De Geyter P. Benoit). «Kunst is Kracht» oud lied (R. De Clercq). 7. Eed van Trouw aan Vlaanderen Groet van de vlaggen. 8. Hulde door een Groot-Nederlander. 9. Gezamenlijke uitvoering van Groe- ninge(G. Gezelle J. Van Hoof). 10. Vredes-optocht der Vlaamsche Oud- Strijders en B. V. O. S., voor het IJzer monument. 11. «De Vlaamsche Leeuw». Namiddag: Vanaf 4 uur: Concert in de IJzervlakte. Op de Markt: (tusschen 5 en 6 uur (Radio-Concert en zang. 's Avonds 8 u.: Doorloopend Concert in de IJzervlakte en deklamatie. Volledige belichting IJzertoren (bestijgbaar tot 11 uur 's avonds). DE RADIO EN DE XVI* IJZERBEDEVAART Radioliefhebbers opgepast! Op onder staande dagen zullen bekende sprekers van het Bedevaartkamiteit voor de Radio optreden. Onthoudt de datums, zegt ze voort aan uw vrienden, zorgt er voor dat uw Vlaamsche lokalen die dagen zeker afstemmen op: 8 Aug. K. V. R. O.: Juliaan Platteau (over Dr O. J. De Gruyter). 14 Aug. VLANARA: Prof. Dr Fr. Daels (over de komende Ijzerbedevaart en E. H. Verschaeve). 15. Aug. K. V. R. O.: Dr J. Rombouts (over Dr Van de Perre). Zooals verleden jaar zal het N. I. R. op 18 Augustus a. s. de Ijzerbedevaart te Diksmuide uitzenden. Tienduizenden be langhebbenden, die niet naar Diksmuide kunnen gaan, zullen aldus in de gelegen heid zijn de pieclitiglieid aan huize te hooren. Ka »ho!iefee Stutien!enak$te iïi Vlaanderen I. - PkOGRAMMA DER STUDIE DAGEN VAN 7 TOT 10 AUGUSTUS De Studiedagen der K. S. A. in West- Vlaar.deren gaan door in het gesticht dtr Eerv Broeders Xaverianen te Brugge. Hier deelcn we he programma mede dezer heerlijke en nuttige dagen. Woensdag 7 Augustus: Te 4 uur: De Godsdienstige Toestand in Vlaanderen, door Z. E. H. Kan. Floris Prims, Stadsarchivaris te Antwerpen. Donderdag 8 Augustus: Dubbele Methode ter Ontkersting van Vlaanderen. Te 8.30 uur: De Neutraliteitsmethode, door E. P. De Clippele, S. J. Te 2.30 uurDe Opene Aanvalsmetho- de, door Z. E. H. Dewitte, Pastoor tc Heule-Watermolen. Vrijdag 9 Augustus: Dubbele Poging tot Redding van Vlaan deren. Te 8.30 uurDe Ontoereikende Pogin gen, door Z. E. H. Kan. Dubois. Tc 2.30 uur: De Pjenig-doeltreffende Methode: De Katholieke Actie, door Zeer Eerw. Heer Kan. Dubois. Zaterd-- 10 Augustus: Te 10.45 uur, in - mwezigheid van Zijn Hoogw. Exc. Mgr Lamiroyplechtige SlotvergaderingDe Eisch der K. A. op geheel ons Levendoor E. H. Mar ques, Leeraar aan het College te Tielt. De stijgende invloed der Katholieke Studentenactie ontgaat niemand. Haar qroote beteekenis wordt in de sticlitings- oeriodc van het Mannenverbond voor Katholieke Actie met den dag duidelijker. Mogen deze Studiedagen overvloedig bijdragen tot dc verdieping van deze heerlijke organisatie. 2. - INHULDIGING VAN HET STUDENTENTEHUIS HERNIEUWEN BURG Op 15 Augustus wordt te Wielsbekc bet Huis der Katholieke Studentenactie van het Bisdom Brugge ingehuldigd in aanwezigheid van Z. H. Exc. Mgr La miroy. Deze inhuldiging grijpt plaats te 1.30 uur in den namiddag. Ziehier het programma Te 2.30 uur verlaat de processie de erk van Wielsbeke. Hernieuwers en Kla- oeners, alsook afgevaardigers van de Kajotters, de Boerenjeugd, de Midden- standsjeugd zullen het H. Sacrament ver gezellen door het dorp en door de dre ven van het Kasteel Hernieuwenhurg s>. Z. H. Exc. Mgr Lamiroy zal op het terras van het K. A.-t;huis den zegen met bet Allerheiligste geven. Na de processie korte inhuldigingsver gadering. SprekersHoofdman van het Gouvvverhond voor K. S. AHeer L. Dc- ichodt. Algemeen Leider van het Man nenverbond, en Z. E. H. Kan. K. Dubois, Ugemeen P' ^ost d"r K. A. in het Bis- lom. Clotwocl door Zijne Hoogw. Exc. de Bisschop van Brugge. Dit Studententehuis van Wielsbeke, dat gedurende het schooljaar ten dienste ge- ;tcld wordt 'er -Midere organisaties van C. A. wordt onder Gods zegen wellicht le Centrale van 'ret Katholiek Offensief n West-Vlaanderen. Bij Gods genade bet weze zoo... riST mm m®. REGeERING HET AANPLAKKEN DER PRIJZEN IN HOTELS, HERBERGEN, ENZ. Het Koninklijk Besluit behelzende de verplichting van het aanplakken der prij- :en in hotels, logieshuizen, herbergen ea andere soortgelijke huizen is verschenen. Zijn verplicht daartoe alle personen er maatschappijen die tegen betaling ver- olijfgelegenheid geven, met of zonder eet malen, 't zij deze uitbating regelmatig of tijdelijk of tusschentijdig gedaan wordt. Voor de verblijfgelegenheid inoet de prijs uitgeplakt staan voor de kamers, deze moeten genummerd vernield staan de prijs moet aangegeven worden per een of meer personen en per dag; het moet ook vermelden of de kamer voorzien is van had, tollefgelegenheid, soorten water, enz. Prijs van gebeurlijk ontbijt op de kamer, de prijs van de dienstverschaffing, enz. moeten ook opgegeven worden. In geval verblijfgelegenheid gegeven wordt uitsluitelijk met pensioen moet de prijs van het pensioen aangeplakt staan met ook al de hierboven gemelde prijzen en meldingen. Dit aanplakken moet geschieden in vier talenVlaamsch, Fransch, Engelsch en Duitsch. Voor de eetmalen alleen moeten de prijzen en de samenstelling der menus uitgeplakt worden. Prijs van dienstver schaffing moet ook worden gemeldals ook van alle mogelijke bijkomende kosten. Het uitplakken moet goed zichtbaar gedaan worden. STORTINGEN VOOR OUDERDOMSPENSIOENEN Daar de ekonomische omstandigheden die het goedstemmen tengevolge hadden van de wet d.d. 12 Juli 1932, waarbij het aan de loontrekkenden, die werkloos wa ren, mogelijk werd gemaakt hun recht op den kosteloozen ouderdomstoeslag, mits een storting van een verminderd bedrag, te vrijwaren, in 1933 onveranderd waren gebleven, had de regeering de bepalingen van voornoemde wet tot op 30 Juni 1934 verlengd. Aangezien de ekonomische toestand sindsdien schier geen wijziging onderging, werd een besluit, houdende verlenging van voormelde wetsbepalingen voor een periode van een jaar thans ook gepubli ceerd. VERLENGING VAN DEN LEERPLICHT Donderdag 1.1. is in het Staatsblad het Koninklijk Besluit verschenen behelzende de verlenging van den schoolplicht, tot 16 jaar, voor jonge werkloozen, van beide kunne. Deze werklooze jongelingen en meisjes zullen naar technische en vakkundige scholen moeten voortgaan tot hun 16 jaar. Dit valt alleen in toepassing voor de nij verheids- en groote centra. In beginsel moeten de cursussen prac- tisch zijn. Minder dan een derde van den leertijd zal besteed worden aan letter kunde, rekenkunde en teekenen. Geen nieuwe schoollokalen zullen ge bouwd worden en de kosten mogen de 25 milioen per jaar niet te boven gaan. Men hoopt hierdoor aan 2.500 gediplo meerden werk te kunnen verschaffen. Het vrij onderwijs kan ook in aanmer king genomen worden voor het toeken nen van toelagen bij het les geven aan jonge werkloozen. De leerlingen die andere scholen of kur- sussen volgen moeten de vakscholen niet volgen.

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 1