ove OPVOBHNG LES FONDERIES BRUXELLOISES TE HAREN Naklank van het Jubbelkongres der Kristene Arbeidersjeugd te Brussel Algemeens Leidersdog J. V. K. A. te Roesefore, op 1 September 1935. UIT KLERKEN De Ouders moeten r/eien.. AVOND TE OOSTENDE IN HET W0NBER00RD LOURDES PLECHTIGE AANSTELLING VAN E. H. DEWANCKER ■VRIP" STOVEN blijven deze van ALBERT DENYS Poperinge TTeZ. 61 en alle goede stoofmakers We gaven verslag van dit prachtig geslaagde Jubelcongres op "5 Oogst te Brussel gehouden en door 199.0DO K.A.Jotlsrs bij gewoond. We geven hierboven nog een kijkje van die heerlijke plechtigheden. SEBBaaaiBBssHCEEsazasasBSBSBassKiBSBBaasiiassBssssasesesazzEsiESSBSssaaEissaakisssESszss-ji;} Bij Henri Huygebaert: Eerweerde Herder ga niet verder, Hebt U een paar schoenen vandoen Ik zal U die leveren met fatsoen, Alsook slefïers, zacht en fijn, Kunnen bij mij verkregen zijn. En alles met een winstje klein Omdat wij in de crisis zijn. Bij Cappelaere Camiel, handelaar: Bij Cappelaere, Peperstraete Welkom, Eerwaarde Heer Pastoor, Het is geen kwaad in dezen tijd Dat men zorgt voor zijn profijt. Daarom zal ik mij niet geneeren U mijn melk te presenteeren. Aan de Gemeenteschool: Eerwaarde Heer Pastoor, welkom! Doe immer wel, en zie niet om. Als Pastoor en Meester elkaar verstaan Zullen veel dingen gemakkelijk gaan. Aan de poort der Gemeenteschool: Meester en Leerünejen wenschen Den nieuwen Herder Hartelijk welkom! Aan 't Kasteel: Beauvoorde wenscht onzen nieuwen Her- "tder hartelijk welkom Moge hij vele vreugdevolle jaren in ons [midden verblijven. Bij Henri Derii kx, voorzitter van den Kerkraad Die komt in 's Het ren naam, zij zegen, Heil en vrede op a zijn wegen. Mocht ik U steunen met raad en daad Als voorzitter van (den Kerkraacl. Bij Wed. Huygtie (Jaarschrift) Geniet oprecht heil. vreê alhier, achtbare zielenherder van Wulveringem. Bij C. Dewulf: Heer Pastoor wees welkom Hoort men hier roepen alom Konden wij u lange jaren In ons midden hier bewaren. Bij Emiel Anseel: Eerwaarde Heer Dewancker Zeven jaren geleden was ik vranker. En 'k zal nogmaals eens riskeeren Om rond mijn deurgat te pareeren. Ik timmer en schilder op alle manieren, 'k Verkoop ook verf en ook papieren. Hier doet men alles, ja zelfs naaien En als 't nood doet een baard afdraaien. Bij Jozef Samper: Op dezen blijden dag Zegt klok, kanon en vlag Dat Wulveringem wel'moed Zijnen nieuwen Herder groet. Bij Silveer Vermeulen: Wees welkom, herder hooggeprezen Elk wenscht U veel geluk en zegeni En hoopt U hier zeer lange jaren Tot Ieders welzijn te bewaren. Bij Jozef Iluyghe: Iedereen die zijn plicht voldoet Brengt den Heer zijn groet. Bij Camiel Dehaese: Lieve Herder, wees welkom. Aan het Klooster: Het Klooster der Annuntiaten In stille vreugd en vroom gebed Heeft zich vandaag in feest gezet Met bloementooi en feestgewaden Mat hulde, dicht en eeregroet Wees welkom, V/aarde Heer Dewancker Hier ligt uw schipje vast voor anker. Bij Cyriel Missine: Mochtet Gij door blijde dagen Hier den staf des Herders dragen, Vol van vrede, vrij van druk Voor uw heil en ons geluk. Bij Camiel Bouckout, smid: Gelijk mijn hamer 't ijzer dwingt Die gloeiend op het aanbeeld klinkt Zult gij ook herder, lijk St Elooi, 'k wil [wedden Op Wulveringem veel zielen redden. Bij Emiel Hoste: In vrede, rust en vreugd Doorbreng alhier uw dagen 't Is hetgeen wij aan God Uit ganscher harte vragen- Bij Camiel Dieusaert, k. »tscr t Hier woont Camiel Metser van stiel Hij die het zijne doet Brengt den Heer Pastoor Zijnen groet. Bij Henri Hoste: Verheugd in hart en geest Viert ieder om ter meest Op Kr ié te lijk, Vlaamse he geest Des Pastoors inhaalfeést. Bij den Heer Burgemeester, Aug. David: SaéLm gaan wij hand in hand Door eensgezinde streven Gij brengt de zon ln 't ziel' En ik in 't burgersleven, En heerlijk op ons bei Zal zij haar weerschijn geven. DE TWEE ZUSTERS JU3ILARESSEN VAN O. L.VROUW GASTHUIS TE POPERINGE Zooals wij over 2 weken meldden, was het Onze Lie ve Vrouw Gasthuis op Maandag 11., 2 September, in volle feest om het Gul den Jubelfeest van twee Eerw. Kloos terzusters. Hier geven we de foto der Waarde Jubilaressen: Links: Eerweer- de Zuster Marie- Scholastika, in de wereld Jufvr. Julie Dumeez. Rechts: Eerweer- de Zuster Marie- Francisca, ln de wereld Jufvr. Ade line Meneboo. Wij hernieuwen hierbij aan de ge achte Jubilaressen onze beste wen schen van geluk en zegen en hopen dat ze nog menig jaar hier hun evennaas te mogen helpen en bijstaan. Dit jaar werd de Studiedag voor K. A. Jn het Bisdom Brugge voorbehouden voor de leiders uit de vijf jeugdgroepseringen voor eigenlijke K. A. en uit de hulpwerken van K. A. welke aangesloten zijn bij het algemeen J. V. K. A. (Jeugdverbond). Ingezet met de H. Mis te 10 uur begon de studiedag te 10.45 u. met een eerste les over - gespecialiseerde en gecoördineerde K. A.door Z. >5. Kan. Dubois, Algemeen Proost voor het Bisdom. Tegenover de georganiseerden heiden- schen invloed der moderne grootmachten op de massa die ontvankelijk is geworden voor godsdienst-onverschilligheid en drei genden geloofsafval staat de noodzakelijk heid der gespecialiseerde kath. jeugdactie. Uitgaande van het feit dat juist de jeugd, terwille van haar nog onvolledige vorming bij het schoolverlaten, het meest door dien heidenschen invloed wordt be dreigd. moet er worden uitgezien naar een doelmatig werkprogramma, om eenerzijds die vorming van verstand, wil en gemoeds leven door verdere ingrijpende opvoeding te voltrekken, en om anderzijds de jeugd van elk sociaal midden op te leidenx tot verovering van dit midden, waarin zij leeff en werkt. Daaruit vloeien de aanpassing van het programma aan het speciaal midden, én de uitwerking ervan dcor eene gespecia liseerde actie, eigen aan elk sociaal mid den. Daaruit volgt ook dat elke specialisa tie-actie haar eigen organisatie uit te bouwen heeft ter plaats, en ook geweste lijk, diocesaan en landelijk, met inacht neming echter dat de Bisschop in zijn bisdom aan dit organisatieleven van de specialisaties de richtlijnen kan voor schrijven, welke noodig cf nuttig worden geacht. Nochtans, tegenover deze gespecialiseer de Katholieke jeugdactie staat ook de ge coördineerde actie der jeugdgroepen, om wille van de noodzakelijke éénheid in het uiteindelijk doel van elke specifieke actie, en omwille van de gebonden gemeenschap parochie, bisdom, land, waar de kerke lijke hiërarchie haar eigen apostolaat op uitoefent, en diensvolgens moet kunnen beschikken over de geheele georganiseerd© jeugd wanneer dit wenschelijk is. Verder werden de organen dezer coör dinatie aangewezen, en tevens de midden weg aangeduid tusschen het gevaar van totalitair particularisme in de specialisa ties en het gevaar van opslorpende uni- fieering ln de coördinatie. Ziedaar een korte samenvatting van de éérste les. In elke vertakking van het J. V. K.A. werd daarop een vruchtbare bespreking gehou den; en dis bevindingen werden verder in de algemeene vergadering medegedeeld en aan de uiteengezette beginselen getoetst. De tweede les van den namiddag was r©Eds eene toepassing van de princiepen, waarover elke vertakking 's morgens met broederlijke éénsgezindheid instemming had betuigd. De Heer L. Deschodt, alge meen voorzitter van J. V. K. A., sprak over de praktische bevindingen in onze schoolactie Welke de rol is van de jeugd in dezen strijd, en waarom; wat ze doen moet in. dit offensief voor gepaste gedachenvcr- ming in het openbaar en in het eigen midden; hoe de actie moet gevoerd, met het oog op reeds gekende bevindingen, op voordeelen en tekorten in de werking: dit alles werd praktisch uiteengezet, nogmaals in elke vertakking besproken, in algemee ne vergadering medegedeeld, en in prak- H=ohe besluiten neergelegd. Hoofdindruk van dezen heerlijken studiedag: de noodzakelijkheid van spe cialisatie en van coördinatie in de Kath. Jeugdactie, schitterend in 't licht gesteld door de praktijk zelve op gebied onzer schoolactie. En als hoogste wensch: dat deze studiedag de impulsie moge geven aan alle jeugdgroepeeringen om in bree- den kerkelijken éénheidsgeest aller sa- menhoorigheid en gezamenlijke actie t© ontwikkelen, met het hoogere doel d© werkkracht van elke specialisatie te ver tienvoudigen ln het samenuitbouwen van het maatschappelijk Koningschap van Kristus! I989B99999999S9999999999H99H MOEST ELKE LEZER van dit blad mij 5 of 10 fr. (of meer) zenden, ik kon school en patronaat bouwen tot kerstening de»' parochie. In naam van H. Gerardus Ma- jella. Postcheck 139 485, Pastoor Renson te Xhendelesse. Bij Remi Bossant: Mijnheer Pastoor, uw parochianen Versieren hun huizen met vanen En vieren blij uw plechtige lntreö Proficiat, veel heil en vreê. Bij Evarist Prinsier: Welkom, den nieuwen Herder. Bij Wed. Bruloot: Slechts d'echo yan 't leven Zult gij hier vernemen Het rijk van de stilt' zij U welge>«rdg En houd U hier lang en gezellig. Bij Wed. Hoste: Uw wijs bestuur zal tellên overheerlijke [dagen Dit zullen we vol vertrouwen Gode viagen. BIJ EN IN DE KERK. Aan de Pastorij: Moge uw liefderlijk bestuur Wezen hier van langen duur Moge u troost en zielevrede Ter beiooning van uw vlijt Vergezellen t'allen tijd 't -Is ons wensch en liefdebed© Wees heer Pastoor we 11ekom Roept elk parochiaan alom. Aan de kerkbarrier: De weg hier door de groene linden Doet U terstond de kerke vinden Dat God door uw gebed en woord Ons eenmaal brenge in 't hemelkoor. Aan het Oksaal: De hemel zingt Gods lof, met jubelende [galmen De Heilige Kerk groet Hem met orgeltoon [en psalmen. Aan de Doopvont: In 't heilig doopsel wordt de Christen [mensch geboren En vind de gratie weer door Adams schuld [verloren. Aan de kerkdeur: Zijne lieve Parochianen Zal hij krachtig hier vermp n En hun wijzen waar gewis 't Waar geluk te vinden is. Aan den predikstoel: Als leeraar spreekt gij hier de waarheid [van Gods woord Dat licht en leven schenkt aan ieder die [het hoort. Aan den Biechtstoel: De priester in Gods naam verbreekt het [juk der zonden BIJ hem wordt heil en troost voor alle [smert gevonden. Aan het Altaar: 't Bloedig offer door uw handen opgedra lgen Brengt over 'fc biddend volk de volheid [van Gods zegen. HONDERDJARIG BESTAAN VAN HET KLOOSTER-GASTHUIS Zaterdag 31 Augustus zou de bevlagging en ver siering algemeen geweest zijn, zonder den droevigett toestand. Alles beperkte zich in het klooster met een sobere, doch keurige versiering van kapel, zalen en gangen. Om 9 uur had de plechtige wijding en zal ving plaats van het altaar in de kapel, door Mgr Lamiroy. Daarop volgde eene plechtige H. Mis van dankzegging, met pontifikale assistentie; aan het al taar werd E. H. Kindt bijgestaan door EE. HH. De- laere en Claeys, gewezen Pastoors en Bestuurders. On der aanwezigen waren de gewezen EE. HH. Onder pastoors en burgerlijke genoodigden. Op het einde van het zoo keurig banket dat volgde, werd door E. H. Pastoor dank gezegd aan al de aan wezigen en vooral aan de Eerw. Moeder-Overste en haar kloosterzusters, die de zaal waren binnengetreden. Een der E. Zusters kwam voor en las een omstan dig verslag over het ontstaan en de uitbreiding van het klooster; hieronder volgt een kort overzicht van dit verslag dat uitbundig werd toegejuicht. Het koor der weezen (meisjes) voerde daarna op volmaakte w'jze een puik driestemmig gelegenheids lied uit. 't Was met innige voldoening dat Mgr sprak om iedereen te bedanken, die medegeholpen had tot het welgelukken van het Eeuwfeest; in zijne aanspraak steunde Hij vooral op al het goede dat de Eerw. Oversten en Kloosterzusters van Klerken, hier en el ders gesticht hadden en heden nog doen. Het feest werd besloten met een Pontifikaal Lof, Te Deumen «De Profundisvoor de afge storven EE. HH. Bestuurders, Oversten-Kloosterzus ters en Weldoeners. Dit eenvoudig feest zal lang in het geheugen blij ven van de aanwezigen. Kort geschiedkundig: overzicht. 1826. Stichting van een armenschool door Eerw. Pastoor Vanden Broucke; 2 sclioolvrouwen geven er les: Coleta Vanden Bussche en haar zuster, later op bevel van Willem van Holland uit de school gedreven. E. H. Pastoor verkreeg dat eerst één, later de 2 zus ters mochten herbeginnen. De gemeente schonk aan elk 106 fr. per jaar. 18291831. Nieuwe schoolvrouwen bijgekomen. 1835. Gasthuis gebouwd door E. H. Pastoor Van Caeyseele; oude kranke menschen en weezen aanvaard. 1838. School en Gasthuis vereenigd door E. H. Pastoor Dcpypere. 1844. School en Gasthuis begiftigd met lande rijen door E. H. Caestryck en Heer Casiers. 1845. De schoolvrouwen nemen ZusterskleediJ aan, spreken de H. Beloften uit en aanvaarden den H. Regel. 1850. Door het klooster van Klerken, stichting van dit te Werken. 1851. Bouwen ecner nieuwe kapel. 1859. Stichting van een klooster te Boezinge, op aanvraag van E. Pastoor Butseraen, gewezen Pas toor van Klerken. 1870. Klooster te Boezinge gescheiden van dit van Klerken. Wet van 1879. 1880. De kloosterzusters-onderwijzeressen wor den verboden naar hun gesticht te gaan. 1884. Zij mogen opnieuw het gemeentelijk schoolhuis en de lokalen betrekken. 1886. Vijftigjarig jubelfeest van E. Moeder Barbara (Kruis i* klasse). 1894. Weezenhuis (knechten en meisjes) opge bouwd, alsook Veldschool (knechten en meisjes) op den Boschkant onder E. Pastoor Sieuw. 1914. E. H. Pastoor Denys, met E. Zusters, ouderlingen, weezen door de Duitschers verdreven naar Brugge. 1917. Klooster van Zerkegem wordt bijhuls van Klerken. 1923. Allen uit Brugge teruggekeerd in nieuw gebouwd klooster. Moeder Aloisia overleden, opgo- volgd door Moeder Gertrude, tegenwoordige overste. 1923-1935. Naeenvolgende EE. HH. Pastoors- Bestuurders: Delaere G., Maes A., Claeys W. en Kindt F., die het klooster en medegaande inrichtin gen uitgebreid hebben. Eerw. Zuster Gabrielle (Juffr. Rachel Desplenter) Schoolhoofd, komt vcreeremerkt te worden met 4» Medalie van eerste klas om reden van meer dan «f jaar volle toewijding aan het onderwijs. Hertelijke gelukwenschen en nog veel j&re* 1. - Dat de kinderen geboren worden met de goede of slechte hoedanigheden eigen aan hun ouders of zelfs voorouders, eoodat de ouders den uitleg voor de goede of slechte handelingen bij hun kinderen heel dikwijls bij zichzelf kunnen vinden, alsmede het hulpmiddel tot het aankwee- ken of afleeren van de ingeboren nei gingen. 2. - Dat de levenstijd van één tot drie Jaar van geweldige beteekenis is voor de vorming van het karakter, zoodat niet op lichtzinnige wijze mag omgesprongen worden met jeugdige kinderen. 3. - Dat de leeftijd van 3 tot en met 6 jaar de bewaarschooltijd geschikt ia om langs den weg van het spel en de schoolsche bezigheid een begin te maken met de gereglementeerde opvoeding; de bewaarschool heeft echter niet tot zen ding aan kinderen onderwijs te verstrek ken. 4. - Dat de tijd van het eigenlijk leeren begint met de intrede van het kind op de lagere school, die alhoewel ze volgens de wet een kosteloos onderwijs verstrekt, toch de beste van alle scholen is, zoodat de ouders met achting moeten opzien naar de meesters en meesteressen van de lagere school en met hen moeten samen werken onvoorwaardelijk en altijd. 5. - Dat de gedsdienst de zekerste grondslag geeft voor het latere leven, waaruit "volgt dat christen© ouders voor hun kinderen een onderwijs moeten kie zen dat doordeesemd is van de Godsge dachte. en niet kunnen tevreden zijn met een onderwijs waar enkel en alleen gods dienstles gereven wordt. 6. - Dat de school niet alles kan, gezien de kinderen er slechts vijf uren daars verblijven, zoodat ze te huis en op de straat gedurende een veel langeren tijd, go'de of slechte Invloeden ondergaan. 7. - Dal de waarde van de school af hangt. weliswaar in de eerste plaats van de waarde van het personeel van die school, doch ook van haar behoorlijke in richting: een armtierige school is geen goede school en kan peen midden van al gemeene oovoeding eeheeten worden. 8. - Dat de leerolicht op de lagere school gaat over een tii-dnerk van 8 volle jaren, dus ln den regel tot aan de proote va cantia van het jaar waarin het kird de 14 iaren h°eft bereikt, wat nu niet wil be- teekenen dat de ouders hun kinderen niet vanaf 12 iaar naar een collége of mid delbare school mogen zenden. Doch eer der lat=r dan vroeger, want studenten van de middelbare s-hool die niet roet vrucht de lager' studiën doormaakten, blijven gewoonlijk hun studententijd lang kras- selaars. 9. - Dat, het per honderd Punten ln de wedstrijden behaald door hun studee- rende zoon of dochter meer beteekent d«n de behaalde nlaats of het verkregen di ploma. Om t» p'ewagen "an enderschei ding moet 75 behaald worden over 't g'heeh minder is zeer gewoon 10. - Dat het fonds voor msostbezaaf- den alleen werd opgericht voor uitmun tend vlugge leerlingen, kinderen van min- d?v ego-de ouders. 11. - Dat alle kinderen niet gesteld zite om voort te leeren. hoewel de geleerdheid voor eenieder wel te pas komt. Trage stu denten kunnen flinke handels- of vaklui woi-den. 12. - Dat de geschoolde vaklieden in de toekomst meest kans zullen hebben om treffelijk door de wereld te geraken, des- halve het volgen van vakonderwijs aan geraden is. IEB3BSSBS3SBS92B33BS1EB539B9B UIT BESELARE AAN MIJN LIEVEN ZOON ALBERT! Zacht en lieflijk ligt de Zee Met haar geluwgrcene baren, 't Avondwindje speelt er mee, Wijl zeilsioepjes drocmer.d varen I 't Windje kust het witte schuim. Recht de golfjes, neigt ze neder, Vormt 'n blanke reuzsnpluim, Ze loopt weg,... keert morgen weder! Zie. die rood- en purperlijn Boven 't stille water hangen: 't Deumstert nu!... 'k Hoor toovrend fijn, Klagend, weemoedsvolle zangen: HET LIED DER NOORDZEE! Oostende 8-8-1935, bij bezoek aan mijn Zoon. in Regiment! I32SCZ£3BSB3BBBSSSSB1SSBHE9B MIRAKULEUZE GENEZINGEN Talrijke bedevaarders uit het Fransch Noorden hadden zich in het begin der week onder de hoede van Pater Arthur Desprez, Assomptionnist, naar het genadeoord Lcurdes.begeven. Pas waren de bedevaar ders in het wopdercord tpegekomen of twee" hunner werden cp mirakulguzé wijze genezen. Alies gaat góed, verklaarde de leider der bedevaart. Onze pelgrims uit het Noor den werden door twee belangrijke gena den begunstigd. Ga naar het hospitaal Sainte-Marie en gij zult er de zieken aan treffen, welke werden begunstigd. De eer ste is Mevrouw Sansel, 24 jaar oud, vrouw van den organist der parochie Saint-Jo- seph te Rijsel waar ze woont in Nr 35 der rue Camilie-Desmouiins. Sinds de geboorte van haar kind, heeft de jonge vrouw een langen kalvarieberg gekend van vier jaar, bij zooverre dat ze een gevaarlijke heelkundige bewerking moest doorstaan. Na een korte beternis, ls de vrouw, enkele weken geleden, herval len. Zij moest plat blijven liggen en was gedurig aan koorts en bewusteloosheid on derhevig. De ongelukkige woog slechts nog 35 kilo. Spijts het verzet van haar genees heer, maakte Mevrouw Sansel den pel grimstocht mee naar Lourdes. De reis was bijzonder pijnlijk. Op den dag harer aan komst werd de jonge vrouw nog in het bad der zieken gedompeld. Zij had 40 gra den koorts. Plots doortrilde een vreemde gewaarwording haar ledematen. Zij vroeg om te mogen gaan. Men raadde haar aan zich naar het hospitaal te laten dragen, 's Anderendaags in de vroegte stond de jonge vrouw op, kleedde zich aan en wan delde doorheen de zaal. Geen koorts meer, noch pijn. Zij at met smaak en wandelde gansch den dag met de bedevaarders mee, zonder eenige opmerkelijke vermoeienis gewaar te worden. Ook de volgende dagen was de vrouw zeer gezond. De blos op het gelaat was weergekeerd, evenals de eet lust. Het tweede geval is niet zoo treffend ais het eerste, maar het is niettemin een on derzoek waard. Da 35-jarige Mejuffer Grandsart, wo nende Rus de Sagesse, 2, te Roebaais, be vond zich, sinds de maand November te Berck in behandeling, wegens ontsteking van de beenderen der beenen. De ongeluk kige kon slechtsgaan bij middel van krukken. Na de H. Kommunie aan de Grot, al dus deze vrouw, was ik er van overtuigd dat ik kon gaan. Men verbood het me. Maar 's anderendaags stond ik op om me naar de grot te begeven, zonder krukken en zonder door ziekediensters geholpen te worden. Mijn beenen zijn wat stijf, maar zulks verwondert me niet, aangezien ik ze in maanden niet meer kon plooien. Giste ren heb ik gansch den loop van de pro cessie van het H. Sakrament op de knieën blijven zitten. 12939899999999X9998199999999 Vriend, hebt gij veel hoofdpijn, soms zenuwkoortsen in het hoofd? Negen maal op tien komen deze voort uit flauwt© van bloed. Hewel, genees de oorzaak um ge heel daarvan bevrijd te blijven, en het beste middel is de goede THEOBROMA: geloof ondervinding, vriend. Te Foperinge te bekomen bij alle HH. Apothekers. ALS PASTOOR VAN WULVERINGEM HIER VOLGEN DE OPSCHRIFTEN: HET GEHUCHT ZWAANTJE. Bij Florent Alle wereld: Geheel de Parochie staat gepint Nog nooit was het volk zoo welgezind Mond en herte roepen even blij Dat Hij, onze Herder, welkom zij. Bij Boudewijn Devos: Bestuur en leden van onzen bond Wenschen U steeds kloek, gezond. Als Pastoor en Proost zijt welkom Voor ons, boeren, en iedereen alom. Bij Jerome Decrop: Twee oudjes in pijn en smart Vieren hun Pastoor uit al hun kracht, DORPPLAATS. Bij Maurice Verfaillie: Moogt gij, o Herder Hier vele jaren Veilig uw kudde Ongeschonden bewaren. Bij Remi Henderijck: Wel verdomd De Pastoor komt En om zijn blijde intreê te vieren Zou ik mijn laatsten duit rischiereri. Bij August Verslijpe, schoenmaker: Welgekomen goede Herder Hebt gij nieuwe schoenen vandoen 'k Heb er steeds in alle fatsoen Zoo voor Pastoor, Heer of Boer. Elk keert weder op z'n toer Want wie van mijne schoenen draagt Nooit van eksteroogen klaagt. Bij August Dedullen: Leeft gelukkig, beste vader, Blij, gezond en kloek te gader, Wees bemind en hooggeacht Gezant des Heeren lang verwacht. Bij Leon Hinderijck: 't Is hier dat ik mijn welzijn betracht Met 't verkoopen van waren van alle slach. Heer Pastoor, en ik ware zeer blij Wierd gij eerstdaags kalant van mij. Bij Wed. Bonte (Jaarschrift) Strale Hij, Christus glimlach, Hier over uw herdersleven. Bij Henri Anseel, timmerman I Henri Anseel den timmerman Versiert ook zijn huis lijk alleman Om den nieuwen Pastoor te vereeren En wil hem zijn waren presenteeren: Zooals meubels, gleiers, verwen en papier, Wees welkom alhier! Bij Julien Cculenaere, winkelier^ Het is 't gebruik in dezen tijd Dat men zorgt voor zijn profijt Daarom zullen wij ons niet geneeren U kruidenierswaren en dranken te presen- Heer Pastoor, spring maar binnen [teeren. Wij zijn niet gewoon van veel te winnen Wij moeten naar het volgend- wijzen Dat wij verkoopen aan genadig© prijzen. Bij Remi Hanon: Elks gelaat van vreugde blinkt Ieders stemme, blij nu klinkt Klein en groot, 't is al verblijd' Omdat gij hier nu Pastoor zljw Bij Henri Caes: Mochtet gij door blijde dagen N» Hier den staf des Herders dragen Vol van vreugde, vrij van druk Voor uw heil en ons geluk. Bij Juffrouw Pladys (koster) f i Achtbare priester, de hemel verleerie U hier echt heilrijke jaren geestelijk bestuur. Bij M. Maryn, kolenhandelaarl Goede herder, wellekom Veel geluk, maar daarom Moet ge ook U alle jaren Van de strenge koude sparen, Zorg dan steeds voor een goê vier Beste kolen vindt ge hier. Bij Wed. Degrieck: Daar kwam een bootje van Oostende Niemand en wist, waar 't zich wendde Men zei, het nadert; zeilt niet verder Kijkt: 't brengt voor ons een nieuwen her- En heden roept eenieders stem [der. Blijmoedig Wees welkom tot hemj Bij August Notebaert: Herder lief, leef vele jaren Hier in heil, voorspoed en vreê. Mocht ge dan ten Hemel varen, En geheel uw kudde meê. Bij Louis Debruyne: Welkom nieuwe herder Hier in ons midden. Bij Wed. Morlion: Achtbare nieuwe zielenherder Gij zijt welgekomen bij uw lieve parO' [cliianen. Bij den Sekretaris Bruloot: Het dorp is in feest En 't Zwarte beest Is fier te mogen prijken Op 't gouden veld, De stonden telt Geduldig zit te kijken Z'n stceren kop Dien richt hij op De klokken luiden verder Een poot vooruit Wiens klauw hij sluit Denk aan dien groet! O Herder.' Bij Henri Morlion: Welkom, priester des Heeren, Wij komen U vereeren. Bij August Dewaele, Als zielenherder wees nu welkom, GIJ, Bestuur alhier wijselijk uwe nieuwe Fa- [rochlanen, Bij Camiel De Ceuninck: Wel verdomd 't is vandage Dat menheer de Pastoor komt. Sapperlooten 't is zulk een grooten Het volk komt bij geheele hoopen De bazen zullen wel verkoopen. Bij Gerard De Ceuninck (postbode) Welkom, Heer Pastoor, geestelijk hoofd! Gij deelt 't woord Gods uit, ik de brieven, God schenke u steeds blijde, Heilvolle jaren bij uwe parochianen. Bij Herman Anseel: Hartelijke gelukwenschen. Bij Cyriel Ceulenaere: Ik wensch u dit, met besten welkomgroet Uit 't diepste van mijn jubelend gemoed: Mochtet gij in zonnedagen Hoog de blijde toekomst schragen Van hen, u toevertrouwd voor zielenwerk Voor 't heil van U, van al en van de Kerk. Bij Simon Pyferoen, beenhouwers Heer Pastoor geprezen Wil dit aandachtig lezen: Indien ge van mijn vleesch wilt halen Ge zult het niet te duur betalen En smakelijk moogt g'er van eten Ge zult zoo nooit van tandpijn weten. Dan blijft ge kloek, lenig en lijs Dan raakt ge oud, maar wordt nooit grijs. En 'k mag dan ook wel hopen Dat den Herder hier zal koopen. In 't Gemeentehuis, bij C. Boonefaes: In 't Gemeentehuis Wij, heel 't Gemeentegezag, Wenschen U, geachte Herder E. H. Dewancker, alle heil. Bij Louis Deberdt: Eerweerde Pastoor welgekomen Lijk U misschien reeds hebt vernomen Woont hier Deberdt de 'bendebaas Rap voor 't werk en niet dwaas Hij weert het onkruid met fatsoen. Hebt gij soms iets in uwen hof te doen Het is gelijk welk een kapoen, 't Zij knecht, meid of hovenier, Ik bedien u altijd met plezier. Bij Henri Maerten: Beste wenschen, aan de nieuwen Herder. Bij Wed. Cosman: Mochtet gij door blijde dagen Hier den staf des Herders drager^ Bij Camiel Dewaele, bakker: Hier woont C. Dewaele, bakker, Die 's morgens vroeg is wakker Om te bezorgen 't dagelijksch brood Aan arm en rijk, klein en groot. Hij bakt ook koeken, taart en lekkernij Vooral dienstig in de pastorij En hoopt van door zijn werk en kunst Te winnen 's heeren pastoors gunst. Maar vandaag is het een liefhebberij En daarom is Camiel ook gaarne er bij En wenscht aan den nieuwen Herde^ Heil en vrede, nimmer smerte. Bij Henri Ilouck: In vlaggentoon op zegenboog Op ieder huis, in ieder oog O Herder, door uw volk gepreaen Staat onzen welkomgroet te lezen. E. H. DEWANCKER Op Maandag 11., 9 September 1935, had alhier de plechtige aanstelling plaats van Eerw. Heer Camiel Dewancker, als Pas toor der parochie. Van 's morgen vroeg heerschte op het dorp eene feeststemming en waren de in woners druk aan het pinten en bevlaggen om het schoonst. Het weder ook was bij zonder gunstig, en spande samen met de bevolking om het feest bijzonder te doen gelukken. Overal wapperden de vlaggen, overal waren bloemen, festoenen, opschriften aangebracht. De versiering was uiterst smaakvol en rijk van kleuren. Aan het kasteel was de aanblik echt verrukkelijk, een mooie mengeling van kransen, tuilen en lijnen van bloemen. Zelfs de kleinste huizen stonden in vlaggentooi en fraaien opschik te pronken. Om 2 uur in den namiddag werd de prachtige stoet gevormd op ongeveer 1 ki lometer van het dorp, nabij de herberg De Tramstatie De leden van den Ge meenteraad en van den Kerkraad trok ken den nieuwen Herder tegemoet tot aan het gehucht Het Zwaantje om hem te begroeten en te verwelkomen. Volgende welkomrede werd er uigespro- ken door den Heer H. Dsrickx, Voorzitter van den Kerkraad: EERW. HEER PASTOOR, Het is mij een aangename plicht en een waar genoegen in naam van den Kerkraad, van het Gemeentebestuur, en van gansch de bevolking van Wulverin gem, U heden hier als onzen nieuwen Herder te mogen begroeten en verwel komen. We begroeten U als de Afgezant des Heeren, liet Geestelijk Gezag onzer ge meente, als behoeder van ons christen geloof, waarover onze voorvaderen altijd zoo fier ware*. Als de mare van uwe benoeming tot ons doordrong, waart gij voor ons nog een onbekende. Maar weldra kwam ons uit Pollinkhovè en uit Oostende, als een wind gewaaid met goede tijdingen, beste lofbetuigingen over onzen nieuwen Pas toor; 't was als een balsem die over onze gemoederen neerdaalde en ons gerust stelde. Wees dus hartelijk welkom, Eerweerde Heer Pastoor. Uw parochianen zijn over tuigd in U te vinden een goeden Herder die zijn kuddezal leiden langs veilige wegeneen wijzen Raadsman in hunne moeilijkheden; een Trapster in tegen spoed, een waren Vader. Wij wenschen U, Eerw. Heer Pastoor, een lang bestuur op onze parochie, tot ons aller geestelijk en stoffelijk welzijn; we beloven U steeds trouw te steunen in al uwe pogingen. Wij hopen dat het schoone Veurne-Ambacht U zal bevallen met zijn weelderige weilanden, zijn fris- sche lucht en zijn diepgodsdienstige be volking, zoo innig gehecht aan zijne priesters en zijn geloof. Aanstonds zullen we het geluk hebben U stoetsgewijze door de gepinte straten naar de schoone parochiekerk te geleiden, en in dien heerlijken tempel, onder het aanheffen van den'lofzang «Te Deum» zullen wij God loven en danken om zijne weldaden, en den zegen over U en uwe bediening inroepen. Namens de gansche bevolking van Wul veringem, bied ik U onze vurige geluk wenschen aan, met vreugde uitroepende Leve den Eerw. Heer Dewancker, onzen nieuwen Pastoor. Daarna stapten Geestelijke en Burger lijke Overheden in auto's, en reden naar het dorp den stoet voorbij. Deze ook zette zich in beweging onder de opgewekte to nen van de muziek. Vóór het huis van den Heer Notaris Vermast was een verhoog opgetimmerd, waar de Eerw. Heer Pastoor plaats nam aan de zijde van den Zeer Eerw. Heer De- saegher, Deken van Veurne, met Z. E. H. Vramtout en Z. E. II. A. Demeester, zijne getuigen. Hier had de overhandiging plaats van den herdersstaf en de sleutels door de schoolkinderen. De, stoet, defileerde voor de tribuun en deed den tocht rond de dorpsplaats, waar na ook de nieuwe herder en zijn geleide volgde naar de kerk, waar de roerende plechtigheid der aanstelling plaats greep. Het prachtige kerkje was te klein om de talrijke menigte te bevatten. Men bemerkte op de esrepla^tsenden Heer DaVid, Burgemeester, omringd van de Burgerlijke en Militaire Overheden; Wel Edele Mevrouw Douairière Ridder Arthur Merghelynck; al de notabelen van het dorp, en eene rei van Heeren Pries ters, waaronder Z. E. H. Alberic Vanden- berghe, S. T. D. Hoogleeraar in Godge leerdheid. Daar was ook M. Cornilly, Lid der Bestendige Deputatie; de Heeren In specteurs van het Onderwijs en andere persoonlijkheden. Na 'de plechtigheid in de kerk, trok de nieuwe Herder, omringd door de Geeste lijkheid en de Burgerlijke Overheid, als mede een talrijke groep Familieleden en Vrienden, naar het Klooster, voorafge gaan door den bonten stoet. Hier werd een lunch aangeboden, waaronder verschillige heildronken wer den uitgesproken, waaruit we in 't kort het volgende kunnen besluiten: Wulveringemnaars, ge zult gelukkig zijn met uwen nieuwen Herder en Eerweerde Heer Dewancker, ge zult ge lukkig zijn met de Wulveringemnaars! Intusschen speelde de muziek een flin ke serenade op den koer van de Zusters- school en was de stemming allerheerlijkst. Alle huizen op het dorp waren bont versierd en talrijke opschriften vol ernst of humor, getuigden van de hertelijkheid en de vreugde der bevolking. Mocht de nieuwe Herder op Wulverin gem menige, vreugdevolle jaren slijten! (Zie foto der inhuldigingsfeesten op 2e bl.)

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 5