BARCO GEMNTSERDf Wulveringem brengt een dankbare hulde ONZE GRENSARBEIDERS KATHOLIEKE UNIVERSITEIT PROVINCIAAL MIDDENSTANDSCONGRES Eene Electrische Centrale te Noordschote Hef geschil Italie-Abessinie (Vervolg) INKOOP VAN F. N. R. aan Mvr. Douairière Merghelynck, Ridder der Kroonorde Mevrouw de Douairière geluk gewenscht door de schoolmeisjes, Ais we Donderda? 26 September 11, rond kwart voor 10 ure het anders zoo kalme don» Wulveringem binnenreden, wapper den in een weelderige nazomerzon alle vaandels In de nederige dorpstraten. Iedereen was te beene en aan de lachende gezichten kon men gadeslaan dat, wie vandaag te Wulveringem zou gevierd wor den, het zou zijn uit echte genegenheid. Wulveringem vierde echter Mevrouw de Douairière Arthur Merghelynck als Rid der der Kroonorde ta iedereen hield er aan Mevrouw Merghelynck bij deze ver-' eerende onderscheiding hulde te brengen. Met genoegen vertelden de inwoners ons dat ze 's avonds te voren op klokslag 6 uur plots opgeschrokken werden door kanonsalvo's en als van zelf hun Zon daagse he kleederen gingen aantrekken. 't Is toch Mevrouwdie gedekoreerd is, hé Meneere?De klokken ook moe van 't lange zwijgen hieven hun weelde rigste toonen aan en bingbalongden het uit van vreugde... doch ze waren nog wat te vroeg... Nog beter en mooier zouden ze luiden 's anderendaags 's morgens. Ja, vandaag was er feest in het dorp! In het prachtige, door de zon als be- tooverde, park van het kasteel sprak eerst de HEER BURGEMEESTER Mevrouw de Douairière toe... 't liep rond 9 uur en hier laten we zijn hulde-ede volgen: Feestrede van den Heer Burgemeester. MEVROUW, Het is voor mij een aangename plicht TT, als Bur gemeester der gemeente, ter gelegenheid Uwer ver eering met het Kruis van Ridder in de Kroonorde de hartelijkste gelukwenschen van den Gemeenteraad, als ook van geheel de bevolking van Wulveringem, aan te bieden. Deze hooge onderscheiding is U toegekend door Zijne Majesteit Leopold de Derde, voor bewezen dien sten aan de Kunsten en aan het Land, door U, en door wijlen Edele Heer Arthur Merghelynck, Uw Echtgenoot. Deze eenvoudige melding omvat voor ons, inwo ners van Wulveringem, meer dan één feit, meer dan eene gebeurtenis die wij, als inwoners dezer gemeente met ons mededragen als aangename herinnering aan de weldaden welke Edele Heer Arthur Merghelynck aan de gemeente schonk. Gij ook Mevrouw, hebt uw beste krachten bij deze van uw Echtgenoot gevoegd, en hebt hem geholpen en gesteund in zijne zoo moeilijke taak welke hij hem zelf had opgelegd. Heden mogen wij nog altijd rekenen op uwe me dehulp; en nog onlangs hebben wij. Burgemeester, Schepenen en Gemeenteraadsleden ondervonden dat het niet vruchteloos is te komen kloppen aan de poort van Beauvoorde, als wij uwe hulp noodig hébben. Daarom houd ik er aan, hier, ter dezer gelegenheid, openbare hulde en wetgemeenden dank te zeggen aan U, Mevrouw, voor al de hulp dat gij tot heden aan ons verleend hebt in het bijzonder, en ook aan de ingezetenen der gemeente in het algemeen. Ik eindig Mevrouw', met nogmaals onze hartelijkste gelukwenschen aan te bieden, en wij allen hopen dat het God moge behagen, dat gij nog vele jaren deze hooge onderscheiding in volle gezondheid zoudet mo gen dragen, tot heil en welzijn van het Kasteel van Beauvoorde en van geheel de gemeente van Wulve ringem, Alle omstaanders waren het met den Heer Burgemeester eens en de eenige maar oprechte manier die ze tot het be vestigen zijner woorden vonden, was de gulhartige zoo welsprekende diepgemeen de glimlach, gevolgd van toejuichingen. Zonderling... Na deze rede kwam het volk dichter en dichter... Men zweeg... en aller oogen pijlden naar Mevrouw. Dui delijk was het op te maken dat nu DE OVERHANDIGING VAN HET EERETEEKEN zou plaats grijpen. 't Was Gravin van der Straten-Ponthoz, burgemeester van Gistel (Antwerpen), die als edele vriendin van Mevrouw de Douairière Merghelynck er aangehouden had zelf, en in naam van den Koning, Mevrouw met het eeremerk van Ridder in de Kroonorde te komen begiftigen. Aller gespannenheid barstte nu los in een reactie... een luidruchtig applaus. De toeschouwers verlieten nu het park om zich langs beide kanten van den weg op te stellen; zij wuifden met de hand Mevrouw toe, die zich naar de kerk begaf, waar te 10 ure een Plechtige Hoogmis van Dankzegging opgedragen zou worden. Doch hoe groot moet haar verwonde ring en aandoening geweest zijn, toen ze plots aan het kerkportaal door EERW. HEER PASTOOR DEWANCKER op vol gende treffende wijze werd toegesproken: Feestrede van E. H. Pastoor Dewancker. MEVROUW, Op den drempel van Gods huis hebben wij de eer en het genoegen, namens de heele parochie, Ued. ge luk te wenschen met de hooge onderscheiding Ued. toegekend, nl. het Kruis van Ridder in de Kroonotde. Gij zijt eene der onzen door uwen eenvoudigen, ge moedelijken omgang, door uwe dienstveerdigheid. We zijn gewoon hertelijk deel te nemen in elkanders leed en vreugde; Ge zult ons dan ook toelaten ons met Ued. te verheugen, en Ued. luidop toe te juichen om dit uitzonderlijk gebeuren. Want dit eerekruis werd moeizaam verdiend: ware offers vonden hunne heerlijke bekroning. Er zijn aller hande weidoeners van 't menschdom; en die den geest hunner medeburgers zoeken te verheffen en te ver edelen, zijn geenszins de minste. Welnu, 't is juist hetgeen Ridder Arthur Merghe lynck, uw betreurde Gemaal, edel door geboorte en door betrachting, tot zijne levenstaak maakte: door onverdroten opzoekingen in de schatten van het ver leden, door bijzondere wetenschappelijke schriften, door het samenstellen vooral van zijne merkweerdige verzamelingen in zijn heerenhuis te leper met eeucn kunstsmaak die zelden werd geëvenaard, heeft hij de blijvende erkentelijkheid van zijn volk ruimschoots verdiend, en ze van Landswege schitterend verkregen in den persoon zijner edele Gade. Dat levenswerk nu hebt gij, Mevrouw, piëteitsvol voortgezet met evenveel verlichten ijver en kunstzin als belangloosheid. Immers, het Iepersch Muzeum moest heringericht, de door den wereldoorlog ver strooide schatten moesten weerom verzameld, de stich ting van uwen edelen Echtgenoot moest verrijzen. Op heden is dat een afgedane zaak; en het Ridderkruis, door 's Lands Bestier nu toegekend, geldt zoowel Ridder Arthur Merghelynck zaliger als U zelf, Me- yrouw. Tn e-n gevoel v»n diepen godsdienstzin hebt gif deze blijde fee*viering met God willen beginnen in Zijn buis. Tn innige vereenigïtVT met U willen wij samen den Heer loven en danken. Hem bidden dat Hij Ued. nog lang aan onze eerbiedige genegenheid en onverdeelde toewijding beware, en genadig vér-, leene dat verder nog het grootsch opzet van Riddet; Arthur Merghelynck uitgewrocht worde tot geestelijke' opwerking en kunstzinnige veredeling van ons dierbaar volk. Zienlijk bewogen trok daarop Mevrouw, gevolgd van haar uitgenoodigden, de kerk binnen, waar ze de eereplaats ging In nemen. DE HOOGMIS De kerk was proppensvol, alles was tot bllnkens toe opgepoetst en rechts in dé zijbeuk lagen er tegen den wand eeh 100-tal brooden op een bank die onder de werkersgezinnen zouden uitgedeeld worden. NA DE HOOGMIS Als de dikbeslagen eeuwenoude kerke- deuren openkrasten en vooraleer Mevrouw de Douairière zich naar 't Kasteel van Beauvoorde wilde begeven, werd zij op 't kerkplein aangesproken door drie kleine schoolmeisjes, dia blijmoedig Mevrouw witte bloemen overreikten, en waarvan elk om de beurt het door Zusteraan geleerde komplimentje in volle kinderlijke bevalligheid Mevrouw toedroegen. Onder- tusschen had zich de menigte in een kring opgesteld, luisterde... en niet een woord van de heldere kinde rste mm etj es geraakte zoele. Daarna keerde Mevrouw stoetsgewijze TERUG NAAR HET KASTEEL. De Sint Sebastiaansgilde, gesticht door haar diepbetreurden edelen gemaal, Rid der Arthur Merghelynck, nam de leiding, met het prachtige vaandel voorop; volg den: de schoolkinders en dan Mevrouw de Douairière, onder wier genoodigden we Gravin van der Straten-Ponthoz, Kom- mandant en Mevrouw Verhaeghen, Heer Leon Philips en Heer Edmond Llégois, onder meer aanstippen konden. OP HET KASTEEL in het park aangekomen, wachtte een an dere spreker Mevrouw de Douairière Mer ghelynck op. 't Was de Heer Hoeck, die, van zoohaast Mevrouw aankwam, in naam der bedienden en onderdanen van 't kas teel als volgt begon: Feestrede van den Heer Hoeck, in naam der bedienden. ACHTBARE MEVROUW, Ik ben oververblijd en gelukkig UEdele mijne har telijkste en welgemeendste gelukwenschen toe te stu ren over de bijzonder, grootscbe onderscheiding Het Kruis van Ridder in de Kroonordewelke Zijne Majesteit de Koning UEdele komt te verleenen. Schitterende vereering voor de groote diensten door U en wijlen uwen Echtgenoot aan het Land bewezen voor uwe uitzonderlijke, wetenschappelijke werken en smaakvolle verzamelingen. Treffende blijken van dienstvaardigheid hebt gij de Regeering bewezen. Telkenmale dat deze een oproep deed aan de bevolking om steun en hulp voor groote, nuttige werken, instellingen, enz. enz., hebt gij hier in Wulveringem altijd met liefde het Eere-Voorzitter- schap van de daartoe aangestelde Commissiën aan- veerd. Onder uwe hooge bescherming, uwe wijze lei ding, uwen onvermoeibaren iever en uwe hooggeprezene milddadigheid, hebt gij, heel veel bijgedragen tot het welgelukkea dier ontwerpen. Met het toekennen dezer hooge onderscheiding, wil de de Belgische Regeering U een blijk geven van waardecring, hoogachting en uwe v'tstekende diensten met het merk harer dankbaarheid hestempelen. Op vandaag kan ik geen gepaster oogenblik vinden om U te loven voor de onberekenbare diensten, welke Gij bewezen hebt aan de Gemeente Wulveringem. Ze zijn te talrijk en daarom zal ik niet beproeven, Me vrouw, ze U te beschrijven. Om al dit goede, de be volking acht, eerbiedigt, dankt U. Zij juicht U toe over den blijk van hooge waardeering die U door het Belgisch Staatsbestuur is toegekend. En wij, uwe dienstboden, uwe onderdanen, wij be grijpen al de grootheid en de weerde der weldaden, waarmede Gij ons overlaadt, en in sommige omstan digheden, zooals deze van vandaag, is het dan voor onze erkennende harten zoo zoet en aangenaam, als wij onze milddadige Meesteres en Weldoenster eens eenvoudig mogen aanspreken en haar zgegen, hoe wij ten haren opzichte bezield zijn en dit kunnen wij he den in twee welgepaste woorden uitdrukken: Dank achting. Wij wenschen U van harte geluk met dit eeretee- ken en bidden God, dat Gij het lange jaren op de borst moogt dragen. Aanvaard, Mevrouw, deze bloemtuil als eene nieu we uitdrukking van de beste gevoelens, welke wij voor U koesteren. U zeggen dat deze redevoering veel bij val had, ware overbodig; de tekst zelf zegt het U, en 't nieuw applaus was er een afdoende bewijs van. Daarop namen Edel- vrouw en volk scheiding. De omstanders wuifden haar glimlachend... en zij be antwoordde gulhartig deze huldeblijken. De St Sebastiaangilde volgde Mevrouw aiover de brug tot op den historieken koer van het kasteel waar de Porto de gilde- mannen werd opgediend. Verder verliep het feest in een intieme kring... en het was een nieuwe verassing voor Mevrouw toen onder het eetmaal plots de muziek van Houtem-Veurne z.'n harmonieus geluid de lucht inzond. In den loop van den namiddag trad de St Sebastiaangilde in aktie... er was schie ting... en om den voor Wulveringem zoo mooien dag in de perfektie te voltooien, kwam in 't vallen van den avond, rond 7 ure, de Werkerskringvan het dorp met muziek en vaandel ln top, een laatste serenade spelen, Mevrouw de Douairière Arthur Merghelynck, Ridder in de Kroon orde, ter eere. Aanstonds begaven Me vrouw, vergezeld van haar Familie en ge noodigden, zich naar het park, waar de Heer Meerseman, jong lid der Werkers kring lezing gaf van de volgende rede Heüwensch der Werkmanskring aan Mevr. do Douairière, Arth. Merghelynck. MEVROUW, In naam mijner makken en werkgezellen van den Werkmanskring van L. Deberdt, aanzie ik het als een Feestrede van den Heer Hoeck in het Park HET FRANSCHE STAATSBLAD KONDIGT HET DEKREET AF TOT CONTINGENTEERING DER VREEMDE ARBEIDERS WOORDEN EN DADEN VAN DE FRANSCHE REGEERING DE STAMP VAN DEN EZEL VOOR ONZE GRENSARBEIDERS Ia 't begin van den Zomer hebben wij hier uiting gegeven aan de opschudding, welke onder onze grensarbeiders verwekt werd door een beslissing van den Fran- schen Ministerraad tot verscherpte con- tingenteering der vreemde arbeiders, niet alleen van de vreemde arbeiders dis in Frankrijk gevestigd zijn. maar ook van de Belgische werklieden, die eiken dag over de grens trekken om in Fransch-Noorden te gaan arbeiden. Wij hebben toen doen uitschijnen dat het meerendeel van onze Belgische grensarbeiders door deze Fran- sche protektionistische maatregelen gin gen beroofd worden van hunne broodwin ning. Bij de Belgische regeering werd onmid dellijk gewezen op dezen hachelijken toe stand, en zooals altijd, beloofde onze re- gecring te Parijs «krachtdadig» verzet aan te teekenen. Er werd onderhandeld tusschen Brussel en Pariis en van offi- ciecle zijde werden te Brussel gerust stellende berichten afgekondigd, zooals Frankrijk had het zoo niet bedoeld... voor de Relgen zou wel een gunstregeling ge troffen worden, enz. Onder onze grens arbeiders herleefde weer de hoop. Maar des te bitter is daar nu de ont goocheling, want, ondanks alle bemoei ingen van den Heer Van Zeeland, Eerste Minister en Minister van Buitenlandsche Zaken, ondanks alle schoone woorden en beloften van Frankrijk, is nu op 18 Sep tember laatst in het Fransche Staatsblad het berucht dekreet verschenen, dat maan den geleden in den Franschen Minister raad werd opgemaakt en goedgekeurd. Er is aan dit dekreet niets veranderd. Onze grensarbeiders blijven getroffen door de contingenteering en staan nu, bij den na kenden Winter, bedreigd met werkloos heid. DE TOEPASSINGSMAATREGELEN Dit dekreet is dus verschenen op 18 September laatst. En reeds op 20 Sep tember hebben de Fransche nijveraars van het Noorden met haast en spoed de toe passingsmaatregelen getroffen. De Intersyndikale Patroonskommissie van het Textielbedrijf der streek Roe- baais-Toerkonje heeft op 20 September een omzendbrief tot al de aangesloten nijveraars, omzendbrief welke de verhou dingen opgeeft van het getal grensarbei ders, die nog aan 't werk mogen blijven. Deze verhoudingen worden in drie keeren geregeld. Het eerste cijfer is het percent vreemde arbeiders, die op 18 October aan staande aan 't werk mogen blijvenhet tweede cijfer is het percent zes maand nadien, zijnde op 18 April 1936; en waar er een derde cijfer bij staat, is dit per cent na een jaar, zijnde 18 October 1936. Deze percenten van vreemde arbeiders moeten berekend worden op het totaal der werklieden van elk bedrijf. Ziehier nu de vastgestelde cijfers: Spinnerijen van vla», hennep en jute. In de kantons van Toerkonje 45 p.c. en 40 p.c.; in de gemeenten Pérenchies en Saint-André, 20 p.c. en 15 p.c.; in de kan tons Armentiers en Belle en in de ge meenten La Madeleine, Lomme en Thu- mesnil, 15 p.c. en 12 p.c.; in de kantons Rijsel, 10 p.c. en 8 p.c. Spinnerijen van katoen en kunstzijde. In de gemeenten Waasten. Wervik en en 55 p.c.in de gemeenten La Madeleine en Wattrelos, 50 en 45 p.c.; te Toerkonje, 50 p.c. (dit percent blijft ook een jaar nadien)te Roebaais, 50, 35 en 30 p.c. en de rest van de kantons Roebaais, Ar mentiers en Rijsel, 20 en 15 p.c. Spinnerijen van lijnwaad, tafellinnen, linten, kant, wollen en katoenen dekens. In de gemeenten Warneton, Wervik en Leers, 60 en 50 p.c.; in de gemeenten Komen, Fralinchien, Halewijn, Roncq, Toerkonje en Hern, 35 en 30 p.c.; kan tons Rijsel en Roebaais en in de rest der kantons van Armentiers, Quesnoy-sur- Deule en Toerkonje, 10 en 8 p.c.; in het kanton Lannoy, 6 en 5 p.c. Wolkammerij en wolwasscherij. Te Halewijn, 60 en 55 p.c.; te Toerkonje, 55 en 50 p.c.in de rest van de kantons Toerkonje en Roebaais, 40 en 35 p.c. Spinnerijen van gekamde wol. In de kantons Toerkonje, 25 en 20 p.c.; in de kantons Roebaais, 20 en 15 p.c. Weverijen van draperijen, tapijten en ameublement. Te Halewijn en te Deu- lemont, 35 en 30 p.c.; te Toerkonje en te Neuville-en-Ferrain, 25 en 20 p.c.; in de kantons Roebaais, 15 en 12 p.c.; in de kantons Lannoy, 10 en 8 p.c.; in de rest van het kanton Toerkonje, 6 en 5 p.c. Vlecht- en breiwerk. Te Halewijn, 20 en 15 p.c.; te Neuville-en-Ferrain, 15 en 10 p.c.; kanton Roebaais en in de rest van kanton Toerkonje, 6 en 5 p.c. Verwerij en bleekerij. Te Halewijn, 60 en 55 p.c.te Komen en te Lys, 40 en 35 p.c.; t» Toerkonje, Fralenghien, Wat trelos en Fiers, 35 en 30 p.c.te Roebaais, La Madeleine en Wasquehal, 20 en 15 p.c.; in de rest der kantons Roebaais en Toer konje, 12 en 10 p.c.; in de rest der kan tons Rijsel, Lannoy en Armentiers, 8 en 6 p.c. A Ziedaar wat ónze grensarbeider! te wachten staatde afdanking in massa, met den Winter op de straat en aange wezen op den dopl De opschudding in onze grensstreek is dan ook zeer groot Verbittering en verontwaardiging maken zich meester van onze grensarbeiders, die zich afvragen of onze Regeering maar steeds zal laten begaan, zonder de kracht dadigste verweermaatregelen te treffen. LEUVEN De tweede zittijd der toelatingsexamens zal geopend worden Op Dinsdag i Oktober, te 9 uur, voor de Bijzondere Scholen van Mijnen, Burgerlijke Genie, Kunsten en Fabriekwezen, Bouwkunde en Electriciteit. Inschrij vingen den dag van 't examen van 8 tot 9 uur in het lokaal der Scholen, St Michielsstraat, 10. Op Dinsdag 1 Oktober, te 9 uur, voor de HandeU- hoogeschool. Inschrijvingen denzelfden dag van 8 tot 9 uur, in het lokaal der School, Dekensstraat, 3. Op Dinsdag x Oktober, te 9 uur, voor het Land- bouwinstituut en de School voor Opvoedkunde. In schrijvingen denzelfden dag van 8 tot 9 uur, in het lokaal der School, Minderbrocdersstraat, 21. Op Maandag 30 September, te 9 uur, voor het Voorbereidend Instituut tot de Bijzondere Scholen en tot het graduaat in landbouwwetenschappen. Inschrij vingen denzelfden dag van 8 tot 9 uur, in d« Bij zondere Scholen, St Michielsstraat. Dinsdag 1 Oktober, zal Z. Ere. Monseigneur de Rector de H. Mis opdragen te 7 uur, in Sint Pieters kerk, aan het altaar der Sedes Sapientict, ter gele genheid van de opening der examencommissies. Al de studenten worden dringend verzocht in die Mis aanwezig te cijn en, zoo mogelijk, ter H. Tafel te naderen. laaaaBaaBEBiBiHssaBBiiBBHaa TREKKING DER BINNEN- LANDSCHE LEENING 1932 43' TREKKING Woensdag voormiddag heeft te Brussel de 43» trekking plaats gehad voor de leening van 1932. Reeks 276.175 wint 500.000 frank. De 33 volgende reeksen zijn uitbetaal- baar met 25.000 frsnk. 103093 104594 125552 135511 136891 139032 158660 164848 177597 182603 188127 192744 204151 215634 218420 222702 222790 229191 229593 239587 250983 251303 255240 256734 262338 264117 267729 269157 273194 273265 278843 292568 294611 Elk nummer van de uitgetrokken reek sen heeft recht op een tiende van de on derscheidenlijk toegewezen premiën. TREKKING DER VERWOESTE GEWESTEN 1923 Vrijdag 20 dezer had de 148* trekking plaats van de Leening der Verwoeste Ge westen 1923. Reeks 134.634 Nr 3 wint 500.000 fr. Reeks 39.816 Nr 4 wint 100.000 fr. R. 75.983 Nr 1, R. 125.157 Nr 4 en R. 238.382 Nr 5 winnen elk 50.000 fr. De andere obligatiën van deze reeksen zijn terugbetaalbaar met 575 of met 550 fr. naar gelang zij ingevolge het koninklijk besluit van 11 Mei 1935 werden omgezet of niet. te Roeselare op 6 Oktober 1935 Alle Katholieke Middenstanders en Burgers naar het Provinciaal Middenstandscongres op Zondgg 6 Oktober te Roeselare. i Morgens: Sectievergaderingen. Namiddags: Optocht en Feest-y vergadering met o. m. Oud-Minister Sap. plicht, mij in hunnen naam, Ued. een hartelijk pro ficiat te wenschen. Mevrouw, woorden kan ik niet genoeg vinden, om Ued. uit al onze macht, eene achtbare hulde en lief deblijk te wenschen. 01 hoe innig was onze vreugde toen wij het ver heugend nieuws vernamen dat Ued. door dc Rcgecring van Z. M. vereerd werd met het Kruis van Kidder in do Kroonorde, dit door de bewezen diensten van Ued. en uwen Edelen Echtgenoot aan het land toegedaan, door het samenstellen van heel merkwaardige verzame lingen in het heerenmuseum te leper, evenals in het kasteel van Beauvoorde. Mevrouw, wij, nederige landslieden van het stoere Vlsamsche ras, wij doelen innig in uwe vreugde, spontaan gezegd, wij bentinnen U met oprechte liefde die komt uit hart en ziel, en moge het den Heer ver gunnen Ued. hier nog lange jaren op ons zoo geliefd dorpje van Wulveringem in ons midden te bewaren, dit zijn onze vurigste wenschen, verkleefd tot in het diepste van ons hart. Mevrouw, wij zullen veel voor U bidden, wees er van overtuigd; onze gebeden zullen stijgen tot bij den troon des Allerhoogsten, omdat Hij Ued. moge zegenen voor uwe zoo vurige teederheid tot ons. Mevrouw, ziehier onze nederige aansraak, nogeens herhaald, leeft lang en gelukkig bier in ons vredige dorpje. Aanvaard onze innige gelukwenschen door uwe soo dierbare dorpslieden aangeboden. Leeft lang, leve onze Mevrouw: Proficiat, Na een dreunende Brabanponne werd een witte bloemtuil de heldin van den dag aangeboden door een jong meisje, Maria Bruloot, familielid van den Voor zitter Heer Paul Deberdt. Vervolgens werd iedereen op het kas teel ultgenoodigd, waar hen wijn en si garen werden aangeboden. 't Vieren der dorpsbewoners duurde tot Iaat in den avond. A Zoo eindigde dezen schoonen dag waar op heel Wulveringem, die Mevrouw Mer ghelynck kent om honderden en honder den kleine ailedaagsche feitjes en haar dermate hoogacht, uit dank en genegen' held meevierde. Wij houden eraan hier ook Mevrouw Douairière Merghelynck om de hooge on derscheiding onze beste gelukwenschen aan te bieden. PROGRAMMA! 8.30 uur: Misgelegenheid in Sb Mlchlel. 10 uur: Sectievergaderingen in de lokalen Patria, Noordstraat, 34. 1. De Sociale Wetten: a) Wat kan er in de plaatselijke bonden gedaan wor den tot toepassing er van. Inleider: de Heer De Nolf Michel, Veurne. b) Hoe kunnen de voordeelen der sociale wetten uitgebreid worden tot den Middenstand? Inleider: de Heer Vuylsteke Evarist, Brugge. 2. Vakvereenigingen: a) Naar de in richting van provinciale vafcgroepeerin- gen. Inleider: de Heer Willems Alfons, Brugge. b) Regeling der bedrijven op corpora tieven grondslag. Inleider: de Heer Van Coillie Gilbrccht, Roeselare. 3. Middenstandsbonden: Naar uitgroei en actiever samenwerking. Inleider: de Heer Godderis Gaston, Kortrijk. 11.30 uur: Algemeene Studicvergadering. De nieuwe richting: De middenstand en de middenstands organisatie in de huidige eoonomische conjunctuur en het vrijwaren der mld- denstandsbeiangen in het economisch corporatief stelsel. Inleider: de Heer Van Coillie Alfons, Senator, Roeselare. 14.30 uur: Optocht der Middenstands organisatie van W.-Vlaanderen, waarin al de leden van den Burgersband van Roeselare, de leden der Middenstands bonden van 't omliggende en heel de Provincie met bondsvlaggen ver zocht worden mee op te stappen. 15.30 uur: Groote Feestvergadering. Op deze Feestvergadering zullen de volgende sprekers het woord voeren: de Heeren: Van Coillie A., Senator, Roeselare. Advokaat De Gryse, Kortrijk. Advokaat Geuens M., Volksvertegen woordiger, Brugge. Oud-iMlinlster Sap G, Volksvertegen woordiger. 18 uur; Banket. BELANGRIJKE NOTA; De deelnemers aan het Congres gelieven zonder uitstel hun naam aan den secretaris van hun plaatselijken of gewestbond aan te geven. Stelt niet uit om verdere schikkingen niet te bemoeilijken. IBIlBBBBBBEBBBBDBHBBflBBBBEBBB HET GROOTSTE SUCCES VAN HET LAATSTE RADIOSALON I Z. Exc. Mgr. LAMIROY, BISSCHOP VAN BRUGGE, KOMT DE WERKEN INWIJDEN Een Ingenieur geeft uitleg aan Z. Exc. Mgr Lamiroy. Eene gebeurtenis van belang voor de zoo stille streek! Eene electrische centrale te midden de uitgestrekte platte weiden, te Noordschote bij de Drie Grachten op den weg naar De Poesele langs de vaart. De werken zijn zoo pas begonnen, een eerste schip is aangekomen met materiaal en Donderdag morgen had de plechtige inwijding der werken plaats door Z. Exc. Mgr Lamiroy. De electrische centrale die hier zal ge bouwd worden, zal een dertigtal gemeen ten bedienen. Meest al die gemeenten zijn reeds van electriciteit voorzien. De Bel gische Maatschappij voor Elektrieke Uit bating heeft sedert lang de noodige lijnen gelegd en aansluitingen, maar tot nu toe moest de stroom van op zeer verre afstan den overgebracht, deels uit de Centrale van Slykens-Oostende en deels uit de West-Vlaamsche Intercommunale van Zwevegem. Op den hoop toe geschiedde dit dan nog langs tusschenvereenlgingen, zoodat de voorwaarden van wat de stroom- levering betreft alles behalve gunstig wa ren in onze slechte tijden. Ziet alleen de prijzen van het licht zijn te hoog, zelfs de prijs van drijfkracht moet verminderd. Dat zijn zoa geen losse beweringen van ons, aangezien Minister Van Zeeland het zelf belangrijk genoeg gevonden heeft om het in zijn programma op te nemen. De Belgische maatschappij voor Elek trische Uitbatingendie ln onze streek over ruim 90.000 stroomverbruikers be schikt, heeft dan ook het gedacht opgevat 't middencentra ervan te kiezen om er eene centrale tn te riohten. Zoo kwam Noordschote in aanspraak. DE WIJDING VAN DEN EERSTEN STEEN ging gepaard met eene sohoone plechtig heid, en de plaats waar de centrale zal opgericht worden, is gelegen op onze his torische frontlijn van Drie Grachten, bij den samenloop van het Maartje er van de gekanaliseerde Ieperlee. Op de bouw werf wapperden nationale vlaggen aan hooge masten en de omheining, waar op de reeds gegoten bctongrondvesten, de eerste steen ging gemetseld worden, was afgespannen met drekleurdraperijen. Kwart na 11 uur kwam Z. H. Exc. Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge, vergezeld door E. H. Tommelein, pastoor van Noord- sohote, ter plaats aan. Hij werd verwel komd door de hoofden van de Electricl- teitvereeniging. Monseigneur, getooid met den gouden stool over het purper gewaad, voorafgegaan door het Kruis en de licht- dragënde accolyten, en gevolgd door de overheden, begaf zich op de bouwwerf, waar hij onmiddellijk den eersten steen wijdde, dien hij vervolgens zelf op de grondvesten inmetselde. Dit voltooid, onderhield zich Monseig neur zeer gemoedelijk met de genoodig den, waaronder we konden aanstippen de HH. Jean de Broqueville, beheerder-afge vaardigde; Louis Lambelin, beheerder en Louis Haegeman, ingenieur-bestuurder eer MaatschappijHeer Zappi, hoofdinge nieur van den A S E A, Zweedsche kom- pagnle die alle elektrisch materiaal levert HH. René Desmedt, volksvertegen woordiger, burgemeester van Staden; Maes, arrondissementskommissaris; De- wulf, hoofdingenieur van Bruggen en We gen; Chrlstiens. hoofdopziener van Ar beid: Dejonghe. Brugemeester van Watou; de Heeren Burgemeesters van Proven, Roesbrugge, Haringe, Beveren, Krombeke, Westvleteren, Oostvleteren, Stavele, Re ntage, Woesten, Polltakhove, Loo, Noord schote, Zuidschote, Alveringem, Oeren, Merkem, Bikschote, Langemark, Hout hulst, Hooglede, Oostnieuwkerke, Wou- men, Eesen, Klerken, Poelkapelle, Oost- duinkerke. Wulpen en Kortemark. Al bovengemelde gemeenten zullen door deze nieuwgebouwde centrale bediend worden. FEESTMAAL TE LOO. Na het afloopen dezer plechtigheid be gaven zich overheden en genoodigden Mgr Lamiroy, om andere redens te Veurne verwacht, moest dus seffens na afloop vertrekken naar Loo, waar in de Restaurant van het Stadhuis een heerlijk feestmaal werd opgediend. Eerst nam HEER HEMERYCK, Burge meester van Hooglede het woord, waarin hij kort maar klaar aandrong op de vlug ge uitbreiding der elektriciteitbedeeltag en op de verbetering der voorwaarden. HIJ kloeg er over dat zulks door de officieele organismen tegengewerkt wordt en drukte de overtuiging uit dat de nieuwe centrale een aanzienlijke verbetering in den toe stand zal brengen, maar dat daartoe ta nige samenwerking noodig was. Verder maakte de HEER PIETERS, Burgemeester van Reninge, gemoedelijker wijze het historiek der elektriciteitbedee ltag in de streek. Ten slotte werd het woord gevoerd door M. DE BROQUEVILLE, zoon van oud- eerste-minister. Tot nu toe, zegde hij, heeft de maat schappij den stroom aan overdreven prij zen moeten koopen en nochtans moet dié stroom, voor wat de publieke en private verlichting betreft, volgens de kontrakten met de gemeenten afgesloten, aan zeer matige prijzen geleverd worden. Gij weet waarschijnlijk dat gij uwe verlichting niet duurder of zelfs aan mindere prijzen betaalt dan in de groote steden waar de woningen de een nevens de andere staan, wat natuurlijk de kosten fel vermindert. Voor de drijfkracht en de verwarming, is de toestand nog erger. Met onze prijzen van aankoop is het ons onmogelijk drijf kracht aan voordeellge prijzen te kunnen leveren. In deze omstandigheden hebben wij beslist te doen wat er moet gedaan worden: een centrale bauwen. Deze cen trale zal aan de twaalf duizend huizen van uwe gemeenten, niet alleen de ver lichting verzekeren, maar ook de drijf kracht, en dit aan de voordeellgste prij zen. In de huidige tijden is de electriciteit eene noodzakelijkheid, welke iedereen moet kunnen gebruiken en dit zoowel in zijn huisgezin als in zijn stiel. Als wij sa men werken om aan allen tegenstand een eind te maken zullen wij verkrijgen wat wij allen verlangen: onze uitbreidingen te kunnen voortzetten, en de electriciteit tot in de meest afgelegen huizen leveren en dit aan de matigste prijzen Hier zijn er «Vier» van de Kommissie Van «Vijf», die voorstellen deed aan Italië en Abessinië. Men herkent o. m. Laval (eerste links), Madariaga, Voorzitter der Kommissie (tweede), en Eden (eerste links). mn UMPE3 i*2>é£ecü/L Eens te meer heeft BARCO op het laat ste Radiosalon te Brussel, een ongeëven aard succes behaald. Zijn prachtig afgewerkte en uitstekende resultatengevende toestellen, verwekten er de bewondering der talrijke bezoekers. Juist daarom ook dat de Heer Minister Van Isacker, zich langen tijd ophield aan den Stand der BARCO, en zich allen noo- digen uitleg, door de Heer Luclen De- puydt, liet geven, en tevens zijne bewon dering uitdrukte over deze grootste Vlaam scha Radiofabriek. ZULLEN NIEUWE VOORSTELLEN WORDEN GEDAAN Na het mislukken der pogingen der Kommissie der Vijf heeft de Britsche Ministerraad vergaderd. Niets is evenwel uitgelekt van de genomen beslissingen. Mogelijks werden er ook geen genomen en wacht men de verdere gebeurtenissen af. Uit zekere bronnen werd ook gemeld dat Mussolini graag de onderhandelingen gou voortzetten in een conferentie der drie machtenEngeland, Frankrijk en Italië. Engeland zou deze conferentie niet zeer genegen zijn. Ondertusschen werd ook uit Abessinië gemeld dat men er in de bevoegde mid dens, de Italiaansche tegenvoorstellen, of liever de uitgebrachte eischen, als be spottelijk acht. Abessinië zal niet verder toegeven. Frankrijk en Engeland hebben dan ook nog een laatste poging gedaan bij Mus solini om een oorlog te vermijden. Heer Laval zond hem een telegram en Heer Hoare, Britsch Minister van Buitenland sche Zaken, deed een persoonlijke nota overhandigen aan Mussolini door déri Britschen Gezant te Rome. DE BEWAPENINGEN VAR ITALIAANSCHE ZIJDE Geen dagen gaan voorbij of er vaart een of ander schip af geladen met troe pen en materiaal naar Oost-Afrika. We kelijks worden duizenden en duizenden soldaten naar Erythrea en Somaliland ge stuurd. Op de Amerikaansche markt hebben Italianen stappen gedaan om ontzaglijke voorraden mazout op te koopen. Maatregelen werden genomen om zoo noodig te kunnen overgaan tot de alge meene mobilisatie van de fascistische strijdkrachten. De partijleden hebben reeds persoonlijk een onvocatiekaart ont vangen waarop nog enkel dag en uur dient ingeschreven. Volgens berichten uit Addis-Abbeba zouden enkele duizende Italiaansche mo- tocyclisten en honderden tanks samenge trokken zijn aan de Abessijnsche grens. OOK ABESSINIE TREFT MAATREGELEN EEN BELG AAN HET HOOFD VAN HET LEGER7 De Keizer van Abessinië wil het uit lokken van grensincidenten vermijden en heeft bevel gegeven d t de voorposten van zijn leger zich zouden terugtrekken tot op 30 km. van de grenzen. Ondertusschen houden de soldaten zich druk onledig met het maken van allerlei versperring»- en verdedigingswerken. De Regeering van Addis-Abbeba heeft nogmaals protest aangeteekend tegen het verbod op den wapenvervoer dat tegen zijn land werd uitgebracht. Dit verbod belet hem een 250.000 geweren en groote hoeveelheden patronen te bestellen. Abes sinië kan enkel een gedeelte van zijn leger van moderne wapens voorzien. Een Egyptische Prins heeft dienst ge nomen in het Abessijnsche leger. Daar de Zweedsche Generaal Virgin, die de militaire raadgever was van den Keizer van Abessinië, aan een hartkwaal leed en genoopt werd het land te verlaten, diende een plaatsvervanger voor hem gevonden. Deze plaatsvervanger zou den Belgi schen Kolonel Reul zijn. Kolonel Reul was vroeger Chef van den Generalen Staf van de Belgische Congotroepen, en ver bleef tientallen jaren in Afrika. De gevangenen werden eveneens losge laten op voorwaarde dat zij dienst namen in het leger. De moordenaars blijven even wel opgesloten. Deze maatregel zou slaan pp een 50.000 man. Abessinië heeft ee,n half millioen paar den en muilezels voor het léger aange kocht. DE ENGELSCHEN NEMEN OOK MAATREGELEN De Engelschen zijn ook niet ten achter gebleven bij het treffen van alle voorzorg- gebleven bij het treffen van alle voor zorgsmaatregelen. De beweging der vloot is reeds bekend, bijna de gansche Birtsche vloot is verzameld in en rond de Middel- landsche Zee. Een verdedigingsplan van Egypte werd opgemaakt. Die het land van ten Westen zou willen aanvallen zou door een woes tijn van 500 km. moeten. De spoorweg- lijnen zouden vernield zijn. In Egypte zouden zich reeds 15.000 Brit sche manschappen bevinden en 1.000 mi litaire vliegtuigen. In dit land werden ook alle Italiaansche bedienden ontslagen. Gibraltar werd volledig verschanst. De hoofdtoegang werd afgesloten en stellin gen ter verdediging tegen duikbooten op gericht. Op Malta worden groote voorraden allerlei opgestapeld. Militaire vliegvelden werden aangelegd. Overal worden batte rijen opgesteld. Op de kust zijn draad versperringen aangebracht, deels onder elektrische lading. Veel bomvrije kelders werden aangemaakt. De bevolking koopt veel gasmaskers aan. In Griekenland werd ook een klas onder de wapens gehouden. Frankrijk heeft Senegaleesche troepen gezonden naar Abessinië om er de Fran sche spoorlijn te verdedigen. DE VERZEKERINGSMAATSCHAP PIJEN EN DEN OORLOG Bijna alle verzekeringsmaatschappijen die hun werkzaamheden uitoefenden op de scheepvaart hebben de verzekering der schepen tcgeo oorlogsgevaar prijs geg-, ven of de verzekeringspremie veel hooger gebracht. Verscheidene zeevaartlijnen hebben be. sloten voorloopig bun schepen langs dm Kaap der Goede Hoi te sturen in her, weg van den Atlantisclien naar den In-:;, schen Oceaan of omgekeerd. MOEILIJKHEDEN IN ITALIË De Italiaansche Regeering heeft met dringende financieele moeilijkheden te kampen. Sedert 1 Juli is er een defecit bestatigd op de Staatsrekening van 546 millioen lire. De uitgaven der dagbladen moeten in. gekrimpt worden. Op de Zondagen mogen zij nog enkel op 8 bladzijden verschijnen en de weekdagen op zes. Niet meer dan twee uitgaven per dag mogen gedaan worden. MUSSOLINI EN DE KONINKLIJKE FAMILIE VAN ITALIË Volgens zekere berichten is er geens. zins overeenstemming tusschen Mussolini en de Italiaansche koninklijke Familie over den gang der zaken. De Koning ij geen krachtfiguur en is dus niet in staat iets tegen Mussolini te ondernemen. Zoo is het niet vanwege den Prins van Pie- mont en in de laatste weken zou het tot hooge woordenwisselingen zijn opgeloo. pen tusschen den Prins en Mussolini en deze laatste zou er soms woendend van weggeloopen zijn. Dit evenwel onder alle voorbehoud. ENGELAND DOET TOEZEGGINGEN AAN FRANKRIJK INZAKE VEILIGHEID De Fransche Regcering heeft aan deze van Engeland de vraag gesteld of dit land ter gelegenheid van andere konfiikten, bij. voorbeeld een aanval tegen Oostenrijk, ook zelfde houding zou aannemen als thans. Deze verbintenis heeft Frankrijk sedert jaren vruchteloos trachten los te krijgen en daardoor heeft het ook die politiek van allerlei allianties en bondgenootschap, pen gevoerd. Volgens de «Daily Mail» zou Engeland thans op die vraag duidelijk en bevesti gend antwoorden. De Engelsche Regee ring zou er evenwel bijvoegen dat dit enkel geldt zoolang de Volkenbond blijft bestaan. Dit dient dan ook aanzien te- worden als een verwittiging aan Frank rijk dat het thans ook zich bij den Vol kenbond volledig moet ccharen, zelfs ten nadeele van Italië. EEN VOLKENBONDSKOMMISSIE NAAR ABESSINIE? Abessinië heeft aan den Volkenbond gevraagd dat een bijzondere kommissie zou gezonden worden naar Abessinië, be staande uit onpartijdige waarnemers, om vast te stellen bij het uitbreken van de vijandelijkheden, wie eigenlijk den oorlog begonnen heeft. Denkelijk zal aan deze vraag voldoe ning .gegeven worden. TE ROME ZULLEN DE KLOKKEN NIET LUIDEN BIJ MOBILISATIE De Heilige Vader heeft geweigerd de klokken van Rome te laten luidén bij een mogelijke groote fascistische mobilisatie. In het binnenland zullen de klokken moeten luiden daar de pastoors verplicht zijn zich te schikken naar de bevelen der overheid. NIEUWE VERGADERING VAN DEN VOLKENBOND Donderdag werd dan het geschil op. nieuw voor den Volkenbond gebracht, 's Morgens werd een niet openbare verga dering gehouden en 's namiddags een openbare. Belde vergaderingen werden door de Italiaansohe afgevaardigden niet bijge woond. In de openbare vergadering werd het woord gevoerd o. m. door de HH. Laval, Eden. Hawariate en Litwinoff. Heer Laval drukte de hoop uit dat een rechtvaardige oplosstag zal kunnen gevonden worden en de eer Eden beloofde dat Engeland elk verzoeningsgezind initiatief welwillend zal onderzoeken. Er werd besloten het verslag der Kom missie der Vijf niet te bespreken en bet terzijde te leggen tot later gelegenheid, gezien drie landen het niet meer eens zijn, namelijk Rusland, Rumenië en Turkije, die bevonden dat er te veel toegevingen werden gedaan aan Italië. De Kommissie der Vijf werd niet ont bonden en een red-aktie-kommissie werd samengesteld die gelast werd met den tekst der aanbevelingen volgens artikel 15 par. 4 van het Volken-bondspakt te richten tot beide twistende landen. Alle leden van den Volkenbond bleven het eens dat de mogelijke voorstellen een stemmig moeten blijven met den geest en de letter van het Voikenbondspakt, wat niet het geval is met de eischen van Italië. IBEBBBBflflEBEISBBBDiEBBZ8SISflH9 ZILVEREN MUNTSTUKKEN EN OUD ZILVER OUD GOUD EN FRANSCH GELD aan de hoogste prijzen. M. KESTELOOT Wekelijks den Vrijdag van 8 tot 12 u„ bij KAREL DEGROOTK, Tramstatie, Gr. Markt, Poperinge. OUD GEKEND HUIS: M. KESTELOOT Tel. N' 1. Wisselagent KOMEN. Meer dan 100.000 personen bezoch ten gedurende het 7« Radiosalon de stands F. N. R., waar eene kabel ketting werd ingesteld, die vóór het publiek de Gepantserde Super F.N.R. 1936 Getrouwe Weer gave, afwerkte. De prachtige afwerking van de F. N. R. heeft Ieders bewondering gaande gemaakt. De algeheele pantsering van de Super F.N.R verzekert eene afdoende bescher ming tegen de parasieten. het ontvangtoestel dat U voldoening zal geven. NATIONALE RADIO-ELECTRISCHE FABRIEK 141, Louisalnan, Brussel. Algem. Verdeeler voor het VL Land: M.E.GAi Antwerpen, Brugge, Kort rijk, Gent, Hasselt.

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 2