Christiaens Devolder KORTRIJK gedachten De Jonkvrouw van Lindendale brief uit brussel heursel - optiek AANBESTEDINGEN vrouwenhoekje WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLET1JN meubelpapier Van zijn werk thuiskomend Ze zijn daar WIE SÏMMRjXKcsST NIKLAAS jjji goed gevulde dag brengt vreugde ia rust. P„;. aoed gevuld leven brengt vreugde -der. dood. p A ^•ie deuïd heeft ls hooggeboren Zonder deugd ls adel verloren. pi mensch leert zijn leven lang en rfjrft nog als een onwetende. jUHMBHBbbhbbbhmbmu LA tIETMANNEKE UIT DE KALM EN STIL En heel serjeus Zet 'k mijn bril Op mijnen heus, Zr. mijn blikken werpend door de ruiten Zie ik dat het regent buiten, Dat het regent dat het giet. Tot ons aller groot verdriet. Want zoo'n weer stem t ne mensch altijd •n beetje triestig, bijzonder als hij beseft dat 't nat dat daar valt 'n begin is van den winterregen... ja, ja, hij staat nog ne teer voor de deure Sire Winter, want ne teer dat den tijd van de noten en kastan- jen daar is, laat hij zich niet lange meer wachten. Van noten gesproken, zie menschen, lk ben nu eens niet vies gevallen, maar da's nu ne keer 'n vrucht waar 'k niet van hebben moet, en als ge 't van ze leven in uwen bol moest krijgen mij 'n portie noten kado te doen, dat het dan weze onder den vorm van... bank... noten, 't zijn d'eenige waar 'k verlekkerd op ben! Nog zoo zot niet... is 't advies van Ma- renta...! En van pure fierheid en alteratie omdat mijn vrouw zoo over heuren vent denkt, heeft mijnen pince-nez salut gezegd aan mijnen neus en ligt hij daar in honderd stukskens op den grond, 'n Reden te meer om mijnen droom te verwezenlijken... want... een jong Hongaarsch oogarts heeft naar verluid, onzichtbare brilglazen uit gevonden, die uren lang zonder hinder kunnen gedragen worden. Hij neemt een afdruk van den oogappel door middel van een plastische stof; volgens dezen afdruk wordt het brilleglas geslepen. De patient legt het gias dan tegen zijn hoornvlies aan, achter de oogleden... en niemand die d'r iets van ziet. En jong da'k voor de pinnen ga komen! HOE HEBT ge 't toch over uw hart kunnen krijgen bij zoo'n doodarme men schen een schaap te stelen? vroeg de rechter aan Sis Slameur, die op 't bank- sken zat. Och mijnheer, zei Sis, over mijn hart kon ik het genoeg krijgen, maar over 't muurken, dat was 'n andere affaire. GIJ DIE AAN UW PIJPKEN TREKT Dat het puft en dat het smekt Zoodanig dat het smaakt, Ontsteek alzeere 'n Keersken voor Ons Heere, Dat hij van u geen Italiaan 'n heeft ge- [maaktl Niet alleenlijk kwestie van dien ver. doemden oorlog die ze ginder in, Abessinlë aan 't voeren zijn, maar... Italië moet ge weten is 'n doodarm land! En den tabak die ze ginder hebben deugt niet en daarbij is er dan nog zoo weinig, dat z'in de behoeften van de rookers niet kunnen voorzien. De staat heeft nu zelf 'n si garetten- en tabakfabriek opgericht... Hoe ze haar rekening maakt? Hewel, op bevel van Mussolini, zijn d'r in alle dorpen en steden enkele mannen aangesteld die er meê belast zijn... de stompkens van de sigaretten en sigaren lute zamelen... die ze langs de straten en to de café's vinden, d'r een paksken van it maken en 't op te sturen naar "t fa meuze staatsfabriek, waar d'r nieuwe sigaretten, sigaren en tabakken voor de pijp van gemaakt worden. Enfin, wat wilt g'er aan doen, in de wereld moet ne mensch alles langs den goeden kant beschouwen... en zoolang er nog geen chikkenbij zijn, kan 't er r.og door... niet alleen kwestie van de «chikken» ofte rollekens zelf... maar de inzamelaars moesten ne keer bijziende zijn... en zich vergissen met... iets dat er goed cp lijkt! En 't is zoo klaar als chikksnsapdat er nooit nen gram Italjeunschen tos bak over mijnen dorpel zal kernen! DAAR LAGEN ctn paar groote arduin stenen en die moesten stuk geklopt wor den. Twee mannen waren er op aan 't kloppen met een voorhamer, maar vruch trloos. Ofwel sloegen ze niet hard genoeg, cfwel vergaten ze dat zë den draad van den steen moesten doen. De meestergast zag ze een poosje bezig en kwam vol koleire af. Geef dien hamer hier, ik zal u eens vijzen... De hamer ging de hoogte in en met eer.en klop \loog de steen in twee. Ziedaar, zoo moet dat gebeuren. Hierop een van de twee mannen: Ja maar, ge vergeet dat wij hem voor u malsch geklopt hebben. JALOEZIE BIJ MAN EN VROUW Bat is 'n zevenooj aan 't herte, Scms dompelt z' u in rouw Berokkent z'u veel smerte. D'cksempels daarvan, 't is droef genoeg, Komen nooit te laat, maar steeds te vroeg. Mag 'k een raad u geven, vrienden en [vriendinnen! Hij luidt cp een twee drie; Laat de micrcob der jaloezie Bij u toch nimmer binnen! 't Is gebeurd in den Walenpays. Ne vent van rend de vijftig was jaloerscli en de facteur stond bij hem op 't zwart boek- sken, omdat hij ncgal sjantiei was tegen zijn vrouw, als hij 'n brief of 'n gazette 119 Mengelwerk van 27 Oktober 1935. Nr 40. door W. VAN HEILE, Moet ik nu u begraven? Houd uw bek! Geef me een hand. Wat pertcn haalt ee nu uit! Menschen kunnen monsters worden en zoo stonden er hier twee. En in den Zomer nog was de jongste de gevierde in de streek, de man, die altijd gefleemd en gevleid werd! Delange en zijn zoon lieten Wicze nu ln het graf neer. Ze konden het afschu welijk werk eindigen. Haastig vulden ze "et graf. Ze stampten de aarde aan. De oud; haalde rotte bladeren en strooide ze er op. Morgen kom ik hier nog wel eens loe ten cn 't een en ander effenen, fluisterde "ij. We zijn weg. Z; gingen naar Ce schuur. Delange be- sMk het stroo. Hier en daar was het rood WUeurd van bloed. Hij draaide er een "Usselije van. 7" Dat verbranden we, zei hij. Ja, ik ^'ns aan alles. Morgen vroeg, buiten aan Poort ook eens kijken, waar ze gevallen u: Op alles letten. Ik slaap vannacht toch biet. .Hij draaide de lantaarn weer in den Als schimmen slopen ze in huis. fwis gr€€p dadelijk naar de genever- «Uik. Wacht eens even, eer ge u heele- "üsch zat drinkt, sprak zijn vader. Wilt ge weer zagen? Als Wieze verdwenen is, zullen ze hier lE1komen vragen. We zeggen, dat ze op TMgf la, maar we haar wegge-1 bracht... aan *t hekken van den hof. Hij had er expres 'n bus aan gehangen (niet aan zijn vrouw, maar aan 't hekken). Maar 't beterde niet, en op ne keer dat hij 't spelleken terug gade had geslagen, ging hij sito zijnen pif poef paf halen en schoot 'n lading zaad in de hespen van den facteur, die nu voor altijd masteek zullen zijn, zoodat hij zijn dienst niet meer zal kunnen doen. Kinderachtig allee EN NU van wat anders geklapt, waar d'r ook al malheuren meê gebeuren. Een motocyclist kwam in volle vitesse door 'n provinciestadje gereden, toen d'r vóór hem een vuilniskar, zonder een teeken te geven, een zijstraat indraaide. Door handig manceuvreeren kon de motocyclist een botsing vermijden, maar hij was zoodanig in koleire dat hij af stapte, zijn vuist tegen den vuilnisman ophief en riep: Waarom geeft ge geen teeken als g'een zijstraat inslaat? Waarop de vuilnisman als antwoord gaf: Maar man, wat verbeeldt g'u dan toch. Ik ga altijd dees straat in. ...Maar ge moet het weten! HEWEL! HOE G'ER NU OM LACHT 'k Had het nooit van u gedacht, 'k Verklaar het voor mijn paart Dat ge zoo ne zwanzer waart, Gij die op e gansche aard De menschen zooveel onrust baart. Hoe ge ze kunt vangen in uw netten En z'alzoo in ferme nesten zetten Neen! Ge zijt niet meer te betrouwen Dan de valschste van de vrouwen I Tot wie Tc mij hier nu richt? Wel tot wie anders dan de zee! Want voor 'n poets dat ze komt te bakken, 't is een poets! Eenige maanden geleden, moet ge weten, verkocht een Japaansche maatschappij aan een firma van San Francisco drie eilandjes van den Carollna-Archipel, voor 60.000 dollars. De firma stelde zich voor er katoenheesters te planten. Een schip werd er met mannen en ma teriaal heengezonden... maar er waren geen eilandjes meer te bespeuren! Was 't nu van honger of uit pure zwans, de zee had ze ingezwolgen! De Amerlkaansche firma diende een klacht in tegen de Japaansche verkoopers, maar deze doen gelden dat tal van sche pen het bestaan van de eilandjes vastge steld hebben en zij geen schuld hebben aan de fratsen van de zee! En da's nog 'n zonde meer op heuren kapstok... alsof z'er nog geen genoeg had! KATRIEN, r rak de barones Van Poef tot Stoef tot heur nieve keukenmeid, dezen avond heeft er hier 'n groot feest plaats, gevolgd van danspartij. Ik hoop dat ge, voor den eersten keer dat dat .ge beurt sedert ge hier zijt, goed uw best zult doen. Dat kan ik gelooven, zei Katrien, maar lk moet toch madam de barones verwittigen dat ik alleen maar... valseeren kan! Daaruit trek 'k 't besluit 't Misverstand 'n is. Vast en gewis De wereld nog niet uit, Maar velen zijn er die het mis verstonden Omdat ze 't anders toch niet doen 'n kon- Men! ADVERTEEREN IN DIT BLAD Welke koopman die 't vergat? Tc Wil niet lang er u om kwellen 't Is een ongelijk fherstellen. 'k Sla den nagel op den kop, 't Brengt dik zijn intrest op. Gebruik toch eenmaal uw verstand, Of ge valt nog door de mand. 't Middel ligt hier voor de hand Zet 'n «reklame» in dees: LrantI Dees als antwoord op de vraag ons ge steld door een bljgeloovige abonné die ons vroeg of 't een gelukkig of ongelukkig voorteeken is, dat hij tusschen de bladen van dees gazet een spin gevonden heeft!? Enne... om Mark Twain na te bootsen voegen w'er aan toe: «Abonné! het vin den van een spin in ons krant, beteekent noch geluk, noch ongeluk voor u, daarvan kunt ge verzekerd zijn. De spin las alleen ons blad even door, om te weten welke koopman van Pcpe- ringe en omliggende daarin nog niet adverteert, en dan naar den winkel van den man te gaan, haar net boven zijn deur te weven, en voortaan een leven van ongestoorden vrede te leiden. SISKA Sprokkels was als getuige op geroepen in 't proces Tamboer-Patrijs. Is 't waar, madam Sprokkels, hebt ge gezien dat meneer Tamboer zijn vrouw Amelie Patrijs, 'n lappe in heur gezicht heeft gegeven? Gezien, neen 'k meneer de jugepee, zei Siska, maar 'k heb het gehoord! Hoe, gehoord? Weet dan dat voor 't gerecht slechts telt wat ge gezien hebt! Daarmeê mocht Siska 't aftrappen, maar al op te staan en zich omkeerende om buiten te gaan, liet z'iets vliegen, dat precies geen klein lawaai was. Hoe! riep de rechter uit, zijt ge rfiet beschaamd, Siska Sprokkels? Beschaamd? zei Siska, beschaamd? Hebt g'iets gezien? Gezien niet, wedervoer de rechter, maar gehoord! Hewel, zei Siska, weet dan dat voor 't gerecht slechts telt wat ge gezien hebt! OMHOOG! OMHOOG DE VLAG Ter ecre van het sport Want, 'k zeg 't in 't kort, 't Is de koning van den dag. Of 't duiven- of het bokssport geldt Sport heel kalm, sport met geweld, Hier en in elk ander land 't Sport is 't dat de kroone spant! W'hebben er ons nog ne keer kunnen van vergewissen na de fameuze nederlaag van Max Bear ginder in Amerika tegen den negerbokser Joe Louis. D'affaire is nu al drie weken in den zak, maar de feesten, ter eere van den zwarten kampioen zijn verre van uitgestorven. Totzelfs de domi nees kunnen er niet van over in hun preeken en sermoenen... en hoe ver ze 't durven drijven!!1 Na 'n ellenlang sermoen over den zwar ten held, verklaarde de dominee van De troit, om zijnen preek te sluiten. (■BSEaBHBflBHBBE&BaaBaBZSBiaB jaagd hebben. Dat is alles. Verder weten we van haar niets af. Goed verstaan? En van Paula's vlucht? Welja, ze heeft Paula geholpen en dan wilde ze geld van ons hebben. En we hebben ze verjaagd. Ik zal u morgen de les nog eens spellen. Pak nu nog een druppel en kruip in uw bed. j Maar Floris zat n< j een tijd op. Hij zag |het stroo branden. Hij staarde clan in de I vlammen vair het houtvuur. De oude drentelde heen en weer. Hij sprak niet meer. Eindelijk was de zoon geheel dronken. Hij begon over Wieze en Paula. Maar zijn vader nam hem bij den arm. Kom mee, naar uw nest, zei hij. Ge weet niet meer, wat ge vertelt. Met wat moeite hief hij Floris, gekleed op het bed. Dan keerde hij in de keuken terug en zat mijmerend bij het houtvuur. Het regende nu, en het water gudste van het dak. En Delange bedacht hoe spo ren aldus uitgewischt werden. Vrees voor ontdekking had hij wel, maar geen wroeging over den v/reeden moord. Geen besef van zijn gru; ;lijke zonden. Ze waren wel zeer diep gevallen, de De lange's. XXIV. PAULA'S VLUCHT ...T n Paula zoo angstig van de hoeve weg v.uchtte, gaf ze er zich eerst geen re kenschap van, welke richting ze volgde. Ze snelde over een wegel en trapte dan door de modder van een zompig veld. Plots bleef ze verschrikt staan, vlak voor de beek. Bijna was ze in het water geloopen. Ze hoorde het gekabbel. Ze moest terug en ze hijgde van ver moeienis. Schuw keek ze om; ze bemerkte geen achtervolger. Maar toch bleef ze wantrouwend. Haar oom en neef zouden voorzeker wel rondloopen om haar te zoe ken en weer te brengen in haar akelige gevangenis. gftui» pac&Ca ~x*) iahaac la sküiaa Deze man heeft meer gedaan voor ons ras dan Abraham Lincoln zelf!... Amen! besloten de geloovigen met vuur. Om 't toppunt van dat chauvinisme te begrijpen moet ge weten dat Abraham Lincoln 'n gewezen zwarte president van Amerika, gansch zijn leven gewerkt heeft voor de vrijmaking van de negerslaven en zelf gevallen is onder de kogels van een slavenhandelaar die aldus zijn fortuin had verloren! En da's een ander sport! DE DIRECTEUR van het Stedelijk Mu seum had al dagen achtereen een armen drommel opgemerkt, die steeds weer met een uitdrukking van innige vergenoegd heid op dezelfde bank de schilderijen zat te bewonderen. Op zekeren dag stapte de Directeur op hem toe. 't Doet me genoegen te zien, dat u eiken dag blijkbaar behoefte gevoelt uw hart aan de kunst te warmen! Neen, mijnheer, 't ls meer m'n rug, want ik zit hier zoo fijn tegen de ver warming. IK BEN GEEN APOTHEKER of doktoor Daarom draag lk zorg er voor Opdat, beste Lezers mijn, Uw gezondheid Immer en altijd In orde zoude zijn! En vandaag gaan we uw gezondheid ne keer ontleden, bij middel van uw nagels. Platte nagels verraden een zwakke con stitutie en een tekort aan kalkstof in de weefsels. Klauwvormiggebogen nagels, op tam- boerstokvormige vingers zijn teringlijders eigen In hunne lengte doornstreepte nagels ziet men bijzonder bij vroegtijdige ouder lingen door aderverkalking aangetast. Hobbelige nagels, in hunne breedte ge golfd, zeggen ons dat er voor enkele maan den aldaar een zware ziekte heeft gewoe kerd. Talrijke witte stipjes op de nagels, spre ken ons ook al van ziekelijken toestand. Blauwe nagels treft men bij hartlijders aan Sprokke nagels zijn onderlingen eigen. Kortafgeknaagde nagels passen bij ze nuwlijders en. bij personen op moreel ge bied ontaard. ...En rood gelakte nagels? Ja! die be- hooren tot 't geslacht dat alles roodverft nagels, lippen, kaken, en... 't Zou moeten lukken, valt Marenta m'in de reden, dat 't vrouwvolk er weer niet bij te pas moet gebracht worden!... Och zwijg kind, zeg ik kalm... over uw nagels zal 'k maar niks zeggen... ge zijt zooal genoeg de nagel van mijn doodskist. DOKTEUR PILLEMANS werd midden in den nacht opgebeld. Er was haast bij, hij moest subiet bij baron Plattekees van Snul. Als hij in vliegende haaste daar kwam, stond deze met de horloge in de hand op hem te wachten. Wie is er ziek? vroeg de dokteur. Nog niemand tot hiertoe, zei de ba ron, maar de barones wilde ne keer weten, in hoeveel tijd ge bij haar zoudt kunnen komen, als ze moest ziek zijn! 'n Bewijs dat er in de hooge wereld ook perenzijn! ALS 'N PAAL boven water staat 't vast Kind'ren kweeken is 'n last. Geeft den moed niet al te rap verloren Hier 'n voorstel dat U kan bekoren. Koopt kinderen met de vleet tot op den dag dat er een te voorschijn treedt dat zeer... fotogeniek ls... pakt dan maar uw klikken en uw klakken en stapt het af naar Hollywood! Uw fortuin is verzekerd. Weet ge dat ginder in d'hccfdstad van de cinema, het niet Greta Garbo, Clark Gable of Eddie Cantor zijn die 't meeste geld verdienen, maar wel de... wichten ofte babies. Terwijl een kind tusschen 6 en 12 jaar, 150 fr. voor twee uur werk ontvangt, krijgt een baby 4.440 frank voor... zestig secon den. Aan dien prijs zou 't wekelijksch loon aan acht uren werk per dag, 12.480.000 fr. belcopen! Maar... d'r is een Amerikaansche wet die verbiedt een baby, meer dan dertig seconden per dag te laten «draaien», 't geen toch nog 't schoone sommeken van 2.220 frank daarstelt. Rekent maar zelf ne keer uit welke som dat op 't einde van 't jaar zou opleveren! Profiteert van d'occasiel DIKKE MIEL had ook 'n occasie ge daan... en had zich ne grooten restaurant gehuurd In de Krabbegenaamd. Over- lest kwam hij zijn vriend Jef tegen en... Hewel Jef, 'k heb U nog maar ne keer gezien in mijnen restaurant... Zijt ge niet goed bediend geweest, dat w'U niet meer terug gezien hebben? Dat precies wel niet, zei Jef, maar., 'k moest toen eens naar de W. C. gaan en toen 'k mijn commissie afgelegd had... vond 'k geen papier... ge moet niet vragen in welke papieren ik zatl Geen papier!... Maar jongen toch, ge had toch een tong. Dat wel, viel Jef in de rede, dat wel! Maar 'k bsn ik geenen akrobaat zulle! En van puur affront wil d'r geen woord meer over mijn tong... en 'k sluite. 't Manneken uit de Maan. PER MAAND ABESÜ32!13ESg!2S3fllBBH3EE3B3£2fi] over hetgeen ze nu moest doen. Ze besloot naar Leo Verlaan te gaan. Hij en Dina, zijn vrouw, waren altijd vriendelijk voor haar geweest; zij hadden haar nooit schimpend de jonkvrouw van Lindenda le genoemd. Hun hoeve stond het dichts- bij en Paula wilde er een schuilplaats voor den nacht vragen. Leo en Dina zouden haar die niet weigeren. Mijnheer Haver - beke had bij hen verbleven en ze zouden van hem wel gehoord hebben, dat ze in de vacantiemaand bij dat gerechterlijk on derzoek eerlijk en rechtvaardig was ge weest. 't Duurde toch even, eer Paula wist waar ze zich juist bevond en hoe ze naar de hofstede van Verlaan moest gaan. Zoo snel ze kon, stapte ze voort. Ze luisterde aandachtg, of ze geen stemmen hoorde. Eensklaps meende ze geschrei te verne men. O, het is zeker Wieze Every, die nu geslagen wordt, zei ze bij zich zelve. Arm meisje... waarom is ze niet met mij mee gegaan? Ik kan nu niets voor haar doen. Ze zal van die deugnieten toch geen recht krijgen. Nu begreep Paula, dat haar oom en neef nog op hun hof waren. Of misschien zocht Floris alleen naar haar. Ha, als ze op hem botste zou ze zich moedig verdedigen! Eindelijk kwam ze aan Veriaans hoeve. Paula bleef staan en luisterde weer. Ze hoorde niets meer. Wieze was zeker ver jaagd. Alleen de wind zoefde over het land. Paula ging door den boomgaard. Na den angst voeide ze innige vreugde over haar bevrijding. Ze stond nu wel alleen in de wereld, maar ze mocht immers op de hulp van Walter Haverbeke rekenen. Of niet? Waarom had hij zich niet meer over haar bekommerd? Er scheen licht door de ruiten en Paula zag Verlaan en zijn vrouw aan tafel zit ten eten. Ze klopte en trad tegelljk in de, gang. altijd nog bang, dat Floris haar eensklaps zou grijpen. Binnen! klonk het uit de keuken. echtpaar zag verbaasd op, toen (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 24-10-35. EEN FEIT Ik wil het niet beoordeelen. Maar M. Weyler, Gouverneur van Oost-Vlaanderen, was sedert lang ziek. Anderen werden met zijn werk gelast. Hij stierf den Maandag 14", en de begraving geschiedde den Don derdag daaropvolgende. Hij werd met al de plechtigheid begraven, die aan een gouwheer verschuldigd is. 'k Heb daarop niets aan te merken, ten zij dat hij als gouwheer sterven mocht. Vóór zijn dood was zijn opvolger reeds aangeduid. Inderdaad, Zaterdag 19 Oktober ver scheen reeds een Koninklijk Besluit, be helzende de benoeming van den nieuwen Gouverneur, luidende als volgt: Benoeming. LEOPOLD III, Koning der Belgen, Aan allen, tegenwoordigen en toekomen den, Heil. Gelet op artikel 4 van de provinciewet; Op de voordracht van Onzen Minister van Binnenlandsche Zaken, Wij hebben besloten en Wij besluiten: Artikel 1. De heer Ingenbleek, J., sena tor, gewezen lid van den Ministerraad, eere-intendant van de Civiele Lijst, eere secretaris van den Koning en de Konin gin, wordt benoemd tot gouverneur der provincie Oost-Vlaanderen, ter vervanging van den heer Weyler, Ch., overleden. Art. 2. Onze Minister van Binnenland sche Zaken is belast met de uitvoering van dit besluit. Gegeven te Brussel, den 19 Oktober 19S5. Van Koningswege: De Minister van Binnenlandsche Zaken, Ch. du Bus de Wamaffe. Van den nieuwen Gouverneur weze slechts het volgende herinnerd: Hij werd geboren te Bree (Limburg) den 10-4-1876. Hij gaat dus reeds naar zijn 60* jaar. Zijn vader was gemeente onderwijzer en vader van zeven kinderen. Op 18 jarigen ouderdom trad hij in dienst van het belastingsbeheer. In 1900 werd hij huipsekretaris van het Kabinet van Z. M. Koning Albert. Als se- kretaris kreeg hij opdracht van belangrij ke zendingen. Tijdens den oorlog maakte ■hij een studie voor herziening van het be lastingswezen. Hij was een der gezaghebbendste leden van den Senaat. Voor eenigen tijd liet hij een scherpe kritische studie verschijnen over den in houd van ons nationaal systeem van werk- loozencndersteuning. M. H. Pauwels, voorzitter van het Alge meen Christen Vakverbond, heeft hem van een lang en zakelijk antwoord be diend. M. Ingenbleek had laten weten dat hij antwoorden zou. Nu dat hij Gouwheer van Oost-Vlaan deren ls geworden, zal hij wel verzaken aan dat wederwoord. Met zekerheid mag wel gezegd worden, dat Oost-Vlaanderen aan M. Ingenbleek een goeden Gouwheer zal hebben. Of zij ne loopbaan met die bediening eindigen zal, moet de toekomst zeggen. En... iemands dood is iemands brood zegt 't gekend spreekwoord. M. Weyler is vervangen door M. Ingenbleek, maar nu moet ook M. Ingenbleek in den Senaat vervangen worden. Meer dan waarschijn lijk zal M. Paul Neon, de liberale burge meester van Tongeren, gewezen Kamerlid, daarvoor aangeduid worden. Alleen Balthazar van Vooruitis over dsn nieuwen Gouwheer niet te spreken. Volgens hem moest de sektaire Carpentier Gouverneur geworden zijn! Maar 't gaat zelden naar Balthazar's preferenties. ONGEWONE VERGADERINGEN Zaterdag werd te Brussel, en nog wel in den Koninklijken Circus, eene meeting gehouden tegen het fascisme en tegen den oorlog, 'n Heele serie redenaars kwam aan 't woord: MM. O'Brien, leeraar; Paul Pri- vat, Franschman; Aug. Vermeylen, sena tor en hoogleeraar te Gent; Art. Wauters, senator; Marcel-Hênri Jaspar, gewezen Kamerlid; Dr Marteaux; Jef Jacqmotte, communist; vertegenwoordigers van de li berale Jonge Wachten, van de Avant-Gar- de van Leuven, van de soc. oud-strijders, de socialistische vrouwen, de middenstan ders en anderen. Een lange dagorde werd gestemd, tegen de werkloosheid, de ellende, den oorlog en het fascisme, tegen Hitier, en voor het brcod, de vrede en de vrijheid. Bij de Liberalen. In de zaal van de Groote Harmonie hebben de liberalen Zon dag voormiddag eene algemeene vergade ring gehouden, die gekoppeld was aan de vergaderingen van de liberale groepen. Onder de aanwezigen: MM. Hymans, De- vèze, Bovesse, Max-Léo Gérard, Ministers; Lippens, voorzitter van den Senaat; Sena tors en Volksvertegenwoordigers. Op voorstel van M. Ch. Janssens zal de liberale federatie de Vlaamsche Kwestie bespreken in eene volgende vergadering, die den 8-9 November zal gehouden wor den. M. Speyer droeg eene studie voor over Staatshervorming, en de besluiten ervan werden aangenomen. M. Van Leynseele handelde over de bui tenlandsche politiek. M. Houtman had het over de bswapeningskor.trool. Er werd ook gesproken over de land bouwvraagstukken, en eene studie werd daarover voorgedragen door M. Behoux. 't Is bij uitzondering dat de liberalen zich met de landbouwkwestie beziggehou den hebben. Een Congres van het Volksfront. In het Maison des Artistesheeft het VolksfrontZondag een Congres gehou den. 't Was eene mengeling van midden standers, socialisten, communisten, syndi- kalisten, vrijdenkers, enz. die allemaal hunne woordvoerders hadden. Een lange dagorde werd aangenomen, in'sterke slag woorden opgesteld. Een Memorandum over het Wettelijk Statuut der Vrouw. Het Bureel van de Internationale Unie der Katholieke Vrou wenbonden heeft tot den Volkenbond een Memorandum gericht, in betrekking tot de greoter vraagpunten die de vrouw aan- «SE2&j3B33S32aa2iGS3S2&li!diaSH33 Paula Delange voor hen verscheen, met verfomfaaide en beslijkte kleeding. Menschen, mag ik hier vannacht sla pen? Ik ben van ons hof weggeloopen, zei Paula. Weggeloopen? herhaalde Verlaan ver wonderd. Ruzie met uw nonkel en kozijn? Ze hadden me in een kelder opgeslo ten, omdat ik niet met Floris wil trouwen. En ze spraken er zelfs van, mij te ver moorden. Maar wat ge nu vertelt I riep Dina ontsteld uit. Toe, zet u eerst bij de stoof... Ge zijt nat... Ge moogt hier vaneigen slapen. En wees niet benauwd. Uw nonkel en kozijn geraken niet binnen, verzekerde Verlaan. Ha, die schoelies! Hij ging buiten, om de vensterluiken te sluiten, en dan grendelde hij de voor- en achterdeur. En toen vertelde Paula gansch haar wedervaren. Het was een lang ver haal. Leo en Dina toonden zich zeer ver ontwaardigd. Maar de Delange's zijn echte schur ken, sprak Verlaan... Moordenaars, noem ik ze. Weet ge wat er met mijnheer Ha verbeke gebeurd ls? NeenZe hebben hem toch zeker niet gedood? kreet Paula angstig. 't Heeft weinig gescheeld. Luister maar eens... Zeg me eerst... is hij gekletst? Neen... hij zal nu wel weer gezond te Brugge zitten. Toen hij hier voor den tweeden keer verbleef, had hij een brief ontvangen, die door u onderteekend was. Maar ik heb hem geen brief geschre ven! Ik weet het wel... Luister voort. Ge zult hooien, welke schoelies de Delange's vader en zoon zijn. In dien brief stond er, dat gij mijnheer Haverbeke om acht uur aan de beek verwachttet. 's Avonds van eigen. Mijnheer Haverbeke ging er heen. Er stond daar iemand in een kapmantel. Haverbeke moest eerst peinzen, dat gij het waart. Maar het was Floris of de oude Delange, een van de twee, die zich verkleed VOORZIEN VAN PUNRTAL ZEISS GLAZEN IS EEN HEUR- SEL'S BRIL HET BEST AAN GEDUID MIDDEL OM UWE OOGEN TE BESCHERMEN. BROCHUREN EN INLICHTIN GEN GRATIS EN FRANCO OP AANVRAAG TE BEKOMEN BIJ 41, BOTERSTRAAT, IEPER VERREXIJKERS aan alle prijzen. belangen. Het handelt hoofdzakelijk over het domein van de familie als grondslag der samenleving: a) het welzijn der ge meenschap; b) het welzijn van man en vrouw, in het huwelijk verbonden; c) het welzijn der kinderen. In zeven punten is dat memorandum dan uitvoerig ontleed. De groote familie- ale aangelegenheden zijn daarin uitvoerig beschouwd. De belanghebbenden moeten trachten dat praktisch dokument machtig te wor den. Ze zullen 't bewustzijn hebben, dat de Unie der Katholieke Vrouwenbonden prak tisch en prachtig optreedt. Congressen in de Brusselsche Wereld tentoonstelling. In de Wereldtentoon stelling van Brussel, die nu op haar laat ste voeten loopt, werden 306 Congressen gehouden, waaronder 150 nationale en 156 internationale. Er werden voor die con gressen 140 duizend deelnemerskaarten af geleverd.. Opening van het Academisch Jaar aan de Leuvensche Hoogeschool. Maandag werd dat Academische Jaar geopend. Om 10 uur werd in St Pieterskerk een Pontifl- kale Mis opgedragen. Na de kerkelijke plechtigheid werd de academische ope ningsvergadering gehouden in het Paus- college. Mgr Cruysberghs hield een tref fende rede. Mgr Ladeuze, rector, deelde mede dat 49 nieuwe Vlaamsche leergan gen zullen geopend worden. (Zie op 1« blad: Congres van den Ka tholieken Vlaamschen Landsbond.) 'N NIEUWE PROPAGANDAMETHODE Donderdag avond brak een brand uit in. 't socialistisch lokaal «Voor ons Recht», te Deinze. De tooneelzaal brandde grooten- deels uit. De roode propagandist, Georges De Sutter, gemeenteraadslid, beweerde dat zijn kas in 't vuur gebleven was. Een kof fertje met 17.000 fr. van den Bond Moyson werd tusschen een hoop papieren terug gevonden. Maar de werkloozenkas met 13.000 fr. was gesmolten. Bij het rechter lijk onderzoek bekende hij die 13.000 fr. gestolen te hebben. Nu wordt onderzocht of hij niet de brandstichter is geweest. Hij zit nu in 't droog te Gent, in een groot gebouw op de Coupure. Maar 't is waar, het Centraal Boethuis te Gent is gesloten. Het verdwijnt voor goed. De klienten van dat Groot Huis zijn reeds naar andere gevangenissen overgebracht, en 't dienstpersoneel te gen zijn goeste natuurlijk heeft reeds dienst genomen in andere residentieplaat sen van Moeder Justiciar Welke bestemming dat Centraal Boet huis nu zal krijgen, is nog niet juist be kend. asaai 8 NOV. Te 11 uur, voor den Heer Claeys, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen, 12, Vrijdagmarkt, Brugge, ver- breeden van het rijwielpad langs de kust- laan Oostende-De Panne, vak NIEUW- POORT-BAD—DE PANNE. Lastkohier Nr 244 van 1935 (Ned.), prijs 4 frank. 8 NOV. Te 11 uur, voor den Heer Verschoore, lioofding.-best. van Bruggen en Wegen, 69, Langestraat, Oostende, bouwen van een kaai stroomafwaarts van den bestaanden kaaimuur voor de stad NIEUWPOORT. Lastkohier Nr 219 van 1935 (Ned. met Fr. vert.), prijs 20 frank, plan 11 frank. Uitslagen van Aanbestedingen 12 GKT. Te 10 uur, ten Stadhuize te Veurne, door de Interc. Waterleidings maatschappij van Veurne-Ambacht, aan- legge:! van ongev. 33.309 m. waterleidin gen op het grondgebied KOKSIJDE. Cie Gic des Conduites d'Ean, Luik, fr. 1.649.143,15; Deniuyttcr en Hoebauckx, Brussel, 1.795.326,22;. Entrepr. De Puits, Vorst 1.979.495,31. 15 OKT. Te 4 uur, ten Gemeente huize te St-Rijkers, verbeteren van ver schillende Iandbouwwegen onder ST-RIJ KERS en Gij VER1NKHOVE. Bestek (Fehr. 1935) 152.558 frank. O. Vanlerberghe, Pervijze, 174.466,50 fr. Pr. Henciryckx, Véurne, 189.969; A. Van- decasteele, Bikschote, 204.438 fr. (Doorn, kalkst.) of 207.368, (kl. gran.)H. Pijlij- ser, Oostauinkerke, 226.557,50. 17 OKT. Te 11 uur, ten Gemeente huize te _ST-JAN-bij-Ieper, onderhouds werken aan de wegen van groot verkeer. Bestek 6740 frank. A. Vandecasteele, Bikschote, 11.370 fr. 17 OKT. Te 9.30 uur, ten Gemeente huize te ROESBRUGGE-HARINGE, ver- bsteringswerken aan de parochiekerk te Haringe (dak-, metsel-, voeg- en schrijn werken, vloeren, canaliseering, enz.). (B£iSESZ&B3£SSBSBHEBSaBSKK3Ba had. 't Zal wel Floris geweest zijn. Ver raderlijk pakte hij mijnheer Haverbeke vast en smeet hem in de beek, die nu boordevol water en dus diep is. De scha vuit bleef staan, zeker om te beletten, dat mijnheer Haverbeke er uit zou kunnen kruipen. Gelukkig dreef die een eind weg en geraakte hij aan den kant. Hij gebaar de van niets en kwam terug naar hier. Hij vertelde ons alles. Ik raadde hem aan, het aan de gendarmen te zeggen, maar hij wilde niet. Hij peinsde toch niet, dat ik den brief geschreven had, cm hem naar de beek bij Floris of nonkel te lokken? vroeg Paula gejaagd. O. neen! Hij begreep seffens, dat het een vervalschte brief was geweest. Om Uwentwil liet hij na, een klacht in te die nen. In den nacht ls hij ziek geworden en 's morgens wilde hij terug naar Brugge. Ik heb hem op de kar naar de statie ge voerd. Hij had koorts. Hij zal nu wel ge nezen zijn, maar hij heeft ons nog niets laten weten. O, ik wist daar niets van! verzekerde Paula. Hoe gemeen van nonkel en Floris 1 Ja, ze hebben dien avond en nog 's nachts weg en weer geloopen. Och, ze bekonkelen alles samen. Maar waarom wil Floris dan toch met u trouwen? Het kan geen liefde zijn, sprak Dina. Ik begrijp dat ook niet. Liefde I Ha, neen... hij haat me. Ik heb het u daar straks verteld, dat hij me In extremis wil de trouwen, toen hij ziek was en nonkel vond gemeene leugens over me uit, om een reden te hebben voor het haastig trou wen. Er moet een geheim achter zitten. Ik heb er geen gedacht van, wat het kan zljnl Kom, schuif aan tafel en eet wat, noodlgde vrouw Verlaan, die innig mede lijden met Paula gevoelde. En wees niet benauwd meer, sprak haar man. De Delange's weten niet dat ge hier zijt en, al wisten ze het, ze krij gen u niet uit mijn hulsl O, die schavui- A. Vandenbossche, Brugge, 33.858.19 fr. R. Lanszweert, Ste-Kruis, 35.845,27A Bonquet, Nieuwpoort, 45.565,25; A. De Jaegher, leper, 49.819,50. 18 OKT. Te 11 uur, voor den Heer Claeys, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen, 12, Vrijdagmarkt, Brugge, leve ren van steunstaken voor de wegenregie van DIKSMUIDE. H. Compernolle, Assebroek. 23.633,72; M. Walraet, Brugge, 24.139,50; J. Kint, Courcelles, 32.689,60; A. Lemahieu, Brug ge, 35.864,40; J. en E. Braet. Damme, 41.382; R. Schepers, Maria-Aalter, 49.328 frank 75. DIENST DER MILITAIRE GEBOUWEN Vóór 4 Nov. Aan den Technischen Dienst der Genie, 10, Middaglijnstraat, Brussel, aanvragen tot deelneming aan de aanbestedingen voor werken, uit te voeren einde 1935 voor het Ministerie van Lands verdediging, zijnde: 1) te MEERDAL (Blanden-Leuvena) bebotaching, raming 60.000 fr.b) bouwen van 3 huizen, raming 306.000 fr.c) bouwen van 3 werkplaatsen, raming 75.000 fr.d) bouwen van een bergplaats voor locotractor, raming 50.000 frank; e) bouwen eener hoofdwacht, ra ming 20.000 fr.f) bouwen van 1 tot 9 huizen voor onderofficieren, raming 70.000 frank per huis. 2) Te ZEDELGEM (W.-Vl.)bebos- sching, raming 120.000 frank. 3) Te HOUTHULST (W.-Vl.)bebos- sching, raming 80.000 frank. Bij de aanvragen dienen gevoegda) nationaliteitsbewijsb) bewijs van bur gertrouw; c) referentielijst met de reeds uitgevoerde werken met aanduiding van hun omvang (bedrag), en de thans in uit voering zijnde werken. Let wel: Na 4 November worden geen aanvragen meer in aanmerking genomen. TOT KRISTUS KONING. O, Koning Christus, ln uw Naam Moet alle knie zich need'rig buigen Van hemel, aard en hel te saam, En ied're tong moet luid getuigen Dat G'in uw Vaders glorie troont Met eeuwig Koningschap gekroond. O uitverkiezing tot het rijk Van zulk een Vorst te zijn verkoren! Wie is, o Christus, U gelijk, Dat wij hem zouden toebehooren? U, Koning van de eeuwigheid Blijft eeuwig slechts ons hart gewijd I RIJSTGEBAK. Goed en voedzaam in den Winter. Neem 125 gr. beste rijst, doe het koken in een liter melk; 200 gr. suiker bijvoegen, 1 handvol krenten of rozijnen; wanneer de rijst gaar is, een soeplepel puddingpoe der in wat koude melk opgelost en 3 dooi ers bijvoegen. Giet in een geboterde vorm, 25 minuten in den oven laten bakken. La ten afkoelen en op een ronde schotel uit den vorm halen. Met confituur of andere vrucht versieren. 't Is lekker. Een goed en vroolijk humeur ln een huisgezin is als de zon voor de bloemen. Vele menschen zijn buiten lieve vlinder tjes, maar thuis lastige bromvliegefi. DE MODE. Als men zoo eens de nieuwe mode-col lecties bekijkt, komt men al spoedig tot de ontdekking dat er een neiging is naar het eenvoudige, wat ten slotte de ware élégance is. Wat de kleuren betreft kunnen wij zeggen dat er veel groen gé- dragen wordt, marmerblauw, leigrijs en bruin. Zwart is natuurlijk altijd mooi. Groote zakken en ferme ceintuurs zijn de opvallende nieuwigheden aan de man tels die men dagelijks en op reis bezigt, terwijl de meer gekleedde modellen, ge tailleerd zijn en onderaan wat wijder uit- loopen. *V Hewel, Liesje, zegt de meesteres, hoe lang bleven Adam en Eva ln het paradijs? Tot tegen den herfst. (Verwonderd) Hoe komt ge daarbij? Hewel, vroeger zijn de appels toch niet geheel rijp. A. HEB MEDELIJDEN tn naam van H. Theresia, van K. J.; helpt mij jeugd in gevaar redden. Dringend noodig om patronaat en so.vk>1 te bouwen. Post- check 139.485, Pastoor Renson te Xhen- delesse. PAX OKTOBER - ZAAIMAAND 27 Z 20' Zondag na Sinkien. H. Frumen- tius O Evangelie: Jezus geneest den zooa des oversten 28 M H.H. Simon en Juda 29 D H. Ermelindis 30 W H. Alph. Rodriguez. H. Foilanus 31 D Vigilie. H. Quintinus. H. Wolfgang NOVEMBER - SLACHTMAAND IV ALLERHEILIGEN 2 Z Allerzielen ZONDAG 27 OKTOBER 20® Zondag na Pinksteren, Feest van Christus-Koning. - Wit. - 2" Gebed en laatste Evangelie van den Zondag. Deze week brengt ons drie feesten waarop we, op zeer bijzondere wijze, als leden van de strijdende Kerk, de gemeen schap aanvoelen die ons verbindt met de lijdende en de zegepralende Kerk. Eerst brengen we hulde aan den Koning van het groote rijk van vrede en geluk waar toe allen, die in Gods genade leven, be- hooren. Hem gaan we opnieuw trouw zweren en onze liefde en onderdanigheid plechtig getuigen. Als trouwe soldaten van Christus-Koning gaan we onvervaard strij den voor de bevestiging en de uitbreiding van zijn rijk. Daartoe zullen we de mach tige wapens gebruiken en het strijdplan volgen welke ons door Christus' plaats vervanger, den Paus van Rome, werden ter hand gesteld. Gebed, offer en goed voorbeeld. Apostolaat niet alleen in d« Missielanden, onder de heidenen, maar ook in het midden waarin de goddelijks Voorzienigheid ons heeft geplaatst. In onzen eigen huiskring, op de fabriek, ia de werkhuizen, op het bureel, op straat, in de kazerne, overal moeten we aposte len zijn, overal moeteji we de goeden steunen en de slechten trachten te win nen. Zulke apostelen waren zij aan wis we, op het feest van Allerheiligen, hulds brengen. Zij hebben den goeden strijd gestreden en het loon voor hun stand vastigheid en trou-v ontvangen. Voor on» zullen ze ten beste spreken en door hun voorspraak zullen wij sterkte en kracht ontvangen. En ook zij die nog in het vagevuur boeten voor hun zonden moeten wij helpen. Door ons gebed zullen we dis zielen verlossen die voor zich zelf niets vermogen. Zoo zullen we voor ons nieu we voorsprekers aanwinnen die zich in den hemel bij het koor der heiligen en der engelen zullen aansluiten om er, sa men met de strijdende Kerk hier op aarde, Gods lof te zingen. H.H. APOSTELEN SIMON EN JUDAS (Maandag 28 Oktober.) De H. Hieronymus schrijft dat de Hei lige Apostel Simon afkomstig is uit Kana, in Gaiilea, en een schrijver der oudheid houdt hem voor den bruidegom van Kana voor wien de Heer zijn eerste wonder deed. De H. Judas Thaddeus noemt zich in zijn brief broeder van den H. Jacobus den Mindere. De H. Simon begon zijn prediking in Egypte en de H. Judas in Mesopotamië. Later verkondigden ze sa men het Evangelie in Perzië waar ze den koning en een groot deel van zijn volk tot het ware geloof konden bejeeeren. Alen weet niet hoe de Apostelen stierven doch men veronderstelt dat de zaag en de bijl waarmede ze gewoonlijk worden afgebeeld, betrekking hebben op hun dood. bij SANSEN-VANNESTE, Poperlnga. Van zijn werk thuiskomend, moest hlf zich onmiddellijk naar bed begeven en d» thermometer, aanstonds geraadpleegd, wees koorts aan. Dank zij echter eenige Aspi rine tabletten welke hij voor het naar bed gaan had genomen, werd zijn temperatuur wederom normaal en den volgenden morgen was hij genezen. 1-2 Aspirine tabletten 3 o| 4 maal daags ingenomen hebben een won derlijke uitwerking In geval van griep, kou vatten, enz. Vereischte is echter dat men As-pi-ri-ne neemt met het BAYER krul» op ieder tablet en niet een van de vel» namaaksels. worden onze Koffies en ChiecrL* i o cvivraagd hunnen goeden smaak, uitmuntende verterende eigen- schappen,beste hoedanigheid en voordeelige prijzen. Te koop bij alle winkelier». Bewondert de Prachtige GESCHENKEN ■welke zij voor de braoe kinderen hebben medege bracht TER FIRMA Groote Koffie- en Suikerijbranderij TENTOONSTELLINGSZALEN: KORTRIJK, H. Conscienoestra&t, 20. GENT, St Jacobs Nieuwstraat, 41, tel. 805.80. IEPER, Boomgaardstraat, 20, tel, 473. iwnini ten! Ja, ze zijn tot een moord bekwaam. Ge moet morgen naar de gendarmen gaan. Neen, neenl Ook zwijgen gelijk mijnheer Haver beke? Ik ben nu vrij. Ik zal een post zoeken. Mijnheer Haverbeke heeft beloofd me daarbij te helpen. Ik zal dan ver van hier wonen. Die schelmen blijven altijd onge straft. Ze moeten het maar met hun gewe ten uitmaken, wat ze allemaal verrichten. Een geweten hebben ze niet. Och, Paula heeft nog gelijk, dat ze er het gerecht buiten laat, zei Dina. Hoe zijn de menschen als ze zulk een geschiedenis hooren? Ze zouden misschien nog leelij- ker over Paula klappen dan over Floris. Ze kunnen me in de gemeente toch al niet verdragen. Ik ben de jonkvrouw van Lindendale, omdat ik op m'n eigen leefde en niet naar kermissen liep. Ja, de menschen zouden kwaad van mij spreken. En zeggen dat ge Floris eerst zot ach ter u gemaakt hebt en hem dan liet staan, hernam Dina. Zoo gaat het. Laat alies gerust en verdien ergens anders uw kost. Ge hebt goede manieren en bekwaamheid, om bij deftige menschen kinderjufvrouw of huishoudster te worden. Mijnheer Ha verbeke kan u daaraan helpen. Morgen ga ik naar Brugge. O, Ver laan, wilt ge me een beetje geld leenen en me tot aan de statie brengen? Ik heb geen cent bij me en lk kan mijn spaarpot niet halen. Maar zoo rap lk iets verdien, be taal ik u terug. Ja, Ja, dat arrangeeren we morgen ochtend wel, beloofde de boer. Paula kon niet veel eten. Wie weet hoe nonkei en Floris Wieze Every afgeranseld hebben I zei ze. bezorgd om het meisje, dat haar zoo geholpen had. Bah. Wieze zal zich wel verdedigen, meende Verlaan. Het ls er een die toch ook niet deugt. Ze ls dus buitengestoken door haar vader. Ze moe» met u niet mee trekken, Paula. Zulke compagnie kunt go missen. Dat vind ik ook, sprak Dina. Er werd nog een tijd over alles gepraat en toen leidde vrouw Verlaan Paula naar de kamer waar de vluchtelinge zou slapen. Geef me uw kleed, ze Dina. Ik zal het wat wasschen en drogen tegen mor gen vroeg. Maar ge kunt hier wel een paar dagen blijven. Ik dank u voor uw goedheid; toch ben ik liever zoo rap mogelijk weg. Het is gelijk ge wilt. Ver van nonkel en Floris... dan zal ik pas gerust zijn. Ze kunnen u toch niets meer doen. Ze durven alles. En ze zouden zich ook op u en uw man wreken. Dina wenschte Paula een goeden nacht en keerde in de keuken terug. Ik zei aan Paula, dat ze wel een paar dagen kan blijven, sprak ze. Maar ze wil morgen vertrekken. En nu ik me goed be peins, is dat voor ons ook het beste. Als de Delange's bemerken, dat we haar in huis houden, zouden ze zich durven wre ken. We weten, hoe ze bestaan. Denk eens, dat Floris 's nachts onze schuur in brand stak of zelfs onze woonst! Hier in de streek was er altijd groot» vrees voor veeten en weerwraak. Daarom had ieder een afkeer van het getuigen in rechtszaken. In donkere nachten, op een zame hoeven, kan menig kwaad bedrijf gepleegd worden, zonder dat men tegen den vermoedelijken dader bewijzen vindt. Ge hebt gelijk, zei Verlaan, die de zelfde vrees koesterde. Het ware het best, dat de Delanje's niet weten, dat we hun nicht in ons huls lieten. We zullen morgen langs den achterkant vertrekken. En we zwijgen tegen ieder. Ik heb wel dikwijls stout gesproken tot Floris, maar lk ver lang geen felle vijandschap met hem en den ouden. Het zijn gemeene kerels. Zou mijnheer Haverbeke er zoo op gesteld zijn, dat Paula naar hem toekomt?

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 7