RADIOBEU Vanaf 70 Ff- pef maand WAT KINDEPEN HET LIEFST ETEN GEMENGDE STROOP Waarom Christiaens Devolder Ze zijn daar WIE ST MAARTEN en ST NIKLAAS DE STRADIVARIUS VAN DE RADIO GEDACHTEN BRIEF UIT BRUSSEL AANBESTEDINGEN BURGERSTAND VAN WEKEL1JKSCH LITURGISCH BULLETUN 'T ROOS KRUIS VOOR DE KEUKEN tVare vrienden zi;'n gelijk goede tanden, aar0p men beentjes kan kraken. politiek is een spel, waarmede vele men- jchen zich bezighouden, zonder er iets van te begrijpen. m* Als de hondjes bassen, ls het best zijn voort te gaan. IgllBBBIXBBSBEBBBSSSBCBSSSBBB HETMANNEKE UIT DE BLIJFT ALLEN rondom mij geschaard £n antwoordt op de vrage die 'k U stel Had de groote Willem nen baard Of een glad kinnebakvel? En om uwe nieuwsgierigheid niet lan ger te prikkelen zal 'k U zelf maar ras 't antwoord opdienen, ons geleverd door de sterkste archivisten die onder Gods zon rondloopen. Neen, de groote Willem, bijgenaamd Willem de Overwinnaar, Hertig van Ncr- mandië en Koning van Engeland vanover lanren, langen tijd... had geenen baard. Wat belang dat kan hebben! 'k Ga 't U al gauw ekspelkeeren, zie. In den tijd heeft dien fameuzen Willem ne veldslag geleverd rond Hastings en gewonnen. Uit pure dankbaarheid hebben ze hem dan daar 'n standbeeld opgericht. Maar op dat standbeeld prijkt de man van den dagmet nen baard. Toen ze ginder nu door die fameuze archivisten te weten gekomen zijn dat hun lieveling nooit ofte jamee nen baard rond zijn kinnebakken laten groeien heeft, is er ginder 'n soort revolutie uitgebroken, en de overheden der stad hebben zich ver plicht gezien nen kwaffeur... pardon... nen beeldhouwer te ontbieden, om zijnen baard af te scheren... zonder zeep noch scheermes, maar met den beitel! En alzoo is alleman nog ne keer tevre den en content, zie! JEFKEN had gehoord dat zijn vader de tranen van zijn moeder had gedroogd met nen... nieuwen hoed. Als mama in de kinderkamer kwam, kon ze haar oogen niet gelooven. Mietje, heur zesjarig dochtertje, zat daar, heur gezichtje vol chocolade gesmeerd. Ja, moeder, zei Jefken, ze schreide zoo, en toen heb ik heur tranen... met 'n stuk chocolade gedroogd. T IS TE LAAT DEN PUT GEVULD Als 't kalfken is verdronken 't Is te laat het haar gekruld Als ge met nen kletskop zit te pronken, 't Is te laat de beurs gevuld Als alles reeds is opgedronken... Maar ge moet niet alles gelooven wat er geschreven staat... en bijzonder niet wat de spreuken en spreekwoorden, ons vertellen. En meteen bewijs ik U nog ne keer de valschheid van 't geen voorafgaat door 't feit dat een Oostenrijksch geleerde heeft vastgesteld, door er zijn eigen maar van te laten profiteeren, dat rauwe wor telen, in een ze>;re hoeveelheid bij eiken maaltijd genomen en opgeknauwd, niet alleenlijk beletten het haar uit te vallen, maar het zelfs doen teruggroeien. Dat kan een welkom recept worden voor d'arme sukkelaars, tot welks getal uw die naar ook behoort, die als z'hun hoofddek sel afnemen, met het oude lied bekennen moeten: Het lichtet overal! Als 'k nu maar de kwafïeurs op mijnen kazak niet krijg, die geen weg ne meer gaan weten met al hun soorten haar groeimiddels, die ge peperduur moet be talen. Wat moet ne mensch dan toch doen om alleman kontent te stellen? Zoudt g'er uw haar niet bij verliezen? ZEG MAN, sprak madam Snoetjes tot heuren echtgenoot, ik droomde van nacht van een parelsnoer... en morgen ls 't juist mijn verjaardag... Toevallig hel Tiens... ge geeft mij 'n goed gedacht, rei meneer Snoetjes. Hc-ezoo? Wel... ik zal U een droomboek geven, dan west ge meteen, wat van een parel snoer droomen beteekent. Die mannen toch EN IK ZING: In Peking Bom! Bam! Bim! Zijn de jongens toch zoo slim! Liefde zoekt list, zegt 't spreekwoord, en 't is hier nog ne keer over verliefde snul len dat 't gaat. De jongens dus, die ginder niet over de noodige financieele middelen beschikken om 't liefje van hun droomen te huwen, hebben 'n nieuw systeem uitgevonden om hun doel te bereiken: Ze lichten zich zelf op! Zekeren dag verdwijnen ze ergens In de bergen en sturen dan een briefelken naar hun lieven centhebbenden poepa, waarin ze vermelden, dat ze opgelicht zijn door 'n bende bandieten die zooveel losgeld eischen. Vele vaders werden alzoo beet genomen, en slechts later hebben ze be grepen, waar hun lieve spruit 't noodige geld hadden gehaald om te trouwen... ge durende hunne mysterieuze oplichting. Andere min lichtgelcovige ouders, heb ben in plaats van centen... de politie er naartoe gezonden, maar die weet nu niet wat aan te vangn met deze lieden... die zich zelf oplichten, daar iets dergelijks niet voorzien is in de wet, maar slechts 't resultaat is van ne list, die maar alleen door verliefde harten kan worden uitge vonden... Heer, vergeef het hun, want ze weten niet wat ze doen! EN DE SOLDAAT, in het vuur van zijn Vertelling verklaarde: We zouden aanvallen met de bajonet. Pas had ik mijn borst boven de loopgraaf gestoken (hierbij wijzende op de plaats waar zich het hart bevindt) of een kogel doorboorde deze plek... Maar hoe kan dat nu? vroeg een toe hoorder. Dan hadt ge toch moeten dood zijn, want op die plek zit uw hart. Ja... maar dat zonk me op dat oogen- fclik in mijn schoenen! HET KAN NIET FALEN Beroemdheid moet haar tol betalen Op d'eene of d'andere manier En niet immer met veel planzier. 1 oo zijn er tal van Amerikanen, die graag hun president eens de hand willen schudden. Ze vergeten daarbij dat de arme president soms wel honderden han den achtereen moet schudden. Zoo heeft eens president Coolidge op een nieuw jaarsdag, zoo maar 3.300 menschen een hand moeten geven... en daar de beleefd heid in Amerika zooals elders, eischt dat 't altijd 't rechter is, en hij er (alhoewel Amerikaan!) en zoo maar één had, moet ge niet vragen hoe vermoeid zij was... ja tenslotte was zijn arm zoo doodop, dat hij hem den dag daarop in een slinger moest dragen. Als ge populair zijt hé! VERLEDEN WEEK kost g'in 'n gazet lezen: de minister heeft de decoratie van de Gouden Stier gekregen. Dat moest na tuurlijk zijn: de Gouden Ster! Zoo zou de bisschop van Namen te Has selt een vakschool komen Inwijden, en op de plakaten stond gedrukt: kakschool Voor jongelingen. We mogen ne keer lachen hé! Maar 'k ben van gedacht Dat wie niet lacht Vast en gewis Madam Miralde ls. Die madam Miralde van Fexhe heeft ^en dochterken. De kleine is nog maar 'n jaar oud, en z'heeft al nen baard om ben Capucijn jaloersch te maken. Die haard is 30 centimeter lang, de moestache idem en "t hoofdhaar groeit op zichtbare wijze. Enfin, madam Miralde moet daar voor heur haren uit heur kop niet gaan trekken, want, nog 'n beetje geduld, en heur spruit zal op de foren kunnen gaan staan, en heuren kost verdienen als feno meen onder den titel van Vrouw n,et den baard! DE JONGE IERSCHE VROUWEN Zouden toch zoo geerne trouwen Maar, ach Heer, ach God! Heb meêlij met hun droevig lot. De Iersche mannen Dat zijn maar vieze jannen Die, 't werd huil reeds veel verweten Daarvan niet willen weten! Is het de hardheid der tijden die daar aan schuld heeft, ofwel de verandering in de zeden? Wie zal het zeggen. Maar "t is een feit dat er voor 't oogenblik dui zenden en nog duizenden Iersche lieve poeskens van rond de duizend weekskens, naar 'n man zitten te snakken, daar de Iersche jongelingen openbaar verklaard hebben niet meer te willen trouwen! Gansch het land dooi komen er steeds meer en meer vrijgezellen-clubstot stand. Hun reglement moet streng en stipt worden nagevolgd en toegepast. De kan didaat onderteekent 'n formule volgens dewelke hij zich verbindt nooit 'n vrouw te zullen nemen. En de Iersche meisjes hebben nu aan 't gouvernement gevraagd daar ne keer tusschen te komen en die clubs te verbie den. 't Is maar spijtig dat 't zoo ver is, en dat ge den boot moet pakken om er te komen of we zouden daar ne keer kunnen gaan zien hoe die Clubs ingericht zijn... zei Jef Tameloet, die 't hoorde, en ook niet veel van 't vrouwvolk moet hebben. JA, zei Dingens, we zijn nu al bijna twintig jaar getrouwd, en toch, als ik thuiskom, verwelkomt mijn vrouw mij nog altijd met een kus. Zoo'n trouwe liefde treft men zelden aan, wedervoer de vriend. Liefde... noemt gij dat liefde? vroeg Dingens. Noem het maar argwaan, want zoo komt ze altijd te weten of ik enkele glaaskens naar binnen heb! 'T IS GEWETEN TALLEN KANT Dat Landru elf vrouwen had verbrand. Karei Gosman, ne slachter, Die deed het wat... zachter En 'k zeg het ongestopt Die heeft dat rekord geklopt! Die Gosman dus was een Duitsche var kensbeenhouwer, en hij heeft er vijf en dertig vermoord! Geen varkens, maar vrouwen. Hij liet de vrouwen in zijn huis komen om hen versch vleesch te laten zien, zoo zei hij... Maar... onverwachts kapte hij hen 't koppeken af... slachtte ze precies gelijk 'n beest en... verkocht het vleesch! En daar 't nu ne varkensslachter was, zou men moeten gaan gelooven dat vrou- wenvleesch dezelfde smaak heeft als var- kensvleesch... vermits 't een heele tijd duurde eer de klanten er lets van merkten of proefden, 't Is bijkan niet om te ge looven. EEN LETTER KAN SOMS veel aan een woord veranderen. Een sosjalistisch kamerlid schreef onlangs een brief naar een sosjalistisch ex-minister en zette er boven: waarde gezel. Maar de dactylo die 't briefken moest aftikken, was zeker 'n beetje gepresseerd om op heuren rendez-vous te zijn en al zoo kwam het dat 't lieve kind den kop van gezel vergat en toen stond er: waarde ezel... Wees dan al Minister! ENNE UIT ROME Is hij te Londen toegekomen Wie? Wel de nieuwe profeet Die Shri Ucher Boba heet. Zooals zijn voorganger Ghandi was Is hij ook van 't Hindoesch ras. Deze profeet telt acht en dertig jaren Heeft ne langen baard en nog langer haren En 't geen ook is van tel Hij heeft een heel schoon vel. t Schijnt dat hij er velen belieft Want al de meiskens zijn op hem verliefd! Maar 't schijnt ook dat dien profeet zijn tong verloren heeft, want sedert vijf jaar is er geen woord meer uit zijnen mond gekomen... Daarmee is hij ten min ste zeker zich nooit te misspreken! Hij wandelt gedurig rond met 'n affiche in zijn handen waarop allemaal de letters van den abc geschilderd staan, en als g'hem om 'n voorspelling verzoekt, toont hij U met 'n stoksken, die en die letter van zijnen abc aan, dien dan te zamen een zin vormen!... Als het dan later uitkomt, dat zijn voor- zegginge niet uitkomt, dan zult gij het na tuurlijk zijn die mislezen hebtl Slim zijn is maar ne weet! En zoo nemen ze de menschen beetl IN AMERIKA werd 'n konkoers uitge schreven Om de beste bepaling te geven Van baby of wicht In proza of dicht. En ziehier de definitie die den eersten prijs wegkaapte: De schrik van den jongen echtgenoot, de schat der moeder, de despotische tirans van de meest republikeinsche huishou ding. Des morgens een wekker, des middags een kruiper en 's nachts een schreeuwer. De laatste uitgave der menschelijkheid, waarvan elk paar denkt 't schoonste ek- semplaar ontvangen te hebben. Een In boorling van alle landen, die nlemands taal spreekt. Een die maakt: het huls ge lukkig, de liefde sterker, het geduld groo- ter, de handen rapper, de nachten langer, de dagen korter, de beurzen lichter, het verleden vergeten, de toekomst helder der! Enfin, 'n oprecht mirakel! EEN ONDERWIJZERES liet haar klas na afloop van de vacantie een opstel ma ken over de plaats, waar zij hun vacantie doorgebracht hadden. Eén van de leerlingen deed het op de volgende manier: Het is met geen pen te beschrijven, zoo mooi als het daar was... WEL! ALLE DUIVELS UIT DE HEL 'k Spring bijkan nu uit mijn vel Als 'k lees wat trukken. Die meestal lukken, Hoe fel ze naar 't bedrog toch ruiken, Zekere menschen gebruiken, Om, ten koste van zeek're snullen Hun portemonee te vullen! In een Spaansch dagblad verscheen overlest het volgend bericht: 0 Koop onverwijld het onfeilbaar middel om van uw sproeten af te komen. Prijs, 10 pesetas. Schrijf aan 't adres P. c. K. Postbus 3, Madrid Enne... de snullen die zich lieten beet nemen, en d'r waren er precies geen klein beetje, kregen 't volgend briefken als ant woord... en tezelfdertijd als de fameuze remedie terug: Laat 't verlies van tien pesetas U zoo boos en kwaad maken en U in 'n zooda nige koleire zetten, zoodat ge... uit uw vel springt. Een beter middeltje om van sproeten af te komen bestaat er niet! Spijts al onze ondenkbare opsporingen, zijn w'er nog niet in gelukt, te weten te komen, of dat middeltje aan iemand ge lukt is! Maar... we denken van niet. EEN JAPANSCHE ONDERWIJZER wil de zijn leerlingen een gedacht geven van de bevolkingsgrootheid van China. De bevolking van China is zoq groot dat er telkens als ge ademhaalt twee Chl- neezen sterven. Daar Japan met China in oorlog is, maakten deze woorden diepen indruk op de leerlingen, vooral op een kleinen jon gen die heelemaal vooraan in de klas zat. NS eenigen tijd had deze een vuurroode kleur en hijgde verschrikkelijk. Wel, Jantje, wat scheelt er, vroeg de onderwijzer. Wat v-ert gij uit? Ik ben bezig met Chineezen dood te doen, antwoordde Jantje. t Manneken uit de Maan. ■UHUUB (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 7-11-35. *k Heb het reeds medegedeeld dat het Algemeen Christen Werkersverbond van België a. s. Zaterdag en Zondag te Luik zijn Jaarlijksch Congreshoudt, en dat aan dat Congres eene groote manifestatie zal worden gekoppeld. Die manifestatie is erop gericht, de or ganisatiemacht van ons christen arbei dersvolk in België naar de werkelijkheid voor te stellen, en die voorstelling moet een plechtige getuigenis van macht geven. L - De beroepsorganisatie der Christe- ne Arbeiders. Het Algemeen Christelijk Vakverbond, met zetel te Brussel, Renais- sancelaan 13, telt thans 17 beroepsoentra- len, die samen 297.296 leden tellen. Die beroepscentralen hebben talrijke plaatse lijke afdeelingen, die meest per arrondis sement zijn samengetrokken en aldus een Arrondissementsverbond uitmaken. Pro pagandisten en bedienden verzekeren de onderscheiden diensten van die plaatselij ke en gewestelijke organisaties, die zich sterk ontwikkeld hebben door de stijgen de en aanhoudende werkloosheid. 2. - De Landsbond der Christene Mutua liteiten. Bij dat Mutualjteitsverbond zijn thans 398.527 gezinshoofden aange sloten. Onder gezinshoofden moet verstaan worden: degene die verzekerd zijn voor geldelijken steun bij ziekte (steun die in betrekkelijke verhouding het verloren loon vervangt), en de voordeelen genieten van de ingerichte geneeskundige diensten. Bij den geneeskundigen dienst zijn thans 1.082.951 leden aangesloten. Zijn verzekerd tegen tering: 1.092.016 leden. Het miljoen is bijna met 1/10 over schreden. (Bij de twee voornoemde organisaties (Vakverbond en Mutualiteit) zijn thans 440.294 volwassen arbeiders aangesloten.) 3. - Het Nationaal Verbond iler Vrou wengilden. Dat Verbond, met zetel te Schaarbeek-Brussel, Poststraat 111, telt thans 220.325 leden, waarvan 107.325 in het Vlaamsche land. (In verhouding tot de recruteeringsmogelijkheid, zijn de Vrouwengilden in Wallonië sterker ont wikkeld dan in 't Vlaamsche land) In den schoot van die Gilden zijn ont wikkeld: studiekringen, raadplegingen voor moeders en kinderen, beroeps- en huishoudscholen, enz., enz. 4. - De Christelijke Arbeidersjeugd. Bij de K. A. J. (Kristene Arbeidersjeugd) zijn thans 41.323 aangeslotenen. Bij de V. K. A. J. (Vrouwelijke Arbei dersjeugd)31.181 leden. Samen: 72.504. Ge kent genoeg de activiteit van die Christelijke Arbeidersjeugdorganisatie. 5. - De Belgische Arbeiderscooperatie. Ter uitzondering van enkele plaatselijke coöperatieven zijn de samenwerkende maatschappijen allemaal bij de Belg. Ar- beiderscooperatie aangesloten. De meeste leden behooren tot de Christene Syndi- katen, Mutualiteiten en pensioenkassen. Ter uitzondering van de K. A. J. en de V. K. A. J. zijn al die organisaties aange sloten bij het Algemeen Christen Wer kersverbond van België, met zijn Hoofd bestuur, Middenraad, Gewestelijke en Na tionale Congressen. Onze Vrouwenorganisatie en Jeugdor ganisatie zijn veel sterker ontwikkeld dan de socialistische. (De socialistische vrou wenorganisatie telt amper 220.000 leden, en de jeugdorganisatie niet meer can 50.000.) Onder dat opzicht is de christene organisatie verre-uit de baas De socialistische cooperatiemacht staat wel sterker dan de christelijke, maar eerstgenoemde heeft een leelijken duw ge kregen bij de historie der socialistische Bank van den Arbeid eene stichting van Anseele en Consoorten. Om de organisatiemacht naar de wer kelijkheid voor te stellen, mogen de le den, alhoewel bij de onderscheiden orga nisaties aangesloten, slechts éénmaal meê- geteld worden. AMus gedaan, telt de Christelijke Ar beidersorganisatiemacht meer dan 1 mil joen leden. En rekening houdend van het feit, dat die organisatiemacht grooten- deels vernietigd was toen de wereldoorlog van 1914-1918 eindigde, moet erkend wor den dat in die verloopen 17 jaren zeer hard werd geijverd en met groot succes. Die organisatiemacht zal ter gelegen heid van het Congres te Luik (9 en 10 November) eene machtbetooging houden, met redevoeringen van M.M. H. Heyman, voorzitter van het Alg. Chr. Werkersver bond, en M. Paul Tschoffen, oud-Minister. Rechtstreeks aangesloten bij het Alg. Christen Werkersverbond zijn thans 709.197 leden of personen. Samengevat hebt ge hierboven dus een beeld van die christene werkersmacht. 'T IS GEDAAN MET ONZE WERELDEXPOSITIE Gedaan en niet gedaan. Zondag, om middernacht, werd de verkoop van in- gangsikaarten stop gezet. Zondag zijn er nog 'n half miljoen menschen, 525.000, hun adieukomen zeggen. De bazuinen schalden onder de leiding van komman- dant Prévost, van de Gidsen, 't Vuurwerk was overweldigend schoon. Maar 't was 't laatste vuurwerk. In 't Paviljoen van den Bon Marché werd nog een banket gehouden, maar 't was 't laatste van 'n lange serie. En dat banket was voor behouden voor de groote «koppen». Oud-Brussel kreeg 'n echte bestorming en vele bezoekers zijn eerst In de mor- genduren naar huis gegaan. Want de trams reden niet meer. Zondagnamiddag heeft Z. Em. Kardi naal Van Roey ln de St Pauluskerk van 't Paleis van het Katholiek Leven het laatste Te Deumder Wereldtentoon stelling gezongen. In 't geheel zijn er ongeveer 19 mil joen bezoekers naar de Wereldtentoon stelling gekomen. De vooruitzichten waren geweest: 12 miljoen. De werkelijk heid heeft derhalve de vooruitzichten met ruim 1/3 overtroffen. De muzieken hielden en laatstsen taptoe Naar de werkelijkheid bekeken, mag men zeggen dat onze Wereldtentoonstel ling in alle schoonheid gestorven is. Maandagnamiddag, in een korte zitting van den Brusselsohen Gemeenteraad., werd burgemeester Max gehuldigd. En hij heeft om die hulde dank gezegd. De Vereeniging der Italiaansche Oudstrijders heeft Dinsdag den 17n ver jaardag herdaoht van den wapenstilstand aan het Oostenrijksch front. Die wapen stilstand, met de beteskenis der overwin ning van het Italiaansch leger, dagtee- kent Inderdaad van 4 November 1918. Maandag voormiddag hebben de Itali aansche Oudstrijders een bezoek gebracht aan 't Graf van den Onbekenden Soldaat. Belgische Oudstrijders met vlaggen volg den de betooging. M. Neri-Papa. voor zitter van de Italiaansche Oudstrijders, legde bloemen neer. Om 12 uur was die plechtigheid geëindigd. Die herdenking werd in Italië heel wat grootscher gevierd. In de kierk van O. L. Vrouw ter Engelen werd een plechtige Mis van dankzegging opgedragen, Mus solini hield een toespraak. Hoofdminister P. Van Zeeland heeft een kasteel te Bcschvoorde. In den nacht van Zondag op Maandag hebben dieven daar een bezoek gebracht. Een twintigtal dekoraties en juweelen werden geroofd, alsmede kostbare familieherinneringen. De inbrekers hebben er nog den tijd op afgenomen om zich goed deugd te doen in de keuken. De kasteelbewakers hebben niets gehoord of gezien! EEN TREURIG REKORD In tien dagen tijd heeft de Belgische Senaat vier leden verloren, door de dood natuurlijk. Eerst overleed Hector Lebon, provin ciale senator van Antwerpen. Hij werd onmiddellijk gevolgd door M. Hieguet, provinciale senator van Namen en burgemeester van Saint-Ser- vais. Daarna was het de beurt aan M. Huys- mans, burgemeester van Elsene. Zaterdagmorgen, bij de begraving van M. Huysman^kwam het bericht dat M. Beasier, van Kessel-Loo, provinciale se nator van Brabant, overleden was. Naar de politieke opinies: een ka tholiek, twee liberalen en een socialist. De kamerleden hebben chancege had, dat zij niet aangesproken werden. Bij de opening van den Parlementairen zittijd (12 November a. s.) zal men in den Senaat beginnen met een vier voudige rouwhulde. Van politiek-parlementalre aange legenheden gesproken: het is geschreven en wordt steeds meer bevestigd, dat Hubert Delacollette, christen demokra- tische volksvertegenwoordiger van Luik, ontslag neemt. 't Geeft zoo wat den indruk, dat het geen vrijwillig heengaan beteekent. Men spreekt nog over andere twisten ln de katholieke partij van Luik. Zondag, in de kerlt van O. L. Vrouw van den Zavel, te Brussel, heeft de Jaar- lijksche plechtige St Huibrechtsmis plaats gehad. Zij werd opgeluisterd door het muziek van den Koninklijken Kring St Hubert en het koor van het St Jozefs gesticht. Mevr. du Roy de Blicquy, eeredame van de Koningin, luitenant-generaal van Strydonck, prokureur-^eneraal Verhae- glie en led-en van het diplomatisch korps waren aanwezig. E. P. Draime O. P. hield een gelegenheidssermoen dat Indruk maakte, 't Ging natuurlijk over den pa troonheilige der jagers, den heiligen Hu bert us. Minister Spaak, van Verkeerswezen, heeft te Brussel den eersten steenge legd van 't nieuw gebouw voor het N. I. R. dat te Brussel wordt opgetrokken. Die voorstelling is maar 'n manier van zeg gen. M. Spaak heeft 'n zwaren steen laten zakken en hem 'n kruisken gegeven met een truweel. Die gebeurtenis had niette min veel bekijks. ZONDERLINGE BEMOEIING! Omdat Degrelle, de leider van Rex den Zaterdag op 't Congres van de Fe deratie der Katholieke Kringen te Kort- rijk zijn rexischestellingen, die veel naar dictatuur ruiken, heeft voorgedra gen, is de katholieke partij in gevaar. En wie het ziet en daarover schrijft in zijn lijforgaan, is niemand min dan de wijze van het roode Oosten van Gent, Bal thazar. Die man weet er alles van. Toen de Belgische Bank van den Arbeid sprong, was Balthazar reeds uit den Beheerraad weg. En toen de soc. coöperatieven een Staatsstatuut kregen van de Regeering iets dat ze niet hadden gevraagd bad Balthazar sedert lang alle verantwoorde lijkheid afgeschud. In zijne groote edelmoedigheid heeft hij volledigen afstand gedaan van al zijn mandaten van beheerder en kommissaris. Als ge daarover nadenkt, zoudt ge haast moeten gelooven dat hij een dienst be wezen heeft aan de socialistische inrich tingen met aan zijn beheerderspasten te verzaken. Maar in den grond is het toch nog wel, dat we juist van Balthazar mo gen vernemen dat de katholieke partij voor een tragedie staat, waaruit ze moei lijk zal bovenkomen». Maar twee dagen tevoren had Balthazar al zijne wijsheid samengeraapt om een artikel te schrijven, waarin hij laat weten dat de socialistische rangen wijd en breed openstaan, op voorwaarde dat de commu nisten braaf zijn; anders moeten én so cialisten én communisten maar elk hun eigen weg gaan. Van sommige menschen kunt ge nooit weten, waar ze al die wijs heid hebben opgedaan. Balthazar is een van die soort. Naar onze zeer bescheiden meening zou Balthazar best eerst kijken naar de ver keerdheden in zijne partij. En onder dat opzicht veroorloven we ons, hem te ver zenden naar het Staatsblad van 21-22 Ok tober 11., waarin het Koninklijk Besluit van 19 Oktober afgekondigd wordt, behel zende de herinrichting en vereffening van zekere socialistische coöperatieven». Dat dokument telt zoo maar twaalf groote bladzijden kleinen tekst, alle maal bepalingen betreffende hervormin gen, door Koninklijk Besluit opgelegd. 't Is zeker dat Balthazar in die uitvoe rige teksten heel wat nieuwe wijsheid zou kunnen opdoen. lasasssEsgssKEssEEasEsnaafflaa HEB MEDELIJDEN 'n naam van H Theresia, van K. J.; helpt mij jeugd in gevaar redden. Dringend noodig om patronaat en sowol te bouwen. Post- check 139 485 Partoor Renson te Xhen- ea: 19 November. Ten gemeentehuize te KOOLSKAMP, onderhoudswerken aan de besteende landbouwwegen. Bestek 14.000 frank. Stukken ter inzage ten gemeente- secretariaat en te koop, prijs 10 fr., bij arron.-ingr R. Den Doncker, te Roesela- re (postch. 40.55.93) 22 Nov. Te 11 u., voor den h. Claeys, hoofdingr-best. van Bruggen en Wegen, 12, Vrijdagmarkt, Brugge, aanleggen van een rijwielpad in oementbetontegels langs het vak van Rijksweg nr 72 Knokke- Duinkerke, in de doortochten van WEST- ENDE-Dorp en LOMBARDSIJDE-Dorp. Lastkoh. nr 253 van 1935 (Ned.), prijs 6 fr. 22 Nov. Te 11 u., voor den h. Claeys, hoofdingr-best. van Eruggen en Wegen, 12, Vrijdagmarkt, Brugge, herstellen, rechttrekken en verbreeden van het vak van Rijksweg nr 65 De Panne-Rijsel, be grepen tusschen ELVERDINGE en IEPER. Lastk. nr 226 van 1935 (Ned. met Fr. vert.) prijs 72 fr., plan 82 fr. IBBBlHBiaSDESaBaSQDgSZSERr^B Een boterham met ge, mengde stroop, de zoo genaamde Commer- ciaale Appelgeleidie 60 suiker bevat. Gezond, voedzaam, IN ALLE KRUIDENIERSWINKELS POPERIXGE, van 1 tot 8 November 1935. Geboorten. Stratsaert Robert, z. v. Jerome en Vanhoucke Zoë, Watou. Vanalme Willy, z. v. Willem en Dtsaver Maria, Hoogstede. Laroye Roland, z. v. Cyriel en Vanloot Jeanne, Westouter- straat. Kestier Gerard, z. v. Maurice en Notebaert Martha, St Sixtusstraat. Overlijdens. Beddeleem Carolus, 84 J„ wed. v. Lermyte Flavia, Abweksteen- weg. Quaghebeur Renatus, 67 j., wed. van Dumelie Maria, Boeschepestraat. Lauwers Robertus, 70 j., ongehuwd, Boe schepestraat. Legrand Rehuël, 7 m., Abeelesteenweg. Bruneel Maria, 62 j., echtg. v. Dury Carolus, Reningelststeenw. IEPER, van 31 Okt. tot 6 Nov. 1S35. Geboorten. Vanderghote Monique, G. de Stuersstraat, 3. Versavel Wil liam, Rijselsteenweg, 15. Velghe Jac- Queline, Ieperleestraat. Melix Yvon, Recollettenpoort, 5. Sohmldt Bestriis, De Haernestraat, 37. Coutelle Willy, M. Fochlaan, 4. Mortier Yvonne, Te- ge'straat, 48. Overlijdens S Verfaillie Martha. 42 j„ z. b,, echtg. v. Delie Fernand, Pope- ringesteenweg. 8. Decleire Leontine, 66 j., z. b., wed. v. Lalous Isidore, Rilsel straat, 31. Dsspeghel Henricus. 72 J„ z. b„ echtg. v. Sogers Virginia, St Niklaas- straat, 29. Bouchaert Etniel, 60 j„ ge- pensionn-eerde bediende der accijnsen echtg. v. Bugenne Blanche. Veemarkt, 17. Verhelst Sidonia, 68 j„ z. b.. ongehuwd Meenenstw., 25. Vermeersch Amar.d, 53 J., muziekleeraar, orzehuwd. Rijsel- straat, 29. Verbeke Juhus, 76 J.. onge huwd. Meenensteenweg. 63a. Courou- ble Juste, 85 J., advokaat-pleitbezorger, echtg. V- Lievens Alida, Korte Torhuot' straat, 39. HuwelHken. Leroy Robertus, poller der en Vanhoorne Margareta, huishoud .ster. b. v. leper. T'ombez Hector, werk tuigkundige en Vanoverfeerghe Marie- Jeanne, naaister, b. v. leper. N. B - Het bureel van den Burgerlij ken Stand zal open zijn, op Maandag 11 November 1935, van 11 uur tot 's mid dags, voor de aangiften van geboorten en sterfgevallen. DIKSMUIDE, van 31 Okt. tot 7 Nov. 1935. Overlijden. Dcbusschere Valerie, 78 j., wed. v. Waeyaert P.cmi. STADEN, van 15 tot 31 Oktober 1935. Geboorten. Pype G"briel, z. v. Odiel en Degryse Mar'a. Dierickx Charles, z. v. Joseoh en Noteboom Alice. Van- damme Pascal, z. v. Camiel cn Vande- vyvere Alice. Overlijdens. Cappelle Maria, 5 m., d. v. Remi en Vandèwalle Maria. De- uryse Daniël, 5 m„ z. v. Cvriel en Soenen Pharaïlde. Misnlon Emiel, 52 j., echtg. v. Eggermont F.rmenie. Beloften. - Desmet Gerard v. Emel- gem met Vandenameele Marie-Louise v. Staden. Onraedt Alphonse v. Staden met Cappelle Celina v. Roeselare. STADEN, van 31 Okt. tot 7 Nov. 1935. Overlijden. Vandamme Elodie, 64 j., echtg. v. Vandamime Jul-es. Beloften. Desmet Gerard van Emel- gem met Vandenameele Marie-Louise van Staden. Onraedt Alfons van Staden met- Cappelle Celina van Roeselare. Gernaert Alfons met Priem Madeleine, b. v. Staden.. KORTEMARK, van 15 tot 31 Oktober. Geboorten. Dewulf Georges en Geor gette, z. en d. v. Charles en Lammens Juliana. Overlijdens. Ponjaert Leonie, 59 j., kloosterzuster. Deruyter Juliana, 67 j\, echtg. v. Seyne Richard. KORTEMARK, v. 31 Okt. tot 7 Nov. 1935. Geboorten. Vansl-embouck Maria, d. v. Remi en Dewilde Margareta. Lievens Roger, z. v. Hippoliet en Debusschere Julia. LANGEMARK, maand Oktober 1935. Geboorten. Terryn Gabriël en André, z. v. Odiel en Dereemacker Maria. De Witte Daniël, z. v. Maurits en Verhaeghe Maria. Spriet Daniël, z. v. Lucien en Deroo Martha. Blomme Suzanne, d. v. Maurits en Vaneygen Juliana. Segier Henri, z. v. Prosper en Plamon Leontine. Delamillieure Roger, z. v. Oscar en Ghesquière Julia. Baccarne Daniël, z. v. Octaaf en Dezeure Magdaiena. Van- Josephine. Grillet Simonne, d. v. Clau dius en Bauba Urbanie. Overlijdens. Notredame Marguerite, 7 m„ d. v. Cyrille cn Hoorelbeke Eugenia. Gotelaere André, 2 m. z. v. Jules en Blanckaert Julia. Vanwonterghem Achille, 37 j., ongeh. Huwelijk. Smagghe André en Van- decasteele Julia, beiden te Langemark. ZONNEBEKE, maand Oktober 1.935. Geboorten. Calis Maria, d. v. Remi en Knockaert Palmyre. Sys Camiel, z. v. Gustave en Samyn Maria. Ma- hieu Martha, d. v. Georges en Bowé Eugenie. Vanderplancke Lucien, z. v. Jules en Daidini Julia. Fierens Etienite, z. v. Leo cn Vandecasteele Leonie. Overlijdens. Waliays Carolus, 79 j., echtg. v. Defoort Leonie. Sole Henri, 91 j., wed. v. Nyssen Pelagie. Vancay- seele Henri, 76 j., echtg. v. Vuylsteker Louise. Huwelijk. Desmedt Jules met Die- rynck Madeleine. JONKERSHOVE, m. Sept. en Okt. 1935. Geboorten. Lefief Julien, z. v. Al- bert en Palma Van Hulle. Verstraete Godelieve, d. v. Gaston en Yvonne De Necker. Bylle Yvonne, d. v. Gaston en Martha Maekelbergh. Maekelberghe Wiliy, z. v. Hector en Alice Maddeleyn. Beeckaert Paula, d. v. René en Zulma Foliebout. Staelen Irene, d. v. Mau rice en Maria Bylle. Puvpe Antonius, z. v. Alois en Julia Maekelbergh. Overlijdens. Warmoes Louise, 46 j., echtg. v. Francois Geldhof. Van Hulle Maria, 71 j., echtg. v. Engelbert Lauwers. Huweliiken. D'Hert Marcel en Ma deleine D'Hert. Desodt Marcel en Maria Dewilde. Veryser Richard en Maria Van Lerberghe. GELUVELD, maand Oktober 1935. Geboorten. Roger Verhaeghe, z. v. Charles en Bertha Steelandt. Roger Deleye, z. v. Pascal en Zulma Timper man. Roger Baute, z. v. August en Helena Pattyn. Michel Dickele, z. v. Achiel en Juliana Jonckheere. Anna Bonduel, d. v. Camiel en Marie Versyck. Sterfgeval. Emma Vandevyvere, echtg. v. Achiel Dejonghe. Huwelijk. Maurice Vandelannoote en Maria Vandamme. WIJTSCHATE, maand Oktober 1935. Geboorten. Vcrkind-t Roger, z. v. Maurice en Mathilde Rousseau. Tier- sen H-enriette, d. v. Gaston en Bertha Beele. Bert on Bertrande, d. v. Omer pi— fl.VAd worden onze Koffies en Chicoreiën f na overslgevraagd hunnen goeden smaak, uitmuntende verterende eigen schappen,beste hoedanigheid en voordeelige prijzen. Te koop bij alle winkelier». Bewondert de Prachtige GESCHENKEN v>elke zij voor de brave hinderen hebben medege bracht TER FIRMA Groote Koffie-en fcf fï QT R IS/ Suikerijbranderij f\UH I hlJn TENTOONSTELLINGSZALEN: KORTRIJK, H. Conscier.cestraat, 20. GENT, St Jacobs Nisuwstraat, 41, tel. 305.80. IEPER, Boomgaardstraat, 20. tel. 473. T'-v ■Tüsw-- en Margriet Vaniweehasghe. Wittouck Raphaël, z. v. Gerard en Irène Dumont. Lucas Julien, z. v. Florent en Made leine Burque. Sterfgevallen. Parein Emile, 73 J z. b., echtg. v. Marie Fynau-t. Loridan Alexandre, 70 j., bakker, echtg. v. Octavie Horrent. Baekelandt Gabrielle, 38 j., z. b., ongehuwd. Huwelijken. Verstraete Achiel, land bouwer van Hollebeke en Beele Felicie, z. b., van Wijtschate. Vansuyt Benoit (gezegd Henri), landbouwer en Vanhoutte Marie-Antoinette, z. b„ b. v. Wijtschate. Men-u Fernand, schrijnwerker van Mes sen en Sohier Diane, z. b., v. Wijtschate. ELVERDINGE, maand Oktober 1935. Geboorten. Blanckaert Willy, z. v. Gaston en Desmadryl Rosalie. Depuydt Maria, d. v. Modest en Verkindt Mar griet. Vanden Abeele Maria, d. v. Remi en Quaghebeur Zulma. Roelens Wil- fried, z. v. Gerard en Bocarren Maria. Dufloucq Jeanne, d. v. Daniël en Schoreel Bertha. Logie Honora, d. v. Marcel en Vantheylsonne Clem-en-oe. Vandermar- liere Lucrèse, d. v. Michel en Peirsegaele Simonne. Sterfgevallen. Colpaert Ch.-Louis, 66 J„ echtg. v. Vrammou-t Euphrasie. Si- moen Bemande, 5 j., d. v. Camiel en Cat- teeuw Marie-Louise. Engelaere Camiel, 67 j., jongman. Huwelijken. Baelen Valeer van leper en Devos Suzanna van Elverdinge. Amerlynck Remi. van Lauwe en Debreuck Julia van Elverdinge. Desmadryl An dré van Elverdinge en Demaeght Gerarda van St Jan-tsr-Biezen. Demeersaman Remi van Elverdinge en D'Alleine Hélène van Poperinge. Vandenberghe Leon en Pertry Germaine, b. v. Elverdinge. VLAMERTINGE, maand Oktober 1935. Geboorten. Chaerle Julien, z. v. Mau rits en Godelieve Doize. Sinnaeve An drea, d. v. Gentiel en Alida Vanacker. Overlijdens. Defever Victor, 75 j., eigenaar, ongehuwd. Goeman Sylvie, 73 z. b„ ongehuwd. Desmarey Leonie, 80 j., huishoudster, echtg. v. Pieter Bou- dry. Degeest Alfons, 61 j., z. b., echtg. van Emma Bondue. Huwelijken. René Barbry, brood voerder en Marcella Catry, fabriekwerk- ster. Omer Mulle, schoolhoofd te leper en Maria Desmarey, z. b. Oscar De puydt, fabriekwerker, wed. v. Julia Bou- dry, en Gertrude Penkalla, werkster te Bulli-les-Mines (Fr.). Henri Clauw, spoorwegbediende en Magdaiena Meunier, fabrlskwerkster. OOSTNIEUWKERKE, maand Oktober. Geboorten. Yvonne Aerens, d. v. Bernard en Cyrille Pluyghebaert. Ro ger Delie, z. v. Camiel en Yvom e Swae- nepoel. Overlijden. Jacqueline Degraeve, 25 dagen, d. v. Jules en Julia Leenhucqt. iBaBLSBNXBsaasa«>BE9BBiaBaBas^B DE OUDSTE JOCKEY VAN EUROPA IN DEN ZADEL GESTORVEN PAX De 76-jarige Marcenko, die als Jockey juist zijn laatste koers op de renbaan te Boekarest gereden had, is onmiddellijk na het passeeren van de eindmeet dood neer gevallen. Marenko was de oudste jockey in Europa. Onvergeeflijke onvoorzichtigheid. De intrede van het Winterseizoen, met zijn gure en vochtige dagen, betee kent voor velen eveneens een terugkeer der zoo met recht gevreesde rheuma- tische pijnen. Deze rheumatiek kan echter gemak kelijk worden vermeden door, zoodra het weder ongunstig wordt, meermalen daags 1 of 2 Aspirine tabletten te ne men. Het ls inderdaad van overwegend be lang in dezen tijd het bloed te zuiveren. Dit bereikt men met de Aspirine tablet ten die uitschelding der schadelijke stof fen bewerkstelligen en daardoor het kwaad in den wortel aantasten. Aspi rine is eveneens het geneesmiddel bij uitnemendheid in geval van jicht, ge- wrichts-, zenuw, ea spierpijnen, hoofd pijn, enz. Waarom lijden aan HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPITN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER MAANDSTONDEN I (als de Wonderbare Bruine Poeder» van| der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaas-Waas. U oogenblikkelijk zonder »chftdely!i* gevolgen ven deze pijnen zullen bevrijden» mDe doou v. 8 pomdert 4 fr» Dm driedubbele doos 25 poeder e 10.00 fr Te verkrijgen in alle goede Apotheken ofj vrachtvrij tegen postmandaat. Gébruikt ze eens, U zult nooit geen an dere meer gebruiken.l NOVEMBER - SLACHTMAAND 10 Z 22è Zondag na Sinksen. H. Andreas Avellini Evangelie: Geef den Keizer wat den Keizer toekomt 11 M H. Martinus 12 D H. Livinus. H. Martinus 13 W H. Stanislas Kostka. H. Didacus 14 D H. Josaphat. H. Albericus 15 V H. Leopoldus. H. Gertrudis. H. Al- bert de Groote 16 Z H. Edmundus ZONDAG 10 NOVEMBER 226 Zondag na Pinksteren, Si iniqui- tates - Groen. - 2e Gebed van den Hei ligen Avelinus, belijder; 3® gebed van den H. Tryphonus en Gezellen, martelaren. De woorden welke Christus vóór bijna twee duizend jaar sprak, en die in bet Evangelie zijn opgeteekend, zijn altijd even nieuw en jong gebleven. De wetten, die Hij heeft verkondigd, zijn raadgevin gen en vermaningen bezitten nu nog hun volle kracht en zijn scherp actueel alsof ze voor onzen tijd waren gegeven en om te voorzien in de nooden die de huidige samenleving kenmerken. Dit zien we eens te meer in het Evangelie van dezen 22" Zondag na Pinksteren. Is er -y^el ooit voor dezen een tijd geweest als de onze waarin zooveel, zoo talrijke en zoo tegenstrijdige opvattingen bestonden over het gezag? De eenen miskennen alle gezag, de ande ren verafgoden als het ware den gezag drager. Als we nu deze en de talrijke andere opvattingen beschouwen, dan zijn de woorden van Christus wel voor ons Geef aan den keizer wat den keizer toe komt en aan God wat God toekomt. Dezen regel vergeten wij, christene men schen, maar al te dikwijls. Wij leven te veel alsof gansch ons geluk bestond in het leven hier op aardewe vergeten dat we hier slechts reizigers zijn, die op weg zijn naar een veel mooier land, waar geen leed of verdriet is, waar enkel eeuwige rust en vrede heerschen. Zeker mogen we die reis zoo aangenaam mogelijk ma ken, doch daarbij moeten we steeds blij ven binnen de perken van de goddelijke wet. We mogen het tijdelijke gezag niet overschatten maar het ook niet misken nen. We moeten eraan gehoorzamen zoo lang het niet buiten zijn bevoegdheid treedt. Want ook daardoor zullen we God dienen van wien alle gezag op aarde en in den hemel komt. H. LIVINUS, Dinsdag 12 November. De H. Livinus is een van die Heiligen die samen met den H. Amadus, Eligiu» en zooveel anderen den titel van Apostel van Vlaanderen verdient. Evenals de meeste missionarissen uit de VII6 eeuw, werd hij in Ierland geboren. Het was in dien tijd dat Paus Gregorius de Groote den H. Augustinus met een dertigtal an dere Benediktijnen naar Engeland stuurde om er het geloof te verkondigen. Livinus liet zich door hen onderwijzen en werd weldra tot priester gewijd. Na den dood van den H. Augustinus keerde hij naar Engeland terug waar hij op den aarts- bisschoppelijken stoel werd verheven. Na gedurende enkele jaren aan het heil van zijn kudde te hebben gewerkt, voelde Li vinus zich geroepen omals zendeling het geloof ook buiten zijn land te gaan ver kondigen. Hij stak dan de zee over en kwam te Gent aan in 655 van waaruit hij vele missietochten ondernam. Zoo kwam hij te Aalst en te Houtem waar hij talrijke mirakelen verrichtte. Zijn laatste reis ging naar Esschen waar hij de martelaarskroon verwierf. De heidenen onthoofden hem nadat ze hem talrijke martelingen hadden doen onderstaan. IBBBBBBBBEBBBBBBBBBBBBBBBBBH SELDERSOEP Een schoone selder wasschen en snij den. In 20 gr. boter laten opkomen, kgr. aardappelen en 1 liter bouillon bijvoegen, samen laten koken. Doorsteken. De noo dige hoeveelheid water bijvoegen. Nog eens laten doorkoken. BIJ het opdienen wat gehakte peterselie en broodkorstje» bijvoegen. IBBI tSHSS f G«fi«v« mi), londer verplichting van mijnentwege, eene volledige documentatie Ce zenden betreffende de? Radtobell toestellen. straat, n'

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 11