7 ■Abessinië KATHOLIEK W€£KBLAD VAN 1EPER NAGEDACHTENIS VAN Z. EM. KARDINAAL MERCIER INTERNATIONAAL OVERZICHT KATHOLIEK NIEUWS DE OVERBRENGING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN PATER DAMIAAN. DE XVII* IJZERBEDEVAART BEAURAING DE VREDESONDER HANDELINGEN Lcaufsfe Beritfsfgn OPSTAND DE ENGELSCH-FRANSCHE HULPVERLEENING ZONDAG 12 JANUARI 1936. «DE HALLEi Katholiek Weekblad Tan leper Bareel: Boterstraat, 17, 1EPER. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland Belgisch Conga Frankrijk Alle andere landen WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN 4' JAAR. N 2. IA.'i'SEN VANW8TE, TeL Poperisff jT* forteSêdsrtieaing N' 15.3"% TARIEF VOOR BERICHTENi K: ne berichten per regel 1,90 fr. Kls.ne berichten (minimum) 4,00 fr 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t bur. Rouwber. en Bedank, (min.) 5,SO fr. I Te herhalen aankondigingen: prijs op aandraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be richten tegen den Donderdag noen. gf nÜHffltli Priesterschap Ter gelegenheid van Kerstmis heeft Z. H. de Paus een wereldbrief afgekondigd over het katholiek priesterschap. Deze encycliek komt ten gepasten tijde de reeks aanvullen der beroemde pause lijke brieven over de drukkende problemen van het moderne leven, in een tijd namelijk waarop de vijanden van de Kerk in meer dan één land hun verwoede aanvallen richten tegen het priesterschap, om aldus den weg te banen naar de ver hoopte doch nooit bereikte vernietiging der Kerk zelf. Daarom is goed dat het Hoofd der katholie:e Kerk alle geloovige menschen op een bijzondere wijze herinnert de ver heven waardigheid van den katholieken priester en den weldoenden Invloed welke van hem gedurende twintig eeuwen over hst mtnschdom Is uitgegaan. Steeds heeft de menschheid behoefte aan'priesters gevoeld. Priesters vindt men omheven met eerbiedige vereering bij aile volkeren, als zij althans niet gedwon gen worden de heiligste wetten der men- scheiijkenatuur te verloochenen. Doch met veel grooter waardigheid omkleed vertoont zich het katholieke priesterschap dat zijn zending en macht ontving van d*>n Hoogepriester Christus zc'f I derdas d van hem ontvangt de ka tholieke priester de verheven zending om, als een tweede Christus en als een levende werktuig in de handen van den Verlosser voort te zetten het werk van Christus zelf in de geheele wereld. Daarom is de priester, als dienaar van Christus en uitdeeler van de geheimen Gods uitgerust met een tweevoudige macht: De macht op het reëele Lichaam van Christus, om het in Zijn naam dage lijks op te offeren als een oneindige wel gevallige offergave aan de goddelijke Majesteit en de macht over Christus' mys.'.e Lichaam, dat wil zeggen op de leden der Kerk. d,e als ledematen met het Hoofd Christus innig verbonden zijn en op wie de priester gedurig zijn invloed uitosfent door toediening der sacramen ten. vooral van het sacrament van ziele- zuivering en vrijspraak. Laten we hier den Heiligen Vader zelf aan het woord, waar hij den priester aan toont als uitdeeler van Gods geheimenis- volle genadegaven. Schier bij iederen beslissend-en stap op zijn levensweg vindt de Christen den priester aan zijn zijde, bereid hem, krachtens de van God verleende volmacht, iedere genade mede te deelen of te ver meerderen, welke het bovennatuurlijk leven der ziel uitmaakt. Nauwelijks nog is de mensch voor het aardsche leven geboren, of de priester schenkt hem door het Doopsel de wedergeboorte tot een meer edel en kostbare 1< en, n.X tot het bovennatuurlijk leven en maakt hem tob kind van God en van Christus' Kerk. Om hem te sterken voor een edelmoedigen en geestelijken kamp, maakt hem een pries ter, die met een bijzondere waardigheid bekled is door het Vormsel tot strijder van Christus. Zoodra hij het Brood der En gelen weet te onderscheiden en zijn waarde te schatten, reikt de priester hem deze levende en levenbrengende Spijs van den Hemel nedergedaald, toe. Is hij gevallen, dan richt de priester hem in den Naam van God wederom op en verzoent hem met God in het Sacra ment der Boetvaardigheid. Wordt hi) door God geroepen om een gezin te stich ten en met Hem mede te werken aan de verbreiding van het menschelijk leven in de wereld, aan de vermeerdering van het aantal geloovigen op aarde en daardoor aan het aantal der uitverkorenen in den Hemel dan staat de priester gereed, om zijn echtverbond en zijn reine liefde te zegenen. En wanneer de Christen staat voor den drempel der eeuwigheid en ster king en bemoediging noodig heeft, alvorens voor den rechterstoel Gods te verschijnen, dan buigt zich de priester over het lijdend lichaam van den zieke en- heiligt en sterkt hem met het Heilig Oliesel. Heeft ten slotte de priester den Christen op den aardschen pelgrimstocht geleid tot aan de poort des Hemels, dan begeleidt hij het lichaam nog tot aan het graf met de heilige ceremoniën en ge beden, die vol zijn van onsterfelijke hoop, en volgt de ziel over den drempel van de eeuwigheid, om haar met christelijke voorbede te helpen, voor het geval zij nog zuivering en troost noodig heeft. Zoo is de priester van de wieg tot het graf, ja tot in den Hemel, aan de zijde der geloovigen: als leider en trooster, be dienaar van het heil, uitdeeler van genade en zegening En wie zal naar waarde kunnen schat ten al het goede, dat het woord van den priester uitwerkt in de zielen, in de huis gezinnen, in de samenleving? Want de Kerk van Christus, aangesteld als be waarster en behoedster der goddelijke openbaring, deelt ook haar priesters de schatten der hemelsche waarheid uit, en richt de maatschappij volgens den geest van het Evangelie naar meer liefde en rechtvaardigheid. Die zegenrijke werking van het woord en het ambtelijk gebed van den priester middelaar is zoo groot, dat de Paus niet aarzelt te verklaren, dat alle weldaden, door de christelijke cultuur in de wereld gebracht, althans in haar wortel te dan ken zijn aan het woord en den arbeid van den katholieken priester Wat beteekenen dan nog tegenover dit alles de laagste aanvallen van priester- haters, tenzij dat zij zelf de waarde en de beteekenis van het katholieke priester schap begrijpen en weten hoe innig de band is tusschen de Kerk en haar pries ters! Ën indien heden ten dage de ka tholieke priester het meest wordt bekampt en vervolgd door diegenen, die ook God haten, dan Is dit een eeretitel, welke het priesterschap des te meer achting en ver eering waardig maakt. IKIMMIHBKaSBHgSBHHKBBSaBSMHSiiH TIEN JAAR NA ZIJN AFSTERVEN Pp 23 Januari e.k. zal het tien jaar geleden zijn dat Z. Em. Kardinaal Mercier gestorve a is. Een foto van den Kardinaal op zijn doodsbed. Kardinaal Mercier zegent de Belgenland FRANSCH-ITALIAANSCHE VRIENDSCHAP Fr. - sc!,e Oud-Strijders brengen een groet aan het Graf van den Onbekenden Soldaat ta Rome. Da Na^iralitait vcsn de l^ereesiïgd© Stoten De rede door President Roosevelt op 4 Januari voor het Amerikaansche Congres uitgesproken, heeft 'n felle weerklank gevonden in Europa. Deze belangstelling is hoofdzakelijk te wij ten aan de houding die de President zijn volk voorhoudt tegenover de lan den die in oorlog treden. Men heeft zich in Europa al dikwijls afgevraagd wat Amerika zou doen in geval van oorlog in een of ander deel van de wereld. Italië voert thans oorlog in Afrika. Dreigend oorlogsgevaar blijft de Europeesche atmosfeer vertroebe len. In zijn rede bepaalt Roosevelt duidelijk welke de houding van Ame rika moet zijn en het applaus dat hij mocht in ontvangst nemen laat 'n flinke bekrachtiging van die politiek door het Congres verwachten. Amerika, als continent voert 'n po litiek van goede buurschap, zegt hij, maar in de andere vaste landen en vooral in Europa is het droevig ge steld met de internationale verstand houding en met de vrede. Het zijn vooral de autocratische regeerings- vormen die naar de oorlog leiden. Hiermee bedoelt hij vooral Italië, Duitschland en Rusland. Alleen in democratische landen waar de poli tiek van de regeeringen gekontroleerd wordt door het volk blijft men stre ven naar het behoud van de vrede. De Vereenigde Staten moeten on zijdig blijven tegenover alle geschil len en oorlogen die tusschen andere landen ontstaan. Die NEUTRALITEIT zal beletten dat ze meegesleept wor den in een oorlog. Maar meteen zul len ze trachten de belangen van de vrede te dienen en de internationale verstandhouding te bevorderen. Alle uitvoer van wapens en munitie zal geschorst worden naar oorlogvoeren de landen, zoowel naar het aanval lende als naar het aangevallen land. Ook de uitvoer van grondstoffen, zoo als staal, koper, petroleum, katoen, die de oorlog kan bevorderen zal ver boden worden wanneer deze gericht is naar oorlogsvoerende landen, of minstens beperkt worden tot de normale behoeften van de gewone nijverheid. Wanneer Amerikaansche Staatsburgers handelsverrichtingen met oorlogvoerende landen onder houden zullen zij dat op eigen risico doen en de gevaren moeten onder gaan die de kontrole van het vijan dige land zou kunnen meebrengen. De Amerikaansche thesis heeft niets te maken met de sankties voorzien door de VolkenbondHoogstens kan gezegd worden dat de uitvoering van deze sankties daardoor vergemakke lijkt wordt. Dat deze voorstellen zonder ver andering zullen aangenomen worden valt wel te betwijfelen. Er zijn reeds een drietal ontwerpen ingediend, die de onzijdigheid van de Vereenigde Staten, door scherpere maatregelen willen steunen. Roosevelt is tamelijk algemeen gebleven. Er moet immers rekening gehouden worden met het feit dat de presidentsverkiezingen in aantocht zijn en daaraan heeft de huidige President gedacht. Hij heeft getracht zooveel mogelijk menschen voor zijn standpunt te winnen. In diezelfde rede heeft hij ook niet nagelaten de autocratische regeerin gen, die 'n minderheid zijn en hun politiek aan de andere landen wil len opdringen, te vergelijken met de machtige- geld- en industriemagna ten die zoo lang geheerscht hebben over de Amerikaansche onderdanen en waartegen hij een hardnekkige strijd heeft gevoerd. Dat is een„ ver gelijking recht naar het hart van de Amerikanen. Hij mag de uitslag er van al gerust op zijn aktiva plaatsen in zijn balans voor de verkiezings strijd. Doch afgezien van die tendens mo gen ive gerust aannemen dat de zucht naar neutraliteit algemeen is in Ame rika. Wij, Europeanen, wij kunnen dat moeilijk begrijpen. Wij zijn gewoon de groote mogendheden te pas en ten onpas te zien tusschenkomen in de politieke verhoudingen van Europa. Overal waar ekonomische belangen mee gemoeid zijn, hooren we de da verende redevoeringen van Engelsche, Fransche en Duitsche diplomaten. De Volkenbond vervangt thans de hete rogene congressen, conferenties en besprekingen die vóór den oorlog te Berlijn, Londen en Parijs werden ge houden en die over politieke verioik- kelingen, oorlogen en revoluties lie pen. Wij zagen vóór den oorlog uitin gen van idealisme, streven naar recht vaardigheid in die bijeenkomsten. De Volkenbond is het monument dat dit idealisme en die rechtvaardigheid thans verzinnebeeldt. Bij de Amerikanen ontdekten wij niets anders dan egoïsme, zucht naar roem en rijkdom. De Amerikanen hebben zich in 1776 vrijgevochten omdat Engeland de handel met West- Indië wilde monopolizeeren en hen verdrijven. In 1861 zijn ze te velde getrokken tegen de Zuidelijke Staten om aan de industrieele Staten de overmacht boven de landbouwstaten te bezorgen. In 1917 hebben ze deel genomen aan de wereldoorlog om oorlogsleeningen aan de geallieerden te redden. En nu kunnen we maar niet begrijpen hoe zoo'n machtig rijk als de Vereenigde Staten, dat een derde van de wereldproductie kon- troleert, zich sedert jaren onthoudt van inmenging in de zaken van Euro pa en Azië. Hoe het niet tusschen- komt in Mandsjoerije, in China, in Afrika. Wij begrijpen niet waarom deze praktische afzijdigheid thans theoretisch door 'n wet zal bekrach tigd worden. Edgar Ansel-Mowrer geeft 'n ver klaring voor deze houding. De Amerikaan gelooft aan zijn su perioriteit boven de andere menschen. Bewust van zijn macht en van de rijkdom van zijn land, koestert hij geen expansie-gedachten. Desnoods zal hij gemakkelijk een stuk kolonie laten vallen als hem dit last berok kent. De Philipijnen geeft hij aldus de autonomie. Hij wenscht alleen vrede omdat de vrede hem de gele genheid biedt zijn geliefkoosde be drijvigheden voort te zetten, waar onder de oorlog niet voorkomt en ook omdat de vrede opbrengtHij hoopt steeds dat de vreemdelingen zijn voorbeeld zullen volgen, omdat dit voorbeeld het beste is.». Hij ge looft niet aan helden en dictators die een betere wereld voorspiegelen. Hij heeft vertrouwen in de toestand van zijn land en in zijn beschaving. Hij wil niet dat die beschaving de invloed zou ondergaan van vreemde lingen. Daarom kan hij zich niet be zig houden met de Volkenbond, ook al komt de gedachte van de Ameri kaansche President Wilson. Ook voor al daarom rvenscht hij die volstrekte onzijdigheid. Hij wenscht zich niet te mengen met de zaken van Europa of van Azië, maar hij verlangt ook dat de Europeanen of de Aziaten zich niet met Amerika zouden bezig hou den, niet alleen het Amerika van de Vereenigde Staten maar geheel het Continent Amerika. Amerika aan de Amerikanen zoo klinkt het reeds ongeveer honderd jaar sedert Mouroe het formuleerde. (Verboden nadruk.) ROSKAM. BEVINDINGEN Een terugblik op het jaar 1935 toont aan dat de Kerk een merkelijken voor uitgang boekt. Doch men bemerkt tevens de snelle vorderingen van het nieuwe heidendom en nieuwe geweldige aanvallen begen de Kerk. De politieke systemen van het communisme werden opgegeven, doch de zedelijke begrippen ervan worden grif aangenomen. Ook buiten Rusland dreigen nieuwe onheilen; In Engeland pleiten voornairfe JArsÉÉÉÏMvbür viert- ruoord uit medelijden van gebrekkige en hulpelooze personen. Anderen bereiden nieuwe gron den voor de echtscheiding. In een zijner toespraken zegde de Paus dat zij die op onze dagen vol kwaad, als goede chris tenen leven, dagelijks martelaar zijn. Het Italiaansch-Abessynisch conflikt heeft bij de niet-katholieken enkele eigen aardige tegenspraken aan het licht ge bracht. Een beroep op den Paus werd gedaan door hen die erkennen dat Hij meer dan gelijk wie vrede brengen kap, doch ook door hen ie verlangen dat Zijne Heiligheid een misslag zou begaan. Ze vroegen aan den Paus den oorlog stil te leggen, doch zwegen over den oorlog tus schen Bolivië en Paraguay, over de ver volgingen in Spanje en de uitmoording der katholieken 'u Mexico. Ze vragen Hem de aanvallen op de inboorlingen van Afrika te schandvlekken, doch niet de dokters die de gebrekkelijken uitmoorden willen. Ze vroegen Hem moreele sancties te treffen en ze remmen uit alle macht de uitwerking der sancties van den Volkerenbond. IflBBSBBBBBHBBaBQaSHSBBBBBSBB Het plan der overbrenging van het stof felijk overschot van Pater Damiaan werd eenigzins gewijzigd. Een Amerikaansch troepentransportschip zal de lijkkist op 3 Februari aan boord nemen te Honolulu, Hawaï-eilanden, en het overbrengen naar Christobal, aan het Panamakanaal, waar ze aan boord zal genomen worden door het Belgisch Schoolschip Mercator om naar Antwerpen over te brengen. IHBBBBBBBBBSB9BBBB9E3I39BBB9II OP ZONDAG 23 AUGUSTUS Van verschillende zijden werd ons ge vraagd welke de juiste datum der 17* Ijzerbedevaart is, daar er in sommige middens eenigen twijfel scheen te bestaan. De datum der jaarlijksche Ijzerbede vaart valt altijd op den vooriaatsten Zendag van de maand Augustus (niet altijd op den derden Zondag zocals som migen verkeerd meenen). Inderdaad zijn er dit jaar 5 Zondagen in Augustus. De voorlaatste is dus den 23 Augustus, zoodat de 17* Bedevaart op dien datum zal plaats hebben. Mogen wij dus onze in richters verzoeken zooveel mogelijk dezen datum aan leden en vrienden bekend te maken. SPAARKASSEN Terloops willen wij nog eens aandringen bij velen onzer medewerkers om Bede vaart-Spaarkassen in te richten en, waar de toestand het toelaat, een plaatselijk Komiteit, alle Vlaamschvoslende ver- eenigingen omvattend, in hunne gemeente te stichten. Reeds honderden gemeenten hebben zulke inrichting en zij geven jaarlijks het grootste getal bedevaarders. Met wekelijks b.v. 1 of 2 frank (of maandelijks 5 fr.) te doen sparen komt elkeen in de mogelijkheid de reis te doen naar Diksmuide. ,ani£iiwiiiHi::niimi]MiifiiiuiHiiiii:iiuHiii«iiiijHniinw!iffliiifmtt!^bSbfl^^riiim^MiUHi.iiiiiHHiiiHiHi:ii;miiiiifiinii::]mmi!iiiiiH]iinnii:mi!!jjguiii: 1 Ons© Almcsracsk v@m 193$ Wij hebben het genoegen onze trouwe LEZERS bekend te ma- S< ken dat zij bij het u? nummer van heden ©RAYSS 6611 AsiiSISlïïtSl. ÏCGf 1935 zullen ontvangen. De verkoopers moeten met dit nummer een gl Almanak medegeven. De Abonnenten die er geen zouden ont- Éti vangen hebben,, worden verzocht er ons van te verwittigen. R0Ma 01 Kei geschil HYPOTHEKAIRE LEENINGEN. In het Staatsblad van Dinsdag 11. zijn Koninklijke Besluiten verschenen nopens hypothekaire leeningsn en waarbij ook de vennootschappen voor hypothekaire lee ningen onder Staatskontrool worden ge plaatst. Een Staatsorganisme voor grond- pandelijke krediet werd eveneens bij Ko ninklijk Besluit opgericht. De plaats ontbreekt ons evenwel om over die Koninklijke Besluiten verder uit te weiden of deze over te drukken. NOPENS HET FISKAAL REGIEM VAN DE TABAK. Eveneens is een Koninklijk Besluit ver schenen betreffende het fiskaal regiem van de tabak. Buitenlandsche onbewerkte tabak wordt ■voortaan onderworpen aan een accijns- recht van 100 fr. per 1.000 kgr. Voor inlandsche tabak, bestemd om ver bruikt worden, ook door den planter zelf, wordt dit accijnsrecht als volgt bepaald: voor beplantingen van meer dan 1.000 planten: 1 fr. per kilogram geoogste tabak met minimum van 6,25 fr. per 100 plan ten; voor beplantingen van hoogstens 1.000 planten 6.25 fr. per 100 planten. De Minister van Financiën is gemach tigd het gestelde minimum te wijzigen. Vermindering van recht kan bekomen worden 't zij bij schade aan den oogst, vernietiging van beplantingen, mits voor afgaande ontaarding als de tabak tot nij verheids- of tuinbouwdoeleinden wordt gebruikt; in geval van uitvoer, in geval van opslag in entre-pot. Bmten deze rechten is de in- of uit- heemsche bewerkte tabak nog onderhevig aan een verbruikstaks van 8 voor de ci- garen, 8 voor de cigarillos, 30 voor de sigaretten en 20 voor rook-, snuif-, of droge pruimtabak. Natte pruimtabak be taalt 0,50 fr. per kgr. Deze taks wordt vol daan door het aanplakken van fiskale bandjes op cigaren en verpakkingen. Vrij stelling van deze taks kan ook verkregen worden in zelfde gevallen als voor het accijnsrecht. Verder voorziet het Koninklijk Besluit allerlei volmachten verleend aan den Mi nister van Financiën in deze kwestie en de straffen die bij overtredingen dienen opgelegd. HET FISKAAL REGIEM OP HET BIER. Een Koninklijk Besluit nopens het fis- kaal regiem van het bier is eveneens ver schenen. .Het accijnsrecht op het bier wordt vast gesteld op 2,10 fr. of 1,85 per kgr. aan gegeven grondstoffen, volgens bepaalde gevallen. De straffen bij overtredingen van het vastgesteld regiem werden even eens voorzien. DE DATUM DER AANSTAANDE VERKIEZINGEN. Er werd nogmaals erop gedrukt dat onze Regeering bij de heropening der Kamer zal aandringen dat het wetsvoorstel om de verkiezingen te verschuiven tot Okto ber, zou worden goedgekeurd. Dit belet niet dat, zoo bij het verstrij ken van de Regeeringsvolmacht geen an dere uitkomst zou zijn dan Kamerontbin ding, wij dan wellicht in Mei of Juni e. k. reeds'voor nieuwe verkiezingen zouden ko men te staan. <BBBEXSII3EIS3B3BBSI3ZaSB3EB3B9 TEGEN DE SANCTIES Ten einde beter bet boofd t« kunnen bie den aan de dwangmaatregelen van het buitenland, hebben vele Italianen afgezien van het gebruik van hun auto. Ziehier den Heer Starace, Secretaris der Fascistische Partij, die zich per rijwiel naar zijn kan toor begeeft. SABaBS8Baï?iaasaBHBaaB2B3BBaB DRIE JAAR NA DE VERSCHIJNINGEN Op 3 Januari 11. was het de derde verja ring van de laatste verschijning aan vijf kinderen te Beauraing. Wat al gebeurtenissen zijn voorbij se dert dien datum. Het eerste jaar was het een geweldige toeloop van volk naar de bedoelde Waal- sche gemeente. Beauraing kende een on gewoon druk leven. Dit alles is voorbij maar toch is er daar nog iets gebleven, iets mooi en schoon, dat den Hemel aangenaam moet zijn. lederen dag wordt rond den doornstruik der ver schijningen de rozenkrans nog gebeden door de kinderen en door talrijke geloovi gen. Steeds gaan nog geloovigen bidden in den hof van het klooster, aan den doornstruik en de grot. En bij velen onder hen blijft ook nog de zoete herinnering aan een bekomen gunst, de dankbaarheid om een teruggekregen gezondheid. De talrijke eX-votos die er bezorgd werden, geven hiervan de beste getuigenis. Er blijven ook nog talrijke getuigenissen van zonderlinge en blijvende bekeeringen. Deze beweging van gunsten en bevoor rechtingen gaat steeds voort, en zeldzaam zijn de weken waarin niet een of ander feit wordt gemeld dat getuigt van de liefde en de macht van de H. Maagd voor dezen die hun betrouwen in Haar stellen. In kalmte en klaarheid zet de theologi sche kómmissie haar werkzaamheden voort met een nauwkeurigheid die indruk maakt op dezen die voor haar verschijnen. Deze verjaardag werd te Beauraing cp plechtige en godsdienstige wijze-herdacht, 's Morgens werd de H. Kommunie uitge reikt aan een groote schaar geloovigen en binst de Hoogmis werd een gelegenheids- sermoen gehouden. In den namiddag werd het Plechtig Lof gezongen binst hetwelke een aangepaste toespraak werd gehouden, 's Avonds, niettegenstaande het doorslecht weder, was een dichte menigte geschaard rond den doornstruik om den rozenkrans te bidden. Deze menigte bracht de gedach ten terug op hetgeen drie jaar geleden hier gebeurde. KALM AAN HET FRONT. GEBRUIK VAN GAS3GMMEN. OGADEN BIJNA ONTRUIMD DOOR DE ITALIANEN. EEN OORLOG TEGEN DE ROOD-KRUIS HOSPITALEN OP IET TIGREFRONT Door de ItaXanen werden enkele vol gelingen van den overgeloopen Ras Haile Goeksa gefusilleerd. De terechtstelling van Ras Goeksa zelf werd eerst gemeld, maar later door de Italianen gelogenstraft. Op Amba Alagi hebben Italiaansche vliegtuigen talrijke gasbommen laten val len. Er vielen vier dooden en veel zieken door de gas. Italiaansche verkenningstroepen zouden Abessinische benden uiteen hebben ge slagen in het Tembiengebied en 22 zwarte krijgers hebben gedood. Een officier, een zwarthemd en twee Askaris zouden ge dood zijn. De Italiaansche vliegers zijn zeer bedrijvig. In de vorige week werden rond Makale 10.000 bommen geworpen, die talrijke slachtoffers maakten. De Italianen melden dat zij bij Makale met artillerie de Abessiniërs hebben be stookt bij Amra Aradam. Te Dessie zijn zeven gevangen genomen Italiaansche officieren aangekomen. De Italiaansche vliegtuigen hebben ook tal rijke strooibriefjes met hun vliegtuigen uitgeworpen, om de. Abessinische bevol king tot opstand tegen den Negus aan te zetten. OP HET OGADEN FRONT OGADEN BIJNA ONTRUIMD DOOR DE ITALIANEN Volgens een telegram uit Addis-Abeba hebben de Italianen bijna gansch Ogaden ontruimd en hebben hun frontlijn terug getrokken tot Oeal-Oeal, Gorahai, Guer- logubi, Koeban, naar het Zuiden toe, in de richting van Iet en Dolo. Uit Berbera werd gemeld dat een Ita- liaansch vliegtuig verplicht werd te dalen te Dagiga-Bhur en dat de drie vliegers, die er in zaten, gefusilleerd werden. Uit Harrar werd gemeld dwt 12 onder officieren en 125 askaris naar de Abessi niërs zijn overgeloopen. Ten Zuiden van Dagga-Bhur hebben Italiaansche vliegtuigen bommen gewor pen en zes Abessiniërs gedood en velen gewond. Een overgeloopen Sultan, genaamd Olol Dil, is met een duizendtal manschappen tot op 100 km. door de Abessinische linies doorgedrongen; Italiaansche vliegtuigen steunen deze troepen en brengen hun voedsel en materiaal. Deze beweging scheen eerst een sukses te moeten zijn, maar later werd gemeld dat Olol Dil in een benarden toestand was geraakt. Te Arari zouden de Italianen een Abes- sinisch kamp hebben vernietigd en 150 Abessiniërs hebben gedood. DE FEITELIJKE TOESTAND AAN BEIDE FRONTEN NA TWEE MAANDEN OORLOG Aan beide fronten moeten de Italianen eerder wijken dan vooruitgaan en hun linies zijn ook gesteld op defensief. Uit Italië worden omzeggens dagelijks nog nieuwe troepen en oorlogsmateriaal in gescheept met bestemming van Oost- Afrika. Op de Abessinische hoogvlakten heeft men zware regens gehad, dit twee maan den vroeger als naar gewoonte. Dit be lemmert ten zeerste de Italiaansche krijgsverrichtingen; elk uur van opene lucht wordt gebruikt door de vliegtuigen om te gaan bombardeerer. Op het Tigrefront zou de toestand thans eigenlijk zijn dat de Abessinische troepen doorgedrongen zijn tot bij Ak- soum. In de nabijheid van deze stad ver dedigen de Italianen zich in blockhousen en versterkte stellingen die zij hebben op gericht. De Italianen werden ook verdre ven uit een groot gedeelte van Tembien, een tank en lastwagen in handen van hun vijanden latende. Bij het terugtrekken steken de Italianen de dorpen in brand. Makale wordt ook bedreigd door de Abes siniërs. Deze bevinden zich ook dicht de baan Adoua-Asmara. Men denkt zelfs dat binnen afzienbaren tijd de Italianen Ma kale en Aksoum weer zullen moeten prijs geven. Op het Ogadenfront hebben de Italia nen zich ook moeten terugtrekken zooals hierboven werd gemeld op een lijn gaande van Oeal-Óeal tot Dolo en volgens de laatste berichten zouden de troepen van Ras Desta, verdeeld in drie kolommen, de Italiaansche troepen van Generaal Gra- ziani hebben aangevallen en verwoede ge vechten werden aangevangen. De toestand schijnt dus verre van gun stig voor de Italianen. DE ITALIAANSCHE VERLIEZEN IN 1935 Volgens berichten uit Rome hebben de Italianen in 1935 op het front van Oost- Afrika 390 dooden te betreuren, en 14 ver misten. Ook zijn 259 arbeiders gestorven. 86 Officieren en onderofficieren werden gedood. De sterfgevallen door ziekte of ongeval werden niet mee geteld, ook niet het getal dooden onder de Askaris en Doubats, dat wel hoog zal zijn. NOPENS DE DUM-DUM KOGELS De dum-dumkogels, waarvan nogal dik wijls spraak is, zijn gewone kogels waar in de punt ervan een klein kruisje wordt gesneden of een fijn gaatje gemaakt, dat dan gevuld wordt met was. Wanneer zoo een kogel in het lichaam dringt, zet hij zich open en veroorzaakt schrikkelijke verwondingen. De soldaten kunnen dat eenigszins zelf doen. Deze kogel werd uitgevonden door de Engelschen in de jaren 1880, toen de En gelsche troepen veel te lijden hadden van wilde volksstammen. Voor een gewone wonde waren die mannen niet te stoppen en om deze onschadelijk te maken, werd dan de dum-dumkogel uitgevonden, die ze seffens neervelde. ïo» De vredesonderhandelingen kennen een rusttijd. Op 20 Januari vergadert de Vol kenbondsraad opnieuw. Ten gevolge de politieke houding van de V. S. van Amerika, besproken in het artikel van onzen medewerker Roskam is er weerom mogelijkheid tot stand ge komen om eht embargo op de olie en pe troleum uit te vaardigen. Engeland, zou naar het schijnt, hiervoor niet meer de eerste stap doen. NA DE BESCHIETING VAN HET ZWEEDSCH HOSPITAAL 1 Zweedsche Dokter en 20 gewonden bezweken Verleden week hebben wij reeds het bombardement van het Zweedsch hospi taal, nabij Dolo, gemeld. Dit Hospitaal stond wel, volgens verslag van den ge kwetsten Zweedschen dokter Hylander, leider van de afdeeling, op 5 km. van den eersten militairen post der troepen van Ras Desta. Niettegenstaande de rood-kruisteekens hebben de Italiaansche vliegtuigen er 100 bommen op geworpen en met mitraljeu- zen door de tenten geschoten. Eerst wer den twee Zweedsche dokters gekwetst, 28 Abessiniërs gedood en 50 gewond. Naderhand is een der gekwetste Zwe den, Dr Lundström, bezweken aan zijn verwondingen, alsook nog 20 Abessiniërs. Er dient hier opgemerkt dat de bescho ten Zweedsche ambulantie ook ten deele bekostigd werd door het Belgisch Rood- Kruis. Bij de Zweedsche overheden heeft de Italiaansche gezant het leedwezen van zijn Regeering betuigd, maar erbij ge voegd dat de frontambulanties steeds ge vaar ioopen gebombardeerd te worden. De Zweden hebben besloten hun Rood- Kruis-af dee ling in Abessinië nog uit te breiden. In Zweden werden betoogingen gehou den tegen de beschieting van de Rood- Kruisposten. Dr Hylander en Dr Lund ström werden door den Negus het oor- logskruis verleend. OOK EEN EGYPTISCHE AMBULANTIE BESCHOTEN DUITSCHLAND ZENDT OOK EEN ROOD-KRUIS-AFDEELING Nabij Dagga-Bhur werd een Egyptische ambulantie door de Italiaansche vliegtui gen gebombardeerd. Twintig Abessiniërs wzrdsn erdoor gewond en de ambulantie grootendeeis vernield. Het Duitsch Rood-Kruis heeft besloten ook een afdeeling te zenden naar Abes- sin ie. Anderzijds zou ook gebleken zijn dat de Ab ssinische krijgers weieens misbruik maken van de Rood-Kruis-vlag en de Fransche gezant te Harrar zou hierover reeds tusschefigekomen zijn om een der gelijke vlag le deen wegnemen van op een munitie -opslagplaats. DE VLOOTBEWEGINGEN IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE Engelsche oorlogsbodems hebben Griek- sche havens aangedaan om aan de be manningen dier schepen wat rust te ver schaffen na de lastige manceuvers. Andere Engelsche oorlogsschepen zullen naar Engeland terugkeeren, maar vervan gen worden door andere. De Fransche vloot zal ook manoeuvers houden langs de kust van Marokko. Bij Oran, in Algerie, maken de Franschen in allerhaast een nieuwe vlootbasis. Tusschen Lybie en Egypte hebben de Italianen een lijn in pinnekensdraad ge maakt, op manshoogte en vijf meter breed. Die over de grens wil zonder pa pieren of bij verstoppertje, wordt onmid dellijk doodgeschoten. Van weerszijden werden groote troepenversterkingen aan gebracht. Op Malta werd het Italiaansch onder wijs vervangen door het onderwijs in het Engelsch. 40» NAAR EEN OORLOG MET GIFTGASSEN De Abessinische Regeering heeft een protestnota ingediend bij den Volkenbond omdat de Italianen giftgasbommen hebben gebruikt op het Noorderfront. Italiaansche schepen hebben reeds 51 ton giftgas naar Afrika overgebracht. BIJ DE ITALIAANSCHE REKRUTEN IN ITALIË? Mussoiini uitgejouwd. Twee soïelaten gedood. De korrespondent van de Daily Tele graph te Innsbruck meldt dat te Mera- no, in Zuidelijk Tirol, de rskru.en die naar Oost-Afrika moesten vertrekken, m opstand zijn gekomen. 500 Man van het 5» regiment Alpenja gers hebben gehoorzaamheid geweigerd. De portretten van Mussolini werden ver scheurd of met bajonetsteken doorboor^. Als de officieren de rekruten, die wij den vertrekken, verzochten uit de rang-en te treden, gaven slechts 18 hunner gevolg eraan. Aan de anderen werd meegedeeld dat zij onder streng geleide naar den trein zouden gebracht worden. Daar de rekruten een dreigende houding aannamen, trokken twee officieren hun revolvers en schoten. Twee soldaten wed den gedood. Een werd gewond. Men meldt anderzijds dat in Zuidelijk Tirol 1.500 rekruten overgeloopen zijn naar Duitschland en 150 naar Oostenrijk. De Italiaansche Regeering logenstraft dit bericht. DUITSCHLAND ZIET ER EEN SCHENDING IN VAN HET LOCARNO-PAKT Volgens Amerikaansche bladen zou de nieuwe vastgestelde hulpverleening tus schen Engeland en Frankrijk als volgt bestaan: m beide landen zouden bij t .i aanval alle strijdkrachten, zoowel te l-„- de, op zee, als in de lucht, worden gemo biliseerd; de Engelsche strijdmachten zui len mogen gebruix maken van alle Fran sche militaire inrichtingen, zooals ka..t. pen, vliegvelden, viootoases, enz. De Erj_ gelsche vloot zal helpen de Fransche kust verdedigen en de Engelsche vliegtuigen zullen de Franscne nijverheidscentra be waken. Zoo noodig zuilen Engelsche ge motoriseerde troepen opgesteld worden achter de Fransche troepen op de Zuid- Oostelijke grens. De betrokken regeeringen spreken ech ter alle berichten dienaangaande tegen. Thans werd ook bekend gemaakt dat de Fransche en Engeiscne vlooteskaders zul len kruisen aan de Spaansche grens, in de Middellandsche Zee en den Atianti- schen Oceaan. Duitschland aanziet deze militaire over eenkomst als een schending van het Lo- carno-pakt en de Duitsche bladen eischen dat Engeland tegenover Duitschland zelf de verplichtingen op zich zou nemen ai» tegenover Frankrijk. Anderzijds wordt ook gemeld dat tus schen vertegenwoordigers van Italië en Japan onderhandelingen gevoerd worden, die tot doel zouden hebben een toenade ring te bewerken tusschen Japan, Itali# en Duitsehlard om een anti-Genève'» front te vormen.

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 1