De Oorlog Uqlië'Abessgnië WERELDGEBEURTENISSEN INDRUKWEKKENDE PLECHTIGHEID TE IEPER JUBILEUMFEESTEN IN DE S' SIXTUSABDIJ TE WESTVLETEREN DE ITALIANEN BEHALEN EEN OVERWINNING NABIJ MAKALE. UIT BEVEREN-IJZER De Nieuwe Verkiezingen In Spanje BRIEF UIT BRUSSEL VASTENBOEKJES INHULDIGING DER GROOTE MARKT ALS «KONING ALBERTPLAATS EEN KIJKJE TIJDENS DE PLECHTIGHEID. Zondag morgen, om 11 uur, greep te Iep er de plechtige inhuldiging plaats der «Groote Markt Koning Albert». Alle openbare gebouwen waren met de natio nale driekleur bevlagd, alsook bijna alle huisgevels. De overheden, de maatschap pijen en talrijke afvaardigingen vergader den vóór het Stadhuis, om dan stoetsge wijze met de muziek «Ypriana» op kop naar het Belfort te trekken, waar de beel tenis van onzen diepbetreurden Vorst in een vensternis prijkt. Wat lager is eene plaat bevestigd met opschrift Groote Markt Koning Albertdie met het Bel gisch vaandel gedekt is. Onder de talrijke aanwezigen bemerken we Heer Burgemeester J. Vander Ghote, de Heeren Schepenen Lemahieu en Van- der Mersch, de Gemeenteraadsleden Juffr. Cornillie, Heeren Biebuyck, Vergracht, enz., de Heer Arrondissementskommissa- ris Clinckemaille, de Heeren V. Seys, Pro- vintieraadslid, en Lommez, Bestendige Af gevaardigde, Oud-Burgemeester Sobry, de Heeren van het Gerecht, de Voorzitter van den Openbaren Onderstand R. Bouc- quet, Heer Stadssekretaris Versailles, Stadsbouwkundige Gits, Stadsontvanger E. Cuvelie, Heer Kommissaris Vanden- braembussche, enz., en eene Afvaardiging van den Handelskamer. Onder de talrijke maatschappijen be merken we de F.N.C., de Oorlogsinvalie- den. de Vuurkruisen, de Poilus de France, de British Legion, de Amities Francaises, de St Michielsturners, een delegatie van het Kristen Wer'.cersverbond, de Liberale Maatschappijen, Hofbouwmaatschappijen, Handboogmaatschappijen, Boldersmaat- schappijen, de Postbedienden, enz., enz., in totaal een dertigtal vlaggen. Heer Burgemeester beklimt het spreek gestoelte en spreekt volgende rede uit: MIJNHEEREN, Twee jaar geleden was het land, ten gevolge van den toevalligen en tragischen dood van Z. M. Koning Albert, in diepen rouw gedompeld. De bevolking van leper, die zich be reidde, ter gelegenheid van de Inhuldi gingsfeesten van het Belfort, haren be minden Vorst te ontvangen en toe te juichen, heeft in innige gemeenschap met het diep beproefd Vorstenhuis v'an Belgie en ons Volk, den nationalen rouw gedeeld. In Koning Albert verloor ons Volk eenen Grooten Vorst, die, waardige op volger van zijne roemrijke voorzaten, ge durende 24 jaar. met wijsheid, toewijding en schranderheid het beleid van ons land heeft waargenomen en, dank aan zijn voorname personaliteit en zijn onbetwist gezag aan Belgie, midden de internatio nale wereld, eene bevoorrechte en benij denswaardige positie heeft weten te ver schaffen. De eenstemmige hulde 'die Mjne gedach tenis werd gebracht bewijst de hooge en algemeene waardeering waarin hij, de wereld door, én als Vorst én als Mensch was gehouden. Als Ieperlingen herinneren wij ons met weemoed de eenvoudige welwillendheid waarmede hij steeds het rechtmatig be klag onzer geteisterde bevolking heeft aanhoord en ingewilligd; het nauwkeurig belang dat hij steeds in het herstel van ons verwoest gewest heeft gesteld; de ge- negene bezorgdheid tegenover leper waar van hij door talrijke bezoeken steeds den gewaardeerden blijk heeft gegeven. Ten einde de heerlijke gedachtenis te ber'endigen van onzen Grooten Vorst die, steeds offervaardig en op de eerste plaats in den eervollen maar zwaren dienst stond van zijn Land en zijn Volk, heeft het College van Burgemeester en Schepenen der Stad besloten dat voortaan de Groote Markt de naam van Koning Albert dra gen zal. Ik heb de eer, in uitvoering van dit besluit, vandaag, in tegenwoordigheid van de overheden en van de bevolking van stad tot de Plechtige Inhuldiging van de «GROOTE MARKT KONING ALBERT» over te gaan. Hierna wordt het vaandel van de plaats weggenomen terwijl de Harmonie Ypriana het vaderlandslied speelt, de vlaggen bui gen. Een tiental kronen en bloemengarven worden door het Stadsbestuur en de ver schillende maatschappijen neergelegd. De plechtigheid sluit met het machtige «Ju dex» van Gounod. Een overgroote massa woonde deze grootsche plechtigheid bij. ■■■■■■BIBBEZaBBSIBBBBSBBBlESSaiaiBBEBEaBBHBBBBBlS&S&BIBBBII Op Maandag 24 dezer ls 't vijf-en-twin- tlg Jaar geleden dat de Hoogeerwaarde Abt der Sint Sixtusabdij, Dom Bonaventura De Groote, de Abtswijding heeft ontvan gen. Den 3 Oktober 1910 werd de Hoogeer waarde Prelaat, destijds nog Pater Bona ventura, door zijnen Abt uit Westmalle naar Westvleteren gezonden, om er in de Abdij het bestuur waar te nemen, ingezien de Hoogeerwaarde Abt Albericus Verhelle, onlangs zijn ontslag had gevraagd wegens zijnen hoogen ouderdom en het eervol had gekregen. Den 20 December van 't zelfde jaar werd Pater Bonaventura tot Abt gekozen der St Sixtusabdij en den 24 Februari 1S11 door Z. E. Mgr Waffelaert gewijd. Wie de abdij tijdens die jaren heeft ge kend zal getuigen dat er in het tijdsver loop van 25 jaren heel wat veranderingen en verbeteringen werden aangebracht aan de abdijgebouwen en vooral op de boer derij en aan de werkplaatsen. Molen, waschhuis en brouwerij werden vernieuwd, vergroot en op meer moderne wijze ingericht, de industrie werd uitge breid en zoo vinden vele werklieden uit den omtrek werkgelegenheid en een deftig bestaan. In den omtrek van 't klooster werd ook veel verbetering aangebracht; schoone dreven werden aangelegd, een prachtige grot van O. L. Vrouw van Lourdes werd opgericht waar 's Zomers tallooze bede vaarders de Moedermaagd gaan vereeren en hare hulp gaan afsmeeken; nieuwe ruime klassen werden gebouwd, waar de kinderen van 't omliggende een degelijk christelijk onderwijs genieten en hun iever aangevuurd wordt door de Jaarlijksche prijsuitdeeling. Wat nu 't Ikooster zelf betreft, daar zijn ook velerlei verbeteringen aan te stip pen. In 1923 werd de kerk herschilderd, het koorgestoelte meer praktisch gemaakt en enkele jaren later met een. orgel ver rijkt. De vijf altaren der kerk werden ver nieuwd en het aantal Paters steeds grooter wordende, werden er in 1935 nog drie ge plaatst in kapellen die aan den ouden kloosterpand naast de kerk werden aange bouwd, daar de kerk te klein is. Een prachtige nieuwe kloostervleugel werd gebouwd, want de oude kloosterge bouwen zijn letterlijk versleten en aan herstelling valt er niet te denken. Dat alles is naast God te danken aan de goede zorgen van den Hoogeerwaarden Jubilaris, aan wien dan ook uitterharte wordt gelukgewenscht. De Hoogeerwaarde Prelaat zou nog meer doen indien de middels hem geschonken waren. De opbrengsten der nijverheid stellen hem daartoe niet in staat, gezien het groot getal werklieden die in de abdij aan den arbeid worden gehouden. Ware er geen oorlog geweest dan hadden de Paters van Westvleteren een heel nieuw klooster gehad met een nieuwe kerk. Doch binst den oorlog werden de reeds in gereedheid gebrachte brij ken door de legers opgeëischt voor 't vermaken van de wegen. De Paters en Broeders wachten nu op de twee andere vleugels en de kerk, om behoorlijk gehuisvest te zijn en den dienst des Heeren met meer orde kunnen vol voeren. Hopen we dat God er zal in voorzien. Intusschen bieden wij den Hoogeerwaar den Jubilaris onze beste gelukwenschen om de werken door hem volbracht en om al 't goede op onze streek door zijne Pa ters gesticht; daarbij mag hij ook rekenen op mijnen steun voor den heropbouw van St Sixtus. D. Van Lievendale. EEN STRIJD MET CIJFERS. DE LAATSTE OORLOGSGEBEURTENISSEN OP HET NOORDERFRONT DE BERG ARADAM DOOR DE ITALIANEN VEROVERD. Volgens de berichten uit Rome zouden de Italianen een groote zege hebben be haald in het Endertagebied, ten Zuiden Van Makale. De veldslag zou begonnen zijn op 10 Februari en geëindigd op 15 Februari, met een zware nederlaag der Abcssinische krijgers van Ras Moeloeghet- ta, die op de vlucht zouden zijn geslagen. De berg Aradam, Scelicot en gansch de vlakte van Afgol zouden door de Italianen Zijn bezet. Zeven Italiaansche legerafdeelingen, het zij 72.000 man, zouden aan den slag heb ben deelgenomen. Vijf dezer afdeelingen waren uitsluitend samengesteld uit solda ten van het Moederland. De Abessiniërs boden hardnekkigen weerstand en deden herhaalde malen te genaanvallen maar, zegt Rome, niets kon den vooruitgang der Italiaansche troepen stuiten. Talrijke harde gevechten met de blanke wapens werden geleverd en de Italianen maakten een grooten buit in ka nonnen, machiengewere, munitie, voorra den, enz. Het leger van Ras MoeloeghatK, dat volgens de Italianen 80.000 man ceide, later werd dit cijfer teruggebracht op 80.000 man, werd gansch uiteengeslagen en sloeg in wanordelijke vlucht. De vlieg tuigen bombardeerden steeds voort de Vluchtende troepen. De Italiaansche berichten omtrent de geleden verliezen, zijn zeer uiteenloopend en wellicht ook wat ongelooflijk; de ver liezen der Abessiniërs zouden volgens uit Rome bedragen: minstens 20.000 krijgers buiten gevechten gesteld. Ongeveer 6.000 Werden gedood, de andere 14.000 gewond Of gevangen genomen. Volgens Rome hadden de Italianen eerst weinig of geen verliezen te lijden gehad. Dit scheen voor Rome misschien toch wat al te bar alswanneer lijf aan lijf gevech ten geleverd werden en dan werden de verliezen wat hooger gemeld, namelijk een 130-tal dooden om ten slotte te eindigen op 200 dooden ongeveer en enkele honder den gekwetsten. Uit Addis-Abeba werd daarentegen ge meld dat geen groote slag werd geleverd maar enkele schermutselingen hadden plaats gehad en dat de Abessiniërs hier bij enkel 75 dooden en 130 gewonden had den te 'betreuren. Van een groote slag ver klaart men zelfs niets te weten. Een Italiaansch vliegtuig werd ook neergeschoten. Volgens Addis-Abeba blijft Makale inge sloten en afgezonderd van de overige Italiaansche troepen. Wat hiervan nu juist waar ls, kunnen wij maar moeilijk zeggen. Wij moeten toch aannemen dat Italië, nu dat het re genseizoen nadert, er belang bij heeft, al le overwinningen op te schroeven, zoowel voor de geestdrift van het volk in eigen land als voor de vredesonderhandelingen die zouden gevoerd worden en die toch eens zullen moeten beginnen. Alhoewel ook gemakkelijk kan aangenomen worden dat de Abessinische verliezen, door het ver schil der wapenen, grooter moeten zijn dan deze der Italianen, kan toch moeilijk aanvaard worden dat van de eene zijde 6.000 dooden zouden blijven liggen ter wijl van de andere zijde, die nog aanval lend moest optreden, amper een 200-tal. Laten wij dus aannemen dat de Italia nen een slag hebben geleverd en gewon nen, den Aradam-berg hebben veroverd en dat beide legers zware verliezen hebben geleden, wat grooter van de zijde der Abessiniërs dan voor de Italianen. In Italië heeft intusschen gansch de be volking bevlagd om die gemelde zege. Donderdag werd gemeld dat de Italiaan sche troepen de stellingen van Ras Kassa en Ras Seyoum hebben aangevallen maar dat de troepen dezer legeraanvoerders goe den tegenstand bieden. De Belgische Kolonel Reul zou erg ziek zijnde naar België terugkomen. Het vliegtuig van den Negus werd ook gesaboteerd. De zoon van Ras Moeloeghetta, aanvoer- IN MEMORIAM f EERW. HEER L. RAECKE Eerw. Heer L. Raecke werd geboren te Westende, uit 'n goeie, diep kristelljke familie, op 8 Mei 1868. Van jongsaf koesterde hij het verlangen eens als pries ter Gods aan het altaar te staan. Hij werkte, wroette, studeerde en niettegen staande vele moeilijkheden (onder meer den ziekelijken toestand zijner oogen, waardoor hij in 't Seminarie bijna ge noodzaakt werd zijn studies vaarwel te zeggen) was hij bijna overal den primus. Hij overwon alle moeilijkheden en op 19 December 1891 ontving hij zijn heilige Wijding tot Priester. In Januari 1892 trok hij naar Alverin- gem als Coadjutor, waar hij vijf jaren verbleef. Vandaar werd hij naar Wevelgem ge stuurd als Onderpastoor, op 9 Juli 1897. Daar stond hij gedurende 16 jaren aan t hoofd van verschillende vereenigingen en bonden en wist door zijn ijver en werkkraoht deze tot een hoogen bloei te brengen. Hierdoor won hij de genegenheid van de Wevelgemnaars en nu. heden ten dage, spreken de menschen er nog met eerbied en lof over. Op 12 December 1913 benoemde Mgr Waffelaert hem tot Pastoor te Beveren- aan-IJzer. Hier heeft hij bijzonder in den bres gesprongen om de godsvrucht tot O. L. Vrouw van Beveren te doen her leven. Gedurende den oorlog heeft hij dit meer dan ooit getoond en Beveren ls er ook door gespaard gebleven. Twee en twintig jaren lang heeft hij op deze parochie tot heil der zielen ge staan, steeds ten dienste, om 't even voor wie, en de menschen van Beveren achtten hunnen Herder. Op Zaterdag 1 Februari 1936, op den dag van O. L. Vrouw, ls E. H. Raecke door O. L. Heer gehaald geworden, om zijn vergelding voor zijn vruchtbaar leven te gaan ontvangen door de handen van Haar, tot wier verheerlijking hij te Beveren 22 jaar gewerkt had. Na den plechtigen Lijkdienst werd door Z. E. H. Deken Vervaecke, in de kerk, een korte rede gehouden, in dewelke hij E. H. Raecke's leven en werk nog eens voor oogen legde. Insgelijks op het kerkhof, aan den voet van het zware kruis, dat staat op den kelder waar de overledene Priesters van Beveren begraven zijn, hield de Heer Burgemeester Peys, als tolk der gemeente, een korte lijkrede, E. H. Raecke dankend om zijn wijze en zachte leiding, waar door hij de harten der parochianen tot zich trok. En tot slot richtte Heer J. Catteeu, schoolhoofd, ook nog een laatste afscheids groet tot den duurbaren afgestorvene. Hier volgt deze lijkrede; Zeer Eerwaarde Heer Pastoor, Als tolk van het onderwijzend per soneel en in naam van de leerlingen der beide scholen, kom ik U hier met diep- beproefd hart een laatste nederige hulde en blijk van dankbaarheid betuigen. Zoo onverwachts zijt ge opgeroepen tot Hem, wien gij uw leven hadt toegewijd. De klokken van rouw slaan met hun treurigen klepelslag in ons geschokt ge moed de zekerheid, dat gij, met zooveel schreiende liefde in het graf gelegd, nu zegenend nederblikt van uit den hooge. De Vader nam aan U zijn welbehagen: Hij gaf U de genade, die Hij aan de apostelen van zijn Zoon ha3 geschonken. Zoo werdt gij gezant van Chistus en middelaar tusschen Hem en de zondige menschenkinderen. Den rechtvaardigen God, het Lichaam en Bloed van zijn eeniggeboren Zoon, als zoenoffer voor onze zonden op te dragen, is zeker uw verhevenste roeping geweest. Doch niet slechts als offeraar waart gij den mensch 'n zegen. Hoevelen hebt gij op de eerste levensdagen het merk- teeken van Christen in de ziel gestort. Waart gij het niet die ons voorbereiddet tot den gelukkigsten dag uit ons leven; de plechtige H. Communie.. Waart gij het niet die zielewroeging stildet bij den rouwmoedigen zondaar, zieken bezocht en bij de stervenden uw machtigen zegen gaf. Gij hebt de waarde van Jezus' offer bij uw parochianen en de leerlingen uwer geliefde scholen leeren kennen en hoog schatten. Met apostelijver, wetenschap en voor zichtigheid hebt gij als stille, eenvoudige herder, uw kudde in liefde weten te leiden en door eigen voorbeeld naar hooger vol maaktheid leeren streven. In het licht van uw heilige zending hebt gij beseft, wat het gebed is in 't leven van den mensch en inzonderheid uwe toevlucht genomen tot de H. Maagd, door 't bidden van haar Rozenkans, welke al uw levensdaden samenvlocht en heerlijk omkransde. In uwe edele ziel droegt gij de gaven van klaren eenvoud en vrome oprechtheid. Als het sieraad van een doorgevoeld, sterk Inwendig leven. Om alles te aanvaarden wat de Voor zienigheid U mocht overzenden, deinsdet gij niet terug voor strenge zelfverlooche ning, bij de menschen zoo dikwijls slecht begrepen, doch daarom niet minder aan genaam in 't oog van God. Eerwaarde Heer Pastoor, hoor de ge beden van dankbaarheid, geslaakt over uw bare door hen, die eens onder uw zegende handen het hoofd bogen. Nu zijt ge uit ons midden, om te tronen nog hooger boven ons dan onze liefde U in uw leven vermocht te heffen. Nu gij bij den Vader zijt vraag ik U, Hem het volk te willen wijzen waaruit ge zelf geboren zijt, opdat Hij het redde uit zijn val en boven alle wereldsche be leid het oog ten hemel richten moge. Zeer Eerw. Heer Pastoor, we danken U om de vrucht van uw heerlijk herders ambt en vragen U, bij den Meester der schepping, ten beste te spreken, opdat Hij ons en onze scholen, welke gij 22 jaar hebt bestuurd, zou zegenen, tot heil van onze parochie en tot uitbreiding van Christus' Rijk op aarde, waarin gij ons als 'n trouwe lichtbaak zijt voorafgegaan. Vaarwel! Bid voor ons en tot weerziens bij den Heer. II13IIBBIINHIIIBHIIIIIIEI ZIE «ALFA-RADIO» MODELLEN bij Valere De Corte, Poperinge. Tel. 249. der van het verslagen leger, zou ook ln de laatste gevechten zijn gesneuveld. OP HET ZUIDERFRONT Volgens een bericht uit Addis-Abeba hebben zich 650 soldaten uit Erythrea die onder bevel van Generaal Graziani ston den aangeboden bij de Abessiniërs om ln hun rangen te strijden. Andere dezer Askaris die terug gevan gen werden genomen door de Italianen, zouden onmeedogend neer zijn geschoten. Anderzijds werd weinig nieuws gemeld van dit front en blijkt het dat beide legers omzeggens op hun zelfde posities blijven. Een overwinning der Revolutionnaire Partijen. Zondag 11. hadden in gansch Spanje nieuwe verkiezingen plaats. Om ten strij de te gaan, werd front gevormd tusschen de verschillende partijen van links: So cialisten. Republikeinen van links, Kom- munisten, Syndikalisten, Anarchisten, enz. Daartegen werd ook een blok van rechts gevormd door de Accion Popular, de Agra riërs, de Monarchisten, enz., wijl ook de partijen van het centrum, waaronder de Radikalen, ter kiesstrijd togen. In het ge heel hadden 44 partijen, kandidaten voor gesteld. De Socialisten hadden op hun program ma o. m. de ontbinding der gendarmerie, de verdeeling van den grond aan de boe ren en werklieden, de verdrijving der kloosterorden, volledige amnestie voor de revolutionnalren van 1934, alhoewel deze beestachtig gemoord en brand hadden gesticht, enz. De strijd werd in alle heftigheid ge voerd en de openbare macht moest her haalde malen hardhandig optreden. Ook nadat de verkiezingen hadden plaats ge had, deden zich wanordelijkheden voor, bijzonderlijk toen de rooden van alle allooi hun behaalde overwinning walden beze gelen en allerlei vandalenstreken wilden uithalen. Te Corogna werd bij een botsing met de politie, een kommunlst gedood. Socia listen en Kommunlsten verhinderden op vele plaatsen een regelmatige stemming. Te Kordoea werden vijf personen ge kwetst tijdens een politieke reL In gansch het land werd de alarmtoestand afgekon digd. Te Madrid werden bij een botsing twee personen gedood en velen gewond. Te Karthangena kwamen de gevangenen in opstand en een bewaker werd gedood. Te Saragossa telde men een doode en verschedlene gewonden. DE UITSLAG Pas werden enkele uitslagen bekend ge maakt of het bleek weldra dat de Link- sche Partijen een overwinning zouden be halen. Juiste cijfers zijn nog niet gekend, daar immers ook nog binnen een 14-tal dagen in enkele kiesdistrikten aanvullen de verkiezingen zullen moeten plaats heb ben. De Centrumpartijen kwamen er het deerlijkst gehavend uit den kiesstrijd. De Ceda of de katholieke partij der Accion Popular zou ln de Cortès wel het meeste getal gekozenen hebben, maar de blok der Linksche Partijen zal, naar wordt geschat, gezamenlijk over 240 van de 473 zetels in de Cortès kunnen beschikken, dus een volledige meerderheid. De Heer Gil Robles werd te Madrid niet herkozen. Toen de overwinning van link* zeker werd gaf de gouverneur van de genera liteit'van Catalonië zijn ontslag en veel rijken trokken het land uit, meestal naar Portugal en Gibraltar. De Regeering Portelas Valladares nam ook ontslag en kort daarop kreeg de Heer Azana, der Linksche Republikeinsche Partij, opdracht een nieuwe regeering te vormen. De Heer Azana had weldra een nieuwe regeering gevormd uit leiders der partijen van het Linksche Front. Of deze Regeering nu wel een. meerder heid in de nieuwe Cortès zal .bekomen, staat evenwel nog niet vast. Veel der link sche gekozenen zijn lieden die in de ge vangenis zaten wegens opstand in 1934 en hierdoor ook hun politieke rechten heb ben verloren. Alleen de Cortès kan hen deze rechten teruggeven. Ongetwijfeld zullen de gekozenen der Rechtsche- en Centrumpartijen deze teruggave van po litieke rechten niet goedkeuren, zoodat een linksche meerderheid in de Cortès in feite nog niet zou bestaan. De nieuwe verkiezingen hebben dus Spanje niet uit den warboel gered, inte gendeel, want een kommunistische staats leiding staat dit land te wachten. Een nieuwe godsdienstvervolging dient er ook gevreesd. De nieuwe Regeering Azana werd uit sluitend gevormd uit leden der Linksche Republikeinsche partijen, dus met uitslui ting der Socialisten en Kommunlsten. In deze zin was ook het akkoord dat die par tijen bij het blokvormen hadden getee- kend. De nieuwe Regeering zal amnestie doen verleenen aan de politieke gevangenen en de wetten op den godsdienst strikt toepas sen, scheiding van Kerk en Staat verwe zenlijken. De Heer Azana was vroeger reeds Mi nister en Minister-President en was laatst gemengd in den opsnatdn van Catalonië. De Heer Gil Robles is voor enkelen tijd afgetreden als leider der Accion Popular. Te Huelva werden nog lokalen van fas cisten en radikalen verwoest. De Spaansche Gezant bij het Vatikaan heeft ontslg genomen. D Spansche grenzen worden ten streng ste bewaakt om de vlucht van kapitalen te vermijden en aanhoudingen werden reeds gedaan. Een gepantserde auto spoedt zich naar de gevangenis waar de opgeslotenen ln op stand zijn. Men weet dat in de Spaansche gevangenissen vele politieke gevange nen zaten. In de straten van Madrid ging het dezer dagen woelig toe ter gelegenheid van de kiezing. Hierboven een staaltje ervan. Laat ons hopen dat het bij ons wat kalmer zal blijven dan in Het Zuiden! DUITSCHLAND EEN AANSTAANDE VOLKSSTEMMING Volgens de Daily Telegraphzou ln Duitschland binnen kort een volksstem ming uitgeschreven worden over de blijvende ontmanteling van het Rijngebied en de teruggave der kolonies. In Duitsche kringen zou men graag weerom het Rijngebied militariseeren en de ontnomen kolonies terugkrijgen. WIE ZOU HITLER OPVOLGEN? Volgens een Nederlandsch dagblad zou het triumviraat Goering, Hess en Blom berg aangesteld zijn om Hitier op te volgen, moest deze om een of andere reden komen te verdwijnen van het politiek tooneel of uit het leven. DE LEIDERS DER KATHOLIEKE JEUGDBONDEN AANGEHOUDEN Om de drogreden dat de leiders der Ka tholieke Jeugdbonden relaties zouden on derhouden hebben met kommunisten, werden een 150-tal hunner, meestal de hoogere leiders, aangehouden en in het gevang gezet. Het Nationaal-Socialisme wil dus kost wat kost de ontbinding der Katholieke Jeugdorganisaties doordrijven. Als relaties van een priester met kom munisten werd onder meer aanzien het feit dat een kommunist op zijn stervens uur zich in regel wilde stellen met God en dat een priester hem in die harde stonden bijgestaan had. Tot wat extremisme toch leiden kan. In verscheidene kloosters werden ook huiszoekingen gedaan, die echter niets op leverden. ENGELAND ONTZAGLIJKE SOM VOOR BEWAPENINGEN Engeland dat sedert den oorlog niet be wapend heeft op zelfden voet als de an dere naties van Europa en der wereld, wil nu de geleden schade inloopen. De Engel- sche Regeering heeft een nieuw bewape ningsplan opgemaakt, tot welker verwe zenlijking een krediet van 280 milüoen pond sterling of 39 milliard frank zal voor noodig zijn. RUSLAND DE GODSDIENST VERVOLGING. Volgens een Katholieke Priester, die kon ontsnappen uit de Russische kerkers, zijn er in Rusland nog 16 Katholieke Priesters die in het geheim hun priesterambt weten uit te oefenen. 100 Priesters vertoeven in de gevangenis sen. In Rusland zijn nog ruim twee mll- lioen Katholieken die, spjits zij de HH. Sakramenten niet meer ontvangen, toch hun geloof zijn getrouw gebleven. In Rusland is alleen nog een Katholieke kerk open gebleven om reden van haar internationaal karakter. Alle andere ker ken werden vernield of voor andere doel einden gebruikt. Op de Solovietsky-eilanden vertoeven een groot getal priesters, die in balling schap leven en in barakken moeten wonen. In het algemeen schijnen de Soviets ver draagzaam tegenover de Joden. Op Kerstdag en Paschen stroomt de Russische bevolking toe aan de Poolsche grens om er de klokken te hooren luiden. Alle godsdienstoefening wordt er verboden en gesmoord. ZUID-SLAVIE DE KAMER IS GEEN CIRKUS Tijdens een zitting der Kamer van Zuid- Slavië (of Yougo-Slavië) hield Minister Yankovitsj een rede waarin hij de Kamer aan een cirkus geleek. Dit verwekte heftig verzeit uit bij de oppositieleden en de Kamerheeren dreig den op zeker oogenblik handgemeen te geraken. De zitting moest dan ook gehe ven worden. PARAGUAY GESLAAGDE OPSTAND In den Zuid-Amerikaanschen Staat Pa raguay is opstand uitgebroken, opstand die geslaagd is. De President moest zijn ontslag indienen, evenals de opperbevel hebber van het leger. De President nam de vlucht aan boord van een kanonneer boot. De Opperbevelhebber van het Le ger en de Minister van Buitenlandsche Zaken werden aangehouden. Kolonel Franco, die over zekeren tijd het land moest ontvluchten, is de leider van den opstand. De opstand werd uit gelokt door oud-strijders, die van oordeel waren dat Paraguay niet het voordeel heeft gehaald van de bekomen overwin ning in het Chaco-gebied door het tee kenen van den vrede met Bolivia. Dit vredesverdrag werd goedgekeurd door de omgeworpen regeering. ZWITSERLAND DE NATIONAAL-SOCIALISTISCHE VEREENIGINGEN VERBODEN De Zwitsersche Regeering heeft beslo ten alle Nationaal-Socialistische vereeni gingen, gevestigd in Zwitserland, te ver bieden en te ontbinden. Dit heeft groote verbolgenheid teweeg gebracht in de Duit sche middens. „t VEREENIGDE STATEN T DE TERECHTSTELLING VAN - IIAUPTMANN In de week van 29 Maart zal Haupt- mann nu terechtgesteld worden. Moest hij intusschen evenwel een volledige beken tenis afleggen van da rol die hij gespeeld heeft ln de zaak Lindbergh, zou hij wel licht wel de terechtstelling kunnen ont komen. (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 20-2-38. Schier al de gazetten hebben 't 11. Zondag herinnerd, dat twee Jaar geleden Koning Albert op de rotsen van Marche-les-Dames zijn dood vond. 1934 en 1935 zijn rampspoedige jaren geweest voor de Koninkijke Familie. Im mers, in 1935 verongelukte Koningin As- trld aan de zijde van haar koninklijken gemaal, ln Zwitserland. De rampspoedige dood van Koning Al- bert werd Zondag algemeen herdacht. De treurnis van den dag trof vooral Koningin Elisabeth, die thans de moederzorgen te dragen heeft van de drie koningskinderen, die nu geen moeder meer hebben. Het 4' Genie-regiment heeft Zondag een bedevaart gedaan aan de rots van Mar che-les-Dames. Aan den voet der ramp spoedige rots werden bloemen neergelegd, en het regiment defileerde ln onberispe lijke houding. In tal van provinciesteden werd de rampspoedige dood van Koning Albert herdacht. DE NATIONALE RAAD DER LIBERALE PARTIJ Zondagvoormiddag hebben de liberalen ln de zaal Atriumeen algemeene ver gadering gehouden over het schoolvraag- stuk. Onder de aanwezigen MM. Lippens, voorzitter van den Senaat, Leclercq, Paul- Em. Janson, Dlerckx en Yernaux, oud-mi nisters. Aan 't bureel zaten MM. Hymans, Bovesse, Malstriaux en Demets. De verga dering werd voorgezeten door M. Dens, ge wezen minister, die de nagedachtenis hul digde van Koning Albert en Koningin Astrld. Na dat besloten was een nieuwe alge meene vergadering te houden den 5 April, droeg M. Janson eene motie voor, behel zende de onmiddellijke kontrool op de be wapening ln België. M. Colle (Gent) droeg een syndikaal verslag voor ln eene vergadering, waar hij schier de eenige liberale syndikale verte genwoordiger was. Het congres beaamde verscheidene besluiten: a) de bescherming der syndikale vrijheid; b) de wettelijke regeling van collectieve overeenkomsten; c) de Invoering van een rechtskundig syn dikaal statuut; d) de vertegenwoordiging van de liberale syndikaten ln de paritaire kommissies. Daarna kwam de groote brok; het on derwijsvraagstuk. Minister Bovesse leidde die bespreking ln. Hij herinnerde de be tooging ter eere van M. Em. Francqui, bij dewelke Mgr Ladeuze hulde bracht aan de verzachting der zeden in betrekking tot den schoolstrijd, eraan herinnerend dal M. Francqui steeds had voorgehouden dat België slechts herleven kan indien het on derwijs verbeterd wordt. Nadat Minister Bovesse had hulde ge bracht aan de liberale ministers van on derwijs, verdedigde hij den schoolvrede voor allen. Het officieel onderwijs heeft nog de plaats niet waarop het recht heeft, maar 't is niet 't moment om daarover te twisten. Op voorstel van 't bureel werd een dag orde aangenomen, waarin de verklaring van 1932 betreffende het schoolvraagstuk wordt herzien. 't Is wel de eerste maal dat de liberalen, in een Congres, aan hun sectarism in zake vrijheid van onderwijs hebben verzaakt. Maar <i éénmaalis nog altijd geen tra ditie. DE REGEERING VAN ZEELAND BEDREIGD De Regeering Van Zeeland had hoofd zakelijk voor zending het economische en financieel herstel van het land te verwe zenlijken. Onder dat opzicht werd sedert einde Maart 1935 heel veel verwezenlijkt. De Regeering stond in het toeken van 't ver trouwen van het land en van het Par lement. Maar er moest een spelbreker zijn. Mi nister Devèze. Volgens hem was 't land niet veilig, moest de landsweer versterkt worden, en natuurlijk zou daaraan gekop peld worden de verlenging van diensttijd van onderscheiden wapens, die evenveel regimenten vertegenwoordigen. De Memorie van Toelichting beslaat niet min dan 7 bladzijden. De wetteks ten zijn even uitvoerig weergegeven. Ik vat het voornaamste samen: 1) De duur van den actieven dienst wordt vastgesteld op 18 maanden voor de kandidaat-reserve-gegradeerden en de ge wone dienstplichtigen van de cavalerie, van de gemengde regimenten en van de wielrijdersregimenten 2) Op 16 maanden voor de kandidaat- reserve-gegradeerden en de gewone dienst plichtigen der vestingregimenten van Luik en Namen, alsmede die van de regi menten voor grondverdediging tegen luchtvaarttuigen, de kandidaat-reserve- gegradeerden en een gedeelte van de ge wone dienstplichtigen der transmissie troepen; 3) Op 14 maanden voor kandidaat-re serve-gegradeerden en de gewone mili- tianen van de cavalerie en de genie, van de mitrailleurs-eenheden, van de klein- gesohut-bataljons, de Ardeensche jagers, en van de legerartillerie der luchtvaart; 4) Op 12 maanden voor de gewone mi- litieplichtigen van de infanterie, bereden telefonisten-seiners van de artillerie, en voor een deel der gewone mdlitianen der transmissietroepen; 5) Op 8 maanden voor de militianen der ddvisiemltrailleurs, enz.; 0) Op zeven maanden, voor de man schappen van den gezondheids- en in- tendancedienst; 7) Op zes maanden voor deze van den gezondheids- en indendancedlenst. De dienstplichtigen voor veertien, zes tien en achttien maanden zullen, op aan vraag, eene maandelijksche vergoeding ontvangen van 200 fr. Van die vergoeding worden uitgesloten, de dienstplichtigen wiens ouders onder worpen zijn aan de persoonlijke aanvul lende belasting. Bij de wederoproepingen zullen de ge huwde dienstplichtigen, op aanvraag, eene dagelijksche vergoeding van 14 fr. kun nen ontvangen. Maar als hunne bestaans middelen onder toepassing vallen van het zelfde art. 10b, krijgen zij de voorziene vergoeding niet. Als gevolg van vorenstaande bepalin gen zullen zeven teksten uit de bestaande Legerwet eene wijziging ondergaan. A Staat dat Wetsontwerp ln het teeken van het Fransch-Belgisch militair ak koord? De tekst zegt het niet specifiek. Maar wie het leest of hoort uiteenzetten, kan daarover geen twijfel imeer hebben. De Vlaamsche groepen van Kamer en Senaat hebben Dinsdagnamiddag daar over meer dan twee uren beraadslaagd. De andere parlementaire groepen Wa len, Liberalen en Socialisten hebben het nog niet noodig geoordeeld daarover samen te komen en te spreken. Dat is wel zonderling. Maar des te scherper ls de bespreking geweest bij de Vlaamsche Parlementsle den. De vooringenomenheid tegem een le- gerstatuut, dat Frankrijk dienen en steu nen moet, was algemeen. Zijn in het debat tusschengekomen: M,M. Yanhoeck, Vaee, Marck, Delwaïde, De Man, Vlndevogel, Sap en Van Cauwelaert. De besprekingen werden reeds beknopt weergegeven in de gazetten. Na bespreking werd onderstaande dag orde algemeen aangenomen: De Katholieke Vlaamsche Groepen van Kamer en Senaat, Bezorgd om de veiligheid van het land en zijnr politieke zelfstandigheid, Vaststellende dat het Pransch-Belgisoh akkoord van 1920 door zijn dubbelzinnig uitzicht van den beginne af aanleiding heeft gegeven tot wantrouwen en verzet bij de Vlaamsche bevolking, en dat on langs nog door zekere minis te riee'e ver klaringen nieuw voedsel aan deze achter docht werd gegeven Betreurende dat aldus de «edeïw weerkracht van het land verzwakt wo>? Overtuigd bovendien dat bedoeld koord, Indien het geen andere beteeW heeft als deze welke door Minister h? mans tp 4 Maart 1931 ln de Kamer Volksvertegenwoordigers werd aangege, ven, door de gebeurtenissen werd achtt», haald en door zijn Inhoud niets toevoe» aan onze veiligheid, Zijn van oordeel dat ln het belang vaj het land het Fransch-Belglsch milita^ a kit oord van 1920 voor de toekomst onge. daan moet worden gemaakt. Het Bestuur van den Bond der Kroost, rijke Gezinnen heeft eene dagorde ge, stemd en aan de pers medegedeeld, waar. in gezegd wordt: a) de kroostrijke gezin, nen geven bestendig voorbeelden van ver. knochthold aan land en landsverdedi. ging; 2) de kroostrijke gezinnen vertegen, woordigen maar 17 t.h. van de Belgisch familiën, maar zij dragen voor 50 t.h. d» lasten der verdediging van het land; 3) de kroostrijke gezinnen worden door den legerdienst gemiddeld vijfmaal zoo zwaar getroffen dan de andere familiën, met al de andere gevolgen op gebied van onder, wijs en familiehulp; 4) de bond dringt aan bij de Regeering opdat de diensttijd, verlenging geen zwaardere lasten zou leg. gen op de kinderrijke gezinnen. Waaruit vast te stellen is, dat het verzet bij de kinderrijke familiën, alhoewel ln zachtere termen geformuleerd, nagenoeg zoo scherp is als ln de Vlaamsche Katho. lieke Parlementsgroepen. Van liberale en socialistische zijd» kwam tot dusverre niet het minste verzet, 't 19 opmerkenswaardig. ALLERHANDE 1. In de Katholieke Unie heeft eenj stemming plaats gehad over de Staats- en oud-Ministers, die van 't hoofdbestuur der Katholieke Unie zullen deelmaken. Wer. den gekozenMM. burggraaf Poullet, Pon. celet, Jaspar, Van Divoet, Tschoffen, Van Overberge, Van Caeneghem en Carton de Tournay. 2. De Gids op Maatschappelijk Gebied van Februari is uitsluitend gewijd aan de levensbeschouwing van Z. E. H. Kanunnik Colens. 't Zal een zeer Interessante levensbe. schrijving zijn. Trouwens, de levenswij. ding van Z. E. H. Colens is ook zeer be. langrijk geweest in verband met de chris- telijke volkswerking. Het laatste werk van Z. E. H. Kan. Co. lens was gewijd aan: De priesterlijke zen. ding van de Proosten in de Christelijke Arbeidersorganisatie voor volwassenen. Die leerrijke studie beslaat niet min dan 98 bladzijden. 3. M. G. Eylenbosch, Senator, die zij. ne sociale werking aanving in 1884 toen de socialisten reeds aan 't organiseeren waren te Gent, heeft de geschiedenis ge schreven van zijne werking. M. Pierlot, voorzitter van de Katholieke Unie heeft bereidwillig aangenomen het «voorwoord» te schrijven. Dat geschiedkundig werk zal ruim 150 bladzijden beslaan, 't Zal zeker een inte ressante lezing zijn, die in 't Vlaamsch en in 't Fransch zal uitgegeven worden. 4. M. Marcel-Henri Jaspar, liberaal Kamerlid van Brussel, heeft een wets voorstel neergelegd tot aanvulling der artikelen 2, 3 en 9 der Wet van 28 Juni 1932 op het gebruik der talen in bestuurs zaken Hij geeft daarin de opsomming van 51 gemeenten die Waalschzijn en opge nomen in Vlaamsche omschrijvingen. De wettekst beslaat slechts vier artike len. De dolcumentatie kan wel interessant zijn. 5. Minister Soudan (Rechtswezen), heeft een wetsontwerp neergelegd tot wijziging der wet van 24-10-1902 op het spel Weeral iets dat interessant zal zijn. 6. Woensdag werden ter Kamer niet min dan zes wetsvoorstellen in aanmer king genomen. ïk geef ze hier aan: 1. Mijnschade. - Instelling van een Na* tionaal Waarborgfonds voor het herstel der schade door de kolenmijnen veroor zaakt. 2. Alcohol. - Amnestie voor de misdrij ven voorzien bij artikel 14 van de wet van 29 Augustus 1919 op het regiem van den alcohol. (Wetsv. van den heer Marquet, Nr 71.) 3. Alcohol. - Regiem van den alcohol (Wetsv. van den heer Marquet, Nr 82.) 4. Oudstrijders, Tandartsen. - Verlen ging, ten bate van de Belgen, oudstrijders en gelijkgestelden, van het overgangsre giem ingesteld bij Koninklijk Besluit van 1 Juli 1929, voor het bekomen van het di ploma van tandarts. 5. Rechterlijke inrichting. Aanvulling van de wet van 2 Juli 1930 betreffende ze- kere bepalingen der wetten op de rech terlijke inrichting. 6. Statuut der openbare ambtenaren, (Wetsv. van den heer Marck.) 7. M. De Vleeschouwer, Volksverte genwoordiger van Leuven, heeft ter Kamer een wetsvoorstel neergelegd, betreffende de o cumuls o en de cumulards Op de 187 Kamerleden zijn er niet min dan 126 die gemeenteraadslid, schepen of burgemeester zijn. Op de 159 Senaatshee- rn zijn er 76. Die heeren moeten zich doodwroeten om door hun werk te geraken! Z'hebben toe- wijding te over. 8. M. Henri De Waele, die Senator is, te Izegem woont en de socialisten verte genwoordigt, is in ziekenverlofge stuurd. Maar 't zijn de bestuursleden van de Socialistische Textielcentrale die hem dat voorschrift hebben overhandigd. De Senaat zal veel verliezen aan de af wezigheid van den socialistischen Senator. 9. Naar het Verslag der Middenaf- deeling van de Kamer staat het dus vast, dat de Wetgevende Kamers (Kamer en Senaat) zullen hernieuwd worden den 21 Juni, en de Provincieraden den 28 Juni. De Provincieraden zullen den 23 Juli bijeenkomen om de provinciale Senators aan te dulden. HET GETAL KAMERLEDEN De Regeering (Ministerraad) vergader de Dinsdagavond. Er werd besloten het getal Kamerleden terug te brengen op 190, hetzij één mandaat per 45.000 inwo ners. Als grondslag neemt men het be volkingscijfer van 1930. Van Belle, soc. Kamerlid van Luik, een zoon van Vlaamsche ouders, is zeer bezorgd om de uitkomst dier verdeeling van de zetels. In Le Peuplevan Woensdag sohreef hij: Brengt men het getal volksvertegen woordigers op 202 (één per 40.000 Inwo ners) dan zullen er 97 Vlaamsche Kamer- leden zijn, tegen 75 Waalsche en 30 Brus selaars. Neemt men het deelcijfer één Kamerlid per 43.000, dan zullen op de 187 Kamerle den, 91 Vlamingen zijn, tegen 68 Walen en 28 Brusselaars. Beperkt men het getal Volksvertegen woordigers op 180 (één per 45,000 inwo ners) dan kernen er 86 Vlamingen ln de Kamer, 67 Walen en 27 Brusselaars. Zijn er onder de Brusselsche gekozenen eenige Vlamingen, dan kunnen Walen en Brusselaars in minderheid worden gesteld. En Van Belle voegt erbij, dat hij nooit zal meêhelpen om de Vlamingen een» meerderheid te geven. A Te Luik is M. Depresseux aangeduid om Hubert Delacolette als 2« kandidaat op de Katholieke Mandatenlijst op t« volgen. (Vlaamiche en Franse he uitgave) met godsdienstige oefeningen voor al de dagen van den Vasten, te verkrijgen tef DRUKKERIJ SANSEN-VANNESTE Gasthuisstr., 15 Poperinga. Ingenaaid: 3,25 frank. Gekartonneerd4 fr. Bij storting op postchecknummer 155.70» 0,50 fr. bijvoegen voor verzenfjingskos'.afli

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 2