De Oorlog in Abessinië (Vervolg) 2 BRIEF UIT BRUSSEL UIT VLAMERTINGE ONTSLAG VAN MEESTER J. VAN ELSLANDE SCHOOLHOOFD Tabaktentoonst&lling ia Geluwe BEZOEK VAN DEN HEER GOUVERNEUR BAELS AAN DEZE TENTOONSTELLING POOLSCHE MINISTER OP BEZOEK IN BELGIE Vasten tijd-Boetetijd De Honderdjarige van Heestert luisterrijk gevierd WêêêêêêêêêÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊIêêêa iMm VREDESPOGINGEN LAATSTE BERICHTEN Zeldzame HiiweSijkspiechtighelcl te Eeper Drie zusters en een broeder trouwen in dezelfde kerk op hetzelfde uur. VASTENTIJD - BOETETIJD «Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 5 Maart 1938. Max, burgemeester van Brussel, gaat verzaken aan zijn mandaat van volksver tegenwoordiger. 't Is hem te lastig ge worden. Hij Is ook vijand van de cumuls, en hij wil de jongere aspiranten niet lan ger in den weg staan. Derhalve loopt hij zoo wat over van edelmoedige gevoelens! Minister Bovesse (Onderwijs) heeft Za terdagavond in een politieke vergadering te Namen gezegd dat hij nooit ln desak koord ls geweest met Minister Devèze. t Is goed om dat te weten! Minister Devèze heeft Zondagvoormid dag eene vergadering van reserve-officie ren bijgewoond, en daar verklaard dat hij uitsluitend eene goede dekking wil verze kerd zien. De Chrlstene Volkspartij van Brussel heeft Zondagnamiddag in de Pletinckx- straat eene belangrijke kiesvergadering gehouden. Ge moet weten: de Chrlstene Volkspartij telt drie mandatarissen in het Arrondissement, 't Zijn: MM. Herman Vergels, professor Van Dievoet en Jan Van den Eynde. Senator Carnoy, Boon, Bouweraerts, voorzitter van den Katholieken Vlaam- schen Landsbond, en anderen, woonden die vergadering bij. M. Professor Verbist, Senator te Meche- len, heeft een schitterende rede gehouden, die omtrent twee uren in beslag nam. M. Van Dievoet besprak vervolgens den no'ltleken toestand in het Arrondissement, 't Was een optimistische rede, spijts de te genwoordige moeilijkheden. Te Luik heeft oud-minister Henri Jaspar Zondagnamiddag in 't Hof der Be roepen. eene groote politieke rede gehou den. Waren aanwezig: M.M. De Wonck, député. Van Zeylen, Hanquet en Tschof- fen, senators. Hulde werd gebracht aan de Katholieke Unie om de getroffen besluiten. De rede van M. Jaspar handelde hoofd zakelijk over de internationale politiek, en verdedigde het Fransch-Belgisch Militair Akkoord. M. Seresia stelde de vraag of het Alg. Christen Werkersverbond dat militair ak koord zal bijtreden. M. Dspresseux zegde dat de Christen Demokraten geen lessen van vaderlandsliefde te nntvangen heb ben. M. Jaspar verdedigde Minister De vèze. De vergadering heeft heel lang geduurd. Over de Rex-beweging werd uitvoerig ge sproken. Eene dagorde werd algemeen aangenomen. De Kantonale Katholieke Associatie van Anderlecht vergaderde Zondagvoor middag. M. Boon, die sympathiseert met Rex, weigerde een kandidatuur aan te re- men. Na langdurige gedachtenwisselingen werden volgende kanidaten voor de Kamer aangeduid: M.M. Carton de Wiart, Bies- wal, Marcel Grégoire, De Winde, Fieullien, Raeymaekers, De Cart, Coelst en De Ve- ghel; voor den Senaat: M.M. Crokaert, Waucquez, Coenen, Ch. Lambrecht, Cools, Van Beneden, Giovani Hayois en Goffi- net. Op 't einde van de maand zal de polluitspraak doen over de voorgestel de kandidaten. De Katholieke Associatie van Elsene, die Zondagnamiddag beraadslaagde, hoor de een belangrijke rede van Minister du Bus de Warnaffe, van Binnenlandsche Zaken. Te Vilvoorden werd Zondagnamiddag beraadslaagd. Tussehen M. Fieullien en de Katholieke Jonge Wacht wsrd nogal wat gekwikkeld. De kandidatenlijst voor het kanton, werd als volgt samengesteld: a) Senaat, M.M. Blondiau, Waucquez en Van Beneden; b) Kamer, M.M. Fieullien, De Winde, De Keersmaecker, Coelst, Raymae- kers en de Jonghe d'Ardoye; toegevoeg- den: M.M. De Cort en de Jonghe d'Ardoye. M. Fieullien hield eene verkiezingsrede. Te Hal, in Concordia, werd ook Zondag voormiddag vergaderd. Werden aangeduid a) voor de Kamer: M.M. Fieullien, De Winde, De Keersmaecker, Coelst, Raymae- kers en de Jonghe d'Ardoye. De Christen Demokraten van 't Ar rondissement Charleroi hebben Zondag voormiddag beraadslaagd. Zij vorderen de tweede plaats op de katholieke kandida tenlijst. Daar zijn nog wel moeilijkheden te vreezen. De Katholieke Partij van 't Arron dissement Gent hervormt zich, krijgt een nieuwe benaming en zal bestuurd worden door een Partijraad, samen te stellen uit een gelijk getal vertegenwoordigers van de Kiesvereeniging (burgers)de Landbou- wersbond, de Middenstand en het Christen Werkersverbond. De poll zal gehouden worden in de onderscheiden groepen. Te Hoei-Borgworm, waar eerst een akkoord was met Rex, werd dat akkoord vernietigd. M. de Liederkerke blijft eerste kandidaat; de tweede plaats is voorbe houden voor de Christene Werklieden. Over de bijvoeglijke kandidaten zal den 15 Maart gepolldworden. Van nu tot een paar maanden zult ge daar over nog dikwijls hooren spreken en twisten. Ik heb hst willen kort maken. 'N BEETJE BLAGUE Staatsminister Vandervelde heeft Zon dag eene meeting gegeven te Trazegnies. Hij werd voorgesteld door Edmond Yer- naux, die begon met te zeggen dat de kapitalistische maatschappij reeds bezig is met ineen te storten, alleen bij de over weging der socialistische gedachte en van 't Plan van den Arbeid Vandervelde herinnerde aan 1894, wan neer hij vol geestdrift was. Hij voegde er bij: van de stichters der partij blijf ik nog alleen over, maar 'k ben niet veran derd. (Onthoudt enkel: dat Vandervelde tegenwoordig een inkomen heeft van 260.000 fr. per jaar!). Nu ben ik onder voorzitter van den Ministerraad, en 'k spreek over 't socialisme gelijk de jonge leider van 1894! De collectivistische leerstel ling staat tegenwoordig op 't programma van heel de wereld. De socialisatie der voortbrengstmlddelen blijft het 1* punt van ons Plan van den Arbeid. Dat Plan wekt overal geestdrift. (Wie spreekt er nog over?) De liberale partij vertegen woordigt bijna niets meer in 't Parlement. De katholieke partij worstelt tegen het Rexisme, maar de katholieken trachten steeds één te blijven. Devèze wil de 18 maanden, maar de Regeerir.g heeft dat reeds gewijzigd. Dat ontwerp zal door het Parlement gewijzigd worden. (M. Vander velde had dat wetsontwerp niettemin in den Ministerraad goedgekeurd!) En om te eindigen zegde hijGe moet geloof hebben in 't socialisme, gehoorzamen aan uw ge weten, en strijden tegen allen die een sla- ventoestand willen handhaven. DE POOLSCHE MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN TE BRUSSEL M. Jos. Beek, Minister van Buitenland- sche Zaken in Polen, is Zondagavond in de Noordstatie te Brussel aangekomen. Mevr. Beek en Poolsche hooge ambtena ren vergezelden hem. Kinderen in Pool sche kleederdracht en met vlagjes brach ten veel bezieling bij de ontvangst. De officieele ontvangst had plaats bij hoofd minister Van Zeeland. Naast tal van hooge ambtenaren van onze ministerieele dien sten, waren daar ook aanwezig: M. baron Albert Houtart, Gouwheer van Erabant; de Burgemeesters van Brussel en Sint Joost-ten-Noode, en burggraaf Gellinck Vaernewyck, dienstoverste van het Pro- tokool. Bij zulke omstandigheden zijn er altijd één of meer banketten bij. Dat was nu ook 't geval. Maar die banketten zijn niet alleèn gelegenheden om vriendelijk te zijn met mekaar, vooral om verstand houding te zoeken en de belangen van de betrokken landen te bevorderen. De uitgesproken diskoers getuigen van innige vriendschap, waaraan verbonden 't verlangen om elkander te steunen in den belangenstrijd. Dinsdagavond hebben de Poolsche Mi nister te Brussel en Mevr. Jaokowska een banket aangeboden ter eere van M. Beek, buitenlandsche Minister van Polen. De Voorzitters van Senaat en Kamer; onze Ministers en hunne dames; M. Max, Bur gemeester van Brussel, die geen wettelijke dame heeft: M. O. Vaxelalre, Consul-Ge neraal van Polen, enz., waren daar aan wezig. In het Poolsche Gezantschap volgde dan nog een ontvangst, waarbij ook de Voorzitters van Kamer en Senaat aanwe zig waren. DE «GROOTE HARMONIE» TE BRUSSEL Zij bestaat nu 125 jaar. Die verjaardag werd Zondag gevierd. Natuurlijk met een muzikaal banket. Aan de eeretafel zaten MM. Cooremans, Voorzitter, Van Zee land, Max, Mevr. P. Hymans, Graaf Car ton de Wiart en Minister Devèze. M. DOUMERGUE TE LUIK M. Doumergue, gewezen President der Fransche Republiek, is Zaterdagavond te Luik aangekomen, werd verwelkomd door de Amitiés Frangaises bezocht de pui- nen van het fort Lcmcin, legde bloemen neer aan het oorlogsmonument, werd ten stadhuize ontvangen en is Zondagnamid dag naar Parijs teruggekeerd. Maar in- tusschen had hij reeds een vriendschaps rede uitgesproken, deelgenomen aan een avondmaal, en de hulde ontvangen van député Jennissen. HET LEGERVRAAGSTUK Katholieke Kamerleden die zelf kinder rijke gezinnen vertegenwoordigen, hebben Dinsdagnamiddag eene praktische bespre king gehouden om te onderzoeken met welke praktische middelen het legersta- tuut ten bate van de kroostrijke gezinnen zou kunnen verbeterd worden. Op een halve dozijn schoone en nieuwe gedachten is men in die kommissie akkoord geraakt. M. Ad. Dhavé zal daarover verslag uit brengen. Met den bevoegden Minister zal daarover verder beraadslaagd worden, Dèt is in elk geval praktisch werk. Woensdagvoormiddag werd het ont worpen legerstatuut in de Legerkommissie uitvoerig toegelicht. Minister Devèze is gedurende anderhalve uur aan 't woord geweest. Eigenlijk debat was er niet. De leden der Kommissie hebben derhalve slechts kennis gemaakt met de bijzonder heden van het ontwerp. Opinies werden eerst uitgedrukt wan neer de ministerieele voorlichting geëin digd was. Naar het getuigenis van M. Vanhoeck, Kamerlid en Burgemeester van Turnhout, zal Turnhout als garnizoenplaats, voor kazernen en aanhankelijkheden, minstens 16 miljoep. kosten. De Kamerkommissie voor het legersta tuut zal samengesteld zijn uit 10 katho lieken: M.M. Heyman, de Brulet, De Jae- gere, Delacollette, Fieullien, Housiaux, Marck, Ma terne, Sandront en Vanhoeck; 12 socialisten: MM. Collard, Ernest, Gel ders, Hoen, Missiaen, Nèves, Schevenels, Vande Meulebroucke, Jacques, Buset en Brunfaut; 4 liberalen: MM. Horrent, Le- febvre, Vande Meulebrouck Jos. en van Kesbeeck. In vooruitzicht wordt gesteld, dat het wetsontwerp rond 15 Maart in behande ling zal genomen worden. Dat schijnt mij nogal voorbarig, want de kennismaking is pas begonnen en wie de verslaggever zal zijn,, weet nog niemand. Een behaaglijk postje zal dat zeker niet zijn, DE KIESSTRIJD De Kiesstrijd is zoo wat overal ingezet. Huysmans, die een Limburger is van ge boorte, heef* Maandag gesproken bij de Gentsche socialisten. Zijn grootste slag woord was: wie modder hanteert, maakt zijn handen vuil. Wellicht heeft hij op dat gebied reeds heel wat persoonlijke ondervinding op gedaan. Woensdag verscheen in Vooruiteen artikel van Balthazar, onder den titel: DE MODDER. Waaruit ge kunt besluiten dat hij ge woon is in de modder te wroeten. De his torie der Bank van den Arbeid is op dat gebied voor hem een proefveld geweest. Onder inspiratie van C. Huysmans in de Volksgazetwordt voor Limburg aangestuwd in de richting van een ak koord tusscheA -liberalen en socialisten. Tot dusverre hebben de socialisten en de liberalen in Limiburg geen enkel ge kozene. De katholieken hebben daar zeven volksvertegenwoordigers en vier senators. In 1932 kregen de katholieken daar 65.636 stemmen; de socialisten, 12.923; de libe ralen, 10.298. TE LIBRAMONT De Katholieke Kiesvereeniging van Li- bramont hield 11. Zaterdag eene politieke vergadering in verband met de aanstaan de verkiezingen. Onder de aanwezigen: M.M. Poncelet, Voorzitter van de Kamer; M. Pierlot, Senator, Voorzitter van de Katholieke Unie; M. Ed. De Grelle, Be stendig Afgevaardigde der Provincie, en anderen. M. Ed. De Grelle, vader van Leon, lei der van «Rex», heeft daar medegedeeld dat hij ontslag genomen heeft aan den be heerraad van Rex en dat hij zich on derwerpt aan al de richtlijnen van de Ka tholieke Unie. Vader De Grelle werd geestdriftig toe gejuicht en was zeer ontroerd. Wat de opstandige zoon nu tegen zijn vader zal doen, moeten we afwachten. EEN KORT WETSVOORSTEL M. G. Romsée, VI. Nat., heeft ter Kamer een wetsvoorstel neergelegd van één ar tikel en twee en half lijnen, zeggende; Eenig artikel. Het Fransch-Belgisch militair akkoord van 7 September 1920 wordt opgezegd binnen de maand na de stemming van deze wet. Het is geteekend door Romsée, Borgi- non, Th. De Backer, De Lille en Elias. Butaye, Van Opdenbosch en Leuridan staan er niet bij. TIEN GEBODEN VOOR VROUWEN. Donna Rachele Mussolini, de vrouw van den Duce, heeft aan de Italiaansche vrou wen tien geboden gegeven. Zij hoopt dat die geboden zullen verstaan worden door de vrouwen van andere Europeesche landen en ook van Amerika. Die Tien Gebodenluiden als volgt: 1. Wijdt U zelf geheel en al en met trots aan Italië, aan het fascisme, door Benito Mussolini gegrondvest. 2. Zorg ervoor dat er dagelijks een laai end enhousiasme van U uitgaat, dat het land vervult met optimisme. 3. Heilig meer en meer uw overtuiging en gevoelsleven. Wees er trouw aan, ver loochen het niet! 4. Let niet op de wreedheid en pijn van een bevalling. Ket moederschap is geeste lijk, een offer aan de menschheid dat steeds met blijmoedigheid moet worden volbracht. 5. Beschouw U zelf niet als een enkeling, maar beleef de schoonheid van de sociale structuur, buig dan nederig uw hoofd voor zijn wetten. 6. Verban uit U zelf kleine nuttelooze IJdelheden, zonder echter het masker van huichelarij aan te nemen. 7. Wees trotsch en dankbaar op 'iw be stemming als vrouw, een wezen, voorbe schikt om in zich de toekomst te dragen en voor te bereiden. 8. Ontwikkeld uw verstand. Sla acht op het maatschappelijk leven en volg moe dig alle nieuwe paden, bij voorkeur het moeilijkste. 9. Verzorg uw lichaam, teneinde schoon heid, gezondheid en kracht te verkrijgen. 10. Werk hard. ROODK WIJSHEID. J. Chalmet, de eenige soc. volksverte genwoordiger der buitengemeenten van 't Arrondissement Gent, is steeds gestoord omdat bij de bespreking der Begrooting van Sociale Voorzorg door een Christen Demokratische Volksvertegenwoordiger op getreden werd om ook de landbouwwerk- lleden verzekerbaar te verklaren in be trekking tot de werkloosheid. Chalmet schreef in «Vooruit» van 1 Maart: De Christen Demokraten hadden onge lijk, te vrachten tot wanneer M. Delattre Minister van Sociale Voorzorg werd. Want... van hem ki.jgen ze dat toch niet. De socialisten hebben de opeenvolgende aanslagen op het leven der landbouwers aan de kaak gesteld. Wijlen M. Wau- ters, die van 1926 tot Oktober 1928 Mi nister van Arbeid is geweest, heeft voor de landbouwarbeiders niets gedaan. Chalmet vertelt verder: A. De klerika- len in de gemeentebesturen zien de werk- loozen van den buiten met tegenzin naar de stempelbureelen gaan. Die klerika- lenhebben daar niets in te zien. 't Zijn trouwens de gemeentebesturen niet, die voor de ondersteuning moeten zorgen. B. In de officieele besturen van den buiten is men doorgaans meer bekommerd om het leven van kalvers en veulens dan om dat van arbeiderskinderen. Op gebied van volksgezondheid, opvoeding, sociale voorzorg, enz. wordt niets gedaan. Zóó gansch het rood epistel van Chal met. Het antwoord is gemakkelijk: De verstandige arbeiders van den bul ten zijn allemaal georganiseerd. Derhalve hangen ze hoegenaamd niet af van de ge meentebesturen. Ik heb die proza alleen willen weerge ven, om te doen uitkomen hoe 't liegen en 't lasteren hij de roode leiders in 't bloed zit. LAATSTE INLICHTINGEN 1. Staatsminister Segers is afgetreden als voorzitter van de Federatie der Ka tholieke Kringen. Als zijn opvolger werd Woensdagvoor middag gekozen M. d'Aspremont-Lynden, met 140 stemmen op 154 stemmers. 2. Hoofdminister Van Zeeland zal den 14 Maart zich naar Warschau be geven om een tegenbezoek te brengen aan M. Beek. Deze laatste heeft 'n heelen tijd ge sproken met de journalisten, die hem de tong wilden pellen». 3. 't Staat vandaag in de gazetten 't moet dus wel waar zijn dat de oorlog Italië-Ethiopië den 10 Maart 1936 zal ge ëindigd zijn. 4. Mgr Gerlier, Bisschop van Tarbes en Lourdes, heeft Dinsdag een bezoek ge bracht aan Z. Em. Kardinaal Van Roey, Aartsbisschop te Mechelen. iBSZiSS2Sa5BEEi5SBEHHBHaEEHSBSC De Heer Gouverneur verwelkomd bij zijn aankomst. Zondag morgen 1 Maart bracht Mijn heer Baels, Gouverneur der Provincie van West-Vlaanderen, een bezoek aan de Ta baktentoonstelling te Geluwe, ingericht door den bond der tabakkweekers, in de St Jozefszaal. West-Vlaanderen is de bijzonderste pro vincie van ons land voor den tabakteelt en bijzonderlijk de streek van Geluwe—Wer- vik. Aan het accijnsbureel van Meenen WervikWaasten werd verleden jaar aan gifte gedaan van 1129 hectaren beplant met tabak, namelijk: 203 Ha. voor Geluwe, 110 voor Wervik, 115 voor Komen, 103 voor Beselare, 96 voor Meenen en 61 voor Wijt- schate. Dan komen nog eene gansche reeks kleine gemeenten met mindere beplantin gen. De Heer Gouverneur werd aan het Ge meentehuis, door den Heer Burgemees ter, Heer Jules Ingelbeen, het Ge meentebestuur en al de maatschappijen afgewacht en op het spelen van het vader- landsch lied onthaald. Heer Ingelbeen sprak op het Gemeentehuis den welkom- groet uit, waarop den Heer Gouverneur in kernachtige woorden antwoordde. Twee rijen leerlingen hadden langs beide kan ten der straat post gevat en vormden zoo doende de eerehaag tot aan de St Jozefs zaal, waar de tentoonstelling was onder gebracht. We bemerken met genoegen dat de in- landsche tabak de voorkeur geniet op uit- heemsche soorten. Op het verhoog hadden plaats genomen: M. Baels, omringd van de burgerlijke en geestelijke overheden. M. Vanraest, voor zitter van den tabakkweekersbond, verwel komde daar den Heer Gouwheer in naam van al de aanwezigen en schetste het doel der tentoonstelling. Daarna nam M. Baels het woord. Hij verklaarde met veel genoegen, de uitnoo- dlging tot het bezoeken dezer tentoonstel ling aangenomen te hebben, omdat hij overtuigd is dat die tentoonstelling een zweepslag moet en zal zijn voor de tabak teelt en het verspreiden van deze. De teelt, zoo vervolgde hij, kan verbeterd w den er staat voor de tabakkweekers ee schoone toekomst open, immers in d nijverheid bestaat er geen overprodukt men teelt slechts het vierde van wat a' tabak in ons land verbruikt wordt. Hij zegde verder, dat de Heeren Simoe en Pauwels reeds prachtig werk heb" afgelegd om de tabakkweekers met w en daad bij te staan. Voor wat den prt;' betreft, geen enkel land kan mededing met België en hij drukte den wensch dat deze tentoonstelling eene aanmoet ging en spoorslag wezen zou tot het breiden en verbeteren van den tabaktee Een luidruchtig handgeklap begroet de weldoordachte rede van den Heer Go» verneur Baels. Hierna werd de genoodigden een fit opgediende maaltijd aangeboden, waar een 80-tal beprsonen deelnamen en wat verschillende heildronken uitgesprok werden. 's Namiddags om 3 uur, had eene welgt slaagde voordracht plaats en de spreke: mochten zich verheugen in een talrijk opkomst, DANKBETUIGING VAN DEN HEER GOUVERNEUR, Zondag avond te 7 uur kwam te Geluti volgend telegram toe: Aan den Heer Burgemeesteij Geluwe. i) Bied aan U, aan alle Burgerlijke e; Geestelijke Overheid, aan onze wakkes tabakplanters, aan de lieve kinderen öe scholen en alle burgers, mijn diepgevoei. de dankbetuiging voor heerlijke en ont roerende ontvangst in uw goede ge meente. (get.) BAELS, Gouverneur Wel een sprekend bewijs dat de Hee Gouverneur uiterst tevreden was over he gul onthaal dat hem van wege Overhedet en Bevolking van Geluwe ten deele viel. llllBIHBIBHHBHiaBHIHIIIKIl MEESTER JOZEF VAN ELSLANDE Meester Jozef Van Elslande, schoolbe stuurder der vrije katholieke jongens school alhier heeft als dusdanig zijn ont slag gegeven en is met 1 Maart 1936 op pensioen gesteld. Na zijn studiën aan de katholieke Nor maalschool van Torhout volbracht te heb ben werd Meester Van Elslande hier op 1 Oktober 1897 tot onderwijzer aan de vrije katholieke jongensschool benoemd en met 1 Juni 1910 tot bestuurder dezer school aangesteld, in vervanging van Meester Emeric Vandenameele. Omtrent 39 jaar heeft Meester Van Els lande zich toegewijd aan het onderwijs der Vlamertingsche jeugd en talrijk zijn dezen die een dankbaar aandenken bewa ren van dezen Meester, van wien zij niet alleen nuttige lessen, maar ook wijzen raad en een deugdelijke vorming genoten hebben. Hij heeft de liefde en de genegenheid verworven van leerlingen en ouders en veel bijgedragen om hier het vrij katholiek onderwijs in aanzien te houden. Meester Van Elslande heeft ook veel in woners met raad en daad bijgestaan, niet alleen als ieverig bestuurslid van verschil lende bonden, maar ook daarbuiten!... Om zijn deugdelijk opvoedingswerk in de school en om zijn maatschappelijke dienstbewijzen wordt Meester Van Elslan de hier dank gezegd en wij drukken den wensch uit dat hij nog veel jaren van zijn rustpensioen moge genieten! IBBBBBHBEBBflBEBBBBBBlBBZBBE^ Wanneer men spreekt van boetpleging dan gaan 's menschen ooren toe. Wie spreekt van boete, spreekt van last. Te genover alle last gevoelt de mensch een natuurlijke afkeer. Afkeer en tegenneiging is echter geen reden om den last zoo maar te laten lig gen. Er zijn lasten, welke wij dragen moe ten, hetzij omdat wij niet verder kunnen, hetzij omdat wij uit plichtbesef ons daar aan niet mogen onttrekken. Elk mensch nu is schuldenaar tegenover God. Waar er schuld is, bestaat ook de plicht van schuldvereffening en uitbeta ling. De Katholieke Kerk heeft tot geestelijk algemeen welzijn deze likwidatie van menschelijke schuld tegenover God met wijze en moederlijke bezorgdheid weten te bepalen en te regelen door haar wetten van kristelijke boetepraktijk, die eener- zijds heelemaal in de lijn liggen van het gezond verstand en anderzijds rekening houden met menschelijke gebreken en zwakheid. De Kerk heeft tijden en dagen speciaal aangewezen voor verzoening en schuld vereffening. Zij heeft die wijze van boet pleging vastgelegd, welke het nuttigst blijkt te zijn voor geestelijke en lichame lijke gezondheid. Er zijn er evenwel, die de spreuk willen huldigen dat boetedoen niet meer van on zen tijd ls, of atlhans niet geschikt is voor landen met noorderlijk klimaat, lijk het onze. Maar wanneer men de kerkelijke wetten van vasten (een volledige maaltijd per dag) en van vleeschderven zonder vooroordeel aandachtig beschouwt, dan vinden we juist dat de Kerk die wetten van boeteoplegging aanpast aan onzen tijd, en dat zij wèl rekening houdt met de ver schillende omstandigheden van elk land, en zefs van elk bisdom, wanneer dit noodig of wenschelijk is. Laten we alleen maar wijzen op de toegevingen en toelatingen, welke zij toestaat in het boeteregiem naar gelang de vele omstandigheden van ouder dom, van zwakte, van zwaren arbeid en allerlei noodwendigheid. Zij, die meenen dat de Kerk te streng ls met haar vasten- regiem, kennen ofwel haar wetten niet, ofwel hebben alle schuldbesef en diens- volgens de plicht van schuldbetaling uit het oog verloren. Het gezond verstand overigens geeft de Kerk ten volle gelijk. Te veel menschen zondig, n op onze dagen tegen de eenvou digste princiepen van een gezond levens- regiem. En wanneer die la-ave lieden een halve eeuw op de wereld loopen, komt de geneesheer af met zijn strenge vermanin gen en... met een levenswet van «water, melk en broodwelke de geneeskundige wetenschap stipt voorschrijft om nog en kele Jaren het leven te verlengen; als het nog baten kan! Aldus betalen veel menschen den tol een zware levensbelasting omwille van ie verolg onderaan 2' kolom. M.M. Beek voor Po'en en Van Zeeland voor Belgie, onderteekenden op het Mini» terie van Buiten'andsche Zaken het nieuw handelsverdrag tussehen de beide Iandti iaaaBB3fia3S22l>iiU3232fia.i:JiLy2aUHi2IB3SBBBBiliBBBaBH8Sy*aiaBHII POLITIEK EN SMIJTBALLEN Te Parijs werd een «Humoristenfoor» geopend waar men voor 1 frank met zevei ballen Flandin, Boncour, Herriot, L. Blum, Regnier en Chautemp» mag omver werpen laBBBSBBBBBBBBBEBBHaHBSBMSlEiSaaBaaB&EBSBiaBBBSaSSBBaEiSMl Om te bewijzen dat ze nog goed kan Vervaet to voet van de kerk naar het Joye, Heer Burgemeester Kwatan marcheeren, ging de eeuwelinge Sofid' Gemeentehuis omringd van E. H. Pastd nen» en andere overheidspersonen. Zo-.dagochtend laatst werd te Heestert 'e flinke honderdjarige Sofie Vervaet met klank gevierd. In aï da straten hangen prachtige versieringen, kleurige wimpels en leuke opschriften. Om 9.30 uur werd de honderd-jarige afge \ald door den Burgemeester Heer Ach, Kwatannens, de Gemeenteraad, enz. Alzoo werd stoetsgewijze naar de kerk erk getogen waar een plechtige Hoog mis werd gecelebreerd. Een heerlijk ge- lerenheidssermoen werd gepredikt. .-en Te Dcum werd daarna gezongen. In het Gemeentehuis had de officieele ontvangst plaats De Burgemeester sprak een tieffend humoristische rede uit. Ne vens de honderdjarige had haar 93-jarlge broeder plaats genomen. Een prachtige zetel werd aan Sofietje overhandigd. ontving ook een kostbaar schouwgarf-' tuur. Een groot banket werd gehour in het Gemeentehuis. Nevens de honderdjarige zaten de Hl'; Burgemeester, E. H. Pastoor en 3^ de Beaufort. Rond 3 uur, met een weinig vertragi«j|J formeerde zich een grootsche folklorist stoet Het programma voorzag nog om 4.30] groote turnoefeningen door de maatscWl pij Ijzervasten om S.30 uur door j maatschappij Ste Cecilia een wan.» concert. Als apotheose, luisterrijk vuurwerk vw de woning van de eeuwelinge. Nog lange jaren aan Sofietje Veryy DE ITALIAANSCHE MINISTERS VERGADEREN De Italiaansche Ministers hebben ver gaderd om den toestand ln Afrika, alsook den Internationalen toestand, te bespre ken. Mussolini uitte zijn voldoening om de militaire sukseesen in de laatste dagen behaald. Hij drukte ook zijn voldoening uit dat de V. S. van Amerika de bestaande neu- traliteitswet enkel hebben verlengd en ze nog niet aangevuld hebben met het em bargo van den uitvoer van zekere pro- dukten. Mussolini besprak dan verder nog den toestand in het Donaubekken en de rol die Italië hierin heeft te vervullen. Met de actie ingezet ln Oost-Afrika be wijst Italië een dienst aan de beschaving. Aldus Mussolini. EEN LAATSTE POGING VAN GENEVE VOOR DEN VREDE Maandag 11. is de Volkenbondskommis sie der 18 bijeengekomen en deze bijeen komst was de gelegenheid voor de poli tieke leiders om den toestand te bespre ken en een nieuwe poging te doen om den vrede te bekomen. De Heer Eden, Minister van Buiten- landsche Zaken van Engeland, maakte den Maandag nog bekend dat zijn land bereid blijft de oliesanctie toe te passen als de andere leden van den Volkenbond ook bereid zijn die sanctie toe te passen. De Heer Flandin, Minister van Buiten- landsche Zaken van Frankrijk, wilde nc-g een uiterste poging doen om verdere uit breiding der sancties te vermijden er. leg de een voorstel neer waarbij aan de oor logvoerende landen gevraagd wordt de vijandelijkheden te staken, onverwijld onderhandelingen aan te knoopen, ten einde een oplossing te vinden en zoo spoedig mogelijk hun antwoord te la ten geworden. Dit voorstel werd aangenomen en werd gestuurd naar de oorlogvoerende landen, 't zij Italië en Abessinië. Moesten de antwoorden ongunstig zijn, dan zal waarschijnlijk de oliesanctie er door komen, wat de Franschen niet graag zouden zien. De vergaderingen der Volkenbonds kommissies werden dan ook verdaagd tot binnen enkele dagen. Melden wij nog terloops dat naar ze kere geruchten de Negus zou voorstellen den vrede te sluiten op het statu-quo t.t.z. dat Italië zou krijgen al wat het tot nogtoe heeft weten te veroveren, en dat hij den Koning van Engeland zou ver zocht hebben als bemiddelaar op te tre den. Dit nieuws werd ook gelogenstraft. Donderdag werd gemeld dat men te Addis-Abc ba een wapenstilstand verwacht met den 10 Maart, ingevolge den nieuwen oproep van den Volkenbond. Men is er steeds bereid te onderhandelen op grond slag van het Volkenbondspakt. Zaterdag 7 Maart zal er te Rome een besluit getroffen worden over den oproep van den Volkenbond tot het stilleggen van den strijd. Men denkt dat Mussolini eerst eischen zal stellen vooraleer hij de krijgsverrichtingen zal doen stop zetten. Men mag dus nog eerst onderhandelin gen verwachten. co» Italiaansche vliegtuigen hebben een Engelsche ambulance bestookt en bijna gansch vernietigd. Drie gewonden werden gedood en vier anderen bezweken aan de gevolgen van de opgeloopen verwondingen. Maarschalk Badoglio schat dat 10.000 Abessiniërs gesneuveld zijn in den Tem- bien-slag. De Italianen zouden enkel 500 mannen verloren hebben. Nemen wij ge rust aan dat de man graag overdrijft. De Negus heeft een manifest tot de Abessinische bevolking gericht, waarin hij zegt dat de oorlog pas begint, dat alle weerbare mannen naar het front moeten vertrekken, dat geen geloof mag gehecht worden aan de Italiaansche zegebulletijns die steeds valsch zijn en waarin verteld wordt dat, als zij twee Abessiniërs hebben gedood, zij een geheele legerafdeeling hebben vernietigd. De Italianen melden dat zij den Tak- kaze-stroom hebben bereikt. De Negus heeft den Volkenbond laten weten dat hij bereid is in onderhandelin gen te treden, tengevolge den oproep door den Volkenbond gedaan tot de oorlog voerende landen. Twee bombardementsvliegtuigen van bet type Caproni, in de «traten van Napel», vóór hun verzending naar Ethiopië. flBBBBSBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBIBBaEBBBBBBBBBBBaEBBBBlfaBBBiaBa FOTO DER VIER ECHTPAREN VOOR HET ALTAAR. Gaston Smagghe, 27 jaar, en Maria Vanoverberghe, 25 jaar; - Daniël Smagghe, 26 jaar, en Alice Vanoverberghe, 23 jaar; - André Vanoverberghe, 22 jaar, en Esther Smagghe, 24 jaar; - Gerard Wenes, 22 jaar, en Jeanne Vanoverberghe, 19 j. Dikwijls hoorde men alhier van ver- schlllige huwelijken op denzelfden dag, maar dit waren doorgaans uit verschillige gezinnen. Doch wat eene zeldzaamheid mag heeten en voorzeker nog nergens ontmoet werd, Is een huwelijksplechtig heid zooals we op Dinsdag 3 Maart hier te leper te zien kregen. In eenzelfde plechtigheid werden vier huwelijken ingezegend, en wat de zeld zaamheid van deze gebeurtenis nog ver hoogt is het feit dat het langs de eene zijde vier kinderen van een en hetzelfde huisgezin en langs den anderen kant, drie kinderen, ook van een en hetzelfde huis gezin betreft, die onderling in den echt traden. Van deze vier huwelijken, zijn er dus drie kruishuwelijken, zoodat er zich onder de echtgenooten dus zeven broeders en zusters bevinden. Mevrouw Is. Philippe-Beun, weduwe in eerste huwelijk van den Heer Leon Van overberghe, wonende op de Vande Peere- boomplaats in de herberg De Boeren- holis de moeder van deze kinderen, die ineens haar eenigen zoon en drie harer dochters zal uithuwelijken aan de twee zonen en een dochter van Mijnheer en Mevrouw Camiel Smagghe-Coffyn van de Kalfvaart, en aan den zoon van Mijnheer en Mevrouw Joseph Wenes-Debrouwer van de Lombaardstraat. Wat ook nog zeldzaam mag genoemd worden, is dat de ouderdomsrang in de drie kruishuwelijken zoo goed geëerbiedigd werd. De oudste zoon Smagghe trouwt met de oudste dochter Vanoverberghe, de twee de zoon met de tweede dochter, enz. Deze buitengewowne plechtigheid had plaats voor het burgerlijk huwelijk, in de groote bovenzaal van het Stadhuis, te 8.30 uur, en de plechtige huwelijksinzege ning geschiedde te 10 uur, in de St Maar- tenskathedraal, onder zeer groote belang stelling. Wij laten hier de namen der Jonge echtparen volgen; Gaston Smagghe, onder-officler-specia- list bij het vliegwezen te Evere, en Maria Vanoverberghe, zonder beroep; Daniël Smagghe, autogeleider bij het Vliegwezen te Nijvel, en Alice Vanover berghe, zonder beroep; André Vanoverberghe, elektriekwerker, en Esther Smagghe, zonder beroep; Gerard Wenes, diamantbewerker, en Jeanne Vanoverberghe, zonder beroep. Deze laatste zullen de uitbating der herberg De Boerenholvan hun ouders overnemen en voortzetten. Op het Stadhuis was het de Heer Sche pen Lsmahieu die het burgerlijk huwelijk deed, en daarna in eene gemoedelijke taal «venscht de Heer Schepen de jonge echt paren geluk, alsook de achtbare ouders en familieleden, en bracht hulde aan de Kroostrijke gezinnen, waaruit zij allen ge sproten waren. Na de burgerlijke plechtigheid reden de eutos met de jonggehuwden en familie- ieden naar de kerk, waar een echte men- schenschaar de kathedraal vulde. IBBBBBBBBBaSiBBlHBiBHHBBBBBBBB (Zie vervolg onderaan 5* kolom), overvoeding en van te veel bloedrijk voed sel, waarvan zij wilden genieten in de beste periode van hun leven, toen ze dach ten van honger te sterven na een paar da gen te vasten! •Wie zich tot levensdroom stelde goed te eten en goed te drinken, zonder omzien naar de heilzame boetedagen der Heilige Kerk, komt vroeg of laat bij een keerpunt waar een onverbiddelijke man der weten schap duchtig den droom aan stukken slaat, met een kwestie van dood of leven: Een flauw papke met beschuitjes, en een glas klaar water, of dood! 't Was de Eerw. Heer Deken Vermaut, bijgestaan door de Eerw. Heeren Deco- ninck en Huyghe die deze vier huwelij ken inzegende, 't Was oprecht aandoen lijk deze vier jeugdige paren aan den voet van het altaar te zien staan om daar voor God hun trouw voor het leven onder eed te hooren bevestigen. Deze uitzonderlijke en nog nooit ge hoorde huwelijksplechtigheid werd door een overgroote menigte nieuwsgierigen gade geslagen. Een klein legertje persfoto grafen en reporters waren op deze zeld zame gebeurtenis aanwezig, daar de pers reeds op voorhand melding had gemaakt van dit zeldzaam gebeuren. Aan de vier jeugdige echtparen, evenals aan hun gelukkige ouders, bieden wij onze hartelijkste gelukwenschen. IBBBB3BBBBBEBBBBBBEK3BBBZ&EB Super S lampen Musical Élégant Sélectif Be»te toette! aan den laagsten prij»! Koopt geen Radiotoestel zonder een BARCO beproefd te hebben.

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 2