SNUIF commerpaale appelgelei BURGERSTAND VAN AANBESTEDINGEN WEKEL1JKSCH LITURGISCH BULLETIJM Terug naar de oude Vlaamsche zeden n<taunwfkb maandstonden De Jonkvrouw van Lindendale OPVOEDKUNDE landb. te Woesten en Melis Bertha, laudb. te Reninge. Persoon Maurice, been houwer te Tourcoing (Fr.), en Vanhöftne Irma, z. b. te Reninge. Robyn GerajA- paardengeleider te Boezinge, en Har"'^ Germaine, dienstmeid te Reninge. DIKSMU1DE, t. 26 Febr. tot 4 Maart. Geboorte. Yvette Deruyter, d. v. Marcel en Maria Beauprez. Overlijden. -Hendrik Marnef, 5 m., d. v. Frans en Maria Daelemans. LANGEMARK, maand Februari 1936. Geboorten. Descamps Nicolle, d. v. Maurice en Goudenhooft Maria. La- houtte Isabella, d. v. August en Bultinck Joanna. Wallecam Daniël, z. v. Henri en Vermeulen Gabriella. Spriet André, z. v. Oscar en Van Lerberghe Irma. Bosch Noëlla, d. v. Arthur en Billiet Fla- via. Vantomme Willy, z. v. Achiel en Mally Margareta. Cailliez Christine, d. v. Oscar en Baccarne Maria. Van- dendriessche Christiane, d. v. Gerardus en Robyn Margareta. Overlijden». Verstraete Cyrillus, 63 j., wed. v. Vermeersch Emiliana. Claeys Petrus, 85 j., echtg. v. Bekaert Amelie. Verheyn Octavie, 64 j., echtg. v. De- lamillieure Henricus. Beauprez Vir ginia, 93 j., wed. v. Loffer Leopold. Maddelein Camilla, 53 j., echtg. v. Van- denbussche Camille. Lebbe Cyriel, 45 j., ongeh. Du Moulin Rosalia, 85 j., wed. v. Barbary David. Vanderleuren Si- mion, 16 j., z. v. Henri en Verhanneman Coralie. Huwelijken. Verfaillie Valerius en Mahieu Romanie, beiden te Langemark. De Muynck Emiel te Zuienkerke en De Schacht Herminie te Langemark. JONKERSHOVE, m. Jan. en Febr. 1936. Geboorten. Descan Etienne, z. v. Gas ton en Anna Den Haese. Deraedt Yolande, d. v. Michel en Marie Despier- re. Noyelle Oscar, z. v. Michel en Laura Coppenolle. Huyghe Maria, d. v. Marcel en Irma Vandenbriele. Descan Valère, z. v. Maurice en Marguerite Slem- brouck. D'Hert Jeannine, d. v. Richard en Maria Hinderyckx. Overlijden». Ryckaert Rem!, 43 J., echtg. v. Julia Maekelberg. Vanthuyne Amelie, 87 j., wed. v. David Beauprez. Huwelijken. Verlinde Cyrille en Irma Puype. Timmerman Octave en Martha D'Hert. HOUTEM (V.), m. Jan. en Febr. 1936. Geboorten. Lefranc Alice, d. v. Mau- rits en Cottry Gabriella. Leper Moni que, d. v. Maurits en Rousseeuw Euge nia. Vandooren Roger, z. v. Marcel en Vandenberghe Madeleine. Dehaeze Guido, z. v. Marcel en Muylle Maria. Millecam Daniël, z. v. Marcel en Bouve Zulma. Millecam Jacqueline, d. v. Ri chard en Smaeghe Yvonne. Overlijden». Denys Zenobla, 68 J., echtg. v. Verleye Camillas. Debrues Georges, 47 j., ongeh. Degin Fernand, 23 d., z. v. Louis en Dumon Martha. Veriez Liza, 53 j., echtg. v. Metsue Ben jamin. Maelstaf Maria, 48 j., echtg. v. Hennebel August. Goethals Juliana, 91 j., wed. v. Claeys Frans en Maelstaf Leopold. Flament Leonie, 66 j., echtg. v. Meerschaert Karei. Huwelijk. Neut Andreas, vlaswerker te Gijverinkhove, met Debyser Estella, werkster te Houtem-Veurne. ZONNEBEKE, maand Februari 1936. Geboorten. Lorsom Ferdinand, z. v. Georges en Noyez Yvonne. Beernaert Henriette, d. v. Gerard en Vandoolaeghe Godelieve. Hoflack André, z. v. Omer en Bouten Germaine. Boscart Michel, z. v. Emile en Brion Adrienne. Van Damtne Aimé, z. v. Cyriel en Van Loocke Lidia. Overlijden». Hoorelbeke Michel, z. v. Maurits en Warnez Maria. Noyez Vic tor, 79 j., echtg. v. Pattyn Marie-Louise. Vandevivere Jules, 71 jaar, ongeh. Boudry Henri, 74 j., ongeh. Garreyn Roland, 18 m., z. v. Georges en Bataillie Anna. Huwelijken. Claerebout Jerome met Soenen Julienne. Denorme Sylveer met Landuyt Yvonne. Vandekerchove Cy riel met Vandorpe Martha. Vergauwe Andreas met Knockaert Martha. STADEN, van 26 Febr. tot 5 Maart 1936. Geboorte. Perdu Gilbert, z. v. Ca- miel en Vanraes Anna. Overlijden». Robbelin August, 85 echtg. v. Duister Eugenie. Spruytte Maria, 74 j., wed. v. Desmedt Constant. Vandermeersch Dephina, 82 j., wed. v. Bryon August. LOO, maand Februari 1936. Geboorte. Verstraete Leopold, v. Alois en Magdalena Demeyer. Sterfgeval. Pieters Emerentia, 74 j., huishoudster, echtg. v. Petiberghein Henri. BSBB&BEBBBEEBBBBEBBElflBflBBBB 16 MAART. Te 11 u., ten gemeente huize te MIDDELKERKE, openbare ver huring van het Casino-Kursaal van Mid- delkeke (privaatkring, dancing-tea-room, concertzaal, enz.), Inl. ten gemeentese cretariaat. 2 APRIL Instede 25 Nov. Te 3 u., ter wachtzaal 1* klas ter statie MEENEN, door h. Van Renterghem, e.a.w. inspecteur te Gent, vergunning voor het uitbaten van het wisselkantoor ter statie. Alg. en bljz. lastkoh. nr 70-241, prijs 5 en 3 Ir. Uitslag van Aanbestedingen 18 Febr. Te 10 u., ten gemeentehuize te HOUTHULST, werken aan het gemeen tehuis. Bestek 72.500 fr. H. VANDAMME, Merkem, 88.820,15; Et. Deburggraeve, Diksmuide, 88.820,83; A. Vanslambrouck, Torhout, 103.000; A. Ver- scheure, Ichtegem, 109.981,77. 21 Febr. Te 10 u., ten gemeentehuize te HOUTHULST, bcstratingswerken. Be stek 200.000 fr. H. DERYCKE, leper, 273.120 fr.; O. Maes, Lichtervelde, 286,155; H. Van Wijns- berghe, Poelkapelle, 324.348; H. Pijlijser, Oostduinkerke, 332.410 of 355.774 fr. POPER1NGE, 28 Febr. tot Maart. Geboorten. Bouw Marius, z. v. Mau rice en Verhaeghe Magdalena, Ouderdom- steenweg. Lermvtte André, z. v. Ca mille en Depoorter Madeleine, Jagerstraat. Deseure Frans, z. v. Maurice en De Caesteker Jeanne, Komstraat. Vermeu len Lutgarde, d. v. Georges en Vanhoutte Maria, Hoogstade. Lefever Marcel, z. v. Lucien en Bourgois Maria, Casselstraat. Desramaux Marcel, z. v. Maurice en Plouvier Lydia, Wijtschate. Lefever Sadi, z. v. Alidoor en Top Ida, M. De Wulfstraat. Laheye Albert, z. v. Geor ges en Huyghe Martha, Pottestraat. Overlijden». Vandeputte Paul, 3 jaar, Stavele. Debel Mathilde, 83 j., wed. v. Scherpereel Petrus, Tien Geboden. Deroo Brigitte, 1 Hj-, Krombekesteenweg. IEPER, van 26 Febr. tot 4 Maart 1936. Geboorten. Beirnaert Antoine, Be luikstraat, 7. Defoort Julien, Groote Markt Koning AI!t:t. 4. Crock Victor, Pilkemstraat, 4. Nuytten Jeannine, Neerstraat, 16. Louchart Agnès, Re- collettenpoort, 5 (v. St-Jan). Harteel Robert, Statiestraat, 55. Vandenabeele Joseph, St Niklaasstraat, 15. Hugties Jeannine, Zonnebekestw., 262. Ameloot René, Ieperleestraat, 4. Overlijden». Dumez Alphonse, 72 j., z. b., echtg. v. Philips Eugenie, Lange Torhoutstraat, 25 (v. Meesen). Lebbe Achille, 22 j-> 7- b-» wed. v. Vancayzeele Juliana^ Zonnebekesteenweg, 11. Kes- telyn Ernest, 78 j., z. b. wed. v. Devos Marie, Zonnebekesteenweg, 185. De- clercq Marie, 65 j., z. b. echtg. v. Deweer Bruno, Poperingesteenweg, 8. Deslee Bernard, 6 d„ z. b., Recollettenpoort, 5 (v. Kortrijk). Ramault Jules, 73 j., eere notaris, echtg. v. Vandelanoitte Maria, Cartonstraat, 4. Desmit Arthur, 9 j., scholier, Zonnebekesteenweg, 294. Ver- schoore Maria, 32 j., huishoudster, echtg. v. Alfons Dejaegher, Capucienenstr., 28. Coolsaet Celiua, 41 j., z. b., echtg. v. Theophiel Feys, Poperingestraat. 8. Huwelijken. Smagghe Gaston, onder officier specialist bij het vliegwezen te Evere, en Vanoverberghe Maria, z. b. te leper. Smagghe Daniël, autogeleider specialist bij het vliegwezen te Nijvel, en Vanoverberghe Alixia, z. b. te leper. Vanoverberghe André, electriekwerker, en Smagghe Esther, z. b., beiden te leper. Wenes Gerard, Diamantbewerker, en Vanoverberghe Jeanne, z. b., beiden te leper, GELUVELD, maand Februari 1936. Geboorten. Roger Bouckaert, z. v. Henri en Emilie Castelein. Idette Ca- sier, d. v. Henri en Suzanne Devogel. Monique Masschelein, d. v. Maurits en Maria Verhille. Lucien De Marez, z. v. Oscar en Madeleine Vansteenlandt. Overlijden». Marie Vermander, echtg. v. Alois Verfaillie. Emma Verbeke, echtg. v. Jules Acke. WOUMEN, m. Januari en Februari 1936. Geboorten. Robert Deboeuf, z. v. Constant en Maria Veryser. André Gheerardyn. z. v. Karei en Leonie De- pover. Géry Arickx, z. v. René en Maria Watteyne. Raymond Durnez, z. v. Michel en Maria Kouckhuyt. Achiel Sansen, z. v. Maurice en Eugenie Van Lerberghe. Gilbert Debacker, z. v. Constant en Rachel Desmedts. Geor gette Notable, d. v. Eric en Zulma Ma- rent. Denis Huyghe, z. v. Camiel en Flora Verhaeghe. Roger Hoorelbeke, z. v. Valère en Irma Crombez. Sterfgevallen. Emelie Ghyselen, echt- geuoote v. Alois Declerck. Alois De- clerck, wed. v. Emelie Ghyselen. Al fons Haerynck, echtg. v. Martha De smedt. Henri Stragier, wed. v. Hor- tense Hoornaert. Jan Gelande, echtg. van Hörtense Meseure. Karei Van Steeue, ongeh. Camiel Vivey, echtg. v. Sidonie Denecker. Huwelijken. Emile Pollet v. Alverin- gem en Alida Foullon. Achiel Syoen, wed. Bertha Bommest, en Sara Verhelst, wed. Hector Vanstechelman. Achiel Vallaeys en Jeanne Vanhouwe. Bou- dewijn Callewaert en Madeleine Castryck. PROVEN, m. Januari en Februari 1936. Geboorten. Camerlynck Willy, z. v. Marcel en Verhille Angèle. Bossaert Maria, d. v. Maurice en Delanghe Julia. Devos Astrid, d. v. Jerome en Ver meulen Maria. Top Monique, d. v. Jo seph en Vulsteke Maria. Aileweireldt Giselle, d. v. Lucien en Rousseeuw Julia. Verhelle Denise, d. v. Jules en Hebben Rachel. Mahieu Mariette, d. v. André en Plancke Marguerite. Sterfgevallen. Veyer Rosalie, 82 j., ongeh. Marjean Nathalie, 76 j., wed. v. Vanacker Henri. Druant Philomene, 79 j., wed. D'Ooghe Ignaas. Decaeste- ker Emma, 32 j„ echtg. v. Jacques Jerome. Huwelijken. Dekeyser Lucien van Ghyvelde (Fr.) met Veniere Alice van Proven. Derycke André en Decroo Germaine, beiden v. Proven. De Sloo- ver Frans v. Oedelem en Pareyn Agnès v. Proven. KORTEMARK, v. 26 Febr. tot 4 Maart. Overlijden». Roelens Charles-Louis, 78 j., ongeh. Cordy Omer, 1 m., z. v. Jules. Saelens Romanie, 69 echtg. v. Maes Camiel. Tampere Roger, 3 m., z. v. Hector. Maes Sidonie, 79 j., wed. v. Verdievel Polycarpus en Kimpe Henri. Mortaigne Eugenie, 80 j., wed. Gysel Pieter. RENINGE, m. Januari en Februari 1936. Geboorten. Merlevede Suzanna, d. v. Achiel en Maria Lacante. Vandela- notte Willy, z. v. Arthur en Maria Lams. Overlijden». Devos Servatius, 79 j., ongeh. Deconinck Leonie, 78 j., wed. v. Kinoo Jeoannes-Frauciscus. Vallaeys Silvie, 79 j., wed. v. Vanacker Edmondus. Dejonckheere Henri 87 j., wed. v. Oc tavie Verbrugge en Marie Vermeulen, echtg. v. Victorine Vanderhaeghe. De- lefortrie Eugenie, 91 j. wed. v. Charles Melis. Depoorter Maria, 82 j., wed. v. Henricus Basyn. Huwelijken. Verlinde Anscharius TIJD IS GELD Wat heden ls geschied. Vermoeit U morgen nletl Wat heden werd gedaan Is zeker van de baan! Daarom geen tijd verspild Indien ge slagen wilt, Tot Oodes eer volbracht De dagtaak die U wachtl Voor ieder onzer geldt Het spreekwoord: Tijd is geld! HBEBBflBBBflBSSBBBUflBBSI MAART - LENTEMAAND 8 Z 2' Zondag v. d. Vatten. Remin'ncergt H. Jon. de Deo. leper Kattefee*t Ev.: Gedaanteverandering v. Jezus 9 M H. Francisca, wed. H. Gregorius 10 D HH. 40 Martelaren Sebasta 11 W H. Isidorus, H. Angela van Foligno 12 D H. Gregorius de Groote, paus 13 V H. Eupharisia, m., H. Icephorus, bis*. 14 Z 457» Verj. v. 't Mirakel v. O. L. Vr. V. St Jan te Poperinge. H. Mathilde ZONDAG 8 MAART 1936, 2* Zondag van den Vasten, Reminisoe- rePaars. 2* Gebed van den H. Joannes de Deo, belijder. Het volstaat niet gedurende den H. Vas tentijd alleenlijk lichamelijke verstervin gen te doen. Ook, en vooral, moeten we onzen geest versterven en ons inwendig hervormen en vernieuwen. De H. Kerk heeft het vasten en andere boetpleglngea niet om haar zelf voorgeschreven, maar omdat ze een zeker en onmisbaar middel zijn om tot het eigenlijke doel te komen: nl. onze ziel te sterken, ze te wapenen te gen de verleiding van de wereld en ze kracht te geven om de lagere driften te overwinnen en aldus bekwaam te worden om het doel van ons leven als christen mensch te bereiken. Dit doel is, zooals we het als kind reeds hebben geleerd, hier op aarde God dienen en hiernamaals, in den hemel, Hem eeuwig aanschouwen. Hoe we God hier op aarde trouw kunnen dienen. Lezen we in het Epistel van dezen Zondag. Zuiver leven en eerbaar zijn in gedachten en begeerten. Als we de vermaningen, wel ke de Apostel ons op 't hart drukt, in acht nemen en ons leven schikken naar zijn leer, die niets anders is dan de leer van Christus, dan zullen we zeker een» deelgenooten worden van de heiligen en ook voor eeuwig Christus' glorie mogen aanschouwen. H. GERTRUDIS, Maagd (Dinsdag 17 Maart). In 626 werd de H. Gertrudis te Landen geboren. Van in haar prille jeugd ontving ze van haar ouders, Pepijn van Landen en Iduberga, een door en door kristelijke opvoeding. Om haar schoone ziel, haar rijk begaafden geest en haar lieftallig voorkomen, was Gertrudis op 12-Jaxigen leeftijd de hoop reeds van vele edellieden. Doch het godvruchtig kind wees met be slistheid elk huwelijksaanzoek af om zich uitsluitend aan God te kunnen wijden. Amandus, de Apostel van Vlaanderen doortrok toen onze streken en ontmoette te Nijvel in Brabant Gertrudis en har# moeder, die weduwe geworden was. Op aandringen van den H. Amandus bouwde Iduberga een klooster waarin zij zelf en hare dochter Gertrudis zich vbor eeuwig aan den Zaligmaker toewijdden. Nu wal Gertrudis' hartewensch vervuld... nie mand kan haar nog van den goddelljken Meester scheiden. Onder al de religieuzen schitterde ze uit door de beoefening der deugden en vooral door de naastenliefde. Geen wonder dan ook, dat ze, nauwelijks 21 jaar oud, tot abdis werd aangesteld, welke taak ze edelmoedig op zich nam en met gestrengheid en goedheid vervulde. De jonge abdis, die met een scherp ver stand was begaafd, bestudeerde de god geleerdheid en de wijsbegeerte. Maar deze studie werd een beletsel voor haar liefde volle samenspraken met haar hemelschen Bruidegom. Ze werd treurig gestemd en ondervond de waarheid van wat de Na volging voorhoudt: «de ootmoedige ken nis van zich zelf is een zekerder weg tol God, dan de diepste naspeuring der weten schap. i). Dadelijk liet Gertrudis de studie varen om zich nog enkel van hart tot hart ln innige samenspraken met God op te houden. Sindsdien waien gebed en over weging Gertrudis' rijkste belooning hier op aarde. De abdis overleed ln haar kloos ter van Nijvel in 659. IBBBaBBHHaanHBBBWBBBBflMBaa EEN NIET ALLEDAAGSCHE STAKING TE NEW-YORK Ja, we moeten terug het oude fiere Vlaamsche Raa doen herleven en dat, Christene Moeders, is uw werk! Op t oogenblik dat God u de verhevene, eervolle taak van 't moederschap opdraagt, begint uw gewichtige zending. Gaat daarom ter school bij den opvoe der Christus. Hij zal u leeren hoe ge zijn moet om als mensch schoon te zijn, om anderen uw kinderen goed te maken. Leert vanaf de geboorte aan uw kinde ren hun grilletjes en willetjes bedwingen, volg ze niet in, zoo zult ge nooit over las tige kinderen te klagen hebben. Maakt van uw schoot den bidbank van uw klei nen, waarop ze de gewoonte aanleeren ln elke omstandigheden hun hart tot God te verheffen. Maakt van elke gelegenheid gebruik om uw kinderen te doen naden ken, opdat ze den ernst van 't leven, maar ook de schoonheid ervan leeren kennen en tevens de IJdelheid van alles leeren be seffen, boezemt liefde in voor het goede, het schoone, het verhevene, het ideale. Maakt den schoonen raad van den Mees ter indachtig: Doet anderen al het goede dat ge zoudt wenschen dat aan u ge schiede Vormt menschen met een onwrikbaren wil, menschen met karakter mensehen van trouwe plichtsvervulling, gereed tot eiken strijd. Kortom, echte, groote ideaal- menschen. Ja, vormt in de kinderen van heden de Kerk en de Maatschappij van morgen. Daartoe hebt ge naast God's hulp en Maria's bijstand het groote wapen waar over gij alleen beschikt, het machtige wa pen van uw warme moederliefde! BERTHA CREUS, Candidate Landbouwregentes. IEBBrE9S13ZHBB2SBBBBBBBBSXEB OFFICIER DER PROMOTIE VAN DEN KONING TOT PRIESTER GEWIJD Te Mechelen werd door Z. H. Em. Kar dinaal Van Roey tot priester gewijd, de E. H. De Schuyteneer, 38 Jaar oud, die destijds in de militaire school tot dezelfde promotie behoorde als Z. M. Koning Leo pold in. E. H. De Schuyteneer was eerste dier promotie en was ook zeer bevriend met Koning Leopold III. Over een vijftal jaren verliet hij het leger om een hoogere roeping te volgen. IBflBEBBBBflBEBBBBIBBBBEBBBBBB ZES KINDEREN OMGEKOMEN IN EEN BRAND IN AMERIKA Te Canandaigua, in den Staat New- York, brandde een boerderij af. Zes kin deren kwamen om in de Vlammen. De boer en de boerin werden zoo erg ver brand dat men ook oor hun leven vreest. IBBBHBBBBBBBBESBSBBBBaBBBBEB BRUTALE AANRANDING TE BERCHEM-ANTWERPEN Kaashandelaar Th. Neven uit Berchem- Antwerpen werd des nachts nabij zijn huis door twee schelmen overvallen. Met een trektang werd hij eerst bewusteloos geslagen, daarna met prikkeldraad vast gebonden ln zijn winkel en van het een en het andere beroofd. TALLEN KANT In haast elk land Houdt men op onze dagen t Is nutteloos daarvoor te klagen Een schoonheidswedstrijd Maar wat er nog niet werd gehouden Dat is, ge moogt het goed onthouden Een konkoers voor de leelljkheid. Ja, beste menschen, een Bresiliaansch dagblad heeft een wedstrijd uitgeschre ven... voor de leelijkste man... Daar kunt ge ook aan meêdoen, ls het komplementje van Marental D'r waren 54 mededingers, en 'k geef U te raden wat de laureaat van dien wed strijd als prijs ontvangen heeft. Een millioen «reis als 't U belieft, of ongeveer 'n half miljoentje van onze suk kelt rankskens. Hewel... aan dat tarief, zouden er nog al veel te vinden zijn die voor den leelijk- sten aap van de wereld zouden willen pas- seeren... en 't zijn ook! DIKKE MIEL was uitgenoodigd op 'n banket bij den burgemeester van Para- pommelen. Naar Engelsche gewoonte stond daar 'n gebraden gans in 't midden van de tafel, toen de invités hunne intre de deden. Tiens, zei Miel, toen alleman gezeten was, z'hebben mij juist nevens de gans gezet! De vrouw van den burgemeester die juist aan Miei's rechterzijde zat, verslikte zich Juist op dat oogenblik, en bezag hem eens vies. Toen merkte onzen held pas dat hij rich misklapt had, en om alles goed te ma ken!! voegde hij er bij: 't Is van de gebraden da'k spreke, weie. In 't Fransch noemen ze dat la gaffe 'N GEDACHT: Wie 't liegen en 't bedriegen niet en haat Valt van slecht in grooter kwaad. DE ENGELSCHE GAZETTEN voorspel len dat Londen niet meer door vlieemasjie- nen zal kunnen bereikt worden, als het weer ne keer oorlog is. Ge weet wel, daar is nen Ingenieur, een lekere Crindell, en die heeft 'n lichtstraal uitgevonden waarmeê hij op afstand hen- den, katten, stokvisschen, olifanten en menschen doodbliksemt, dat 't een plezier is om zien. Hewel, nu heeft die slimme kadee het joover gebracht, dat hij de vliegmasjienen kan doen vallen, gelijk hagelsteenen. Ze zullen 't nog zoover brengen, dat het >#en oorlog meer kan zijn. Ons zou dat wel behagen Doch mannekens die sabels dragen En leven van 't militair gedoe Zijn nooit de militaire rommel moe. Wat de menschen ook niet moe worden dat is voor den zot te spelen... op Kar naval. A propos! Weet ge wat dat woord be- keekent: Karnaval? Dat komt van 't latijn carne vale» hetgeen beduidt: «vaarwel, Jteesch!in andere woorden: we gaan vasten. Vwala, nog iets dat ge weet! DE MEESTER GAF LES. Hoeveel elementen zijn er? vroeg hij. Vijf, zei Peerke Smout. Hoe vijf? 'k Heb er U toch maar vier grieerd! En toch zijn er vijf! zei Peerke Smout. Noem ze, zei de meester. Water, lucht, vuur, aarde en... bruine boonen, zei Peerke. Bruine boonen, wat is dat nu voor •en grap? Leg dat eens uit. Wel meester, 't is mijn vader die het «egt. Als mijn moeder hem een teljoor Van die boonen voorzet dan is vader heel oontent, en dan roept hij altijd: Zie, nu voel ik mij heelemaal in mijn element Da meester moest lachen, en Peerke kreeg geen straf. ZOO GE 'T NOG NIET WEET Patricia Burneet De wereldkam oioene-zwemster Is ook een beestentemster. Dis lesv. ~ers en beren Op heur g; .1 kan dresseeren Maar wier s druipt van de kin Zoodra ze zi' t 'n muis of 'n spin. Dat schoon meisken met dien schoonen naam was op toernee in Londen. Enkele joernalisten ofte gazetschrijvers waren d'r op af gekomen om heür 'n interview af te nemen, maar toen ze heur loge binnen traden, zagen ze daar in de plaats van 'n felle, struiksche moedige matrone, 'n bleek en ontdaan schepsel op 'n stoel staan, dat met wijd opengesperde oogen aan het lehreeuwen en het roepen was op den be waker, omdat er 'n... klein muisken in heur kamer aan 't rcudspringen was! Ge moet niet vragen hoe onze joernalisten Ontgoocheld waren! Maar 't was nog maar "n begin! Toen leidde onze Patricia hen naar heur leeuwenkooi, waar ze een flinke demon- itratie gaf met drie leeuwen en twee tij gers... toen d'r plots een schril gegil weer klonk... dat de leeuwen en tijgers zoozeer VROUW DOOR HET VENSTER GEWORPEN TE PARIJS Een metselaar van Parijs, ook groote dronkaard, was op een avond, nogmaals dronken zijnde, in uzie gekomen met zijn vrouw. Ten slotte wierp de man zijn vrouw door het venster. De vrouw werd erg gekwetst; de man ls aangehouden. EBBBBBBBSBSBfll3EE3BBEBSBBSBB AAN EEN MOTO-ONGEVAL ONTSNAPT MAAR HIJ STERFT VAN SCHRIK Tusschen Puers en Londerzeel kwam een moto bijna in botsing met e?n auto. De motorijder kon echter tijdig aan het gevaar ontsnappen. Zijn gezel, die op de duozitting zat, had een zulkdanige vrees opgedaan bij die gebeurtenis dat hij, bij het stilhouden, op de baan neerviel, schie lijk gestorven van schrik. «SaSBSBSBSBBBaSBSBBCaZSZSZZa Te laat de put gevuld Ai» 't kalf verdronken is! Daarom! Hebt U trek in een Naaimachien Voor U koopt, gaat naar «ANKER» zien! Voor ieder bedrijf en in alle modellen Kunt gij bij «ANKER» bettellen! Te Diksmuide is M. Van Seven.-nt de agent Voor ANKER speciaal bekend Grosi J. Verhaeghe, Steendam, Gent. Te New-York is staking uitgebroken bij de liftjongens der groote gebouwen. Meer dan 600 gebouwen worden er door getrof fen. In het 102 verdiepingen hooge gebouw van de Empire Statie Building werd ook gestaakt. Een loonkwestie gaf aanleiding tot deze staking. Men kan wellicht begijpen welken last het zijn moet voor iemand die zoo naar de 102" verdieping wil en die, geen lift meer kunnende gebruiken, zoo hoog per trap moet gaan klimmen. De staking dreigt nog een grootere uit breiding te nemen. Een boterham met ge mengde stroop, de zoo genaamde Commer- ciaale Appelgelei», die 60 suiker bevat. Gezond, voedzaam, niet duur. GELE SNEEUW IN OOSTENRIJK Nabij Predich'l, in Oostenrijk, is een groote massa gele sneeuw gevallen. Naar het weerkundig instituut zou die sneeuw die gele kleur hebben gekregen doordat zand uit de Sahara, overgebracht door Zuiderwinden, zich hebben vermengd met den sneeuw. SUIKER Waarom lijden aan HOOFDPIJN MIGRAINE' WÊÊM TANDPIJN Pij?» GRIEP jSHH RHEUMATIEK HH •*3 ZENUWKOORTS HH FIJN DER BB -als de Wonderbare Bruine Poedert van! j 'T ROOS KRUIS der Apotheek DE POORÏERE S int-Niklaas - Waa s U oosenbUkiceliik zon.ier schadelik» tavolgan van cLxe pijnen zullen Bevrijden. U F)m doot o. 8 poedert 4 fr. I MKHHEB De driedubbele do&e BBB| 25 poeder» 10.GV fr, Te verkrijgen in alle §jpPgi|l| BH goede Apotheken HHI vrachtvrij tegen HH BHBEJ .j; „j-r.ij Gebruikt ze eens, U zult nooit geen an- HHH^dere meer ge bruiken Beste Engelsche PEPERMINT voorkomt Hoofdpijn Neusverstopping Kortademing Zenuwverzwakkim enz. enz. Te verkrijgt enkel in de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met net haantje. Mengelwerk van 8 Maart 1936. Nr 59. zoon zitten in het kot, zei Verlaan. In het kot! In de prison? Delange er his on? riep de man verrschrikt uit. Gij zijt niet van Lindendale, mijn heer? En niet uit ons land geloof ik. O, no.Ik come recht from Amerika. Ha, daarom klapt ge zoo aardig. Ik ben nog niet gewoon weer Vlaamsch te spreken... Ik ken het wel... I -was born (geboren) te Gent. Long in Amerika geweest... Business (zaken) daar. Maar Delange in the prison. For what? Moord... Terrible! Morder, you say (vreeselijk. Moord zegt ge) Toch niet op zijn nicht... op Paula! vervolgde de vreemdeling ge jaagd. Neen, neen, op een arm meisje. Ge kent Paula dus ook? vroeg Verlaan nieuwsgierig. Ze is daar nu in huis... O, ik must sien haar... Ge zult niet door mogen van de gen darmen. Het gerecht komt en het hof is opgesloten. Maar de vreemdeling trad toch vooruit. Hij werd tegen gehouden... Ik must Paula Delange sien, zei hij. Ik come from Amerika. Een wachtmeester luisterde even naar hem en vroeg hem geduld te hebben tot de onderzoeksrechter er zou zijn. ren naar de kale plek bij den perelaar... Het tweede graf van Wieze. Ook ik had daar ergens kunnen lig gen, zei ze huiverend tot Walter. Och, denk niet te veel, aan wat voor bij is, sprak Haverbeke. En houd straks ook moed. Blijf kalm tegenover die kerels. In een kwartiertje zal alles over zijn. En dan keeren we naar Gent terug. O, ja, Lindendale benauwt me. Mij ook! En toch, het is hier zoo schoon van natuur. Wat heb ik de streek bewonderd I Ik ook zoo dikwijls... Ze hoorden het stemmengegons buiten, dat eensklaps oplaaide tot gejoel. De menschen jouwen! Nonkel en Fio- rls zullen daar zijn, fluisterde Paula, on der den indruk van de vijandige kreten. Jouwen! Misschien dezelfden die voor Floris partij trokken toen ik hem te Boe kei verweet, dat hij het volk verbeestte. Er is nog zooveel te beschaven. Ja, Paula, vervolgde Walter, daar zijn de koetsen. Ze keken naar buiten. 't Is Floris alleen, hernam Paula. O, ik ben tevreden, dat nonkel er niet bij is. Da gendarmen jagen de menschen nog verder weg. Hoor eens dat geroep! En eens was Floris de gevierde in de streek... Omdat hij pinten gaf. door W. VAN HEIL& De hoeve van uw oom zal verzegeld lijn, hernam hij. Als gij naar het gerecht schrij ft, zult ge uw geld kunnen halen, al moet ge u, wat mij betreft, daarvoor niet haasten. 't Meeste staat op mijn boekje en dat hgt op mijn kamer. Ik zou gaarne aan Flora mijn nieuwe kleeren terug betalen. Wel, schrijf dan aan den onderzoeks rechter. Ja... O, ik hoop, dat ik niet dikwijls meer naar Lindendale zal moeten terug Meren. Dat begrijp ik. Het dorpje heeft voor ons beiden afgedaan. Toch denk ik altijd met genegenheid aan de Verlaans. Ik ook. We zullen ze uitnoodlgen als we trou wen. Er moeten natuurlijk nog brave menschen zijn op het dorp, maar ze heb ben u niet begrepen. Nu is het duidelijk, dat mijn oom me van zekere families weg hield. ïk mocht geen heeren ontmoeten... ik was voor Flo ris bestemd. En daar moet een reden voor zijn, een, die voorzeker met geld in verband staat. Het was natuurlijk bij uw oom en neef egoïsme. Ja, want Floris heeft me nooit op recht bemind, al meende ik het. Er zijn menschen, die groote macht Over een ander kunnen krijgen... Maar de ban van Lindendale is verbroken. Ze kwamen aan het station en Paula bleef bij Walter tot hij naar den trein ging.

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 7