jGrondkredietvan Belgie GEZOND EN NSET DUUR/ Omheiningen vein GEDACHTEN De Jonkvrouw van Lindendale 'T ROOS KRUIS Zegelrecht op kwiglschriften AANBESTEDINGEN WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLETIJN IM€DE STROOP WEES NOOIT LAF! Wees niet laf, maar doe uw plichtL (Steeds voor God uw taak verrichtf Wil niet blozen om een lach Van die laakt uw vroom gedrag! Zoudt ge welf'len, vraagt dan wlen Gij naar d'oogen hebt te zien En voorzeker hoort g'een stem Die D zegt: «Zie op naar Hem! E. TTMA. «etmannike UIT OE WE ZIJN NU AL EEN ZESTAL WEKEN Verdedigers van 't vaderland We weten van den troep te spreken En vinden 't nogal embetant l Och menschen want De commandant De luitenant En de sergeant Ja heel serjeus pie maken nog ai van hunnen neua. Is 't nie waar, kleine dikzak? Ja, 't is waar, lange zwikzwakl Wij zijn de twee piottekens. En geen lancier Geen grenadier Geen kanonnier Heeft meer plezier. Wij zijn de twee piottekens Pi-pi-pi-piottekensl Alzoo hoorde 'k in de weke twee schach ten zingen, ne langen boonstaak en ne korten bollekevet. En hoe plezant hun liedje ook klonk, 'k en kan er niet aan doen, maar zie, beste menschen, van zoo ruw 'k ne soldaat in de gaten krijg, ben in triestige gepeinzen verzonken. Bij- ionder nu dat d'onweerswolken dreigen der werden, 't Is hoog tijd dat w'ons los- taaken van ons knechtschap tegenover frankrijk en daarom is 't dan ook noodlg dat de huidig ingezette kampanje Los van Frankrijk! ter verbreking van het Fransen-Belgisch militair akkoord gedije! Op 22 Maart mag niemand te Brussel ontbreken! len man! een man! een woord, een woord Weg met 't Pransch-Belgisch akkoordl PE BEWAKER VAN DEN DIERENTUIN Bezag elkeen eens scheef en schuin En sprak toen de bezoekers aan: Luistert even, 't is dus wel verstaan^ 'k Maak U mijn beklag Alsdat geen enk'le gast Dit oord v.rlaten mag Alvorens hij is afgetast! D'r steeg een fel gemurmel op JtWaarom?»; die vraag, heel goed geteld, Werd duizendmaal hem dan gesteld En zijn verbazing steeg ten top 1 Weihoe? sprak hij, ik dachte dat ge 't wist, D'r wordt een olifant vermist!..,» 'K BEN TEVREDEN, En met reden, Da'k te New-York op geenen wolkenkrab- Lber woon Want al klinkt het nog zoo schoon Ik en zal er niet naar snakken Want 't heeft oofc zijn ongemakken, Eu zij die er toeven, al zijn ze ook grand- 1-even er hoog [duo En droog... Maar ver van hun geluk. Bijzonder voor 't oogenblik dat de lift' jongensof de kadeeën die den ascen- •eurdoen werken, in staking gegaan lijn. 't Is een ware catastroofEn 't is ge makkelijk te begrijpen! Beeld U ne keer ln dat ge op de 56" verdieping van zoo ne iuchtkemel woont, aan 30 trappen per ver- disping, maakt dat 1680 trappen dat g'op te klimmen hebt om uw kluis te bereiken. 'k Zal U maar ootmoedig bekennen da'k nooit geenen athleet geweest ben... maar san asem is 't mij toch nimmer te kort geschoten! 'k ben er evenwel van over tuigd da'k gansch pomp af zou zijn, na ïoo'n fameuze klimpartij Die liftjongens zijn niet alleenlijk In staking gegaan omdat ze niet genoeg ver dienen, maar ook omdat ze vastgesteld hebben dat ze na eenigen tijd aangetast worden door een zekere kwaal... de gaap- ziekte, veroorzaakt door eene maagzakking bij dat immer stijgen en dalen en dalen «n stijgen! TANTE MELANIE had het ondanks heur zestig jaren nog aangedurfd heur haar 'n ondulation pern»yiente te laten ondergaan. 't Regende complementen. Maar Jefken, die altijd en overal zijn gedacht zegt, sprak: Zeg, tante, uw kop is wel schoon, tulle! 't is maar spijtig ziet ge, dat uw gezicht zoo uit de mode is! Die zal zeker ook lang naar zijnen naam mogen zoeken in 't testament van suiker tante Melanie! 'N VISCH IS BESTEMD VOOR DE PAN! Alzoo is er in Amerika ne man Die weet dat hij ook de pannein zal [moeten Om voor zijne zonden uit te boeten Zijn naam werd gesleurd door bloed en [door slijk Hij wordt genoemd: het «levend lijk»! Allo! 'n raadselken? Bijlange niet, ge Weet het en g'en durft het niet zeggen... Juist, 't is nog ne keer over Hauptmann dat we 't hebben. Hebben ze over die Lind bergh-affaire al 'n komedie gemaakt, Ja! In alle geval, nu schijnt het dat er geen uitstel meer mogelijk is, en dat Haupt mann d'r een van dees dagen aan moetl Ondertusschen is Lindbergh naar Enge land getrokken en heeft hij daar in de Weald in Kent een soort kasteel ge huurd... waar 't spookt! Niet minder dan IMBaSKISHaBEfiBBflBBBBBBBflBBBB Mengelwerk van 15 Maart 1936. Nr 60. door W. VAN HEILB) O, ik herken u... Mijnheer ■Save*, ke... Wel blijf... We kunnen die ge- hiedenis van verleden Zomer ook weer eens ophalen, om Ploris Delange te over tuigen, dat hij een schelm is. Toen be- ichuldigde hij u valsch van moordpoging. Walter dacht aan het avontuur bij de beek, maar wilde dit verzwijgen, om nog taeer opspraak rond zijn naam te verhin- 3eien. Waarom Ploris erger te bezwaren? Hij stond hier als moordenaar van Wleae tvery. Paula moest nu weer vertellen, wat er bp dien vreeselijken avond gebeurd was. pe ging met den rechter naar de schuur én sprak bij het keldertje over haar ge Vangenisschap. Ploris werd er door de gen darmen ook gebracht... Hij beefde over heel zijn lichaam. Hier lad Wieze liggen sterven op het bebloede troo; van hier hadden zijn vader en hij laar naar het graf gebracht, achter de laag... Ja, 't is waar, we hebben het gedaan, houd het liegen niet meer voll riep hij nsklaps. Ieder ontroerde... De bekentenis einde lijk 1 Ploris barstte in tranen uit. j Ik was als zot, beweerde hij. Vertel alles! drong de rechter aan. Ontlast uw gemoed... het zal u verlichten. Het is waar van de betrekkingen, pi aar ik wilde mijn schuld verduiken voor Paula. Daarom loog ik alles af. Ik heb Wieze geld willen geven. Ze weigerde... te sprak altijd van trouwen. Vader had ^aula in dat keldertje gestoken om ze te dat... als ge nu eenmaal van romantisme houdt... hé! De legende wil dat de geest van Caxton, een beroemd drukker uit den begintijd van de drukkunst in Engeland, er rondvaart! Enfin ieder zijn gedacht... en in alle geval zal Lindbergn daar meer tr - opge zet zijn, dan met gasten als Am-rikar.n- scbe gangsters en kinderroovers, want dat zijn echte spoken in menschengedaante. EEN MAN die twaalf kinderen heeft, zei Lamme, is gelukkiger dan een man die een miljoen bezit. Hoe dat, Lamme? Wel, een man die een miljoen heeft ls niet tevreden alvorens hij er eon tweede bij heeft, en deze die twaalf kinderen heeft vindt altijd dat hij er genoeg heeft! TWEE BUITENMENSCHEN zaten zich vreeselijk te vervelen op een concert, dat heel veel nummers telde. Willen we d'r maar van door trekken, stelde de een voor, Juist toen een trio be gon te zingen. Och, zei d'andere, 't zal gauw afge- loopen zijn, want ze beginnen al met hun drieën te gelijk, zoo gaat het rapperl KRISTOFFEL KOLOMBUS Ge hebt dus Uw vinger in uw oog gestoken II En 'k zeg 't U beleefd *n Chance dat ge niet meer leeft Of de Roodhuiden hadden uw ribben ge- [brokenl Omdat g'hen, en 't is alzoo gebleven, Den naam van Indiaan hadt gegeven. Wie zou 't ooit gepeinsd hebben van on zen grooten ontdekkingsreiziger Kolom bombus dat hij zich zoo zou kunnen ver gissen hebben... want toen de man Ameri ka ontdekte dacht hij dat hij... in Indlë was aangekomen, en daarom gaf hij aan de bewoners den naam van Indiaan. 't Heeft wel een beetje lang geduurd, maar thans hebben de Roodhuiden van Amerika eene klacht ingediend bij Presi dent Roosevelt tegen 't bedrog van Kolom bus ten hunnen opzichte gepleegd. Van tjen naam Indiaan willen ze niet meer Weten en ze vragen hen in de toekomst, slechts nog Roodhuiden te noemen, naar den naam van hun vel! Als dat geen kaakslag is in 't gezicht van Kristoffel, versta 'k er niks meer van, en hij zal rood worden van schaamte als hij dat gaat vernemen. Spijtig dat w'hem daarbij geen beetje pluimkens op zijnen hoed mogen steken, want dan was hij zelf, met zijn roode kleur en gezegde pluimen., ne volmaakte Roodhuid! JEP, zei meneer Smoutebol tot zijn knecht, ga eens naar de statie zien om hoe laat de laatste trein voor Brugge ver trekt! En Jet is weg... maar pas twee uur la ter komt hij terug. Hewel! roept Smoutebol koleirig uit, waar hebt ge zoolang gezeten? In de statie, baas, ik heb wel lang moeten wachten, maar ik heb den laat sten trein zien vertrekken, juist om tien uur! T EN IS VOORWAAR GEEN GRAP De spreuke dieft hier thans uitflap! Ze luidt, 'k verklaar 't U snel en rap: Geschenken versterken de vriendschap 1 Nog niet ondervonden, beste Lezers en alderliefste Lezereskens? Wel, als 't U dan zoo aan 't harte ligt er d'ondervindinge van op te doen, kunt ge 't maar ne keer probeeren met uw nederige dienaar... en ge zult ne keer zien hoe dubbel genegen hij U zijn zal!! Bedelaar! roept Marenta, die precies niet al te slim is, maar toch begrepen heeft waar 'k henen wil! En alzoo hebben alle landen en streken hun zeden en gebruiken... en in 't kado- kens geven ook. In China bestaat er zoo'n gewoonte... die we met de woorden akelig en makaber mogen betitelen. Als de oudste z .on uit 'n Chineesch huishouden meerderjarig wordt, krijgt hij van z'n ouders eender welk geschenk, maar hij, van zijnen kant, is er dan aan gehouden, aan zijn ouders... hunne lijkkis ten kado te doen! 'k Geloove... neen, 'k ben er zeker van dat er gelukkiger keuzen te doen zijn! LIBERTÉ! LIBERTAS Oaisse a Cigares - Sigarekas. Da's de laatste dichterszonde bedreven door eenen die er voor 't oogenblik in het zothuis van Geel over te mediteeran zit. 'k Neem van de gelegenheid gebruik om U te laten weten dat in Italië zelfs de... liberteit van de sigarenkassen niet meer bestaat, dank zij de sancties! Mussolini heeft gedecreteerd dat al de voornaamste Italiaansche merken van sigaren zooals bijvoorbeeld de Londres de Britan nia», de «Kentucky» enz... enz... hun naam moeten veranderen, en in de plaats dien stellen van Makallé Tembien Axoumenzoovoorts nog ne keer! 'n Sigaar vergaat in asch. Maar o! Duoe, vergeet het niet dat Uw eigen kas Welverstaan Ook eens zal vergaan In stof en asch. 't Is tijd uwen haat een beetje te koe len! IK ZIE dat uw kelder onder water gestaan heeft. Waaraan ziet ge dat? Aan uw wijn! EEN DUITSCHE STATISTIEK ER ('t Wordt hoe langer hoe komieker) Heeft, we mogen d'r hem om prijzen, Om de belangrijkheid der statistieken te [bewijzen Een statistiek thans opgemaakt Wel voltooid en goed bespraakt, Van de statistiekers van alle rassen en talen Die op ons aarde thans ronddwalen. En hij is tot de konkluzie gekomen dat er niet minder dan 775.604 mannen en vrouwen gevonden worden die met die zwanzerlj hun centen verdienen. 't Grootste aantal (42.000) en de beste statistiekers vindt men natuurlijk in «BBBBMtBaBBBBBBBBlBBaBBBBBBB temmen, aooals hij zei. Hij wilde dat wij met elkaar trouwden. Voor 'n geldkwestie. Op dien avond ging vader haar eten bren gen; juist vluchtte Paula weg. Vader wilde haar vast grijpen, maar kon niet. Hij riep mij; ik kwam uit huis en 'k botste tegen Paula aan. Ik begreep, dat ze er vandoor wilde gaan. Ik probeerde ze dat te belet ten. Ze gaf me een slag in mijn gezicht, dat het bloed uit mijn neus sprong en ze geraakte door de achterbalie van het hof. Ik hoorde, dat vader en nog iemand an ders bij de schuur aan het tieren waren en ging er naar zien. Vader vocht met Wie». ZIJ had Paula in het keldertje hooren bidden en er haar uitgeholpen. Ze zei dat ze om recht kwam, en niet weg wilde gaan. Ik werd toen ai zot van kwaadheid. Ik sloeg ae ook. Ze liet zich vallen en riep, dat we ze maar moesten dood slaan. Vader stampte op haar... We trokken se dan in de schuur. Ik liep in huls. Ik wilde haar niet vermoorden. Ik peinsde, dat ze wel zou bijkomen en ver trekken. Na een uur of zoo gingen we zien. Wieze was dood. We verschoten er van... Waarlijk... geloof me... we hadden dat niet gewild. Ik sloeg in mijn koleire... Maar ge zijt dan in huis gegaan. Ge hebt Wieae niet verzorgd, toen ge kalmer werd, merkte de rechter op. O, ik had willen weg loopen naar Frankrijk. Ik was dat leven beu. Maar vader liet me niet gaan. Hij heelt een beest van mij gemaakt. Hij sprak altijd van moord op Paula, als ze niet wilde trouwen. Ik dronk veel om mijn mizerie te vergeten. De rechter behoefde nu die verontschul digingen niet te hooren. En dan hebt ge het lijk begraven? vroeg hij. Ja, het was vader die alles regelde. Hij wees de plaats, buiten het hof, achter de haag. Waarom daar Vader peinsde dat het gerecht hier naar Wieae zou zoeken, op den boomgaard of onder den mesthoop maar niet buiten het hof. Hij wilde niet, dat ik het lijk in eea zat /stak, omdat de zak ons zou kun- Dultschland zelf, waar er van die vaststel lingen gemaakt worden over alles en nog wat. Daarna komen de Amerikanen, de Engelschen, de Franse hen enz... enz... aan de beurt, en op d'allerlaatste plaats vin den we de Spanjaarden, die er vierkant hun pollevieën aan vagen, en nog nooit zoo'n wangedrocht hebben voortgebracht I En z« zijn d'r niet ongelukkiger om! Wat ongelukkig is om 't aanschouwen, da's d'ellende die op de wereld heerscht, en daarvan hebben ze natuurlijk ook alras eene statistiek opgemaakt. 't Ellendigste land van de wereld is Indië. Op 10.000 personen zegt 't verslag, zijn er minstens 2.000 die 's morgens niet weten of ze 's avonds zullen eten. Daarna komt Zuid-Amsrlka als... 't miserie-rijkste land, gevolgd door Noord-Amerika. Europa komt op de beste plaats want het telt slechts 1,7 per honderd sukkelaars! 't Is maar t'hopen dat w'er nooit bij be grepen zullen zijn. IK GEEF U een frank als ge niet gaat babbelen da'k uw zuster heb gekust, sprak de verloofde tot 't broerken van zijn lief. Hier hebt ge twintig frank; ga eens wisselen en breng me den overschot weer! Allo! wees niet zoo gierig, zei het broertje, geef m'n zuster nog negentien kussen dan zijn we quitte! HOEVEEL MEISJES DIE NU ZUCHTEN In ellende en in verdriet Omdat ze niet wilden vluchten Als een heer hun centjes biedt, t Kruiksken gaat zoolang te water Tot het kruisken valt kapot Sn dan laat zoo 'n valsc'ne... kater 't Meisjen over aan haar lot Ja, dan gaan pas de oogen open In vertwijf'ling rood geschreid t Meisje moet dan duur bekoopen t Spel van haar onnoozelheid, August! August! Wat hebt ge toch gedaan? G'hebt 't meisken gekust En dan ze laten staan. August! August! ïkten kwam de sjampetter er bij te pas Hij liet U niet met rust Omdat 't meisken zijne dochter was! Zoo 'n gerijm in vier-en-dertig strofen zong de liekenszanger op de markt! 'n Triestige affaire daar te Rinceaux in de Walen hé, beste menschen. August de Verron, de zoon van den rijken Bur gemeester had kennis aangeknoopt met de dochter van den sjampetter ofte veld wachter... en haar 't trouwen beloofd, 't Meisken slikte dat alles... maar toen 't oogenblik van 't vervullen der beloften aangebroken was, spotte de vuige kerel met zijn onschuldig slachtoffer. Hij was immers de zoon van den burgemeester en had veel centen! Toen de sjampetter, de vader van 't meisken, hem aan zijne plich ten herinnerde, schoot August in 'n bleek ■blauwe koleire, en in gevecht in regel ont stond! Besluit: de veldwachter is uit zijn ambt ontslagen, de dochter is heur eer kwijt, en meneer August leeft als vroeger! Zco'n dingen gebeuren alle dagen!... Is de rijken dan alles toegelaten? MENEER, zei de dichter, kijk rondom U en In alles ligt er poëzie[zie Zeer juist! zei d'uitgever, in die prullemand Ligt er wel tot aan den rand! DAT ZIJ DIE NAAR RUSTE SNAKKEN Maar pakken Hun klikken en klakken, Steken 15.000 franken in hun zakken En gaan leven, op hun honderd gemakken, Heel braaf en wijs In 't Aardsch Paradijs En vwala... 't is gebakken! Of 'k ne slag van de molen gekregen heb! 'n Minuutje, beste Lezers en alder liefste Lezereskens... 't moet juiste zijn en laat m'U even ekspelkeeren. Een maatschappelijk hervormer, de heer Maurice Allarol, laat ons weten dat hij nabij Tahiti, het eiland Vana-Vana heeft aangekocht. En als g'aan dien meneer, die zijn bezit den schoonen naam van Aardsch Paradijs geschonken heeft, 15.000 balle- kens in d'handen stopt, moogt g'U met gansch uw gezin, voor uw leven lang, op dat eiland gaan installeeren. Dezen keer is 't geen zwans da'k U wijs maak, hoor! 't Klimaat is er uitstekend, de natuur prachtig en 't leven gemakkelijk. En, het welk niks bederft, d'r zijn talrijke parel- oesterbanken-, en zoo komt het dat g'er met 'n beetje geluk, nog rijk kunt worden op den hoop toe! Allee, naar wat wacht ge nog? Ge moest al lang weg zijn... ver van d'onweerswol ken die in onze beschaafde landen, ons boven 't hoofd hangen. HOE OUD ZIJT GIJ? vroeg de rech ter aan een vrouwelijke getuige op 't paleis. Twintig jaar en enkele maanden, klonk het antwoord. Hoeveel maanden? Vergeet niet dat gij onder eede zijtl Wat zijn die rechters toch nieuws gierig, sprak ze bros... Zes en negentig maanden, 't Manneken uit de Maan. Waarom lijden a HOOFDPIJN MIGRAINE TA ND PI IN GRIEP" RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER 'MAANDSTONDEN gal: de Wonderbars Bruine roeder» vang der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaat-Waas. I U ©ogenblikkelijk zonder BchadeltfL* pevolgen ran deze Pijnen zullen bevrijden. __De dooa v. 8 poedert 4 fr»4 De driedubbele doos 25 poedert 10.00 fr. Te verkrijgen in alle goede Apotheken of vrachtvrij tegen postmandaat. Gebruikt ae eens, U zult nooit geen an dere meer gebruiken. nen verraden. We maakten eerst den put en droegen er Wieze op een leer naartoe. Floris sprak over het luguber werk en vertelde ook, waarom Wieze dan weer op een andere plaats gelegd werd. 's Verhaal ontroerde ieder. Paula ween de... Ze stelde zich voor, hoe Wieze hier had liggen sterven, in hevige pijn, zonder hulp of troost... Het had ook haar lot kunnen zijn... Floris sprak van een geldkwestie. Wat Kon het dan zijn? De rechter vroeg het al. Daar moet gij vader over aanspreken, antwoordde Floris. Ik heb me er nooit iets van aangetrokken. Ik was zijn gezaag beu en wilde naar den vreemde. Paula zou me toch niet meer aanvaard hebben, daar had die kerel voor gezorgd. En met hatelijken blik wee» hij naar Walter Haverbeke, da* op eenigen afstand bij de deur stond. Neen, Floris, nu zijt g* niet oprecht, sprak Paula dadelijk. Ik heb geweigerd uw vrouw te warden, toen ik u leerde kennen. Eerst geloofde ik, dat mijnheer Haverbeke u belasterde, maar verleden Zomer hebt 'je al een leeüjke rol gespeeld. Floris, zeg ook in dsze kwestie de waarheid! drong de rechter aan. Hoe zit cüe geldzaak van Paula ineen? Vraag het aan vader! Het ls zijn zaak. Hij heeft daarin gekonkeld, zonder er mij over te spreken. Toe, toe, gij wist allesl Niet het fijne... En Floris weigerde hardnekkig verderen aitieg te geven. Hij scheen te vreezen, dat hij met een nieuwe zaak zou bezwaard worden... Misschien is er iemand anders die op heldering kan geven, hernam de rechter. Hij wist van den kommandant, dat een vreemdeling, die uit Amerika gekomen was, met Paula wenschte te spreken, en hij beval, hem nu te halen. Floris kesk schuw op. Hij had zijn tra nen gedroogd. Ik zou in alles rechtzinnig zijn, her nam de rechter. Ieder begrijpt toch, dat er een voorname reden pipesl gezeq yoor Onlangs heb ik eene hofstede in gebruik genomen; de afsluitingen der weiden zijn totaal versleten, zoodat ik genoodzaakt ben eerstdaags nieuwe afsluitingen op te stellen: wat zoudt gij mij desaangaande voorhouden? Deze vraag wordt dikwijls gesteld. Verklaren wij opvolvenlijk de verschil lends gevallen naar de soort dieren die op de welde geleid warden. Meest gaat het over weiden door hoorn vee en paarden gebruikt. Wanneer men de vele stelsels van dwaa domheinir, gen vergehjkt, alsmede de kosten van aanleg en onderhoud in acht neemt, komt men sot het besluit dat ieder stelsel zijn voor- en tegen aanbiedt. Kosten de afsluitingen In Ursus »- draad wat duurder dan deze in gewonen pindraad, men. diene tevens rekening te houden met de sterkte en den duur van het werk. Met gewonen pindraad ls het noodlg alle drie meter eene staak op paal te zet ten om de draad eraan vak, te maken; met Ursus «-draad, die een sterk ver band uitmaakt, ls het voldoende alle vijf meter eene staak te stellen: daaruit volgt vermindering van kosten van eerste in richting en later onderhoud. Er wordt Ursus-draad vervaardigd in verschillige afmetingen en mazen- wijdte. In ons geval volstaat het model met 7 horizontale draden op 1,25 m. hoog te; dit geeft voldoenden weerstand voor paarden en hoornvee. Natuurlijk is het noodig den draad aan krachtig geschoorde hoskpalen te bevestigen en goed te span nen; op die wijze blijft de afrastering heel vast en duurzaam. Hierin stemt onze mee rling volkomen met die van Hollandsche landbouwkundigen overeen. Wat de palen betreft is de keus menig vuldig lichte ijzeren rails, kloek zwee- ijzer, -betonstaken, houten palen, ja zelfs kopboomen van een tiental jaren en ouder kunnen daartoe aangewend. In zachte bodems hoeven de staken iets langer te wezen dan in vaste gronden. Voor wat de lichte ijzeren staken aangaat, kan men die iets vaster bevestigen in een klein grondwerk van steenmoortel of beton. In het opstellen van afsluitingen zal een vakman met meer zekerheid en beter het werk verrichten en ten slotte beterkoo- per dan iemand die in het bouwen van dergelijke omheiningen onervaren is. Ursus-draad is uitstekend bestand tegen den invloed der weergesteltenis om dat de horizontale zoowel als de veitikale draden effen en geheel blijven, zonder knoope-n of nokken; diensvoigena blijft de beschuttende deklaag zink onaangetast en beschut op duurzame wijze het onder liggend ijzer; de knoopen bestaan zelf standig en zijn uit een afzonderlijken draad vervaardigd. Gebeurt het dat men een weide schuurt en de afsluiting wil verplaatsen, dan is Ursus -draad gemakkelijk los te maken, opgerold en naar een andere weide ge bracht. Benevens den wijdmazigen Ursus »- draad tot afrastering van weiden voor groot vee, wordt er ook vervaardigd met smaller mazen op den onderkant, dienstig tot het afsluiten van varkens-weiden. Aan dergelijk draagstel kunnen de dieren zich niet kwetsen, zooals tot hiertoe maar al te dikwijls het geval was met de ellendige omheiningen der varkensbeluiken. Verders wordt lichte en dlchtmazlge Ursus- draad speciaal gemaakt tot het beluiken van kleinvee, zooals geiten en schapen, hoenderparken, enz. Ten slotte uit zwee-djzer en Ursus- draad bouwt men sterke en tevens gerie- vlge, zeer handelbare hekkens voor tuinen, boomgaarden en weiden. In een degelijk stelsel van draad-afslui tingen berust een heel vraagstuk van de moderne uitbating der weiden. Hoeveel twist en tweedracht onder de geburen om reden van een gebrekkige afsluiting? En ik voeg er bij: het gevaar is groot voor groot- en kleinvee k. weiden nevens of in de nabijheid van spoorwegen, trams en banen voor groot verkeer? Een ongeluk is gauw gekomen en daarop volgt het vraagstuk der burgerlijke verantwoorde lijkheid van den betroffen boer. De geruststelling van den landbouwer heeft hier ook haar belang. BBBBBIBBBBflBSBESflSBBSBBBBBBBBBBBBBB VREESELIJK ONGELUK TE WEVELGEM Op Vrijdag 6 Maart werd te Wevelgem, de 50-jarige Kamiel Hazebrouck, uit We velgem, door een auto op de tranrriggels omvergeworpen, toen op zelfde oogenblik een tram kwam aangehold. De ongelukkige kwam onder den tram terecht en werd vreeselijk vermorzeld en op den slag ge dood. De auto hoorde toe aan een hande laar uit Kortrijk. BANDIETEN VREESELIJK GESTRAFT IN CHINA Zeven bandieten die een Chineesch dorpje hadden geplunderd, werden door de gewapende bewoners van het dorp aange houden. Nadat men hen de handen had samengebonden werden zij van op een steile rots in een afgrond geworpen. VADER DOOR ZIJN ZOON DOODGESCHOTEN TE PARIJS Een veertienjarige zoon, genaamd André Baudin, die een heftig verwijt had gekre gen van zijn vader, ontstak In woede en nam het geweer van zijn vader waarmede hij dezen doodschoot. IKiEEL SBMSBBB JBBBBBBaBBaaBBBB STOOMKETEL ONTPLOFT IN ITALIË Te Millan ontplofte een stoomketel in een fabriek voor vliegtuigen. 9 Werklieden werden door de ontploffing gedood en 15 gewond. IBBBBSSBSBIBBBBBSBBBSBBEBBSfl HET GEMEENTEHUIS VAN BERCHEM BELEGERD Maandag 11, moest er gemeenteraadszit ting zijn te Berchem-bij-Antwerpen. Ver hoogingen van belastingen moesten er be sproken worden. Door de neringdoeners werd een protest- betooging op touw gezet en toen de zitting moest worden aangevangen was het ge meentehuis zoo goed of belegerd. De politie hield het Gemeentehuis vrij en de zitting moest met gesloten deuren gebeuren. Binst de zitting doorging speelde de muziek der betoogers de marsch de deur uitLater werden nog doodenmarschen uitgevoerd. Tot laat in den avond bleef het woelig rond het gemeentehuis. DOOR EIGEN GESPAN OVERREDEN TE OUTER De genaamde Alois Arijs, uit Outer, werd aldaar door zijn eigen gespan over reden en het been gebroken. ERG AUTO-ONGEVAL TE KUURNE Maandag 11. te Kuurne, is een auto op de gladde baan uitgegleden en in een drie meter diepe gracht terechtgekomen, na te zijn omgekanteld. De auto schoot hierop in brand. Twee toeschouwers konden ge lukkig nog de vier inzittenden, vier pries ters der normaalschool van Torhout, de EE. HH. Ghesquiere, Degruyt*', Nolf en Breys, uit het brandende voertuig Gek ken, na eerst de ruiten te hebben stukge slagen. Alleen de E. H. Degruyter werd nogal ernstig gewond. De auto brandde gansch op. Zonder de tusschenkomst der twee toeschouwers, de HH. Herman Gus- taaf en dezes zoon, zouden dt vier auto rijders stelling zijn levend opgebrand in hun auto. DOODELIJK ONGEVAL TE KNOKKE iEen 10-jarig jongentje uit Knokke, de genaamde André Peele, was bij een mo len gaan spelen en ging zitten op een draaienden as die door den muur heen- stak. Zijn voorschootje werd ertusschen genepen en de kleine werd meegetrokken en rondgezwaaid en werd zoo erg gewond dat het kort na zijn bevrijding den dood inging. OBBBBBBBBSBEBBSBBflifiBBBBBBBa NEGEN ARBEIDERS VERSTIKT TE WACHTEBEKE In de zwartselfabriek Madoun, staande te Wachtebeke, werden negen arbeiders verstikt gevonden in de badkamer. Acht hunner konden wéér tot het bewustzijn worden gebracht maar een negende is in hopeloozen toestand. De ware oorzaak van deze zaak is nog niet gekend. VAN EEN LADDER GEVALLEN TE AALTER Te Aalter waren twee mannen bezig aan het maken van een duivenhok, toen plots de ladder waarop een der mannen bezig was, uitgleed. De ongelukkige arbeider stortte ten gronde en werd op den slag gedood. laBEBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB ERG ONGEVAL AAN BOORD VAN EEN ZEEBRUGSCHE SLOEP Aan boord van de Z. 27die vaarde in de Noordzee, is de handboom gebroken en terecht gekomen op den matroos Couw- yzer die erg gewond werd aan hoofd en schouder. Naamlooze Vennootschap, gesticht in 1835. HYPOTHEEK LEENINGEN op huizen, pachthoven, grond, enz., en voor het bouwen van huizen. Zeer voordeelige voorwaarden. GRONDSCHULDBRIEVEN op 5 en 10 jaar termijn. 4% Netto opbrengst. Gezien de algemeene verlaging van den rentevoet bevelen de schuldbrieven van het GROND KREDIET VAN BELGIE, honderdjarige Maatschappij, zich bijzonder ter aandacht der kapitalisten. Voor alle inlichtingen wend U tot tie BANK DER SOCIÉTÉ GÉNÉRALE DE BELGIQUE Agentschappen: DIKS.wUlDE POPERINGE 1EPER. Flfi'rfgtlOTfM het huwelijk van u en uw nicht. Gij hadt haar nist echt lief. Jawel! Och, toe... Ge hebt Paula altijd ver waarloosd. Ge gingt zelden met haar uit. Ge zocht uw plezier in de herbergen. Zij zat eenzaam thui»... Ge liet ze door uw vader opsluiten... Toen was ik al kwaad, omdat ze Ha verbeke naliep... Dat deed ze niet! Ik peinsde het toch... Hij draaide rond ons hof. En nu zijn ze bijeen. Maar ik heb Paula gaarne gezien. En de geschiedenis met Wieze Every... Een rare manier om uw liefde te bewij zen. Wees rechtzinnig. Er was een belang, dat tot dit huwelijk dreef. Een geldkwes tie... ge erkent het. Ja, die kwam er bij. Maar vraag dat aan vader. Ik heb er geen schuld aan. Uw vader heeft gekonkeld! Vraag het hem! Ik heb oprecht be kend, wat ik gedaan heb en de rest gaat me niet aan. Daar Gad de vreemdeling binnen. Ha, Paula... ja, now, ik herken you! riep hij uit en, eer het meisje het wist, had ze een paar kussen gekregen. Ik ben Louis Dupont... uw voogd, vervolgde de vreemdeling. Paula keek hem scherp aan. Een vage herinnering aan het vaderlijk huis kwam bij haar op. Ze had dien man daar gezien. Uw voogd, herhaalde Louis Dupont. Ik and joer uncle... Maar wat is er alle maal gebeurd. Ik come hier... en ik see policie en juges... De menschen spreek van murder... Ook Walter keek vreemd op. Hij be greep, dat het geheim plots opgeklaard zou worden. Hebt gij papieren? vroeg de rechter aan Dupont. Yes... Mij pasport... Louis Dupont haalde het uit den zak. De rechter zag het in. Laten we in huis gaan, zei hij; gij, Paula, mijn griffier en ik. Het is liier ten familiekwestie. Floris moest In de sohuur bhjven. ter wandelde in wonderlijke stemming over het hof heen en weer. In de hoevekeuken zei Dupont: Het is mij al duidelijk geworden, dat ik te veel vertrouwen gesteld heb ln De- lange. Jan Delange, de vader van Paula, was mijn vriend. We woonden te Gent. Hij dreef een voorspoedigen handel, maar helaas, hij was ziekelijk. Hij verloor zijn vrouw en dat was voor Jan Delange een zware slag. Hij kwam dien niet meer te boven. Wat scheelde vader? vroeg Paula, die diep ontroerd was, nu ze tegenover iemand zat, die haar ouders gekend had. Een hartkwaal, antwoordde Dupont. Te veel gewerkt... en zooals ik zei, de dood van uw moeder verhaastte zijn einde. Het was zeer tragisch en ik had er veel ver driet over. En waaraan heeft moeder geleden? Oom sprak zoo zelden over mijn ouders. Uw moeder was een sterke, lieve vrouw. Gij lijkt op haai*. Maar eens op een Winter kreeg ze een hevige longont steking en ze stierf in enkele dagen. Gij waart toen pas vier jaar... O, ik weet nog, hoe uw moeder in de hevige koortsen over u gilde. En dan het verdriet van uw va der. Het was een goed huwelijk. Op een avond liet uw vader mij roepen. Het staat me nog helder voor den geest. Ik zie hem nog in de gezellig bemeubelde kamer van een huis bij de Savaanstraat te Gent. Uw vader zag erg bleek. Hij vertelde me, dat hij zich zeer zwak gevoelde; hij vreesde niet lang meer te zullen leven. Hij wilde zijn zaken regelen, en vroeg me om samen met zijn broer, voogd over u te willen zjn Die broer is uw oom Delange hier. Hij was op de hoeve te Lindendale gebleven, toen uw vader als Jongen reeds klerk werd op een handelskantoor te Gent. Hun ouders lieten niet veel geld na. Delange hier zette het boerenbedrijf voort. Jan, uw vader, begon zelf zaken in granen en za den en hij had voorspoed; hij was er- ajx, ijverig en bekwaam. Ik nain de voogdij aan en uw vader maakte me met zijn gel- delijken toestand bekend. Het huis cij de Ïï8ti§ftyaaiïöt®a.t .WAS gij» eigendom en hij Nijveraars en handelaars, knip onder staande tabel uit: hij zal U t berekenen en 't misrekenen besparen. Dit is een practische tabel van het ze gelrecht dat te plakken is op de kwijt- schriften (quittanciën). Toekomende week zullen we zien dat er op een groot deel van de rekeningen van Middenstanders noch overdrachttaks nooh kwijtingzegel moet geplakt; maar voor de gevallen dat het zegelrecht op kwijtschriften dient toe gepast, is onderstaand barema toe te pas van 0,01 fr. tot 30 fr.: niets te plak, van 30,01 fr. tot 100 fr.: 0,20 fr. van 100,01 fr. tot 500 fr.: 0,30 fr. van 500,01 fr. tot 1000 fr.: 0,50 fr. van 1000,01 fr. tot 1500 fr.: 0,80 fr. van 1500.01 fr. tot 2000 fr.: 1,00 fr. van 2000,01 fr. tot 2500 fr.: 1,20 fr. van 2500,01 fr. tot 3000 fr.: 1,50 fr. van 3000,01 fr. tot 3500 fr.: 1,70 fr. van 3500,01 fr. tot 4000 fr.: 2,00 fr. van 4000,01 fr. tot 4500 fr.: 2,20 fr. van 4500,01 fr. tot 5000 fr.: 2,40 fr. van 5000,01 fr. tot 5500 fr.: 2,70 fr. van 5500,01 fr. tot 6000 fr.: 2.90 fr, van 6000,01 fr. tot 6500 fr.: 3,20 fr, van 6500,01 fr. tot 7000 fr.: 3,40 fr. van 7000,01 fr. tot 7500 fr.: 3,60 fr. van 7500,01 fr. tot 8000 fr.: 3,90 fr. van 8000,01 fr. tot 8500 fr.: 4,10 fr, van 8500,01 fr. tot 9000 fr.: 4,40 fr. van 9000,01 fr. tot 9500 fr.: 4,60 fr. van 9500,01 fr. tot 10.000 fr.: 4,80 fr. enz. Zoo b. v. ge hebt een quittancie van 14.856 fr.; hoeveel timbers dienen erop ge plakt? Zegel op 10.000 fr.: 4,80 fr. Zegel op 4.856 fr.: 2,40 fr. Er dient dus gepl.: 7,20 fr. v. kwijtlngsa. Aanmerking: Vroeger bestond er een maximum van 11 fr. voor kwijtingzegel, t. t. z. gelijk hos hoog de faktuur beliep er diende voor kwijting nooit meer dan 11 fr. zegel geplakt te worden. Dit is nu afgeschaft en het bedrag der kwjitschrift- zegels verhoogt naarmate het bedrag der som. B v. ge hoeft kwijting te geven voor 35.000 frank. Ge zult dus plakken: 3 maal voor 10.000 fr. of 3x4,80 fr. 14,40 fr. 1 maal voor 5.000 fr. of 1x2,40 fr. 2,40 fr. Samen 16,80 fr. BBBBBBBBBBB LUCHTVAARTRAMPEN Nabij Monbbeliard, Frankrijk, ls een tweedekker neergeploft. De twee inzitten den werden gedood. Te Atley-Hill, Engeland, is een mili tair vliegtuig te pletter gevallen. Twee of ficieren werden gedood. Te Croydon is een Belgisch verkeers vliegtuig bij het landen met een vleugel tegen den grond geloopen. Het vliegtuig werd licht beschadigd maar niemand be kwam eenig letsel. IBBBBBBBBBBBBBflBa&BBBBaBBEBB 18 MAART. Te 11 u„ in 't Hoofdge bouw van Spoorwegen, 21, Leuvenscheweg, Brussel, planten van metalen masten in de aanhoorigheden van het station ADIN- KERKE. Bijz. lastkoh. nr 265-31 en plan 48 FDK-17, prijs 6 en 4 fr. 24 MAART. Te 10 u., ten gemeente huize te KOEKELARE, besteenen aer landbouwwegen 7, 10, 11, 12, 20, 21, 23 en 25. Bestek (1935)fr. 375.483. Stukken ter inzage ten gemeentesecretariaat. Uitslag van Aanbestedingen 24 Febr. Te 11 u., ten stadhuize te NIEUWPOORT, bouwen van een openbare stapelplaats. A. DELANGHE, Oostkerke-bij-Diksmui- de, 37.740 fr.; K. Snauwaert, Zevekote, 47.500; O. Vanlerberghe, Fervijze, 53.919 fr. 50; Kemel A., Pervijze, 54.300; A. Bon- cquet, Nieuwpoort, 54.567,90; Fr. Rooms, ld., 57.588; J. Vantleghem, Nieuwpoort- Baden, 59.200; A. Serpieters, Pervijze, 61.800; O. Debeul, Oostende, 85.670. 25 Febr. Te 11 u., ten stadhuize te WERVIK, bonwen van een nieuwe kaal langs de Leie. Bestek 380.000 fr. H. VERBEURE, St Andries-Brugge, fr. 436.309,35; Gebr. Winbein, Brugge, 445.062 fr. 73; M. en G. Braet, Ste Kruis-Brugge, 448.955; A. Casteleyn, Gistel, 450.094,41; J. Lauwers, Oostende, 468.399,55; J. Soetaert, Oostende, 482.829,66; P. Heyndrickx, Veur- ne, 493.650,74; E. Dubois, Lessen, 522.586 fr. 91; Cie Intern. Pieux Armés Frankig- noul, Luik, 556.466,53. 29 Febr. Te 10.30 u., ten stadhuize te Veurne, door de Intercommunale Water leidingsmaatschappij van Veurne-Am bacht, 35, Kerkstraat, Veurne, herbesteding van: a) het oprichten van een vergaarbak in gewapend beton te St André (OOST- DUINKERKE)b) oprichten van een pompstation te St André (OOSTDUIN- KERKE)c) oprichten van een filterge bouw en van een remwaterkelder te CA- BOUR. Vergaarbak te St André: A. BON- CQUET, Nieuwpoort, 26.594; O. Ds Eaul, Oostende, 32.838; E. Vanthournhout, Gis tel, 35.665; J. Mylle, Oostende, 45.000. Pompinrichting St André: N. V. Con- structiewerkhuizsn en Gieterijen van TurnhoutTurnhout, 50.000 fr. Filtergebouw en reinwaterkelder te Ca- bour: O. De BEUL, 174.359,50; J. Mylle, 207.936,70; E. Vanthournhout, 249.878,20. iMBasaaaiaassfiaHBaaBaEasaas Schoenmaker blijf bij uw leest! is toch steeds de spreuk geweest 1 En spreuken zijn toch meestal waar. Doch... men luistert er te weinig naar! Hebt U trek naar een Naaimachien? Vóór U koopt gaat een ANKER zienl Te W ou in en is M. Amery de Agent Gros: J. Verhaeghe, Steendam, Gent. EBBiSBBSBEaBSBBaBBBBËBÜBSiiiaBB bezat daarbij nog ruim honderd duizend frank, een belangrijke scm in dien tijd. En nonkel zei altijd, dat ik een arme wee ze was, die zijn liefdadigheid onder vond, sprak Paula verbaasd. Hij nam me uit medelijden als kind aan. Dan iiegt hij. Maar luister verder, vervolgde Dupont, die nu en dan een En- gelsche uitdrukking in zijn Vlaamsch mengde. Gij waart vijf jaar toen uw va der stierf. Jan Delange had de waarheid voorspeld. Hij overleefde zijn vrouw niet lang meer. Tien maanden na haar stierf hij... hij had maar enkele dagen te bed gelegen... Jeanne, de oude meld, die uw moeder zoo trou,/ gediend heeft, en u ook, stond met u aan het bed. Ik zat naast de sponde. «Paula», dat was het laatste woord van uw vader. Ook uw oom was ln de kamer. Hij had het voogdijschap sa men met mij aanvaard. We kwamen bij den rechter. En ik zeg neg eens: gij hadt toen een huis en ruim honderd duizend frank geërfd, nadat de zaken van uw va der door ons ordelijk geregeld waren. Uw oom stelde voor u mee te nemen naar Lin dendale. Zijn vrouw leefde toen nog. En ik stemde toe. Ik hield uw oom voor een braven man... van de soort als uw vader, en ik geloefde dat gij in goede handen waart. Nu en dan kwam ik eens zien en ik kon niet anders dan tevreden zijn. O, ik ben altijd goed behandeld ge worden, erkende Paula. Dat is pas verle den Zomer veranderd toen ik weigerde met zijn zoon, mijn neef Floris, te Gou wen. Laat nuj eerst voortvertellen, her nam Dupont. Mijn eigen zaken ik v.as in het bouwvak gingen te niet door een faljiet van iemand, voor wien ik pas een fabriek had gebouwd, fc verloor daarmeê veel geld. Ik was geheel ontmoedigd. Ik las, dat er toen in Kanada, groote brhoef- te was aan metselaars en aannemers en besloot er heen te trekken. Ik sprak over dit plan met Delange hier en hij gaf me gelijk. Hij beloofde me, regelmatig te schrijven over u en van alles verantwoor ding te doen. Ik vertrok. Ik heb ginder eerst een hard leven gelrd... er gewerkt MAART - LENTEMAAND 15 Z 3« Zondag v. d. Vasten. Oculi. H. Lolt. bius, H. Zacharias, paus. Evang.: De durvelsuitdrijving 16 M H. Heribertus, biss., H. Eusebia (J 17 D H. Gertrudis, maagd, H. Patritius 18 W H. Gabriël, aartsengel 19 D H. Jozef, patroon van Belgie 30 V H. Wulphranus, bisschop 21 Z H. Benedictus, abt, H. Serapion, abt ZONDAG 15 MAART 3® Zondag van den Vasten Oculi mei - Paars. - 2» Gebed «A cunctis»; 3e ge bed Omnipotens Als een trouwe gids zal onze Moeder da H. Kerk ons geleidelijk, gedurende dezen H. Tijd en in een geest van boete en versterving, doen vooruit gaan op den weg van onze volmaaktheid. De onfaal- bare leerares. wier leer nooit veranderde, doch ongewijzigd werd onderwezen ge durende eeuwen, houdt ons nu nog de zelfde waarheden voor die door Christus werden onderwezen, en leidt ons langs den zelfden weg naar ons einddoel, waar langs de eerste Christenen naar God zijn opgegaan. Den eersten Zondag van den Vasten werden we met de woorden van St Paulus in het strijdpunt van dit leven geplaatst. Opdat we echter niet moede loos zouden worden, werd ons den vol genden Zondag de verheerlijking op den berg Thabor verhaald, welke verheerlij king ook wij eens zullen aanschouwen, niet voor een oogenblik maar voor eeuwig, indien we trouw blijven aan de wet en aan de zuivere leer van Christus. Hier door aangemoedigd kunnen we vandaag reeds onverschrokken het einde tegemoet zien. «Mijn oogen zien voortdurend naar den Heer op zingt het Introïtus. Voort durend moeten we Hem immers voor oogen hebben, die op het einde onze da den zal oordeelen en ons beloonen of stTaffen. De vrees die we voor zijn recht vaardigheid en majesteit voelen, mag niet deze zijn die ons wordt aangejaagd door een meedoogenJoos tyran want God zal ons helpen door zijn geuade opdat we het voorbeeld van liefde en van een onberis pelijk leven, dat Hij ons gaf, Gouw zou den navolgen. Zijn we eens op den goe den weg, dan moeten we ook uit al onze krachten trachten er op te blijven en dat geheel, want wie niet voor Mij is, is te gen Mij, zegt Christus in het Evangelie. HEILIGE BENEDIKTUS, Abt (Zaterdag 21 Maart) Gelijk met vele volksheiligen het geval is, zoo is ook van den H. Benediktus, die in ons land op vele plaatsen wordt ver eerd, over het algemeen weinig bekend. Hij werd geboren te Murcia, in Italië, omstreeks 480. Zijn vader stuurde hem naar Rome om er de rechten te studee- ren. Doch in de groote wereldstad was de omgeving zoo bedorven dat het on schuldig gemoed van den jongen Bene diktus er tegen in opstand kwam en hij op de vlucht sloeg. In de wildernis van Subiaco vond hij den ernst en de stilte die hem toeliet innig met God om te gaan en zich onbewust voor te bereiden op het grootsche werk waartoe God hem had voorbereid, n.l. de stichting van het mon nikendom in het Westen. Te Subiaco werd Benediktus op zekeren dag ontdekt door herders aan wie hij den godsdienst onderwees. Stilaan werd de faam van zijn heilig leven overal bekend. Leerlingen kwamen zich aanbieden en rijke edelen vertrouwden hem hun kinderen toe om ze op te leiden. Door de afgunst van ze ker persoon werd Benediktus er echter toe gebracht Subiaco te ontvluchten. Hij richtte zich naar den berg Cassinus waar hij de abdij van dien naam bouwde. Om ringd door zijn zonen gaf hij er den geest in 543. De groote verspreider van de volksde votie tot Sint Benediktus was ten onzent de gekende Pater Paulus Luycks, O.S.B., die de bedevaart naar de abdij van Den- dermonde inrichtte. Jaarlijks worden in deze abdij duizenden medalies van den H. Benediktus uitgedeeld en talrijk zijn de gunsten die door het gebruik ervan worden bekomen. saBaaaBS&ssazssssasaEiiEKagiaa De gemengde stroop, de zoogenaamde Commerciaale Ap pelgelei» bevat uit sluitend natuurlijke produkten en 60 suiker. Eet ze 's morgens en 's avonds op Uw bo terham. Zeer veordeelig. IN ALLE KRUIDENIERSWINKELS «aflHBBBMMasaaaaB8aBEaaEai;a HEBT GE OOIT EEN GOED WOORDJE GEDAAN OM EEN EN ANDER KENNIS AAN IE ZETTEN TOT HET ABONNEE- REN OP DIT BLAD. DOE HET ZONDER UITSTEL. «■BawftjsBsaittBaaasaBgiiiasiassgia als een eenvoudig metselaar... dan ge spaard wat ik kon. Dat is nu vijftien Jaar „skdc.i. Da tijd gaat vlug. Na een jaar of vijf werd ik een klein baasje, en ik blaef wroatan. Ik ging toch stil vooruit. En zoo verliepen er weer vijf jaren. Dan breidde ik mijn zaak flink uit. Ik kreeg vaal ta bouwen en heb nu in Kanada een groot bedrijf... In het begin van het jaar liet ik aan Delange weten, dat ik naar België zou terug keeren in den Herfst. Hij had ma geregeld over Paula geschreven, en me verzekerd, dat haar kanitaal goed beheerd werd. NU en dan zond 'hij me een stuk ter ondsrt -ekening, om het geld voor- deeliger te plaatsen of wat land te koopen En ik teekende, want ik had alle vertrou wen in hem. Maar nu ben ik erg ongerust geworden. Ik kwam om Paula te zien en het gansche beheer van haar bezit na te kijken. En ik vind hier h:t gerecht «n de gendarmen... en ik heer, dat Paula van de hoeve meest vluchten. O, ik vrees dat Delange me in da geldzaken b:dr'o»»n heeft. Paula vertelde wat er met haar geb°r was. Ze verzweeg het niet, hoa haar oom haar tot een huwelijk met Floris wiTde dwingen, teen deze ziek was, en zelfs in stervensgevaar verkeerde. O, dan was het om uw kap aal in zijn macht te krijgen, beweerde Dupont xT'7u°f,?^-iets1anders' sprak de rechtsr. Hij heeft het misschien al in zijn r-acht en. nu hij hoorda, dat gij zoudt konrn' wilde hij door een huwelijk van zijn zoon en nicht den toestand regelen, nat valt gemakkelijk te onderzoeken. We zullen eerst eens hooren, of Floris nu geneigd 7ai zijn wat meer te zeggen. Hij beval aan de gendarmen die buiten stonden, den gevangene te halen. Poor child (arm kind), wat hebt geladen! zei Dupont tot Paula. Wat moet uw oom dan een grmesne huichelaar ge weest zijn! Hij was goed voor u in schijn, omdat hij uw geld beloerde. i Vervolgt) MEUBLLFAPIER BAEATlM bij Sausen-Vanncste, Topeimge,

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 11