Eere-Communie Eerw. Heer Joseph Laconte Xili* Handelsfoor te leper f Teraardbestelling van te poperinge Óedachfenissen Geschenken: Drukk. Saneen-Yannesto Gasthuisstraat# 15, poperinge Nat. Maatschappij voor den kleinen Landeigendom Zetel IEPER WE ZENDEN ONS BLAD De Openbare Onderstand te leper in 1935 ia OP ZATERDAG 14 MAART 1936. EERW. HEER JOSEPH LAGONTE gewezen Onderpestoor ven KemmeL Het was onder een buitengewonen toe loop dat Zaterdag 1.1. te Poperinge, in Sint Bertinuskerk, de Plechtige Begra- fenisdienst plaats had van E. H. Joseph Laconte. Zeer talrijk waren Eerwaarde Priesters naar deze droeve plechtigheid gekomen als laatste hulde aan hun diepbetreurden Vriend en uit stad en omliggende har den alle vrienden en kennissen er aan gehouden den Lijkdienst bij te wonen en een vurig gebed te storten tot zielelafe- qis van den duurbaren Overledene en tot troost der diepbeproefdë Familie. Na den Lijkdienst werd in Sint Ber tinuskerk door Eerweerde Heer De Bus- schere, Onderpastoor op de Heilig Hert- narochie te Roeselare, volgende dieptref- &nde Lijkrede uitgesproken. Diepbedroefde Vader en Famüie, erwaarde Heeren, minde Christenen, «Is het dat wij leven, wij leven voor den Heer; is het dat wij ster- Ven, wij sterven voor den Heer ftetzij dat wij leven, hetzij dat wij sterven, aan den Heer behooren wij VoeRom. XIV, 8. Diepbedroefde Familie, Hetgeen wij gevreesd hebben, U ge beurd Uw dierbare Zoon en Broeder, ons aller ?oede Vriend, is heengegaanReeds zeer beproefd, vóór enkele weken door het afsterven van eene geheide Gade to Moeder, wordt deze familie, nu even diep getroffen door het wegnemen van ëen beminden Zoon- en Broeder-Priester. Wij ontkennen het niet! Het kruis, door Onzen Lieven Heer, in Zijn onver staanbare Wijsheid, U allen opgelegd, is zwaar, zéér zwaar. Uw groot verdriet is gewettigd en samen met U voelen wij die droefheid! Doch wij weten en gelooven dat Gods hand toch steeds altijd geleid wordt door Gods hart en daarom, hoe schrijnend die twee wouden ook zijn, hoe pijnlijk deze slagen ook mogen wezen, als christene geloovige menschen, stamelen WijAl wat God doet, is wel gedaan 1 Diepbeproefde Familie, zonder het ge- Jpof in deze waarheid, zoudet Gij on troostbaar zijn. Het is dan ook met innige sympathie, dat ik den droevigen plicht vervul, met, in naam der priesters van zijn klas, een welgemeend afscheidswoord uit te spre ken bij de uitvaart van onzen betreurden Vriend, den E. H. Joseph Laconte, ge wezen Onderpastoor te Kemtnel, en dat ik zijn beeld U in 't geheugen roep als dat van een priester die op zijn zterfdag piet tien geestelijken schrijver (Greg. Naz.) ia alle rechtzinnigheid van zichzelf mag getuigen. Ik heb alles gegeven wat ik had, aan Hem, die mij alles gegeven had, en Hem alléén heb ik voor mijn erfdeel genomen. Ik heb hem opgeofferd, mijne goederen, mijne gezondheid, mijne tong, mijne be gaafdheden. Al het genot dat ik uit deze voordeelen getrokken heb, bestaat in het geluk van die gebruikt te hebben om de liefde van Jesus Christus!». Eerwaarde Heer Joseph-Francois-Cor- nelius Laconte, zoon van Heer Camiel en wijlen Mevrouw Louisa Devos, werd ge boren en gekerstend te Poperinge, den 21 December 19Ö3. Van huis uit kreeg hij die twee groo- te gaven mede, die hem steeds zijn bij gebleven: eene aanhoudende werkzaam heid en eene buitengewone goedhartig heid! Na zijne lagere voorbereidende studie jaren. kwam hij in de Humaniora, aan het St Stanislascollege alhier, en eindigde er zijne Rhetorica in Augustus 1925. Als collegestudent was Joseph eerder bedeesd en teruggetrokken en spijts den last en de inspanning die de studies van hem vroegen, werkte hij, hardnekkig, ja ren achtereen, want lang reeds had hij de stem van den goeden Meester gehoord, die hem uitnoodigde naar het priester schap: Sequere mei Volg mij en word mijn priester!». In September 1925 kwam hij als stu dent in de Wijsbegeerte in het Klein Se minarie te Roeselare en twee jaar later, in September 1927, werd hij door wijlen Mgr Waffelaert, aanvaard in het' Groot Seminarie te Brugge. Daar heeft hij vier volle jaren, in stillen eenvoud door gebracht, in gebed met zijnen Meester, in vermoeiende studies met zijne boeken, in vriendelijken ongedwongen omgang met al zijne Medeseminaristen, met alle maal, zonder ééne uitzondering. Zonder veel vooruit te komen, zonder veel ver toon, had hij de genegenheid gewonnen van elkendéén. Wij zagen hethet was voor hem eene oprechte, vrome vreugde, toen hij, met zijne wonderschoone stem, als Voorzanger, in 't koor of bij 't ka- pellken van Onze Lieve Vrouw, zijn Oversten en zijne Medeseminaristen kon stichten 1 Hij zong zóó gaarne en zóó schoon voor den Heer en voor Maria! Eindelijk naderde de gelukkigste dag van zijn leven en op den 30 Mei 1931 werd hij door Z. Exc. Mgr Lamiroy te Brugge tot Priester gewijd. Na het groot verlof van ditzelfde jaar, werd hij benoemd tot Leeraar der 7e klas aan het College te Moeskroen. Veel leerlingen en veel werk, doch hij heeft het aangegaan met al de krachten, waarover hij be schikte. Voor zijn studenten was hij een helper, voor zijn collega's een gulhartige vriend, immer tot dienstbewijzen gereed! Tijdens zijn tweede jaar professoraat, kwamen de voorboden van. de ziekte hem verwittigen, maar als ieverige jonge lee raar, werkte hij, onverpoosd, dóór. Zijn dagelijksch overvloedig leeraarswerk te kunnen voortzetten was zijne innigste vol doening, totdat hij genoodzaakt werd een ander, een rustiger leven te beginnen. In Juli 1934 werd hij benoemd tot Onder pastoor te Kemmel! Zijn ministerie leven is zeer kort geweest, met moeite anderhalf jaar lang genoeg nochtans om de genegenheid te winnen meer nog om het vertrouwen van velen te verdienen. Bij de parochianen van Keminel laat •hij den indruk na van een vrome Priester, een man van plicht, een man van gebed, die daar verschenen is, al goed doende de grooteren eerbiedigden hem, de klei nen beminden hem, de behoeftigen onder vonden zijne mildheid. Hij gaf van 't zijne, maar vooral hij gaf zichzelf, zoo veel hij kon, meer dan hij kon, zoodat hij wel verplicht was, de rust, de gedwon gen rust te aanvaarden. Rond Nieuwjaar kwam hij naar 't ouderlijk huis, met het inzicht zijne ge- brokene krachten te herstellen, helaas 't was om zich stilaan voor te bereiden tot zijne hemelvaart. Hij droeg het heilig Misoffer op, zoo lang hij kon. Zijn laatste uitstap was naar de kerk. Dan is hij vol moed terugge keerd en heeft op zijn lijdensbed zijn Passie begonnen. In zijn krank ziekelijk lichaam bleef hij een sterke zieJ bewaren, vol geloof en priesterlijke overgave aan God. lederen dag ontving hij Jesus-Hos- tie, daar vond hij de kracht en den moed om zijn jong leven aan God terug te geven. Onze Lieve Heer vroeg hem nog één groot offer: zijn Moeder. Zijn verlangen naar den hemel werd er des te vuriger om. Versterkt door de Sacramenten der zieken, heeft hij als Priester, van zijne dood zijne laatste heilige Mis ge maakt Den morgend van zijn overlijden, nadat hij de H. Eucharistie ontvangen had, zegde hij tot zijn broederHet zal wel den laatsten keer zijn! Ik ga zelf naar Onzen Lieven Heer!». Dinsdag 10 Maart, kort na den middag, is hij naar God teruggekeerd. De eerste Priester van onze klas is, wij vertrou wen het vast met zijn Moeder in den hemel nu. Diepbedroefde Familie, Niemand onder ons kan U troosten. Al leen de gezegende God, de Vader van allen troost, kan U helpen en zal U bij staan. In uwen Zoon- én Broeder-Pries ter, verliest gij hem die U dóór en om wille van zijn priesterlijke roeping, zóó gelukkig maakte, door zijn goedheid, zoo veel bemiddelde. Dankt God, die hem U schonk, staat hem af, al kost het U ook veel. Hij zal met Moeder over U waken. De overledenen verlaten ons niet, zij blijven dicht bij ons, zij slaan ons gade en helpen ons: zóó leert het ons geloof 1 Eerwaarde Heeren, Laten wij, volgens onze belofte, hem indachtig zijn in het heilig Sacrificie der Misse en langs den kruisweg. Beminde Christenen, Bidt voor uwe afgestorvene Priesters. Aan wie veel geschonken werd, van die zal er ook veel teruggeëischt worden. Dat de ziel van den betreurden over leden Priester, dat de zielen der over ledene geloovigen, door de barmhartigheid Gods in vrede rusten. Requiescant in pace! Amen! van 9 tot 13 April 1936. De aangekondigde vergadering der Ten- fcooiis.cliers met het Bestuur der Handels foor, heeft in een drukke stemming plaats gehad. Op enkele uitzonderingen na, wa ren alle deelnemers aan de Tentoonstel ling aanwezig. Na de werkzaamheden van bestuurlij ken, aard afgehandeld te hebben, werd tot het bezoek der beide lokalen overgegaan en de verdeeling der staflUs werd tot een ieders genoegen voltrokken. De belangstelling der Tentoonstellers is een goed voorteeken voor het wellukken Onzer jaarlijksche Foor. Benevens vele deelnemers van vroeger jaren mogen wij telken Jare nieuwe exposanten boeken, hetgene bewijst hoe doeltreffend de uiting Van handelsgeest bij onse zakenmannen ingedrongen is. Zonder op lauweren te bogen mogen wij bestatigen dat ons voorbeeld door vele eteden gevolgd wordt en zelfs de belang- jfcste organismen van het land nemen aag kennis van onze werkihg, om deoe £>ii hunne ondernemingen toe te passen. Tijdens de laatste Bestuursvergadering werden de openingsuren der aanstaande Handelsfoor vastgesteld als volgt: fier Tentoonstelling te 14 uur; sluiting: Witten Donderdag: Plechtige Opening avonds te 19 ifST. Goeden Vrijdag: Open van 9 tot 12 uur en van 13.30 tot 18 uur. Zaterdag vóór Paschen: Open van 7.30 tot 12 uur en Van 13.30 tot 19 uur. Paaschdag: Open van 9 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 20 uur. Tweede Paaschdag: Open van 8 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 20 uur. Op vraag van het Komitelt heeft de Berw. Heer Socquet, Bestuurder der Be- roepisschool, toegestemd zijne inrichtingen te laten door het publiek bezoeken op Goeden Vrijdag, op dezelfde uren als voor de Handelsfoor aangeduid. Dit bezoek is zeer belangrijk, daar men eeneraijds kans heeft de leerlingen aan het werd te zien in de verscheidene door hun aangeleerde vakken, en anderzijds de nieuwe lofcaleft, zeer doelmatig aangepast, te bewonderen. Weldra zullen de programma's, de mu ziekuitvoeringen aankondigende, verschij- eti voor ffe belanghebbende is het le- ervan overwaard. Nog eene laatste vraag aan te Hande laars van te willen, zonder onderscheid, de plakbrieven in hunne uitstallingen aanplakken. JULEEN TAHON. MMHEii Groot* keu* met gepaste teksten. Kerkboeken met in kleuren geassorteerde paternosters Ageldbeursjes; Paternosters} allerhande nuttige geschenken ter I Op het gezamenlijk Initiatief van het Stadsbestuur van leper, de Samenwer- werkende Maatschappij voor het bouwen van goedkoope woningen, genaamd Ons Onderdaken Het werk van den Akkerwerd er op Zondag 15 Maart eene belangrijke vergadering gehouden in leper, ten einde naar de middels uit te zien om eene samenwerkende maat- schapij te vormen, en de minvermogende bevolking der stad leper, alsook van al de gemeenten van het arrondissement, te laten genieten van de voordeelen, door het staatsbestuur aangeboden. De heer MARIQUE, algemeen bestuur der der Nationale Maatschappij voor den kleinen landeigendom, had aanvaard de voordeelen der wet te kernen uiteenzetten, in een talrijke vergadering van gemeen teoverheden, en van personen die zich met sociale werken bezig houden. Waren tegenwoordig: de hii. Clincke- maille, Arrondissmentscommissaris en Voorzitter van Het Werk van den AkkerHector Vermeulen, Voorzitter van <i Ons Onderdak Lommez, Besten dig Afgevaardigde, vertegenwoordiger der Provincie; Lemahieu, Schepen der stad leper; Missiaen, Volksvertegenwoordiger en lid der Commissie van den Openbaren Onderstand van leper; Vandooren, Sche pen der stad Poperinge en een groot getal Burgemeesters en Vertegenwoordigers van den Openbaren Onderstand van Dran- outer, Langemark, Voermszele, Vlamei'tin ga, Sint Jan, Bcezinge, Bikschote, West- nieuwkerke, Wastvl-eteren, Zillebeke, Pro ven, ZUidschote, enz. De vergadering, na de goed gedocumen teerde aanspraak van M. Marique met veel belangstelling aanhoord te hebben, verklaarde zich t'akkoord om een tweede vergadering te beleggen, een der aan staande dagen, ten einde tot het stichten eener Samenwerkende Maatschappij over te gaan. A Hierna volgt de uiteenzetting gedaan door Mijnheer Marique. NATIONALE MAATSCHAPPIJ VOOR DEN KLEINEN LANDEIGENDOM De wettelijke toestand van de Nationale Maatschappij is geregeld door het Ko ninklijk Besluit van 27 Februari 1935, en door de statuten goedgekeurd bij Konink lijk Besluit van 28 Augustus 1935. Op de 2670 gemeenten die België omvat, hebben slechts 400 gemeenten de voor deelen kunnen genieten van de wetgeving op de Goedkoope Woningen, die bijzonder het bouwen van woningen bevoordeeligt. Het hoofddoel der Nationale Maat schappij voor den Kleinen Landeigendom is de verdiensten dezer wetgeving uit te breiden tot den aankoop van gronden en van de gebouwen noodig tot hunne exploitatie. Haar werking zal zich bijzonder uit oefenen in de 2270 gemeenten, waarvan de inwoners insgelijks moeten genieten van de voordeelen van het Werk. De stichting der Nationale Maatschap pij voor den Kleinen Landeigendom vloeit voort uit bijzondere omstandigheden, die behooren herinnerd te worden: Eenerzijds: de crisis in hare algemeenste beteekenis genomen heeft de werkuren der industrieele arbeiders verminderd, en zal ze misschien nog verminderen in min of meer grootere verhoudingen. Hunne dagloon-en zullen er misschien ook door verminderd worden. Een enkel middel bestaat om de Inkom sten te vermeerderen der families die van de nijverheid afhangen; de gedeeltelijke hulp aan den tuin- en landarbeid. Anderzijds: tijdens het tijdperk van de industrieëlen bloei, heeft de landelijke uitwijking zich krachtig ontwikkeld. Er zijn vele oorzaken voor deze uitwijking. Maar men mag zeker aanstippen tusschen deze redenen het gemis aan gerieflijke woningen op den buiten. lederen dag komen 200.000 landelijke arbeiders in de stad werk zoeken. Om de lokkende stad te beletten deze landelijke arbeiders vast te houden, moet men ze op het platte land vestigen. Daar voor moet men hen een zeker gemak bezorgen om daar een haardstede te stich ten, met den noodigen grond voor het voedsel van het gezin. Eenige van deze arbeiders, gehouden door het landwerk, zullen stillekens aan gedeeltelijk of totaal het fabriekwerk op geven. Dit ware zoovele daguren ge wonnen voor de oplossing van de werk loosheid. De wet van 27 Februari 1935 voldoet aan deze eischen. Zij komt dit gedeelte van de min vermogende bevolking van het piatte land ter hulp, dat tot nu toe van de vorige wetten niet kon genieten, uit oor zaak van den hoogen rentevoet van het krediet en van het gebrek aan lenigheid van deze wetten. Het is inderdaad het gebrek aan krediet aan een lagen rentevoet, dat alle ver betering vertraagt of belet, in het lot der minvermogende personen van het platte land. Om dezen toestand te herstellen, was er een groote uitbreiding van goedkooper krediet noodig, ten bate der families die wij van de werkloosheid, van de ellende, of van de landelijke uitwijking willen redden. De verwezenlijking van het programma der Nationale Maatschappij bevat twee deelen: EERSTE DEEL: TOELATING VAN PLAATSELIJKE EN GEWESTELIJKE MAATSCHAPPIJEN Deze maatschappijen zullen als doel hebben gronden aan te koopen die zullen omgezet worden in: 1. - In tuinen. Deze tuinen zullen in blok verhuurd worden aan de tuinbouw- en kleinveeteeltmaatschappljen en aan Het Werk van den Akkerof per perceelen aan particulieren verkocht. 2. - In kleine culturen, gewoonlijk van 10 tot 20 aren, maar die tot 50 aren mo gen gaan volgens de streek, de samenstel ling en de bezigheden van het gezin. Zij zullen een woning met afhankelijkheden bevatten, door de toegelaten maatschap pijen zelf te bouwen. 3. - In grond van één of meer hectaren, die zullen dienen om het patromonium van een gezin te vergrooten, die over een al te kleine boerderij beschikt om er zich mede te onderhouden. 4. - In landbouwbedrijven van ten hoog ste 6 hectaren, voor de kleine boeren, kin deren van pachters die naar andere lan den zouden moeten uitwijken, ofwel van ambacht zouden moeten veranderen in dien zij geen nieuw bedrijf vonden. Deze inrichting van landbouwbedrijven is slechts mogelijk in de streken der groote landbouwuitbatingen, waar nog hoeven bestaan van 50 tot 100 hectaren die kun nen verkaveld worden, ofwel nog in de streken waar grónden braak liggen. Deze toepassing is dus niet mogelijk in het arrondissement leper. Al deze goederen: tuinen, kleine cul turen, gronden, landbouwbedrijven zullen verhuurd of verkocht worden. TWEEDE DEEL: DE LEENINGEN AAN PARTIKULIEREN De Nationale Maatschappij zal vooral de uitbreiding van den kleinen grond eigendom beoogen. De eigendom oefent een belangrijken zedelijken en socialen invloed uit op de enkelingen. Eerst de minvermogende personen eige naar maken van een grond, aangeworven ten prijze van enkele kleine offers; hen alsdan het aanwerven of het bouwen van een huis vergemakkelijken; dat is een werk verwezenlijken van heropleving en socialen vrede. De Staat zal er toe bijdra-en door aan de belanghebbenden de mogelijkheid te verschaffen geld te leenen aan buitenge woon voordeeligen Interest. De leeningen worden toegestaan door tusschenkomst der Nationale Maatschap pij die het gekochte goed als hypothecaire waarborg neemt. De ontleeners moeten aan de volgende voorwaarden voldoen: a) Op het ocgenblik van het sluiten der hypothecaire leening ten minste 1/10 be zitten van den prijs van den grond, en ten minste 1/5 van den prijs der gebou wen. b) Met de Algemeene Spaarkas een contract sluiten, dat in geval van over lijden, het betalen waarborgt der annuï teiten die nog zouden te betalen overblij ven bij het afsterven, t.t.z. dat in géval de ontleener sterft de Spaarkas de beta ling der annuïteiten waarborgt die nog te betalen blijven op den dag van zijn overlijden. Bij voorbeeld: Indien de ontleener, die een contract gesloten heeft waardoor hi. eigenaar wordt na 20 jaar, komt te ster ven na 2 jaar, zal de Spaarkas in zijn plaats de 13 annuïteiten die nog te be talen overblijven, storten, en de eigenaorr gaat in zijn geheel over ln het patrimo nium van het gezin. c) Een minvermogend persoon zijn. De lecningen aan partikulieren zijn te rugbetaalbaar in 5, 10, 15, 20, 25 of 30 jaar, onder voorwaarde nochtans dat de lee- ning gansch terugbetaald weze, ten laatste wanneer de ontleener den ouderdom van 65 jaar bereikt. Zouden van de leeningen der Nationale Maatschappij kunnen genieten, alle xoo- pers van kleine grondeigendommen, in gericht door tusschenkomst der toegelaten maatschappijen. Dit zal het geval zijn telkenmale de maatschappij huizen in blok zal hebben kunnen oprichten. Maar dit zal niet altijd mogelijk zijn. En nochtans is het onontbeerlijk dat de Inwoners der kleinste gemeenten eveneens de voordeelen der maatschappij genieten. Daarom is het dat de Nationale Maat schappij Insgelijks aan deze gezinnen lee ningen zal toestaan, om al de verrichtin gen voorzien in het programma der Na tionale Maatschappij te verwezenlijken. Om de gedachten o dit onderwerp goed te vestigen, moet men enkele toepassings- gevallen nemen. 1. - Aankoop van een grond van 400 m2 tegen 5 fr. den m2. Prijs van den grond: 2 000 fr. Som die de kooper meet bezitten: 200 fr. buiten de kosten der akten. Het verschil cf 1.803 fr. wordt door de Nationale Maatschappij voorgeschoten. De ontleener is 30 jaar oud. Hij wenscht deze 1.800 fr. in 10 jaar terug te betalen. Daarom zal hij maandelijks 17,40 fr. moe ten betalen, levensverzekering inbegrepen. 2. - Aankoop van een kleine cultuur, ingericht door een toegelaten maatschap pij, omvattende een tuin van 10 aren met gebouwen. Totale prijs: 40.000 fr. Som die de kooper moet bezitten: 8.000 fr. en de kesten der akten. Het verschil of 32.000 fr. wordt door de Nationale Maatschappij voorgeschoten. De ontleener is 35 jaar oud. Hij wenscht in 25 jaar terug te betalen. Daarom zal hij 154 fr. per maand moeten betalen, levensverzekering inbegrepen. 3. - Een landbouwer van 35 jaar bezit 2 Ha. grond. Hij wil 1 Ha. bijkoopen, te gen 30.000 fr. Deze som zal hem door de Nationale Maatschappij voorgeschoten worden, en dient terugbetaald in 30 jaar, naar rato van 129 fr. per maand. 4. - Op bouwen door den partikulier zelf van een huis met bijgebouwen van 35.000 fr. op een grond van 10 aren, die 3 fr. den r.i2 kost. Het huis zal 35.000 fr. en 3.000 fr., is te zamen 38.000 fr., kosten. Bedrag dat de ontleener moet bezitten: ongeveer 7.500 fr. Het verschil of 30.500 zal door de Na tionale Maatschappij voorgeschoten wor den. De ontleener is 30 jaar oud. Hij wenscht in 25 jaar terug te betalen. Hij zal 143,35 fr. per maand moeten storten. Het bebouwen van den tuin van 10 aren zal aan den kooper genoeg opbrengen om deze mensualiteit te betalen. HOE KAN MEN EEN MAATSCHAPPIJ VOOR DEN KLEINEN LANDEIGENDOM STICHTEN? De eenvoudigste vorm die een maat schappij voor den Kleinen Landeigendom ken aannemen is de coöperatieve vorm. De maatschappijen worden gesticht door de openbare machten: Staat, Pro vincie, Gemeenten, Commissies van Open baren Onderstand; door de vereenigingen en particulieren die er de aandeelhouders van zijn; om die reoenen bezitten de maatschappijen een menschlievend en sociaal karakter. Deze door de Nationale Maatschappijen toegelaten maatschappijen genieten de verschillende flskale vrijstellingen, en be komen van den Staat de kapitalen noodig tot hunne werking. Zij worden beheerd door den beheer raad samengesteld uit leden die de af gevaardigden der aandeelhouders zijn. Het past eerst en vooral de statuten vast te stellen. De Nationale Maatschappij heeft mo del-statuten opgesteld, waarvan slechts enkele in 't wit gelaten aanduidingen moeten Ingevuld worden en die toelaten een vlugge goedkeuring te bekomen. Deze statuten voorzien de samenstelling van een kapitaal, gewoonlijk bepaald op 100.900 fr. Dit kapitaal bestaat uit aan- deelen van bij voorbeeld 100 fr. De maatschappij zal dus samengesteld zijn uit 1000 aandeelen van 100 fr., te on derschrijven door de aandeelhouders die zich verbinden de maatschappij te stich ten. Op de onderschreven aandeelen moet slechts 1/5 of 20.000 fr. voor eéTl kapitaal van 100.000 fr. gestort worden. HOE WORDEN DE AANDEELEN ONDERSCHREVEN? De Staat neemt 1/5 der aandeelen, het zij 200 aandeelen, op dewelke hij 4.000 fr. stort. De Provincie neemt 1/5 der aandeelen, hetzij 200 aandeelen, op dewelke zij 4.000 fr. stort. Blijven 600 aandeelen te onderschrijven door de gemeenten, de commissies van openbaren onderstand, de bonden van het ii Werk van den Akkerde tuinbouw- en klein vee teeltbonden, de industrieelen en de partikulieren. Iedere gemeente die b. v. 10 aandeelen van 100 fr. onderschrijft, zal 200 fr. te storten hebben bij de stichting der maat schappij. Wanneer de 600 aandeelen onderschre ven zijn, belast de Nationale Maatschap pij zich met de tusschenkomst aan te vra gen van den Staat en de Provincie. Eens het kapitaal aldus onderschreven, vergaderen de aandeelhouders, storten het te kwijten bedrag hunner aandeelen, en onderteekenen de statuten der maat schappij die aldus, zonder andere forma liteiten gesticht wordt. HOE ZAL NU DE MAATSCHAPPIJ WERKEN? Zooals wij het hierboven gezien hebben, worden de gronden door de maatschappij gekocht onder de controle van de Na tionale Maatschappij; zij 'erxavelt deze gronden, bouwt er op, verhuurt en ver koopt de kleine landeigendommen door hen opgericht. Ds' Nationale Maatschappij verschaft het noodige geld voor hare werking, naar mate hare behoeften. Deze fondsen zijn terugbetaalbaar in 66 annuïteiten van 2,35 ten honderd.. Deze lasten van 2,35 Ten honderd zullen tot basis dienen voor het berekenen van den huurprijs, die de gewestelijke maat schappij zal moeten vragen voor hare niet verkochte kleine landeigendommen. Wat de gebouwen betreft, rekening hou dende met de onderhoudskosten, de belas- (Zie vervolg in 7» kolom). De nieuwe E— I.. .r van Syrië en der Levant-Staten, thans onder Fransch mandaat. BiEHesiaaaBisBEagsHBEaxaassj 3Së 'MIS' De F.ar :Ise Mi.ilïter van Bulienlandsche Zaken, M. Flandin, gekiekt in de straten van Genève, samen met M. Rochat. GAS-ALARM TE LONDEN Te Hendon, in Engeland, probeert men of fietsers, met dergelijk verwittigingstoestcl, de bevolking praktisch zouden kunnen op de hoogte brengen van gas-aanvallen. IBBSSflSBBBBBBEBSBBElSgSBBflBBB EEN HUWELIJK Een huwelijk in de wereld a.r filmsterren in 't zicht: Lady Ashley met Douglas Eairbanks (gescheiden van Mary Pickfordl). !BB&SBBs:taB'-JEBasi).ïa&2%JEKË«aB in Belgie, van nu tot einde jaar, aan wie ons zendt in postzegels of stert op post- checkrekening 155.70 van V, Sansen-Van- neste, Drukker, Poperinge, de som van 16 FRANK. Voor het Buitenland zerde men ons per Internationaal Postmandaat: Uit Er&nkrijk: 32,80 frank. Uit Amerika: 49,20 frank. GE Z1JT OVER ONS BLAD TEVRE DEN! NA LEZING, SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF /RIEND. ZOO STEUNT GE ONS. DANK EROM. Door den Heer Rem! Bouquet, de sym pathieke en ijverige Voorzitter van de Commissie van den Openbaren Onder stand, werd een merkwaardig verslag on gemaakt. over den toestand en de werking gedurende het jaar 1935. Vele lezers zullen belang stellen in de zakelijke bladzijden welke we hier mede- deelen Ik heb de eer U verslag uit te brengen over de werking van ons Bestuur ge durende het jaar 1935. En ten einde een juist gedacht te geven van onzen toestand heb ik het nuttig geoordeeld het bedrag der bijzonderste uitgaven en ontvangsten te vergelijken met die der vorige jaren. PACHTEN Onze bijzonderste bron van ontvangsten, die de pachten zijn, voorziet eene meer dere opbrengst voor het jaar 1936 van 43.312 frank. Immers de paohten, waarvan het termijn verviel met October 11., zijn herzien en verhoogd geweest met 7.50 Het bedrag der pachten is nagenoeg het zelfde geweest gedurende de vier laatste jaren; zoo hebben wij in 1935 een zuivere opbrengt van 1.329.687 1934 1.331.141 1933 1.334.869 1932 1.329.159 1931 1.574.469 1930 1.524.011 Er valt hier op te merken dat er sedert 1930, 19 Ha. 43 a. grond verkocht werd, voor een totaal bedrag van 1.018.762 fr., opbrengst, die herbelegd werd ln den heropbouw der gestichten. INTRESTEN Ten titel van intresten van renten op den Staat, het Gemeentekrediet en de Buurtspoorwegen, werd er ontvangen gedurende 1935 137.035 frank 1934 136.415 1933 132.650 1932 133.267 1931 133.914 Voor het jaar 1936 wordt er voorzien 135.226 frank; deze vermindering spruit voort uit de conversie der titels van oor logsschade 1925, waarvan de intrest van 5 op 4 gebracht is. De ingeschreven opbrengst van 135.226 frank voor 1936 zal zelfs niet bereikt worden, om reden van de omzetting der schuldbrieven van het Gemeentekrediet. De intresten van het kapitaal inge schreven op het Groot Boek der Openbare Schuld, wegens vergoeding van oorlogs schade, zijn tot 1 Januari 1935 dezelfde gebleven, 't zij 622.045 fr. De conversie van deze titels zal het bedrag der in tresten, in te schrijven in het dienstjaar 1935 vervaldag die moest plaats hebben op 2 Januari 1936 nog niet te veel veranderen om de volgende redens: 1. De intrest van 5 blijft van 1 Ja nuari tot 15 Mei 1935. 2. De intrest van 4 op het nieuw kapitaal (het oud verhoogd met 5 zal loopen van 15 Mei 1935 niet tot 2 Januari 1936 maar tot 1 Februari 1936. Het dienstjaar 1936 (vervaldag 1 Fe bruari 1937) zal de geheele vermindering onderstaan, 't zij 88.864,20 fr. De stijgende opbrengst der landpachten voorzien voor 1936 zal de vermindering dei- intresten dus niet kunnen dekken. Gedurende het verloopen jaar werd de schuld, welke nog bestond jegens de Al gemeene Spaar- en Lijfrentkas, zijnde eene som van 450.000 frank gedelgd. Anderzijds werden de noodige pleegvor men vervuld om de kredietopening in de Nationale Bank te verhoogen van 480.000 op 980.000 frank. STEUN AAN DE BEHOEFTIGEN Ten gevolge der aanhoudende werkloos heid, heeft de behoeftigheid meer en meer toegenomen; wekelijks zijn wij verplicht geweest nieuwe familiën tot den onder stand toe te laten. In 1933 werd er hulp verleend aan 358 behoeftige huisgezinnen; dit getal klom in 1934 tot 457 en met Nieuwjaar 1936 beliep het getal onder steunde familiën 540. Gedurende het verloopen jaar bedroeg de verleende hulp de som van 532.456 fr., uitgereikt ten grooten deele in specie, en voor een deel in brood (21.873 brooden), in melk 39.585 liters) en in eten (55.100 maaltijden. Wanneer men de vergelijking maakt van het bedrag met die der vorige jaren, bestatigt men dat de steun jaarlijks aan groeit. Wij vinden in 1931 een totaal van 337.563 frank 193 a 397/266 1933 i> 369.282 1934 422.961 1335 532.456 De brandstoffen uitgedeeld aan de behoef tigen verbeelden een waarde in 1931 van 34.366 frank 1932 44.839 1933 44.902 1934 64.735 1935 96.462 -De kostelooze medische dienst geeft de volgende cijfers: 1931 33.496 frank 1932 23.330 1933 28.116 1934 23.905 1935 23.004 Bovendien wordt er nog een tegemoet koming gedaan aan de Mutualiteiten en tusschengekomen in de mutualiteitsbij- drage van behoeftigen. Dit bedroeg tn 1935: 62.519 fr. KOSTELOOZE WONINGEN Er werden zooals vorige jaren 51 wo ningen kosteloos ter beschikking gesteld van oude vrouwen en gezinnen. WEEZEN EN OUDERLINGEN De Commissie had den onderhoudslast af te dragen van het volgend aantal weezen en ouderlingen: 32 in de Knechtenweezenschool (bev, 68) 18 in St Antoniusgesticht (bev. 50) 26 in het Belle Godshuis (bev. 28) 24 in St Jans Godshuis (bev. 25) 45 in het Godshuis Nazareth (bev. 60) GENEESKUNDIGE ZORGEN Hst getal hulsgezinnen waar er genees kundige zorgen verleend werden, beloopt tot 291. GENEESMIDDELEN Er zijn dit jaar 2.303 recepten meer uitgevoerd geweest in de apotheek van het hospitaal dan in 1934, 't zij 16.723 tot 15 December. Deze stijging komt ten eer..te voort om reden dat het getal zieken groo- ter geweest is en ten tweede omdat de bijzondere kamers in het hospitaal in gericht geweest zijn in den loop van 1935. Ziehier de verdeeling der afgeleverde geneesmiddelen Voor de zieken verblijvende in het hos pitaal: 8.830 recepten Voor de behoeftige zieken ten huize ver zorgd: 6.313 recepten Voor het Belle Godshuls: 124 recepten Voor het Godshuis Nazareth: 586 recept. Voor 3t Jans Godshuis: 327 recepten Voor de Knechtenweezenschool373 ree. Voor St Antoniusgesticht: 25 recepten Voor het Moederhuis: 134 recepten. IN HET HOSPITAAL WIJ bekwamen toelating van het Mi nisterie om in het O. L. Vrouw Hospitaal den alcool te mogen ontaarden, hetgeen eene jaarlijksche winst zal bift.engn van 3 tot 4.009 frank. Daarvocr heit» wij eenen nieuwen reservoir meten vw~ schaffen, een zeer schoon stuk en aan al de verplichte voorschriften vei. doening geeft. Het getal zieken en gekwetsten, vet. zorgd in het hospitaal, dat jaarlijks aan groeit, beliep dit jaar tot 891, waanaj 123 ten laste van den Openbaren Onder, stand. IN HET MOEDERHUIS In het Moederhuis bedroe: het getaj verlossingen 99, waarvan er 53 gescnied. den ten laste van het Be-tuur. UITGEVOERDE WERKEN De voornaamste werken welke uiige, voerd werden, zijn: Het schilderen en meubileeren der zalen en gangen van het O. L. Vr. Hospitaal De voltooiing der zittingszaal van Commissie. Het schilderen en bekleeden met gleis, tegels van den gang van het Belle Godshuis. De bekleeding met gleistegels van dej gang van St Jans Godshuis. Het maken van een aitaar voor de kapei van het Belle Godshuis. Het aankoopen van een verzameling vaa gymnastiek-apparaten voor de Knech tenweezenschool. BEZOEK AAN DE GESTICHTEN Zooals verleden jaar is er eene delegatie der Commissiën van Openbaren Onder stand der omliggende gemeenten uit. genoodigd geweest cm een bezoek t« brengen aan onze herbouwde gestichten, ten einde deze beter te laten kennen en desgevallend hunne zieken en weezen aldaar te zenden. Allen hebben hunna bewondering uitgedrukt over de schoon, held en de geschiktheid dezer inrichtingen, BEZOEK AAN DE HOFSTEDEN De leden onzer Commissie, met Mijn. heer Cyrille Schmidt, algemeen toeziener der landelijke eigendommen, hebben drie bezoeken gebracht aan de hofsteden, tec getalle van 32, waarvan er 24 in de beste voorwaarden uitgebaat zijn van onder, houd en netheid; de andere acht hebben alsdan de noodige vermaningen gekregen tot verbetering. VOOR DE KOSTGANGERS EN Bï KINDEREN Er werden geen middelen verwaarloosd om het leven der kostgangers in de ge stichten aangenaam te maken; en het zou te wenschen zijn met het nieuw jaar te zien verwezenlijken het aankoopen van radios; hetgeen wij bemerkt hebben in de ziekenzalen van het hospitaal van Kortrijk. De kinders van hunnen kant ontvingen in onze opvoedingsinrichtingen degelijk onderwijs en genoten al de voordeelen welke in moderne instellingen verschaft worden. Wij hebben zelf hen laten ge. nieten van eene aangename en leerzams reis naar (Te tentoonstelling. BOSSCHEN VAN GELUVELD EN ZILLEBEKE Gelijk vorige jaren hebben de leden onzer Commissie, in gezelschap van den Heer Burgemeester, een bezoek gebracht aan de bosschem van Geluveld en Zille beke en allen hunne tevredenheid betoond nopens het onderhoud, dat strekt tot eer van den boschwachter, Brigadier Acke Paul, bijgestaan van zijn zoon. En die uitslagen zijn bevestigend, daar wij met Januari, voor de eerste maal sedert den oorlog, zullen kunnen eene publieke verkooping houden van taiti» hout. WENSCHEN Warè hèt niet van de aanhouterin werkloosheid en de daaruit voortvloeiend armoede, welke de Commissie behoort te lenigen, zou ik mij toelaten den wensch uit te drukken dat, in 1936, dat dfi ge stichten zouden voltooid zijn, voor wat het schilderen aangaat; dat er huizen zouden gebouwd worden voor oude me- nagiën; ook een gesticht waar bejaarde menschen, met zekere geldmiddelen, maar onvoldoende om op hun eigen te kumien voortleven, hunnen ouden dag zouden kunnen doorbrengen. Maar de financieeie toestand gebiedt ons onze verlangens, voor een deel ten minste, niet te bewerk stelligen en met de meeste voorzichtigheid en spaarzaamheid te werk te gaan. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBSaiSasdaail i PVNSTtLLSA/DE. BEDFHrWER£flDE Li jï> BALSEMS nu VEKUCHTENDE mBORSEGENEZCEDE PLAAHTEt^ 'r' y"> i."7ïT "rrvif"'- PRINS KAREL, vader van onze betreurde Vorstin Astrid, die wellgcht de Nobelprijs voor den vreds zal krijgen. fBBBBBSBBBBBSBBJBBBBBSBTSküf tingen, de bestuursposten, zal de huur prijs op ongeveer 4 ten honderd neerko men of 1.600 fr. voor een kleinen land eigendom van 40.000 fr., ofwel 135 fr. per maand. Laat ons opmerken dat in de opbrengst alleen van den grond de huurder de ge schikte middelen vindt voor het betalen van zijn huurprijs. Wij hebben gezien hoe voordeeüg de onit'eenlngsvoorwaarden voor het aankoo pen zijn. In het belang zelf der toekom stige koopers, dient men den verkoop aan te moedigen. Het verschil tusschen de mensualiteit voor het aankoopen en d?n huurprijs vertegenwoordigt de waarde van een sleohte cigaar per dag, herinnert vaak onze Voorzitter vdti den Beheerraad, d« Heer Gosveries. Deze uiteenzetting biedt U een kijk op de eigenaardigheden, op de origmaLtei' ten zal ik zeggen, van de Nationale Maat schappij voor den Kleinen Landeigendom; Zij vervangt noch verdubbelt geen enk» bestaand organisme. Alleen de Nationale Maatschappij voof den Kleinen Landeigendom bezorgt de minvermogende gezinnen den grond die» zij noodig hebben, en het zeer goedkoop onmisbaar krediet om hun kleine land* eigendommen in te richten. Deze instelling vult een leemte aan ld onze sociale wetgeving. Hare toepassing zal de begrooting dff gezinnen van de landelijke arbeiders vtf' beteren. i Zij zal deze gezinnen beschutten tcg» de minste daling die zich voordost in °s ziksn. Zij zal bijdragen tot het afschaffen va® den geesel, dat men gewoonweg noem1' Het Proletariaat Ten slotte zal zij een gezond en doend gebruik van den vrijen tijd v<o schaffen. - Op alle standpunten zal de wet 27 Februari 1930 een aanzienlijken aan de samenleving bewijzen.

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 6