Meeting Bodarf-Degrelle Om mooie FLVANDEVQORDE Begrafenis van Meester DEQUEKER, te Bikschote UIT OOSTVLETEREN 31 - Boterstraat - IEPER HET VLEESCHVARKEN NAT. BELGISCHE LENTE BEDEVAART L0URDES TEGEN HET MISBRUIK MAKEN VAN HANDELSBENAMINGEN BEZOEK AAN DE FORD-FABRIEK PRIJSKAMP TENTOONSTELLING VOOR STAMBOEKVEE Dinsdag 21 April, om 10 uur, had onder jrooten toeloop van volk de begrafenis plaats van M. Florimond Dequeker, Rus tend Schoolhoofd alhier. Reeds van in den vroegen morgen stroomde het volk toe om een laatsten greet te brengen aan den diepbetreurden afgestorvene. Een lange rouwstoet stelde lich tusschen een dubbele haag van jchoolkinderen langs de Plaatsstraat op «n stapte dan langzaam kerkwaarts. De parochiekerk, in stemmige rouw gehuld, kon de drukke opkomst niet bevatten. Aan de offerande van de Mis scheen er geen einde te zullen komen. Aan den voet van het graf werden verschillende lijkreden uitgesproken, die we hieronder geven. Aan de achtbare Familie Dequeker bieden wij hierbij onze innige christene deelneming aan. Lijkrede uilgesproken door Mijnheer All. Pf.F.XE Burgemeester van Bikschote: Geachte Familieleden, Zeer Eerweerde Heeren, Mevrouwen, Mijne Heeren, Ik acht het mij tot een zc r droeve maar ware plicht, als burgemeester van Bikschote, hier een laatste hulde te komen brengen aan de nagedachtenis van een onzer verdienstelijkste, om niet te zeggen dsn verdienstelijksten onzer medeburgers, Peer ende Meester Florimond Dequeker. Ik ben hier zeker den tolk van gansch és bevolking; en ik ben ervan overtuigd dat mijne woorden de instemming zouden vinden van de inwoners van al de om liggende gemeenten, ja, van een groot dsei van West-Vlaanderen, waar de deug delijke invloed van den zoo betreurden afgestorvene zich zoo mild en veelvuldig uitstrekte. Ik brer,;' hier openbaar hulde aan den iter bekwamen onderwijzer, later alom g ësrd schoolhoofd, die al zijn rijke gaven van geest en hart jaren lang, met onge- ksnden ijver, beproefde vaardigheid en grenzelocze offervaardigheid ten kwiste gif voor de leerlingen onzer gemeente- S-OOl. ik breng hier openbaa, hulde en de b uiging onzer welgemeende dankbaar- luid aan hem die, na den noodlottdgen csrlog, reeds in October 1920, naar het ten gronde vernielde Biksch 'te terugkwam; zijn ambt seffens hernam; en zijne vrije u.cn, veelal tot laat in den avond be- «tsedde, om de menscher ten diens is te staan voor het opmaken van hun dos- sieren in zake oorlogsschade en het ver dedigen van hun rechten. Hij was de ziel van de samenwerkende maatschappij van oorlogsschade, die den heropbouw en 't herstel van onze gemeente dermate be vorderde, dat ze aan den spits kwam voor den heropbloei der gansche streek door den 'oorlog geteisterd. Ondertusschen bewees hij aan onze landbouwers en landgebruikers onschat bare verdiensten, door zijne wijze onder vinding en de overtalrijke voordrachten, zoo geestig, zoo pittig en met zooveel gezag en kennis gegeven. En hij bleef ai maar door de goede raadsman en de dienstwillige tusschenpersoon voor alwie door zijn zaken, er maar moeilijk alleen kon door geraken. Dat alfcs was hem mogelijk, dank zij zijn groot talent, zijne uitgebreide ken nissen, zijne onvermoeibare bedrijvigheid, zjine innemende welsprekendheid, zijne gsdiensUgheid en gemoedelijke offervaar digheid. Zijne Majesteit de Koning erkende deze uitstekende verdiensten en vereeremerkte hem met het Burgerlijk Kruis en 't bij zonder lanabouweereteeken, Het was over- verdiend. Ik bied nu, in mijn naam en in naam Yan al mijne itdeourgers, aan de zoo diep beproeide familie, en in 't bijzonder aan zijne teerbeminde zuster Irene, de veraekeimg aan van onze. diep mede voelende aroeiheid. Wat een onverwacht, ontzettend ver lies! Wat een verslagenheid bij allen, bij 't vernemen van die vreeselijke ramp! Mocht de deelneming van zoovelen de smart lenigen van de geachte familie; en de herinnering aan wat hij gedaan heeft, hun troost, hun fierheid wezen, mdden al hun tranen! Mocht hun diep geloof uje zachte maar vaste hoop koesteren van het zaliger Hiernamaals! Vaarwel, duurbare Meester, heb dank voor al wat gij hier verwezenlijkt hebt. Zij, die ten dienste waren van anderen, er, hun gaven ten beste hebben voor hun medemeiischen, die moeten niet vreezen voor de dood! Wij zijn ervan overtuigd, dat gij reeds de rijke eeuwige heloomng vau uw schoon werk ontvangen hebt. Uwe taak is af, zoo besliste he.t de goede Oppermeester voor u in zijne ondoor dringbare raadsbesuiten wij doen aan de onze voort, uwe stichtende voorbeelden navolgende. Wij bidden voor u. Tot weerziens! Lijkrede uitgesproken door Mijnheer PATTYN Onderwijzer te bikschote, tn naam vdn het Christen Onderwijzersverbond, Kring Leper: Eerwaarde Heeren, Achtbare Familie, Mevrouwen, Mijnheeren, Waarde Kollegas. De ongenadige dood heeft weeral in onze rangen gemaaid. Een onzer ver dienstelijkste leden, onze achtbare Heer Eere-Voorzitter, Meester Florimond De queker, is op een vreeselijke wijze uit ons midden gerukt. Aan mij werd de droeve taak opglegd, als lid van het bestuur van h:t Christen Onderwijzersverbond, Kring leper, in naam van Bestuur en leden, hier bij dit gapende graf, dat zich weldra over zijn stoffelijk overschot sluiten zal, Oen laatsten afscheidsgroet te brengen. Meester Florimond Dequeker werd, na •chitterende studies aan de Normaal school van Torhout, benoemd tot onder wijzer aan de aangenomen jongensschool Van Rentage en daara tot Schoolhoofd aan de gemeenteschool alhier. Het was «en man. bedeeld met rijke talenten, een taaie wilskracht, een onvermoeibare werkkracht en bovenal een uitmuntend edel karakter. Geen wonder dan ook dat hij door zijn leerlingen werd aanbeden én door iedereen met de grootste achting Werd bejegend. Reeds in -S94. na zijn benoeming tot onderwijzer, liet hij zich inschrijven als Üd van het Christen Onderwijzersver bond van leper. Hier ook had hij weldra de achting en de genegenheid van al zijn kollegas verworven. Zelden miste hij een Onzer vergaderingen en nam er steeds een werkzaam deel aan de besprekingen. B gaafd met een echt redenaarstalent trad hij herhaalde malen op met wetenschap pelijke voordrachten, die hem de hoogste Waardeering verwierven. Ongelukkig in 't Jaar 1914 slceg de jngelukkige oorlog onze rangen uiteen, pet grootste dee; onzer leden werden naar Frankrijk gedreven. Ook hij was van dit ?etai. Zonder morren onderwierp hij zich wwn het droevig noodlot, doch liet don Jftoed niet aakken, integendeel. Een nieuw tijdperk van werkzaamheid, van edelmoe digheid, van naastenliefde was voor hem aangebroken. Met volle maat gaf hij zich aan het onderwijs onzer uitgeweken land- genooten en wist deze overal met raad en daad bij te staan. Het einde van den oorlog brak aan en Meester mocht naar zijn verwoeste streek terugkeeren in 1920. 't Was weer al wat hij kon, om zijn volk te helpen en terzijde te staan in de talrijke moeilijkheden welke maar gedurig oprezen. Dcch ook het O. O. V. vergat hij niet. Samen met wijlen M. Karei Kallaert, schoolopziener, zaliger gedachtenis, en anderen, spande hij alle pogingen in om onze uitgedrevene leden, die langzamerhand terugkeerden, weerom in bond te vereenigen. Moeilijk heden van allen aard hadden ze te bekam pen, doch onverschrokken stelden zij zich aan 't werk en onze eerste vergadering kon nog doorgaan in 1920 te leper. Op deze vergadering werd onze kollega Flo rimond tof Voorzitter aangesteld. Ge durende ruim vier jaar heeft hij zich met hart en ziel aan dit ambt gewijd, steeds ten dienste v..n zijn kollegas, die nooit vruchteloos beroep op hem deden. Geen wonder dan ook, dat onze kring steeds bloeiender werd. En, indien wij ons thans in een zoo hoog ledenaantal mogen verblijden, dan is dit grootelijks te danken aan hem, die na den oorlog onzen kring op vaste grondvesten heeft weten op te bouwen. Doch aan alles is paal en perk gesteld. Zoo ook werd Mees ter geknakt in zijn gezondheid en was hij genoodzaakt ontslag te nemen als Voor zitter van den Kring, alhoewel hij lid is gebleven en steeds veel belang in het kringleven heeft blijven stellen. Sinds leefde hij in rust en mocht nog op tal rijke Jaren hopen. Doch de dcod heeft hem onvoorzien en op vreeselijke wijze uit het leven gerukt en zoo aan de liefde der zijnen ontrukt. O almachtige God, ondoordringbaar zijn uw oneindige raads- besuliten, Uw Naam we ze gebenedijd! Meester, uw aanschijn is uit ons mid den verdwenen. Wij betreuren het ten zeerste. Heb dank voor alles wat gij voor het Christen Onderwijzersverbond hebt gedaan, Ja, in naam van Bestuur en leden heb dank. Uw aandenken blijven wij ln zegen bewaren! Slaap zacht, Meester, hier onder de armen van Christus' Kruis, den stillen slaap des doods. Wij roepen U niet toe: «Vaarwel!» maar Tot Wederziens in 't zalig Eden! Aan de diepbeproefde Familie bieden wij onze rechtzinnige gevoelens van chris, telijke deelneming! Lijkrede uitgesproken door Mijnheer PLATTEAU, Onderwijzer te leper in naam van den HSimoens, Rijkslandbouwkunaige der tl9 Omschrijving en de Landbouwleeraars van 't Gewest: Het treurige nieuws van het plotselinge afsterven van den Heer Florimond De queker heeft de gansche landbouwbevol king met verslagenheid en deernis ver vuld. In volle werkzaamheid werd hij hij weg gemaaid en ontnomen aan ons allen, die vol achting en eerbied, zijne veelvuldige kennissen en onverpoosden ijver voor het goede wisten te bewonderen. Uitstekende landbouwleeraar en voor drachtgever, verspreidde hij het goede zaad, zoowel onder opzicht van opvoed kunde en landbouweconomie, als onder opzicht van plantenteelt en veekweek. De duizenden lessen en voordrachten die hij gaf, hebben hem de sympathie en eerbied bij gebracht van ai dezen waar mede hij in aanraking kwam. Aan de leerlingen van lagere en ge westelijke landbouwscholen deelde hij de vele vruchten mede van zijn jarenlange ondervinding en studie. Hij werkte ijverig mede om zijne Jongere kollegas onderwijzers op te leiden tot even voorname leeraars en voordracht gevers als hij zelf was. Hij werd uit het midden der promotie die verleden week te leper plaats greep, weggemaaid. Onnoodig is het, te zeggen dat het noodlottige gebeuren bij dezen die hij daags te voren nog ondervroeg, diepen indruk maakte, Te vroeg werd een voort>eeldige men- schenvriend en wijze wetenschapsmensch uit ons midden ontnomen. Het Ministerie van Landbouw vereere merkte hem door het toekennen van bijzondere landbouweereteekens, terwijl zijn hooge burgerdeugden eveneens offi cieel erkend werden. De groote beloontag geve hem zijn Schepper, de algoede God, wiens voor beeldige dienaar hij was. Goede vriend en Meester Dequeker, uwe verplichten en vrienden vergeten u niet en zullen uw aandenken ln eere houden. Lijkrede uitgesproken door Mijnheer FRANCBOO, Schoolhoofd te Stavele: Zeer Eerwaarde Heeren, Achtbare Familie, Waarde Omstaanders, Wat Is het leven? Den dag dat lk 't benent verwaentte zijner komst, brengt men de mare dat ik hem hier nooit meer zien zou! Diepe verzuchting... verslagen heid; zijn gedaantems, zijn leven, zijn wedervaren zweven me aanhoudend voor den geest. En de gedachte kweit ine en dwingt me ais eene gewetenszaak, deze plaats niet te verlaten, zonder eenige woorden uit te spreken, die de gevoelens trachten uit te drukken ve"se ons hart overkomen. Persoonlijk mag ik mij vereeren reeds vele jaren in nauwe en rechtzinnige vriendschap met den duurbaren over ledene volbracht te hebben. Derwijze heb ik hem leeren kennen en waardeeren ta vele en bijzondere omstandigheden. Dit is de reden waarom ik niet mocht noch kon nalaten aan den voet van zijn graf, deze laatste, doch openbare hulde te brengen aan zijne verdienstelijke levens baan, aan zijn edelmoedig karakter. Maar waarom zoo ineens een einde ge steld aan een leven dat naar hart en geest nog wel bewaard, menige jaren beloofde; aan die drukke bezigheid, die nog zooveel werk op getouw, ta voorbereiding en in vooruitzicht hield; aa:i ons niet, zoo'n taal te voeren; Gods wijsheid achterhalen we nimmer en daarom zuchten we, onder worpen en eerbiedig: "Ons Heer kent zijn wegen. Zijn dienaar heeft den Heer voldaan; nij is gestorven om te leven, maar heeft eerst geleefd om te sterven Die groote levensvraag hield hij steeds voor oogen: Wat zal ik den Heer weder geven voor alles wat hij mij geschonken heeft. De Voorzienigheid had hem be gaafd, naar geest en hart en die ver mogens heeft hij weten té ontplooien en in den dienst te stellen van een krach- tigen wil, naar den wil van den Gever, waardoor hij ook eene persoonlijkheid werd zich zelf bewust en zich zelf machtig, wat hem ook verhief tot de persoonlijke waardigheid, die ta eer en ceugd nooit heeft gefaald, maar door zijn voorbeeld de eer en de achting verwierf van wie hem kenden. Die bonte n.assa hier saam- gestroomd, van verre en bij, spreekt luide genoeg en van zijn werkkring en zijne alzijdige bedrijvigheid en zal verder nog met allen lof getuigen van zijne uit zonderlijke voorzienigheid, zijne recht vaardigheid, sterkte en narigheid; van zijn gedienstigheid en vriendelijke naas tenliefde; zijn onvergankelijke eer en faam. zijn het schoonste en grootste en troostendste goede dat hij nalaat voor de zijnen, en voor de wereld die hem kende; maar boven dit stervende draagt hij vooral mede wat hij den Heer als rechter zal wedergeven en wat hem eeuwig verblijden zal; het gerust geweten van een goeden dienaar: ik heb mijn plicht gedaan, het is volbracht; ik heb geen mijner talenten noch verborgen, noch misbruikt, maar ze ten dienste ge steld van het goede voor de glorie van den Gever. Gij hebt, mijn goede vriend, aan uw mensch-zijn en aan uw mensche- lijke arbeid zijn groote, zijn geestelijke, zijn eeuwige beteekenis gegeven. Ik ben fier uw vriend geweest te zijn en nog immer meer te blijven; want hier eindigt niet onve genegenheid; voort die nen we elkander want mijn geloof getuigt dat het kan, mijne hoop dat het ir.ag en mijne liefde dat het za! Rust zacht in vrede over het veriedaoe in vreugde voor de toekomst! Die tegensprekelijke meeting had Zon dag te Charleroi plaats. Meer dan volk ge noeg. Het Théatre dee Variétés kon de menigte niet slikken. Ordedienst waarge nomen door de politie en de commissa rissen der twee partijen. Leon DegTelle opent het vuur. HIJ ver telt natuurlijk niets nieuws. Zijn gewone dada: de partijen zijn niet meer in staat de crisis op te lossen, vooral de katho lieke partij heeft bij 't vervullen harer zending tekort geschoten. Wat hebben zij gedaan om het plan-De Man de baan te versperren? En dan de gewone litanie tegen de pourrisBod art en Pierlot hebben de kans verkeken toen het er op aankwam de partijen te zuiveren van de bankstersen... Re* zal overwinnen! Jean Bodart doet opmerken dat De- grelle veel kwaad heeft gezeld van het verleden, maar geen oplosstag voorstelt met het oog op de toekomst: «Helpt mij aan 't bewind, zegt hij. en dan zult gij... zien! Wat zullen we zien? Dat verkon digt hij niet. Men moet geen artist zijn om met een houweel links en rechts te kappen aan een gebouw; maar men zweet water en bloed om den eenen steen op den ande ren te doen passen. Bodart stelt zich niet aan al verdedi ger der pourrisMaai' Degrelle scheldt iedereen voor dief uit, zonder het minste bewijs voor te brengen. Daarom valt hij, Bodart, Degrelle aan, omdat zonder De grelle er geen rexisme bestaat. Degrelle stelt zijn candidatuur voor de leiding des lands. Hil is er niet waardig voor. HIJ is er niet bekwaam voor. Heer Bodart overschouwt de financieels avon turen van Degrelle, en besluit: Wanneer Degrelle zijn pijlen schiet naar de pour rismoest hij zich afvragen of hij niet eerst aan zichzelven hoeft te denken! Dan bewijst Bodart dat Degrelle een opstoopentrekker is, een maitre-chan- teur zijn doel is niet de samenleving te zuiveren, maar wel schandalen uit t baten ten einde zijn eigen populariteit op te zetten. Een paar zijner luitenants hebben nu last gekregen een soort les ring aaneen te flansen; maar die leering past zich aan gelijk een hoogen hoed op eenen olifant. Dan haalt Bcdart aan wat hij in de laatste jaren verrichtte om financieels misbruiken te keer te gaan. En samen gaan van politiek en flnancie is voortaan onmogelijk, toch wel in den schoot der katholieke partij. Degrelle is een verkapte asoirant-dic- tator. Heel de literatuur der rexisten be staat in 't bekladden van anderen en het ophemelen van den leider, den führer. Het rexisme legt het er op aan alle be grip van vertrouwen te vernietigen. Nu, buiten het vertrouwen bestaat er geen andere methode dan de zweep! Heer Bodart wordt gedurig onderbro ken door d« opgewonden rexisten. Op sommige oogenblikken is hét lawaai oor- verdoovend. Ten slotte daagt hij Degrelle uit te antwoorden op de beschuldigingen wel ke hij, Bodart, tegen hem uitbracht, en niet met zijsprongen te vluchten. Als hl! zich nederzet brengen de chris ten werklieden hunnen knappen hoofd man een grootsche ovatie. A In zijn antwoord verwijt Degrelle dat de banken zijn crediet afsneden en dus de oorzaak zijn van zijn flnancieele on gelukken. Dan verwijt hij Bodart niet zijn voorbeeld gevolgd en niet de katho lieke partij verlaten te hebben, maar hij voorspelt dat Bcdart btan'n zes maan den in de rangen van Rex zal staan. Dus herneemt heer Bodart geeft ge mij een brevet van eerlijkheid, ver mits ge mij waardig acht in uw rangen te treden! Dan bestatigt hij dat Degrelle niets grondigs heeft geantwoord op de beschul digingen welke hij, Bodart. tegen hem Inbracht. Waaruit Bodart, als zedeles af leidt. dat Degrelle daardoor het bewijs leverde onbekwaam te zijn om een leider te worden. De rexisten worden rumoerig. Zij kun nen het niet meer uithouden en verlaten de zaal. Wat Bcdart doet uitroepen: Dat is nu eens een overwinning der rexisten: ze vluchten voor den tegen strever! De overblijvende rexisten, in 't nauw gebracht, maken zoo'n helsch lawaai, dat de machtige stem van Bodart over schreeuwd wordt. Heer Bodart verwijst Degrelle naar het onwaardig schouwspel in de zaal, en voegt hem toe: Nooit ondervonden wij dergelijke on verdraagzaamheid als we tegenover socia listen of communisten stonden. Dat is uw werk, Degrelle! Gij hebt bij uw partij gangers het begrip der vrijheid en der waardigheid vernietigd En dan waarschuwt hij hem inzake het aanwenden van geweld: Wij zijn geen lafaards, want wordt er geweld tegen ons gebruikt, dan zullen wij de sterksten zijn! En Bodart gaat voort met Degrelle on der zijn broek te schoppen, totdat de held er op zeker oogenblik vandoor schiet, on der 't fluiten der aanwezige christene werklieden. En zoo liep de meeting ten einde, tij dens welke de christen werklieden de te genstrevers eerbiedigden, terwijl de rexis ten zich aanstelden als onverdraagzamen. Zooverre zijn die heeren reeds ontaard, dat ze tegenover de waarheid vijandig staan en geen tegenspraak meer kunnen lijden. saanEnHaE£3BH2BaaS25EE£3E32BEaa DE WEENER OPERA TE BRUSSEL Prof. Hugo Reichenberger die te Brussel de vertooning, welke in den Muntschouw burg gegeven werd op 23 April geleid heeft. ■BIBBBIBIBIBBBSBBBBliSlHHaBBaiiEBEiaBBiBaSISiiaaSIEBBBBEBSaBII OOSTVLETEREN. Enkele nuchtere beschouwingen bij een meeting. Zondag 5 April ging op onze gemeente de meeting door belegd door het V. N. V. (gewest Iep,?r-Poperinge) We hebben geen groot gedacht van wat op een meeting gezwgd en beloofd wordt persoonlijke en partijpolitieke invloe den spelen er overal een veel te groote rol en onder dit oogpunt was deze verga dering niet meer dan andere (van andere partijen uitgaande) aan te vallen. De toon van de meeting was ook het moet gezegd veel meer zakelijk en veel minder koortsig dan het strooibriefje dat we onder de deur kregen het kon laten vermoeden. Toch heeft deze avond ons Vlaamsch en ons Christen gemoed heelemaal niet kunnen bevredigen. Als eenig gemeenzaam actiepunt werd de strijd tegen het Fransch-Belgisch Mi litair Akkoord, ook onder een hernieuw den vorm, vooruitgezet. Voor de rest wer den de verantwoordelijke beheerders van de Middenkredietkas en de Bank van den Arbeid met inslaande bewoordingen ontkleed iets waarvoor Rexen Burgersstrijd reeds heel wat VTceger gezorgd hadden zonder dat erop gewe zen werd dat met den val van deze belde flnancieele instellingen cok de Vlaamsche economie een zwaren slag werd toege bracht, en dat de actie van Rexen Burgersstrijd nog daargelaten dat zoo'n campagne gemakkelijk ln overdrijving vervalt, de gemoederen van de menschen hebben afgeleid van Vlaanderen zelf en van alle geestelijke waarden om ze op loutere materieele belangen af te stem men. Daarnevens werd het bestaan van uitge breide en beteekenisvolle economische or ganismen, ln den laatsten tijd in t leven geroepen, waar Vlaanderen nog niet als een kleine minderheid staat vertegenwoor digd, stilzwijgend voorbijgegaan. Het misbruik door de katholieke partij van het volksgeloof tot haar politieke doeleinden werd aangeklaagd, maar de schoolstrijd die thans onderduimsch wel iswaar, maar doortastend en met vereen de krachten van liberalen en socialisten gevoerd wordt (weren van leerkrachten komend uit vrije normaalscholen bij be noemingen in 't officieel onderwijs, 't ont trekken van subsidies aan de christene scholen, 't ontslaan van kinderen van het godsdienstig onderwijs, enz.) werd niet aangeroerd. Misbruiken bij katholieke partijgenooten werden aangeklaagd zonder dat erop ge wezen werd dat het gemis aan volledige toepassing van de christene beginselen yan rechtvaardigheid en naastenliefde, ook in het openbaar leven, daarvan de oorzaak was m. a. w. zonder aan te stippen dat die misbruiken in de katholieke partij niet te wijten zijn aan 't feit dat ze katholiek is maar wel aan 't feit dat ze niet katho liek genoeg is. Over taalgrensactie, over de steeds voortschrijdende denationalisat'e te Brus sel, die voor onze volksgemeenschap het meest beangstigende vraagstuk daarstelt, geen woord. De richting welke onze Vlaamsche actie in de nabije toekomst dient in te slaan, werd niet aangewezen. Nog een nuchtere beschouwing van 2 naar huis keerende menschen afgeluisterd: Dat zijn dan allemaal katholieke men schen die mekaar zoo in 't haar vliegen En ik voegde er zelfde bedenking bij: Wanneer komt er toch een einde ook aan de Vlaamsche verlamming? <BE9BBB3SSBBSSBBMSBBBflflE8BBB DE PREMIEN VOOR GRAANGEWASSEN Het Ministerie van Landbouw heeft maatregelen getroffen met het oog op de likwidatie der premiën die werden toe gekend aan de voortbrengers van graan gewassen voor den oogst van 1935. Deze premiën bedragen 200 fr. per Ha. voor tarwe en 150 fr. per Ha. voor rogge, gerst, wintergerst, masteluin en spelt. Er zijn nagenoeg 275.500 voortbrengers van graangewassen die voor deze premiën in aanmerking komen, waaruit men kan opmerken welk reusachtig werk deze li kwidatie zal vragen. Toch zouden de eer ste betalingen reeds in de maand Mei kunnen uitgevoerd worden. HET ROODE SCHRIKBEWIND IN SPANJE Op vele plaatsen ln Spanje hadden in cidenten plaats en verscheidene personen werden gedood en gewond. Sinds 16 Februari l.L werden door de kommunisten, socialisten en aanhangers 58 openbare gebouwen stormenderhand ingenomen, lOü kerken ia brand gestoken, ld rechtsche organisaties gcpiunüerd en 5 private woningen geschonuen. Lit Moskow zijn propagandisten naar Spanje afgereisd om Spanje een weinig te heipen in het afrollen naar het bolsje wisme. Te jerez wilden de kommunisten twee kerken in brand steken. De politie wilde het verhinderen, waardoor botsing, twee personen gedood en 25 gewond, ais pro test tegen moord op partijgenooten hebben ae kouimunisten ue aigemeene staking afgekondigd en een klooster en twee bureelen van dagbladen werden in brand gestoken. Socialisten en kommunis ten vieien nog de priesters aan en wier pen ze in de gevangenis. Dat onze kiezers ueze feiten goed ont- houoen en hier bij de aanstaande verkie zingen niet rood stemmen ten einde ons land te sparen van dergelijk lot. Tijden» het Nationaal Fee t ta Madrid en wijl de troepen deSeerden werden epringbussen geworpen nabij da officieel* tribune. Een paniek ontstond een da politie moest chargeeren. Dit is da scene door onze foto voorgesteld. Koopt men vertrouwbaar en aan de besté voorwaarden bij den Mees ter-Pelsmaker s' Magazijn open alle dagen en Zondag) morgens, U bespaart de winst der tusschenpersonen daaiS- wij rechtstreeks ln den vreemde aanzienlijke par-; tijen aankoopen. De kllenteel staat verbaast} over onze keus en onze prijzen zijn de voordee-' ligste van 100 km. in 't ronde alswanneer men da kwaliteit der vellen en de smaakvolle bewerking ln acht neemt. U moogt onze werkhuizen be zoeken; komt sien, 't geldt uw belang en uw# voldoening. IN EN OM HET VARKENSBEDRIJF Men vraagt al meer en meer naar het vleeschtype. Op onze groote inlandsche markten maken de vleeschvarkens de hoogste prijzen, in het buitenland ook vraagt men geen ander typen. Engeland, Ierland, Denemarken, Zwe den, Nederland, Polen, enz. conkurreeren met elkaar in het voortbrengen van het vleeschvarken. Oorzaken van dien ommekeer. 1) De landvlucht houd aan, t. t. z. bul- tenmenschen gaan de stad bewonen en stadsmenschen verteeren moeilijker vet dan mager vleesch. De geestesarbeid vraagt ook meer eiwit dan vet, de spier arbeid daarentegen meer vet. 2) Sedert den oorlog zijn de levensbe hoeften der stadsmenschen heel wat stren ger geworden, ze betalen liever wat meer voor goede waar. 3) De industriealisatie van den arbeid vraagt van den arbeider meer zenuwin spanning, bijgevolg ook een hooger ge bruik aan eiwit dan vroeger. 4) Het dagelijksch over en weergaan van fabriekarbeiders die als middagmaal brood met mager varkensvleesch nemen. 5) De gemakzucht der steedsche vrouw die het werk van een middagmaal sterk reduseeren. 6) De conkurrentle van boter en vooral van margarine van 't varkensvet. Noodzakelijkheid de eisehen der verbruikers in te volgen. Onze boeren bekommeren zich te wei nig met de eisehen der verbruikers. In de tweede helft van 1926 verbood Engeland den invoer van levend en versch varkens vleesch; meteen komt de kwaliteit op den voorgrond omdat ze bij geslachte varkens beter te beoordeelen ls. Denemarken voert geslacht en gezouten vleesch in en gaat ons voor omdat ze de kwaliteit hebben. In de eerste helft van 1926 voerde België 25 van de totale uit voer naar Engeland. Onze uitvoer werd stopgezet naar dit land. Tijdens de laatste drie jaar hadden we te kampen met een zware conkurrentle op onze inlandsche markten vanwege Deen- sche en Hollandsche. 2e en 3* Klas vleeschvarkens gaan naar Engeland die even hooge prijs maakten als onze 1* klas vleeschvarkens. Keuze van het ras. Voor de keuze van het te kweeken ras laat men zich geleiden door de nuttige eigenschappen 1) Vleeschelgenschappen. Deze staan ln nauw verband met den lichaamsbouw; deze heeft min of meer den vorm van een afgeknotten kegel. De voorhand wenscht men licht, de midden- hand sterk en goed gevuld, de achterhand zwaar. Kop en hals: matig lang. Schou ders matig ontwikkeld en zeer goed geslo ten. De rug zeer lang maar sterk en matig rug ZEER LANG maar sterk en matig breed. De borstkas diep met ronde ribben. Het kruis breed, sterk gespierd, goed aan gezet, licht afbellend. Dijen stevig. Huid plooien zijn teeken van los vleesch. Selectie op veel en lange rugwervels ls gewenscht ten einde een goede lengte, dus lange varkens te bekomen; een goede leng te is 1,28 m. gemeten vanaf de schouders. 2) Omzettingsvermogen. Sommige mestvarkens gebruiken per kgr. gewichtsaanzet 3 kgr. meelvoeder, an dere met 3,5 kgr. 3) Vruchtbaarheid. Groote worpen (nesten) verminderen den kostprijs van de biggen. Iedere zeug moet ten minste twaalf tepels hebben. 4) Zogrijkheid. Is het beste en goedkoopste biggenvoe- der. 5) Vroegrijpheid. Groeien snel, kunnen rap tot den kweek gebruikt worden en kosten weinig aan onderhoudszorgen. 6) Weerstandsvermogen tegen ziekten. Is belangrijk omdat hierdoor risico's of gevaren verminderd worden. Welke rassen komen in aanmerking? Het inlandsch ras: a) Het veredeld Vlaamsch type dat het meest verspreid is; b) Het veredeld Duitsche type (vooral in West-Vlaanderen en in de Kempen). Het groote Yorkshire-varken: Is maar hier en daar verspreid bij groote fokkers. Kleine Yorkshire; Voornamelijk een vet type. Min of meer verbeterd Vlaamsch type Kruistagsprodukt van het veredeld Vlaamsch type met het veredeld Duitsch. Verpleging en voeding der fokzeugen. 1) De jonge fokzeugen. Fokzeugen kiezen uit kleine worpen of nesten is verkeerd. Die schoone biggen zijn schoon omdat ze veel zog hebben gehad; gewoonlijk zijn ze ook niet zeer vrucht baar. Liefst neme men de zeugjes uit flin ke gelijkmatige opgroeiende worpen. Na het spenen is de beweging een eerste ver- eischte; in 't goede en slechte jaargetijde moeten ze buiten Kunnen. De beweging is noodig voor de spiervorming en voor het bekomen van een goed beendergesfcel. Na het spenen past men een geleidelij ken overgang toe: kortmeel, gezeefd ha vermeel, tarwemeel, gerstemeel, gekookte aardappels, afgeroomde melk aangevuld met krachtvoeders o. a. kweekvarkensmeel nr 9 B. B., ofwel geef wat gebroeid lijn zaad. Op een gewicht van 30-35 kgr. mo gen de loopers dag en nacht in de weide. Een schuilhoek in de weide is onmisbaar; het wordt uit hout gemaakt en met riet of stroo gedekt. Goed drinkwater is noo dig, ook schUurplank, zoo mogelijk ook en kele belommerde plaatsen. Bij weidegang eischt een automatische droogvoederbak met b. v. kweekvarkens meel in. Men dringt de varkens tot gras- opname door den voederbak slechts een tot twee uren daags open te laten, Zoo mogelijk voedert men in 't begin der wei degang ook met afgeroomde melk. Naar mate de fokzeugen ouder worden vermin dert men de meelopname. De zeug wordt als fokdienst gebezigd vanaf 8 maand. 2) Drachtige zeugen. De eerste maand der dracht volstaat weidegang. Aan het einde der dracht geve men graanmeel en kweekvarkensmeel nr 9. Bij de aardappelen voegt men keuken zout, wat geslipt krijt kan geen kwaad (1 lepel per dag). In 't goed seizoen laat men de zeug zoo lang mogelijk in de weide. In 't Winterseizoen kan het gras vervan gen worden door rauwe voederbeeten, voe derkoolen aangevuld met geslipt krijt en met geweekt klaverhooi. Toevoeging van een koffielepel lever traan is aan te raden. De laatste weken der dracht is licht verteerbaar voedsel aan te raden als: havermeel, gerstemeel, wor telen, jonge klaver, jong gras, enz. N, B. Zuurvoeder als gebroeid rogge meel, kuilvoeder, zure afgeroomde melk of karnemelk zijn niet aan te raden. Drach tige zeugen moeten met rust gelaten wor den, best afgezonderd. Het eerste voedsel na het viggen is een zemeldrankje bereid met lauw water. Ver der geeft men licht verteerbaar voedsel zooals: havermeel, gerstemeel, gras, kla ver, wortelen of afgeroomde melk. BERTHA CREUS, Kandidate-Landbouwregentes. ■BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBEBBBB VAN 4 TOT 12 JUNI 1935. Zes rechtstreeksche treinen. Vertrek uit al de bijzonderste staties van het land. Inlichtingen nlnschr ij vingent Midden bureel, Ve.aliu. «trast, 2, LEUVEN, of bij d« IJyerRira op de p&k&rieveg vtrmtlj Een nieuw koninklijk besluit is ver schenen in het Staatsblad van 7 AprB 1936. Het heeft voor doel de voortbren gers, handelaars en verbruikers te be schermen tegen zekere han 'el«wijzen, dis er naar streven de normale concurrentie voorwaarden te wijzigen. Dit besluit vormt een verder toevoegsel aan de besluiten van Januari-Maart 1935, en geeft aan de openbare machten een wapen in de hand om meer uitgebreid# maatregelen te treffen, met het oog op het reglementeeren van het gebruik van benamingen onder dewelke goederen in den handel worden gebracht. Belangstel lenden kunnen bij Gevers, 70, Aalmoeze nierstraat, Antwerpen, gratis een foto- afdruk van dit koninklijk besluit bekomen. Men kan er op wijzen dat de vorige koninklijke besluiten benamingen regle menteeren, zooals linnen lijnwaad «zuiver garen», «zuiver vlasgaren», «li- non batistKortrijksch linnen «linnen der Leie enz., natuurcement Portland cementRomaancementde naam eener gemeente voor zekere drink waters, enz... Er weze ook aan herinnerd dat een reeks reglementen bestaan betreffende de benamingen boter, margarine, chocoladen, melkchocolade, cacao, enz. In een ander domein geeft het gebruik van benamin gen zooals perle fine cultuur perle fine enz., aanleiding tot zekere klachten. Evenals de voorgaande besluiten, is dit nieuw koninklijk besluit van belang niet alleen voor fabrikanten en kleinhande laars, maar eveneens voor de gemeen schap der verbruikers, die dus voortaaa tegen bedrieglijke praktijken, door mis bruik maken van benamingen, zullen ge vrijwaard zij. De Ford Motor Company (Belgium) N. V. te Antwerpen, deelde ons mede, dat hare fabriek steeds kan bezocht worden door partikulieren, scholen en vereeni- gingen. Belangstellenden kunnen schrijven of telefoneeren naar den zetel van deze on derneming, Kanaaldok 200-202, te Ant werpen. (Tel. 299.80). WATERVLIEGTUIG BOTST OP MOTORBOOT IN AMERIKA Te Miami, Florida, is een reusachtig watervliegtuig, waarin 25 passagiers en leden der bemanning hadden plaats gena men, bij het opstijgen op een motorboo-' gebotst. Het vliegtuig liep groote averij op en zonk ten grootendeele. Twee passagier» en een lid der bemanning kwamen om en de overigen konden gered worden. IBBBSBBBSBBBBBBBVEBBBSBSSEBB TOMAAT - Napoil- taansche zon direk) op uw tafel. TOMAAT -bevat A. B.C.-vitamines voor 't leven onmisbaar. TOMAAT - koningin dr kwalit. en onver- getelijken smaak TOMAAT - gezonB en natuurlijk pro» dukt. IBBBBBBBBBSBBBBBBBBBBDB1HBBH Gemeente Roesbrugge-Haringe (ROOD VLAAMSCH RAS) ingericht door het Veekweeksyudikaat etl de Boerengilde, met medehulp van het Gemeentebestuur Roesbrugge-Haringe en aanpalende gemeenten, voor de kweekers van het Rood Vlaamsch Ras der Provincie West-Vlaanderen. OP DINSDAG 5 MEI 193S ter Dorpplaats, om 10 uur voormiddag. 3900 Frank Prijzen en Eerernetalen. 1" PRIJSKAMP. Stierkalveren ingeschreven in het geboer- teboek van 't Veekweeksyndikaat. A Geboren van 1 Januari 1936. 4 Prijzen: 25 fr. en verguld eeremetaal; 30 fr. ea zilveren eerem.; 10 en 5 fr. B Geboren van 1 Sept. tot 31 Dec. 1936. 7 Prijzen: 35 fr. en verguld eeremetaal; ao fr. ea zilveren eerem.; 15 fr. en bronzen eerem., io, 10, 5 en 5 2* PRIJSKAMP. Stieren geboren van 1 Sept. 1934 tot 31 Aug. 1935, ingeschreven in 't Stamboek. iO Prijzen: 50 fr. en verguld eeremetaai; 45 fr. en zjiveren eerem.; 40 fr. en bronzen eerem.; 35, 30, ay 20, 10, zo en 10 fr. 3" PRIJSKAMP. Stieren geboren van 1 Sept. 1933 tot 31 Oogst 1934. (Ingeschreven). 6 Prijzen: 50 fr. en verguld eeremetaal; 40 fr. e» zilveren eerem.; 30 fr. en bronzen eerem.; 20, 20 ef 20 fr. 4e PRIJSKAMP. Stieren geboren voor 1 September 1933. (Ingeschreven). 6 Prijzen: 80 fr. en verguld eeremetaal; 70 fr. ei zilveren eerem.; 60 fr. en bronzen eerem.; 50, 40 er ao fr. 5* PRIJSKAMP. A. Jaarlingvaarzen geboren van 1 Jan. tot 31 Oogst 1935. (Ingeschreven). 5 Prijzen: 40 fr. en verguld eeremetaal; 30 fr. eo zilveren eerem.; ao, 10 en 10 fr. B. Jaarling-vaarzen geboren van 1 Sept. tot 31 Dec. 1934. (Ingeschreven). 5 Prijzen: 40 fr. en verguld eeremetaal; 30 fr. en zilveren eerem.; 20, 10 en 10 fr. 6PRIJSKAMP. Vaarzen geboren van 1 Sept. 1933 tot 31 Oogst 1934. (Ingeschreven). 8 Prijzen: 50 fr. en verguld eercmetaal; 45 fr. ea zilveren eerem.; 40 fr. en bronzen eerem.; 35, 30, 20, 15 en zo fr. 7* PRIJSKAMP. Vaarzen geboren van 1 Sept. 1932 tot 31 Oogst 1933. (Ingeschreven). 8 Prijzen: 50 fr. en verguld eeremetaal; 45 fr. en zilveren t< nr.; 40 fr. en bronzen eerem.; 35, 30, 20, 15 en 10 fr. 8* PRIJSKAMP. Volledig gekontroleerde melkkoeien. (Ingeschreven). fj Prijzen: 50 fr'. en verguld eeremetaal; 45 fr. ea zilverén eerem.; 40 fr. en bronzen eerem.; 33, 30, aj, 20, 15, 13, 15, 15, is, 15, 15 en 15 fr. PRIJSKAMP. 200 Fr. aan den besten stier met zijne af stammelingen, gegeven door de Voorzitter Feys Cyriel. 10« PRIJSKAMP. 200 Fr. aan de beste koe met hare afstam melingen, gegeven door de Boerenbond Roesbrugge-Haringe. ALGEMEENE SCHIKKINGEN: Art. t. Slechts roode dieren zijn tot de prijV kamp toegelaten. Art. 2. Elke deelnemer is verantwocrdelijk voor alle ongevallen die zouden kunnen gebeuren. Art. 3. De inschrijvingen moeten gesch'cdcn pef bulletijn, die te verkrijgen zi n bij Emiel Vandacle, Krombeke. Er moet voor ieder dier afzonderlijk e-^n bulletijn ingevuld worden, die moet opgestuurd worden ten laatste den 20 April aan 't zelfde adres. Art. 4. Er zal 3 fr. te betalen zijn per inge schreven dier. Art. 5. De commissie behoudt zich het recb prijzen In te houden of bij te voegen. Art. 6. Ieder dier moet een nummer aan j.n kop hebben, welke 's morgens voor de prijskamp 1.1- len te verkrijgen zijn ter herberg t Boerenhof bi* Fl. Sohier. Art. 7. De uitreiking der prijzen zal onmidc..!- lijk na de prijskamp plaats hebben in het Boeren hof Art 8. Des middags zal een vriendenmaal bij inschrijving opgediend worden in 't Gas' Den Gouden Arenabij Gery Delplace. Die negeert er aan deel te nemen gelr-ve zich aan te ge en fen laatste tegen Zondag 16 April bij Cv e, ia. voornoemd De Schrijver, EM. VANDAEIA De er, Cïrt. LteuXÜ.

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 11