De Oorlog ItaSië-Abessinië BRIEF UIT BRUSSEL AUTO-WEDSTRIJD DOOR na een noodlanding een vrouw gewonnen De Italianen naderen AddiS'Abeba de nieuwe algemeene proost van het algemeen kristelijk werkersverbond NATIONALE MILITIE LICHTING 1937 BERICHTEN A DE TREKKING DER KOLONIALE LOTERIJ ACHTTIENDE SCHIJF TREKKINGEN DER BINNENLANDSCHE PREMIELEENING 1933 R. 259.548 wint 5 miljoen frank. LEENING DER VERWOESTE GEWESTEN 1923 dreigbrieven aan den koning de laatste oorlogsgebeurtenissen de fransche dubbelzinnige politiek kruisvaart der blinden DE VREDESPOGINGEN TE GENÈVE ZIJN MISLUKT de mislukking vast gesteld compromis tusschen frankrijk en engeland de vergadering van den volkenbondsraad prins umberto van italië bij de oud-strijders laatsteIjerichten WINT GELD met de befaamde CHAMPIGNONS White Queente kweeken. Een i m. neville chamberlain, (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel. 23-4-38. Ik begin met "n beetje inlichtingen te geven over de liberale vertegenwoordiging ln 't Parlement. In de verleden Kamer waren ze nog met twee dozijnen. Z'hebben er 5 te Ant werpen, 6 te Brussel, 1 te Gent, 1 te Oudenaarde, 1 te Brugge, 1 te Oostende, 3 te Luik, 1 te Leuven, 4 in Henegouwen, en 1 te Namen. Zonder gebeurlijke missingen: nog 24 op 187. Niet één demokraat! Maar verscheidene gloeiende papenvretersDe fanatiekste Is Foucart, van Brussel. De christen demokraten zijn talrijker dan de liberalen; ze tellen 25 afgevaar digden in de Kamer. De liberalen hebben geen sociaal-poli tiek programma. Slechts onder de liberale burgerij hebben ze nog wat aanhang. Door den band zijn 't reactionnairen. In den Senaat zijn de liberalen nog ver tegenwoordigd door eenige recatlonnaire nobiljons. Niet één die eenigszins demo- kratisch ls aangelegd. De beste van al, M. Lippens, die voorzitter was van den Se naat, heeft nu ontslag genomen, én als voorzitter van den Senaat, én als Senator. De beste van de ploeg ls er vanonder ge trokken cm tooit meer weer te koeren. 't Is alles wat er te zeggen is over de liberale vertegenwoordiging in 't Parle ment. In 1884 zijn de liberalen in minder heid gesteld, om nooit meer aan 't bewind te komen. Door den schoolstrijd zijn ze voor altijd in de neerlaag gebleven. Gedane zaken hebben geen keer, zegt 't spreekwoord. De reactlonnalre strekking der liberale partij heeft het voor goed verkorven bij de openbare opinie. Toch heeft zij het nog aangedurfd een mani fest te verspreiden. Daarin worden de vroegere stellingen bepaald over boord ge worpen. Vroeger was de oorspronkelijk heid van haar programma; de verdediging der vrijheid op alle gebied. Nu durft ze reeds uitpakken met a) doelmatige en strenge kontrool op alle gebied (groot- flnancle, trusts, enz., die de economische onafhankelijkheid van den mensch in den weg staan); b) georganiseerde bescher ming der werkersklas; c) stoute en realis tische aanpassing van het land aan de nieuwe faktoren betreffende staatshervor ming, beperking van den wekelijkschen arbeidsduur en verlaging van den ouder dom voor pensioeneering. De liberalen komen daarmeé eeuw te laat. Ze nemen over wat andere partijen reeds voorgehouden hebben. Maar ze zijn te laat opgestaan. Z'hebben hun tijd gehad maar alle vertrouwen verbeurd. Ze kun nen nu de gevolgen overwegen en mijme ren over vervlogen grootheid. Méér hebben we over die partij niet te zeggen. Het Vrouwenkiesrecht. Er bestaat in België een Nationale Raad voor Belgi sche Vrouwen Lucie Dejardin, die in de Kamer zetelt maar zeker niet meer terugkeert omdat ze zoo leelijk deed in de laatste Kamerzitting als daarover gesproken werd. Haar toilet kamer in 't Parlement komt aldus vrij. Het bestuur van den Nationalen Raad der Belgische Vrouwen is samengesteld uit volgende damen en juffrouwen: Barones Boel, prinses Jean de Mérode, Mevr. Jules Destrée, Mevr. Jeanne-Emiel Vandervelde, Mevr. Paul Lippens, Mej. Elisabeth Vuylsteke, Mej. F. Baetens en Mevr. Oedenkoven-de Boeck. In een brief aan hoofdminister Van Zeeland, gedagteekend op 15 Juni 1935 en één jaar later herinnerd, wordt gezegd dat de vrouwen, die tot dusverre maar kies recht hebben voor de gemeente de ge- meentekiezingen komen eerst in 1938 durven hopen dat vrouwenkiesrecht in de zeden komen zal, en dat hij die rechtvaar dige kwestie zal doen zegevieren. 't Is meer dan 'n beetje zonderling. Immers, die nobele damsn weten wel dat de Regeering Van Zeeland hoofdzakelijk tot stand kwam om de economie en de financies van het land te herstellen, niet om zuiver politieke vragen een oplos sing te geven. En 't geeft ook minstens den indruk dat M. Emiel Vandervelde, de man van zijn vrouw die het vrouwenma nifest van 6 April 1936 onderteekende, veel lust heeft om de vrouwen te laten wachten op alzijdig kiesrecht, in de hoop dat de socialisten lntusschen meester zullen geworden zijn. Op het Socialistisch Onderwijzerscon gres van 19 November 1931 sprak Vander velde over het vrijheidsbrengend collec tivisme Het kapitalisme is zedelijk ver oordeeld. (De geschiedenis der Bank van den Arbeid bevestigt dat.) De socialisatie zal bij etappen gebeuren. Brutaal-leugenachtig voegde hij erbij: o Godsdienstig onderwijs is er maar om armenkinderen te vormen, opdat de werk gevers over onderworpen werkkrachten zouden beschikken. De socialisten willen de nationalisatie van de school, de éénige school, met de uitbreiding van het leeken- onderwijs. In den grond zouden de Belgische socia listen heel gaarne in België nadoen wat sedert 16 Februari 11. in Spanje is gebeurd, waar de Spaansche socialisten 106 kerken hebben verbrand of verwoest, 58 openbare gestichten vernield en 12 lokalen van po litieke organisaties in puin hebben gelegd. Op de drogredenen van Vandervelde heeft Zijne Eminentie Kardinaal D.-J. Mercier in Zijn Herderlijken Vastenbrief van 1912, twintig jaar tevoren geantwoord waar hij schreef: Geen overeenkomst met de dwaalleer: geen toegevendheid voor haar die de moeder is van de zedeloosheid en van de misdaad! De zedenleer is noodig. Daar is geen verplichtende zedenleer zonder God. Dus ook zal ik met al den iever welken ik ten dienste van mijn persoonlijke eer, van den naam en de waardigheid der familie, van het gezag en de vrede in de maatschappij aanveerd zal ik ook de godloochening verstooten, hare werken »en hare hulpmiddelen. Ik zal het god- loochend onderwijs verloochenen om het even onder welken bedrieglijken naam het zich voordoe; ook die schoolmeesters die zich zeiven onderwijs heeten; die er op roemen een leekenonderwijs te ge- »ven; die huichelende bewoordingen ge- bruiken om te zeggen, zonder den nog godsdienstige gemoederen af te schrik - ken, dat hun onderwijs godloochenend is, en derhalve onbekwaam is om eene o verplichtende zedenleer te grondvesten a voor het geweten van het kind en van den deftigen mensch. Ik zal het godloochenend nieuwsblad «verwerpen; ik zal het door mijne in- schrijving niet steunen, en ik zal niet toelaten het te lezen, omdat ik me groo- telljks zou schuldig maken, moeste ik alzoo meêhelpen om de godloochening en, met haar, de zedeloosheid die zij in haren boezem draagt. o Ik zal verafschuwen en verachten de vrijmetselarij, huichelachtige instelling, die onder den schijn van weldadigheid Onzen Heer Jezus-Christus, zijne Kerk, dezer bedienaars en leering met haren haat vervolgt, en God zeiven met woede aanvalt. De Vastenbrief van Z. Eminentie Kardi naal Mercier eindigde als volgt: «Gij hebt het liberalisme zien schip- breuk lijden. Het geslacht van morgen zal getuige o zijn van de schipbreuk van 't socialisme. Iedere eeuw heeft hare eigene ketterij- en. De hel geeft er de geboorte van aan, en de Katholieke Kerk den dag hunner dood. Alleen het woord Gods legt in de ziel de kiem neer van het eeuwig leven. Voor 'n afwisseling herinner ik hier aan de Wetgevende Verkiezingen van Novem ber 1932, in 't bijzonder over de Arron dissementen van West-Vlaanderen. Te Brugge behaalden de katholieken 21.837 stemmen; de socialisten 14.121; de liberalen 6.270; de nationalisten 5.909; de communisten 522. Te Oostende-Veurne-Dlksmuide: de li beralen 8.650; de socialisten 11.436; de ka tholieken 20.969; de vh nationalisten 7.742. Te Roeselare-Tielt: de liberalen 1.002; de katholieken 32.104; de socialisten 5.691; de vlaamsche nationalisten 310. Te Kortrijk: de liberalen 4.842; de ka tholieken 32.104; de socialisten 25.457; de vlaamsche nationalisten 1.127. Te leper: de liberalen 3.481! de socialis ten 6.423; de katholieken 14.174; de vl. nationalisten 8.751. In geheel West-Vlaanderen hadden de liberalen twee gekozenen voor de Kamer (Brugge en Oostende), en niet één voor den Senaat. Butaye werd te leper gekozen. Geen enkele van de afzonderlijke lijsten had een gekozene. Bij elke kiezing wordt steeds herinnerd, dat de Schoolwet van 1879, die den schcol- oorlog ontketende, aangenomen werd met ééne stem meerderheid, deze van den libe ralen Senator Boyaval, die te Brugge werd gekozen met ééne stem meerderheid. Bij de Wetgevende Verkiezingen van November 1932, wonnen de katholieken 3 zetels (79 ln plaats van 76)de socialis ten wonnen er ook drie (van 70 tot 73); de liberalen vielen van 28 op 24; de VI. Nationalisten vielen van 11 op 8 en de communisten wonnen er twee bij, zijn nu met 3. Aan het karakter der kiesstrijden is in den loop der Jaren niet veel veranderd. Van liberale en socialistische zijde gaat het steeds om de vrije school te doen verdwijnen, opdat er niets anders zou overblijven dan de offlcieële school (met leerkrachten zonder geloof, en veelal ook met verderfelijke zeden). Den 20-11-1932 schreeuwde Anseele te Gent uit; Wij hebben het kapitalisme tot den aftocht gedwongen». (Inderdaad, de kapitalistische maatschappijen, door Anseele en Cie gesticht, zijn failliet ver klaard, en de Bank van den Arbeid blijft zitten met een tekort van 370 millioen). Hij voegde erbijEensgezind zullen alle arbeiders den strijd voeren en het ka pitalisme den doodsklop geven», ('t Is gebeurd, tenminste met het socialistisch kapitalisme). Want het socialistisch ka pitalisme van Anseele en Cie blijft met een tekort zitten van 309 millioen, 741.713 frank. Huysmans voegde er in dezelfde meeting bijHet kapitalisme ia bankroet. Wij nemen de schoone princiepen der soli dariteit uit het christendom over, en de fakkel der vrijheid, gelijkheid en broeder lijkheid van de Fransche Revolutie Kanunnik Van Tichelen schreef het kort en klaar in 1932: «Waarom het gaat Om Christus. Voor Hem of tegen Hem. Want onverschillig zijn, noch visch noch vleesch dat kan niemand. Wie nu niet voor Hem ls, staat tegen Hem. Om Hem is die koorts, die bedrijvigheid dit rumoer over 't land geslagen. Een deel van de menschen uit ona land ia van Hem afgevallen; een deel staat tegen Hem. En zou ook ona van Hem willen af trekken, ook ons tegen Hem keeren. Hij is de inzet van dien geweldigen strijd. Mets en niemand anders. Christus moet weg. Eerst uit onze scholen. Dan uit onze kerken. Dan uit onze huizen. Dan uit ons leven. Dan kan huisgezin en huwelijk af geschaft worden. Man en vrouw kunnen dan gaan samen wonen, voor eenige weken, voor ettelijke maanden, naar beliefte. Zich samen laten opschrijven op 't ge meentehuis; en als ze 't beu zijn, zich weer laten afschrijven. Zooals ge nu uw woonst en uw woonst verandering laat op- en afschrijven. Niets anders. Dan kunnen de kinderen als ze bij toeval gekomen zijn afgestaan worden aan den Staat. Die worden dan aan huis afgehaald met een gesloten auto, waar een wit vaantje op steekt. In groots kinderhuizen, op lange rijen ln wiegskens gelegd. Verzorgd door vrouwen met een wit kapken op, en mannen met klipmutsen. Die acht uren neen, aea uren per dag zullen werken. En zes uren zullen beminnen, omdat zij voor zes uren door den Staat betaald worden. O gij, onze moeders, met uw schoon moederhart, wat kent gij er van, van kinderen op te kweeken in liefde! De Staat, met zijn betaalde bedienden, die zal dat veel beter doen. Dan kunnen onze kerken afgebroken worden... Of liever, neen, ze staan er nu toch... Dan kunnen die omgebouwd wor den tot kinema'a en balzalen. En daar komen dansen, de ouders die geen kinderen meer hebben; en de kin deren zonder ouders. Want dan is Christus weg. Onder dat opzicht is er sedert de Ver kiezingen van November 1932 niets ver anderd. VANDERVELDE TE BRUGGE Vandervelde heeft Zondag te Brugge den kiesstrijd geopend met een lange rede. Naast anderen zat Cam. Mostaert, oud-députó, aan 't bureel. Dat was geen iiiiiuiiiiiHuiiiiumüi ii Een vrouw, Mevr. Briggs, won vóór talrijke mannelijke mededinger» de seritl autokoers te Brooklands. Men ziet haar op onze foto door geestdriftige to* schouwers toegejuicht na haar zege. IBBBBBBBSBBEBEBB51fllS3fiBB9fliaiBGUgBasa5liaflBHSflBBEBBSIHUll Het passagiers vliegtuig dat den dienst waarneemt op de lijn Praag-Amsterdam zag rich genoodzaakt eene noodlanding van nat Nederlandacha dorp Elburg. Hat toestal werd negaa passagier* ha kwamen gaan letsel, enkel da stuurman Ilij, die den Koning bedreigde: Nicolas Eisen, die te Luik werd aangehouden om den Koning met den dood te hebben be dreigd indien hem niet een groote som geld werd ter hand besteld. Men denkt met een geesteszwakke te doen te heb ben. Men ziet Eisen hier op het oogen- bhk dat hij het kebinet van den Onder zoeksrechter verliet te Luilfc behendige zet. Want Mostaert, ,i. gever, moest door het gerecht worden om te storten voor ge*, goedlngen en ouderdomspensioe^' is hij failliet. De socialisten haddê- ongelijk zoo'n -oorbeeldige te aan -'t bureel van de kiesmeeting te '~Z~ Vandervelde begon met te zegge: Regeering heeft goed gewerkt. Op te.' landsch gebied werd een succes De com—unisten trachten de reaste overschreeuwen. Vanderve de trekt halve vergoeding voor zijn auto?«C." Zijne vrouw ontvangt eene vredd» 13.090 fr. per jaar als geneeskun de gevangenisisen. De vrouwen allemaal, door hun werk, een loon a> winnen. In een demokratisch lanj België hebben de bourgeoisge?.' om de Regeering te bemachtigen demokratie moet bewijzen dat zij bij machte is om 's lands voorspel verzekeren. Voor de landslieden is stand gunstiger geworden. De werte' klas heeft min geprofiteerd van den y.,' spoed. Het uur is geslagen dat zij te beurt moet krijgen. Het Plan van Arbeid zal zegevierend uit de sten'., komen. (Over den inhoud van datpte geen woord)Structuurhervormingen ei gen zich op, speciaal wat den Staat treft. Het laatste woord is aan de dg kratie. Sommigen ergeren zich om? wij tijdelijke militaire maatregelen heb', gestemd. De Regeering van morger, to strijden hebben tegen de krisis, fascisme en den oorlog. Tot dien strijd noodig ik u uit moeten strijden voor verlenging van schoolplicht, voor de 40 urenweek, v... het pensioen op 60 jaar. Maar daara?;. zal t socialisme nog niet verwezen;! zijn; andere hervormingen zijn daan»!, noodig». Tot daar beknopt Vid dervelde te Brugge. Minister Hendrik De Man heef! Geneve, op de Internationale Conferee:, verklaard; We zullen morgen nog i>. sturen en we zullen structuurhervormi:'.! gen van het regiem kunnen aanpakker. 't Is toch jammer dat Ce socialistisch.'! profeties altijd zoo onduidelijk zijn. H:», voren hebben we nog aangegeven c:;| Anseele, Huysmans en Cons., bij dgj vorigen kiesstrijd het einde van j kapitalisme hebben aangekondigd. socialistisch kapitalisme is bankt»» I gegaan, wellicht door onbehendige leid::: I maar de gebroken potten zijn steeds t;.-1 opgeraapt. De Bank» zit steeds metI schuld van 370 millioen. En Jules Maths. I député en burgemeester van Nijvel, weer In Congo om zijn kapitalistischI maatschappijen te besturen en veel di.l vldenden op te strijken. En de Partiji laat hem altijd maar begaan. 'N BEETJE VERKIEZINGSNIEl'WS De ontbinding der Wetgevende Kamen; zal waarschijnlijk afgekondigd worden ip het Staatsblad van den 22, 23 of 24 Apr.;) Dus in den loop dezer weck. Forthortme, gewezen minister, door de liberalen van Vervier» kandlditi gesteld voor de Kamer. Te Namen stelt Rex kandidaat vo» de Kamer: M. Jean Denis. Ignaoe Sinzot trekt zich bepaaki a 't Parlement terug. In de kiesomschrijving Aarlen-Mart* Bastenaken is M. Merget eerste kij. didaat voor de katholieken (Kamer); M. Materne, 2«; P. Nothomb, 3«. Voor Neufchftteau-Virton. M. Poncelet, voorzitter van de Kamer: M. Adam. uit- tredend, en M. J. Mignon. Senaat: M. Hubert Pierlot, voorzitterf van de Katholieke Unie. Het stoffelijk overschot van Pa'?: Damiaan wordt den Zondag 3 Mei M Antwerpen aangebracht. De boot word: verwacht in 't begin van den namiddag De Koning ml aanwezig zl|n. De liJKHst zal ln stoet naar de hoofdkerk worden gebracht, waar Z. Em. Kardinaal Vat Roey de grootsche godsdienstige plechtig, held zal lelden. Pater Rutten O. P.. Se nator, zal de hulde van Pater Damiaat i voordragen. Het groot proces. Het groot proces, f ingelegd door Staatsminister Sogers tegen Leon Degtelle (Rex) ls Maand-,g. voort gezet. MM. Spruyt en oud-minister Jansoa staan aan de verdediging van M. Segcrs, terwijl MM. Olivier en Becque.t als ver dedigers optreden van M. Degfelle, Het debat Dcgrelle-Jean Bodart. Hei debat Degrelle-Jean Bodart had 11. Zot dag plaats in den schouwburg te Char leroi. Ik kan dat debat niet weergeven. Bij de repliek kreeg Degrelle het zoo danig kwaad tegen zijn tegenstrever M. Bodart, dat de volgelingen van Degielit zeer woelig waren geworden en met De grelle de zaal verlieten. De indruk was, dat Jean Bodart zijn tegenspreker had geklopt. Wie Jean Bo dart als spreker en debatter kent, moet daarover geen twijfel hebben. tBBBFSSBBaBSBflHBMBSa&aailSli GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVRE- DEN! NA LEZING, SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR Of VRIEND. ZOO STEUNT GE ONS.- DANK EROM. (VERVOLG VAN 2« KOLOM) Do Italianen melden dat zij een Abes- sinische karavaan van 600 kameelen heb ben buit gemaakt. DE VELDTOCHT HEEFT ITALIË MEER DAN 8.5 MILORD LIRE GEKOST Een nieuwe som van 1.440.500.000 lire werd gevoegd bij de buitengewone uitga ven van Italië bestemd voor den veldtocht iu Oost-Afrika. De kosten van dezen oor log, berekend vanaf 20 Juni 1935, toen men reeds met de voorbereidlngswerken bezig was, bedragen 8.560.500.000 lire. TEGENSPOED VAN EEN NEDERLANDSCHE AMBULANTIE. Een Nederlandscne ambulantie, waarin twee blanke geneeslieeren uit Nederland dinest deden, werd eerst door Italiaansche vliegtuigen bestookt en vervolgens aange vallen door roovers, dit wijl de ambulan- cie van het front terugkeerde naar Dessie. De roovers werden afgeslagen maar een der geneesheeren, Dr Van Schelven, werd r-ogal ernstig gewond. De roovers zouden zijn gevangen genomen door troepen uit gezonden door den Keizer en enkele hun ner werden naar verluidt opgehangen. IBBBB3BBBE9£Sfti3Ski3&@32!3Bi&BBB Zijn verzocht zich bij h*t Gemeente bestuur aan te melden tusschen 1 en 20 MEI 1936 om er het vereischt* model in te vullen of om hun aanvraag schrifte lijk (1) te laten geworden (liefst per aan- feteekenden brief) aan den Burgemeester innen hetzelfde tijdbestek: 1. - De inilitiepiichtigen van de lichting 1937, di* een uitstel van onbepaalden duur (art. 10 van de militiewetj, een uitstel van een jaar of de hernieuwing van een uit stel (art. 11 en 12 der wet) aanvragen. Worde» als militieplichtige» van d» lichting 1937 behandeld I a) De in 1917, doch na IS Januari ge boren jongelingen; b) De in 1918, doch vóór 11 Juni ge boren jongelingen; (toepassing van de wet van 13 Juli 1934); c) De uitgestelden en verdaagden die aan deze lichting verbonden zijn. 2. - De jongelingen geboren ln 1918 (na 10 Juni) of in 1919, die vragen om vóór het binnenroepen van hun klas te mogen dienst nemen (art. 9 der wet). De wegens uitstel aan de lichting 1938 verbonden militieplichtigen, die verlangen met de lichting 1937 te dienen, moeten vóór 15 September 1936, door aangetee- kend verzoekschrift aan den Arrondisse mentscommissaris gericht, hun uitstel ver zaken. (i) Ia dit geval komt hua het t» te vuile» model per poet toe. De Beflgen geboren ln 1920, dl* den 15 April 193o geen bericht mochten ontvan gt# hebben van hunne inschrijving in de wervingsreserve. moeten zich vóór den 30 April 1936 tot net bestuur der gemeente wenden, waar zij op 1 Maart 1936 in de bevolkingsregister» ingeschreven waren. ■BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB faterdag trrond bad te Brugge, In de groot Schouwburgzaal» de trekking plaats van de 18* schijf der Koloniale Loterij. Daar de trekking voor de eerste maal te Brugge doorging wai er, zooals begrij pelijk, een reusachtige belangstelling en hebben tal van aanwezigen het genoegen kunnen emaken op de electrischen knop te duwen om aldus de winnende nummers «sus te duiden. J!)e gewone personaliteiten hebben de trekkingsverrichtingen bijgewoond en zoo als dit telken» het geval ls werden de tusschenpoozen opgefrischt door een lus tig strijkje van lichte muziek. Hierna de uitslagen van de achttiende schijf van de Koloniale Loterij: Al. de biljetten eindigend met 0 winnen 50 frank. 69 9 100 38 250 180 O 500 9 29$ 500 9 222 1.000 9 •901 2.500 $.972 5.000 8.425 5.000 5.181 5.000 9 2.598 5.000 9 1210 f 10.000 9 3.309 t 10.000 9 24.437 12.500 9 06.558 12.500 08.248 25.000 05 428 0 25.000 9 05.295 c 50.000 9 48.932 9 75.000 9 57.826 100.000 9 te 25.015 ïoo.ooo Hel blije! Nr 407.535 wint 1.000.000 franV. 559.451 1.000.000 406.025 2.500.000 ■■■■BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBfl TREKKING VAN 18 APRIL Zaterdag had de 31* trekking plaat» van de Binnenlandtche Premieleening 1933. De zeventig volgende reeksen zijn ult- keerbaar met 25.000 frank. 106593 108645 177S60 117883 121229 131658 133653 134723 137366 141567 142734 147372 148281 170555 172902 173277 175350 178811 180085 180569 186306 190223 190803 192124 200270 203539 210250 211581 213613 218786 223566 223606 225858 230389 247558 247803 254246 257126 257235 260587 276634 279362 282186 283600 285540 291496 291632 291759 302837 309241 310741 314926 328714 343193 343745 346255 348062 356042 357261 364411 376173 378377 381172 384418 388052 390011 394542 395726 397211 399202 Elk» obligatie, behoorend tot een uitge trokken reek», heeft recht op een vijfde van het lot, toegekend aan de reek», waar toe zij behoort. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB 155* TREKKING Maandag had de 155* trekking plaats van de Leening der Verwoeste Gewes ten 1923. Winnen 100.000 franki R. 27080 Nr 4 Winnen 50.000 franki R. 318062 Nr 4 R. 374225 Nr 3 Winnen 10.000 franki R. 6868 Nr 1 R. 68894 Nr 2 R. 133416 Nr S R. 235764 Nr 2 R. 268339 Nr 5 R. 327160 Nr 4 R. 357852 Nr 4 R. 395501 Nr 4 Zijn betaalbaar met 575 of 550 frank e'k: de andere nummer» van voornoem de reeksen, naar gelang ze al dan niet aan dekonversie werden onderworpen. <B3£S132BBflBBBBBBBBBBBBBBBBBB R. 131997 Nr 1 R. 369857 Nr 3 R. 15044 Nr 5 R. 80187 Nr 5 R. 183300 Nr 1 R. 250587 Nr 1 R. 319676 Nr 4 R. 349898 Nr 3 R. 387118 Nr 3 Te Napels worden steeds nieuwe troe- p verscheept naar Oost-Afrika, De Keizerin van Abesslnië heeft Addis- A::ba verlaten om haar echtgenoot te v:.voegen, die denkelijk zich ten Westen v-.n Add s-Abeba gevestigd heeft. In ge val de Italianen Addis-Abeba bezetten, 7?1 de Negus nog weerstand bieden van u het Westelijk gedeelte van het land. De Engelschen die Addis-Abeba bewo nen hebben op 5 km. afstand van de stad n versterkte schuilplaats Ingericht. De n geljch-Indische troepen, de Sikhs, die in Addis-Abeba vertoefden tot bescher ming der Engelsche ambassade, zullen die schuilplaats tegen alle aanvallers verde digen. Alle vreemdelfftgëfi kunnen er on derkomen vinden. Aan het Zuiderfront zijn, volgens be richten uit Rome, de Italianen 100 km. verder het land Ingetrokken, na eerst de Abessijnsche troepen te hebben verslagen. Hierdoor wordt de weg naar Harrar vrij. Het Italiaansch hoofdkwartier werd naar Dessie overgebracht. Een groot deel der bevolking van Addis- Abeba ls reeds op de vlucht geslagen. Bandieten zouden op den loer liggen in de omliggende heuvelen om de stad te plunderen, zoo de Regeering 'de stad mocht verlaten. Vooraleer de stad Dessie te verlaten, hebben de Abessinaërs veel openbare ge bouwen ln brand gestoken. De aanvallen der Italianen tegen Dag- ghaboer en Sasabaneh werden afgeslagen en de Abessiniërs schijnen tegenstand te bieden tusschen Dessie en Addis-Abeba, dit volgens Dultsche berichten. De regen ls beginnen te vallen en maakt het de Italianen zeer lastig, doordat alle wegen ln erbarmelijken staat worden ge bracht. Waar de Negus vertoeft ls niet juist geweten. Denkelijk ls hij in het Westen van het land., waar hij een leger tracht bijeen te brengen om van uit het Westen een tegenstand te bieden. Men rekent dat hij van uit die gewesten minstens zes maanden de Italianen zou kunnen in be dwang houden. De Italianen zijn genaderd op ongeveer 180 km. van Addis-Abeba. Naar verluidt strijden ook Abessinlsche vrouwen naast hun mannen. De keizerin heeft een nieuwen oproep tot de wereld gedaan om hulp te bekomen voor haar land. Heer Aloïsi, Italiaansche afgevaardigde, nam dan het woord om de schuld der mislukking te werpen op Abessinië. Hsel Walde Mariam, Abessinisch afge vaardigde, uitte dan protest tegen de traagheid waarmede gehandeld wordt om zijn land de hulp te bieden naar het rezht hesft volgens het Volkenbondspakt. Ilij d:ed ook uitschijnen dat Italië's voor ste ".En geen ander bedoeling hadden dan tijd te v. innen en nieuwe sankties te ver mijden en vroeg dan de volledige en on- middellijxe toepassing van het artikel 16 van het Volkenbondspakt, ten einde de zegepraal van den aanrander te beletten. Na een schorsing van den zittijd werd nogmaals eerst het woord verleend aan den Heer Aloïsi, die er op wees dat de mislukking der vredespogingen oorzaak zijn dat de samenwerking van Italië tot de oplossing der Europeesche vraagstuk ken vertraagd wordt. Heer Eden sprak dan en herinnerde eerst het verloop van het geschil en dat hij voor niemand zou onderdoen bij het naleven der aangegane verplichtingen. Elk moet zijn verantwoordelijkheid op zich nemen. Er moet volstrekt rekening worden gehouden met het feit dat Italië gebruik heeft gemaakt van stikgassen, niettegenstaande de bestaande overeen komst geen giftgassen te gebruiken in ge val van oorlog. Als hier niet wordt inge grepen kan geen waarde meer worden ge hecht ln om het even welke internatio nale overeenkomst. Geen land mag zulke oorlogsmethoden dulden. De Volkenbond verkeert in een moeilijke periode, maar toch hoopt de Heer Eden op het sukses van den geest van het Volkenbondspakt. Daarna sprak de Heer Paul Boncour, Fransch afgevaardigde, om het stelsel der collectieve veiligheid te verdedigen. De vertegenwoordiger van Rusland sprak in zelfden zin. Na redevoeringen van de afgevaardig den van Polen, Argentinië, Portugal, enz., kwam de Heer Aloïsi nogmaals aan het woord om er zijn verwondering over uit te drukken dat de Heer Eden gesproken had over het gebruik der gassen, maar dat hij gezwegen had over de gruwelda den, gepleegd door de Abessiniërs op Italiaansche soldaten. Ten slotte werd een motie goedgekeurd waarin wordt betreurd dat de vredespo gingen zijn mislukt en een oproep wordt gedaan tot Italië om den oorlog te ein digen. Daarna is de Raad uiteengegaan. Z. E. H. ANTOON BRYS In vervanging van Z. E. H. Colen», onlangs te Brugge overleden, werd Zeer E. H. Antoon Brys benoemd als Alge meen Proost van het Algemeen Kriste- lijk Werkersverbond. Z. E. H. Brys was sinds 1928 Princi paal in het Kollege te Kortrijk. Tijden» den oorlog; was hij brancardier en be haalde talrijke vleiende onderscheidingen. Hij behoort tot een zeer verdienstelijke onderwijzersfamilie. Hij studeerde aan de Leuvensche Universiteit. Z. E. H. Brys is een noeste werker, die zeer veel tot de faam van het St-Amandscollege heeft bij gedragen. Zijn hooge begaafdheid en veel voudige kennissen zullen dan ook ten goede komen vati het Kristelijk Werkers- verbond. Onze beste gelukwenschen aan den nieuwen Proost 1 IHIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHI 17 ITALIAANSCHE VLIEGTUIGEN VERNIELD? Volgens de «United Press» hebben de Abessiniërs een nachtelijken aanval ge daan op het Italiaansch vliegplein van Dessie en hebben er 17 Caproni-vliegtui- gen vernield. Volgens een ander bericht hebben de Abesiniêrs de Italiaansche linies door broken. Te Addis-Abeba heeft een run plaats gehad naar de bank om het papiergeld uit te wisselen tegen zilver. De rijken hebben zakken zilver op hun muildieren geladen. REEDS 50.000 ABESSINIËRS GESNEUVELD Naar berichten van Dultschen oor sprong, zou de Negus nog een leger van ongeveer 200.000 man bezitten, dat ver toeft in het Westen van het land. Ander zijds staan nog 150.000 man aan het Zui derfront. Volgens gegevens uit Addis-Abeba zou den reeds 50.000 Abessiniërs gesneuveld zijn, waaronder 15.000 door gas, uitge spreid door de Italianen, met gasobus- een, gasbommen en vliegtuigen. Nadat de Italiaansche voorwaarden werden bekend gemaakt, zooals wij ze reeds verleden week mededeelden, heeft d2 afgevaardigde te kennen gegeven dat zijn land er zich niet kon bij neerleggen. De Kommissie der Dertien van den Vol kenbond kwam dan bijeen en stelde vast dat de pogingen, die gedaan werden om den vrede tusschen Italië en Abessinië, mislukt waren. De Volkenbondsraad werd dan bijeen geroepen voor den Maandag 20 April. lntusschen deed de Heer Paul Bon cour stappen bij den Itallaanschen afge vaardigde om te bekomen dat Italië een wapenbestand zou willen sluiten. Deze vraag werd niet ingewilligd. De schuld der mislukking ligt bij Italië, dat verkeert in een overv inningsroes en ln feite een protectoraat wil bekomen over gansch Abessinië, wat niet kan tot na de volledige nederlaag van Abessinië. Na de mislukking der vredespogingen hebben de Fransche en Engelsche afge vaardigden een compromis gesloten, waar bij wordt aangenomen dat Engeland' zich neerlegt bij het statu-quo inzake sankties, t.t.z. dat geen verdere sankties zouden voorgesteld of getroffen worden, maar dat de bestaande moeten blijven gehandhaafd en beter toegepast. Dit om verdere verwijdering tusschen Engeland en Frankrijk te vermijden en ln ieder geval tot na de Fransche verkie zingen. Het was immers moeilijk voor de Fransche Regeering, gezien de verkiezin gen van 26 April, bepaalde besluiten te treffen. Maandag 11. kwam de Volkenbondsraad dan bijeen. Heer Bruce, de afgevaardigde van Australië, zat voor. Eerst werd het woord verleend aan den Heer de Madariaga, afgevaardigde van Spanje en voorzitter van de Kommissie der XIII, die besloot dat men in de huidige omstandigheden alle hoop op een minne lijke regeling te moeten opgeven en gaf verslag van het werk gedaan door de Kommissie der Dertien, die geleid had tot een mislukking. iHEaHvaNHiiiiaHaaHBiBHiiBB casBBBaasaaHB&iKéiBKaaaaBiiBa Door het toedoen van Frankrijk werd nu nogmaals bekomen dat geen verdere maatregelen tegen Italië, den aanranden- den staat, worden getroffen en wordt Italië in staat gesteld meerdere militaire suksessen te behalen en Addis-Abeba om dan zijn vredesvoorwaarden op te drin gen, t.t.z. inpalming van gansch het be oogde land. Frankrijk wil geen andere houding aan nemen, eerstens omdat het voor de kie zingen staat en ten tweede omdat het wenscht dat Italië de vruchten van zijn aanval tegen Abessinië zou kunnen pluk ken om het des te beter aan zijn zijde te krijgen tegen Duitschland. De rede van den Heer Paul Boncour in den Volkenbondsraad was een ontgoo cheling. Buiten zijn verdediging van de collectieve veiligheid, wist hij maar alleen te vertellen dat het geschil Italië-Abessi- nië maar een klein geschil is in vergelij king met de verwikkelingen die in Europa kunnen ontstaan, en vooral in verhouding met het Duitsche gevaar. Frankrijk en de Fransche pers zien In de huidige tijden alleen maar het Dult sche gevaar meer. Van de oorlogsgruwe len in Abessinië, den giftgasoorlog, de vrijheid van een klein volk, van de sank ties tegen Italië en van de spanning of ontspanning tusschen Frankrijk en En geland, wist de Heer Boncour niet» te vertellen. Het komt er thans door de Fransche staatsmannen nog alleen op aan verkie zingspropaganda te voeren en Duitschland onder den duim te krijgen. Frankrijk wil een oorlog in Abessinië doen eindigen, om het even hoe, uit eigen belang, om Italië aan zijn zijde te krijgen. Al de rest is van geen tel meer. En Rusland is hiermede gansch eens, want Duitschland moet belet worden for ten te bouwen in het Rijngebied, opdat desnoods de noodige hulp uit Frankrijk voor Rusland zou kunnen opdagen langs dit gebied. De besprekingen te Genève zijn dus nogmaals voor enkelen tijd afgeloopen, Italië kan den oorlog verder doorvoeren zonder dat meerdere afdoende maatre gelen worden genomen en de Volkenbond blijft steeds onder de bedreiging ineen te vallen, dit steeds tot groote schuld van Frankrijk. De kwestie der herbezetting van het Rijngebied en het hierdoor gerezen ge schil tusschen Frankrijk en Duitschland blijft hangend, alleen wordt hierover ge meld dat de Britsche Regeering zich bezig houdt met het opstellen der vragen die aan Duitschland zullen gesteld worden ln verband met de vredesvoorstellen, gedaan door Hitler enkele weken geleden. HET ITALIAANSCH OFFENSIEF SCHIJNT GESTUIT De Kroonprins is te Addis-Abeba aan gekomen en in afwezigheid van zijn vader, de Negus, die steeds aan het hoofd zijner troepen blijft, zal hij de teugels der Re geering in handen nemen. De Abessiniërs vernietigen alle wegen die leiden naar Addis-Abeba. Rotsen doet men springen opdat zij passen zouden versperren en wegen worden opgeblazen. Bergriviertjes laat men uit hun oevers treden zoodat zij de wegen in een mod derpoel herschapen. De Italianen werken dag en nacht om wegen aan te leggen. Des nachts werken zij door onder het licht van schijn* er- pers. Herhaalde aanvallen van de Italianen werden door de troepen van den 'Kroon prins afgeslagen nabij Dessie. Op het Zuiderfront worden de troepen van Generaal Graziani ook in bedwang gehouden. Langs weerszijden zijn talrijke slacht offers gevallen, (Zie vervolg onderaan 3* kolom.) Een bijzonder indrukwekkende godsdienst plechtigheid heeft te Parijs plaats gehad. De Blinden-Vereeniging richtte er een bedevaart in. Men ziet hier Eerw. Pater Bernardin der Kapucienen van Rijtel, blind en gedeeltelijk lam, die de plech tigheid bijwoonde. onbenut plaatsje i» voldoende. Geen ontgoocheling dan de eigene metho de «Vriend van groote voortbrengst». Vraagt brochuur Nr 155, kosteloos, Champignon, 2, Dwersbosch, Lin- aan Industrie» Continentale» du kebeek. kanselier van het Schaakbord, met het fameuze koffertje waarin de Britsche begrooting. kZBIESaSSZBaSBESBBIBBBBBBBBË Prins Umberto, de Italiaansche troonopvolger, heeft de nieuwe zaal van het Geschiedkundig Museum van Canitiri, in Sardegna, ingehuldigd. Hij drukt hier de baud der oud-strijders die hem kwr.men toejuichen. BFCT CE OOIT EEN GOED WOORDJE GEDAAN OM EEN EN ANDER KENNIS AAN IK ZETTEN TOT HET ABONNEE PEN OP DIT BLAD. DOE HET ZONDER UITSTEL.

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 2