oi regeeüingss m TOiSTAKD EI T02STAE» S3 FRANKRIJK Bc tcsstiiiid op Sonderdssg :i AIJÏKflBPEM EEN VRUCHTBAAR TIJD- De Werking in den Provincieraad van Wesl-Vlaanderen Zomerfeest Ste Aldegonde ALLERHANDE NIEUWS Sfe3£i Na de vergadering van liet socialistisch Comiteit der XII. Van I'"Ls naar rechts. M.M. Merlot, Delattre, De Man, Buzet en Jauniaux verlaten de zitting. Vlaanderen wil een onafhankelijk Bel gië. De Socialisten moeten dit eens ter dege beduid worden in de Provinciever kiezingen van heden Zondag. Daarom mag geen enkel Vlaming, dien naam waardig, zijn stem uitbrengen op een Socialistische lijst. Voor ons moet steeds gelden het Los van Frankrijk». Onze Vlaamsche Katho lieke vertegenwoordigers zullen hiervoor steeds paraat staan. DE KONING VERZOEKT DE HEER VAN ZEELAND EEN NIEUWE REGEERING SAMEN TE STELLEN DE H. VAN ZEELAND WEIGERT Maandag namiddag, te 2 uur, werd de Heer Van Zeeland, aftredend Eerste-Mi- nister door den Koning ontvangen. Het onderhoud duurde vrij lang. Bij het verlaten van het Koninklijk Pa leis verklaarde de Heer Van Zeeland dat de Koning hem verzocht had een nieuwe Begeering samen te stellen maar dat hij, alhoewel zeer vereerd met dit aanbod, die had afgewezen. De Heer Van Zeeland verklaarde verder nog dat hij geen politiek man is, dat, toen over 14 maanden de Koning op hem had beroep gedaan toen de toestand alsdan zeer erg was, hij een taak opgenomen heeft die hij thans als vervuld aanziet. Het land is niet genezen maar het is toch genezend. Hij heeft zijn deel gedaan, aan anderen nu het hunne te volbrengen. HEER VANDERVELDE BIJ DEN KONING ONTBODEN HIJ KRIJGT EEN OPDRACHT De Heer Vandervelde, leider der So cialisten, werd Dinsdag bij den Koning ontboden. De Koning vroeg den Heer Vandervelde hem te willen inlichten over de voorwaarden onder dewelke een natio nale Beg&ering zou kunnen gevormd wor den onder de leiding van een personali teit behoorende tot de sterkste groep van de Kamer en hierover in den korst moge lijken tijd verslag over uit te brengen. Ingeval de uitslagen van het onderzoek van den Heer Vandervelde gunstig moch ten zijn zal onze Vorst dan de Socialis tische personaliteit aanduiden die de Re geering op de als mogelijk erkende basis zou samenstellen. De Heer Vandervelde heeft deze op dracht aanvaard en begon Dinsdag reeds Eijn eerste raadplegingen. Het eerst pleegde de Heer Vandervelde overleg met de Socialistische Kommissie der XII, hier hooger vermeld. Na deze kommissie kwamen de HH. Pierlot, Katholiek en Hymans, Liberaal, aan de beurt. Dan de Heer Van Isacker, Katholiek. Merken wij hier nog terloops op dat de Heer Vandervelde nog heeft verklaard te willen onderhandelen met personaliteiten van de bijzonderste partijen doch niet in de hoedanigheid van vertegenwoordigers dier groepen. Woensdag ontving de Heer Vandervelde nog de HH. du Bus de Warnaffe, aftre dend Minister van Binnenlandsche Zaken, Katholiek; Rubbens, aftredend Minister van Koloniën, Katholiek; De Schrijver, Minister van Landbouw, Katholiek; Jean Bodart, Christen-Demokratisch Voltever tegenwoordiger; M.-H. Jaspar, Liberaal; Marck, voorzitter van de Christen-Demo- kratische Kamergroep; Heyman, Kath.; Dierckx, Liberaal; Fonson, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Brussel; Dens, Liberaal; Van Cauwelaert, Katho lieke Staatsminister; Van Overbergh, Staatsminister en voorzitter van de Chris- ten-Demokratische Senaatsgroep en Joris, Liberaal. Woensdag avond was de Heer Vander velde nog niet klaar maar hij hoopte Don derdag zijn taak tof een goed einde te kunnen brengen. Hij heeft dus ook enkel personaliteiten ont \ngen behoorende tot de traditioneele partijen. BIJ DE KATHOLIEKE LAND- BOUWGROEP De leden van Kamer en Senaat behoo rende tot de Katholieke Landbouwgroep vergaderden ook en besloten volgende eischen te stellen in ruil van hun steun aan een nieuwe Regeering: De portefeuille van Landbouw moet aan een katholiek minister worden toever trouwd. De strijd tegen den Coloradokever en de devalorisatie politiek voor de graan gewassen moeten door de nieuwe regee ring worden voortgezet. Bovendien drin gen de landbouwgroepen aan op fiscale hervormingen en op de uitbreiding tier sociale wetgeving tot den landbouw. BELANGRIJKE VERGADERING VAN DE VLAAMSCHE KATHO LIEKE PARLEMENTSGROEPEN tholieke leden van gaderden Woensdag- De Vlaamsche Kamer en Senaat namiddag. De volgende dagorde werd aangenomen: De katholieke Vlaamsche groepen van Kamer en Senaat bevestigen het stand punt dat zij verleden jaar hebben uiteen gezet in de bekende beginsel-verklaring betreffende de positie van de Vlaamsche volksgemeenschap in den schoot van het Belgisch Staatsverband en het program ma van onmiddellijke verwezenlijkingen, dat aan deze verklaring werd toegevoegd. Zij herinneren in het bijzonder aan de volgende punten van dit programma: 1. Volledige en onmiddelijke toepassing van de bestaande taalwetten en het tref fen van sancties tegen misbruiken. De commissie van taaltoszicht moet worden heringericht en met ruimere bevoegdheid voorzien. 2. Herstel en vrijwaring van de rechten der Vlaamsche bevolking in de Brussel- sche agglomeratie. Herziening van het Koninklijk Besluit van 11 Januari 1933. 3. Splitsing van de centrale besturen in Vlaamsche en Fransche afdeelingen. Een heid van hoogere directie. 4. Cultureels zelfstandigheid van het Vlaamsche land met als gevolg o. a. de stichting van een Vlaamsche Academie van Wetenschappen; een afzonderlijk be stuur voor de Vlaamsche radiouitzsndin- gen enz. 5. Wettelijke uitbouw van het taaista tuut van het leger. 6. Evenredige en gelijkwaardige verte genwoordiging van Vlamingen en Walen in alle Hooge Raden, Instituten of be roepslichamen, zoo mogelijk met inrich ting van afzonderlijke Vlaamsche en Fransche afdeelingen. 7. Bestuurlijke en politieke amnestie. 8. Afdoende regeling van de taalgrens kwestie. Verder werd gewenscht de bevordering van de samenwerking onder alle Vlaam sche gekozenen van alle partijen bij de voorstudie van de ekonomische en taal kundige structuurhervormingen welke in het vooruitzicht zijn en dat deze voorstu die zou geschieden in samenwerking niet de meest gezaghebbende kultureele of ekonomische organisaties van het Vlaam sche Land. De Vlaamsche Katholieken drukten ook het verzet uit tegen alle diktatuur en alle volksvreemde bewegingen. Zij eischen ook volstrekte gelijkheid tusschen officieel en vrij onderwijs, zoowel voor wat de scholen als het personeel er van aangaat. Voor de belangen van de arbeiders en de landbouwaangelegenheden dient een meer bezorgde activiteit aan den dag ge legd alsook voor de nooden van den Mid denstand en van de intellektueelen. Voor wat de buitenlandsche politiek be treft, moet gestreefd naar volledige zelf standigheid en moeten alle verbintenissen vermeden worden die ons land kunnen bloot stellen onrechtstreeks betrokken te geraken in verwikkelingen en konflikten onder andere mogendheden. De Katholieke Vlaamsche Gekozenen maken er bovendien aanspraak op dat bij de samenstelling van de bureelen van Ka mer en Senaat bij de keuze van de geco öpteerde Senators bij de vorming van de regeering de rechten welke de Vlaam sche Volksvertegenwoordiging aan haar aantal ontleent, volledig worde geëerbie digd, en geven opdracht aan de bureelen van de Vlaamsche Katholieke Parlements- groepen om op de verwezenlijking van voorgaande beslissingen te waken. De Heer Vandervelde klaar met zijn verslag Donderdag zette de Heer Vandervelde zijn raadplegingen voort en ontving na melijk nog de HH. Criquelion, Liberale personaliteit; Jussiant, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Antwerpen; Tschoffen, Katholiek; Bovesse, Liberaal en Minister van Onderwijs; Jennissen, Li beraal; De Man en Spaak, Socialisten en Ministers; Pierard en Brunfaut, Socialis ten; P.-E. Janson, Liberaal; Mullie, Ka tholiek Senator van Kortrijk-Ieper; Pier lot, Katholiek en Max, Liberale burge meester van Brussel. De Heer Vandervelde verklaarde in den namiddag klaar te zijn en den Vrijdag morgen verslag te kunnen uitbrengen bij den Koning. Door verscheidene personaliteiten werd de meening geopperd dat men opnieuw een Regeering Van Zeeland krijgen zou. Bemerk wel dat de Heer Vandervelde zich niet aldus uitliet tegen de journalisten. Een woekerprijs voor het Eerste-Ministerschap Het scheen al vast Donderdag avond dat de Socialisten bereid zijn het Eerste- Ministerschap af te staan aan den Heer Van Zeeland of een anderen maar dat zij daarvoor een woekerprijs zouden eischen. In ruil zouden zij eischen: het Ministe rie van Binnenlandsche Zaken, ander richting van de Buienlandsche politiek, compensaties op ekonomische zaken, toe gevingen in zake gouverneurschap van Provinciën, de Bestendige Afvaardigingen der Provinciën, verder het Voorzitterschap van de Kamer, het inlasschen van een deel van het Plan van den Arbeid in de Regeeringsprogramma, enz. Wij blijven bij ons gedacht! Laat de Socialisten bewijzen dat hun Planen hun kiesbeloften zuiver bedrog zijn. En zoo ze geen weg kunnen en de Katholie ken ter hulpe vragen, dan is het aan de Katholieken voorwaarden te zetten en aan de Socialisten ze te aanveerden; zooniet laten we ze vergaan in hun machteloos heid. (VERVOLG VAN 1» BLAD) In de haven van Antwerpen was Juist veel werk voor handen: gewoonlijk waren er een 140-tal schepen aan de haven wijl er nu 170 waren. Bij enkele schepen eisch- ten de stakers een loonsverhcoging van 10 fr. per dag en aan andere schepen werd d:ze eisch opgevoerd tot 14.25 fr., beraamd volgens het Indexcijfer van 1S27 en rekening houdende van de muntdeval- vatie. Toen de werklieden het werk neerleg den en hun eischen stelden, werd door de stouwers getelefoneerd naar de syndika- ten waar men van niets wist. Aan de schepen waar nog gearbeid werd, werden manifestaties gehouden door de stakers zoodat de werkwilligen genood zaakt werden ook het werk stil te leggen. Enkele lichte incidenten werden hierdoor verwekt. Bij een dezer incidenten werd de politie opgebeld maar de politie van den Heer Huysmans liet op zich wachten. De werklieden die werkzaam waren aan het vervoer kruisten ook de armen en be zetten de voertuigen waarmede zij hun werk verrichtten. In Frankrijk bezetten de stakers hun fabriek, in Antwerpen de voertuigen en de haven. Verscheidene booten moesten de haven verlaten met verminderde lading wijl an dere schepen die naar Antwerpen vaar den een andere richting namen. Gansch de haven is doodsch cn verlaten geworden. Duizenden stakers stroomden Woensdag toe naar het Socialistisch Transporthuis, gelegen op de Paardenmarkt. De Socia listische Syndikaatleiders, door middel van strooibriefjes, spoorden de stekers aan kalm te Kijven en het werk te hervatten. Niets baatte. Door een spreker werden van op het balkon van het Transporthuis de stakers aangemaand kalm te blijven en werden zij uitgenoodigd om des avonds een mee ting te gaan bijwonen in het Sportpaleis. In het Sportpaleis werd de meeting ge houden en het Socialistisch Syndikaat heeft de leiding der staking in handen genomen. De Socialisten weigeren de hand der Sovjets te zien in de uitgebroken sta king en betitelen ze met den naam van o wilde staking De patroons weigeren intusschen te on derhandelen zoolang het werk niet wordt hervat. Wat die staking zal bijbrengen of iioe zij zal een einde nemen, kan niemand voorzien. STEEDS NIEUWE UITBREIDING. 500.009 STAKERS. De stakingen hebben Donderdag 11. nieuwe uitbreiding genomen. De dagbla den konden niet besteld worden. De straat waar de librairie Hachette gevestigd is te Parijs werd afgezet door wagens cm alle vervoer onmogelijk te maken. Men schat dat ongeveer een half mil- lioen arbeiders Donderdag 11. in. staking waren. In veel kringen vraagt men zich met veel onrust af hoe die beweging zal kunnen in brdwang worden gehouden. In de streek van Rijsel zijn minstens 13.000 stakers en 60.000 voor het Noorden. De werkgevers hebben de hulp ingeroe pen van de Regeering. Of de Regeering die zal toezeggen valt sterk te betwijfelen. Zekere Socialistische leiders hebben ver zoening aangepredikt of trachten de sta kers in handen te krijgen, maar de Kom- munisten hitsen de arbeiders steeds op en weigeren verbintenissen aan te gaan. Naar verluidt werd de bevoorrading van Parijs toch verzekerd. Men gelooft niet dat de leiders der sta king nog hun mannen in handen hebben. Alle onderhandelingen werden stopge zet en de gansche Fransche metaalnij verheid dreigt lamgelegd te worden. Te Marseille hebben stakers treinen te gengehouden. Er zijn geen dagbladen meer te verkrij gen en de staking in de benzine-instel- lingen dreigt alle autoverkeer stop te leg gen. VFRDRIIF Het kweeken van V CHAMPIGNONS. Zonder ondervinding kunt ge uw inkom sten verhoogen met het kweeken der fa meuze «WHITE QUEEN «-Champignons. Dit zijn de meest gewaardeerde. Een ge wone kelder, en verloren plaatsje is vol doende. Onze methode «AMI» met in tensieve opbrengst waarborgt U schooue uitslagen. - Vraagt brochuur Nr 155, kos teloos, aan «Vasteland Champignon Nij verheid Linkebeek. maar loste eenige revolverschoten ln de lucht en kon zoo ontkomen. De politie werd op diezelfde plaats met steenen bekogeld. Een agent werd erg ge wond. De houding door Burgemeester Huys mans aangenomen werd in het algemeen ten strengste afgekeurd. (VERVOLG VAN 1* BLAD) In de gas- en ijsfabrieken werd ook ge staakt evenals in de confectiehuizen, in de bouwnijverheid, in olie- en benzine-in- richtingen, in de Olidafabrieken, in alle chocoladefabrieken en beschuitfabrieken van de Parijsche omgeving, verders nog in de papierfabrieken, op de Tentoonstel- lingswerken, enz. In de Olidafabrieken dreigen voedings- voorraden ten beloope van 10 millioen fr. te bederven. Er werd ook nog gestaakt in de watervoorzierüngsinrichtingen te Pa rijs. De melkbevoorrading van Parijs is bedreigd. In een Engelsche beschuitfabriek te Pa rijs werden door de stakers 35 dienstover- sten en fabriekbestuurders vastgehouden. Een kcmmunistische Volksvertegenwoor diger kon ze door de stakers weer op vrije voeten doen stellen. De staking beperkte zich echter niet tot Parijs maar nam uitbreiding in de Pro vincie. Eerst werd de streek van Rijsel, namelijk Fives, aangetast. Woensdagnamiddag waren door geheel Frankrijk reeds 230 fabrieken aangetast in de omgeving van Parijs en waren er 109.C00 werklieden erbij betrokken. In oen avond nam de staking nog een grootere uitbreiding, ze zette zich verder over op de textielnijverheid en door geheel het land, namelijk te Rijsel, te Toerkonje, Roebaais, Lyon, Valenciennes, Nantes, enz. Op alle uren van lederen dag werden nieuwe stakingen gemeld. De stakingen werden niet uitgelekt door de vakbondleiders maar onder kom- munistisch gestock. Er doen zich gelukkig tot nog toe geen incidenten voor, maar een klein feit zou evenwel het vuur aan de lont kunnen steken om oproer en woelin gen te verwekken. Geen pogingen werden door de leiders of de overheden gedaan om de stakers uit de fabrieken te krijgen. De stakers vragen een loonopslag maar dit schijnt enkel een voorwendsel te zijn om de kommunistische drijverijen eenig- zins te dekken. De patroons verklaren intusschen geen loonsopslag te kunnen geven daar zij an ders reeds erg geteisterd zijn door de cri sis en bij toegeving met verlies zouden moeten werken, wat niet is vol te houden. De nieuwe Linksche Regeering krijgt met deze stakingen en bezettingen een mooi geschenk van hun uiterst linksche vriendjes en men mag sterk betwijfelen dat de nieuwe Regeering op degelijke wijze zal weten op te treden tegen het eigen volk dat het gansch ekonomisch le ven van het land dreigt stil te leggen en onmetelijke schade berokkent. Na Spanje komt Frankrijk onder de hand van Moskou, maar die hand strekt zich reeds ook uit tot Antwerpen, It ons eigen land, wat voor ons het ergste moet doen vreezen. ENKELE INCIDENTEN EN REVOLVERSCHOTEN Enkele incidenten werden uitgelokt door de stakers op Woensdag en Donderdag 11. Enkele dokwerkers die nog aan het werk waren en dit wilden voortdoen, werden door stakers in de dokken geworpen. De mannen konden zich gelukkig al zwem mend redden. De politie kwam omzeggens nimmer tus schen. Zij liet de stakers maar begaan. Had de politie spoedig weten in te grij pen, dan had wellicht de staking kunnen vermeden worden. I>e socialistische Bur gemeester Huysmans kan toch zijn politie niet laten optreden tegen stakers! Hij heeft nog de macht niet de werkwilligen te beschermen. De zakkenmaaksters en koffieboonen- raapsters zijn ook in staking gegaan. Aan de Kongoboot werden de zwartjes aan het werk gesteld om het noodigste aan boord te brengen. Onder voorzitterschap van Minister De lattre werd een vergadering gehouden waar patroons en arbeiders vertegenwoor digd waren om eeji oplossing te zoeken, maar hebben deze nö® niet gevonden. De stakers mogen niet gaan stempelen en moeten dus rondkomen met wat hun gegeven wordt door hun syndikaten. In zekere bladen werd ook gemeld dat de staking zou uitgebroken zijn onder Hollandsche aanstokerij, dit om de haven van Rotterdam te bevoordeeligen ten na- deele van Antwerpen. In de Duboisstraat vielen stakers werk willigen aan. De politie moest tusschen komen en kreeg de stakers eveneens op het lijf. De gendarmen moesten er met de blanke sabel door gaan. Door enkele firmas werd de hulp der po litie ingeroepen om de werkwilligen te be schermen tegen stakers, maar de hulp werd steeds geweigerd. Op een bepaalde plaats poogden de sta kers de auto van politiemannen omver te weipen. De politie moest chargeeren. Een politieman in burgerkleedij werd geslagen "WS (Zie vervolg hiernevens.) In het algemeen wordt bij het publiek over de provinciale werking van de Be stendige Deputatie gesproken. Het bijzonderste werk van den Provin cieraad is het opmaken van de provin ciale begrooting enz. De provincieraad be slist op welke manier en waarvoor het geld de inkomsten van de Provincie zullen gebruikt worden. En dit is van be lang omdat het over groote sommen gaat en alles afhangt van de manier, waarop deze aangewend worden. Om een gedacht te geven van de macht ten goede of ten kwade waarover de Pro vincieraad beschikt hoeft men enkel deze cijfers uit de provinciale begrooting van 1936 te lezen. De provinciale begrooting voor 1936 be draagt in gewonen dienst: 39.949.456 fr. 67 en in buitengewonen dienst: 7.338.497 fr. 06 wat een totaal vormt van 47.287.953 fr. 73. En dit cijfer kan men verder onderver- deelen in verplichte uitgaven: ongeveer 25.000.000 en in vrije uitgaven: ongeveer 23.000.000 fr. Dus mogen wij zeggen dat de helft van de gelden waarover de Provincieraad be schikt, na. willekeur kan benuttigd wor den ten gorde of ten kwade en dit maakt voor West-Vlaanderen een bedrag van vijf en twintig millioen. Zeker een groote som. ZEKERSTE EN GOEDKOOPSTE STELSEL De katholieke meerderheid van den pro vincieraad van West-Vlaanderen, hierin geleid door hare Bestendige Deputatie, heeft voor princiep het privaat initiatief te steunen. West-Vlaanderen doet niet aan etatis- me, wil dus niet zooals in de meeste an dere provincies alles verofficieerenonder wijsgestichten. gezondheidsinrichtingen, enz. en dat om twee bijzondere redenen. Ten eerste: omdat dit stelsel van de vrije inrichtingen ons de meeste waarbor gen geeft voor de vrijwaring der gods dienstige overtuiging vein ons volk. Ten tweede omdat dit stelsel het goed koopste is voor de belastingbetalers zon der daarom min goed te zijn voor de zaak zelf. Wij hebben het zekerste en goedkoop ste stelsel en de West-Vlamingen mogen zich dus gelukkig achten. Ze worden door hun katholiek bestuur niet lastig geval len, hun gelden worden zuinig belegd en spaarzaam bestuurd. West-Vlaanderen betaalt het minst be lastingen; het minst aan taksen. Daarom steunt de katholieke meerder heid: STEMT KATHOLIEK. iHiHiiaBHB&aaMBBaiaiHiM UIT ZWEVEZELE 'Patrones tegen den Kanker PLECHTIGE AANSTELLING VAN E. H. DEVISSCHer als Pastoor van Beveren-aan-Leie, op Zondag 31 E. H. Devisschere neemt den stoet In oogenschouw van op de eeretribuun. Rechts, Z. E. H. Deken Camerlynck van Kortrijk die de aanstelling deed; linlu H. Coussement, Burgem eester; verder, getuigen. Veel volk en een zomers zonneken. Veel volk van Brielen, waar Eerw. Heer Devisschere vier jaar als Pastoor werk zaam was, en aangebracht door autobus sen van leper. Heel de Parochie is in blijde feeststem ming ter gelegenheid van de plechtige inhuldiging van den nieuwen Herder, E. H. Jos. Devisschere, wien de parochia nen een gulhartig onthaal hadden voor bereid. Inderdaad, huizen en straten wa ren stemmig opgeschikt en versierd met wimpels, vlaggen, gedichten en eerebo- gen. Dreunende salvoschoten deden het feest hend en verre kond. Een lange stoet van auto's haalde den nieuwen Herder ter Dekenij af en geko men op de wijk Bulkenhoekwerd hij er opgewacht door een stoet van ruiters, versierde rijwielen en rijtuigen. Eene zeei bijzondere melding voor den wagen van de Oud-Strijders en voor dezen van de Kroostrijke Gezinnen. Daarbij waren nog eenige groepen uit de Processie. De stoet deed den nieuwen Herder uit geleide tot op den wijk Sprietewaar zich inmiddels een lange volksstoet ge vormd had. opgeluisterd door de muzieken van Beveren en Desselgem, en behelzende de verschillende gilden en maatschap pijen, met een tiental puike praalwagens en folkloristische groepen. Bij de zwierige stapmarschen der muzieken toog deze eerestoet dorpwaarts. San de plaats Klokkewaar een verhoog opgetim merd werd, wordt de nieuwe Herder door de Burgerlijke Overheid verwelkomd en IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBMBBB namens den Kerkraad plechtig or.tvar.r-; Na zich met de kerkgewaden te hebl^ aangekleed, wordt hem door een maaj, deke de symbolische herdersmakke aar, geboden. Omringd door de Geestelijke!; Burgerlijke Overheden en Genoodigt; neemt de Herder hier den voorbijtrekkt:., den feeststoet in oogensphouw. Deze tre», dorpwaarts en doet de Herder uitgeiï;£ ter versierde kerk, alwaar in bijzijn een overtalrijke schaar parochianen, icg Z. E. H. Kan. Dr Camerlynck, Deker. Kortrijk, met het gebruikelijk liturghc; oeremoniaal tot de plechtige kar,ons-, herderaanstelling wordt overgegaan, ij een treffende kanselrede wordt door Z;« Eerw. Heer Deken gewezen op de vee;, zdjdige 'be teekenis der aanstellingscerato. niën en op de waardigheid van het pry. terambt. Daarop wordt de liturgische plechtigheid besloten bij het zingen v»a het Te Deumen met den zegen a« het Allerheiligste. Stemmige muziekuitvoeringen or.der, hielden onder de dorpelingen een fees;, rcezige stemming. Dit feest sloot met een lunch, aangeto. den aan de genoodigden: Z. E. H. Dek:; Getuigen, Priesters van het omliggend- Kerkraad, Gemeenteraad en Bedienden. Heildronken werden door den Z, E. n Deken en door Z. E. H. Pastoor u.tge, sproken. In volle geestdrift eindigde die schoot! inhaling. Oneindig vele gedichten waren uiige, hangen, te lang om te melden. BBBflflBBBBBBHBflflBBBIIHSIlil HET HALF-EEUWFEEST DER KATHOLIEKE VEREENIGINC VAN DE FRANSCHE JEUGD Llnkx M» Heyman, oud-minister, burgemeester van St Niklaas, ln de Wetstraat. Rechts i M. Wauters in gesprek met een journalist. Groote Negendaagsche Plechtigheid van 7 tot 15 Juni. ter eere van S« Aldegonde, bijzondere Patrones tegen den kanker, gevierd in de parochiekerk te Zweveaele, alwaar haar Heilige Relikwieën sedert onheugelijke tijden door een grooten toe loop van bedevaarders vereerd worden. ZONDAG 7 JUNI, S« Aldegonde's Zon dag, te 7.30 uur H. Mis met Algemeene Communie der parochianen. Te 10 uur, plechtige Hoogmis. Te 3 uur, Vespers, eSrmoln en Lof, daarna omgang rond de S« Aldegonde's kapellen. Ook 's avonds te 8 uur, groote omgang van de paro chianen. MAANDAG 8 JUNI, S« Aldegonde's Maandag, te 9 uur plechtige Hoogmis met Sermoen, ter intentie van de parochianen, om door de voorspraak van S« Aldegonde gespaard te blijven van den kanker, onder de Mis Sermoen. Te 4 uur, Plechtig Lof, waaronder Sermoen; daarna omgang en 's avonds te 8 uur groote omgang van de parochianen. De sermoenen worden ge predikt door Z. E. P. Desmyttere, Rector der Redemptoristen. Op de weekdagen der Noveen, te 8 uur (den Vrijdag te 6 uur) gezongen Mis ter eere van Suite Aldegonde voor de overleden en levende leden der Confrérie en het Lof te 4.30 uur. Den Dinsdag, na het Lof, omgang rond 4 V» uur der schoolkinderen, alsook eiken dag der Noveen, na het Lof omgang van de verschillende organisaties der Parochie. ZONDAG 14 JUNI, te 6 uur, te 7 en te 8 uur, gelezene H. Missen ter eere van S^ Aldegonde, voor de overledene en levende leden der Confrérie. Te 10 uur Solemneele Hoogmis, waarna processie; te 3 uur namiddag Vespers, Lof en Om gang. MAANDAG 15 JUNI, te 6 uur, Mis ter intentie van alle vrome vereerders van S« Aldegonde, van de bedevaarders en weldoeners, om gespaard te blijven van den kanker. Te 4.30 uur Lof en Te Deum tot besluit van de plechtigheid. Men kan zich laten zegenen met de Relikwie van S» Aldegonde. Men kan zich laten inschrijven in de Confrérie van S« Aldegonde, 1 fr. 's jaars per lid. Eiken Vrijdag te 6 uur H. Mis ter lm temtie van de overleden on levende leden der Confrérie. Ter beschikking der bedevaarders: het kunstbeeldëke van Aldegonde, boekje met levensschets van S« Aldegonde, me- daljen, enz. IBBBEBEiBBlBBBBBBEBEBSBSIBBBB HOOGER ONDERWIJS. VOORBEREIDENDE PROEVEN. Middelbare studiëngetuigschriften 1936. De afgevaardigde van de Regeering zal, in het Provinciaal Bestuur te Brugge, Bu reel 12, van 9 tot 12 uur, Zon- en Feest dagen uitgezonderd, de aanvragen om in schrijving op de tot hoogere studiën voor bereidende proeven en om bekrachtiging van de middelbare studiëngetuigschriften (hoogere graad) aanvaarden. 1) Voorbereidende proeven (1* zittijd): van 15 tot en met 25 Juni. 2) Voorbereidende proeven (2" zittijd): van 4 tot en met 14 Augustus. 3) Overleggen van de getuigschriften: van 1 tot en met 10 Juli. Schriftelijke aanvragen worden streng geweigerd. Bij elk verzoek om inlichting tot den afgevaardigde gericht moet een postzegel voor het antwoord worden gevoegd. De Mi» in open luckt, die Maandag opge dragen werd door Z. Em. Mgr Van Ro?J, j Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen, i n bet Pare des Princes te Parijs, mis dis I door meer dan 100.000 personen werd bijgewoond. IBBBBBBBBBBBIBBBfllBflBBBHBBIiIBBBBBIBBHBBSflBBBB&BlISSISSISll HET INDRUKWEKKENDE OORLOGSMONUMENT TE VIMY Op den kamp van den heuvel van Viiny, welke door de Canadeezen op de Duit- scherj heroverd werd, verrijst dit prach tig gedenkteeken, opgericht ter eere der 64.000 dapperen, die er sneuvelden. Het zal, zooals men weet, op 26 Juli in gehuldigd worden in aanwezigheid van Koning Edward VIII en van den Presh dent der Fransche Republiek. Verscheidene transatlantiekers zulle* tienduizenden oud-strijders uit CarJ' aanvoeren, via Le Havre en Antworprt om de plechtige inhuldiging te kotnes bijwonen. BIBBBHflflBBBBBflaaiRHimi|0 DE STAKINGEN IN FRANKRIJK Onder voorzitterschap van Minister Frossard, die aan rijn zijde de HH. nard (links) en Chailla (rechts), respectievelijk Bestuurder en Kabinrtsovcr* van bet Ministerie bezet door den Heer Frossard, werden onderhandelingen voerd om de standpunten van patroons en werklieden bij de huidige stakingen benaderen. Dit beeft totnogtoe weinig of niets gebaat. IBBBBBBBBBBBflBBBBBBBBaBBBaiBBBBflBBHBBBBBBIIBilMel»^ OMLOOP VAN HET GROOT HERTOGDOM De wisselbeker voor constructeurs van den Omloop van het Groot Hertogdom Luxemburg werd gewonnen door de Ford ploeg. De 5 deelnemende Ford-wagens ploeg. De 5 deelnemende Ford-wagens eindig den dezen wedstrijd zondwr een enkel strafpunt. MIN GRONDLASTEN Vanaf 1936, op aanvraag van langhebbende, wordt een venn&>*j| verleend van 1/4 der grondlasten wf j op het woonhuis dat geheel do°r eigenaar bewoond wordt, mits W*Jr traal inkomen van zijn gczamei^js y roerend goed niet hooger zij ln de gemeenten van min dan 5.0W J en 2.000 fr. in de gemeenten van t min dan 30.000 zielen, en mits in je geene herberg geopend worde (b01 sluit nr 271 van 30-3-1936). Links! Senator Dierckx, oud-minister, begeeft zich naar M. Vandervelde Rechts; De oud-minister-president, graaf de Broqueville op weg naar de Wetstraat. DE TROOSTELOOZE AANBLIK DER DOKKEN VAN ANTWERPEN

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 2