RADIO'S GROOTEN WEDSTRIJD, lOO.OOOtt1 Bésts toestel can den laagsten prijs I Be milliarden van de Habsburgers Koopt geosi Radiotoestel zondes4 een beproefd te hebben BRIEF UIT BRUSSEL NAAR EEN BRUILOFT! NIEUWPOORT IN HET VERLEDEN DE CARMENHOEK Een Herinnering uit den Wereldoorlog kunir NEEM DEEL AAN DEN 1 VAN DE WIELRIJDERSRONDE VAN FRANKRIJK 1936 INGERICHT DOOR TOTAAL DER PRIJZEN owi 250.000 Ponk6 KI CELDSPEfclË! ALLERHANDE TIJDINGEN (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 18-6-38. E?n oud-gekend spreekwoord zegt: Zon- dagwerk gedijt niet. Toch was het 11. Zon dag dat de laatste hand werd gelegd op de samenstelling van de 2* Regeering Van Zeeland. Die Regeering is een lij denskind geweest, dat lang in de geboor te is blijven steken. Ge kent de samenstelling: M. Paul Van Zeeland ls terug Eerste Minister; Van- dervelde moet instaan voor de Volksge zondheid; Pr. Bovesse zal over 't gerecht ten de rechtvaardigheid) waken; P.-H. 9paak krijgt Buitenlandsche Zaken en Handel; Aug. De Schrijver heeft Land bouw verlaten om Einnenlandsche Za ken te beheeren; H. De Man gaat Finan cles en Werkverschaffing beheeren; Julius Hoste moet instaan voor Openbaar On derwijs; Hubert Pierlot, die Voorzitter was van de Katholieke Unie, zal Land bouw besturen, en M. du Bus de Warnaf fe neemt de Katholieke Unie over; soc. Jos. Merlot moet instaan voor Openbare Werken; Dee Bouchery zal Posterijen, Telegrafen en Telefonie besturen; Luite nant-Generaal Henri Denis vervangt Alb. Devèze aan Landsverdediging; Piliep Van Packer blijft aan Economische Zaken; M ^dmond Rubbens aan Koloniën, en Ach. Oelattre aan Arbeid en Sociale Voorzorg Naar politieke kleur: 6 socialisten, 5 ka tholieken, 3 liberalen en een kleurloozen generaal. Bij de liberalen is het heel schuw ge gaan. In plaats van hun steun toe te zeg gen aan de nieuwe Regeering, hebben ze geweldig gekeven. De reden?M. Dierckx werd in de liberale ploeg niet «opgenomen In de onderscheiden Ministeries hebben de afgewisselde Ministers afscheid geno men van hunne hooge ambtenaren. Dat is traditionneel. De Wetgevende Kamers komen den 23 Juni samen. De Regeeringsverklaring zal gelezen worden van zoohaast de manda ten zullen goedgekeurd zijn. Maar opdat de Senaat kunne vergaderen, moeten eerst de gecoöpteerde Senators aangeduid zijn. De Senaat heeft inderdaad de pro vinciale Senators aan te duiden, en de partijgroepen moeten dan nog den keus doen van hunne gecoöpteerden. Dat zal na 3 Juli zijn. 't Wordt als zeker beschouwd, dat De- grelle, die niet op eene kandidatenlijst voorkwam, toch van meet-af een zetel zal bezetten. Wie daarvan 't slachtoffer zal zijn, zullen we tijdig genoeg vernemen. Luitenant-Generaal Denis, de nieuwe Minister van Landsverdediging, heeft een dagorde gestuurd aan 't leger. Binst dat ik over 't leger spreek: den 19" dezer maand is het juist 69 jaar gele der. dat Keizer Maximiliaan, echtgenoot van Prinses Charlotte van België, te fliueretaro (Mexico) werd doodgeschoten. De nieuwe Regeering zet in op een lastig moment. De staking aan de dokken te Antwerpen duurt voort. Minister De- lattre is van 'n kale reis thuisgekomen, toen hij naar Antwerpen reisde om de soc. leiders te bewilligen de staking een einde te doen nemen. En men zegt, dat aan die staking dagelijks 800.000 fr. ver loren gaat. De Regeering doet thans al het moge lijke om werkgevers en werknemers samen te brengen. Intusschen laait het stakings- vuur langs alle kanten hoog op. In de streek van Charleroi en in de Bo- rir.age liggen al de mijnen stil. De paar den zijn zeer gelukkig geweest nogmaals het blauw uitspansel te mogen bewonde ren. In 't leven van de mijnwerkerspaar den komt dat zelden voor. In 't bekken van Luik was de staking bij de mijnwerkers zoo goed als algemeen Die besmetting is overgeslagen naar de mijnen van Limburg, die ook bijna vol ledig stilliggen. De metaalbewerkers zijn door die be smettelijke ziekte aangetast. Niet - alleen in Wallonië en te Antwerpen, maar ook in de groote constructie te Gent. 't Is niet uiigeslokn dat Brugge ook medegesleept vordt: Qveral worden hooge looneischen opgesteld, en de drang naar de 40 uren- ireek wordt steeds intenser. In Frankrijk ls 't stakingsvuur verre uitgebrand, maar in België is nog geen begin van 't einde te bespeuren. Maandagnamiddi g heeft Hoofdminister Van Zeeland eene afvaardiging van het Centraal Nijverheidskomiteit ontvangen. De aanvoerder was M. Gustaaf-Léo Gé- rard, de broeder van den gewezen Minis ter van Geldwezen. Daar is spraak ge weest van oplossingen te zoeken langs de paritaire kommissies. Van den kant der werklieden worden hooge eischen gesteld, niet het minst door het Algemeen Chris ten Vakverbond, dat vraagt: a) heraan passing der loonen met toepassing van een levensloon; b) speciale verbeteringen voor c!e vrouwen en jonge werklieden; c) mi- nimumwedden voor de bedienden; d) ver hooging der gezinsvergoedingen; e) vrij heid van vereeniging; f) bepaalde verlof dagen; g) de arbeidsweek van 40 uren; h) strenge toepassing der sociale verzeke ringswetten. Onder de drukking' der Regeering zal dezer dagen al het mogelijke gedaan wor den om een bevredigende oplossing te be reiken. Tot dusverre zijn groote wanordelijkhe den uitgebleven. De Ministerraad vergaderde Dinsdag- roormïddag. Maar de Regeering was nog niet op de hoogte van de laatste berich ten. Want de stakingsbeweging was heel wat uitgebreider dan in den Regeerings- Itrir.g bekend was. De eerstvolgende Mi nisterraad zal eerst Vrijdag plaats hebben, maar de Ministers zullen zich intusschen individueel inspannen om werkgevers en werknemers dichter bij malkaar te bren gen. De Rechterzijde van de Kamer ver gaderde Dinsdagvoormiddag in de Kamer, onder voorzitterschap van M. Carton de Wiart. Rechtstaande werd hulde gebracht aan de nagedachtenis van burggraaf Ber- ryer (Luik), gewezen Minister. Waarna de politieke toestand werd besproken in verband met den komenden zittijd. Het ging vooral over de samenstelling van het bureel der Kamer, de benoeming van de kwestoren, den vertalingsdienst, de rege ling der zitplaatsen, enz. Op 't einde der zitting kwamen de Ministers Rubbens, Van Isacker en Pierlot de vergadering vervoegen. Onder voorzitterschap van Minister Van Isacker werd Maandagvoormiddag in 't Paleis der Akademiën den zittijd ge opend van de Internationale Kommissie tegen deloyale konkurrentie. Aan Z. M. <ten Koning werd een telegram gestuurd. In den Gemeenteraad had 's avonds eene ontvangst plaats. De congresverhandelin- Sen zullen dezer dagen voortgezet worden. Dinsdagvoormiddag, onder voorzit terschap van M. Hubin. heeft de Gemeng de Legerkommissie hare werkzaamheden voortgezet. EERST NOG 'N BEETJE ALGEMEEN NIEUWS De Koning heeft de Ministers De Man 'Geldwezen), De Schrijver (Binnenland sche Zaken) en Delattre (Sociale Voor oor»! ontvangen. Die ministers hebben hunne kabinets- over ten benoemd. Naar de inlichtingen van 't Ministe- rie van Binnenlandsche Zaken was de tolungsbeweging als volgt: De Antwerpsche dokwerkers staken listig voort. De staking der diamantbe werkers is gedaan. In Limburg is de staking der mijnwer kers r.iet algemeen. Maatregelen zijn ge- romei'i om wanorde te voorkomen. Men verwacht staking in de steengroe ven. De burgemeester van Luik heeft 't velo- lebruik verboden. Men vreest staking in 't textielbedrijf te Verviers. In 't algemeen is verzaakt aan 't bezet en van de werkhuizen, fabrieken en K°oknijr.en. A»n de haven van Gent ligt alle werk «Zl, gunster Spaak heeft Dinsdagavond radio-rede geplaatst. Hij was na- 'Jriijit zeer bezadigd. De koopkracht van 't loon moet worden verhoogd; geleide lijk moeten de loonen stijgen; collectieve kontrakten moeten worden bevorderd; in zware nijverheden moet de werktijd geleidelijk worden verminderd; de toe stand dier werkloozen zal worden herzien; voor ongezonde nijverheden zal de pen- sioenouderc'om word ;n verlaagd. Om te einmgen drong de Minister aan op kalmte en vertrouwen. In de streek van Charleroi waren er Dinsdag meer dan 55 duizend stakers. De metaalbewerkers hebben hunne loon- eischen opgesteld; de werkgevers hebben ze niet aangenomen. Besluit: de sta king staat daar op 't doode punt. In 't Center (streek van La Louvière) zijn al de hoogovens en ijzerpletterijen in staking; minstens 30.000 stakers. De burgemeesters van de streek doen een beroep op kalmte. Samenscholingen op den openbaren weg zijn verboden. De syndikale' organisaties van verschil lende strekking zoeken toenadering om tot een vergelijk te komen in zake pro gramma. In de Borir.age is staking uitgebroken in 't bouwbedrijf. In de spreek van Ruisbroek en Vorst liggen leeds verscheidene fabrieken stil. Op het grondgebied van Biussel zijn de stoeten van werkstakers verboden Naar berichten zouden in 't mijnbedrijf reeds 121.000 stakers zijn. De ordemaatregelen worden overal uit gebreid. POLITIEK NIEUWS In den Provincieraad van Antwerpen hebben de Katholieken een akkoord ge troffen met de Vlaamsche Nationalisten in betrekking tot de samenstelling der Bestendige Afvaardiging. De Socialisten en Liberalen waren kwaad en verlieten de zitting. Werden gekozen als Bestendige Afgevaardigden; M.M. Clercx, Vander Linden, Overmeire en Vanden Kieboom (Katholieken)Ken nes en Heylen (VI. Nationalisten). De Rexisten onthielden zich. In Luxemburg is de Bestendige Af vaardiging homogeen Katholiek: M.M. Gribomaut, Mathurin, Louppe, Wantri- che, A. Kieffer en Ducamp. (Degrelle (vader) en Muller zijn niet gekozen). Kiezing van Provinciale Senators Brabant. Dinsdagnamiddag werden, in akkoord tusschen Liberalen, Socialisten en Communisten, aangeduid: M.M. Bau- duin en Henricot, uittredenden; Vinck, Brien en Domville (Socialisten). Van katholieke zijde zijn aangeduid: M.M. Cyr. Van Overberg en Leyniers, uit tredenden, en M. Desmet. De Rexisten dragen als kandidaten voor: M.M. Gits en Carette. In Henegouwen krijgen de Socialisten vier provinciale Senators: MM. J. Van Laerhoven, Jos. Bouilly, Jules Castermans en Jos. Nèves. De Liberalen: M. Aug. Criquelion; de Katholieken: M. Paul Gendebien, burge meester te Thuin. In Oost-Vlaanderen. De Katholieken stellen als hunne kandidaten voor: M.M. Gust. Gabriel, Orban en Thienpont; de Socialisten: M.M. Pr. Toch en Jules de Brouwer; de Liberalen: M. Laurent De- wilde. In Luxemburg. Katholieken: M.M. Nothomb, Galderoux en Orban de Xivry; Socialisten: M. Daniël Clesse; Rexisten: M. Delvaux; Liberalen: M. Fr. Orieger. In Limburg. Katholieken: M.M. Ed. Janssens, baron G. Meyers, en adv. Lys- sens (Tongeren), VI. Nationalist; de Li beralen stellen M. Pr. Olyff (Hasselt) voor. De Provincieraad telt 32 Katholieken, 13 VI. Nationalisten, 8 Liberalen en 7 So cialisten. GEZINSOPVOEDING Tonia, onze 15-jarige meid, moest naar de bruiloft van haar nicht, waartoe zij met moeder uitgenoodigd was. Wat een denkbeeldig genoegen voor haar, en hoe was zij hier toch op verlekkerd 1 Wat al toebereidselen om daar met an deren mede te gaan pronken 1 Een nieuw kleedje in vlammend roode stoffe, met nog een helder blauw manteltje en een tophoedje ca Ia modeDaags vóór de feestelijkheid naar den Coiffeurde haren in krullen of bekken doen leggen; daarbij nog wat strikjes en linten, om te gaan floreeren als een echt juffertje in het groen Overdreven praalzucht voor zulk een jeugdig meisje. Totaal misplaatst om zulk een goedhartig kind daar te gaan laten meezwieren op een bruiloftsfeest, waar men soms helaas zich voor niets meer zwicht. Daarom hadden wij herhaalde malen haar aangeradeii, er toch niet heen te gaan en te wachten tot .zij veel ouder was, om aan zulke soms maar al te we- reldsche feestelijkheden deel te nemen! Er was evenwel geen gehoor in Israël langs dien kant. Reeds van daags vóór de bruiloft trok zij huiswaarts, om toch wel op tijd te zijn en de laatste toebe reidselen te treffen. Maar gelukkig waakte de goddelijke Voorzienigheid over dat nog goedhartig meisjeAan huis gekomen lag moeder eenigszins ziekelijk te bed, en onze Tonia mocht er alleen niet heen gaan. Wat gebruikte die voorzichtige moeder hier toch verstand, want haar onpasselijk heid was wellicht gemaakt spel, om haar zoo jeugdig dochtertje er niet henen te moeten leiden. Tonia zag dus, tot haar kinderlijk ver driet, van de bruiloft enkel auto's in ra zende vaart voorbijsnorrenhoorde van de feestelijkheid enkel veel geraas en ge joel, maar nam feitelijk er geen deel aan 1 Zij werkte in keuken en stalling, ja bracht den dag door met Moeder hulp en bijstand te verleenen, wel niet volkomen met haar goesting, maar toch uit plicht besef. Des anderendaags kwam onze Tonia pruilend haar dienst hernemen, ontgoo cheld over haar gemiste feestbetracutingi Wij echter waren zeer tevreden, en heb ben haar geluk gewenscht niet aan die bruiloft te hebben deel genomen 1 Wij de den haar tevens inzien, dat haar Moeder zoo wel gedaan had, met haar nog zoo jeugdige dochter daar niet henen te lei den. Dat heeft het meisje zelf ook al spoe dig ingezien, en is er Moeder aldra dank baar om geweest. Nu halen wij soms nog lachend die ge miste bruiloft op, om te tooncn hoe meisjes soms verkeerd oordeelen Veel te vroeg laten sommige ouders hun jeugdige kinderen aan dergelijke of an dere al te wereldsche feestelijkheden deel nemen, zonder te denken hoe gevaarlijk zij. op die onervaren harten inwerken. Ze zijn verwonderd dan, dat hun kinderen veel te vroegtijdig reeds verkeeren, om niet te zeggen wat het meestal iszwieren en zwendelen't Is helaas dikwijls vaders en moeders eigen schuldzij houden hun kinderen niet in toom, of brengen ze zelf in verleiding, met toegang te verleenen aan ongewenschte plaatsen of personen 1 Ouders, waakt en zorgt aanhoudend voor uw kinderen, houdt hen toch van alle verderfelijke plaatsen en lieden af, zooveel het in uw macht is. Uw kroost zal later er u om zegenen en de Heer van Hierboven zal er u rijkelijk om be- loonen! S. v. M. AANTAL FIETSEN EN AUTOS IN BELGIE Volgens een mcdedeeling van het Bel gische Ministerie van Binnenlandsche Za ken, waren er in 1934 in Belgie 114.143 personen-auto's in particulier gebruik. Het aantal taxi's bedroèg in totaal 7024. Voorts waren er 1689 autobussen en tou ringcars, terwijl de in gebruik zijnde mo torfietsen en rijwielen welke met een mo tor zijn uitgerust, een cijfer van 64.821 te zien geven. Het aantal fietsen is in 1934 tot 2.130.965 gestegen. Aan den hoek der Arsenaalstraat en de Langestraat staat er nu een modern huis. na den oorlog herbouwd, met volgend opschrift: De Carmenhoek De Carmenhoek! Hoeveel herinnerin gen brengt die naam ons niet in het geheugen! Herinneringen aan alle slach mensehen, gebeurtenissen en toestanden! Laten we eventjes stilstaan bij deze blad zijde geschiedenis en een oogenblik het Nieuwpoortsche verleden onderzoeken. Drie honderd jaar geleden stond er op dein Carmenhoek een groote brouwerij, die men noemde De Sleutel De tijden waren uiterst slecht voor de Nieuwpoort sche bevolking. Handel en zaken kenden grooten crisistijd en ook de hrouwerij moest er dieip onder lijden, zoodanig dat ze openbaar te koop werd gesteld. Toen woedde de hevige godsdienst strijd in Engeland en eenige Engelsche kloosterzusters zochten alsdan een toe vluchtsoord in Vlaanderen en kwamen naar Nieuwpoort, waar ze hun intrek namen in de brouwerij, met de welwillen de toelating vari het stadsbestuur, evenals met de goedkeuring van den bisschop vam leper. De gebouwen werden een weinig omvormd en tot klooster ingericht in 1637. Doch de internationale politiek smeet Nieuwpoort m de branding van den oor- logsstrijd. De stad werd geteisterd. Be smettelijke ziekten slopen de stad binnen. De polderkoortsen heerschten hevig. Ook de pas gevestigde Engelsche klooster gemeente bleef niet gespaard. Veel kloos terzusters stierven en na 25 jaar verblijf alhier week de communauteit naar Brugge waar ze aldaar zich vestigde in 1662. Het gesticht van Nieuwpoort kwam dan in de handen der Paters Carmelieten, ook soms Onze Lieve Vrouw-broeders genoemd. Met goedkeuring van den bisschop en den koning betrokken ae de gebouwen. Zoo ontstond De Carmen hoek De Carmelieten wonnen weldra de algemeene achting der Nieuwpoortsche bevolking. Sommige paters schitterden uit door hunne welsprekendheid en geleerde sermoenen. Vooral oogstten ze veel bijval bij de aristokratle, die te Nieuwpoort veel hooge officieren van het garnizoen onder zijn leden telde. De kapel der Paters werd zeer druk bezocht. Het werd zelfs een voorname eer in de paterskerk te worden begraven. Zoo werden de Gouverneurs van Nieuwpoort te dien tijde aldaar be graven. Weldra deden de Carmelieten groote veranderingen aan de kloostergebouwen. Ze bouwden een ruime kerk met toren en schoollokalen, die tot het oprichten van een Latijnsch kollege moesten dienen. In 1063, in verstandhouding met het stadsbestuur, openden ae de klassen dei- oude humaniora. Een eeuw lang kende het Carmelietencollege zijn dagen van bloei en inzinking. Toen kwamen lastige tijden. De gebouwen vroegen een aller dringendst herstel. Ook de kerktoren dreigde in te storten. De Paters begonnen de herstellingswerken, doch bij gebrek aan geld moesten ze de werken stop zetten. De gemaakte schulden waren groot en konden niet betaald worden. Door geld nood gedwongen moesten ze eindelijk hun gebouwen verkoopen en de stad verlaten. Ze verlieten Nieuwpoort omstreeks Pa- schen 1779. De nieuwe eigenaar omvormde de kloos tergebouwen tot woonhuizen. De school lokalen werden verhuurd als pakhuizen. In 1820 knoopte het Hollandsch bestuur onderhandelingen aan met den Heer Rapsaet van Brugge, de toenmalige eigenaar van het gebouwencomplex. Men zou er het Arsenaal vestigen. Er werd een te hooge som geëischt en de Holland- sche regeering liet het plan in den steek. Later verkocht de Heer Rapsaet den eigendom e a den Engelschman Philips, die de mensehen in de huisjes liet voort - wonen en de pakhuizen bestemde tot het bergen van appels. Deze fruithandelaar kocht ieder seizoen de appels op van gansc'i de streek. Met bargiën en wagens werden de appels aangebracht en in den Carmenhoek opgestapeld, om vervolgens per zeilschip naar de markt van Londen te worden gevoerd. Philips verkocht later de doening aan Alexander De Roo, die samen met zijn broeder Willem De Roo, handel dreef in Noordsch hout. De pakhuizen werden te klein en nieuwe magazijnen werden bij gebouwd. De oude mensehen mochten echter ongestoord blijven voortwonen in hun huizekens. Zij betaalden niet veel pacht, maar toch was hun inkomen nog soms te klein om huur te betalen. Ze gingen dan hun miseries vertellen aan Burgemeester De Roo, die een keer onder zijn bril keek om te zien of het gemeend was en dan een kruiske miek over de .schuld. Was er soms armoe onder die nederige mensehen, toch was er nooit gebrek. Zij leefden spaarzaam en waren netjes. Op de muren en op den vloer glansde de zindelijkheid. Gij mocht binnengaan wanneer het u lustte bij Charles Carnier (als ge Miel noodig had voor een kar weitje) of ge vondt er altijd Mietje Car nier met haar sajetten muts op het hoofd, druk «bezig met kousen te stoppen of te spellewerken en preusch in haar paleis dat blonk als een spiegel. Dan brak de oorlog los. De Duitsche kanons begonnen het groote vernielings werk. Het oud kollege der Carmelieten werd niet gespaard, doch de grooten kelderwerd de bergplaats voor de officieren van de Genie. R. D. 13! GE Z1JT OVER ONS BLAD TEVRE DEN! NA LEZING, SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF /RIEND. ZOO STEUNT GE ONS. DANK EROM. Koopt een radio daar waar herstel lingen kunnen uitgevoerd worden. Dit wordt U verzekerd door de FIRMA' STEVENS GEBROEDERS POPERINGE, Ieperstraat, 5. - Tel. 94. IEPER, V.d.peei-eboompl., 9. - Tel. 249. AGENT DER RADIO'S <Barco» - Philips - S.B.R, Telephunken enz. Bij deze firma koopt men vóordeelig, goed en ter trouwe. Steeds in magazijn verscheidene radio toestellen op stroom en op batterijen aan occasieprijzen. Al deze toestellen worden verkócht met 1 jaar waarborg. Alle herstellingen worden bij onze klien- ten ten huize uitgevoerd. Reizier.de in *t Veurne-Ambacht, reden wij door het dorpje HOUTEM. Onze gids. die de streek tot lil zijn minste hoekjes kent, deed ons stilhouden aar. de oude Pastorij van de Gemeente. Hou tem ligt in Veurne-Ambacht te midden uitgestrekte weiden, die ons de schoonste kleurenscha keeringen van 't Hcht tot 't duister groen voor oogen spreidt. De pastorij is in de kern der parochie gelegen. Zij diende van den 26 Januari 1915 tot 18 Oktober 1918 tot groot hoofdkwartier van het Belgisch Leger. Zijne Majesteit Koning Albert verbleef er, alsook Opperbevelhebber Luitenant-Generaal Wielemans (1915- 1917), die akiaar in de Pastorij overleed in 't jaar 1917 en er op het nederige dorpskerkhof begraven werd. Ook Lui tenant-Generaal Rucquoy, algemeene stafoverste, volgde daar den overledene op (1917-1918). Aan den gevel van de Pastorij is een bronzen plaat aangebracht (door den Belgischen Toering Club), Deze werd op 28 September 1928. juist op de ÏO verjaring van den eersten bevrijdïngs- aanval, ingehuldigd. De pastorij dagteekent uit de jaren 1617 en werd gebouwd door de Eerwaarde Paters Norbertijnen uit Veurne, die daar een abdij gesticht hadden en waarvan de pastorij een der overgebleven gebouwen is. In 1686 werden achtergebouwen bij gezet en zoo komt het dat de dakbedek king verschillend is. Sedert het droevig overlijden van onzen betreurden Vorst, Koning Albert, verwekt de pastorij nog meer belangstelling en vele toeristen, bijzonderlijk Engelschen, komen ze bezoeken. Jammer genoeg, na den dood van der. Eerbiedwaardigen Heer Pastoor, die ge durende den oorlog met zoovele offervaar digheid zijne pastórij ten dienste stelde van Koning Albert en van den Legerstaf, werd het gebouw verlaten, uit reden van verval. Wij traden aldaar de nederige zitkamer der Pastorij binnen, waar Koning Albert gedurende die benauwde tijden zijn werk- kabinet had ingerioht en waar hij op- volgentlijk den Koning Georges van En geland ontving, alsook Maarschalk Joffre, Foch, Clemenceau, Poincaré en andere groote Staats- en Krijgsmannen. Die naakte muren, ledige kamers, verwaar loosde zolderingen, die in eene wildernis oprijzen, waar vroeger een welbezorgde lusttuin was, zijn als zoovele getuigen van het bange verleden. De oudstrijdersboind van Houtem heeft aan de bevoegde overheid een schrijven gericht om dit historisch gebouw uit het verval en wellicht uit de vergetelheid te doen verrijzen en ter nagedachtenis van den betreurden Vorst, een oorlogsmuseum in te richten. Mocht hun verlangen in gewilligd worden. EEN BEZOEKER. IIIHHHIIIIIUUISIIIIHH DE VIJFLING VAN CANADA TWEE JAAR GEWORDEN In Canada werd me't einde Mei 1.1. Se tweede verjaring gevierd van den vijfling der echtelingen Dionne. Zooals men weet mochten de ouders niet verder zorgen voor hun kinderen maar de vijfling werd toevertrouwd aan een inrichting van ze keren dokter Dafoë, onder Staatskontrool. De vijf kinderen zijn allen goed gezond. Talrijke geschenken werden den vijfling toegestuurd. Door den Minister voor So ciale Voorzorg werd een check van >30.000 frank gegeven aan de ouders Dionne, die geweigerd hebben deel te nemen aan de verjaringsfeesten omdat zij van hun kin deren beroofd zijn. Op den dag der ver jaring heeft dokter Dafoë een kontfakt atgeteekend voor drie films waarin de vijfling zal optreden, wat aan die kinde ren de som van 7.500.000 frank zal op brengen. De tegenwoordige fortuin dier vijf kin deren beloopt thans reeds 9 millioen frank, waarvan echter 30.000 dollars voor liun onderhoudwerden verteerd Op hun tweejarigen ouderdom zijn ieder van den vijfling reeds in het bezit van een fortuin van 1.620.000 frank, sommen be taald door inrichtingen van publiciteit, filmvereenigingen en andere huizen die voeders verkoopen. HEB MEDELIJDEN in naam van H. Theresia, van K. J.; helpt mij jeugd in gevaar redden. Dringend noodig om patronaat en school te bouwen. Post- check 139.485. Pastoor Renson te Xhen- delesse. '£ed uw tanden en koop aan 16 frank het CombinéGIBBS dat een tube tandpasta bevat (waarde 6 Irank) en een tandenborstel (waarde 10 fr.). «Het is een eenige gelegenheid kosteloos deel te nemen aan een vermakelijken en gemakke- lijken wedstrijd en de kans te hebben den eersten prijs van 100.000 Fransche Frank in geldspeciën te winnen. Vraag het reglement V36 bij uwen gewonen leverancier. ifovfc BARCO Karei van Habsburg, laatste Keizer van Oostenrijk en Koning van Hongarije, stierf in de grootste armoede te Funchal, een klein plekje van het Madeira-eiland... De Oostenrijksche en Hongaarsche legi timisten storten sinds jaren een gezamen lijke bijdrage om ex-keizerin Zita en hare acht kinderen, die te Steenokkerzeel ver toeven, bij te staan. Waar zijn de ontzagelijke rijkdommen der Habsburgers naartoe? Langs welke ge heimzinnige wegen is deze fortuin, een der wonderbaarste van de wereld, verdwe nen als sneeuw voor de zon? De herstelling van Prins Otto op den troon brengt tevens de kwestie van de te ruggave der in beslaggenomen goederen te berde, waarin vele landen, zij het recht streeks of onrechtstreeks, betrokken zijn. De grondlegger van de fortuin van het Huis van Habsburg-Lorreinen was Frans van Lorreinen, gemaal van keizerin Maria- Theresia van Habsburg en, in 1745, keizer van Duitschland. Hij wist in klinkende munt een schat te vergaren die nu op zoo wat honderdvijftig millioen frank zou neerkomen. Bij testament bepaalde hij dat ten allen tijde slechts één derde van de jaarlijksche inkomsten zou mogen ver bruikt worden en dat de overige twee der den verplichtend bij het kapitaal dienden gevoegd te worden. Volgens een geloofswaardige schatting verschenen In het Hongaarsch blad Pestl Naplo», hadden de onroerende goederen, verbeurd verklaard door de verdragen van Saint-Germain en Trianon, zonder dat met de vergoedingen van de betrokken Staten wordt rekening gehouden, een waarde van ruim een anderhalf millioen frank. Bij dit cijfer dient de waarde ge voegd van de meubeleering, de bekleeding en de tapijten van al de kasteelen en pa leizen. Waar zijn de gobelijnen der Habsburgers, hunne verzamelingen van kunstschatten, boeken en oudheden naar toe? Stapels juweelen en sieraden van vier eeuwen regeering zijn verdwenen. Het grootsch paleis van Weenen, kleer kast en schatkamer van het Keizerlijk Huis, werd in November 1918 totaal leeg geplunderd. De oudheidsverkoopers heb ben nu nog hun zolders vol meubels met het keizerlijk wapenschild voorzien. De prachtige raspaarden vulden in de revo lutiedagen de hongerige magen van de nietsontziende opstandelingen. De speciale treinen van Frans-Jozef werden onder hands in den duik door den ceremonie meester van het Hof verkocht. De galarij tuigen dienen nu nog in verafgelegen stre ken van Oostenrijk tot het vervoer van de toeristen. De keizerlijke bibliotheek, werd bij openbare verkooping voor spot prijzen van de hand gedaan. Andere voor werpen gingen denzelfden weg of... ver anderden van eigenaar zonder dat iemand er zich mede bemoeide. Van de massa- verkoopingen zijn geen vaste cijfers bij de hand, evenmin van de voorwerpen welke op spoorlooze wijze verdwenen zijn. De Habsburgers verzamelden sinds eeuwen de kleedtj-modellen van de groo ten van het rijk, van de hooge waardig- heidsbekleeders in de openbare machten en in het leger. Dit eenig museum van de oude mode werd in blok door een verte genwoordiger van Hollywood aangekocht. De plano van keizerin Zita werd zekeren dag bij den socialistischen kanselier Ren ner ontdekt. De Nationale Vergadering ondervroeg hem daarover en kreeg voor bescheid dat het kostbaar meubelstuk be ter de tijden en de roest zou trotseeren bij hem dan elders. Hier volgt de lijst van wat de Staten, mededeelzaam in de opvolging het Habs- burgsche Rijk zooal hebben verbeurd ver klaard: 1. In Oostenrijk: Verschillende eigen dommen en landbouwondernemingen. Jachten en bosschen van een gezamenlijke oppervlakte van omstreeks honderd dui zend hectaren. Daarbij de bewaarplaatsen van het Hof en de schatkamers, de ver zamelingen, heerenwoningen en paleizen ten persoonlijken titel gestaan en gelegen op diverse plaatsen van het Oostenrijk- sche grondgebied. 2. In Tcheko-SlovakijeDe eigendom men en landbouwondernemingen voor een totale oppervlakte van ruim honderd vijftig duizend hectaren. Daarbij ver schillende palelzen te Praag. Eerst moest dit land de Habsburgers vergoeden, maar later stelde het Hof van Den Haag Tcheko- Slovakije van alle vergoedingen vrij. 3. In Yougo-Slavië: Verbeurdverklaring van ongeveer dertig duizend hectaren, zonder dat van vergoeding werd gespro ken. Sommige eigendommen hiervan lig gen nog voer eindbeslissing in handen an het Internationaal Gerechtshof van Den Haag. 4. In Hongarije: Hier werd nog geen en kel der onroerende of roerende goederen van den vervallen troon verbeurd ver klaard spijts de financieele moeilijkheden waarmede dit land reeds heeft af te re kenen gehad. Alhoewel de Habsburgers er met geen goed oog worden aanzien heeft Hongarije nooit willen stelling nemen te gen de rechten van haar vroeger konings huis. 5. In Polen: De verbeurdverklaring werd er gestemd maar nooit ln uitvoering gebracht, dank zij de tusschenkomst van Alfons XII. De goederen werden aan d« nazaten van den Aartshertog overgemaakt die reeds vóór deze erfenis de grootste grondbezitters waren van Polen. 6. In Italië: De goederen werden offi cieel verbeurd verklaard maar door de Italiaansche Regeering zelf terug aange kocht. De tegenwaarde van de goederen in Toscanië, de Villa d'Este en het Kasteel va'n Cattaro, werd aan de gewezen Kei» zerin Zita overgemaakt. Bovenstaande leert voldoende dat het herstel van de Habsburgers op den troon een Europeesche kwestie is. De afstamme lingen van Frans-Jozef zijn over gansch Europa verspreid en gebruiken meer en meer hun Invloed om hun eischen tot schadevergoeding ingewilligd te zien. De legitimisten van Oostenrijk en Hongarije bewerken zonder verpozen de openbare opinie om Prins Otto en ex-keizerin Zita terug ln het land te mogen brengen. De Kleine Entente wil echter in geen geval van troonsherstel weten daar zij vreest de vroeger ingenomen gebieden alsdan vroeg of laat te moeten teruggeven. Zoo de Habsburgers zich weer aan het hoofd van hun Rijk stellen zullen zij zonder twijfel voor hun persoonlijke waardigheid en de traditie van Frans-Jozef getrouw tot rechtzetting van de kaart van Europa aansturen. Deze verschillende stroomin gen worden door de verschillende mogend heden van Europa angstvallig gevolgd en naar gelang tijd en omstandigheden wordt voor of tegen het herstel der Habsbur gers achter de schermen gewerkt. Of deze kwestie zonder verwikkelingen en bloed verlies zal opgelost geraken zal de tijd moeten uitwijzen. WALDEMAR II SCHELDEK AAI. Te Gent, langs de Scheldekaai, hebben Vlamingen, wien 't niet en deert den naam van Vlaming te dragen, eene reke huizen in Vlaamschen stijl gebouwd, en de gevels er van versierd met de beelden en spreuken van Vlaamsche kunstenaars, zooals Jan-Frans Willems, Hendrik Cons cience. Karei Ledeganck, Peter Benoit, en andere. De Vlaming, die de 400 kilometerlange Schelde bevaart van Kamerijk tot aan de Noordzee, en te Cent aan de Scheldekaai aanlandt, is gelukkig eene vermaarde Vlaamsche stad te zien waarvan de inwo ners, het roemrijk verleden indachtig, de Vlaamsche bouw-, letter- en toonkunst hebben willen herinneren in den persoon hunner bekwame en werkzame beoefe naars. Vlaamschvoelende Gentenaren hebben hier een na te volgen voorbeeld gegeven. VLIEGERS IN AMERIKA In de V. S. van Amerika richten ver scheidene Amerikaansche maatschappijen geregeld vervoer per vliegtuigen in; de voornaamste zijn de Transcontinental and Western Airen de «i United Air lines Zij dweerschen het grondgebied van New-York in 't Oosten tot Los Angeles in 't Westen, die 4,200 km. van malkaar ver- scheên liggen, ln 15 uren, dus met eene snelheid van 56 uren per uur. Uit de luchthaven van New-York wordt ook gevlogen naar Chicago en andere volkrijke steden: zoodat er daar, onder dag en nacht, 80 vliegmachlnen vertrek ken, en een geregeld vervoer verzekeren; dat is tweemaal meer dan uit de lucht havens van Croydon bij Londen, Le Bour- get bij Parijs en Het Tempelhoffcrtj Berlijn, te samen. Tusschen New-York en Chicago namelijk, zijn er alle dagen 10 vliegtreinen weg en weer, eu vliegen er omtrent een half millioen mensehen per jaar. Men betaalt zoo eene vliegtocht 160 dollars. De kooplieden, de politieke hoofden, de gazetopstellers en andere be talen liever 160 dollars om ln een uur of vijf te Chicago te zijn. dan 140 dollar* om per ijzerweg, na drie dagen aan te ianden, Tusschen New-York en Los Angeles z';n er omtrent 200 lichttorens opgesteld. om de vliegmachienen, die, ln de verhouding van 60 's nachts vliegen, op eene hoogte van 3.000 meter, den weg aan te duiden. Ieder vliegtuig der Transcontinental and Western Air (T. W. A.) wordt door de lucht gestuurd door een enkelen «uur- man, maar hij is geholpen door een «oort windhaan met drie koppen. De reiziger* kunnen er in goede zetels zitten en in zachte bedden siapen en werden bediend van eten en drinken. Europa is ten achter, voor 't vliegen, bij Amerika. Maar nu is men op het gedacht geko men van lange reizen aan te vangen met een zwaar vliegtuig, dat een lichter rus tend vliegtijd meevoert, tot dn; het zwaar dere moet nederdalen en hef lichtere al leen op eigene klachten de reis kan voort zetten.

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 7