De Stakingen in onsELand Het Muziekfeest te Roesbrugge DRAFKOERSEN 20.000 fr. 7 Juli 1936, (Kermis-Dinsdag) Erg Auto-ongeval bijGeluveld De Heropening van Kamer en Senaat ERGE TREINBOTSING Buitengewone Internationale LEENINGEN VOOR IEDEREEN AAN 4,90% Zomer sproeten SPRUTOL Twee dooden - Vier gekwetsten Geweldige Botsing te Weveïgem TALRIJKE AKKOORDEN WERDEN GETEEKEND. HET BEVEL TOT WERK HERNEMING GEGEVEN. In de paritaire kommissies, waar werk gevers en werknemers vertegenwoordigd zijn, werden verscheidene akkoorden be reikt. In meestal de akkoorden wordt een loonsverhooging voorzien met een mini mumloon voor een valied en volwassen arbeider van 32 fr. per dag, een betaald verlof van een zestal dagen, de syndikale vrijheid. In het algemeen, voor wat be treft de 40-urenweek, zal dit punt later worden onderzocht of zal men de 40-uren geleidelijk toepassen of een gemiddelde nemen tusschen de 40 en de 48 urenweek. Denkelijk zal de 40-urenweek alleen van toepassing komen in gevaarlijke nijverhe den. Zoo werden akkoorden bereikt voor de glasnijverheid, de meubelnijverbeid, de eethuizen en drankhuizen, slac' winkels en slachthuizen, het bouwbedrijf, cement- nijverheid, voor de mijnwerkers en ijzer arbeiders Cde houwers-mijnwerkers krij gen een minimumloon van 42 fr.), voor de Spoorwegen, enz. Gezien de bereikte akkoorden hebben het Hoofdbestuur van het Algemeen Christen Vakverbond en de Socialistische Syndikale Kommissie gezamenlijk beslist dat het bevel tot werkherneming zou ge geven worden, bevel dat in voege moest treden Woensdag 24 Juni 11. in de nij verheden waar een akkoord werd bereikt en waar het akkoord zou nageleefd wor den. Waar geen voldoening werd verkre gen, werd aangezet tot verder staking en den steun toegezegd aan de stakers van wege de beide Syndikaten. In dezen zin werd Dinsdag middag, langs het N. I. R. een gemeenschappelijk oproep van beide Syndikaten gericht tot de stakers. HET BESLUIT TOT WERKHERNEMING WERD NIET TE BEST GEVOLGD. DE TOESTAND WOENSDAG. Woensdag was de toestand als volgt: Het besluit getroffen door de Christene en Socialistische Syndikaten, waarbij de stakers die voldoening hebben gekregen aangezet worden het werk te hervatten, werd niet algemeen gevolgd. Hier en daar werd het werk hervat, maar op veel plaatsen nam de staking nieuwe uitbreiding, bijzonderlijk in West- Vlaanderen. Te Gent, Brussel, Luik, Verviers, Se- raing, in de Provinciën Henegouwen en Luik werd het werk in verscheidene fa brieken en andere instellingen hervat. Te Roeselare nam de staking nieuwe uitbreiding. Te St Eloois-Vilve werden twaalf per sonen aangehouden. Te Brussel rijden de trams en taxis weer normaal. Van de Banque de Bruxelleszijn 700 en van de Caisse de Reportszijn 340 bedienden in staking gegaan. Bij de Crédit Anversoisis de staking algemeen. In nog andere Brusselsche Banken, o. m. de Kredietbank is er staking uitge broken onder de bedienden. De bedienden van de «Sté Générale» hebben hun eischen ingediend. In het algemeen werd de be diening der loketten toch verzekerd. Sta king is ook uitgebroken in enkele Brussel sche drukkerijen. IIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIUHIII rolg.) Te Charleroi werd weer gewerkt in ver- scheid-ene metaalnijverheden. In de mij nen werd ook gedeeltelijk gewerkt. In Limburg zijn 2/3 der mijnwerkers aan den arbeid gegaan. Nog te Brussel werden een 30-tal be dienden die hun werkende makkers aan zetten om te staken aangehouden en op geleid. Te Leuven hebben de bedienden van den Boerenbond het werk neergelegd en te Antwerpen heeft de bediendenstaking nog meerdere uitbreiding genomen. Te Kortrijk werd het werk he:vat in de pannenfabrieken. In andere bedrijven aldaar nam de staking echter uitbreiding. Te Waregem hebben de wevers, de vlas- en metaalbewerkers het werk neergelegd. Een opstootje had alhier plaats maar de gendarmen bleven meester van de baan. Te Brugge komt stilaan alles terug in orde. Te Oostende en Blankenberg heeft de staking eerder uitbreiding gencmen. Te Meenen werd de staking verder doorgevoerd. Te Zwevegem werd de elektriciteitsfa briek door gendarmen en troeoen bezet. Het Stadspersoneel van Antwerpen dreigt ook in staking te "aan. De politie waakt er voor de banken. Voor gansch het land hebban de mijn werkers besloten het werk te hernemen op Vrijdag 26 Juni. Te Quaregnon hebben de stakers vrij- wi.lig de uitgebroken wegen hersteld. Te Waasmunster be-tookten duizenden stakers enkele gendarmen. Een gendarm werd in de gracht geworpen na te zijn ontwapend. Zijn vijf makkers sloegen dan, in staat van zelfverdediging zijnde, met de kolf van hun geweer door de aan randers. Een der aanvallers liep aldus een schedelbreuk op. In enkele fabrieken van Harelbeke werd ook het werk neergelegd. V DE TOESTAND OP DONDERDAG. De werkhervatting is Donderdag druk toegenomen. Te Luik is omzeggens alles weer nor maal geworden. In het Brusselsch bankbedrijf heeft de bediendenstaking toegenomen. Te Kortrijk dreigt ook staking in de banken. Bij de arbeiders is de staking hier eerder toegenomen. Te Waregem deden zich nieuwe inci denten voor en aldaar mocht er geen ver keer per flets meer gedaan worden. In de Borinage blijft de staking voort duren. Het Christen Onderwijzersverbond heeft ook zijn eischen gesteld. IN SPANJE 20 Dooden 40 Gekwetsten In een tunnel der Spaansche provincie Leon is een express op een goederentrein geloopen. Eenige wagens schoten in brand. Donderdag werden reeds 20 lijken terug gevonden en een 40-tal andere personen werden gewond. Een wisselwachter werd aangehouden. STAD POPERINGE Di it dm om 2.30 uur zeer stipt namiddag op den Hippodroom "Groote Heerlijkheid,, GEWAARBORGDWoestensteenweg. De medewerking der beste renpaarden is verzekerd. Groot gemak van Treins en Trams in alle richtingen daat), Tschoffen, Ligy, Ferminnt u. tagne, en Graaf dTTrsel. Prof. Daels werd een zetel aangeboia door de Vlaamsche Nationalisten ma weigerde hem te aanveerden. VOOR AMNESTIE. Eenerzijds op initiatief /an Vlaamse!* Katholieke Kamerleden en ar.derzijt door de Vlaamsche Nationalisten in Kamer werden twee wetsvoorstellen is gediend tot het verleenen van amnesu. Het Katholiek voorstel behelst amr.is. tie voor sommige misdrijven gepleegd te schen den 4 Oogst 1914 tot 4 Oogst 1911 Het voorstel der VI. Nat. behe! algemet. ne amnestie voor de staatsmisdrijven ge. pleegd voor 30 September 1919. MBBBBBBflflflBBBBBBBBflflBBBBEBIEBBaflBflBBBBBBflSBBflBBBBBBBI HEER HUYSMANS, SOCIALIST, TOT VOORZITTER VERKOZEN De nieuwe Kamer en Senaat hebben Dinsdag de werkzaamheden aangevat. Hierover leest U een en ander in den Brief van oi en Correspondent uit Brus sel. Ter aanvulling nog het volgende. Thans zetelen in de Kamer 7 leden van min dan 30 jaar. Er zijn er 55 van 30 tot 40 jaar, 47 van 40 tot 50 jaar, 35 van 50 tot 60 jaar, 31 van 60 tot 70 jaar en 7 die meer dan 70 jaar oud zijn. De oudste is den Heer Vouloir die 73 jaar telt wijl in den Senaat het oudste lid de Heer Lallemand is die 81 jaar telt. Dinsdagnamiddag scheen de Wetstraat, bij de opening van de Kamer, als in staat van beleg daar het er krioelde van gen darmen en politie. Er was ook overgroote belangstelling vanwege het publiek. In de Kamer werden de plaatsen aan den rechterkant bezet dcor de Katholie ken. De Rexisten bezetten de 21 plaatsen rechts van de Katholieken. Dan volgen de Vlaamsche Nationalisten. Uiterst links de Socialisten met aan hun linkerzijde de Kommunisten. De Liberalen zitten ge kneld tusschen de VI. Nationalisten en de Socialisten en Kommunisten. Twee vrou wen zetelen in de Kamer. Door de verscheidene kommissies daar toe aangesteld werden de klachten no pens de laatste verkiezingen onderzocht en verslag uitgebracht. DE STEMMING VAN KORTRIJK. Loyale toepassing der bestaande taal wetten; Breed begrip der cultureele verzuchtin gen van de bevolking; In buitenlandsche politiek, naar vol strekte onafhankelijkheid, maar in eer biediging van den plicht van internatio nale samenwerking die het land vrede en veiligheid verzekeren. De Regeeringsverklaring werd ongeveer door de helft der Volksvertegenwoordigers toegejuicht. Door Minister De Man werd in de Ka mer dan de vertaling gegeven van de Re geeringsverklaring. Daarna werd door Minister Delattre wetsontwerpen ingediend betreffende de 40-urenweek, de betaalde verlofdagen en de loonen. AANSTELLING DER GECOÖPTEERDE SENATOREN. Bij de Katholieken werd een akkoord bereikt nopens het voorstellen der geco öpteerde Senatoren. De Vlamingen moch ten 5 kandidaten van de 8 aanduiden. Als kandidaten werden dan aangeduid E. P. Rutten, Z. E. H. Kan. Broeckx, de H. Moyersoen, Mej. Baers, de HH. R. De- smedt (van Staden), Pholien, D'Aspre- mont Lynden en Limage. Volgende uittredende katholieke gecoöp teerde Senatoren werden niet herkozen: H. Segers, de Broqueville (geen kandi- IBBBBBBBBBBBBBBBBB3BBB9H9HBII DE SOCIALE WETSONTWERPEN DER REGEERING. De sociale wetsontwerpen door de Re. geering bij de Kamer ingediend behehej het volgende: 40-urenweek: het princiep der toepas. sing van de vermindering van den ar. beidsduur wordt aangenomen voor de ar. beiders werkzaam in bedrijven waar gear, beid wordt onder ongezonde, gevaarlijk» en lastige voorwaarden. De toepassing van dat princiep zal verw'zenlijkt worden tij middel van Koninklijke Besluiten. De ar. beidsduur dient verkort althans aan tie havens, in de metaalnijverheid, in het mijnbedrijf alsook in bepaalde chemischs produkten. In eiken bedrijfstaks mag bij Kon. Besluit de vermindering van den arbeidsduur kunnen worden bepaald. Regeling der loonen: op het loon vat den arbeider mogen geen afhoudingej meer gedaan voor bijdragen aan hulp- ej 1 voorzorgskassen. Betaalde verlofdagen: minstens zes da. gen na een jaar dienst bij zelfden werk. gever. Zijn uitgesloten de inrichtingen waar alleen familieleden onder het,gezaj van een vader, moeder of voogd werken en deze waar minder dan tien personen werken. Een speciaal regiem zal ingevoerd i worden voor de seizoennijverheden. Bmsj het verlof moet de werknemer de gewone bezoldiging van zijn werkgever ontvan. gen. Een arbeider wordt het verboden al te zien van zijn recht op verlof. Het wetsontwerp betreffende de 40-urea. week bepaalt niet dat voor een 40-ure» arbeid zelfde loon moet worden betaal» als voor de 48-uren arbeid. Hierover wordt verder beraadslaagd. BBHBBBBflaBflEBflHBBBBBaaailHI DE REGEERINGSVERKLARING IN KAMER EN SENAAT. Woensdagnamiddag nieuwe zitting in Kamer en Senaat. Nadat het definitief bureau werd aange steld ging de Heer Huysmans plaats ne men in den voorzitterszetel. De Heer Huysmans, Burgemeester van de Vlaamsche stad Antwerpen, Voorzit ter der Kamer, meende eerst in het Fransch te moeten spreken om daarna een vertaling te geven van zijn Fransche rede. Doordat de Heer Huysmans eerst zijn rade in het Fransch hield verlieten de Vlaamsche Nationalisten de zaal tot de Heer Voorzitter gedaan had. Merken wij nog op dat onder de ver klaring van den Voorzitter, de Kamerleden recht stonden, beleefdheidshalve; alleen de Rexisten bleven zitten. Na de benoeming der awestoren werd het woord gegeven aan den Heer Van Zee land, Eerste Minister, die de Regeerings verklaring zou aflezen. Toen de Heer Van Zeeland zijn rede begon in het Fransch werd hiertegen heftig protest aangetee- kend door de Vlaamsche Nationalisten en enkele Vlaamsche Katholieken. Hier nu beknopt wat het Programma der nieuwe Regeering bevat: De levensstandaard van de bevolking in het algemeen e: van de arbeiders in het bijzonder moet worden verhoogd; Er moet gestreefd worden om de werk- loozen werk te verschaffen; Heraanpassing der loonen; Betaalde verlofdagen, waarvoor wets ontwerp wordt ingediend; Heraanpassing der gezinsvergoedingen; 49 urenweek in sommige nijverheden; Algemeen maken der paritaire kommis sies; Waarborging der syndikale vrijheid; Verbetering van het lot der werkloozen (verhooging van sommige vergoedingen, enz.) Verlengde schoolplicht; Verlaging van den pensioenouderdom; Verplichte verzekering tegen werkloos heid; Uitwerken van een programma van openbare werken; Verlaging van den huur van het geld; Conversie der Openbare Schuld in het Buitenland; Begrootingse venwicht Fiskale vereenvoudiging; Trapsgewijze afschaffing der crisistaks en vervanging ervan door taksen te hef fen'aan de bron; Herziening der st .ndregelen van de Na tionale Bank, de Spaarkas en de Nat. Maatschappij van Nijverheidskrediet, en soortgelijke instellingen. Uitbreiding der buitenlandsche afzet gebieden; Valorisatie van de landbouwprodukten; Het in leven roepen van nieuwe nij verheden die landbouwprodukten bewer ken; Aanpassing van de sociale wetten op de landarbeiders; Hulp verstrekken aan den Middenstand; Fiskale maatregelen tegen groot-waren huizen met speciale departementen of met eenheidsprijzen; Speciaal regiem voor de fabricatie van wapens, brandstoffen, elektriciteit, en meststoffen; Wijziging van het regiem der Naam- looze Vennootschappen en verantwoorde lijkheid der beheerders; In de kolonie een deel van het mijnge- bied open laten voor de vrije prospectie; Herstel van het evenwicht tusschen de machten, t. t. z. tusschen Regeering en Parlement; Vermindering van het getal Volksver tegenwoordigers en Senatoren; Een Regeering zou enkel genoopt zijn af te treden zoo de begrootingen worden verworpen of bij de stemming die een uit gesproken karakter van wantrouwen draagt; Het samenstellen van een Raad van State; Nagaan of het passend zou zijn in ons land het houden van referendum in te voeren; Het inrichten van een Ekonomischen Raad; Indienen van een wetsontwerp waarbij het vervullen van een mandaat 't zij in de Kamer, Senaat, Regeering, Provincie of Bestendig afvaardiging, onvereenigbaar wordt verklaard met het vervullen van een mandaat van b'heerder of kommissa- ris in een vennootschap; mandatarissen zooals hierboven vermeld zouden ook nooit meer beheerder of kommissaris wor den in vennootschappen waarin de Staat belangen bezit of kontrole uitoefent; Alle politico-flnancieel samenheulen on mogelijk maken; Schoolvrede en voortzetting van het be staande regiem; Ter gelegenheid van het feest van het H. Hart, doorkruisten duizenden kMdk ren met bloemen beladen verscheidene straten der stad leper, ten einda zich E begeven naar de St Maartenskathedraal, waar het hoogkoor in een echt bloem»» perk herschapen werd. IBBBBBBBBBBflSBBBBBBBflBBBBBBBBBIBBBBBBBHBfiBHBBBBHBBBBSÏSil ONS PRINSJE AAN HET NEDERLANDSCH STRAND Prins Boudewijn bevindt zich thans, zooals gemeld, in gezelschap van zijn Ne- derlandsche gouvernante Mej. De Jong, te Noordwijk, waar hij, evenals verleden jaar, het gastje is van burgemeester Van de jlortel. Met diens kinderen Jan-Hein en S» bine gaat Prins Boudewijn stoeien ravotten op het strand, bewaakt door dt( badman Arie De Jong, Noöijiwijbdl politie en zijn gouvernante. Ons Prinsje Boudewijn aan het Noord-Nederlandsch strand te Noordwijk, gezetB op een kiein poney, met bij hem de kinderen van den Heer Van de Mort® IBBBBBBBBBBÏlBBiiflaiBHBBBBBBBBlfBSBBBBBBBSBBSBBaBIBBSBBBaillll STORMWEER TE PARIJS Gedurende het onweder Is te Montroug* (Parijs) een boom, door den blik)» getroffen, op een kiosk gevallen, waar een vijftigtal personen een ichui!pi";l gezocht hadden. Dertig onder hen werden min of meer ernstig gek*»"1. Als gij binnen eenige maanden geld moest noodig hebben sluit U heden aan bij de BELG. COOP. SECURITY die U, volg. haar bijz. syst. zal bezorgen, tegen WAARBORG van nieiij''!»' machienen, loon, vanaf 2.000 fr., terug met maand. afk. van 24 fr. per 10W Breid uwe zaken uit. Los uwe schulden af. DIREKTIE voor VLAANDEREN» Kortrijkschestraat, 12, Gent. Bureel alle dagen van 2 tot 6 u. Zorg gij ;mn'rr geld in k»'" den hebt. EEN VITRIOOLDRAMA TE HOBOKEN Bij de echtelingen Lang, te Hoboken, ging het niet te best. Over enkele nach ten nu heeft de vrouw een fleschje vi triool uitgegooid op haar man die zeer erge brandwonden opliep aan aangezicht en borst. Denkelijk zal de man een oog verliezen. De vrouw is er van door ge trokken. verdwijnen spoedig/ door een pot In alle Apotheken. De feesten ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan der Harmonie van Roes- brugge-Haringe, zijn thans ook achter den rug. De twee dagen, Zbndag 21 en Maandag 22 Juni, zullen lang ln het geheugen blij ven der muziekanten van dit dorp, en staan thans als een mijlpaal langs de le vensbaan der Harmonie. Of het feest gelukt is? Laten we maar ben volle bekennen: ja, zeker! Ja, d'r was leven in 't dorp toen de tien deelnemende muziekmaatschappijen spe lende door de straten trokken, en daarna hun concerten ten beste gaven op de markt. Een zaak kon beter, namelijk, de opkomst van het volk voor zoo een groot feest; maar daar was de hevige warmte de groote oorzaak van. Mooi wear is goed maar 't kan TE mooi zijn. In alle geval, de liefhebbers hebben heel den dag hun hart kunnen ophalen zooals ze dat niet alle jare zullen kunnen. Maar in mijn verslag wil ik niet te veel van den Zondag spreken (dat was den dag der vreemde muzieken). Echter, Maandag, dat was de dag voor de feestvierende Harmonie. Natuurlijk wa ren de mannen na een dag als Zondag niet te vroeg op stap. Het was rond 12 14 uur toen allen zonder uitzondering paraat stónden op de Beveren Kalsijde en men onder de tonen van een opwekkende sol- datenmarsch Roesbrugge binnentrok. Men vierde dubbel feest: Het honderdjarig be staan der Harmonie en daarbij het jubi leum van het 50 jaar voorzitterschap van Heer Dokter Urbain Peel. Om die reden ook werd er halt gehou den op de markt voor het huis van den jubilaris en een flinke serenade gebracht. Den Heer Dokter Peel, die deze welver diende hulde te beurt viel, dankte de mu ziekanten en leidde ze naar de feestzaal waar hen een lekker feestmaal aangebo den werd. En of het in orde was! Alles wat men verlangen kon. Nu, men viert niet elke maand zoo'n feest! Na het maal, onder het drinken van een glas wijn, nam den heer Samyn het woord en deed in korte woorden de geschiedenis der 100- jarige harmonie uiteen. Verders bracht hij nog eens hulde aan den voorzitter die dan ook het eereteeken hem door de regeering geschonken om zijn 50-jarig voorzitter schap, in ontvangst nam uit de handen van den Heer Burgemeester van Roes brugge. Onder de telegrammen die er toekwa men vinden we er een die zekerlijk van een kenner komt: Feesten, dansen, zwieren Dat kan iedereen! Maar 50 jaar a l'Union bestieren Dat kan Dokter Peel alleen! En verders ging het er heel den na middag lustig aan toe, alle soorten van zangers lieten hun zoete stem hooren en er werd een pintje goe bloed opgedaan. Wie er niet mag vergeten worden, dat Is ons oudste lid, Mieltje Bekaert die, al hoewel hij niet meer voldoende weg kan om mee uit te gaan, er aan gehouden had, de Harmonie, waar hij reeds 63 jaar wer kend lid van Is, met zijn bezoek te ver eeren. En Mieltje gaf er nog een solo ten beste op z'n clarinette, dat het een plezier was om hooren. 't Was dan ook niet onverdiend dat hem een mooien bloe mentuil aangeboden werd. Rond vier zijn ze d'r dan op uitgegaan. Spelend en zingend heel de rest van den dag. En 't liedje van den Molen heeft er van gekregen! Ik wil hierbij m'n verslag eindigen, want om alles te verklappen aan de buitenstaanders, hoe het er dien avond is aan toegegaan... ze zullen 't ook weten als 't muziek van hun dorp of stad eens z'n 100-jarig jubileum viert, Om te sluiten nog 'n paar woordjes. On ze Harmonie is t: ug in volle bloei! Aan de muziekanten dezen bloei te helpen hoog houden. Daarom, eensgezind tot doel: De muziekkunst onder ons volk houden! De tijd is voorbij dat om kleine politieke re den een liefhebbersvereeniging ten onder moet gaan. Dat bewijzen onze muziekan ten nu heden beter dan ooit. Elk heeft z'n gedacht, houdt het, en eerbiedigt het ge dacht van z'n makker, zooals ge 't in den laatsten tijd gekund hebt, tracht het voort te doen. Zoo zal onze Harmonie voortle ven tot uw eigen genot en dit van uw me- demenschen. EGO. De twee Jubilarissen: Dr U. Peel, Voorzitter en 50 jaar lid der Muziekmaatschappij L'UnionRoesbrugge-Haringe, en Emiel Bekaert, sedert 63 jaar lid der ge. zegde maatschappij, gekiekt midden de jonge generatie muziekanten. BIJ DE VLAMINGEN IN AMERIKA Te Berville, Michigan, is overleden, de genaamde Eveline Pauwels, echtgenoote van Florent Van Lerberghe. Zij werd op 18 Juni 1887 in Oostnieuwkerke geboren en trok over 25 jaar naar Amerika. Zij wordt overleefd door haar echtgenoot en hare talrijke kinderen. TANK IN RAVIJN GESTORT TE HOUFFALIZE Een tankauto van de Ardeensche Ja gers is bij een draai te Houffalize uitge glipt en plofte in een zestig meter diepe ravijn. Het gevaarte, dat 4.500 kgr. weegt, rukte boomen en struiken inee in zijn val. Een sergeant werd gedood en twee sol daten gekwetst, waarvan een zeer erg. De Rexisten maken geen enkele opwerping tegen de goedkeuring der stemming in het Kortrijksche. BLOEMEN VOOR HET H. HART TE IEPER Nopens dq. verkiezingen in het Kortrijk sche nam Be aangestelde kommissie de klacht der Rexisten niet in aanmerking en de redenen hierover werden opgegeven. Het uitgebrachte verslag besloot tot de bekrachtiging van de mandaten. De Rexisten, die zoo een groot geweld en polemiek hadden gemaakt rond deze verkiezingen en die hiervoor den Minister van Binnenlandsche Zaken uitgescholden hadden, wisten nu geen enkele opmerking te maken; geen een uit hun groep sprak een woord. De verkozenen van het Kort rijksche mochten dan hun eed afleggen. DE NIEUWE VOORZITTER. Heer Huysmans, Burgemeester van Ant werpen, Socialist, v-erd tot voorzitter van de Kamer verkozen. Platbroekerij van Voorzitter Huysmans. De leJén der Muziekmaatschappij «L'Union» van Roesbrugge-Haringe. Donderdag morgen omstreeks 7 14 uur kwam een Fransche luxewagen geteskend 4389 M D, en bestuurd door eene vrouw, de groote baan van Meenen naar leper afge hold. Ter hcogte van de herberg Het Kan tientje grondgebied Zillebske, wilde de menster een autobus voorbijsteken toen de auto door een onbekende oorzaak in bot sing kwam met de borduur van de tram lijn, dan weer op de groote baan geraak te, om een honderdtal meters terug op de tramlijn te bollen, erover, en dan in de gracht terecht kwam, waar hij met groot geweld een boompje omver beukte. Onge lukkiglijk botste hij dan nog met het lin ker voorgedeelte tegen een aldaar staande telefoonpaal, waardoor de auto geheel verwrongen werd en eindelijk omkantelde. De autobus voerder Ligneel van Lange- mark, die het ongeluk in zijn spiegel had zien voorvallen stopte dadelijk en snelde de ongelukkigen ter hulp. Een oorverdoo- v~nd gekerm en gehuil steeg uit de pui- nen van den auto op waarin zes personen hadden plaats genomen, waaronder vier vrouwen en twee mannen. De ongelukkige inzittenden werden door elkaar geworpen en zaten tusschen de stukken van den auto gepramd. Geburen, aanstonds toegesneld, deden hun best om de personen te ontzetten, en verwittigden aanstonds den Heer Mad dens, geneesheer te Geluwe. Drie personen geraakten door eigen middelen uit hun benarden toestand, en toen de auto recht gezet werd ten einde de overige reizigers te bevrijden, werd bestatigd dat eene vrouw reeds opgehouden had te leven. Een manspersoon huilde van pijn en stierf 20 min. nadat hij bevrijd geweest was. Beidm hebben het H. Oliebel ontvan gen door E. H. Pastor van Geluveld. De da me die aan het stuur had plaats genomen, liep eene dubbele schedelbreuk op alsook talrijke vleeschwonden door het glas ver oorzaakt; ze werd bij hoogdringendheid naar de kliniek St Joris te Meenen over gebracht, na de eerste zorgen ontvangen te h'bben door Dr Maddens van Geluwe, die zich zoo spoedig mogelijk ter plaats begeven had en die met groote opoffering aan al len de noodige zorgen toediende. Een juf fertje van 15 jaar was er ook erg aan toe alsook een Jonge heer van rond de 25 Jaar die aan 't hoofd gewond werd; van de an dere juffer gold het echter talrijke vleeschwonden, zood-t ze allen naar Mee nen dienden overgebracht. Volgens Inge nomen inlichtingen ter plaats zou het de Familie Coudron van Roubaix wezen. De rijkswacht van leper moest de toege stroomde menigte op afstand houden. De telefoonleiding die afgerukt werd was ge heel ontredderd. TRAGISCHE BIJZONDERHEID. De auto was bezet door de familie Cou dron van Roubaix die naar Poperinge reed voor de begraving van een familielid. HET PARKF^ TER PLAATS. Om 9.40 uur stapte het Parket van leper ter plaats af, welke samengesteld was uit den H"«r Onderzoeksrechter Devos, den heer Substituut Santenaire, en den heer Vanderghote, griffier, om het onderzoek in te richten nopens dit pijnlijk ongeval die eene gansche fafmilie in rouw dom pelt. Een der gekwetsten, Aimé Dochy, kon ter plaats den noodigen uitleg geven. DE SLACHTOFFERS. De twee dooden zijn: Henri Coudron, 49 jaar en zijne zuster Leontine, 50 jaar. DE GEKWETSTEN. De vier gekwetsten zijn: Vrouw Cou dron, geb. Martha Lienaert, 41 jaar en haar dochter Suzanne Coudron, 15 jaar; Aimé Douchy, 27 Jaar. Deze drie, naar we Vrijdag noen te 12 uur vernemen, zijn niet erg gekwetst, en zullen dra de kliniek mogen verlaten. De ergst gekwetst Is Marguerite Doruy, 30 jaar, die aan schedelberuk lijdt en in ergen toestand is. In de St Joris kliniek te Meenen wor den zij met alle toewijding verzorgd door Dr Vandenbulcke van Meenen en Dr Mad dens van Geluwe. Dit droevig ongeval vormt het voorwerp aller gesprekken en talrijke personen to gen gedurende d~n ganschen dag naar de plaats des onheils. De auto in den dijk; onder het witte laken rusten twee lijken. DE VOORKANT DE ACHTERKANT Men kan hier oordeelen hoe de auto uiteengeslagen werd tegen de telefoonpaal en hoe de inzittenden vreeselijk verpletterd werden. IBXBBBBBBBBBBBBBNIBBflBBiSHBBfclXBBKaBIEBBBBBSaBBBBBSflBBBBSOBB De auto slierde de tramlijn over den dijk in en hotste te pletter tegen een tele foonpaal; op de baan zag men enkel sporen van drie wielen; bij het remmen moet de auto op drie wielen voortgehold zijn. Maandag rond 3 54 uur namiddag, reed de Heer R. Morlion, burgemeester te Pol- linkhove, vergezeld van familieleden, naar Kortrijk. Te Weveïgem reed hij achter een auto, die opeens vertraagde en rechts reed. M. Morlion stak regelmatig voren, toen hij opeens door eerstgenoemde auto, die nu een zijstraat inwilde, ln 't midden aangereden werd en omvergeworpen, Gelukkig werd niemand erg gekwetst, alleen Heer Morlion werd licht aan de hand gewond. Zijn auto werd erg be schadigd. De aanrijdende auto was begeleid door den Heer Robert Vandecasbeele, kieken- kweeker te Weveïgem, die vergezeld was door den heer Verstraete, plafonneerder van Bissegem. EEN ZICIITJE TER PLAATS VAN HET ONGEVAL.

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 2