Stormweder teistert om e Gewesten Het H. Hartefeest te Stavele IN DEN VOLKENBOND B.V O.S.-FEEST TE LEISELE Inhuldiging van het Vaandel van den Bond der Vlaamsche Oud-Soldaten B.V.O.S r- DE 21 RITTEN VOOR DE RONDE VAN FRANKRIJK WIE WINT DE RONDE VAN FRANKRIJK 1936? AAN ONZE INZENDERS BRIEF UIT BRUSSEL ken: ,3, Z. E. H. Deken Vervaeke van Poperinge zegent het nieuwe Vaandel van den, H. Hartebond van Stavele. HET PRACHTIG H. HARTE3EELD dat Zondag IJ. te Stavele onder mach tigen toeloop ingehuldigd werd. Wie 't noch gezien, noch gehoord heeft, kan zich moeilijk voorstellen wat Stave le's bevolking heeft weten te ontplooien; 't ging alle verwachting verre te boven; 't was een echt grootsche, stedelijke op vatting met eenheid in al zijne verschei denheid. Langs om 't even welken weg, die naar Stavele leidt, moest men niet vragen hoever het grondgebied der ge meente zich uitstrekt; acht prachtbogen werden nog buiten de kom opgericht en tot de diepst van den openbaren weg ge legen doeningen, vierden mee; uitzonde ringen, 'k en zou het niet durven noch willen gelooven. De bezoeker werd alzoo reeds in stemming gebracht, maar zijn geestdrift werd nog meer opgewekt toen hij den toren in 't zicht kreeg. Bij de aankomst werd men deftig maar sober ingeleid door de straten, langs bei de zijden met levendig groene sparretjes beplant, verbonden tot een haag van bloe men. De kostelijke en kunstige uitgewerkte en smaakvol versierde praalbogen aan de krommen der straten, die naar de plaats leidden, sloten eene versiering af, die op het eerste zicht echt aandoenlijk en ver rukkend was; men ging als door een zee van bloemen, boven, links, rechts, ontel bare bloemen, bij honderd duizend, een overvloedige, rijke, betooverende versie ring, verschillend van kleur en uitwerking voor de drie straten. De Marktplaats was een echte rijke koe pel, waarin te minden eene reusachtige, drie tot vier meter hooge kroon, op vijf zes meter boven den grond; 't was één dak, één bloemenweelde, waarin de kleu ren der verschillende straten samenliepen. Men wist waarlijk niet waar eerst gezien en de details waren zoo wel verzorgd als de hoofdzaak. Nu kwamen we op de eigenlijke feest plaats, recht over de kerk, waar een echt kunstmonument prijkt in een rijken hof van uitgelezen sierplanten, heesters en boomen. Boven uw hoofd, een dak van stralen, die van uit den torenspits neer vielen over het H. Hartebeeld, een kilo meter en half draden met rond de 20.000 bloemen in afwisselende kleur. Op de wandeling van den toren een kroon van meer dan twee meter doorsne de. Het voetstuk, waarop het bronzen H. Hartebeeld prijkt tusschen twee prachtige, kunstige fakkels, was bedolven onder eenen berg van natuurlijke roode bloemen 350 potten door de inwoners gekweekt en verzorgd. Achter het beeld een mach tige muur van groen, als een forteresss, waaruit acht groote vaandels loodrecht de lucht instaken, Christus verbeeldende als sterkte en overwinnaar. De kapel in de Vaartstraat, waar recht over in de straat ook eene machtige kroon als een döme was opgetrokken, was even eens smaakvol versierd en overstraald van uit haar torenspits tot tegen den grond. Welke de schoonste straat was zou door een jury dienen beslist; dcch elk vond de zijne de schoonste, deze om zulke, die om andere reden. De bezoekers riepen het el kander luide toe: «Maar is dat schoon! Maar heeft dat werk gekost! Maar wan ne u- hebben ze dat al gedaan? 't Was inderdaad om er voor verlegen te staan. Ehwel, dat alles, dat reuzenwerk, buiten het planten der staken, dat werd opgetrokken in éénen dag. Maar zulks had ge moeten zien, 't was een mierennest, 't was een gewemel, t was een koortsige bedrijvigheid van 's morgens vroeg, in al de straten, langs alle kanten, elk aan het werk bij zijn ploeg; groot en klein, oud en jong, klein en groot, mannen en vrouwen, al om het meest en om ter best, opgewekt door het heerlijk weder en om de eer van het werk, Stavele waardig, voor God de Heer. Daar zit waarlijk nog van 't oud christen bloed in, verjongd en levens krachtig. Maar die eendrachtige, vriende lijke, geestdriftige samenwerking geeft bovendien ook te kennen dat Geestelijke en Burgerlijke Overheid hier wel bestiert en dat 't volk gevoelt dat enkel hun wel zijn, het algemeen welzijn, hier beoogd en betracht wordt, waardoor elkeen ook spontaan gereed staat, bij den eersten op roep. Zoo was alles van den Zaterdag avond reeds in gereedschap en wachtte en ver wachtte de menigte vreemdelingen die hunne deelneming hadden toegezegd of belangstellend zouden komen deelnemen. De openbare en bijzondere gebeden tot welgelukken, waarvan het schoon weder de eerste voorwaarde is, waren verhoord geweest en van in den voormiddag reeds kwamen veel vreemdelingen toe. Lang vóór de stoet optoog, was het een drukke beweging door de straten om de versierin gen der huizen niet één uitgezonderd naar ons weten te bewonderen, want elkeen had zijn uiterste best gedaan en noch moeite noch uitgaven gespaard. Het was al voor het H. Hart en men zou maar één maal de- gelegenheid hebben. Alles liep in de beste orde af. De toe spraak van den E. II. Pater Vandenbran- de was echt aandoenlijk, te meer daar ze niet enkel omstandig, maar effenaf plaat selijk was. In gepaste, gevoelige bewoor ding deed de Heer Burgemeester Pil, om zijn toewijding algemeen geprezen, ook de toewijding der heele bevolking aan het Koningdom van Christus. Na het plechtig Lof, door den Z. E. H. Deken van Poperinge, en gezongen door het dienstwillig zangkoor der St Janskerk van Poperinge, werd een Cantate, opge steld en getoonzet door den E. H. Morel, Pastor te Kaster, vroeger te Stavele, uit gevoerd door meer dan twee honderd mannen-, vrouwen- en kinderstemmen, in twee partijen en begeleid door de plaatselijke muziekmaatschappij; dit alles onder de bevoegde leiding van hun dienst- vaardigen bestuurder. En we mogen het wel zeggen: 't was effenaf wel, bijzonder, volgens de beperkte middelen. Maar de bloemenhulde der kinders, in twee stem men, was ook wel lief en aandoenlijk. Dit punt van 't programma sloot het feest. Het volk bleef nog geruimen tijd om naar de uitvoeringen der muzieken van Oostvleteren en Proven, die bereidwillig hunne medewerking hadden verleend, te luisteren. Hadden velen het kunnen ver moeden er was nu volk zooals er te Stavele in lang niet meer zal te zien zijn maar 't ware te klein geweest. Langs vele kanten hoorde ik ook en dat moeten parochianen geweest zijn: Maar zal Mijnheer Pastor tevreden zijn? En die eenvoudige uitdrukking zegt enkel: hij heeft er veel voor gedaan en veel meê bekommerd geweest; dat is de goede her der, hij kent zijne schapen en zijne kudde volgt hem gewillig en gaarne. Men kent de spreuk: Waar kerk en staat samengaan daar wordt er steeds veel goeds gedaan. Stavele heeft een voorbeeld gegeven, dat zijn gekenden naam wederom in 't goud heeft getrokken en waarover alle bezoe kers met den meesten lof en de beste her inneringen zijn heengegaan. Stavele mag ongetwijfeld op de voorname bescherming van het H. Hart vertrouwen. God gave dat het steeds in zijn geslachte dit voor recht moge waardig blijven. Heel de bevolking van Stavele haalt eere van haar werk! Uit Stavele verzoekt men ons een bij zonder woord van dank en lof te wijden aan Meester Franchoo, de bezieler van gansch het feest, die de ontwerper is ge weest van de versleringen, van ware kunstpcorten en van alle schikkingendie zich gansch den Winter er aan toegewijd heeft en die zijne rust besteedde aan het overwegen en 't instudeeren van zijne ontwerpen. Deze woorden van dank en lof gericht aan den ijverigen Meester Franchoo ne men wij graag op e:. kunnen er enkel nog onzen dank en dez_n van alle H. Harte- bonders van buiten Stavele bijvoegen om al het schoone dat hij wist te verwezen lijken. DIAMANTEN BRUILOFT TE RENINGE Maandag 1.1. vierden te Reninge de echtelingen Jules-Benedictus Wullepit Eugenie-Marie-Louise Merlevede, wonen de aldaar in de Ieperstraat, hun diaman ten bruiloftsfeest. De Jubilaris werd te Reninge geboren den 1 Januari 1852 en de Jubilaresse eveneens te Reninge den 31 Mei 1857. Zij traden in den echt steeds te Reninge op 2 Oogst 1876. Elf kinderen werden hen geboren waarvan er nog vier in leven zijn. Tevens mogen zij zich ver heugen in een talrijke schaar kleinkinde ren en achterkleinkinderen. Het feest verliep eerder in stilte. Te 10 uur werd in de parochiale kerk van Reninge een plechtige Mis van dankzeg ging den Heer opgedragen en een gele genheidsaanspraak werd er gehouden. Eerst was een ontvangst op het Gemcen- I tehuis voorzien maar dit hadden de Ju bilarissen liever niet zoodat zij na de H. Mis huiswaarts trokken om hun dia manten bruiloft verder in besloten fami liekring te vieren. Aan de gelukkige Jubilarissen bieden wij onze beste gelukwenschen en hopen dat God hen nog veel gelukkige jaren in I gezellig en vreugdevol samenzijn mocht I schenken. DE JUBILARISSEN MIDDEN HUN FAMILIE tBsssBHHaasaaBaiiaaïHsassra lassHEssaa..lasc^aaasaEaaaBaBEBB HOOG BEZOEK TE IEPER EERSTE MINISTER VAN ZEELAND NAAR GENÈVE Maarc'?" avond is de Heer Van Zeeland naar Genève vertrokken. We zien hem hier in het vliegtuig stappen dat hem naar Parijs zal brengen, van waaruit hij dan naar Genève zou vertrekken, DE NEGUS UITGEJOUWD DOOR ITALIAANSCHE JOURNALISTEN leper ontving1 op Zaterdag 26 Juni 1936 het bezoek van M. Stevens, Eerste Mi nister van Nieuw-Zuid-Wales in Australië. Die Heer kwam als vertegenwoordiger der Onzacof Oud-Strijders van Australië en Nieuw-Zeeland. m >e Eerste-Minister van Nieuw-Zuid-Wales verlaat het Stadhuis; aan zijn linker kant de Heer Vander Ghote, Burgemeester van leper. RHSBHHSaaHISBSIinSHIiaiaHRRSaB&EIBnCHaHBSHaBSHHRgaaBBaSBH OP HEDEN ZONDAG 5 JULI De H. Hartbonders zweren trouw aan Christus-Koning. iBB'iaaaRBBaaaaBaBaaBRBaasHiBaRiaBaBaBaasasaiËBk-aaaaBERna DE STAKING IN BELGIE. VOORZORGMAATREGELEN Te £wevegem werd de bedreigde groote elektrische centrale door het leger en de rijkswacht bewaakt en de militaire bezetting afgeroepen. Links op Het dak bemerkt men gewapende gendarmen en soldaten die erop letten dat niemand in de nabijheid kome, VORMING VAN DEN STOET: De stoet wordt te 2 uur gevormd op het gehucht Geldzak WEGWIJZER: Statiestraat, Hondschoo testraat, Beverenstraat, Marktplaats. SAMENSTELLING VAN DEN STOET: 1. Ruiters; 2. Spandoek; 3. Muziek van Leiscle; 4, V. O. S. Leisele; 5. Oud-Sol- datenbond Leisele; 6. V. O. S. Nieuwpoort; 7. V.O. S. Oostende; 8. V.O.S. Westvle- teren; 9. V.O.S. Woumen; 10. Muziek en V.O.S. Watou; 11. V.O.S. Ichtegem; 12. V.O.S. Veurne; 13. V.O.S. Reveren-aan- IJzer; 14. V.O.S. Zonnebeke; 15. Muziek en V.O.S. Langemark; 16. V.O.S. Noord- schote; 17. V.O.S. Poperinge; 18. V.O.S. Alveringem; 19. V.O.S. Gijverinkhove; 20. Ronden die geen toetreding hebben gezonden, maar op het laatste oogenblik komen; 21. Muziek en 't. O. S. Diksmuide; 22. Rond van Vlaamsche Oud-Soldaten (R. V. O. S.) van Leisele; 23. Sprekers en bijzondere personen; 24. Ruiters. VREDESBETOOGING IN OPEN LUCHT 1. Gebed door Z. E. H. Pastoor. 2. <1 Welkom door Frans Sohier, Voor zitter B. V. O. S. Leisele. 3. Spreekbeurt door Joris Dekeyser, na mens de Vlaamsche Oud-Strijders (V.O.S.) 4. «Droeve Tij deftfoorgedragen floor Anna Verkest, regentes. 5. Overhandiging der Vlag en Feestrede door Willem Maris. .BBBBBBBBBBBBBBMBBBBBBBBBBB ZBBBBB3IBSSBBB3HBBSBBBBBBSBBBBE Volger.de op dagen van groote hitte, zijn dagen van storm gevolgd. Maandag, bijna binst den ganschen dag, reeds van in den heel vroegen morgen, begon het vervaarlijk te bliksemen en te donderen. Niet alleen de bliksem bracht hier en daar schade en verwoesting, maar ook zware stortvlagen en rukwinden. In den namiddag werd boven onze gewesten de lucht zoo grauw als velen onder ons nog nimmer gezien hebben. Dinsdag en Woensdag brachten wat meer kalmte mede, maar ook veel regen, wijl Donderdag de lucht lichtjes aan het zuiveren ging en de sluizen van den hemel maar weinig water meer doorlieten. Als bliksem, wind en vlagen veel schade hebben veroorzaakt, hebben de regens ock veel goed gedaan voor de vruchten. Hier kan dus ook nogmaals de spreuk worden toegepast dat iedere medalie een keerzijde heeft. Hier nu een kleine opsomming van de fratsen van den bliksem, en van de scha de zoowat overal teweeggebracht door de geweldige natuurelementen: Te Poperinge sloeg de bliksem langs een telefoonpaal in de Maurits Dewulf- straat, aan den spooroverweg, en sloeg dan wat ruiten stuk van een huisje dat aldaar stond. Te Zeebrugge, hl de haven, werd een kleine yacht door een rukwind omgesla gen. Vier personen vielen te water; twee werden gered en twee verdronken. Te Eekloo werden talrijke boomen ont worteld of afgeknakt. Een huis werd om- vergestuikt en de drie bewoners werden onder de puinen begraven. Zij konden ge red worden, maar een vrouw was nogal erg gewond aan het hoofd. De stallingen, staande bij het huis werden ook platge legd. In zelfde stad werd een zwijnenfokkerij ten gronde gerukt. De zwijnen moesten worden afgemaakt. Nog in zelfde streek stortte een café ln. Talrijke andere huizen en hoeven werden deerlijk gehavend. Daken zijn wegge maaid, muren ingestuikt, stallingen met den grond gelijk gemaakt, en enkele per sonen liepen enkele verwondingen op. Op de hoeve van zekeren Joos werden 30 fruitboomen uit den grond gerukt. Toen de landbouwer naar het puin van zijn stallingen wilde gaan zien, kreeg hij het deksel van de dorschmachien op den rug en werd ermede opgenomen, om ten slotte terecht te komen tusschen de uitgerukte fruitboomen. Zijn kalvers, zwijnen, een paard en een stier waren onder het puin van de stallingen begraven. Te Wevelgem sloeg de bliksem in een hangaar waar 20.000 kgr. vlas was opge borgen. Het vlas, een auto, enz., gingen in de vlammen op. Op zelfde gemeente haalde de bliksem nog allerlei fratsen uit. Te Rollegem-Kapelle werd een hoeve door den bliksem getroffen en brandde uit. Te St Laureins stortten verscheidene huizen en stallingen in. Te Mont-è,-Lsux (Moeskroen) stortte een hoeve in. De eigenaar, genaamd Du- thoit, die zieltogend in een kamer lag, werd buiten kennis uit het puin gehaald. Vijftien andere woningen werden groo- tendeeis verwoest. Te Luigne werd een hofstede vernield en te Meenen werden talrijke huizen be schadigd. Te Bellem werden de daken van een gansche groep huizen afgerukt. De toren spits van de kerk werd neergerukt en graven ontbloot op het kerkhof. Nog te Mont-a-Leux werd een man weggerukt, alsmede een paard dat hij ge leidde. Het paard werd gewond door de puinen van een neerstortende opslag plaats, wijl de man een tiental meter ver der rolde in het slijk. Een gansche mijt werd opgelicht en in de lucht geslingerd. Een arbeider werd door een elektrische geleiding zoo erg verbrand dat hij naar een kliniek moest worden overgebracht. Talrijke velden werden platgelegd en ondergingen groote schade. Te Oostwinkel brandde een hoeve af, na getroffen te zijn geweest door den blik sem. Talrijke huizen stortten in en graven blootgelegd doordat de grafzerken werden omgeworpen. Te Vinkt-Deinze werden talrijke radio's beschadigd door den bliksem. Te Nijeveen, in Nederland, werden drie hooiers en twee paarden door een blik semstraal getroffen en gedood. Een an dere werd bewusteloos geslagen. Wat ver der werden nog een paard en drie kal veren doodgeslagen door den bliksem. Te Weerdinge, Nederland, werd een vrouw door den bliksem gedood. Te Evreux, Frankrijk, sloeg de bliksem op een schuur en doodde drie menschen die daar aan het werk waren. In Bulgarije, Rumenië en Griekenland werden ook talrijke personen gedood door den bliksem. <- DE ALLES VERNIELENDE WERVELWIND TE MOESKROEN De totaal vernielde afneelingen van de hofstede Duthoit, gehucht «Mont-a-Leux», waar de landbouwer zieltogend in een kamer lag. De man die daag» tevoren be- recht wa» geworden, bleef onbewust van het vreeselijb gebeuren rondom hem. De Negus bij het houden zijner redevoe ring voor het mikrofoon te Geneve, Vrijdag 26 Juni, in den avond, is de Volkenbondsraad opnieuw bijeengekomen. De Negus was naar Genève afgereisd om er ook het woord te voeren wijl Italië had laten weten dat het niet deelnemen zou aan de besprekingen. De Negus had ook nog eerst een schrij ven gericht tot den Volkenbond en tot al de leden van den Bond waarin wordt verklaard dat de Italianen alleen een ge deelte van Abessinie hebben bezetdat nog steeds in het westelijk deel een Abes- sinische regeering bestaat; dat hij nog macht heeft en dat hij aan geen enkel recht heeft verzaakt. Hij vraagt dan ook recht en herstel voor zijn land en naleving door de lan den van de gedane beloften. Belgie werd vertegenwoordigd te Ge nève door de H.H. Van Zeeland, Eerste Minister, en Spaak, Minister van Buiten- landsche Zaken. Van hun verblijf in de Zwitsersche stad hebben zij gebruik ge maakt om in voeling te treden en be sprekingen te voeren met de HH. Blum en Delbos, Eerste Minister en Minister van Buitenlandsche Zaken van Frankrijk. Besprekingen werden eveneens gevoerd onder de afgevaardigden der andere Sta ten nopens de noodzakelijke hervormin gen van den Volkenbond en het lta liaansch-Abessinisch geschil. Maandag 1.1. was er dan vergadering van den grooten Volkenbondsraad. De Heer Van Zeeland, Belgisch Eerste Mi nister, werd als voorzitter verkozen met 47 stemmen op de 51. Nadat lezing werd gegeven van een Italiaansch nota werd het woord verleend aan den Negus. Toen de Negus het woord wilde nemen werd hij uitgefloten en uitgejouwd door Italiaansche journalisten. Dezen werden door de politie buitengezet en ingerekend. Later zou beslist worden hen over de grens te zetten. Deze kleinzielige daad der Italiaansche journalisten werd in alle kringen terecht ten zeerste gelaakt. De Negus pleitte voor de onafhanke lijkheid van zijn land. Hij nam het woord in het Amharisch. Nog talrijke afgevaardigden namen het woord, o. m. de Heer Blum, die verklaar de dat Frankrijk niet is verzwakt door het Volksfront, dat er in de wereld een oorlogsatmosfeer heerscht, dat de landen moeten bereid zijn den oorlog te voeren tegen den aanrander en dat ontwapening veiligheid beteekent. De Heer Eden zette het standpunt uit een van Engeland en betuigde zijn sym pathie aan den Negus, doch dat de sanc ties hun doel hebben gemist, dit dient erkend, en dat de Engelsche regeering dus ook de handhaving der sancties niet kan voorhouden. Nog talrijke sprekers namen het woord maar tot een besluit zal het denkelijk maar later komen. Men mag er zich toch aan verwachten dat de sancties zullen geheven worden maar de souvereiniteit van Italië over Abessinie niet erkend. Er werd ook nog gezegd dat, zoo de Negus geen voldoening mocht bekomen bij den Volkenbond, hij naar Abessinie zou terugkeeren en zich vestigen te Gore waar een zelfstandige Regeering verblijft. De Italiaansche dagbladschrijvers die met gewapende macht werden uitgedreven uit de Volkenbondsvergadering waar zij zich zoo grof aanstelden tegenover den Negus. ISI3S3E9IBBS9ISBBBEB3BSBBS&BB!l9BBBflBBBBBS!BSi3feBSBiSB9EBSi3SsSBB VAN 7 JULI TOT 2 OOGST Vertrek Aankomst Dinsdag 7 Juli Parijs-Rijsel 258 km. 9 16.20 Woensdag 8 Rijsel-Charleville 192 km. 11 16.30 Donderdag 9 - Oharlevllle-Metz 161 km. 12 16.30 Vrijdag 10 Metz-Belfort 220 km. 9.30 16.30 Zaterdag 11 - Eelfort-Evian 293 km. 6.15 16.30 Zondag 12 urt te Evian Maandag 13 Evian-Aix-les-Bair.s 207 km. 10 16.30 Dinsdag 14 Aix-les-Bains-Grenobte 229 km. 7.30 16.30 Woensdag 15 Grenoble-Briangon 194 km. 10.30 16.30 Donderdag 16 Briangon-Digne 220 km. 9.15 16.30 Vrijdag 17 Rust te Digne Zaterdag 18 Digne-Nice 156 km. 12 16.30 Zondag 19 Nice-Cannes 126 km. 12 16.30 Maandag 20 Rust te Cannes Dinsdag 21 Cannes-Marseille 195 km. 10.30 16.30 Woensdag 22 Marseille-Montpellier 172 km. 9.15 16.30 Donderdag 23 Montpeliier-Perpignan 177 km. 9 16.30 Vrijdag 24 Rust te Perpignan Zaterdag 25 :<erpignan-Luchon 325 km. 5 16.30 Zondag 26 Bust te Luchon Maandag 27 Luchon-Pau 200 km. 9 16.30 Dinsdag 28 Rust te Pau Woensdag 29 Pau-Bordeaux 215 km. 9 16.30 Donderdag 30 Bordeaux-La Rochellé 183 km. 9 16.30 Vrijdag 31 La Rochelle-Angers 204 km. 9 16.30 Zaterdag I Aug Angers-Caen 266 km. 7 16.30 Zondag 2 Caen-Parijs 221 km. 9.13 16.30 DE DEELNEMERS: AZEN A: België: 1. Maes R.; 2. Maes S.; 3. Ver- vaecke F.; 4. Danneels G.; 5. Meulenbergh E.; 6. Kint M. 7. Vanoverberghe; 8. Hen- drickx A.; 9. Neuville; 10. Wierinckx. Duitschland: 11. Roth; 12. Weckerling; 13. Haendel; 14. Kijewski; 15. Bautz; 16. Heide; 17. Risch; 18. Weiss; 19. Arentz; 20. Funke. Spanje: 21. Canardo; 22. Bsrrendero; 23. Molina; 24. Ezquerra; 25. Alvarez. Luxemburg: 26. Mersch; 27. Clemens M.; 28. Kraus; 29. Clemens P.; 30. Ma- jerus. Frankrijk: 31. Magne A.; 32. Spelcher; 33. Archambaud; 34. Le Grevès; 35. Mi- thouard; 36. Cogan; 37. Tannevau; 38. Debruyckere; 39. Lesueur; 40. Maye. AZEN B: Zwitserland: 51. Egli; 52. Heymann; 53. Martin; 54. Buchwalder. Holland: 55. Van Schendel A.; 56. Van Schendel T.; 57. Middelkamp; 58. Alb. Gysen. Yougo-Slavië: 59. Grgac; 60. Fiket; 61. Lynbic; 62. Abulnar. Roemenië: 63. Mormocea; 64. Tapu; 65. Tudose; 66. Hapcinc. Oostenrijk: 67. Bula; 68. Thallinger; 69. Dunder; 70. Obllnger. TOERISTEN-RENNERS 101. Abbès; 102. Antoine; 103. Beliard; 104. Bery; 105. Bettini; 106. Bertocco; 107. Chavard; 108. Cloarec; 109. Conan; 110. Deforge; 111. Dubois; 112. Ducazeau; 113. Fournier; 114. Galateau; 115. Gianello; 116. Goasmat; 117. Lemay; 118. Latorre; 119. Leboulanger; 120. Level; 121. Marcall- lou; 122. Marie; 123. Pagès; 124. Passat; 125. Royer; 126. Ruozzi; 127. Theerlynck; 128. Thiétard; 129. Vietto; 130. Weck. STEEDS PREMIEN VOOR DE RONDE VAN FRANKRIJK De premiën bijven toestroomen voor de Ronde van 1836. Donderdag bracht het inrichtende blad de opsomming van 3 nieuwe giften, samen van 24.000 fr., waarmede het bedrag reeds geklommen is tot 919.400 frank, meer dan 1.800.000 in Belgische munt. HET GEDACHT VAN ROMAIN MAES Woensdag werd door een reporter aan Romain Maes gevraagd of hij meende de aanstaande Ronde te winnen. Hierop antwoordde Romain MaeiIk ben gereed en gezond, maar sedert den wapenstilstand won geen enkel renner twee jaar naeen) ik zie dit jaar Spei- cher of Sylveer winnen, Deze week is het kermis te Pope. ringe en wordt het werk ingekrom pen in de drukkerij. Aan al onze inzenders vragen wij dus dringeni toch beleefd hun bijdrage zoo vroeg mogelijk in te zenden en zooveel mo gelijk ook in te krimpen. (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 2-6-36 Met de nieuwe Regeering hebben we een splinternieuw Regeeringsprogramma gekregen. Daarin komt voor: Voor 8 uren arbeid moet een loon betaald worden var. 32 fr. Dat loon moet toegepast worden voor alle openbare aanbestedingen. In ge- vaarlijke en ongezonde nijverheden moet de werktijd beperkt worden tot 40 uren per week. Paritaire loonkommissies zullen leiden tot collectieve overeenkomsten. De ver. zekering tegen de onvrijwillige werkloos, heid wordt verplichtend gemaakt. Dt werkloozensteun wordt met 5 t. h. ver. hoogd. De syndikale vrijheid wordt verzekerd, Het regiem der werkloosheidsverzeke. ring ondergaat groote veranderingen. In de ongezonde nijverheden wordt de ouderdom van op pensioenstelling be. perkt. Een heel programma van openbare werken wordt vastgesteld. Op economisch en financieel gebied komen groote veran. deringen. De uitvoering van openbare werken zal bespoedigd worden. Onder dat opzicht zijn zes bijzondere punten aange. geven. De koloniale economie moet uitge. breid worden. De Bestuursorganen moeten heringericht worden. Kaderwetten moeten worden ingevoerd. Tusschen politieke or. ganen en economische machten moeten banden worden gelegd. Met een tijdelijk karakter zullen Koninklijke Commissaris sen worden aangesteld. De zedelijke at. mosfeer moet een saneering ondergaan. De Regeering is vast besloten op taalge. bied de volledige en loyale toepassing van de bestaande wetten te verzekeren. Het geheel vormt de grondslagen van een zedelijke atmosfeer, die de verhoudin gen beheerschen moet. 't Is een program ma van een echt belgische oplossing, dia moet nagestreefd en verwezenlijkt worden. Tot daar een zeer beknopte samenvat, ting. Na de lezing van het Regeeringspro gramma moest de bespreking beginnen, Maar eerst moest het bureel der Kamer worden samengesteld. M. Vouloir had als onderdomsdeken het voorzitterschap waar- genomen. Waarna M. C. Huysmans als Kamervoorzitter werd uitgeroepen. Daar. na werden de ondervoorzitters, sekreia- rissen en kwestors benoemd. De ontleding en bespreking van het re. geeringsprogramma hebben al de zittin. gen in beslag genomen, zoodat eerst Za> terdagavond rond 8 uur werd gestemd. Maandag vergaderde de Kamer van IJ uur 's morgens, en de debatten werden doorgezet tot 's avonds rond 8 uur. Twe« stemmingen bekrachtigden de wijzigingen aan de wet van 16-8-1887 betreffende be taling der loonen. De Kamerzitting van Dinsdag hield zich hoofdzakelijk bezig met de samenstelling van 14 kommissies van 21 leden. De kommissies van 11 leden zijn als volgt verdeeld: 4 socialisten; 4 katholie ken; 1 liberaal, 1 rexist en 1 vl. nationalist. Daarna werd toelating verleend om een aantal nieuwe wetsvoorstellen te laten drukken. Van de meeste dezer zal r.lel veel terecht komen. Minister Delattre (Sociale Voorzorg) had intusschen reeds het wetsontwerp ge reedgemaakt betreffende de 40 urenweek in de ongezonde en gevaarlijke bedrijven, waarover M. Van Walleghem verslag uit bracht. In Senaatzitting van Dinsdag, voorgeze ten door M. Lalemand, ouderdomsdeken, werd overgegaan tot de verkiezing van 22 Senators, rechtsreeks te kiezen door dei Senaat. Aan die verkiezing namen 144 leden deel. (Zijn hier natuurlijk bedoeld degecoöpteerde Senators) Werden gekozen: M.M. Lippens en Gil» Ion, liberalen; M.M. Diriken, Soudan, Rolin, Bologce, Jauniaux, Mevr. Spaak, M.M. Mertens, Vermeylen en H. De Man, socialisten: Mej. Maria Baers, E. P. Rutten, Z. E. H. Kan. Broeckx, M.M. Limage, De«medt en d'Aspremont-Lynden, katholieken; Mevr. Marechal, vl. nat. M. Minudert, communist (Gent). De Senaat is derhalve samengesteld uit 66 .socialisten, 57 katholieken, 19 liberalen, 12 rexisten, 9 VI. nat. en 4 communisten. Samen 167, in plaats van (vroeger) 153. IN DE KATHOLIEKE UNIE M. Pierlot heeft ontslag genomen als voorzitter, M. Baron de Kerchove d'Exaer- de zal tijdelijk het interim waarnemen. Den 14 Juli zal een algemeene verga dering plaats hebben om een nieuwen voorzitter te kiezen, den politieken toe stand te bespreken, alsmede de reorgani satie der partij. Woensdagvoormiddag had in Patria een buitengewone vergadering plaats. Op 't einde der vergadering werd te- sloten volmacht te vragen om de Fede ratie der Katholieke Kringen een nieu wen organisatievorm te geven. G'hebt natuurlijk reeds vernomen dat een stormweder Maandagnamiddag geweldig huisgehouden heeft, vooral in de streek van Meetjesland. Te Oostwin kel, Adegem, Assenede, St Laureins, enz, Is de aangerichte schade overgroot. Blijft nu af te wachten of de geteister* den mogen hopen op schadevergoeding. In Kamerzitting van Dinsdag heeft Voorzitter Huysmans medegedeeld dat de parlementairen reeds 28 wetsvoorstellen hebben ingediend. Die wetsvoorstellen zul len gedrukt en rondgedeeld worden. Eens heel groote verscheidenheid van onder werpen. Hoofdminister Paul Van Zeeland is Maandagavond afgereisd naar Genève. M. Spaak, Minister van Buitenlandsche Zaken, vergezelt hem op die buitenland sche reis. M. Van Zeeland werd met 4' stemmen op 50 vertegenwoordigde naties Voorzitter gekozen van de XVP Alge meene Vergadering van den Volkenbond, De Negus van Abessinië was daar aan wezig, en zou een rede houden tegen Italië. Italiaansche journalisten hebben den Negus uitgejouwd. Zij werden door de politie buiten gedreven. Die houding heeft een algemeene af keuring uitgelokt. De Rexisten hebben een wetsvoorstel Ingediend, behelzende de uitsluiting van alle politiek uit de radio-uitzendingen. De stakingsbeweging is verre uitge brand. M. Ley (Rijsel), leider van het textielfabrikantenverbond van Noord- Frankrijk, is zelf naar Verviers gaan on derhandelen om ze te bewilligen den locn- opslag van 9 t.h. toe te staan. Hetgeen dan ook gebeurd is. Om te eindigen het volgende: De Belgische haarkappers hebben een «Nationale Akademie Dat is te begrij» pen. Zij moeten immers zorgen voor den opschik der menschen, en de menschen zijn gaarne schoon opgeschikt. Zondag 11. heeft die Akademie algemeene vergadering gehouden te Brus sel. Maar 't ging nogal moeilijk om te houden in de diskussie. Toch zijn tot bepaalde besluiten gekomen. Luist®; maar hoe ze het voor Brussel zuilen schi»* 's Zondags zullen voortaan de coin?"-., salons bepaald gesloten blijven. Voorrf. coifïeursgasten wordt de 8-urendag voerd. De drinkgeldbussen moeten 1 dwijnen. Vast loon per uur aanwezi?" Regeeringskontrool over pensioen#" Uitsluiting van de groepsleiders die j niet meer uitoefenen. Strenge hor. over de beroepsbekwaamheid der krachten van de gesubsidieerde cow- scholen. 11< Tot daar de besluiten. Blijft nu wachten of de besluiten naar de zulten uitgevoerd worden.

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 2