Bedelprinsesje HEURSEL DE WARME ZOMERDAGEN EN6DE STROOP SNUIF GEDACHTEN VOETBALKRONIEK Kampioenschap V/.-Vlaanderen 'T ROOS KRUfS 'T IS KOFFIE VAN 'T PARADIJS AANBESTEDINGEN WEKEL1JKSCH LITURGISCH BULLET1JN De speeltijd een von de Beste oogenblikken van den dag van een scholier. ^s! echte christenen, vrij en vrank. ;:ipt niet het hoofd in de lucht en het op de rechte plaats. jjaakt niet van uw leven een feest, en pdotK iets edels, iets hoogs. Kiiif HÉTAUNNIKE UIT OE MAAN IJL op m'n gezichte 't zweet nu perelt, IK 'k toch voor niksken van de wereld Ervoor aan 't reklameerem gaan En dan laten in den waan Da k als 't meerendeel der menschen Weêr zou naar den duivel wenschen, Om als een vent, Eeuwig malcontent, Die slechts cp alles af kan geven Door U te worden aangeschreven... Neen, al is het stikkend heet, Al baad ik in mijn zweet. Toch wil ik eerst m'n plicht doen Ei troost me de gedachte: 't is 't seizoen! Oe kunt verdraaid uwen kop niet bui tensteken, of g'hoort niets dan klagen over <t weêr: Oef! wat is het warm, wat ls jet heet... 't is toch wat straf». En als ge 't goed nagaat, komt dat gejammer en geklaag van derelfde menschen die nog geen maand geleden met 't gezeur voor den dag kwamen: Brr! Wat is het koud. ife gaan :.eker geenen zomer krijgen dees iaar... en nu hij d.'r is, zijn ze weerom malcontent ofte mistevreden! Enfin, 't is de wereld en t beste is rog den filosoof te spelen en 't te laten waaien vaar 't waait! En daar onzen almanak ju toch zomer aa iduidt... Van almanak gespreken, bekijk hem eens goed, en ge zult zien dat die ook zoo zijn specialiteiten bezit. Precies gelijk den pateskensbakker op den hoek... Zoo zult g> bijvoorbeeld merken: dat de gewone jaren eindigen op den- zelfden dag van de week als dien waarop je begonnen: 1 Januari Maandag, 31 De- eemb»r Maandag? dat dc maand October altijd op denzelf den dag begint als de maand Januari; dat de maanden Februari, Maart en No vember op deczelfden dag beginnen, even eens de maanden April en Juni, Septem ber en December (alles in een gewoon jaar. geen schrikkeljaar) tót Mei. Juni en Augustus beginnen op dagen die niet alleen van elkaar, maar ook van de begindagen van alle andere maanden verschillen; dat de eerrte dag van een eeuw nooit een Woensdag. Vrijdag of Zondag is... da'k u wensche van zoolang te leven, om to iastste toekomende eeuw, met eigen oogen te kunnen controleeren!... En als ge dat allemaal niet gelooft, zal 'k u iets anders gaan wijsmaken... bij voorbeeld de geschiedenis van Mac Duff. MAC DOODLE kwam zijn .vriend Mac Dull tegen en: Kom. we gaan ne goeie whisky pat ken, zei hij zoo. Onmogelijk, zei Duff, en wel om drie lederen... Dewelke dan? Ten eerste, ik heb gezworen op het doodsbed van mijn vader, nooit te drin ken. O! onder die voorwaarden... 't Is nog' alles niet... Ten tweede heb ik zooveel whisky's gedronken ln mijn le ven. dat den dokteur mij nu verboden beeft, d'r nog te pakken... Dat zijn redenen... Wacht nog 'n beetje... Ten derde, heb Ik er vandaag al zeven en twintig btanenl ES ALS AFLEIDINGE geef 'k hier aan m'n spitsvondige Lezers en Lezereskens 'n verhaaltje... waar ze maar zelf t ant woord moeten op zoeken... en die 't niet vinden kunnen 't maar eens zoeken... op eind van dees epistel. Peer Sprietels was nachtwaker bij me neer Verlaan. Nacht ln nacht uit, 't gan sciie jaar door, moest hij zijn taak ver vullen. Op zekeren dag nu kwam Sprie tels bij zijnen baas en sprak: Meneer Verlaan, ik kom U bezweren de reis, die gij gaat ondernemen, uit te stellen want ik droomde dezen nacht aat de trein waarmeê g'uwe reis zoudt doen, al ontsporen, en er vele slachtoffers zul' ten zijn! Meneer Verlaan bezag eens goed Sprie- tels en zei Ge kunt gaan... Maar daar hij nogal bijgeloovig was... stelde hij toch zijne reis uit. Wel bekwam het hem want... de trein die hij zou ge nomen hebben, ontspoorde werkelijk en (fr waren dooden en gekwetsten! Dan volgenden dag riep meneer Verlaan Peer Sprietels bij zich, dankte hem har telijk voor de waarschuwing, maar voegde eraan toè: En toch zie ik mij verplicht, U aan de deur te zetten. Waarom?? DE MENSCHHEID, 'T IS WAT STRAF Is den dag van heden Niet meer tevreden Met wat de natuur haar gaf. Daarom zijn de geleerden, die rare snaken, In alle kanten en hoeken Aan 't snuffelen en 't zoeken Om een verkeerde wereld klaar te ma- [ken. En als we hunne uitslagen na gaan «ïoatm we bekennen dat z'er stillekens- aan in lukken. Verleden week heb ik U dat geval geëkspelkeerd van dien fameu- aen kadee die d'r toe gekomen was wol te labrikeeren uit melk. Een andere geleerde ttu, die thuis zeker niets in de melk te iiiGEaaaaBBisaHSSHaaaaHHB Mengelwerk van 5 Juli 1936. Nr 2. door II. COURTHS-MAHLER Overigens leefde Maria geheel stil en teruggetrokken. Het landvolk uit het dorp was gewoon, dat de zomergasten in De Witte Duif «enige toenadering toonden en een ge sprek met hen aanknoopten, maar Maria fag de menschen met neergezonken hoofd 'oorbij en beantwoordde slechts stem den Eoet van hen, die haar tegenkw .n. Dit viel bij de dorpelingen niet in den 'maak. Zij informeerden bij de waardin baar haar logé, en vernamen dat zij slechts een onbemiddelde weduwe was, die later haar brood zou moeten verdienen, "taar hier eerst op krachten wenschte te 'omen. De boeren van Bodenhausen wa- r'n meest welgesteld. De vruchtbare bo- bracht rijke oogsten op. En zij klop- n trotsch op hun zakken, waarin de «rde thalers rammelden, en stieten el- u aan en spraken van onrechtmatigen -is, wanneer Maria hen zwijgend voor- vi.iiip. D.' kleine Liselotte vond het in Boden- b»w:n zalig. De groote boomgaard was -w koninkrijk. Deze lag aan den straat- v tfie door het dorp naar het slot voer- Door het groen en wit geverfde hek men alles zien, wat op de dorpsstraat 'o-rv.el. Hit iirfst zag Liselotte de auto van het die dagelijks een paar malen voorbij- ril De Baron von Bodenhausen reed er i" i rijn vrouw ook dikwijls langs, geze- cp Laaie paarden, met Jonker Hans •o etr aardige pony tusschen hen in. en dan evenwel, reed de Jonker met •b zusje, barones Lori, in de auto. had Maria verteld, dat Jonker brokken heeft, heeft van d'occasie gepro fiteerd en er... zijne boontjes op te week gelegd... om proefnemingen te doen no pens het vervaardigen van melk uit boo- nen. t Wordt wat al te gïk... De koe geeft melk. die melk wordt gïbezigd tot 't ver vaardigen van wol... daardoor is er 'n te kort aan melk. en mort er naar 'n middel gezocht worden om aan dat tekort te ver helpen... en daar komen de boonen... uit den dop... Als dat ge n averechte wereld is! Langdurige proeven welke door Pro fessor Lauritz ln de centrale ziekeninrich ting te Batavia zijn genomen, hebben aangetoond dat soja-melk, bereid uit ke- delee-boonen, een volledig succes is ge worden. E t product wordt thans regel matig gebruikt als bijvoeding in de plaats van koemelk. Als verontschuldiging! voor zijne uitvinding kan hij aanhalen dat de kostprijs van dit nieuwe product slechts 2 cents de liter bedraagt... 't geen niet weglaat dat hij er zijn profijt niet zal uittrekken want... boontje komt immers altijd om zijn loontje GA TOCH ZITTEN, meneer Kave- keerders! Dat is nu reeds hst vierde glas bier dat ge staande uitdrinkt! Jamaar, madam, dat is een voor schrift van den dokteur. Ik lijd aan op stijging van het bloed, en nu zei den dok teur, dat zulks van niets anders kwam dan van te vele te zitten in de stamminee, ziet ge, en daarom blijf ik maar liever staan!... IN CHICAGO IS ER NE PATRIOT, (Die man is wis 'n beetje zot) Die na zijn dood, en op zijne manieren De Independance day nog wil vieren! Wat moet er ons in dezen tijd nog ver wonderen? Een marsjang in Chicago dus, een vurig en origineel patriot, wil na zij nen dood, nog bij dragen tot het welluk- ken van den «Dag der onafhankelijkheid» van zijn geliefd vaderland... en dit op 'n heel zonderlinge manier. Hij laat zijn ge heel vermogen na aan de Havard Univer siteit, maar heeft in zijn testament nog de volgende gekke verklaring gedaan: hij eischt namelijk dat het ontleedkundig instituut der hoogesehool een trommel zou maken... van zijn eigen vel... Is nu dat een ezelsvel ja! Die trommel ofte tamboer moet dan ge schonken worden aan de Club der Onge- trouwden, waar hij lid van was, en ge bruikt worden, elk jaar, op 17 Juni In- dependance day om benuttigd te worden voor 't uitvoeren van t nationaal lied! Die man was zeker stapelgek, ofwel wilde hij zich als oude jongman toch in iets verdienstelijk maken... En ik die dacht dat al de jonggezellen toch zoo'n slimme sjarels waren... Zijn er dan al geen... echte viervoetige ezels genoeg om trommels te maken van hun vel?! BOER Be-Ee-3eke, zei Verbeuren Moe-mc» je geen koeier heuren? 't Dcet. maar met U en kan 't nie gaan Mijn kceien zoün u nie verstaan. Maar hoer toch, onderbrak z'n vrouwe Ge klapt nog eens al veel te gouwe: Die brave jongen stamert maar Als ie verlegen ls, niewaar? Ba-ba t en doet, vrouw Be-Be-Beke, t Is mee-meest van al, a 'k spreke. •K ZEG HEJT ZONDER U TE FOPPEN Uit alles wil men geld thans kloppen Zoowel... uit de neuzen van de Japaneezen Als uit de nagels der Ohineezen! Wat voor 'n Chineesch dat nu weer is!... Luistert. De Chineesche en Japansche overheden hebben thans een nieuwe bron van inkomen ontdekt. Ge moet daarvoor uwen neus niet optrekken, want 't gaat hier heusch over den neus van de Japa neezen. Die mannekens met hun platneu zen waren jaloersch over onze Europee- sche neuzen, en willen d'r ook zulke. Daardoor komt het dat de Japansche schoonheidsinstituten thans volk moeten weigeren... en dat de Japansche autori teiten daarvan geprofiteerd hebben, om nen taks te leggen op degenen die met nen Europeeschen snavel willen pronken. 't Zelfde geldt voor de Chineezen. De mode om de vingernagels rood te lakken, ls ook tot de jonge Chineesche meiskens en vrouwen doorgedrongen. In Hongkong heeft men van de ondeugd dier vrouwen... eene deugd willen maken, en moet men voor 't dragen van gelakte nagels een toe stemmingsbewijs hebben, dat tegen een flink bedrag verkrijgbaar is... 't Heeft nochtans ook zijn nut dat er schoonheidsmiddelen bestaan... In Lon den alleen zijn er 3000 van die installaties, en in den loop van een jaar worden ruim 5.000 ton schoonheidsremedies gebruikt... ofte 5 millioen kilotjes. Wat moeten de madammekens en jon ge dochters ginder leelijk zijn, om zoo veel schoons noodig te hebben! LEITEN FLAMEEUW ging met 't geld van de pacht, en om wel te staan met mijnheer, hij hadde eene hespe mee als geschenk. Mijnheer streek het geld op, en: Leiben, zei hij alzoo, uit welwillend heid, dat en was niet noodig van die hespe. Ja, mijnheer, zei Leiten, vader zei het ook dat 't niet noodig en was, maar moeder zei alzoo: doet ze gij maar mee, Leiten, men moet altemets den duivel een keerske luchten! NEEN ZULLE! t Kan zoo niet blijven [duren Met allemaal die vieze kuren, En als 't zoo nog voort blijft eaan Kleven w'allen t Communisme aan. Watte? waar we zien of kijk n. Of onze blikken richten 't Is alles voor de rijken Die vergeten hunne plichten! Deze revolutionnaire dichterlijke ont boezemingen werden mij, grootste onder de pojeeten, ingegeven door 't geval van dien rijken Hongaarschen graaf daar, Janos Berengi, waarvan de gazetten van Boedapest vol staan. Nog niet van ge hoord!? Die graaf heeft niet alleenlijk blauw bloed in zijn aders, gelijk allemaal d'edellieden, maar hij bezit nog 'n andere eigenschap: zijn corpus is namelijk ge- «BHaËflaMaHHHaaBBsaBttaEH Hans en Lori de twee kinderen van den baron waren, die in het slot woonde. Hans was dertien, en zijn zusje, evenals Liselot te, vijf jaren oud. Op een warmen zomerdag stor..1 Lise lotte opnieuw bij het- tuinhek te wachten. Zij was blootsvoets en had gespeeld en gegraven op een klein bloemperk, dat Heinrlch voor haar ln orde gemaakt had. Haar schort en haar handen vertoonden de sporen van deze bezigheid, en haar donkere haren hingen een weinig verward over haar gloeiend gezichtje. Zij wist dat de auto van het slot spoe dig voorbij moest komen, en wachtte haar met verlangen af. Daar kwam ze eindelijk aan, en Lise lotte wuifde levendig tegen de twee kin deren, die met de gouvernante van het baronesje ln de auto zaten. Tot groote blijdschap van Liselotte reed deze ditmaal zeer langzaam. Hans lachte om het grappige uiterlijk van het meisje op bloote voeten, en knikte het vriendelijk toe. Maar zijn zusje, die als een dametje op de kussens zat, keek hoogmoedig op het meisje neer en zei nuffig: Bah, Hans dat vieze kind! Liselotte verstond deze woorden niet. Zij lachte en wenkte en was blij, dat de jon ker haar toegeknikt had. En toen de auto uit het gezicht verdwenen was, snelde zij naar haar moeder, die in het prieel zat te naaien. O, moeder, zij zijn weer voorbijgere den, het kleine meisje en die aardige groote jongen. Hij heeft tegen mij ge knikt en gelachen. Waarom rijden zij al tijd verder? Zij moesten stilhouden en met mij spelen. Ik zou zoo graag willen. Maria nam haar kind op haar schoot en zei met een flauw lachje: o Wel wel, wat zullen zij zich over dat vuile meisje op bloote voeten verwonderd hebben! Kijk eens naar je handjes! Ze zitten vol aarde. En je schort is nat en vuil. Zoo speelt niemand met je, die op zindelijkheid gesteld is. Kom, barrevoe- tertje, wij zullen Je gauw wasschen! Liselotte bekeek haar handen en zich- lalen met electrieitelt, en wel ln zulke mate, dat t volstaat een electrische lamp tegen zijn vel te plaatsen, om ze oogen- bl kkelijk in brand te zien schieten. Het gaat zelfs zoo ver dat men beweert dat de graaf ln staat is, 's nachts in zijn bedde te lezen bij de klaarte van zijn eigene electrieitelt! Precies of hij al niet rijk genoeg is om zich 'n keerfiken van ne cent te betalen als hij toch per forse 's nachts wil lezen. Dat 't nog nen armen sloeber was, die die eigenschap bezat... 't zou er nog door kunnen... maar neen, 't moet weer ne keer ne rijken zijn. Is het dan te verwonderen dat de menschen geen eerbied meer hebben voor 't rijk. volk... want om gerespecteerd te worden... zou 't zich in een heel ander licht moeten ver-toonen! NE KOMMUNISTISCHE propagandist ging 'n meeting houden. Slechts een toe hoorder was er aanwezig, maar toch zou de man zijn theorieën uitleggen. 't Kommunisme is t schoonste dat er bestaat, zei hij, allemaal even rijk. Gij hebt twee paarden... ik heb cr geen... gij staat mij een paard af! Schoon, zei t boerken dat hem aan hoorde. Ik heb twee koeien, gij hebt er geen... ik schenk U een mijner koeien! Prachtig... zeer wel, zei 't boerken. Gij hebt twee varkens... ik heb er geen... gij geeft mij een varken! Ha! Neen, dat niet zulle! zei ons boerken. En waarom niet? Wel, voor de koeien en de paarden, opperbest, want 'k heb er geen... maar voor de varkens, neen zulle! 'k heb er twee op stal!... Begrepen en verstaan? Dan kunnen we verder gaan. ALS 'N KIEK OP EIEREN BROEDT Dan duurt het, luistert goed Een en twintig dagen Alvorens het de kuikskens wagen Een na een De wereld in te treên... Ze zijn daarmeê tevreden Want 't ligt alzoo in hunne zeden... Met de hagedissen is 't zelfde spel, maar ge zult me gaan zeggen da'k lieg als 'k U vertel dat er te Lunderland in 't graaf schap Durham, jonge hagedissen uit eikens gekropen zijn, die daar reeds meer, volgens t zeggen van deskundigen, in den grond verborgen lagen. Dat is zoo gekomen. Sedert enkele dagen waren werklieden bezig nen diepen gracht aan 't graven toen ze eensklaps van alle kanten dui zenden en nog duizenden jonge hagedis sen voor den dag zagen komen. Ze dach ten al aan 'n mirakel, toen de geleerden er bij te pas werden geroepen.,. Deze on derzochten d'affaire en kwamen tot het besluit dat die eieren daar reeds meer dan vijf duizend jaar verborgen lagen, en nu slechts, dat ze bloot waren gelegd, door de zon uitgebroeid konden worden... Da's nen ouderdom die mag tellen hé... en dan nog zoo jong zijn! DE HUMORIST SHAW is dikwijls bij tend sarcastisch. Zoo verklaarde hij onlangs in een club: De meeste mannen beweren, dat de vrouwen valsch zijn. Aan die valschheid is echter 'n voordeel verbonden dat men niet genoeg waardeeren kan, namelijk, dat 'n vrouwentong kan valsch zijn, zon der dat de mannen, zooals bijvoorbeeld voor de tanden of aren, rekeningen moe ten betalen! GEEN MENAGIE dat beter overeen komt als dit van Seppen Plamacke en Sephatji Naessens. We zijn wijlder altijd content, zei Seppen, mijn wijf is altemets ln 'n furie en ze smijt toen met al wat onder heur handen valt: raakt ze mij, ze is centent; raakt ze mij niet, 'k ben ik content. BESTE LEZERS, KAN T U BOEIEN? 'k Laat U dan verstaan 'k Ga m'n baardje laten groeien 'k Ga m'n snorre laten staan En kom ik ooit na dezen Met den eersten prijs naar huis Ge moogt er van verzekerd wezen D'r wordt gefeest dan ln m'n kluis! En dat g'allen van de partij zijt is sjuste Ja, d'r gaat binnen kort nen prijskamp worden uitgeschreven voor den schoon- sten baard... en 'k zou toch ook zoo gee- ren nen titel hebben, enfin, 't is af te wachten, want 'k geloove niet da'k zoo ver zal komen als de Noor Langsetti, daar deze nen baard heeft die zeven meter lang is. Het spreekt vanzelf dat de man zijnen baard niet kan laten hangen, daar hij er op trappen zou, en d'anderen hem pakken zouden voor 'n mat voor hunne vuil voe ten aan af te vegen! 't Grootste gedeelte van zijn sieraad draagt hij dan ook in nen speciaal daarvoor gemaakten zak, dien hij onder zijn vest draagt... daarmeê moet hij zich geen kravatten koopen ook al niet. Enfin, die zal ne keer ferm in zijnen baard lachen, als hij verneemt da'k ook mijn kandidatuur stel voor den schoon- sten baard... maar we troosten ons met de gedachte; lang wil niet zeggen schoon... hé Lange Jef? DE MAN die dit kieken gedood heeft, moest een zeer gevoelig harte hebben, sprak de verbruiker in 't restaurant tot de gargon. Wat doet U dat denken, meneer? Wel... omdat hij zeker gedurende zeven of acht jaar moeten aarzelen heeft om een besluit te treffen! Wij gaan 't hier zoolang niet trekken... en daarom gaan w'eens elders kijken, niet zonder U, m'n beste Lezers en aiderliefste Lezereskens, ne plezante Zondag in eer en deugd te hebben toegewenscht. 't Manneken uit de Maan. Antwoord: De nachtwaker bekende zelf 's NACHTS gedroomd te hebben... dus deed hij zijn dienst niet komilfo! Flauw hél GROOTE KEUS VAN SPEELKAARTEN bij Sansen-Vanneste, Popcrirge. «ESüssiasjHssEaaasasssssESKs zelve van onder tot boven. o Ja, ze zijn erg vuil, maar ik heb ook bloemen geplant in mijn tuintje. Zij ging gehoorzaam met haar moeder in huis en liet zich reinigen. Daarbij stond haar mondje niet stil, en zij bab belde steeds over dat kleine meisje in het wit en dien aardigen, grooten jongen... Den volgenden dag strekte Maria haar wandeling met Liselotte in het bosch wat verder uit dan gewoonlijk. En plotseling stonden zij voor een parkhek, waarachter het slot Bodenhausen oprees. Liselotte had onderweg bloemen geplukt, die zij stevig in haar handje hield. Moeder en dochter liepen langzaam langs het parkhek, en weldra zagen zij op een grasveld Hans en Lori met het balspel bezig. Liselotte jubelde het uit en drukte zich dicht tegen het hek aan. O, moeder, zie eens, daar heb Je het kleine meisje in het wit en die aardige groote Jongen. Ik wil met hen meespe len! riep zij tegen haar moeder. En in het vuur van haar verlangen de twee kinderen toewuivende, riep zij: Hier ben ik; laat mij met Jullie mee spelen! Het baronesje wendde haar verachtelijk haar hoofd toe en deed verder alsof Lise lotte daar niet was. Hans evenwel, stond er half lachend en half verlegen bij en wist niet goed wat te doen. Zijn goed hart kwam er tegenop om dit kleine meisje verdriet te doen, maar toch begreep hij, dat er aan haar wensch niet voldaan kon worden. Terwijl hij er in tweestrijd en besluiteloos bij bleef staan, stak Liselotte de hand waarin zij haar bloemen hield, tusschen de spaken van het hek. Lief, aardig meisje, hier, ik geef je mijn mooie bloemen! riep zij met haar lief, week stemmetje. Maar Lori maakte alleen een verachte lijk gebaar en keek ver uit de hoogte neer op de blonde vrouw in haar eenvoudige zwarte japon, die niet eens een hoed droeg, en op de smeekende Liselotte. Zij had van de dienstboden in het slot opgevangen, dat de vreemde vrouw, die in de herberg met de schitterende zon, veroorzaken licht dat de oogen ver blind en kwetst. Aan zee. te lande, bij het sport in open lucht, schrijft met de brillen HEURSEL, met Umbral-Zeiss glazen voor. De doktoren-oogmeesters raden de Umbral-Zeiss gla zen aan, aan kunstschilders, sportmannen, automobilisten, enz. Inderdaad, hun gelijke tint, die aangenaam het licht verzacht, vervalscht de kleuren niet, maar behoudt aan het landschap al zijn aantrekkelijkheid en het oog kan een zeer uitgestrekt veld overgaan. Brochuur en inlichtingen gratis en franko op aanvraag te bekomen hij BOTERSTRAAT, 41, IEPER. De verdeeling voor het seizoen 1936-1S37: II* Afdeeling Bevordering. S. K. Zwevegem, C. S. leper, G. S. Middelkerke, F. C. Izegem, F. C. Knok- ke, Red Star Waregem, W. S. Lauwe, Waregem Sport, S. K. Roeselare, Stade Kortrijk, F. C. Roeselare, Stade Moes- kroen, S. V. Ingelmunster, R. C. De Panne. II* Afdeeling Provintiaal. S. K. Heule, Wevelgem Sp., G. S. Mid delkerke, F. C. Tielt, F. C. Poperinge, Deerlijk Sp., S. V. Kortrijk, S. V. Rumbe- ke, E. G. Gistel, Wakken F. C., A. A. Moeskroen, F. C. Torhout, A. V. Ouden burg, U. S. Dottenijs, Harelbeke. III* Afdeeling Reeks A. S. K. Torhout, Ardooie, Oostkamp, Diks- muide, Koksijde, Nieuwpoort, Veurne, Emelgem, Wenduine, Meulebeke, Oost- roozebeke. III* Afdeeling, Reeks B. F. C. Kcmen, F. C. Aalbeke, S. K. Vla mertinge, Le Bizet, S. V. Zwevegem, Rek- kem Sport, Verbroedering Wevelgem. S. K. Besslare, F. C. Marke, Dosko Vichte, B. S. Avelgem. U. S. Rollegem, S. C. Moorsele, S. K. Geluwe, Wervik Sp. III* Afdeeling Sp., Reeks B. leper, Poperinge, Stade Kortrijk, Stade Moeskroen, Wevelgem Sp., A. A. Moes kroen, S. V. Kortrijk, Meenen, Heule, Deerlijk. IV* Afdeeling Sp., Reeks A. Middelkerke, S. C. Diksmuide, Koksijde, Nieuwpoort, Veurne, Wenduine, Ouden- Deerlijk Sp., Kortrijk Sp. IV* Afdeeling Sp., Reeks B: Rskk-m Sport, Vichte, W. S. Lauws, Dottenijs, Toekomst Meenen, Avelgem, Standard Meenen. IV* Afdeeling Sp., Reeks C. S. K. Vlamertinge, F. C. Komen, Wer vik Sport, Racing Wervik, S. C. Le Bizet, Moorslede en S. K. Geluwe. Afdeeling Juniors, Reeks B: S. K. Zwevegem, Izegem, Waregem Sp., Stade Kortrijk, Kortrijk Sp., Komen, C. S. leper, Meenen, Stade Moeskroen. Afd. Scholieren, Reeks B: Wevelgem Sp., Izegem, Ingelmunster, S. V. Zwevegem, Deerlijk, Kuurne, R. S. Wa regem, Kortrijk Sport A en B, S. K. Roe selare, F. C. Roeselare, St. Kortrijk. Afd. Scholieren, Reeks C: C. S. leper, S. K. Vlamertinge, F. C. Poperinge, Meenen A en B, Wervik Sp., Lauwe, A. A. Moeskroen, St. Moeskroen, Geluwe, Rekkem, Toekomst Meenen. Kadetten, min dan 13 jaar: Reeks A.: Gistel en S. V. Blankenberge. Reeks B: Racing Wervik, Lauwe, Vla mertinge en Kortrijk Sport. Kadetten, meer dan 13 jaar: Reeks B: Izegem, Kortrijk Sp. A en B, R. S. Waregem, S. K. Roeselare, F. C. Roeselare, Heule. Reeks C: Wevelgem Sp., S. V. Kortrijk, Stade Kortrijk, leper, Meenen, A, A. Moeskroen en Stade Moeskroen. ZIE ONDER SPORT RUBRIEK ander belangrijke nieuwjes uit de Voetbalwereld. SCHRIKKELIJK ONGELUK TE ANTWERPEN Te Antwerpen, aan een onbewaakten overweg, reed een personenwagen met voile geweld op een goederentrein. De voerder werd op den slag gedood en vier anderen gekwetst. Allen kwamen terug van een huwelijksfeest. ■ssE2S££a£ia5B&2ü&:;3a&K3£E!tisi Waarom lijden HOOFDPIJN MIGRAINE TA ND PI TN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER I MAANDSTONDEN Bals de Wonderbar# Bruine Poeders van| der Apotheek DE POORTERK Sint-Niklaas-Waa». U oogenblikkelijlc zonder «chadeJU'.e gevolgen f van deze pijnen zullen bevrijden. _De dooe v. 8 poeder* 4 fr._ De driedubbele doo» 25 poedert 10.00 fr. Te verkrijgen in alle! goed# Apotheken of j vrachtvrij tegen postmandaat Gebruikt ze eens, U zult nooit geen an dere meer gebruiken] De Witte Duif n woonde, slechts een arme weduwe was, die zich, de hemel wist wat, inbeeldde. Zij mat moeder en dochter met een spottenden blik en wierp haar hoofd ver waand in den hals. Daardoor wenschte zij hen te toonen, dat zij niets met hen te maken wilde hebben. Liselotte begreep er niets van, dat het meisje steeds niet antwoordde. Neem jij mijn bloemen dan, aardige groote jongen,verzocht zij naïef. Het was Hans bijna niet mogelijk om het smeekende, weeke stemmetje te weer staan. Hij was niet zoo trotsch als zijn zusje. Liselotte beviel hem en het speet hem voor haar. Zij meende het stellig goed. Hij gaf zich een ruk en wilde naar Liselotte toeijlen om haar een paar vrien delijke woorden te zeggen. Toen riep Lori hem met een schelle stem verachtelijk toe: Doe het niet, Hans, ga toch niet naar haar toe! Dat is die bedelprinses! Hans werd vuurrood. Hij schaamde zich voor zijn zusje en keek beduusd naar de bleeke blonde vrouw bij het hek, die nader ge komen was, om Liselotte achteruit te trekken. Hij werd door Iets ln de oogen van deze vrouw geboeid. Maar echt jon gensachtig, schudde hij deze vreemde ge waarwording van zich af. en liep met zijn zusje dieper het park in. Hij schaamde zich en wilde dit niet bekennen. Liselotte keek haar moeder met bedroef de oogen aan, want zij begreep niets van het voorgevallene. Zij wilden mijn bloemen niet hebben, en wilden niet met mij spelen, moeder! Maria Hochberg tilde haar kir.d van den grond en knuffelde en kuste het met warmte. Er lag een eigenaardig verheven blik in haar oogen. Mijn arm bedelprinsesje lispelde zij met een diep gewond hart. Toen verwij derde zij zich met haar kind, ten einde het af te leiden van de gebeurtenis. c*.- haar stempel zoo zwaar op de jeugdige kinder ziel gedrukt had. 3!3333(5BBaBBE9E3ESSE!3S8EB3BB! WESTVLETEREN ABDIJ VAN SINT-SIXTUS OVERLIJDEN VAN DEN Z. E. PATER ANDREAS BOURDEAU, GEWEZEN PRIOR DER ABDIJ. Hetgeen te verwachten was, is gebeurd. De Z. Eerw. Pater Andreas (in de wereld Alois Bourdeau. geboren tot Oktober 1933, de zoo geachte Prior van Sint-Sixtus tot Oktober 1933, de zoo eachte Prior van Sint-Sixtus was, is na een langdurige zilkte kalm en geheel aar Gods H. Wil overgelaten, in den ouderdom van 68 ja ren, in het Hospitaal van Poperinge, op Vrijdag 19 Juni laatstleden, in den Heer ontslaDen. Met hem verdwijnt voor altijd uit de streek een heilig priester-monnik wier gansche leven een schit terend voorbeeld was van alle deugden. Als Monnik was hii altijd een stipt onderhouder van de zoo menigvuldige voorschriften van den H. Regel en van de Reglementen der Trappistenorde.Dag en nacht was hij daar waar hij zijn moest: 't zij bij den koordienst, 't zij bij den handarbeid, 't zij bij de geestelijke lezingen, de drie voornaamste plichten van een monnik. Als Novicenmeester en als Prior heeft hij de gou den middelmaat weten te houden tusschen strengheid en te groote toegevendheid: voor zich zelf echter was hij onbarmhartig en gaf niet toe aan rechtmatige verzachting. Als Priester, vereerd met zielenlast, was hem nooit iets te zwaar wanneer het gold: zielen te ueleiden, het woord Gods te verkondigen, dienst te bewijzen in de omliggende parochiën, of sten-enden bij te staan. Als Bestuurder der Congregatie voor de Jonge dochters, was hij ongeëvenaard in toewijding, voor al de belangen der Congreganisten. Voor het wel zijn der Congregatie, zegde hij, zou ik gaarne mijn laatste krachten geven. Onder zijn bestuur bloeide dan ook zeer weelderig die vrome instelling, en tien tallen jonge dochters hebben, met Gods genade, hunne kloosterroeping aan den Z. E. Pater Andreas te danken. Wij kunnen hier in geen bijzonderheden uitweiden aangaande het velerlei goede dat hij teweeggebracht heeft op ziin priesterlijke loopbaan. Trouwens, welke Pastor of Priester van uren in den omtrek, kende ni^J den Prior van Sint-Sixt? Hoe talrijk zijn niet de scharen die zijn vurig en overtuigend woord aanhoord hebben, op oen preekstoel of bij de Grot der Paters, vooral als het er om ging de liefde tot onze hemelsche Moeder MARIA in de harten zijner toehoorders te doen binnendringen? Kortom, wie herdenkt niet met genoegen, al was het slechts een vluchtige ontmoeting, met den eenvoudigen, ne- derigen, steeds minzamen Pater Prior?... En nu is die vurige kloosterling, die heilige pries ter. die voorzichtige overste, die bekwame zieleleider, die ijverige Congregatie-Bestuurder ons door den dood ontnomen!... Gods H. Wil zij gezegendl Gelijk goud en zilver door het vuur gelouterd wQrdt, zoo worden doorgaans de lievelingen Gods door het lil den beproefd, zegt ons de H. Schrift. (Eccli., 2: f). Daarom lag het in de raadsbesluiten van den Aller hoogste dien braven monnik, die heel zijn leven een ijzersterke gezondheid bezat, de twee laatste jaren van zijn aardsche ballingschap te beproeven, door hem tot een ellendigen staat van lichamelijk verval te brenge»... De Hoog Eerw. Vader Abt besloot hem toe te vertrouwen aan de teedere zorgen van Gast huisnonnen. In Januari laatstleden in het Hospitaal van Poperinge opgenomen, is aldaar onze gewezen Prior, in den grootsten vrede, in den Heer ontslapen, omstreeks drie uren 's namiddags, op het Feest van het H. Hart van Jezus, zijnde op Vrijdag 19 Juni 1936. Voorwaar, een treffender uur om den geest te geven kan bijna niet uitgedacht worden! Na aan de wettige formaliteiten voldaan te heb ben. werd goedwillig de toelating verleend, het lijk naar de Abdij over te voeren, alwaar het op Maandag 22 Juni op het zoo rustige kerkhof ter aarde werd besteld. Bij de H. Mis, welke de begraving voor afging, was de kerk stampvol. Familieleden, vrienden, kennissen, afvaardiging van schoolkinderen, congre ganisten, Eerw. Zusters, Parochiegeestelijkheid: allen wilden den lijkdienst van hun beminden Pater Prior zaliger bijwonen. Doch liet sprekendste bewijs der hoogachting, welke men den betreurden P. Andreas toedroeg, was wel. dat de Zeer Eerw. Heer Kanunnik Vervaeke, Pastor-Deken van Poperinge het als een plicht beschouwde, in persoon, den lijkdienst te ko men bijwonen: door dit feit wordt, naar onze be scheiden meening, heel het priesterleven van Pater Prior met een soort van kerkelijk merkteeken roem vol besloten en als vergezeld. Wij danken hier in ?t algemeen allen die, voor al deze laatste maanden, door den troost en de opbeuring welke zij verschaften, een hoogstverdien- steliik werk van barmhartigheid jegens onzen mede broeder verricht hebben: den Z. E. Heer Deken, boe zemvriend van P. Prior zal'ger. de geestelijkheid der stad Poneringe, den Heer Doctor Ch. De Wulf. de Eerw. Zusters van het Hospitaal, enz. enz. Gods zeeen weze hunne vergelding! Wij eindigen met aan allen, die ooit in betrekking kwamen met den overledene, een vurig gebed te vra gen voor de zielerust van den Z. E. Pater Andreas Bourdeau, gelezen Prior der Sint-Sixtusabdii. Frater PARVUS. JEUGDIGE REDDER TE OOSTENDE Enkele kinderen waren aan het spelen op het strand te Oostende, toen een der kindjes zich ïe ver in zee waagde en met het water meegesleept werd. De 12-jarige Mistiaen sprong dan zon der aanzelen in het water en kon het in gevaar verkeerende kindje, dat amper drie jaar telde, weer op het droge bren gen, waar het na kunstmatige ademhaling terug tot bezinning kwam. De jeugdige redder werd door de om- staanders geluk gewenscht. 83-JARIGE VROUW JAMMER LIJK DOOR EEN TREIN VER MORZELD TE KORTEMARK Zaterdag middag was vrouw Van Cloos- Aan een onbewaakten overweg ter, 83 jaar oud, wonende te Kortemark, op zoek gegaan achter konijnenvoeder. Het oudje, dat het gehoor verloren had, werd rond 12.30 uur aan een onbewaakten overweg verrast door den sneltrein Lich- tervelde-Adinkerke en jammerlijk ver morzeld. Het oude vrouwke moet op den slag zijn gedood geworden. Het parket van Brugge werd op de hoogte gebracht van het gebeurde. De man van het slachtoffer werd. ge zien zijn hoogen ouderdom, met de groot ste omzichtigheid verwittigd. II. Nu moeten wij teruggaan naar Iets, dat zich afspeelde, eenigen tijd voordat Maria Hochberg en Liselotte hun intrek in De Witte Duif genomen hadden. In een prachtig oud kasteel, dat hoog op een beboschte berg lag, woonde Graaf Arnim von Hochberg-Lindeck. Graaf Ar- nim ging er uitermate trotsch op, dat zijn geslacht zoo oud en aanzienlijk was, en het was steeds zijn ijverigste streven ge weest, dat niet de geringste schaduw op zijn stamboom viel. Hij bewoonde dit reusachtige slot alleen met zijn vrouw. Gravin Katharina, en een talrijk dienstpersoneel. Tot voor zes jaren had er op het slot Hochberg altijd leven en drukte geheerscht. Verscheidene aan zienlijke gasten kwamen en gingen, groo te jachtpartijen vonden plaats, schitteren de feesten werden gegeven. Dit geschied de voornamelijk, wanneer de jonge Graaf Botho, de eenige zoon van Graaf Arnim, thuis was. De jonge graaf Botho was geen aardje naar zijn vaartje, maar aardde meer naar zijn zachte, goedaardige moeder, voor wie alle menschen gelijk waren, mits zij het hart op de goede plaats droegen. Dit mocht zij haar man, die zoo trotsch op zijn adeldom was, evenwel niet laten be merken, en zij moest zich bukken onder zijn heerschzuchtigen wil. Graaf Arnim was voornemens om zijn zoon uitsluitend uit te huwelijken aan een jonge dame van minstens gelijken adel lijken bloede, en wel aan eene, die door den jongen graaf onuitstaanbaar gevon den werd. Ondanks dat de vader allerlei partijen gaf om Graaf Botho nader tot de jonge rijksgravin te brengen, ging de jon ge man haar uit den weg, waar en wan neer zulks hem mogelijk was. Op zekeren dag deed hij zijn vader de bekentenis dat hij zijn hart ereds lang verloren had aan een arm meisje van burgerlijke afkomst, dat hij tijdens een reis had leeren kennen. Hij smeekte zijn vader om haar tot zijn vrouw te mogen maken. Hij zou zijn hand nooit aan een andere vrouw reiken. Graaf EEN LEKKERE SMAAK! EEN FIJNE GEUR! EN NIET DUUR! Geen twijfel, Vraagt bij uwen winkelier het Jubi leum koffertje, gegarnierd met een keuze van allerfiijnste pralienen en gegeven op 30 kaarten (1 kaart per halve kgr. koffie). - Voor 't groot: GER. TRUANT-DUCOURANT Veurnestraat, 12-22, Poperinge. FAX 14 JULI. Te 3 uur, ten Gemeente huize te IZENBERGE, aanleggen van een electrisch laagspanningsnet. Be»tek 201.748,55 fr. Stukken ter inzage of te koop, prijs 50 frank, ten Gemeentehuize (postch. 19607). Aanget. inschr. 13 Juli. 15 JULI. Te 3 uur, ten Gemeente huize RAMSKAPELLE, aanleggen van een electrisch laagspanningsnet. Bestek 52.029 fr. Stukken ter inzage of te koop, prijs 50 fr., ten Gemeentehuize (post- check 25616). Uitslag van Aanbestedingen 23 JUNI. Te 2 uur, ten Stadhuize te IEPER: 1) besteenen der speelplaat sen: 2) schilderwerken; 3) voltooiïngs- werken in de stadsscholen; 4) electrische verlichting stadsmeisjesschool, Rijselstr. 1) A. DEQUICK, leper, 124.547,73 fr. of 128.205,95 of 137.761,72; H. Delhem, leper, 132.953,56 of 141.348.80: J. Soete, leper, 134.000; M, Vanderghote, leper, 142.796,48J. Deweerdt, Brielen, 152.583,22. 2) J. DEVOS. leper, 7.056,03; L. Beir- naert, id., 7.157,74; A. Norman, id., fr. 7.581,95; O. Santy, id., 9.854; J. Decock, id., 12.609,55; D. Beirnaert, id. 12.727,12; P. Baert, Komen, 17.887. 3) Geen inschrijvingen. 4) V. DECORTE. Poperinge, 4.170 of 5.100; A. Lacente, leper, 4.180; G. Beir naert, id. 4.689F. Burgho, id. 5.637O. Walgraeve, Brugge, 6.560; F. Matton, Leuven, 9.200. 26 JUNI. Te 11 uur, voor den Heer Claeys, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen, 12, Vrijdagmarkt, Brugge, her stellen en aanleggen van een rijwielpad tusschen OOSTDUINKERKE-B AD en KOKSIJDE-BAD (Kustlaan Oostcude- De Panne). N. V. VIANOVA, Antwerpen. 1.189.560 fr. 34 (Shell) of 1.344.480,34 (Trinidad); N. V. Asphalte, Porphyre et Goudrons, 1.270.075,76 (Shell)N. V. Route Moder ne, Ecaussines, 1.405.157,63 (Shell) klinker cementbeton of 1.453.957,43 (Shell) gevri- beerd watergoot asphaltbeton) N. V. Ant- werpsche Wegenbouw, Lier, 1.566.318,57 (Shell). 26 JUNI. Te 11 uur, voor den Heer Claeys, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen, 12, Vrijdagmarkt, Brugge, bouwen van een woonhuis met bureel voor den regiepost van DIKSMUIDE. M. GOBIN, Oostende, 198.962,93; O. De Beul, Oostende, 207.328,76; A. Boncquet, Nieuwpoort, fr. 209.610,35C. De Meyer, Knokke, 217.087,93O. Vanlerberghe, Per- vijze, 221.194,66; H. Wybo, Oostende, fr. 240.849,21Fr. De Cuypere, Knokke, fr. 242.558,35Verscheure, Ichtegem, 242.838 fr. 93; De Jonckheere, Sint Michiels- Brugge, 269.604,62. lasisaaaaaaGaiaaBaBsassasaEaa Moeders, weet dat niets voed zamer is dan een boterham met Gemengde Stroop. Het is het Icrachfopbouwend middel bij uitnemendheid, dat den werklust van Uw kinderen zal opweken want zij bevat 60 suiker, j IN ALLE KRUIDENIERSWINKELS Balatum bij Sansen-Vanneste, Poperinge. Arnim was buiten zichzelven. Hij wilde niets van dit huwelijk hooren, en verbood zijn zoon eiken verderen omgang met het meisje. Graaf Botho was evenwel een man, die ook een ijzeren wil bezat. Hij weigerde om zich aan dat verbod te storen, en ver klaarde dat hij dit meisje, met wie hij zich reeds verloofd had, nooit in den steek zou laten. Er vielen heftige, pijnlijke tooneelen tusschen vader en zoon voor. Graaf Botho ging op reis, en trad kort daarop tegen den wil van zijn vader in het huwelijk met de arme weeze. Zijn zoon bestond van dat oogenblik voor Graaf Arnim niet meer. Nadat de oude graaf zijn handen totaal van zijn zoon afgetrokken had, was deze laatste verplicht zeer bescheiden te leven, omdat hij van zichzelven slechts een klein vermogen bezat. Niettemin leefde hij zeer gelukkig met zijn jonge vrouw, die hem al spoedig een dochtertje schonk. Slechts één ding drukte nog steeds zwaar op zijn gemoed dat zijn vader zich onverzoen lijk toonde, Hij had gehoopt, dat deze zich uiteindelijk in het onvermijdelijke schikken en hem vergiffenis schenken zou. Maar al zijn smeekbeden bleven on verhoord. Op zijn brieven ontving hij van zijn vader slechts één maal een kort ant woord: n Maak de banden los, die je ver binden aan deze vrouw, die niet van ge lijke geboorte is als jij, en dan ben ik be reid om je weer als mijn zoon te erken nen. Anders blijf Je dood voor mij. Graaf Botho had zijn vrouw evenwel te lief om in een scheiding van haar te be willigen. En zoodoende bleef alles bij het oude. Aldus was de toestand, tot weinige maanden voor het begin van ons verhaal. Nu had Graaf Botho een besten, oprech ten vriend, een zekeren Baron Rainau, wiens bezittingen aan die van Graaf Ar nim von Hochberg-Lindeck grensden. Hij was ook oppervlakkig bekend met de jon ge vrouw van Botl.o. en haar goedheid en haar schoonheid maakten het hem begrij- JULI - HOOIMAAND 5 Z 5e Zondag na Sinxen. H. Philomenaj maagd-mart. Poperinge Ommegang Evang.: De broederliefde (Math. V) 6 M H. Godelieve, maagd-mart.. H. Goal 7 D H. Willebaldus, biss., H. Claudius 8 W H. Elisabeth, koningin v. Portugal 9 D HH. Martelaren van Gorcum 10 V H. Amelberg, m., HH. 7 Broed., m. 11 Z H. Pius I, paus-mart., H. Hildulphus, belijder. Gulden Sporenfeest ZONDAG 5 JULI 5« Zondag na Pinksteren; Exaudi Groen. 2« Gebed van den H. Antonitn Maria Zaccaria, belijder; 3* van het octaaf. Weer begint de H. Mis met een gezang dat spreekt van vertrouwen op God. Een dringend gebed is het waarin de Kerk, met de woorden van den profeet. God* hulp afsmeekt en om verhooring bidt. Reeds meermalen heeft de Kerk ons voor gehouden welke gesteltenissen we moeten bezitten en hoe onze werken moeten zijn, opdat God ons als kinderen zou beschou wen en ons met zijn vaderlijke en on misbare hulp zou bijstaan en sterken. Vooral door het onderhouden van het ge bod der Liefde, gelijk het ons door Chris tus zelf werd voorgehouden, zullen we ons deze krachtige hulp verzekeren. Het moet ons dan ook niet verwonderen, dat wa vandaag in het Epistel, uit den brief van den H. Petrus, en in het Evangelie volgent den H. Mattheus, de noodzakelijkheid van de christelijke liefde hooren verkondigen, De H. Petrus somt alle gelegenheden op en duidt de verschillende wijzen aan waarop we het gebod van Christus moe ten beantwoorden. We mogen echter nooit vergeten dat het hier gaat om een waar gebod, in den strengen zin van het woord, en niet om een raad. En dit gebod is zoo streng en de naleving ervan zoo noodzakelijk, dat het het groote verschil aanduidt tusschen de leerlingen van Christus en zijn vijanden. Altijd, overal en in alle omstandigheden moeten we de christelijke liefde beoefenen, met gedach ten, woorden en werken moeten we onzen naaste beminnen en dienen. Hoe groot deze liefde moet zijn, leeren ons de woor den van Christus in het Evangelie: «Zoo uwe gerechtigheid niet overvloediger is dan die van schriftgeleerden en Farizeërs, zult gij het rijk der hemelen niet binnen gaan In de plaats der schriftgeleerden en Farizeeërs, staan nu in onzen tijd an dere dwalingen. Onze liefde moet krach tiger en oprechter zijn. Onze liefde en hulpverleening moet doelmatiger en on- baatzuchtiger z.'lfi. Maar vooral moet ze gebeuren uit liefde tot Hem die ons da wet der liefde hééft gebracht: Jezus- Kristus! H. THOMAS MOKUS, Martelaar (Maandag 6 Juli) De heiligverklaring van dezen kanselier van de Engelsche kroon, die den martel dood stierf in 1535, tijdens de eerste kerk vervolging onder koning Hendrik VUL heeft zijn leven algemeen 'bekend ge maakt. Het moge volstaan hier te wijzen op de bewonderenswaardige geloofssterkte waarmeê hij, die eens met eer en rijkdom door zijn vorst werd overladen, de armoeda en den dood inging, wanneer het er op aankwam te kiezen tusschen zijn geweten en de gunst van zijn koning. Hij zocht da vervolging niet, integendeel, doch wanneer ze hem overviel droeg hij ze met meer dan gelatenheid: met christelijke opge ruimdheid. De bladzijden uit zijn levens beschrijving, die handelen over zijn ge vangenschap en het proces dat tot zijn terdoodveroordeeling leidde, bieden daar talrijke voorbeelden van. Men moet ze le zen en overwegen om te' zien hoe een le ven van eenvoudige maar gestadige plichtsvervulling, den mensch vervult met een bovennatuurlijke sterkte, die hem. wanneer de omstandigheden het eischen» tot een held maakt en een onverschrok ken martelaar. IUI191IIH1IUIHIIIIHIIII Besta Engelscha PEPERMINT voorkomt Hoofdpijn Neusverstopping Kortademing Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen enkel in de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met het haantje. <B2B33B£H8SasaS9Biaa2SB33Qa2:3 DE COLORADO-KEVER Nieuwe haarden waar de Colorado-ke- ver, de groote vijand van de aardappelen woedt. Te Geeraardsbergen werden vijf besmette aardappelvelden vastgesteld. Volgens gedane opzoekingen werd de Colorado-kever ook ontdekt te Ville-sur- Haine en Havré, evenals te Bohan-sur- Semois en Alle. De kever verspreidt zich ook ln 'te Fransche Ardennen, waar nog geen en kele ernstige maatregel van bestrijding werd getroffen om deze erge plaag te bestrijden. IBSgyaBUBBBSB&SSBHQBSBBBBBBlX EEN WEIDE ONDER STROOM Te Besangon, Frankrijk, was een elek trische hoogspanningsleiding gebroken en de draad was in het natte weiland terecht gekomen. Toen kwamen drie jongelieden naar de weide om er enkele koeien te ge leiden. Zij werden door den stroom ge troffen; twee hunner werden gedood en een derde zwaar verbrand. pelijk, dat zijn vriend voor deze vrouw alles opgeofferd had. Baron Rainau had vroeger vee! gereisd, was daarna getrouwd, en woonde nu cp zijn goederen. Slechts al te graag zou hij zijn vriend de hand gereikt hebben om zich met zijn vader te verzoenen. Hij deed alles wat in zijn vermogen was om den ouden graaf zachter te stemmen, maar vruchteloos. Het einde was, dat Graaf Arnim hem niet meer wilde ontvangen. Daarom gaf Earon Rainau den moed nog niet op. Op zekeren dag schreef hij aan zijn vriend: «Waarde Botho! He laas kan ik bij je vader niets voor je uit richten; hij wil mij niet eens meer ont vangen. Alleen met je moeder kan ik af en toe een woordje spreken. Uit 'haar naam moet ik je zeggen, dat zij nog steeds met haar geheele hart van je houdt, en nooit de hoop verliest, dat je vader zich op een dag handelbaarder zal toonen. Zij ge looft, dat het misschien niet onbevorder lijk zou zijn, indien je je plotseling aan je vader vertoonde en hem om vergiffenis smeekte. Zoodoende hebben wij een plan ontworpen. Kom. zoo gauw als het j# schikt, voor eenigen tijd bij mij in Rai nau logeeren. Nog daargelaten, dat ik sterk naar je verlang, zal het jagen in het bosch je goed doen. De hoofdzaak is evenwel, dat er een ontmoeting met je vader tot stand gebracht wordt. Hij gaat steeds alleen op de jacht, laat zich daarbij hoogstens door den ouden houtvester ver gezellen, en deze is je van harte genegen, en zal op het critieke moment, zoo noo dig, behendig van het tooneel verdwijnen. Wanneer je dan zoo onverwacht tegenover je vader komt te staan, moet zijn hart wel van steen zijn, als hij je geen vergiffenis schenkt. Je lieve, brave moeder, die zeer onder de scheiding van jou lijdt, smacht vurig naar je komst. Schrijf mij dus, wan neer ik je mag verwachten. Mijn groeten aan je vrouwtje. Ik hoop, dat zij je gril permissie zal geven eni naar mij toe te komen. De dag, waarop jij met vrouw en kind je intrede in Hochberg doet, zal vooe mij een feestdag zijn. Je vriend Her- bert Rainau.('t Vervolgt).

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 9