Bedelprinsesje J, GEDACHTEN <1 ïétmanmke l v^aTfC SNUIF 'T ROOS KRUIS :S6É BRIEF UIT BRUSSEL WEKEL1JKSCH LITURGISCH BULLETIJN Waanneer gij gaat win. kelen vergeet dan niet een bus Gemengd» GEMEH6DE STROP? PROCESSIE TE VEURNE OP ZONDAG 26 JULI 1936. 'T IS KOFFIE VAN 'T PARADIJS AANBESTEDINGEN e.-:n groote staat of overvloed Ons 't waar genoegen geeft, p liefde die het hart voldoet. Maakt dat men vroolijk leeft. Dan deelt men vreugde en druk Geluk en ongeluk, gn torscht getroost en welgemoed Te saam het huwlijksjuk. js er eer of geld aan vast Wordt getoond ofwel gekast' Velen zeggen: 't Is niet goed! Ei? dat gij het beter doet. „2IIEIHIIIIIII4IIIU1IIIII UIT DE MAAN ufx ZEGT zoo dikwijls Tijd is geld vaar is dat niet met woorden spelen? f'ant waarom wordt geen sitraf gesteld Op hen die ons den tijd ontstelsn? Ik hoop, m'n beste Lezers samen nat g'allemaal dees woorden zult beamen D'r ligt veel waarheid in besloten En 't stelt veel recht op zijne pooten. Dat anders, in den kring, Mank of kreupel ging. "k Ga dus probeeren, beste lieden U een epistel aan te bieden Fel gedund en erg versmald jaar, waar er ietsken uit te leeren valt, lat ge. als ge met t lezen hebt gedaan, Daar niet zoudt aan 't gapen gaan, En 't af zoudt draaien als een molen: pu kerel heeft ons weeral eens bestolen Zooals immer en altijd Van onzen kostelijken tijd... En aangezien de tijd is geld, Is 't vonnis rap geveld... Ik zou dus zijn, m'n L-zers lief 'n Booswicht en 'n dief... Daarom valt u dubbel op te passen Opdat ge niet Tot mijn verdriet Op mij de straffe toe zoudt passen! Want dan was 'k zeker faljiet! Enfin je rekenen op uwe alcmgekende goed- Jertigheid en zullen maar beginnen... met t begin! - IK BEN ZEKER dat ge gelukkiger joudt zijn, indien gij trouwdet met ne man die minder rijp is dan Teddy, sprak ie moeder tot heur trouwlustige dochter. j - 0! mosder, wedervoer deze, breek Jjwen koD niet daarmee... Teddy zal rap jiinder riik zijn... ne keer dat we zullen jiïiuwd zijn! n ZIJN WE GEEN JALOEZERIKKEN En moeten w'om in alles schikken Toch spuwen we gal en venijn Op d'Amerikanen Die felle hanen Die in alles rekordhouders zijn... En... waarom 't verstoppen? lis we denken, d'r zijn geen rekords meer [te kloppen Dan komen die mannen, met 'n lach Ket 'n nief rekord nog voor den dag! En dat nieuw rei ord Is dat van... t vèr- jpuwn. In dé Vereenigde Staten van Amerika bestaan er 14 clubs van... spu wers. Door spuwersclub verstaat men een ver eentging van... sportmannen die het tpuwen in wedstrijden beoefenen. De 14 clubs richten kampioenschappen It. gedurende dewelke er moet gespuwd torden al mikken cf enkel om den grootst mcgeiijken afstand te bereiken. 't Rekord bedraagt thans, als t TJ kan teteresseeren, m'n beste Lezers en alder- Mste Lezereskens, den afstand van 19.39 meter en werd vastgelegd door John H. Borgston... na drie proeven... en dit re kord wordt aanzien als een niet te even aren feit door de Amerikaansche spu wers... die met kennis van zaken spreken, taioodlg er bij te voegen dat Borgston genezen matror is! Een gemak voor dit soort rekord is, dat ge, alvorens er aan te beginnen... niet in uw handen moet spuwen... want dan zijt ge zeker èn uw rekord.èn uw speeksel kwijt! - EN WAAROM hebt ge uw vorigen dienst verlaten? vroeg madam Kabeljauw san de nieuwe kindermeid die zich kwam aanbieden. - Ha. zei deze, ik had nog wel eens een keer vergeten de kinderen te wasschen. - 0! moeder, neem die! riepen al de kinderen te gelijk uit! DAT ER HIEiR GEWIS Ook wel iets te leeren la Bewijs ik U heel graag Door de vraag Die 'k thans U stel Klaa® en hel, 't Is de moeite waard: Hoeveel waterloopen zijn er op ons aard? Niet uit die vraag zelf valt er iets te ieeren, maar wel uit 't antwoord dat er op volgen gaat Een Amerikaansche commissie is er op uit getrokken om te weten te komen en te berekenen hoeveel waterloopen d'r op teen wereldbol te vinden zijn Volgens de uitslagen hunner werken, Men et een-en-vijftig stroomen zijn 'ar, meer dan 50 kilometer lengte en 712 'an minder dan 50 kilometer. Die 712 51 763 stroomen tellen te lamen dertien honderd drie-en-tachtig toevloeiïngen. Wat de rivieren betreft d'r rijn er niet minder dan 5.696 van meer dan 30 kilometer lengte en meer dan H.OOO van minder dan 30 kilometer. In 't geheel genomen zouden er dus 'n Eoei twintig duizend waterloopen, beken ai vlieten niet bijgerekend, op onzen bol K vinden zijn. Als we dan nog nagaan wat water er in 1 oceanen en de zeeën is, moeten we gee- ta schrik hebben dat er 'n tekort zal rijn aan die vloeistof... plus t geen er uit den hemel valt iiiiisBiïEBSBesaiHaHBaaaa Mengelwerk van 19 Juli 1936. Nr 4. door H. COURTHS-MAHLER De brave vrouw was blij, dat Maria en ■aar kind voorgoed bij haar wilden blij- '«c. Zij had reeds eng tegen het tijdstip 'an de scheiding opgezien. En zij was ^r zeker niet van plan, om Maria liet H over de ooren te halen. Lieve mevrouw Hochbergzei zij met biendelijken tact om te vermijden Maria vernederen, indien u het geheele jaar mij blijft wonen, kan ik natuurlijk ge, andere prijzen berekenen. Of het dak' 'ammje leegstaat, of dat u het bewoont, 4 hetzelfde. U bezorgt ons zoo weinig last, wij haast niet bemerken dat u hier 4 2n ik verheug mij, om zulk aangenaam Mischap in huis te hebben. En wanneer au nog mee-eet van hetgeen wij voor jds zeiven koken, merken wij er heelemaal van. Ik zal den prijs dus tot de helft •vvugbrengen. Is dat naar uw zin? Maria wilde het eerst niet aannemen, "vaar de waardin zette met zooveel over- •i-igskracht uiteen, dat zij daar zelve bij te kort zou schieten, dat Maria 'c'i eindelijk dankbaar liet overhalen. is zoo buitengewoon goed voor mij, ^viouw Schulz. Ik dank den Hemel, dat mij in mijn verlatenheid Juist mijn "■"•«den naar u heeft doen richten,zei biet bewogen stem. •vu schreef Maria Hochberg aan de flr- ".91 verzocht om de toezending van "jt '^n ging zij den volgenden dag naar mee Kelmers, die in de kleine, aardi- ^"tHorie naast de kerk woonde. Zij had ten ouden man kennis gemaakt, toen DE POLITIEMAN zag ne vent die al sedert geruimen tijd trachte 's nachts 'n deur open te krijgen. He! wat doet ge daar? riep hij ein delijk tot den kerel. Ha, agent, zei deze, 'k heb hier gis teren in dees straat een sleutel gevonden, en daar ik hem zou willen teruggeven aan zijn eigenaar, zoek ik 't huis dat hij be woont bij middel van den sleutel! WILHELM HAT" "RAM, een melkver- loper van Weenen, Heeft, zooals ik en gij, twee beenen Eén hoofd en twee armen Spieren, oogen, ooren, darmen Hij heeft ook een hart. maar 't gaat boven Imijn verstand Dat hart ligt bij h:r s den rechter- [kant en al zijn andere inwendige organen lig gen dus ook averechts ofte verkeerd. Maar 't schoonste van al is dat de man, die nu 43 Jaar oud is, zelf niet wist wat voor 'n fenomeen hij daarstelde, anders had hij zeker zijn fortuin al geprobeerd op de foor, maar onlangs werd hij ziek voor den eersten keer van zijn leven, en toen heeft den dokteur, die hem onderzocht, ondervonden, dat de man niet normaal geconstitueerd was. Nu is hij gelukkig genezen, en gaat hij voort zijn melk te vrkoopen, met zijn hart langs den rechterkant. En zijn klan ten hebben zich over hem niet te bekla gen. Ze zouden maar ontevreden zijn indien, in de plaats van zijn hart... de oorsprong van zijn melk slecht geplaatst ware, en indien deze kwam van de pomp, instede van uit den uier der koelen! En vermits hij zijn klanten dus niet stroopt, mogen we zeggen, dat dien Weenschen melkver- kooper... het hart op de rechte plaats draagt... ZIJ MOESTEN vóór den rechter ver schijnen. Hij een spitsvondig ventje met afhangende moustache. Zij, een flinke matrone, met kortgeknipte dito. Hij, be vend over al zijn leden; zij, met de han den op de heupen en astrant den rechter in 't gelaat kijkend. Is het waar, vroeg de man der wet, dat gij uw vrouw wel eens onder handen neemt? Ja, piepte 't ventje, dat gebeurt wel eens. En slaat uw vrouw dan nooit terug? Ja, maar meestal zonder mij te tref fen. Zijt gij dan zoo vlug, om haar slagen af te weren? Neen, zei 't ventje, maar ze is te dik... om onder 't bed ta kruipen! Een fameuze held. ZEKERE HALSTERT, van Mechelen, ging [trouwen D'r zijn er nog die dat doen In alle eere en fatsoen Maar die 't zich achterop berouwen Enfin... dat zijn ouwe koeien En op t lest Doen we nog t best Ei" ons niet meê te moeien! Maar hier is "t een speciaal geval... en t ongeluk van Halstert ls niet te wijten aan zijn huwelijk zelf, maar wel aan het volgen van de mode, die er te dezer gele genheid uit voortspruit. Halstert ging dus trouwen. "Wie trouwt steekt gewoonlijk zijn voeten... in een paar nieuwe schoenen. Dat deed Halstert ook, maar die schoenen waren op het nauwst en de man had eksteroogen... ne geheelen roman allee! Om die te doen ver dwijnen begon hij er met een mes aan te peuteren. He* kwaad kwam er in... de voet werd afgezet inaar, 't kon niet meer baten, de man ls d'eeuwigheid ingegaan. Ja, Ja trouwen is *n gevaarlijk spel... Beste Lezers, mag *k een raad TJ geven? Ik hoop dat gij hem n& zult leven: Snij nooit aan uw eksteroogen, en laat er uw vrouw ook niet aan snijden, maar leg er de kop van ne citroen op... niet op uw vrouw, maar op uw eksteroogen, zoo lees ik in een ouw gazet. WEZEL was door een zakenvriend over haald om hem op een berenjacht te ver gezellen. Lukte hem, zijn angst te ver bergen, hoewel z'n eerste nacht ln de ber gen slapeloos werd doorgebracht. Den volgenden morgen het kamp op brekende, waren ze slechts 'n kleinen af stand gegaan, toen ze versche sporen za gen, welke volgens WezeTs vriend van een grooten beer afkomstig waren. Weet ge wat, zei Wezel vlug, gaat gij vooruit en kijk waar hij heen is gegaan; dan ga ik terug om te zien waar hij van daan kwam. ALS IK VOOR DEN SPIEGEL STA En m'n eigen doening gade sla. Dan ben ik fler nog en content En zeg 'k ge zijt gij nog ne flinke vent, Al hebt ge ln zoovele jaren Bijna verloren al uw haren 'k Troost me met de gedachte da'k ze toch gehad heb... ln den tijd... 't geen 't geval niet meer zal zijn, met onze na komelingen van binnen 3.000 jaar... zoo tenminste komt ons leeren de beroemde perfester Herbert Parker, die ons 'n por tret geeft van de menschen van 't jaar 5.000. Binnen 3.000 jaren, zegt Parker, zullen de menschen, zoo vrouwen als mannen, geen haren meer hebben, daar deze niet zullen kunnen weerstaan aan de bedor ven lucht. De mensch zal, in dien tijd, zonder tan den zijn, want het moderne voedsel doet ze ontaarden. De tanden zijn gemaakt om rauw vleesch te verscheuren, en thans knabbelen we nog met moeite ons eten. In 't jaar 5.000 zal de mensch bijzichtig zijn. Hij heeft vergeten dat 't oog ge maakt is om in de verte te zien bij de jacht, en niet om boeken te lezen die op enkele centimeter verwijderd zijn!... Al leman zal van Jongs af aan verplicht zijn te brillen! Arme achter... achter... enz.... kleinkin deren! Wat zult ge oude menschen zijn. DE OFFICIER sprak de nieuwe recru- ten toe: En nu hoop ik, da* ge het regiment als een groote broederschap beschouwen IBBa»BBBaBflflBBSSnB£lL£3aB {REO isteSÊO Beste Engelschf PEPERMINT voorkomt Hoofdpijn Neusverstopping Kortademing Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen enkel in de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met het haantje. zij op een Zondagmorgen uit de kerk kwam. Zij verzocht om een onderhoud. Hij bracht haar voorkomend naar zijn stu deerkamer en vroeg haar waarmee hij haar van dienst kon zijn. Zij vertelde hem da* zij van plan was zich blijvend ln Bodenhausen te vestigen en vroeg hem of hij zich beiasten wilde met het beheer van haar klein vermogen, dat zij voor geval van ncod in de toe komst bewaren wilde. Zij overhandigde den dominee tiendui zend mark in geldswaardige papieren, en zei dat zij de interesten om de drie maan den zou komen halen. En ten slotte, stelde zij hem een dikke, verzegelde enveloppe ter hand. Deze bevat familiepapieren en andere bescheiden. Ik zou gaarne willen, dat ze ten behoeve van mijn dochtertje sekuur bewaard werden. Ze mogen haar eerst op haar achttiende verjaardag overhandigd worden; dat heb ik voor de zekerheid op den omslag gemeld,zei zij. De dominee bergde alles op een veilig plaatsje, en gaf er Maria een bewijs van ontvangst voor. Vervolgens sprak hij de jonge vrouw nog eenige moed- en troost woorden toe en noodigde Maria uit om nu en dan eens tot de pastorie te komen. Hij had zeer goed bemerkt, dat hij met een fijnbeschaafde vrouw te doen had. Maria nam het dankbaar aan, evenwel met het voorbehoud, haar den eersten tijd nog te willen verontschuldigen. Zij voel de er zich nog niet toe in staat, om weer aan het leven deel te nemen. Later zou zij dolgraag van het vriendelijke aanbod ge bruik maken, Doet u dat, mevrouw Hochberg, en doe af en toe eens uw best om ons land- volkje een woordje toe te spreken. Het heeft met zijn dikke schedels geen benul van geestelijke behoefte aan eenzaamheid, en schrijven uw terughouding aan hoog moed toe. Maria keek zoo oprecht verbaasd, dat den dominee er om lachen moest. zult en mij als de vader van het regiment Hebt gij 't allen begrepen? Ja, papa! antwoordden de recruten 'N GEDACHT: Waarheid is 'n sterke drank Wie ze brouwt, oogst zelden dank Verreweg de meeste magen Kunnen 't slechts verdund verdragen. "K VERKLAAR U, snel als 'n bliksem- [schicht Dat "n malheur soms op 'n klein plaatsje [ligt Dit heeft ondervonden Eddie Cantol Die droeg ne kaoetsjoeken col, Had hij er nen anderen gedragen Hij kon nog leven lange dagen, En was hij gewis, zooals ge 't hier leert Niet doodelijk verbrand geweest. Voortaan zal 't aan de Amerikaansche electriciens verboden zijn nog cols uit caoutchouc of uit celluloid te dragen!... omdat deze stof zoo licht ontvlambaar is. Eddie Cantol dus, nen electricien der stad New-York, was bezig d'een of d'an- dere herstelling te doen aan een ellen- trisoh masjien, toen er plots eene kort sluiting ofte court-circuit ontstond. Bij ongeluk trof één der vonkjes zijnen ccl uit celluloid, die oogenblikkelijk in vlam stond, en vóór men den ongelukkige kon ter hulpe komen was hij over gansch zijn lichaam verbrand. Hij werd naar 't hos pitaal vervoerd waar hij enkele oogenblik- ken daarna overleed. 'k Heb het altijd gezegd, dat z'hem moesten 'n strop om den hals doen, hij die de cols heeft uitgevonden, want ge ziet wat voor 'n malheuren er met die dingen kunnen gebeuren! PIER SNUL bracht zijn gebeur voor den tribunaal, en betichtte hem van een zijner neusdoeken gestolen te hebben. Jamaar Pier, zei de President, dat 'n is geen bewijs man; daar kunnen veel zulke neusdoeken zijn. Kijk, zei hij, ik heb hier in mijnen zak een neusdoek, die de weersplete van den uwe is. Ja. mijnheer de president, zei Pier, 'k zou 't gelooven, want "k ben meer of eenen gestolen! Beproef uw schouders eer gij draagt En wik uw woorden, eer gij waagt. IN BOEKAREST Zoo las ik lest. Zijn de bewoners fel benauwd. Want 't is waarheid, dat, Hun lieve stad Op petroleum is gebouwd en 't volstaat er 'n steksken aan te steken, en 't vliegt allemaal de lucht in. In geheel Roemenië zijn nieuwe onder zoekingen ingesteld om te kunnen vast stellen, hoe groot de petrolrijkdom van 't land is. De experts zijn tot 't besluit ge komen, dat de petrol in Roemenië nog minstens voor een eeuw toereikend is. Bijzonder interessant ls de mededeeling dat ln de onmiddellijke omgeving van Boekarest groote olievelden schijnen te zijn. Boekarest, zoo beweren de geleerden, ls gebouwd op een groot, onderaardsch zoutmeer, tevens rijk aan petroleum. Daarom zou 't wel eens 't geval kun nen zijn, dat op een goeden dag de maca dam in een van de straten van de Roe- meensche hoofdstad berst, en dat er een petrolfontein ontspringt... en gaar la kasse als er daar ne man met 'n bran dende pijp of sigaret langs komt... en daarom zitten nu al de menschen van Boekarest met den bibber op hun lijf, zie! HOE GAAT HET met uw dochter sinds ze getrouwd ls, vroeg madam Snib- bekens aan heur buurvrouw. O! dank u wel. zeer goed, was dezes antwoord. Ze heeft 'n hee schoon huis, een prachtigen tuin, aangename geburen, en heel goed personeel... alleen met haar man kan ze niet overeenkomen... maar ge kunt nu niet alles verwachten in 't le ven, hél "t Manneken uit de Maan. IBBBBBBBBSeBSaSBBKIIlSSSBaXBB HEB MEDELIJDEN tn naam van H. Theresia, van K. J.; helpt mij jeugd in gevaar redden. Dringend noodig om patronaat en saoool te bouwen. Post- check 139486, Pastoor Reason te Xhen- delesse. Waarom lijd«n aan HOOFDPIJN MIGKAINB TA ND PI W GRIEP' RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER I MAANDSTONDEN lals de Wonderbar® Bruin® Poeders vanf der Apotheek DE POORTERE Sint-Nik!aa»-W*a». U oogenblikkelijk zonder eehadolijbe gevolgen van doze pijnen zullen herrijieu. ■t <ïm Dm doos m. Q pomdmrt 4 fr. j Dm chimdubbmlm does 25 pomdert 10.QG fr Te verkrijgen in alle goede Apotheken of vrachtvrij tegen postmandaat. Gebruikt ze een», U zult nooit geen an dere meer gebruiken. eJa, ja, mevrouw Hochberg, onze boe ren zijn net kinderen. Draait u dus als hun geestelijk meerdere een weinig bij, en zeg Zondag na kerktijd een woordje tegen onze boerenvrouwen. Maria beloofde het met een flauw glim lachje en nam hartelijk afscheid van den dominee. In De Witte Duifterugge keerd, vond Maria Llselotte met den lan gen Heinrich ijverig in den tuin bezig. Heinrich had het gras gemaaid, en Lise lotte harkte het bijeen met een kleinen hark, dien Heinrich voor haar gemaakt had. Met van inspanning gloeiende wangen, riep zij haar moeder toe: «Wij maken hooi voor de koe, moeder! O, wat hebben wij samen gewerkt, Heinrich en ik! Maria drukte haar kind aan haar borst; toen zetten de beide hoolmakershun arbeid vroolijk voort... Op een van de volgende dagen ontving Maria voorwerpen ter beschildering, en zij zette zich zonder uitstel aan het werk. Bij mooi weer schilderde zij in het priëel. Heinrich werd dikwijls uit verbazing en bewondering met stomheid geslagen, wan neer hij de heerlijkste bloemen door de handen van Maria zag ontstaan. En de waardin bracht haar de mooiste rozen uit haar tuin, om tot model te dienen. In dit geregelde werk vond de jonge vrouw een weldadige afleiding voor haar verdriet. Zooals de dominee haar aangeraden had, had Maria den eerstvolgenden Zon dag na de godsdienstoefening een paar van de voornaamste boerenvrouwen aan gesproken. De dominee had er den eersten stoot aan gegeven. De boerinnen keken in het begin wel een beetje raar, maar na dat de dominee hen uitgelegd had, dat mevrouw Hochberg tot zoolang onder een zwaar verdriet gebukt gegaan had, sloeg de stemming eensklaps ten gunste van Maria om. Zoo zat Maria op zekeren dag weer in het priëel te schilderen. Liselotte had naast het priëel op het gras gespeeld, (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 16-7-36. Voor 'n afwisseling geef ik *t laatste eerst. Te Saint-Quentin is Zondag het stand' beeld van Koning Albert I onthuld. E. P. Humblet S. J., heeft de nagedachtenis van den Koning voorgedragen. Koning Leo pold HI was vertegenwoordigd door Ge neraal du Bois, aide-de-camp van den Koning. Onder de aanwezigen M. Dala dier, Minister van Landsverdediging, Mgr Mennechet, bisschop van Soissons, en ba ron de Kerchove d? Denterghem, Belgi sche Gezant te Parijs. De Katholieke Associatie van Brus sel heeft zich 11. Zondag beziggehouden met de herinrichting te bespreken. Het voorzitterschap mag niet meer opgedra gen worden aan een parlementslid. Er werd nogal gekwikkeld. Er werd nogal lang gesproken over ver jonging. propagandawerking in de Vlaam- sche streken. Eene kommissie voor herziening is sa mengesteld. In November zal daarover verslag worden uitgebracht. - Het 4* Eeuwfeest van Erasmus Is 11. Zondag te Antwerpen herdacht. Burge meester C. Huysmans deed de inleiding. Prof. De Vleeschouwer sprak over de hou ding van Eras '.us tegenover de godsdien stige strocmingen in verband met de Her vorming. M. Sabbe droeg dokumenten en brieven voor over herhaald verblijf van Erasmus te Antwerpen, en Quinten Met- sys heeft 't portret gemaakt van Erasmus. Het oud kasteel van Turnhout, dat in 1650 gebouwd werd door Amelia de Solms, weduwvrouw van Frederik-Hendrik van Nassauwe, oudste zoon van den Zwijger. Dat kasteel werd hersteld van 1914 tot 1920. Het ls nu gevestigd op de puinen van een ouder kasteel, dat verschoond werd door Maria van Hongarije, zuster van Keizer Karei. Dat oud kasteel is nu een prachtig en praktisch Gerechtshof geworden. Zondag 11. ziin e Brussel de afge vaardigden aangekc." u, die hier kwamen feesten om het honderdjarig bestaan der gendarmerie. De Belgische gendarmen mochten al dus verbroederen met de gendarmen van Frankrijk en de maréchaussés van Ne derland. Het 6» Artillerie-regiment heeft Zon dag zijn 100" verjaring gevierd. De leiders van de Rrxisten te Luik namelijk Fr. Gillissen. Mej. Lieutenant H. Potdevin, L. Boyne en R. Derwa hebben den 10 Juli aan Léon Degrelle laten weten dat zij ontslag genomen hebben. 't Begint reeds! Baron Rolin-Jacquemyns, die destijds gehecht was aan h t Vredeshof van Den Haag (Nederland), is overleden en zijne begraving beeft Dinsdag te Brussel plaats gehad. Jonkheer van Lennep, vertegen woordiger van Koningin Wilhelmina; sir Cecil Hurst, voorzitter van het internatio naal Vredeshof; M.M. Hammershjold, griflier; oud-Ministers M.M. Paul Hy- mans, baron Janssen, Carton de Tournay, Lambotte, Janssens de Bisthoven; de ge neraals Naton en Pontus; baron Verhae- gen, Louis Lagasse de Locht, enz. waren aanwezig. Drie redevoeringen werden gehouden en talrijke kronen werden in den stoet gedragen. De plechtige rouwdienst had plaats in de kerk van St Jaak-op-Couden- burg. Generaal Six vertegenwoordigde den Koning, en Minister De Schrijver de Re geering. Het lijk werd bijgezet in den familie kelder op 't kerkhof van Laken. ALGEMEENE VERGADERING DER KATHOLIEKE UNIE De Katholieke Unie hield Dinsdagvoor middag een algemeene vergadering in Patria, Broekstraat. M. de Kerkhove d'Exaerde, ondervoorzitter, zat de verga dering voor. Aan M. Pierlot, afgetreden voorzitter, werd hulde gebracht. Zijn op- olger zal eerst benoemd worden wanneer de partij-herziening zal gedaan zijn. M. Delvaux gaf verslag over de werk zaamheid van het bureel. M. Pierlot heeft uitvoerig gesproken over de moeilijkheden om toch tot volledige eenheid te komen. Het Rexisme heeft de katholieke parlementaire vertegenwoor diging geweldig geschaad; die schade is in de toekomst in te halen. M. Bodart (Charleroi) doet opmerken dat de chris- tene arbeiders niet meer zullen méégaan met de conservatieven. De Rechterzijde van de Kamer ver gaderde Dinsdagnamiddag. M. Philipart vroeg de toelating om een wetsvoorstel in te dienen, behelzende de beperking van het getal parlementsleden. Daarop werd bemerkt, dat de Regeering zinnens is initiatieven te nemen. Komt er beperking, dan zal Grondwetherziening spoedig volgen met algemeene verkiezin gen. Best is de Regeering daarover te la ten beslissen. Daarna werd nog gesproken over am nestie voor stakingsfeiten en algemeene amnestie voor oorlogsfeiten. De Socialisten hebben een afvaardi ging gestuurd bij Minister Delattre om ouderdomspensioen te verzekeren aan landarbeiders die boven de 65 jaar nog in dienst zijn. In Kamerzitting van Dinsdag heeft de fameuze Sindic (Rex) zich veront schuldigd om zijne afwezigheid bij den aanvang der Kamerzitting van de vorige week, waar hij eene interpellatie houden wilde. Hij bekende dat zijne interpellatie rede Donderdag 11. grootendeels werd overgenomen in den Senaat door den Rexistischen Senator De Grunne. Daarover werd door Sindic nogal lang gezaagd in Kamerzitting van Dinsdag, Maar voorzitter Huysmans had daarover het laatste woord. Jacquemotte (Communist) vroeg daar na het woord voor een persoonlijk feit Dat duurde echter niet lang. M. Van. Glab- bake, de liberale député van Oostende, schreeuwde met zijn keel en liet zijn ar men zwieren. Onder dat opzicht heeft hij zich reeds herhaaldelijk onderscheiden, maar nocit met succes. «EHBSBiaaBaBaSBBaSSSBBBBaSH voor haar pop een bedje van hooi ge spreid, en deze als een lief moedertje toe gesproken. Intusschen was het tijdstip aangebro ken, waarop de auto van het slot voorbij placht te rijden. Liselotte vermaande haar poppenkind om zoet te zijn en te gaan slapen, want moeder moest weg om een groote reis te maken. Deze reis strekte zich evenwel tot niet verder dan het tuinhek uit, waar zij op de auto wachten wilde. Haar geduld werd vandaag op een zware proef gesteld. Zij had bij het tuinhek ook geen ver uitzicht, want dicht er bij maak te de straatweg een kromming. Wanneer zij naar de andere zijde van den straatweg overstak, zou zij veel ver der kunnen zien; daar had zij al een keer den proef van genomen. Dus deed zij dit ook nu, om op den uit kijk te gaan staan. En nauwelijks was zij overgestoken, of zij zag de auto aanko men. Luid jubelend, wilde zij haar oude plaatsje bij het tuinhek innemen, om van daar Jonker Hans toe te wuiven. Maria keek van haar werk op, toen zij Liselotte zoo hoorde juichen, en schrok, toen zij het kind aan de overzijde van den weg gewaar werd, zij had een auto hooren naderen. Zij sprong haastig op, want het was haar niet ontgaan, dat Li selotte op het punt stond den weg over te steken. In haar haast, struikelde Lise lotte over haar eigen beentjes en viel midden op den straatweg neer. Door ontsteltenis aangegrepen, schoot Maria als een pijl uit dan boog toe om Liselotte op de been te helpen. De chauf feur had het gezien en remde nog juist bijtijds, zoodat Maria haar kind op het nippertje opzij kon trekken. Maar zelf vial zij daarbij zoo ongelukkig, dat zij haar hoofd tegen de motorkap ernstig be zeerde. De baron, zijn vrouw en Jonker Hans zaten in de tonneau, want het baronesje had moeten thuisblijven, omdat zij bru- Sociallst Buset hield daarna eene inter pellatie over de verhoudingen in de steengroeven. M. Van Zeeland deed daarna eene ver klaring over 3000 soldaten, die drie maan den langer onder de wapens zullen ge houden worden. Die verklaring werd na tuurlijk met groote ontstemming onthaald. Borginon vro?g verdaging der bespre king tot Woensdag. Oud-Minister Levèze verdedigde het voorstel van de Regeering. De rest van de zitting werd ingenomen door andere interpellaties. Woensdag kwam de bespreking aan de beurt van het wetsontwerp der Regeering betreflende de vergoeding van de schade die veroorzaakt werd door de windhoos in de streek van Meetjesland. Daaraan werden nog heel wat woorden verspild. Vertegenwoordigers uit andere gewes ten, waar het ook had gestormd, wilden een deel van den koek. Zoo West-Vlaan- deren, Limburg, Turnhout, enz. Minister De Schrijver (Binnenlandsche Zaken) verdedigde het verslag van M. Prof. Kluys- kens, en na tamelijk-lange dlskussie werd het verslag goedgekeurd. Daarop volgde de herziening der wet op de gezinsvergoedingen. M. Heyman, oud-minister van Sociale Voorzorg, die in 1930 de wet op de gezinsvergoedingen ver dedigde, was nu verslaggever over de ge wijzigde en verbeterde wet. Een wetsvoorstel van de Heer De Veeschouwer kwam nu aan de beurt niet. Dat wetsvoorstel zegde kortwegDe werkgevers, onderworpen aan de wet van 4-8-1930, zijn aan dezelfde (nieuwe) wet onderworpen. De modaliteiten zul len bij Koninklijk Besluit worden vast gesteld Dat werd zóó niet aangenomen. Het verslag van M. Heyman werd in tegendeel nagenoeg algemeen aangeno men. Naar de nieuwe wetgeving wordt de gezinsvergoeding nu bepaald op: 15 fr. per maand voor het 1« kind; 25 fr. voor het 2«; 50 fr. voor het 3«; 85 fr. voor het 4«; 120 fr. per maand voor het 5« en al de volgende. In de kroostrijke gezinnen zal die ver hoogde ondersteuning zeer gunstig wor den onthaald. VLAAMSCHE CONCENTRATIE Te Leuven wordt a. s. Zondag in Lovanium, Vaartstraat 3, een Congres der Vlaamsche Concentratiegehouden. Inrichters zijn: de Katholieke Vlaam sche Landsbond, het Katholiek-Vla amsch Hoogstudentenverbond en Nieuw Vlaan deren. De toegangskaart kost 5 fr. Zijn als sprekers ingeschreven; M.M. P. Beeckman, van Ninove, advokaat te Kortrijk, over Vlaanderen tegenover de Corporatieve StroomingenProf. G. Eyskens, Leuven, over Het Economisch Probleem en de Vlaamsche Volksgemeen schap Prof. Dr J. Van Goethem, hoog leeraar te Leuven, over Vlaamsche Zelf standigheid en Buitenlandsche Politiek Prof. Dr T. De Bruyne, hoogleeraar te Gent, over Vlaamsche Samenwerking en Volksche Orde»; Ingr Carlos De Vriendt over De Jeugd en het Vlaamsche Volks- próbleemL. Delwaide, volksvertegen woordiger te Antwerpen, over Concen tratie der Vlaamsche Strijdkrachten»; Adv. H. Elias, volksvertegenwoordiger te Gent, over Vlaamsche Samenwerking toespraak van M. A. Bouweraerts, voor zitter van den Kath. VI. Landsbond, en slotwoord van Dr J. Vande Weyer. EEN NIEUWE STAKINGSBEWEGING Deze maal gaat het niet over werklie den, die hamer en -beitel neerleggen, 't Zijn nu de boeren van Heist-op-den-Berg en een twintigtal gemeenten in den omtrek, t Zijn de lage aardappelprijzen die aan leiding hebben gegeven aan de nieuw- soorcige staking. De opkoopers van aard appelen wilden maar 10 a 15 fr. de 100 kgr. betalen. De boeren hebben de koppen bijeengestoken, en ze hadden gelijk. Zij vragen nu 30 fr. de 100 kgr.. en zij zullen dat krijgen. Dinsdag werden ze reeds eflenop aan dien prijs verkocht. Eens te meer is onze nationale leus: Eendracht maakt Macht eene werke lijkheid geworden. Ik keer terug naar 't Parlement. De Senaat vergadert deze week niet. Dinsdag werd in de Kamer eene inter pellatie ingediend door M. Maes over de aardappelkwestie. Vermoedelijk zal die interpellatie niet doorgaan omdat de boe ren, zonder bemoeiing van het Parlement, zichzelf hebben gerechtigd. En als de boeren «voet bij stek houden», zullen zij voortaan wel behoorlijke prijzen krijgen voor hunne landfoouwprodukten. De fameuze Sindic van de Rexisti- sche Kamergroep heeft Dinsdag eene ver klaring wil'm doen in de Kamer. Hij be gon met den Voorzitter der Kamer te beschuldigen over machtsmisbruik en sterk-gevestigde tradities te breken, om dat M. Huysmans vorigen Dinsdag de Kamerzitting heeft opgeheven omdat de interpellant (M. Sindic) niet aanwezig was. Sindic zegde dat de Rexisten geen partijdigheid meer zullen dulden, en hij voegde er nog bijWe zijn sterk genoeg om U uit den Voorzitterszetel te jagen». Wat op een grooten schaterlach werd onthaald. Voorzitter Huysmans heeft daarop nog tamelijk lang geantwoord om de taak van het voorzittersambt te doen begrij pen. M. Van Zeeland, Eerste Minister, heeft daarna eene verklaring gedaan naar de welke het van regeeringswege noodig wordt geacht. De dienstplichtigen van twee linie-regimenten, die tot verlengde diensttijd aangewezen zijn, zullen binnen kort mogen naar huls gaan. Zij zullen vervangen worden door geoefende solda ten. Die verlengde dienst zal niet boven de drie maanden gaan, ter uitzondering van speciale en technische groepen. Dat is slechts een tijdelijke maatregel. Daarop volgde eene bespreking die niet scherp was. Waarna nog geïnterpelleerd werd over afgetrokken onderwerpen. PAX JULI - HOOIMAAND 19 Z •..kinderen houden er ^trOOpt, >oo «en. GH weel mei welken eelluil i(| ie ep de boterham eteit fe s COM MERCI A ALE >6$#:i*. APPELGELE IN ALLE KRUIDËNIERSWINKELS II NATIONALE MAATSCHAPPIJ VAN BUURTSPOORWEGEN (53, Kortrijksche Steenweg, Gent) TER GELEGENHEID DER half rechtstreeksche pleiziertrein naar DE PANNE aan HALVE PRIJS voor de heen- en terugkaarten. LIJN IEPER-VEURNE-DE PANNE. HEEN Prijsh. en t. TERUG leper, Statie V. 7.20 fr. 11.00 Veurne, Stelplaats V. 19.00 Brielen 7.30 fr. 10.50 Oostvleteren A. 20.10 Elverdinge 7.40 fr. 9.50 Oostvleteren V. 20.20 Woesten 7.47 fr. 9.00 Woesten 20.30 Oostvleteren 7.57 fr. 7.50 Elverdinge 20.37 Loo, Statie 8.20 Brielen 20.45 Veurne, Statie 9.05 leper, Statie A. 20.55 De Panne A. 9.25 Deze trein vertrekt uit den dépót en niet aan de statie. Slechts stilstand aan de hierboven vermelde statiën. Geen stilstand tusschen Oostvleteren-Veurne en omgekeerd. Da gewone treinen zullen versterkt worden en de hierna vermelde bijgevoegde spoorautodiensten zullen ingericht worden. Loo, Statie V. 14.00 u. -L Veurne, Statie V. 21.20 u. Veume, Statie A. 14.35 u. Oostvleteren A. 22.15 u. Stilstand aan de tusschenstatiën. LIJN POPERINGE-VEURNE-DE PANNE. HEEN Prijs h. en t. TERUG Poperinge, Statie y. 7.05 fr. 12.00 Veurne, Stelplaats V. 19.10 Poperinge, Markt 7.10 fr. 12.00 Beveren, Plaats 19.55 Watou Sint Jan 7.30 fr. 12.00 Roesbrugge 20.05 Watou, Markt 7,38 fr. 11.50 Molenwal 20.15 Watou, Drie Koningen 7.42 fr. 11.00 Proven, Plaats 20.25 Proven, Plaats 7.52 fr. 10.00 Watou, 3 Koningen 20.40 Proven, Molenwal 8.02 fr. 9.50 Watou, Markt 20.45 Roesbrugge, Markt 8.09 fr. 9.00 Watou Sint Jan 20.52 Roesbrugge, w. n. Oostkappe! 813 fr. 9.00 Poperinge, Markt 21.04 Beveren, Stelplaats 8.15 Poperinge, Statie A. 21.10 Beveren, Plaats 8.23 fr. 8.50 Veurne, Statie 9.05 Deze trein vertrekt uit den De Panne A. 9.25 dépot en niet aan de statie. Enkel stilstand aan de hierboven vermelde statiën en geen stilstand tusschen Beveren-Veurne en omgekeerd. De gewone treinen zullen versterkt worden en de hierna vermelde bijgevoegde spoorautodiensten zullen ingericht worden. Veurne St., V. 21.30; Beveren, Dépót 22.17 x tr. 22; Roesbrugge A. 22.20. Stilstand aan de tusschenstatiën. Belangrijk. Voor den terugkeer uit DE PANNE naar VEURNE neemt men de regelmatige electrieke trams met dezelfde reiskaart die geldig is voor den terugkeer. iBBBEaEassaasflBXEaiasHiBBHBasaiiiiBeasEaSisasaaiasaagsaaEssB taal geweest was tegen haar gouvernante. Het drietal stapte uit; ook de chauffeur, om hulp te kunnen bieden. Door het gebeurde geheel ontdaan, had Liselotte een geweldige keel opgezet, wat door Heinrich, die in den tuin werkte, ge hoord werd. Met een paar lange passen was hij op de plek. Achter hem kwam Martha Schulz aansnellen. Nog anderen spoedden zich er heen. Heinrich bukte over de bewusteiooze ge stalte van de jonge vrouw. Hij tilde haar in zijn sterke armen als een kind van den giond op, en de tranen stroomden over zijn wangen. De baron beval zijn chauffeur om met de auto dadelijk den dokter te gaan halen. Toen volgde hij met zijn vrouw Heinrich en Martha Schulz binnen De Witte Duif In de verwarring en de verbijstering van het oogenblik had niemand aan de kleine Liselotte gedacht. Zij stond ang stig en bitter schreiend op den weg voor de gesloten deur van de herberg en riep wanhopig om haar liefste moesje. Toen liep Jonker Hans naar de on troostbare kleine toe. Zijn gezicht was zoo wit als krijt, ook hem was de schrik van het betreurenswaardige ongeval door de leden gevaren. Hij streelde Liselottes donker lokkenkopje met een bevende hand, en droogde haar tranen met zijn zakdoek. Arm bedelprinsesje, zei hij vol innig medelijden. Snikkend keek zij naar hem op, als kon hij troost bieden. Ik wil naar mijn arm, lief moesje, jon gen. Die stoute auto heeft haar pijn ge daan! Hij kon geen andere woorden uitbren gen. dan steeds maar: «Arm kleintje!» Maar hij maakte de zware voordeur open en ging met haar de gang in. Ver der durfde hij niet. Hij trok Liselotte naar zich toe en zei zachtjes: Blijf hier, tot je bij je moeder geroepen wordt. Mevrouw Schulz ging hen met een kom vol water en linr.en doeken voorbij, zonder op Liselotte te letten. Ook zij liet haar tranen den vrijen loop. In de kamer wiesch zij voorzichtig het bleeke gezicht van de gekwetste en legde natte doeken op het bloedende hoofd. Dat kon in geen geval kwaad. Tot de komst van den dokter was er verder niets te verrichten. Zij wisten niet eens, of er nog leven in de jonge vrouw was. De baron was haar behulpzaam. Intus schen vertelde Martha hem onder tranen, dat Maria Hochberg met haar kind ge heel alleen op de wereld stond, en haar brood met het beschilderen van voorwer pen verdiende. Zij was een lieve, zachte vrouw, die zeer stellig een beschaafde op voeding genoten had. Het was een geluk, dat de chauffeur den dokter reeds onderweg tegengekomen was. Zoodoende kwam hij vroeger ter plaatse. Maar hij trok een zeer ernstig en bedenkelijk gezicht. Nadat hij zijn onderzoek geindigd had, richtte hij zich op. Hier bestaat geen hoop meer! Het le ven is weliswaar nog niet gevloden, maar het zal gauw afloopen. De hersenpan is zwaar beleedigd,sprak hij ernstig. Mevrouw Schulz snikte het uit. Het was alsof deze geluiden Maria Hochberg nog één maal van den drempel der eeuwigheid terugriepen. Ook de barones kwam ont steld dichterbij. Toen sloeg Maria de leden van haar mooie oogen loom en langzaam op. Haar blikken dwaalden in het rond. Mijn kind! lispelde zij. Het is gezond en onbezeerd,stelde de baron haar gerust. Zij keek hem aan met een eigenaardigen blik, alsof haar een vraag op de tong lag. Mijn kind! fluisterde zij nogmaals. Heinrich stond bij de deur en wischte met den rug van zijn hand de tranen uit zijn oogen. Hij verstond de smeekbede van de vrouw, die hij zoo grenzenloos ge acht en bewonderd had. Hij haastte zich om Liselotte te gaan halen. Liselotte zal zoo dadelijk komen,zei 7e Zondag na Sinxen. H. Vincentiuj a Paulo, belijder Ev.: Waarsch. tegen valsche profeten 20 M H. Margaretha, maagd en mart. 21 D H. Victor, mart.., H. Praxedis, m. 22 W H. Maria-Magdalena. H. Vaudrillu» 23 D H. Apollinaris, b.-m., H. Liborius, b. 24 V H. Christina, maagd en martelares 25 Z H. Jacobus, apost. H. Christophorui ZONDAG 19 JULI 7" Zondag na Pinksteren (Omnes gen- tes) groen; 2e gebed van den H. Vincen- tius a Paulo, Belijder3® van de H. Mar- gareta, Maagd en Martelares. Indien we eens willen het eeuwig geluk ingaan, moeten we nu leven gelijk onze christelijke plichten het ons voorschrijven. Met denzelfden ijver waarmede Gods vijanden de zonde dienen en aan het kwaad zijn gehecht, moeten wij God die nen en de deugd beoefenen. In het Evan gelie volgens Sint Mattheus, vergelijkt Christus de mensch aan een plant. Plukt men wel druiven van doornen en vijgen van distels? vraagt Hij. Een goede boom kan geen slechte vruchten dragen 1 Zoo is het ook met de menschen. Wie goed en deugdzaam is, zal onvermijdelijk ook ver diensten verzamelen; de böoze mensch echter bereidt zijn eigen eeuwige straf. De boom die geen goede vruchten draagt zal in het vuur geworpen worden». Voor al drukt Christus er op dat de uiterlijkhe den niet van het grootste belang zijn.eNiet ieder die tot mij roeptHeer, Heer, zal binnengaan in het rijk der hemelen, maar wie den wil mijns Vaders doet...». Niet in woorden dus, maar in volbrengen der geboden ligt de ware wijze om God te dienen. Hierop moeten we ons dan uit ge heel onze macht toeleggen, biddende op dat God, wiens Voorzienigheid in hare schikkingen niet faalt, al wat schadelijk is van ons zou afwenden en ons al wat voordeelig is zou schenken. Het is immers van God dat we de steun en sterkte moe ten verwachten om hem trouw te dienen. DE HEILIGE MARIA-MAGDALENA (Boetelinge), 22 Juli. Wij verbeelden ons steeds de H. Maria- Magdalena als boetelinge neergeknield bij het kruis, maar het is ook door hare -r.- eindige liefde tot den Zaligmaker dat ze zich zoo in omarming aan het kruis vast klampte en Hem vol verlangen zocht op den Paaschmorgen. Vóór de anderen mocht ze Hem zien en vernemenMa ria!... Ga naar mijn Broeders en zeg hen: Ik klom op tot mijn Vader en uw Vader, tot mijn God en uw God. Maria-Magdalena, de zuster van La zarus en Martha, werd in het dorpje Mag- dala bij het meer van Tiberius geboren. In hare jeugd leidde zij een zondig leven. Na hare bekeering zien wij de boetelinge knielen toen de Zaligmaker bij een fa- rizeër aan tafel was, besproeide Zijn voe ten met tranen van leedwezen over haar zonden, kuste ze, en droogde ze met heur tranen af. En de Heer nam haar genadig op, omdat zij veel beminde; vol liefde sprak Hij: «Uw zonden zijn u vergeven; ga in vrede». Dankbaarheid, vurige liefde en levenslange boetvaardigheid, bezielden haar en regelden al haar daden. Zij zat aan Jezus' voeten en luisterde naar zijn hemelsch onderricht, terwijl Maria een feestmaal bereiddeen toen deze haar ge drag afkeurde, verklaarde de Meester, dat Maria het beste deel verkozen had. Zij zalfde de voeten en het hoofd van Jezus met kostbaar reukwerk in het huis var Simon den Melaatsche, en toen Judas anderen zulks een verkwisting noemde* nam de Zaligmaker weder haar verdedi ging op, en zeide, dat zij om deze daad zou geprezen worden, waar ook het Evan gelie ingang vinden zou. Een zeer oud verhaal zegt, dat de Jo den na Jezus' Hemelvaart, Lazarus, Mar tha, Maria en een zekeren Maximius, één der 72 leerlingen, op een schip plaatsten zonder roer, zonder masten en zeilen, en hen aldus aan de golven grijs gaven. Gods hand stuurde het vaartuig, en allen land den veilig te Marseille. De bewoners der streek luisterden naar de wonderbaar ge redden en omhelsden het Christendom. Volgens de legende zou Maximus de eer ste Bisschop van Aix geweest zijn en La zarus die van Marseille; Martha bracht haar dagen over in gemeenschap met vele maagden, die met haar een heilig leven leidden. Maria-Magdalena leefde nog 30 jaren als kluizenares op een berg tusschen Marseille, Aix en Toullon, in een grot, die thans nog La Sainte Baume d.i. de H. Grot heet, en jaarlijks door duizenden pelgrims wordt bezocht. Zij stierf in 't jaar 66. EEN LEKKERE SMAAK! EEN FIJNE GEUR! EN NIET DUUR! Geen twijfel, Vraagt bij uwen winkelier het Jubi leum koffertje, gegarnierd met een keuze van allerfiijnste pralienen en gegeven op 30 kaarten (1 kaart per halve kgr. koffie). - Voor 't groot GER. TRUANT-DUCOURANT I Veurnestraat, 12-22, Poperinge. 23 JULI. Te 11 u., ten gemeentehuize te EESEN, verbeteren van voetpaden in de gemeente. Bestek 32.140 fr. Stukken ten gemeentehuize en te koop, prijs 8 fr., bij arrondissementsingenieur Jos. Sansea te Veurne (postch. 2935.13). iGiasiasasBHsaasuiËSzssiiBas&asa Martha Schulz, zich over Maria bukkende. Deze richtte zich tot den dokter. Moet ik sterven? Wat ik u bidden mag de waarheid! U is zeer, zeer zwaar verwond,ant woordde hij ernstig. Maria keek in nameloozen angst naar hen, die om haar bed heen stonden. Mijn arm meisje! kreunde zij. De baron en de barones wisselden een blik. Toen boog de baron zich over Maria. Maak u daarover niet angstig wat er ook gebeuren moge, ik neem de zorg voor uw kind op mij. Wanneer het onbe schermd achterblijft, zal het in het slot wonen, en ik beloof u het te zullen opvoe den. Mijn auto heeft het ongeluk veroor zaakt. Wees dus omtrent het lot van uw kind gerust, het zal niet verlaten zijn. Een bovenaardsch glimlachje gleed over het gezicht van Maria. Dank u dominee Helmers papie ren, bracht zij stokkend uit. Op dit oogenblik kwam Heinrich met Liselotte binnen. Hij had haar -dringend op het hartje gedrukt om niet te schreien, omdat dit haar moeder verdriet zou doen. Daarom hield zij dapper haar tranen in en snelde naar het bed. Moeder mijn lieve, beste moesje! Bij dezen kinderlijken noodkreet vulden aller oogen zich met tranen. Maria tastte naar het hoofd van haar kind. Mijn Liselotte ik ga nu naar va der wees braaf God zegene je. Deze woorden waren nauwelijks ver staanbaar. Toen werd haar lichaam door een rilling doorloopen. Het rekte zich uit. En de mooie blauwe oogen. die door d?n Dood gebroken waren, werden door den dokter dichtgedrukt. Maria Hochberg was haar geliefden man in de eeuwigheid ge volgd. De kleine Liselotte was wees ge worden. ('t Vervolgt).

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 7