Psstê toestel can den laagsten prijs! SPAARZAAM en GOED Brugge's Doofstommen- en BSinden- gesticht viert zijn Eeuwfeest! Een stilte moord fCoopt geen ItadSoioesfel zender een RARCO beproefd te hebben Het goede zaad in goede aarde BIJVOEGSEL aan "DE POPERINGENAAR" - "DE HALLE,, van ZONDAG 9 Oogst 1936. Nr 32 Als men Kruis en Gekruisigde beSeedigi MOEDERS LES: BALATUM bij SAN5EN-VANNESTE, HOEVEEL HERBERGEN HEBBEN WIJ IN BELGIE? TREKKINGEN Leening 10.000.000 fr. W.-Vl. Electriciteits-Mij Juli 1936 |piCKH0UT - IEPER UURWERKEN allerhande ZILVERWERK rUa JUWEELEN Het Koninklijk gesticht voor Doofstom men en Blinden te Brugge, vierde dit jaar einde Juli, begin Oogst, het eeuwfeest van eijn stichting. ONTSTAAN De stichter E. H. Carton (1836-1863). Het was inderdaad in 1836 dat Mon seigneur Boussen, de toenmalige bisschop van Brugge, den E. H. Carton opdracht gaf, een instituut op te richten voor doof stommen en blinden, en een orde van kloosterzusters te stichten die zich spe ciaal zou toeleggen op het onderwijs van doofstommen en blinden, nl. de Eerwaarde Zusters der Kindsheid van Maria. E. H. Carton aanvaardde zijn moeilijke taak met geestdrift: «'Monseigneur, antwoord de hij, het is altijd mijn levensdoel en mijn grootste verlangen geweest! Een groot figuur die priester Carton, wij over drijven niet met te zeggen, dat hij heel de geschiedenis van het doofstommen- enderwijs in ons land beheerscht. Het zou ons te ver brengen hier uit te weiden over al zijn wondere begaafdhe den en verdiensten. Stippen wij enkel aan dat E. H. Carton van natuurswege aanleg had voor zijn speciale taak, en zich door persoonlijke studie daartoe had voorbe reid, zocdat hij al de hoedanigheden be zat die noodig waren om zijn moeilijk werk te beginnen. Hij was een priester in den vollen zin van 't woord, met on wankelbaar betrouwen in de goddelijke Voorzienigheid, vol geest van geloof en naastenliefde. Als BESTUURDER, leidde hij de zusters die hem waren toever trouwd, met vaste hand en wijs beleid, en vormde hen voor hun grootsche taak. Hij was daarbij een groot GELEERDE, een ware hervormer op het gebied van onderwijs voor doofstommen en blinden, zoodat hij de bewondering afdwong, r.iet alleen van heel ons land, maar ook van Frankrijk en Engeland, waar hij op mees terlijke wijze zijn leermethode wist te doen waardeeren en toe te passen. Zijn talrijke werken over speciaal onderwijs, werden overal verspreid, en specialisten uit België, Nederland, Frankrijk en Span je kwamen naar het gesticht te Brugge om zijn leermethode te bestudeeren. Dit bewijzen het gulden boek en de archieven van het gesticht. Hij bezat ook een schit terende bibliotheek van 3.336 boeken, waarvan meer dan 2.000 over doofstom men- en blindenonderwijs, die hij aan het gesticht naliet. Hij was daarbij zelf een bekwaam vakman. Hij aarzelde niet, te Parijs de best geschikte stielen aan te leeren, om ze dan aan zijn blinden en doofstommen te kunnen mededeelen. Was het dan te verwonderen ffat de pas ge stichte communauteit onder de leiding van zulk een man, weldra groeide en zich uitbreidde? Bij zijn dood telde het ge sticht reeds 128 leerlingen, waaronder 1C5 doofstommen en 23 blinden. Zijn gestichte kloosterorde ontwikkelde zich ook snel, zoodat hij reeds in 1840 een pensionaat kon oprichten voor meisjes, in de voormalige Cistercienserabdij (Ber- iiardijnen) van SPERMALIE. DE EERSTE BEWAARSCHOOL DER STAD BRUGGE In hetzelfde jaar 1840 stichtte hij de eerste bewaarschool der stad Brugge. Twee van zijn zusters zond hij naar Ver- viers om de speciale leermethode voor zulk onderwijs aan te leeren. In 1842 liet hij de Dochters van Liefde komen in Brugge om er twee scholen voor kleine jongentjes en meisjes in te richten. Hij stichtte te Brugge eveneens de Broeder schap van Sint Franciscus Regis. Hij hielp werkdadig meê aan de leniging der onge- lukkigen die getroffen waren door den grooten hongersnood. Zoo vinden wij nog een document van volgenden inhoud: Winter 1847. Bewijs van erkentenis aan de Damen van Spermalie voor gemaakt te hebben 15.000 liters soep. De Com missie Ongetwijfeld was Z. E. H. Carton een der verdienstelijkste mannen die de stad ooit gekend heeft, en heeft hij hier geen standbeeld, dat zijn naam en wereldfaam vereeuwigt, de viering van het eeuwfeest moge de herinnering aan die groote priesterfiguur verlevendigen. NAAR DE SNAGGAARDSTRAAT Het gesticht was eerst ondergebracht ln het oud klooster der Engelsche Je- zuieten, op de Spiegelrei (thans de Stads middelbare school voor meisjes). Onder den opvolger van Z. E. H. Kan. Carton, Kanunnik Heene (1863-1867), werd grond aangekocht nevens het klooster van Spermalie in de Snaggaardstraat, langs het schilderachtige Gotje waar wel haast nieuwe gebouwen oprezen. In 1868, onder het bestuur van E. H. Biebuyck (1868-1877) werd het gesticht daar over gebracht. In 1871 waren de gebouwen vol tooid en kon het gesticht 20O leerlingen onderhouden. Intusschen was de roem van het instituut zoo gestegen, dat de inrichtingen van Sheffield in Engeland en Monroë in de Vereenigde Staten, zijn methode kwamen aanleeren. Het telde toen 150 leerlingen. VADER NAEGHELS (1877-1929) In 1877 werd E. H. Naeghels bestuurder. Hij is beter gekend door de oudleerlingen en door alle Bruggelingen onder den sym pathieken naam van Vader Naeghels Wie kent hem niet, dien edelen man, groot van gestalte, hoekig van wezen, streng van gelaat, maar zacht van oogen; energiek, hard voor zichzelf, ongemeen werkzaam, offervaardig en zoo liefdevol voor zijn zusters en ieeningen dat hij geen anderen naam had dan Vader titel dien hij geheel zijn leven behield. Wij kunnen hier enkel opsommen wat hij gedurende zijn langdurig en verdienstelijk bestuurschap verwezenlijkte voor zijn duurbaar gesticht. Hij bracht verschei' dene verbeteringen aan gebouwen en in richting. Voor de onderwijsmethode der doofstommen was hij de eerste in het land, die de uitsluitend spraakmethode inbracht in plaats van de gebarentaal. Het vakonderwijs werd onder zijn bestuur volledig ingericht. Het gesticht verkreeg da grootste onderscheidingen op tentoon stellingen in binnen- en buitenland, o. m. te St Louis in de Vereenigde Staten, waar het de gouden medaille en een eeredi- plema verkreeg, wat hem den titel van Koninklijkinstituut deed verwerven. Een gloriedag voor Vader Naeghels en zijn gesticht was ongetwijfeld het per soonlijk bezoek van Koning Albert in 1923; verscheidene leerlingen bekwamen teen onderscheidingen en prijzen van den Koning. NIEUWE STICHTINGEN Kan. Naeghels breidde ocE zijn kloos terorde merkelijk uit. Het immer stijgend getal kloosterzusters liet hem toe verschei dene nieuwe stichtingen te doen: In 1336 het weezenhuis te Ste-Kruls- bi.i Brugge; In 1900 het klooster te Wenduine-a/zee; hi 1S05 het klooster te Nieuwmunstcr; in 1908 de school te Asscbroek-bij- Brugge, die de bakermat werd van de pas gestichte parochie Sinte-Catharina-Asse- brcek. Het instituut telde reeds 246 leerlingen toen in 1914 plots de oorlog uitbrak. OORLOGSJAREN EN VERBANNING Het was de tijd van beproevingen en zorgen. Op 14 Januari 1918 kwam het Önitsche bevel al de lokalen te ontruimen, ril op 5 Februari moesten de Bestuurder, Zusters en leerlingen den weg der bal lingschap op; 30 Zusters met 190 doof stommen en blinden gingen zich vestigen te Antwerpen in de Booragaardstraat, ^'aar ze bleven tot 10 December 1918. Het gesticht diende ondertusschen tot •«aeime voor infanteristen en telegrafis ten. De gehouwen werden vrijwel ge spaard, maar de ifieeste meubels waren gestolen of vernietigd. De kapel werd een depót voor munitie en toen de Duitschers op de vlucht gingen, lieten zij als schan- dige herinnering een obus liggen in het Tabernakel. Ook het weezenhuis in Sinte Kruis moest ontruimd worden, en het ge schiedde zelfs op brutale wijze. De jon gens werden eenvoudig buitengejaagd, en men dreef ze naar het station in werkpak en op hun klompen, zonder hen den tijd te laten van kleederen te verwisselen. NA DEN OORLOG Met grooten luister werd Kan. Naeghels gevierd ter gelegenheid van zijn jubileum van 59 jaar bestuurder van het instituut. In 1929 volgde hem op Kan. De Meester, de huidige Bestuurder en waardige voort zetter van het heerlijke werk zijner voor gangers. GROOTE ONTWIKKELING Hij ook stichtte een bijhuis, dit van St-Anna-ter-Muiden, bij Sluis in Holland, voor opvoedbare en onopvoedbare abnor male kinderen. Hij bracht merkwaardige verbeteringen aan de inrichting en het onderwijsmateriaal. Hij bouwde o.a. in 1931 de prachtige gezonde klassen voor doof stomme en blinde meisjes, met muziekklas en museum, en om de kroon op het werk te plaatsen, bouwde hij verleden jaar de heerlijke feestzaal, orgelzaal en gym nastiekzaal, met er boven de nieuwe mo dern ingerichte klassen voor de groote doofstomme jongens, waar nu de laatste uitgevonden apparaten gebruikt worden om bij middel van machtige luidverster kers, de doove jongens weer te laten hooren HUIDIGE INRICHTING Het jubileerend instituut telt thans 230 leerlingen en is verdeeld in drie groote afdeelingen: 1) de afdeeling der meisjes, met 52 doof stomme en 27 blinds leerlingen, onder wezen door bekwame Zusters en leeke vakmeesteressen 2) de afdeeling der kleine jongens, w.o. 42 doofstomme en 30 blinde jongentjes, die ook door de Zusters worden opgeleid en onderwezen: 3) de afdeeling der grootere jongens (vanaf 13-14 jaar) w.o. 50 doofstommen en 25 blinden, opgeleid door priesters ert leeke onderwijzers en vakmeesters. ONDERWIJS EN VAKONDERRICKT Wat het onderwijs betreft, zoowel dat der doofstommen als dat der blinden, het Instituut bezit alle moderne materiaal, dat toelaat het onderwijs op zeer hoog peil te brengen en de doofstomme en blinde meisjes en jongens degelijk voor te bereiden voor het later leven. Eerst de Bewaarschool: immers het Ge sticht heeft de Froebelklassen voor de heele kleintjes vanaf den ouderdom van drie jaar; daarna de volledige lagere school tot en met Sen vierden graad; eindelijk', het voortgezet lager onderwijs en het volledig vakonderwijs. Wat dit laatste betreft: De BLINDE JONGENS worden op geleid 't zij voor het vlechtwerk en de mandenmakerij, 't zij voor de telefonie en telegrafie (het Instituut bezit een volle dige centrale), 't zij voor de muziek: zang, klavier, orgel, accordage, fanfare: de schitterende diploma's te Brugge en te Brussel bekomen voor klavier en orgel b.v., de succesvolle uitvoeringen van de zangchoralen en de fanfare bewijzen ge noeg hoe de muziek in het Gesticht de gelijk en met vrucht onderwezen wordt aan de. jonge blinden. De BLINDE MEISJES leeren naad- en handwerk, breiwerk, kunstbrei, weef werk, tapijtwerk; verders fijn rietwerk en muziek (klavier, orgel en sna'arinstrumen' ten). De DOOFSTOMME JONGENS wor den opgeleid tot bekwame schoenmakers en kleermakers, die goed hun weg weten te maken in de wereld; eenigen ook wor den opgeleid in rietwerk en mandenma kerij; sómmigen ook tot een of ander ge specialiseerd vak. De DOOFSTOMME MEISJES leeren de huishoudkunde, en worden meestal ge diplomeerde kleermaaksters en modisten. NAZORG Vermelden wij ten slotte, en het is on getwijfeld een der mooiste parels aan de kroon van het jubileerend Gesticht, dat door de leerkrachten van het Instituut en onder hun leiding de NAZORG ont staan is voor blinden en doofstommen, die de school verlaten hebben en 'nu veelal alleen staan in het werkelijk leven, dubbel blootgesteld aan de gevaren, juist door hun gebrek dat- hen zoo zeer handicapeert in hun werk en levenswandel. Zoo ontstond de nazorg voor de DOOF STOMMEN der provincie, die thans ver- eenigd zijn m drie maatschappijen: De Cartonszorienvan Brugge (150 leden), De getrouwe Vriendenvan Kortrijk (160 leden) en Stil en Blijvan leper (60 leden). Maandelijks hebben ze hun vergadering, waar hun proost, de priester leeraar der doofstommen te Brugge, hen den steun brengt van zijn geestelijk woord en zijn raad, en waar zij gezellig onder elkaar bijeen zijn en hun belangen be spreken. Een maandblad, opgesteld en ge drukt in het Gesticht, wordt kosteloos verzonden naar de 600 West-Vlaamsche doofstomme mannen en vrouwen. Zoo ontstond ook de nazorg voor de BLINDEN in het werk Licht en Liefde dat zelfs Verscheidene jaren zijn zetel had in het Instituut zelf, maar door uitbrei ding thans een huis in stad heeft betrok ken, waar het zijn braille-drukkerij (met uitgave van verscheidene blinden-tijd- schriften), zijn brailie-bibliotheek en zijn verscheidene sociale werkingen ten dienste stelt van de blinde oudleerlingen van het Gesticht, méér nog, ten dienste thans van al de Vlaamschsprekende blinden van het land. Ook hier wordt gezorgd voor den geestelijken steun in de Gewestelijke Ver gaderingen, die voor de blinde mannen en vrouwen gehouden worden te Brugge voor het Noorden, te Kortrijk voor het Zuiden der provincie, en waar ook de priester leeraar der Blinden hen komt bijstaan door raad en daad. Ten slotte wordt jaarlijks, ook in het Gesticht, een kostelooss Retraite gehou den voor doofstomme en blinde mannen en vrouwen, wat ongetwijfeld den broe derband tusschen Gesticht en oudleerlin gen nog hechter en levendiger houdt! I)E EEUWFEEST-VIERING Honderd jaar lang hebben de Priesters en Zusters en leerkrachten gearbeid en geijverd tot welzijn van doofstommen en blinden, trouw aan het slaande woord van hun Stichter: Zoo men na uw dood uw hart ontleedt, dan moet men er het beeld vinden van een blinde of doofstomme! Niet min dan 210 Zusters hebben elkaar opgevolgd ln hun schoone levenstaak, en wie zal» zeggen wat al edelmoedigheid en geduld er nocdig is om zulke kinderen op te voeden en de eerste begrippen van taal en schrift aan te leeren! Ruim 2.500 leer lingen heeft het jubileerend Gesticht ge kend: honderd jaar lang werd het LICHT gegeven aan de blinden, het WOORD aan de doofstommen, aan beide echter den STEUN voor het later leven en de warme LIEFDE en genegenheid; en met hon derdtallen zullen de oudleerlingen hun dankbaarheid komen betuigen ter gele genheid van het eeuwfeest, dat thans op luisterrijke wijze gevierd zal worden van Zondag 26 Juli tot 2 Oogst a.s. Onder de hooge bescherming van Hare Majesteit Koningin Elisabeth en het fEC~ ZIE VERVOLG HIERNEVENS. bM Een moord in stilte! Ge rilt, als ge be denkt wat dit paar woorden beteekent. Ge denkt aan duisternis, nacht, dolk, bloed, doodsangst, vlucht, gekreun en dan weer... stille nacht, duisternis, eeuwig ge heim... Maar ik denk aan Iets anders: aan blij heid, onschuld, vreugde, jeugd, schoon heid, ln ziel en lichaam; dan Ineens de satanische les van een valse he vriendin of de verleidende hand van een wreeden vriend, en dan... het gekreun der ziel; wroeging, nacht, spijt, eeuwig geheim en eeuwige strijd... Dat is een stille moordMoord op de eerste levensvreugde, die aan geen sterven dacht; moord op de heerlijkste levens-reinheid, die geen strijd vermoed de; moord op al het kinderlijke, schoone, gelukkige, onschuldige, engelachtige, dat er leefde in die jonge meisjesziel. Die moord is zoo akelig in zijn stilte. Niemand heeft hem gezien, want t was duisternis en nacht. Niemand heeft de sporen ontdekt, want er vloeide geen bloed. Niemand zal ook een onderzoek in stellen, want de biechtvader, die in naam van God het slachtoffer leert kennen, zal nooit mogen spreken. Zelfs niet mogen vragen naar den naam van den dader. Alles zal stil blijven, altijd. Het slacht offer en de wreedaard, die den aanslag pleegde, zij zullen elkander nog ontmoe ten en zij zullen... zwijgen. Zwijgen zelf MET de oogen, die zich niet meer zoo vrij op elkaar zullen richten. Er zal buiten de ziel van het slachtoffer zelf, ook geen rouw zijn of ontsteltenis. De ouders zullen doorgaan met in hun kind te gelooven als in een engel. De moe der zal ieder verdenking uit haar hoofd verdrijven als een onrecht en een belee- diging tegen haar kind. En wanneer ooit een wijs en voorzichtig opvoeder mocht wijaan op mogelijk gevaar, zij zal haar kind met verontwaardiging verdedigen. Tegen alles en trots alles. Wellicht zelfs tegen de bittere en harde les, welke de ervaring van eigen zwakheid haar vroeger heeft gegeven. Maar de moord is gebeurd! De stilte is enkel een - sluier, die het lijk bedekt voor de oogen der menschen, maar niet voor de oogen van God. De stilte is een troost die het schrijnende leed verbergt voor de belangstelling der omgeving, maar die dat leed tevens die per drijft in de ziel van het slachtoffer, want zij Is en blijft alleenmet haar leed... Die stilte Is een nacht, die het mis drijf behoedt tegen het vonnis der wereld, maar die het vonnis in eigen boezem des te akeliger doet klinken. Men weet dat zuISe ziele-moorden ge beuren. Men weet, dat zij meer, veel meer, voor komen dan men openlijk zegt. Men weet dat misschien uit eigen er varing. Men weet, dat de gemaskerde moorde naar rondgaat als een leeuw, zoekende wien hij zal verslinden». Men weet dat de duisternis, de nacht, de eenzaamheid, de verborgenheid zijn schuilplaats is. Men weet, dat hij op allen belust is, niemand uitgezonderd. Kortom, men weet alles. Maar... men gelooft het niet. Men zou het desnoods van iedereen willen gelooven, behalve van zich zelf of van zijn eigen kind. Zoo is nu eenmaal de verblinde mensch. Maar van den hemel luidt altijd-door de waarschuwende noodklok haar klagend lied: «Waakt en bidt». En waar men niet naar haar luistert zal vroeg of laat de nacht het zwarte rouwkleed worden, dat den «stillen moord» bedekt gelijk 't dien reeds duizenden ma len heeft verborgen. ■SBIBBBBBBBBBBBBBBBBB9BBBBBB EEN AANGRIJPENDE BEKENDMAKING VAN HET «MUNCHENER, KIRCHENBLATT Louise was volop in de voorbereidings- en zoo meer: deze aardappel- en boonen- Het weekblad van Z. Em. Kard. Faulha- ber, Aartsbisschop van München, het Münchener Kirchenblattmaakt gewag van een voorval, waarvoor het instaat, wijl het nauwkeurig onderricht Is over de plaatsen en personen die er bij zijn be trokken en op grond van onderzoekingen ter plaatse de volkomen juistheid kan waarborgen. In den herfst van 1933 werd een Cruci fix langs den weg bij O. E. door vier man nen op vreeselijke wijze geschonden. Zij probeerden de voeten van den Heiland af te slaan en den Gekruisigde zeiven met een mestvork van het kruis te trekken. Kruis en Gekruisigde werden ten slotte langs den weg gesmeten. In 1935 waren alle vier de daders reeds dor a De eerste, de 21 jaar oude werktuig kundige K. P. uit O. E., werkend in een gieterij aldaar, kreeg cp 14 Maart 1934 een ongeluk bij het verlaten van kam wielen. Een zwaar wiel viel hem op het scheenbeen. Hij kreeg een sepsis (verrot ting, ontbinding). Zijn voet rotte af. Ten gevolge daarvan stierf hij op 19 April in het ziekenhuis te E. Bij de kruisschending had hij tegen de voeten van den He""nd getrapt. Nog vóór K. P. was gestorven, ver ongelukte in W.-Steinbruck bij E. de 37-jarige N. K. Hij werd bij een instorting bedolven. Dijen en bekken werden vol komen verbrijzeld. Hij stierf een ui» daarna in het ziekenhuis te E. op 12 April 1934. f De derde, de boscharbeider J. S. uit A. verongelukte op 30 Januari 1935 hij zijn werk. Een vallende boom verbrijzelde zijn beide voeten. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen stierf hij. De vierde heiligschenner, de tuinman M. W., verdronk op 31 Mei 1935 bij het baden. Zijn lijk werd door middel van een mestvork uit het water opgehaald. Hij was degene, die geprobeerd had den Ge kruisigde met een mestvork van het Kruis te halen. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBEBBBBBP Gasthuisstraat, 18, POPER1NGE. IBSBBflBBBBBBflBBBBBBBBNBBBBBB eerevoorzitterschap van Zijne Excellentie Mgr Lamiroy, Bisschcp van Brugge, van den Weledelen Heer Baels, Gouverneur der Provincie, en den Heer Senator Van Hoestenberghe, Sürgemeester der stad Brugge, zullen de feesten: voor de OUDLEERLINGEN, dagen zijn van dankbare vreugde en indrukwek kende manifestatie, wanneer zij op Zon dag 25 Juli, na de plechtige Dankmis in de Kathedraal, blij en fier zullen stappen met de Blindenfanfare aan het hoofd, achter de wapperende vlaggen der oud- leerlingenmaatschappijen, om broederlijk samen te gaan vieren en aan te zitten aan het Feestmaal, dat hun welwillend aan- rboden wordt door het jubileerend In stituut; voor de HUIDIGE LEERLINGEN, zullen het dagen zijn van buitengewone feestelijkheden, vermakelijkheden en uit stappen, die den band nog hechter zullen maken, waarmede zij thans aan hun school verbonden zijn; voor de PRIESTERS, ZUSTERS en LEERKRACHTEN van het Gesticht, da gen van opbeuring en troost, die hun ijver en geestdrift voor hun edele taak nog zullen vermeerderen; voor de BRUGSOHE BEVOLKING, een éénige gelegenheid, om eens de klas sen van het Instituut en de werkplaatsen in volle activiteit te komen bezichtigen, om de leerlingen in hun feestjes en mu ziekuitvoeringen te komen toejuichen, en zoo hun blijk van sympathie en bewon dering, te komen geven voor het jubilee rend Gesticht der Doofstommen en Blin den l weken tot haar huwelijk. Ho, niet dat haar uitzet zoo zwaar zou wegen, of het bruiloftsfeest zoo schitterend zou zijn. Louise was een werkmanskind, en haar rijk hart en helder hoofd waren bijna haar eenige have; maar deze was er te waardiger om. Ze had een verstandige en ervaringsrijke moeder, en nu, in de voorbereidingsweken, verdubbelde die haar raadgevingen, die bijna op voordrachten geleken. Hier halen vrij er eene aan: Ja, ziet ge, Louise, veel werkmans vrouwen begrijpen het woordeken spa ren totaal verkeerd. Zoo b. v. sparen in de bereiding der spijzenZe meenen bijna dat sparen beduidt, gemeene, min der smakelijke spijzen gereed te maken. Wat dwaasheid! Vergeet het nooit, Louise, maar zeg het nooit luidop: de mannen hebben hun hart in de maag, en doet ge deze wel, ge houdt hun hart! Neen, neen, goedkoops spijs moet niet noodzakelijk smakeloos zijn, noch sma kelijke spijs niet noozakelijk dure spijs. In elke spijs Imcct de huisvrouw iets brengen dat haar niets kost, maar dat overal doorsmaakt: haar kookkunst, ja, maar vooral HAAR ZORG. Deze laatste smaakt het meest door. De eetmalen samenschieten, zoo van veraf aan, om zoo weinig mogelijk op kantkussen of naald te verliezen, mis, kind! Wat men op de tevredenheid en de weibevinding der eenen wint verliest men driedubbel op de huisgenooten. Doe nooit zoo! Smakelijke spijzen bereiden met weinig kost niet de groote hoeveelheden boter of vet, noch de hoopen vleesch, doch het goed gebruikte vet, het goed bereide vleesch, de aangename vorm van aan bieden: dat alles kost niets, en maakt de spijzen aangenaam, en 't samenzijn aan de huistafel aantrekkelijk. Of kost het meer, dat men elk twee tellooren geve: eene voor soep of pap, eene voor het gerecht met aardappels? Kost het meer, dat men de aardappels in een speciale kom op tafel brenge, in plaats van er den zwarten kookpot te brengen, waar elk met eigen vorket de aardappels uit opvisehtKost het meer, deze of geene spijs in een vormpje te bereiden, dan rongetooid in pot of kom op te dienen? De afwasch vraagt u misschien een kwartiertje meer werk, maar geloof me, 't zal u menigen dag vrede en vreugde brengen, u en uw volk. Ja, Louise, 't is juist om reden van de spijsbereiding, dat ik wilde dat uw Leuvensche stoof een oven kreeg. Toen ik met uw vader zaliger trouwde, vond die het in den beginne wel een beetje grootdoenerij dat we uit twee tel looren aten, en dat ik nogal wat zorg aan 't eten besteedde; dat was goed, meende hij, voor hen die er goed voor zaten. Maar ik zei ons eten kost niet meer dan dat van andere werklui; en de zorg en 't werk heb ik aan mijn eigenArmer zijn we er niet door geworden, integendeel zelfs, en vader zou zijn' disch niet tegen een koningstafel hebben gewisseld. En kijk, Louise, iets waar ik u vooral moet op wijzen: werp niets weg, kind. Houd enkele hennekens, een dozijn of min, een geitje, een paar konijntjes, en daarmede heb je reeds uitweg voor veler lei afval: die diertjes zullen van dit alles voedzame eiers, fijne melk en smakelijk vleesch voor u fabriceeren. Kweek een zwijntje na 't aardappelrooien: met de kleine en de aangestoken aardappels en wat toevoeg kweekt het gemakkelijk, en rond Kerstdag of Nieuwjaar kunt ge het inkuipen en er 't heele jaar weelde aan hebben! Maar als iets nog als menschen- voedsel kan dienen, maak er geen dieren- kost van! Die dieren kunnen met ge- meener waar ook hun fabriek in werking houden, en met 't goed benuttigen der overschotten is zooveel uit te sparen. Afval is voor uw beestjes; maar van overschotten moet ge geen afval maken: daar begaan menige werkmansvrouwen groote flaters in... Uit onkunde gebeurt het misschien, maar bij mij zaagt ge dat nooit, en ge moet hierin uw moeder na volgen, al zeg ik het zelf. Goed gebruik van alle soorten van kleine toevoegsels, azijn, ajuin, gepast zout, wat peper, alles op de rechte plaats en in gepaste maat, en men eet smakelijk, staat welgezind van tafel op, en zou wel aan 't fluiten gaan lijk 'n vogel: ziet ge, de maag is de sleutel van de moraal, heel dikwijls, Ja, ja! 't Klinkt wel nog zoo gemeend na 't eetmaal: «We danken U, heer om al uw weldaden, die leeft en heerscht ln alle eeuwen der eeuwen», 'k Heb dan dikwijls gemonkeld en ge dacht: «Ja, ja, door mijn spijsbereiding help ik Hem algelijk een beetje heer- schen! 't Is echt hoor! Kijk, ge hebt 's middags boonen op gediend. Er blijven er nog wat over, niet genoeg voor een maaltijd. Aan de hen nen?... Neen, hoor! Wat koude aardappels erbij, door mekaar geroerd, wat vet erop zwijnsvet, ja maar eerst wat kokend water erover, om 't vet dat ge erdoor zult roeren, te gemakkelijker door 't heele te verdeelen; wat azijn af proeven om gepaste hoeveelheid te bepalen; zout, en als ge wilt, een zeer fijn gekorven ajuintje salade met een loterham smaakt heel goed, dat weet ge. Of ge hebt wat aarappels over. Aan de hennen?... Neen! Wat ajuin, boter of vet bruien, er de fijn gesneden aardappels doorroeren, water bij doen (of een restje bouillon)goed troebellaten koken, zout en peper: ge ziet, niet kostelijk, 't Is eenvoudig en smakelijk. Ock moogt ge hier wat azijn bijvoegen. Vet en azijn gaan goed samen, want azijn breekt het vet (1). 't Is daarom dat men dikwijls azijn ziet gebruiken waar vet aangewend wordt. Denkt maar aan de mayonnaise- saus. Eki kijk die mayonnaisesaus kan zoo dikwijls te pas komen bij 't bereiden van overschotten. Zoo b. v. overschotten van visch, van vleesch, van groenten, koud met mayonnaisesaus, dat zal men wel lusten. Dusdanige gehakte overschotten, koud met mayonnaise, ln uitgeholde tomaten, ls 's Zomers een verfrisschend gerecht. En azijn komt niet alleen bij mayon naise te pas of bij vet. 'k Herinner me: weet ge nog hoe we laatst overschot van boonensoep weg hodden gezet, was ze 's anderendaags lichtjes zuur geworden; dat hadt gij voorgeproefd. En toch, wat heeft men er smakelijk aan geëten, gij even goed als de anderen! Ik had ze verbeterd met wat azijn, men smaakte wel dat ze llch'-jes zuur was, dcch die lichte zuurheid was juist de oorzaak harer smakelijkheid. Zelfs kan men erwten- en vooral boonensoep opzettelijk heel lichtjes met azijn aanzuren zoo licht dat men den azijn niet doorsmaakt, maar enkel den smaak aanvoelt». Ze wint er mach tig bij. Doch, en vooral 's Zomers, men doet dit enkel met de hoeveelheid soep, die men in dezelfde maaltijd zal ge bruiken; wil men er een deel bewaren, men neemt dit eerst weg om 't verzuren te voorkomen. En zoo kunt ge reeds veel overschotten benuttigen. We zouden nog kunnen spre ken over 't gebruik hierbij van room van melk, de kapvan de melk van 't geitje... Door gehakte overschotten van vleesch of visch, gebonden met wat blcem, als ge een restje savooien hebt, dan kunt ge die groenten met de gehakte vleeschresten laag om laag in een vuur vasten schotel schikken met wat paneermeel of brijzelbrood bestrooid, in den oven wat laten bakken, 'n Goed ge recht met gebruineerde aardappelen. Zie, Louise, dat alles is toch niet kostelijk, 't is enkel kwestie van weten en zorgen. Ja, koop een keukenboek, dat is goed. Maar 't voornaamste is de zorg. Zorg, en ge krijgt er hart voor; en dan, dan zal 't waar zijn: al doende leert men; ge zult ten slotte 't keukenboek Runnen ontberen: ge zult uw eigen doenwijzen aangeworven hebben... 't Is jammer dat in zooveel werkmansgezinnen de vrouw zoo weinig om 't bereiden van die spijzen bekommerd is: ze voelt er ten slotte niets meer voor, het voedsel ls samengeschoten met een kruisboogmaar meteen is een brok van de huiselijke vreugde en huiselijke ge moedelijkheid mêe geschoten... Dat is goed voor Amerika: daar gaat men de geheele maaltijd gereed gemaakt koopen, maar... men leeft er ook op zijn Amerikaansch! Jonge meisjes, die u voorbereidt tot het stichten van een gezin, volgt de raad gevingen van Louise's moeder! Maria Vanhoutte (Wevelgem), Candidate Landbouwregentes, O. L. Vrouw-Waver. (i) Azijn versnelt en verhevigt de verzeeping van het vet, daar azijnzuur zich met de glycerine van het vet verbindt en t vetzuur aldus vrij komt; die split sing kan reeds door de warmte ingezet, en wordt door de azijnzuurwerking in sterke mate bevorderd. IBBBBBEBBBBIBBBBBBBBBBBBBBBB Er bestaan thans 116.000 drankhuizen in ons land. De krisis heeft hun aantal niet doen afnemen, integendeel: de jong ste twee jaar zijn er 15.000 nieuwe bijge komen. De meeste van de nieuwe inrichtingen bevinden zich langsheen de groote we gen. Buitendien is de uitbreiding ook toe te schrijven aan het feit dat de private klubs thans eveneens aan de openingstaks onderworpen zijn en dus medegerekend werden. WAT EEN OUD SCHRIJVER ZEIDE: «Dronkaards brengen dronkaards voort» zei Plutarchus, en de geleerden komen telkens en telkens weer met onderzoekin gen voor den dag, die dat oude woord tot waarheid maken. Dr Legrain vond op 829 afstammelingen uit dronkaardsgezinnen 21 doodgebo ren: 18 krankzinnig: 4.5 lichamelijk zwak; 6.5 teringachtig; terwijl op de andere 50 nog voorkwamen de minder waardigen, lijders aan toevallen, enz. (HBBBËMBBBBBBBBBMBISHBHStiaBit tSBBBBBBBflflBflBBBBBBBBBHBflBSHBB Ik sta voor een versperring, dik- gele, slijkerige klei. Daarachter hanteeren de vereelte handen der stoere aardbewerkers in regelmatige rythme, het ruwe mate riaal. Nu en dan richten zij hun naar den grond gebogen lijven eventjes op. en bezien de voorbijgangers. Daar zijn stoere, krachtige man nen bij, echte athleten! Eén echter, die nu juist geen athleet ls, trekt mijn speciale aandacht op zich: een pezig ventje met een grooten bos ste kelhaar; zijn donkere oogen fixeer den mij kwaadwillend. Onachtzaam geleund op zijn schop roept hij tot zijn buurman opzettelijk luid genoeg om door mij gehoord te worden: Nog 'n luiaard die te veel is op de wereld! 3n uit vrees dat ik de eer van dat «vleiend compliment» langs mij heen voor een ander zou laten, wijst hij me aan met vinger en hoofdgebaar. Zijn werkmakker buigt beschaamd het hoofd, neigt nog dieper naar de aarde toe en hervat zijn werk. Ik heb nog zooveel andere kinders het brood te brokkelen dan dat ik mij hier langer bij de hondjes uit het Evangelie» zou ophouden. Doch gansch de werkploeg wacht in span ning op het uitwerksel der beleedi- ging. Juist daarom knoop ik een praatje aan! A Zeg, waar komt ge vandaan. En waar hebt ge gezien dat ik lui ben? Ik, ik werk ten minste! En ik kreeg den indruk dat hij heel zijn mond vol honing had toen hij zelfbewust zegde: Ik, ik WERK ten minste! Ge verbeeldt U dus dat ik niets uithaal omdat ik het gaanpad niet omwoel? Ik maak ten minste de straat niet zoo vuil als gij, met uw slijkerige klei! En nog! Ziehier of ik niet werk! Ik toon hem mijn handen, waarin de vele brieven gerangschikt zijn als genummerde boeken cp de schab. Kijk nog! Hier! Mijn zakboekje vol gekrabbeld, met toegestane noodige afspraken. O! Ja... maar U hebt toch fijne witte handen... Zeer zeker! Moest ik nu naast U beginnen spitten dan zoudt U me indelven als een gaanpad!! Had ik echter geleerd met spade en houweel om te springen, dan moest ik voor U niet onder doen! Nog ik voor U, als ik school ge- loopen had als gij! Ah! Juist! Zeer juist, ouwe kerel! Dat is het net wat ik zeggen wou! Het werk van den eene moet het werk van den andere aanvullen en EERBIEDIGEN! Het lichaam, de maatschappij heeft niet alleen han den en voeten noodig, maar ook her senen, geesten! A Nu was de kring rondom mij vol ledig! Zelfs de ploegbaas was geïn teresseerd bijgekomen. Vereerd door de spanning van mijn auditorium ga ik verder: Niet alleen is de priester een luiaard die te veel ls op de wereld, zooals U dat zoo lief komt te zeg gen, maar de priester is er even on misbaar als de zon aan de aarde. Oh! zoo! zoo! Wat doet hij zoo- al, dat gij hem onmisbaar noemt? Ik ga wat nader bij mijn tegen strever. Wat hij doet? Luister zeer goed! Hij zegt tot den aardewerker, den timmerman, den paswerker, den met ser, aan ALLENGij werkt? Maar uw mechanisch gebaar kunt ge ver edelen indien gij het vereenigt met het gebaar van Christus! DEN EER STEN WERKER... Vóór Hem, en bui ten Hem, tegen den wil ln, bestaan er niets dan slaven! Hoort ge goed! SLAVEN! Niets is er echter zoo schoon als een werkman, en niets overtreft den werkman die nu en dan eens in een onopmerkzaam gebaar de oogen op waarts heft... daar waar de Hemel is... Ziedaar, in dat enkel feit, den adel van het werk; daardoor alleen wordt het gesublimeerd. Foert!... Hoevelen doen dat! schreeuwt de aardewerker, terwijl hij in een wrokkigen zwaai zijn schop wegwerpt... A De kring wordt Immer dichter! Voorbijgangers houden stil... Traagjes aarzelend komt een agent bij en luis tert. Er zijn er die dat doen! Er zijn er die het zullen doen! Immer tal rijker zullen zij worden. Want er is enkel heil te vinden in het beleven van zijn geloof. Ik word er mij van bewust dat het uur Vordert. Daarom laat ik nu mijn individu op zij en richt mij tot gansch den groep en met een donderend door dringende stem roep ik: Te veel op de wereld, de priester, die over U gezegd heeft: «Ik doop U in naam van de H. Drieëenheid. te veel op de wereld, de priester, die als een zorgzame moeder uw kleintjes voorbereidt tot de eerste ontroerende omhelzing van hun God in de Communie; te veel op de wereld, de priester, die aan hun opkomende driften paal en perk stelt in naam der tien gebo den; te veel op de wereld, de priester, die uw duurbare zieken gaat opwek ken door een tactvol bezoek en een gezellig onderhoudje; die uw ouder lingen bijstaat ln het beslissend ster vensuur. U geeft toch toe dat het wat al te ver gaat, niet? A En nu richt ik mij precies tot het pezig ventje. Te veel op de wereld, de priester, die U zelf misschien eens zal bijstaan ln uw stervensnood. Want wellicht zult ge doen zóóals anderen, die, na dat zij den priester hun gansche le ven door de goot hebben getrokken, heel tevreden zijn een van die lui aards bij zich te weten in die be nauwde oogenblikken, en die gerust en getroost den dood ingaan alleen om reden dat ze gesteund worden door vrienden- en vaderarmen, die ten slotte toch priesterarmen zijn. In afwachting, en niettegenstaan de ik een luiaard ben, trek ik nu vlug verder om aan te kloppen bij de ve- ZIE VERVOLG HIERNEVENS. Volgende titels zijn uitbetaalbaar aan pari in de bureelen van de Maatschappij. 1, Elisabethlaan, Brugge, van 9 tot 11.30 uur: Titels van 1.000 fr.: 1 2 9 34 42 44 45 46 47 56 58 59 60 63 64 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 103 118 142 144 145 148 149 151 154 158 165 166 169 170 171 172 173 174 178 180 181 182 212 213 214 226 229 230 231 232 233 234 235 239 240 241 243 244 245 246 247 265 266 270 271 304 305 307 308 309 310 311 312 315 319 323 326 327 329 333 338 341 343 348 358 416 442 444 447 448 464 465 456 467 470 478 430 437 488 492 493 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 529 530 531 535 544 545 556 557 558 559 597 623 630 631 663 667 671 673 674 697 700 705 706 707 708 709 710 711 714 715 716 719 744 745 748 747 748 749 750 754 758 759 776 777 782 783 789 791 792 803 823 824 826 827 829 839 840 841 842 843 844 861 862 863 364 865 866 867 868 860 870 871 872 876 902 903 904 905 S06 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 322 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 945 951 952 953 954 955 1C00 1011 1012 1014 1032 1036 1038 1040 1041 1C43 1051 1052 1053 1054 1056 1058 1083 1094 1095 1105 1111 1112 1113 1168 1183 1192 1266 1268 1272 1276 1283 1293 1326 1327 1329 1336 1237 1345 1346 1347 1387 1388 1403 1410 1411 1412 1413 1431 1440 1441 1443 1444 1445 1446 1447 1448 1463 1464 1465 1466 1471 1473 1476 1477 1478 1489 1490 1491 1492 1493 1494 1495 1498 1497 1498 1499 1510 1512 1513 1514 1515 1521 1522 1523 1525 1529 1530 1604 1605 1606 1607 1603 1609 1610 1614 1615 1616 1617 1637 1638 1639 1640 1641 1653 1655 1635 1688 1690 1691 1692 1693 1694 1695 1696 1697 1693 1699 1700 1706 1707 1708 1762 1783 1765 1767 1773 1774 1775 1783 1785 1786 1787 1788 1795 1801 1802 1803 1805 1806 1810 1811 1812 1813 1814 1815 1816 1817 1818 1819 1820 1821 1822 1628 1629 1830 1831 1863 1864 1865 1868 1881 1923 1929 1930 1931 1932 1939 1940 1941 1942 1043 1S44 1948 1949 1950,2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2098 2009 2010 2013 2023 2035 2C40 2041 2042 2043 2056 2057 2058 2060 2061 2063 2066 2067 2105 2106 2107 2116 2117 2121 2122 2147 2148 2149 2150 2151 2152 2153 2154 2155 215S 2157 2158 2161 2168 2169 2201 2212 2218 2221 2222 2223 2224 2225 2226 2227 2228 2229 2230 2231 2232 2358 2359 2360 2361 2362 2363 2364 2365 2366 2370 2371 2395 2396 2397 2398 2399 2400 2401 2425 2426 2427 2428 2429 2430 2431 2433 2436 2437 2439 2441 2442 2443 2445 2443 2447 2448 2449 2450 2458 2478 2479 2480 2481 2482 2483 2484 2485 2435 2490 2494 2500 2516 2517 2518 2519 2520 2522 2523 2524 2525 2526 2528 2531 2539 2541 2547 2550 2551 2552 2553 2554 2555 2557 2571 2572 2573 2574 2575 2573 2577 2578 2579 2530 2581 2582-83-84-85-86 2587 2588 2590 2591 2592 2593 2594 2595 2596 2597 2599 2600 2601 2602 2603 2604 26C5 2606 2608 2609 2610 2611 2612 2613 2614 2615 2618 2621 2622 2630 2637 2642 2657 2658 2659 2(61 2662 2663 2664 2665 2666 2667 2670 2671 2672 2704 2706 2707 2708 2709 2710 2711 2712 2713 2714 2718 2735 2736 2739 2740 2741 2742 2743 2748 2759 2760 2761 2762 2763 2764 2765 2767 2768 2771 2775 2776 2777 2778 2779 2789 2781 2782 2783 2801 2804 2805 2806 2817 2818 2819 2825 2826 2827 2831 2833 2843 2845 2846 2352 2859 2861 2881 2889 2890 2891 2899 2900 2903 2994 2905 2906 2907 2911 2917 2919 2920 2926 2936 2939 2965 2966 2967 2970 2371 2973 2979 2984 2985 2990 2991 2992 30O1 3003 3004 3009 3010 3014 3022 3026 3029 3060 3061 3062 3063 3064 3065 3067 3069 3070 3071 3101 3112 3113 3114 3121 3124 3131 3139 3142 3144 3145 3148 3147 3148 3171 3173 3175 3182 3185 3186 3187 3188 3189 3190 3191 3231 3232 3233 3234 3:35 3236 3251 3252 3253 3255 3263 3266 3267 3263 3293 3294 3301 3302 3303 3304 3305 3306 3307 33C8 3309 3313 3314 3315 3316 3317 3318 3319 3320 3337 3338 3039 3340 3342 3343 3344 3348 3356 3357 3358 3360 3374 3409 3410 342) 3423 3425 3436 3438 3439 3441 3442 3444 3446 ?:43 3449 3450 3451 3452 3453 3454 3462 3470 3467 3488 3469 34S0 3491 3492 3493 3494 3499 3500 3502 3503 3504 3505 3506 3507 3508 3509 3510 3511 3512 3513 3514 3515 3516 3534 3537 3538 3539 3540 3541 3593 3597 3625 3626 3640 3S41 3642 3643 3644 3645 3646 3647 3651 3652 3653 3654 3655 3656 3657 3665 3666 3670 3681 37(9 3703 3708 3709 3710 3711 3712 3743 3755 37=3 3758 3759 3760 3769 3813 3814 3815 3616 36:7 3813 3819 3631 3835 3837 3838 3839 3842 3(75 3890 3891 3892 3893 369.4 3895 3896 3897 369 3899 3900 3901 3902 3903 3904 3905 3927 3(28 3929 3930 3932 3934 3941 3942 3946 3948 3PP7 3998 4009 4020 4C29 4"0O 4031 4032 4033 4(64 4056 4C64 4077 4079 4090 4081 4084 4085 4(63 4093 4094 4096 4097 4099 41C0 4101 4104 4L9 4119 4140 4141 4142 4143 4144 4145 4146 4147 4148 4149 4150 4151 4152 4153 4154 4155 4156 4157 4158 4159 4160 4161 4162 4163 4164 4165 4166 4167 4168 4170 4171 4172 4173 4174 4175 4176 4177 4178 4179 4180 4181 4182 4133 4134 4185 4189 4190 4191 4192 4193 4219 4224 4"05 4226 4239 4264 4265 4265 4267 4268 4259 4270 4272 4276 4282 4283 4284 4285 4294 4308 4910 4311 4317 4318 4319 4349 4350 4355 4356 4357 4358 4359 4360 4351 4362 4363 4372 4373 44C4 4409 4440 4441 4442 4460 4461 4458 4460 4884 4491 4503 4504 4510 4511 4512 4514 4515 4516 4519 4520 4521 4555 4555 4557 4558 4559 4560 4576 4577 4578 4589 4590 4591 4592 4593 4594 4595 4600 4605 46r6 4607 4608 4609 4616 4617 4518 4668 4670 45" 4672 4673 4676 4687 4703 47C5 4720 4721 47-3 4729 4730 4731 4739 4740 4747 4749 4773 7474 4779 4787 4783 4790 4791 4792 4793 4794 4302 4807 4808 4810 4813 48)4 4315 4816 4819 4823 4828 4829 4834 4835 4536 4837 4838 4344 4889 4890 4891 4832 4906 4810 4911 4912 4113 4914 4915 4916 4917 4918 4019 4920 4921 13 4900 4931 4932 4933 4934 4935 4936 4938 4039 4940 4941 4942 4943 4944 4945 4948 4949 4950 4951 4956 4957 4564 4965 4906 4937 4970 4971 4972 4973 4975 4976 4993 Titels van 5.000 frank: 5127 5128 5163 5179 5187 5189 5478 5479 5507 5511 5550 5565 5628 5S29 5652 5655 5679 5687 5711 5718 5729 5730 5303 5804 5346 5853 5865 5866 5881 5882 5893 5894 5909 5929 5968 5971 5995 5996 5129 5134 5180 5181 5221 5247 5481 5484 5517 5525 5566 5567 5632 5633 5656 5657 5694 5696 5719 5723 5731 5732 5806 5807 5354 5855 5867 5859 5883 5834 5895 5806 5930 5901 5973 5074 5997 5999 5135 5150 5182 5183 5456 5459 5487 5494 5526 5527 5568 5569 5634 5644 5666 5667 5097 5698 5724 5725 3733 5754 5308 5809 5360 5061 5871 5872 58S5 5886 5397 5898 5957 5958 5975 5980 5154 5184 5470 5503 5536 5584 5646 5668 5700 5726 5759 5810 5862 5873 5887 5899 5959 5991 5155 5)63 5185 5186 5472 5473 5505 5506 5537 5538 5621 5625 5647 5648 5669 5671 5709 5710 5727 5728 5760 5783 5811 5845 5863 5864 5879 5880 5888 5889 5902 5904 5965 5966 5993 5994 Nummers van de trekking 1935 fot op heden niet ingebracht: Titel van 1.000 fr. 555 Titel van 5.000 fr. 5659 sierlijk en mooi len die op mij wachten. Tot weder* ziens, vrienden! 99 En ik vertrok, na dat toevallig openluchtsermoen Maar terugkeerend langs de klei- bevuilde straat keek ik eventjes over de slijkerige versperring... Mijn aardewerkers voerden een le vendig, bezield gesprek. Wie weet!!... Het graantje in de vet-gele klei ge worpen zal nu misschien sterven, ora eensdaags te herleven en honderd voudig vrucht te dragen... Naar PIERRE L'ERMIIM.

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 7