De Bloedige Burgeroorlog in Spanje BRIEF UIT BRUSSEL DE VERJARING DER TRAGISCHE DOOD VAN KONINGIN ASTRID GOUWDAG TE KORTRIJK TREKKING DER KOLONIALE LOTERIJ De weerstand der Rooden op het "Irunfrontis aan het wan kelen Generaal Mola staat op 65 kilometers van Madrid Beide legers melden successen WERELDGEBEURTENISSEN (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 2-9-36. Brussel krijgt tegenwoordig het over schot van de zee. 't Is te zeggen: de men- schen die moê zijn van in 't zeezand te zitten of de Ardennen af te loopen, komen ook wel wat kuieren in de hoofdstad, al hoewel deze tegenwoordig geen bijzondere aantrekkelijkheid biedt. Maar 't staat op 't beteren. Immers a. s. Zondag wordt te Brussel een Wereldcongres voor den Vre de gehouden. Een groote demonstratie zal plaats hebben in 't Heysel-Stadion. Voorname redenaars uit vreemde en groo te landen zullen hier, de eene na den an dere, allemaal komen getuigen van hun ne veedesinzichten. Tijdens de groote plechtigheid zullen niet min dan 35 naties hunne vredesinzichten bevestigen onder den vorm van een eed. Beelden van den vrede onder den vorm van een défilé der naties, zullen den indruk moeten bevesti gen dat 't moet gedaan zijn met het oor logvoeren. Zevenhonderd Engelschen zijn Dinsdag reeds te Brussel aangekomen, en zij zijn zoovele afgevaardigden voor den vrede. Maar of de vrede met die demon straties zal bevorderd of verwezenlijkt worden, moeten we toch steeds afwachten. Zoolang Spanje zoo geweldig gebombar deerd wordt, kan men bezwaarlijk geloo- ven dat het oorlogvoeren zijn einde na bij is. Ook in België geraakt men niet over tuigd, dat de vrede in aantocht is. Im mers, sedert weken beraadslaagt een Ge mengde Legerkommissie, en de vredes- maatregelen die daar besproken worden, hebben betrekking op een leger van 38 duizend beroepsvrijwilligers, en met dat systeem zou de diensttijd dan kunnen be perkt worden t«t één jaar. Dat systeem zou echter eerst binnen vier Jaar volle uitwerking krijgen. Er is niet veel te ver wachten van dat vrijwilligerskorps, als men weet dat nu reeds een andere motie is ingediend, naar dewelke een diensttijd van 14, 16 en 18 maanden zou ingevoerd worden. O. Balthazar, hoofdopsteller van Voor uit maakt deel van die kommissie, maar vertelt in zijn lijforgaan dat de Kerk aan de Christen Demokraten verbiedt een de- mokratisch volksfront toe te treden, met de uitkomst dat de Kerk aan de zijde der dwingelanden zou kunnen geplaatst wor den? En daarin ziet ge een staaltje van Balthazar's redeneerkracht! Die stof laat ik hier rusten om een stuk te plaatsen betreffende de maatregelen tot opslorping der werkloosheid in het West-Vlaamsch grensgebied. M. Demeyere, regeeringskommissaris, heeft Maandag de vertegenwoordigers der persorganen ontvangen. Hij zegdeDe streek der West-Vlaamsche grensstreek strekt zich 10 it 15 kilometer diep langs de Fransche grens. Zij betreft niet min dan 115 gemeenten, naar het akkoord van 9 Mei 1935. Die 115 gemeenten behooren tot de volgende arrondissementen: Veur- ne, 24; Diksmuide, 3; leper, 43; Roeselare, 5: Kortrijk 39 en 1 te Tielt. De gemeen tenerroepen van Kortrijk en Moeskroen hebben eene bevolking van 279.759 inwo ners, hetzij 65.8 t. h. van het grensarbei- dersgebied. In de laatste jaren hebben de grensge meenten een grooten aangroei van bevol king gekregen. Zoo Luigne die hare bevol king zag stijgen in verhouding van 39.1 t. h.; Moeskroen 35.4 t. h.; Herzeeuw, 34.2 t. h. Die inwijking werd veroorzaakt door de aantrekkingskracht der nijverheid van Noord-Frankrijk, speciaal van de textiel nijverheid. In 1910 gingen 21.802 West- Vlaamsche werklieden naar Frankrijk; in 1930 en niet min dan 46.771, waarvan 30.487 mannen en 16.284 vrouwen. Ter oor zaak der heerschende werkloosheid kreeg Meenen 1365 werkloozen; Wervik 637; Moeskroen 1840 en Rekkem 210. In Februari 1936 waren er 10.160 volle dige werkloozen, waaronder 27.7 t. h. grensarbeiders. Sedert Februari nam de werkloosheid snel af. In de tweede week van Augustus slonk het getal werkloozen met 111. h. Toch waren er steeds 7.440 ge- kontroleerde werkloozen. In 't begin van Januari 1936 werden niet min dan 33.706 grenskaarten afgeleverd, waarvan 21.962 aan mannen, en 11.744 aan vrouwen. De gemiddelde ouderdom van de grensarbei ders is 35 jaar voor de mannen en 27 jaar voor de vrouwen. Naar de verklaring van M. Demeyere zijn er vier streken of economische zonen te onderscheiden: de kuststreek, de land bouwstreek, de vlasstreek en de nljver- heidsstreek. Voor die onderscheiden streken worden thans bijzondere maatregelen voorgesteld, o. a. werken hygiene en urbanisatie, en instellingen om basisnijverheden verder te ontwikkelen. Naast die bijzondere maatregelen zijn er nog andere, o. a. drinkwaterdistributie in ZuidWest-Vlaanderen voor stuwlei- ding, waarin 13 gemeenten reeds toezeg ging hebben gedaan om een deel te krij gen van de 32 miljoen die daarvoor be stemd zijn. Verder Leie-wateraanvoer naar de vlasroterijen en saneering der Heulebt*k; oprichting van groote water torens om kunstmatige rootputten te voe den. Sedert eenige dagen zijn al de vlas gemeenten reeds in bezit van dokumen- ten. Verder zijn in het plan nog begre pen a) het graven van een kanaal Schel- de-Moeskroem; b) het hergraven van de vaart Ieper-Komen, enz. OUDERDOMSPENSIOENEN De gehuwde vrouw, wier man de wet telijke stortingen verricht, heeft er alle belang bij, eveneens stortingen te doen bij de Lijfrentekas. Naast de weduwelijfrente en den we- dutfenrente toeslag waarop zij aanspraak zal mogen maken, mocht haar man over lijden, zal zij een aanzienlijke persoon lijke rente vestigen en in voorkomend geval zal zij den kosteloozen ouderdoms rentetoeslag kunnen genieten. Het minimum bedrag der stortingen is voor de vrijwillig verzekerde vrouwen op 60 fr. vastgesteld. Het wordt hun echter aangeraden een honger bedrag te storten ten einde een hooger rente te genieten. Inderdaad een vrouw die met ingang van den leeftijd van 20 jaar jaarlijks een stor ting doet van 60 fr. tot op den leeftijd van 65 jaar, zal slechts een jaarlijksche rente genieten van 1.706,49 fr. In geval ze jaar lijks 240 fr. stort, verkrijgt zij op den leeftijd van 65 jaar, een jaarlijksche rente van 5.750,64 fr. yOOR DE ONDERWIJZERS IN ACTIEVEN DIENST Generaal Denis, Minister van Lands verdediging, heeft besloten dat de onder wijzers en leeraars, die hun post moeten bekleeden vanaf het begin van het school jaar en vóór het einde van hun actieven dienst, met verlof zonder soldij kunnen Heel ons land nam waardig deel aan de droeve herdenking van deze treurigs gebeurtenis. In alle steden en gemeenten werd d« H. Mis opgedragen tot zielelafenis onzer betreurde Vorstin en tot welzijn der Koninklijke Familie en tal van geloovigen woonden deze goddelijke diensten bij, zoo hun verkleefdheid aan ons vorstenhuis betoonend. TE KUSSNACHT werd een zleledienst ingericht in de her denkingskapel. gebouwd ter plaatse oer ramp. Veel Belgen waren er aanwezig, onder andv- een groep VI. Toeristen. DE HERDENKING IN CONGO Zicledienst gecelebreerd door Mgr Six te Leopoldstad. Op den eersten verjaardag van het tragisch ongeluk te Kussnacht werd in de Kathedraal van Leopoldstad een plechtige zieledienst gecelebreerd door Mgr Six. Deze plechtigheid werd bijge woond door M. Ermens, onder-goeverr.eur- generaal, vertegenwoordiger van M. Ryck. mans; graaf de Bcaufïort, provinciaal kommissaris van Leopoldstad en door al de burgerlijke en militaire overheden der hoofdstad van Congo. DAVIDSFONDSHOEKJE (Zie vervolg onderaan V kolom.) Reeds herhaalde malen werd de aan dacht gevestigd op den belangrijken Da- vidsfondsdag die doorgaat te Kortrijk op heden Zondag 6 September, in den vorm van West-Vlaamschen Gouwdag. Hier volgt thans het programma: Om 10.30 uur ln den stadsschouwburg, feestvergadering voor alle leden en fami lie. Daar wordt volgende dagorde afge handeld: 1. Welkom woord door den We led. Heer A. Mayeur, burgemeester, eere-voor. zitter; 2. Openingsrede door Mr A. J. Del- va, voorzitter van den Gouwbond; 3. Toe. spraak door den Weled. Heer Amter, al gemeen sekretaris van het Davidsfonds; 4. Voordracht door E. P. Dr. Stracke S. J, over het nieuwe en brandend aktueele on derwerp Godsdienstige Heropstanding 5. Slotwoord door Z. E. H. Kan. Dr. A. Camerlynck, Pastoor-Deken, eere-voor» zitter. Om 13 u. gezamenlijk middagmaal. Om 15.30 u. op het openluchttheater der Wiklngs (bij slecht weder in den stads schouwburg), opvoering door 't Volkstoo- neel Groep Staf Bruggen van het nieuwe tooneelspel Als Roeland luidtvan Ferd, Vercnocke. Elke afdeeling moet vertegenwoordigd zijn! ■■■■■■HuaasaHBMsaiMsiM IN DE PAARDENWEDSTR1JDEN TE WAREGEM Aan de paardenwedstrijden die Dinsdag te Waregem plaats grepen, waren niet min dan 212 paarden ingeschreven, waaronder ook eenige onzer streek die zich wisten te onderscheiden, onder meer: Hengsten van zwaar trekras, van 4 jaar en daarenboven: 1. «Titan de Savenne (baai) aan Marcel Coene, uit Dikkebusch. Hengsten van 3 jaar (niet volschotea van 4 jaar)Bloc du Pavé aan Calle» bout, uit Zarren. Hengstenveulens, 30-maandres: 8. P.1- golo de ia Bruyère aan Gebroeders Pek, uit Poelkapelle. Hengstenveulens, 18-maanders: 3. «Ti tan de Zandvoordeaan Tulpen, uit Zandvoorde; 5. Bloc de Maulde», aan Coene, uit Dikkebusch. «IIUIIIUUIHHIHUIIIH worden geplaatst in afwachting van den datum waarop zij met onbepaald verlof worden gezonden. Dit verlof begint den dag vóór den aan vangsdatum van het schooljaar. De aanvragen dienen gerechtvaardigd door middel van een gelegaliseerde ver klaarder van den -bestuurder der inrich ting waar de -belanghebbenden in functie treden. In alle geval mag voormelde gunst slechts verleend worden aan de leden van het onderwijzend personeel, die eene vaste benoeming hebben. Degenen die een Interim moeten vol brengen mee het oog op eene vaste be noeming, kunnen het voordeel dezer voor schrift slechts bekomen indien zij, tot sta ving hunner aanvraag, eene attestatie voorleggen, afgeleverd door den Minister van Openbaar Onderwijs, door den Gou verneur der Provincie of door den Sche pen® van Openbaar Onderwijs, naar be lang de onderwijsinrichting, waar de be langhebbenden een interim moeten waar nemen, van den Staat, van de Provincie of van eene gemeente afhangt. Deze maatregel kan in geen geval wor den toegepast noch op degenen die de functies van interim voor een onbepaalden tijd of ter vervanging van een tijdelijk afwezigen titularis moeten vervullen, noch op de wederopgeroepen militairen. DE BETAALDE VERLOFDAGEN IN HET BOUWBEDRIJF EN DE OPENBARE WERKEN In het Staatsblad van heden Woensdag werd het koninklijk besluit afgekondigd tot bepaling, voor het jaar 1936, van de toepassingsmodaliteiten der wet van 8 Juli 1936, over de betaalde verlofdagen, voor het Bouwbedrijf en de Openbare Werken. Ziehier de voornaamste bepalingen vau dit besluit: 1. Het jaar 1936 dient beschouwd als een bij overeenkomst vastgestelde over gangsperiode die op 31 December a.s. zal verstrijken; na dien datum zal een nieuwe speciale regeling betreffende de betaalde verlofdagen voor de bouwbedrijven en de openbare werken worden ingevoerd; 2. Het personeel der ondernemingen, dat op 1 September 1938 één jaar bij den- zelgden -werkgever zal ln dienst zijn, zal recht hebben op vier dagen betaald verlof, te nemen vóór 31 December 1936. De arbeiders die respectievelijk negen maanden, zes maanden of drie maanden zullen in dienst zijn, zullen onder dezelfde voorwaarden recht hebben op drie, twee of één dag betaald verlof. De duur van den dienst bij denzelfden werkgever moet naar den datum der aan werving worden berekend; 3. Bovenbepaalde regelen zijn toepas selijk op alle werkgevers van de -bouwbe drijven en de openbare werken, welk ook het aantal bij hen werkzame werklieden weze. ZooaU aangekondigd had Vrijdag 28 Oogst te Spa de trekking plaats va» da twee-en-twintigste snede der Koloniale Loterij, We laten hier den uitslag volgen: TWEE-EN-TWINTIGSTE SNEDE Bovenstaande zicht geeft ons de begrafenis plechtigheid van een «Roode» te Iran. Woensdagnamiddag hebben de witten Irun bezet alsook den Turiarteheuvel die in den omtrek ligt. Bij La Puncha bieden de rooden nog tegenstand doch zij worden onder het kruisvuur genomen van de machiengewe- ren die op de baan naar Irun zijn opge steld en op de hoogten die de stelling be- heerschen. De nationalen staan op 5 km. van de stad Malaga. Het eskader der nationalen heeft de stad beschoten en op verscheide ne plaatsen brand gesticht. Onder de be volking ontstond paniek. Onder de kom- munisten zouden zich enkele groepen wil len overgeven, maar andere willen voort weerstand bieden. Tusschen de verschil lende groepeeringen hadden reeds vuurge vechten plaats, waarbij talrijke gewonden vielen. ar ZIE VERVOLG HIERNEVENS. I Generaal Mola, opperbevelhebber van het noordelijk leger der rebellen, verlaat Valtadolid ter bestemming van het front waar verwoede gevechten worden geleverd, Winnen 75 fr. al de biljetten eindigend met 34, 29, 66, 86, 38 Winnen 100 fr. al de biljetten eindigend met 87, 09, 24, 22, 90 Winnen 150 fr. al de biljetten eindigend met 57 Winnen 250 fr. al de biljetten eindigend met 10 Winnen 500 fr. al de biljetten eindigend met 92 Winnen 1.000 fr. al de biljetten eindigend met 248 Winnen 2.500 fr. al de biljetten eindigend met 5885, 0757, 0103, 8061, 2310 Winnen 5.000 fr. al de biljetten eindigend met 73624, 46284, 26224, 67995, 50596, 40176, 97176, 59074, 33410, 86814, 75068. 99321, 62601, 21984, 71812 Winnen 10.000 fr. al de biljetten eindigend met 77244, 93748, 70933 Winnet 20.090 fr. al de biljetten eindigend met 43384 Winnen 25.000 fr. al de biljetten eindigend met 07856 Winnen 50.000 fr. al de biljetten eindigend met 86897 Winnen 100.000 fr. al de biljetten eindigend met 38265 Het biljet dragend nummer 288395 wint 1.000.000 Het biljet dragend nummer 300666 wint 2.500.000 Uit Sevilla meldt men dat de luchtha vens van Quatro Vientos en van Barajas door het luchteskader der witten gebom bardeerd zijn geworden. Te Grenada wer den vier, te Badajoz twee en in het Gua- daramagebied zes vliegtuigen van de re publikeinen neergeschoten. Uit Burgos meldt men dat Mgr Perey Humoz, bisschop van Cordala, op den leeftijd van 73 jaar naar Palencia vlucht te en zoo aan den dood ontsnapte. Ook is de zoon van den vroegeren dic tator de Rivera van zijn verwondingen bekomen. Zijn verblijf is geheim. In den strijd rond Irun waren het Fran sche reserve-officieren die bij de rooden het artillerievuur leidden. Uit Rome wordt gemeld dat Italië alle wapenuitvoer naar Spanje heeft verboden. De bisschop van Barbastro werd samen met 40 Paters-Missionarissen van het On bevlekt Hart van Maria gefusiljeerd. De toestand te Madrid verscherpt; ledereen handelt er naar eigen goeddun ken; op één nacht werden niet minder dan 200 personen terechtgesteld. Ook ont breken reeds sommige eetwaren. Oviedo en Teruel staan op het punt door de rooden te worden ingenomen. De Nationalen gaan vooruit in de provincie Toledo. Radio Coruna zendt de mededeeling uit dat de nationale troepen een republikein- sche strijdkolonne hebben verstrooid te Calzado in de provincie Toledo. Een heel marxistisch regiment werd met al zijn hebben en houden gevangen genomen. Gedurende deze slag bleven twee honderd republikeinen dood op het slagveld en meer dan duizend werden gewond. Verder wordt bericht dat t* Madrid een aantal soldaten geweigerd hebben naar het front te trekken en dat in Catalonië commandant Bayo een heele g-roep solda ten die eveneens weiaerden nog te vech ten, heeft laten fusiljeeren, ANTf-COMMTTvtcrTBcuc RETOOGING TE LISSABON Een groote anti-communistische betoo ging greep plaats te Lissabon. 30.000 Per sonen, waaronder zich ook Italianen, Duitschers en Spanjaarden bevonden, hebben aan de demonstratie deelgenomen. Zware kamlons met leven»- en geneesmiddelen vertrekken uit Marseille om de roode troepen te gaan bevoorraden. Dit strekt echter niet met de politiek van niet-interventie doorFrankrijk gestemd! NA AR DE VEROVERING VAN TOT,EDO DOOR DE NATIONALEN? Worden de heldhaftige belegerden van den Alcazar verlost? Radio-Sevilla meldt dat, ten gevolge van hun succes te Oropesa. de Nationalen alle kans hebben om weldra zegevierend Toledo binnen te rukken. Dit zou ook de verlossing beteekenen van enkele jonge officieren, talrijke priesters en kloosterlin gen, ook vrouwen en kinderen, die er in den Alcazar zijn opgesloten, en sinds we ken weerstand bieden aan de woedende aanvallen van roode benden. DE NATIONALEN MELDF.N NTEUWE SUCCESSEN OP DE BAAN VAN MADRID EN BIJ TOLEDO. EEN AANZIENLIJKE BUIT. Radio Sevilla meldt dat de nationale troepen Almodavar Del Campo hebben bezet. Radio Coruna meldt dat de kolonne van De lange rij vluchtelingen door den Spaanschen burgeroorlog van have en goed beroofd. Ze dragen wat magere restjes mee van wat zo vroeger bezaten en trek ken de grenzen over naar de Zuid-Fransche steden op zoek naar onderdak. EENIGE NIEUWSJES De katholieke leider Gil Robles is zich, na een onderhoud te hebben gehad met Generaal Mola, te Salamanca gaan ves tigen. Door de Nationale Verdedigingscom missie werd Generaal Franco tot opper bevelhebber der nationale troepen be noemd. In het station te Toulouse bevinden zich wagons met munitie voor Spanje. Ook in Sovjet-Rusland werd alle wa penuitvoer naar Spanje en Spaansch Ma rokko verboden. In Asturië, Arragon, Saragossa en To ledo behalen de nationalen overwinnin gen. Bij Teruel maakten deze laatste 572 stuks vee buit. De Amerikaansche torpedoboot Ko- mewerd op 60 km. van de Spaansche kust beschoten. Washington teekent pro test aan. ROODE BARBAARSCHHEDEN Een officier van het nationale leger, die te Burgos van het Guadarramafront is teruggekeerd, verklaart dat tijdens het ge vecht, dat voor Lczoya plaats had, zeven jonge soldaten van de witte troepen, door de roeden gevangen genomen, levend voi het aanschijn van hun kameraden ver brand zijn geworden, terwijl deze van de andere zijde van het front machteloos op het griezelige schouwspel moesten toekij ken. De bisschop van Segovia werd door Ka- talaanschc anarchisten vermoord; terwijl deze van Tortosa opgesloten ligt in een schip. DE MADRILEENSCHE REGEERING MELDT SUCCESSEN OP ALLE FRONTEN De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft cr in een proclamatie aan herinnerd dat de regeering den strijd heeft aange vangen onder de leuzeDe opstandelin gen mogen niet doorbrekenDe leuze moet thans gewijzigd worden, verklaart de nieuwe proclamatie en voortaan luiden: De overwinning zal spoedig aanbreken Wat de krijgsverrichtingen zeif betreft, werden de volgende mededeelingen ver strekt: De vijand werd achteruitgeslagen op alle fronten. In Estremadura is de re- publikeinsche strijdmacht met kracht en hardnekkigheid overgegaan tot den aan val. In Andalusië en Asturië woedt de 6trijd voort in het voordeel van onze troe pen. In het Noorden weerstaan onze sol daten aan het offensief. Tal van slagschepen werden door de luchtbasis van Sevilla gebombardeerd. Madrid en Irun werden herhaaldelijk gebombardeerd; doch zonder veel succes. generaal Yague tot bij de poorten van Toledo is opgerukt. Deze kolonne heeft in een vier dagen langen strijd 16 machiengeweren, 20 ka nonnen, 800 geweren, 9 loopgraafmortie ren, 36 vrachtwagens, 6 motorrijtuigen, verscheidene ambulances en 400.000 ge weerpatronen buitgemaakt. De witte troepen hebben Puente d'Ar- zobispo en Talavera del Tajo bezet. In de streek van Badajoz hebben de witte troepen op Zondag II. de plekken Saivatierra en De Savaleon beet. Tusschen Cordoba en Sevilla werd het spoorwegverkeer hersteld alsmede tus schen de Galicische gebieden, Irun werd door de burgerbevolking ont ruimd. Een ultimatum door de witten naar de rooden, die de stad bezetten ge zonden, werd afgewezen. De rebellen die de poorten bereikt heb ben gaan over tot den aanval. DE SLAG ROND IRUN, In afwachting van de beschieting van Irun hebben de roode leiders in de stad het besluit uitgevoerd cp verschillende punten van de stad goed in het zicht een aantal politieke gevangenen te plaatsen die dan als eerste slachtoffers zouden val len van de beschieting der stad als deze ooit zou worden uitgevoerd, zooals de wit ten hadden aangekondigd. VERSCHEIDENE BERICHTEN. Nieuwe legerberlchten der witten: Te Guadalajara werd een aanval der Mar xisten afgeslagen. In de streek van Fra- gon zouden de roode troepen gebrek heb ben aan geneesmiddelen, waardoor 15.000 zieken niet zouden kunnen worden ver zorgd. De rooden maken gebruik van dum- dumkogels. Verscheidene Spaansche communisti sche leiders zijn per spoor in Frankrijk toegekomen. Geen enkel geeft het doel van hun bezoek op. Dinsdag hervatte de strijd om de stad Irun. Irun en Madrid werden met bom men bezaaid. De rooden beschoten de ste den Cadiz, Cordala, Granada en Sevilla De troepen van Generaal Franco staan op 60 km. van het Alcazar van Toledo. De nationalen bevoorraden de burcht met valschermen. 1300 priesters, kloosterlin gen, vrouwen en kinderen zitten er gevan gen. Zal men die levend terugvinden? De rooden leggen beslag op het ver mogen der kloosterorden. De bekende bankier Luiz Mugulro werd in zijn woning aangehouden. Die bankier- is naar het schijnt de beheerder van het vermogen van talrijke kloosterorden. Men heeft beslag gelegd op een bedrag van 85 millioen pesetas. Bij de beschieting van Madrid door de witten zijn vier bommen terecht gekomen op 't Ministerie van Binnenlandsche Za ken, één op het Noordstation en één op het Ministerie van Oorlog en één op het Cibeles plein. Er zouden 300 slachtoffers zijn gevallen. Die beschieting van Madrid zou een pa niek hebben verwekt in de hoofdstad. Radio Burgos meldt dat de rooden te Fontarabie alle vrouwen en kinderen van marxistische gezinnen uit de stad hebben verwijderd, doch de vrouwen en kindtren van andere gezinnen en namelijk ook toe risten, als dekking gebruiken tegen de aanvallen van de nationale troepen. De Junte van Burgos klaagt dit misdrijf aan. Radio Burgos bevestigt ook dat de roo den dum-dumikogels gebruiken. Burgos werd door de rooden beschoten. De nationalisten maken vorderingen in Asturië en in de Sierra de Guaderrama. EEN NEDERLAAG VAN DE ROODEN. 400 hunner worden gevangen genomen. Radio Sevilla meldt dat bij Caucas de Linea de marxisten een gevoelige neder laag hebben geleden. Talrijke dooden ble ven op het slagveld achter. 600 Marxisten werden gewond en 400 werden gevangen genomen. 15 Vrachtwagens, 2500 geweren en 15 motorrijtuigen bleven in de handen van de nationalen, 15 PILOTEN DOOR DE MARXISTEN TE BARCELONA GEFUSILJEERD. Radio Sevilla meldt dat 15 piloten te Barcelona werden gefusiljeerd omdat zij weigerden vijandelijke stellingen te be schieten. Nog andere troepen marxisten strijden tegen eigen gelederen. FRANSCH JOURNALIST DOODGESCHOTEN De Fransche journalist van l'Intran- singeantGuy de Traversay, was in een onderhoud met roode militianen als plots een bende witten den aanval begon. Op het oogenblik dat hij riep Fransch jour nalist werd hij doodelijk getroffen en stierf kort daarop. De Spaansche Regeeringsafvaardiging, waarbij de beruchte Pasionaria en Oud- Minister Domingo, is te Parijs aangekomen. FRANKRIJK GAAT HET KOMMUNISME ACHTERUIT. Kleine maar kenschetsende gebeurtenis. De heer Chiappe, gewezen politieprefekt te Parijs, kwam onlangs zegevierend uit een kiesstrijd in Ajaccio; door konkelfoes der kommunisten echter werd deze kie zing verbroken. Zondag nu had een gedeeltelijke ver kiezing plaats te Parijs zelf. Twee lijsten traden op: de heer Chiappe en een kom- munist. De heer Chiappe werd gekozen met 4615 stemmen tegen 755. Toch een vingerwijzing! DE EERSTE UITSLAGEN VAN DE NIEUWE SOCIAL^ WETGEVING Tot hiertoe is de nieuwe sociale wetge ving in Frankrijk, welke het werk is van het socialistisch-kommunistisch volksfront er in gelukt een 100-tal ondernemingen in den grond te boren en te doen verdwij nen. Deze bedrijven zijn bezweken onder de vracht van de lasten waarmee ze bela den werden. Hun arbeiders zijn broodeloos gevallen en mochten het leger van de werkloozen gaan vervoegen. Dit zijn de eerste uitslagen van wetten welke met overijling werden gestemd en evengauw toegepast. Duren is een schoone stad, zegt men. Het is niet voldoende om syndikaten- profijt de werkman gedurig op te jagen om meer te winnen; er moet ook gezorgd worden dat de patroon het nog kan be talen. DE MILITAIRE DIENSTTIJD OP DRIE JAAR GEBRACHT? Slechte voorbeelden trekken aan: Frankrijk spreekt ook reeds van de mili tairen diensttijd te verlengen! HIJ zou op 3 jaar gebracht worden! DE FRANSCHE REGEERTNG BEVEELT OPGAVE VAN DE UITGEVOERDE BEURSWAARDEN De Minister van Financiën heeft Woens dag alle banken verzocht hem een nauw keurige statistiek op te geven van alle niet op de beurs aangekochte aandeelen en obligatiën. welke door bemiddeling van el ke bank, van 1 Januari 1934 af, naar het buitenland werden uitgevoerd. DE REGEERING IN MOEILIJKHEDEN De Communisten verzetten zich heftig tegen het voorstel den militairen dienst op 3 jaar te brengen. Ook eischen zij nieuwe aanpassing der loonen en dreigen met NIEUWE STAKINGEN zoo ze geen voldoening krijgen. De Fransche Regeering Blum verkeert weer in groote moeilijkheden. DUITSCHLAND MUSSOLINI BIJ HITLER De Italiaansehe Duce zou een bezoek brengen aan Hitier. Het vormen van een anti-communistisch blok zou daar yvel kunnen besproken worden. ITALIË ACHT MILJOEN SOLDATEN, In een belangrijke redevoering Zondag avond gehouden te Avellini, verklaarde de Duce Mussolini, dat Italië thans in een kort tijdstip er bij enkel bevel acht mil joen soldaten kan op voet brengen. Mussolini voegde erbij: Het Italiaansehe volk moet weten dat zijn binnenlandsche en buitenlandsche vrede beschermd wordt en met dezen vrede ook de wereldvrede Laat het ons hopen! NOORWEGEN WORDT TROTZKY BUITENGEZET? Het Ministerie van Rechtzwezen in Noorwegen beweert dat Trotzky hem bezig houdt met raad te geven over de politiek toe te passen in Rusland. Dit zou bulten het akkord vallen dat hem toeliet in Noorwegen te veris. „iven. Acht agenten bewaken nu én Trotzky én zijn werk en mogelijks wel wordt hij verzocht Noorwegen te verlaten. Van een ander kant is Trotzky door de Russische regeering opgeëischt. Noorwegen weigert echter hierop in te gaan, ROEMENIE ROEMENIE WORDT RECHTS Op een paar nachten tijds speelde zich in Roemenië een regeeringscrisis af met als eindresultaat: de vorming van de der de Regeering Tatarescu, ditmaal echter zonder Titulescu, den bekenden Minister van Buitenlandsche Zaken. Naar verluidt werd hij, op aandringen van Koning Carol zelf, aan den dijk gezet, omdat hij in zijn buitenlandsch beleid al te links was geo riënteerd, en met name teveel op Rusland steunde. Wat hier van zij, de nieuwe Re geering schijnt naar rechts over te hellen, zooals men opmaken kan uit haar eerste besluiten: ontbinding van de gewapende politieke formaties, verhooging van de le- gercredieten en invoering van den ver plichten diensttijd. RUSLAND TROTZKY WAT GEBEURT ER IN RUSLAND? Verleden week hadden we een politiek proces, waar een twintigtal leiders zonder veel onderhoor terechtgesteld werden. Nu spreekt men van een geweldige op roer onder de landbouwersbevolking waar velen weigeren hun graan te leveren. Overal worden ambtenaars ontheven om hun Trotzky-gezindheid. Zou de wind van richting veranderen in Rusland. De huidige regeerders kun nen veel tegenstanders terechtstellen maar waar zooveel leiders aangehouden worden moet er reeds een sterke beweging tegen de Regeering ontstaan. ABISSINIE KEERT DE NEGUS TERUG NAAR ABESSINIE? De Daily Heraldverneemt dat de Negus van Abessinië gereed is om naar zijn vaderland terug te keeren. Volgens het blad zou Haile Selassie het inzicht hebben, persoonlijk aan den Volkenbond te vragen West-Ethiopië, dat een bevol king heeft van 2 millioen inwoners, onder een administratief mandaat te plaatsen van Engeland, Zweden of Zwitserland. GOUDEN JUBILEUM TE WESTNIEUWKERKE Dinsdag 1 September vierden de echte lingen Amand Demeersseman Louisa Debruyne, beiden geboren te Langemark, hun 50-jarig huwelijksfeest op echt chris telijke wijze. De nog flinke ouderlingen welke 75 en 70 jaar tellen, waren omringd van hunne acht gehuwde kinderen nog in leven, op tien hun door den Heer geschonken. Door hunne 21 kleinkinderen werden ze met bloemen en innige wenschen overladen. In alle bescheidenheid had de familie het feest voorbereid. Ze hadden als diep- kristelijke lieden vooral gehouden van de H. Dankmis, die dan ook met gansch Lij - zonderen luister opgedragen werd. Vele vrienden en kennissen hadden zich daar vereenigd met de zoo algemeen geachte jubilarissen. Na de plechtigheid in de kerk, begaf zich de mooie familie-stoet, waarin elk van de talrijke klein-neefjes een rijke bloemengarve droeg, door de bevlagde straten naar het huis van hun zoon Ka- miel, waar de feestdisch gedekt stond. Daar mochten zij ln vreugde de dank en genegenheid ontvangen vanwege de schoo ne familie die zij plichtsgetrouw gesticht hadden. Mochts de goede God aan de brave ouderlingen nog vele gelukkige jaren ver- leenen! Fransche reserve-officieren vechten met de rooden mede De Daily Telegraphverneemt van zijn specialen korrespondent dat tusschen de gevangenen die de nationale troepen in den strijd bij Irun hebben gemaakt zich vele Franschen en Russen bevinden, die werden gefusiljeerd. Generaal Goyena heeft de bewijsstuk ken voorgelegd aan den Engelschen jour nalist. Hij toonde den journalist eveneens een Russischen hem met de roode commu nistische ster. Burgerwachten die naar de nationalen zijn overgeloopen verklaren dat Fransche reserveofficieren de* verdediging van de stad helpen inrichten. Uit Lissabon wordt gemeld dat te Bur gos zeven personen werden aangehouden die verdacht voorkwamen ofschoon zij het herkenningsteeken van de nationale troe pen droegen. Zij hebben verklaard dat zij in opdracht van den Komintern naar Burgos waren gekomen om de generaals Franco en Cabar.ellas te vermoorden. Men heeft op de aangehoudenen geladen revolvers en vergift gevonden. Sedertdien worden de beide generaals streng bewaakt. Al de Paters Salezianen te Malaga zouden vermoord zijn. Het Bulletijn van de Paters Salezia nen meldt dat de Paters en Zusters van 35 instellingen der Salezianen in Spanje met den dood worden bedreigd. Van an dere instellingen heeft men geen nieuws meer ontvangen. Men heeft anderzijds de zekerheid dat al de Paters die zich te Malaga bevon den vermoord zijn. ONDERHANDELINGEN De regeeringshoofden van Madrid en Burgos zijn overeengekomen onderhande lingen aan te gaan om den burgeroorlog wat menschelijkerte voeren. Te Teruel loopen voortdurend marxisti sche groepen naar de nationalen over. DE TOESTAND DONDERDAG DE NATIONALISTEN BLIJVEN WINNEN De Nationalisten blijven aan de win nende hand, doch niet in zulke mate dat reeds de eindoverwinning en het einde van den burgerkrijg in het vooruitzicht kunnen worden gesteld. Op het oogenblik dat we dit schrijven hebben hardnekkige aanvallen op Irun en San Sebastian nog tot geen resultaat geleid, Ondertusschen spannen de gezanten zich in om, met be hulp van hun regeeringen, te bekomen, dat de burgeroorlog op een minder on- menschelijke wijze zou worden gevoerd. DE BURGEROORLOG EISCHTE REEDS 80.000 DOODEN Volgens een telegram van de United Press zouden in den burgeroorlog in Spanje reeds 80.000 dooden zijn gevallen, terwijl het aantal gewonden op 13.000 wordt geschat. Aan de zijde der regeeringsstrijdkrach- ten zijn volgens deze gegevens 34.000 doo den gevallen, terwijl 5.000 personen wer den gewond. Het aantal weduwen wordt geschat op 38.000 en dat der weczcn op 77.000. De stoffelijke schade kan nog niet bij benadering worden bepaald, maar loopt ongetwijfeld in de milliocnen peseta's. IRUN BEZET MALAGA EN BEHOBIE DOOR DE NATIONALEN BEDREIGD DE ROODEN LEDEN OP DE VERSCHILLENDE FRONTEN NEDERLAGEN

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 2