Bedelprinsesje Zijt ge modern EN5DE STROOP GEDACHTEN Gij zult bstar werken HEURSEL ALLERLEI TIJDINGEN WEKEL1JKSCH LITURGISCH BULLETIJN BOEKENNIEUWS FOTONIEUWS DE KANDIJSUIKER AANBESTEDINGEN 'T ROOS KRUIS chineesche wijsheid proote zielen hebben wil, de overige ^cbts neigingen. De gevangenis is dag en nacht gesloten n toch steeds vol, de tempels staan altijd „jen en zijn steeds leeg. De rijken vinden verwanten in de ver- ge streken, de arme zoekt vaak in zijn (igen familie tevergeefs. Berouw is de lente der deugd. De onverdraaglljkste mensch is hij, dien ipet keleedigd heeft, en wlen men toch -jets kan verwijten. De hond in den stal blaft om zijn dooien, de hond op de jacht voelt ze niet. IIIIIIIBBHSKBHEIICBBMIBBBBIBH tjf T A\aNNéKE UIT DE y\V NAAM WERD NIMMER GEACHT Zeg? Krijgen de ouders 't ooit Bij 't doopsel, in 't gedacht Uw naam te geven? Nooit! Maar nijpt de dood, dan bidt Het volk, dan zal 't U eeren Die op een mesthoop zit Bedekt met wreede zweren. Zoo rijmden w'in den tijd, den heiligen san Job ter eere; maar een andere hei lige, die ook slechts aanroepen en aanbe den wordt, als de menschen hem hoogst- joodig hebben, dat is de H. Rochus, pa troon tegen de besmettelijke ziekten... en jlzoo leiden onze gedachten ons weêr eens jaar 't arme land van Spanje, waar vol gens de laatste berichten de typhus- en cholerakoorts zou uitgebroken zijn! Ook in zekere dorpen van ons land, in Brabant namelijk, woedt thans de typhus. Mocht de H. Rochus er ons van vrijwa ren, alsmede van allerhande andere be- jtnettelijke ziekten, en mocht de epidemie geene uitbreiding nemen... Dat zal ons gebed zijn voor vandaag. In den tijd baden onze ouders: van oor log, hongersnood en pest, verlos ons Heer! In Spanje regeeren ze bijna alle drie t Droeve wereld 1 Mochten ze ginder maar spoedig tot inkeer komen! WIE OOK TIJDIG tot inkeer kwam dat was ridder Thesbald, die gansch zijn leven door den spot gedreven had met God en zijn gebod, en met den heiligen man Job, hoogervermeld, de patroon zijner parochie, ervoor gestraft werd en door zijn spijt over zijne zonden, terug zijne genezing bekwam. Nooit de legende gehoord? Wel. luis tert dan, voor U wil ik ze hier wel ver halen. Daar was in de oude tijden Een ridder stout en woest Voor wien elkeen in 't ronde Zijn nekke buigen moest. Hij lachte met den duivel, Met God en zijn gebod Dreef Theobald, de ridder, Dag in, dag uit den spot. Daar ergens langs de wegen Vlak op een heuveltop Stond er een klein kapelle Ter eere van Sint Job. Daar kwamen de arme zieken Tot heel van pijn en smart Den heiligen vereeren Met een ootmoedig hart. On't brave volk te krenken Haf deed de trotsche heer?. Hij zegde tot zijn knechten: IVerpt die kapelle neêr. Maar niemand durfde 't wagen Ze vreesden Godes straf. Toen brak de dwaze ridder Het heiligdom zelf af. Maar zie wat er gebeurde Kort na dit helsch bedrijf,.. Wel meer dan honderd zweren Bedekten 's ridders lijf. En vuile wormen vraten Gedurig stuk zijn vel. Zoodat hij leed de pijnen Der duivels uit de hel. Toen kroop hij op zijn knieën Naar de kapel weêrom... Beloofde te herbouwen Een prachtig heiligdom... Zoo rees dan op den heuvel Een heerlijk toevluchtsoord; Si",t Job heeft dan de bede Van Theobald aanhoord. 't DRINKEN was voorheen *n plaag, Omdat ge met '11 stuksken in uw kraag, Maar moeilijk kost thuis geraken 1 Doch! dank zij de nieve sosjeteit Gesticht pas over enklen tijd, Is er 'n ommekeer in die zaken! Toen 'k dees weke mijn brievenbus leeg- tchudde was 'k zoo geen beetje verbaasd er den volgenden omzendbrief in te vin... den... en 'k deel hem al ras mijne beste Lezers en alderliefste I.ezereskens mede opdat z'r ook hun profijt zouden kunnen Uithalen V. S. V. Z. M. (Vervoers-sosjeteit voor zatte menschen). Mijnheer, Met het doel de families te ontlasten tan een soms pijnlijke corvée, hebben wij een vervoers-sosjeteit gesticht, die zich bijzonder zal belasten met het ten huize bestellen van personen die ongesteld ge worden zijn door een overdreven verbruik Hlfi99tB8BBB39KtiSBBSBBBBBS3BB Mengelwerk van 6 Sept. 1936. Nr 11. door H. COURTHS-MAHLER Wat, mama, ik zou met haar nog het- «eifde pensionaat bezoeken ook? O neen, daar bedank ik voor! Papa en mama, dat tuit u mij niet aandoen! Maar haar vader en moeder waren niet in een stemming om Lori aau te hooren. Zij hadden hun hoofd veel te vol met andere dingen. De toestand in Boden hausen was Inderdaad hachelijk. Indien de baron om geld verlegen was, kon hij bet niet dan met moeite en tegen hoogen interest krijgen. De schuldenlast nam op schrikbarende wijze toe. En nu men ein delijk tot bezuinigen wilde overgaan, vlei dat niet gemakkelijk. Zoodoende hadden de ouders van Lori Seen lust om door de jammerklachten fan deze, hun besluiten aan het wankelen ie laten teengen. De baron gaf haar tamelijk bruusk te bennen, dat zij zich daarnaar te schikken bad, en dat zij goed eou doen, met zich Mn de vlijtige Liselotte te spiegelen. Dergelijke harde woorden was Lorl van naar ouders niet gewoon. En dat Liselotte baar tot voorbeeld gesteld werd, deed de baat bij haar overloopen. Zij moest wel vaar zwijgen en zich onderwerpen, maar ®1 bet het Liselotte nu dubbel en dwars ®Jt?elden. Wat deze ook deed of niet deed, kon in het oog van Lorl geen goed r doen. .Liselotte moest al haar krachten te hulp WP?n om zich te beheerschen en onder alles kalm te blijven, jbart nam zich vast en zeker voor, om Lootte het leven In Lausanne zooveel tot eea hel to maken. Zij zou „'•'HM gelijk van bier en andere gegiste dranken. De sosjeteit zal de verschillende ver richtingen uitvoeren met krachtdadigheid, vlugheid en geheimhouding. Het uit de staminee halen of de opraping op den openbaren weg en de bestelling ten huize worden onmiddellijk gedaan bij den eer sten coup de téléphone Wij werken in den dag, 's nachts en bij alle weêr. Hier onder zult gij de tarieven vinden en de gebruikte vervoersmiddelen. Tarief Fr. Zonder omzichtigheid 2, Zeer zorgvuldig, ondersteund onder armen 3, Op een k...kstoel 5, Op een kruiwagen met '11 zak erover 6, Op een hondenkarreken (heel snel) 9, Per camion 12, (Deze prijzen worden verstaan: lichaam voor de deur gestort). Oin 't in bed leggen wordt er een sup plement van S fr. geëischt. De sosjeteit levert abonnementen af voor 3, 6, 9, en 12 maand. Aanvaard, Mijnheer... enz... Awel! wat moet ge nu nog meer heb ben? Centen, om in dien alvergetenden toe stand van zattigheid te kunnen verkee- ren, zou Pitje Snul antwoorden... Maar daaraan kunnen w'U niet helpen. TWEE FAMEUZE KWAKZALVERS waren bezig aan 't diskuteeren over de geneeskracht van hunne zalven. Overlest, zei de eene, kwam er 'n ma dam bij mij met heur poesken. Een hond had 't staartjen van 't beest afgebeten. Ik smeerde 'n beetje zalf op de wonde, en '11 paar dagen later was minneken-poes in 't bezit-van nen nieven staart. O! Da's nog niks tegen mijn zalf, zei d'andere. Twee rashonden gingen zoo aan 't vechten, zoodat er na 't verwoed gevecht... alleen hun staart overbleef, 'n Beetje van mijn zalf aan die staarten... en 'n paar dagen later waren er twee prachtige nieuwe honden aangegroeid! En de stoef was troef. 'k Spreek U thans in mijn zangen Over 't fameuze spreekwoord In 't huis van een gehangen, Spreekt men niet van een koord». 't Geen beteekent dat men zich goed moet onthouden vergeten smarten en ver drieten terug te berde te brengen... 't Is algemeen bekend... bij de bijgeloo- vige snullen... dat zoo 'n koord, waarmee 'n levensmoede zich gezelfmoord heeft, geluk aanbrengt... ofte 'n «porte-bon- heur is. I11 Frankrijk nu was 'n man. zekere Lau rent Denis, die 't spreekwoord indachtigde wereld wil bedrogen zijn. ne commerce begonnen was in dergelijke koorden en- zeelen en kabels en al wat ge wilt. Maar als hij dat stieltje al ne zekeren tijd uitgeoefend had, kwam de kat op de..', kpord, onder den vorm van de politie... want onze handelaar had zoo'n zeel ver kocht aan iemand... die er zich mede willen verhangen had... maar de koord was doorgebroken... dus 'n geluk! maar de levensmoede vent rezeneerde er alzoo niet over en hij diende een klacht in, omdat den andere slechte koopwaar verkocht! 't Geding werd voor de rechtbank ge bracht, die den sukkeleer-koordemarsjang veroordeelde... 't geen ons doet beslui ten... hier was 't geluk een... ongeluk. 'N HEDENDAAGSCHE geschiedenis. Het pasgetrouwde vrouwtje slaakte een zucnt. Liefste wat is er? vroeg hij feeder. O! manlief, zei ze met neêrgeslagen oogen, ik moet U eene bekentenis doen... ik kan niet koken. Kindje, sprak hij bemoedigend, heb maar geen zorgen, want ik moet U ook een bekentenis doenvan wat ik verdien, zoudt ge toch niet kunnen koken 1 D'R ZIJN DEN DAG VAN HEDEN Op de wereld wond're zeden, Aardige gebruiken, en dies meer Dat w'er niet meer zien in kleer. Maar we kunnen, zonder 't lang te rekken Er meestal 't besluit uit trekken Dat z'alles doen gewis. Wat dat er mogelijk is Oin de «groote liefde» dan op 't end, naar ons beweren, te doen verteren Als 'n keersken van 11e cent. G'hebt bijvoorbeeld d'echtscheidingen... wat zouden het anders zijn dan zeden en gebruiken van de bedorven kinemawereld... die dan, ongelukkig door anderen willen nagevolgd worden... In 't land van Burnach, in Etigelsch Indië, hebben die zeden en gebruiken, wat de liefde betreft, ook hun sporen gela ten... en gaan er gepaard met nog an dere gebruiken en zeden... die meestal 'n goeie vechtpartij voor gevolg hebben. De menschen wier liefde ginder dus opgebrand is als 'n keersken van ne cent en die willen scheiden, koopen twee vet- kaarsjes van dezelfde lengte en dikte. Zoodra er geen enkel windje waait, wor den de zoogenaamde vrijheidskaarsjes op den grond bevestigd en aangestoken. Het eene vertegenwoordigt den echtge noot, het andere de vrouw. Hij of zij. waarvan 't kaarsje 't eerst is opgebrand of uitdooft, moet direct thuis verlaten, en mag niks meepakken, zelfs niet wat per soonlijke have was 1 Bah! 't is hier ook 't zelfde spel, hél... als g'uw keerse uitblaast in figuurlijke beteekenis is de rest ook voor hem of haar die overblijft, nietwaar?... waarom dan zooverre zoeken. Die 't leste leeft heeft alles, zeggen bij ons... d'égoïsten! IN AMERIKA houden z'er ook aar dige gebruiken op na. John Beuson, ne man van Chicago, heeft zich met zijn lief laten trouwen onder water, 't Paartje, de dominee, de getuigen, hadden duikpakken aangetrok ken. 's Avonds na 't bruiloftsmaal, toen 't be gon te regenen, was iedereen... boven zijn water, er werd getwist, en toen viel 't feest in 't water... Een natte geschiedenis, zullen we maar zeggen. IBtüBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB zich op Liselotte wreken, omdat het ge zelschap van deze haar opgedrongen werd. Intusschen werden alle toebereidselen voor het vertrek van, die jonge meisjes ge troffen. De barones liet ook voor Liselotte nieuwe kleedingstukken In huis naaien, omdat zij zich op de school onmogelijk in de afleggertjes van Lori vertoonen ken. Zooals vanzelf sprak, kreeg Lori een nieu we uitrusting, zooals voor een Baronesse Bodenhausen betaamde. Eindelijk werden de koffers gepakt en op het einde van April werd de reis aan vaard. Juffrouw Herter werd minzaam en met een schitterend getuigschrift ontslagen, en beloofde de meisjes naar Lausanne te ver gezellen en hen in goeden welstand aan Madame Chevaux af te leveren. Den laatsten morgen voor haar vertrek was Liselotte nog een keer naar De Witte Duifgegaan, om van Tante Schulz en Heinrich afscheid te nemen. Nu, dat het je goed ga, Lsielotte. Als Je terugkomt, zal Ik Juffrouw Liselotte te gen je moeten zeggen, want dan ben je om zoo te 2eggen een heele jonge dame, en Ik weet hoe het behoort.Zoo praatte Hein rich. Maar Liselotte herkende de genegenheid en de hartelijkheid in zijn woorden, en drukte met warmte zijn vereelte hand. Mevrouw Schulz drukte haar aan haar hart en gaf haar allerlei wijze en goed gemeende raadgevingen mee... Daarna zat Liselotte naast juffrouw Herter en tegenover de barones en Lori in dezelfde auto, waarnaar zij vroeger zoo smachtend uitgezien had, wanneer zij bij het tuinhek van De Witte Duif wacht te. De barones bracht haar dochter tot aan het station weg. Nauwelijks was de auto aan het station gekomen, of de trein stoomde puffend bin nen. Juffrouw Herter nam imet de twee meisjes in een coupé plaats. Een knecht zette de bagage in het net. De groote kof fers waren reeds den avond te voren ver zonden, opdat zij op tijd In Lausanne zouden aankomen. WA-WAAROM IK STAMER En doe zoo raar en vies? Wel 'k kreeg daar precies Op mijne kop Ne klop Van nen hamer En met 'n sikkel, naar ik meen, Was 't of m'n been werd afgesneèn! Ja? menschen, 'k heb wel tien minuten lang naar mijnen asem moeten snakken, om op mijn effen te komen, zoodanig stond 'k verstomd bij den eersten oog opslag over 't nieuws da'k daar juist kom te vernemen! 'k En voelde mijnen kop of mijn beenen niet meer, van puur conten- tement. 'k Sla mijn gazette open... en wat lees ik daar als titel ofte opschriftRus land verzaakt aan den hamer en de sikkel! Verstade mijn blijdschap... de hamer en de sikkel, da's 't communisme... de ramp van de wereld! De Russen gaan dus af zien van 't communisme...? Eilaas, 'k heb mij nog ne Weer getrom- peteerd, want naar gelang ik verder lees. verneem ik dat er slechts sprake is van hun embleem (gelijk bij ons de Vlaam- sche Leeuw I). De meesten zijn ginder van gedacht dat 't symbool niet meer past bij den modernen tijd... ze zouden iets anders, iets forsiger willen op ulderen rooden drapo zooals ne wereldbol, op welks pool een rooie vlag zou wapperen, terwijl om den evenaar een lauwerkrans is gelegd. Boven den bol moet dan een vijfpuntige gouden ster flikkeren! 'n Beet je groot gezien, vindt ge niet? De gan- sche wereldbol... die mannekens maken zich begoochelingen. Dat z'hun ster maar stevig vast maken, want ze zou rap kun nen dalen, op hunnen fameuzen bol te rechtkomen en hem in duizend stukken doen van eenbarsten! 't Geen w'hen in hun eigen kot wen- schen. 'T RUSSISCH is anders 'n schoone taal... wel 'n beetje moeilijk om uit te spreken... zooals 't Poolsch waar soms vijf klinkers malkander volgen zooals krstmp... zonder één medeklinker er tus- schen... en namen dat de venten ginder dragen. In de Vereenigde Staten van Amerika waar landverhuizers binnenkomen, werden overlest Russen en Polakken 'n beetje in observatie gehouden. Een ambtenaar had de namen bijna onuitsprekelijke namen waren het opgeschreven. De landver huizers zouden dan naar een kantoor moe ten gaan, zoodra hun naam werd afge roepen. Toen de abtenaar hiermeê ging beginnen kreeg hij een hevige niesbui! en hij niesde: Atsjie! Aproetsjie! Rutsjie! (niest ook ne keer, beste Lezers en alderliefste Lezereskens, ge zult hooren dat 't alzoo gaat!). Drie landverhuizers traden naar voren en riepen: Present! G'HEBT VALSCHE TANDEN, Melanie, Ge moet ze wasschen da'k het zie, e11 als ze dan gewasschen zijn... Dan zal de beiaard spelen... Maar uw valsche tanden die zijn ten hoogste uit goud... en zeker niet uit dia mant zooals deze van Ashby, nen Ameri- kaansche neger... aan wiens sluwheid wij allen een puntje kunnen zuigen! Die Ashby had talrijke schuldeischèrs... en weet ge wat hij deed om er aan te ont snappen? Wel hij verkocht alles wat hij bezat en schafte zich voor de verkregen somme 2 diamanten aandie hij zich in den mond liet plaatsen als valsche tan den 1 En daar in Amerika 'n wet bestaat bij dewelke 't aan de schttldeischers toe gelaten is zich alles van hunnen schulde naar toe te eigenen, behalve 't geen deel uitmaakt van zijn lichaam, zullen d'eersten eens fameus geknarsetand hebben, bij 't vernemen van de lage listen van onzen gediamanteerden neger. IN NE CIRK was er 11e leeuw, 't Beest had ook geen tanden niet meer, maar 't was in ieder geval toch een leeuw. De voorstelling waarin 't dier moest voorkomen begon. Plots verbleekte de dierentemmer! Wat was er gebeurd? Hij had zijn pistool vergeten... waar- meê hij 't dier moest... wakker schieten 1 e11 nu m'n beste lieden, Trek ik er nogmaals uit, 'k Heb d'eer U m'n groeten aan te bieden, En daarmeê is 't dat ik sluit. 't Manneken uit de Maan. IBBBBBBBBBMBBBBBBBRBBBBBBBBB VERLATEN ZIELEN van het vagevuur helpt degenen die mij helpen school en patronaat te bouwen. Postcheck 139.485, Pastoor Renson te Xhendelesse. lBBBBilBflBBBBBSBBBBBBfl9B9BB3B Na enkel* boterhammen met «Appelstroop» gege ten te hebben. De ge mengde stroop is, dank lij de 60 0 0 suiker, het beste krachtopbouwende voedsel. En bovendien heel goedkoop. SUIKER IN ALLE KRUIDENIERSWINKELS IBBSHSEfiBflfll^BBBB2iBaB3QlBBBBS Liselotte had de hand van de barones gekust, en Lori had haar moeder omhelsd en wuifde haar uit het portierraampje toe. Toen zette de trein zich in beweging. Liselotte was zeer treurig gestemd. Haar oogen stonden vol tranen. Zij bedacht, dat dit afscheid het voorspel was van een af scheid voor altijd, dat over twee jaren zou plaats hebben. Ook de oogen var. juffrouw Herter ble ven niet droog. Zij zegde immers een be trekking vaarwel, die zij jarenlang plicht getrouw en met ijver vervuld had. Lori scheen geheel onbewogen te zijn. Zij keek verveeld uit het raampje en nam vooreerst van Liselotte en juffrouw Herter In 't geheel geen notitie. Maar toen zij be merkte dat beide zeer verdrietig waren, begon zij te verlangen om bezig gehouden te worden, omdat zij voelde, dat ieder ge sprek de twee anderen op dit oogenblik onwelkom was. Maar nadat Liselotte, door de schoon heid van de natuur geboeid, juffrouw Her ter opmerkzaam maakte op het een of ander, dat aan hen voorbijvloog, klaagde Lori bits dat zij moe was, en stilte en rust wenïchte. Aldus maakte zij haar reis- gezelinnen met haar kuren en nukken de reis zoo onaangenaam mogelijk. De schemering begon te vallen, toen het drietal zijn bestemming bereikte. Van het station reden zij rechtstreeks naar het pensionaat van Madame Chevaux. Dit was een mooi gebouw in landelijken stijl, in het midden van een tamelijk grooten tuin gelegen, waar alles reeds len teachtig groeide en bloeide. Een deftige, ongeveer vijftigjarige dame kwam hen met vlugge, nog kwieke bewegingen tege moet. Madame Chevaux? vroeg juffrouw Herter minzaam. De dame neeg en keek glimlachend naar haar nieuwe pensionaires. En ik heb zeker het genoegen om juf frouw Herter voor mij te zien, met mijn twee nieuwe meisjes. Komt *u binnen. U heeft de bagage zeker aan het station ge laten. Geeft u mij het reju maar, dan zal Ja! Wel koop dus nu een water dicht en onbreekbaar uurwerk. Haast U de demonstratie te ko pten bezichtigen in bet uitstalraam Fabrikant-Juwelier 41, BOTERSTRAAT, IEPER. PROVINCIAAL BESTUUR VAN WEST-VLAANDEREN HOOGER ONDERWIJS MIDDEN JURY: 2* ZITTIJD 1936 De Algevaardigde van de Regeering zal, op het Provinciaal Bestuur te Brugge, bu reel 12, van Dinsdag 1 tot en met Don derdag 10 September 1936, Zon- en Feest dagen uitgezonderd, van 9 tot 12 uur, de inschrijvingen opnemen van de kandida ten die zich, gedurende den 2' zittijd 1936 (Oktober-November) voer de Middenjury wenschen aan te melden met het oog op het bekomen van een wetteljken acade- mischen graad. NavermeMs examenproeven alleen kun nen ln 1Ö38, nog volgens het stelsel van de wet van 10 Juli 1890, 3 Juli 1891 worden afgelegd: 1) het 3* doctoraat ln de rechten; 2) de eendge proef van kandidaat-nota ris, voorbehouden voor de doctors ln de rechten; 3) ihet 2' en het 3* doctoraat in de ge neeskunde. In verband met de bij de wet van 21 Mei 1929 (nieuw stelsel) voorziene examens, mogen de kandidaten zich voor al de proeven laten Inschrijven. De in schrijvingen moeten persoonlijk of door een gevolmachtigde genomen worden. Schriftelijke aanvragen om inschrijving worden geweigerd. De kandidaten die, bij brief, den afge vaardigde om inlichtingen verzoeken, moe ten er een postzegel voor het antwoord bijvoegen. DE KOMENDE WINTER ZAL ZEER STRENG ZIJN Ofschoon we voorloopig nog van den zo mer kunnen genieten al laat de zon ons ook geregeld in den steek heeft de Fran- sche professor Jozef Cassiope in een van zijn laatste voordrachten het menschdom vullen attent maken op den komenden winter, die buitengewoon streng heet te worden. Strenger, dan we er in deze eeuw een beleefd hebben. Na langdurige studiën is deze professor tot deze gevolgtrekking gekomen. De re sultaten zijner onderzoekingen heeft hij neergelegd in zijn werk getiteld: «De in vloed van zon en maan op de aarde». Daarin deelt hij mede, dat de banen van zon en maan iedere 372 jaar een bijzon deren stand ten opzichte van eikaar in nemen. Cassiope heeft de oudste gegevens omtrent het weder nauwkeurig nagegaan en kwam tot de conclusie, dat de weerge- steldheden zich elke 372 jaar herhalen. Zoo moeten we dus teruggaan tot het jaar 1564. om te kunnen berekenen wat de a. s. winter ons brengen zal. En dan zullen we volgens dezen professor zien dat we een winter zullen krijgen, zooals gelukkig maar zeer zeldzaam voorkomt. De ontzet tende koude zal 78 dagen achtereen aan houden. Sneeuwstormen zullen dikwijls optreden en zeer hevig zijn. De grootste koude zal op 7 Januari invallen. KONGO-NIEUWS Leopoldstad, 2^-Juli,Op den elegan- tie-weifstrijd voor auto's werd de eerste prijs gewonnen door Mevrouw Rogogine met een V-8 Ford Roadster. EDSEL FORD IN ONS LAND F,dsel B. Ford, president van de Ford Motor Company te Dedroit, bezocht de Fordfabriek te Antwerpen. LES RANGIERS-BERGRIT (Zwitserland) Nationale wedstrijd (kategorie Toeris me) 1. H. Pfaffli op V-8 Ford, met een gemiddelde snelheid van 85,750 km. (klas- serekord). Internationale wedstrijd (kategorie Toe risme) 1. Pfaffli op V-8 Ford, met een gemiddelde snelheid van 85,420 km. DE JACIIT IS OPEN Sedert Zaterdag 8 uur is de jacht ge opend. Het was een heerlijk begin. Met geweer, weitasch en hond zijn de jagers gezwind naar de jachtgebieden vertrok ken. Men heeft den indruk dat er vele pa trijzen zijn, vele fezanten ook; dat de haas overvloedig gekweekt heeft, terwijl het zware wild ongeveer gebleven is wat het was: alleen het everzwijn zou over sterkere gelederen beschikken. BETROUWEN België's regeering krijgt meer en meer het betrouwen der welhebbenden. Tegen veler vreezien na de ontwaarding van 't ka pitaal en de vermindering van den intrest van ons geld, komen Nationale Bank, Al- gemeene Spaarkas. Banken en Bijzonde ren bijna een milliard aan 4 p.h. in lee ning te geven aan den staat en wordt de vijfde uitgave van 50 millioen fr. schat- kistibons meer dan vier maal opgenomen aan den dagelijkschen intrest van 0,425 p. h. mits teruggave na 60 dagen, en 0,50 p.h. mits teruggave na 90 dagen. De Belgische rente, eenparig vermin derd tot ten hoogste 4 fr. p.h., wordt da gelijks aan 99,90 fr. p.h. aangekocht, en de Belgische loten van 500 fr. en van tsaHSBBSsiBiBHHSiaaaaaBSGZKt ik haar door den huisknecht laten afha len. Zoo en nu, God zegene uw aan komst, jonge dames. Indien ik geweten had, met welken trein u kwam, zeu ik u van het station afgehaald hebben. Aldus praatte Madame Chevaux op de vriendelijke en zakelijke wijze, die haar eigen was: Zij bracht de twee meisjes naar de ont vangkamer en noodige hen tot plaats ne men uit. Toen sprak zij. zich tot Liselotte wendendeU is zeker de barones Lori? Madame Chevaux bezat veel menschen- kennis. Maar omdat Liselotte er ondanks haar eenvoudige kleeding zoo aristocra tisch uitzag, veel meer dan Lori, maakte zij ditmaal een vergissing. Lori kreeg van ergernis een kleur als een pioen, en voor dat Liselotte had kunnen antwoorden, zei zij zeer uit de hoogte: De baronesse Bodenhausen ben ik. Madame Chevaux verloor geen oogen blik haar tegenwoordigheid van geest. Haha dan is deze jonge dame dus juffrouw Liselotte Hochberg. Welnu, jon ge dames, lk zal u thee en een avondmaal tijd laten brengen. Het best Is, dat u van avond met juffrouw Herter en mij eet, na u eerst wat van het stof van de reis ge reinigd te hebban. U zult ook moe zijn, en dan maakt men niet graag dadelijk nieuwe kennissen. Morgenochtend zal ik u aan het leerarer.personeel en uw mede leerlingen voorstellen. Deze zeer beminnelijke woorden klon ken tevens zoo gedecideerd, dat er goed uit op te maken viel, dat Madame Che vaux haar wil wist door te zetten. Met een paar verontschuldigende woor den tegen juffrouw Herter, bracht zij de beide meisjes persoonlijk naar haar eigen kamertje. Ik heb voor u belden een gemeen schappelijke kamer uitgekozen, wat u wel prettig zult vinden,» zei zij, de deur open makende. Lori wierp verwaand haar hoofd in den hals. Ik ben gewoon, om een kamer voor mij apart te hebben. Madame Chevaux lachte fijntjes en ef- 1000 fr. gelden ln de Beurs, de eerste 569 fr. en de tweede 1135 fr. Wij waren gelukkig te vernemen dat 't land geld opnam en bekwam om 's lands zware schuld aan Frankrijk. Holland, Zwitserland en de Vereenigde Staten van Amerika zoohaast mogelijk uit te keeren ten bate van ons krediet op den vreemde. REGEERINGSCOMMISSARIS Bij Min. Besluit van 7 Aug. 1936 werd M. Artus José tot Re gee r ingscommissarls bij den Nationalen Dienst voor arbeids- bezorging en werkloosheid benoemd. Mocht hij zijn invloed gebruiken om de vaart Ieper-Komen te doen maken, en vele werkloozen en 't onlangs zoo beproefd arrondissement leper werk te verschaffen. DIAMANT Weet gij dat België's Congo, van 1932 tot 1935 inbegrepen, 11.796.879 karaats diamant uitmijnde, 't zij, aan 20 centl- grammen per karaat, 23.593.758 kgr., en dat die verkochte opbrengst, geschat aan 21 fr. per karaat, 247.734.459 fr. verbeeldt? 1 The Miniry Journalschrijft dat Bel gië's Congo, de laatste vier jaar, meest diamant voortbracht. KATHOLIEKE UNIVERSITEIT TE LEUVEN De Bureelen gevestigd in de Universi- teits-Hallen, zullen, ter gelegenheid van de Leuvensche gemeentefeesten, gesloten zijn op 7, 8, 9 en 14 September. INTERNATIONALE TENTOONSTEL LING VAN NEERHOFDIERENTEELT In een der prachtige Eeuwfeestpaleizen te Heysel-Brussel, wordt op 16, 17 en 18 Januari 1937 een tentoonstelling van pluimvee, siervogels, konijnen en kweek- materiaal gehouden door de koninklijke maatschappij Les Aviculteurs Beiges en de maat"chappij Les Eleveurs Beiges met de medewerking der volgende specia le clubs: koninklijke «Club du Barbu Nain», «Club du Pigeon Cravaté Sté Centrale de Pigeons d'Agrément et de Produit», «Association des Eleveurs de La pins rex Deze manifestatie wordt ingericht op denzelfden voet als die welke in 1935, op de wereldtentoonstelling van Brussel een overgroot sukses behaalde. De samenwerking van al de Brusselsche maatschappijen van neerhofdierenteelt waarborgt het welslagen van deze onder neming. Deze zal eens te meer getuigen van het belang en de waarde van onzen nationalen pluimvee- en konijnenstapel, evenals van de vakkenis der Belgische kweekers. Voor alle inlichtingen wende men zich van nu af tot den algemeenen secretaris: steenweg op Waterloo 1145, Ukkel, Brussel. FAILLISSEMENTEN IN BELGIE N. V. Van der Graaf en C° (Afdeellng Handelsinformaties) te Brussel, deelt ons mede: Er werden over de afgeloopen week ein digende 28-8-36, in België, 5 faillissemen ten uitgesproken, tegenover 10 voor het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Van 1-1-36 tot 28-8-36, ln België, 381 faillissementen, tegenover 556 voor het Zelfde tijdperk van 1935. Detail branchgewijze der faillissementen. Gedurende de week Totaal sedert v. 21-8-36 tot 28-8-36 1 Januari 1936. 3 Handel, in verschill. goederen 260 1 Steenkolen (handelaar) 5 1 Aannemer 25 Van 1-1-36 tot 28-8-36, ln België, 99 aanvragen van een concordaat en 81 be krachtigingen tegenover 206 en 148 voor het zelfde tijdperk van 1935. OPSLAG VAN CIGAREN EN CIGARILLOS Van 5 September af zullen de prijzen van cigaren en cigarillos verhoogd wor den. Deze verhooging werd besloten door een twintigtal Belgische fabrikanten; oor zaak zou zijn de stijging van de grond stoffen, loonen en maatschappelijke las ten alsook door de toekenning van betaal de verlofdagen. Slecht nieuws voor de rookers! INSTITUUT VOOR KLEINVEETEELT De leasen per briefwisseling over Hoen derteelt en pelsveeteelt, gegeven met steun van het Ministerie van Landbouw, zullen kortelings herbeginnen. Op 't einde der lessenreeks heeft een examen plaats voor een jury waarin afgevaardigden van het Ministerie van Landbouw zetelen. Alle verdere inlichtingen (zegel voor antwoord) worden gaarne verstrekt door de bestuur der K. Hambrouck, ingenieur-agronoom, Aalst. TREINVERKEER IEPER—ROESELARE Wij vernemen dat de Bestendige Af vaardiging van West-Vlaanderen ter zit ting van 28 Oogst 11. eenparig beslist heeft aan te dringen op het herstel der spoor verbinding Ieper-Roeselare en de door de Gemeentebesturen opgestuurde motiën ten zeerste te steunen. Nogmaals een bewijs te meer dat onze Vertegenwoordigers, hetzij de Bestendige IBBBaBBBlBHBBflBBBBBBBBBaBBa* fen. Ja, ja, barones, u zult zich hier naar veel moeten schikken. Het is in mijn insti tuut gewoonte, dat twee jonge dames sa men een kamer deelen. En het moet voor u beiden veel aangenamer zijn om dit sa men te moeten doen dan met een vreem de. Maar ik zou toch veel liever een kamer met een andere Jonge dame samen heb ben, antwoordde Lori brutaal. Madame Chevaux keek haar een oogen blik scherp aan. Het spijt mij zeer, maar voorloopig is slechts deze kamer vrij, alle andere zijn reeds dubbel bezet. U zult dus verplicht zijn om deze kamer met juffrouw Liselotte te deelen, baronesse Lori. Dit werd met zulk een klem gezegd, dat er niet aan te tornen viel. Nu gingen de twee meisjes de voor hen bestemde kamer binnen, een groot, luch tig, gezellig ingericht vertrek, in vroolijke, heldere kleuren gehouden, en niet zonder smaak gemeubileerd. Zoodra u zich opgefrischt heeft, kunt u weer beneden naar mijn kamer komen, waar ik met juffrouw Herter op u zal wachten,zei Madame Chevaux bedaard en deed de deur achter hen dicht. Zij keerde naar juffrouw Herter terug. De barones Lori schijnt een nogal eigenzinnig karakter te hebben, waarde juffrouw Herter. Ik zou u zeer erkentelijk zijn, indien u mij eenige inlichtingen omtrent den aard en het karakter van de twee meisjes zoudt willen verschaffen, verzocht zij vriendelijk. Juffrouw Herter diende haar waarheid- getrouw van antwoord, en legde haar ook uit, in welke betrekking Liselotte tot de familie van den baron stond. Ten slotte, beval zij Loselotte warm in de welwillend heid van Madame Chevaux aan. Madame Chevaux had oplettend naar haar geluisterd. Haha, is de toestand aldus. Dan zal Liselotte Hochberg hier geen gemakkelijk leven hebben. Overigens lijkt zij mij een allerliefst meisje. Indien ik dit vooraf ge weten had, zou ik de twee meisjes niet in Afvaardiging of Kamers en Senaat, oor- deelen dat de tegenwoordige uitbating per autobus absoluut niet beantwoordt aan de voorwaarden van een vereischte, spoedig en aangenaam vervoer. Wi.i drukken den wensch uit dat het Ministerie van verkeer alsook de N.M.B8. ten spoedigste aan dit eenparig verlangen voldoening zal schenken. LANDELIJK ALGEMEEN CHRISTELIJK VERBOND VAN WERKGEVERS Deelname aan het 11' Katholiek Congres van Mechelen. De Raad van het Landelijk Algemeen Christelijk Verbond van Werkgevers be sprak de deelname der christelijke pa troons aan het VI* Katholiek Congres van Mechelen. Besloten werd een talrijke af vaardiging te zenden naar de studiedagen van 10, 11 en 12 September te Mechelen. De aandacht der leden wordt vooral ge vestigd op de Vn* Afdeellng, waaraan het L. A. C. V. W. rechtstreeks medewerkt. De Heer René Goris, ondervoorzitter van L.A.C.V.W., geeft op Vrijdag 11 Sep tember te 9.30 uur ln de zaal onder de ka pel van het Klein Seminarie te Mechelen, lezing van het referaat De Katholieke Werkgevers en de Bedrijfsorganisatie hetwelk hij namens L. A. C. V. W. voor de VII* Afdeellng van het Katholiek Congres heeft opgesteld. Afgevaardigden van L. A. C. V. W. zullen eveneens aan de bespreking der vier ver slagen over Bedrijfsorganisatie deelnemen. De Diocesane Afdeelingen van L. A. C. V. W. zullen trouwens onverwijld nog ver gaderingen beleggen om hun leden alle wenschelijke inlichtingen te verstrekken. «■IIIIIIIIMIIIIIIMBIHIIII PAX Zoo Juist verschenen: FIGUREN UIT HET BRUGSCHE, door M. Van Ccppenolle. Uitgever: J. Danlos, Cyngel, 2, Postrekening 179923 Danlos J., Brugge. Prijs 26 fr. De pers spreekt met lof over dit zoo lang verwacht boek. Van meer dan honderd bekende hedendaagsche Bruggelingen wordt een korte levensbeschrijving gege ven, de vermelding van hun voornaamste letterkundige, kunst of wetenschappelijke werken, deze teksen geïllustreerd met tal rijke photos en afdrukken. Voorwoord van E. De Seyn. De druk en de overvloedige illustraties zijn zeer verzorgd. EEN TREIN ONTSPOORD roman uit het leven van het treinpersoneel, door Staf Vliegers. Illustraties van H. Levecque. Prijs 8 fr. bij den schrijver. Postrekening 427066 De Vlieger, St Andries-Brugge. Uitgeverij: Lowagie, St Andries-Brugge. Het boek is levendig en prettig geschre ven. De schrijver vertelt er zijn avontuur lijk leven. Het onderwerp ln een midden van treinpersoneel mag eerder als iets zeldzaam voorkomen. BRUGGE. Het eerste fotosalon van den kring Pro Artemet de medewer king van verscheidene vreemde kringen zal plaats hebben in de stadshallen van 6 tot 13 September. (■■■■■■■■■■■■■■■■asiaaBaiGii Wit, Geel, Bruin of Zwart, natuurlijk produkt, aangenaam, gezond en versterkend, nog te weinig gekend niet tegenstaande zijn veelzijdige en buitenge wone kwaliteiten en zijn ncderigen prijs, maar meer en meer gebruikt door die genen die hunnen interest en hun welzijn behartigen, is te bekomen in kleine stuk ken en verpakt in zakjes van en 1 kgr., dragende den waarborgstempel der Koo- peratief der Kandijfabrikanten, in alle goede winkels. Bij het naderen van het slechte seizoen is het geraadzaam er nu een voorraad van op te doen. 11 SEPT. Te 11 uur, ten Stadhuize te POPERINGE, besteenen der landbouw- wegen Nrs 44, 47 en 48. Bestek 156.431,28 frank. Stukken ter inzage ten Stadhuize en te koop, prijs 15 fr. bij arr.-ing. A. De France, te leper (postch. 405663). 16 SEPT. Te 3 uur, ten Gemeente huize te STAVELE, verbeteren van ver schillende landbouwwegen. Best. 290.083,36 frank. Stukken ter inzage ten Gemeente secretariaat en te koop, prijs 15 fr.. bij arr.-ing. te Veurne (postch. 2935,15, J. Sansen, Veurne). 18 SEPT. Te 11 uur, voor den Heer Verschoore, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen, 69, Langestraat, Oostende, verbreeden van het vak van het kanaal van Nieuwpoort naar Duinkerke, tusschen Veurne en de Fransche grens. Bestek Nr 218 van 1936 (Ned. met Fr. vert.), prijs 25 fr., plan 52 frank. 18 SEPT. Te 6 uur 's avonds, ten Gemeentehuize te VLAMERTINGE, ver- beteringswerken op den steenweg naar Elverdinge (aanleggen van een vaarweg en rijwielpad in cementbeton). Bestek fr. 397.981.06. Stukken ter inzage ten Ge meentesecretariaat en te koop, prijs 20 fr., op den Prov. Techn. Dienst te leper. Uitslag van Aanbestedingen 22 AUG. Te 10.30 uur, voor Heer M. De Zeine, afdeelingshoofd bij het Pro vinciebestuur, Burgplaats, Brugge, verbe- teringswerken voor 1936 op de prov. baan leper-Diksmuide, tusschen leper en Boe- zinge. Bestek 414.675 fr. V. TITECA, leper, 404.472.51 fr. (Zw.) Arth. Soete. leper, 405.758,21 (Zw.)J. Castelevn, Gistel, 410.632,83 (Zw.)Van- decasteele A., Bikschote, 410.921,32 (Zw.) H. Mahieu, leper, 412.932,72 (Zw.) of 473.410,82 (zandst.)A. Lemahieu, Brugge, 414.111,40 (Zw.) of 551.563.90 (zandst.); J. De Groeve, Lede, 442.387 (Zw.)J. Wvdooghe, Gistel, 474.454,24 (Zw.). iH«BiaaBB2BHaHBBBBiasaaaa9 één kamer onderdak gebracht hebben. Het meisje zal het hier zwaar te verantwoor den krijgen. Juist daarom beveel lk u Liselotte aan. Al is zij slechts een arm meisje, zij bezit een hoogstaand karakter. Zij is streng waarheldslievend. zeer vlug in het leeren, en zoo bescheiden als eenigszins mogelijk is. Zij zal veel ijver aan den dag leggen, en zeker uw voorbeeldige leerlinge wor den. Nu. dat is veel, héél veel. Het kan nooit kwaad, om minstens één leerlinge te hebben, wier Ijver en bekwaamheid de an deren tot een aansporing zijn. En ik be loof u, waarde juffrouw Herter, dat ik voor Liselotte alles doen zal wat ln mijn vermogen is, vooral, omdat zij een zeer gunstigen indruk op mij gemaakt heeft. Meer mag ik ook niet verlangen, Ma dame Chevaux. Daarna bespraken zij nog verschillende dingen, tot de meisjes weer bensden ge komen waren. Zij gebruikten met juffrouw Herter en Madame Chevaux het avond eten. en toen nam eerstgenoemde afscheid van haar voormalige pupillen. Zij zou dien nacht in een hotel logeeren en den vol genden ochtend verder reizen. Bij het afscheid van Lori, vermaande zij deze dringend: «Ik hoop, lieve Lorl, dat je mij eer zult laten inleggen met mijn methode van opvoeding, en de ge breken, die je tot oneer strekken, aflegt. Je wordt nu Immers al zooveel ouder en verstandiger. Vandaag, nu ik voor het laatst met je spreek, zou lk Je graag nog maals op het hart drukken om steeds in dachtig te zijn, dat iemand alleen trotsch mag zijn op datgene, wat hij zelf tot stand gebracht heeft, wat hij zelf ls. De voor rechten der geboorte zijn geen verdien ste. Men moet de vele voorrechten eerst daardoor verdienen, dat men edel en goed ls, en blijken van den waren adeldom geeft. Probeer om die voorrechten te ver dienen, dan mag je den eerlijken trots be zitten. van een goed mensch te zijn. Lori hoorde daze woorden onverschillig, bijna met een spottend gezicht aan. Maar SEPTEMBER - HERFSTMAAND 6Z 14® Zondag na Sinxen. H. Onesipho- rus, m., H. Zacharias, pr. Ev.: Men kan geen 2 heeren dienen 7 M H. Regina, m.-m., H. Madelberta, m. 8D O. L. Vr. Geboorte. H. Adrianus 9 W H. Gregorius, m., H. Audomarus, biss, |l0D H. Nicolas v. Tolentinen, belijder 11 V HH. Protus en Hyacinthus, mart, 12 Z H. Naam van Maria ZONDAG 6 SEPTEMBER 14* Zondag na Pinksteren, Protectoi noster»; 2* geb. «A cunctis»; 3" geb. naar keuze. De misliturgie van dezen Zondag kan samengevat worden in dezen tekst van den Communiezang: Zoekt eerst het rijk GodsDeze raadgeving waarmee het Epistel aanvangt, is immers maar een om schrijving ervan: Broeders, wandelt vol gens den geest en ge zult de begeerten van het vleesch niet volbrengen.Met-an- dere woorden: wie zich gedraagt volgens de wetten van het geestelijke zal het rijk Gods vinden en niet ten onder gaan in de vleeschelijke begeerten. Het Evangelie on derlijnt de les nog, waar het zegt: nie mand kan twee meesters dienen. Wie eerst en altijd Gods rijk zoekt, kan niet de aar ds en de wereldsche meesters den voor rang geven. In dit zoeken naar Gods rijk, moeten we onthecht zijn van het aard- sche, in dezen zin dat we niet de slaaf mogen zijn van de beslommeringen die den strijd om den broode vergezellen. Hart en geest moeten daarboven verheven blij ven, zij moeten proeven en zien, hoe zoet de Heer is Offertorium Met het aard- sche leven moeten we niet bezorgd zijn leert het Evangelie verder en het haalt een prachtige reeks voorbeelden aan, waarin aangetoond wordt, hoe de Voor zienigheid zorg draagt voor al degenen die op haar vertrouwen en, van den anderen kant, hoe noodeloos het is zich af te sloo- ven om tijdelijke dingen. Daarentegen zijn heerlijk de vruchten van degenen die leven naar den geest, die het rijk Gods zoeken: Liefde, blijdschap, vrede, geduld, welwillendheid, goedheid, verdraagzaam heid, zachtmoedigheid, trouw, bescheiden heid, kuischheid en reinheid.Men moet toegeven, dat zoo iedereen leefde naar de wetten van het onzichtbare in plaats van het stoffelijke na te jagen, dikwijls in zonden van onrechtvaardigheid, de wereld er heel anders zou uitzien, geleid als zij zou worden door de deugden die in het Epistel worden opgesomd. DE II. HILDUARDUS (Maandag 7 September). Wij lezen in Levens en Legenden van Gods Lieve Heiligen) het volgende onder datum van 7 September: Mlgranimus, een heidensch koning en hoofd van zeeroovers in Engeland, had een dochter, die hem, zoo meende hij, door de godin Freya was geschonken. Hij bouwde een prachtigen tempel voor die godheid en stelde 7 pries teressen aan, die er den eeredienst moes ten verrichten. Maar een christen zende ling bekeerde én de koningsdochter, die den naam van Christiana ontving, én ook de 7 priesteressen van Freya. De koning liet haar toe haar nieuwen godsdienst te volgen; maar toen op haar heilig voor beeld en door haar onderrichtingen vele anderen zich bekeerden, kwam haar leven in gevaar van den kant der hardnekkige heidenen. Zij ontvluchtten haar vader land, staken de zee over en voeren in België de Schelde op; zij vestigden zich op een plaats die Piolivini (thans Dickel- venne) heette. Zij bouwden er acht kleine kluizen, ontgonnen den grond en God liet uit den steenachtigen bodem een bron ontstaan, waarom die plaats ook Steen- born wordt genoemd. Omstreeks dienzelfden tijd ontving de H. Hilduardus, een missiebisschop die een bedevaart naar Rome gedaan had, aldaar ln een hemelsche verschijning den last naar Steemborn in België te gaan en er het geloof te prediken. Maar de heer dier streek, die Magriptius heette, ontving hem zeer slecht; de H. Man werd zelfs gegee- seld en in den kerker geworpen. Toen echter, op het woord van Hilduardus een groot beeld van den afgod Thor van zijn voetstuk verbrijzeld ter aarde stortte, kwam Magriptius tot inkeer; hij werd een vurig christen en velen volgden zijn voor beeld. Hilduardus bleef in die landstreek het geloof verkondigen, stichtte er een mannenklooster, dat hij zelf bestuurde en nam ock de leiding der acht kluizenares- sen op zich. In 790 werd hij tot Bisschop van Kamerijk verheven en bestuurde die tot aan zijn dood op 8 Juli 816. De II. Christiana was toen reeds tot een beter leven overgegaan. Op 7 September 846 werden de lichamen der beide Heiligen naar Dendermonde overgebracht; daarom is hun feest op dezen dag bepaald. Waarom lijdïn aan! HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPIIN GRIEP' RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER MAANDSTONDEN als de Wonderbare Bruins Poeder» vanjj der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaas-Waas. U oogenbükkelijk zonder «chadclljh* gevolgan I ran deze pijnen zullen berrijden. De dooa v. 8 poedert 4 fr. De driedubbele dooa 25 poeder a 10.00 fr Te verkrijgen in anej goede Apotheken of j vrachtvrij tegen postmandaat. Gebruikt ze eens, U I zult nooit geen an-j dere meer gebruiken.! aaaaBBflHBBBBBMasaHBHaaiiaBBBa zij bracht het toch zoover, dat zij juffrouw Herter met een paar vormelijke woorden bedankte. Vaarwel, Liselotte dat Gods zegen allerwegen op je ruste. Zoodra ik thuis aangekomen ben, zal ik Je schrijven. Houd je dapper, kindlief. Liselotte klemde haar tanden opeen. Tranen blonken ln haar oogen. Zij druk te de trouwe vriendin van haar eenzame jeugd dicht tegen zich aan, en stamelde zacht: Ik dank u, ik dank u voor alle liefde en goedheid, lieve, beste juffrouw Herter. God behoede u. Toen rukte juffrouw Herter zich snel los en ging, om de tranen niet te toonen, die over haar wangen rolden. XI Madame Chevaux keerde naar de twee meisjes terug. Zij merkte op, dat Lori en- der het afscheid van haar jarenlange op voedster koud en onbewogen gebleven was. Dat pleitte niet voor haar karakter. Liselotte evenwel, zat bleek en met krampachtig ineengestrengelde handen in haar stoel; haar gezicht vertrok smarte lijk en Madame Chevaux had medelijden met het meisje. Om haar af te leiden begon zij over al lerlei oppervlakkige dingen te praten. In tusschen waren de koffers aangekomen en Madame Chevaux schelde een dienstmeis je om haar te vragen of de kamer van de jonge dames voor den hacht geheel ln orde gebracht was. Het aardige, keurige meisje antwoordde bevestigend en kon vertrekken. De direc trice bracht de meisjes wederom persoon lijk naar hun kamer. Daar wees zij, waar linnengoed en kleeren, schoenen, hoeden en andere dingen opgeborgen moesten worden. Zij ried hen aan om nu dadelijk te gaan slapen, omdat zij wel moe zouden zijn van de reis. Het uitpakken kon tott 's morgens vroeg wachten. Ct Vervolgt),

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 7