We hebben Moeder noodig De laatste Septemberdagen 1918 Bevcluatlg iii Frankrijk U wordt beleefd Ps heraarpassing van de FranscEis Frank I 1 KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER Uurv@rarfd9n*ig in dsn RGchS vcstt 3 tot 4 OkSofesr Het werk der Vlamingen te Rijsel De Koers van den Franschen Franfc uitgenoodigd... I ABONNEMENTSPRIJS I INTERNATIONAAL OVERZICHT DE KOLONIALE LOTERIJ Groote kostelooze tombola fONDAG 4 OKTOBER 1936. 12 BLADZIJDEN: 35 CENT. «DE HALLE )C*tholick Weekblad van leper Bureel: J Boterstraat, 17, IEPER. 1 VOOR 1 JAAR (per post) ginnenland 19.— fr. g Belsisch Kongo 40fr. g I frankrijk 40fr. f Alle andere landen 60.fr. g H A 4 JAAR. N 49, ^unilHiüyilil!iFt(!Hili)IH!l!ll!)'l!|nHU(l^f'H4'H: i-füHIIIIIIILJüliül! UBIS 1 TARIEF VOOR BERICHTEN: g ff Kleine berichten per regel 1.—fr. 3 g Kleine berichte, (minimum) 4.fr. 3 B 2 fr. toel. v. ber. ra. adr. L bur. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.fr. g Drukker-Uitgever: SANSEN-VANNESTE, Poperinge Tel. Poperinge Nr 9 Postcheckrekening Nr 155.70 H Te herhalen aankondigingen: g prijs op am vraag. g Annoncen zijn vooraf te betalen en ij g moeten tegen den Woensdag avond j g ingezonden worden. Kleine be- =5 I richten tegen den Donderdag noen. g Mill HOZENKRAN SM AAND. Een kind is maar gelukkig, als het jjin moeder ziet! Een kind is voor niets benauwd, als jjet moeder bij zich weet. We zijn allemaal, vooral wij, chris- Ifiie werklieden, arme menschenkin- deren! De ellende rondom ons wordt met den dag nijpender! Angst en bekommernis grijpen ons d;?p naar het hart. 1 Gevaren en onheilen dreigen overal, door gansch de wereld! Ook in ons jaod! Voor vele landen is er geen uitkomst peer! Voor velen ook onder ons! We hebben «Moeder» uit den Hemel jioodig! Meer dan ooit! Gelukkig we krijgen weer eens 'n prachtige gelegenheTd van wege onze Hoeder de H. Kerk, gedurende gansch de Oktober-maand de Rozenkrans- Ui aand. Mag ik even uw geheugen opfris- sc'ien? Waarom in de Kerk het Roze 11- dansfeest? Het werd Ingesteld ter herinnering aan de overwinning door Maria's machtige voorspraak in 1571 op de Turken behaald in den Zeeslag bij fenanto. Heel de christen wereld samen met tfrn H. Paus Pius V hadden Maria on bescherming en redding gesmeekt. I Paus Gregorius XIII heeft dit feest in 1573 ingesteld. Het zal wel voor niemand een raad sel zijn, hoe in de Kerk de Maria- godsvrucht in dien vorm tot stand fcwam. Hoe gevoelig is 'n Moeder niet voor den korten eenvoudigen groet Dag Moeder Hoe dikwijls herhaalt een kind dien groet niet. op één enkelen dag. Het christen volk, wij christelijke arbeiders, hebben ook onzen Moeder- poet Wees gegroet Maria! Geliik de lorip.ster ziin breviergebed Hit om aan God aanbidding, smee- He. dankzeaginer en boe+"dopning te Srhe"ken. zoo hebben wil. christene arbeiders, ons Rozenhoedie om aan Maria onze liefde en dankbaarheid te geven. Deze maand willen we meer dan ooit ons op dat machtig gebed toeleggen. Er was een tijd dat 's avonds in onze christene huiskringen alle dagen van het jaar den Rozenkrans werd ge beden. Nog zijn er, goddank! waar die christelijke oude Vlaamsche over levering voortleeft. Me dunkt dat de Hemel dan boven die huisgezinnen openglanst en Maria kwistig al de schatten van haar Moe derhart uitdeelt aan haar getrouwe kinderen. Hoe heerlijk die kleine kindertjes met hun lieve heldere stemmetjes te hooren bij vader en moeder vermoeid van de zware dagtaak. Diep ontroe rend is 't, een volwassen arbeider 's avonds naar zijn Rozenhoedje te zien grijpen om Maria's zegen af te smee- ken over vrouw en kinderen. Ik weet het wel, het is 'n moeilijk gebed, omdat wij het dag in dag uit jaar in jaar uit moeten bidden met het gevaar dat er sleur en slenter insluipt. Niemand van ons zal het daarom weglaten! Wat zou een Moeder zeggen als ze haar jongen niet meer hoorde zeggen Dag Moeder! Moeder neemt het niet kwalijk om dat de jongen het aleens onnaden kend en maar half prevelt. Ze weet dat zijn jongenskop vol spel en onbe zonnenheid steekt. Maria, onze Hemelmoeder weet dat ook! De groote zaak blijft, beste werk- broeders. dat wij het hartelijk doen. Als we telkens opnieuw maar probee- ren om er heel ons hart met zijn lief de. met al zijn tijdelijke en eeuwige bekommernissen inleggen! Ons besluit staat vast: «We maken allemaal van de Oktober-maand een rijke gebedsmaand. Niemand van ons mag het verge ten: Meer dan ooit hebben wij onze Hemelmoeder noodig als Bescherm ster en Bewaakster van ons godsdien stig, zedelijk en sociaal leven! G. ROLF. IS Jaar geleden... biina dag oo dag. H In het laatste bevrijdingsoflenslef <H»enden, druk on het woord «dui- onzer jongens sneuvel- H1..- duizenden. In twe° dagen!... Hebt g" al ooit on het kri'gskerk- H van Houthulst gestaan, beste le- sr? Voorzeker wel op andere krijgs- kerkhoven? Maar Houthulst dat is anders, dat is het groote kerkhof dat ia twee dagen tijd werd «afgewerkt»... ét twee dagen tijd werden daar meer dan 2.000 onzer schoonste jongens on der den grond gestopt! Nochtans, ook cp andere deelen van het IJzerfront maaide in zelfde tempo de dood! Maar daar, op dit kerkhof nabij het be ruchte Houthulstbosch kunt gij even mijmeren over de vruchtbaar heid van een bevrijdingsoffensief Kom even en stappen wij stil langs de arduinen zerkjes: «onbekende sol- uat, gesneuveld 28 Sept.sol daat X., gesneuveld 29 Sept. sol daat Z., gestorven 2 Oktober»... wat égenlijk beteekent: werd getroffen op 20 Sept. en stierf na 3 dagen vreese- lijken doodstrijd! want intusschen was het leger reeds vooruit gerukt... hi zoo gaat het verder, op alle zerk jes bijna dezelfde datum van sneuve len: 28-29 September! Elke dood was hier een drama, elke doode werd ginder, aan de andere zijde» der vuurlijn met kloppend harte verbeid... elk grafje zou een nieuw drama brengen in angstig wachtende huisgezinnen... 2.000 Op twee dagen!... en dit op een paar kilometer front en het gansche aanvalsfront was honderden kilometer breed, gaande van Nieuw- Doort tot aan den Elzas! Arme Vlaamsche Kameraden, gij meendet het zoo goed, gij zoudt met kw bloed getuigen om na den oorlog 'echt te hebben van spreken.'... dat was: voor uw Vlaanderen voor wereldvrede. 0, die laatste aanval! Wie zal ooit die epische dagen beschrijven, waarin onze jongens oprukten, na 4 jaar IJzerfront in modder en doodsgevaar, ia bijna ongewijzigde stellingen steeds den dood afwachtend. Eindelijk zou die dijk worden verbroken ein delijk zouden zij terugzien wie ze liefhadden; de vrijheid lag ginder achter die aarden wallen en dijken... Voor hoevelen zou het ook de laatste dag zijn! Op 27 September 1918 verscheen een kort en beslist koninklijk bevel met om. volgende woorden; afgelezen door alle bevelhebbers: «Soldaten, gij gaat een geweldi gen aanval uitvoeren tegen de vijandelijke stellingen. »Het uur is beslissend. Toont U waardig van de hei- lige zaak onzer onafhankelijkheid, waardig van onze traditie en ons »ras. Vooruit, voor het Recht... ALBERT. «Voor het Recht! dat zouden de Vlamingen het eerst ondervinden, zij Tooral die in eerste lijn zouden sneu- vclen om zekere «Vlaamsche smetten» Vit te wisschen!... 28 SEPTEMBER 1918! Na middernacht begint het te re- Sonen, een fijne, koude, aanhoudende fjoen. De jongens wachten met be klemmend gemoed, huiverig, met doorweekte kleederen, kloppend hart. "6 teerling is geworpen. Voor velen ki het de dood zijn... Te 2.30 uur breekt de donder der k; onnen los. De grond schudt en weft. Een regen van vuur en staal! m lang in vergpeit teuigo. Drie uren die eeuwen duren... zoo luist weergegeven door J. Kaopers, in die enkele woorden waarin hij o. a. het sneuvelen van Bert Willems be schrijft (zie het werkje 20 .Taar Hel- denhuldedoor de Ijzerbedevaart dit jaar uitgegeven): 't Was een treurigen natten ne- velachtigen morgen. Bij 't krieken van den dag werd de klaarte omfloersd door gas- en kruitwolken welke de geweldige be schieting van af 2 uur in den nacht, had verwekt. Hoe dikwijls werd dezen «dies irae» beschreven... Niemand buiten dezen die hem hebben meegemaakt en liet zelfbewustzijn bewaard hebben onder dien stortvloed van vernietigend staal en gas, kan zich den gemoedstoestand en het ziels- en lichaamslijden inden ken van die eeuwig trage uren vóór den aanval. Wie zal er in woorden de krachtinspanning uitdrukken die er noodig was om, zooals de meeste Vla mingen, het voorbeeld te geven en, op het gestelde oogenblik, den eersten stap vooruit te zetten onder dien doo denden regen van schroot en kogels?». 5 Uur 30! Het uur «H»... Als door een gezamenlijke veer be wogen breken zij door hunne dijken beslijkt, doorweekt, maar met een epische grootheid. Vooruit! Den dood tegemoet, met de heimelijke hoop dat men er aan ontsnappen zal! Duizen den vielen... Vermoeid, beslijkt, ge wond, maar de dijken waren doorge broken! Het eerste doel was met één sprong veroverd! Woumen, Klerken, De Blan kaart, Staden, Houthulst, Passchen- dale waren gedeeltelijk in hun han den een vooruitgang van 8 km. diepte in een onbeschrijfelijken chaos vol hindernissen en gevaar. 29 SEPTEMBER 1918 DIKSMUIDE VALT Toch bleef het geweldig versterkte Diksmuide nog stand houden, maar in den morgen van 29 September werd die versterkte burcht omsingeld en viel eindelijk, samen met Eesen, in handen onzer jongens. Kort nadien viel ook Z arren, Terrest, het gansche bosch van Houthulst, Moorslede... daar viel ook in den vroegen morgen van dien dag sergeant Bert Willems aan het hoofd zijner mitrailleurs, met de woorden «vliegt de Blauwvoet! en nog zoovele anderen... Het is reeds 18 jaren voorbij... HET IJZERKRUIS strekt thans zijn armen wijd open over deze bloedvelden en roept de volkeren toe: Nooit meer oorlog! want zij die de verschrikkingen dier laatste Septemberdagen hebben ge kend, en de volle mate van de gruwe len hebben ondervonden, gedragen door de belofte dat het de laatste oorlog zou zijn dóór de vernietiging van het militarisme, zij weten dat oorlog niets anders meebrengen kan dan rouw en ellende, lijden en dood, en dat het de EERSTE PLICHT DER REGEERINGEN is erop te waken dat hun volk gespaard blijve van den meest schrikkelijken geesel der menschheid. Zal men de vreeselijke les indachtig zijn, als morgen het oorlogsmonster weer dreigend den kop opsteekt! C. D. L. ■BBBBSflBBÜBBBBBBBBBBBBBBBBBfl GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVRE DEN! NA LEZING, SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF VRIEND ZOO STEUNT GE ONS. VANK, ER GM1 Wat reeds sedert twee jaar ver wacht werd en waaraan we niet meer dachten omdat het telkens weer uit gesteld werd en uitbleef, wordt thans verwezenlijkt: de devaluatie van de Fransche frank, in zachtere termen de heraanpassing van de Fransche frank aan de reeds gedevalueerde munten: vooral het Engelsche pond en de Amerikaansche dollar. Het is de regeering Blum, waarvan we ver leden week de zwakheid aan de kaak stelden, die de Fransche munt ten val brengt, dezelfde Volks frontregee- ring die bij haar ontstaan stellig be loofde de Fransche frank te redden van devaluatie of inflatie. Is deze ge beurtenis weer geen nieuw bewijs van zwakheid van de huidige Fransche regeering, vermits ze onbekwaam is hare beloften ten overstaan van de groote massa der kiezers te houden? Heel zeker, maar het is ook weer een bevestiging van de radikale ommekeer in den schoot van de regeering zelf, vooral onder de leiding van de radi- kaal-socialisten. Het is een manoeu- ver dat rechtstreeks volgt uit het stre ven naar een terugkeer van de Fran sche orde*. Men wil een einde stellen aan de onzekerheid, de onrust, de so ciale wanorde, die de laatste maan den gekenmerkt heeft. Men verwacht van de devaluatie, alles ivat niet kon bereikt worden met de radikaalste wettenaaneenschakelinghet herne men van de binnenlandsche welvaart, het herstel van de sociale orde, tevre denheid en geluk onder de Fransche bevolking en zelfs terugkeer naar nor male verhoudingen voor de geheele wereld. DRINGENDSTE NOODZAKELIJKHEID Welke redenen voor het oogenblik ook mogen opgegeven worden om de devaluatie van de Fransche frank te verklaren, zij is voor Frankrijk een dringende noodzakelijkheid geworden. Er wordt aangehaald dat door het da len in waarde van dollar en pond, de Fransche economische toestand zeer ontredderd was geworden. Daar steekt zeker veel waarheid in. De Fransche industrie zag hare mogelijkheden van uitvoer in sterke mate verminderen naar die landen en de Fransche markt werd daarentegen bedreigd met een overromveling van Engelsche en Ame rikaansche produkten, zoodat Frank rijk door contingenteeringen en in voerverbod biina radikaai zijn gren zen moest afsluiten en de weg opging naar de afzonderingof om het met een meer ekonomisch woord te noe men, naar de autarkie. Doch het zijn vooral de groote sociale hervormin gen, der laatste maanden, die de toe stand in nog aanzienlijker mate ver scherpt hebben. Waar de vroegere re geeringen door deflatie, door drukking op loonen en prijzen, trachtten stand te houden, kivamen nu de geweldig aangroeiende uitgaven van den Staat het budjet met een belangrijk deficiet bedreigen. De verhooging van de loo nen samen met de verkorting van den arbeidsduur en de betaalde verlof dagen, verhoogden op zulkdanige wijze de kostprijs van de industrie, dat niet alleen, niet meer kon uitge voerd worden, maar dat zelfs de bin nenlandsche afzet verminderde. Er moest kost wat kost een uitweg ge vonden worden om een mogelijk even wicht van de begrooting terug te krij gen en vooral om de industrie weer leefbaar te maken. Zoo werd dan ten slotte gegrepen naar dat uiterste mid del: de waardevermindering van de frank, die voor de Staat door een grootere bankbiljettenemissie de noo- dige inkomsten zal verschaffen om het dreigende deficiet te dekken van zijn begrooting en die voor de uit- voerindustriën nieuwe afzetmogelijk heden zal bieden. FRANK, DOLLAR, POND Iedereen kent de solidariteit, die de economische verschijnselen over de geheele wereld kenmerkt. De inter nationale economische betrekkingen vormen een geheel en de minste ha pering op een bepaalde plaats laat zich voor dat geheel voelen. Het beste bewijs voor deze solidariteit werd ons geleverd door de crisis van 1929-30, die zich uitgebreid heeft tot in de geringste uithoeken van de wereld. De depressietoestand die we sedert zes jaar meemaken is gemeenschappelijk voor alle landen van de wereld. Zoo is men tenslotte bewust geworden dat de terugkeer tot de algeheele welvaart ook slechts door gemeenschappelijke werking mogelijk is. Amerika, Frank rijk en Engeland hebben achtereen volgens getracht op eigen krachten een oplossing te vinden voor hun bin nenland. Het zijn juist de drie landen die het best geschikt zijn om in sa menwerking met hun koloniën bijna volkomen autarkisch te leven. Dat ze alle drie gedeeltelijk mislukt zijn in hun pogingen is het duidelijkste be wijs dat alleen samenwerking en verstandhouding gunstige resultaten kunnen opleveren. Het is hoofdzake lijk door muntmanipulaties, dat ze afzonderlijk gewerkt hebben. Het is thans door een streven naar de goede verhouding van de muntioaarden dat ze de basis trachten te leggen voor een nieuwe goede tijd De huidige Fransche bewindvoerders hebben heel wijs gehandeld door bij voorbaat de Amerikanen en de Engelschen te raadplegen en in te lichten over hun voorgenomen viuntpolitiek. Door het feit dat de Vereenigde Staten en het Britsche Rijk beloofd hebben de nieu we muntpariteit te eerbiedigen, wordt een einde gesteld aan de groote on zekerheid die de economische wereld sedert vier jaar neerdrukt, de onze kerheid betreffende de waarde van pond en dollar, die een strijd hebben gevoerd om de gunstigste verhouding onderling. Nu dat we onder die drie belangrijke munten een vaste pariteit krijgen, zullen de internationale trans acties, die veelal in die munten op gemaakt worden, minder risico loo- pen, koersverliezen te ondergaan, EEN WEDLOOP VOOR DEVALUATIE Terwijl de Fransche ministers 'en financieele deskundigen nog aan het bespreken zijn op welke basis zal ge devalueerd worden, komen uit alle hoeken van de wereld berichten over devaluatiemogelijkheden in een groot aantal landen. De Zwitsersche regee ring heeft reeds besloten de Zwitser sche frank, die nog zijn vooroorlog- sche waarde bezat, te devalueeren. Holland vreest dat de huidige Fran sche en Zwitsersche muntpolitiek een geweldige speculatiestorm op de gul den zal uitlokken. Reeds werd het embargo op het goud uitgevaardigd en de beurs werd voor een paar da gen gesloten. Het Ministerie Collpn. dat zoo hardne&kjg voor het behoud van de waavdc^n Me gulden heeft gestaan, laat reeds doorschemeren, dat het ook zal moeten devalueeren. Wellicht is dit reeds gebeurd op het oogenblik dat wij dit schrijven. Duitschland, veronderstelt dat ook Italië de goudbasis voor de lira zal verlaten, waarschijnlijk om een reden te hebben om de waarde van de mark te kunnen verminderen, of liever om de buitenlandsche waarde die kunst matig hooger gehouden werd dan de binnenlandsche te kunnen gelijkstel len. De reden voor het behoud van de markwaarde lag vooral in het voor deel bij de buitenlandsche schulden. Nu dat die door de nationaal-socialis- tische politiek sterk herleid werden, valt die reden grootendeels weg. De devaluatie is ook gewenscht voor de herlevende Duitsche industrie. Waar schijnlijk volgt dus ook Duitschland. Verder schijnen nog landqn te zullen volgen, zooals Japan en zekere Zuid- Amerikaansche republieken. De plaats is te beperkt om hier nog de voor- en nadeelen, zoowel nationale als in ternationale, van de devaluatie te be spreken. Ook zou het wel interessant zijn te wijzen op de rol die Rusland omtrent de Fransche proefneming ge speeld heeft en de rol die het verder op monetair gebied denkelijk nog spe len zal in de wereld. (Verboden nadruk.) ROSKAM. V/AT DE RIJWIELEN AAN TAKSEN OPBRENGEN De provinciale taks op de rijwielen brengt thans een mooi som op. In 1934 was de opbrengst 3.467.716,19 fr. Bij den aanvang van 1935 was er reeds een som van 3.270.081,63 frank geïnd; voor het eerste kwartaal van 1936 heeft de taks op de rijwielen 3.013.987 frank opgebracht en ra-n voorziet voor 1937 de som van 3.200.000 frank. MINISTER VAN ISACKER TE WARSCHAU M. en Mevr. Van Isacker, tijden» Kun bezoek aan Warschau, in gezelschap van M. Roman, Minister van Handel, en zijn echtgenoote. Minister Ph. Van Isacker (Economi sche Zaken) is naar Warschau gereisd. Maandag bracht hij een bezoek aan den Voorzitter van den Poolschen Raad, aan den Aartsbisschop van Warschau, en leg de eene kroon neer op 't graf van den On bekenden Soldaat. M. Paternoite de la Vallée, Belgische Minister te Warschau, ontving M. Van Isacker aan een ontbijt. Bene ontvangst te zijner eere werd hem voorbehouden door de Belgische-Poolsche Handelskamer. Verscheidene diskoers wer den voorgedragen. Onze Minister moest natuurlijk bedanken. Maandagavond werd een banket opgediend ter eere van Minis ter Van Isacker. De Minister ontving daarna het Grootkruis der Orde Poio- nia RestitutaM. Goris, Kabinetscverste, ontving dezelfde hooge onderscheiding. Als gevolg van de overeenkomst geslo ten tusschen Engeland, Frankrijk en Bel- gie zal in den nacht van 3 tot 4 Oktober het winteruur terug in werking treden. Zooals naar gewoonte zal de uurverande ring om middernacht plaats hebben. Men zal de uurwerken een uur lang hoeven tegen te houden. Het zal dus pas 23 uur op dit oogenblik zijn en de luislapers zul len 'n uurtie langer mogen blijven... IHBBflBBBBBBBBBBBBBBBBIBBBBBB 14-16, RUE MAZAGRAN Hier gaat het om een Vlaamsch Missie werk in nood... Het bestaat reeds sedert 1864 te midden een gevaarlijke grootstad. In Rijsel zijn er nog meer dan 10.000 Vlamingen. Duizenden verkeeren in zulke groote zedelijke en stoffelijke ellende. Wij wil len die menschen. onze broeders en zus ters uit Belgie, helpen. Voor hen een ver gaderzaal, een bibliotheek inrichten. Hun zaken regelen, hun familiën steunen en helpen. Hen tot het vervullen van hun christelijke plichten en hun goede Vlaam sche gebruiken terug brengen, ze bevrij den tegen het communistische gevaar. enz- Wij hebben hijgevolg uw hulp van doen. Een tombola ten voordeele van ons werk is in West-Vlaanderen op touw gezet ge weest. Zij kreeg de volle goedkeuring van de BestendigeDeputatie en de warme aanbeveling van de Geestelijke Overheid. Veie priesters en kloosters hebben ons reeds geholpen door het plaatsen van boekjes. Op den steun van alle katholieke Vla mingen wordt hier gerekend. Stort a.u.b. uw bijdrage op postcheckrek. Nr 4271.81, Avelgem. Loten en geldeiijken steun wor den ook verwacht en met veel dank aan vaard. Op die wijze zult ge een groot Vlaamsch Missiewerk steunen en medehelpen aan de bekeering van duizenden .Vlamingen in dit ongelukkig Frankrijk. 1. - lederen Zon- en Feestdag, te 7 r/2 uur, in de kerk van den H. Benediktus, 219, rue des Postes, Mis voor de .Vlamin gen met Vlaamsch sermoen. 2. - Er wordt iederen dag van 6 tot 8 l/2 uur 's morgens biecht gehoord in 't Vlaamsch in dezelfde kerk. Iederen Za terdag en vooravond van een grootcn Feestdag van 4 l/2 u. tot 7 u. 's avonds. 3. - De Viaamsche Vriendenkring is open iederen Zondag, Maandag en Feestdag, van 3 u. tot 10 l/2 u. 's avonds. Al de Vla mingen van Rijsel en omliggende zijn daar uiterst welkom, zij mogen er komen met hun vrouw en hun familie. 4. - Het Belgisch Volkssecretariaat ge vestigd rue Mazagran, 14, is in volle wer king. Het wordt gesteund en geholpen door het Belgisch Consulaat (rue Auber, 79, Rijsel). Kostelooze raadplegingen: a) Door een RechtsgeleerdeDe Maandag en Donder dag avond, van 6 l/2 u. tot 9 uur b) Door den Aalmoezenier: De Vrijdag en Zaterdag morgen, van 9 u. tot 12 uur. Daar worden aan de Vlamingen aller hande diensten bewezen. Aalmoezenier: E. H. WANNYN, Rue Mazagran, 14, Rijsel. IHBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB TREKKING DER 23= SNEDE TE AARLEN Winnen 75 frank: al de nummers eindigend op 58, 21, 51, 84, 77. Winnen 100 frank: al de nummers eindigend op 87, 61, 20, 11, 66. Winnen 150 frank: al de nummers eindigend op 28. Winnen 250 frank: al de nummers eindigend op 66. Winnen 500 frank: al de nummers eindigend op 18. Winnen 1.000 frank: al de nummers eindigend op 893. Winnen 2.500 frank: al de nummers eindigend op 1210, 4800, 4034, 0115, 4276. Winnen 5.000 frank: al dc nummers eindigend op 66466, 98513, 73067, 85987, 81193, 35332, 76091, 45281, 52094, 27265, 39249, 99349, 60251, 96394, 66663. Winnen 10.000 frank: al de nummers eindigend op 88612, 61347, 36946. Winnen 20.000 frank: al de nummers eindigend op 18948. Winnen 25.000 frank: al de nummers eindigend op 02019. Winnen 50.000 frank: al de nummers eindigend op 22117. Winnen 100.0G0 frank: al de nummers eindigend op 04171. Wint één ir.illioen: het lot nummer 23CSC3. Wint 2.5 miiiioen: het lot nummer 338433. DE FPANSCHE FRANK WORDT EEN SCHOMMELENDE MUNT. HET FRANSCHE VOORBEELD WORDT DOOR TALRIJKE AN. DERE LANDEN GEVOLGD ONDER MEER DOOR NEDERLAND, ZWITSERLAND, ENZ. Over 18 maanden was de Banque de France in het bezit van 82 milliard aan goud. Sedert werden herhaaldelijk aanval len gericht tegen den Franscheu frank en thans was die goudvoorraad geslonken tot ongeveer 50 milliard. Neemt men nota van het goud dat aan den vreemde moet terugbetaald worden, slonk deze voorraad tot 47 milliard. Sedert drie maanden waren onderhan delingen aan den gang met de Regeerin gen van Engeland en V. S. van Amerika nopens de muntkwestie door de Fransche Regcering, bij een mogelijke devaluatie, niet graag had gezien dat die beide lan den ook weerom hun munt had laten zinken. Intusschen zou de Banque de France in de vorige week twee milliard hebben ver loren aan den voorraad zoodat onmiddel lijk maatregelen dienden genomen. Eerst werd gedacht een systeem in te brengen als in Duitschland maar zulks bleek bijna onmogelijk en de Regeering Blum moest dan de devaluatie in aanmerking nemen, dit te meer nog dat de uitgifte van Schat kistbons niet beantwoordde aan de geld- noodigheden van den Staat. Vrijdag 25 September 1.1. kende de Pa- rijsche beurs een ongemeene bedrijvigheid en zekere heursmaatregelen werden ge nomen. De Ministerraad vergaderde en er werd besloten de beurs te sluiten voor en kele dagen en de Fransche Kamer bijeen te roepen alsmede de Senaat, om offi- cieele maatregelen, t.t.ï. de devaluatie, besloten door de Regcering, goed te keu ren. De genomen financieele maatregel werd door de Fransche Regeering wel niet met het woord van devaluatie betiteld maar werd voorgesteld als een aanpassing der munt. De naam doet er evenwel niet veel aan toe, het feit alleen telt. Door de Fransche. Engelsche en Ame rikaansche (V. S.) Regeeringen werd een gemeenschappelijke verklaring afgelegd waarin zij hun inzichten uitdrukten ten overstaan van de economische en mone taire vraagstukken d:e voor het ootrenbük "esteld zijn. De verklaring werd door de Belgische Regiering toegetreden. Til d'e gcmeenschappeliike verklaring worden ve»' schoone woorden en vooruitzichten ge=te'd maar een bindend akkoord is die verkla ring toch we' niet. De Fransche frank zal dus ontwaard worden met percent dat mag schommelen tusschen 26 tot 35 t.h., t.t.z. dat de Fran sche frank nu in de toekomst zal schom melen tusschen 1 fr. 29 en 1 fr. 47 van onze munt. Een vast en bepaald percent is niet gesteld zoodat de Fransche frank een schomelende munt wordt zooals het E"gelsch nond. Denkeiiik zal de Fransche frank nu wor den genoteerd aan ongeveer 1 (r van onze munt zoodat ongeveer zelfde ver- bonding zal ziin tusschen de FVancke en Relgische lutiu'en als ypor Anri'te genover fe. 95 ongeveer en veek getederj Door de devaluatie zal de Fransche Re geering een winst maken op den goud voorraad van 20 milliard frank. Een wisselfonds van 10 milliard zal ge- Sticht worden om den wisselkoers van den Franschen frank te regelen. In de Fransche Kamer werd het voor stel van devaluatie goedgekeurd met 350 stemmen tegenover 221, alsmede a! d® andere voorstellen door de Regeering pe. daan, waaronder ook deze waarbij haai volmacht verleend wordt, volmacht ver'eend wordt om naar behodj ren de salaris.-cn aan te passen aan d(i gedevalueerde munt. Woensdag keurde de Senaat het pr'il| ciep der devaluatie goed maar weigerd» de gevraagde volmacht. Het ontwerp moest dan terug naar d® Kamer en onderhandelingen werden aan^ geknoopt tusschen Kamer en Senaat Ml toch tot een vergelijk te komen. ZWITSERLAND VOLGT HET FRANSCHE VOORBEELD De Zwitsersche Regeering was een dei eerste om het Fransche voorbeeld te vol» gen en de Zwitsersche frank te deva<< lueeren met ongeveer 30 t.h. Terzelver» tijd werden maatregelen getroffen om fti verhoogen van allerlei waren te verhin* deren. Woensdag werd de Zwitsersche franlt te Brussel genoteerd aan ongeveer 6.80 fr, van onze munt tegenover ongeveer 9.60 fr, van onze munt vóór de Zwitsersche munt» ontwaarding. In Zwitserland Is het niet het gebrelc aan goudvoorraad die een rol heeft ge speeld, immers de dekking bedroeg meer dan 100 maar een aanpassing bij dg andere munten, bijzonderlijk tegenover de Franschen frank. NEDERLAND DEVALUEERT OOK Eerst verklaarde de Nederlandsche Re geering dat ze de rnuutoutwaarding niet wou toepassen maar toen ook Zwitserland het Fransche voorbeeld volgde kwam de Nederlandsche Regeering op haar eerste besluit terug en paste dan ook de deva luatie toe. De Gulden zou evenwel ooit een schommelende munt worden. Woens dag noteerde de Galden te Brussel onge veer 16 fr. 20 tegenover ongeveer 20 fr, vóór enkele dagen. DE VERDrop A tv» «SS1NG DER MUNTEN Het Fepnsche voorbee'4 ook voHemf, hebben Griekenland, fur'*iïe. Letland, en nr.rr pndpre. ook de devaluatie toencoast. De Spaanscbe nese+a. is aan het zinkefl "•egaan en over de Inzichten van Mussolini is nog niets bepaalds bekend. r.GPDKPItRIN'G IN KAMER EN SENAAT Nadat de sociale bepalingen van de Ee« ceeringsformuul verworpen werden door den Senaat en een trausactieformuul werd gevonden kwam bet wetsontwern betref fende de deva'uatie terug voor de Kamer en voor den Senaat. Tn beide Kamers werd het gewijzigd enfwern goedgekeurd. Tn de Kamer met 354 stemmen tegen 217 en :n Gn Senaat naar verluidt met eenparigheid. Donderdag werd de Fransche frank of- fieus verhandeld aan 1 fr. 41 van onz# munt. Toen de Fransche Regeering besloot de devaluatie toe te passen op de Fransch# munt werd de beurs gesloten. De beursliedcn bespraken uitvoerig het feit maar de stands bleven ledig. DS BBimt TE LONDEN Tengevolge de devaluatie van den Franscben frank werden, na de sluiting van het Stock Exchange te Londen, de verrichtingen voortgezet in Thorgmortonstrect, in den omtrek der Beurs. i3ElBBB&aBaiBBBHBRaEHHBGEiSEBHBDKEB&BS33S£a3flHHHIIBMI tot het bijwonen van de PHILIPS' avond- Filmvoorstelling.. OP DINSDAG 6 OKTOBER 1936 te 10 uur in de Kinema FLORA te IEPER Vraagt een gratis toegangsbewijs aan uw elektiicLer. ENGELAND'S SNELSTE TREIN 180 KM. PER UUR. IN DEN RESTAU RATIEWAGEN MERKTE MEN NIETS Op den dag, dat de Britsche spoorweg maatschappij L. N. R. 110 jaar bestond, heeft een harer treinen, de Silver Fox een nieuw record voor stoomtreinen ge vestigd. Deze buitengewoon snelle trein is namelijk eenigen tijd met een snelheid van ruim 180 km. per uur door het land gerend. Da topsnelheid werd bereikt, terwijl de reizigers in den restauratiewagen aait de lunch zaten, en tcch werd er geen kopje soep omgegooid en geen water of whisky gemorst. De trein suisde over de rails, de passagiers aten en waren zeer verwonderd b.j aankomst te Londen, to hooien, dat z.j in een rccordtrein hadden gar:tr.:. De trein bestond uit acht wagon* c.i had een gewicht van 27 ton,

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 1