Hoe lang nog? GOUDEN BRUILOFT TE LEISELE IN T BINNENLAND NIEUWE KERK TE ROESELARE L'HEMAPURINE MEUBELPAPIER bij SANSEN-VANNESTE, UIT HOUTHULST UITSLAG VAN DEN VEEPRIJSKAMP TE ZONNEBEKE Ernstig geval van vergiftiging te Staden WERELDGEBEURTENISSEN FRANKRIJK KOMMUNISME TE LOURDES? EEN ROTSBLOK STORT OP EEN AUTO KRITERIUM DER H0PPESTREEK DE POPERINGENAAR SIGARETTEN «St MICHEL» 1.500 Frank Prijzen. UITSLAGEN VAN KOERSEN AANGEKONDIGDE KOERSEN OFFICIEELE BERICHTEN Priesterlijke Benoemingen WISSELKOERS (VERVOLG) POLLINKHOVE. H. Zending. Ge durende tien dagen wordt in onze goede Gemeente de H. Zending gepredikt door de Eerw. Paters Redemptoristen. De toe loop naar de sermoenen overtreft tot nu toe alle verwachting. De geestdrift zal haar toppunt bereiken, als op heden Zon dag 4 Oktober, onder zang en muziek het Missiekruis in triomf zal gedragen worden door de straten der gemeente. Een toe spraak in open luoht zal te dier gelegen heid gehouden worden. PASSCHENDALE. Prijsbolling. Uitslag der prijsbolling ter gelegenheid der kermis van 21 Sept. 1L, in de drie overdekte tra's der gemeente. 180 Bolders hebbea deelgenomen aan den wedstrijd, in 45 pelotons. Er waren 1000 fr. prijzen. Passchendale1* prijs: Van Eeeke Mar cel. Billiet Edward, Soen Jules, Loonis Dan. 2* Prijs: Zonnebeke: Doolaeghe Camiel, Cornaert Cjrr., Vermeulen, Dewit- te. 3* Prijs: St Jan-bij-leper: Devos Ach., Cerf Jules, Ververcke Em. en Del- va Luc. Op Vrijdag eerstkomende, om 4 uur na middag, worden de overwinnaars gehul digd. Alle bolders welke deelgenomen heb ben aan den prijskamp warden verwacht. Prijskamp voor Paarden. Voor zware ruin- er. merriepaarden: Dere Paul, Bruneel Wed., Peene Jules, Vandevelde Cyr., Espeel Jules. Voor kactotels, heng sten of merriën: Vancoillie Leon, Lauwers Ivo, Wybo Alberic, Bolle Henri, Verhelst C. Voor zware ruin- of merriepaarden: Vanderhaeghe Cam., Decaestecker Cam., Vandepitte Gust., Courtens Val., Durnez Paul, Lefever Jules. Voor zware ruin- of merriepaarden, 18-maanders: Steyaert Cyr., Durnez Pr ul, Gryspeerdt V., Lievens Jules, Dewitte Henri, Mackelbergh Ali- doar, Vandepitte Nestor. MOESTEN. Boerengilde. Heden Zondag, om 8 uur, verg? dering der leden van de Boerengilde, bij Wed. Désiré Desey «In de Commerce». Verslag, Bespreking over levering suikerbecten, over aankoop aardappelen, en door Mter Depinois over het nut van een landbouwavondschool, •welke hier dezen Winter zal gegeven wor den. Verders allerhande mededeelingen en bestelling. HE7T BESTUUR. EEYEREN-IJzer. Bolling. De tra- bolling welke Zondag 11. om reden van het slechte weder niet kon doorgaan, heeft plaats heden Zondag te 2 uur, bij Gerard Vanengelandt. Er zijn 125 fr. prijzen. In leg 2 fr. per man. Inschrijving in t Ge meentehuis. I Rozenkransprocessie. Dit Jaar heeft de Rozenkransprooessie plaats he den Zondag na de Hoogmis. Da processie wordt gehouden rond het kerkhof. Man nen van den H. Hartebond, weest op post pm een fakkel te dragen. Kapel wijding. Heden Zondag, fond 4 54 u., wordt de nieuwe kapal O. L. Vrouw Troost in Noodgebouwd op ver langen der familie Romain Panne, en ge plaatst in de St Thomasstraat, gewijd. 1 OOSTNIEUAVKERKE. Electrieke ver lichting. Men is volop bezig aan de werken voor de uitbreiding van den elek- triek. Op al de openbare wegen staan reeds de staken geplant. Eane kabien Werd opgebouwd; een tweede zal weldra opgericht worden. Sommige afgelegene woningen zullen tot nu de voordeelen der uitbreiding niet kunnen genieten. 1 Kristus-Koning-viering. De Jeugd groepen zijn reeds aan 't voorbereiden lier Kristus Koning-viering, op den laatsten Zondag van Oktober. Zoo de belangstel ling zoo groot is als voor de betooging van Brussel (99 deelnemers) zal die viering grootsch en deugddoende zijn. LANGEMARK. Vlaamsche Toeristen bond. - Tooneelgroep Staf Bruggen. Maandag 12 Oktober a. s., opvoering te leper van het prachtig tooneelwerk van dichter Pernand Yercnocke: «Als Roe land luidt Wij hopen dat de vrienden-tooneellief- hebbers, die verleden jaar zoo trouw de opvoeringen hebben bijgewoond, ook de zen winter zullen blijven de artisten van ons Nationaal Tooneel steunen om nog lang te kunnen genieten van al het schoo- ne dat deze groep in den dienst van zijn volk schept. Kaart en reis voor 11 fr. Bespreek ze tijdig. DIKKEBUSCM. Slechte tijd. Darmontsteking, leverziekten, cholera, ty phus, enz. staan gereed uw hoenders aan te vallen. Beschermt deze door het toe dienen van Apotheker Vermandere's poeier 4200. Marvol geneest het snot. Arsylol tegen de pokken. Eischt het merk «Hanekop». Te bekomen te Poperinge, leper, Geluwe ën verders in alle Apotheken. Recht streeks Apoth. Bourgois, Avelgem. WOUMEN. Openbare Volksboekerij. De tijd vliegt voorbij... voor hen die de lange winteravonden doorbrengen met bceken te lezen, vol spannende avonturen. En voor dergelijke boeken zorgt de volks boekerij. De gansche familie zal er haar bekomst Vinden. Vader vindt er zijn detectieve- verhaal, moeder haar liefderoman en de iklnderen hun jeugd- of kindervertellin gen. Onuitputbaar is de voorraad boeken die ter beschikking staat van de lezers; daarbij is alles er op aangelegd om uwe keus te vergemakkelijken. Katalogen zijn te koop aan 3 fr. De boekerij is toe gankelijk den Zondag na de Hoogmis. KENINGELST. Overlijden. Maan dag 28 September 11. is alhier overleden in den gezegenden ouderdom van 90 jaar, de Heer Benoit Cappoen, eere-bevelhebber van het Brandweerkorps, waarvan hij ge durende 73 jaren een voorbeeldig lid is ge weest. Tijdens zijne begraving op Don derdag 1 October, werd hem door heer Jozef Six, bevelhebber van het brand weerkorps, eene welverdiende en roerende hulde gebracht. Aanstaande week zullen wij de Lijkrede overdrukken. RENINGELST-CLYTTE. Belangrijk Nieuws! Alle verstandige, vooruitziende landbouwers zullen hun zonen zenden naar de landbouwavondschool, welke te Clytte opgericht wordt. In de huidige krisistijden is een degelijke vakleiding hoogst noodzakelijk. Ds lessen worden geg; ven in de school der Eerwaarde Zus ters en zijn volledig kosteloos. Niets kan u dus weerhouden om uw zonen eens te zenden heden Zondag, om 1 54 uur, bij Marcel Fiey, waar alle mededeelingen en schikkingen zullen uiteengezet worden. Alle belanghebbenden zijn welkom. KEMMEL. Davidsfonds. Op Zon dag 4 Oktober, te 6.30 u., geeft de bloei ende afdeeling van het Davidsfonds hare eerste winterfeest, en deze zal niet moeten onderdoen voor de voorgaande, die zoo wel in de sm. ak van allen vielen. Onze vri.nden uit den Tooneelkring van den Kristen Midden-tand van Poperinge zul len ons van eenige mooie stukken uit hun repertorium doen genieten. Dat alleen belooft ons een deugddoende avond en niet enkel alle leden, doch ook niet-leden zullen de feest bijwonen. En nu, dat er overal zulke drang is tot samenwerking onder alle vertakkingen van het katholiek leger, is deze feestavond eene schoone gelegenheid om alle ingeze tenen van goeden wil, tot nader kennis van het Davidsfonds en tot aansluiting te bewilligen. WESTVLETEREN. Boerlnnengilde. Heden Zondag 4 Oktober, vergadering van de Boerinnengilde, onmiddellijk na het Lef in de parochiekerk, dat om 2 uur (winteruur) gezongen wordt. Als spreker treedt op, Mr Doom, en hij zal handelen over Sociale Voorzorg Als gewoonlijk onder de vergadering eene aangename en verzettelijke prijsloting, alsook opvoeren van verscheidene liederen. Terloops mededeeling van een ontwerp van eene landeiijke Mariakapel, als her innering aan den jubiié van den Boerin- ner.bond. De plaatselijke agent van de verzekeringen zal ook op de vergadering *aniv?zis iya» BO EZ INGE. Kerknieuws. ZONDAG 4 OKTOBE* <rS- ni Sinint): u. cm. H. TVma; 7 V* w. Hr C" har ia Tears! xo a. Hoorei» nibiatei; I Vesica en Lol en Maniroinrriari» J. D MAAND Ad :7 «- H. There®*; 7 V* «- Hr A. kir ra. DINSDAG: 7 m». II. The raia; 7 J4 rm. Hr ca Vr. Scxv. ücieim em kim den. - WOENSDAG: 7 Sm. O. L. :o^w MLtu-n- kmns n H. Thrrcsia. DONDERDAG: 7 «- Sm. H. Theresa (jcholcn j 7 Vi u. *m. Vr. Leap. Vaa- Acher. VRIJDAG: 6 *4 u. Sa. T. ent. SokL en Bar*.; 7 u. Sm. H. Tbrres'x (Kapel Saai. ZATERDAG: 6 lA u. *oi. H. Thercsia (KL) 7 V* «- Sa. Hr CeL LetriEirc's amds biecht mm 4 Y» tut tot 6 V% «- ZONDAG 11 OKTOBER (i** nx Sim men. PI. H. Rownkraos): H. H. Bond; 6 *ra. Hr Cam. Verhack; 7 54 u. *m. Vr. Henri Plandkaert ea toon; *0 tt. Hoop mis Paroch.Con*r. JonjcrUaae u. Vespers, Rozenkransproccasie. Lof ea H. Fa Vrouwen. BEMERK: Aflaat Portinncula van 3 Okt. midda* tot 4 Okt. avond. Heden Zooda* Nieuw uur; Schaal Katholieke Scholen; Congrenatie voor de jonge dochters. Het Lof in de week 't avonds te 5 u. Rotenkransmaand. Zoada* aanstaande: H. Hartebond Vrouwen en Jonge Doch ters; Congregatie Jongelingen: Onder het Lof Raten- kransprocessie «1 H. Familie voor de Vrouwen (oefeningen). Boekerij. Onze Vrije Katholieke Boekerij is open 's Zaterdags van 10 tot 11 uur en 's Zondags van 8 54 tot 9 Si uur. Iedereen mag boeken halen, ten hoog ste drie, mits de kleine vergoeding van 0,10 fr. per boek, voor 14 dagen. Davidsfonds. Het ledental groeit aan, nieuwe leden komen bij;; dus, het jaar 1936-37 belooft. In de laatste be stuursvergadering werd besloten den Heer Roger Carpentier, onderwijzer, als be stuurslid voor te stellen in de eerstkomen de algemeene vergadering. WILLOCKX komt voor de eerste wintervergadering op Zondag 11 Oktober; overal waar hij op trad, oogstte hij den meesten bijval, een enorm succes. Het is geen goochelaar, maar een man die meesterlijk speek met magnetisme en suggestie. Zijn toehoorders doet hij handelen, slapen en alle bevelen uitvoeren naar beliefte. Een avond van gedurig lachen. Komt zien en ge zult hoogst tevreden zijn. De leden van het Davidsfonds en hun gezin komen koste loos! De niet-leden betalen 5 fr. per per soon. Voorbehouden plaatsen aan 0,50 fr. Veebond der Boerengilde. Riko syndikaatstier is naar den veeprijskamp van Wulpen geweest. Het algemeen oor deel der aanwezigen en gewezen juryleden bracht hem opnieuw met brio aan den kop. De plaatselijke jury nochtans wilde het anders en plaatste hem tweeden. Het schijnt dat aldaar de dieren gekeurd wor den volgens den Kataloog, en bij het af roepen van hun nummer geplaatst wer den. Dat vraagt geen commentaar! Parochiale Werken. Voorloopig feestkalender. OKTOBER: Zondag 4: Opening kring; Zondag 11: Davidsfonds, Magnetisme; Zondag 18: Kring; Zondag 25: Kristus-Koning-feest, Kajottèrsverga- dering. ZILLEBEKE (Ilooge). Verkeersonge val en aanranding. Zondag avond, om streeks 21 uur, kwam Henri Lowyck, taxi voerder te MoeSkroen, met zijn auto uit de richting van leper gereden. Gekomen op een 50-tal meter van de kerk van 't Hooge sleepte de auto op de gladde asfaltbaan uit, draaide en kwam in de gracht terecht. Poulain Albert, die langs achter in den auto had plaats genomen, werd door de glasscherven gewond aan aangezicht en foeenen. De motocyclist Ju les Dewitte, wonende op den Zandberg, die aldaar voorbijkwam en den auto in de gracht bemerkte, stopte en vroeg aan de inzittenden of hij geen hulp kon bie den. Een dezer sprong uit den auto en gaf den motocyclist een geweldigen vuist slag in 't gelaat dat hij bloedend ten gronde stuikte. De Rijkswacht werd ver wittigd, doch de ruwe kerel had het ha zenpad gekozen en in een auto gespron gen die voorbijreed. Zij naam is gekend, 't is een inwoner van Moeskroen. De Rijkswacht stelde prooes-verbaal op voor slagen met verwondingen. BESELARE. Kermis. - Feestpro gramma. Zaterdag 3 Oktober, klokken- geluid. Zondag 4 Oktober; 's morgens duivenprijsvlucht; om 11 uur wandelcon cert door de Muziek Ste Ceciliaom 2 uur groote handboogschieting; om 3 uur prachtige voetbalmatch, plein Kortekeer. Maandag 5 Oktober: om 9 uur Jaarge tijde voor de overleden parochianen; om 3 Va uur schoone velokoers voor onderbe ginnelingen; om 7 uur 's avonds, cinema- vertooning. Dinsdag 6 Oktober: om 2 u. groote paardenprijskamp. Voetbal. Sportkring-Meenen 01. Verleden Zondag trokken wij naar Meenen. Niettegenstaande het doorslecht weder hebben wij een prachtigen match gezien. Van het begin af hebben onze Sportkrlngers een prachtig spel gespeeld en waren ruimschoots zoo sterk als Mee nen; zoo kwam de rust met 00. Na de koffie ging het spel weer verdeeld, maar Sportkring kende geen geluk tot doelen; te midden den regen hielden zij stand tot het einde, doch 2 minuten voor het einde had er een schermutseling plaats waarop Meenen erin gelukte den bal binnen te krijgen. Zoo eindigde deze match. Waar lijk, onze spelers, en bijzonderlijk den keeper, hebben prachtig spel geleverd. Moed jongens en welhaast komen betere dagen. Heden Zondag, ter gelegenheid der ker mis, krijgen wij het sterke elftal der III" Afdeeling, Wevelgem. Een prachtige match waar alle supporters moeten tegen woordig zijn. Dus allen naar het plein WESTOUTER. Vrijstelling. Dins dag laatst heeft de Raadskamer van het Beroepshof van Gent volledige vrijstelling van vervolgingen uitgesproken ten voor- deele van Mr Castrique, in de zedenzaak waarvan hij beticht was. GELUVELD. Val. De genaamde D'hellem Alfons, fabriekwerker, aan het werk in de fab-iek viel zoo ongelukkig op een kist dat hem het been zoodanig ge kneusd werd dat er een maand werkon bekwaamheid zal uit volgen. Voet verstoken. De genaamde Gry- son Yvonne te Geluveld, ging haar zuster bezoeken, teen deze juist gedaan had den voordam harer woning te reinigen. Daar deze dam glad was gleed bovenger.aamde zoo ongelukkig uit dat haar rechtervoet verstuikt was. Geneeskundige hulp was van noode om het ongeval te herstellen. Een maand werkonbekwaamheid zal hier van het gevolg zijn. KortekeerBegin te 3 uur. MEESEN. F» nkbaar zijn. Al mij meren wandelde ik langs de Waasten- straat en trok uit mijn pijpke geurige rookwolkjes, 't Was helder maneschijn. Zoo helder, dat de sterretjes flikkerden rond de maan, als beschaamd van zoo nie tig te zijn. Zoo, slenterende kwam ik bij het nieuw kruis, de Goede God opge richt tusschen twee jeugdige esschen, aan den hoek van een weide, 't Stond daar zoo schoon in dien kalmen bleeken nacht, dat ik een poos bleef stilstaan en bewonderen. Van onder de breed uitgestrekte armen van het kruis aansohouwde ik het stille Meesen dat rustig sliep bij de hooge som bere kerk. Wat een heerlijk dorpje toch! Hoe net met zijn proper huisjes en luch tige straten. Wie het niet gezien heeft zou niet kunnen gelooven dat zeventien jaar geleden Meesen nog een hoop puinen was. Nu is alles verrezen en hersteld. Alles? Toch iet! Er blijft ons nog een plicht van dankbaarheid te volbrengen jegens dezen die niet meer terugkwamen van den slag. Onze helden, die ergens vie len met doorboorde borst in het slijk langs den IJzer, mogen we niet vergeten. Al de omliggende gemeenten hebben dien plicht volbracht en een gedenkteeken laten op richten voor hun gesneuvelde soldaten. Meesen mag nift onderdoen! De roemrij ke Dooden verdienen hulde en dankbaar heid. Hun namen moeten prijken op een gedenkteeken. als een heldendicht. Hun dood moet zijn voor ons een les van deugd en vaderlandsliefde. ROMA. Da JubilarissenJeroom Kinoo Leontine Gaillarde. Op ftermls-Dinsdag, 29 September, vierden alhier de echtelieden, Jeroom Kinoo en Leontine Gaillarde, hun 50-jarig huwelijksjubileum. Rond 10 u. leidde de Muziekmaatschap pij Ste Ceciliade Gemeentelijke Over heden op naar de Geldzakwaar de feestelijkheden een aanvang namen. Een mooie praalboog met passend opschrift verwelkomde er de feestvierende jubila rissen. Voorop de Muziek... daarna de Ge meenteraadsleden. en ten slotte vijf auto's, door enkele bereidwillige personen ter beschikking gesteld van de jubilarissen en him familieleden... Zoo trok de stoet door de Statiestraat naar de kerk, waar naar Christen en Vlaamsche gewoonte een plechtige dankmis werd opgedragen. Het flinke meisjeskoor voerde de Missa de Angellsuit. Talrijk waren de geloovigen ter kerke gekomen om hun gebeden te voegen met deze van den priester. Een Te Deumbesloot de godsdienstige plechtigheden. Met Muziek aan 't hoofd ging het nu tot bij 't Gemeentehuis waar veel volk saamgestroomd was om de hulde bij te wonen, die ingezet werd met een Feestre de, uitgesproken door den Heer M. Noter- daeme, schoolhoofd. Beste Jubilarissen, Achtbare ramilie en Toehoorders, God zij geloofd! God zij gedankt om het heerlijk geluk dat U, Jeroom en Leon tine, heden ten deel valt. In naam van 't Gemeentebestuur van Leisele, in naam van vrienden en tevens van de gansche bevolking bied ik U onze beste en voor spoedigste gelukwenschen aan ter gelegen heid van uw gouden bruiloft. Op 4 Mei 1936 was het juist 50 jaar ge leden dat gij samen 't huwelijksbootje in stapte. Uwe krankheid, Leontine, bezoem- de U de vrees in dezen heugelijken dag niet meer te zien aanbreken; doch thans zijt ge van uw kwaal hersteld en overge lukkig zien we U, omringd van uw duur baar kroost, dit heerlijk feest genieten. 50 Jaar huwelijksleven! Wat al herinne ringen brengt deze gedachte U voor den geest! Tijd van trouw, tijd van vlijt, en werkzaamheid, tijd van liefde in vreugde en rouw. Die 50 jaren, Jeroom en Leon tine, schijnen 50 bloemen die vergaard nu in één krans, de eedle kroon der zilvren haren schitteren doen met nieuwen glans. Veel vreugde, welstand en genot heeft U 't leven niet geschonken. Gij kreegt uw deel van lief en leed; en kwamen donkere dagen den hemel uws geluk een oogenblik verduisteren, nooit liet ge U terneerslaan. De ziekten en bekommernissen uwer kin deren, het smartelijk verlies van uw doch ter Mathilde evenals het pijnlijk afster ven van uw zoon Henri hebben U diepe wonden geslagen. Doch steeds hebt ge uw kruisen zander klagen opgenomen en een last, te zwaar voor één, hebben vier ar men geschragen in irunige liefde die alle smarten heelt. Jeroom, als een voorbeeldig werkman hebben we U steeds gekend, alleen het ge luk van vrouw en kroost betrachtend. Uw patroon, Medard Rubbrecht zaliger, zou ons dat getuigen. De leden der Muziek- lllNISlIIlIllllHIIBIIIlIIlHHIllini Gezien de uitbreiding der stad Roeselare langs de baan naar Ardooie, aan de wijk «Batavia» heeft de Geestelijke Overheid besloten een nieuwe hulpparochie op te richten, bij name van Sint Joseph. Een nieuwe kerk, die een juweel van bouw kunst zijn zal, zal worden gebouwd. Op Donderdag 1 Oktober 1.1. heeft de Heer Deken, Z. E. H. Desaeghere, te 11 uur, de eerste steenlegging gewijd. Üngen, ongemakken bij het keeren der jaren, warmteopdrang, oorsuizingen, te hooge bloedvatenspanning, slagaderver kalking, voorkomt bloedopdrang en be roete. - In alle apotheken12 fr. de doos. «AHSHMEaaiHBiiMaBaniBS maatschappij Ste Ceciliadeelen tiw vreugde en danken U om de kranige me dehulp hen gedurende meer dan 25 jaren bewezen. En gij, Leontine, waart steeds een voor beeld van werkzaamheid, spaarzaamheid en vooral van offervaardigheid, niet alleen voor uw huisgezin maar ook jegens uw medemenschen. Hier danken en huldigen U de zooveel moeders die ge zoo liefderijk ten allen tijde in de moeilijke omstan digheden des levens hebt bijgestaan. Geen last, geen opofferingen vielen u te zwaar. Hoe moederlijk, hoe opbeurend, hoe troostend waart ge in die huisgezinnen voor groot en klein. Leontine, hoort ge nog de kleinen van verre U vreugdevol toeroepen: «Tine, Tine! Zij kwamen U blijvol toegeloopen en uw glimlachend wezen, uw zoet en aanmoedigend woord was hun vreugde, hun geluk. Bij deze gelegenheid gevoel ik mij te vens gelukkig U deze leunstoelen en rui kers té mogen aanbieden. Zij zijn U lief derijk door Gemeentebestuur, vrienden en kennissen geschonken. Mocht U er rog veel gelukkige uren in slijten, hopende U beiden hier nog frisch en gezond binnen tien Jaren ophieuw te huldigen ter gele genheid van uw diamanten bruiloft. Lang leve Jeroom en Leontine!. De algemeene toejuichingen bij het slot dezer schoone feestrede bewezen de instemming der toehoorders en de sympa thie voor het feestvierende echtpaar, dat midden 'n bloemenweelde en omringd van familie en vrienden, zichtbaar ontroerd was door deze openbare hulde. Een klein kind droeg nog een mooi gedichtje vóór en verder zorgde de Muziekmaatschappij onder leiding van Jeroom Butstraen voor de geestdriftige stemming. Daarop werden de Jubilarissen op het Gemeentehuis ontvangen waar hen den eerewijn wérd aangeboden. Na de oflicieele ontvangst vereenigde een gezellig samenzijn én jubilarissen én familieleden én overheden én vrienden. Onder de aanwezigen bemerkten we onder meer Dr Rathé, Meester Degheele en tal rijke bestuursleden van V O S. en B.V.O.S. Wij kunnen en mogen dit verslag niet eindigen zonder een woord van dank te brengen aan' de bijzonderste bezielers en inrichters van dit jubileumfeest: Meester Noterdaeme, Guido Vercruysse, maar bij zonderlijk ons sympathiek gemeente raadslid en onze volksvriend, August Baele, die steeds zijn zedelijke en geldelijke steun verleent aan het inrichten van feestelijk heden en onverpoosd op de bres staat voor groot en klein. Het zal zonder twijfel met de instem ming der jubilarissen en hun familie zijn dat hen hier een openbare dankbetuiging gegeven wordt. En tot U, Jeroom en Leontine, zeg ik bijzonderlijk in naam der jonge generatie, maar ook in naam van de heele bevolking: Houd U kloek en binnen 10 Jaar vie ren we uw diamanten bruiloft! FRANS SOHIER. INHULDIGING VAN HET NIEUW GEMEENTEHUIS Verleden Zondag namiddag, onder plas send-en regen, had de plechtige wijding en inhuldiging plaats van het nieuw Ge meentehuis. Deze pleohtigheid viel samen met de herdenking van de inneming van het Bosch van Houthulst einde Septem ber 1918. Na de gebruikelijke ceromoniën der wij ding werd het woord geveerd door den Heer Burgemeester, die herinnerde aan de wording en den groei der parochie tot gemeente. Schepen Jos. Vanneste hield een korte aanspraak, waarin hij degenen dankte, die medegeholpen hadden aan den voor uitgang der gemeente. Een paar liederen werden door de schoolkinderen uitgevoerd. Nat langs buiten, miek de eerewijn nat langs binnen. Een paar heildronken wer den ingesteld en het woordje van den Heer Cyriel Vanneste was kort, maar goed, o.a.Ik wensoh dat er op dit ge meentehuis geen geboorten opgeschreven worden, die niet in de kerk gedoopt zijn; dat er in dit gemeentehuis geen trouwen gedaan worden, die niet door de kerk ge zegend zijn; dat er in dit gemeentehuis geen sterfgevallen opgeschreven worden, die niet in de kerk begraven worden». 's Avonds had er een verlichting plaats, onder doorloopend fonoconcert, alsook bengaalsch vuur. Het nieuw gemeentehuis is het werk van bouwkundige Vierin uit Brugge. Een juweeltje nevens de prachtige kerk, die ieders bewondering afdwingt, van denzelf den bouwmeester uitgewerkt. ONGEVAL Verleden week was landbouwer Victor Jacques op de baan met zijn koe. Toen plots door een aankomenden aarto ver schrokken, het beest grillig werd en bij het vorensteken van den auto, geleid door den Heer Deurwaarder uit Avelgem, het beest gevat en den poot afgereden werd. Daar landbouwer en autogeleider bij de zelfde maatschappij verzekerd zijn, zal de zaak in der minne geregeld worden. 3BBBB9S3B3BBBBS9BBSHBBB3BBBB Een 60 a 70-tal personen werden verleden Zaterdag ernstig ziek, ten gevolge van het eten van bedorven hoofdvieesch. Geweldige opschudding in de gemeente. Verleden Zaterdag namiddag, 26 Sep tember, werd de gemeente in een gewel dige beroering gebracht, daar een 60-tal personen ziek vielen, ten gevolge van Ket eten van bedorven hoofdvieesch, dat was toegegeven geweest bij het aankoopen van vleesch bij den beenhouwer Petrus De- simpel te Staden. De Heeren Dokters wisten niet waar eerst hun hulp aan te bieden. De Dokters zelf van Zarren, Handzame en Hooglede moesten opgebeld worden om de zieken op de buitenwijken te verzorgen. Rond 2 t 3 uur in den namiddag heersohte er volkomen verslagenheid in de gemeente, en ook een geweldige onrust in vele ge zinnen, waar men een noodlottigen afloop vreesde. Van zoohaast het nieuws der vergifti ging bekend was, kwam de Heer Deberdt, Staatsveearts te Staden, alsook de gen darmerie ter plaatse, en stelden een eer ste onderzoek in. In den avond stapte het parket van leper eveneens af in de been houwerij Desimpel. Het overblijvende hoofdvieesch werd aangeslagen en naar Kuregem verzonden om onderzocht te worden. Daar al het overige vleesoh goed was, werd toelating gegeven om dit voort te verkoopen. Den Zondagmiddag konden de geneesheeren reeds met zekerheid ver klaren dat niemand er het leven zou bij inschieten. Velen zullen echter zioh nog enkele dagen moeten laten verzorgen om opnieuw er boven op te zijn. Naar het schijnt zou de vergiftiging te wijten zijn aan het gebruik van gegalva niseerde emmers. IBBBBBBBBBBBBBBBBBEBBBBBBBBB DE STAKINGEN Op velerlei pl.-atsen hebben de laatste stakingen een einde genomen. Te Versailles zijn de binnenschippers in staking gegaan en te Roeaan is staking uitgebroken in de haven. Het Socialistisch Vakverbond heeft den wil te kennen gegeven dat de fabrieken zouden moeten gesloten worden in geval er staking uitbreekt. In 't Noorden is men weer begonnen met het bezetten der fabrieken. Waar naartoe? ISBHBBBBBBBBBBBBBBBBflBBBBBEB 1. Stieren zonder tanden van vol wal lenen: 1. D'Hondt R.2. Verschaeve G. 3. Brouckaert R.; 4. Durnez S. Ca- poen J. 2. - Vaarzenkalvers geboren !n 1936: 1. Durnez P.; 2. Vanwalleghem Ch.; 3. D'Hondt R.: 4. Durnez P.; 5. Delva E. 6. Cappelle J.7. D'Hondt R. 3. Vaarzen zonder tanden van volwas- lenen: 1. Delta Elie; 2. Id.; 3. ld.; 4. Id.; 3. Capoen J.; 6. Verschaeve G.j 7. Mer- chiers R.8. Idem. 4. - Vaarzen met meer dan twee tan den van volwassenen: 1. Delva E.2. Id.; 3. Id.; 4. Cappelle S.; S. Verschaeve G. 6. Delva E.7. Capoen J. 5. - Vaarzen met 4 en 6 tanden: 1. Van walleghem Ch.; 2. Verbrugghe J.; 3. Del va E.4. Verbrugghe 5. ld.; 6. Dur nez P. 6. - Koeien van allen ouderdom: Van walleghem Ch.2. Delva E.3. Vanwalle ghem Ch.4. Cappelle J.; 5. Vandekerk- hove C.6. Vandoorne O.; 7. Durnez P.; 8. Capoen J.9. Durnez P.j 10. .Vandena- beele Th. I 11, Durnez L. DE GROT BEDREIGD? Naar een brief van een welingelichte en betrouwenswaardige persoon verblij vende te Lourdes bestaat er een kommu- nistische cel te Lourdes die niet min be oogt dan de vernietiging van het heilig dom van Lourdes. Op een vastgestelden datum moet de grot worden vernield en het dynamiet zal tot ontploffing moeten worden gebracht in de nis van O. L» .Vr. zelf. Anderzijds hebben 'zij een lijst opge maakt van de personen die desnoods moe ten verdwijnen. Op deze lijst komen de namen voor van Z. Exc. Mgr Gerlier, Bisschop van Lourdes en Tarbes, Dr Val let. de vermaarde geneesheer van het Bureau des Constatations en de Bur gemeester van Lourdes zelf. Hopen wij dat de overheden maatrege len zullen kunnen nemen om een einde te stellen aan die misdadige bedoelingen. IBBBBBBBBBBBBBBIIflB&BBBBBBBBB VIJF DOODEN Van den Col d'Aubisquc, in de Fransche Pyreneeën, is een rotsblok neergekomen op een auto. De vijf inzittenden werden gedood, Het zijn allen arbeiders. SP0RTKR0N1JK VOETBALKRONIEK UITSLAGEN VAN ZONDAG LAATST: II' Afdeeling Bevorderingt 8. K. Roeselare St. Moeskroen S0 F. C. Knokke F. C. Roeselare 21 S. V. Ingelmunster R. C. De Panne 52 C. S. leper F. C. Izegem R. S. Ware gem St. Kortrijk S. K. Zwevegem Waregem Sp. G. S. Middelkerke W. S. Lauwe W Afdeeling ProvintiaaL A. A. Moeskroen S. V. Kortrijk S. K. Heule S. V. Rumbeke F. C. Torhout F. C. Poperinge E. G. Gistel R. C. Harelbeke U. S. Dottenijs F. C. Tlelt F. C. Wakken Wevelgem Sp. A. V. Oudenburg Kuurne Sp. III* Afdeeling, Reeks B. Toek. Meenen S. K. Beselare Le Bizet F. C. Komen V. V. Vichte Aalbeke Sp. S. K. Geluwe S. K. Vlamertinge U. S. Rollegem Rekkem Sp. Verbr. Wevelgem B. S. Avelgem Wervik Sp. F. C. Marke gesch. 32 23 3—0 6—3 1—4 2—0 4—2 52 3-1 1—5 1—0 0—5 4—1 3—1 witg. 3—2 MATCHEN VOOR ZONDAG 4 OKTOBER 193G, Eereafdeelingr. 3 uur: S. C. Anderlecht F. C. Turnhout»} Union St Gillis Liersche S. K. Beerschot A. C. White Star. R. C. Mechelen Daring BrusseL Lyra Antwerp F. C. La Gantoise Standard LuiV. F. C. Brugge F. C Mechelen. Eerste Afdeeling, Reeks B: 3 uur; Eendracht Aalst C. S. Brugge. U. C. Centre Olympique Charleroi» Boom F. C. Hoboken S. K. V. G. Oostende R. C. Gent. La Forestoise Duffel F. C. Tuhantia A. C. Ukkel SuortS. Club Ronse A. S. Oostende. II* Afdeeling Bevordering: 3 uur: F. C. Roeselare G. S. Middelkerké^ F. C. Izegem S. K. Roeselare. Stade Kortrijk S. V. Ingelmunster^ Waregem Sp. R. S. Waregem. Stade Moeskroen S. K. Zwevegem. W. S. Lauwe C. S. leper. R. C. De Panne b. leper. Knotke F. C» II* Afd. Provintiaal: 3 uur: F. C. Tielt F. C. Torhout. Deerlijk Sp. F. C. Wakken. Wevelgem Sp. U. S. Dottenijs. S. V. Kortrijk E. G. Gistel. F. C. Poperinge S. K. Heule. S. V. Rumbeke A. V. Oudenburg. Kuurne Sp. A. A. Moeskroen. R. C. Harelbeke bye. III* Afdeeling:, Reeks A: 3 uur; S. K. Torhout V. V. Koksijde. F. C. Emelgem S. C. Oostroozebeké» F. C. Meulebeke S. V. Nieuwpoort, S. K. Wenduine R. C. Oostkamp, S. V. Veurne Ardooie Sp. S. C. Diksmuide bye. III* Afdeeling:, Reeks B: 3 uur: Aalbeke Sp. S. C. Moorsele. Aalbeke Sp. S. C. Moorsele. S. K. Beselare Verbr. Wevelgenik F. C. Komen V. V. Vichtc. B. S. Avelgem U. S. Rollegem» S. K. Vlamertinge Le Bizet. F. C. Marke S. K. Geluwe. Rekkem Sp. Wervik Sp. ingericht door met medewerking der IN POPERINGE WINT G. D'ALLEINE, IN DEN SPRINT, DE 9" PROEF VAN 'T KRITERIUM DER HOPPESTREEK, VOOR DHERT, EVERAERT EN DIVOIS. Telken jare, was het onze gewoonte, de koers op Statie-Kermis te Poperinge te mogen zien betwisten als laatste proef van ons Kriterium, doch dees jaar is er nog een proef te verrijden en wel te Langemark op Zondag n Oktober. Daarmee weten we nog. niet met zekerheid, wie het Kriterium zal winnen, daar het getal punten zoo bitter weinig verschilt. We trokken naar Poperinge met de vaste hoop daar rrt te zien uit het bovenste schof en inderdaad, al besten uit het Kriterium waren tegenwoordig: Vitse, Vanlerberghe, Knockaert, Dhert, Morent, Van Roose, Vanpoucke, Barbier, Haspenslach, Artois, Divois, Mer- leveae, Everaert en Bryon, nevens eenige anderen zooals: Verschaeve, Woets Os., Vennin, Dutilly. De zeure, Sesier, Deprez, Degraeve, Artois en D'Alleine. Als de renners om 4.10 u. aan hun 8 ronden be- onnen was het Dutilly die zich op kop zette en of iet rap ging. Toch vonden Everaert en Divois nog gelegenheid te ontsnappen en legden de eerste ronde af in 14 min. juist, op 100 meters gevolgd van De prez en Bryon en aan een weinig verder de gansche groep. De groep, die de achtervolging ernstig op neemt, heeft nogal rap Deprez en Bryon opgeslorpt, doch dan vertraagt de gang weer en dan vindt Vennin het gepaste oogenblik om weg te loopen en de tweede ronde wordt afgelegd in 13 min. 45 sec. door Divois en Everaert. Op 150 meters Vennin; op 50 sec. de groep met Haspenslach op kop. Op x.iS min. Ver schaeve. Op 1.2s min. Barbier. Nogmaals komt er leven in de groep en Vennin moet er ook aan gelooven. D'Alleine beproeft nu zijn kans en de groep doet niet de minste poging om hem bij te halen en Everaert met Divois komen voorbij met 45 sec. voorsprong op D'Alleine en 1.30 min. op de groep met Vanlerberghe op kop. Dhert ontsnapt nu ook in de groep en gaat heel frisch op zoek naar D'Alleine die, ziende dat hij de twee eer sten maar moeilijk alleen zou inloopen, heel verstan dig op Dhert wacht en eens te samen, gaan ze elk op hun beurt geweldig kop, zoodat ze algauw veel van hun achterstel ingehaald hebben. In de groep duren de schermutselingen voort want Sesier, Haspenslach en Van Roose slaan ook op de vlucht. Als we nu eens het slagveld overschouwen, zien we dat Dhert en D'Alleine de twee eersten vervoegd hebben, gevolgd op 1.15 min. door Sesier, Van Roose en Haspenslach en op 1.50 min. de groep waarin Vanlerberghe met Woets en Vennin juist ontsnappen. De twee laatst genoemden worden echter door de groep terug ver- rghc er ook aan gelooven. M van 't Kriterium te samen in de groep, is de gang merkelijk vertraagd. We zijn gekomen aan de voor laatste ronde en weer gaan de poppen aan het dan sen. 't Is Morent die er in slaagt weg te geraken van de groep. De laatste ronde is nog heel bewogen; Vanlerberghe springt weg uit de groep en al gaan ze er seffens achter, toch vergroot hij zijn voorsprong en komt bij Morent. Intusschen maken Dhert, D'Al leine, Everaert en Divois zich gereed^ voor den spnnt, die van ver ingezet wordt door Divois en die, als hij eenige lengten voorop ligt jammer genoeg ztjn keten breekt en alle kans op winnen ^verliest. D'Mleine, Dhert en Everaert strijden wiel in wiel en zoo be reiken ze in deze orde de eindmeet. Groep II komt dan afgestormd en wat te verwachten was gebeurde: Haspenslach wint meecsteriijk op Van Roose en Sesier. Vanlerberghe wint op Morent en Woets gaat de groep een honderdtal meters voorop. In de greep gaat Jiet nu hard, doch 't is Degraeve die vóór Kni tilly en Vitse de sprint wint. Uitslag: 1. Georges D'Alleine, Poperin ge, 65 km. In 1 u. 49 min.; 2. Marcel Dhert, Woumen, op 20 cm.; 3. Everaert, Voorme- zsle, op wiel; 4. Divois, Waasten, op 10 meters; 5. Haspenslach, Stavele, op 2 min. 15; 6. Van Rccse, Zarren, op 1 leng te; 7. Sesier, op 2 lengten; 8. Vanlerberghe, Langemark; 9. Morent, Langemark; 10. Woets Os., leper; 11. Degraeve, leper; 12. Knockaert, leper; 13. Dutilly, Le Bizet; 14, Vitse, Poperinge. Algemeen Klassement na de 9" Proef van 't Kriterium der Hoppestreek. 1. Vanlerberghe, Langemark 57 punten 2. Vitse Valere, Poperinge 3. Knockaert, leper 4. Dhert Marcel, Woumen 5. Morent Ach., Langemarl 6. Van Roose, Zarren 7. Vanpoucke, Klerken 8. Haspenslach E., Stavele 9. Barbier, Westvleteren 10. Herremans, Kortemark 11. Debal, Wulpen 12. Divois, Waasten 13. Artois, Elverdinge 14. Everaert, Voormezele 15. Muylie, leper 16. Vermote, Schoore, 7 p.; 17. Dezeure, Le Bizet, 7 p.; 18. Deceroix, Dikkebusch, 6 p.; 19. Merlevede, Reninge, 6 p.; 20. La- motte, Ploegsteert, 5 p.; 21. Berthelot, Duinkerke, 5 p.; 22. David, St Jan-leper, 5 p.; 23. Bryon, Proven, 3 p.: 24. Vande- vyvere, Zonnebeke, 3 p.; 25. Wcets Oscar, leper, 3 p.; 26. Mouton, Reninge, 2 p.; 27. Van Grevelinck Loo, 2 p.; 28. Degraeve, leper, 2 punten. Nog ingeschreven koersen! Laatste Proef: Langemark, II Oktober. 56 48 Vz 38 54 30 29 4 21 21 4 19 9 18 15 14 13 t 13 7 54' ONAFHANKELIJKEN TE AARTRIJKE. 1. Van Ranstoeek Frans (Buggenhout), in 3 u. 29 min.; 2. Denys Gaston (Wou men), op 1 engte; 3. Dekeukeleer Leon, op 4 min. 35 sec.; 4. Meesters Jozef, op 5 min. 12 sec.; 5. Van Eenaeme Rob.; 6. Versmis sen Jozef, op 5 min. 40; 7. Slos Alfons, op 5 min. 50 sec.; 8. Motké .(Nederlander); Vlak na de verkiezingen hebben we hier geschreven dat Vlaanderen al zijn krachten moest monsteren tot een doelmatige opmarsch tegen Mos- con. Met meer nadruk nog hebben we sindsdien den seinstoot tot het laatste appel herhaald: Vlaanderen zal na tionaal leven of door het kommunis- me ten gronde gaan. Sindsdien hebben de gebeurtenis sen, alle bestweterlj ten spijt, beves tigt dat we gelijk hadden. Niet alleen de grove moordpartijen en de gru welijke barbaarschheden der Frente Popular of hoe die fronten ook heeten mogen illustreeren op 'n treffende wijze onzen aanklacht te gen de rooden, maar de recente schiet partijen in eigen land geven meer vastheid en vorm aan het socialisti sche spook. Te meer dat deze gewa pende aanval op de rexisten geen al leenstaand feitje was, maar 'n goed doordachte oefening voor 'n komen de burgeroorlog. Dit heeft ons t*:n andere geenszins verwonderd, want wie het hatelijk gestook van «Vooruit» en «Le Peo pletegen alles wat fascistisch (lees: niet-socialistisch) is, enkele malen onder de oogen kreeg, die weet dat 'n burgerstrijd, op 'n dergelijke fana tieke manier aanstookt, eindelijk uit barsten moet! Het verwondert ons niet dat arbei ders op hun eigen werkbroeders schie ten, want zij zijn slechts de werktui gen der intrigueerende bonzen wier vuige winsten stijgen met 't groeien van de wanorde. Niet zij die schieten zijn de hoofdschuldigen, maar zij die bevelen, rechtstreeks of door ophit sing. Daarom zouden we maar weinig verbaasd hebben gestaan indien er naar aanleiding van de kogelpartij van Seraing, over heel Wallonië en waarom ook niet over Vlaanderen? geregelde schietoefeningen werden gehouden op de gehate fascisten. Im mers «in zekere omstandigheden gaan de geweren van zelf af», zei Mussolini. We waren op het ergste voorbereid; van niets verwonderd. Doch hetgeen ons wel onthutst doet opzien, dat is: dat zooiets kan gebeuren enkele da gen nadat de Heer Van Zeeland zijn banvloek heeft geslingerd over alle extremisme, zoo van rechts als van links, en beloofd heeft voor niets achteruit te wijken; dat de regeering, de roode ministers incluis, zich officieel uitspreekt voor niet-inmenging in den Spaanschen burgeroorlog, en dat de socialistische bladen heele inktpotten leegschrijven tot ondersteuning van de «verdrukte Spaansche broeders», en de H. Jean Delvigne gerust kan werven voor ds Spaansche regeeringstroepen, zonder hierbij door de roode ministers op de vingers te worden getikt! dat de Eerste Minister spreekt van perscensuur en deze wil toepassen op zekere rechtsche bladen, maar onver minderd en oogluikend, de roode bla den laat voortwauwelen tegen het eigen inzicht der regeering in; dat de Eerste Minister zich ten slotte zóó door zijn roode collega's laat beetnemen dat hij zelf, langs ziin Union Socialeom, hen de hege monie wil geven welke ze langs hun mislukt volksfront niet konden ver overen. Dit alles verwondert ons ten zeer ste, en het schept bij ons de gedachte dat er van die oasis in Europa waarover de Heer Van Zeeland het had in zijn radiorede, niet veel meer overblijft, daar hij het er zelf op aan legt de bronnen van een gezond volks leven te vergiftigen. Of zou de Eerste Minister willen aaie-poes spelen met die roode kor nuiten? Hét zou hem deerlijk kunnen te staan komen! In ieder geval willen wij niet lan ger leven onder den druk van een partij dictatuur, maar onder het vaste beleid van een nationale regeering. En dit «nationaal» dekt een andere inhoud dan de zinlooze inhoud welke de Eerste Minister er pleegt aan te geven. Onzeggelijk klaar roept deze ver warring in onze zoekende koppen een vraagteeken op: Hoelang zal Vlaan deren nog toezien dat het met een mild begrijpen genegeerd wordt? Hoelang zullen we nog dralen weg te cijferen wat ons verdeelen kan en uit te zien naar wat ons binden moet? Hoelang zullen we nog dulden dat alle plaatsen in de ministerieele de partementen door Waalsche rooien worden bezet terwijl onze eigen, ki'p- pe, afgestudeerden de deur voor hun neus zien toevallen? Hoelang zal het katholieke Vlaanderen den knel lenden greep van het roode sectaris- me nog verdragen? Hoelang zullen we tenslotte nog gedoogen dat zij die er alles op aan leggen de geregelde orde omver te werpen, de socialisten, dat zij de leidende rol spelen in het Staatsleven en naar hun functie de orde moesten handhaven? Hoelang nog zal een regeering ze weze de huidige of de komende erkennen dat zij die door een vreemden macht hebber betaald zijn om revolutie te ontketenen en het volk te verderven, dat zij, de kommunisten, wettige Staatsburgers zijn? Dit zijn allemaal vragen we we ten het die niet langs normaal- parlementairen weg zullen worden opgelost, maar waarom altijd in die richting kijken? Waarom achter ons kijken om den weg te vinden, in plaats van vóór ons uit te zien? In andere woorden: waarom steeds gebonden blijven aan de vormenvan het verleden, die toch als alle menschc- lijk werk geboren zijn om te ver dwijnen? Waarom dus nog aarzelen toe te geven dat de revolutie er is en dat ze noodig is? De geestelijke pij lers waarop de vorige geslachten ge bouwd hebben zijn doorgeknakt en uit een wisselwerking van materie en geest is een nieuwe tijd geboren die nieuwe menschen en nieuwe levens voorwaarden eischt. De politiek moet gezuiverd en ver edeld worden. Ze moet waarlijk als hoogste wet het heil van het volk stellen. Welnu een zieke kan onmo gelijk zich zelf genezen, en daarom is het dat de partijen zich niet moer zullen handhaven of heropwerken zooals voordien, want het liberale partij princiep is vermolmd en wordt vervangen door het volksche. De sociale toestanden vragen een hor aanpassing, want tweemaal versnip perd door partij en door stand is het volk een hopeloos samenraapsel ge worden van ontwrichte raderen. De bestaande organismen zullen zelf deze nieuwe orde niet kunnen scheppen, maar ze zal er komen en ze zal pau selijk zijn: geen geldstanden, maar beroepsstanden. Geen horizontale scheiding, maar vertikaal onder scheid! Zoo zullen we niet langer staan in een vooze eenheidsstaat die de partij- willekeur over Vlaanderen laat regee- ren, maar in 'n gezonde, nationale ordening, waar ze zullen leven als een vrij volk in een vrij land. Een land, niet beheerd door 'n tyrannieke plou- tocratie, maar geleid door sterke en verantwoordelijke mannen. Wij staan inderdaad voor de poort der nieuwe middeleeuwen. Die poort is weliswaar nog gesloten. Wij kunnen ze echter openen; we hebben er zeker de kracht toe. Maar de eenige vraag blijft: Hoelang zullen we, uit klein zielige kortzichtigheid, weigeren in één peloton te marcheeren? Hoelang nog zullen we op woorden zabbelen waar daden moeten door bijten? Hoelang zullen we voorgeven dat zulke regelingen «van hooger» moe ten komen, en intusschen ieder aarts vaderlijk op zijn plaatsje blijven in stede van elk in zijn dorp of stad een bindstreep te zijn tusschen verbrok kelde lettergrepen die enkel dan wan neer ze bijeen staan de woorden «na tionaal volk kunen vormen? Hoelang zullen we in ons lichaam de kracht voelen daveren die ds p;o:- ten der toekomst kan opensmijten, en in onze ziel den wil niet hebben da' te doen? Hoelang wacht Vlaanderen op r:c) zelf? R. V. E. iBESBBgflBBHB55»EïaE£B3s@«3saii!iHSSBSisasB5a3aaHEHBag2Baas':?r3 9. Hallaert André; 10. Vancoillie Henri; 11. Vanproet Jules; 12. Vanderbann (Ne derlander); 13. Steen René; 14. Vanden- berghe Maurits; 15. Gouwy Michel. JUNIORS TE SINT-ELOOIS-VIJVE 28 Vertrekkers: 1. Sercu Albert, 102 km. in 3 u. 01 min.; 2. Vandenbrcucke Albert, cp 1 lengte; 3. Windels, op 1 wiel; 4. De- bels; 5. Deman; 6. Verbrugghe; 7. Cat- teeuw; 8. T'Jolijn, op 15 sec.; 9. Dejonck- heere, op 1 min. 05; 10. Vanhoutte; 11. Lacante; 12. Lambert; 13. Nyssens; 14. De- blauwer; 15. Van Hollebeke; 16. Lefevre; 17. Belaen. DE JUNIORS TE GISTEL. 1. Muylaert Alb. (Leffinge), de 90 km. in 2 ii. 31 min.; 2. Georges Jos., op 29 cm.; 3. Deschacht Marcel, zelfde tijd; 4. Pyly- ser Alb., z.t.; 5. Lingier Juliaan, z.t.; 6. Van Maele Karei, z.t.; 7. Tommeleyn Cyr., op 1 min. 25 sec.; 8. Degryse Nest, z.t.; 9. Van Houtte Maur., op 3 min. 55 sec.; 10. Verbrugghe Gent., z.t.; 11. De Meule- naere August. DE JUNIORS TE WOUMEN. Dinsdag. 1. Woets Albert (leper), de 80 km. in 2 u. 15 min.; 2. Sercu Albert, op 1/4 wiel; 3. Bertan Albert, op 2 lengten; 4. Depreitere Albert, op 25 sec.; 5. Lacante Maurits, op 2 min. 15 sec.; 6. Tack Omer, op 4 min. 35 sec.; 7. Nijssens Cyriel, op 1/2 lengte; 8. Deman Jan, op 7 min.; 9. Lingier Juliaan (gedubbeld); 10. Muylie Michel; 11. Lefevre Oscar. Donderdag. 1. Maurits Van Houtte (Eernegem), de 80 km. in 2 u. 14 min.; 2. Aloï Delchambre, op 10 meter; 3. Albert Sercu, op 20 sec.; 4. Aebert Depreitere, op 1/2 wiel; 5. Albert Berton; 6. Lacante, op 4 min. 45 sec.; 7. Tack; 8. Albert Muyl- laert, op 6 min. 35 sec.; 9. Aloïs Baude- wijn (gedubbeld); 10. Cyr. Tommelijn. TE SCHOORE. 1. De Smedt, Ichte- gem; 2. Vermote, Schoore (plat); 3. Van- outryve; 4. Demeulenaere; 5. Veile; 6. Dalle; 7. Burgrave. TE LANGEMARK (Boschkant). Op Donderdag 1 Oktober. 1. Ach. Morent; 2. Desimpelaere3. Theo; 4. Vennin; 5. Boutlegier; 6. Clauw. Schoone koers van Morent. «o» MERKEM. Op ZONDAG 4 OKTO BER, te 2 uur, velokoers voor alle begin nelingen (oud-juniors uitgesloten); af stand 60 km. goede baan; 500 fr. prijzen en premiën. Inschrijving bij Eric Bruneel. KOMEN. ZONDAG 4 OKTOBER, te 14 uur, velokoers voor beginnelingen, op 't gehucht «Corentje»; 450 fr. prijzen. LANGEMARK (Poelkapellestraat - Boe- ringestraat)ZONDAG 4 OKTOBER, koers voor alle beginnelingen; 400 fr. prij zen en premiën. Inschrijving te 3 uur bij Mylleville Gerard. BEVEREN-IJZER (Kapelhoek). Op ZONDAG 4 OKTOBER, groote interna tionale velokoers; 500 fr. prijzen en tal rijke premiën. KOMEN, MAANDAG 5 OKTOBER, te 14 uur, op het gehucht «Corsnt'e», velokoers voor veteranen; 2C0 fr. pr:;'z:n. MERKEM (Statiestraat). MAANDAG 5 OKTOBER, velokoers voor alle ban nelingen; 400 fr. prijzen met premiën. v.r- deeld als volgt: 70, 60, 50, 40, 30, 20, 2,9, 10, 10, 5 en 5 fr. Afstand 40 km. Inschrijving bij Thersssn Al., in de Groene-traat van 2 tot 3 u. Trui aan den overwinnaar. BESELARE. Op MAANDAG 5 OK TOBER, velokoers voor onderbsginnelin- gen (oud-juniors uitgesloten); 3C0 fr. prij zen, en premiën. Inschrijving cm 3 uur ter herberg «De drie Koningen», plaats. MERKEM (West Brceckstraat). Op DONDERDAG 8 OKTOBER, groote velo koers voor ale beginnelingen; 65 km. op allerbeste baan; 700 fr. prijzen met pre miën verdeeld als volgt: 125, 100, 85, 75, 65, 55, 45, 35, 25 en 15 fr. Beker te betwis ten in 4 sprinten; trui aan den eerst aan komenden. Inschrijving bi.; Cyriel Van- houwe-Deroo, van 1 tot 2 uur. VLAMERINTGE (gehucht Brandhoek). Op ZONDAG 11 OKTOBER, Velokoers voor onderbeginnelingen tot 17 jaar; 35 km. op goede baan; 250 fr. prijzen en pre miën. Inschrijving in De Wellustte 2 uur. LANGEMARK. Op ZONDAG 11 OK TOBER, Groote Prijs der Keperstraat; 600 fr. prijzen en premiën. Verder uitleg aanst. week. Deze koers geldt als laatste proef van het Kriterium der Hoppestreek. GIJVERINKHOVE. Op ZONDAG 11 OKTOBER, om 2 uur, velokoers voor be ginnelingen; 500 fr. prijzen. Inschrijving tot 2 uur In 't Kasteelhcf PROVEN. Op DONDERDAG 15 OK TOBER, groote velokoers voor beginnelin gen onder de 20 jaar; 500 fr. prijzen en premiën; beker, gegeven door de koolmij nen Nord du Charleroite winnen in sprinten. Inschrijving te 1 uur bij Swaels. I1BIICHBBBBBIBSBIHSS3B19BH1BI RECHTERLIJKE ORDE Bi] Koninklijk Besluit van 1 Oktober 1036 werd benoemd tot Deurwaarder bij de Rechtbank van Eersten Aanleg te Veurne. de H. Gequiere (C.-A.-C.), Kan didaat-Deurwaarder te Reninge. laBESBBBBBBSBBBSBBEBBIflBaESSB Zijne Excellentie Monseigneur Lamiroy» Bisschop van Brugge, heeft benoemd: Tot Pastoor te Alveringem, E. H. Baelden, Pastoor te Snaaskerke. Tot Pastoor te Snaaskerke, E. H. Deman, Onderpastoor te St Jozef, Oost ende. VAN 2 OKTOBER 1936 100 Fransche franken 138,50 1 Pond Sterling 146,225 fr3"*" 1 Dollar 29.6275 frank. I Gulden 16 frM*

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 4