Opening der Hoptentoonstelling DE HOPTEELT CHEVROLET KOENTGES Moderne Snijschool voor Dames Raph. Pannakcacfco DIE KOK KOK BEEK KOOKPAN. MEER VASTHOUDEN Cesar MOTTRIE Voorsnel en zninirj vervoer «DE POPERINGENAAR,, - "DE HALLE„ III. - Het kweeken der Hop De CHEVROLET BESTELWAGEN 24.000 BESTELWAGEN DS JAARLIJKSCHE SNIJLEERGANG I I Vraagt Prospectus BIJVOEGSEL aan OFFICIEEL VERTEGENWOORDIGER VERWEN IN ALLE KLEUREN Maloulaan, 28-30, IEPER tel. 149 Wcrt kost het, Wat kost het, om het vuur 10 tot 12 uren aan te houden Vlaginhuldiging van den Vuurkruisenbond van leper en uitreiking der juweelen WE ZENDEN ONS BLAD Boterstraat, 12 IEPER ssd op Dënstfag 6 Oktober opnieuw beginnen VOOR UW DRUKWERK van ZONDAG 4 Oktober 1936. Nr 40 IIIHI in de Feestzaal van het Stadhuis te Poperinga op Maandag 28 September 1936. De jaarlijksche hoptentoonstelling, In gericht na de hoppepluk, werd nu Maan- dag 11 geopend. talrijk waren de aanwezigen bij dc eptning. Op het verhoog hadden plaats genomen je Heer Brutsaert, Eere-Voorzitter van jjet Hopverbond van Poperinge en Ge meenteraadslid; de H.H. Gombert, Vau- jooren en Bossaert, Schepenen der stad; Heer Desmyter Emiel, Voorzitter van liet plaatselijk Hopverbond en Gemeen teraadslid der stadH. Carlicr, Voorzitter Tan dc Nationale Brouwersfederatie; H. \;.n Mclé, Oud-Voorzitter van de Natio nale BrouwersfederatieH. Bekacrt, Voor zitter van den Brouwersbond van Kort- riji;; H. U. Simoens, Staatslandbouwiri- jzt ieur voor de streek, alsmede nog twee andere Hceren van de Nationale Brou wt rsfederatie. lil de zaal bemerkten wij talrijke brou- tvcs, handelaars en landbouwers, die be lang stellen in de Poperingsche hoppe- teeit. lieer Dr H. Brutsaert leidde de verga dering in, dankte alle aanwezigen en ver ontschuldigde enkele personaliteiten, die we0eiis belet de vergadering niet konden bijwonen. Hij drukte bijzonderlijk zijn spijt uit over d'afwezigheid van den Heer Leon Verhefst, een oude vriend en studie- makker van hem, tegenwoordig leeraar aan de brouwerij school van de Hooge- scliool van Leuven, op wiens bevoegdheid hij menigmaal in hopkwestie en bijzon derlijk in de kwestie van de mannelijke planten beroep had gemaakt. Onmiddellijk na den Heer Brutsaert, nam Heer Ingenieur U. Simoens het woord, om wat uit te weiden over de op brengst van dit jaar en over de huidige tentoonstelling. De stalen dit jaar tentoongesteld, zegde de Heer Simoens, zijn eenigszins van min dere kwaliteit dan verleden jaar. Dit valt hoofdzakelijk tc wijten aan het slecht we der en de peronospora die dit jaar erg heeft gewoekerd. Werden enkel tentoon gesteld de stalen van de hoppekweekers die te voren hun naam hadden opgegeven. Sedert zijn er nog komen vragen huil hop ten toon te stellen, daar zij goede hop hadden bekomen. Zij konden geen vol doening bekomen daar zij zich niet tijdig hadden aangegeven. Dit jaar zijn 92 stalen tentoongesteld, waaronder talrijke stalen van nieuwe va riëteiten, in onze streek nieuw gekweekt. Het plukken en drogen, ging de Heer Simoens voort, is dit jaar beter verzorgd dan verleden jaar en enkel een paar stalen hebben punten verloren voor het drogen, wi.il het plukken in algemeene regel goed voldoet. De kleur verschilt soms nogal, bijzon derlijk naarvolgens de hop vroeg of laat werd geplukt, daar de iaatgeplukte hop dit jaar te lijden heeft gehad van regen en harden wind. Er mag ook gezegd dat de oude soor ten, voor wat de kleur betreft, doorgaans meer voldoening geven dan de nieuwe va riëteiten. Aangaande de aroma dient gezegd dat deze doorgaans voortreffelijk is. In massa penomen zijn de stalen, voor wat de rijp heid aan luppuline betreft, wat min goed dan verleden jaar, maar stalen die dit jaar het meeste getal punten hebben behaald, zijn beter dan bij het verloopen jaar. Deze tentoonstelling is opnieuw een MBwijziging voor de hopkultuur. V.r werd veel gesproken, vervolgt de re denaar nog, dat ik de oorzaak ben dat de mannelijke hoppeplanten ziin geweerd. Dit is niet waar en het is mij totaal on verschillig dat er mannelijke hoppeplan ten gekweekt worden of niet. Het kwec- ken van mannelijke planten wordt voor gesteld door velen als een middel van be strijding der ziekten welke de hop aan tasten. Maar er bestaan hiervoor andere middelen en gepaster. Het komt er alleen op aan de gepaste bestrijdingsmiddelen toe te passen en te gepaster tijde. Dit moet goed gedaan worden en de planten dienen gezond gehouden. Geen uitvluchtsels mogen gezocht wor den bij een mislukking; maatregelen die nen genomen. Vele hoppekweekers zijn nog bij spreker te rade gegaan laattijdig inden bloei der plant, alswanneer de ziekte reeds erg woekerde, en dank zijn raad gevingen bekwamen de landbouwers die hij hem le rade gingen, toch goede hoppe. Op enkele stalen na van Buvrinsche hop geven de stalen van vreemde variëteiten meer voldoening dan de oude soorten in de streek gekweekt. De proeven genomen in het proefveld van Watou hebben eveneens bewezen dat de voortbrengstmogelijkheden der vreem de variëteiten grooter is, op merkelijke mate zelfs, dan bij de oude soorten. Zoo heeft de soort Tettnang in het proefveld het hoogste gewicht geleverd bij zeilde getal planten. De nieuwe variëteiten geven ook meer gelijkheid in de voortgebrachte waar dan de oude. Er dient dus aangestuurd tot het kweeken van de nieuwe soorien, die de oude uitgeputte soorten moeten vervangen. Ten slotte bedankt de Heer Ingenieur de Heeren Juryleden om de moeilijke taak der keuring waarmede zij zich belast heb ben, alsook de Eleeren Brouwers die ,-ich verplaatsten met het doel vingerwijzigin gen en richtlijnen te geven tot het beko rten van verbeteringen in de hopkultuur. Hij bedankt ook Heer Dr Brutsaert,. b 'invers, handelaars, hoppekweekers en 2'ie tegenwoordigen, voor de medewerking vericend tot het wellukken dezer tentoon stelling of óm hunne aanwezigheid. Heer Carlier, Voorzitter van den Na- honalen Brouwersbond van België, werd dan het woord verleend. Deze hield zijne 'ede in de Fransche taal. Hij verontschuldigde zich eerst de Fran- khe taal te moeten gebruiken in tegen woordigheid van een vergadering, waar bijna allen de Vlaamsche taal spreken, maar deze bezit hij niet voldoende, zegt hij, om er zich van te bedienen in zijn rede. Hij geeft een overzicht van het stichten c,:> de voorgenomen werking van het Na tionaal Komiteit voor den Hoppekweek, 'at onlangs werd gesticht door onze Re dwing en dat ook den steun heeft van het Nationaal Fonds voor Wetenschappe lijke Opzoekingen. Dit Komiteit heeft voor doel vooruit- p'ng te zoeken voor onze hoppeteelt en ?ve afzonderlijke krachtinspanningen die '■ervoor totnogtoe gedaan werden meer jfmen te brengen ten einde hoppe te be- 'omen in onze gewesten die zooveel mo gelijk de vreemde hoppe evenaren kan ën kan dienen voor alle gistingen in het brou wen. Spreker bedankt nog den Heer Inge nieur Simoens om hetgeen hij reeds heeft gedaan voor den vooruitgang van de hop peteelt in de streek van Poperinge en zet alle tegenwoordige hoppekweekers aan de raadgevingen gegeven door den Heer Si moens stipt te volgen. De Brouwersfede ratie blijft steeds bereid een hooge prijs te betalen voor de hoppe van beste kwa liteit. Dan werd het woord verleend aan den Heer Bekaert, Voorzitter van den Brou wersbond van Kortrijk die eerst in het Fransch enkele woorden toestuurde aan den Heer Carlier om dan in het Vlaamsch ook enkele dankbetuigingen te uiten aan het adres van den Heer Dr Brutsaert om den steun en de werking die hij steeds ten beste heeft voor het plaatselijk hop verbond. Hij dankte ook den Heer Inge nieur Simoens van wie de vooruitgang in de Poperingsche hoppeteelt grootendeels het werk is. Spreker spoort dan ook de hoppekwee kers aan om de richtlijnen door den Heer Simoens steeds te volgen en belooft dat dan ook de hoppekweekers steeds voorts zullen mogen rekenen op den steun van dc Brouwers van het Kortrijksche. Hiermede was de reeks redevoeringen gesloten en werd overgegaan tot het be zichtigen der ten toon gestelde stalen hop. UITSLAG VAN DEN WEDSTRIJD IN DE HOPTENTOONSTELLING BRIELEN Eerepri js 90 p.: Gcldof Cam. DIKKEBUSCH Eerepri js: 90 p.: Gesquière Osc. Eerste Prijs: 892p.: Gesquière Osc. ELVERDINGE Eereprijzen: 95 p.: Bertier Isid. 93 p.: Cardoen Ach. 90 p.: Bertier Isid., Dedecker Theoph. Eerste Prijzen: 89 p.: Cardoen Ach., Mulkmaj Wed. 88 p.: De Cat Cam. 83 p.: Hoorelbeke Alf. KEMMEL Eerepri js 91 p.: Traisnel Jeroom. POPERINGE Eerepri jzen: 95 p.: Reubrecht Georg. 94 p.: Boeraeve Maur., Igodt Jozef. 93ïp.: Igodt Jozef. S3 p.: Desmyter Em. 92 p.: Nfollet Const. 91 p.: Demarey Dan., Wed. Dumey. 90 p.: Adriaen Jer., Demarey D-, De- queker Heet., Huyghe J., Mer- levede Prud., Quaghebeur H., Vande Wynckele Maur, Eerste Prijzen: 89 p.: Baillieu Cam.. Decrock Cam., Lebbe Jules. Nfollet Const. 88 p.: Derycke Leon, Huyghe Jeroom. 87 p.: De Crock Jer., E. Z. Paulinen. 85 p.: Billiau Maur., Debaene Maur. 85 p.: Werquin Cam. PROVEN Eereprijzen: SSjp.: Lermytte G., Top Marc., Idem. 94 p.: Ganne Maur., idem. 93fp.: Lefebvre K. 93 p.: Wed. H. Desmyter. Eerste Prijzen: 88 p.: Desclirevel Serat. 85 p.: Van Cayseele Rene. RENINGELST Eerepri Jfeen: 95 p.: Corselis Cam. 92 p.: Hennebel Ach. 91 Jp.: Vandelanoite Emiel. 90 p.: Goethals M., Vandelanoite E. Eerste Prijzen: 89 p.: Dequeker Julien. Houwen Ach. 88 p.: Corselis Cam., Spenniuck Jtlie, Van Oost Leon. 86 p.: Dequeker Jul. 85 p.: De Coninck Hil. ROESBRUGGE Eereprijzen 93 p.: Wed. L. V.d. Broucke, Leroy A. 92 p.: Leroy Alois. Eerste Prijs: 85fp.: Wed. Leon Vaaden Broucke. VLAMERTINGE Eereprijzen: 91 p.: Boeraeve Ger., idem, Clays Ch. 90 p.: Longuepé Gust. Eerste Prijs: 88 p.: Derycke Cesar. WATOU Eereprijzen: 97 p.: Dejonghe Georges. 96 p.: Dejonghe Georges. 94 p.: Prum Prudent. 92Jp.: Cappelaere Nest. 92 p.: Brysbaert Cam., Dauchy Flor. 91 p.: Brutsaert Gast., .Coene Jul., id. Eerste Prijzen: 89 p.: Demaeght G., De Smyter J. 88 p.: Brysbaert Leon. 87 p.: Coene Julien, Van Oost Georg. 86 p.: Derycke Maur. 83 p.: Verdonck Julien. WESTOUTER Eereprijzen: 95 p.: Kestelyn Ernest. 92 p.: Hardeman Joz., Hardeman M., Kestelyn Ern. 91 p.: Vandelanoite Em. 90 p.: Hardeman Benoit. Eerste Prijzen: 89 p.: Goudezeune Henri, 88 p.: Rouseré Georg. KB Na deze bothanische kenmerken der hop beschreven te hebben zullen we nu na gaan waar en hoe de hop moet gekweekt worden. Eerst en vooral een woordje over den grond. Meestal hoort men zeggen: Het komt er niet op aan waar we onze hop zet ten, ze groeit toch in alle gronden. Om te bewijzen dat dit princiep valsch is, zal ik U den uitslag geven van proeven welke gedaan geweest zijn in een tamelijk lich te grond. In Maart 11. werd de proeftuin een schupsteek en half diep omgewerkt, daarin werd 30 kgr. half verteerde stal mest ingewerkt en werd de gansche op pervlakte begoten met vloeimsst. Zoo bleef de grond enkele dagen liggen. Het stuk land werd In drie peroeelen verdeeld waarvan ieder een lengte had van 3.30 m. Perceel 1 was met de stalbemesting zoo gereed voor de planting. Perceel 2: op dit gedeelte werd nog 25- 30 kgr. kalk uitgestrooid. Perceel 3 werd zuur gemaakt met zwa velzuur. Na veertien dagen werden de plantjes uitgeplant op een afstand van 1,10 m. Om de reactie te kennen van den grond van die verschillende perceelen, werd van ieder een monster ontleed in het labora torium. Ziehier de uitslag: Perceel 1: heel licht zuur. Perceel 2: heel basisch (kalkhoudend). Perceel 3: heel zuur. Eens dat de plantjes ln groei waren, werd aan ieder een zelfde hoeveelheid scheikundige meststoffen toegediend, hl. ammoniak: 503 kgr. per Ha. ljzerslakken: 80 kgr. per Ha. chloorpotasch: 500 kgr. per Ha. Den uitslag van al deze bewerkingen was: Op perceel 1een plantje stierf na eenf- ge bladjes ontwikkeld te hebben. Op perceel 2: de bladjes kwamen geel en gaven veel gelijkenis aan de gewone aardappelziekte. Ze ontwikkelden heel traag. Twee plantjes stierven na ongeveer 14 dagen. Op perceel 3: de drie plantjes stierven na een week. Door de uitslagen van deze proef komt men onvermijdelijk tot het besluit: hop groeit niet in alle gronden. Welke grond is dan het best geschikt voor de hop? Het antwoord hierop is: de goed doordringbare zand-leemgronden welke niet te snel uitdrogen en die rijk zijn aan. humus. In algemeenen regel vraagt een hopplant grond met aleallsche reacties. Kalkrijke gronden geven de grootste opbrengsten in zake hoeveelheid en hoedanigheid. Het humusgehalte van den grond beïnvloedt in groote mate de wortelvormlng, en als daar tereelfdertijde veel kalk aanwezig Is, zijn de wortels tal rijk en vezelachtig. Daardoor wordt de voedselopname voor de plant regelmatig en rijpelijk verzekerd. De vochtigheid wordt goed geregeld, zoodat ln natte sei zoenen het overtollige water op tijd weg zinkt terwijl bij droog weer een snel uit drogen niet te vreezen ls, doordat de wer king van de haarbuiskracht getemperd is. BEMESTING. De hop ls een veeleischende plant. Ze vraagt een vruchtbaren humusrijken en diep omwerkten grond. Om een gedacht te hebben over de behoeften aan voeden de bestanddeelen, kunnen ontledingen worden aangehaald waaruit blijkt, dat de hopplant vooral stikstof, pctasch en kalk opneemt. De phosphoorzuuropname is te vergelijken met die der andere planten. De toestand van den grond speelt een voorname rol. Vochtige gronden zijn te vermijden, daar worden de planten geel en verliezen vroegtijdig hun bladeren. Meststoffen welke de natuur van den grond slechten zijn: Sylviniet, en in zwa re gronden ook wel sodanitraat. Men ge- bruike geconcentreerde potasch of stik- stofmesten welke best passen voor de ge vallen waarin men zich bevindt. Stalmest en andere organische meststoffen moeten steeds den grondslag vormen van een goede oordeelkundige bemesting, aange vuld door passende hoeveelheden schei kundige meststoffen, verzekert men een regelmatige gepaste voedingsvoorraad en alzoo een grooter opbrengst. In Bohemen bestatigde men bij het aanwenden van dezelfde hoeveelheid stalmest, stikstof en potasch plus 300, 600, 900 kgr. ljzerslak ken, een opbrengstvermeerdering van 300, 450, 700 kgr. hop. Proeven hebben bewezen dat onder al de stikstofmesten, de kwali teit het meest bevoordeeligd wordt door «Ureum», doch de groote hoeveelheden stikstof maken de hop meer vatbaar voor ziekten, een regelmatig rijpen wordt bena- deeligd, en de vorming van groote slecht gesloten bellen heeft plaats. In een woord draagt een te overtollige stikstofbemesting bij tot het bekomen van een minderwaar dig produkt. (Wordt vervolgt) L. J.-B. C. KRACHT NEEMT TOE KOSTEN DALEN 6 cyl. kopkleppenmotor 10 meer- krachtontwikkeling, ondanks 10 ge- ringer benzineverbruik. Andere voordeden die er toe zullen bij dragen om uw bestelkosten te verminderen. zelf-bekrachtigende, hydraulische remmen Syn- chro-Mesh gangwissel en geruischlooze 2» geperst stalen langsliggers van U-profiel raam met 5 tra versen 2 wiel bases: 2.845 m. en 3.28 m. gemak kelijke toegankelijkheid van alle onderdeelen spe ciaal bestudeerde bestelwagen carrosserieën voor uiterst lage prijzen overal service en origineele verwisselstukken. VANAF FRANK f.o.b. Antwerpen voor het 2,845 m. chassis Gemakkelijke betalings voorwaarden door mid del van de G.M.A.C. 8TOOMVERWERIJ Mtl .VWASSCHERIJ DROOGKU1SCHERIJ van BRUGGE, 'Nleuwwasschen van aUerlel stoffen, opgemaakte en niet opgemaakte kleedingslukken, zonder losdoen. Meubelstoffen, blnnenversiering. Verzorgd Werk Spoedige Bediening BIJZONDER ZWART VOOR ROUW IN 24 UREN BIJHUIZEN VOOR: POPERINGE: M. A. Vandermeersche, 15, Maur. Dewulfstraat. OIKSMUIDE: Mad. Pil, Groote Markt, 9. IEPER: Mej. Domicent, 21, Korte Torhoutstraatl MEENEN: Mej. Chombar, 22, Rijsselsche straat. ROESELARE: M. A. Depoorter, 40, Zuidstraat. VEURNE: M. J. Nowé, 10, Nieuwstraat. NIEUWPOORTMej. Hendryckx, Marktstraat, 12. om voor 4 personen een maal* tijd te koken Zoo bitter weinig I Daartoe zijn noo- dig 4 of 5 Union Briketten voor nog niet 60 centiemen. En daarbij wat een vuur. welk resultaat en welke zindelijkheid 1 Bijna niets I Goedkooper dan opnieuw vuur te maken, zijn 2 «Union Briketten» tusschen de maaltijden of voor den a geheelen nacht. Stookt ze dus zoowel ln keuken- als in wasch- tornuizen. Union Briketten"zijn bruinkolen. Bruinkolen zijn aardkolen evenals steenkolen. Zondag 27 September had alhier de plechtigheid plaats van de wijding en In huldiging der vlag van den Vuurkruisen- bond, afdeeling leper, en ter dier gelegen heid werd ook aan de rechthebbende leden het juweel van het Vuurkruis overhandigd. Van 's morgens vroeg kwamen sterke afvaardigingen met treinen, trams en autobusen de stad binnen. Rond 9 uur verzamelden ze aan het Hotel Con tinental lokaal der plaatselijke afdeeling. We bemerkten groepen met vlag uit Vorst, Elsene, Brugge, Middelkerke, Blanken- berge, Hoboken, Gent, Oostende, Roeselare, Kortrijk, Moeskroen, Borgerhout. De Pan ne, Waasten, Wetteren, Kapellen, Ver- viers, enz. Rond 9.30 uur vertrok de stoet met de Rijkswacht aan 't hoofd, gevolgd door de Harmonie Ypriana, alsook de talrjike vlaggen der deelnemende bonden en de leden Vuurkruisers naar de St Maartens- kathedraal. Vele huizen waren bevlagd en hier en daar waren er spandoeken over de straat vastgehecht, de Vuurkruisers huldigend en welkom heetend. Jammer genoeg was het weder niet van de partij en dikke regendroppelen vielen uit den zwaar bewolkten hemel neder. Toen de stoet voorbij het gedenkteeken der leper - sche gesneuvelden stapte, ontblootten al de deelnemers de hoofden, uit eerbied voor hunne gevallen broeders. Weldra bereikte de stoet de Kathedraal, die in korte oogenblikken bomvol liep. Z. E. H. Deken Vermaut, bijgestaan door de EE. HH. Onderpastoors Huyghe en Deconinck, gingen over tot de wijding der vlag der afdeeling leper, waarna een plechtige mis werd opgedragen ter na gedachtenis der Iepersche helden. Aan het orgel had de heer Hanoulle uit Kortrijk plaats genomen en 't gezang werd ver zorgd door het gemengd koor der kathe draal, onder leiding van den heer Maur. Baert. Onder de talrjike aanwezigen bemerken we: de heer Kolonel Dewaele bij het 3» Linieregiment te Oostende, afgevaardigde van Z. M. den Koning; den Federalen voorzitter, belet zijnde, werd vervangen door den heer Lelong; Dr Dewinter, van Brugge, provinciale voorzitter; H, Van Thcrenburg, Prokureur des Konings, eere voorzitter der afdeeling leper; H. Cam- bier, plaatselijk voorzitter; heer Matton, voorzitter der rechtbank; heer J. Vander Ghote, burgemeester; heer Clinckemaille, arrondissementskommissaris; den heer schepen J. Van der Mersch; Z. E. P. In- nooentius, prior der E. P. Karmelieten; E. P. Hubertus en Mapheus, alle 3 Vuur kruisers, enz. In het koor had de federale vlag en deze der afdeeling leper plaats genomen. De andere vlaggen vormden de haag in het middenkoor. Een gelegenheidssermoen werd gehouden door den E. H. De Beir, Krijgsaalmoe- zenier (Vuurkruiser). Hij zei o. a. dat deze dag geen rouwdag maar een vreugde dag moest wezen. Hij herinnerde de Vuurkruisers aan het offer dat ze gebracht hadden voor vorst, lar.d en volk en rakelde talrijke herinneringen op uit de bange oorlogsdagen. Hij besloot zijne kanselrede met de woorden: laten we als broeders elkander lief hebben». Aan de consecratie der H. Mis werd door de klaroenen het Te Veldege blazen en bij het eindigen der H. Mis werd het Vaderlansch lied en Naar Wijd en Zijd op het orgel gespeeld. Hierna werd op de Vanden Peereboom- plaats een stoet gevormd, die zich eerst richtte naar het Iepersche gedenkteeken, waar een kroon werd nedergelegd, wijl het muziek in gedempten toon de Braban- qonne uitvoerde. Vandaar ging het naar het Belfort, waar een groon werd opge hangen onder het beeld van Koning Albert, dat er in een nis prijkt. Het «Te Veldewerd geblazen en de Brabanqonne uitgevoerd. Nu richtten de schreden zich naar het Memoriaal der Meenenpoort, waar insgelijks een kroon werd neerge legd, wijl de Last Posten daarna het God save the Kingwerd geblazen. Een afdeeling begaf zich naar het Fran sche krijgskerkhof der Potyze, waar een bloemengarve werd aangebracht. In den vroegen morgen hadden mak kers van Verviers naar Poperinge geto gen, om er insgelijks op het gedenkteeken der gesneuvelden aldaar bloemen neder te leggen. Hierna greep ten stadhudze eene offi- cieele ontvangst plaats van den afgevaar digde van den Koning, van den afgevaar digde van den Federalen Voorzitter en deze der verschillende afdeelingen, door de plaatselijke overheden. Heer J. Vander Ghote bracht in warme en overtuigde woorden hulde aan de Vuur kruisers, waarop de Heer Cambier, plaat selijke voorzitter, dankte en vroeg aan den Kolonel Dewaele te willen overgaan tot het uitreiken van het Vuurkruis aan den Burgemeester van leper, waarop eerst genoemde het juweel op de borst spelde van J. Vander Ghote onder algemeen handgeklap der aanwezigen. Daarna werd •het gebruikelijke glas geledigd tot heil van de Vuurkruisers. Daar het zoo 'n onbarmhartig weder was, moest men verzaken van op de Groote Markt Koning Albert over te gaan tot het overhandigen der juweelen; dit •greep plaats in den Stadsschouwburg. Eerst kwam Kolonel Dewaele aan het woord en bracht hulde aan de Vuurkrui sers, aan H. M. Koningin Astrid zaliger gedachtenis en aan het Vorstenhuis, ook aan de deelnemende groepen: N.V., N.S.B, 3® en 23® Linieregiment, aan de Pollus de Franceen aan de British Legion Hierna overhandigde hij de vlag aan den plaatselijken voorzitter, wijl de muziek nogmaals het vaderlandsch lied speelde. Heer Cambier, plaatselijke voorzitter, zeg de dan dat de afdeeling leper haar vaan del zou weten te bewaren en hoog te hou den. Daarna sprak Dr De Winter, pro vinciaal voorzitter, een gloedvolle rede uit in een sappige taal, die menigmaal hand geklap uitlokte, waarna er overgegaan werd tot het overhandigen der vuurkrui- sen aan een 100-tal aanwezigen. Rond 13 uur greep er een défilé plaats van de makkers voor de bovengemelde overheden en te 13.30 uur werd een de- mokratisch noenmaal opgediend ln het Hotel Continentalwaar talrijke heil dronken ingesteld werden. leper bracht op waardige wijze eere aan de helden van den droeven wereldoorlog. ra DE REDE VAN Dr DE WINTER Provinciale Voorzitter, bij het inhuldigen der VuurkruisersTlag te leper, op Zondag 27 September 1936: ...Steeds waren de zonen der Vaderen waardig... Wij, Vuurkruisers, hebben met ons bloed de laatste bladzijde van België's Heldendicht in de modder van het IJzer- land geschreven. Vier jaren lang stoeiden wij, kinderen uit al de Belgische gouwen, groot en klein, rijk en arm, Vlaming en Waal, zij aan zij. zonder dat ooit klassennijd of klassenhaat vermochten, de hertelijke broederlijkheid onder wapenbroeders te benevelen. Daar heerschten de offervaardigheid en de een dracht waarvan onze roemrijke driekleur het wapperende zinnebeeld ls. Zinnebeeld van betrouwen in de toekomst. Zinnebeeld van ons vaderland: dat land Waar Maas en Schelde vloeien, De Noordzee bruischt en stormt! Waar weelde en kunsten bloeien De Vrijheid Helden vormt, Waar velden, wouden, weiden, Als gaarden rijk beplant Het hart en 't oog verblijden Daar is ons Vaderland, Waar Maas en Schelde vloeien Daar, daar is ons Vaderland. In het zwarte vak van onze Vuurkrui- senvlag grijnst onze oude kennis, de dood, akelig zinnebeeld van ons lijden. Vier jaren lang was de dood onze aller- trouwste oorlogsgezel steeds bij ons, rondom ons, voor ons, achter ons, boven ons, onder ons overal altijd, vonden wij den dood. Na den bloedigen lijdensweg, die ging van Luik over Halen en Houtem, Ste Mar guerite naar Antwerpen en Diksmurde, werd het Belgisch leger in het slijk van den IJzer verzonken en maaide de dood onverpoosd. Is het hier wel plaats en stond, op dezen blijden dag, zulk gruwe lijk leed te gedenken?... Ja! roept ons de dood van ons vuurkruisenvaandel. Janiet vergeten! Nooit vergeten hoe de mannen van de -vuurlijn,lange en eindelooze jaren naar ziel en lichaam werden gefolterd, af getobd en afgebeuld tot dat op een of anderen dag een monsterachtige granaat het menschelijke wrok deed uiteenspat ten en een eir.de stellen aan 't onmen- schelijk bestaan... Nooit verzadigd, nooit vermoeid eischte de oorlogsgod steeds meer en meer men- schenbloed: Bij het gebulder der kanon nen en het geratel der geweren, in de ake lige wolken der brandende stikgassen, vie len de slagen van den dood steeds rapper en rapper, steeds harder en harder En op de talrijke kerkhoven ginds, bachten het front, schoof de oneindige rei der on telbare houten kruisen rusteloos vooruit. Veertig duizend onzer makkers zagen nooit hun land en huis, hun vader en moeder, ham vrouw en kinderen terug... En van uit den donkeren hoek van ons vuurkruisenvaandel roept ons de grijn zende dood, U, Vuurkruisen, U, burgers, toe: «De dood van veertig duizend mak kers. Vier jaren onmenscbelijk lijden voor tachtig duizend Vuurkruisen niet verge ten! Nooit vergeten! A Vuurkruisen, Adeldom van den IJzer: Ons blazoen: het Vuurkruis: dapper heid in het verleden. Onze leus: Salus Patriae Suprema Lex plichten voor heden, 's Lands heil weze 't hoogste gebod voor 't vaderland goed en bloed veil hebben... Het gebeurt wel meer dat wij diesaan- gaande voor militaristen uitgescholden worden. Wij verklaren het onbewimpeld: Wij, die de gruwelen van den oorlog aan den lijve gevoeld hebben, wij verafschuwen en wij vervloeken en wij haten den oorlog meer dan gelijk wie ook. Maar wij mis prijzen de kleinzieligen en verachten als lafaards de mannen die hun leven voor vrouw en kinderen niet veil hebben! Duizende helden die hulpeloos gestor ven zijn. Honderden helden die vergeten en verlaten hulpeloos sterven. De mannen van de vuurlijn gedoemd om voor hunnen tijd vergeten en verlaten hulpeloos te sterven. Dit is het bilan van 's lands erkente lijkheid voor hen aan wie het zijne"vrij heid, aijn bestaan alles te danken heeft. Zeker! dat hebben onze wetgevers niet gewild en dat willen onze overheden, dat willen onze medeburgers niet... Maar dat is! Dat is, omdat men te dikwijls vergeten heeft eer van verdienste afhankelijk te maken en hulp aan behoefte te passen... Maar dat is en dat had nooit mogen zijn en dat mag niet langer zijn. En als wij vragen dat het land, dat aan den adeldom van den IJzer alles te danken heeft, niet zou dulden dat zijne redders vroegtijdig hulpeloos ten grave gesleept worden, mogen wij dan wel als veel- eischend afgescheept en als profiteurs uit gescholden worden? Wij misprijzen ze, die heldenbloed te gen klinkende munt willen uitwisselen. Maar dankbaarheid, hulp aan zijne stervende helden is van 's landswege een zedelijke en onverbiddel; jke plidht. en niet een rechtgeaard burger zal het dulden dat 's lands bestuur zich aan dien heiligen plicht onttrekke. Wij rekenen er dus op dat er in de naaste toekomst een krachtig offensief worde ingezet offensief teg.n alle wan toestanden, tegen alle misbruiken, tegen alle profiteurs, tegen de zedelijke deva luatie. Daarvoor kan het land eens te meer op de mannen van den grooten oor log rekenen. aHEHSHSBMnHHMaBaiHHB» in Belgie, van nu tot einde jaar, aan wie ons zendt in postzegels of stort op post- checkrekening 155.70 van V. Sansen-Van- neste, Drukker, Poperinge, de som van 4,80 FRANK. Voor het Buitenland zende men ons per Internationaal Postmandaat: Uit Frankrijk: 10,40 fr. Uit Amerika: 15,60 fr. BESTUURD DOOR Aangenomen Kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Beroepsschool te leper i jjg i= ii.jrti:!!;iiiuiigii!iiii;i!!iuii:iiiii:!i!i!i8iiiii::iMM!iiii.iiiiiiiiiiitiii;iiiüiiiiNiiiiii.;iiuiiiiiiiiiuHUiimmHHi!'iiHii,!|iiiimmniHiiii,,ii",ffM<!iii!!>ifmttimF!iiininiiti'!ii^ Volgens «Je" v<,n *en heer L... te A... Welnu, chef. die j rheumotiek Hel wordt steedz erger. He< duurt nu al 4 jaar. ik begin er gtnoeg van te krijgen. Nu heb Ik het in de vingers. Ik kan zelfs geen kookpan meer vasthouden. I - Mijn neef had ook last van rheuma- tlsk. HIJ heeft Kruschen Salts genomen en nu is (hij gerost. i Nu, Indien ik ook eens een proef nom met Kruschen Salts Dit Is nu toch wel de tiende maal, dat ik hoor zeggen dat het rheumotiek geneest 't Is heel eenvoudig, mor genvroeg reeds koop ik U een feschje. J T.WEE MAANpEN CAf^; "V Chef, gij zijt verbazend. Gij doet nu het werk van vier. Wat heeft U van Uw rheumotiek afgeholpen t Wel, Kruschen, en dit in minder dan twee maanden Ach had ik Kruschen maar vroeger gekend I KRUSCHEN bezit de eigenschap het urinezuur dat de oorzaak is van rheumatiek - op te tossen - en het om te zetten in een onschadelijke oplossing,die dan gemakkelijk door het organisme wordt ofgevoerd. Bovendien zuivert Kruschen het bloed en zorgt voor de volmaakte werking van de nieren, de natuur lijke filters van giftstoffen en zuren. Uw pijnen waar zij ook zitten verdwijnen, en het dagelijksch ge bruik van de "kleine dosis" behoedt U voorgoed voor hun terugkeer. Kruschen Salts is in alle cpotheken verkrijgbaar I2frs75 per fleschje; 22 frs per groote flesch (toereikend voor 120 dagen). Monopolie voor België Charles DELACRE. Brussel. BELGISCHE HYPOTHEEKMAATSCHAPPIJ SPAARKAS Naamlooze Vennootschap gesticht In 1D03 40. Lange Nieuwstraat. .NTWERPEN Private onderneming beheerd door het koninklijk besluit van 15 December 1934. Handelsregister: Antwerpen Nr 3830. Kapitaal en Reserven: Fr. 27.590.000. SPAARBOEKJES: Intrest volgens termijn. LEENINGEN OP VASTE GOEDEREN. BEHEERRAAD SA. Baron uean Cogels, 'oorztt-er M. Alph Ullens de Schooten, Beheerder. M. Paul Van den Bosch, Alg,-Beheerder, Om meer Inlichtingen te bekomen gelieve O te wenden tot onze agenten: Krombeke: M' Wed. Denys-Verhaeghe. Reveren a/IJzer: j. Tahon, Gem.-Secr. Oostvleteren: Mej. Yvonne /an Houtte. Nieuwkerke: Cyr. Mahieu, Gem.-Ontv. .Meesen: G. De hom, G. Gratrystr., 41, Brua, Ploegsteert: V. Menet, 109. rue d'Armenl» Roesbrugge: G. Delplace, Gem.-Ont. Waasten: Pierre De Simpel, Notaris. Wervik: M Leon De bonnet, L/eyestr., 26. Westvletercn: M" Wed J Quaeghebeur. siBBEEaBiuaiisaaBBBABiBaiBaaiaa wendt U ter Driikk. SANSEN-VAN.nb3TH Po*

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 7