Reik mekaar de hand De Burgeroorlog in Spanje LEENINGEN VOOR IEDEREEN AAN 4,90% WERELDGEBEURTENISSEN UIT DE OUDSTRIJDERSWERELD Berichten nopens de Renteconversie Bij ons in 't Westland, evenmin als bver geheel Vlaanderen, ls er nie mand meer die nog twijfelt aan de noodzakelijkheid van een antikom- munistische actie. De meeningen over de daarvoor aan te wenden middelen loopen echter nog al wijd uiteen, en waar men het theoretisch één wordt, daar draalt men tot daden over te gaan. Dit is geen verwijt aan ander mans adres, maar het resultaat van zelfonderzoek: we beamen allemaal dat de oplossing der meest branden de kwesties van den dag slechts door éénheid en door nieuwe vormen kan bewerkstelligd, maar ieder organisatie beweert hardnekkig dat haar spuiten het best de laai kunnen dooven. Daarom willen we hier eens, wars van alle verkapt konservatlsme, met nuchtere oogen den toestand bekij ken, zonder romantiek, maar realis tisch. Eerst kunnen we bij benadering bepalen aan welke essentieele voor waarden de formaties moeten vol doen om in de nabije toekomst ware volkskampen te zijn: Ze moeten een politiek doel heb ben, dat, alhoewel het heelemaal be antwoordt aan de revolutionnaire ideeën van dezen tijd, binnen de per ken der wettelijkheid en over 'n af- zienbaren tijd kan verwezenlijkt wor den. Ze moeten een sociaal program ma hebben dat beantwoordt aan de meest menschelijke eischen: de ar beid weze niet langer een karwei voor uitgebuiten, maar 'n bijdrage tot de algemeene volkswelvaart. De arbeiders zijn niet alleen een factor in het productieproces, zè moeten leven als menschen Patroon en werkman zijn evenwaardige raderen in het bedrijfs- komplex. Beroepsstanden! Op economisch gebied moeten ze de macht der ploutocratle (en meteen het kapitalisme dat het socialisme mogelijk miek) fnuiken opdat de waarheid weerom waarheid weze en geen gefinancierde leugen. Het sys teem grondvesten op stricte recht vaardigheid en naastenliefde. Daarbij moet een moderne formatie bok 'n gezonde bezieling hebben en tempo. Ze moet het volk omvormen van gelaten kiesvee tot geestdriftige mi'itanten! En het spreekt van zelf dat ze de meest radikale Vlaamsche eischen in haar programma moet opschrijven. Vanaf deze tribune kunnen we nu alle marcheerende troepen uit Vlaan deren eens monsteren. Uit den rooden hoek zien we SOCIALISTEN EN KOMMUNISTEN aanrukken. We zeggen klaar en dui delijk: die menschen eerbiedigen wij en we beklagen hen want ze zijn mis leiden en blinden. We willen hen win nen voor de volksche gedachte: met liefde. Doch voor hun marxistische ideaal kan er in het Vlaanderen van morgen geen plaats meer zijn. Marxis me en Leninisme zijn immers de ne gatie van het nationale en het volks- verbondene. Daarom blijft het roode ideaal (en niet de bedotte sjouwers) volksvijand Nr 1. Langs een donker wegeltje kruipen bok de LIBERALEN voort. Ze voeren nog altijd den Mam mon met zich mee, maar hun ge dachte is gestorven, en morgen zal de nieuwe orde triompheeren. Hun individualisme dat het volk uiteen- rafelde wordt door de huidige gene ratie onbarmhartig veroordeeld. Te genover hun vrije konkurrentie stel len we de geleide ekonomie. Tegen over hun leekenmoraal, onze kriste- lijke zedenwet. Tegenover hun for malistische democratie, de echte volksche orde. Liberalisme is antipode van het geen we in Vlaanderen willen ver wezenlijken. Daarom is het voor ons dood. In tegenstelling met dit stervend verleden, klinkt daar, als uit de ne velen der toekomst, de harde stap van het marcheerend VERDINASO. Dletsche Voixsstaat, Dietsch Impe rium, Bourgoncuscn Rijk. Het heeft toeKomstmogenjKneid maar het heeft te weinig zm voor realisme tegenover de huicuge omstandigheden. Het wil de vrijmaKlng van Vlaanderen, maar het weigert aen eersten stap te zet ten in die richting; het negeert de wenschenjkheid en de vruchtoaarheid van het federalisme. Daarom is het op het huidige moment niet in staat cp politiek gebied iets voor Vlaande ren te verwezenlijken, en Vlaanderen moet nu vrij worden om het in de toekomst te kunnen zijn. Na het Verdinaso trekt het VLAAMSCH NATIONAAL VERBOND voorbij. Het kampt om den Groot- Nederiandschen, om den Dietschen Voissstaat, maar het staat ook in de bres voor de Vlaamsche autonomie. Het heeft echter te weinig gevormde bezielers en het kent te veel mee- ningsverschillen in eigen schoot om overal sterk te kunnen uitstralen op de massa. Het heeft daarbij een pe riode van harden tegenstand achter den rug. Hierdoor zijn velen te hard geworden en niet meer in staat tot werkelijk groote dingen. Doch tegen over het internationale kommunisme staat het op hechten volkschen grond slag en zoo het zijn geest wil ruimer maken (denk aan de parochiepoli- tiek!) en 'n harde moderne propa ganda wil voeren, dan kan het in Vlaanderen veel vooruit komen. Daarbij hecht het V. N.V. steeds meer belang aan de sociale ideeën. Waar het voor jaren proklameerde: Eerst Dietschland, dan de rest daar brengt het nu de gedachte der beroepsstanden meer en meer op het voorplan. Over 't algemeen mist de beweging toch nog stuwing en tempo. Omtrent parallel met het V.N.V. marcheert thans ook REX-VLAANDEREN. We hebben lang een loopje geno men met de utopie van een Waal die Vlaanderen zou veroveren. We hebben misprijzend geschokschouderd om de rottelingensensatieder Rex pers. Men heeft zelfs gesproken van een dwaas en misdadig avontuur (Bo- dart in Gids op Maatsch. Gebied). In Vlaanderen waande men zich immuun voor deze Waalsche bewe ging. Wijl wij echter parlementeerden, organiseerde zij. Wijl wij spraken, handelde zij. Wij hielden de uitspraak voor apodictisch dat Degrelle in Vlaanderen nooit iemand anders zou kunnen mobiliseeren dan het belache lijk aantal franskiljons dat nog steeds onze steden verpest. Al deze aantijgingen mochten bij den aanvang wel waar blijken of waar zijn, op korten tijd is er echter veel veranderd. In Wallonië is Rex uitgegroeid tot 'n geestdriftige volks beweging en indien ginder de roode vloed op vandaag wordt gebroken en morgen ingedamd, dan is zulks te danken aan Rex. De stricte eerlijk heid eischt van ons dit volmondig en resoluut te bekennen. En in Vlaanderen? Het weekblad «Rex voor Vlaande ren dat reeds voor de verkiezingen verscheen, had het succes niet dat haar stichters er van verwacht had den. De verkiezingen zelf al even min, want inderdaad: het Vlaamsche volk was er niet op belust zich door Vlaamsch-onkundigen (wat de kan didaten veelal waren) te laten beet nemen. Dit deed Degrelle de man met den politieken flair van koers veranderen en zich heelemaal basee ren op Vlaamschen grondslag. Hij stelde ons ook voor de verbazende feiten: Pol De Mont De nieuwe Staat. In dit dagblad omschreef De Mont het Rexplan en sprak zich uit voor den bondstaat. Vlaanderen was verbluft. Toch schenen de uitspraken van Degrelle daarover niet altijd te kloppen met die van De Mont, vooral niet in hun Fransche bladen. Op 26 September nu ultimatumde «Nieuw Vlaanderen» Leon Degrelle zich solidair te verklaren met De Mont tegenover Vlaanderen en ook tegen over Wallonië. Enkele dagen daarna verklaart Degrelle te Hasselt dat Rex voor Vlaanderen wil: «Zelfbeschik kingsrecht en gelijkheid van Vlamin gen en Walen in een bondstaat waar in alleen de toppen elkaar raken». En in de Pays Réelvan enkele da gen terug verklaart hij, alhoewel in andere termen, hetzelfde standpunt. We hopen dat we dit als 'n defi nitieve en bindende verklaring kun nen aanzien. Daarmee schijnt Rex ook in Vlaanderen ingeburgerd. Men kan wel smalen om de dema gogie, maar het is 'n logisch gevolg der huidige democratische instellin gen; en we moeten bekennen dat wij, spijts al ons geleerd confereeren dik wijls den loef worden afgestoken door een talentvollen volkstribuun. En Rex leeft! Het werkt rusteloos midden het volk. Het gaat systhema- tisch te werk en maakt de meest doel matige propaganda die men kan uit denken. Zoo verovert Rex 'n plaats in het Vlaamsche volksleven. Het helpt niet meer dit te negeeren. We kunnen 't ook niet meer als Waalsche ballast over boord werpen, nu zooveel onzer volksgenooten in Rex - Vlaanderen meemarcheeren. We moeten realisten zijn. De laatste groep die voor ons op doemt is de VLAAMSCHE KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ. Het Unitaire Katholieke Partij gareel is van Vlaanderen schouders afge schud de Katholieke Vlaamsche Volkspartij is een werkelijkheid. Deze nieuwe partij-formatie zou werkelijk kans hebben de groote massa der Katholieken in Vlaanderen te ver eenigen, en tevens als uitgangspunt te geworden van een groote en alles omvattende eenheidsbeweging die alle Vlamingen van goeden wil bindt en richt in de gemeenschappelijke stre vingen naar hetzelfde algemeen doel: De Herwording van Vlaanderen. De Katholieke Vlaamsche Volks partij doet haar intrede in Vlaande ren met een frisch, jong, opwekkend programma geschraagd op de drie groote en leidende gedachten: Katholiek: in katholieke geest, vol gens de katholieke Staatsleer, de nieu we politiek uitbouwen. Vlaamsch en Volks-K ationaal: ge richt op den groei en den bloei van de Vlaamsche Volksgemeenschap tot volledige nationale ontwikkeling. Sociaal: behertiging van de belan gen der gemeenschap en niet van één stand volgens de richtlijnen der Pauselijke Encyclieken. Op alle punten van het Vlaamsche Land wordt, onder de bezielende stu wing der jongeren, en den nauwwer- kenden geest van toenadering en sa menwerking te Mechelen geboren, de ze nieuwe werking in gang gestoken. Mits ze rap van wal steekt en niet een kostelijken tijd verliest aan over tollige onderhandelingen, is zij ge roepen de grootste rol te spelen tot de hernieuwing van Vlaanderen in gezonden stijl, door een concentratie- politiek. Nu we 'n algemeen aspect genomen hebben der weerbare formaties onder ons volk kunnen we ons met zorg af vragen: AAN WIE DE TOEKOMST? Aan het kommunisme? We herhalen wat we reeds meer malen bevestigden: zoo we verdeeld blijven, ja; zoo we één worden, nooit. Zal het Verdinaso het volk éénma ken en zelfstandig? Voorloopig niet, want het blijft te «prinselijk» om oogenblikkelijk een volksbeweging te scheppen van groote allure. Zooals we hierboven zegden kan het een rol spelen in de toekomst, maar thans hebben we menschen noodig die onmiddellijk willen han delen. Is het het VJV.V. dat den Vlaam schen Volksstaat zal oprichten? Dit kan het wellicht, want het steunt op 'n machtige reserve volks fierheid en nationale ambitie. Veel Vlamingen droegen tot nog toe zijn embleem niet, maar voedden zijn ideeën, daar de proklamatie van het kommunistisch ideaal het nationale in '11 scherper relief heeft gesteld. Het moet echter degelijker propaganda methodes zoeken want bieravonden en bals hebben nu eenmaal maar een zeer vulgaire werfkracht. Doch het V.N.V. leeft toch en het zal zeker in de naaste toekomst veel goed werk verrichten, of het uit groeit tot den evangelischen mos taardboom of niet. En Rex-Vlaanderen? We wezen er hierboven reeds op dat ook de ideologie van Rex bij ons volk een vruchtbaren bodem heeft ge vonden. Stormenderhand neemt het veel posities in die vroeger door link- schen of rechtschen werden bezet. Het verwekt door zijn herhaalde dag- bladpropaganda een geestelijke stroo ming die ontegenzeggelijk nu reeds op uitwerkselen kan wijzen. Het heeft 'n door-Vlaamsch, radikaal program ma. Het heeft groote sociale hervor- het zal thans in Vlaanderen rivali- seeren met het V.N.V. Indien het met dit laatste geen verbond sluit. Het is ook mogelijk dat slechts één dezer twee het groote volksfront wordt dat den slag zal thuishalen voor autono mie en antikommunisme. Doch hier geldt het dan enkel het eindresultaat, en vóór die laatste verovering is er wel plaats voor schakeeringen indien we kunnen samenvechten voor het ééne groote doel. Immers de Vlaam sche volksstaat mag geen autoritaire Staat worden a la Hitier, noch 'n de mocratie onderhouden zooals we die thans kennen; het nieuwe regiem moet veeleer aarden naar 'n gezonde orde zooals die door Dollfusz (en thans ook in Portugal) werd inge richt. Rex-Vlaanderen we moeten het bekennen kan ons volk onzeggelijk veel goed doen, en de toekomst zal uitwijzen of het geboren is om over winnaar te zijn. Of zou de Vlaamsche Katholieke Volkspartij toch nog zoo sterk worden dat zij de voornaamste rol zal spelen in de ontvoogding van Vlaanderen? De nieuwe VI. Kath. Volkspartij moet Vlaamsche Kath. Volkspartij moet nieuwe ideeën en ook nieuwe men schen vooropstellen, wijl de oude ka ders zoo eng geworden zijn, dat nie mand er nog aan denken zou er in te leven. Onze wensch is bijgevolg dat ze krachtig zou mogen leven: ontdaan van de oude zelfzucht en partijschap, in geest van rechtvaardigheid en ver draagzaamheid tegenover alle Vla mingen, en dat ze vooral doet groeien, den geest van volksgebondenheid, van nationale solidariteit! Aldus staan we voor de eindstreep en de SLOTKONKLUSIE. Een pronostiek? Het was niet onze bedoeling. We hebben alleen beoogd eens ernstig na te zien over welke strijdkrachten Vlaanderen kon beschikken. We hebben het gedaan zonder vooringenomenheid tegenover gelijk wie of gelijk wat; in geest van eerlijkheid en realisme. Op die manier komen we tot de vaststelling dat er in Vlaanderen drie formaties zijn of zullen zijn die vechten voor politieke autonomie en 'n gezond sociaal en economisch le ven: V.N.V, Rex-Vlaanderen, Vlaam sche Katholieke Volkspartij. Deze drie kampgroepen kunnen on derling versmelten of afzonderlijk voortvechtën. In dit laatste geval is het niet onmogelijk dat over enkele Jaren één front de andere zal hebben opgeslorpt. Wie dat zal zijn is niet met zekerheid te voorzien. Hoe de verhoudingen ten andere in de toekomst ook worden, op vandaag is er maar één oplossing denkbaar en vruchtbaar: SAMENWERKING. Dit sluit weliswaar de verscheiden heid van partij niet uit, doch het moet nu in Vlaanderen voor goed ge daan zijn met mekaar te beknibbelen en aan te vallen. We mogen ons niet blijven blind staren op onze eigen ideologie en ze als de eenige juiste aanzien. Alle Vlamingen zijn volks broeders, zijn strijdkameraden in den kruistocht tegen het bolchewisme. Daarom moeten we practisch in ons eigen midden de oude veeten uit roeien, en boven alle meeningsver- schillen weg, mekaar de hand reiken. De toekomst van ons volk, de toe komst van de Kerk, de toekomst der kristelijke kuituur en de toekomst van heel West-Europa hangen af van dit simpel gebaar! Vriende, reik mekaar die hand! Hernieuw die heilige vriendskapsband! R. V. E. flHSHSHBHI (VERVOLG) Generaal Cabanelias heeft het ambt van voorloopige President neergelegd. Gene raal Franco is thans dictator geworden van het witte Spanje. Mogelijks wordt de monarchie later hersteld. HET SPAANSCH GEZANTSCHAP BIJ HET VATEKAAN De Gezant van de Madrlleensche Regee ring bij het Vatikaan heeft ontslag geno men en vertrok. Onmiddellijk na zijn ver trek heschen de andere leden der ambas sade de nationale vlag aan het gebouw. Die leden zijn voortaan de vertegenwoor digers van de Regeering van Burgos bij het Vatikaan. De Vatikaansche Overheden hebben de leden der ambassade evenwel verzocht de nationale vlag neer te halen, wat ge schiedde. De Spaansche Minister te Peking heeft ook ontslag genomen. MADRID BRENGT GOUD IN VEILIGHEID De Madrlleensche Regeering heeft een bedrag van 4 milliard aan goud in veilig heid gebracht, vermoedelijk naar Alicante en Kartagena. De Madrlleensche Regee ring zou gepoogd hebben een verzekering te bekomen op dit goud maar geen enkele verzekeringsmaatschappij wilde de risicos ervan op zich nemen. Allen die het land verlaten mogen niet meer dan 4 pesetas in zilver met zich ne men. HULP UIT RUSLAND Drie Russische schepen zijn uit Odessa vertrokken met levensmiddelen met bestemming van het roode Spanje. Naar verluidt zou de Regeering van Madrid reeds 500 millioen aan goud hebben deen vervoeren naar Rusland. DE PASSIONARIA PREDIKT MOORD AAN De Spaansche kommuniste, bekend on der den naam van La Passionaria die een geestelijke de kleederen afrukte en hem den strot openbeet, die te Brussel is komen spreken op het fameus kongres van het Rassemblement pour la Paix en eveneens door den patron Vandervelde ontvangen werd, werd benoemd tot eere kolonel van het 5' Regiment Militianen. Te Madrid heeft zij nu de roode mili tianen opgehitst om maar al wat niet zui ver rood was te Madrid op te zoeken en te dooden ten einde alle mogelijke reactie in de hoofdstad zelf in de kiem te dooden. De militianen zet zij ook steeds aan alle gevangenen onmiddellijk te vermoorden. Herinneren wij dat deze bloeddorstige vrouw gekiekt werd nevens de «octiter van den Burgemeester van Antwerpen, welke thans in apanje vertoeft, en dat dergelijke fotos verspreid werden in ons land. De vraag zou den Heer Huymians wei- eens mogen gesteld worden of hij wel fier gaat op dit gezelschap van zijn dochter. DE SOVJET-AFGEVAARDIGDEN NEMEN DE VLUCHT Naar een bericht uit Radlo-Sevllla zijn de Sovjet-afgevaardigden in Spanje tot het besluit gekomen dat de rooden het er niet zouden halen daar hun toestand ho peloos is geworden, dat ook hun taak dan afgeloopen was en zij best de vlucht kon den nemen. Zeven hunner zouden zich dan inge scheept hebben te Barcelona maar bij hun vertrek zouden zij slaags zijn geraakt met roode militianen. NIEUWE GRUWELEN Voor zij den aftocht moesten blazen te Torrios, gelegen op den weg van Toledo naar Madrid, hebben de rooden er den pastoor der gemeente gevangen genomen en hem gevraagd God te lasteren. Op zijn weigering werd hij door leden van de Vereeniging voor Humaniteit welke uit Toledo 5 millioen pesetas had den meegenomen, ontkleed en deed men hem balken op den schouder dragen door de stad. Voortdurend werd hij geslagen en beschimpt wijl azijn in zijn mond werd gegoten. Dan trokken zij hem de kleede ren aan van een roode militiaan en zet ten hem een doornenkroon op het hoofd. Dit duurde drie dagen. Dan beraadslaag den zij om te weten of zij hem zouden kruisigen of fusiljeeren. Ten slotte werd hij doodgeschoten. In zelfde gemeente werden bovendien nog de dokter, de rechter, het hoofd der katholieke school, de bestuurder der ge vangenis, de directeur van het telefoon kantoor en dertig andere inwoners ver moord. In een dorp tusschen Sevilla en Madrid werd door de rooden een pastoor gehan gen met het hoofd omlaag wijl onder hem een vuur werd aangestoken. Te Osopesa werden de nonnetjes ln hun bedden vermoord na eerst op afgrijselijke wijze te zijn verminkt en onteerd. Een nationale vlieger werd blind ge maakt en dan in een kelder gestopt die men in de lucht deed vliegen. Rond Cordova hebben de-rooden mon niken vermoord, na hen eerst de ooren en tong te hebben afgesneden. LAATSTE STRIJD BERICHTEN. Op 6 Oktober hebben 30 vliegtuigen der nationalen Madrid overvlogen en de ka zernes en vliegpleinen gebombardeerd. De vrouw van President Azar.a is ver trokken uit Madrid naar Alicante. Te Ma drid worden paspoorten afgeleverd aan alwie niet bij machte is te helpen aan de verdediging der stad. Op het front van Tala vera-Madrid heb ben de rebellen Santa-Cruz de Retamar, alsmede vier andere dorpen, veroverd en een rood leger op de vlucht gedreven. Rusland heeft aangeboden dat de zie ken en gewonden van het Spaansche roo de leger naar Rusland zouden overge bracht worden. De rebellen-kruiser Almirante Cerve- raheeft Barcelona en Valencia bescho ten. Deze beschietingen hebben ten doel te beletten dat wapens uit den vreemde naar het roode Spanje worden overge- braoht. MADRID BIJNA INGESLOTEN In de laatste dagen zijn de Nationalen nog veel vooruitgegaan op het from; van Madrid en deze stad is nu bijna gansch ingesloten. Te Santa Cruz de Retamar hebben de vrouwen kunnen beletten dat de anarchis ten de kerk zouden in brand steken toen zij achteruittrokken. Te Madrid bevinden zich 8000 gijzelaars in handen der rooden; men vreest het ergste voor deze lieden zoo de rooden Ma drid moeten ontruimen. Reeds 6.GOO kin deren hebben Madrid verlaten. 18 Vlieg tuigen der rooden hebben ook reeds ten ander toevluchtsoord gezocht. In de Spaansche hoofdstad hebben de Kommunisten het ontslag van Eerste-Mi- nister Caballero geëischt. VERJARING DER KONINKLIJKE VLAAMSCHE ACADEMIE Foto genomen tijdens de feestelijkheden dio bij de 50« verjaring van de Koninklijke Vlaamsche Academie werden ingericht. Op de eerste rang bemerkt men Minister Hoste, met nevens hem Mevrouw Laroehe, en M. La roc he, Gezant van Frankrijk te Brussel, IIIII!IIU!lllllllimi!llllll!inilllllllllllllllllllllllllll!lllliillllllllilllllll!!!llllll'l!!lll!IIIIIH!lll!ll!ll!lll!lll!!!llll!l!IH!llll!!!llllllll!!lllllll!!!!l[ Als gij binnen eenigen tijd geld moest noodig hebben sluit U heden nog aan bij de BELG. COOP. SECURITY die U, volg. liaar bijz. syst. zal bezorgen, tegen WAARBORG van meubels, machienen, loon, vanaf 2.000 fr., terug met maand. afk. van 24 fr. per 1000 fr. DIREKTIE VOOR VLAANDEREN Breid uwe zaken uit. Los uwe schulden af. Kortrijkschestraat, 12, Gent. Tel. 13108 ONDER-AGEVT1EBRUGGE: 18. Oostendrstraat. K.ÜRTRIJK: 66, Albrnstraat. Voor OOSTEN DE en de Kust: 50, Kapucijnenstraat, Oostende. Zorg dat gij immer geld in han den hebt. NIEUWE SPOORWEGBRUG OVER DEN IJZER TE DIKSMUIDE Dinsdag 29 September II. werd de nieuwe spoorwegbrug over den IJzer gescho ven, op enkele stappen van het IJzermonument, aan den overweg «Rust wat». De spanbreedte tusschen de hetonnen pijlers is 36 meter. De brug bestaat uit twee bruggen, zoodat elk spoor op eene volledige afzonderlijke brug loopt. In de diepte den IJzertoren. fifiaaiflEsaBKasxfiflisgxaBSE&asiBiGiaflti&isaaaiiaaiBaHEBHMi. FRANKRIJK DE VUURKRUISERS TF.GEN DE KOMMUNISTEN Botsingen te Pariis. Regeeringspolitiek van twee maten en twee gewichten. De Fransche Kcmmunisten hadden be sloten een betooging te houden in het Prinsenpark te Parijs op Zondag 11. Deze betooging mocht doorgaan van wege de Fransche Regeering. De leden van de nieuws Parti Social Francaisde cud-aanhangers en vuur- kruisers van Kolonel de la Roque, beslo ten een tegenbetooging te houden. De Fransche Regeering verbood deze tegen betooging. Om een nieuw bewijs te geven van hare politiek van twee maten en twee gewich ten had de Fransche Regeering den Vrij dag voordien reeds een vergadering Cer Fransche Sociale Partij verboden, zooge zegd omdat de Kommunisten zouden te- genbetoogen, alsmede een vergadering in de zaal Wagram waar H. Degrelle moest spreken, mocht door de Fransche Regee ring niet doorgaan. Zondag waren 20.000 man, mobiele wachten, gendarmen, politiemannen en soldaten, te Parijs aanwezig, om de orde te handhaven, daar de mannen van de Parti Social Francaistoch besloten hadden zich te verzetten, tegen de kom- munistische vergadering. Men schat dat ongeveer een 10.000 te- genbetoogers opgekomen waren, die in botsing kwamen met de politiemachten en de Kommunisten. Ongeveer 1300 leden van de Parti Social Francaiswerden Ingerekend, wijl velen gewond werden. Enkel 11 aanhoudingen werden nadien bekrachtigd. Enkele politieagenten wer den ook gekwetst en moesten naar een kliniek gevoerd worden, Rond Parijs zijn er 7.428 stakers en 41 fabrieken bezet. De vaart van Aire naar La Bassée werd afgesloten door schepen waarvan de schippers in staking zijn gegaan. ITALIË OOK DEVALUATIE Mussolini, in overleg met zijn Regeering, heeft besloten ook de Italiaansche munt, t.t.z. de Lire, te devalueeren. De Lire, die voor de devaluatie van den Franschen frank ongeveer 2 fr. 30 van onze munt noteerde, werd thans verhandeld aan den koers van ongeveer 1 fr. 59. Meteen heeft de Italiaansche Regeering enkele andere finar.cieele maatregelen ge nomen om de prijzenstijging tegen te werken. HONGARIE MINISTER-PRESIDENT GOMBOES OVERLEDEN Heer Gomboes, Minister-President van Hongarije, die het kcmmunistische regiem omverwierp in zijn land en Karei IV be lette den troon van Oostenrijk-Hongarlje weerom te bestijgen, cud 51 Jaar, ls te Mur.chen na een langdurige ziekte, nier kanker, overleden. KOLONEL de la ROCQUE leider der ontbonden Fransche Vuurkrui- sers en thans leider der nieuw gestichte Parti Social Francaiswelker leden Zondag 11. in botsing kwamen met de Kommunisten te Parijs en met de politie, die de kommunistische betooging be schermden. HUISZOEKINGEN TE PARIJS In de lokalen van de Parti Social Francaisen van Kolonel de la Rocque werden huiszoekingen gedaan. Dokumen- ten werden in beslag genomen. VERLAGING VAN ZEKERE TOLRECHTEN Ten gevolge de devaluatie van den Frar.k heeft de Fransche Regeering, ten einde de prijzenstijging tegen te werken, besloten tot verlaging van zekere tolrech ten en afschaffing of vermindering van contingenteennge n ONTVOLKING EN INWIJKING Omtrent de ontvolking in Frankrijk we reen onlangs angstwekkende cijfers medegedeeld. Meer en meer komt Frankrijk ook on der den invloed der vreemde ingeweken-en die niet alleen in de arbeidersklasse de plaatsen innemen van de eigenlijke Fran se! .en maar ook in de intellektueele klas sen. Bij de laatste laureatenlijsten in de groote lycea en colleges te Parijs kwamen vreemde namen voor, voor niet min dan 60 der leerlingen. De meeste vreemde namen zijn van Slavischen oorsprong. In den Senaat werd zelfs nu een wet ge stemd waarbij .alle vreemdelingen die de Fransche Naturalisatie krijgen hun naam moeten verfranschen Wat nog groote gevolgen hebben kan, ls een decreet dat thans uitgevaardigd werd waarbij de Algeriaansche inboorlingen mogen toegelaten worden tot alle burger lijke en militaire wedstrijden, zelfs als zij niet hebben verzaakt aan hun persoonlijk statuut van inboorling, zoodat in het ver volg een Algeriaan die doet aan veelwij verij een of andere openbaar ambt zal mogen bekleeden in Frankrijk zelf, moge lijks ook nog al rechter uitspraak moeten doen voor blanken, uitspraak zal moeten doen in zake het Fransch rechterlijk en familiaal statuut. VOLKSFRONTPRAKTIJKEN Drie Ministers dekken roode misdadigers. Te Antin, bij Soissons, woonde de Keer Formysin, lid van de Fransche Sociale Partij en die zich voorgenomen had een syndikaat te stichten dat werken zou te gen socialistisch syndikaat aldaar. Slecht moest dit hem bekomen want op een avond werd hij aangevallen door jon ge Socialisten die hem medenamen naar een fabriek, waar men hem mededeelde dat hij zou gevonnist worden. De man werd nog naar een andere fabriek gestuurd waar een zoogezegde roode rechtbank over hem uitspraak zou doen. De ongelukkige werd dan geslagen en gestampt, kreeg harde slagen op de oogen opdat hij zijn aanranders niet meer zou herkennen. Hij werd dan half naakt en bloedend in vollen nacht buiten geworpen. Hij kwam ten slotte na lang zoeken en lijden tehuis te recht waar hij in gevaarlijken toestand verkeert. Vijf zijner aanranders werden aange houden maar drie Ministers namen hen onder hun hoede en er werd bevolen, niet tegenstaande de rechter de wildemannen in het gevang wilde houden., ze in vrij heid te stellen. De Fransche rooden gaan met rasse schreden den weg op van hun Spaansche partijgenooten. DE STAKINGEN In enkele fabrieken van het Noorden hebben de Belgische arbeiders stakingen uitgelokt om de afschaffing te verkrijgen van de afhouding van 29 Vo die hen toe gepast werd toen de Belgische frank gede valueerd werd. MAARSCHALK GOMBOES Eerste Minister van Hongarije, overleden na een langdurige ziekte te Munchcn. RUSLAND RUSLAND TREEDT OP ALS SPELBREKER De Russische Regeering heeft een nota ingediend bij de Kommissie van niet-in- menging in Spanje waarbij Portugal, Italië en Duitschland aangeklaagd worden de Spaansche Nationalen te steunen en wapens te leveren. De eisch van ophelde ring wordt gesteld. Rusland vergeet hierbij hoe de rooden van geheel de wereld de Spaansche roo den hebben gesteund; 'bewijs de wapen- leveringen vanuit ons land, den steun van het Fransche Volksfront, enz. Nadat de rooden in Spanje dreigen to taal verslagen te zijn werpt Rusland het masker af om het Kommunisme in Spanje te helpen. Hierdoor komt ook groot gevaar opdrei- gen voorden vrede en kan deze houding van Rusland oorzaak zijn van internatio nale verwikkelingen. Het Kommunisme is steeds het grootste gevaar voor de wereld. Dit wordt weer eens bewezen en alle krachten moeten sa mengetrokken als n:en beschaving en geest wil redden. TCHEKO-SLOWAKIJE NIEUWE DEVALUATIE In Februari 1934 onderging de Tcheek- sche kroon een waardevermindering. Ge zien het uiteenvallen van het gouabiok en de devaluatie in Frankrijk beert de Regee ring van Tcheko-SiowaKije besloten haar munt een nieuwe waardevermindering te doen ondergaan, vermoedelijk met 16 Vo' Maatregelen werden genomen om alle prijsstijging tegen te gaan. LEGERMANCEUVERS ROND HET LUIKSCHE Ten Oosten van Luik werden groote ic germanoeuvers gehouden. Koning Leo pold III woonde sommige oefeningen bij van op een mijnheuvel, welken we hem hier zien beklimmen, Zondag 27 September was een der be langrijkste dagen in de geschiedenis der Oudstrijders, en dient dan ook in guldea letters geboekt. 't Was de aaneensmelting van al de groepeeringen, het vormen van een massa- blok van oudgedienden. De algemeene sta ten van Oudstrijders werden gevormd. Deze merkwaardige gebeurtenis had plaats in het Koninklijk Cirkus te Brussel. Cirka 2500 Voorzitters van al de verschil, lende Oudstrijders- en Invalidenafdeelin- gen, op uitzondering van een enkele groep (Vuurkruis) waren er als regelmatig ge mandateerde vertegenwoordigers opgeko men. Vijf Ministers en Staatsministers, 81 Parlementairen, Senators en Volksverte, genwoordigers hadden eraan gehouden op die belangrijke vergadering tegenwoordig te zijn. Heer Sylvain Devalkeneer, Algemeens Federale Voorzitter van het Nationaal Verbond der Verminkte en Invalide Sol daten van den oorlog, zat voor. Aan het bureel hadden plaats genomen: Rechts: de Heeren De Feyte, Aigemeene Sekreta- ris van het Verbond V.O.S. (Vlaamsche Oudstrijders)Advokaat Henri Leclercq, Algemeene Sekretaris der Oudstrijders ConfederatieLeon Leonard, Toegevoeg de Federale Voorzitter van N.V.I. LinksDe Heeren Willam. Algemeene Voorzitter der S.O.S. (Socialistische Oud- strijders) De Praeter, Federale Voorzit ter van N.S.B., en Vandenbossche, Alge- meen Vertegenwoordiger van het Verbond der Verbroederingen van het Veldleger, De besprekingen openden zich onder een buitengewone stilte 1 Was het niet da eerste maal dat al die vereenigingen. dia ongelukkiglijk maar al te dikwijls vijan- delijk tegenover elkander staan, bijeen gebracht werden? Heer Devalkeneer, indrukwekkend, takt- vol, op eerbiedige wijze, leidde de verga dering, zóó taktvol, dat binst gansch den tijd geen enkel woord van mistevreden heid, geen enkel gebaar van twijfel over zijn rechtzinnigheid, werd geuit. Noch op taalgebied, noch op politiek of sociaal ge bied, noch op gelijk hetwelkc, kon men iets aanhalen, alles was er perfekt en in de kleinste bijzonderheden geregeld. Een eischenkohier werd er voorgelegd en besprokenal de voorgelegde wen- schen werden door de algemeenheid, met toejuiching gestemd. Eu wat de meeste indruk op de verga dering heeft gemaakt, is de openbare ver klaring van ieder vertegenwoordigde groe peering-verklaring die in 't vervolg dienen zal als samenzweering aan het aaneenge smeed verhond-verkleefdheid aan de zaak der Oudstrijders... nieuwe strijdvaardig heid voor de zedelijke en stoffelijke belan gen van al de Oudwapenbroeders. De vergadering ging uiteen in dezelfde' vriendschappelijke orde, zooals ze ü'erd ingezet, nadat nochtans aan den Heer Sylvain Devalkeneer, die tot Voorzitter der Algemeene Staten der Oudstrijden werd uitgeroepen, een warme hulde werd gebracht. Weldra werd een stoet gevormd van da' 2.500 veteranen van den oorlog, welke on der geleide van de Koninklijke Harmonia der Invaliden, zich naar het Graf van den Onbekenden Soldaat begaf, er in een doodsstilte een prachtige kroon werd neer gelegd, en eene indrukwekkende Braban- qonne werd uitgevoerd. 27 September is voor de 250 duizend Oudstrijders een dag geweest, waarvan d» dracht, de waarde, niet te beschrijven is? de 95 Vo van de Belgische Oudstrijder':, in één enkel blok gevormd, mogen er fier; over gaan. Alleen een wolkje bleef hoven de hoof den zweven, 't was dit der 5 Vo Oudstrij- ders die tot hiertoe, misschien wel doof personenkwestiën van een leider of iets' dergelijks, hunne toetreding niet hadden gegeven, en één wensch bleef op de lip pen 't was deze van al de Oudstrijders, zonder onderscheid, in dat blok te zien vereenigen, 't Ware voor eenieder in 't bijzonder eene goede zaak. en is i/i 'tal- gemeen eene noodzakelijkheid. I. G. en E. D. De volgende titels dienen, thans inge dragen voor regularisatie Leening Stad Brussel 7 c/0 1927. D:z8 stukken dienen ingeleverd met de koepor.s nummers 20 tot 39 aangehecht. Zij wor den verwisseld tegen nieuwe obligaties 4 zonder overeenstemming van num mers. Er wordt een kostelooze bonificatie afgeleverd van 10 in obligaties Stad Brussel 4 1936. Stad Brussel 5,50 1930. Deze stukken dienen ingeleverd met de koepons num mers 14 tot 29 aangehecht. Zij worden verwisseld in nieuwe obligaties 4 zon der overeenstemming van nummers. Et' wordt eene bonificatie afgeleverd van 3 in obligaties der Stad Brussel 4 Vo I'M. Stad Antwerpen 5 1930, koepons Mei- November, Stad Antwerpen 5 1930, koepons Ja- Lnuari-Juli. Stad Antwerpen 5 Vo 1917. Stad Antwerpen 5 1919. Stad Antwerpen 5 Vo 1931. Al deze stukken dienen thans ingele verd. Zij worden omgeruild in nieuwe obligaties der Stad Antwerpen 4 Er wordt eene bonificatie afgeleverd van 6 in obligaties der Stad Antwerpen 4 1U36. Stad Antwerpen 6,50 1927. Deze stuk ken dienen ingeleverd voor ruiling tegen nieuwe obligaties 4 Er wordt eene bo nificatie afgeleverd van 10 111 obligaties der Stad Antwerpen 4 1936. Leening Congo 6 1926 (Kilo-Moto), Deze stukken worden, verwisseld in obli gaties der Lecning Congo 4 Vo 1936. Zij bekomen eene bonificatie van 5 </o ziJ 25 fr. per ingeleverde obligatie, die hun wordt afgeleverd in obligaties vin 500 fr Fracties dienen gebeurlijk verkocht, ol aangekocht tot 500 fr. Deze gegevens worden ons bereid willig medegedeeld door de Krediet bank voor Handel en Nijverheid te Poperinge, alwaar men zich wenden kan voor het in orde brengen van bovenvermelde stukken. TREKKING VAN HET GEMEENTEKREDIET Donderdag had te Brussel de 17" trek king plaats van de Leening 19.12, 4 t. lu van het Gemeentekrediet van Belgie. Nr 738088 wint 2 millioen frank. Nr 577806 wint 1 millioen frank. Nr 310666 wint 500.000 frank. Volgende nummers winnen 100.090 frank: 102301 367703 461854 886993 954543 Volgende nummers winnen 50.000 fran: 103158 116189 184732 362461 416597 422549 429050 462442 514862 553591 557454 578827 605949 806719 880032 945198 990185 1007981 1008736 1071037, frank: 178491 24904? 298 -? 319881 3403-fiS 389582 423485 440.178 555504 613091 714413 790261 8S09-» 875133 915234 933581 97151» 1021223 1050561 108521? Volgende nummers winnen 25.090 101006 115515 122125 164567 181578 233490 240637 241158 249805 262290 263162 292300 300083 311940 318845 319101 320653 322702 334104 337149 357902 359532 371484 375523 401923 402617 409674 417505 428347 428349 431623 432398 456912 462045 514294 531538 579477 580645 610016 610143 613617 61"752 631723 711514 738950 770645 786910 789264 811252 829220 833380 840994 858468 862971 871454 871758 883536 883612 909639 910753 917711 919726 926319 929236 947534 955297 967576 960955 987373 998517 1015338 1018833 1037976 1038705 1043470 1045730 1054267 1058615 1063186 n •68424

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 2