DE HOPTEELT Spanje in de laatste 100 jaren vermoqen ffl 1937 Bookers 4uujeat_ 1937 207 GARAG E VmDAMME leper van vroeger De Finantieele toestand bij de Landbouwers MINISTERIE van LANDBOUW BELANGRIJKE MEDEDEELING fi en 7# r He! is oen echt inwendig ontsmettingsmiddels NEEM 'ASPRO' OOK TEGEN LUMBAGO GRIEP Louis SANDERS S. A. Brussel, *T HET HART OF DE MAAG HIE TAi AA I BALATUM bij Sausen-Vanncste, Poperlnge. BESTE INLANDSCHE TABAK r 5 Plaatsen, 4 Deuren. '\937' 95 Km. in Tiet uur. 9 Lflér per 10 Km. Een volledige uitrusting met benzine-regelaar CABRIOLET MET OPENVOUWBARE KAP, 2 Plaatsen 201 1937 is een Familierijtuig dat door iedereen kan aangekocht worden. De zoo volksgezinde 201 wordt met een nog veel krachtiger en spaarzamer motor op de markt gebrachi Ook haar carrosserie is omvangrijker en tevens veel genoeglijker. 2 7Statiestraat IE P E Rt Telefoon: 150» Algemeen Agentschap voor leper en Omliggende (Verdeéler voor Vlaanderen: C. I. A. C-, li, Bagattenstraat, CENT, Tel. 108.97.) ,iOa V. Tot nu toe hebben we slechts gesproken over de technische kwesties van het hop- vraagstuk nL hoe de hop dient gekweekt te worden, welke ziekten deze plant kun nen overkomen en welke de doelmatige bestrijdingsmiddelen zijn. op welke manier de hop moet gedroogd worden om goede uitslagen te leveren. Het is echter ook van belang eens na te gaan welke finantieele en commercieele resultaten de hopteelt heeft voor de land bouwers en de handelaars onzer streek. Ongelukkig genoeg is het een feit dat onze hopkultuur in een zeer slechten toe stand verkeert en dat de toekomst weinig goede vooruitzichten biedt. De wereldkrisis en de economische depressie welke we be leefd hebben en thans voor zoo goed als verdwenen is, heeft op een bijzondere wij ze haar nadeeligen Invloed laten gevoelen op de hopteelt. Het grenst bijna aan het ongelooflijke, en het blijft voor veel men- fichen steeds een raadsel, hoe, dat niette genstaande de groote geldelijke verliezen welke onze landbouwers gedurende de laatste jaren geleden hebben, de hopteelt in onze streek steeds blijft voortbestaan. Ik wil hier geen pleidooi geven ten voor- deele der landbouwers of handelaars, dat is ook mijn bedoeling niet, maar de waar heid dient gezegd en gekend te worden. Wanneer sommige menschen het huidige plukloon bekritikeeren als zijnde onrecht vaardig en onvoldoende, dan moet hen het volgende gezegd worden: bij het vast stellen van een loon, en dit geldt voor alle bedrijven en ondernemingen, dient er re kening gehouden te worden met de winst- of verliesbalans van de onderneming en het is niet omdat men de loonen der werk lieden wil verdedigen en hoog opdrijven, dat men van de patroon mag elschen zwa re geldelijke verliezen te ondergaan. Het tegenovergestelde is ook waar nl. dat het «en groote onrechtvaardgheid is de werk lieden lage loonen te betalen om grootere Winsten te kunnen verwezenlijken. In deze zaken moet de rechtvaardigheid heerschen en de gulden middenweg gevolgd worden. Laten we nu eens in groote trekken na gaan welke onkosten een landbouwer heeft. Om niet eenzijdig te zijn heb ik een vergelijking gemaakt tusschen twee hopjaren, nl. 1929 en 1934. Ziehier de reden waarom lk juist deze twee jaren genomen heb. In 1929 was er in ieder hopveld een mannelijke hopplant aanwezig wat voor gevolg had, dat de productie betrekkelijk grocter was dan in 1934. Van den anderen kant was de verkoopprijs der hop slechts 100 tot 200 fr. In 1934 echter waren alle mannelijke hopplanten uit de velden verdwenen en was de handelsprijs der hop 550 tot 650 fr. Hier volgt nu de berekening der teelt- kosten per Ha. Op 1 Ha. had men ln 1929, 3.200 pond gedroogde hop. Deze werd verkocht aan 200 fr. wat een ontvangst gaf van 6.400 fr. De teeltkosten waren: 1. Voor het plukken fr. 4.800 2. voor het drogen 1.152 3. voor het zakken, fakteur, taksen en algem. onkosten 608 Teeltkosten Jaar per Ha. 1920 7.089 19211 6.000 1922 7.000 1923 7.300 1924 9.000 19251 10.500 1926: 13.750 19271 14.900 Verlies 9.500 9.000 5.500 4.000 '(O Winst 5.500 3 300 3.900 1.100 11.000 17.500 16.000 J/3 1.150 (1/3 4.COO .(1/3 9.000 1928: 16.000 1929: —(O 19301 (O 19311 1932: —(O 19331 12.500 u) De verkoopprijzen der hop voor die Ja ren was de volgende: 19251 860 fr. voor 100 pond. 1926! 1.325 fr. voor 100 pond. 1927 665 fr. voor 100 pond. 1928 488 fr. voor 100 pond. 19291 143 fr. voor 100 pönd. 1930: 207 fr. voor 100 pond. 19311 400 fr, voor 100 pond. 1932i 750 fr. voor 100 pond. 1933: 1.200 fr. voor 100 pond. 19341 500 fr. voor 100 pond. 1935 600 fr. voor 100 pond. Rekening houdende, eenerzijds met deze maximumprijzen en anderzijds met de hooger vooropgestelde thesis nl. dat de hop 500-550 fr. moet verkocht worden cm winst te kunnen verwezenlijken, mag men besluiten dat zes jaar op de elf, econo misch voordeelig zijn voor de landbou wers. Dit getal vermindert tot vier als men weet dat ln 1928 b. v. 1/10 der productie verkocht geweest is 2/10 aan 500 fr.; [aan 600 700 fr.; 4/10 aan 300 400 fr.; 2/10 aan 250 fr.; 1/10 werd niet verkocht; en dat voor 1935 meer dan de helft der produotte geleverd geweest is aan 150-250 fr. ln plaats van 600 fr. Uit deze gegevens blijkt ten duidelijkste dat onze hopboeren in de laatste jaren weinig goede finantieele resultaten beko men hebben. Volgens de laatste hopberioh- ten worden er voor de laatste oogst hooge- re prijzen gegeven. Veel boeren echter hebben reeds hun hop geleverd aan een mindere prijs, nl. 300 tot 500 fr., zoodat ook dit jaar een jaar van verlies zal zijn voor velen. Mochten de huidige prijzen zich hand haven, en in de toekomst nog stijgen, dan zouden we Ons mogen verheugen ln een spoedige heropbloei van onze schoone hop teelt. (1) De juiste cijfers heb lk niet kunnen vinden. (Wordt vervolgt). L. J. - B. C. II (TUINBOUWQIENST) 6.560 Op dit oogenblik heeft de landbou wer reeds een verlies van 160 fr. 4. pacht en belasting 1.000 5. jaarl. afrekening van het bedrijfskapitaal 6 voor vette en meststoffen 7. voor het bestrijden der ziekten 8. voor het neerhalen, aftrek ken der draden, het aanlei den en kappen 3.000 2.000 1.450 550 9.400 Als we nu de balans maken, zien we dat er een zuiver verlies ls van 15.960 fr. 6.400 fr. 9.560 fr. Voor het jaar 1935 hebben we volgende berekening: Op 1 Ha. had men 2.200 pond gedroogde hop en deze werd verkocht aan 600 fr. Als onkosten had men: 1. voor het plukken fr. 3.300 2. voor het drogen 1.152 3. voor het zakken, fakteur taksen en algem. onkosten 608 5.C60 art. 4, 5. 6, 7 en 8 zijn dezelfde als hierboven 9.400 Totaal der onkosten fr. 14.460 Hier ls er een zuiver verlies van: fr. 14.460 —13.200 1.250 fr. Over het bedrag van deze verschillende posten kan gediscuteerd worden. Daarom geef ik hier volgende beschouwingen. De onkosten voor het plukken zijn heel zeker te hoog geschat en dit zoowel voor 1929 als '34, want als men de berekening maakt, komt men aan 0,75 fr. plukloon per kgr. Ook de post dar jaarlijksche afrekening verdwijnt na een zeker aantal jaren. De post bestrijding der ziekten verander!? van jaar tot jaar. Wanneer een landbouwer op zijn eigen hoeve woont, wordt de post pacht en belasting ook kleiner. Per slot van rekening mag men zeggen dat wanneer de boer zijn hop kan ver- koopen aan 500-550 fr. hij een winst ver wezenlijkt heeft. Welke jaren zijn voor onze hopboeren voor- of nadeelig geweest? Het antwoord hierop blijkt ten duidelijkste uit volgende statistiek: BESTRIJDING VAN DE APPEL- OF PEREMADE De appel- of peremade heeft dit jaar opnieuw veel schade veroorzaakt aan den appel- en perenoogst. Dit insect was de oorzaak van het af vallen van talrijke vruchten vóór den normalen oogsttijd, en van de verminde ring der handelswaarde en het bewarings- vermogen der geoogste vruchten. Van nu af aan dienen maatregelen ge troffen om nieuwe schade in de toekomst te voorkomen. Het is aan te bevelen de oude schors flarden, goede schuilplaatsen voor de en aiKxe untxen ai te senraooen. net schraapsel dient zorgvuldig verzameld en verbrand te worden. Eene afwasschinig of winterbesproeiïng met eene emulsie van carbolineum 7 8 in water, volledigt doeltreffend deze behandeling. Voor alle verdere inlichtingen kuninen debelanghebbenden zich wenden tot de Rijkstulnbouwconsulenten van hunne streek. KROOSTRIJKE GEZINNEN VAN WEST-VLAANDEREN Van de Tombola waarvan de uitloting der prijzen plaats had te Torhout op 2 Augustus 1936, blijven nog een SO-tal on afgehaalde prijzen van groote waarde. Deze prijzen zullen wij verloten onder al onze leden uit de Provincie die voor het Weduwen- en Weezenfond» eene bij drage van 3 fr. betalen in plaats van 2 fr. Wie zou er weigeren één frank méér te betalen als die frank moet dienen om Weduwen en Weezen te helpen? Wie zou er ook, voor één frank, de kans niet wagen om een schoonen prijs te winnen? Het Prov. Weduwen- en Weezenfonds heeft reeds aan 375 Weduwen met 1783 weeskinderen een gezamenlijk hulpgeld uitbetaald van 282.500 frank. Zoudt ge uwe medeleden in hun drin gendsten nood die hulp willen weigeren? Daarom, uit kristen naastenliefde, zoo één zoo allen, meêgewerkt aan het Steunfonds voor de Weduwen en Weezen der Kroost rijke Gezinnen van West-Vlaanderenl De laatste gebeurtenissen in Spanje zul len misschien de aandacht van sommige lezers weer op het Iberisch Schiereiland gevestigd hebben en velen zullen wellicht weinig van de in de kranten herhaaldelijk aangehaalde, "voor Spanje traditioneele, militaire opstanden, afweten. De Fransche revolutie, die daadwerke lijk begon in 1789 en als dusdanig eindigde in 1815, had ook in Spanje weerklank ge vonden. Zij was immers de groote strijd voor les droits de l'homme en kon het anders of zoo een geweldige reactie tegen het absolutisme moest in Spanje, het land van de eeuwenoude, machtige, koninklijke autocratie, welkom wezen. Temeer omdat Napoleon er voor gezorgd had zijn broer Jozef op den Spaanschen troon te plaat sen en het land zoo een constitutie gekre gen had. Na den val van Napoleon ijverde Met- ternich, Oostenrijk's kanselier, er voor alle wettige vorsten in hun eer te herstellen, dat volgens het principe van de legitimi teit, en, reactionair als hij was, stelde hij ook alles in het werk om de liberale vrij heden overal ingetrokken te zien. In Spanje komen de Bourbons weer aan 't bewind, namelijk Ferdinand VII. De Cortes wilden hem de grondwet, die Spanje onder Jozef Bonaparte gekregen had, opleggen, doch de koning herstelde het absolutisme. De eerste militaire opstand dateert van 1820. De vooruitstrevende liberalen zou den de koning zoo maar niet laten begaan. Het gebeurde te Cadix. dat de troepen, die de opstandige Amerikaansche kolonies moesten gaan bevechten, aan het muiten sloegen. Het was Riëgo, een officier, die de soldaten opruide. Het verliep den vorst niet te best en de H. Alliantie (de volkenbond int dien tijd) besloot tusschen te komen. Na het congres van Verona, in 1822, kreeg Frankriik de opdracht Ferdinand VII te helpen. Enkel te Cadix. op het Trocadero, boden de op standelingen weerstand. De koning liet zijn wraakzucht vrijen teugel en Riëgo en de liberale ministers werden gehangen. Hierdoor was echter de strijd niet uit gestreden. Toen Ferdinand VII in 1833 stierf was zijri dochter Isabella II aangewezen op deti troon. Dit was tegen de traditie, die enkel mannelijke erfgenamen op den troon toeliet. Don Carlos, broer van den over leden koning, verzette zich tegen de rege ling der Pragmatieke Sanctie van 1830, die afbreuk maakte aan de traditie. Zoo kwam het tot den zevenjarigen burger oorlog, tusschen partijgangers van Don Carlos, de Carlisten, en die van Isabella, de Christino's. De laatsten werden zoo ge- heeten omdat Christina, de moeder van Isabella, regentes ws tijdens de minder jarigheid van haar dochter. Deze oorlog was meer dan ëe'n oorlog tusschen de twee takken van het konink lijk huis, want Christina kondigde, om den steun der liberalen te winnen, een grond wet afdaardoor werd deze strijd ook een partijstrijd. De grondwettelijken behaalden de zege. Men zou nu kunnen denken dat de strijd ten einde was. Dit was niet het geval, want we zien tot in 1868 de «pronnncia- mento's of militaire opstanden elkaar op volgen. De Christino's verdeelden zich ln twee partijen: dé progressisten en de gematig den. De extremisten verwekten onder lei ding van generaal Espartero een nieuwen opstand. Christina werd gedwongen een meer democratische grondwet in te voe ren. Dit gebeurde in 1834. Eerst in 1839 werd de partij van Don Carlos voorgoed door Espartero verslagen. Christina, die zich nu na den val der Carlisten sterker voelde, stuurde weer aan op absolutisme. Er brak een nieuwe op stand uit in dtf groote steden. De konin gin-moeder moest, het regentschap over laten aan generaal Ésparteró. Maar reeds in 1843 werd de leider der gematigde frac tie regent, namelijk generaal Narvaëz. U ziet, beste lezers, dat de generaals in Spanje werkelijk een actieve rol gespeeld, hebben Isabella werd meerderjarig verklaard, Narvaëz werd eerste minister. De regee ring van de jonge koningin scheen voor de oppositie te gematigd, de nieuwe om wenteling, in 1868, joeg Isabella op de vlucht. Het waren weerom de generaals, die den opstand geleid hadden. Ditmaal Serrano en Prim. Prim vónd het niet goed voor bet land dat er geen koning was en hij bood den troon aan Leopold van Hohenzoliern aan. Dit zou echter te veel zijn voor Frank rijk: een Duitsch vorst in Spanje... van daar de geschiedenis van het F.mser-tele- gram, aanleiding tot den Fransch-Duit- schen oorlog. Prim slaagde er in Amedeus van Savoye," zoon van koning Victor Emmanuel II. de kroon te doen aanvaarden. Doch de nieu we koning voelde zich verplicht na 3 jaar afstand te doen van zijn troon. Nu wordt de republiek ingesteld. Maar ook deze regeeringsvorm zou het Spaan- sche volk, en... de Spaansche generaals, niet bevredigen. In 1874 doet generaal Martinez Campos opnieuw het koningschap invoeren. Nu waren het de afstammelingen van Isa bella II. Haai* zoon Alfons XII voerde het bewind tot in 1885, hij werd opgevolgd door zijn zoon Alfons XIII. De laatste koning nam eerst in 1902 zelf het bestuur in handen, hij was veel vrijzinniger dan zijn voorgangers. De parlementaire dictatuur van Primo de Rivera is nofc van te recenten dattim, dan dat er hier aan herinnerd zpu worden. Zooals U ziet. beste Lezers, ligt de op stand van de nationalen, die weerom een onstand is van het leger, beelemaal in de lijn van de Spaansche traditie. D. L. 3 O* c CS 60 c DE OUDE RIJSELSTRAAT EN SINT PIETERSKERK. Het doét somtijds deugd, aan 't hart van leder persoon, die iets voelt voor zijn ge boortestad en alle oude Vlaamsche steden in 't algemeen, wat over de vroegere ge schiedenis dezer plaatsen te vernemen en zelfs te overdenken. Alle steden en dorpen hebben een zekere rol gespeeld, hoe klein ook, in den loop der eeuwen. (Wie kende dan ook vroeger de Hallen van leper niet? Ook zij zijn als slacht offers 'gevallen van den onverblddelijksten der oorlogen. Deze Hallen waren een der prachtigste en indrukwekkendste gebou wen van 't land. 1a, zelfs van heel Europa. Nevens dit statig monument waren de Toscaansche paleizen en de Slgnoria van Florentië wel wat minder aanzienlijk, 60 /0>iNrABttiTf5 rs6LETlES\^A^ Wie heeft er niet gedurende den Winter twee of drie vallingen of een aanval van griep Gij kunt thans evenwel beslissen een en ander te verdrijven. Bij de eerste rilling, bij het eerste niezen, snel 2 tabletten ASPRO" (liefst in eerV lijke wijze vailing en griep ta verdrijvenhij snijdt de koorts af in enkfclS minuten, lost het urine zuur op en bevordert het zweeten, fi Verwaarloos nooit een gewone valling, ge weet niet waar dit U brengen fcarv Dood de kwaal in de kiem met de ASPRO gij zult veel ongemakken veri mijden evenals het verlies aan geld en tijdIdeaal zuiver, tast de ASPRO "i het hart noch de maag aan, dit is zoowaar dat zelfs gen kind er van nemen kan^ HOOFDPIJNEN ZENUWPIJNEN r RHEUMATHIEX' #ALLiNG GRIEP SLAPELOOSHEID SCIATICA JICHT 'VALLINGEN Het is mij een genoegen U te melden dat ik de ASPRO steeds met bijval gebruikt heb tegen schele hoofdpijn en hoofdpijnen. Ik had ditmaal een zware valling, ik nam zooals gij hef aanduidt 2 tabletten in een citroendrank en de kwaal was in één nachf afgesneden, Geor««a maréb 73, Mechelache •t9en>v«g Namei ASPRO heeft mij reeds groote diensten bewezen. Mijn zoon had de griep met 38.5» koorts, ik gaf hem een Aspro en in min dan een half uur was zijn temperatuur fof op 37.2' gedaald, 's Anderendaags was hij bijna geheel hersteld. "Aspro" is mijn inziens een zeer afdoend en uiterst nuttig familliegeneesmiddel. F. DESCHAMP8 ■*- 06, Nachtegaalstraat, Hoverlea (Leuven) Da eerste Indruk welken zij op ons maakten was er een van eerbiedwaardige bewondering. De sterke en hooge muren verpersoonlijkten, om zoo te zeggen, de macht de Vlaamsche Gilden en Ambach ten: werden deze Immers niet meermalen te wapen geroepen door de stormklokken der forsche belforten? In de jaren 800 werd leper door de Noormannen verwoest, in 1128 door Lode- wijk VI bestormd, ln 1213 Ingenomen door Filiep-August en door brand vernield ln 1240 en 1297. Gedurende de XIV* eeuw was zij reeds tot zoo hoogen bloei ge komen dat in 1342 zij samen met de vooratedch 200.000 inwoners telde. Zij vormde met Gent, Dowaai, Rijsel en Brugge eene der vijf goede steden van Vlaanderen en miek ook deel der 17 steden waaronder Doornik, Bailleul, Bergen, Dam me, Rijsel, Veurae, van dit groot handels vennootschap van onderlinge 'bescherming welke de Hanza van Londenwas. Haren grooten voorspoed was zij verschul digd aan de vruchtbaarheid van haren grond en ln 't bizor.der aan de sterke lakens en stoffen welke binnen hare mu ren vervaardigd waren en dewelke een 80.000 werklieden bezigde. De uitvoer was de groote bron van vooruitgang van de stad. Gedurende haar Jaarlijksche han delsfoor verkocht zij in acht dagen, aan de kooplieden uit alle landen gekomen, per tienduizenden stukken laken en miek ge durende deze markt een zakencijfer van 7 millioen goudfrank, hetgeen er 35 mll- ltoen van onzen frank uitmaakt. Daar vanaf de XH* eeuw leper handels betrekkingen onderhield met vele vreemde volkeren en mogendheden, werden diens volgens deze prachtige Hallen ook Lakenhalle genoemd zoo gebouwd dat ze wel in verhouding moest zijn tot da macht en den rijkdom van hare hoog» magistraten en nijveraars. Te dien eir.a» was de uitgestrektheid van leper driemaal zoo groot als deze van de huidige stad. Ds zaal van het schepencollege was een model van toegepa ten kunststijl. leper heeft nog meer bezettingen en oorlogen gekend, zooals deze gedurende acht maanden in het jaar 1584. Var. 1648 tot 1678 werd de stad viermaal belegerd. De heldhaftigste onderstane belegering gebeurde in 1383, welke aanleiding gaf tot de beroemde processie van O. L. Vrouw van den Tuin. Na langdurige pogingen van wege de Gentenaars, gehoplen door de Engelschen, die beschikten over een» groote hoeveelheid batterijen, donder bussen door de Vlamingen van dien tijd genoemd, werden de aanvallers eindelijk verplicht het beleg op te breken. Het Fransch leger was ln aantocht en leper was gered. De Ieperllngen schreven ceaa overwinning toe aan O. L. Vrouw, hunn» Patrones. Volgend feit werd daarmede in verband gebracht. Zeker meisje werd door de En gelschen verrast en ontvoerd. De dood zan de onteerlng verkiezende, aarzelde ze met zich in de diepe wateren der vestingen werpen, ten einde aan hare ontvoerders te ontsnappen. Iedereen meende dat ztj zou verdrinken; echter, tot groote ver wondering der beide kampen, bleef zij boven water en zwom zelfs tot aan de wallen der belegerde stad. Zulks had tot uitwerksel den moed der belegerden ten sterkste aan te wakkeren, en deze laatsten geloofden vast dat zij stellig door hur.ue Patrones beschermd worden. Om hunne dankbaarheid te betuigen omringden zij dan het Lieve-Vrouwebeeld met een klein tuintje, aldus willende zinspelen cp de zwakke vestingen die in dezen tijd hunne stad omringden. Vandaar de naam O. L. Vrouw van den Tuin, welke zij aan hunne Patrones gaven, en «Tuindag», dag van den uitgang der beroemde processie, waar na het beeld terug boven de poort van het belfort geplaatst werd. Andere gebouwen, zeer merkwaardig uit oogpunt van oudheidkunde, waren ::og in leper te bewonderen, onder meer het Tempeliershuisverder, een gevel in hout, dagteekenende uit de XIV' eeuw, en in 't bijzonder Het Beenhouwershuis met de twee Vlaamsche gevels, welke ia de XIII" eeuw gebouwd werden. Voor den oorlog zag men te leper, even. als te Brugge, langs de straten, vóór d« oude, typische huisjes, vrouwen naarstig werkende, gebukt over hun spelden werk leper was Immers ook gunstig ge- kend voor zijne fijne kanten, die nu echter in deze ongunstige tijden maar weinig aftrek genieten. leper werd gedurende den laatsten oorlog meestal door de Engelsche, Austra- liaansche en Canadeesche legers ver dedigd. Ten einde een daad van dank baarheid daar te stellen, werden onlang» door de stad de marmeren leeuwen, di« vóór den oorlog de Meenenpoort versier den en die deels werden stuk geschoten, als geschenk gestuurd aan de oudstrijder» van Australië. Zij zullen daar in een oor logsmonument geplaatst worden. loper, de Belgische Verdunstad, die tot in de ziel gemarteld werd gedurende de vier bange oorlogsjaren, heeft zich door de hulp van België en Engeland, maar ook door hare wilskrachtige Vlaamsch» bevolking, terug opgewerkt tot wat zij va» vóór 1914, maar nooit heeft zij die ver loren welvaart van de middeleeuwen her wonnen. Onder bouwkundig opricht werd leper in den vroegeren trant heropgericht, dcch de ziel van de oude stad ontbreekt er. Het zijn geen strenge, stille gevelhuizea meer, met gebarsten steenen, geen strakk» kloosterpoorten met hun ijzeren lanteera en zwaren klopper ondsr den klsir.ea judas, geen lage kelderdeuren met ver molmd snijwerk en ruwe grendels. Vlaanderen/s rotsvasten wil herbouwd» leper. Het Belfort staat er, de mureu der Hallen worden langzaam hersteld en dit al zal opnieuw getuigenis afleggen va» Vlaanderen's roemrijk verleden. H. L, r I bef pak a-af hel pak -«i hel pak »-van 10 tabl. »-van 25 labl. i-v van 60 tabt. 6 4/3 DépöfAncienna Malton DE LAKENHALLE iHiaiiiiaiiiiiiiiiiiiaiiiiimiBiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijl GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVRE DEN! NA LEZING. SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF VRIEND. ZOO STEUNT GE ONS. DANK ER CM! i-i-K-r-r-j k 4 =-. licht of zwaar, naar keus, aan 13 fr. de '<t> Te verkrijgen bij: ISIDORE VERKINDT, Steenstraat, 27, Elverdinge. li 4 n*- ^r.«F DE NIEUWE 201 1937 ,0ORWl£ltV

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 6