IN ONS LAND (Vervolg) Voor Katholieke Eenheid Huiselijk drama te Houthulst Het verkeersongeval te Nieuwpoort Inhuldiging van Mijnheer Leon FLYPS als Burgemeester van Wulveringem A Vrouw schiet haar man nefr WERELDGEBEURTENISSEN I IN DE KAMER Wie nu d? gebeurtenissen nagaat in de Katholieke Politieke Rangen moet beken nen dat we een verkiezingvatmcsfeer be leven: Vergaderingen, meetingen, hervor ming overal. Leuven gaf het aanvangsignaal; Meche- len gaf den doorslag. Uit al die bijeenkomsten blijkt dat er bij het Vlaamsche Katholieke Volk nood drang is naar eenheid, met als gevolg drang naar verandering en vernieuwing, t. t. z. vernieuwing om tot verbetering te komen, en éénheid van werken tot verde diging der katholieke gedachte. Te lang heeft standsvertegenwoordiging geleid tot klassenstrijd in de katholieke Partij. Te lang heeft men een deel katholieken uit de katholieke rangen gehouden. Te lang hebben persoonlijke belangen de voorrang gekregen, ten koste der alge- meene belangen. Nu is er werking tot éénheid. V. N. V. TE IEPER. Zondag hield het V. N. V. eene belang rijke bijeenkomst te leper. Het doel er van was uiteenzetten en verrechtveerdigen het akkoord gesloten met Rex die door V. N. V. steeds hevig werd bekampt. De redevoeringen der drie sprekers kun nen samengevat worden ais volgt: Vóór de kiezingen aanzagen we Rex als een Waalsche werking: Rex in Vlaanderen bestond enkel uit franskiljons die niets van de betrachtingen der Vlaam sche bevolking verstaan. Sedert heb ben we gepraat en in Rex of liever in Degrelle hebben we iemand gevonden die voor Wallonië wil, wat wij willen voor Vlaanderen. Dus kunnen we nu samen gaan om als eersten stap te verkrijgen: eigen bestuur en eigen parlement voor de Vlamingen. Van onze verdere betrach tingen echter voor vormen van den Diet- schen Staat, laten we geen iota varen. Er was voldoende opkcmst te leper en ook geestdrift; meer dan wij in onze ka tholieke bijeenkomsten gewoon zijn te zien. We gelooven echter niet dat, om de V. N. V.ers tevreden te stellen het noodig was zoo de Katholieke Partij af te breken zooals gedaan werd; dat ging te ver. Als V. N. V. kan samenwerken met Rexmoet het dit nog beter kunnen met de Katholieke Vlaamsche Volkspar tij, zoo het werkelijk naar katholieke een heid streeft, wat wij hopen en gelooven. DE KATHOLIEKE VLAAMSCHE VOLKSPARTIJ TE KORTRIJK EN TE BRUGGE. Maandag en Dinsdag werden in die ste den groote volksvergaderingen gehouden uitgaande der Katholieke Vlaamsche Volkspartij, De woordvoerders waren er Prof. Verbist, voorzitter van het Vlaamsch Directorium en Dr Arth. Muiier, uit Kortrijk. De twee avonden verliepen in zelfden geest: éénheid onder alle Vlaamsche Ka tholieken om te komen tot ééne sterke samenwerking die den kop kan bieden aan alle communistische-socialistische sa menwerking. De inleidingsrede van Heer Verbist kan op beknopte wijze aldus samengevat wor den: Vlaanderen moet vormen hebben die beantwoorden aan zijne neigingen, aan zijn karakter, aan zijn godsdienstige ge voelens, aan zijn vlaamsch nationaal we zen zelf. Het is het doel van onze K. V. V. dit aan Vlaanderen te brengen. Bij ons kan aansluiten al wie het goed meent met Vlaanderen, al wie het goed meent met onze katholieke godsdienst Van samengaan met V. N. V. werd de noodzakelijkheid ingezien, maar Heer Mu iier wil de samenwerking van alle katho lieke krachten buiten Rex In Brugge kwam op de vergadering de VI. Nationalistische Volksvertegenwoordi ger Heer Jef Devroe aan het woord die als volgt het samengaan met Rex ver dedigde o Ge kunt niet anders handelen dan wij, indien ge de katholieke Vlaamsche idealen wilt verwezenlijken langs wettelijken, par- lemenalren weg. Ds heer Muiier heeft ge sproken van het bijeenbrengen der katho lieke Vlaamsche meerderheid. Deze meer derheid zou dan 60 parlementsleden tel len. Dat is toch geen meerderheid vermits er 202 leden zetelen in de Kamer. Ge moet dus toch nog ergens anders een hulp, een samenwerking zoeken. Van het socialisme wil Vlaanderen niet meer weten. De beste weg is dus: met Rex, dat de Vlaamsch- Belgische kwestie op federatieven grond slag met ons wil oplossen. Wij zijn logisch geweest, wij hebben altijd gezegd: wie met ons België op federatieven grondslag wil hervormen, met die willen wij samen werken. Wij zijn evengoed tegen dictatuur, als de heeren Verbist en Muiier, verklaart de h. Devroe nog, wij zullen alle dictato riale bewegingen bestrijden. Er is geen groote Vlaamsche concen tratie mogelijk dan een anti-marxisti sche! Ge jouw van den eenen l:anthandgeklap van den anderen kant mieken een einde aan de rede. Er zit daar nochtans veel waarheid in. We vragen ons af of Heer Muiier den toestand Rex-Kortrijk niet te veel veralgemeent? Wat in Kortrijk heel moeilijk is kan in ander arrondissementen misschien veel gemakkelijker? We moeten A1X3 EMS ENE concentratie willen of we krijgen er geen; dat men dat goed in acht neme. We hopen dat de goede weg daarvoor ook gezocht en gevonden worde! IV HET ARRONDISSEMENT OOSTENDE VEURNE DIKSMl'IDE wordt ook aan hervorming gewerkt. Het Vlaamsch Directorium richt met dat doel een groote volksvergadering in te Oosten de, in de zaal van den Volksbond, Stock - holmstraat, 7, op Vrijdag 6 November, te 8 uur. Alle katholieken worden er uitgenoo- dlgd. IN HET ARRONDISSEMENT IEPER-POPEKINGE-WERVIK TE IEPER. We vernamen nog niet hoe de zaken staan te leper; daar heerscht steeds groote misnoegdheid en stilstand sedert de laatste Kamerkiezingen. Van katholiek standpunt uit mag dat zoo niet blijven. Medehelpen tot verdediging der katholie ke gedachte zal alwie plichtbesef bezit en dit in een breeden geest van verzoening. TE POPERINGE worden drukke besprekingen gehouden. Hier was de toestand ook gespannen, maar mistevredenheid en onverschillig heid brengen geen oplossing mede. De bijeenkomsten liepen tot heden goed van stapel en ook hier is er gewerkt om een samenwerking te verkrijgen van al wie het goed meent met den katholieken godsdienst. Niemand mag uitgesloten worden. We moeten door eenheid één sterke blok vormen. TE WERVIK Ook is er streven naar eenheid en men verstaat daar goed dat, willen we ons ka tholiek doel bereiken, er oproep moet gedaan worden tot allen die het goed meenen. HET MILITAIR VRAAGSTUK Het is een feit dat dit een stronkeisteen zal zijn voor het lukken of niet lukken der Kath. Vlaamsche Volkspartij. Te Brugge vroeg de h. Sam. Devriendt, voorzitter van de plaatseling afdeeling V. O. S. de houding der Katholieke Vlaam sche Volkspartij te bepalen tegenover het militair vraagstuk en den voorgestelden 18 maanden diensttijd. We mogen de Kath. VI. Volkspartij erop wijzen dat heel Vlaanderen met heer De vriendt haar deze vraag stelt en er ant woordt op verwacht. Moeten al onze Katholieke Vlaamsche Parlementairen zoo maar op 't gemak in die kwestie toegeven, zonder voldoende uitleg te geven, het zal in Vlaanderen niet welkom zijn. Er valt daarmede op te letten. NAAR GOED EINDE! Best ware nu het Directorium te laten handelen; d^ heeren die het samenstellen hebben ons vertrouwen. Dat niet elke spreker en elk blad de oplossing naar zijn gedacht wille. Het Directorium is druk bezig om de zaak tot een goed einde te brengen, dit tot algemeen zedelijk en stoffelijk wel zijn. Laten we die heeren werken en ze helpen met een goed gebed. Da is het beste dat ons te doen staat. We verhaalden verleden week het on<re- val waarbij cte Studs baker-autobus van den vischhandelaar Firmin Debrae van df Veume-Nieuwpoort over de boompjes reed en omsloeg, de voerder zwaar kwetsend. Hier geven we een paar zichties on fle plaats van het ongeval genomen. pjHiernevens een der afgeknakte boom- ven%°ndeerbSnahff?UnSad« °'lderste voorwielen verloren" te hebben. n°S Zl,|ne GE zut het DENI-^^ cvN GEBUUR OF GE x-lj* - c7,«G, SCHUir 1N 7ieu8T ge ONS, - vr1EThet bonder uitstel. DOE B DNNK erom. Zondag laatstleden, 25 October, huldigde Wulveringem zijn nieuwen Burgemeester, den Heer Leon Flyps. 's Avonds te voor dreunde het kanon gebulder en luidden de klokken, om heinde en verre de blijde mare te verkondigen. Reeds den Zaterdag namiddag waren de bewoners der dorpplaats druk in de weer om hunne versieringen in gereedheid te brengen, want het weder was schoon en beloofde voor den dag van morgen. Helaas! Hoe verduisterden de gezichten, toen de ondagmorgen aanbrak, somber en nat. Een ware strmwind zweepte van uit het Zuiden zware regenbuien over het ontwakende dorp; de lucht zat grijs en ziek, en de weerprofeten zuchtten schou derophalend: 't Is een weertje voor ge heel den dag li. 't Was tegenslag.. Twee triomfpoorten die zooveel succes beloofden, bezweken krakend en stortten ten gronde, bloemen en vlaggetjes zwierden de lucht in en schenen te spotten met de onthutste in woners. En maar altijd gierde de wind en gutste de regen in bellskens over den grond, 't Werd 9 uur, 10 uur, 11 uur, men sprak reeds van het feest te verdagen. Iedereen keek beteuterd, zeker van de mislukking. En opeens gebeurde... 't mi rakel; de wind deed een sprong, gerocht in Westen, en viel, moe en t'enden; de regen staakte, er kwamen openingen in de lucht en 't zonneken deed geweld om een kijkje omlaag te doen. Toen herleefden de inwoners, ze togen aan 't werk en aan ieder huis dreunden de hamers; en bloemen, kransen, vlaggen en opschriften, vlogen als bij tooverslag aan de gevels; 't was een wedijver zonder weerga; een heldere zon beloonde weldra hunne moeite. Om half één zag men reeds bonte groe ten en keurig versierde wagens het dorp dorokruisen op weg naar het gehucht Het Zwaantje waar de feeststoet zou gevormd worden. Rond half twee kwam daar ook de Heer Flyps, de nieuwe Burge meester aan in galakoets. Hij werd er verwelkomd door den gemeenteraad en de geestelijke overheid en de Heer Hoste, schepene en dienstdoende Burgemeester, sprak er in naam van alle gemeentenaren een roerende welkomrede uit, en overhan digde hem de driekleurige sjerp, teeken van zijn gezag. Een dichte menigte juichte den nieuwen burgemeester toe. Intusschen was de stoet gevormd; en kele schoten scheurden de lucht, en lang zaam zette hij zich in beweging, naar het dorp toe. Bezijden den weg stonden dichte drommen nieuwsgierigen, ja zeer veel vreemdelingen uiit de naburige gemeenten, en ze spraken luidop hun bewondering uit; ze hadden zich aan zulken luister niet ver wacht. En inderdaad, de stoet was waarlijk bewonderenswaardig: zooveel prachtig ver sierde wagens met ernstige of luimige bemanning; zooveel bonte groepen te voet, te paard, per fiets, had men sinds lang niet meer bijeen gezien; een brok echt Vlaamsch leven, een greep pittige humor en folklore. En Bellede reuzin, stapte fier in het midden, en ze monkelde, en knikte goedkeurend heur wat te kleinen kop op heur ontzaggelijk groote lijf. Dichtbij het dorp kwam het muziek korps van Houtem, waarvan Mijnheer Flyps eere-voorzitter is, langs voor in den stoet gestapt, en 't was onder de dreunende tonen der muziek, dat men de dorpplaats naderde. Ondertusschen schoot de galakoets, waarin de nieuwe Burgemeester zat, met den Eerw. Heer Pastoor en de twee sche penen, door twee vlugge paarden getrok ken den stoet voorbij. Op het dorp ge komen werd hij door een dichte menigte toegjuicht. Aan het Gemeentehuis werd even halt gehouden, en daar werd de Heer Burgemeester ook verwelkomd door aen Heer Bruloot, gemeentesecretaris. Er werd dan verder gereden to aan den hoofd ingang van het kasteelpark, waar een tribuun was opgericht, waar de Heer Flyps met zijne Weledele Tante, Mevrouw de Douairière A. Merghelynck en enkele familieleden en vrienden plaats namen, om de stoet, die intusschen ook op het dorp zou aankomen, in oogsnschouw te nemen. In afwachting werden nog ver- schillige welkomreden uitgesproken door een afgevaardigde der kasteelbedienden, der meisjesschool en enkele bijzonderen, die hem ook prachtige bloemenruikers aanboden. Eene ontelbare menigte was intusschen nader gestroomd, zoodat zelfs de kerkhoflaan en den breeden grasboord ernaast, zwart zagen van het volk. Een groep fotografen, die graag het sym pathiek gezicht van den Heer Flyps op hun film hadden gekregen, hadden de grootste moeite om tot de tribune te naderen. Weldra defileerde dan ook de stoet voorbij, en elke groep of wagen hield even halt om den Heer Burge meester te groeten, of om eene demon stratie of een lied voor hem uit te voeren. Belle ook schonk hem heur vriendelijksten lach met haar tandeloozen mond, als wou ze den Heer Burgemeester onder haar bekoring brengen, daar hij nog Jonggezel is. Eindelijk was de laatste groep voorbij en nu volgde de Heer Flyps in koets, om ringd door den gemeenteraad en de gees telijke overheid, om ook eens de ver sieringen der huizen en de opschriften te zijner eer in oogenschouw te nemen. En dat mag gezegd worden naar waarheid, de versiering was algemeen en waarlijk prachtig; ja zelfs vele huizen van Vinkem waar de stoet vorbijtrok, waren gepint en bevlagd. Om 6 uur 's avonds had in de Zusters- school een heerlijk banket plaat-s, waar aan een honderdtal genoodigden deel namen. De spijskaart was fijn en waardig van zulken heerlijken dag. Gedurende den maaltijd werden verschillige aanspraken en heildronken gehouden, en werd er den Heer Burgemeester door twee leerlingen der gemeenteschool, met hun wenschen van geluk en zegen, nog een pradhtigen bloementuil aangeboden. Bij het einde van den maaltijd sprak de Heer Flyps met innige en ontroerde woorden zijnen dank uit tot allen die hem toegesproken hadden en ook tot alle inwoners van Wulveringem, die hem zoo veel oprechte genegenheid hadden be toond, en hij beloofde plechtig zijn beste krachten in te spannen voor het welzijn van de bevolking, voor wie hij immer een vader wril zijn, zoowel in tegenspoed als in vreugde. Een daverend handgeklap en de zang Lang zal hij leven beantwoordden zijne rede. Opgetogen nam men van hem af scheid. Om 9 uur werd een prachtig vuurwerk afgeschoten rechtover het kasteel, als de bekroning van dezen heugeljken dag. Wij wenschen den nieuwen Burge meester een lang en vreedzaam bestuur en zijn overtuigd dat de Wulveringem- naars in hem een besten burgemeester zullen hebben en hij in de Wulveringem- naars verkleefde onderdanen. Zijne installatie zal lang in ieders ge heugen blijven. Rede van den Heer Burgemeester. Mijn eerste woorden moeten een uiting zijn van dank ten opzichte van de bur gerlijke en geestelijke overheden voor hun vereerende aanwezigheid. Ik richt mij in 't bijzonder tot U, Mijnheer de Pastoor, Heer Bulkaert, lid der Bestendige Depu tatie, Heer Sekretaris, Heer Bolle, die uw gelukwenschen op zoo 'n voortreffelijke wijze hebt uitgedrukt. Aan uw lofspraak ben ik zeer gevoelig en Ik zal niet nalaten mijn beste krachten aan te wenden om ze waardig te zijn. Ik dank ook mijn vrienden, die dit heugelijk feest zoo innig hebben meegeleefd en aldus een nieuwen blijk gaven van hun genegenheid. Aan U, Heeren Gemeenteraadsleden, die ook, en niet het minst, recht hebt op mijn dank en op wier loyale medewerking ik inmiddels beroep doe, komt de taak toe mijn gevoelens bij de inwoners van Wul veringem te vertolken. Het vertrouwen dat ze in mij stellen, de eendrachtige in spanning van groot en klein om door versiering en bevlakking het feest te doen slagen, de gulle ontvangst die mij Is te beurt gevallen, dit alles heeft mij diep getroffen en de herinnering eraan zal mij steeds bijblijven. Wil hun zeggen dat het in mijn bedoeling ligt, door rechtvaardig bestuur in samenwerking met de geeste lijke overheid, dezen geest van eendracht, dien vele gemeenten ons mogen benijden, nog aan te wakkeren, dat ik zooals het uwen wensch is oud-burgemeester wijlen Ridder Merghelynck tot voorbeeld nemen wil en in bescheiden mate zijn voetstap pen zal trachten te volgen. Zeg hun nog dat ik weet dat de plichten dewelke ik thans te vervullen heb gewichtig en me nigvuldig zijn, dat ik er mij niet aan ont trekken zal, dat elk op mijn toewijding rekenen mag. Mevrouw Merghelynck, die zich deelzaam voelt in de eer die onze familie bewezen wordt, verzocht mij U ook in haar naam te danken. Gevoegd bij de onderscheiding dewelke haar verleden jaar werd toegekend, wij bewaren allen het aandenken van het feest hetwelk ook toen zoo spontaan en zoo eensgezind werd op touw gezet, ziet zij er het bewijs in, dat de door wijlen haar echtgenoot al hier bewezen diensten en haar eigen stille werking, te Wulveringem en aan hoogerhand gewaardeerd worden. Het stemt haar tot tevredenheid en geldt als aanmoediging. Mijne Heeren, ik stel thans een heil dronk voor tot het Vorstenhuis en op het welzijn en den bloei van onze goede ge meente Wulveringem. Aanstaande weck geven we "de ander uitgesproken redevoeringen, de opschrif ten en nog eenige fotos der welgelukte feestelijkheden. Sinds enkelen tijd heerschte er up held in het huisgezin A. Schollaen ver. De vrouw had het niet gem-W"" daar haar man aan den drank verslaan was. Donderdag avond kwam hq bedronken tehuis en alweer ontstop hevigen twist. Dat leven moede, nam de vrouw Majt'-j Lefever, een revolver en schoot haar ra, dood. Het slachtoffer is 34 jaar; zijn y*0 37 Jaar; zij hebben 2 kir.ders: een rr.- van 14 jaar en een zoontje van 7 jaar" De gendarmerie werl bijgeroepen; Parket van Veurne kwam Vrijdag mórjèj ter plaats en de vrouw werd aangehouden, Weeral een huiselijk drama door drani, misbruik, VERDERE BIJZONDERHEDEN Het drama gebeurde in hun woonst, 65 gelegen op den wijk Terrest Aioii Schollaert was, zooals boven gerce.c 4 bedronken toestand rond 9 u. thuis ge, komen. Ruzie was ontstaan en samen ja, gen ze nog slapen, toen rond 10 uur het drama gebeurde. De vrouw nam het f:, weer en (was zij in wettige zelfverdeüW ging of niet, 't parket zal het uitmaten/1 loste 2 schoten waarvan één doel trof en het midden-voorhoofd van den man door. boorde. In de nabijgelegen kamer sliepen de twee kinderen doch beide hebben nieu gehoord. Te 11.30 uur ging de vrouw r.aa; dan ook bij den veldwachter aangeven. De man was leurder van beroep en d< 1 gedurende de zomermaanden het Noortn van Frankrijk per auto om zijn waar 1 bestellen. 't Parket van Veurne, waaronder On. derzoeksrechter Soetens en Prokurta Vanden Boogasrde, stapten Vrijdag mor. gen om 10 uur ter plaats af. Ock de Rtcb. terlijke brigade van Gent werd verwittigt Vrijdag namiddag had de hersaso stelling van het drama plaats. FRANKRIJK HET KONGRES DER RADIKAAL-SOCIALISTEN De Fransche radikaal-socialisten liieidt^ kongres te Biarritz. De debatten gingen nogal dikwijls doof' onder hevig getwist. Het gebeurde meer malen dat een deel den roeden gro« brachten men den gebalden vuist en di Internationale zongen, wijl een andei gedeelte den fascistischen groet bracht ei de Marseillaise zongen, dit al naar go lang hun goede of slechte gezindheid ts genover de Volksfrontregeering. Een derde groep kruiste dan de hao- den om de verzoening voor te staaa, Alleen de Heer Herriot vermocht hel zich door allen te doen toejuichen. Ten slotte werd door liet kongres ver. zet aangeteekend tegen het nog verder bezetten van fabrieken en nam men nog vrede met de huidige Volksfrontregeering, DE STAKINGEN De stakingen blijven steeds aanhouden, Te Tourcoing-Roubaix staken de ko- lenarbeiders. Wagens die kolen vervoer den werden in volle straat omvergegooid. Daar zij niet meer konden bevoorraad worden in kolen hebben talr'jke fabric ken het werk moeten stilleggen en aldul werk ontzeggen aan 15.000 arbeiders. It! Rijsel heerscht zelfde staking. Te Blendecques hebben de stakers eed papierfabriek bezet. Te Wattrelos werd een voerman dh naar de statie ging om kolen te lades door de stakers aangevallen en zwaar gewond. De gendarmen die op&ijróa geraakten slaags met de Stafels. Te Laïinoy sloegen de mannen van te «Frente Popular» ook een voerder wij een kolenwagen neer, waarna zij dl vlucht namen. Te Hem en Forest wier. pen de stakers ladingen kolen omver. Te Halewijn werd het lossen van kolen ook belet. STAKERS MET EEN BRANDSPUIT BUITENGESPOTEN Te Toerkonje heeft M. Catteau-Lar> thois vijf brandspuiten in werking doel treden tegen de stakers die zijn fabriek bezetten. Dit gebeurde onder de oogeitW toezicht van politie en gendarmerie, De stakers dropen het af onder lid zingen van de «Internationale». De arbc.\w-» der fabriek waren in sta' king gegaan oniu«V de patroon een del vrouwelijke arbeidskrachten had wegge zonden. KOMMUN1ST1SCHE HELDENDADEN Te Neuville-sous-Montreuil hebbel kommunisten een vrouw in haar list neergeslagen omdat haar man lid is val een Vaderlandsche vereeniging. De ami vrouw, Mevrouw Tollé, verkeert in sten vensnood. Te Ivry hebben kleine jongens i naar de gemeenteschool gaan een nuk' kertje neergeslagen omdat hij verkiaari" geen kommunist te zijn. Te Dowaai werd een jonge mans Rijsel, die een meeting wilde geven vW de Parti Social Frangais, door de roodü neergeslagen. Zijn kleederen werden W flarden gerukt en zij wilden hem ffltt slepen naar het Carnotplein om hem te vonnissen en te lynchen. Gelukkif kwam de politie tusschen die den anw1 jongeling kon bevrijden. '3 Vlaamsche groepeeringen te voeren be sprekingen vast te leggen. De grond der ■onderhandelingen werd evenwel nog niet aangeraakt. EEN MANIFEST V.N.V.-REX Aan de pers werd door V.N.V. en Rex een gezamenlijk manifest medegedeeld. In dit manifest verklaren beide organisaties alle diktatuur te verwerpen; het algemeen stemrecht en de syndikale vrijheid, ver sterkt in een korporatieve verordening, te willen behouden. Zij willen het kapi talisme tot de rol van dienstbaarheid in dc ekonomie terugbrengen, de klassen strijd moet uitgeschakeld. In dit manifest verklaren beide orga nisaties nog te willen de omvorming van Belgie tot een nieuwen Staat, met, voor Vlaanderen en Wallonië het ruimst zelf beschikkingsrecht dat vereenigbaar is met het voortbestaan van het Koninkrijk. DE AANKLACHT TEGEN MINISTER M.-H. JASPAR Na de beschuldigingen van L. Degrelle en van La Libre Belgiquctegen Mi nister M.-H. Jaspar, had deze de zaak ook aanhangig gemaakt bij den tuchtraad der advokateuorde te Brussel. De raad heeft uitspraak gedaan In vol genden zinde tuchtraad vau de advo- katenorde besluit dat de Minister geen beroepsfout heeft bedreven, maar betreurt dat hij door de functie van beheerder en de daaraan in een verdachten vorm ver bonden bezoldiging te aanvaarden, zijn beroepseerlijkheid aan betwisting heeft blootgesteld. Een definitief besluit zal de tuchtraad evenwel maar treffen na de uitspraak van het gerecht in het geschil Degrelle-M.-H. Jaspar. DE KATHOLIEKE PARTIJ EN DE MIDDENSTAND Een afvaardiging van het Directorium van liet Blok der Katholieken werd Dins dag l.L ontvangen door den Heer Van Isacker, Minister van Ekonomische Za ken. Dringende verbetering voor den Mid denstand werden met aandrang aan den Minister gevraagd, o.m. sperwet voor de grootwarenhuizen, verlichting en vereen voudiging op fiskaal gebied, afschaffen van factuurtaks, overdrachten aan de bron, afschaffing van zekere registratie rechten, invoering en reglementeering van de bedrijfsorganisatie, maatregelen tegen getrukeerde faillissementen en alle mid delen tot oneerlijke concurrentie, goed- kooper krediet en uitbreiding der sociale wetten, speciaal voor wat de gezinsver goedingen betreft, tot den Middenstand, (VERVOLG) Namens de Regeering sprak hoofdminis- teT Van Zeeland, en voor de communisti sche groep M. Lahaut. Waarna M. Bosson. opvolger van Jacqmotte, als Kamerlid werd aangenomen. Luitenant-Generaal Denis, Minister van Landsverdediging, legde vervolgens wets ontwerpen neer, behelzende; a) wijzigin gen aan de wetgeving op de militie, wer ving en dienstverplichtingen: bt de mili taire erfdienstbaarheden; c) wijziging aan de wet op de militaire pensioenen; d> machtiging van den Koning om de maat regelen te treffen tot 's lands veiligheid. Minister Van Isacker (Economische Za ken) legde een wetsontwerp neer, behel zende het verbod van zekere Instellingen voor detailverkoop. En M. Bovesse (Justi- ciei legde een wetsontwerp neer, behel zende eene aanvulling van het strafrecht. Vervolgens hadden de afdeelingszittln- gen plaats. In den Senaat was M. Lalemand ouderdomsdeken. Geloofsbrieven van nieu we mandatarissen werden onderzocht. M. Moyersoen werd bij handgeklap als voor zitter herkozen. De Senaat werd aldus vol komen samengesteld. De voorzitter hul digde daarna de nagedachtenis van Louis Van Berckelaer, soc. Senator van Ant werpen. M. Van Dieren heeft daarna nog wat protest laten hooren omdat hij door den voorzitter van de Kamer aan de deur werd gezet. Tot nadere bijeenroeping ging de Se naat dan opnieuw uiteen. Woensdag, in de Kamer, na de uit loting van de Afdeelingen, heeft soc. Hubin een lange rede gehouden over het legerstatuut. ZITTING VAN WOENSDAG Woensdag vergaderde de Kamer ander maal. De buitenlandsche politiek van Bel gie en de besprekingen tusschen de Fran sche en Belgische legerstaven werden er te berde gebracht. Verscheidene inter pellaties gingen gepaard met heftige in cidenten. Door Ministers De Schrijver, Bovesse en Hoste werden verscheidene wetsont werpen neergelegd. H. Hubin (soc.) vroeg naderen uitleg over het woord «neutraliteit» welke ge bezigd werd in de rede van den Koning en omtrent het Fransch-Belgisch militair akkoord. De kommunist Relecom voerde kritiek uit op de rede van den Koning en pleitte voor de collectieve veiligheid. Binst de rede van H. Relecom werden allerlei scheldwoorden als sloeber, bela chelijke vent, Baas Ganzendonck, lafaard, leugenaar, enz. door de Volksvertegen woordigers hem naar het hoofd geslin gerd. Mooie taal bij dezen die ons land vertegenwoordigen. H. Borginon, VI. Nat., vroeg of iets ver anderd was in onze buitenlandsche poli tiek. Het Fransch-Belgisch militair ak koord moet ongedaan worden gemaakt, zegt spreker. Ook de Locarnoverbintenis- sen moeteu opgegeven worden. Heer Van Cauwelaert (kath.) uit zijn genoegen over de laatste rede van den Koning. Belgie moet zelfstandig en af zijdig zijn om alle oorlog te vermijden. Het Locarno-verdrag mag niet verrijzen in den vorm van vroeger. Met dit verdrag moet ook het Fransch-Belgisch akkoord vallen. H. Spaak, Minister van Buitenlandsche Zaken, antwoordde op de interpellaties op de buitenlandsche politiek. Hij verklaarde dat wij ons in een overgangsperiode be vinden en dat er getracht wordt een nieuw regiem tot stand te brengen. Onze politiek zal volledig onafhankelijk zijn. De bestaande akkoorden worden evenwel voorloopig behouden en nieuwe onder handelingen werden ingezet. Na deze on derhandelingen zal de Regeering een nieuwe verklaring afleggen. DE ZITTING VAN DONDERDAG DE BUITENLANDSCHE POLITIEK VAN DE REGEERING GOEDGE- KEURD OP VOORWAARDE DAT HET FRANSCH - BELGISCH AK KOORD ZAL WORDEN OPGEZEGD. De eerste interpellatie tijdens de zitting van Donderdag ging uit van den Rex-st Leruitte die de Regeering hekelde om het verbod der Rex-betooging van Zon dag 1.1. en die verder onze buitenlandsche politiek besprak. De kommunist Glineur teekende verzet aan tegen het besluit uitgesproken door den Heer Van Zeeland om het kommu- nisme te bestrijden. Spreker eischt maat regelen tegen Rex. Een dagorde welke luidt als volgt De Kamer, de verklaring van de Regeering goedkeurend, gaat over tot de orde van den dagwordt dan ter stemming neer gelegd. Bij hoofdelijke stemming wordt deze goedgekeurd met 126 stemmen te gen 42 en 10 onthoudingen. Bij de uiteenzettingen over de onthou dingen ontstonden talrijke heftige inci denten en de scheldwoorden bleven niet weg, evenmin als de namen Berlijn en Moskoudie de extremisten van links en van rechts zich naar het hoofd slin gerden. H. Maes (kath.) die zich onthouden heeft, verklaart zich onthouden te heb ben om in naam zijner Katholieke Vlaam sche vrienden te verklaren dat het ver vallen van het Locarnopakt onvermijde lijk medebrengt liet wegvallen van het Fransch-Belgisch militair akkoord; dat wij de koninklijke boodschap aldus ver staan en dat we in dien geest onze goed keuring kunnen hechten aan de buiten landsche politiek der regeering. De HH. Sap (kath.) en Vindevogel (kath.) hebben zich om dezelfde redenen onthouden. H. Elias interpelleerde de Regeering over de voorspelde politieke strijd der Regeering tegen Rex-V.N.V. Na eenigen uitleg van den H. Heyman betreffende de houding van het A.C.W. tegenover de Regeering antwoordde Mi nister Deschrijver, namens de Regeering, op de interpellaties op het verbod der Rex-betooging, besluit genomen om de orde volledig te kunnen handhaven. MINISTER VAN ZEELAND, op weg naar de Kamerzitting. KABINETSRAAD DE LEVENSRENTE VOOR BUR- GERLIJKE OORLOGSWEDUWEN. OMVORMING VAN HET N.I.R. De leden onzer Regeering vergaderden Maandag 1.1. onder voorzitterschap van den Heer Van Zeeland. Tijdens de ver gadering werd besloten dat de oorlogs weduwen, die in 1933 hun rente ontzegd werden, opnieuw recht krijgen op een levensrente, dit gezien de toestand van de begrooting verbeterd is. Enkele som men welke teruggeëischt werden, zullen heruitbetaald worden. De Raad nam ook kennis van het ont werp dat tot doel heeft de zelfstandigheid van de Vlaamsche radiouitzendingeu te verzekeren. DE EKONOMISCHE EN FINAN- CIEELE TOESTAND VAN ONS LAND H. Van Isacker, Minister van Ekono mische Zaken, heeft in een redevoering Zondag 1.1. gehouden ter gelegenheid van de stichting der afdeeling Brabant van het Christelijk Verhond van Werkgevers, een uiteenzetting gegeven van Belgie's ekonontischen en financieelen toestand. Hier enkele punten aangehaald door de Minister I11 den derden trimester van dit jaar was het totaal van den uitvoerhandel van ons land 65 hooger dan in hetzelfde tijdperk van 1934. Sedert Maart 1935 is het elektriciteits verbruik met 20% toegenomen, de spoor wegen leveren 23% wagons meer aan de nijverheden, de detailhandel in de klee- dmgsstoffen nam toe met 24 de dedail- handel in de meubelen met 40%, de ton- nemaat in de Antwerpsche haven nam toe met 12 en in plaats van 175.000 volle dige werkloozen zooals in Oktober 1934 zijn er thans nog minder dan 100.000. Door den Boerenbond werd uitgerekend dat de kostprijs der landbouwprodukten enkel gestegen is met 10% alswanneer dt- verkoopprijs rees met 33 De Staatsbegrooting werd in evenwicht gebracht. Voor de tweede maal kan overgegaan worden tot fiskale ontlastingen. De kostprijs van het geld verminderde de rente 4 staat aan pari en de laatste kasbons van het herdiskonteeringsinstituut werden voor de effecten van 60 tot 90 dagen genomen aan een rente van min clan 0.50 Het geld op korten termijn is hier dus aan lagere rente dan te Londen. Spreker verklaarde dan nog dat ons land staat voor het begin van een nieuw tijdperk van stoffelijke welvaart en dat ook in den vreemde voorteckenen voor betere dagen opdagen. VOOR DE MIDDENSTANDERS. Maandag avond hield Minister Van Isacker een radiorede waarbij hij zich wendde tot de Middenstanders. In zijn rede beloofde hij aan de Mid denstanders een grendelw-et op de Groot- MINISTER MARCEL-H. JASPAR trekt ook naar de vergadering. warenhuizen neer te leggen in de Kamer. Spreker verklaarde nog dat de Regee ring akkoord gaat op de vereenvoudi ging van de transmissietaksen en de taxatie aan de bron. HET SOCIALISTISCH KONGRES Zondag en Maandag 1.1. werd te Brus sel ook het Socialistisch Kongres gehou den. De besprekingen liepen over den binnen- en buitenlandschen toestand, over het akkoord Rex-V.N.V. en het militair vraagstuk. Tijdens de zittingen werd een telegram van solidariteit gestuurd aan de Spaan- sche socialisten. Vandervelde, vooraleer een rede te beginnen, groette met de ge balde vuist. Vandervelde had het over den strijd die gevoerd wordt tegen Rex en V.N.V., over I et verbod der Rex-betoo ging en tegen alle terugkeer naar de neu traliteit voor ons land. Hij houdt vast aan de collectieve veiligheid en onder linge bijstand. In de keuze tusschen fascisme en kom- munisme was H. Vandervelde voor het komntunisme. H. Brunfaut verklaarde dat Jean Del- vigne, die wapens bezorgde aan de Spaan- sche rooden, enkel en alleen zijn plicht heeft gekweten. Minister Spaak hield ook een rede om te herhalen wat hij vroeger reeds zegde over de buitenlandsche politiek. H. Collard eischte dat de vrijstellingen voor de groote gezinnen zouden worden opgeheven. Opheffing van het embargo op den wa- penuitvoer werd geëischt en onze socia listen verklaarden ook wapens te willen zenden naar het «Frente Popular». Ten slotte sprak het Kongres, nopens de militaire kwestie, zich uit voor de 12 maanden dienst, maar de Parlemen taire groep en de algemeene raad zullen een definitieve beslissing treffen en «toe gevingen doen om een regeeringscrisis te voorkomen. HET INDEX-CIJFER GESTEGEN MET 8 PUNTEN Het index-cijfer, vastgesteld op 15 Ok tober 1.1., is gestegen met 8 punten te genover dc cijfers van 15 September, na melijk van 690 tot 698. De index is dus op ongeveer zelfde peil als op einde 1933. DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN K.V.V. EN V. N. V. Dinsdag namiddag bad te Brussel de Heer Verbist, voorzitter van het Direc torium van de Kath. Vlaamsche Volks partij. een contactname met de Heeren Romsée en Elias. leiders van de Vlaam sche Nationalistische Parlementairen. Wroensdag kwamen de Heeren Verbist en De Vleeschauwer. van het Directorium van de K.V.V. en de Heeren Romsée en Elias, van het V.N.V, weerom bijeen om de modaliteiten van de tusschen beide mr ZIE VERVOLG HIERNEVENS. Da Heer Burgemeei. ter en de Eerw. Heer Pastoor in galakoets. HET FRANSCH-RUSSISCH AKKOORD De houding van Rusland in betrek K de burgeroorlog in Spanje en de geruck ten als zou Rusland aan Frankrijk toelating hebben gevraagd de Fri» sche havens te mogen gebruiken bij - bevoorraden met wapens van het roa Spanje heeft in veel Fransche mkliM vrees doen ontstaan dat Frankrijk, (W de schuld van Rusland, wellicht in t" oorlog zou meegesleept worden. I11 de vergadering van de Fransche D' merkommissie voor Buitenlandsche ken heeft de H. Delbos, Minister Buitenlandsche Zaken, verklaard Frankrijk in elk geval getrouw zal 1™ ven aan het pakt van niet-inmenging J de zaken van Spanje en dat Frank"!' niet verplicht is tusschen te komen 'f geval Rusland, door de opzegging van niet-inmengingspakt, hl botsing zon men met Duitschland en Italië. DE WAPENLEVERINGEN VOOR SPANJE Te Lyon werden een hoeveelheid ha» granaten ontdekt. Reeds lOü.dOO handlF* naten zouden door een fabriek van Li® geleverd zijn aan een onbekende best"® ming. Te Antiens zijn zeven Fransche bk* bardementsvliegtuigen opgestegen die W* Barcelona zijn gevlogen. De piloten vijf der vliegtuigen worden totnogtoe mist en men is ten zeerste ongerust 0' hun lot. In de kazerne te Aix-en-Provencc v;r* een groote hoeveelheid munitie, zestig k!i' sen kogels voor mitraljeuzen, gesto.'^ Het zijn zeer kostbare kogels daar ui een afstand van tien meter een tank tv* nen doorboren. Men denkt dat de kot den weg van Barcelona genomen hebben» SAMENWERKING TUSSCHEN DE LA ROCQUE EN JEAN CO) De nieuwe partij van Kolonel de j- Rocque, de Parti Social Francis, !'c'\ medegedeeld dat hun voorzitter, Ko»3® de la Rocque, een akkoord heelt ge^!t tot samenwerking met den H. Jean 0- voorzitter van de Nationale Unie der On11 Strijders. J Zij zullen gezamenlijk den strijd binden tegen het kommunisme. (Zie vervolg verder in dit W»d i r «Bell«», d« Reu JiV tu b»*J Ksibouterij

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 2