Bedelprinsesje ENGDE STROOP ANCHOR GEDACHTEN H. COURTHS-MAHLER MINISTERIE van LANDBOUW VERMOEIT TE VERKRIJGEN HEURSEL-OPTIEK 'T IS KOFFIE VAN 'T PARADIJS ALLERHANDE AANBESTEDINGEN WEKEL1JKSCH LITURGISCH BULLETIJN 'T ROOS KRUIS 0nklaVh<'icl van hei- denken maakt ,1 niet karakterloos dan toch wankel- frfdi? en een verweekelijkt, luimig ge- schuwt een vaste, heldere taal als 'yschaafd en kwetsend. A. M. Weisz. poe het nuIs een gewoonte om eigen te maken, geen motto, om het •|ejn maar te lezen. Onder den hoed van den boer vindt men ^ijds den raad van eenen prins. HtTMANNEKI UIT DE AAN AL mijne Lezers en Lezereskens djneeh ik een zalige hoogdag ter gelegen- jjfid van het feest van alle Heiligen dat vandaag vieren. Morgen hebben we jpr. dag van Allerzielen. Bim! Bam! Bom! zoo laten de doods tokken hun klagend lied over dorpen en méden weergalmen, en nooden ons ter Mrke, om er onze dierbare dooden te herdenken, die, hoe goed ze ook mogen geleefd hebben, misschien wel onze ge beden noodig hebben, om tot de eeuwige zaligheid te worden toegelaten-, en ver geten we bijzonder de aanhaling niet het IS eene heilzame en zalige gedachte voor de overledenen te bidden, opdat ze van hunne zonden ontbonden worden Zeker is het een schoon gebruik op die dagen de graven onzer dierbare afgestor venen met bloemen en kronen te versieren voor de oogen van de wereld... Maar één enkel gebed te hunner Intentie gestort iiaat duizendmaal hooger ln de oogen van God. die zich daardoor over hunne zielen aal ontfermen! En daarmee zitten w 'in de maand November, de de ure van den Winter.. Maar we staan er veur en we moeten er deur, en daar helpt geen steenen noch klagen noch jeremiassen aan... ais 'm maar niet te zeer 'n bijt. -t Geen we verhopen. MADAM PIPERS had voor den eersten keer heur lief zoontje naar school ge bracht en nu vroeg ze aan den onder wijzer of 't jongetje zoet was geweest. Madam, begon de onderwijzer, ik kan u niet zeggen hoe gelukkig ik ben dat uw wont je... Uw leerling is geworden? vulde ma dam Pipers aan. Neen, antwoordde de man der weten schap, dat uw zoontje geen broertje heeft. IN DE WETENSCHAP doen ze nog altijd voort vorderingen, alsook in 't uit vinden van alle soorten masjienen om werkkrachten uit te sparen... en veel sjomeurs bij te kweeken, want de over groots mekaniek op de wereld is de eerste én meeste oorzaak van de werkloosheid. Lest hebben die geleerde snullen, die mee alles hun zakken willen vullen, nog een masjien uit om kiekens te pluimen! Met zulk een toestel kan men op vijf minuten tijds wel honderd kiekens van bun pluimen ontdoen. Maar... moesit ik u nu zeggen dat 't een nieuws is da'k u hier vertel, 'k zou liegen want ge weet allen zoo goed als ik dat ons land daar fameus !n bedreven is... in 't kiekens pluimen. Wij, de belastingsschuldigen, zijn de kie kens die mogen gouden eikens leggen... en ons land is degene die de nieuwste en doelmatigste middels uitvindt om ons te pluimen. We worden telkens dat gewaar Bij 't krijgen van de lastenorievea Ze komen de menschen zoo te naar Als een bende dieven,!... fLUPKEN had ne slechten tand en die moest er uit en zijn moeder ging met liera bij den tandentrekker. Maar daar ge- tomen wilde Flupken, té zeer onder den indruk van al d'instrumenten die hij zag ajn mond niet openen. De tandentrekker deed een teeken tot fijn helpster, ze stak een naald in 't achterste van Flupken, die zijnen mond opendeed om te tieren. Intusschen stak de dentist zijn tang in den mond en trok! Oei! Oei! Oei! Ik ben blij dat hij er uit is! riep Flupken. Awel! deed het nu zoo zeer? vroeg moeder. Neen 't maar hij zat toch zoo diep! De wortel zat tot in m'n achterste moe! k Heb het gevoeld!... DAAR IS NIEUWS ONDER DE ZON 'k Heb 't vernomen uit goede bron En 't kan iedereen interesseeren De dames zoowel als de heeren. Tot op heden men te gelooven placht En 't stond vast in ieders gedacht Dat 't harte de ziel was der liefde Maar och! Hoe 't u ook griefde Nu is 't uitgekomen vast en gewis Dat 't niet 't hart, maar wel de lever is. 't Is 'n beetje hard om aan te némen! Of 't waar is? 'k En wete het niet, maar vat ik me nog goed herinner, diat is, in den tijd da'k Marenta voor den eersten keer zag, dat 't in alle geval niet mijnen lever maar mijn hart was dat fameus begon te kloppen... en dat het ook mijn kart was, dat tot in mijnen buik gezakt vaa, toen 'k heur hand ging vragen aan heur vader, uit schrik van in de plaats van d'hand van de dochter, den voet van den vader ergens te krijgen!... Daarom houd ik staande, fel en hard De zetel der liefde is in 't hart En niet in den lever, Dat is maar domme zeever. Gelijk overigens alle zaken die over de liefde handelen!... Mengelwerk v. 1 November 1936. Nr 19. door Liselotte wilde daar evenwel niets van hooren. O, neen ik word nooit zangeres, dat toil ik niet kunnen niet voor alle schatten van de wereld. Hert zingen voor vreemden markt xrij onuitsprekelijk ver togen, Ik wil nooit zangeres worden. Ik zal büjn brood toch wel verdienen. U heeft mij een veel te goede opvoeding later, ge ven. Nietwaar, nu zult u het geld aanne men? Geen sterveling dan wij drieën, be hoeft er ooit iets van te weten. En kunt u het mij op een koer terugbetalen, zooveel beter. Kan dat niet, ook goed. Toe, toe zeg toch dat u het doetl De twee mannen wisselden een blik. En teen sprak Hans dringend: Beste vader, voeg mijn beden bij die van Liselotte. mj brengt mij met aandoenlijke onbaat- hJchtigheid een offer, en dat zal ik nooit, •■ooit vergeten. Mijn leven zal van af he- ton in ernstiger banen geleld worden. Ik *11 dat offer verdienen. De baron haalde diep en zwaar adem. ®1 bedaoht dat Hans, Indien hij een rijk jjhwelljk sloot, het geld zou kunnen terug totalen. Welnu, laat het dan zoo zijn; ik zal Je ftol geld geven. Betaal je eereschuld en Ttoit.g met de rest zuinig om, omdat ik Je wt langer een toelage kan geven. Ik houd J veel van je, om nog langer afzijdig te «aan tegenover het edelmoedige voorstel Liselotte, Zij heeft ons daarmee een rOoten dienst bewezen misschien Jouw ftou gered. Ik weet, dat Je dit uur nooit "rgeten zult en nooit weer lichtzinnig «ljn.,_ GELEZEN in *n gazet: Op dien dag van zij* huwelijk kreeg een doofstomme plots de spraak terug. Hij kon zeer goed Jaantwoorden op de trappen van 't altaar. De spraak terug en 't verstand kwijt!... AAN WAT schrijft ge uwen hoogen ouderdom toe? vroeg men aan een zeer oud ventje. Ha, meneer, zei 't mannetje, ik denk dat ik zoo oud werd. omdat ik geboren ben vóór den tijd dat de mikroben werden uitgevonden! GEWIS Weet ge niet Tot mijn groot verdriet Wie Sadar Sipak is! Hewel, dat is de minister van oorlog in Perzië. Een vieze snuiter zulle. Daar was een gazetteschrijver en die had eenlge rijmpjes op Sadar gedicht, maar dat moest meneerken de minister precies r.iet al te zeer aangestaan hebben... Want... Waarheid is 'n bitt're drank. Wie hem brouwt oogst zelden dank. Want helaas, de meeste magen Kunnen hem niet goed verdragen... En 't moet. zijn dat er in die rijmpkens nog al veel waarheden voorkwamen, want hij deed de gazettenschrijver bij zich komen en liet hem gratis voor niemen- dalle vijftig zweepslagen toedienen, op fiat gedeelte van 't lichaam waar de rug van naam verandert... en zond hem toen wandelen. 'n Geluk nog dat die schootje straf- methode bij ons niet in voege is, want d'r zouden nog al veel gazettenschrijvers met... blauwe billen loopen... Maar naar 't schijnt heeft meneer de minister Sadar nu ook zijn matten mogen oprollen, want 't volk heeft geoordeeld dat dat ventje er 'n beetje te rap meê ging; hij moest eens als minister van oorlog ook zoo vlug handelen!!... Daarom hebben zïiem maar liever zelf den oorlog ver klaard... en Sipak is er op z'n zokken van onder getrokken... ja. Grootheid, geld en stand t Is een vogel in de hand Zoolang als 't duurt, want De hutsepot is soms gauw verbrand. DE ONDERWIJZER trachtte de oetee kenis der woordjes veelen weinig met een voorbeeld duidelijk te maken. Een steen is te weinig om een huis te bouwen, sprak hij, maar een steen is te veel... als hij van een dak op uw hoofd valt...! ZOO DE MENSCHEN groot en klein Elkander meer oprecht beminden 't Zou hier heel wat beter zijn En men zou meer vreugde vinden. Van beminnen gesproken, 't is toch komiek dat een man of jongen liever c e zuster van een ander ziet, dan zijn eigen zuster. Nu, is 't raar, 't is echter ma: r goed ook, want hoe zou er anders ge trouwd worden?... Ja, trouwen moet er gedaan worden, maar men trouwt veelal te lichtzinnig a zonder na te denken. Velen trouwen cx.k om het geld en daarom zeg ik: Wordt er getrouwd om het geld En doet ge de liefde geweld Dan komt algauw Het berouw. 't Geld is geen gelukzeggen ze. Daar hebben ze gelijk in, maar van nen anderen kant moeten we toch bekennen dat 't er veel toe bijdraagt!... Maar om daarvoor zijn liberteit te gaan verkoopen!... KO STAMPERS had in een gazet ge lezen dat er een oude juffer was die 25 frank belooning wilde geven aan dengcue die haren kanarievogel terugbracht, die was weggevlogen. Ko presenterde zich voor d'ieffrouwe en hij droeg zijnen grijzen kater op den arm. Uffra, zei hij, ik breng u uwen kanarievogel terug, hier is hij. Maar dat is ne kater, meende 't ieffrouwke. Jamaar... uw beestje zit er in, pink oogde Ko. 'N GEDACHT VAN A. POIRTERS: Drie dingen bezwaren mijn gemoed Ten eerste dat ik sterven moet Het ander bezwaart mij nog veel meer Omdat ik niet 'n weet wanneer. Maar 't derde bezwaart mij bcvenal Ik weet niet waar ik varen zal. SPAARZAAMHEID EN ZUINIGHEID Zijn in dezen tijd Twee hoedanigheden Die vooral in aanmerking treden Als men over 'n huishoün regeert En t immer in orde begeert. In dien zin redeneerde madame Clabon van Doornik. Maar ze had zonder den waard gerekend, namelijk den baas van 't kot, heuren man. Die madam Clabon, moet ge weten, die 'n spaarzaam en zuinig huismoederke was, was heur inkoopen gaan doen in de stad en had nu och zooveel gekocht omdat alles was afgeslagen... dat ze, toen ze thuis kwam, juist om die reden zoodanig zelf werd... afgeslagen, door heuren man dat heur leven nog aan een haarken hangt. Ja, ja... Huiscujiee twisten, Zoovelen die 't wisten Gebeuren er tot ons spijt Ook nog altijd. Gaat 't goed in 't huwelijk, dan is 't wel, Gaat 't slecht, dan is t voorwaar 'n hel. EEN WEDUWNAAR volgde zijn vrouw naar heur laatste rustplaats. Toen hij een lustig deuntje floot, meende een vriend op het ongepaste van zijn houding te mosten wijzen. Voelt g'u dan zoo gelukkig, dat ge van uw vrouw verlost zljt? vroeg hij, ge moest u schamen. Mij schamen? verwonderde zich de weduwnaar. Waarom? Ik voel me alleen zoo gelukkig omdat het de eerste maal is dat we samen uitgaan... zonder ruzie te maken! <i Neen, vader mijn woord er op, verklaarde Hans. En Liselotte herademde, als van een zwaren last bevrijd. Zij greep de hand van den baron en drukte er haar lippen op. o O. dank duizendmaal dank!sta melde zij. Hij legde zijn hand vaderlijk op haar hoofd. <- Kind, bedank Je ons ook nog, dat wij een offer van Je aannemen? ZIJ sloeg haar oogen stralend naar hem op. b Het ia geen offer, het is voor mij een groot, een onbeschrijflijk geluk, dat ik u heb kunnen helpen. ZIJ liet haar schitterende oogen op Jon ker Hans rusten. Toen kon hij zich niet langer beheerschen; hij omhelsde het lieve, onschuldige meisje en drukte in het bij zijn van zijn vader een warmen kus op haar mond. Ik dank Je, liselotte lieve Liselot te! sprak hij teeder en keek met een eigenaardtgen blik in haar oogen. Zij werd vuurrood onder dien blfk en snelde toen de kamer uit. Hans oogde haar strak na en zijn Rppes beefden van aandoening. Zijn vader wierp hem een ongerusten blik toe. Ha lis i Beste vader? I- Nu moet je Je verstandig gedragen, mijn Jongen, hoor Je? Ik zal Je het geld geven, maar vergeet niet, dat wij het aan Liselotte teruggeven moeten. En lk zal het Je nu meteen maar zeggen lang kan lk Bodenhausen niet meer behouden. Wij zijn er veel erger aan toe dan Je denkt. De ondergang staat voor de deur alleen jij kimt ons daarvan redden Indien Je een rijk meisje huwt. Een andere uitkomst bestaat er voor ons niet. Hans stond als door den bliksem ge troffen. Hij bracht een hand naar zfju hart, als voelde hij daar een stekende pijn. Het denkbeeld om een rijk meisje te moe ten trouwen, had hem nog nooit zoo hate lijk toegeschenen aia nu. Want nu wist hij, dat hij nooit van eenlg meisje zooveel zou "N GEDACHT: Hebt ge vuil linnen Hebt ge vuil gedragen linnen Sluit uw deur; en wasoht het binnen 'K ZEG HET MET EEN ZUCHT 't Is een ma ka be re klucht Die 'n rare gast 'n Vleze kwast Van Amerika, zonder dralen, Onlangs kwam uit te halen. Die vieze kwast is de tachtigjarige mll- Jonnair Stephen Patten. Die ouwe peé veroorloofde zich de fantasie, door een agentschap zijn overlijden en begrafenis te doen aankondigen, om te kunnen oar- deelen over den graad van de droefheid zijner verre erfgenamen, en kennis te nemen van de necrologlsche artikels var. de groote dagbladen. Toen de kist werd neergelaten, ver scheen onze fameuze sinjeur ln hoogst eigen persoon... en verklaarde zich uiterst tevreden over de plechtigheid. De klucht eindigde met een gezamenlijk groot banket en Stephen is er nu de man van den dag». D'erfgenamen zullen wel ne keer ge prutteld hebben als ze de verrijzenis van hunnen suikernonkel zullen vastgesteld hebben, maar ze zullen ook gepeinsd heb ben: uitgesteld ls niet verloren!... Waardoor men toch beroemd geraakt hé!... in Amerika. JODEN ZIJN JODEN en zullen altijd Joden blijven. Isaac was met zijn vriend Mozes aan t rondtoeren per ottermobiel, toen z'in volle vitesse op nen boom terecht kwamen en Mozes dood bleef liggen, Nu moest Isaac 't droevig nieuws aan Mozes' vrouw gaan mededeelen. Hij ging. Is 't met mevrouw weduwe Mozes da'k de eer heb? vroeg hij aan de madam die kwam opendoen. Maar ik ben nog geen weduwe! zei deze. Voor hoeveel wilt ge wedden* vroeg Isaac daarop! 'K KOM U DAMES EN MIJNHEEREN Nog enk'le nleuwsjes presenteeren Die..., 't nieuws kan U verblijden Te lang zou'n zijn, er over uit te weiden En opdat z'U niet te zeere zou'n vervelen Zal 'k z'U maar bondig mededeelen. Alzoo staat 't vast, naar 'k hier lees, Dat 't in Spanje ontbreekt aan vleesch (Menigeen die er zich om bekloeg Kanonnenvleesch is er genoeg). En om 't volk te voeden hebben ze ginder al de beesten moeten slachten die onder hun handen vielen, tot zelfs de stieren die in de stierengevechten uit kwamen! 't Is te hopen dat z'er na hun revolutie geen meer zullen vinden... "t zou een fa meuze stap zijn naar de verzachting hunner zeden; maar helaas! we zijn zoo ver nog niet. M. Gosley van Aberdeen Is 'n waar fenomeen. Als 't heel warm ls, beeft hij van de kou En 't is dan precies of hij bevriezen zou. Vriest het twintig graden onder nul Dan maakt 't zweet hem bijna dul. Dat geval heeft veel geleerde genees- heeren naar zijn woonsteê doen afkomen, maar alles wat ze tot nog toe kunnen verklaren hebben, dat is, dat dien feno- menalen toestand toe te schrijven ls aan een zonneslag... maar een geneesmiddel hebben ze nog niet gevonden! IK HEB mijn geheel vermogen ln een petroleumbron gestoken: daarvoor ben ik tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hoe is dat mogelijk? Mijn geheel bezit bestand nog uit... een brandend steksken! 't Manneken uit de Maan. N. B. De Lezers en Lezereskens die voor de oplossing van 't raadselken tan verleden week geraden hebben: niemand heeft er aan verloren noch gewonnen hebben 't goede eind vast. laBBaissHRaiaBHiiHHUffi De Gemengde Stroop, de zoogenaamde "Commsr? ciaale Appelgelei dl» ofU kruideniers verkoopen. is een zeer voedzaam, zeer gezond en niet duur voedings middel. SMEER ZE OP UW BOTERHAMMEN CÖMMERCIAAUE - APPELGELEI- IN ALLE KRUIDENIERSWINKELS jMSHBSBzaEaMHBsacBnaaKaaaa DE FILMSPELER HENRI BAUR GEWOND Henri Baur, de bekende filmspeler, heeft, na een vertooniug van een film te Parijs, in een restaurant van de Avenue des Champs Elysées, twist gehad met Eve Francis, kunstenares. Deze brak een cham pagneglas en met den gebroken voet van het glas ging zij op zeker oogenblik den filmspeler te keer. Deze werd licht gewond aan het hoofd. kunnen houden als van Liselotte. ZIJ had zich diep in zijn hart geworteld, sedert den dag, waarop hij haar als klein, schreiend meisje, zijn ouderlijk huis aan de hand binnengevoerd had. En hij voelde, dat hij haar nooit uit zijn hart zou kun nen rukken* XXI De volgende dagen liep Liselotte met een opgeruimd gezicht rond. Niets kon haar zalig bewustzijn verstoren, dat zij Jonker Hans en zijn vader een dienst had mogen bewijzen. En het denkbeeld, dat zij haar geliefden jonker aan een gevaar had kun nen onttrekken, stemde haar zoo gelukkig, dat zelfs de plagerijen van Lori niet in staat waren om haar gelijkmoedigheid op de vlucht te jagen. De baron nam nu een zeer welwillende houding tegenover haar aan, hoewel zij zich. zooals gewoonlijk, steeds op den ach tergrond hield. lederen avond, wanneer zij zich na liet avondeten bedeesd in haar ka mertje terugtrekken wilde, noodlgde hij haar irtt om wat na te blijven en een paar liederen te zingen. Dat zat Jonker Hans stil in een heekje en luisterde naar de fraaie, glasheldere meisjesstem. In zijn omgang met Liselotte wisselde de warme, gemeenzame toon uit hun kinderjaren met een schuchtere terughouding af. Het was de barones niet naar den smaak, dat haar man liselotte zoo nauw ln den familiekring betrok, en Lort erger de er ztch bijzonder aan. Zij verzuimde nooit iets om haar moeder tegen Liselotte ln te nemen. Op zékeren dag sprak de ba rones tegen haar man: Ik kan er mij niet mee vereenlgen, dat je Liselotte zulk een plaats in ons gezinsleven geeft. Ik verbeeld mij, dat Hans haar met zeer eigenaardige oogen aankijkt. En het meis je wordt var. dag tot dag mooier. Toen antwoordde de baron kalm, maar vastberaden: «Laat haar maar. Het doet geen kwaad, indien zij 's avonds een paar liederen zingt. Het leidt cms een weinig van onze zorgen af, En wat Hans betreft. ZWIJNT. N'PEST De gevallen van zwijnenpest nemen grootelijks af in het land. Gedurende de tweede helft der maand September werd de ziekte nog waargenomen in 263 land bouwbedrijven beschikkende over 3383 varkens, terwijl in de eerste helft van Oktober er slechts 69 hoeven met 1223 varkens werden besmet geworden. Bi.) zijn besluit van 20 Oktober verzacht de Minister van Landbouw ln groote mate de strengheid der genomen maatregelen. Met 26 Oktober werd het houden van varkens- en biggenmarkten alsook het vervoer dezer dieren, hetwelk in een groot gedeelte van het land verboden werd, op nieuw toegelaten. De toestand, alhoewel grootelijks verbe terd, elscht echter nog dat er gezond heidsmaatregelen genomen worden in de plaatsen waar de ziekte heerscht. Ook be vat het voornoemd besluit eene reeks be palingen die voor doel hebben te beletten dat er varkens uit de besmette streken vertrekken. Rond lederen haard, zoo bestaande als nieuwe, wordt er een kring gevormd van 300 m. straal waaruit de dieren niet mo gen komen, zonder de toelating van den veeartsenljkundigen Inspecteur. Deze kring mag op voorstel van dezen ambte naar, uitgebreid worden. Binnen deze stroken wordt de optelling gedaan van al de varkens, die iedere land bouwer bezit. BERICHT AAN DE FRUITK WEEKERS Het gunstig tijdstip om fruitboomen te planten ls aangebroken. Talrijke fruitkweekers, steunende op den steeds groeienden lust naar keus-fruit, hebben besloten hunne fruitplantingen uit te breiden, of de variëteiten welke geen voldoening gaven* door betere te ver vangen. Het Departement van Landbouw vestigt op bijzondere wijze hunne aandacht op de noodzakelijkheid eener oordeelkundige keuze der variëteiten en dezes onderstam, welke het best aan den grond, aan de teeltwijze en aan de afzetmogelijkheden aangepast zijn. De fruitkeuringen. welke in de verschil lende gewesten, van het land plaats grepen, hebben toegelaten een lijst van soorten en variëteiten van fruit aan te duiden welke het best voor elke streek en voor eiken bijzonderen toestand geschikt zijn. Dientengevolge zullen de personen, die voornemens zijn fruitboomen te planten, met commercieele doeleinden, met nut den Ri jkstuinbouwconsulent hunner streek raadplegen, die him kosteloos al de noodige Inlichtingen hierover zal ver schaffen. Rijkstuinbouwconsulent v. West-Vlaan- deren: 1* Omschrijving, titularis de H. CUMPS met verblijfplaats te BRUGGE, (Hoogweg, 24, Sint Andries). STAND DER GROENTEN- EN FRUITGEWASSEN OP HET BEGIN DER MAAND OKT. 1936 GROENTEN 'TEELT. De groentegewassen, hebben tijdens de maand September een bevredigenden' toe stand vertoond. De vroegtijdige vorsten van het einde dezer maand hebben maar weinig schade veroorzaakt. De herfstzaaiïngen-plantingen zijn goed opgekomen. De aardbeiplantingen werden op breeder schaal en in gunstige voorwaarden aange legd. De rijpwording der laatste tomaten van open lucht werd door de koude belemmerd. De late koudekas tomaat laat te wenschen over. De rupsen der koolwitjes hebben in vele gewesten schade berokkend in de kool plantingen. Het aanjagen van witloof ls op vele plaatsen begonnen. Men voorziet dat deze groente doorgaans een goeden uitslag zal geven. De prijs der groenten heeft zich op een gunstig peil behouden. FRUITTEELT. De oogst van het herfstfruit is in gcede voorwaarden afgeloopen. De rijpwording der wintervariëtieiten was bevredigend. De Fransche Reinette en de Court Pen- du zijn dit jaar goed gelukt, de Boskoop is schaarscher terwijl de Belle-fleur en de Ketileman insgelijks een kleine opbrengst geven. De vraag naar kwaliteitsfrult houdt aan. Het rijpen der kasdruiven werd wegens de koude bemoeilijkt, en men heeft de kassen 's nachts reeds moeten verwarmen. De algemeen vereischte zorgen werden dit jaar op grooter schaal in de boomgaar den uitgevoerd, er werd een merkelijke verbetering in de opbrengst en in de hoe danigheid van het fruit vastgesteld op de plaatsen waar deze zorgen op oordeelkun dige wijze werden toegepast. HANDEL DER POOTAARDAPPELEN De Keuringscommissie voor plantaard- appelen brengt ter kennis der voortbren gers en kooplieden van gekeurde PLANT AARDAPPELEN, dat het pootgoed «klas se Anaar Zwitserland mag uitgevoerd worden van af 15 Oktober tot 30 April. Nochtans mogen maar uitgevoerd wor den (en van het voordeel genieten van het verlaagd recht van 1 Zwitsersch fr. pier 100 kgr.) de variëteiten Erdgold, Ackerse- gen, Eersteling, Bintje King Edward en Industrie. De belanghebbende Belgische uitvoer ders mogen inlichtingen ontvangen, het zij bij de Afzetvereeniiging 26, Sterréklin delaan, Brussel, hetzij bij de Keurings commissie voor plantaardappelen, 1, Que- teletplaats, te Brussel. IIBIIBBBBBBBBBBBIIHIIIIIHS Kleine Snoeck 0,75 frank. Groote Snoeck 4,50 frank. Boerenalmanakken 2,75 frank. Allemansgerief 0,75 frank. bij SANSEN-VANNESTE, Pop. maak je ook om hem niet bekommerd. Hij weet nu, dat hij niemand anders dan een rijke erfgename naar het altaar voeren mag. Hij zal Liselotte niet dikwijls meer zien. Maak je dus nergens ongerust over. Van het offer van liselotte zei hij geen woord. Hij wenschte zijn. vrouw de be schaming te besparen, dat zij het leven en de eer van haar zoon misschien aan de zooveel gesmade Liselotte te danken had. Ook Lori kreeg er niets van te hooren, wat Liselotte voor haar broer gedaan had. Maar zij sloeg Hans en. Liselotte met wan trouwige oogen gade, en onthield allerlei kleinigheden, die zij van plan was om la ter als wapen tegen Liselotte te gebruiken. Aldus gingen de dagen tot 'Nieuwjaar snel voorbij. Hans zou op Nieuwjaarsdag vertrekken. Voor het afscheid, waren Hans en Liselotte nog een korter, tijd samen. En toen spaak hij haar zeer aangedaan toe: Ik wil van het oogenblik dat wij geheel alleen zijn, gebruik maken om van Jou afscheid te nemen, Liselotte, en Je van ganscher harte nogmaals bedanken voor het offer, dat je mij gebracht hebt. Ik zal het nooit vergeten. Zij sloeg haar mooie oogen naar hem op. O, ik ben zoo bWJ en gelukkig, dat lk u heb mogen helpen, Jonker Hans. U heeft er mij zoo rijk mee gemaakt. U kunt niet weten, welk een geluk het voor mij ls. om te weten dat ik een weinig van mijn schuld der erkentelijkheid afgedaan heb. Je bent een edel, grootmoedig meisje, Liselotte, zei Hans met ingehouden ont roering, en drukte zijn lipp>en op haar hand. Het was de eerste maal in haar leven, dat liselotte de hand gekust werd. Zij liet het zich met kloppend hart en gloeiende wangen welgevallen en stond verlegen voor hem. Op hetzelfde oogenblik kwam Lort de kamer binnen. Zij stoven vlug uit elkaar. Lori mat hen met sluwe, achterdochtige blikken. Vader en moeder wachten op Je ln de hal. kwam zij Hans zeggen. Hans maakte nog een buiging voor li selotte, Vaarwel, zei hij Innig. UW OOGEN NIET MET HET ARTIFICIEEL LICHT De glazen Uro-ZeLs verflauwen de wer king der infra-roode stralen en bezorgen U de gewaarwording van het gewone dag licht. BOTERSTRAAT, 41, IEPER. Brochuur en alle inlichtingen gratis op aanvraag. GEWESTELIJKE RIJKSTUINBOUWSCHOOL Philip van Elzaslaan te Kortrijk. Lessen op heden Zondag I November 1936: Te 8.15 uur: 1* Studiejaar, Lesgever, H. Arthur Lagast, Onderwerp Grondsoorten en mengsels gebruikt in de bloementeelt 2* Studiejaar: Lesgever. Heer J. B. Van der Borght, Onderwerp De opvatting van een moderne groentenkweekerij, bouwen van glasmateriaal». Te 9.15 uur: 1* Studiejaar: Lesgever, H. J. B. Vander Borght, Onderwerp Het gebruik van de verschillende meststoffen in de groenteteelt2* Studiejaar: Les gever, Heer Arth. Lagast, Onderwerp: Al- gemeerie zorgen aan planten van gematig de kas Het onderwijs is kosteloos. EEN LEKKERE SMAAK! EEN FIJNE GEUR! EN NIET DUUR! Geen twijfel, Vraagt bij uwen winkelier het Jubi leum koffertje, gegarnierd met een keuze van allerfiijnste pralienen en gegeven op 30 kaarten (1 kaart per halve kgr. koffie). - Voor 't groot: GER. TRUANT-DUCOURANT V eurnestraat, 12-22, Poperinge. DE VERGIFTIGINGSZAAK TE LUIK Vrouw Beckers, die naar wordt ver moed een twintigtal oudere personen ver giftigd zou hebben, werd in het bezit ge vonden van een fleschje welk digitaline inhield. Het fleschje was bijna ledig al hoewel zij het pas elf dagen te voren had aangekocht. Men denkt dat Vrouw Beckers, door het toedienen van sterke dosissen digitaline, wat in kleine hoeveelheid gebruikt wordt tot versterking van het hart, haar slacht offers naar de andere wereld heeft gehol pen. ISBBBBHBSBBHBIBBBBBBSSSHSHflR HET IJSELIJK BLOEDBAD IN DE ALPEN DE WAANZINNIGE MOORDENAAR LEVEND VERBRAND Verleden week meldden wij reeds dat een jongeling, die waanzinnig geworden was in de Fransche Lage Alpen, zekere Eghetto, zeven personen om het leven had gebracht. De ongelukkige werd aangetroffen in een verlaten hoeve. Daar hij nog goed ge wapend was staken de politiemannen het vuur aan de hoeve om den krankzinnige eruit te doen kamen maar deze bleef in de hoeve en werd levend verbrand. BBBBBBBBBBBBBBBSBBBBBBBBIBBB DE BAND1ETER1J TE PERV1JZE Ongeveer twee Jfear geleden had te Per- vijze een nachtelijken anval plaats op de hoeve Dobbelaere. Drie gemaskerde man nen dreigden de boer en zijn vrouw dood te slaan zoo zij hun geld niet gaven. De booswichten legden aldus de hand op waarden ten bedrage van 100.000 fr. en veel kostbare voorwerpen. De dieven poogden gestolen waarden van de hand te doen. Op deze waarden was intusschen beslag gelegd en hierdoor werd een zekere Van H. aangehouden te Oostende. Deze kwam nu voor het gerecht te Veurne en Van H. werd veroordeeld tot 15 maand gevang en 700 fr. boete of 1 maand. De onmiddellijke aanhouding van Van H. werd 'bevolen. IBBBBBBBBBBBSSBBBBBBBBBBBBBB POGING TOT OMZETTERIJ TE MOESKROEN Bij Bookmaker Cyriel Vanthoor, wonen de Mont-ë-Leux Moeskroen, wilden drie Franschen een som van 110.000 fr. afzet ten op vertoon van een vervalscht kaartje van een aangegane wedding. Op de wei gering van Vanthoor wilden de drie man nen zich op de boekmaker werpen maar deze bedreigde de drie aanvallers met zijn revolver. De afzetters namen dan ijlings de vlucht. Op klacht van Vanthoor werden zij aan de grens aangehouden. Onder de aangehoudenen zou zich een zoon van een bekenden nijveraax van Roubaix be vinden. ANK F.R-Naaimachienen aan de spits van den vooruitgangI Het wonder zig-zag ANKER, naait alles 1 Geen beter naaimachienen dan ANKER... met wel veel duurder. Vraagt inlichtingen bij den Vertegenwoordiger uwer streek: M. Van Sevenant, Diksmuide; M. Amery, Woumen; W° A. Vervaecke, WaregemM. Lannoo, Koekelare; M. Verdoene, leper. Of voor 't groot: M. J. Verhaeghe, Steen- dam, Gent. Overal voortverk. gevraagd. Vaarwel, Jonker Hans,antwoordde zij zachtjes. Toen hij gegaan was, barstte Lori in een spottend lachtje uit. Hemeltje, welk een roerend afscheid! Je komt jezelf zeker uiterst gewichtig voor? Je keek mijn broer tenminste aan met cogen nu, laat ik daar liever over zwijgen! Met deze woorden verliet zij de kamer, om nu zelf ook afscheid van Hans te ne men. Een paar dagen later vertrokken ook Lori en Liselotte weer naar Lausanne. De baron bracht hen weer tot Erfurt weg, waar hij hen bi een D-trein liet stappen. Hij had Madame Chevaux den dag en het uur van hun aankomst gemeld, opdat zij de meisjes van het station zou kunnen la ten afhalen. Zijn afscheid van Liselotte viel Warmer uit dan anders. Toen zij hem volgens ge woonte vriendelijk de hand wilde kussen, trok hij zijn hand terug. Neen, kind, dat moet je nu niet meer doen. zei hij beschaamd. Wat moeten de menschen wel denken, indien een Jonge dame mij de hand kust? In Lausanne werden zij door Madame Chevaux in persoon van het station afge haald. Op Leonle van Plessen na, waren alle meisjes reeds van vacantie terugge keerd. Maar een paar uren later, kwam zij ook. Nu viel er een massa te vertellen en te vragen. En zij gaven elkaar de uitgestelde kerstgeschenken, cn deze moesten bewon derd worden. Winifred Balfort was door haar vader naar Lausanne weggebracht; hij zou nog een paar dagen in een hotel daar blijven. Voor den volgenden avond had hij voor al de medeleerlingen van zijn dochter, zoowel als voor Madame Chevaux en het onderwij zend personeel, kaarten voor den schouw burg laten bezorgen. Want hij wenschte kennis te maken met allen, met wie zijn geliefde dochter dagelijks omging. In den middag van dien dag zaten' de meisjes on der elkaar ln het schoollokaal, otu voor de IN HET LEERLINGWEZEN Wij vernemen de stichting van een In terfederaal Comité der Leerlingsecreta riaten van België, met zetel te Brussel. Dit Comité is gesticht tusschen twee Federaties: een Vlaamsche Federatie oer Leerlingensecretariaten en een Federatie der Secretariaten met Fransche en Duit- sche voertaal. Al de Leerlingensecretarlaten van het land zullen kortelings verzocht worden hunne aansluiting te laten geworden, aan hun eigen Federatie. Het doel van deze.Jferbonden is onder meer: Het bevorderen der beroepsorientatie, der tentoonstellingen van Leerlingwezen, van het ambachts beroepsonderwijs, de be vordering der werken voor het plaatsen van leerjongens- en meisjes; het inrichten van meester-examen, het opstellen van programmas voor den Leertijd in de am bachten; het organiseeren van een Docu- mentatiecentrale; in één woord al de vraagstukken die het Leerlingwezen ln de ambachten en den kleinen handel, aanbe langen. De Federaties zijn er vooral op ingericht, om het werk van de Administratie van het Middenstandswezen, te verlichten die da gelijks het aantal leerovereenkomsten ge weldig ziet toenemen, en lie op deze wijze een zeer nuttige hulp zou kunnen vinden in de nieuw gestichte organisatie. Het Interfederaal Comité, voorgezeten door den Heer Advokaat Müsing, van Antwerpen, bestaat daarenboven uit: de heeren Crousse, van Val St Lambert, on dervoorzitter; Beaufays, van Namen, schrijver; Martens, van Hasselt, bijge voegd schrijver; Govaert, van Temsche en De Wandel van 's Gravenbrakel. Onze ambachtslieden zullen met genoe gen de stichting van deze Federaties be groeten die geroepen zijn om hen vele diensten te bewijzen. Wij wenschen de inrichters en stichters van harte geluk en vormen de beste wen schen opdat hun werk de vruchten zou dragen die zij er mogen van verwachten. FAILLISSEMENTEN IN BELGIE Faillissementen. N. V. Belg. Van der Graaf C° (Afd. Handelsinformaties) te Brussel, deelt ons mede Er werden over de afgeloopen week, eindigende 23-10-'36, in Belgie, 16 faillis sementen tegenover 9 voor hetzelfde tijd perk van het vorige jaar uitgesproken. Van l-l-'36 tot 23-10-'36, in Belgie, 485 faillissementen tegenover 634 voor het zelfde tijdperk van 1935. Details branch ge wijza der faillissementen. Gedurende de week Totaal sedert 16-10-'36 tot 23-10-'36 1 Januari '36 8 Handelaars in verschillenden goed, 323 2 Wisselmakelaar (niet off. aange sloten bij de Beurs te Brussel) 7 3 Koffie- en hotelhouders 27 1 Bankier 2 1 Aannemer 39 1 Handelaar in tabak en sigaren 1 1 Handelaar in schoenen 4 Van 1-1'36 tot 23-10-'36, In Belgie, 117 aanvragen van een concordaat en 98 be krachtigingen tegenover 228 en 159 voor hetzelfde tijdperk van 1935. KANDIJSIROOP Het Anker In bokalen met rood-gouden etiketten. Niets overtreft den lekkeren smaak van dien fijnen kandijsiroop op het brood, in den pap, op de pannekoeken, in de bo termelk, voor gebruik in den keuken. De beste kwaliteit voor den minsten prijs. Vraagt in uwen kruidenierswinkel ANCHOR »-Kandijsiroop, der Suiker raffinaderij de Hasque, Antwerpen. 13 NOV. Te 10.30 u., ten Gemeen tehuize te KORTEMARK, aanleggen van rijwielpaden langs de wegen van groot verkeer Kortemark-Ichtegem en Korte- mark-Koekelare. Bestek 214.930 fr. (ce- mentbeton) of 194.370 (tarmac). Stukken ter inzage ten Gemeentesecretariaat en te koop, prijs 15 fr., bij arrond.-ing. Jos. Sansen, te Veurne (postch. 2935.13). Uitslag van Aanbestedingen 23 OKT. Te 11 uur, voor den Heer Claeys, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen, Vrijdagmarkt, 12, Brugge, ver- breeden en herstellen van Rijksweg Re- ningelst-Loker, in den doortocht West- outer. H. MAHIEU, leper 582.346 (Sc. gr.) of 660.498,78 (P.)C. Vandelannoote, leper, 632.805,89 (Zw.) of 699.880,75 (P.)J. De- groeve, Lede, 714.4441,14 (Sc. gr.) of fr. 782.613,51 (P.). IHBBHBaHMBHiaaMHBIEHB MAN DOODGEREDEN DOOR DEN TREIN NABIJ HAZEBROUCK (N.-FR.) Maandag namiddag om 1.48 u. kwam de treini 3696 naar leper gereden. Juist bui ten de statie van Hazebrouck zagen de machinist en stoker een manepersoon op de spoorbaan staan. De machinist deed het noodsein werken en sloot de remmen, doch de ongelukkige bleef staan. Was het een doove of zinneloaze? De trein bolde er over en stopte weldra doch men kon niets anders dan een vermorzeld lijk opnemen. Het stoffelijk overschot werd naar het doodenhuis van Hazebrouck overgebracht, waar men vaststelde dat het slachtoffer de genaamde M. Louis Dhazewindt is, 70 jaar oud en wonende te Hazebrouck. NOVEMBER - SLACHTMAAND 1 Z 22» Zondag na Sinxen. ALLERHEI LIGEN. Evang.: Het betalen van belasting 2 M Gedachtenis der geloovige zielen 3 D H. Hubertus. biss. van Tongeren 4 W H. Carolus Borromaeus, b. v. Milaan 5 D HH. Zacharias en Elisabeth 6V H. Foilanus, b.-m., H. Leonardus 7 Z H. Willibrordus, b., H. Engelbertus ZONDAG 1 NOVEMBER 1936 Feest van Allerheiligen, Gaudeamus om- nes dubbel, 1* met Octaaf. Wit. - 2* Ged. en laatste Evangelie van den 22* Zondag na Pinksteren. Welk een heerlijk tafereel biedt ons d« liturgie van dezen dag. Zij vertoont ons d® Gelukzaligen, geschaard rond den troon van den Allerhoogste. De vier en twintig grijsaards zetelen naast Jezus om met Hem te oordeelen, het ambt uit te oefenen dat eertijds den ouderlingen was voorbe houden. (Intreezang, Epistel). Al de hei ligen die op aarde geleden hebben, zijn thans gelukzalig in den hemel (Offerto rium) zij jubelen van vreugde in het ver blijf van heerlijkheid en vrede. Het zelfde inzicht dat de Kerk richtte bij het Invoeren der drie feesten van de H. Drievuldigheid, van het H. Hart en van den Allerheiligsten Rozenkrans in haren kalender, het inzicht namelijk om nog maals de werken des Vaders, des Woords en des Heiligen Geestes, en van Jezus en Maria voor de menschen gezamenlijk te herdenken en te vereeren, bewoog haar ook tot de instelling van Allerheiligen, waarop zij, bij het sluiten van den Feestkring, in één en dezelfd» plechtigheid, in één en dezelfde gedach tenis, al de heiligen vereenigt, die zij af zonderlijk heeft vereerd in den loop van het jaar en al degenen die, heilig ver klaard of niet, gekend of ongekend, in den hemel verblijven (Intreezang, Gebed). De Kerk laat ons een wonderbaren blik werpen ln den Hemel waar zij ons met den H. Joannes de twaalf duizend (twaalf wordt beschouwd als een volmaakt getal) ingeschrevenen uit lederen stam van Is raël vertoont en een groote menigte dia niemand kan tellen, uit alle natiën en stammen, uit alle volkeren en talen, staande vóór den troon en vóór het Lam, gekleed in witte gewaden en met palm takken ln hun hand (Epistel). Christus, de H. Maagd, de gelukzalige legerscharen, in negen koren verdeeld, de Apostelen en de profeten, de met hun bloed gepurperd® martelaren, de met witte kleederen ge tooide Belijders, de kuische maagderijen, vormen, zingt de Vesperslofzang, diea grootschen stoet. Het is inderdaad samengesteld uit al de genen die hier 'beneden onthecht zijn ge weest van de aardsche goederen, d® zachtmoedigen, bedrukten, rechtvaardigen, barmhartigen, zuiveren, vreedzamen en vervolgden voor den naam Jezus. Ver heugt u, kondigt de Meester hun aan, om dat u een overgroot loon bereid is in den hemel.(Communlo, Evangelie). Onder de millioenen rechtvaardigen die getrouw® leerlingen van Jezus geweest zijn op aard®, bevinden zich velen onzer bloedverwan ten, vrienden, medeparochianen, die thans het voorwerp zijn van de vereering, di® den Koning van alle Heiligen aanbidden en die voor ons zijn overvloedige barm hartigheid, waarnaar wij zoozeer verlan gen, door hun voorspraak verwerven, (Gebed). H. CAROLUS BORROMEUS, Bisschop (Woensdag 4 November). De H. Carolus werd door God geroepen om in de XVI" eeuw een der bijzonderst® hervormers der Kerk te zijn. Kardinaal op 23 jaar, werd 'hij welhaast aartsbis schop van Milaan (Intreezang, Epistel). Hij was een voorbeeld van herderlijk® goedheid (Gebed) en bouwde veel gast huizen voor armen en weezen. Het is aan hem dat wij de inrichting van de bis schoppelijke seminariën te danken heb ben. Om zijn volk. door de pest geteisterd, te helpen, verkocht hij al zijn goederen, zélfs zijn bed, zoodat hij van dien dag af op den grond sliep. De Kardinaal hield elk jaar een retraite met generale biecht van zijn leven. Hij eindigde zijn retraite van 1548 met het voorgevoel van zijn aanstaanden dood. Hij overleed inderdaad op 4 November en werd heilig verklaard 26 jaar na zijn dood. IBBaBBBBBBBBBBBBBBIBBBBflBHBBBi lessen van den volgenden dag alles in ge reedheid te brengen. Alleen Liselotte ont brak nog. Omdat zij niet alleen haar eigen boeltje, maar ook dat van Lori in orde moest brengen, was zij nog niet klaar. En nu achtte Lori het oogenblik gunstig, om haar nieuwtjes, die tegen Liselotte ge richt waren, uit te bazuinen. Op een leu gentje meer of minder kwam het daarbij, zooals gewoonlijk, bij haar niet aan. Stel je eens voor,begon zij gretig, als wij weer naar huis gaan, willen mijn ouders Bedelprinses niet langer bij zich houden. Zij moet in betrekking gaan, als kinderjuffrouw, of zooiets. Mijn ouders wil len haar in Bodenhausen niet langer dul den, omdat zij steeds mijn broer naloopt, in de hoop, dat hij met haar trouwen zal. Daar kan natuurlijk geen sprake van zijn. Zij moet de deur uit, zoodra haar opvoe ding voltooid ls.Dit verklaarde zij met groot leedvermaak en nuffig. Die meisjes, welke iets tegen Liselotte behouden hadden, zetten groote oogen op, en vonden het niet meer dan billijk, dat Bedelprinses, die nu nog airs ging aanne men ook, de deur uitgezet werd.» Leonie von Pressen schudde evenwel haar hoofd. Hoor eens. Elf. ik kan dat niet zoo maar gelooven; Bedelprinses maakt op mij volstrekt niet dien indruk alsof zij iemand wie ook, zou naloopenzooals jdj be weert. Je zult Je wel veel te veel verbeeld hebben. Wees niet wreed, en laat het arme kind met rust,voegde zij er aan toe. Ook Winifred geloofde Lori niet. Wie weet, of Je broer niet juist Bedelprinses naloopt. Duitschers zijn zoo vreeselljk ro mantisch aangelegd en Bedelprinses is zoo beeldschoon o, schooner, dan wij allen te zamen. Zij zal heusch geen man behoe ven na te loopen, het zal eerder andersom zijn. Nu sprong Susl met gloeiende wangen op en riep met bliksemende oogen; En nu zal ik je mijn meening ook eens zeggen. Elf. Ik geloof geen woord van dat gene, wat jij zegt. Jij wensclit alleen Be- delorinse3 te vernederen en ln onze oogen Waarom lijden aan 1 HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPITN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER MAANDSTONDEN |als de Wonderbare Bruine poedert van der Apotheek DE POORTERE Sint-Nikl&as-Wttis. U ©ogenblikkelijk ©onder •chade lfy!-* verolcen ▼en deze pijnen zullen berrijieo. Da dooa o. 8 poedert -4 /r._ Da driedubbele dooa 25 poeder a 10.00 fr Te verkrijgen in alle! goede Apotheken of| vrachtvrij tegen postmandaat. Gebruikt zé eens, U zult nooit geen an dere meer gebruiken.1 MISLUKTE GOUDSMOKKEL AAN DE FRANSCHE GRENS Te Jeumont poogden een Belg, samen met drie andere personen, voor 312.000 fr. in goudstukken uit Frankrijk naar België te smokkelen. ZIJ werden aangehouden. Zij waren nog in het bezit van een 2,500 pond sterling en 100 dollar. te verkleinen, zooals je altijd gedaan hebt, hoewel zij alles doet om je steeds van dienst te zijn. Dat Bedelprinses tot zooiets in staat zou kunnen zijn, verklaar ik een voudig voor een leugen. Daarvoor is zij veel te terughoudend en te hoog van ka rakter. Ja gichelen jullie maar ik herhaal, dat Bedelprinses in haar denken en handelen zeer hoog staat, en jullie zou den gerust een voorbeeld aan haar mogen nemen. En ondankbaar is zij vast en ze ker ook niet, integendeel, zij laat zich al je plagerijen en boosaardigheden alleen zoo bedaard lëblgevaUen, Elf, omdat je ouders, en ook je broer, altijd aardig voor haar geweest zijn. Dat heeft zij mij zelf verteld. En dat Bedelprinses later haar brood verdienen moet, is zeer voor haar te betreuren. Wij dienen allen dankbaar te zijn aan het toeval, dat wij beter af zijn, Ik heb met mijn moeder over Bedelprin ses gesproken, en zij heeft mij gezegd, dat ik haar vriendschap en haar liefde als Iets kostbaars moet bewaren, omdat ik die op prijs heb leeren stellen. En dat zal ik. Be delprinses is mijn beste vriendin, neem daar nota van, en ik spring voor mijn vrienden in de bres. Met deze woorden liet Wildebras zich met een plof op haar bank terugvallen en keek de anderen met strijdlustige oogen aan. Lori was een weinig van haar stuk ge bracht. Zij vond het niet raadzaam, om Susi openlijk tot haar vijandin te maken. Daarom zei zij lichtgeraakt: Jullie be hoeven mij niet te gelooven. Wij zullen onderling geen ruzie ma ken en ons dezen schoonen dag niet be derven. Elf zal verstandig zijn en geen kwaad van die arme Beldeprinses spre ken. want ik ben oprecht van haar gaan houden,merkte Winifred op. En nu zullen wij ons verheugen op vanavond, als wij naar den schouwburg gaan. Mijn lieve vader zal ons ieder een dood bonbons ge ven. een heele groote ,en met bijzonder fijne pralines, Dat heeft hij mij beloofd. et Vervolgt),

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 7