■f" Mijnheer Mester Lahaye If November-Herdenking aan de graven van den IJzer In Spanje Doedelijk ongeval fe Brielen Gratis A De 8-jarige Henri Iweins d'Eeckhoutte door een autobus aangereden en doodgepletterd HET 100-JARIG BESTAAN DER PROVINCIERADEN LUCHTVAARTRAMPEN Een aandoenlijke plechtigheid te Kaaskerke en in de Krypte onder den IJzertoren BERICHT 0NTRUPSING DE NATIONALEN DRINGEN MADRID BINNEN HEVIGE TEGENSTAND DER ROODEN. ALLE ROODE MINISTERS GEVLUCHT NAAR VALENCIA. Na de verovering van het vliegveld van Getafe, Villaverde, Alcornon, Villa visciosa, enz., gelegen op enkele Km. van Madrid zijn de Nationalen einde vorige week in de onmiddellijke nabijheid geraakt van Madrid en bezetten de voorstad Caraban- chel. De toegang van de Spaansche hoofd stad wordt evenwel van de West-Zuide lijke zijde afgesneden door de rivier Ma- zanares, te meer nog dat de rooden alle bruggen hadden opgeblazen en zich langs de rivier sterk hadden genesteld in verde digingswerken. De Nationalen hebben een gedeelte van de stad omsingeld en pogen langs ver scheidene zijden tot het centrum der stad te geraken. Zij schijnen vasten voet te hebben gezet aan de poort van Toledo, aan de Ronda de Atocha, aan het Casa del Campo, soort park gelegen voor het gewezen Koninklijk Paleis, evenals aan de Noordstatie. De rooden verweren zich ten uiterste en doen gestadig tegenaanvallen om de aan rukkende Naticnalen, bijna uitsluitend be staande uit Marckkaansche troepen, ach teruit te werpsn of minstens tegen te houden. De officieren der Nationalen willen ech ter voorzichtig te werk gaan en hebben besloten de veroverde terreinen eerst goed te versterken en versterkingen af te wach- tn vooraleer een geweldigen aanval uit te lekken. In de omgeving van Madrid hebben de Nationalen niet min dan zestien tanks veroverd. Al deze oorlogstuigen waren van Russische constructie. Hun tegenaanvallen worden steeds verijdeld. Bijna iederen dag wordt de stad ge bombardeerd door de kanonnen en vlieg tuigen der Nationalen en talrijke huizen en gebouwen werden zwaar beschadigd of brandden af. De verliezen der rooden moeten zeer hoog zijn. Op een zeker punt trokken zes tanks der Nationalen naar de gedetoneer de loepgraven der rooden. De bedreigde militianen trokken de witte vlag in top en werden allen gevangen genomen. Vooraleer Getafe te verlaten hadden de rooden alle kloosterlingen die aldaar ver blijven vermoord alsook een groot getal burgers. Door de Nationalen werden er groots hoeveelheden wapens van Russi sche en Fransche herkomst buit gemaakt. De roeden die Madrid verdedigen zouden aangevoerd zijn door de Russische gene raal Gorev. Alle leden van de Regeering van Madrid, ook de Heer Largo Caballero, zijn naar Valencia gevlucht. De verdediging van de stad werd overgedragen aan de militairs overheden. De Engelen-heuvel, bij Madrid, waarop een reusachtig beeld van het K. Hart prijkte, werd dcor de Nationalen veroverd maar het beeld hadden de rooden reeds vernield. Volgens de United Press zouden sedert het begin van den oorlog reeds 250.000 personen het leven erbij ingeschoten heb ben. 50.0CO dezer zouden gevallen zijn op het slagveld en 150.000 zouden zijn dood geschoten of vermoord. Talrijk zijn diegene die vluchten uit Madrid. Alle magazijnen werden gesloten. In de hoofdstad zouden nog dertigdui zend personen in de gevangenissen zijn opgesloten, lieden die nog weinig hoop koesteren gered te worden maar eerder vreezen door de rccden te zijn vermoord. Dagelijks worden gijzelaars uitgemoord door de Spaansche Socialisten, Kornmu- nisten en Anarchisten. Ongeveer 100,000 militianen verdedigen de hoofdstad. Zij dreigen de openbare groote gebouwen in de lucht te doen vlie gen zoo de Nationalen da stad moesten binnenrukken. Tegenover deze 100.000 mi litianen beschikken, d-S .Nationalen over vier divisies goed geoefende soldaten. De rooden hebben té Madrid alle weer bare mannen van 15 tot 50 jaar binnen geroepen om in de stad de wapens op te nemen. De vrouwen werden aangeraden flesschen te vullen met olie of benzine, met watte gestopt, naar de oprukkende Nationalen te werpen na de watte te heb ben in brand gestoken. In de nabijheid van Campo del Reta- mares werden de Mooren aangevallen door een bataillon vrouwelijke militianen. Deze hadden een blauwe overal boven hun kleederen; zij vielen eerst zeer talrijk on der de wapens der Mooren. Toen dezen echter op zeker oogenblik bemerkten dat zij vrouwen voor handen hadden hielden zij op te vechten en zochten alleen maar de slagen der vrouwen af te weren, zender terug te slaan. Een bom is gevallen op het gebouw der Cortes en richtte er reusachtige schade aan. Het gebouw van het militaire gou verneurschap zou ook in vlammen zijn opgegaan. Het bruggehcofd van Toledo en de omringende stellingen heibben de Nationalen ook nog veroverd op de roo den. Het lijkt ook wel dat de Nationalen zin nens zijn eerst de stad gansch te omsin gelen vooraleer een nieuwe beslissende stormloop te wagen. Het Internationale Roode Kruis heeft een beroep gedaan op de Spaansche over heden cm de wetten der menschelijkheid in acht te nemen en geen gijzelaars meer te vermoorden. DE HAVEN VAN ALICANTE IN BRAND Naar een bericht uit Gibraltar zou de haven van Alicante in brand staan tenge volge der beschietingen van een kruiser der Nationalen. 50.000 KGR. GOUD UITGEVOERD De roode Spaansche Regeering heeft reeds meer dan 50.000 kgr. goud bij de Fransche Bank in deposito gegeven. Nu hst einde van hun bewind nadert haasten de roode leiders de rest van het Spaansche goud naar het buitenland te voeren. Te Toulouse zouden ook reeds groote stortingen zijn gedaan op de rekeningen van de HH. Caballero, Alvarez de Vayo, Ramos, enz. STEEDS ROODE GRUWELEN Totnutoe werden reeds door de rooden acht bisschoppen vermoord. De bisschop Olmos van Cadix, werd gedeeltelijk ver brand en zijn lijk werd langs den weg ge legd. De bisschop Milan van Almeria moest schrobben en waschgelegenheden doen op een schip tot hij werd terechtge steld. Te San Martin schoten de rooden 300 gijzelaars dcod en 160 te El Tiemblo. Te Jean sneden de rooden de ooren af van een Nationalistisch gezind student en maakten hem dan af met steken in den buik. Te Montoro werden 70 menschen op beestachtige wijze geslacht. Te Seo de Urgal werd een vrouw en haar 3-jarig dochtertje terechtgesteld om dat de echtgenoot en vader als rechtsge- zinde te Barcelona reeds was gefusiljeerd. Te Rondo werden er 600 personen ver moord door de rooden. Een deel dier slachtoffers werd in groep bijeengebonden en door paarden over de straatsteenen ge sleurd, meteen met bijlen bewerkt wijl anderen aan houten schuttingen werden vastgenageld. In de stadswijk Salamanca van Madrid werden 1000 vrouwen gevangen gezet. Te Cartagena, omdat Nationale vlieg tuigen de stad hadden gebombardeerd, werden alle gevangenen doodgeschoten. Te Madrid wei-den van het begin van den oorlog tot den 19 Oktober reeds 19 000 personen terechtgesteld waaronder 2.000 vrouwen en meisjes. Te Barcelona worden iederen dag ge middeld 150 personen terechtgesteld. so» LAATSTE TIJDINGEN De laatste tijdingen omtrent den strijd rond Madrid zijn zeer verward en tegen- rwt (Zie vervolg hiernevens.) BURGEMEESTER DER STAD POPERINGE Sedert eenige weken reeds was onze Heer Burgemeester ern stig ziek. Vijf weken geleden ontving hij de H.H. laatste Sakra- menten. Donderdag morgen rond 4 uur is de Heer Burgemees ter stil en rustig in den Heer ontslapen, in den ouderdom van 83 Vi jaren. Mijnheer Nestor Lahaye werd benoemd als Burgemeester te Poperinge bij Kon. Besluit van 21 Juli 1921. Steeds deed hij het mogelijke om zijn stadsger.ooten ten dienste te staan. Zijne wel gemeende vriendelijkheid was algemeen gekend en klein en groot ■was bij hem steeds welkom. Poperinge verliest in den Heer Nestor Lahaye een ievervollen en verdienstelijken Burgemeester. Aan de diepbeproefde Mevrouw Nestor Lahays-Vanden Ber- ghe, Kinders en Familie bieden wij onze chrlstene deelneming aan in rouw en in gebed. A De plechtige Rouwdienst zal plaats hebben op Dinsdag 17 de- der, te 10 uur, in O. L. Vrouwkerk. HET KLEINE SLACHTOFFER de 8-jarige Henri Iweins d'Eeckhoutte. Dit is een uitknipsel uit een foto van den stoet in leper die uitging ter gelegenheid van de inhuldiging der Hallen door Koning Leopold III in den Zomer 1935. Dinsdag namiddag, kwart voor 4 uur, weerklonk in Brielen het akelige nieuws van een nieuw auto-ongeval. We werden spoedig verwittigd en trokken gauw ter plaats, waar we rond 4 uur halt hielden in 't midden van 't dorp. Een groepje volk, 60 menschen ongeveer, stond rond een zwanen autcbus geschaard; we vervoegden ons onder de menigte en zoo konden we algauw de bijzonderheden vernemen van het droevig gebeurde. HOE HET ONGELUK GEBEURDE De kleine Henri Iweins d'Eeckhoutte, aoht en half jarig zoontje van Weledele Mijnheer en Mevrouw Ernest Iweins d'Eeckhoutte-van Caloen, was samen met zijn mama en zijn zustertje uit wandelen gegaan per flets. Mevrouw reed voren cp, gevolgd door het meisje; de jongen kwam achterna. Aan den hoek van de Vlamer- tingestraat gekcmim draaide Mevrouw links af in de richting van Elverdinge waarschijnlijk, cm samen met haar kinderen, het kasteel te vervoegen. Kalm stak ze de baan leper-Veurne over met haar meisje, dat haar op een 10-tal roeter volgde. Het zoontje was nog niet op de groote baan toen de beide eerste, reeds gansch gedraaS, een autobus uit de rich ting van Elverdinge zagen aankomen, 't Zustertje, alsook de moeder, deden met de hand teeken dat de kleine Henri step pen moest om eerst den auto te laten voorbijrijden. Maar neen... Hoe het ge beurde?... Wat ging er dit oogenblik in den jongen om?... In alle geval kwam de kleine, spijts de aanmaning, de baan over gestoken, hij nam den draai wat te breed, zoodat hij juist buiten de tramlijn gevat en door den bus aangereden werd. De auto remde uit alle macht wat niet belette dat hij toch nog een 35 meter verder reed doch 't was fataal, de jon gen, die juist voor het aanrijden, bewust van zijn jammerlijken toestand, nog een hartverscheurende wanhoopskreet slaakte, werd tusschen motor en rechter slijk- weerder gevat, gansch onder den auto gedrongen, en zoo, vastgekneld in een gansch verwrongen en dubbelgeplooi- de velo die aan de rechter vooras was blijven haperen, nog 35 meter verder mee gesleurd, aiover den harden steenweg. Toen de autobus stopte en het volk er uit stapte, heerschte er volslagen ontstel tenis wanneer ze juist achter het rechter voorviel, half verwrongen onder en tus schen den ingebeukten velo, een gansch bebloed knaapje vonden die geen 't minste teeken van leven meer gaf. Intusschen was de moeder van het arme slachtoffer bijgesprongen en wilde nog redden wat er bij haar kind te redden viel, maar een veldwachter die zich tus schen de reizigers van den autobus be vond, maande Mevrouw aan alles onaan geroerd te laten tot het Parket afgestapt was. Echter werd aan zijn gevraag geen gehoor verleend, en personen, die getuige geweest waren van 't ongeluk, namen het lijkje op en droegen het in de dichtbij gelegen huis van den Heer Hoofdonder wijzer Gaston Beele binnen. Aanstonds werd Heer Dokter Daelemans van leper opgebeld, die ook onmiddellijk naar de onheilplaats overkwam, doch niet han delend meer optreden kon, daar de knaap ocgenblikkelijk gestorven was. E. H. Pas toor werd ook verwittigd, hij was voor het oogenblik niet thuis, doch de knaap ontving nog de H. Olie uit de handen van *Z. E. H. Deken Vermaut uit leper, die daar per toeval in auto voorbijreed. Ondertusschen was de vader bijgeko men, hij ging zijn overleden zoontje uit de woning halen en stapte met het lijk in zijn armen den auto van Dr Daelemans in, waarna ze samen... alle drie... naar *t kasteel reden. Ook Mevrouw, in gezel schap van Mevrouw de Thibault de Boe- singhe, werd naar het kasteel begeleid. HET KNAAPJE was erg gewond. Veel bloed had hij ver loren, want hier en daar lag er rondver- spreid. Zijn kleederen waren gansch los gescheurd en hij drceg diepe en groote vleeschwonden, bijzonderlijk aan het hoofd en de beenen. In ongeveer rechte lijn achter de auto bus lag op 30 meter de zadel van de flets; een meter nader ervan de bruine rechter schoen; nog wat nader, een weinig meer rechts, zijn donkerblauwe alpenmuts en daarbij op een tweetal meter de kopsleu- tel van zijn velo, met daarna het aiaam- beursje waarvan een sleutel door het leder stak; neg wat verder de dynamo met den glasrand van den reflecteur en de twee ampoules van zijn elektrische lantaarn. Vijftien meter verder van dit laatste stond EEN HOOGSTMERKWAARDIG! REDE VAN DEN KONING Op Zaterdag 7 November werd, in aan* wezigheid van den Koning, het honderd^ jarig bestaan van de Provinciale Wet en van de Provincieraden gevierd in d« feestzaal van het Provinciegebouw van Brabant. Talrijk waren de genoodigden. Tijdens de feestvergadering werd door verscheidene personaliteiten het woord gevoerd. Onze Koning sprak ook een be langrijke rede, waarvan wij de belang rijkste deelen overnemen. Hij sprak eerst in een vloeiend en sierlijk Nederlandsch en daarna in het Fransch. Deze rede werd rechtstaand aanhoord en geestdriftig toegejuicht doo^ alle aanwezigen. Hij verklaarde onder meeer als volgt f Dit wil niet zeggen, mijne Heeren, dat dit werk (taal moraal en kuituur die over al vereenigd, de basis vormen van onze pol* -») onwijzigbaar is en dat zek?i*o vervolmakingen niet gewenscht zijn. Nie mand zou dit durven beweren, denk ik. Dit bolwerk moet op straffe van verval bestendig op de hoogte van de nieuwe noodwendigheden zijn. Maar de feiten be wijzen het: de voortdurende noodzake lijke aanpassingen zijn mogelijk in het kader van onze grondwettelijke instel lingen en onder de bescherming van onze burgerlijke en politieke vrijheden. De grondwettelijke plicht van het Staats hoofd in dit verband is aandachtig te zijn voor alle wenschen van de natie en mede te werken tot hun verwezenlijking In de* eerbied voor de orde en de wettelijkheid, voor de eenheid en onafhankelijkheid van het land. Zooals mijn voorgangers w*' ik streng den regel volgen, die aan den Koning op legt buiten en boven alle partijen te blij ven. Maar het is mijn plicht de aandacht van mijn medeburgers te vestigen op d# gevaren, die te langdurige geestesver- deeldheid voor gevolg kan hebben. De atmosfeer, waarin we thans leven, blijft niet afgesloten tusschen de mure* onzer grenzen. Ze ondergaat den invloed van buitenlandsche stroomingen, maar ge- lükkiglijk richten ze zich naar dc rust e* naar den vrede, als ze tot ons komen. Wij moeten daarom dank wijten aan de soe pelheid en de stevigheid onzer instellin gen, zooals aan den zin voor c?.e werke lijkheid, waarvan ons volk steeds blijk gegeven heeft en die in de moeilijkst* oogenblikken een verzachtenden invloed doen gevoelen. Voorzeker is de botsing van gedachte* en de levendigheid hunner uitdrukking door de pen of door het woord kenschet send voor vrije en sterke volkeren. W* moeten niet verwonderd zijn dat de ge dachten der jeugd onder meer met kracht tot uiting komen en dikwijls in uiteen- loopende richtingen. We moeten er bij zonder den wensch in zien om deel t« nemen aan het openbaar leven en er ee* nieuwe atmosfeer in te scheppen. ïs het niet wenschelijk dat het opkemende ge slacht deze bekommering kent? Maar het mag niet gebeuren dat de kostbare gave* van onze politieke rijpheid bestendige e* diepe meeningsverschillen veroorzaken. Mag men beweren dat in de eene thesi# alles uitmuntend en in de andere voor stelling alles slecht is? Iedere meeninf heeft een grond van waarheid. Men moet beproeven ze te herkenne* en ze te vinden in stede van ze te loo chenen en te willen dooven. Laat ons dez* onmiskenbare waarheid inprenten en een einde stellen in een geest van wederzijd- sche verstandhouding aan de geschillen, die des te vuriger zijn daar dikwijls aan hun oorsprong een eerbiedwaardige e* oprechte overtuiging ligt. En om te eindigen sprak hij Ik doe beroep op alle Belgen opdat zft zich zouden hervatten en opdat ze zoude* een einde stellen, geleid door hun goeden wil en bewogen door een verlangen naaf verzoening, aan hun onderlinge verdeeld heid. Mogen zij door tucht en samenwerking aldus aan de ongeruste gemoederen dea vrede en de kalmte, die wij allen wen schen, brengen Op een £0 km. van Moskou is een groot verkeersvliegtuig te pletter gevalle» De negen inzittenden werden gedood. Nabij Warschau is een bombarde» mentsvliegtuig ten gronde geploft. De vier inzittenden kwamen om. Een Italiaansch legerbcmbardemenU. vliegtuig sloeg te pletter. De vijf inzitten» den werden gedood en het vliegtuig sloeg in brand. Wijl dorpelingen ter hulp kwa men, ontploften de naftehouders. Hier door werden vijf dorpelingen gsdocd en verscheidene liepen brandwonden op. flBBSBBBBSSHIBBIBBHHlSIISBal EEN MILLIOEN GEWONNEN EN METEEN VERLOREN De autobus nummer 1 van de lijn Ieper- Oostende, waarmede het ongeluk gebeur de. Hij stond rechts, op een 35 cm. afstand van de tramlijn, zooals men duidelijk op de foto zien kan. DE AUTOBUS. De autobus waarmee het ongeluk ge beurde, was de zware Minervanum- (Zie vervolg onderaan 7» kolom.) De rechtervooikant van den autobus, waar de kleine Henri Iweins d'Eeckhoutte gevat en doodgeduwd werd. Onder het wiel zien we de fiets, een hoop verwrongen ijzer, van waaronder de jongen werd uitgehaald, Een zekere H. Vranckx, uit Kessel-Loa, had over eer.vge maanden een lot van a« Let-.ij gei;van de 13* sne de. Op den uag d.r trekking vond hij zijn lotbriefje niet meer, maar herinnerde zich dat het nummer ervan aangegeven wai bij dvze die een millioen hadd.n gewon nen. De man heeft nu zijn lotje teruggevon den, maar toen hij te Brussel kwam om de mooie som op te strijken, verklaarde men hem dat het reeds zes maanden ge leden was dat het lot uitgekomen was ea dat de tijd voor uitkeering dus verstre ken was. H. Vranckx moest dan naar Kessel-Loo terugkeeren, rijk als te voren, omdat hij zijn aangekocht briefje te goed, of te slecht, had weggestoken. IBBBBEOiUBBridaflaBflflBBBBiaBIBB. mer 1 van de lijn leper-Oostende. Ge woonlijk rijdt hij aiover Eoezinge, maar sinds die weg in herstelling is, doorkruist hij geregeld Brielen rond 3.45 uur. Da autobus rijdt voor rekening der Maat schappij van Belgische Buurtspoorwegen, en wordt uitgebaat door Heer Vanden Poele uit Zonnebeke. Aan het stuur zat de Heer Jerome Vandia mme uit Merkem. Niet het minste letsel was aan den auto bus te bespeuren. HET PARKET samengesteld uit de Heer Santenaire, substituut, Heer Devos, onderzoeksrech ter, en Heer Vander Ghote, griffier, kwam te 4.20 uur per auto toe. Naar we verder vernamen was de auto bus in de onmogelijkheid de botsing te vermijden door naar links over te zwen ken, daar er twee wagens bij de maalderij stonden. Het waren die van Hubert en Richard Verbieze, beide zonen van den Heer Burgemeester, die van de statie kwamen, waar ze suikerbieten gelost had den en zoo hun wagens waren komen af wegen naar de bascule, die voor de maal derij ligt. WOENSDAG Den Woensdag morgen lag het lijkje op het kasteel ten aanschouwe voor ieder een. Veel parochianen hebben van die ge legenheid gebruik gemaakt om een goed gebed voor de arme kleine en tot troost der zoo diepbeproefde ouders te storten en tevens zoo hun innige rouwdeetaemtng aan de familie te gaan betuigen. Wij ook deelen innig mee in gebed en in 't leed der edele familie Iweins d'Eeck- houtte-van Caloen en betuigen haar hier bij onze innige deelneming. DE PLECHTIGE ROUWDIENST van de kleine Henri Iweins d'Eeckhoutt- zal doorgaan te Brielen te II uur, Zater dag 14 dezer. Na den dienst zal liet stoffelijk over schot overgebracht worden naar leper, waar het in den familiekelder zal te ruste gelegd worden, - "v" Ir. den sneltrein Parijs-Brussel-Amster dam werden te Maubeuge, door een Fran sche tolbediende, kleine pakjes met goud stukken gevonden in het compartiment, bezet door twee Nederlandsche hande laars. Beide handelaars beweerden niets van de zaak te weten. Zij moesten even wel ter beschikking van het gerecht blij ven. Het aangeslagen goud had een waar de van ongeveer een half millioen Fran sche franks. Vooraleer de stoet de Krypte binnenging, werd een bloemenkrans bij de Helden- hulde-Zerkje. neergelegd, strijdig. De Nationalen zouden trachten de gansche stad te omsingelen. Ds rooden melden dat zij Nationalen omsingelen in de Casas del Campo en de Nationalen verklaren ook dat zij rooden ingesloten hebben op dezelfde plaats. Madrid meldt ook dat Getafe terug in genomen werd, Dit kan sterk betwijfeld worden. De Kamerpresident Barrio zou voor overgave eijn van de stad en Largo Ca ballero is ertegen. Omdat Barrio zijn zin niet kreeg zou hij Valencia hebben ver laten. De burgemeester van Madrid zou ook zijn stad ontvlucht zijn. In Frankrijk willen de Kommunisten volstrekt de rooden in Spanje helpen en zij eischen vrijen doortocht over Frank rijk voor de internationale vrijwilligers die willen gaan strijden in de rangen der 3paansch« rooden. waar een plechtige gezangen Mis opge dragen werd door den E. H. Pastoor Vin cke, bijgestaan door twee Minderbroeders van Diksmuide, nl. Pater Lucinius van Parys en Antoninus Bockaert. Veel volk was aanwezig in de kerk en de vorenste rijen werden ingenomen door de leden van het Komiteit der Ijzerbedevaarten naar den IJzer: de Heeren Prof. Daels, Voorzitter; Adv. M. Buickaert, Onder voorzitter en Bestendig Afgevaardigde van West-Vlaanderen; Cl. De Landtsheer, Se- kretaris; Z. E. H. Rector Bernaerts; Le- fèvre, Voorzitter van het Verbond der Viaamsche Oud-Strijders en W. Maris, Voorzitter van B.V.O.S.; Juliaan Plat- teau; Samuel de Vriendt; Ing. De Bondt; Ing. Malbranche; Mej. Colombia Tiel en Ferd. Verknocke. Verder: de Heer Van- deriinden, broeder van een der gehuldigde IJzcrhelden; Dr O. Dambre; Senator So- bry van Diksmuide en de Heeren Tïteca en Goemaere, resp. Burgemeesters ven Diksmuide en Kaaskerke. De vlag van V.O.S. stond in het koor, reohts van de lijkbaar. Na het Evangelie beklom de Heer Pastoor Vincke den kan sel en hield er een korte maar diep ont roerende KANSELREDE De talrijke deelnemers bidden mede met de Priesters. Nevens bet Grafzerk der Gebroeders van Raemdonck zien we Prof. Daels. waarin hij het thema Wat denkt de kerk van den vredeklaar en gemoedelijk ontwikkelde. Hij handelde over den vrede, niet zooals de wereld die opvat, maar over den vrede in Kristus. Kerk en vrede wa ren, zijn en blijven synoniem, innig ver bonden en samengegoten in één. Alles wat van de kerk uitgaat is van vrede doordee- semd: de H. Mis, het Priesterschap, het Huwelijk, enz. Zonder de kerk kent de wereld slechts wanorde en oorlog. De groote oorzaak van den vrede is ech ter de liefde; ook deze voor het eigen va derland, wanneer zij in christelijken geest wordt beoefend, en het IJzierkruis met de heilige leuze: Alles voor Vlaanderen, Vlaanderen voor Kristusis daarvan een blijvend symbool. Vrede is vrucht van liefde, en liefde bloeit enkel op grond van rechtvaardig heid. Is men niet rechtvaardig tegenover ean volk of zijn kuituur, die er nochtans alle recht op hebben, dan kiemt er on- eenigheid en onrust die de tegenwoordige toestanden ais reactie ervan kregen. Liefde, rechtvaardigheid en vrede wer den door de Kerk steeds aangepreekt. Als vredesagent van God kan de Kerk alleen ons behoeden voor algemeene ontredde ring en oorlog. Bidt allen dat het nooit meer gebeure. IN STOET NAAR DEN IJZERTOREN vertrokken ze dan allen wanneer de plech tigheid in de kerk te kwart voor elf uur afgeloopen was. Op kop ging de paro chiale geestelijkheid, gevolgd door de vlag gen van V.O.S. Hooglede, Sint Andries, Brugge, Diksmuide en Oostende; daarna kwam de muziek van Kaaskerke-Diks- muide, die gevolgd was door een 3 400 bedevaarders, meestal West-Vlamingen, 't Was aandoenlijk om overdenken hoe 18 jaar nadien, op de plaats waar zooveel jongens hun bloed offerden voor hun Vlaamsch ideaal, nu de bedevaarders nog met "t zelfde doordrongen, dien bloedrcep beantwoorden door hunne gebeden en in drukwekkende tegenwoordigheid. Een krans uit najaarsDioerl en samen gevlochten, werd bij de heldefthuldezerk jes neergelegd, en gansch de stoet trok vervolgens NAAR DE KRYPTE waar rond ieder zerk een eentonig kaars lichtje onze gesneuvelde jongens omweef de. 't Was kil in de krypte en alles was er sober, eentonig, een echt krypte-ge- moedsteiiing dus, waarin menschen diie bewust van den roep van de jongens die daar voor eeuwig vertoefden, het hoofd ontbloot, stilzwijgend en biddend, de plechtige wijding volgden. Voor 't graf d'er Gebroeders Van Raem donck hielden de priesters stil. Ze zongen de Absouten en door de laatste tonen heen van een Libera me Domine ge baad in gewijde orgelmuziek, zwaaide E. H. Pastoor den kwispel rond en 't ge wijde water drong in het cement van de he ldonhulde zerkjes en in dien bevruchten drogen leemgrond. Van da zerk der Ge broeders Van Raemdonck gingen ze naar die van Joe English; een Onze Vader en een Weesgegroet werden knielend gebeden en de Heer Adv. Buickaert hield er een aangrijpende HERDENKINGSREDE die in een eentonig kader geweldigen in druk maakte: VOLKSGENOOTEN, We zijn hier vereenigd om voor de zoo- veeiste maal den 11 November 1918 te her denken; geen betere plaats voor deze her denking dan de stille IJzerbodem, waar velen onder ons het leven van slijk en bloed hebben meegemaakt, dat voor ons eindigde cp dien elfden November 1918; Nog een zicht in de Krypte, gedurende de aanspraak van Heer Adv. Buickaert. Hij spreekt voor de mycrofoon van het N.I.R. (VI.). Nevens hem E. H. Vincke, Pastoor te Kaaskerke. geen heiliger plaats dan deze stills krypte waar het stoffelijk overschot rust van en kele onzer schoonste kameraden die hier werden overgebracht als symbolen van een verleden dat we nooit zullen vergeten, aan dewelke we steeds willen verbonden blijven in den strijd van heden en morgen die we tot een goed einde willen brengen, als on wrikbare testamentuitvoerders van de le- venswenschen enzer gesneuvelde jongens. o Hier rusten hun lijken als zaden in 't zand» heeft Verschaeve gedicht! Ze rusten in de militaire kerkhoven onder vreemde kleuren; ze rusten vergeten en onbekend in de vele gronden van Vlaan deren. Allen vereeren we ze in de sym bolen die hier in de krypte bsgaven liggen. Hoop op den Ocgst, O Vlaar.derland heeft Verschaeve nog gedicht! Die hoop straalt hier uit den heerlijken toren die boven deze graven is gebouwd! Als een lichtbaken die naar de toekomst leidt, en die wortelt in en die is gegroeid uit de graven onzer dooden; het heilig zinne beeld van een toekomst die haar vaste be lofte vindt in een grcotsch verleden. Wij, die naast onze jongens hebben ge staan, samen met hen hebben gestreden, wij die de bouwers zijn geweest van den toren, wij dragen den waren last, de sterkste schakel in die vereeniging tus schen gisteren en morgen, het levende ce ment te zijn, die voetstuk en kruin van den toren verbindt. Het is goed, op heden 11 November 1S36 nogmaals te verwijlen cp deze heilige plaats; het is nuttig en noodzakelijk! Onze jongens zijn gevallen met een schoon ideaal: «Vrijheid voor Vlaanderen, Vrede voor de menschheid! Vlaanderen heeft sedert 1918 alleen vernedering ge kend! Had de ziende dichter niet ge schreid Wat nut is er geweest in het storten van ons bloed». De laatste maanden brengen nieuwe horizonten voor Vlaanderen; de hoop bestaat dat de Vla mingen eindelijk mekaar terugvinden en den strijd aanpakken uyt den goede Wij, de Oud-Strijders, de bedevaarders van den IJzer, hebben te zorgen dat die nieuwe toekomst voor VI anderen ens niet kunne vervreemden van deze plaats en van hen die we hier vereeren; we weten en we voelen wat al kracht in de strijd van gisteren we geput hebben in cnze Trouwe aan de Dooden van den IJzer wt waren aan de goede bron! In de hernieuwing van den Volkschen strijd komen we hier denken en voelen opdat onze nieuwe wegen de gc de zouden zijn en blijven voor Land en Volk! Vrede! Eilaas, de volkeren schij nen opnieuw gereed om mekaar te bevech ten! Het ideaal van Vrede voor de menschheid schijnt niet bereikbaar! Maar het Viaamsche Vólk vergt het bloed niet van andere Volkeren... waarom zou het Vla: msche bloed moeten vloeien ter verdediging van vreemde belangen? Hier voelen wij den adem, hoeren we het geliepel der stemmen onzer dooden die ons aanzetten hardnekkig den kamp uit te strijden voor d:n Vrede, vrede dan ten minste voor ons bloed-eigen Vclk! Wie dan ook, hij weze f taat, Regeering, partij of munitiefabrikant, ons Volk wil doen bloeden voor vreemde belangen, hij is den openbaren vijand van den vrede en van ons Viaamsche Volk! We herinne ren deze klare stelling - an degenen die morgen te beslissen hebben, omdat zij nog de macht zijn! We verwittigen hen ech ter dat ze ons op hunnen weg zullen vin den; we moeten verder d? opdracht aan vaarden voorlichters te zijn van ons mis leide Viaamsche Volk, opdat het zich zou verzetten tegen de vijanden van den Vre de, tegen de makelaars van ons ras en bloed! Aan de dooden die we vandaag herden ken op deze gewijde plaat- en voor dewel ke wij ter kerke zijn getogen, zijn en blij ven wij verbonden in den verderen strijd; aan hen blijven wij trouw; in hun offer vinden we de sterke zielskracht om het in den harden kamp tot het zegerijke einde uit te houden. We gelcoven dat hun lijken werkelijk het zaad zijn voor den nieuwen Oogst die aan 't rijpen gaat; we gelooven dat onze jongens niet nutteloos hun bloed hebben gestort! Komaan, de strijd gaat im mer door met het testament der dooden van den IJzer op de br it en den lich tenden toren als een bezielende wekker; uitstralend naar de nieuwe toekomst van een Volksverbonden vrij Vlaanderen. A Zoo herdacht Vlaanderen den Wapen stilstand, Vlaanderen, dat doordeesemd van kristen-zijn en nationale herepstan- ding, gesteund en gesterkt wordt door zijn brevet: Alles Voor Vlaanderen cn Vlaan deren voor Kristus Om ook kennis te maken met onze voortreffelijke Purolpoeder voor een ideale huidverzorging, ontvangt U bij koop van een doos Purol van 7 fr. tijdelijk een busje Purolpoeder gratis. Purol is verkrijgbaar in alleApotheken. PROVINCIE WEST—VLAANDEREN. De Gouverneur van de Provincie West- Vlaanderen brengt ter kennis van de be langhebbenden, dat er cp 14 December 1936 nog een examen voor landmeter, tweede proef, zal plaats grijpen volgens de Örpalingen van het K. B. van 1 Okto ber 1921 betreffende het uitoefenen van het beroep van landmeter. Van 1 Januari 1937 af wordt een andere iVgeling van kracht. Kunnen tot dit examen toegelaten wor den: a) zij die in bezit zijn van het bewijs schrift van 1» proef; b) zij die van de 1* praef vrijgesteld zijn en dus in een der gevallen verkeeren, waarvan spraak in art. 8 van gezegd Ko ninklijk Besluit. Het inschrijvingsrecht, dat in een kan toor van de registratie dient gestort, be draagt 2C0 Fr. Voor verdere inlichtingen schrijven naar het Provinciaal Bestuur, BRUGGE. VOOR EEN HALF MILLIOEN GOUDFRANK AANGESLAGEN ONDER DEN ROUWDIENST TE KAASKERKE Het Bedevaart Comité woonde den Rouwdienst bij; in 't midden: Prof. Dr Frai*s DaeU, Voorzitter; aan den hoek links: Heer Cl. De Landtsheere, Secretaris. Het besluit van den Gouverneur van West-Vlaanderen, waarbij bevolen wordt dat alle ontrupsing moet geschieden vóór 15 Februari, werd in alle gemeenten af gekondigd er, aangepiakt. Die gehouden zijn aan deze verplichtin gen te voldoen, dienen deze verordening eens na te gaan op de plakbrieven. Een gure Novemberwind flapt door de aan den toren vastgehechte leeuwenwim pel en door de zwart-gele vaandels, die als een kring van laaiende vlammen ron dom het IJzermonument flakkeren. Heer lijke inleiding van de 18e herdenking van Vlaanderen's Wapenstilstand aan de Gra ven van den IJzer. Terwijl overal in dor pen en steden de menschen naar den Rouwdienst der gesneuvelden gingen, toog Vlaanderen naar Kaaskerke, om daar, ter plaatse zelf waar zoovelen vielen, zijn eigen gesneuvelde jongens te gaan ber denken. IN DE DORPSKERK TIJDENS DE ABSOUTEN IN DE KRYPTE

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 2