Bedelprinsesje Maam&eaemveidt DE ECHTE r UW BAARD IS HARD ALS "PRIKKELDRAAD?.* ANCHOR MAAN I maar, na een dure ervaring, zult gif de tvetenscQap gewonnen hebben, dat er maar een scheerzeep is waarmee xxm 'T ROOS KRUIS GEDACHTEN pi e kwist zonder r.ood 'ijdt s'moe voor zijn dood. zien gaat boven hooren zeggen. pie een ander kwaad bereidt, zal mos- jgjrd eten. pm eenen keer waar te zijn moet het t*s* keers gebeuren. Van de leelijkste pateelen komen de schoonste scherven. UiatilHBflBBHSBBBflBBBBflBBBBB HET AAAMIKÊ UIT 0 rfm fXS MEN DE MENSCHEN maar liet doen Ze zouden, zonder fatsoen Elkander verdelgen. Malkander verzwelgen... Dat ligt In den aard van het beest... En 't Is altijd zoo geweest. Spijtig genoeg! 'n Speciaal pluimken in dat opzicht verdienen de geleerde ven ten die hun tijd passeeren met 't uit vinden van allerhande verdelgingsmid delen in tijd van oorlog! En of ze talrijk zijn. Het brevetkantoor voor uitvindingen van Londen Is overstroomd... van aan vragen om brevetten, die voor het meeren- deel betrekking hebben op nieuwe oorlogs- procédés. 't Schijnt inderdaad dat de groote meerderheid der uitvinders hunnen kop aan 't breken zijn (spijtig dat z'er piet in lukken) om steeds maar wreeder middelen uit te vinden, om huns gelijke te dosden. 't Zijn slechts uitvindingen met betrekking tot gassen, bommenwerpers, enz. 't Brevetkantoor is over dezen toestand niet tevreden (wij ook niet) en herhaalde malen reeds heeft het in de Engelsche pers artikelen laten verschijnen om de tzoekers» tot kalmte aan te manen... Maar niks gekort... en de msnschen- duivels gaan steeds voort naar het beste middel te zoeken om de menschheid in een minimum van tijd en met een maximum van kans te... likwideeren Waar dat Jeêzeken toch zijn eten in iteekt! Kijgt ge nog geen goesting om uw demissie te geven van mensch? MARIEKEN van boertje Pijken zou in de stad gaan dienen. Daar Marieken door lieuren neus sprak, ael haar madam: Marieken, ge schijnt polieten te heb ben. Neen, madam, lntwoordde Marietje, rood wordens, ik heb Pol Jansens, van Pol Iepen heb ik nog nooit gehoord! JOHN HARRINGTON, 'n Amerikaansch Bezit nen titel, waarop hij gewis [kapoen Heel preutsch en fier is, 't Is dien van «nieskampioen Die John met zijnen naam die eindigt op ton, is verkooper in 'n magazijn van Salt Lake City (deze bijzonderheden, om dat ge mij zoudt gelooven!) en is zooals iedereen die zich respecteert in 't land van Nonkel Sam, kampioen of recordman in 't een of 't ander. Hij is kampioen in 't niezen! Voor een ja of neen niest hij. En hij houdt er een nauwkeurige comptabiliteit op na... tot ïiogtoe heeft hij meer dan honderd duizend keers van dat snottebellen- laraaid gemaakt. Als John de hooikoorts heeft maakt Lij tot 10.000 zakdoeken nat... meer dan wij doekskens als we nog in de luiers lagen. En daarbij heeft onze John niks te benijden aan de statistiekopmakers, want hij heeft zelf een statistiek opgemaakt en uitgerekend dat, moest hij al zijn genies ineens uitgeniesd heben, hij genoeg druk king ofte «pression» zou uitje oefend heb ben om 't Empire State Buildingvan New-York (nog 'n bewijs da 'k niet lieg) hoogste gebouw van de wereld, drie miters hoog van den grond te heffen!!! Men is kampioen of men is 'fc niet! Atchi! NEGEN UUR 's avonds. August, zei madam van Bommelgem tot heur man, loop eens spoedig naar den drogist en haal mij een doosje schoonheidscrême. Meneer van Bommelgem kijkt op zijn horloge en zegt: Daarvoor is het toch veel te laat! Zoo krijscht madam, veel te laat, men kan met moeite de rimpeltjes zien! 't Misverstand! AMERIKA, 't is overbekend den dag van [heden, Is 't land van d'onwaarschijnlijkheden, t Geen niet wegneemt, waarom d'r over [zeuren, Dat 't mogelijk is dat ze gebeuren. Ge moet dus niet al te verbaasd staan gapen over de gebeurde onwaarschijnlijke mogelijkheid, die 'k U hier ga verhalen: Een pachter, die in den Staat van Montana uitgestrekte goudinhoudende gronden bezit, maakt ginder fortuin! Geen wonder, zult ge zeggen, als ge dergelijke velden bezit! 'n Minuutje... Die man maakt ginder fortuin zonder zelf te wer k:n of zonder werkvolk om zijn goudlagen te ontginnen! Da's al 'n beetje straffer, hé! Hij gebruikt als joudzoeksters zijn kiekens! Da's 't strafste! Hij laat die hennen op zijn velden rondloopen, en daar die beesten, om hunne spijsvertering te bevoordeelen, bij' gebrek aan tanden, kleine steentjes, de meest schitterende eerst, naar binnen wer ken, om hun eten te malen, gebeurt het heel dikwijls dat zij talrijke goudkorrel tjes in hun maag zitten hebben! Na 'n paar weken kunnen ze dan gedood worden, en... ze brengen goed hunnen interest op! Dat zijn nu, in zekere mate, echte kie kens die gouden eikens leggen zie! aMBflBBEBBBBtSBBBBBBBBBflBBBBI Mengelwerk v. 15 November 1936, Nr 21 door H, COURTHS-MAHLER De kruidenier, een man van omstreeks vijftig jaren, was druk bezig om suiker in zakken af te wegen. Hij vroeg wat er van het verlangen van de deftig gekleede oude dame was. Zulke klanten kwamen er niet iederen dag in zijn winkel. De gravin begon met te vragen of het waar was, dat zijn zaak hier al meer dan twintig jaren gevestigd was. Hij keek over deze vraag een weinig verwonderd, maar antwoordde spraak zaam, dat hij de zaak ruim tien jaren ge leden overgenomen had, nadat een kleine erfenis hem ten deel gevallen was. Maar voor dien tijd was hij als bediende in de zaak werkzaam geweest. Toen vroeg de gravin of hij zich kon herinneren, dat v'-'R zekere Graaf Hochberg en zijn jonge vrouw, een jaar of twaalf, dertien geleden de eerste verdieping van het huis bewoond Radden. Zij hadden een zeer jong doch tertje. Ja, dat kon de man zich nog precies herinneren. De jonge graaf was een slank "R knap man geweest, en zijn vrouw een engel van schoonheid en lieftalligheid. Maar de graaf was door een ongeluk ge troffen terwijl hij een reis ondernam en he gravin was van verdriet daarover bij na gestorven. Hij wist allo tot in de klein ■te bijzonderheden, want zijn vrouw, te hier. tijde nog zijn verloofde, was dienst meisje bij de jonge grafelijke familie en had alle ellende mee doorgemaakt. Nu begon de gravin hoop te koesteren. Zou ik uw vrouw misschien eens kun nen spreken, mijnheer? vroeg zij. Ik hhii de moeder van den Jongen graaf en EN HIER 74 NEGERHISTORIE. De molenaar had al een maand lang geprobeerd om Sambo. een neger, Iets mn 't vak te leeren. Sambo was echter liever lui dan moe. Luister, zei de molenaar, ge moet een zakje zeer fijn meel naar de stad brengen. Onnoodig een kruiwagen te gebruiken, want 't weegt maar vijftig kilos. Ge moet het bij bakker Kamp afgeven. Sambo ging met trage stappen- Een urn- later kwam hij terug met het zakje. Hij liet het op den grond neerplof fen, veegde zich het zweet van het voor hoofd en zei: Baas, het zakje was te zwaar. Ik heb* het tot de helft van den weg naar den bakker gedragen, maar toen kon ik niet verder. Ik was dood op. Toen heb ik het maar weer hierheengebracht. TOE! ('K AAS ER OP ALS NE GIER) Doet mij dat klein planzier... Stort nu allemaal 'n traan Want 'n wijze man is heengegaan, Al kent g'hem van haar noch pluimen Ik 'n zou voor niks widen verzuimen U zijn afsterven kenbaar te maken... (Hoe zou anders mijn epistel vol geraken?) Die goeie man waarover we t hier heb ben, en die 't tijdige met 't eeuwige heeft verwisseld is de achter-achterkleinzoon van den alomvermaarden Robinson Cru soe, ge weet wel, dien famtuzen schipbreu keling, die alleen op 'n eiland zijnen plan moest trekken, met zijnen trouwen dome- stiek Vrijdag! Hier gaat het nu over Andrey Robinson, de laatste afstammeling van den held. Hij was koning uitgeroeoen van t eiland Kanaï, in den Hawaïschen Archipel. Da man leefde daar als nen echten kluize naar... en de schepen mochten aan zijn eiland aanleggen, op voorwaarde dat za vier dingen... niet meebrachten, namelijk: ottermobiels, T. S. F.'s, telefoon en... vrouwen'. Het was bovendien aan de be zoekers verboden te rooken, alsook wijn of alkool te drinken... ten einde geeo slecht voorbeeld te geven aan de inlan ders... Enfin, de man is er van gestorven,, en alzoo heeft hij toch iets gedaan, gelijk de gewone stervelingen! HIER 'N VLOOIENHISTORIE: De vioolentemmer zou een voorstelling?' geven. Mijne dames en heeren, begon hij, laat ik u eerst en vooral Jumpi-Bumpi voorstellen, een kampioer.-springer! Hij opende een doosje en Jumpi-Bumpi verscheen. Het was 'n parmante, kwieke vloo! De temmer deed een beweging met eerv rietje en commandeerde: Een, twee, drie, Wip! Jumpi-Bumpi veerde op, en kwam met» 'n zwaai op de schoot van mevrouw Gil letjes terecht. 't Gaf een opschudding! Na veel vergeefsehe pogingen, geluk'» de temmer erin de onbescheiden vloo op te sporen. Niet zoo ver, en ook niet in die rich ting van m'n geacht publiek, zei de tem mer. Een! Twee! Drie! Wip! De vloo bleef zitten. Ze roerde geert poot! Wat nu! tierde de temmer. Jumpi- Bumpi, let op! Een! Twee! Drie! Wip! De vloo bewoog niet. De temmer, ziedend van toorn, greep de vloo tusschen duim en wijsvinger. Plots drukte zijn gelaat de grootste ver wondering uit. Hij keek in de ric-ting van mevrouw Gilletjes en zei: Dit is Jumpi-Bumpi niet! Madam Gilletjes viel in bezwijming! VERWERTT IEMAND DEN TITEL VAN [KAMPIOEN Dan krijgt hij tot belocnir.g 'n zeen Dan zet men tem. op nen troon En, bij allerlei gezangen Wordt hem nog opgehangen... 'n Schoone lauwerkroon! 't Nieuws komt uit Amerika! Harry Lains had op de Olympische Spelen te Berlijn den titel van bokskam pioen verworven... en kreeg daarvoor, buiten de rest, 'n schoone lauwerkroon om zijnen stierennek... Nu komen de gazetten te vernemen dat Harry om echtscheiding heeft aange vraagd! Grootheidswaanzin? Bijlange niet, luis tert hoe d'affaire ineen steekt. 'n Lauwerkroon, moet ge weten en weet ge, is samengesteld uit laurierbladen... ge weet wel, die z'in de keuken gebruiken. De vrouw nu van onzen bokskampioen had blaadje per blaadje, zijn lauwerkroon in sausen en hutsepotten verwerkt! Vandaar de bleek-blauwe koleire van meneer Har ry, die, toen hij 't geval bemerkte, zijn vrouw een goei toeffeling toediende, en di rect naar den tribunaal liep, om oen divorste verkrijgen, 't Geval is dan voer den jugepee gekomen en toen madam zich te verdedigen had, sprak ze: Edelachtbare, ik ook wilde, in de keu ken lauweren plukken... Z'heeft er geplukt, in den eigenlijken zin... maar niet in den figuurlijken... ver re van daar, 't contrarie is waar. NOG NOOIT was mijnheer Pinks zoo vroolijk geweest! Hij zeng als een sijsje en was zoo beweeglijk als een vogel in zijn kooi. Ik weet niet wat mijnheer is overko men, zei mevrouw Pinks tot haar keuken meid. Mijnheer is zco dartel als 't maar zijn kan, en zingt het hoogste lied! Ik weet precies wat er gebeurd is, antwoordde de dienstbode. Heden morgen, in de plaats van havermout, heb ik mijn heer bij vergissing kanariezaad gegeven! DE MODE. 'K ZEG 'T U.. FIJN Is nog altijd aan de slanke lijn. Luistert nu hoe 'n Fransche madam Die er aan was als 'n luis cp ne kam, Zoodanig gingen, 't is echt, Heur o affairesslecht, Heure kliënten daarmeê beetnam En daardoor op de gedachte kwam Zonder zich om d'eerlijkheid te bemoeien Heuren commerce te doen bloeien! Die madam had ne modesalon in Parijs, waar vroeger geen mensch te zien was, maar waar tegenwoordig de schoonen tX en gij hebt twintig zoogenaamde scheerzeepen beproefd, de eene duur, de andere spotgoedkoop. Gij hebt ,itijd en geld verloren zou uw vrouw zeer dankbaar zijn, indien zij mij een paar vragen beantwoorden kon. >i De man verzocht de gravin om hem dan liever in zijn woning te volgen, omdat zij daar ongestoorder zouden kunnen praten dan in den winkel. Zij vrouw zat in de 'huiskamer en zou met genoegen alle in lichtingen willen verschaffen. Zij volgde hem dus in de gezellige huiskamer, waar een net gekleede vrouw aan een naaima chine zat te naaien. Zij stond op en liet haar bezoekster op de sofa plaats nemen. Zij antwoordde duidelijk en vriendelijk op al de haar gestelde vragen. De jonge graaf en de gravin hadden zeer gelukkig met elkaar geleefd, tot eerstgenoemde op reis ging. Toen daarna de tijding van zijn dood aankwam, was de gravin zwaar ziek geworden en had een tijdlang op het randje van het graf gezweefd. Alleen de kleine Liselotte was met haar smeeken en tranen in staat ge weest om de gravin haar bezinning te doen herkrijgen. Het was op het kantje af geweest. De gravin was niet dam uiterst langzaam hersteld, maar bleef er vreese- lijk bleek en ellendig uitzien. Zij had steeds met een strak gezicht rondgeloopen en kon niet eten en niet slapen. Toen had zij een opkooper ontboden al haar meu bels verkocht, en de weinige bezittingen van haar en Liselotte in koffers gepakt. De woning had dadelijk een anderen huurder gevonden. De gravin was genood zaakt geweest ook haar te ontslaan, om dat zij zoo krap in haar geldmiddelen zat. En eindelijk was de gravin met de kleine Liselotte vertrokken. De gravin had aandachtig geluisterd. Zij was diep ontroerd. «En kunt u mij ook zeggen waar zij met haar dochtertje heengereisd is? De kruldeniersvrouw dacht na. Zij wilde naar een dorp in Thilringen, ln een zeer bosch rijke streek. Daar wenschte zij een paar weken te vertoeven om tot rust te koinen, «Kimt u mij den naam van dat dorp noemen? Of weet ti misschien, .waarheen zich verdringen... Ze had namelijk den truk gevonden om haar klanten, in de kleeren die door haar huis werden ge maakt, slanker te doen schijnen. Den truk was simpel... maar eerlijkheidshalve, moet Ik er bijvoegen dat hij niet... eerlijk was... want nu is 't uit gekomen dat 't de kleeren 't niet deden, maar wel spiegeltjes, even tjes bolrond, waarin al te weelderige vrouwen als 't ware wegsmolten! Deze schreven 't effect natuurlijk toe aan het maaksel van de kleeren, maar oei! ais ze thuis kwamen... Enfin... 't is den eer sten keer niet dat 'n vrouw door ne spie- gei bedrogen wordt!... En de spreuk handel drijven, is de kunst de menschen te foppen is nog ne keer bewaarheid. KINDERFISELOPIE. Zeg, grootmoeder, vroeg klein Liesje, 6 jaar oud, als ik trouw als ik groot zal zijn, zal ik dan een man hebben lijk papa? Ongetwijfeld... En als ik niet trouw, zal ik dan wor den gelijk als tante Palmyre? Misschien wel! Hewell... 't leven is niet plezant zulle! D'ENGELSCHE KONING, M'N VRIND, (gij, niet de koning) Is heel volksgezind 'k Wil er U hier bij mijn leven. Thans 'n staaltje van geven 't Gaat om 'n... kruimelken brood Dat op zijn tafel overschoot. Op den laatsten dag van zijn verblijf in 't Hotel Imperialte Ragusa, ergens in Roemenië, werd er aan Kening Edward VIII van Engeland, ne cliikken diner aan geboden. Als de Koning nu en d'andere gasten goed gesmuld hadden, en in het park van '0 hotel een gezondheidswan delingetje gingen maken, vielen, zonder ciat d'overrcmpelde garcons 't konden ver helpen, Engelsche en Amerikaansche toe risten op de tafel aan, en bemachtigden 's kenings servet, mes, volk en... de brood- kruimelkens die hij laten vallen had... Baarbij kwam 't nog tot 'n half gevecht tusschen nen Amerikaan en een Engelsche madam, die alle twee probeerden nog 'n half vol wijnglas van den vorst te be machtigen. Bij den twist viel 't glas op den grond en brak in stukken... Zusterlijk deelde men toen de scherven onder mal kander!... En of de gar?ons nu ook riepen en brul den en dreigden de politie er bij te roepen, 't was niks gekort... Alleman hield wat hij had... Achteraf bleek nog dat er voor duizen- zij zich daarna begeven heeft? t vroeg de gravin. Neen, Ik heb nooit meer lets van haar gehoord. En hoe dat dorp heet neen, daar kan ik ook niet meer opkomen, hoe wel ik de gravin naar het spoor bracht en een kaartje voor haar kocht. Maar wacht even de hulseigenares had haar dat dorp om zijn rust en zijn afgelegen heid aanbevolen. Zij had daar op een keer in den zomer een paar weken doorge bracht. Indien u een paar minuten ge duld wilt hebben, zal ik even naar boven gaan en het haar vragen. O, als u dat doen wilde, zou ik u zeer erkentelijk zijn. De goede vrouw spoedde zich weg. Na weinige minuten kwam zij terug. Dat dorp heet Bodenhausen en de huiseigenares vertelde mij er bij, dat zij de herberg De Witte Duifbij de jonge gravin aanbevolen had, als zijnde een zeer goedkoop en goed zomerverblijf. En dat was het reisdoel van de gravin, besloot zij. De oude gravin bedankte haar vriende lijk voor haar inliohtlngen en werd met veel strijkages door den kruidenier en rijn vrouw tot aan da auto uitgeleide ge daan. Zij reisde nog dienzelfden dag met haar kamenier verder naar Bodenhausen, om daar haar nasparingen voort te zetten. Intüsschëh Waren Liselotte en Lorl uit Lausanne thuis teruggekeerd. Zij kwamen voor Pasohen in Bodenhausen. Jonker Hans kwam ook een paar dagen met va- cantle. HIJ had nog steeds niet kunnen be sluiten om naar de hand van een rijk meisje te dingen, hos rijn ouders ook bij hem aandrongen. HIJ was zeer veranderd. Hij bezat niet meer de vroolijke onbe zorgdheid van de jeugd. Hij deed iederen dag stipt zijn plicht en hield zich ver van alles, dat hem tot bet uitgeven van geld zou kunnen verleiden Meer dan ooit had hij al dien tijd moe de franks aan tafelzilver was meègepikt! Waaruit we besluiten dat ge TE... po pulair» kunt zijn... gelijk die van de «Frente popularbij voorbeeld I WAAROM hebt g'uw haar niet ge kamd dezen morgen? vroeg de onderwij zer in de klas aan Zwarte Piet. Geene kam, meester! En waarom hebt g'er geenen ge vraagd aan uw vader? Geen haar, meester! IN DEN LESTEN TIJD, 'k 'Zeg snaar dit, Werden veel artikels gewijd Aan de öpaansche hoofdstad, Madrid Waar de rebellen Al hunne hoop op stellen. 'n Beetje geschiedenis.,. Schrikt het U niet af, beste Lezers en aldierliefste Lezereskens? Enfin, 't is waas- ook, dat 't eerder 'n... komieke geschiedenis is. Spanje is immer 'n onzindelijk land ge weest... om van niet meer te gewagen... en ziehier 'n klein uittreksel uit 'n ge schiedkundig werk... dat er ons 'n bewijs van levert. «In de XVII* eeuw waren de huizen van Madrid niet voorzien van 'n zekere plaats, die men 'bestekamer ofte W. C. noemt, 's Nachts dus geschiedden zekere natuurlijke... noodwendigheden al door de vensters, derwijze dat de Spaansche ver liefden, die 's nachts amoereus aan het wandelen waren, onder de balkons soms plots... gedoopt werden, en 't direct moch ten aftrappen naar huis, om van kleeren te veranderen... en zioh in te strijken met eau de cologne en andere reukwerken... 't Is maar onder de regeering van Ka rei in dat Madrid totaal van uitzicht veranderde, en eene der plezantste hoofd steden van Europa werd!... Zal ze nog lange blijven? NE MENEER werd aan twee madam men voorgesteld. De eene was een wedu we, de andere was getrouwd met ne man die in Congo was. Even later was hij met een van de ma dammen in gesprek. De avond was warm. Het is hier stikkend heet, zei hij, maar daar waar uw echtgenoot rich be vindt, zal 't nog heeter zijn. Onbeschaamde, riep de madam uit, hoe durft ge beweren dat mijn overleden man in de hel is? Noodlottige vergissing.,, 't was de we duwe I 't Manneken uit de Maan. ten denken aan Liselotte, en toen hij haar terugzag, werd hij zich bewust dat hij Li selotte beminde met alle kracht die in hem was, en dat hij nooit een andere vrouw zou kunneij liefhebben. Hij meende in de oogen van Liselotte te lezen, dat ook zij hem met hart ziel toegedaan was. Ach, hoe gelukkig zou hij hebben kunnen rijn, indien hij de hoop had mogen koesteren haar op een goeden dag tot zijn vrouw te kunnen maken. Maar hij was er te diep van doordrongen, dat hij nooit met Liselotte kon trouwen. Dus beheerschte hij zijn gevoelens en ging haar zooveel mogelijk uit den weg. En Liselotte maakte hem deze terughoudend heid niet moeilijk. Het bleef voor zijn ouders niet verbor gen, dat Hans Liselotte niet meer onbe vangen tegemoet trad, en rij zagen er de noodzakelijkheid van in, dat Liselotte het slot spoedig zou verlaten. Ook Lori had het noodige op te merken en voorkwam elk alleenzijn tusschen het tweetal. Toen Liselotte op een keer een bezoek bracht aan Tante Schulz, werd haar door deze meegedeeld, dat er voor den baron nog slechts één redmiddel voor den on dergang bestond, namelijk, een rijk huwe lijk door rijn zoon, zoodat hij daartoe dan ook alle middelen in het werk stelde. Toen was het Liselotte alsof haar hart vaneen gescheurd werd, en zij werd zoo wit als een laken. Dit werd door Martha Schulz opgemerkt, en zij keek bedenkelijk. Liselotte had zich evenwel dadelijk her steld en slaagde er ln om haar gezicht in de gewone plooi te zetten. Maar toch zag Mevrouw Schulz, hoe bleek zij was en hoe bedroefd haar oogen stonden. Nu vermeed Liselotte nog angstvalliger, om met Jonker Hans te zamen te rijn. Zijn ouders drongen er bij hem op aan, dat hij dadelijk na Paschen vertrekken zou. HIJ wist, dat dit waarschijnlijk de laat ste maal zou rijn dat hij Liselotte zou zien, want zijn ouders hadden reeds in verscheidene couranten een advertentie laten plaateen, waarin zij een betrekking VIER STAARTSTERREN TE ZIEN IN 1937. - In 1937 zullen vier staartsterren waar neembaar rijn: die door Teinpel-Swift ontdekt in 1869, zichtbaar in Februari; van Grigg-S. K. Jellerup, ontdekt in 1902, zichtbaar in Juni; van Metcalf, ontdekt in 1906, zichtbaar in Juli; en van Neujmin, ontdekt tijdens den oorlog, zichtbaar in November. Da beroemde komeet van Halley, ont dekt 240 jaar voor onze tijdrekening, zal slechts in 1985 kunnen waargenomen wor den. KANDIJSIROOP Het Anker In bokalen met rood-gouden etiketten. Niets overtreft den lekkeren smaak van dien fijnen kandijsiroop op het brood, in den pap, op de pannekoeken, in de bo termelk, voor gebruik in den keuken. De beste kwaliteit voor den minsten prijs. Vraagt in uwen kruidenierswinkel t ANCHOR »-Kandijsiroop, der Suiker raffinaderij de Hasque, Antwerpen. GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVRE- DEN! NA LEZING, SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF VRIEND, ZOO STEUNT GE ONS. DOE HET ZONDER UITSTEL. DANK EROM. ANK FR -Naalmachienen aan de spits van den vooruitgang 1 Het wonder zig-zag ANKER, naait alles 1 Geen beter naaimachienen dan ANKER... met wel veel duurder. Vraagt intichtingen bij den Vertegenwoordiger uwer streek: M. Van Sevenant, Diksmuide; M. Amery, Woumen; W» A. Vervaecke, Waregem; M. Lannoo, Koekelare; M. Verdoene, leper. Of voor 't groot: M. J. Verhaeghe, Steen- dam, Gent. Overal voortverk. gevraagd. IBBflBBBBBBSBBflEflSflflBlBBBBfiaB EEN KLOPPEND HART AFGEKRABT EEN LEKKERE SMAAK1 EEN FIJNE GEURI EN NIET DUUR! Geen twijfel, 'T IS KOFFIE VAN 'T PARADIJS Vraagt bij uwen winkelier het Jubi leum koffertje, gegarnierd met een keuze van allerfiijnste pralienen en gegeven op 30 kaarten (1 kaart per halve kgr. koffie). - Voor 't groot: GER. TRUANT-DUCOURANT Veurnestraat, 12-22, Poperinge. voor Liselotte zochten. Indien hij weer thuiskwam, zou rij dus wel voor altijd uit Bodenhausen vertrokken zijn. En Liselotte wist het ook, dat dit een afscheid voor altijd was. Bleek tot op de lippen, reikten de twee Jonge lieden elkaar de hand ten afscheid. Vaarwel, Liselotte en moge alle ge luk en voorspoed je verder levenspad be schijnen, wenschte hij haar met zachte stem toe. God behoede u, Jonker Hans. En ik dank u voor al de goedheid en de liefde, die ik van u ondervonden heb, antwoord de zij met bevende stem. Hij glimlachte weemoedig. Je hebt veel meer gedaan voor mij, Liselotte. God geve, dat ik het je vergel den kan. Zij wenkte slechts flauwtjes met haar hand, als wilde zij daar niets van hooren. Toen plaatste Lori zioh naast haar, en keek haar met ijskoude oogen aan. Liselotte vluchtte naai- haar kamertje en schreide alsof haar hart zou breken. Het was haar alsof zij afscheid van haar jeugd genomen had. Maar zij gaf zich niet lang aan haar verdriet over. Zij moest dapper zijn, en was het. Zij zocht dagelijks in de couranten naar een passende betrekking, want zij voelde dat de barones den tijd waarop zij Boden hausen verlaten zou, met ongeduld tege moet zag. En Lorl liet dit openlijk blij ken. Ook de baron deed geen poging om haar terug te houden. Zij bemerkte ook, dat er in Bodenhausen groot geldgebrek heerschte, en erkende de noodzakelijkheid om op haar eigen beenen te staan. Aldus leefde rij vol afwachting en span ning, wat de toekomst haar brengen zou. Maar het werd haar wee om het hart bij de gedachte, dat zij Bodenhausen voor altijd vaarwel zou moeten zeggen. Toen zij Martha Schulz deelgenoot maakte van haar bezorgdheid of zij wel gauw een be trekking vinden zou, antwoordde deze troostend: Zit daar toch niet over ln, Liselotte. Indien ze Je ln liet slot niet langer houden In Ropal Chest Hospital, City Road, Londen, heeft men dezer dagen eene heel kundige operatie gedaan, zonder voor gaande in de geschiedenis der heelkunde. Men heeft een 28-jarige man de borst opengesneden en dan van het hart de kalkachtige plekken, die er zich op vorm den, afgekrabt, terwijl het hart klopte. Die kalkachtige plekken welke de re gelmatige werking van het hart hinder den zouden ten slotte die werking hebben belet. Kortom, men heeft op het menschelijk hart gedaan wat men doet op de ketels of de motors! de kalklagen verwijderen die zich neer zetten op de zijden. Waarom iijdtn HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER I MAANDSTONDEN all de Wonderbare Bruine Poeder* van| def Apotheek DE POORTERS Sint-Niklau-Waa*. u oogenblikkelijk «onder bchadefljh© mto]|«b I tan deze pijnen sollen beYrljaede De dooe v. 8 poedert 4 /V» De driedubbele dooe 28 poedert 10.00 ft Te verkrijgen in alle j goede Apotheken of vrachtvrij tegeu postmaudaat. Gebruikt ze eens, U I zult nooit geen an-| dere meer gebruiken.} willen, kun Je eiken dag bij mij intrekken. Als Je wilt, kun je zelfs voorgoed bij mij blijven. Maar Liselotte schudde haar hoofd. Neen, tante Schulz, ik ben nu oud ge noeg om zelf mijn brood te verdienen. Ik wil niet meer zooals tot nu toe genade brood eten, ook bij u niet. hoe goed u het ook meent. Als kind heb ik daarin moeten berusten, omdat ik niet voor mezelve zor gen kon. Maar nu zal het anders worden. Ik ben te trotsch, om anderen nog langer voor mij te laten zorgen. En dus zocht Liselotte ijverig naar een werkkring. Zij was bereid om aan te ne men wat zij krijgen kon, XXIV. Het was een heerlijke lentedag In Mei. Alles groeide en bloeide in den helderen zonneschijn. Het was kort voor den middag. De lan ge Heinrich moest een coll vrachtgoed van hst station afhalen, en wachtte nu op den trein. Je kon nooit weten of er met dit mooie voorjaarsweer niet een vroege pen siongast zou komen opdagen, en dan wilde hij Mevrouw Schulz verrassen. En Hein- richs hoop zou werkelijk in vervulling gaan. Uit een coupé eerste klasse Heinrich had dit zeer duidelijk gezien stapte een zeer deftige uitziende dame in den rouw, met wit haar en een bleek gezicht. Een lange weduwensluler hing van haar hoed af. ZIJ werd vergezeld door een even eens ln het zwart gekleede vrouw, die er niet zoo deftig uitzag, maar die door Hein rich niet voor een ondergeschikte aange zien werd. Hij stond suf en met open mond naar die deftige dame te staren. Zou zij mis schien op het slot verwacht worden? Voor hij het met zlchzelven hierover eens was, liep de kamenier van de oude gravin Hochberg want dit was "de def tige reizigster naar Heinrich toe. Op den band van zijn pet stond duidelijk: De Witte Duif Dit had zij gelezen. WEKEL1JKSCH LITURGISCH BULLETUN NOVEMBER - SLACHTMAAND? 15 Z 24' Zondag na Sinxen. H. Leopoldu^j beL, H. Eugenius, b.-m. Ev.: Gelijkenis v. h. mostaardzaad 16 M H. Edmundus, hiss., H. Eucherius, E* 17 D H. Gregorius Thausaturgas, biss. 18IV H. Romanus, mart., KL Odo, abt 19 D H. Elisabeth van Hongarië, wed. 20 V H. Felix v. Valois, bel., H. Simplicu# 21 Z O. L. Vr. Presentatie. H. Columbar.u| ZONDAG 15 NOVEMBER 1936, 24» Zondag na Pinksteren, (Mis van denk 6« Zondag na Driekoningen Dicit Domi- nus HalfdubbeL) Groen, 2« Gebed H. Albert us dis Groote, Kerkleeraar, Deze Zondag, evenals de 3», en de 5® na Driekoningen, is verplaatsbaar en komt meestal na Pinksteren, maar dan met an der Intree zang, Graduale, Offertorium ei* Communie. Deze mis behandelt de 2» komst van Jezus, die het voorwerp is der laatste Zondagen van het jaar. Alleluia en Offertorium spreken de ge voelens uit, die de menschen zullen bezie len wanneer op 't einde der wereld da krachten der hemelen zullen geschokt wor den en de Zee in woest geweld zal brui sen. Gelijk de Israëlieten, te Babylon ver bannen, zullen rij tot God roepen om ver lossing van onuitsprekelijke beproevingent «Uit de diepten roep ik tot U, O Heer-, Ons gebed zal betrouwvol rijn dank zij de voorspraak van Jezus en indien wij on zen goeden wil toonen door onze medewer king met zijne genade, zooals zal blijken uit onze goede werken. Dit toont ens da H. Paulus in het Epistel: «Steeds danken wij God voor u allen... Zonder ophouden rijn wij voor God, onzen Vader, uw werk dadig geloof indachtig, uw naarstige lief de en uwe standvastige hoop op onzen Heer JezusChristus... Gij zelf zijt na volgers geworden van ons en van den Heer, door onder veel merkwaardigheden met da vreugde van den H. Geest het woord aan te nemen zoodat gij een voorbeeld rijt ge worden voor alle geloovigen in Macedonië en Achaia.... Zelf vertelde men ons hoa gij u van de afgoden tot God bekeerd hebt, om den levenden en waren God be die nen en om uit den hemel zijn Zoon ta verwachten, dien Hij van de dooden heeft opgewekt: Jezus die ons van den komen den toorn verlost». Jezus zal alle menschen komen verlos sen. Daarom leest de kerk in het Evange lie van vandaag een parabel die aantoont» dat het rijk Gods gansch de aarde omvat. «H)et rijk der Hemelen is gelijk aan eea mostaardzaadje dat iemand nam en op zijn akker zaaide. Het is wel het kleinste! van alle zaden, maar Is het opgeschoten is, is het groober dan alle moeskruiden et» wordt het boom, zoodat de vogelen des he mels in zijne takken komen nestelen.'. Di« boom verbeeldt de Kerk van Christus» klein bij haar ontstaan, maar zich over geheel de wereld uitstrekkend. Alles omvattend is de omkeer die Jezus in de zielen zijner geloovigen bewerkt» hier beneden door zijne genade, meer nog in den hemel door zijne heerlijkheid. Daarom nog deze tweede parabelHeb rijk der Hemelen is gelijk aan zuurdesem, dat een vrouw nam en vermengde onder drie maten meel, totdat dit geheel was ge- deesemd». De leering van het Evangelia moet geheel onze leveswijze be invloed-ei» indien wij oprechte christenen willen zijn. H. ELISABETH, (Woensdag 19 November.) Do H. Elisabeth van Hongerije waf waalrijk de «kloekmoedige vrouw», waar van het Epistel op zulke treffende wijza ■spreekt. Haar gemaal do landgraaf vat» Thuringen, liet haar in volle vrijheid ha ren drang naar verstervingen voldoen, als» ook haar voorliefde en medelijden jegenf de armen en zieken, die ze met moeder lijke teederheid verzorgde. Teen haar echt genoot stierf, verzaakte de H. Elisabstl» aan al hare goederen om daarmede dei» kostbaren parel te bekomen waarvan hef Evangelie spreekt. Zij stierf in 1231, in den jeugdigen leeftijd van vier en twin tig jaar, maar reeds rijp voor dan Hemel, Volgen wij vooral haar ongeëvenaarde lief de voor de armen na opdat wij eens mal haar hetzelfde loon in den Hemel zouden ontvangen. ICBB1BBBBBI Op iédei"® bof»irKaw\ oen- golds laag G m n g d «£jSf f oo p» lader«en »t«lt op prijs, want bavat 60 Suiker, wea.-doel? ze san machtig krechf. «pbovwafids sflt* iè IN ALLE KDUID'ÉNIÉKSWINKFlS EBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI HEB MEDELIJDEN ut naam van O. Theresia, van K. J.; helpt mij jeugd ln gevaar redden. Dringend noodlg om patronaat en soaooI ta bouwen. Post- check 139.486, Pastoor Resnson ta Xhea- delesse. 1 Is u misschien de hulsknecht van heb pension De Witte Duif vroeg zij. Heinrich ruitte zijn pet van zijn vlaskop en boog. Om u te dienen, mevrouw, die ben ik. Kunt u imij ook zeggen of ik in «De Witte Duifeen zindelijke, vroolijke ka mer krijgen kan? ging de kamenier meb vragen voort. Dat kunt u zeker,antwoordde Hein rich, bij Mevrouw Schulz is alles tot in de puntjes in orde. U zult zeker tevreden zijn, dame, Heinrich was trotsch op dit antwoord. Kunnen wij een taxi krijgen om naar het pension te rijden? vroeg de kame nier. Neen, taxi's zijn hier niet. Maar het 1» slechts een klein eindje en de koffers zal ik wel bezorgen, mevrouw. De kamenier glimlachte. Ik ben geen mevrouw, maar slechts de kamenier van de Gravin Lindeck, die een paar dagen in De Witte Duifwenscht te logeeren. De oude gravin had er de voorkeur aan gegeven om zich alleen Gravin Lindeck te noemen, opdat zij zich door den naam Hochberg, die haar kleindochter wel zou voeren, niet zou verraden. Heinrioh was er beduusd van. Hij sper de zijn oogen van verbazing wijd oprn. Wat! Een gravin heeft Mevrouw Schulz nog nooit als pensiongast gehad, al komen er af en toe zeer deftige men schen bij ons,merkte hij naïef op. Wel. Mevrouw Schulz kan mevrouw de gravin volkomen tevreden stellen. Nu berichtte de kamenier aan de gravin wat zij met den huisknecht gesproken hac\ en rij verklaarde zich bereid om dezed naar het pension te volgen. Een half uur later stond in De Witte Duifalles op stelten. Mevrouw Schuif kwam handen te kort, om alles voor haar voorname gast in gereedheid te brengen. ('t Vervolgt)»

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 9