Teraardbestelling van den Heer Nestor LAHAYE J. SAVOYE-HOSTENS DE HOPTEELT I 11 November 1918 DENKBEELDIGE ZWEER AAN DE MAAG ELVERDINGESTEENWEG Ai POPERINGE BURGEMEESTER VAN POPERINGE op Dinsdag 17 November 1936 Hoe de Wapenstilstand onderteekend werd t H. NESTOR LAHAYE, BURGEMEESTER VAN POPERINGE De Triomf der 17* IJzciftede-Yaartfilni HOEFSMEDERIJ DE GEWEZEN KONINGIN VAN SPANJE Bijzonderheid van VARKENSMEEL, KALVERMEEL, KOEMEEL, HOENDERVOEDEREN en MINERALEN, Telefoon 245 Postcheck 1156 ll ?5"' l\ 'li De teraardebestelling van Heer Nestar Lahaye, Burgemeester der Stad Poperinge, op Dinsdag 17 November, te 10 li uur in O. L. Vrouwkerk, werd door eene hier nooit geziene volkstoeloop bijgewoond. De lijkstoet voorop gegaan door de Ko ninklijke Philharmonie van Poperinge, een 45-tal bloemkronen, en tal vlaggen der stedelijke maatschappijen, trok door een dichte rij naar de kerk waar hij te 11 uur toekwam. Aan het sterfhuis was door Heer Vandooren, eerste Schepen, eene lijkrede afgelezen geweest waarvan wij verder den tekst geven. De lijkbaar werd gehouden door Heer Vandooren, als eerste Schepen der Stad; Heer Leon van Merris, als Vrederechter; Heer Dr Brutsaert, als Eere-Voorzitter van het Hopverbond; Heer Nestor Danneels, als Voorzitter der Kerkfabriek van O. L. Vrouwkerk; Heer Oscar Bataillie, als Voor zitter der Oommissie van Openbaren On derstand en Heer A. Crousel, als Voorzit ter der Philharmonie. Achter de lijkbaar staptvoorop de Heer Clinckemaillie, Arrondissementskommissa- ris, als vertegenwoordiger van den Heer Gouverneur. Uit stad en omliggende waren vrienden en kennissen talrijk opgekomen en aan de offerande werden ongeveer 3000 rouw- gedachtenissen uitgedeeld. Na den lijkdienst trok de treurige stoet onder aanhoudende regenvlagen al over de Markt naar het Kerkhof; bij het Stad huis werd één minuut oponthoud gehou den. Op het kerkhof werden nog twee lijk- reden afgelezen, eerst door Heer Dr Brut saert namens het Hopverbond en dan door Heer Ad. Crousel namens de Koninklijke Philharmonie, en het was 1 ?i uur toen de rouwplechtigheden een einde namen. In de kerk en onder den rouwstoet werd de ordedienst onberispelijk gehandhaafd door Politie, Gendarmen en Pompiers. Aan de diepbeproefde Familie hernieu wen wij nog onze christene deelneming to rouw en in gebed. HET BELGISCH POSTMUSEUM TE SCHAARBEEK V LIJKREDE J uitgesproken door Heer Vandooren eerste Schepen der stad Poperinge: Diepbeproefde Familie, Achtbare Overheden, Beste Collega's en Stadsgenooten, Beminde Toehoorders, 'Als Eerste Schepen der stad Poperinge valt de droevige taak mij te beurt, in ti aam van den Gemeenteraad en van de gansche bevolking onzer stad, een laat- e buide en vaarwel toe te sturen aan den diepbetreurden Burgemeester, Heer Nestor Lahaye. Allen hier tegenwoordig zijn diep ont roerd rond hem geschaard, om een laat- 1 sten groet te brengen aan de stoffelijke overblijfselen van deze, die zoo vroeg tijdig ontrukt is aan de liefde zijner duur bare echtgenoote en kinderen, aan de g.-oote gehechtheid en genegenheid zijner verkleefde familieleden, vrienden en ken nissen, en, in een woord, van de gansche bevolking. Hoe smartelijk treft ons het heengaan van dezen onvergetelijken burgervader, welke niet alleen een beminden, toegene gen vader des huisgezins was, maar ook do ziel uitmiek van onze stad en onze bevolking. De dierbare afgestorvene koesterde een onbegrensde liefde voor zijn familiehaard. 'Hij wijdde zijn leven en al zijne licha melijke als geestelijke vermogens toe aan het welzijn zijner kinderen en van de be volking. Door wijs beleid en onverpoosd werken beeft hij zijne vier zonen eene onberis pelijke opvoeding en eene voorname voor aanstaande plaats in de samenleving ver schaft. Hoe verheugd was hij niet te mogen bjen hoe zijne edele pogingen en opoffe ringen met goeden uitslag bekroond wer- Uen. Helaas, van die vreugde mocht hij niet lang genietende onverbiddelijke eiekte, welke zich sedert geruimeji tijd veropenbaarde, sleepte hem langzaam doch onmeedoogend ten grave. De diepbetreurde, welke wij nu tot zijn laatste rustplaats zullen vergezellen, was met een helderen geest bezield, gepaard inet eenvoud, rechtschapenheid en groote dienstvaardigheid. Hij was een voorbeeld van een plichtvervullende, goede en ge- fflegene Burgervader, steeds ten dienste voor groot en klein, rijk en arm. In het Bestuur der stad was zijne tusschen- 'komst voor iedere zaak van groot belang, kostbaar én doeltreffend, In alle moei lijkheden vond zijn schrandere geest een doelmatige oplossing. Gewapend met een taaie wilskracht schrok hij voor geen last terug. Hij nam het bestuur der stad in handen in de Junimaand 1921, toen er maar weinig meer bestond van alle voor- ©orlogsche reglementen én toen de wet ten zelf voor het meerendeel niet meer i honden toegepast worden in die moei- rïijkc tijden. Alles diende dus hermaakt, lêtedelijke reglementen moesten opnieuw tot stand komen. Heden kan eenieder eich overtuigen hoe hij zich van die moei lijke taak gekweten heeft. De diensten, welke hij aan de stad en fan de bevolking, gedurende zijn 15 jaar Burgemeesterschap bewezen heeft, zijn veel te talrijk om hier te kunnen opge- èomd wordenen toen de ellendige ziekte i feeds fel zijn kloek gestel geschokt en i Ondermijnd had, kon hij nog niet nala ten op alle vergaderingen tegenwoordig 'tt zijn, alhoewel hij, bij elke bijeenkomst i Van het Stadsbestuur, er over kloeg en ifijn spijt uitdrukte niet meer als vroe- igcr... te kunnen werken voor het welzijn oer stad. Hij vergat, zijn eigen leed Om zich ten dienste der bevolking te 1 «tellen. Zijn medelijdend hart had geen palen «n deed hem de arme ongelukkigen be- Door beslissing van heer Bouchery, Minister van P. T. T„ werd het postmu seum. ingericht te Schaarbeek (Brussel), Rcgierlaan, 162, geopend op Zaterdag, 7 November 11. Na de inwijdingsplechtig- held, die om 15 u. begon, had het pub liek van 16 30 u. tot 18 u. toegang tot de zalen. Te dier gelegenheid viterd het aan het Museum palend postkantoor Brussel 3 gesloten om 14 u. 30. Het werd van 16 u.30 tot 18.30 u opniew voor het publiek open gesteld voor dun verkoop van prentkaar ten met eenige zichten van het Museum. Die kaarten, gefrankeerd tegen 35 cent. en waarvan de volledige reeks 10 verschil lende zichten omvat, vormen een belang wekkende herinnering aan de oprichting en de inwijding van het Museum. Zij wor den verkocht aan de nominale waarde van 35 cent. per stuk en bij hoeveelheden van ten hoogs 10 per kooper. Deze kaft beko men naar keuze, postkaarten waarvan het frankeerzegel vooraf met den specialen da tumstempel van het Postmuseum werd ge merkt, ofwel niet afgestempelde postkaar ten. Deze laatste mogen trouwens, tot af stempeling met den specialer, datum stempel, aan een winket van Brussel 3 worden aangebeden. De kaarten <he den kooper met de post wil laten verzenden, dienen aan de win ketten afgegeven. Sedert 7 November zet het Postmusem den verkoop der prentkaarten voort op de dagen dat het open is. De kaarten mogen ook schriftelijk worden besteld bij de Di rectie var. het Museum, mits het bedrag der bestelling er bij te voegen, en wèl te gen 35 cent. per kaart. Om de aantrekkelijkheid van een be zoek aan het Museum te verhoogen, liet het Bestuur der Posterijen de inwijding samenvallen met de opening, in de za len van het Museum, van een tijdelijke Tentoonstelling betreffende den post dienst in het verleden. Het publiek heeft vrije toegang tot die Tentoonstelling den Zondag, Donderdag en Zaterdag van 10 u. tot 12.30 u. en van 13.30 tot 16 u., en wèl tot einde December aanstaande. Personen of instellingen die belangwek kende bescheiden of herinneringen aan gaande den postdienst bezitten (boeken, prenten, gravures, foto's, teekeningen, por tretten, oude brieven of zegels, enz.) mo gen ze, zonder eenige kosten, tijdens heel den duur der Tentoonstelling ter bezich tiging afstaan. Daartoe dienen zij enkel een kennisgeving aan den «Dienst van het Postmuseum Rogier-laan, 162, Brussel 3, te zenden, welke dienst de voorwerpen aan huis doet afhalen en ze ten toon stelt met vermelding van den naam van hem die ze in bruikleen geeft. minnen. Terwijl tallooze krijgsoverhe- den en burgers van een weldoende en milde gastvrijheid in zijne woning, gedu rende den wereldoorlog, genoten, waren zijne liefdadige werken ten voordeele der armen en noodlijdenden grenzeloos. Honderden en honderden personen wer den op stoffelijk gebied geholpen en ont vingen daarbij troost en opbeuring in die ellendige tijden. Deze mildheid bleef steeds bij na den oorlog. Niemand kon hij zien lijden en niemand kon hij in de smart hulpeloos laten. In alle omstandigheden was zijn eenig doel: niet raad en daad de bevolking helpen en ter zijde staan. Nog zien wij zijn vrijen en rechtzinni- gen blik, nog voelen wij die oprechte opgeruimdheid en genegenheid welke hij eenieder en in het bijzonder zijne mede burgers betoonde. Te vroeg... veel te vroeg is hij ons ontrukt 1 Hoe verder deze sombere stoet zal vooruitgaan, hoe meer de diepe wonde zich zal laten gevoelen welke dit pijnlijk heengaan ons veroorzaakt. De dood is onmeedoogend en spaart zelfs dezen niet die onmisbaar zijn. Wij allen die hier rond de stoffelijke over blijfselen gansch ontroerd en ingetogen geschaard staan, voelen het groot verlies welke wij komen te onderstaan, en de bittere smart welke ons grieft. Wij sturen aan den diepbetreurden vriend en onvergetelijken Burgervader een laatste vaarwel toe. Dat God hem de vergelding schenke van zijn offervaardig leven... Dat leven was eenvoudig, rechtzinnig en medelij dend; weldra zal zijn lichaam niet meer onder ons zijn, maar zijne schoone ziel Iaat bij ons een eeuwigblijvenden indruk. Dat de diepbetreurde zachtjes de rust aanneme welke God hem nu als beloo ning komt te geven en welke hem nooit in dit leven geschonken werd. Dat hij het Rijk des Heeren binnen trede alwaar wij eerstdaags hem moeten vervoegen. Het afscheid is maar tijdelijk...! Tot wederziens, dierbare afgestorvene Vriend en Burgemeester 11 Tot wederziens in een beter leven. LIJKREDE uitge»pi-oken door Heer Dr Brutsaert als Eere-Voorzitter van het Hopverbond: Hooggeachte Familie, Vandaag, onder een ongehoorden toe loop van een ingetogen menigte, brengen wij naar zijn laatste ruststede een man die van velen hartstochelijk werd bemind; bij allen in liooge achting stond. Bemind, .êerbiedigd was hij om zijnen vriendelijken omgang, om zijn minzaam karakter, om de rechtschapenheid in gansch zijn handel en wandelhij ver droeg noch valschheid noch bedrog noch onrecht. Bemind, eerbiedigd was hij om zijne belanglooze toewijding aan 't welzijn van volk en stad. Gedurende den oorlog die er zooveel onmeedoogend op de vlucht dreef bleef hij stand hóuden en miek deel van den Raad der Notabelen die zorgde voor de beschermingen de bevoorrading der over gebleven bevolking. Daar won hij zijne sporen op bestuur lijk gebied. En na het aftreden van on zen diepbetreurden vriend M. Et. Lebbe wees de stemme van 't volk hem aan Zijne Majesteit den Koning als opvolger aan. Zijn Intrede als Burgemeester onder de begeesterde toejuichingen van geheel de gemeente, was vorstelijk en bij allen die ze bijwoonde blijft ze nog frisch in het geheugen bewaard. De hooge verwachtingen die men op hem stelde heeft hij niet beschaamd. Hij bestuurde met voorzichtigheid en wijsheid. Hij had liever raad te geven dan gezag te voeren. Da belangen van de bevolking lagen hem nauw aan 't herte. Vele stoffelijke verbeteringen hebben wij hem te danken. Hij zorgde voor het onderwijl der jeugd. Hij zorgde voor weduwen en wee zen en ouderlingen, voor armen en kran- ken. Nooit vergat hij dat Poperinge, bene vens talrijke nijverige, durvende, vooruit strevende burgers, ook veel landbouwers telt en dat de hop die de faam en de poëzie is van onze stad ook eene bron van rijkdom moet zijn voor onze lande lijke bevolking. Hij was zelf hopkweeker van bedied en zoowel in de verbetering der hopasten als in de keus van betere teelten en het bestrijden der hopziekten gaf hij steeds het voorbeeld. Onder zijn geleide schonk de stad milde toelagen aan de hoptentoonstelling die jaarlijks plaats mocht nemen in de prach tigste zaal van ons prachtig Stadhuis. Ook, uit erkentelijkheid, werd hij over eenige jaren als Eere-Voorzitter van het Hopverbond van geheel het gewest Po peringe aangesteld. En steeds stond hij aan onze fcijde wanneer wij trachtten door tusschen- komst van de Regeering meer welstand te brengen onder onze boeren en den hoppekweek die steeds aan 't zinken is van den ondergang te redden. Het Hopverbond verliest in hem een wijzen raadsman, een machtigen steun en treurt om zijn vroegtijdig afsterven. Aan ons, zijne medewerkersaan ons, zijne stadsgenooten, aan zijne diepbe droefde familie laat bij bet voorbeeld na van zijne vrome burgerdeugden, van zijne kristene naastenliefde, van een werkzaam en rijkgezegend leven. Mijnheer de Burgemeester, vaarwel 1 Rust in vrede, hier in de schaduw van het kruis. LIJKREDE uitgesproken door Heer A. Crousel a's Voorzitter der Philharmoniei Hooggeachte Familie, Mijne Heeren, Met het hart overstelpt van weemoed en rouw breng ik eene laatste hulde aan onzen zoo innig betreurden Heer Burge meester, Eerevoorzitter der Koninklijke Philharmonie, Kapitein der Gilden van St Joris en St Sebastiaan, en Beschermend Lid van menig andere maatschappij. Woorden ontbreken ons, om uit te druk ken, wat hij voor onze maatschappij is geweest. Laat ons hem in allen eenvoud begroeten als onzen vriend, onzen raad gever, onzen beschermer, onzen vader. Midden ons wandelde hij met zijn mil- den blik en zijne vriendelijke inborst deed ons deugd; zijne tegenwoordigheid was ons steun en leiding. Was hij niet altijd op de eerste plaats waar kunst of kunde, waar volksvreug de, waar liefdadigheid en broederlijkheid beroep deden op zijn alom geroemd goed hartig en edel gemoed Hij was de volks vriend. Te vroeg, hoe jammer! is hij ons ont rukt we hadden hem nog veel jaren wil len bewijzen, hoe veel we van hem hiel den, hoe hoog we zijne menschlievendheid op prijs stelden. Zijn verdwijnen laat een vreeselijke leemte in ons midden. Vereerde Vriend, wij kunnen U nooit genoeg prijzen. Wij bedanken U om al de weldaden, die gij uit de volheid uws harten rondom U verspreid hebt, wij bui gen voor U neder en trachten U, in een laatsten blik, een straaltje van onze diepe genegenheid te betuigen. Maar wees verzekerd, dat de gedachte aan U steeds voort onzen geest zal be zielen. Wij zullen de broederlijkheid, die gij als de hoogste wet aanschouwdet, steeds in eere houden, en uw mooiste sie raad, de verdraagzaamheid, als levensdoel nastreven. Vaarwel, duurbare Vriend 1 Het verzweren der maag is geen gewone ziekte; zonder evenwel zeld zaam te zijn ontstaat de maagzweer toch niet spontaan, zij is het gevolg van de gewoon voorkomende maag kwalen die maar al te lang verwaar loosd werden. Deze maagkwalen, on beduidend in het begin, kunnen onmid dellijk verlicht en verdreven worden, door een weinig Magnésie Bismurée te nemen zoodra gij bet minste onge mak gevoelt. Gg moogt uw maag niet roe/en, en indien gij ze wel voelt, dan is bet dat gij voorzorgen moet nemen door u van de Magnésie Bismurée te bedienen. De gassen, winderigheid, hi .fpjj- nen, slaperigheid, na de maaltijden, braaklust, pijnlijke spijsvertering zijn meestal te wijten aan een overtollig zuur dat de teere wauden der maag prikkelt eu knaagt. Dit overtollig zuur kan in 3 minuten onschadelijk gemaakt worden door een kleine dosis poeder of enkele tabletten Magnésie Bismurée, In alle apotheken in poeder of tablet- •len 7 Ir, 50 of 13 fr, 50, het groot voordeel!g formaat. (rechtover Schuttersplein Willem-Teil Zaterdag hjfj te Schaarbeek, op de Rog-ierlaan, Nr 162, de plechtige opening plaats van het Belgisch Postmuseum. Wij geven den lezer hierbij een zicht uit een der tentoonstellingszalen. Het is n.l. een zicht op enkele miniatuur post wagens waarvan het type vroeger in Belgie werd gebruikt, vóór het in voege komen der spoorwegen. IB28S353:a&aUia3S3S2&3ïI2B3ï8UiiBBfeiSB3aflBCBISBSBaBaE2BBSflB9 Na in verscheidene steden zooals Ant werpen, Tienen, Gent, Oostende, Kortrijk, Hoeilaart, Aalst, een reuzensukses te heb ben geboekt, vervolgt de prachtige Bede vaartfilm zijne rondreis in Vlaanderen en zal de eerstkomende dagen draaien te Hasselt, Mol, Mechelen, Gentbrugge, Lot, Lommei, Wemmei, Kruishoutem, Masse- men, enz. enz. Ook in Limburg wordt een bijzondere omreis ingericht. Men weet dat het Werk der Ijzerbede vaart verder over twee prachtfilmen be schikt: (<Met ons Jongens aan den IJzer» in 6 deelen, of de gruwelijke IJzertragedie, gaande van 1914 tot 1918 met den laat sten moorddadigen aanval en den oogst der miljcepen kruisjes... Als tweede film de Ijzerbedevaarten 6 deelen vanaf de eerste tot de laatste; het schenden en verbrijzelen der Helden- huidezerkjes, den bouw van den Toren, inhuldiging en Stormloop van 't jaar '30, het overbrengen der Vlaamsche iJzer- idealisten en vooral de laatste 17' Bede vaart met het Indrukwekkend vre des dé filé der Vlaamsche Oud Strijders. Speciale muziekaanpassing. Waar geen kinema is, beschikt het Sekretariaat voor- deelig over toestel en operateur. Indien reeds een filmavond gegeven werd kan men een nieuw programma be zorgen, aangevuld met Vlaamsche gebeur tenissen en b. v. als slot de laatste Ijzer bedevaart. Men vrage onverwijl inlichtin gen op het Sekretariaat: Maria Doolae- ghestraat, 35b, Diksmuide. «IHBBilHIBIBIHlHMSIISaiaSB BEKENDMAKING Er zullen in December 1936 leergangen van hoefsmederij geopend worden te Yper in de smis van M. Leon Vandermarliere, Meester-hoefsmid, Rijselstraat, 170. Wor den tot de lessen aangenomen al de hoef smeden en personen, die ertoe de aan vraag zullen gedaan hebben aan M. Louis Scharlaken, Dokter in de veeartsenijkun de te Roeselaere, door den Heer Minister van Landbouw gelast met het geven dei- leergangen. Bij de aanvraag die meet toegezonden worden vóór 30 Nov'emiber 1936, moet een uittreksel uit hun geboorteatk gevoegd worden. Zij zullen daarna een bijzondere uitnoo- diging ontvangen, meldende dag en uur van het beginnen der leergangen. De hoef smeden moeten zich voorzien van de klei ne werktuigen welke zij noodig hebben om het hoefijzer te makten. CBBBBBBBBBBBBBBBBBflflBBBBBflflfl UITSLAG van den PRIJSKAMP DE KUNSTKANARIE POPERINGE De gewezen Koningin Victoria (Ena) van Spanje heeft besloten zich te gaan vesti gen in Engeland, haar geboorteland. IBflflBB3BBQBBEBBBBBBBBflBBHflZfll Wanneer men te Compiègne (Noord- Frankrijk) in het bosch van den wapen stilstand komt, en daar de Clarrière de l'Armijtice» betreedt, een groot rustig open plein midden het dichte historisch bosch, komt een wonder gevoel van zwaarte U beklemmen. Het is alsof men buiten de wereld staat en zijn adem inhoudt, als door een soort eerbiedige vrees bevan gen. HIER, op deze plaats, viel de eindbeslissing. Hier werd met één penne- trek de afschuwelijke moordpartij stilge legd. Elke dag vielen er 6400 dooden! Zij die nog leefden op 11 November, te 11 uur, mochten die blijvende angst van onzeker heid voor den dag van morgen afleggen, zij zouden naar huls weerkeeren. Zij alleen die voor dat vreeeslljk di lemma «van leven of dood» hebben g»- staair, weten wat een zucht van verlich ting op 11 November in hun hart opging: het was gedaan: geen moord, geen oorlog meer! Geen blijvende onrustige onzeker heid, zij zouden leven! Elke dag 6400 doodent Ware ds wapenstilstand slechts op 12 November onderteekend wie weet of wij zelf niet onder een dier dagelijksche 6400 waren geweest! En nu, gedaan die knagende vrees. Het nieuwe leven ging beginnen! Hoe dat nieuwe leven voor ons, Vlaam sche IJzerpiotten, is geweest zullen ande ren u vertellen. Hoe men ons nog maanden lang van onze geliefden verwijderd hield, en den Rijn opstuurde, zonder eerst vader of moeder te mogen gaan zien, na vier jaren afscheid!... Hoe men onze Vlaamsche vrienden ver volgde en als honden heeft opgejaagd zal de geschiedenis eens schrijven. Hoe men eerst, na méér dan een jaar lang nog, de oudstrijders te hebben g&kaserneerd, ze eir.de 1919, dus één jaar na den wapen stilstand, van den militairen dwang ver loste.Hoe de eene ontgoocheling op dte andere volgde bij onze contactname met het nieuwe leven...dat wij alDn toch zóó veel schooner en anders hadden gedroomd. Hoe de wereld weer bewapende en de haat zegevierde; had men ons niet do&n vech ten tegen het militarisme en opdat dit die laatste aller oorlogen zou wezen. Wat waren wij toch naieve piotten, ginder aan den IJzer... En toch, al ons lijden, met zooveel liefde gedragen voor ons volk, zou niet noodeloos zijn. Nu eerst na 18 jaar, komt er een niêTiwe hoop lichten in de zielen. Vlaanderen krijgt weer zelfbewust zijn en wordt gered: als wij maar één ztjiU 11 November 1918. Reeds weken voelde men het einde ko men. Voor de soldaat in de loopgraaf was het echter een vreeselijke tijd, aanval op aanval. Vooruit in nieuwe stellingen en nieuwe avonturen. Intusohen waren «de grooten» op 4 Oktober 1918 met de bespre kingen aangevangen, Prins Max. von Ba den had beroep gedaan op Wilson, de voorzitter der Vereenigde Staten. Minister Erberger werd enkele weken Ia- ter met de zending gelast. Op 7 November verlieten de 5 autos met de Duitsche af vaardiging hiet groot hoofdkwartier te Spa. 's Avonds waren zij te Ohimay, dat volge propt zat met aftrekkende tro-spen. Be eerste wagen droeg een groote witte vlag en een klaroen schalde onophoudend. Het vuur werd enkele uren gestaakt op dit punt. Te La Chapelle op het Fransehe front namen de Duitschers plaats in de Fransehe Stafautos. Te Tergnier wachtte een fronttnein en met geblindeerde ven sters kwam de trein op 8 November, te 7 uur 's morgens, in het bosch van Com piègne aan en hield, stil voor deze van maarschalk Foch. Te 9 uur 's morgens vierden de Duitsche afgevaardigden in de Fransehe spoorwa gen binnengeleid. Maarschalk Foch groe- te militair. Na de voorstelling der leden overhandigde Erberger zijn volmacht. Na onderzoek vroeg Foch: «Wat is het doei van uw bezoek?» En hier laten we het kort historisch gesprek volgen: Erberger: Wij komen die voorstellen van de verbondenen ontvangen. Foch: (koel) Ik heb U geen voorstellen te doen. Erto.: Nochtans, President Wilson... Foch: Ik ben hier alleen om U te ant woorden wanneer U om wapenstilstand vraagt. Vraagt U wapenstilstand, zoo Ja, dan kan ik U de voorwaarden voorleggen, Erb. i Ja. Generaal Weynand geeft lezing van de« tekst. Erb. i Kan ik die tekst aan mijn re. geering mededeelen en kan het tijdstip voor antwoord, 72 uren, met 24 uren v lengd worden? Foch: Het tijdstip van 72 uren werd doof de Verbondenen vastgesteld. Ik zal wach ten tot 11 November, 11 uur (fransen# tijd) Gedurende het onderhoud, dat 45 mi nuten duurde, bleef Maarschalk Foch uiterst kalm, de Engelsche Admiraal speelde met zijn monocle, de Duitscher» waren terneergedrukt. i Een Duitsche afgevaardigde vertroR hierop naar Spa... In d« nacht van 10 op 11 November ha4 een nieuwe bijeenkomst plaats. Tot 5 uuj 's morgens werd onderhandeld. Op dit uu» was het lot der volkeren beslist... Maar. schalk Foch en Admiraal Wemyss teeken. den eerst, daarna de Duitsche gevolmach. tlgden. WC*'" De voorwaarden waren zeer hard voof jie Duitschers: bezetting van den Rijn, r.ie) vrijlating van de Duitsche krijgsgevange nen, teruggave vanElzas-Lotharingen; cn. middellijke levering van 5000 kanons; 25000 mitraillKuzen; 3000 mijnwerpers; 1700 vliegtuigen: 5000 lokomotieven; 50000 wagons; 5000 autokamions; alle schepen der vloot; terugtrekken der Duitsche troe pen in OostAfrika; enz. enz. De Duitsche afvaardiging verliet het bosch van Compiègne op 11 November, te 11 uur De wapenstilstand duurde 36 dagen. HIJi werd driemaal verlengd en op 28 Juni 19H' werd de vrede van Versailles onderteeker.d Het oude Europa kwam echter niet toj' rust. De vrede van Versailles droeg de kie.' men voor nieuwe oorlogen, op andere pun. ten stak het oorlogsmonster zijn kop weef op. Thans, 18 jaar later, staan wij v.cg verder van den werkelijken vrede dan ia 1918 De oudstrijders, hebben het zóó r.ie| gewild. Zij weten, dat allen die in het oor logsgeweld stonden, alleen maar slacht, offers waren zij voelen geen haat te« gen die anderen die ook dat moes;.3 doen wat zij niet wsnschten... Zij spraken van verzoening. Zij richtten een kruis op te Dixmuide, 50 meter hoog, een kruis dal even symbolisch zijn schaduw werpt ovef dezen als genen IJzeroever. Zij prentten in zijn flanken, in de 4 wereldtalen, cols In de taal van den gewezen vijand Geen oorlog meer. Nie wieder Krkgt Zij schreven met hun oorlcgsdecorauei gewonnen wie weet ten koste van hoeveel lijden en bloed, dat ééne brandende op. schrift, dat de heele wereld door zcu moe ten lichten: «VLOEK AAN DElf OORLOG!». C.D.L. IBBSBBBSBBBBBBBBBBBBBB1131ëB mum L. DUPUIS, JUMET, van geconcentreerd# plantensappen. Duizende en duizende per» sonen danken aan het gebruik dezer pihed hunne uitstekende gezondheid en bevelen ze U warm aan. Volgt dezen raad. 6 Fr. de doos, te verkrijgen in de Apo theek Notredame, Gr. Markt. Poperinge, BIIBBflBBBB*BBBBBBABaaiS£3ii4S>« Als vervolg op het voorgaande artikel, zal ik, bij middel van cijfers, een verdere beschouwing geven over den ccmmer- cieelen toestand der hopteelt, alsook over den algemeenen toestand der hopkultuur in ons land en tegenover het buitenland. De hopteelt kent sedert jaren een groote inzinking. Na den wereldoorlog werd alles, in het werk gesteld om overal de hopteelt tot haar vroegeren bloei terug te brengen, en na korten tijd gelukte men erin dit doel te bereiken. De aangewende middelen waren: 1. De steun van de regeeringen ten einde onafhankelijk te worden tegenover het buitenland, 2. De betere kweekmethoden. 3. De doelmatiger bestrijding der ziekten en het rationeeler bemesten der gronden. 4. De groote winsten welke verwezenlijkt werden door het kweeken van hop was een polsslag voor veel boeren de hopteelt te beoefenen. Hierdoor steeg in groote mate de be- bebouwde oppervlakte, namelijk in Duitschland Tcheco-Slowakij# 30% 60% VIL Frankrijk 10 Jougo-Slavië 600 %jj Hongarije 80 Ver. St. van Amerika 20 Canada 150 België 1 65 Deze middelen ter verbetering der hop teelt waren tevens oorzaken van de ge weldige hopkrisis over gansch de wereld en in België in 't bijzonder. Op een zeker oogenblik stond men voor het feit dat er overal een te veel was aan hop en men geen afzetgebied meer had, gezien alle landen zich in denzelfden toestand be vonden. Weldra deed zich dan ook het tegen overgestelde feit voor: n.l. dat overal de bebouwde oppervlakte verminderd werd en dit als volgt, voor Duitschland 25 Frankrijk 40 Jougo-Slavië 80 Polen 30 Hongarijë 25 België 48 Als specifieke oorzaken voor de hop kxisis in België heeft men: 1. Minder bierverbruik dan vroeger. In derdaad het bierverbruik is 20 lager dan In 1930. 2. De elschen van den verbruiker loop::» hooger. Daar de liefhebbers van bieren meer belust zijn op bieren van lage gisting zooals Munich, Pilsen, Lortmunder, enz., behoort de Belgische brouwer zich daar naar te schikken, wil hij zijn productie hoog houden. Zoo komt het dat er heden 50 min inlandsche hop noodig is da» vroeger. Welke is nu de aan hop bebouwde op pervlakte in ons land tegenover deze va» het buitenland? Ziehier het antwoord: gemidd. Ha. Landen 1925-29 1930 1931 België 1.393 1.030 830 Duitschland 14.529 13.073 10.249 Frankrijk 4.461 3.042 2.385 Engeland 9.927 8.092 7.903 Tcheko-Slow. 12.973 15.560 12.219 Yougo-Slavië 5.809 2.889 2.275 1932 573 8.013 1.768 1331 591 8 566 1.708 6.690 6.837 9.363 10 267 1.462 1.6941 Tot. Europa 50.C00 44.000 36.000 28.000 31000 Tot. Amer. 10.000 8.000 9.000 9.000 13.009 Tot. Oce&nil 900 700 600 500 Tot. over g, - de wereld 61.000 53.000 46.000 37.500 45.90( LOKALE ZANGWEDSTRIJD Klas A. Eereprijs Momerency Jul. (Koning) 141J üerste pr. Saesen Maurice Kerste pr. Momerency Julien Fierste pr. Momerency Jujicn NIEUW ADRFQ' sedert Woensdag miC-UW MUHC.O. 4 November i.,f 1 Hii'ii1iiiiiiii..i.itoiiiiii!iiiiiiii'iiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiilifiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü|j^.iiiiiii,iiiniini»iMiiiHiHiimumiiiinini.Hmn.i.iiümGiuniiiiujiiiiiiiiiiii»iiiii 4. Momerency Julien 5. Momerency Juliea 6. Saesen Maurice 7. Saesen Maurice Saesen Maurice Vincart Roger Vandevoorde Marcel Vandevoorde Marcel Batheu R. Momerency Julien Dumon M. Dormieu M. Saesen Maurice Batheu R. 9- Swsen Maurice jW>merency R. Dumon M. 19. Saesen Maurice Saesen Maurice Dumon M. Dormieu M* David R. Couwet G. Couwet G. Dumon M. II, Couwet G. Debacker li. Saesen Maurice Dumon M. Momerency R. ij, Vlaminck A. Brabants Camille Debacker H. Dormieu M. Brabants Camille Brabants Camille Klas D. 1393 14*3 I4I3 *4 3 I4I3 1393 1393 1393 Ï395 1418 1418 1399 I4I3 3164 1393 *399 *393 1417 2164 *393 *393 2 104 *397 *397 8164 1397 1404 *393 21Ó4 *4*7 *419 *39* *404 139* *39* 46 *4 81 47 46 29 55 27 *7 83 P. 82 p. 81 p. 80 p. 79 P. 78 P- 77 P. 75 P. 75 P. 8 *5 *5 *7 ,1 5 5 is 58 5 1 28 4 9 *3 4« XOI s2 t. Op deoe oppervlakte hebben we een productie van (in kwintalen uitgedrukt)» gemidd. Landen 1925-29 1930 1931 1932 1933 België 23.214 13.431 5.209 6.946 7.167 Duitschland 73.079 110.524 22.800 49.571 67,936 Frankrijk 48.981 27.615 5.344 7.760 14.417 Engeland 156.775 128.529 85.865 95.508 109.732 Tcheko-Slowaklj# 97.612 147.254 123.274 75.219 62.677 Yougo-Slavië 32.793 17.568 15.871 8.249 14.643 Eereprijs Saesen Maurice *393 Eerste pr. Dumon M. 2164 2. Brabants Camille *39* Koopt uwe vogels aan de Bondsleden, 8t 51>. 75 P. 75 P. 75 P. 75 P. 75 P. 74 P. 74 p. 71 p. 75 p. 75 P. 7» P. 7> P. 7» P. 7« 7» P. T P. 7« P. 7< P. 7» P. 70 p. 69 p. 69 p. 63 p. 67 p. 67 p. 67 p. 67 p. 67 p. 67 P. 85 P. 80 p. 77 p. Totaal Europa 434.000 447.000 315.000 224.000 278.000 Totaal Amerika 147.000 112.000 125.000 113.000 138.000 Totaal Ooeanlë 15.000 12.000 11.000 10.000 Totaal wereldproductl# 696.000 571.000 451.000 376.000 476.000 Door het kennen van deze twee gegevens kunnen we nu gemakkelijk de gemid deld# opbrengst per Ha, berekenen welke is als volgt: België Europa Wereld gemidd. 1925-29 1930 1931 1933 1933 16,7 13 6,3 12,1 12 8,7 102 8.7 8,7 9 9,8 10,8 9,8 9,9 10,0 I# WERKMAN OP EEN HEKKEN GESPIESD Vreeselijk ongeluk in Nederland. Te Nijmegen is een arbeider van een hoogte van 10 meter naar berjeden ge stort. De man was werkzaam op het dak van een huis en op zeker oogenblik ver loor hij het evenwicht. Het slachtoffer kwam terecht op het ijzeren tuinhekken en de pinnen drongen in zijn rug. Onmid- delijk daagde hulp op en werd de zwaar gewonde naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij overleed nog vóór zijn aankomst Onze hóphanjelsbalans gedurende de laatst# 10 Jaren ia de volgende: Invoer (kgr.)' Waarde (fr,). Tolrechten Uitvoer (kgi'J Waard# IXrj 1925 2.340.618 46.240.200 628.367 1.797.884 22.925.467 1926 2.053.411 59.313.647 032.540 1.450.994 29.270.299 1927 2.036.100 70.890.000 1.223.000 840.500 16.034.000 1928 2.938.700 69.566.000 1.763.000 650.100 9.012.000 1929 2.923.100 46.360.000 1.750.000 203.800 1.750.000 1930 3.253.000 38.929.000 1.938.000 168.000 1.376.000 1931 3.946.800 41.031.000 2.369.000 120.000 753.000 Welke landen er meer in- of uitvoeren, blijkt uit volgende statistiek: Invoer; meer Uitvoer; (in kwintalen uitgedrukt); gemidd. Landen België Duitschland Frankrijk Engeland Tcheko-Slowakljé Yougo-Slavië 1933 2.246.800 28.947.000 1.368.000 173.100 1.710.000 meer 1933 1931 1.792.6O0 2 473 000 40.121.000 61.233000 1,092 .000 1.500 000 427.800 581 4)0 9.563.900 7.112 004 Totaal Europa BESLUITEN Ultj voorgaar.de tabels kunnen we vol gende besluiten trekken; 1. Vooreerst hebben we, in ons land, ln de naoorlogsche periode een geweldige verhooging van bebouwde oppervlakte, die in even snel tempo daalde, tengevolge der krisis. Deze was inderdaad 2,7 der aan hop bebouwde oppen-lakte van Europa en 2,2 voor gansch de wereld, gedurende de periode van 1925-29, en respectievelijk —v 1925-29 1930 1931 1933 1933 14.892 30.850 38.262 21.020 13.648 -f- 38248 2.129 26.602 3.765 12.705 6.197 8.379 36.548 15.C81 13.042 14.435 11.124 14.191 2.190 13.237 60.739 80.172 105.556 55.849 49.784 41.714 26,305 14.928 16.280 14.C59 10.000 9.000 12.000 12.000 1,9 en 1,8 to 193£, De productie verminderde in verhouding sneller, alhoewel proportioneel genomen in ons land het meest hop voortgebracht wordt. 2. De grond van het land van Poperinge en Aalst, is de beste van gansch Europa, dit bewijst het rendement per Ha„ welke regelmatig boven het gemiddelde van Europa, en zelfs boven dit vaar gansch de wereld staat. Ook de totale productie staait in verhouding op gelijken voet. 3. Wat nu betreft onzen handel, zien het tegenpvergestel'Clie Yemtójusel, n.l. dat den invoer ver boven den uitvoer staat, en dit is te wijten aan hooger ver melde redenen. We zouden er moeten toe komen dat we: L Al onze brouweri.ea kunnen van hop voorzien; 2. Dat we ze.f» nog kunnen uitvoeren. België speelt dus een belangrijke roi in de internationale hopkultuur en moesrin we komen tot een degelijke kwaliteit van hop, dan zouden we onmisbaar zijn op i# wereldmarkt. (Wordt Vervpigd^y L. J.-B, (J.

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 6