Over Kerkhoven r w vjm DOOP VAN HET EERSTE lEPERSCHE SCHi? ALS DE ZIELE LUISTERT... Duinengalm. ZIELMISSEN UREMIE duizelingen, oorruischingen, KR. MIDDENSTANDSBOND ZITDAGEN f «PICKH0UT IEPER UURWERKEN JUWEELEN ZILVERWERK GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Een zorgzaam jong meisje ROODE THEORIE ËN WERKELIJKHEID-? KREDIETBANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID BORSTBALSEM A. KESTELIJN liet nieuw Iepersth koopvaardijschip Nieuw lepertoebehocrende aan de Heer Vandeputte te leper, tijelens de officieele doop en wijding op Zondag 29 Novem- h>-r 1936. Foto: Het nieuw schip, beladen met de muziek l'priana maakt een eeretocr. Bijvoegsel aan De Haüevan 6-12-36. Ife plechtige liturgische wijding van het prachtig schip door de Z. E. Iï. Beken Vermant, bijgestaan door de E.E. H.H. Gekiere en Debrie. 't Was Zondag, eerste Zondag In den Advent, dat de plechtigheid pïaats greep te 11 uur aan de Kaai te leper, 't ls 't jaargetijde niet om een halven dag in de zonnigs openlucht door te brengenin den zomer zouden de Ieperlingen slechts ïioodei in den laten avond hunne Kaai en de droom-schoone vaart naar Boezinge hebben verlaten.' Maar 't is advent, dat is KOMST, en deze blijde komst in leper, van i ons eerste eigen schip, verlost ons yan weemoed om voorbijen bloei en doet ons de toskomst inzien hoopvol naar nieu we grootheid en voorspoed. Het mag niet zijn.n&at de zilveren vaart naar Boezinge toe, .met in 't\ verschiet die wit-grljs- voorname toren alleen dichterlijke na tuurde wonder aars aanlokt en rustige of gepassioneerde lijnvisschers. Neen! Een mensch leeft niet alleen van poësie en voopal,.»' een stad tóeft niet' alleen van 6tiliq schoonheid.; Er is ook jioadig: arbeid, ondernemingslust, durf; zelfs hebben al die hóedanigheden van ons volk ook hun eigeij. peësie; daarom zuilen wij «Heil» roepan, als wij rustig paar leper of van leper weg zien glijden HjgJ, Nieuw leper én onze vreugde zal romantisch zijn en yol verdere verwachting. Geestdriftig was het dan ook dat de Teperii'ngen in drommen naar de Kaal toe samenstroomden: de doop van een schip is in leper iets nieuws. De men schen lieten daarbij den indruk in voor komen en gesprek, dat een gewichtige ge beurtenis op til wras: iedereen liet een beetje vermoeden dat hij misschien wel geroepen was van dadelijk de verantwoor delijkheid van Peter of Meter van den doe peling op zich te nemen. Echter stond het vast wie Peter en Me ter gouden zijn: aan den Burgemeester Jn persoon was die functie in de plechtig heid opgedragen en Madame Vermeulen was Meter, wat een delikate attentie was voor Mijnheer Vermeulen, de Ieperling die zoozeer bekommerd is om de grootheid van leper in 't verleden en... (wat moe diger. is nog), in de toekomst en er ook Veel voor doet. Te 11 uur verscheen Z. E. H. Deken Venna ut ter plaats, bijgestaan door twee E.E. H.H. Leeraars van het Sint Vincen- tiuscollege der stad; en onder de grootste en stjlsts aandacht werden de liturgische geleden verricht; in den wand van het schip was eene kleine ronde opening ge boord en daarin werd een gewijde Paasch- nagel (een der vijf nagels uit Paa:-v,h- keers van St Maartens Kathedraal) door Peter en Meter in den scheepswand ge slagen: 't is als de gewijde gezel van het schip door kwade en goede dagen: die nagel uit de Paaschkeers, die 't symbool is van den verrezen Kristus: hij zit nu geborgen in ons schip dat moet het sym bool worden van onzen herrezen bloei als wij taaie werkers willen zijn en onderne mingslust aankweeken in onze kinderen. Na dit geestelijk gedeelte voltrok de Heer Burgemeester J. Vander Ghote de traditioneele doop met de flesch cham pagne die uitgestort werd op het schip; een hartelijke Vlaamsche lach vergezelde deze ceremonie: iedereen loech opzijn ma nier; sommige loechen oolijk-weg als om te zeggen: Gij peist toch zeker niet dat we gelooven dat het echten is? anderen loechen jaloersch-weg en bitter: die had den er goesting' naar en zijn 's avonds zeer laat thuisgekomen omdat zij niet zoo gemakkelijk de huisdeur vonden; sommige vrouwen loechen klaarblijkelijk met leed vermaak alsof ze vonden dat dit nog 't beste gebruik was van de champagne: dat was echt onverdragelijk; anderen ten slotte loechen monkelend met een air: 't en komt om geen flessche Ja, allen loechen en dat was een hartelijke bege leiding. De toespraken waren bondig kort en onderlijnden het hoopvolle dat zich onder aller oogen voltrok. De Heer Lommez, Be stendig Afgevaardigde, verving den Heer Gouverneur Baels; de Heer Burgemeester vertolkte de gevoelens aller Ieperlingen en de Heer Vermeulen stelde zich op 't standpunt der Handelskamer. De namiddag bracht leute, volksspelen, gezelligheid; alleen zomerweer ontbrak om over alles zonne en glans uit te gieten en de Kaal voor dien namiddag te maken tot een echte oud-Vlaamsche Volkskermis, Een schoone dag! Een vertrekpunt! Wie de gelukkigste was dien dag was M. Alidore Vandeputte en zijn familie, voor hem weze die dag een bekroning van zijn vlijt en een spoorslag en mochte het worden langs hem om, een voorbeeld voor andere Ieperlingen en een prikkel tot eer lijken wedijver. M. Vandeputte, leper bewondert U en groet U als een zijner beste burgers. Proficiat! ibïlSSSISSetBHSHaXSSSERSaSBffSB Meer dan ooit ligt het lot van de Kerk in de handen niet van de priesters, doch van de leeksn... Niet langer mogen ze zijn sla- penle leden der kerk, zelfs schijn- kristenen, die veelal hun eigen godsdienst fabriceeren... De leek die een steunpliaar hoeft te zijn van de Kerk, doch geen zin heeft voor heel wat meer dan wat zijn strenge plicht hun voor schrijft, doet ontzaglijk meer kwaad dan veel ongeloovigen... Indien de katholieken er niet in slagen, trots en boven hun heftige twisten, zich tot een streng tucht vol blok te organiseeren, worden eer we enkele jaren ouder zijn, on ze katholieke instellingen opgerold en afgebroken... Apothekersdienst - Zondagrust. Is heden Zondag alleen open van 8 tot 12 uur, en van 1 tot 7 uur. de Apotheek HOUTEKIER, Meenenstraat. De vereering der dooden ls zoo oud als het msnschenras zelf. Zoover men in de geschiedenis opklimt vindt men ze reeds in het hart der mensehen ingeboren. Door de eeuwen heen en volgens de gewoonten der volkeren, vinden wij zeer verschilTn- de wijzen van begraving; en indien op on ze dagen de lijkenverbranding, van het heidendom hernemen, een w£ini°- in ge bruik komt in greote steden, integendeel is de teraardbestsning fiog in alle landen d?n algemeen gebruik. De kerkhoven hebben ten allen tijde en overal weinig van uitzicht veranderd' graven, zuilen kruisen of allerlei andere monumenten herinneren door grafschrif ten het aandenken der dooden: di« men daarbij nog vereert met bloemen, kronen acht en soms nog andere bijhoorigheden! Indien onze kerkhoven van onze streken n'.tijd een streng en treurig uitzicht heb ben met hunne rechtlijnig? beplantingen «n hunne treurwilgen die zich buigen, over d? graven, toont zich integendeel Italië biet kerkhoven waar de pracht der graven, V-r ierd met marmeren cf bronnen stand beelden in eene versiering van bloemen bet verval der sterfelijke overschotten «oen vergeten. Genua bezit onder dit op- z-eht het rijkste en het minst sture der '"-crkheven van Europa. Nizza bezit ten crrechte Italiaansche Campo Santo met e n. karakter van stille rustplaats die ons daar menigmaal aangetrokken heeft, ais- dek het kleine kerkhof der Kaap Ferrat, *aar 89 Belgische sodaten rusten, gedu- rinde den oorlog aan tuberculosis gestor ven, en waar ontelbare rozelaars altijd bloeiend onder een hemelblauwe lucht ens «oen denken aan een zeker kapitel van v-a oud werk; Les deuces pensées de la "kirt. Maar Italië heeft ock geweldige tegen- nijdigheden. Zooals zijne vuurbergen brmer eene doodsbedreiging zijn voor de Schoonste landschappen der wereld, bezit het ook terzelfdertijd én de aangenaamste kerkhoven én ook de begraafplaatsen van het treurigste uitzicht. Hst is in twee van deze dat wij den le zer bidden ons te volgen, veel meer met het gedacht van hem te gewennen de dood met kalmte aan te zien dan hun' onnoodig te verschrikken. De photo welke wij hier weergeven is eene der zalen van het kerkhof der Capu- clenen van Rome, dat door meer dan eene van onze medeburgers bezocht werd. Van aan den ingang is men getroffen door het akelig uitzicht der versiering der muren, bestaande alleenlijk uit beenderen. Andere gebeenten omringen geraamten van menikfcen, in hunne bruine kleeding, die. alhoewel zij aan den hals of aan de schouders aan de muur vastgemaakt zijn, onrustige houdingen aannemen. Het uitzicht van al deae geraamten, in nissen gerangschikt, is hoogst aandoenlijk. In deze gaanderijen waar men denkt nog altijd een- lijkreuk te rieken, hebben wij droefheid, schrik en een bijzonderen afkeer gevoeld. Dit laatste gevoelen, den ken wij, is eveneens aangevoeld door het grootste aantal bezoekers die ze! "s den eer bied verliezen die door droefheid en dood bevolen zijn. Wat ons betreft, wij heb ben gezocht om daaruit de les te nemen dat de Capucienen ons hebben willen ge ven: d? i jd The id van stoffelijk overblijfsel en d? '"derw=rping die men moet gevoe len vc..- de dood door de hoop van een beter leven hiernamaals. Te Palermo, in eene voorstad hebben de Capucienen hunne dooden in katakom- ben geplaatst, verdeeld in galerijen waar in plaats van standbeelden zooals in mu seums men geraamten van menikken ziet, met half verrotte kleederen die ze droegen wanneer ze begraven werden. Gelijk men ziet, heeft men vólgens de landen verscheidene opvattingen cm de gedachtenis der dooden te vereeuwigen. PYRB3. «o>- OP ZONDAG 6 DECEMBER IN SIMT MAARTENS: Te 8 uur voor Heer en Vrouw Dolfen- Lannoy. Te 11 uur oor de afgestorven leden van 't Ste lelijk Pempierskorps, IN SINT PIETERS: Te 9 uur gez. Mis voor Constant Wa- terbley en zijn huisvrouw. IN SINT NIKLAAS: Te 9 uur voor Honoré Vermeulen, echt genoot van Hélène Rooss. -«oa- 1N SINT MAARTENSKERK Op Zondag 6 December krijgt de plech tige Oitaaf ter eere van Ste Barbara haar bekroning: Te 3 uua- Rozenkrans en Slui tingssermoen door E. P. Meerschaut (Re demptorist uit Roeselare), plechtig Lof en Processie binnen de kerk. Op Dinsdag 8 December (Feestdag van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen)Te 9 u. Hoogmis; kwart voor 5 uur sol. Vespers en plechtig Lof. «os*7 SINT NIKLAAS PAROCHIE Zondag 6 December is het Sint Niklaas, feest van den Patroon onzer Kerk en Pa rochie. Alle goede parochianen worden dien dag uitgenooddgd 1)Tot de algemeene H. Communie on der de H. Mis van 7 uur. 2) Tot de Plechtige Hoogmis van 10 u., die voor hen opgedragen wordt. 3) Tot de Plechtige Vespers en Lof van 2 uur. 4) Tot de feestvergadering in ons Pa tronaat, te 7 uur 's avonds opgeluis terd door zang en lichtbeelden, enz., als mede een luisterrijke Tombola, voor de welke wij van de goedjonstigheid der wei- hebbenden, een prijsje, hos gering ook, verwachten. «o»— STADSSCHOUWBURG Op Donderdag 17 December, te 8 uur 's avonds, komt in den Stadsschouwburg, Vanden Peereboomplaats te leper, Z. E. H. Kan. Dubois en Heer Luciaan Desohodt, spreken over het brandende onderwerp; Rome of MoscouAllen daarheen. weerbarstige hoofdpijnen, worden genezen door THE URSAM Prijs 20 fr. per kuur. Apotheek OTTO, te Clavier. ONZE SCHEEPVAART van Vrijdag 27 Nov. tot Donderdag 3 Dec. VARENDE IJZER-IEP ER Vrijdag 27 NovemberDe André (sohipper De Bceuf) met 45 ton beurt- goed voor verscheidene. De Alice (schipper La Haye)) met 150 ton kolen voor M. Vanoverberghe te leper. De - Karei Cogge(schipper Vannieuwcn- huize) met 120 ton graan voor de Heeren Blootacker en Vermeersch te leper. Zaterdag 28 November: .(Het Nieuw leper(schipper Vande Bossche) met 220 ton graan voor M. Vandeputte te leper. Dinsdag 1 December: De «Julia» (schip per De Dobbelaere) met 35 ton graan voor M. Vandeputte te leper. Donderdag 3 December: De Elza (schipper Vancauwenberghe) met 23 ton beurtgoed (met zorg) voor verscheidene. VARENDE IEPER-IJZER: Vrijdag 27 November: De Stilla Ju- vans (sohipper Florijn) met 75 ton beurtgoed (met zorg) voor verscheidene. Zaterdag 28 November: De «André» (schipper De Boeuf) met 35 ton beurt goed voor verscheidene. Donderdag 3 December: De Alice» (schipper La Haye) met 50 ton oud Ijzer, verzonden door de Wed. Vandamme te leper. WATERHOOGTE: Toestand normaal. to>- OPENBARE ONDERSTAND IEPER De Commissie van Openbaren Onder stand geeft een wedstrijd uit, voorbehou den aan de Iepersche bouwmeesters, voor het malcen van de plannen en bestekken voor den opbouw van een gesticht voor betalende ouderlingen en huisjes voor be hoeftige oude familiën. Eerste prijs: 500 fr. (in geval het werk niet zou uitgevoerd worden); Tweede prijs: 400 fr.; Derde prijs: 3CO fr. De inschrijvingen moeten gedaan wor den vóór 1 Januari en de plannen en be stekken opgemaakt vóór 15 Februari 1937. Alle inlichtingen zijn te bekomen in het bureel van den Openbaren Onderstand. IEPER Lokaal: Gasthof «Het Zweeri: Groote Markt, leper. t i Heer Robert De Man, Volksvertegenwoor diger: eiken 4® Zaterdag van de maand van 9 tot 11 ure; Heer Advokaat Breyne: eiken 3® Zondag van de maand, van 10 tot 11 ure; Sekretaris J. Bollingier: eiken Zaterdag van 9 tot 11 ure en eiken Zondag van 10 tot 11 Vi ure. Bij hem, Lange Tor houtstraat, 13, eiken Maandag en Don derdag 's namiddags. a NFH de allerbeste balsem 1K.G tegen den hoest> Te verkrijgen in de Apotheek gelegen BertenpiaaU, 8, Pcperinge, Binncnzicht der Kapel. G EMEENT ER AA B S ZITTIN G van 30 November 1966, om 18 uur. Die schoone kapel verdient een bezoek van de kunstminnende stadsgenooten en bezoekers; en wel om een bijzondere re den. Vroeger was leper een bisschoppe lijke stad tot aan de Pransche revolutie, maar het Ieperschewerd van uit onze stad niet alleen geestelijk bestuurd, ook de kunstwerken in de kerken van het Iepersche bisdom werden meestal in leper zelf vervaardigd en dit is minder gekend. Bijna al ds altaren van *t Veurnsche, te Veu.-ne zelf en onmiddellijke omgeving: Vinkem, Wulveringem, Loo, enz., zijn meesterwerken in Renaissancekunst, die uit leper zelf kcmen, waar in de 16e en 17® eeuw greote kunstenaars hebben ge woond, wier namen veelal niet meer be kend zijn en niet overgeleverd aan het na geslacht. Het kenmerk dier Iepersche Re naissance-altaren is dat zij in onbeschil derd eikenhout zijn; rechte kolommen met een fronton die zs van boven verbindt: boven op de kolommen staan soms hei- ligen-beelden: de patronen der kerk. Het snijwerk is zeer kunstig, veelal niet over laden, eerder sober-voornaam lijk som mige meubels uit dien tijd: schoon geko zen stukken eikenhout met zin aaneen gevoegd en een regelmatig weerkeerend motief als versiering. Ook de kolommen zijn versierd aan de basis, met die soepele losheid die ons verwonderd doet zeggen: Maar wat speelden die artisten toch met dat harde schoone eikenhout in die Ieper sche ateliers Na den oorlog werden in leper helaas! geen Iepersche Renaissance-altaren her steld; ook werden, tweemaal helaas! geen Iepersche kunstenaars aangesproken; onze kapellen zijn gevuld geraakt en soms overvol met bazar-artikels en opvallend veel blinkend koperwerk uit Luik of Brus sel of Gent. Het is haast een traditie geworden in het nieuwe leper van na den oorlog van in de Ieperlingen geen vertrouwen te heb ben als iets schoons moet worden ge maakt. En toch het vertrouwen doet zoe ken en doet durven en prikkelt tot schep ping en (bezieling. De wijze Heeren van den Openbaren Onderstand hebben ons de hoop gegeven althans in de Belle nog een Iepersche bidplaats aan te treffen; zij zijn zich gaan inspireeren bij ONZE meesterwerken in het Veurnsche en 't is waarom mag het niet gezegd? bij Madame Merghe- lynck te Wulveringem, in dat overprach- tig bemeubeld kasteel, dat het wonder- schoone kleine altaartje werd aangetrof fen dat moest het altaar in de Belle mo gelijk maken; ook het altaar uit de kerk te Vinkem dat eveneens uit Iepersche werkplaatsen komt. Onze stadsgenoot, de Heer Maurice De- raedt, heeft het ontworpen en met vlijt eraan gearbeid, met vlijt, en liefde, als aan een levenstaak. Ik hoor niet gaarne dat het Jesuïtenstijl is: Jesuïtenstijl is van lateren datum; is geweldiger, niet zoo stil en niet zoo sober: een model van Jesuï tenstijl is de voorgevel der St Michiels kerk te Leuven. Het altaar in de Belle is stemmig, grootsch en ernstig, het is veel soberder dan de altaarschilderij zelf: een copij van Rubens die meer wendt naar de Barok en voorstelt de aanbidding dei- drie Koningen. Jammer dat die schilderij TEGEN het altaar hangt als tegen een muur en niet erin gewerkt is zooals b.v. in 't hospitaal het geval is; jammer ook dat op de twee voorste kolommen, die nu niets ondersteunen, niet de patronen der kapel zijn aangebracht: St Niklaas en Ste Agnes die het altaar machtiger en le vendiger zouden maken. Ook zijn de kleine voetstukjes boven de stijlvolle sacristij- deur nog verweesd om de afwezigheid der twee borstbeelden van Salomon Belle en Christine de Guine. Maar dat komt wel in orde! Wacht maar! De kapel is sober geschilderd, niet "ben-schilderd zooals het in vele zuster- kapellen het geval is, zoodat het klater goud der muren de meubileering doet ver dwijnen. Hoe ernstig teekent dat eiken altaar zich niet af tegen den hoogen muurwand en hoe warm doet dat huize- lijk-bruine hout niet tegen dien crême- gelen achtergrond. Ook met wat goeden wil en wat wijs beleid ware van die kapel zoo gemakkelijk een juweel te maken, wil de men het koor voltooien met de middel- eeuwsche stallen voor de kloosterzusters methunne edele oud-Vlaamsche kostu- men, die langs beide wanden van het koor die oude-bejaarde menschen beschermend zouden omsluiten en mochte dan een so' bere houten muurbekleeding doorloopen naar het oksaal waarin de kruisweg moest ingewerkt worden; liever een kruisweg veel kleiner dan de al te zware schilde rijen van thans: maar voorloopig is dat nog een droom: een droom is waar vóór of nazeiden de oude Vlamingen, deze droom is waar geweest vóór den oorlog het hangt alleen maar van de Heeren van de Hospiezen af om hen ook weer waar te maken nu, en alzoo de bewondering te verdienen van de verdere geslachten die zullen nagaan wat in leper werd uitge richt na de verwoesting en streng zullen zijn voor smakeloosheid; en lof zullen over hebben door diegenen die hebben gepoogd met eigen middelen en eigen ta lent weer in Gods licht te brengen den kunstzin hunner eigene voorvaderen lie ver dan duizenden franken te werpen naar menschen die wilden geld slaan uit onze jacht om dadelijk weer geïnstalleerd te zijn, het weze nu nog met serie-werk uit bar ars in geestelijke voorwerpen. Over het tabernakel en de kostelijke schilderijen die vergeten en ongekend die kapel versieren, een andere maal. allerhande sierlijk en mooi juist en goed iüËiËèi VERSLAG: De zitting wordt te 18 uur geopend on der het voorzitterschap van den Heer Burgemeester. Al de Raadsleden zijn aan wezig. 1. Proces-verbaal der zitting van den 26 October 1936. Zonder opmerkingen goedgekeuKh 2. Openbare Onderstand. - Openbare verpachting. - Beraadslaging. - Advies. De Bestendige Afvaardiging heeft het voorstel der Commissie van Openbaren Onderstand, om het hoogste aanbod dat tijdens de openbare verpachting van land goederen den 15 September 1936 voor een lot gedaan werd, niet te aanvaarden, om dat de aanbieder geen waarborg genceg bood, verworpen en diensvolgens wordt de pacht van dit lot nu toch toegewezen aan Pauvart Remi, mits den jaarlijkschen prijs van 7.500 fr. Op voorstel van den Heer Burgemeester brengt de Raad hierop een gunstig advies uit. Alleen de Heer Missiaen onthoudt zich. 3. Openbare Onderstand. Bosschen. - Kappingen. De staat der kappingen en der onder houdswerken in de bosschen van den Openbaren Onderstand uit te voeren, wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. 4. Openbare Onderstand. - Waschinrich- ting, - Verbeteringen en uitbreiding. Door het toenemen van het aantal ver pleegsters is de bestaande waschinrichting in het Hospitaal ontoereikend geworden en is de warmte ervan ook niet groot ge noeg meer om al de microben en ziekte kiemen te dooden. Na verscheidene firma's over den prijs der uit te voeren verbcte- ringswerken geraadpleegd te hebben, stelt de Commissie voor het werk toe te ver trouwen voor de som van 39.000 fr. aan dezelfde firma van Brussel die de wasch inrichting plaatste. Daar de volledige bundel over die zaak ontbreekt, wordt de stemming over dit punt tot de volgende zitting verdaagd. 5. Stadscigendommen. - Weide. - Afslag van pacht. Op voorstel van het Schepencollege wordt aan pachter Demey, wiens pacht met 25 November eindigde, met algemeene stemmen een vermindering van 190 fr. toegestaan, zooals dit der vorige jaren ook verleend werd, daar hij de pacht dier weide veel te duur had aangenomen. 6. Stadseigendommen. - Openbare ver pachting bij schriftelijk aanbod van gras landen. Voor de graslanden, te Vlamertinge ge legen langs de Dikkebuschbeek en gaande van aan de Roode brug tot aan de Mars- hofbrug, vroeger verpacht aan Demey voor 40 fr. en 590 fr., werd thans slechts een aanbod gedaan, namelijk door Degeest van Vlamertinge, met de som van 50 fr. en 200 fr. Voor de barmlanden, ten grootte van 2 Ha. 36 a. 40 ca. heeft Maurice Sam- pers de som van 1.2C0 fr. geboden. Voor twee vijvermeerschen te Zillebeke werd door René Geldhof de som van 225 fr. geboden als pachtprijs en 200 fr. door Malfait, terwijl een vijvermeersch ter grootte van 10 a. 65 ca. en gelegen over Ziliebefce-plaats, langs de Vijverbeek geen, liefhebbers heeft gevonden, Deze verpachting wordt goedgekeurd en het Schepencollege gemachtigd de niet verpachte vijvermeersch uit ter hand te verhuren. 7. Staatsmiddelbare school. Splitsing en oprichting eener afzonderlijke klas. Het tweede middelbaar studiejaar zal gesplist en een afzonderlijke klas voor meisjes opgericht worden, dit op voorstel van het Ministerie van Openbaar Onder wijs. Hierop wordt eenparig een gunstig ad vies uitgebracht. 8. Kerkfabriek van St Maartens. - Be grooting over het dienstjaar 1937. Ontvangsten: 54.950,47 frank; uitgaven: 54.820,84 frank; een overschot latende van 120,63 frank. Dit voorstel wordt goedgekeurd met 10 stemmen en 5 onhtoudingen (Socialisten en Liberalen). 9. Stedelijke Muziekschool. - Begrooting over het dienstjaar 1937. Deze begrooting sluitende in ontvang sten en uitgaven met de som van 58.250 fr. wordt algemeen goedgekeurd. 10. Ondergeschikte bedieningen. - Op dracht voor benoeming aan het College van Burgemeester en Schepenen. Dit voorstel van het Schepencollege om zelf sommige aanstellingen, als deze van huisbewaarder der scholen, stalknecht in het Slachthuis, te mogen doen in plaats van de daarvoor aan te stellen personen door den Gemeenteraad te moeten doen benoemen, wordt gestemd met 8 stemmen tgen 2 (VI. Nat.) en 5 onthoudingen (So cialisten en Liberalen). 11. Stadsschouwburg. Verhuring. - Verordening. - Wijziging. In plaats van 150 fr. per dag plus de kosten van verwarming en verlichting, wordt de verhuringsprijs van den Stads schouwburg thans als volgt vastgesteld: voor voordrachten en vergadering 175 fr. en 50 fr. voor licht en vuur; voor banket ten en tooneel 250 fr. en 75 fr. voor licht en vuur. Dit voorstel wordt eenparig gestemd. 12. Mededeelingen. Op een vraag van M. Missiaen belooft de Heer Burgemeester dat de stadsbe- grooting voor 1937 deze week bepaald zal opgemaakt worden. De Heer Leuridan dringt aan voor de verbetering van de Leo Gekierestraat, de Adjudant Masscheleinlaan en de Brugge- steenweg; M. Verbeke voor het voorland van den Meenensteenweg en M. Michiel vraagt de uitbreiding van het electrisch net tot in de Pannehuisstraat. Op al deze vragen wordt er beloofd vol doening te geven. De Raad treedt hierop te 19 uur in ge heime zitting tijdens dewelke er wordt overgegaan tot de vernieuwing der Com missie van Openbaren Onderstand, die thans 8 leden zal tellen in plaats van 6. Werden gekozen: M.M. Lemahieu (plaats vervangers M.M. Ant. Breyne en Ach. Vandeputte), R. Bouquet (plaatsvervanger M. Germain Berghman), E. H. Socquet (plaatsvervanger E. H. Dejonghe), Ern. Decock, Raym. Ommeslagh. Hilaire Ver beke, Plorent Callewaert (plaatsvervanger »rm. Donck) en Edgard Missiaen. M:; -££IW' Jt, »y< GEVONDEN: Pisschers Henri: een brieventasch, Inhou dende oude postzegels. Ommeslagh Raymond: een sleutel, Coulombier: een leurplaat C961. Odent: lederen bruinen mannenhand schoen. Moerman Madeleine: een geldbeugel, een kleine som geld inhoudende. Dehaene: een rozenkrans. Versavel André: een lederen handschoen. VERLOREN: Ameel Gerard: medalie voor leurdeF 0203. Duprez Constant: zwengel van auto. Ameloot Pharaïlde: een zwarte sacoche, inhoudende een geldbeugel en eenzsl- Vigheidspapieren. ALLES OP TIJD EN STOND, Maakt U blij en gezond, Daarom, na 't eten, hei, 'n Tasje PACHA Chicoreï. Door het leven gaan de menschen Met heel karrevrachten wenschen, Met als opperst doel erbij: Rustig smaken, met genoegen, Na het dagehjksche zwoegen, 'n Kopje koffie twee of drij Met F. C. JACOBS SUIKERIJ. HOE ZAL DE COMMISSIE VAN DEN OPENBAREN ONDERSTAND SAMENGESTELD ZIJN In haar geheime zitting van Maandag laatstl. heeft de Gemeenteraad van leper de acht leden der Commissie van den Openbaren Onderstand verkozen. De uitslag van die verkiezing is nogal zonderling. Volgens de wet immers, mag slechts een derde deel van de leden der Commissie deel uitmaken van den Gemeenteraad. Dus, op de 8 leden, slechts twee uit den Gemeenteraad. Welnu, de verkiezing is zoo uitgevallen dat de twee eerste verkozenen (met elk negen stemmen) Gemeenteraadsleden zijn, t. w. de Heeren Cyrille Lemahieu (Ka tholiek en Hilaire Verbeke (VI. Nationa list). De derde verkozene, insgelijks met negen stemmen, is de Heer Florent Cal lewaert, Socialist. De vijf andere gekozenen kregen elk acht stemmen, t. w.: de Heer Remi Bou quet, E. H. Socquet en de Heer Notaris De Cock (Katholieken)de Heeren Edgar Missiaen (Socialist) en Raymond Omme- sagh (Liberaal). Het gevolg daarvan Ls dat de Heer Ed gar Missiaen, die ook deel uitmaakt van den Gemeenteraad, vóór de keuze staat: ofwel moet hij afzien van den Openbaren Onderstand. (Want de twee plaatsen die in den O. O. mogen bekleed zijn door le den van den Gemeenteraad, zijn reeds bezet zooals wij hooger zeiden door de Heeren Lemahieu en Verbeke, verko zen met negen stemmen). De Heer Missiaen heeft dus te kiezen: houdt hij er aan om in den Gemeente raad te blijven, dan valt hij weg als lid der Commissie O. O. Laten wij hier bij voegen dat de Heer Missiaen in de Com missie een actieve rol speede en goed overeen kwam met al zijn collegas. Wie zou dan zijn plaats innemen in de Commissie van O. O.? Als eerste plaats vervanger werd de Heer M. Michiels aan geduid. Maar hij ook is Gemeenteraads lid, en dienvolgens is 't de tweede plaats vervanger, de Heer A. Va.. Keersbulck die zou zetelen in den Openbaren Onderstand. Dit alles, wel te verstaan, in de veron derstelling dat de Heer Missiaen den Ge meenteraad verkiest boven de Commissie van den Openbaren Onderstand. Bij den uitslag der verkiezing willen vrij nog op iets anders de aandacht vestigen, 't Is dat men heeft kunnen vaststellen dat er een akkoord gesloten werd tusschen socialisten en... liberalen. Zoo zijn onze liberalen: «plutót Turcs que Papistes»! Zij hebben gedeeltelijk hun stemmen uit gebracht op de candidaten van de socia listen, en deze krijgen er, op die wijze, twee van hun mannen door. En die ver standhouding gaat zoo verre dat de Heer Armand Donck een liberale mijnheer zich niet schaamt de plaats van tweede plaatsvervanger van... een socialist aan te nemen, Was 't Anseele niet die eens in 't gezicht der liberalen deze smaad- spreuk slingerdeGe zult de roode vaan volgen of ge zult niets meer zijn1 Ziehier nu de volledige uitslag der ver- kiening met aanduiding van de wer kelijke en plaatsvervangende leden: KATHOLIEKEN. De Heer Cyr. Lemahieu (Schepen). PlaatsvervangersAdvokaat Ant. Brey ne en de H. Vandeputte, landbouwer. De Heer Remi Bouquet, Voorzitter. PlaatsvervangersAdvokaat Bergman en Notaris Vander Meersch. E. H. Socquet, Bestuurder der Vakschool. PlaatsvervangersE. H. De Jonghe, Onderpastoor, en Jufvr. Irma OrniIHp. De Heer Notaris De Cock. I iaatsver- vangersAdvokaat Delobel en Ingenieur Biebuck, Gemeenteraadslid. SOCIALISTEN. De Heer Florent Callewaert. Plaats vervangers de H. A. Van Keerbulck en de H. Armand Donck (liberaal), de Heer Edgar Missiaen. Plaatsver vangers de Heer Michiels, Gemeente raadslid, en de H. A. Van Keersbulck. NATIONALISTEN. De H. Hilaire Verbeke, Gemeenteraads lid. Plaatsvervangers: de H. Note- baert (Meenenstraat) en de H. Urbain Sintoens (Korte Torhoutstraat). LIBERALER De Heer Raymond Ommeslagh. Plaats vervanger; de Heer Leonce Van Al- lynes. «os ONDER DE VISSCHEPOORTE... Alhoewel nog maar 14 jaar oud had de kleine Marie toch reeds middel ge vonden aan haar Mama een goede ge zondheid en opgeruimd humeur terug te geven. Zij had bemerkt dat moeder sinds eenige dagen vreeselijk aan hoofdpijn leed en het haar moeilijk viel deze onbehaaglijkheid verborgen te houden. Toen was zij op een goeden dag thuis gekomen met een tube Aspi rine, de echte welbegrepen, zij die het BAYER-kruis draagt. Wat dit kleine meisje zoo juist be grepen had was nochtans zoo eenvon- dig. Haar Mama had enkele ASPIRINE tabletten noodig om haar pijn te doen verdwijnen en niet een van de vele namaaksels, die geen enkel resultaat hadden opgeleverd. -CO»- PIETER. Zeg, Jan, hoe is 't afgeloo- pen, Maandag avond op het Stadhuus? JAN.,— Wat was er te doene? PIETER. Wel weet je 't gij niet? Der is stemming geweest in de gemeenteraad voor een nieuwe kommessie van den open baren onderstand. JAN. Alt, ja, nu weet ik wat je wil zeggen. PIETER. Ze zeggen dat de socialisten en liberalen komplot gemaakt hebben, juiste lijk in de Kamers. Ten verwondert mij niet, ze deugen alle twee niet. JAN. Jamaar, 't en heeft algelijk niet gegaan, hé! Meneere Missiaen is er met klank en muziek buiten gekegeld ge worden. PIETER. Uit d'hospicen?... JAN. Ja! D'er zijn droeve tongen die vertellen, dat ze hem den Dinsdag noch- tend gezien hebben, en dat zijn oogen rood waren van 't krijschen, zeggen ze. Maar comeeren mag men niet veel ge looven. PIETER. Juul van de Smisse, zei me daar juiste, dat er veel sprake is dat hij zich uit de politiek gaat terug trekken. JAN. Ja, hij kan er nog zijn zinnen in steken. PIETER. En hij die daar zoo geerne bij was. Ieder huis heeft toch zijn kruis, hé! Je goa gij nu naar de Kerke of niet, g'hebt het algelijk. JAN. Doe toen ne keer te gare met de blauwe. Ze verwijten ze alledage voor smerige kapitalisten, maar als 't er op aknkomt van Meneere te gaan spelen in de hospicen. cn te zorgen voor de fortuine van leper, dan zijn ze de beste maatjes. PIETER. .Ze zijn nu geleerd voor de naaste keer. Nu ze gaan zeggen dat 't weer de schuld is van de farcisten. JAN. Jamaar, dienen Keersbilck, die in de plaats van Meneere Missiaen is, is ook maar n'n raren. Ze zeggen dat hij ook een paterskeele' zcu overbijten, lijk dat wijf uit Spanje, met heur rare name. PIETER. Jamaar, ik geloove dat niet. Daarbij Meneere Bauquet is daar ook nog, en den dienen zou er wel durven op slaan met zijn stok... JAN. Hoe dat ze een vreemde schui- felare daarom pakken? 't Zijn toch d'hos picen van leper, geloof ik. We zijn wij allemaal veel te goed. 't Is onze foute. PIETER. Ja 't is waar, ik en kunnen d'er toch niet aan doen in alle geval. Moeste ik baas zijn, 't zou anders gaan. JAN. Nu, 'k gaan een stapje verder zien. 'k Moeten nog binnen hier een beetje verder, in de cigarettewinkel, om d'Halle te koopen. 'k Zcu willen 't laatste nieuws weten over dat blauw kind, dat zoo moei lijk schijnt te willen loopen. PIETER. 'k Gelooven dat er niet veel fut in zit. JAN. Neen! Ze gaan 't allichte tus schen vier planken mogen nagelen, om naar 't kerkhof te dragen, 't Gaat een werkje voor joen ziin. PIETER. Merci... JAN. Allee, dag Pieter, tot ziens, en de complementen aan Germaine. HAROP, DE TROMPE STEEKT De luisterrijke openingsvergadering van het Davidsfonds staat nog in eenieders geheugen geprent. Dat deze, tegen allo zwartgallige verwachtingen in, zoo opper best is geslaagd, bewijst dat ook te leper iets aan het roeren is. De wekroep van het Bestuur heeft in breiden kring een gul- hartégen weerklank gevonden. De Davids- fondsers staan als één man achter het Bestuur geschaard. De marsch is tuchtvol ingezet, en... de toekomst straalt voor onsl De leuze die het Davidsfonds in zijn oude, maar eeuwig jonge, vlag heeft ge schreven, is, midden de schokkende ge beurtenissen van dezen tijd, weer aktueel geworden. Godsdienst, Taal en Vaderland, zijn meer dan ooit in hun bestaan be dreigd, door helsche en volksvreemde machten. leper dat steeds in de geschie denis van Vlaanderen zoo'n gewichtige rol heeft gespeeld; leper dat zijn poorters zond naar den Groeningekouter; leper dat overal op de voorposten sto-nd waar ons volksbestaan bedreigd was, dat leper, het kon niet anders, is ditmaal weer opge staan, om de dreiging van dezen tijd af te slaan! Het «Sterven voor 't Kruis, dat is Vlamingenmoed... En de Leeuw die er met zijn klauw houdt 't Lieve dierbaar Kristi-Kruis! zijn voor ons geen ijdele woorden. Ze staan als het Credoin de hersenen gebrand van onze gezonde Vlaamsche menschen. Werft dus gestadig en rusteloos voort, gij ongekende propagandisten van het Davidsfonds!!! Reeds tientallen nieuwe leden zijn onze rangen komen vervoegen, dank zij uwe medewerking. We danken U! Gij, leden van het Davidsfonds, blijft trouw aan uwe organisatie, en deserteer niet wanneer U eerstdaags wordt aan gesproken voor de vernieuwing van het lidmaatschap! En gij, twijfelaars, die tot heden buitelt onzie vereeniging bleef staan, om redenen, die op het ernstige oogenblik dat Vlaan deren thans beleeft, uwe afzijdigheid niet meer kunnen goedpraten, sluit aan! Sluit aan, onmiddellijk! U allen, Vlaamsche Volksgenooten, roe pen we op tot de eerstkomende algemeene vergadering van Donderdag 10 December I Uwe opkomst weze het bewijs van uw trouw en strijdvaardigheid. Davidsfonds- sers op post! Voor Godsdienst, Taal en Vaderland! HET DAVIDSFONDS. DAVIDSFONDS - IEPER Op Donderdag 10 December aan staande, te 20 uur, in de feestzaal van het St Vincentscolleg?, Bolling- straat, gaat onze tweede algemeene vergadering door. De Heer J. B. BOON, uit Leuven, zal er spreken over Japan of Op Bezoek in het Land van de Opgaande Zon Deze voordracht wordt met éen reeks interessante en onuitgegeven lichtbeelden opgeluisterd. Davidsfondsleden en alle belang stellenden zijn van harte welkom. HET BESTUUR. Kort na de Ijzerbedevaart, jammerde het socialistische blad Vooruitover de klerikale aanmatiging van de Vlaamsche Pelgrimstocht naar den IJzer, die de Vlaamsche Strijd meer en meer in het teeken stelt van een godsdienstige exclu sieve «In plaats van toenadering van alle Vlamingen, schrijft het bolchevisti- sc.he blad verder, verwekt dit gespleten heid (sic). In plaats van een hoogere vredevolle verdraagzaamheid onder al de Vlaamsche menschen, schept het een tegenstelling die de vlaamsche volks macht (wij cursiveeren) in tweeën klieft! Hoe zoetzappig en vredelievend, niet waar beste lezer? Het lijkt wel een ser moen! 't Was immers nog in den tijd van de socialistische volksfrontdroom Dat de schrijver van dit stuk, dia be weert te Diksmuide te zijn geweest, de leuze niet kent die hoog in de lucht op Vlaanderens toren staat gebeiteld, is hem te vergeven. De leer dien hij wenscht te verdedigen, is immers in het materieele vastgeworteld, en leert de menschen naar het oppervlakkige schouwen, naar de bak- steenen aan den voet'van den IJzertoren. Hunne blikken worden begrensd en ver dragen moeilijk de helderheid van een blauwe hemel, waar het «Alles voor Vlaan deren en Vlaanderen voor Kristus» zwart afgeteekend staat. Deze taal is nog maar pas een drietal maanden oud. En onwillekeurig is bij ons de vraag opgerezen, hoeveel menschen, Kristene menschen, er nog zouden te vin den zijn, die het als een onverdraag zaamheid zouden aanzien, indien de so cialistische partij, met oorlogstaf, man schappen en materiaal, uit het openbare leven van ons land werd weggeschopt? We zijn er van overtuigd, dat een juich kreet in Vlaanderen zou opklinken, indien de Katholieke Vlamingen, door hunne eendracht, het spook van een roode ra- paljedictatuur, die boven onze hoofden hangt, wisten af te keeren. Spanje en Frankrijk hebben ons tijdig de oogen geopend! Maskers af, roode ko mediespelers. Vlaanderen zal Kristen zijn en blijven, en zoo gij en uwe blauwe loge- brceders, zich te Diksmuide, bij onze heer lijke dooden, niet thuis gevoelen, blijft er v/eg! We vragen niet beter 1 Eene interessante belegging is en blijft bet Bankboekje bij de Op inlagen tot 20.000 fr.: 3% netto Op bet deel daarboven: 2% netto Bij dezen aantrekkeüjken interest, blijft U het integraal behoud van uw kapitaal en eene bestendige on middellijke beschikking over uw geld verzekerd. De alom geprezene verzacht na den eersten dag cn ge neest volkomen hoest, griep, bron- chiet en alle ziekten der luchtpijpen cn van den borst. Te verkrijgen: Apotheek KESTELYN- DEGRAEVE, Gasthuisstr., 14, Poperinge.

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 3