VAMDCftMAftLICRE- DCJNfXDT leper's Beiaard AANDACHT MEN ZAG HEM NOOIT LACHEN ROUWBERICHTEN HUIS AIMÉ GRUWEZ IN SOVJET-RUSLAND CINEMA COLISEUM SA DERNIÈRE CHANSON LE COUP DE PISTON KR. MIDDENSTANDSBOND TER TROUWE, PICKHOUT IEPER Bijvoegsel aan De Halle van 20-12-36. Vlaanderen is het land der beiaarden. Doorloop maar eens onze gewesten en zeg mij hoeveel Middeleeuwsehe steden ge zonder klokkenspel vindt. Ik zou kun nen gewagen van den wereld be roemden Mechelschen beiaard uit den statigen St Romhoutstoren van het zware klokken spel uit Brugge's beroemd Belfort; van den helklinkenden beiaard uit den 123 m. hoogen toren der O. L. Vrouwkerk te Antwerpen. Dit zijn de. groote, de wijd vermaarde, de aiomgekende. Maar deze hebben kleinere broers, die zeker niet te verachten zijn. Die zou ik bij tientallen kunnen opsommen. Zij bewijzen dat onze Vlaamsche voorouders van klokkenspelen hielden. De kunst zat hun in 't bloed, en bij feesten moest de beiaard zijn blijde tonen over de stede laten weergalmen; dat verhoogde de feeststemming. Nu nog houdt de Vlaming van den beiaard. Is het bij ons niet, te Mechelen namelijk, dat er een wijdvermaarde beiaardschool bestaat, waar de lessen worden gevolgd, niet enkel door leerlin gen uit eigen land, maar ock door veel leerlingen beiaardiers uit den vreemde. Beiaarden had men oorspronkelijk alleen in de Nederlanden. Van hier werden ze ook' elders ingevoerd, en vooral, in den laatsten tijd, in de Vereenigde Staten. leper bezit ook zijn carillon, eri dat van over cuds. Geloof echter niet dat het altijd uit zooveel klokken bestond, als heden ten dage. Neen, neen! Het is klein geweest; het is gegroeid en 't is groot g&worden. Dikwijls ook werd het ver anderd en verbeterd. In hun boek over de geschiedenis der Lakenhalle te leper, maken, E. H. A. Bras, zaliger gedachtenis en H. J. Cornillie ons ook bekend met de geschiedenis van onzen beiaard. In 1378 bezat het uurwerk van ons Belfort reeds een voorslag. Dat het uit weinige noten zal bestaan hebben is zon der twijfel, maar dat was het begin. Reeds toen bezat de Halletoren de zware uur- klok, die bij 't uitbreken van den oorlog nog bestond. In 1543 goot klokkengieter Waghevens van Mechelen, 16 nieuwe kjokken. Van deze bestonden er nog vijf, de vijf grootste namelijk, in 1914. In 1607 werd het klokkenspel gewijzigd. Een en twintig kickken werden ervoor aangekocht en 't- jaar darana nog vier. De beiaard gaf nog geen voldoening en zoo zien we in 1683 't magistraat van onze stede 16 nieuwe klokken aankoopsn. In 1716 nieuwe ver andering. Antoon Bernaert leverde 12 nieuwe klokken. Moesten we nu eens samentellen, we zouden tot een aanzien lijk aantal klokken komen en zeggen; Welk een groot carillon! 1 Ware mis, want er dient opgemerkt dat dikwijls oude klokken werden gebruikt om er nieuwe van te gieten. In 1741 nog eens verandering. Negen klokken kwamen bij en 11 werden her goten. In 1861 worden opnieuw 3 klokken bijgevoegd en onzen beiaard bezat nu, na dat herhaaldelijk afschaffen, bijvoegen en hergieten, 32 klokken. De grootste had als grootsten omtrek 4.60 m. en voor boven- omtrek 2.45 m. Het klein belleken 0.46 m. en 0.29 m. Zoo komen we tot 't jaar 1909, het Jaar der algeehele hernieuwing .van onzen bei aard. Ons katholiek stadsbestuur droomde van een beiaard, die staan mocht in de rij der beste klokkenspelen. 'Zijn droom werd verwezenlijjkt. Het klokkenspel, voortkomende van de kerk van St Jaak- op-Koudenberg te Brussel, werd aan gekocht en aangevuld met 17 klokken, geleverd door het huis van Aerschodt te Leuven. Het nieuwe klokkenspel telde 35 klokken. Alvorens in het Belfort te worden opgehangen werden deze klokken in de Halle tentoongesteld en bewonderd door het groot aantal bezoekers. Nu nog weten de Ieperlingen met fierheid te spreken over de groote klok, een do, die 1360 kgr. woog. Het kleinste echter haalde 'slechts 9 kgr. 15 Oogst werd de nieuwe beiaard ingehuldigd, 't Was een prach- tigen zomerdag, met een laaiende zon aan een helder blauwen hemel. De markt en 't begin der aanpalende straten waren druk bezet met kunstliefhebbers; en die telde leper veel. Niemand minder dan Meester J. Denijn, uit Mechelen, die als beiaardier reeds wereldnaam had verworven, kwam den nieuwen beiaard inhuldigen. Zijn spel, was voor zijn toehoorders een echte ver openbaring. Met een virtuositeit die we tot hiertoe nog niet kenden, deed hij de zilveren klokkentonen over de stad rollen en speelde met een gevoel dat bewondering baarde. Nu eens klingelden de bellekens stil, soms -zoo si tl, dat de luisteraars zeg den: «Hoe is 't .mogelijk!Dan weer kwamen in crescendo de zware klanken als forsche golven over markt en stad en zoodanig waren de toehoorders onder den indruk van het verrukkend spel, dat ze spontaan, in volle geestdrift toejuichten, alsof Meester Denijn, ginder hoog bij zijn klavier, tusschen de vier dikke muren het hooren kon. leper had nu een beiaard, een beiaard waarop het met reden fier mocht zijn. Eilaas! De oorlog kwam. De zware obussen en de brandbommen vernielden het eeuwenoude Belfort en den nieuiwen beiaard werd mede gesleurd in de puir.en. Na den oorlog moest leper opnieuw een klokkenspel hebben, want daarzonder is leper, leper niet meer. Pas was het Belfort in zijn vroegeren trant én grootschheid herbouwd of. sen nieuwe beiaard kwam de plaats van den ver nielden innemen, 't Deed de Ieperlingen goed als ze weer de klokjes hoorden rin kelen van uit den hoogen toren; ae her leefden bij de eerste tonen van net klokkenspel; nog iets van het oude' leper was weergekomen. Een uitstekend gedacht was het van de Heeren van het Stads bestuur, het Tuindaglïed te kiezen als voorspel bij het uurslag, en het Reuzen- lied bij het halfuurslag. Ons klokkenspel echter is minder groot dan het vooroorlogsebe. Het klinkt klaar en welluidend, maar het valt wat licht bij hetgeen de oude Ieperlingen gewoon waren te hooren. Dit wezs niet gezegd als een beknibbeling, verre zij van daar, maar het weze ons toegelaten een wensch uit te drukken, den wensch namelijk, om wanneer de omstandigheden let zullen toelaten, den beiaard te mogen aangevuld zien met enkele zware klokken. Dan zou den we onzen vooroorlogschen beiaard gansch terug hebben. S. tos OP HET STRÏJDFRONT DER KATHOLIEKE AKTIE rechtstreeksche belastingen en de ge meentetaksen waarvan de hernieuwing nog dient gestemd te worden. 11. Vernieuwing voor één jaar van: 1. - a) 90 opcentiemen op de cedulaire grondbelasting van den Staat; b) 99 op centiemen op de inkomsten der roerende in België aangewende kapitalen; c) 90 op centiemen op staatsbedrijfsbelasting. Gezien het overschot van 1.100 fr. in den buitengewonea dienst en het over schot van 101.900 fr. in den gewonen dienst zooals deze door het Schepencollge voorgesteld wordt, stelt de Heer Missiaen voor de opcentiemen van 50 op 75 te ver minderen, zoodat de stadsbegrooting dan nog in evenwicht zou sluiten en dit een gevoelige ontlasting voor de lastenbeta- lers zou uitmaken. De Heer Leuridan treedt dit voorstel bij doch de Heer Bur gemeester wendt voor dat er nog groote werken in vooruitzicht zijn en dat het vermoedelijk overschot van den gewonen dienst slechts met zekerheid zal gekend worden op 1 Juni aanstaande bij het af sluiten der rekening 1936 en op voor waarde dat deze rekening werkelijk met een boni sluit. Indien dit wezenlijk zoo is dan zullen de opcentiemen toekomende jaar kunnen verminderd worden, doch thans vraagt hij, voorzichtigheidshalve, de 90 opcentiemen voor 1 jaar nog te ver nieuwen. Dit voorstel wordt gestemd met 8 stemmen tegen 6. 2. - 28 opcentiemen op staatsbedrijfs- beiasting op wedden, loonen en pen sioenen. Ook deze opcentiemen worden met de zelfde stemming, katholieke meerderheid tegen oppositie goedgekeurd. 12. Taksverordening op het slacht- recht Hernieuwing van één jaar. Het slachtrecht van 7 centiemen per kilo vee levend gewogen wordt met zelfde stemming als zooeven voor een jaar ver nieuwd. 13. Taksverordening op de balkons en loggias Hernieuwing voor vijf jaar. De bestaande taks wordt voor 5 jaar vernieuwd, doch met deze wijziging d?t voortaan alleen de balkons welke 40 cm. buiten de bouwlijn van den gevel uitste ken aan de taks onderhevig zijn en dat de taks zal toegepast worden niet meer per balcon maar per deur of venster die op het balcon uitgeven, zoodat de groote balcons meer zullen befalen dan de kleine. Dit voorstel wordt gestemd met 9 stem men (Katholieken en M. Vergracht) te gen 5 neen (Soc. en VI. Nat,). 14. Taksverordening op het straat- gebruik Herziening: 30 in plaats van 40 van de hoofdsom van staatsgrond- beiasting (voor de gebouwde eigendom men en de bouwgronden) en 15 in plaats van 20 van genoemde hoofdsom (voor de niet bebouwde eigendommen). Dit voorstel wordt goedgekeurd met 8 stemmen tegen 6. De gewone dienst is thans bepaald vast gesteld als volgtontvangsten4.660.226 fr. 28; uitgaven 4.566.418,74 fr., een over schot latende van 93.807.54 fr. De stadsbegrooting 1937 wordt hierop in haar geheel goedgekeurd met 8 stem men tegen 6 onthoudingen. 15. Mededeelingen. Vervolgens wordt het plan der buurt- spoorlijn leper - Nieuwkerke - Waasten, waarvan de tramlijn te midden van den Dikkebuschsteenweg zal komen, bij hoog dringendheid goedgekeurd. Ook de begrootingen van het Stedelijk Leerwerkhuis bedragende de som van 56.581 fr. in ontvangsten en uitgaven, van de Stedelijke Huishoudklas, die de som van 20.057 fr. voorziet, worden zonder op merkingen gestemd. Een Schrijven van den Heer Burge meester van St-Jan, aangaande het her stel der Roeselarestraat, zal later onder zocht worden. De Heer Leuridan vernomen hebbende dat de Staat zo.u afzien van den herbouw van dén Oostervleugel der Halle, dringt aan opdat het Schepencollege niqts zou onverlet laten om de Halle volledig her opgebouwd te hebben. De Heer Burge meester fegtMat Ir van dezen heropbouw slechts voorloopig wordt afgezien en dat er reeds' stappen bij het Ministerie aan gewend werden om de Halle volledig her steld te zien. Na nog een paar andere vragen zonder groot belang' wordt de openbare zitting te 19.50 uur geheven. AH! DIE BAKKERS.- Tc Vernam het Zondag voormiddag: «De bakkers vieren vandaag en zij houden vergadering bij M. Landtsheere in de Korte Torhoutstraat Had ik het niet hooren zeggen toevallig, 'k zou het toch vernomen hebben, want rond den-middag, r.a de Mis voor d'afge- storvene leden, trokken zij van de Ka thedraal naar het HÖtel du Nord en er gingen eenige trommelaars voorop en een vlag ook al. Vroeger ine den morgen hadden zij niet durven trommelen, in de straten van leper, die slimme bakkers, om ons ontbijt niet te storen: de men sehen zouden het door die stoornis in vele huizen met een boterham minder gedaan hebben. Maar vóór den noen begonnen ze te trommelen en gingen naar het Hotel du NordDe naam van 't Hotel is koele, 't is gekozen tegen de hitte van den oven. Ja! ja! nu 'n keer een noenmaal broeder lijk ondereen, dat precies uit den oven niet komt, maar van BOVEN 't vuur en in 't Hótel du NORD't en kan voor een keer niet verre van den oven zijn; onze bakkers zullen vandaag wel cp een andere manier temperature krijgen. Ik heb Zondag il de menschen die ik ontmoette lastig gevallen om te weten waarom dat de bakkers vierden; 'k had het zoo geerne aan mijn vriend M. Craye gevraagd, maar hij was maar sprekelijk bin-st 't banket in zijn luimige toast en ik was daar niet: 'k leef bijna uitsluitelijk van brood, maar 't was niet genoeg, gij moest eigenlijk bakker zijn voor dit -ban ket! Ni. nand die het precies wist; zelfs een paar geestelijken, die ik toevallig ont- mostte, vroeg ik schuchter naar den pa troon der bakkers. Zij keken mij verwon derd aan alsof ik vroeg naar iemar.d die nog m-oest zalig verklaard worden, 'k Kreeg den avond en verzoende mij met het ge dacht dat de bakkers vierden omdat het brood gediesd is en dat niemand re- klameert: 't is 't vieren weerd. En 't schijnt dat er toch een heilige in 't spel is. Laat in den namiddag zongen de blijde bakkers in 't Hótel du Nord van Twee oogen zoo blauw'k Dacht bij me zelf: 't en is toch nooit ter eere van de Heilige Lucia niet? 't Was juist haar feestdag, de pa tra nesse van Venetië, waar niemand een liefdeliedje kwalijk neemt. Sukkelaar! De patroon der bakkers is de Heilige Audebertus. 'k Vernam het Maandag van den Voorzitter M. Craye. 'k Heb er dagen mee rondgsloopenhoe die Heilige he-t nu met de bakkers te doen heeft? Hij was uit de streek hier: bisschop van twee bisdommen nogal, Kam-erijk- en Arras en zes-en-dertig jaar heeft hij die twee bisdom-men bestuurd, 't Is misschien cindat er van Hem in alle geval mocht ge zegd worden dat zijn broodje gebakken was. 't En kan maar dat zijn; overigens heeft hij meer kloosters gesticht dan bak kerijen bezocht. En zou er toch geen bak ker zijn die mij dat kan verklaren, 't zou er hem dankbaar voor zijn. Zondag avond heb ik aan de deur van 't Hótel du Nord gestaan: op 't punt, geloof mij, om het te gaan vragen naar binnen: de tom bola was Juist begonnen en 'k hoorde meer bakkerinnen dan bakkers, en 'k zei bij me zelfOnze bakkers van leper mo gen 't brood opslaan, met zulke bakerin- nen zullen ze liet algelijk kwijt geraken! Goed brood bakken is «den éénen helft»; verkoopen is «den anderen», en 't was «den anderen helft» die aan 't woord was. Overigens en 't was Zondag den dag niet om diepen uitleg te vragen aan de bakkers over hunnen patroon, de Heilige Aude bertus, bisschop van Kam-erijk en Arras; niet dat zij het niet weten, maar ze wisten het Zondag avond misschien niet. Ik vraag voor onze bakkers: Heilige Audebertus, geef ons uit de handen der Iepersehe bakkers, goed en goedkoop -brood en zend mij een keer 'n bakker met een- woordje uitleg over uw patroonschap Wilt gij eiken dag wat sparen? Koopt lijk ik, dan enkel waren, Die hun kwaliteit bewaren. DE KATHOLIEKE BURGERS- EN MIDDENSTANDSJEUGD (K.B.M.J.) Broeders! Kent gij dat sociaal midden? Ons gezinsmidden. ens beroepsmidden, ons ontspannir.gsmidden wordt stil en traag, maar zeker ontkerstend. Wij jongeren kunnen ens midden ver overen en redding brengen. Wij willen het gezond maken; zooals de Kajotters en de Eoerenjeugd In hun midden ijveren voor de herkerstening van hun volk. Weet gij dat in onze stad zoo een tak der Katholieke Aktie bestaat, waar maan delijks wordt bijeengekomen in een geest van echte Christens verbroedering. Weet gij dat ook uw plaats daar voor behouden is? Daar hoort gij thuis, en ge zult er u ook thuis voelen! Daar kunt gij uw goeden invloed laten uitstralen op uw makkers. Wij kunnen er mekaar opvoeden tot daad-katholieken, niet alleen in de kerk, maar in uw werkkring, in uw omgeving, om zoo de nieuwe wereldorde op te bou wen. Wij nemen onze plaats in aan den op bouw van 't Nieuwe Christirijk Onze aanstaande Kerstvergadering be looft 'n stemmige en onvergetelijke bij eenkomst te zijn. Wij noodigen u uit. Komt meevoelen en meezingen op Dins dagavond 22 December, te 8 uur, in de Patronaatzaal, Lange Meersch. Het gaat er vooral over de geschiedenis van het Kerstlied, met uitveerin? van talrijke oude en nieuwe Vlaamsche Kerst liederen. Dit feest weze een inzet om ons Kerst feest als Christen te vieren en te beleven, in kerk en huis. Naar een nieuwere toekomst met de Ka tholieke Burgers- en Mttldenstands'cugd: Tot Dinsdagavond 22 dezer. Welkom. HET BESTUUR. Vanaf dees week zal «DE HALLE» ook te verkrijgen zijn bij de vol gende personen te lEPERf Statieaubette; M. Casier, Boterstraat, 17; M. Gerard Speybrouck, Statieplaats; M. Marce! Neels, Poperingesteenweg, 159; M. Arthur Andries, Diksmuidestr., 48; Wed. Pk. Lemay, Rijselstraat, 72; Wed. Pincket, Meenensteenw. g, 127; M. Arthur Delv», WelvaartZor.ne- bekesteenweg, 107. ll3BBEaaiS3nS9E*BaiaiIBSE2BE2't Eisch daarom, ten allen .tij F. C. JACOBS SUIKERI KET WAS ZIJNE MAAG DIE NIET MEER GING Niets stemt onaangenamer en knorrigir dan de opzettingen, de gedruktheid, de krampen, de zure oprispingen, te wijten aan de slechte werking der maag. Dik wijls want alles hangt af van de spijs vertering -worden de ingewanden zelf onregelmatig, en de hardlijvigheid treedt te voorschijn, met zijn talrijke kwalen vermoeidheid, migraines, hartduizelingen, slapeloosheid, zelfs rheumatiek. Welnu, de «kleine dosis» Kruschen, bg- vat juist die minerale zouten die ter hujp komen aan uwe tekortkomende organen. Kruschen prikkelt de maag-afscheidingen en uwe spijsvertering is bewonderens waardig vlug en gemakkelijk, wa^ j^ij ook eet. Op dezelfde overtuigende qp «zachte wijze, roept Kruschen uw ingewanden te rug tot zijn dagelijksch werk en doet de hardlijvigheid ophouden. Wanneer deze twee onontbeerlijke wer kingen aldus zijn geregeld, hebt gij geeije rede meer om droefgeestig en neerslachtig te zijn. Gij wordt gansch natuurlijk vrop- lijk, opgeruimd en ijvervol. 3 Begin van af morgen iederen dag ftl uw koffie of in uw morgen-thee infft «kleine dosis» Kruschen te nemen. Het is de gezondheid en de levensvreugde voor nog geen twintig centiem per dag! Kruschen Salts in alle apotheken: 12,75 frank per flesch; 22 fr. per groote fles?ll (inhoudende 120 kleine dosissen «o» GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN GEVONDEN; Dienst van het Roode Kruis: autowraijg. Vrouwen-oein-tuur in zwarte stof. Waufcers Yvonne: een passerdoos. 1 Callewaert Albert: een gouden trouwring met letter C. Kerk der E. P. Karmelieten: deursleutel. Cherf Jules: hondje toegekomen, witharig met zwarte plekjes. VERLOREN: Debreru; Jacques: zwarte zijden echarpe. Nyssens Alice: bruine lederen geldbeugel, m-et kleine som geld. Tryssesoone Louis: lederen handschoen. Vandepitte Marie: ceinture in bruine stof, met zilveren gisp. - Victoor Henri: een haagschaar. Apothekersdienst - Zondagrnif Is heden Zondag alleen open van 8 tot 12 uur, en van 1 tot 7 uur,- de Apotheek yAN V/ALLEGHEK, Statiestraat. Op Vrijdag 25 Decemfcer (Kerstdag) al leen open van 8 tot 12 uur, en van 1 tot 7 uur, de Apotheek VAN ROBAEYS, Bo terstraat. ZIELMISSEN OP ZONDAG 20 DECEMBER. IN SINT MAARTENS: Te 11 uur voor M. en Mevr. Edmond Caer.epeel. IN SINT PIETERS: Te 8 uur g. m. voor Petrus Verschoore :en Sophie Ronse. IN SINT JACOBS:' Te 8 uur- voor Jules Dael, huisvrouw en dochter. IN SINT NIKLAAS: Te 9 uur voor Camiel Sinnave. VERSLAG DF.R ZITTING VAN 10 DECEMBER 1936 De zitting wordt te 18.10 uur geopend onder het Voorzitterschap van den Heer Vander Ghote, Burgemeester. De Heer Van Alleynes, die bij den aanvang der zitting afwezig was komt binnen tijdens de bespreking van het 8® punt. 1. Proces-verbaal der zitting van 30 November 1936. Zonder opmerkingen goedgekeurd. 2. Stadscigendommen Overdracht van pacht. M. Debacker, van Boezinge, vraagt zijn pacht van barmlanden, gelegen aan den Westhoek der vaart, aan zijn broeder, Gerard Debacker, te mogen overlaten tot het einde van den pachttermijn, zijnde tot October 1940. De Raad verleent hier op met eenparige stemmen een gunstig advies. 3. Openbare Onderstand Waschin- richting - Verbeteringen en uitbreiding. De Commissie van Openbaren Onder stand vraagt de te klein geworden wasch- inrichting van het hospitaal te mogen uitbreiden en dit werk aan de Firma Mersch Cie van Brussel, die de be staande inrichting plaatste, te mogen toe vertrouwen voor de forfaitaire som van 39.750 fr. De Heeren Verbeke, Leuridan en Biebuyck vragen dat dit werk in open bare aanbesteding zou uitgegeven worden. Op het aandringen van M. Leuridan wordt de beraadslaging van den Openbaren On derstand gesplitst. Op het besluit de waschinrichting uit te breiden wordt een gunstig advies uitgebracht, terwijl het be sluit dit werk door de Firma Mersch te te laten uitvoeren verworpen wordt met 9 neen (7 Katholieken en 2 VI. Nat.) te gen 3 ja (2 Soc. en 1 Lib.) en 2 onthou dingen (MM. Missiaen en Vander Ghote). 4. Openbare Onderstand Ontslag van pacht en openbare verpachting van een hofstedeken. Victor Garrein, pachter van een hof stedeken van 6 ha. 63 a. 6 ca. te Gelu- veld, verlangt van zijn pacht, aangegaan tot October 1940, mits den prijs van 3.600 frank 's jaars, ontslagen te zijn. Dit hof stedeken zal opnieuw openbaar verpacht worden en de oude pachter zal desgeval lend het verschil vanpachtprijs moeten opleggen gedurende den nog te loopen termijn van zijn pacht. De Raad brengt hierop een gunstig advies uit. De Heer Messiaen, lid der Commissie van Open baren Onderstand, onthoudt zich nog maals. 5. Openbare Onderstand Begroo ting over het dienstjaar 1936 - Wijzigin gen. Door onvoorziene omstandigheden en tengevolge van de stijging der levens duurte zijn sommige kredieten ontoerei kend geworden. Andere kredieten daaren tegen zullen een overschot laten zoodat het slot der begrooting, een overschot la tende van 148,23 fr. ongewijzigd blijft. Dit wordt zonder opmerkingen bijgetreden. 6. Openbare Onderstand Begroo ting over het dienstjaar 1937. Op voorstel van het Schepencollege wordt besloten de goedkeuring dezer be grooting tot een volgende zijting te ver dagen. 7. a) Stedelijk Leerwerkhuis; b) Ste delijke Huishoudklas Begrootingen voor het dienstjaar 1937. Ook deze begrootingen worden uitge steld, daar het verslag erover nog niet gereed is. 8. Taksverordening op het openen van nieuwe herbergen. Om het gedurig vermeerderen van het aantal herbergen in zekere mate te be perken stelt het Schepencollege voor een taks, eenmaal te betalen, ten bedrage van 300 fr. te heffen op het openen van alle nieuwe herbergen en op het heropenen van herbergen die sedert 1 jaar niet meer als dusdanig uitgebaat werden. De tijde lijke drankslijterijen die min dan 30 na- eenvolgende dagen 's jaars open blijven, zullen een jaarlijksche taks van 30 frank moeten betalen. Dit voorstel wordt ge stemd met 8 stemmen tegen 7, 't zij dus door de katholieke meerderheid tegen de oppositie. De Raad treedt vervolgens op voorstel van den Heer Burgemeester in geheime zitting. Na ruim 40 minuten mep geslo ten deuren beraadslaagd te hebben wordt de openbare zitting weer aangevangen en M. Leuridan die een spreekbeurt heeft, verlaat de Raadszaal. 9. Provinciale Paardenkweekbond Aanvraag om toelage. De door het Schepencollege voorgestel de toelage van 2.000 fr. voor het inrich ten van omschrijvingsprijskampen wordt eenparig gestemd. 10. Stadsbegrooting over het dienst jaar 1937. De Raad onderzoekt en keurt opvol- genlijk al de artikelen goed, behalve deze betrekkelijk de wedden van het personeel die in geheime zitting afgehandeld werden, van de buitengewone ontvangsten en uit gaven, en van de gewone uitgaven. De buitengewone dienst sluit in ontvangsten met 4.054.071,89 fr. en in uitgaven met 2.945.000 fr. De gewone uitgaven worden vastgesteld op de totale som van 4.566.418 frank 74. De zitting wordt te 20.40 uur geheven en gezien het gevorderd uur wordt be sloten het onderzoek der begrooting Dins dag avond voort te zetten. OP VRIJDAG 25 DECEMBER (Kerstdag) L- IN SIIIT PIETERS: Te 8 v2 uur z. m. voor Octavie Dejae- gher, huisvrouw van Achiel Degroote. IN SINT JACOBS: Te 8)5 uur voor Heer Jos. Deolancke en huisvrouw. IN SINT NIKLAAS; Te 8 uur voor M. Leon Declercq. Te 9 uur voor Vrouw Sylvie Mahleo, eehtgencote van Quirinus Ds-ruyter, «o» SINT NIKLAASKERE Op Kerstdag wordt te middernacht de Kerstmis opgedragen voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der parochianen, die er zullen aan houden die H. Mis bij te wonen, ze meê te bidden en meê te zingen en aan de 'Iï. Communie ter H. Tafel te haderen. De plechtigheid za! te één uur gedaan zijn. Er zijn'geen ingangskaarten vereischt. De kerk'zal'o^en zijn te'"11 uur. Men zal na de Mis hét lied zingen dat zoo dikwijls binst de oorlogsjaren 1914- 1917 in het onbezette België weerklonken heeft en nu 'nog, ingezien den burgeroor log In Spanje en in China, als smeekbede ten hemel mag opstijgen. «o» KERSTNACHTMIS IN SINT MAARTENS Tot de plechtige Kerstnachtmis wordt ledereen uitgenoodigd en toegelaten, y, Zij wordt voorafgegaan (kwart vóór middernacht) door de roerende plechtig heid van het. aanbrengen van het Kindeke Jezus in dé kribbe en door het aandoen lijke kerstlied Stille Nacht». Heel de kerk zal schitterend verlicht zijn. Uitvoering der vierstemmige Mis van Rheinberger, met begeleiding van or gel en orkest, onder leiding van kapel meester Maur. Baert. Op het einde der Mis, uitvoering van het prachtig koor van •Haydn: De Hemelen verkonden nu, jui chend, Gods €01' De H. Communie zal uitgereikt worden, ha hetCredo op drie plaatsen te gelijk: vóór het hoogaltaar, aan het altaar van Thuyne en aan 't altaar van het H. Kruis. De Kathedraal zal geopend worden een half uur vóór de ceremonie, d.i. is 11 li u. Na middernacht wordt niemand, meer binnengelaten. 's Morgehs zullen gelezen Missen gece lebreerd worden: te 6 en te 6 u.; te 8 en te 8 u.; te 9'en te 11 uur. Sol. Herdersmis te 7 uur. De Plech tige Hoogmis met tweede uitvoering der vierstemmige Mis van Reinberger te 10 uur. 's Namiddags, te 4 uur, Sol. Vespers, Plechtig Lof en mooie Kerstliederen. Vrienden en kennissen worden uitge noodigd de ZIELMIS bij te wonen, dia zal gezongen worden op Zondag 29 De cember, te 11uur, in Sint Maartens kerk, tot zielelafenis van MIJNHEER en MEVROUW CAENEPEEU Zou er dan toch één huisje zijn Dat PACHA Chicorei nog mist, V/aar 't heerlijk kopje, geurig fijn, De krachten opwekt en verfrischt! TOONEELFEEST Kruisstraat - leper De mannen van de Kruisstraat hebben weer eens hun gordijnen omhoog getrok ken en voor een volle zaal volk hun knap heid op de planken bevestigd. Die Duistere Zaakvan Fr, Gevels hebben ze klaar gespeeld op eene in alle punten lofwaardige wijze. Oudere spelers van dit moedig toneelgezelschap zagen we met hun gewone vaardigheid het spel leiden en beheerschen, maar spelers, jon gere, van wie we verleden jaar zegden «beginnelingen», stonden nu reeds zoo vast op het tapijt, waren zoo vrij in hun bewegingen en legden in hun stemme de gepaste en juiste verhoudingen. Een paar nog jongere zagen we voor den eersten keer; die moeten nog beduwd en bedim- meld. Bravo voor die tooneelclub die zich recht houdt en steeds verjongt. Daar moet een goê geest thuis zijn. Welk ander to neelgezelschap van leper speelt zoo dik wijls en zoo goed, niettegenstaande de beperkte kring van rekruteering. Ieper- stad, de oogen gericht naar de Kruis straat! Dat het publiek zoo rap de rollen be greep in de duisterheden van dit detecti- venstuk, is een bewijs dat de karakter trekken goed weergegeven werden. Profi ciat mijnheer de belachelijke onderzoeks rechter. Maar neen, 'k zou er te veel moe ten vermelden. In de klucht zat er waarlijk koorts, .iacht, en wie dacht er bij het begin, dat heel dat sport plaats greep voor dat Vevatje dat we nog niet e;ns té, zien kre gen! Sportkoorts van Ballings mag er zijn. Mannen Van de Kruisstraat, ge hebt veel bijval gehaald, de zaal was overte- vreden, en 't was verdiend. Wanneer krij- gn wij U weer te zien? «o» BOND DER KROOSTRIJKE GEZINNEN Afdeeling leper Op Dinsdag 22 December, te 7 uur 's avonds, wordt U vriendelijk uitge noodigd tot de Algemeene Jaarlijksche Vergadering, in 't Christen Volkshuis, St Jacobsstraat. De heer Decock, de welbekende strijder van het eerste uur, komt spreken over zeer belangrijke punten. Nu meer of ooit, dient eendrachtig gewerkt, om de be dreigde voordeelen te behouden. Naast zang en spel wacht er U een praohtige tombola. Gelief uw bijdrage voor het jaar 1937 aan den ingang der zaal te betalen. HET BESTUUR. mmm Moden-artikelen iia 't Groot Kleerstoffen Witgoed, Merceriën. Sajctten. enz. Specialiteit van Gordijnen en gemaakte Stoors. i Fourruren Herstellingen. Tel. 60 leper 2—1, BOTERSTR. B V P dicht bij d» Halle Bij de viering van den TIENDEN ver jaardag der revolutie, begaf Kalinine, een der oversten van de Sovietunie, zich naar het platteland en sprak daar een boe renarbeider aan, hem vragende wat hij één, en... hoe ziet het er nog uit! Hum, antwoordde de man, vóór de revolutie mocht men twee kostumen heb ben, een voor de werkdagen en een voor den Zondag. Nu heeft men er nauwelijks één, en... hoe zet? het er nog uit! Geduld, mijn vriend antwoordde Ka linine, de wereld werd niet in één dag gemaakt. Er zijn landen waar de men schen maar half gekleed loopen. Ja zegde de boerenarbeider, daar zijn ze waarschijnlijk al den TWINTIG- STEN verjaardag aan 't vieren. STAD IEPER ZATERDAG 19 DECEMBER, te 8 uur. ZONDAG 20 DEC., te 2, te 5 en te 8 u. MAANDAG 21 DECEMBER, te 8 uur. DONDERDAG 24 DECEMBER, te 8 U u. De groote Ideal Filmproductie die een buitengewone gebeurt nis was in de ope ning van de nieuwe Cinema Astrate Antwerpen enkele weken geleden (ZIJN LAATSTE LIED) (HARMONIE LANE) met DOUGLAS MONTGOMMER 7 EVELYN VENABLE ADRIENNE AMES. Een film van Joseph Santley. Een schepping naar het levensverhaal van Ste- phen-Collins-Foster, de toondichter van Swannee River, Old Black Joe, Oh Su sanna i Beautiful Dreamer, My old Ken tucky home. 't Is de treurige gesehie- denis van Stephen Fcrster, een begaafd muzikant, die niet alleenlijk weinig aan moediging bij zijne familie en naaste om- geving ontmoette, maar wiens leven dool zware beproevingen bezaaid als een war' kruisweg mag betiteld worden. Zou hii nog op 't einde van zijn loopbaan van zijn verworven roem genieten??? ALS GROOT BLIJSPEL MARCHAL en MONA SEM in de Fransch gesproken Brusselsche soldatenklucht Dit uitstekend programma waarin tot tranen toe bewogen i.ocr het grootsclie drama en tot tranen toe gelachen ln de soldatenklucht wordt nog aangevuld met de Nieuwsberichten «Éclair Journal». en een gekleurde documentaire film SCUS LES MERS DE CORAIL' EOND DER MELKVERKOOPERS Het Bestuur heeft de eer kenbaar te maken dat de prijs der melk vanaf Maan dag 21 December, op 1,60 fr. de liter zal georacht worden. Het Eestuur vindt het desbetreffend nuttig te doen uitschijnen door onder staande vergelijking van eenige prijzen van veevoeders dat deze nieuwe verhoo- girt3 zich meer dan verrechtvaardigt: Dec. 1935 Dec. 1936 Lijnkoeken 93 134 Lijnmeel 96 134 Melkschilfers 83 105 Roggemeel 72 125 Rogge 67 120 Strooi 19 28 Aardnootkoeken 103 130 Maïs 60 88 V/it Hooi 30 I 44 Klaverhool 35 55 Lactogeen 88 110 HET BESTUUR. IEPER Dorgeles, een Fransohe schrijver, ver telt na een reis in Rusland, het vojjende: In een tribunaal van een kleine provin ciestad worden twee dieven binnengeleid. De eerste heeft een paar schoenen ge stolen VAN EEN ANDER WERKMAN. Waarom hebt ge dat gestolen? Omdat hij twee - paar schoenen had en ik geen. Gced. Onmiddellijk vrijgesproken en losgela ten. De tweede heeft IN EEN FABRIEK een stuk lederen riem meegenomen. Waarom hebt ge dat gestolen? Omdat ik geen geld had om een paar bretellen te koopen. Tien jaar dwangarbeid, het ls geen privaatgoed. maar collectief bezit dat ge gestolen hebt. Lokaal: Gasthof «Het Zweerd» Groote Markt, leper. ONZE SCHEEPVAART van Vrijdag 11 tot Donderdag 17 Dec. DAVLDSFONDS. - IEPER Verleden week Donderdag, ging de tweede Algemeene Vergadering door van het plaatselijk Davidsfonds. Het gure winterweer had de leden niet weerhouden in groot getal op te komen. Een sterke blijk te meer, van de waardeering der leden voor hunne organisatie. Het Bestuur zal met vreugde de goedkeuring erin heb ben gevonden, voor zijn werking en actie. Dat. het onversaagd op den ingeslagen weg blijve voortstappen, en het Iepersehe Davidsfonds zal nog heerlijke dagen beleven. Cher de voordracht zelf kunnen we kort zijn. Na enkele woorden inleiding, over de legende die ten grondslag ligt aan den Sjintöïstischen godsdienst, leer die door de meerderheid van het Japansche volk- wordt aangekleefd, gaf de Heer J. Boon ons een beeld' van den aard en de zeden van dat volk. Dit gaf aanleiding cm te spreken over de fijnafgewerkte en kleur rijke Japansche kimono's, wat de talrijke aanwezige dames naturulijk zeer in den smaak viel. Het tweede deel van de voor dracht, handelende over Japan, de Wereldveroveraar die we allen wel een beetje kennen door zijn methoden, en meer in het bijzonder, door zdjn dum- pingpolitiek die de Europeesche wereld markt in de war heeft gestuurd. Om te sluiten, wees de spreker er op, dat ook wij iets bij het Japansche voik kunnen leeren: het ln eere houden van de aloude kristelijke tradities, die we var: onze voorvaderen hebben overgeërfd, en ZITDAGEN Heer Robert De Man, Volksvertegenwoor diger eiken 4« Zaterdag van de maand van 9. tot 11 ure; Heer Advokaat Breyne: eiken 3« Zondag van de maand, van 10 tot 11 ure; Sekretaris J. Bollingier: eiken Zaterdag 1 van 9 tot 11 ure en eiken Zondag van 10 tot 11 Yi ure. Bij hem, Lange Tor- houtstraat, 13, eiken Maandag en Don derdag 'e namiddags. «o» PRIJSKAMPEN voor JONGE PAARDEN De Paardenkiweekersbond van West- Vlaanderen heeft besloten voor het jaar 1937 zes gewestelijke prijskampen voor jonge «warden in te richten. Voor de omschrijving van leper zulien de prijskampen plaats hebben te leper op 25 Februari, op de Groote Markt Koning Albert. 6.000 Frank worden uitgeloofd, bo- ven de eeremetalen voor eiken prijskamp. Tweejaarsche hengsten en merriën kun nen alleen aan deze prijskampen deel nemen. SYMFONIE YPRIANA Dinsdag 22 December zal de Symfonie te 8 uur. In de zaal «Oud leper», haar eerste Winterconcert geven onder de lei ding van den Heer G. Van Eegroo. Twee muzikale Clowns en N^bootsers zullen hunne medewerking voor dit Cou- eert verleenen. VARENDE IJZER-IEP ER Vrijdag 11 December: De Eberhaezer (schipper Vande Molen) met 150 ton erw ten voor M. Vandeputte te leper. De «André» (schipper De Boeuf) met 10 ton beurtgced voor verscheidene. Maandag 14 December; De «Emmanuel» (schipper De Meert) met 111 ton graan voor M. Hollebeke te leper. De Julia (schipper Burssens) met 100 ton graan voor M. Vanhoudt te Boezinge. De Julia(schipper De Dobbelaere) met 115 ton graan voor M. Vandeputte te leper. De Falia(schipper Vilein) met 200 ton graan voor M. Vandeputte te leper. Woensdag 16 December: De Valen tine (schipper Pauwels) met 115 ton graan voor de Heeren Blootacker en Ver- meerseh te leper. Het Nieuw Leven (schipper Van de Bossche) met 227 ton maïs voor M. Vandeputte te leper. Donderdag 17 December: De Alice» (schipper La Haye) met 125 ton hout voor M. Vergracht te leper. De Elza (schipper Vancauwenberghe) met 10 ton beurtgoed (met zorg) voor verscheidene. VARENDE IEPER-IJZER: Vrijdag 11 DecemberDe Sülla Ju- vans schipper Florijn) met 50 ton beurt- goed (met zorg) voor verscheidene. WATERHOOGTE: Toestand normaal. De ellendige wanordelijke tosstand ln Rusland bewijst ons dat Kommunisme geen hemel op aarde schept, zooals ze het bedriegelijk de menschen willen wijsma ken. Hoe verder men afdwaalt van de leer der Kerk, hoe meer wanorde er heerscht. Ware vrede en beschaving, echte groot heid en welvaart zijn alleen mogelijk waar Kristus als koning heerscht in het hart van de menschen en in het leven van de maatschappij. Gezichtskundige de Stuersstraat, 27, IEPER KOSTELOOS ONDERZOEK DER OOGEN. BRILGLAZEN IN ALLE MODELLEN. VERSLAG DER ZITTING VAN 15 DECEMBER 1936 De zitting wordt te 18.15 uur geopend. Alleen de Heer Van Alleynes is afwezig. Thans worden de verschillige artikels der gewone ontvangsten onderzocht en goed gekeurd, behalve deze betrekkelijk de op centiemen, jie rechtstreeksche en on- Ter gelegenheid van Kerstdag, een groo te productie in een zeer modern kader met Richard Dix, Leslie Banks, Magda Helen Vinson in TRANSATLANTIC

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 3